دوشنبه, ۳۰ دی, ۱۳۹۸ / 20 January, 2020
بیماری غیرواگیر
دانش
ایلنا / ۱۳۹۸/۱۰/۱۷ / اجتماعی
دانش "میکروبیوتا" تغییرات شگرفی در حوزه پزشکی ایجاد خواهد کرد
نایب رییس کمیته ملی بیماری های غیرواگیر اظهار داشت: تحقیقات گسترده ای در پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران می‌تواند تاثیر چشمگیری در پیشگیری و درمان بیماری‌ها داشته باشد.
  علوم آزمایشگاهی  Microbiota  متابولیسم بدن  Tehran University of Medical Sciences  نایب رییس کمیته ملی بیماری های غیرواگیر
روزنامه شهروند / ۱۳۹۸/۱۰/۱۵ / ...
«باقر لاریجانی» از سمت خود در وزارت بهداشت استعفا کرد
[شهروند] باقر لاریجانی، معاون آموزشی وزارت بهداشت از سمت خود در این وزارتخانه استعفا کرد. در بخشی از متن استعفای او خطاب به سعید نمکی، وزیر بهداشت آمده است: «شرایط ویژه و بیماری همسرم که نیاز به مراقبت دارد، اوضاع را به گونه‌ای دشوار کرده که بیش از این فرصت حضور تمام‌وقت و متمرکز در حوزه آموزش را فراهم نمی‌کند.» ساعتی پس از اعلام استعفای لاریجانی، سعیدنمکی وزیر بهداشت او را به‌عنوان مشاور عالی خود در عرصه‌های مختلف نظام سلامت مثل شورای‌عالی اخلاق پزشکی، طرح تحول نظام آموزشی و کمیته کشوری، بیماری‌های غیرواگیر منصوب کرد و در ادامه با حکم جدیدی از سوی وزیر بهداشت، علی‌اکبر حقدوست به‌عنوان معاون آموزشی این وزارتخانه منصوب شد.
۸۲ درصد مرگ‌های ایرانی‌ها فقط بر اثر این ۴ بیماری است
همشهری‌آنلاین / ۱۳۹۸/۱۰/۰۷ / اجتماعی
۸۲ درصد مرگ‌های ایرانی‌ها فقط بر اثر این ۴ بیماری است
معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت که سالانه ۹۷ هزار نفر در کشور به علت عوارض فشار خون فوت می‌کنند و ۸۲ درصد آمار از ۷۶ درصد مرگ و میر بر اثر بیماری‌های غیرواگیر در کشور فقط بر اثر ۴ بیماری است.
۴۵هزار میلیارد تومان بار مالی بیماری های غیرواگیر در ایران
مهر / ۱۳۹۸/۱۰/۰۷ / بهداشت و سلامت
۴۵هزار میلیارد تومان بار مالی بیماری های غیرواگیر در ایران
معاون بهداشت وزارت بهداشت، از اندازه گیری فشار خون ۳۰ میلیون و ۵۴۰ هزار و ۷۳۷ ایرانی در طول برگزاری بسیج ملی کنترل فشار خون در کشور خبر داد.
  علیرضا رئیسی  فشار خون بالا  بیماری های غیرواگیر
هشدار درباره ۴ بیماری‌ غیرواگیر / مرگ سالانه ۹۷ هزار ایرانی به دلیل فشارخون
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۰/۰۷ / بهداشت و سلامت
هشدار درباره ۴ بیماری‌ غیرواگیر / مرگ سالانه ۹۷ هزار ایرانی به دلیل فشارخون
معاون بهداشت وزیر بهداشت ضمن هشدار نسبت به بیماری‌های غیرواگیر و عوامل خطر بروز آنها، برنامه این وزارتخانه برای کنترل چهار بیماری اصلی غیرواگیر را تشریح کرد.
  بیماری غیرواگیر  وزارت بهداشت  سلامت  بیماری قلبی  سرطان  سیگار  کم تحرکی  تغذیه
دست اندرکاران بسیج ملی کنترل فشار خون تقدیر می شوند
مهر / ۱۳۹۸/۱۰/۰۶ / بهداشت و سلامت
دست اندرکاران بسیج ملی کنترل فشار خون تقدیر می شوند
مدیرکل دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت، از برگزاری آیین تقدیر از دست اندرکاران بسیج ملی کنترل فشار خون خبر داد.
  فشار خون  افشین استوار  بیماری های غیرواگیر
نظام سلامت وارد مرحله جدیدی از چالش ها شده است
مهر / ۱۳۹۸/۰۹/۲۴ / بهداشت و سلامت
نظام سلامت وارد مرحله جدیدی از چالش ها شده است
وزیر بهداشت گفت: امروز وارد مرحله جدیدی از چالش ها و مشکلات نظام سلامت شده ایم، چرا که بیماری های غیرواگیر نباید ما را از بیماری های واگیردار غافل کند.
  سعید نمکی  وزارت بهداشت  طرح تحول سلامت
آلودگی هوا ششمین عامل مرگ و میر در دنیاست
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۹/۲۳ / بهداشت و سلامت
آلودگی هوا ششمین عامل مرگ و میر در دنیاست
معاون بهداشت وزارت بهداشت، آلودگی هوا را ششمین عامل مرگ ومیر و دومین علت مرگ در بیماری های غیرواگیر در دنیا اعلام کرد.
  آلودگی هوا  بیماری  سلامت
وزیر بهداشت : عرصه تازه‌ای برای مبارزه با بیماری‌های غیرواگیر گشوده شده است
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۹/۱۹ / اجتماعی
وزیر بهداشت : عرصه تازه‌ای برای مبارزه با بیماری‌های غیرواگیر گشوده شده است
شاهرود- ایرنا - وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی گفت: تلاش های انجام گرفته بعد از پیروزی انقلاب اسلامی موجب پوشش ۱۰۰درصدی مایه‌کوبی در کشور شده و حتی بیماری سرخک ریشه کن شد، اما عرصه جدیدی برای مبارزه با بیماری های غیرواگیر گشوده شده است.
  طرح تحول نظام سلامت  شاهرود  بهداشت و درمان  سعید نمکی
شناسایی ۲۰۰ بیماری غیرواگیر و ۶۰ عامل خطر مرگ‌ومیر
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۰۹/۱۵ / بهداشت و سلامت
شناسایی ۲۰۰ بیماری غیرواگیر و ۶۰ عامل خطر مرگ‌ومیر
ایرنا نوشت: نایب رئیس کمیته ملی بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت گفت: بیماری‌های غیرواگیر به اندازه کل بیماری‌های واگیر منجر به مرگ و میر می‌شوند؛ از این رو با توجه به اهمیت موضوع حدود ۲۰۰ بیماری غیرواگیر و ۶۰ عامل خطر مرگ و میر در کشور شناسایی شدند و از چند ماه آینده بررسی مجدد این بیماری‌ها آغاز خواهد شد.
  دیابت
تابناک / ۱۳۹۸/۰۹/۱۰ / ...
کاهش انتقال بیماری ایدز از طریق اعتیاد
مدیرگروه پیشگیری از بیماری های واگیر و غیرواگیر معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی البرز از کاهش انتقال بیماری ایدز به روش سرنگ های آلوده و از راه اعتیاد خبر داد.
چهار بیماری پرخطر برای ایرانیان
رویداد 24 / ۱۳۹۸/۰۹/۰۸ / فرهنگی و هنری
چهار بیماری پرخطر برای ایرانیان
معاون بهداشت وزارت بهداشت نسبت به خطر شیوع بیماریهای غیرواگیر در جامعه ایرانی هشدار داد.
ضرورت کاهش ۲۵ درصدی ۴ بیماری غیرواگیر تا ۱۴۰۴
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۹/۰۵ / بهداشت و سلامت
ضرورت کاهش ۲۵ درصدی ۴ بیماری غیرواگیر تا ۱۴۰۴
معاون فنی دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تاکید کرد که باید تا سال ۱۴۰۴ مرگ و میر ناشی از ۴ بیماری غیرواگیر تا ۲۵ درصد در ایران کاهش یابد.
  استانی-اجتماعی  بیماریهای غیرواگیر  وزارت بهداشت
آموزش 22 میلیون سفیر سلامت در خانواده‌ها
ایلنا / ۱۳۹۸/۰۹/۰۵ / اجتماعی
آموزش 22 میلیون سفیر سلامت در خانواده‌ها
معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: سالهای زیادی است که مهمترین مساله دنیا برای سازمان جهانی بهداشت، تغییر الگوی بیماری ها است که همانند بیماری های عفونی، به سادگی قابل کنترل نیستند و امروز بیماری های غیرواگیر و واگیر نوپدید، به گونه ای گسترش یافته که وزارت بهداشت کشورهای مختلف، نمی توانند به تنهایی اقدام به کنترل این بیماری ها کنند.
بی‌اطلاع از دیابت
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۸/۲۵ / اجتماعی
بی‌اطلاع از دیابت
بیرجند - ایرنا - دیابت (مرض قند) یکی از ۱۰ بیماری غیرواگیر دنیا است که لقب قاتل خاموش به خود گرفته در حالیکه بیش از ۵۰ درصد مبتلایان به آن از بیماری خود بی‎اطلاع هستند.
  روز جهانی دیابت  انسولین  قند خون  خراسان جنوبی
دیدارنیوز / ۱۳۹۸/۰۸/۲۳ / ...
هر ۷ ثانیه یک نفر در دنیا بر اثر دیابت می‌میرد
دنیای ماشینی امروز با انواع و اقسام بیماری‌های غیرواگیر عجین شده است؛ دیابت، این بیماری نهفته یکی از شایع‌ترین بیماری‌های غیرواگیر دنیای امروز است که موجب مرگ و میر میلیون‌ها نفر در سال می‌شود.
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۰۸/۲۴ / ...
چگونه با دیابت مقابله کنیم؟
بیماری بی‌صدا یک کارشناس بیماری‌های غیرواگیر درباره بیماری دیابت می‌گوید اهمیت بیماری در این است که علائم پر‏سروصدایی ندارد و کم کم خود را نشان می‌دهد و آنچه در بسیاری از موارد بیماران دیابتی را دچار عوارض می‌کند، ناآگاهی است.آزاده سالمی با توضیح اینکه دیابت چیست، عنوان کرد: افزایش قند خون در بدن، بیماری دیابت نامیده می‌شود. این بیماری انواع مختلفی دارد، ولی به طور عمده به دیابت نوع یک، دیابت نوع دو و دیابت بارداری تقسیم می‌شود. به گزارش ایسنا، کارشناس بیماری‌های غیرواگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر تاکید کرد: اهمیت بیماری دیابت در این است که این بیماری علائم پر‏سروصدایی ندارد و کم کم خود را نشان می‌دهد. آنچه در بسیاری از موارد بیماران دیابتی را دچار عوارض می‌کند، ناآگاهی از میزان …
این بیماری علائم پر سروصدایی ندارد...
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۸/۲۲ / بهداشت و سلامت
این بیماری علائم پر سروصدایی ندارد...
یک کارشناس بیماری های غیرواگیر درباره بیماری دیابت می گوید اهمیت بیماری در این است که علائم پر سروصدایی ندارد و کم کم خود را نشان می دهد و آنچه در بسیاری از موارد بیماران دیابتی را دچار عوارض می کند، ناآگاهی است...
  استانی-اجتماعی  فشار خون بالا  دانشگاه علوم پزشکی بوشهر  قند خون  دیابت  انسولین
دیابت بیشتر بین چه قشری شیوع دارد؟
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۰۸/۲۰ / بهداشت و سلامت
دیابت بیشتر بین چه قشری شیوع دارد؟
ایلنا نوشت: معاون اجرایی دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر و رییس اداره دیابت وزارت بهداشت اعلام کرد: جمعیت دیابتی های دنیا هم اکنون ۴۲۵ میلیون نفر است که این رقم تا سال ۲۰۴۵ به ۶۲۹ میلیون نفر می رسد.
  ایران  چاقی  دارو  وزارت بهداشت
شیوع دیابت در ۱۱ درصد جمعیت بالای ۲۵ سال در ایران
ایلنا / ۱۳۹۸/۰۸/۲۰ / اجتماعی
شیوع دیابت در ۱۱ درصد جمعیت بالای ۲۵ سال در ایران
معاون اجرایی دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر و رییس اداره دیابت وزارت بهداشت اعلام کرد: جمعیت دیابتی های دنیا هم اکنون ۴۲۵ میلیون نفر است که این رقم تا سال ۲۰۴۵ به ۶۲۹ میلیون نفر می رسد.
میانسالان کشور حداقل دچار یک بیماری غیرواگیر هستند
مهر / ۱۳۹۸/۰۸/۱۳ / بهداشت و سلامت
میانسالان کشور حداقل دچار یک بیماری غیرواگیر هستند
مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، گفت: چالش‌های حال حاضر ما از ۱۰ سال گذشته بیشتر شده است و میانسالان کنونی کشور حداقل دچار یک بیماری غیرواگیر هستند.
  سید حامد برکاتی  سلامت مردان  وزارت بهداشت
دو بیماری خاموش سنین بالای ۵۰ سال
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۸/۰۳ / بهداشت و سلامت
دو بیماری خاموش سنین بالای ۵۰ سال
نایب رییس کمیته ملی بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت با بیان علایم و شیوه های پیشگیری از بیماری پوکی استخوان و سارکوپنی گفت: این دو اختلال اسکلتی عضلانی عامل بسیاری از مرگ و میرها و ناتوانی‌ها در سنین بالا هستند و بیماران باید ضمن تشخیص زودهنگام، فرایند درمان خود را برای پیشگیری از عوارض این بیماری‌ها کامل کنند.
  پوکی استخوان  سلامت  درمان
پوکی استخوان و سارکوپنی عامل بسیاری از  مرگ‌ها در سنین بالاست
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۸/۰۳ / اجتماعی
پوکی استخوان و سارکوپنی عامل بسیاری از مرگ‌ها در سنین بالاست
تهران - ایرنا - نایب رییس کمیته ملی بیماری‌های غیرواگیر با بیان علایم و شیوه های پیشگیری بیماری پوکی استخوان و سارکوپنی گفت: این دو اختلال اسکلتی عضلانی عامل بسیاری از مرگ و میرها و ناتوانی ها در سنین بالا است و بیماران باید ضمن تشخیص زودهنگام، فرایند درمان خود را برای پیشگیری از عوارض این بیماری ها کامل کنند.
  پوکی استخوان  بهداشت و درمان
کاهش وزن با پیاده‌روی
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۸/۰۱ / ...
کاهش وزن با پیاده‌روی
کارشناس مبارزه با بیماری های غیرواگیر مرکز بهداشت ملایر گفت: بیماری‌های قلبی- عروقی یکی از دلایل اصلی مرگ و میر در دنیاست و افزایش این نوع بیماری ناشی از تغییرات در رژیم غذایی، فعالیت بدنی و مصرف دخانیات بوده که به علت تغییر در شیوه زندگی ناشی از شهرنشینی و صنعتی شدن پدید آمده است.
  استانی-شهرستانها  پیاده روی  کاهش وزن  بیماری قلبی  رژیم غذایی
کاهش کوتاه قدی و کم وزنی در ایرانیان / روند رو به رشد اضافه وزن و چاقی در کشور
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۷/۳۰ / اجتماعی
کاهش کوتاه قدی و کم وزنی در ایرانیان / روند رو به رشد اضافه وزن و چاقی در کشور
مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت با اشاره به اینکه در دو دهه گذشته سوء تغذیه به میزان چشمگیری در کشور کاهش یافته، گفت: دیگر همچون سالیان قبل مشکل سوء تغذیه کودکان زیر پنج سال به شکل کم‌وزنی و کوتاه قدی مشکل عمده ما نیست و در دو دهه گذشته کوتاه قدی تغذیه‌ای از ۲۰ درصد به ۴.۸ درصد و کم‌وزنی از ۱۷ درصد به ۴.۳ درصد رسیده است.
  روزجهانی غذا  وزارت بهداشت  دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت  چاقی  اضافه وزن  بیماری غیرواگیر
افراد بالای 50 سال خطرات ناشی از بیماری پوکی استخوان را جدی بگیرند
ایلنا / ۱۳۹۸/۰۷/۲۹ / اجتماعی
افراد بالای 50 سال خطرات ناشی از بیماری پوکی استخوان را جدی بگیرند
نایب رییس کمیته ملی بیماری های غیرواگیر گفت: ضروری است تا افراد بالای 50 سال با تشخیص به هنگام و درمان پوکی استخوان از عوارض ناشی از آن پیشگیری کنند.
بیماری‌ای که با صدای شکستن استخوان‌ها همراه است
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۰۷/۲۹ / اجتماعی
بیماری‌ای که با صدای شکستن استخوان‌ها همراه است
ایسنا نوشت: نائب رئیس کمیته ملی بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت، استئوپروز را یک بیماری خاموش خواند و گفت: شکستگی‌های ایجاد شده در اثر این بیماری موجب ناتوانی‌های زیادی در جامعه می‌شود؛ بنابراین ضروری است تا افراد بالای ۵۰ سال با تشخیص به هنگام و درمان پوکی استخوان از عوارض ناشی از آن پیشگیری کنند.
  پوکی استخوان  سلامت
همه اطلاعات در مورد سندروم سالمندی!
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۷/۲۱ / ...
همه اطلاعات در مورد سندروم سالمندی!
آیا تاکنون اصطلاح سندروم سالمندی یا "سارکوپنی" را شنیده‌اید؟ چه اطلاعاتی در مورد این بیماری غیرواگیر و علائم و راه‌های پیشگیری از آن دارید؟
  استانی-علمی و آموزشی  سالمندی
دیدارنیوز / ۱۳۹۸/۰۷/۰۹ / ...
اینفوگرافیک/ «دیابت» در ایران و جهان
طبق گفته‌های علیرضا مهدوی - معاون دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت - دیابت نوع یک بیشتر در کودکان و نوجوانان دیده می‌شود. در این نوع دیابت، بدن دیگر انسولین تولید نمی‌کند و در نتیجه فرد به دیابت نوع اول دچار می‌شود که باید برای ادامه حیات خود اقدام به تزریق انسولین کند. در این اینفوگرافی آمارهایی از وضعیت این بیماری و بیماران مبتلا به دیابت را مشاهده خواهید کرد.
15 بیماری شایع سالمندی/ لزوم توسعه تربیت متخصصان طب سالمندی
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۷/۰۹ / اجتماعی
15 بیماری شایع سالمندی/ لزوم توسعه تربیت متخصصان طب سالمندی
مدیر آموزش سازمان نظام پزشکی ضمن اشاره به رشد جمعیت سالمندی در کشور، نسبت به اهمیت تربیت متخصص طب سالمندی تاکید کرد.
  طب سالمندی  بیماری غیرواگیر  سازمان نظام پزشکی  روز سالمند  بیماری
نگاهی بر تاثیر تغذیه در پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۷/۰۸ / بهداشت و سلامت
نگاهی بر تاثیر تغذیه در پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر
تهران- ایرنا- سلامت تغذیه در پیشگیری و درمان بسیاری از بیماری های غیرواگیر که به گفته شماری از کارشناسان سلامت نزدیک به ۸۰ درصد از مرگ و میر کشور را رقم می زند؛ نقشی حیاتی ایفاء می کند.