شنبه, ۱۴ تیر, ۱۳۹۹ / 4 July, 2020
تاریخ معاصر
۱۷ دقیقه قبل
طهران با خاطره‌بازی حفظ نمی‌شود
عکس‌ها‌ی بناهای تاریخی تهران این روزها شبکه‌های مجازی را پر کرده اما لودرهای تخریبگر هنوز شب‌ها به تاریخ تهران حمله می‌کنند و از این بناها به جز همان عکس‌ها چیز دیگری باقی نمی‌ماند. صفحه‌ها و افراد زیادی به طور روزانه مشغول عکاسی و انتشار تصاویر بناهای تاریخی، بناهای واجد ارزش و میراث معماری معاصر شهر تهران هستند. بناهایی که سال‌های نه چندان دور آدم‌ها بی‌تفاوت از کنار آنها عبور می‌کردند و بسیاری آنها را بافت فرسوده و خانه کلنگی به حساب می‌آوردند، حالا به قول اهالی شبکه‌های مجازی یکی از ترندهای تولید محتواست. کافی است از یک بنای کمتر دیده شده یا حتی سرشناس عکسی را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کنید تا توجه‌ها جلب شود. …
یک پژوهشگر تاریخ معاصر «موسوی خوئینی‌ها» را به مناظره دعوت کرد
۳ ساعت قبل / اقتصاد مقاومتی / گروهک منافقین / سازمان صداوسیما / حضرت آیت الله سید علی خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی / موسوی خوئینی ها / برجام / مسعود رضایی / حزب الله لبنان / داعش
یک پژوهشگر تاریخ معاصر «موسوی خوئینی‌ها» را به مناظره دعوت کرد
مسعود رضایی پژوهشگر تاریخ معاصر، در پی نامه سید محمد موسوی خوئینی‌ها فعال اصلاح‌طلب به رهبر انقلاب، وی را به مناظره دعوت کرد.
۳ روز قبل / استانداران کشور / محمود واعظی
دستورات واعظی به استانداران سراسر کشور
به گزارش خبرآنلاین، رئیس جمهوری در جلسه سوم تیرماه بر ضرورت ادامه خدمات و انجام مسئولیت‌های مجموعه دولت تا آخرین دقیقه، تکمیل پروژه‌های نیمه کاره، کمک به کاهش فشارهای ناشی از کرونا و تحریم که بر مردم وارد می‌شود و در عین حال تشریح دستاوردهای دولت در هر استان و منطقه تأکید داشت.در این راستا، محمود واعظی در بخشنامه‌ای که روز یکشنبه خطاب به استانداران ارسال کرد، از آنان خواست در شرایطی که دولت دوازدهم در سخت‌ترین روزهای تاریخ معاصر ایران عهده‌دار مسئولیت است، تلاش تا آخرین لحظه را وظیفه دینی، انقلابی و ملی خود بدانند.
۴ روز قبل
فراتر از فاجعه
بازه سه ماهه آبان تا دی 98 از پرحادثه‌ترین روزهای تاریخ معاصر ایران به شمار می‌رود؛ روزهایی که سلسله حوادث آن، که از جنس شدت اثرگذاری بر جامعه، قابل مقایسه با روزهای منتهی به انقلاب 57 و برخی مقاطع پس از انقلاب اسلامی، جنگ 8 ساله ایران و عراق و حوادث سال 88 هستند.در حالی که جامعه ایران هنوز از شوک ابعاد گوناگون حوادث پس از گرانی یک‫شبه بنزین در آبان 98 – با شکل اطلاع‌رسانی عجیب و نامطلوب دولت و اظهارات عجیب‌تر رئیس‌جمهوری مبنی بر آگاهی از ماجرا در صبح جمعه، یعنی فردای اعلام خبر – از اعتراضات خیابانی گرفته تا قطعی اینترنت و به دنبال آن، ترور سردار سپهبد قاسم سلیمانی و همراهانش، تشییع گسترده پیکر وی در چندین شهر کشور و البته حواشی آن، از جمله کشته‌شدن جمعی از هموطنان در کرمان به دلیل ازدحام در …
بمباران شیمیایی سردشت
۵ روز قبل / بمباران شیمیایی سردشت / سردشت / دفاع مقدس (جنگ تحمیلی)
بمباران شیمیایی سردشت
مباران شیمیایی سردشت یکی از بزرگترین جنایت های جنگی تاریخ معاصر بود که جوامع بین الملل واکنش جدی در قبال این موضوع مهم نشان ندادند.
بازی وینسلت در نقش لی میلر | داستان زندگی خبرنگار جنگ جهانی دوم فیلم می‌شود
۱۳۹۹/۰۴/۰۷
بازی وینسلت در نقش لی میلر | داستان زندگی خبرنگار جنگ جهانی دوم فیلم می‌شود
کیت وینسلت در فیلمی به کارگردانی الن کوراس به نقش لی میلر ظاهر می‌شود که از فعالیت در عرصه مُد وارد دنیای خبرنگاری شد و در خط مقدم مهم‌ترین جنگ تاریخ معاصر حضور یافت.
۱۳۹۹/۰۴/۰۷
جایگاه ادبیات در فضای آموزشی
زمانی که یک جوان یا نوجوان ایرانی بخواهد درباره تاریخ و فرهنگ کشورش به شناختی نسبی برسد، بهترین راه برایش آن است که به مطالعه و تامل در ادبیات پارسی بپردازد. ادبیات ما، دربرگیرنده بخش بسیار اعظمی از تاریخ این مرز و بوم است، یعنی روایتی از فراز و فرود‌ها، تخت‌نشینی‌ها و حکومت‌ها، جنگ‌ها و اتحاد‌ها، خیانت‌ها و خدمات، گرایش‌های فکری و مذهبی، رشد‌های فرهنگی، نبوغ سیاسی، موقعیت دین و عرفان و عشق و همچنین نقش طواغیت و انقلابات و دگرگونی‌هایی است که در طول تاریخ در کشور ایران رخ داده است. درواقع تاثیری که ادبیات می‌تواند روی جامعه و سرنوشت یک کشور ایجاد کند، هیچ انقلاب و دگرگونی قادر بر این تاثیر‌گذاری نیست. ادبیات پارسی به دو بخش تقسیم می‌شود: …
۱۳۹۹/۰۴/۰۴
یک عکس یک خاطره
احمدشاه نوجوان و درباریان 109سال پیش در چنین روزی، برابر پنجم تیر 1290 خورشیدی، احمدشاه قاجار به شکل رسمی زمام سلطنت ایران را به دست گرفت. او به عنوان پسر بزرگ محمدعلی‌شاه، در 1285 خورشیدی و 12سالگی به پادشاهی برگزیده شد اما چون کودکی بیش نبود، کارها به  دست جمعی از ریش‌سفیدان افتاد و ابوالقاسم‌خان ملقب به ناصرالملک، از جانب او نیابت سلطنت یافت. ناصرالملک تا تیرماه 1290 خورشیدی در این مقام بود و از آن پس، چون احمدشاه به سن قانونی رسیده بود، به‌طور رسمی، پادشاه ایران شد. تاریخ‌دانان او را بی‌میل‌ترین شاه تاریخ معاصر ایران به پادشاهی و حکومت‌کردن توصیف کرده‌‌اند. تاجی را که او از ابوالقاسم‌خان ناصرالملک تحویل گرفته و بر سر گذاشت، 14سال …
چرا از نامگذاری خیابانی به نام بازرگان دفاع و با نامگذاری فرودگاه مهر آباد به نام سلیمانی مخالفت کردم؟
۱۳۹۹/۰۴/۰۴
چرا از نامگذاری خیابانی به نام بازرگان دفاع و با نامگذاری فرودگاه مهر آباد به نام سلیمانی مخالفت کردم؟
مهدی نصیری: بدون شک بخش عظیمی از مردم ما بویژه در میان جوانان و تحصیلکردگان به شخصیت هایی، چون مصدق و بازرگان و سحابی و پیروان اینان که در تاریخ معاصر نقش‌های مهم و مثبتی در عرصه اندیشه و سیاست و فرهنگ ایفا کرده اند علاقه و همسویی دارند و ما به حکم مردم سالاری و جمهوریت که یک رکن از دو رکن اساسی نظام است نمی‌توانیم آن‌ها را نادیده بگیریم و صرفا بخشی از جامعه را مردم بدانیم و تنها به سلایق و علایق آنان اهمیت بدهیم. در حالی که بزرگراه رسالت به نام شهید عزیز سردار سلیمانی نامگذاری شده، دلیل موجهی برای نامگذاری محلی دیگر در تهران وجود ندارد و از مصادیق زیاده روی است که حتی در عبادات مذموم است.
تصویر | ورود زائران به سرزمین وحی؛ ۵۲ سال پیش
۱۳۹۹/۰۴/۰۴
تصویر | ورود زائران به سرزمین وحی؛ ۵۲ سال پیش
مراسم حج امسال در شرایطی برای نخستین بار در تاریخ معاصر به دلیل شیوع کرونا برگزار نمی‌شود که صدها هزار نفر در گوشه و کنار دنیا سال‌ها منتظر فرارسیدن ذیحجه و سفر به سرزمین وحی بودند.
اسناد مدارس ماندگار توسط کتابخانه ملی ساماندهی می‌شود
۱۳۹۹/۰۴/۰۴ / سازمان اسناد و کتابخانه ملی / دبیرستان البرز / تاریخ معاصر / اسناد تاریخی
اسناد مدارس ماندگار توسط کتابخانه ملی ساماندهی می‌شود
معاون اسناد سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران از گردآوری و ساماندهی اسناد مدارس ماندگار کشور خبر داد.
قیام جنگل و تجزیه طلبی؟
۱۳۹۹/۰۴/۰۴ / رشت / اتحاد جماهیر شوروی / گیلان
قیام جنگل و تجزیه طلبی؟
تهران –ایرناپلاس– بخش نهایی گفت‌وگوی ایرناپلاس با میثم عبدالهی، پژوهشگر تاریخ معاصر به بررسی اتهام تجزیه‌طلبی نهضت جنگل و ماهیت این قیام می‌پردازد.
تلاش برای حفظ استقلال ایران
۱۳۹۹/۰۴/۰۳ / رشت / گیلان / روسیه / مشروطه / انقلاب مشروطه
تلاش برای حفظ استقلال ایران
تهران- ایرناپلاس- یکی از مهم‌ترین و عمده‌ترین نکاتی که برخی پژوهشگران در باب قیام‌های محلی در دوران پس از مشروطه، به‌خصوص قیام جنگل ذکر می‌کنند، تجزیه‌طلبانه بودن آنهاست. بخش دوم گفت‌گوی ایرناپلاس با میثم عبدالهی، پژوهشگر حوزه تاریخ معاصر به واکاوی این موضوع و ریشه‌های قیام جنگل می‌پردازد.
۱۳۹۹/۰۴/۰۳ / تاریخ مشروطه
سرنوشت تلخ سلطان‌العلمای خراسانی
تیرماه سال ۱۲۸۷ که با کودتای سلطنتی برای سرنگونی مجلس شورای ملی شروع شد از دوره‌های خونین تاریخ معاصر ماست.
۱۳۹۹/۰۴/۰۳
کار ایران با خداست
تیرماه سال 1287 که با کودتای سلطنتی برای سرنگونی مجلس شورای ملی شروع شد از دوره‌های خونین تاریخ معاصر ماست. بعد از به توپ بستن مجلس، شماری از آزادی‌خواهان و طرفداران مشروطیت را به باغشاه (عمارتی متعلق به خاندان سلطنتی قاجار و واقع در غرب تهران) که پایگاه مرکزی کودتاگران بود، بردند و مجروح و دست‌بسته جلوی پاهای محمدعلی شاه انداختند. در میان‌شان حاجی میرزا نصرالله اصفهانی مشهور به ملک‌المتکلمین و میرزا جهانگیرخان شیرازی مدیر روزنامه صوراسرافیل سرشناس‌تر از دیگران بودند. ملک‌المتکلمین  پیش از اعدام هم به کودتاگران گفت امروز ضربه‌ای زدید و کارتان را پیش بردید، اما بازنده و ذلیل نهایی این نبرد شمایید و بساط ظلم‌تان زودتر از آنچه فکرش را می‌کنید …
مستوره کبریایی عرصه فرهنگ و ادب
۱۳۹۹/۰۴/۰۳
مستوره کبریایی عرصه فرهنگ و ادب
اصغر ضرابی ـ منتقد و روزنامه‌نگار پیشکسوت به راستی چه زیبا گفته و سروده است، محمد تقی بهار که از ملک سخن حکم‌گزاران همه رفتند. یکی از مصادیق بارز اربابان و خدایان فرهنگ و ادب که ملک سخن را بدرود کرد و همه ما را در حسرت‌ها و حرمان‌ها گذاشت، علامه بدیع‌الزمان فروزان‌فر بود. تاریخ فرهنگ و ادب معاصر ما نوادر و کمیاب‌هایی به مانند بدیع‌الزمان علامه فروزان‌فر کم به‌خود دیده است و چهره‌هایی مانند احمد بهمن یار، سعید نفیسی، رشید یاسمی و جلال‌الدین همایی و دو، سه تن دیگر جزو همین نادرهایی هستند که می‌توان …
سردار نجات فرمانده جدید قرارگاه ثارالله کیست؟ |  قرارگاه ثارالله چرا مهم است؟
۱۳۹۹/۰۴/۰۲
سردار نجات فرمانده جدید قرارگاه ثارالله کیست؟ | قرارگاه ثارالله چرا مهم است؟
سردار نجات ۶۵ ساله اصالتا شیرازی از سرداران شناخته شده و نام آشنای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است. او برای علاقه‌مندان به تاریخ معاصر و مسایل نظامی- امنیتی ایران چهره غریبه‌ای نیست.
۱۳۹۹/۰۴/۰۱
باید با نومیدی به جنگ نومیدی رفت
اوضاع جهان نابسامان است و تاریخ نشان داده که در چنین وضعیت اسف‌باری که کورسوهای امید از همه سو خاموش شده، انسان‌ها همچون سایر موجودات زنده به سائق غریزه صیانت نفس به درون خویش پناه می‌برند و سعادت و رهایی را در درون خود می‌جویند. نمونه بارز این رویکرد رواقی به زندگی و اندیشه را در آثار آلن دوباتن، نویسنده و پژوهشگر معاصر بریتانیایی می‌توان جست؛ نویسنده‌ای که آثارش نه از قضا بلکه به علتی که بیان شد در ایران اقبال فراوان یافته است. به ‌تازگی کتاب «سرگذشت فلسفه غرب» به روایت آلن دوباتن و با ترجمه میثم محمدامینی منتشر شده است. نشست مجازی نقد و بررسی این کتاب در روز دوشنبه ۲۷ خرداد با حضور بابک عباسی و میثم محمدامینی در مرکز فرهنگی شهر کتاب و پیام ضبط …
یادداشت| از خوارج تا منافقین؛ مروری بر دو جنایت تاریخی و حامیان ترویست‌ها
۱۳۹۹/۰۳/۳۱ / منافقین
یادداشت| از خوارج تا منافقین؛ مروری بر دو جنایت تاریخی و حامیان ترویست‌ها
یک پژوهشگر تاریخ معاصر در یادداشتی به نقد ادعاهای اخیر حسن یوسفی اشکوری و حمایت وی از خوارج و گروهک منافقین پرداخته است.
اخبار و اسناد قمرالملوک وزیری کتاب شد
۱۳۹۹/۰۳/۳۱ / موسیقی ایرانی / معرفی کتاب / مهدی نورمحمدی / تازه های نشر / تاریخ معاصر / رضاخان پهلوی
اخبار و اسناد قمرالملوک وزیری کتاب شد
کتاب «اخبار و اسناد قمرالملوک وزیری در مطبوعات دوران قاجار تا عصر حاضر و آرشیو اسناد ملی» به کوشش مهدی نورمحمدی توسط انتشارات ماهور منتشر شد.
روایت محمد توسلی از حوادث دهه۶۰ | بازیگران ۳۰ خرداد | نامه شهید بهشتی به امام، ماجرای لایحه قصاص و میتینگ جبهه ملی و...
۱۳۹۹/۰۳/۳۱
روایت محمد توسلی از حوادث دهه۶۰ | بازیگران ۳۰ خرداد | نامه شهید بهشتی به امام، ماجرای لایحه قصاص و میتینگ جبهه ملی و...
خرداد ۱۳۶۰ یکی از مهم‌ترین مقاطع تاریخ معاصر ایران است که می‌توان آن را یک رخداد خون‌بار و درعین‌حال عبرت‌آموز برای مردم ایران قلمداد کرد.
۱۳۹۹/۰۳/۲۹
خانه موزه دکتر علی شریعتی - تهران
خانه دکتر علی شریعتی که مدتی محل زندگی وی بوده، در اسفندماه سال ۱۳۸۵ تحت عنوان خانه موزه دکتر شریعتی افتتاح شده است. بیست و نهم خردادماه سالروز درگذشت این شخصیت برجسته و اثرگذار تاریخ معاصر ایران است. به همین بهانه به سراغ خانه‌ای رفتیم که وی سال‌ها در آن زیست و در اتاق کوچک آن اندیشه‌ها و افکارش را بر صفحات سپید کاغذ نشاند. /عارفه فلاحی
«عروج از کویر» تا عبور از «خیابان ایران» در رادیو ایران
۱۳۹۹/۰۳/۲۹ / ایران / جهان / دفاع مقدس / علی شریعتی / تهیه کننده
«عروج از کویر» تا عبور از «خیابان ایران» در رادیو ایران
ایلنا: دو برنامه «خیابان ایران» و «عروج از کویر» پنجشنبه بیست و نهم خرداد ماه با موضوعاتی در حوزه دفاع مقدس و تاریخ معاصر ایران از شبکه رادیویی ایران پخش می‌شود.
نرخ بیکاری در سوئد رکورد زد
۱۳۹۹/۰۳/۲۹
نرخ بیکاری در سوئد رکورد زد
نرخ بیکاری در سوئد به بالاترین سطح تاریخ معاصر خود رسید.
سلیمی نمین: از شریعتی نباید بت ساخت
۱۳۹۹/۰۳/۲۸ / عباس سلیمی نمین / دکتر شریعتی / انقلاب
سلیمی نمین: از شریعتی نباید بت ساخت
مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ معاصر گفت: در ابتدای پیروزی انقلاب شریعتیسم مطرح بود اما امروز اصلاً مطرح نیست چون کسانی که می خواستند این پرچم را بالا نگاه دارند تجدیدنظرهای جدی در تفکرات خود نسبت به غرب، دین و ... پیدا کردند.
سلیمی نمین:از شریعتی نباید بت ساخت/دانشگاه باید نهضت مطالعه آثار گذشته و جدید را راه بیندازد
۱۳۹۹/۰۳/۲۸ / عباس سلیمی‌ نمین
سلیمی نمین:از شریعتی نباید بت ساخت/دانشگاه باید نهضت مطالعه آثار گذشته و جدید را راه بیندازد
مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ معاصر گفت: در ابتدای پیروزی انقلاب شریعتیسم مطرح بود اما امروز اصلاً مطرح نیست چون کسانی که می خواستند این پرچم را بالا نگاه دارند تجدیدنظرهای جدی در تفکرات خود نسبت به غرب، دین و ... پیدا کردند.
نسبت غذا با فرهنگ؛ با دستور طبخ غذاهای تاریخی آشنا شوید
۱۳۹۹/۰۳/۲۸ / فرهنگ عمومی / کتاب های آشپزی / شهر تهران / تاریخ معاصر / فرهنگ عامه
نسبت غذا با فرهنگ؛ با دستور طبخ غذاهای تاریخی آشنا شوید
مفاهیم مربوط به آشپزی بخش مهمی از فرهنگ هر تمدنی را تشکیل می‌دهند. فرهنگ از لحظه فراهم کردن مواد اولیه برای طبخ گرفته تا هنگام صرف غذا دخیل است. ایرانیان صاحب فرهنگی غنی در آشپزی‌اند.
نایب رئیس مجلس سوریه: تحریم را به فرصت تبدیل می کنیم
۱۳۹۹/۰۳/۲۷ / تحریم / سوریه / ایالات متحده آمریکا
نایب رئیس مجلس سوریه: تحریم را به فرصت تبدیل می کنیم
تهران – ایرنا – نجدت اسماعیل انزور نایب رئیس مجلس سوریه درباره تحریم های اخیر آمریکا علیه سوریه گفت: تاریخ معاصر سوریه شاهد تبدیل تهدیدهای مختلفی به فرصت بوده است و ملت این کار را خواهد کرد.
۱۳۹۹/۰۳/۲۷
این تلخی گوارا
اینکه خاصه در قرن اخیر ما همواره عنایت ویژه‌ای داشته‌ایم به آن دسته از نویسندگان و شاعرانی که تلخی‌های زندگی را به یادمان می‌آورند، نکته‌ای است معنادار. سیاهه‌نام‌های بزرگ ادبیات ما انگار با این تلخی‌ها عجین است. از نیما و هدایت تا فروغ و چوبک، از اخوان و ساعدی تا براهنی و گلشیری. این تلخکامی مداوم برای ما شیرین است انگار چون شبیه یک هشدار، شبیه یک اعتراف روح‌مان را به لرزه در می‌آورد که چه مردمان سزاواری هستیم برای شادکامی و چه مدام این شادکامی از ما دریغ می‌شود. این تلخی گوارا، آیینه رنج تاریخی و زیست رنجور ماست. در این میان اما هر بار بخواهیم از تلخ‌ترین‌ها سخن بگوییم نام نصرت رحمانی را محال است بتوانیم از قلم بیندازیم. رحمانی …
۱۳۹۹/۰۳/۲۶
می‌توانستیم پرچمدار مینیاتور معاصر در دنیا باشیم
[نیره خادمی] مینیاتورهایی که فرح اصولی، سال‌ها پیش برای مستند «تاریخ یک شهر»، از حمله مغول‌ها به نیشابور، آتش‌سوزی‌ها، زلزله‌ها و سایر وقایع تاریخی و طبیعی این شهر کشید، راه او را برای آوردن مینیاتور به هنرهای معاصر هموار کرد. برای خسرو سینایی استفاده از مینیاتور در فیلمش راه‌حلی در مقابل نبود اسناد تصویری بود اما برای نقاش جوان آن سال‌ها حکم پیداکردن زبان شخصی را داشت، به‌ویژه اینکه پس از انقلاب بسیاری از هنرمندان با بحران هویتی روبه‌رو شده بودند. رشته اصلی‌اش نقاشی بود و در هنرستان تنها چند واحد مینیاتور را زیرنظر محمود فرشچیان آموخته بود، علاقه‌ای هم به مینیاتور نداشت و مثل بسیاری از جوانان امروزی فکر می‌کرد که نمی‌شود …
هنوز بازار پایگاه اصلی طبقاتی جمهوری اسلامی است / خشونت های گسترده در تاریخ معاصر ایران نادر است / فقدان مشروعیت عامل اصلی سقوط رژیم شاه بود
۱۳۹۹/۰۳/۲۶
هنوز بازار پایگاه اصلی طبقاتی جمهوری اسلامی است / خشونت های گسترده در تاریخ معاصر ایران نادر است / فقدان مشروعیت عامل اصلی سقوط رژیم شاه بود
دیدارنیوز در گفت و گویی اختصاصی با یرواند آبراهامیان استاد بازنشسته دانشگاه و پژوهشگر تاریخ معاصر ایران به برخی از مهم‌ترین بزنگاه‌های تاریخی و مسائل سیاسی ایران پرداخته است. از روزگار کرونایی حاضر، تا کودتای ۲۸ مرداد، سقوط پهلوی دوم و پایگاه طبقاتی جمهوری اسلامی ایران از جمله مسائلی است که حامد سیاسی راد به آن پرداخته است. متن کامل این گفتگو و فیلم آن را در این گزارش می‌خوانید و می‌بینید.
منابع کتابخانه ملی روند تولید مستند تاریخ ورزش ایران را تسریع کرد
۱۳۹۹/۰۳/۲۶ / سازمان اسناد و کتابخانه ملی / ورزش / تاریخ معاصر / جواد خیابانی
منابع کتابخانه ملی روند تولید مستند تاریخ ورزش ایران را تسریع کرد
جواد خیابانی که در حال ساخت مستند تاریخ ورزش ایران است گفت که منابع و اسناد کتابخانه ملی باعث شد تا روند تولید این پروژه سریعتر پیش برود.
سلیمی نمین: دشمن در لباس عدالتخواهی نفوذ نکند
۱۳۹۹/۰۳/۲۶ / پیوند / جامعه / حزب الله لبنان / آمریکا / سید حسن نصرالله / داعش / مجلس دهم / عباس سلیمی نمین
سلیمی نمین: دشمن در لباس عدالتخواهی نفوذ نکند
مدیر دفتر مطالعات تاریخ معاصر ایران گفت: عدالتخواهی نیازمند درنظر گرفتن مسائل مختلفی است که به‌هم پیوند خورده و اگر به این پیوندها توجه نکنیم نه‌تنها به نتیجه مطلوب نمی‌رسیم بلکه مسائل جامعه را حادتر می‌کنیم.
کتاب «خلیل ملکی»؛ تحلیل‌ شخصی با پژوهش‌ علمی
۱۳۹۹/۰۳/۲۶ / مظفر بقائی / اتحاد جماهیر شوروی / تاریخ / تاریخ ایران / کتاب / محمد مصدق
کتاب «خلیل ملکی»؛ تحلیل‌ شخصی با پژوهش‌ علمی
تهران- ایرنا- کتاب «خلیل ملکی سیمای انسانی، سوسیالیسم ایرانی»، از «همایون کاتوزیان»، تحلیل‌های شخصی‌ وی را در کنار پژوهش‌های علمی برای روایتی از تاریخ معاصر ایران و در ستایش فردی مطرح می‌کند.
برزخ تمدن و تدین در یک گزارش سفر از سال 1302 خورشیدی
۱۳۹۹/۰۳/۲۵ / رسول جعفریان / تاریخ معاصر / تمدن
برزخ تمدن و تدین در یک گزارش سفر از سال 1302 خورشیدی
این متن نسبتا طولانی، مقدمه ای است که برای کتاب سفرنامه سرمایه سعادت نوشته ام.
۱۳۹۹/۰۳/۲۵
از ادبیات فارسی
ده بازی رومیزی و کارتی برگرفته از آثار فاخر ادبیات کهن فارسی و ادبیات معاصر رونمایی شد.به گزارش «ابتکار» به نقل از اداره کل روابط‌ عمومی و امور بین‌الملل کانون، این بازی‌ها که مناسب کودکان و نوجوانان هفت سال به بالاست، از آثار فاخر ادبیات کهن فارسی اقتباس شده است.طراحی این بازی‌ها با الهام و اقتباس از داستان‌های ادبیات فارسی به سفارش مرکز سرگرمی‌های سازنده و بازی‌های رایانه‌ای کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در سال ۱۳۹۷ آغاز شد. در همین ارتباط نشست‌های هم‌اندیشی با حضور طراحان ایرانی بازی و اسباب‌بازی و متخصصان حوزه ادبیات فارسی تشکیل و دستاورد این پروژه تاکنون ۱۰ بازی رومیزی و کارتی شده است.بازی‌ کارتی «سیمرغ» با اقتباس از منطق‌الطیر و بر اساس داستان سیمرغ عطار نیشابوری با طراحی آیدین مهدیزاده‌تهرانی، …
جوان، محبوب، پردرآمد
۱۳۹۹/۰۳/۲۵
جوان، محبوب، پردرآمد
جواد نصرتی- روزنامه نگار  زمانی که سرنا ویلیامز در سال1999برنده نخستین گرنداسلم زندگی حرفه‌ای خود شد، نائومی اوزاکا تنها یک سال داشت. 19سال بعد، اوزاکا در فینال اوپن آمریکا ویلیامز را شکست داد تا برنده نخستین عنوان اصلی خود در تنیس شود. این بازی یکی از جنجالی‌ترین بازی‌های تاریخ معاصر تنیس بود و داور 3بار به ویلیامز اخطار داد. حالا اوزاکای 22ساله یک‌بار دیگر رقیب افسانه‌ای خود را شکست داده‌ اما نه در زمین تنیس؛ تنیسور جوان ژاپنی بیشتر از ویلیامز و هر ورزشکار زن دیگری در یک سال گذشته درآمد داشته …
ثبت بدترین عملکرد تاریخ اقتصاد انگلیس؛ 
اقتصاد انگلیس در ماه آوریل بیش از ۲۰ درصد کوچک شد.
۱۳۹۹/۰۳/۲۴
ثبت بدترین عملکرد تاریخ اقتصاد انگلیس؛ اقتصاد انگلیس در ماه آوریل بیش از ۲۰ درصد کوچک شد.
به نقل از گاردین، مرکز آمار انگلیس در گزارشی اعلام کرد رشد اقتصادی دومین اقتصاد بزرگ اروپا در ماه آوریل منفی ۲۰.۴ درصد درصد رسید که ۲.۵ درصد کمتر از نرخ رشد پیش بینی شده قبلی و کمترین نرخ رشد ثبت شده تاریخ معاصر این کشور محسوب می‌شود.
سایه تهران بر مذاکرات واشنگتن _ بغداد
۱۳۹۹/۰۳/۲۴
سایه تهران بر مذاکرات واشنگتن _ بغداد
سیاوش فلاح‌پور ـ خبرنگار از روز گذشته دور تازه گفت‌وگوهای استراتژیک میان آمریکا و عراق آغاز شده است. بسیاری پیش‌بینی می‌کنند این گفت‌وگوها به نقطه عطفی مهم در روابط میان بغداد و واشنگتن تبدیل خواهد شد؛ آن‌هم در شرایطی که عراق یکی از سخت‌ترین بحران‌های تاریخ معاصر خود پس از سقوط نظام صدام را پشت سر می‌گذارد. محورهای این گفت‌وگوها چیست، چه ارتباطی با تنش‌های حال حاضر در سطح منطقه دارد و از همه مهم‌تر، چه نسبتی با نفوذ ایران در عراق خواهد داشت. این سؤالات را با تامر بدوی، تحلیلگر مسائل ایران و عراق …
عربستان حج را لغو می‌کند
۱۳۹۹/۰۳/۲۳ / عربستان / حج تمتع
عربستان حج را لغو می‌کند
فارس نوشت: مقامات سعودی قصد دارند برای اولین بار در تاریخ معاصر حج تمتع را به دلیل کرونا لغو کنند.
احتمال لغو کامل حج
۱۳۹۹/۰۳/۲۳ / مراسم حج / عربستان سعودی / ویروس کرونا
احتمال لغو کامل حج
یک رسانه آمریکایی جمعه مدعی شد که مقامات سعودی قصد دارند برای اولین بار در تاریخ معاصر حج تمتع را به دلیل کرونا لغو کنند.
فایننشال تایمز: عربستان سعودی به دنبال لغو حج است
۱۳۹۹/۰۳/۲۳ / لغو حج تمتع
فایننشال تایمز: عربستان سعودی به دنبال لغو حج است
 یک رسانه‌ انگلیسی جمعه مدعی شد که مقامات سعودی قصد دارند برای اولین بار در تاریخ معاصر حج تمتع را به دلیل کرونا لغو کنند.
۱۳۹۹/۰۳/۲۱
لابراتوار مدرنیته در ایران
مرتضی ویسی |تاریخ اجتماعی مقوله‌ای پیچیده است به خصوص زمانی که پای صنعت نفت و کارگران درون آن در میان باشد. سخت‌تر از این زمانی است که شخصی بخواهد در این حوزه تحقیق و پژوهش کند و درگیر تکرار و کلیشه‌ها نشود و این لازمه یک نگاه جدید و جمع‌آوری داده‌های جدید است که طبیعتا کار راحتی نیست. این نکات را در نظر بگیرید و از این منظر به کتاب «محیط مصنوع و شکل‌گیری طبقه کارگر صنعتی (تاریخ اجتماعی کار در صنعت نفت ایران 1320-1287) » نگاه کنید. بدون شک متوجه این نکته می‌شوید که با کتابی بسیار متفاوت در این حوزه روبه‌رو هستید. کاوه احسانی محقق و پژوهشگر تاریخ معاصر که این اثر را در قالب پایان نامه انجام داده چندصباحی است که به فارسی ترجمه و از سوی نشر شیرازه …
مستندی درباره احمد کسروی
۱۳۹۹/۰۳/۱۹
مستندی درباره احمد کسروی
کارگردان مستند «تئوریسین خشونت» با موضوع آراء و اندیشه‌های سید احمد فردید برای جدیدترین فیلم خود سراغ یکی از متناقض‌ترین شخصیت‌های سیاسی-اجتماعی تاریخ معاصر رفت.
کتاب سوم کسروی درباره مشروطه/آیا استالین در فتح گیلان شرکت داشت؟
۱۳۹۹/۰۳/۱۹ / مهدی نورمحمدی / نشر علم / تاریخ معاصر / انقلاب مشروطه / احمد کسروی / معرفی کتاب / بازار نشر / تازه های نشر
کتاب سوم کسروی درباره مشروطه/آیا استالین در فتح گیلان شرکت داشت؟
«مشروطه به روایت کسروی» شامل یادداشت‌های این مورخ مشهور در روزنامه پرچم است و حاوی نکات جدید به نسبت دو کتاب دیگری کسروی درباره مشروطه. این کتاب به کوشش نورمحمدی توسط نشر علم منتشر شده است.
روایت کارگردان «تئوریسین خشونت» از «دیکتاتوری خِرد»/ تناقض‌های کسروی
۱۳۹۹/۰۳/۱۹ / فیلم مستند / سینمای مستند / کارگردان سینما
روایت کارگردان «تئوریسین خشونت» از «دیکتاتوری خِرد»/ تناقض‌های کسروی
کارگردان مستند «تئوریسین خشونت» با موضوع آراء و اندیشه‌های سید احمد فردید برای جدیدترین فیلم خود سراغ یکی از متناقض‌ترین شخصیت‌های سیاسی-اجتماعی تاریخ معاصر رفت.
وقتی ایران کشتی و هلیکوپتر آمریکایی را زد/ نبرد رو در رو در خلیج فارس
۱۳۹۹/۰۳/۱۹ / خلیج فارس / ایالات متحده آمریکا / ایران / دفاع مقدس (جنگ تحمیلی) / انقلاب اسلامی ایران / تاریخ معاصر / جزیره خارک / نفتکش
وقتی ایران کشتی و هلیکوپتر آمریکایی را زد/ نبرد رو در رو در خلیج فارس
نبردهای مقابله به‌ مثل ایران در خلیج‌فارس، برهه‌ای حساس و جالب از تاریخ جنگ‌های ایران و آمریکاست که در آن، نفت‌کش آمریکایی بریجتون و یک‌ هلی‌کوپتر نیروی دریایی این‌کشور مورد هدف قرار گرفتند.
7 مورد از بهترین مجموعه های شعر که توسط شاعران معاصر سروده شده است
۱۳۹۹/۰۳/۱۹
7 مورد از بهترین مجموعه های شعر که توسط شاعران معاصر سروده شده است
ادبیات ایران، چه در زمان فردوسی و سعدی و حافظ و مولانا و چه در عصر معاصر، از غنی‌ترین منابع نظم و نثر جهانی به‌شمار می‌رود. در این میان همان‌گونه که مطالعه‌ی کتب ارزشمند اساطیر گذشته حائز اهمیت است، آثار نویسندگان و شاعران امروزی مانند امیرهوشنگ ابتهاج، مهدی اخوان ثالث و احمدشاملو نیز خالی از لطف و زیبایی و پند نخواهد بود. شعر فارسی از لطیف‌ترین انواع ادبی است که همواره در طول تاریخ مورد توجه اهل فن و ادب‌دوستان بوده و فراز و فرودهای زیادی را نیز پشت‌سر گذاشته است. در این مقاله تلاش می‌شود تا به طور مختصر، برخی از بهترین مجموعه‌های شعر شاعران معاصر ادبیات فارسی معرفی شوند.
شهید زمانی‌نیا و شهدای انقلاب اسطوره‌های بزرگ تاریخ معاصرند
۱۳۹۹/۰۳/۱۸ / تکواندو / فدراسیون تکواندو ایران / سیدمحمد پولادگر
شهید زمانی‌نیا و شهدای انقلاب اسطوره‌های بزرگ تاریخ معاصرند
رئیس فدراسیون تکواندو گفت: شهید وحید زمانی‌نیا و شهدای بزرگوار انقلاب اسلامی بدون شک اسطوره‌های بزرگ تاریخ معاصر هستند و سمبل‌هایی که امروزه نسل جوان به آنها نیاز دارند.
ضرورت نوگرایی در فرهنگ سیاسی یکصد و پنجاه سال گذشته ایران
۱۳۹۹/۰۳/۱۸ / ایران / جمهوری اسلامی ایران / ایران و غرب / ایران و امریکا / ایران نوین / انقلاب اسلامی ایران
ضرورت نوگرایی در فرهنگ سیاسی یکصد و پنجاه سال گذشته ایران
بهاء الدین بازرگانی گیلانی در یادداشتی برای دیپلماسی ایرانی می نویسد: یک آسیب شناسی اجمالی در تاریخ سیاسی خیلی نزدیک ایران، شاید بتواند دورنمای اندیشه‌ورزی‌های اجتماعی – سیاسی ما و ضرورت تغییر اساسی در آن را کمی روشن‎تر کند: رویکردهای اجتماعی و نخبگانی ایران در تقریبا تمام ادوار پیش و پس از انقلاب اسلامی، بر اساس سنت‌‎های شکل‏گرفته یکی دو قرن اخیر، رویکردی اعتراضی، فاصله‎گیری، امتناع و تماشا بوده است: من اعتقاد دارم، دوران موسوم به اصلاحات در دهه هفتاد، از ممتازترین دوران‎های حاکمیتی معاصر و پیشامعاصر ما بوده است.
نگاهی به آثار دوران کودکی نقاشان مشهور + تصاویر
۱۳۹۹/۰۳/۱۸ / نقاشی / دوران کودکی / نقاش
نگاهی به آثار دوران کودکی نقاشان مشهور + تصاویر
بسیاری از نقاشان نامدار تاریخ و حتی هنرمندان معاصر از همان سال‌های ابتدایی زندگی‌شان در خلق آثار هنری درخشیدند.
جلیل سامان: در سه فیلمی که ساختم،با سازمان منافقین مبارزه کردم اما یکی از مدیران گفت قسط سوم هزینه فیلم را برو از قرارگاه اشرف بگیر!
۱۳۹۹/۰۳/۱۸ / سازمان صدا و سیما / سریال ایرانی / سریال زیرخاکی / گروهک منافقین
جلیل سامان: در سه فیلمی که ساختم،با سازمان منافقین مبارزه کردم اما یکی از مدیران گفت قسط سوم هزینه فیلم را برو از قرارگاه اشرف بگیر!
اعتماد نوشت:یکی از مجموعه‌هایی که ماه رمضان امسال هرشب از تلویزیون پخش می‌شد و به نسبت دیگر سریال‌های شبکه‌ها حسابی گل کرد و مخاطبان استقبال خوبی از آن کردند سریال کمدی تاریخی «زیرخاکی» به کارگردانی جلیل سامان بود. جلیل سامان بعد از اینکه ثابت کرد علاقه خاصی به روایت داستان‌های عاشقانه بر بستر تاریخ معاصر دارد («ارمغان تاریکی»، «پروانه» و «نفس») آگاهانه در مسیر قصه گویی تغییر رویکرد به وجود آورد و سریال جدیدش را در فضای کمدی روایت کرد.
همه چیز درباره جمهوری اسلامی در خاطرات مرحوم هاشمی
۱۳۹۹/۰۳/۱۷
همه چیز درباره جمهوری اسلامی در خاطرات مرحوم هاشمی
خاطرات آقای هاشمی رفسنجانی هم در ۲۰ جلد منتشر شده و مملو از این جملات و نهیب‌ها و نکته‌ها به اشکال گوناگون است و احتمالا در خاطرات منتشر نشده پیش‌رو یعنی روزنوشت‌های سال‌های ۱۳۷۷ تا ۱۳۹۶ بیشتر خواهد شد و انتشار جلد بیستم که مربوط به سال ۱۳۷۶ است این نوید را به همه علاقمندان به انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی و ایران و تاریخ معاصر می‌دهد. مرحوم آقای هاشمی در این روزنوشت‌ها که به نظر این کمترین پژوهشگر علوم سیاسی بهترین منبع شناخت جمهوری اسلامی و ساختار قدرت در ایران است بدون تعارف و البته با رعایت امانت و صداقت مولفه‌های اصلی ساختار قدرت در ایران و مناسبات را تشریح می‌کند که در یادداشت‌هایی که به مرور خواهم نوشت صرفا به برخی از آن‌ها به شکل جمع بندی شده اشاره خواهم کرد.
۱۳۹۹/۰۳/۱۷
امریکا و ناآرامی‌های نژادی
نحوی تاثیر اعتراضات نژادی جاری در امریکا بر انتخابات ریاست‌جمهوری در آبان امسال سوالی است که ذهن ناظران را به خود مشغول کرده. پیش‌فرض مسلم این است که برخورد ترامپ با این اعتراضات کاملا غیرمتعارف بوده است. او برخلاف معمول پیشینیان خود، هرگز نکوشیده تا میانه را بگیرد و نقشی التیام‌بخش بازی کند. لفاظی‌ها، برخوردهای اقتدارگرایانه و سوابق رفتار و  گفتارهای نژادپرستانه او موجب تشدید اعتراضات خشونت‌آمیز شده و به جای اینکه آبی بر آتش باشد، پیوسته نفت بر آتش پاشیده است.  این برخورد ترامپ از یک سو در تطابق با راهبرد او در مبارزات انتخاباتی قبلی یعنی بهره بردن از آشوب‌های نژادی در پی حوادث مشابه در 2014 و 2015 و سعی او در ایجاد تقابل با اقلیت‌های نژادی و …
«بهمن بازرگانی: گفت‌وگوها، خاطرات و مقالات تحلیلی» چاپ دومی شد
۱۳۹۹/۰۳/۱۶ / نشر نی / بهمن بازرگانی / تاریخ معاصر / سازمان مجاهدین خلق / محمدرضا پهلوی / تازه های نشر / تجدید چاپ / معرفی کتاب / بازار نشر
«بهمن بازرگانی: گفت‌وگوها، خاطرات و مقالات تحلیلی» چاپ دومی شد
دومین چاپ کتاب «بهمن بازرگانی: گفت‌وگوها، خاطرات و مقالات تحلیلی» به کوشش امیرهوشنگ افتخاری راد، توسط نشر نی منتشر شد.
تحول شخصیتی طیب حاج رضایی در میانه کودتای ۳۲ تا قیام ۱۵ خرداد۴۲
۱۳۹۹/۰۳/۱۶ / انتشارات سوره مهر / طیب حاج رضایی / قیام 15 خرداد / کودتای 28 مرداد / تاریخ معاصر
تحول شخصیتی طیب حاج رضایی در میانه کودتای ۳۲ تا قیام ۱۵ خرداد۴۲
محمد جعبرفبگلو می‌گوید: طیب در حمله به خانه مصدق در کودتای ۳۲ نقش مهمی حتی بیش از نقش شعبان جعفری داشت، اما در قیام ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ یار مردم انقلابی بود و مقابل دربار قرار گرفت.
سیاستمداری که برای پادشاهی رضاخان تلاش کرد اما به امر او کشته شد
۱۳۹۹/۰۳/۱۶ / نشر تاریخ ایران / تاریخ معاصر / معرفی کتاب / تازه های نشر / کتاب و کتابخوانی / بازار نشر
سیاستمداری که برای پادشاهی رضاخان تلاش کرد اما به امر او کشته شد
چاپ دوم کتاب «در اعماق زمان: زندگی‌نامه سیاسی فیروز میرزا فیروز» نوشته الهام ملک زاده توسط نشر تاریخ ایران منتشر شد.
بازخوانی شعر دهخدا با صدای ساعد باقری: یاد آر ز شمع مرده! یاد آر!
۱۳۹۹/۰۳/۱۵
بازخوانی شعر دهخدا با صدای ساعد باقری: یاد آر ز شمع مرده! یاد آر!
یاد آر ز شمع مرده یاد آر! عنوان شعری است از علامه دهخدا که در سوگ میرزا جهانگیر خان صور اسرافیل، از شهدای مشروطیت سروده شده است. آن چه خواهید شنید بازخوانی این شعر مشهور در تاریخ ایران با صدای ساعد باقری شاعر معاصر بر روی قطعه موسیقی‌ای از بابک بیات است.
کارشناس امور تاریخی روسیه: جریان تاریخ جهان پس از انقلاب اسلامی دگرگون شد
۱۳۹۹/۰۳/۱۵ / روسیه / امام خمینی(ره) / سی و یکمین سالگرد هجرت آفتاب
کارشناس امور تاریخی روسیه: جریان تاریخ جهان پس از انقلاب اسلامی دگرگون شد
مسکو - ایرنا- نیکیتا فیلین سرپرست کرسی شرق معاصر دانشگاه دولتی علوم انسانی روسیه معتقد است: پس از پیروزی انقلاب اسلامی، جریان تاریخ جهان متحول و دگرگون شد.
آغازی بر پایان رژیم پهلوی
۱۳۹۹/۰۳/۱۵ / قیام ۱۵ خرداد
آغازی بر پایان رژیم پهلوی
از قیام خونین پانزده خرداد همواره به عنوان نقطه عطفی در تاریخ معاصر یاد می‌شود نقطه عطفی که تاریخ بعد از خود را ساخت.
جای خالی «تاریخ انقلاب» در تئاتر؛ بی‌رغبتی هنرمندان یا غفلت مدیران؟
۱۳۹۹/۰۳/۱۵ / قیام 15 خرداد / امیرحسین شفیعی / تئاتر ایران
جای خالی «تاریخ انقلاب» در تئاتر؛ بی‌رغبتی هنرمندان یا غفلت مدیران؟
یک کارگردان و تهیه‌کننده تئاتر با اشاره به اینکه در سال‌های گذشته کمتر اثر ماندگاری در زمینه تاریخ معاصر ایران و وقایع منتهی به انقلاب اسلامی تولید شده است، عنوان کرد.
جامعه هنری در بهره‌برداری از منابع تاریخ انقلاب بی‌مِهر بوده است
۱۳۹۹/۰۳/۱۵ / قیام ۱۵ خرداد / سپاه پاسداران انقلاب اسلامی / کتاب / سی و یکمین سالگرد هجرت آفتاب
جامعه هنری در بهره‌برداری از منابع تاریخ انقلاب بی‌مِهر بوده است
تهران- ایرنا- «جواد منصوری» پژوهشگر تاریخ معاصر و نویسنده کتاب «تاریخ قیام ۱۵ خرداد به روایت اسناد» گفت: جامعه هنری برای تولید آثار به منابع تاریخ انقلاب و پژوهش‌ها بی‌مهر بوده است؛ در حالیکه آنها نباید مدام کار را به مسوولان واگذار کنند بلکه خود هنرمند نیز باید در حوزه تاریخ انقلاب دغدغه‌مند باشد.
مشروطه، نهضت ملی شدن نفت، 15 خرداد
۱۳۹۹/۰۳/۱۵ / تاریخ انقلاب / تاریخ معاصر / هدایت الله بهبودی
مشروطه، نهضت ملی شدن نفت، 15 خرداد
پیش از 15 خرداد 1342 دو نهضت مهم و تاریخی در ایران رخ نمود: مشروطه و ملی شدن صنعت نفت.
فقر تصاویر مستند از وقایع تاریخی را با «روایت شاهدان» جبران کنیم
۱۳۹۹/۰۳/۱۵ / قیام 15 خرداد / سلیم غفوری / شبکه مستند سیما
فقر تصاویر مستند از وقایع تاریخی را با «روایت شاهدان» جبران کنیم
سلیم غفوری مدیر شبکه مستند سیما معتقد است کمبود تصاویر آرشیوی از حوادث انقلاب و تاریخ معاصر را می‌توان با مستند کردن روایت شاهدان بی‌واسطه این حوادث جبران کرد.
قیام ۱۵ خرداد سال ۴۲
۱۳۹۹/۰۳/۱۴
قیام ۱۵ خرداد سال ۴۲
قیام پانزدهم خرداد ۱۳۴۲ یک نقطه عطف در تاریخ معاصر ایران بود که زمینه ساز تغییری بزرگ در کشور شد.
تربیت افراد صالح به اعتقاد امام (ره) با اجرای قانون صورت می‌گیرد
۱۳۹۹/۰۳/۱۴ / مجلس شورای اسلامی / انقلاب اسلامی ایران / مقام معظم رهبری / پیامبر اکرم / دولت / امام خمینی(ره) / قانون اساسی / جنبش مشروطه / امام علی / سی و یکمین سالگرد هجرت آفتاب
تربیت افراد صالح به اعتقاد امام (ره) با اجرای قانون صورت می‌گیرد
تهران- ایرنا- پژوهشگر تاریخ معاصر ایران گفت: حضرت امام خمینی (ره) معتقد بودند اجرای قانون به منظور تربیت افراد صالح است و اختلافات نیز به دلیل قانون‌شکنی‌ها ایجاد می‌شود.
هنر امام بودن
۱۳۹۹/۰۳/۱۴ / امام خمینی / محمد مهاجری
هنر امام بودن
انقلاب اسلامی چه موافقش باشیم و چه مخالف،بزرگترین رخداد تاریخ معاصر ایران و جهان است. و امام خمینی برجسته ترین شخصیت تاریخ معاصر.
چرا آیت‌الله مومن به رهبر شدن آیت‌الله خامنه‌ای رای نداد؟ / جمله مهمی که آیت‌الله آذری قمی در جلسه سرنوشت ساز مجلس خبرگان گفت
۱۳۹۹/۰۳/۱۴ / آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب
چرا آیت‌الله مومن به رهبر شدن آیت‌الله خامنه‌ای رای نداد؟ / جمله مهمی که آیت‌الله آذری قمی در جلسه سرنوشت ساز مجلس خبرگان گفت
"مسعود رضایی" پژوهشگر تاریخ معاصر می گوید:دلیل اینکه آیت‌الله مومن به رهبری آیت‌الله خامنه‌ای رای نداد این بود که می‌گفت هنوز قانون اساسی جدید که در آن شرط مرجعیت حذف شد، به تصویب نرسیده است. پس همچنان باید به قید مرجعیت پای‌بند بود.
تنها کسی که با رهبری آیت‌الله خامنه‌ای مخالفت کرد که بود؟ /خاطره آیت‌الله هاشمی، حجت را بر همگان تمام کرد
۱۳۹۹/۰۳/۱۳ / مجلس خبرگان / آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب / اکبر هاشمی رفسنجانی
تنها کسی که با رهبری آیت‌الله خامنه‌ای مخالفت کرد که بود؟ /خاطره آیت‌الله هاشمی، حجت را بر همگان تمام کرد
"مسعود رضایی" پژوهشگر تاریخ معاصر در گفتگو با تسنیم به بررسی جزئیات و سؤالات مطرح شده در خصوص جلسه تاریخی روز ۱۴ خرداد سال ۶۸ و انتخاب آیت‌الله خامنه‌ای به رهبری نظام اسلامی پاسخ داد.
۱۳۹۹/۰۳/۱۳ / امام خمینی (ره) / کانون تربیت انقلاب اسلامی / گفتمان امام خمینی / مجلس یازدهم
مجلس یازدهم، گفتمان امام خمینی (ره) را در برنامه های آموزش و پرورش احیا کند
۱۵ خرداد سال ۱۳۴۲ یاد آور غیرت و هویت اسلامی مردمی است که اهانت  مزدوران غرب و دیکتاتوران بر  خلق به دین و علمای آن را تحمل نکردند و طلبه و معلم و دانشجو و بازاری در برابر گلوله های تانک و مسلسل طاغوت در مدرسه فیضیه قم و بعد از آن در شهرهایی از جمله تهران ،رامین مشهد ،شیراز و تبریز ایستادگی کردند و با نثار جان خویش به جهاد در مقابل دشمنان دین خدا  برخاستند و صفحات دیگری از مجاهدات های تاریخ اسلام در برابر فرعونیان را نگاشتند تا خود  به وجه الهی نظر کنند و آیندگان از آن بصیر ت گیرند و امام مجاهدان خمینی کبیر برای تبیین عمق فاجعه آن را برای همیشه عزای عمومی اعلام نمود ضمن گرامی داشت این روز تاریخی انتظار می رود موقعیت های درک قیام ۱۵ خرداد به عنوان بخشی از هویت ایرانی اسلامی …
جزئیات جالبی از جلسه رأی‌گیری درباره رهبری آیت‌الله خامنه‌ای
۱۳۹۹/۰۳/۱۳ / مقام معظم رهبری / رهبر انقلاب / مجلس خبرگان رهبری / رهبر معظم انقلاب / هاشمی رفسنجانی / ایت الله مومن / حجت‌الاسلام محمدجعفر منتظری
جزئیات جالبی از جلسه رأی‌گیری درباره رهبری آیت‌الله خامنه‌ای
"مسعود رضایی" پژوهشگر تاریخ معاصر به بررسی جزئیات و سؤالات مطرح شده در خصوص جلسه تاریخی روز ۱۴ خرداد سال ۶۸ و انتخاب آیت‌الله خامنه‌ای به رهبری نظام اسلامی پاسخ داد.
روایت عصر روز چهاردهم / در جلسه مجلس خبرگان رهبری در سال ۶۸ چه گذشت؟
۱۳۹۹/۰۳/۱۳ / انتخاب رهبری پس از امام / رحلت امام خمینی / مجلس خبرگان رهبری
روایت عصر روز چهاردهم / در جلسه مجلس خبرگان رهبری در سال ۶۸ چه گذشت؟
 در سال های اخیر برخی دشمنان با موج‌سازی رسانه‌ای، به طرح برخی شبهات نسبت به جلسه‌ی تعیین رهبری مجلس خبرگان در سال ۶۸ پرداختند. از این رو، پایگاه اطلاع رسانی KHAMENEI.IR در گفت‌وگویی با آقای مسعود رضایی، پژوهشگر تاریخ معاصر ایران، به بررسی بیشتر جوانب این موضوع می‌پردازد.  این گفت‌وگو پس از مشاهده فیلم کامل جلسه خبرگان انجام شده،وجلسه‌ی ۱۴ وجلسه فوق‌العاده‌ی ۱۵ مرداد ۶۸ خبرگان مورد بررسی قرار گرفته است
یادداشت| رمز موفقیت آیت‌الله خامنه‌ای در رهبری نظام اسلامی
۱۳۹۹/۰۳/۱۳ / امام خامنه‌ای / امام خمینی (ره)
یادداشت| رمز موفقیت آیت‌الله خامنه‌ای در رهبری نظام اسلامی
یک پژوهشگر تاریخ معاصر معتقد است آیت‌الله خامنه‌ای توانست حکومت ده ساله امام(ره) را به مثابه یک مدل که به صحت و موفقیت آن اعتقاد کامل داشت، مقابل خود قرار داده و طی این سی سال با اقتباسی آزاد، به بسط و پرورش آن اقدام کند.
۱۵ خرداد نقطه عطف انقلاب اسلامی ایران است
۱۳۹۹/۰۳/۱۳ / سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) / قیام 15 خرداد
۱۵ خرداد نقطه عطف انقلاب اسلامی ایران است
وزیر سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: باید تاریخ معاصر را به جوانان آموزش دهیم ، دشمنان نظام و کشورهای استکباری با استفاده از رسانه های معاند و چاپ کتاب در حال تغییر تاریخ معاصر هستند.
معزی: امام خمینی (ره) یگانه فرزانه تاریخ معاصر بود
۱۳۹۹/۰۳/۱۳ / قیام ۱۵ خرداد / مقام معظم رهبری / امام خمینی(ره) / جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران / رحلت امام خمینی (ره)
معزی: امام خمینی (ره) یگانه فرزانه تاریخ معاصر بود
تهران - ایرنا - نماینده ولی فقیه در جمعیت هلال‌احمر گفت: امام خمینی (ره) یگانه فرزانه تاریخ معاصر، مجاهدی نمونه و بی‌مانند بود که در برابر طاغوت زمانه بپاخاست و تا استقرار نظام اسلامی حرکت عظیم انقلابی مردم را با تکیه بر وعده نصرت الهی هدایت کرد.
زوال غرب و فروپاشی آمریکا
۱۳۹۹/۰۳/۱۲ / زوال غرب / فروپاشی آمریکا
زوال غرب و فروپاشی آمریکا
غرب وحشی با ایدئولوژی کفر، شرک و الحاد همه مظاهر انسانیت را به سخره گرفته بود. با دو جنگ جهانی میلیون‌ها انسان را به کام مرگ کشانده بود تا به یک معادله دوقطبی تقسیم جهان برسد.خداپرستان زیر شلاق‌های الحاد و کفر ابلیسی مدرنیسم دست و پا می‌زدند. امام خمینی(ره) تنها کسی بود که در میانه این طوفان کفرآلود، پرچم توحید را به دوش کشید و به شرق و غرب عالم کفر اعلام جنگ و آمریکا و شوروی را که کفر جهانی را نمایندگی می‌کردند، هدف قرار داد.امام در اواخر عمر خود صدای شکستن استخوان‌های مارکسیسم را شنید و زوال امپراطوری ستم شوروی را پیش‌بینی کرده بود. او اطمینان داشت به زودی آمریکا هم به این روزگار زوال و فروپاشی دچار خواهد شد.مورخان و سیاستمداران جهان که نمودار پیشرفت انقلاب اسلامی …
بیانیه ستاد کل نیروهای مسلح به مناسبت سالروز رحلت امام خمینی (ره)
۱۳۹۹/۰۳/۱۲ / ستادکل نیروهای مسلح / سالگرد ارتحال امام خمینی(ره)
بیانیه ستاد کل نیروهای مسلح به مناسبت سالروز رحلت امام خمینی (ره)
ستاد کل نیروهای مسلح با صدور بیانیه ای در گرامیداشت ۱۴ خرداد سالروز ارتحال ملکوتی معمار کبیر انقلاب اسلامی و فرا رسیدن سالروز طلیعه نهضت اسلامی و ۱۴ خرداد ۱۳۴۲ پیروزی جبهه اسلام انقلاب اسلامی ایران بر نظام سلطه را از حقایق انکارناپذیر تاریخ معاصر دانست.
جهاد اسلامی: دل بستن به سازش زیر سایه آمریکا بیهوده است
۱۳۹۹/۰۳/۱۱
جهاد اسلامی: دل بستن به سازش زیر سایه آمریکا بیهوده است
یک عضو دفتر سیاسی جنبش جهاد اسلامی فلسطین پیروزی مقاومت اسلامی لبنان در سال ۲۰۰۰ میلادی بر رژیم صهیونیستی را مهمترین پیروزی تاریخ معاصر مسلمانان توصیف کرد.
تورم فرانسه منفی شد!
۱۳۹۹/۰۳/۱۱ / فرانسه / بلژیک
تورم فرانسه منفی شد!
اقتصاد بلژیک بدترین عملکرد تاریخ معاصر خود را تجربه کرد.
۱۳۹۹/۰۳/۱۱
مرد ذوالابعاد فرهنگ
 اما وجهی از شخصیت حرفه‌ای او که بسیار اهمیت دارد و کمتر دیده شده، آشنایی‌اش با آثار خلاقه ادبی و هنری، خاصه ادبیات و سینماست. این در الگوی فرهنگ معاصر ما که سهم اهالی هنر و فلسفه از دستاوردهای یکدیگر در اغلب موارد سهم قابل اتکایی نیست، اهمیتی وی‍ژه دارد. گواه آشنایی ناچیز بسیاری از فلاسفه با ادبیات و نسبت دور قاطبه نویسندگان و شاعران با فلسفه، نام‌‌های زیادی است که خوشبختانه الزامی برای طرح‌شان ندارم؛ اما آنها که پای حرف‌های جمادی درباره کافکا، بکت، تارانتینو، هاینریش بل و... نشسته‌اند، می‌دانند که استناد به دانش و اشراف ادبی و هنری او تنها به ترجمه آثاری چون «نامه‌هایی به میلنا از فرانتس کافکا، سینما و زمان، یادبود ایوب در جهان کافکا» …
۱۳۹۹/۰۳/۱۱
فوتبال؛ نگرشی پایدار به انسان
«وقتی به فوتبال فکر می‌کنیم به چه فکر می‌کنیم» اثر سایمون کریچلی با ترجمه شایان صولتی و مقدمه بیژن ذوالفقارنسب منتشر شد. این کتاب را انتشارات گوتنبرگ منتشر کرده و روایت آن را شخصیت‌هایی چون زیدان، مارتین هایدگر و یورگن کلوپ پیش می‌برند. سایمون کریچلی، فیلسوف معاصر بریتانیایی و ساکن این کشور است. آنها که با او و آثارش آشنا هستند، می‌دانند که مهم‌ترین وجه جذابیت آثار او حضور مفهوم مرگ در آنهاست. تا جایی که به او شهرتی جهانی داده است. کریچلی نویسنده اثر معروف «کتاب فیلسوفان مرده» است که در ایران عباس مخبر آن را به فارسی برگردانده. کتابی که در آن، چگونگی مرگ شماری از مهم‌ترین اندیشمندان تاریخ از یونان باستان گرفته تا جهان معاصر، روایت شده …
مناطق دیدنی و گردشگری تهران
۱۳۹۹/۰۳/۱۰
مناطق دیدنی و گردشگری تهران
با داشتن 225 سال تاریخ و وجود موقعیت جغرافیایی بی‌نظیر و آداب و رسوم و سنت‌های برجسته، تهران مکانی ارزشمند برای بازدید است. مناطق دیدنی و گردشگری تهران به خوبی می‌توانند بازگوکننده تمام رویدادهای سیاسی و فرهنگی عصر معاصر ایران باشد.
«الف - بامداد» در ارباب ‌جمشید
۱۳۹۹/۰۳/۱۰
«الف - بامداد» در ارباب ‌جمشید
ایوب ربیعی- روزنامه‌نگار احمد شاملو (1379-1304) شاعر، مترجم و روزنامه‌نگار، در دهه40 به‌عنوان فیلمنامه‌نویس با برخی تهیه‌کنندگان و کارگردانان ایرانی همکاری داشت. برخی معتقدند که شاملو یکی از نماد‌های مهم و مؤثر روشنفکری ایرانی در صد سال اخیر تاریخ معاصر محسوب می‌شود. تأثیر و حضور او در شعر، ترجمه شعر و روزنامه‌نگاری ادبی باعث ایجاد جریان‌های غیرقابل انکاری در تداوم این پدید‌ه‌ها در حرکت فرهنگی زبان فارسی و رسانه‌های ایرانی شده است. اما کارنامه احمد شاملو در فیلمنامه‌نویسی، چه از منظر همه‌گیری و …
۱۳۹۹/۰۳/۰۸
عالمگیر
کتاب «عالمگیر» اسلاوی ژیژک با ترجمه هوشمند دهقان از سوی انتشارات صدای معاصر منتشر شد. او در این کتاب از ویروس جدیدی پرده‌برداری می‌کند؛ ویروس پوتوغان. در دوران کرونا محبت‌آمیزترین کار ما، دور ماندن از شخص مورد علاقه‌مان است. سرانجام زمانی که فیلسوفان و روشنفکران هشدار می‌دهند که در آستانه سقوط به ورطه بربریت جهانی هستیم ژیژک با شور و شوق همیشگی‌اش به استفاده از تمثیل‌های موجود در فرهنگ عامه، صفحات این کتاب را با گفتارهایی از کوئنتین تارانتینو، هربرت جورج ولز، هگل و مارکس می‌آراید و تصویری موجز و جذاب از بحرانی را به دست می‌دهد که همچنان در حال پیشروی است و همه ما را فرا می‌گیرد. اسلاوی ژیژک در این کتاب می‌کوشد با نگاه همیشه نقادانه‌اش …
نگارش «کسوف» به دلیل شیوع کرونا به تاخیر افتاد
۱۳۹۹/۰۳/۰۷ / منیژه آرمین / تاریخ معاصر / ادبیات داستانی
نگارش «کسوف» به دلیل شیوع کرونا به تاخیر افتاد
نگارش رمان «کسوف» منیژه آرمین به دلیل شیوع کرونا به تاخیر افتاد، چرا که ادامه روند نگارش از نظر نویسنده منوط به سفری بود که در این روزهایی کرونایی امکان پذیر نیست.
۱۳۹۹/۰۳/۰۷
یادی از صور اسرافیل
یکی از موثرترین نشریات دوره قاجاریه و عصر مشروطه هفته‌نامه صور اسرافیل بود، این نشریه ابتدا با مدیریت میرزا جهانگیر‌خان شیرازی و سرمایه میرزا قاسم‌خان تبریزی و دبیری و قلم میرزا علی‌اکبرخان قزوینی (دهخدا) تهیه و منتشر می‌شد. سرلوحه روزنامه به خط نسخ درشت نوشته می‌شد و بالا‌تر از سرلوحه، تصویر فرشته آزادی بود که در صور می‌دمید و گروهی او را به یکدیگر نشان می‌دادند و در بالا و پایین آن هم دو آیه از قرآن کریم از سوره یس و مومنون نوشته شده بود. جهانگیرخان که از اندیشه‌های میرزا آقاخان کرمانی تاثیرپذیری داشت، روزنامه را با هدف تکمیل معنی مشروطیت و حمایتِ مجلس شورای ملی و کمک به روستاییان، ضعفا، فقرا و مظلومین انتشار می‌داد. این نشریه به‌ …
سید حسین موسویان: کاخ سفید بحران کرونا را یک فرصت برای تشدید فشار به ایران یافته
۱۳۹۹/۰۳/۰۶
سید حسین موسویان: کاخ سفید بحران کرونا را یک فرصت برای تشدید فشار به ایران یافته
سید حسین موسویان، عضو سابق گروه مذاکره کننده هسته‌ای در نشست مجازی شورای روابط خارجی پنسیلوانیای آمریکا، گفت: بحران کرونا یک بحران جهانی است که اکثر کشور‌های دنیا گرفتار آن هستند، اما مشکل ایران در مدیریت این بحران، با تمام کشور‌ها متفاوت است، زیرا با بدترین تحریم‌های تاریخ معاصر دست و پنجه نرم می‌کند که توسط آمریکا اعمال شده است. درعین حال مدیریت بحران کرونا در ایران خیلی بهتر از آمریکا بوده است. ویافزود: با توجه به شکست دولت ترامپ در پروژه تغییر رژیم در ایران، کاخ سفید بحران کرونا را یک فرصت برای تشدید فشار به ایران یافته و لذا تحریمهای غیرانسانی علیه ایران را در دوران بحران کرونا افزایش داده است.
دیپلماسی، احترام و عدم مداخله؛کلید حل مشکلات با ایران/اگر ترامپ پیروز شود؟
۱۳۹۹/۰۳/۰۶ / سید حسین موسویان / ایران و آمریکا / ایالات متحده آمریکا / دونالد ترامپ
دیپلماسی، احترام و عدم مداخله؛کلید حل مشکلات با ایران/اگر ترامپ پیروز شود؟
یک کارشناس ارشد مسائل بین الملل گفت: واقعیت تلخ تاریخ معاصر این است که ایران با "حداکثر شفافیت" دربرنامه هسته ای تحت "فشارحداکثری" واسرائیل با بمب هسته ای،تحت "حمایت حداکثری" آمریکا وقدرتهای جهانی است.
۱۳۹۹/۰۳/۰۶
اندیشیدن با فرم
هر چه به تاریخ هنر به ویژه تاریخ معاصر هنرهای نمایشی رجوع می‌کنیم در غالب موارد یک نکته کاملا مشهود است. اینکه هنرمندان(اینجا هنرمندان اروپای غربی و شرقی) در مقاطع سهمگین تاریخی‌شان به جست‌وجوی راهکارهایی مشغول شده‌اند برای بازنمایی وضعیت پیش آمده. به عنوان نمونه وقتی به شوروی کمونیستی و اقمارش می‌نگریم، نام یرژی گروتفسکی لهستانی با تاریخ تئاتر آن کشور و البته جهان پیوندی ناگسستنی دارد. گروتفسکی در زمینه فرم و محتوا به سمتی حرکت کرد که یکسره واکنشی بود به وضعیت؛ وقتی در نظر بگیریم یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های گروتفسکی تکیه بر مشارکت تماشاگر در زبان اجرا بوده، رویکرد هنرمند کاملا در برابر سیستم توتالیتر و زورگوی زمانه‌اش قرار می‌گیرد که جامعه‌ و مردمی …
۱۳۹۹/۰۳/۰۶
جوهر انسان در سختی شکوفا می‌شود
قطب‌الدین صادقی مانند بسیاری دیگر از هنرمندان تئاتر روزهای قرنطینه را در خانه سپری کرده. این کارگردان و مدرس دانشگاه می‌گوید شرایط تهدیدآمیز پیش آمده فرصتی است که هنرمند می‌تواند و باید از آن بهره‌بگیرد. او با ذکر مثال‌هایی از تاریخ هنر و جهان سینما و ادبیات به مقاطع سخت تاریخ، همچون جنگ‌های جهانی اشاره می‌کند که جوامع علاوه بر دست و پنجه نرم کردن با رنج‌های بی‌شمار، درعین حال میل به زندگی و سازندگی را از یاد نبردند. صادقی تاکید دارد نوشتن از خودِ تیرگی در این شرایط دردی دوا نمی‌کند و چه بهتر که نویسنده و کارگردان تئاتر هم‌زمان با طرح موضوع نوید‌دهنده فردایی روشن باشد. پیشنهاد این هنرمند در این زمانه بیان مسائل به زبان طنز است یا به …
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •