سه شنبه, ۷ بهمن, ۱۳۹۹ / 26 January, 2021
تظاهرات در امریکا
تحوّل مفهوم انقلاب به اعتراض در جنبش بدون رهبر آمریکا
۱۳۹۹/۰۴/۱۰ / تظاهرات در امریکا / ایالات متحده امریکا / دونالد ترامپ / جورج فلوید / سفیدبرترپندارها / سفید پوست های امریکا / سیاه پوستان در آمریکا
تحوّل مفهوم انقلاب به اعتراض در جنبش بدون رهبر آمریکا
محمد مهدی بندرچی در یادداشتی برای دیپلماسی ایرانی می نویسد: از زمان لیندون جانسون در دهه ۶۰ رهبران سیاسی واقف بودند که آمریکا ساختارهایی به نفع سفید پوستان دارد و سازندگان این نابرابری همانان هستند. ماهیّت مشکل را باید در ساختاری جست که او ۸۰ سال پیش بیان کرده بود. ترامپ وارث این ساختار و البته حافظ آن است.
جامعه امریکا از چپ دور و محافظه کارتر شده است
۱۳۹۹/۰۴/۰۴ / ایالات متحده امریکا / انتخابات ریاست جمهوری امریکا / تظاهرات در امریکا / تظاهرات ضد نژادپرستی / نژاد پرستی در آمریکا / دونالد ترامپ / جورج فلوید / جو بایدن
جامعه امریکا از چپ دور و محافظه کارتر شده است
در سال ۲۰۱۶ در حدود ۴۳ درصد از سفیدپوستان بزرگسال در آمریکا وجود برتری سفید پوستان در ایالات متحده را قبول داشتند. در نظرسنجی سال ۲۰۲۰ این رقم به ۵۷ درصد رسیده است.
افشای ارتباط اسرائیل با خشونت پلیس آمریکا
۱۳۹۹/۰۴/۰۳ / آمریکا و اسرائیل / تظاهرات در امریکا / نژادپرستی / تظاهرات ضد نژادپرستی
افشای ارتباط اسرائیل با خشونت پلیس آمریکا
اسرائیل که مدت های مدید دریافت کننده کمک های مالی، نظامی و اطلاعاتی امریکا بود، به صادر کننده اصلی عقاید، فناوری امنیتی و روش های مبارزه با تروریسم  به امریکا تبدیل شده است.
چرا پلیس امریکا این قدر خشن است؟!
۱۳۹۹/۰۴/۰۱ / تظاهرات در امریکا / ایالات متحده امریکا / خشونت پلیس امریکا / اف بی آی / سیاه پوستان در آمریکا / سفید پوستان امریکا / جورج فلوید
چرا پلیس امریکا این قدر خشن است؟!
مجله پولتیکو در گزارشی تحلیلی با مصاحبه با بیست کارشناس برجسته امریکایی به دلایل اعمال خشونت پلیس امریکا در برخوردهای اجتماعی اش با مردم پرداخته است.
آقای ترامپ استفاده از خشونت و تفرقه نشانه اقتدار نیست، نماد ضعف است
۱۳۹۹/۰۳/۳۱ / ایالات متحده امریکا / تظاهرات در امریکا / جورج فلوید / دونالد ترامپ / استفان والت
آقای ترامپ استفاده از خشونت و تفرقه نشانه اقتدار نیست، نماد ضعف است
استفان والت می نویسد: دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده و جمهوریخواهان خشونت‌طلبیِ مانند تام کاتن می‌پندارند که تنها عامل مورد نیاز برای پایان دادن به اعتراضات، استفاده بیرحمانه از زور است. زور و نیروی قهری فقط گاهی و به ویژه هنگامی کارآمد است که تهدیدی واقعی علیه ثبات رژیم وجود دارد، یعنی شرایطی که بخش عمده مردم حامی دولت هستند و دولت می‌تواند روی پیروی نیروی های امنیتی از دستورات و پاسخ بیرحمانه حساب کند. اما همان‌طور که عملکرد شاه ایران و سایر حاکمان مستبد نشان داد، به کارگیری مشت آهنین می‌تواند اعتراضات صلح آمیز را به خشونت تبدیل کند، افراد بیشتری را به مخالفت و به خیابان‌ها بکشاند و سرانجام باعث چرخش سوگیری مردمیِ تشکیلات امنیتی یا انحلال آن شود.
شاید شاهد آغاز پایان دموکراسی آمریکا باشیم
۱۳۹۹/۰۳/۲۹ / دونالد ترامپ / ایالات متحده امریکا / تظاهرات در امریکا / جورج فلوید
شاید شاهد آغاز پایان دموکراسی آمریکا باشیم
ترامپ نتوانست احساس همدری، همدلی، شفقت و تفاهم نشان بدهد، ویژگی‌هایی که مردم در چنین لحظه بحرانی از بالاترین مقام مسئول انتظار دارند. چه‌بسا ترامپ می‌اندیشید که می‌تواند از این لحظه برای جبران شکست‌هایش در مدیریت همه‌گیری کروناویروس به عنوان یک پیروزی آسان استفاده کند، اما این بار هم با شکست سخت‌تری روبه رو شد و سوءاستفاده رئیس جمهوری از کلیسا و کتاب مقدس برای توجیه خشونت‌ها و بدرفتاری‌ها شرایط را وخیم‌تر و انتقادها را گسترده‌تر کرد.
تظاهراتی که بوی انتخابات می دهد
۱۳۹۹/۰۳/۲۸ / ایالات متحده امریکا / تظاهرات در امریکا / دونالد ترامپ
تظاهراتی که بوی انتخابات می دهد
عبدالرحمن ولایتی در یادداشتی برای دیپلماسی ایرانی می نویسد: اگر بتوان اعتراضات ایالات متحده را جدای از تحلیل جامعه شناختی و آکادمیک تعبیر کرد باید گفت که این اعتراضات بیشتر رنگ سیاسی داشته و معطوف به انتخابات ۲۰۲۰ است و حتی در یک موضع سوء ظن گونه می توان این را در قالب یک فرآیند و در پی پاندمی کرونا برای اجماع جامعه نخبگان سیاسی دموکرات – جمهوریخواه آمریکایی برای شکست دونالد ترامپ در انتخابات دسامبر دانست که هر چند سخت به نظر می رسد.
نبرد در سیاتل آمریکا
۱۳۹۹/۰۳/۲۵ / تظاهرات در امریکا / سیاتل / دونالد ترامپ / ایالات متحده امریکا
نبرد در سیاتل آمریکا
علی دینی ترکمانی در یادداشتی می نویسد: واقعیت این است که وجود ساخت سیاسی مبتنی بر الگوی پیشنهادی مونتسکیو این اجازه را می‌دهد که در آمریکا، فردی مانند ترامپ ناچار از  پاسخگویی به قدرت‌های کم و بیش هم‌سنگ باشد. هم حزب رقیب و هم نهادهای نظارتی و هم رسانه‌های وابسته به حزب رقیب با خلق فرصت نقد و شفاف‌سازی، مانع هستند.
الآن، وقت بایکوت کردن امریکای ترامپ
۱۳۹۹/۰۳/۱۹ / ایالات متحده امریکا / تظاهرات در امریکا / تظاهرات علیه ترامپ / تظاهرات ضد ترامپ / دونالد ترامپ / جامعه جهانی
الآن، وقت بایکوت کردن امریکای ترامپ
ترامپ هیچ سرزمین خارجی را اشغال یا الحاق نکرده‌ اما تحت ریاست جمهوری او، آمریکا چندین قانون بین‌المللی را نقض کرده، از توافق‌های بین المللی متعددی خارج شده و نهادهای دموکراتیک داخلی را یکی پس از دیگری زیر پا گذاشته است. او رئیس‌جمهوری دغلباز از یک حزب دغلباز است که بر کرسی یک قدرت دغلباز تکیه زده است.
چرا اعتراض ها به قتل فلوید همه گیر شد؟
۱۳۹۹/۰۳/۱۹ / تظاهرات در امریکا / تظاهرات ضد نژادپرستی / تظاهرات ضد ترامپ / ایالات متحده امریکا / دونالد ترامپ
چرا اعتراض ها به قتل فلوید همه گیر شد؟
بهزاد آقا میرزایی در یادداشتی برای دیپلماسی ایرانی می نویسد: در روزهای اخیر و پس قتل فجیع جورج فلوید مقالات متعددی درخصوص علل، انگیزه ها و سوابق موضوع نگاشته شد و "هر کسی از ظن خود" نور را بر بخشی از تاریخ تیره و تار حقوق سیاه پوستان ایالات متحده تاباند. اما سئوالی که تا کنون بی پاسخ مانده این است که" چرا این قتل بر خلاف موارد مشابه تا این حد بر افکار عمومی در داخل و خارج  از ایالات متحده تاثیر گذاشته و باعث برپایی اعتراضاتی چنین گسترده شده است؟"
آمریکا، جورج فلوید و ما
۱۳۹۹/۰۳/۱۳ / جورج فلوید / ایالات متحده امریکا / تظاهرات در امریکا / دولت دونالد ترامپ
آمریکا، جورج فلوید و ما
محمد فاضلی در یادداشتی می نویسد: ارزش‌های آزادی، عدالت، مدارا و عدم خشونت قائم به خود و به دلیل نفس خودشان موجه هستند. لازم نیست دفاع از آزادی، مدارا و نفی خشونت را به تعهد آمریکا یا هر کشور دیگری به این ارزش‌ها متکی سازیم. ایالات متحده آمریکا یا کل غرب و جهان هم که این ارزش‌ها را نقض کنند از اهمیت و مطلوبیت آنها کاسته نمی‌شود.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •