جمعه, ۲ آبان, ۱۳۹۹ / 23 October, 2020
تغییر پایتخت
دولتی که به جای تاریخ جغرافیا می‌سازد!
۱۳۹۹/۰۷/۰۶ / تغییر پایتخت
دولتی که به جای تاریخ جغرافیا می‌سازد!
تحقیقات متعدد نشان داده که اگر بودجه ای صرف دانش‌بنیان‌شدن اقتصاد ایران و تمرکززدایی واقعی شود دیگر به انتقال پایتخت نیازی نیست، چون امکان انتقال صنایع و شرکت‌های بزرگ به دیگر مناطق فراهم می‌شود و کل اقتصاد هم رشد و توسعه می‌یابد.
۱۳۹۹/۰۷/۰۵
تغییر پایتخت مبنای کارشناسی دارد
از موانع مهم برای انتقال مرکز سیاسی کشور، لابی‌های ثروت و قدرت هستند که همواره با انتقال مرکز سیاسی از تهران به نقطه‌ای دیگر مخالف بوده‌اند و برای تحقق نیافتن آن از هیچ تلاشی فروگذار نکرده‌اند و البته حق هم داشته‌اند
مرکز سیاسی کشور تغییر می‌کند؟
۱۳۹۹/۰۷/۰۳ / تغییر پایتخت / تهران
مرکز سیاسی کشور تغییر می‌کند؟
اوایل دهه ۸۰ بود که برخی از نمایندگان مجلس موضوع انتقال پایتخت را مطرح کردند، اما دولت با این مسئله مخالفت کرد. البته موضوع به اینجا ختم نشد و تا اوایل سال ۹۱ این موضوع به شکل مطالبه مطرح می‌شد. اما در نهایت در زمستان سال ۹۱ مجلسی‌ها مسئله را به صورت جدی‌تر پیگیر شدند؛ که طی آن ۵۲ نماینده مجلس طرحی با عنوان «انتقال پایتخت سیاسی- اداری» را تدوین به صحن مجلس ارائه کردند.  البته در میانه این طرح مجلسی ها، دولت دهم نیز در اواخر عمر خود دست به کار شد و چند مصوبه صادر کرد تا با اعمال آن‌ها به نوعی شبه انتقال از پایتخت را به سرانجام برساند. براساس این مصوبات قرار بود که کارکنان یکسری از دستگاه‌ها، نهاد‌ها و سازمان‌های دولتی مستقر در تهران به شهر‌های دیگر منتقل شوند و برای این مهاجرت معکوس، مشوق واگذاری …
نماینده نجف‌آباد: تهران، خطر بالقوه برای نظام است
۱۳۹۹/۰۷/۰۲ / ابوالفضل ابوترابی / نماینده مجلس / تغییر پایتخت
نماینده نجف‌آباد: تهران، خطر بالقوه برای نظام است
نماینده نجف‌آباد گفت: در سال ۲۵۰ هزار مهاجرت به تهران صورت می‌گیرد این مهاجرت هم دلایل مختلف دارد، حالا بخشی از آن به خاطر اجبار شغلی است، بخشی هم تحصیل، دستیابی به رفاه، درمان و موارد دیگر. ۲۵۰ هزار نفر به این معنی است که هر سال یک شهر بزرگ خالی می‌شود و ساکنان آن به تهران هجوم می‌آورند. تهران دیگر ظرفیت چنین چیزی را ندارد، این مساله خطری بالقوه برای جمهوری اسلامی و یکی از معضل‌های اصلی نظام ماست.
۱۳۹۹/۰۳/۱۰
برازیلیا در قاب 4K
«برازیلیا / Brasília» پایتخت کشور برزیل است و در یک ناحیهِ فدرال توسط جوسیلینو کوبیتشیک در داخل ایالت گویاس، در شرق ناحیه رودخانهِ پرتو و در غرب آن رودخانهِ دسکوبرتو قرار دارد. ساخت این شهر به این علت بود که می‌خواستند محل پایتخت برزیل که پیش از آن شهر ریو دوژانیرو بود را تغییر داده و بیشتر به مرکز و غرب کشور بیاورند تا به دیگر ناحیه‌ها نزدیک‌تر باشد. برای این تغییر پایتخت نیروی کاری عظیمی از سراسر کشور به‌کار گرفته‌شد. طرح و نقشه این شهر به‌شکل یک هواپیما است. طراح شهری اصلی برازیلیا لوسیو کوستا (Lúcio Costa) بود. اسکار نیمایر معمار اصلی اغلب ساختمان‌های دولتی و روبرتو بورل مارکس طراح مناظر طبیعی شهر بود. طراحی این شهر بر پایه نظریات لی کوربسیر استوار بود. برازیلیا طی 41 ماه ساخته شد. برزیلا …
بنیانگذار زلزله‌ شناسی: پایتخت ایران را تغییر دهید
۱۳۹۹/۰۲/۲۰
بنیانگذار زلزله‌ شناسی: پایتخت ایران را تغییر دهید
بنیانگذار زلزله شناسی در ایران با توجه به زلزله خیز بودن تهران، پیشنهاد تغییر پایتخت ایران را مطرح کرد.
تغییر پایتخت؛  پربیننده‌ترین سریال سیما در ایام نوروز از کجا به اینجا رسید؟
۱۳۹۹/۰۱/۱۶
تغییر پایتخت؛ پربیننده‌ترین سریال سیما در ایام نوروز از کجا به اینجا رسید؟
پخش فصل جدید از سریال پرمخاطب پایتخت در ایام پربیننده نوروز، نشان می‌دهد که شخصیت‌های پرداخته شده در یک دهه گذشته و همچنین سیر منطقی روایت قصه در این مجموعه و البته ورود به حیطه‌های ممنوعه با تغییرات بسیاری همراه بوده است.
۱۳۹۸/۱۰/۲۲
علی اکبر فرقانی‪-‬ امروز در خیابان پردود راه افتادم و با اتوبوس
بی.آر.تی از بزرگراه امام علی(ع) به بلوار ارتش رفتم و سپس خواستم برای انجام یک کار ضروری دیگر به تجریش بروم ولی نتوانستم و به سبب ازدحام جمعیت منصرف شدم و در نیمه راه پیاده شدم. دیگر قادر به قدم برداشتن در خیابان پر دود و مه نبودم. متاسفانه ترافیک خیابان‌های تهران از موج سونامی هم بالاتر رفته است. مشکلات ترافیکی خیابان‌ها و بزرگراه‌های تهران گویا قرار نیست هیچگاه رفع شود و تنها چاره کار تغییر پایتخت است. افزایش قیمت بنزین، سختگیری در زوج و فرد پلاک خودروها و محدودیت‌های ترافیکی هیچیک نتوانست مشکل قدیمی ترافیک تهران را چندان کاهش دهد. تا چشم کار می‌کند موج خودروها دیده می‌شود؛ بزرگراه‌ها پر است از خودروهای تک‌سرنشین؛ هرکس یک مجوز یک‌روزه تردد در شهر می‌خرد و بدون آرم طرح ترافیک در شهر راه می‌افتد …
۱۳۹۸/۱۰/۲۲
ترافیک آشفته؛ شکنجه‌گر روح تهرانی‌ها
علی اکبر فرقانی‪-‬ امروز در خیابان پردود راه افتادم و با اتوبوس بی.آر.تی از بزرگراه امام علی(ع) به بلوار ارتش رفتم و سپس خواستم برای انجام یک کار ضروری دیگر به تجریش بروم ولی نتوانستم و به سبب ازدحام جمعیت منصرف شدم و در نیمه راه پیاده شدم. دیگر قادر به قدم برداشتن در خیابان پر دود و مه نبودم. متاسفانه ترافیک خیابان‌های تهران از موج سونامی هم بالاتر رفته است. مشکلات ترافیکی خیابان‌ها و بزرگراه‌های تهران گویا قرار نیست هیچگاه رفع شود و تنها چاره کار تغییر پایتخت است. افزایش قیمت بنزین، سختگیری در زوج و فرد پلاک خودروها و محدودیت‌های ترافیکی هیچیک نتوانست مشکل قدیمی ترافیک تهران را چندان کاهش دهد. تا چشم کار می‌کند موج خودروها دیده می‌شود؛ بزرگراه‌ها پر است از خودروهای تک‌سرنشین؛ هرکس یک مجوز …
۱۳۹۸/۰۸/۱۴
انتقال آب خزر به سمنان ارتباطی با تغییر پایتخت دارد؟
معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: هیچ برنامه‌ای برای انتقال پایتخت از تهران به سمنان یا شهر دیگری نداریم و فقط بحث انتقال مراکز سیاسی و اداری با توجه به مصوبه مجلس مطرح است.
۱۳۹۸/۰۷/۱۷
28 مورد تغییر پایتخت کشورها در قرون 20 و 21
هرچند عده‌ای از مسؤولان موضوع انتقال پایتخت را امری سیاسی دانسته و در بهترین حالت آن را هزینه بردار و غیرمنطقی متصور می‌شوند اما خوب است بدانیم که پایتخت کشورها 180 بار تغییر کرده که 28 مورد آن در قرن 20 و 21 رخ داده است.
۱۳۹۸/۰۷/۰۸
احتمال تغییر پایتخت در تایلند
تایلند ممکن یکی از کشورهایی در حوزه آسیای شرقی باشد که پایتخت خود را تغییر دهد.
۱۳۹۸/۰۵/۲۵ / تغییر پایتخت اندونزی
طرح انتقال پایتخت اندونزی به پارلمان ارائه شد
رییس جمهور اندونزی امروز، جمعه به طور رسمی طرح انتقال پایتخت این کشور از جاکارتا به کالیمانتان در جزیره بورنئو را به پارلمان ارائه کرد.
۱۳۹۸/۰۴/۱۸ / بازار تهران / بافت سنتی / تصاویر
(تصاویر) ایمنی، گمشده بازار تهران
در میان این همه تغییر پایتخت، بازار بزرگ تهران یکی از محدود محله‌هایی است که از سالیان قبل هیچ تغییری نکرده و بافت قدیمی خود را حفظ کرده است.
۱۳۹۸/۰۳/۱۱
10 مورد از بهترین جاهای دیدنی استانبول را بشناسید
شهری که میانه دو قاره قرار گرفته و تاریخی را شاهد بوده که در آن امپراطوری‌ها بنا شده‌ و فرو ریخته‌اند. استانبول بزرگ‌ترین و پرسکنه‌ترین شهر ترکیه است. قسطنطنیه، کنستانتینوپول، استیمبول و حالا هم استانبول نام این شهر بزرگ است. روزگاری این شهر پایتخت امپراطوری عثمانی بود. با این حال گذر زمان و تجزیه این مملکت باعث به وجود آمدن جمهوری ترکیه و تغییر پایتخت از استانبول به آنکارا شد.
۱۳۹۸/۰۲/۱۷ / پايتخت
کدام کشورها به دنبال تغییر پایتخت‌شان هستند؟
اندونزی، فیلیپین، کره جنوبی و مصر در جست‌وجوی جایگزینی جدید برای پایتخت‌های خود هستند.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •