سه شنبه, ۷ بهمن, ۱۳۹۹ / 26 January, 2021
توسعه در ایران
۱۳۹۹/۰۹/۲۷
مثلث رفع تحریم، اتکا به خویش، گفت‌وگوی داخلی
اگر رهبری برای کسانی که در نظام در قوای مختلف، شاکله حکمرانی را تشکیل می‌دهند، حجت و برهان مسیر در پیش است، به نظر می‌رسد سه عنوان و تابلو برای همه آنان در جلسه رهبری با دیدار‌کنندگان برای راه آینده نظام رونمایی شد.  اول اینکه بالاخره به صراحت بیان شد که تحریم‌ها مقدس نیست. اگر بتوان آنها را برطرف کرد حتی یک ساعت هم تعلل جایز نیست. این اولین پیام رهبری در دیدار با هیات برگزارکنندگان سالگرد شهید سلیمانی بود.  تحریم به معنای حرام بودن معامله با ایران، امری استکباری و ظلمی متکبرانه است که در جهت مقابله با رشد ایران نوشته و اعمال شده است.  لذا این تبیین از سوی رهبری، نگرش‌های خودتحریمی و بستن دریچه‌های تعامل را اصلاح می‌کند. نظر دوم رهبری در مورد …
پژوهش واقعی؛ حلقه گمشده توسعه در ایران
۱۳۹۹/۰۹/۲۵
پژوهش واقعی؛ حلقه گمشده توسعه در ایران
امروز ۲۵ آذر روز ملی پژوهش است. برای مردم عادی که به دنبال علت وجود این همه مشکل در کشور هستند باید بگویم علت‌العلل آنها فقدان پژوهش واقعی است. شاید بلافاصله بپرسید پس این همه دانشگاه و پژوهشگاه و پژوهشکده و معاونت پژوهشی و… چه می‌کنند؛ عرض می‌کنم آری همه این‌ها تشریف دارند، اما به امور دیگری مشغولند.
تاریخ سازندگی یک قرن ایران در یک کتاب
۱۳۹۹/۰۹/۲۳ / رشد اقتصادی / معرفی کتاب / توسعه / انتشارات لوح فکر / داستان توسعه در ایران
تاریخ سازندگی یک قرن ایران در یک کتاب
ایلنا: دفتر نخست «داستان توسعه در ایران» نگاهی اجمالی به تاریخ سازندگی کشورمان در دوران معاصر و یک قرن اخیر دارد.
بودجه‌ریزی و تنظیم سند دخل و خرج دولت باید واقع‌بینانه باشد
۱۳۹۹/۰۹/۱۸
بودجه‌ریزی و تنظیم سند دخل و خرج دولت باید واقع‌بینانه باشد
غنی‌نژاد، اقتصاددان، اگرچه به برنامه‌نویسی پنج‌ساله توسعه در ایران نقد دارد و آن را غیرضرور و غیرواقع‌بینانه می‌خواند؛ اما درباره بودجه‌ریزی معتقد است که این سند الزامی است و باید درست و واقع‌بینانه تنظیم شود. به عقیده او فرایند فعلی بودجه‌ریزی توام با ایجاد کسری بودجه بالا برای دولت است که آثار تورمی شدیدی به همراه دارد.
نگاه سیاسی اتکا بر مساعدت‌های بین‌المللی باید تغییر داده شود
۱۳۹۹/۰۹/۱۳ / استانی-اقتصادی / برنامه ششم توسعه / توسعه / وزارت نیرو / برق / اقشار کم درآمد / سازمان برنامه و بودجه / کمیسیون برنامه و بودجه / منابع عمومی / مجلس شورای اسلامی
نگاه سیاسی اتکا بر مساعدت‌های بین‌المللی باید تغییر داده شود
نائب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: نگاه سیاسی غلطی که در سال‌های اخیر وجود داشته و متکی بر مساعدت‌های بین‌المللی بوده باید تغییر داده شود.
۱۳۹۹/۰۹/۰۸
در اهمیت پژوهش دفاعی
خبر ترور شهید محسن فخری‌زاده که اعلام شد، ناخودآگاه به تفاوت نگاه مسوولان ایرانی با سایر کشورهای توسعه‌یافته به مقوله تحقیق و توسعه توجه کردم و از خود پرسیدم چرا در ایران مراکز پژوهشی و دانشگاهی علاقه چندانی به حضور و همکاری در صنعت دفاعی ندارند! برای درک بهتر این مساله و یافتن پاسخ، نخستین‌راه مرور بودجه‌های اختصاص‌یافته به مساله پژوهش است. ایالات متحده امریکا در سال جاری بودجه‌ای 100 میلیارد دلاری را برای تحقیق و توسعه دفاعی خود درنظرگرفته که از این مبلغ، حدود 2 میلیارد دلار فقط و فقط به مبحث تحقیقات بنیادی اختصاص یافته است؛ حال آنکه این رقم در ایران حدود نیم میلیارد دلار است، آن هم برای کل کشور که تنها 10 درصد آن صرف تحقیق و توسعه بنیادی می‌شود و مابقی صرف …
معاون طرح و برنامه وزیر صمت:عدم سرمایه گذاری در صنعت خودرو، سبب تعمیق شکاف فناوری در آینده این صنعت خواهد شد
۱۳۹۹/۰۹/۰۲
معاون طرح و برنامه وزیر صمت:عدم سرمایه گذاری در صنعت خودرو، سبب تعمیق شکاف فناوری در آینده این صنعت خواهد شد
مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو نیز در این نشست، گفت:‌ اگر فعالیت های توسعه ای مورد حمایت قرار گیرد، ظرفیت های لازم برای انجام آن وجود دارد، چنان‌که فعالیت جهادی مختلفی نیز برای توسعه در ایران خودرو صورت گرفته است.
۱۳۹۹/۰۸/۱۷
چغازنبیل؛ حریم میراث ‌فرهنگی و حقوق عمومی
آنچه این روزها اثر ثبت جهانی چغازنبیل را به مخاطره کشانده است، نمودی از چالش‌های توسعه در ایران است. اگر توسعه به معنای توسعه پایدار باشد، تعارضی با ارزش‌های سرزمینی نخواهد داشت و به ثروت‌های فرهنگی و طبیعی سرزمین آسیبی وارد نخواهد کرد، اما اگر تولید یک ارزش جدید به معنای نابودی سایر ارزش‌های طبیعی و فرهنگی باشد، آنگاه نام این امر، نه توسعه پایدار است و نه حتی توسعه، چنین روندی خود ضدتوسعه است. اگر تمام سرزمین را در بلندمدت در خدمت برنامه‌های توسعه قرار دهیم و نگهداری از ارزش‌های طبیعی و فرهنگی را فراموش کنیم، آنگاه نه تنها به توسعه نمی‌رسیم، بلکه کشور را با مخاطرات جدیدتری مواجه می‌کنیم. احداث کارخانه در حریم درجه یک چغازنبیل نیز علاوه بر اینکه ارزش‌های …
۱۳۹۹/۰۷/۰۱
پیوند نفت و دانشگاه
یخ‌های رابطه میان نفت و دانشگاه در ایران در حال آب شدن است و امید می‌رود، صنعت نفت و جامعه دانشگاهی ایران با ریل‌گذاری مناسبی که ایجاد شده، زمینه رشد و توسعه فنی و علمی متقابل یکدیگر را فراهم کنند. حضور دانشگاه‌ها در طرح‌های مطالعاتی صنعت نفت به ویژه در حوزه راهبردی افزایش ضریب برداشت از میادین نفت و گاز کشور، مقدمه و در عین حال سازوکار اصولی برای پیوند میان نفت و دانشگاه است که زمینه آن در چند سال اخیر فراهم شده است. در حال حاضر 50 درصد ذخایر نفت و 40 درصد ذخایر قابل برداشت گاز ایران تحت مطالعه و پژوهش 13 دانشگاه و مرکز پژوهشی مطرح کشور قرار دارد که امری بی‌سابقه در تاریخ صنعت نفت و تاریخ دانشگاه‌ها در ایران است.  یکی از خلأها و آفت‌های بزرگ توسعه …
‌زیبا کلام:اصلاح‌طلبان در انتظار پیروزی بایدن هستند
۱۳۹۹/۰۶/۳۱
‌زیبا کلام:اصلاح‌طلبان در انتظار پیروزی بایدن هستند
دو گزینه بیشتر نداریم؛ دونالد ترامپ جمهوری‌خواه و جو بایدن دموکرات. شما از من می‌پرسید هر‌کدام از این دو اگر برنده شوند، ممکن است در زمینه حقوق بشر و توسعه سیاسی تأثیرگذار باشد و من می‌گویم در بین این دو گزینه، اگر جو بایدن انتخاب شود، احتمال اینکه وضعیت توسعه در ایران بهبود پیدا کند، زیادتر است. دلیلش هم این است که اگر با ترامپ به توافق نرسیم اگر برجام ۱۴۰۰ با ترامپ به هر دلیلی صورت نگیرد، حتی ممکن است تنش نظامی بین ایران و آمریکا به وجود بیاید و در این شرایط، فشار جریان تندرو در داخل کشور خیلی بیشتر خواهد شد.
دشمنان نظام به دنبال توقف چرخه توسعه در ایران هستند
۱۳۹۹/۰۶/۲۰ / محمدباقر نوبخت / توسعه / استان گیلان
دشمنان نظام به دنبال توقف چرخه توسعه در ایران هستند
رشت- معاون رئیس جمهور با اشاره به اقدامات صورت گرفته در راستای توسعه حمل و نقل ریلی در کشور، گفت: دشمن به دنبال توقف چرخه توسعه ایران بوده که با اتحاد ملت موفق نشده است.
تقدیر رییس فدراسیون جهانی اسکواش از مسیر صحیح توسعه در ایران
۱۳۹۹/۰۵/۰۴ / فدراسیون اسکواش / مسعود سلیمانی / ورزش اسکواش
تقدیر رییس فدراسیون جهانی اسکواش از مسیر صحیح توسعه در ایران
جک فانتاین رییس فدراسیون جهانی گفت: دیدن پتانسیل بالای اسکواش ایران و اقدامات صورت گرفته در آن قسمت جهان ، مشوق ما در فدراسیون جهانی است
داستان توسعه در ایران
۱۳۹۹/۰۴/۰۷ / ایران / سازمان برنامه و بودجه / zwnj / داستان / توسعه
داستان توسعه در ایران
کتاب «داستان توسعه در ایران» از این جهت خواندنی ست که تلاش می‌کند زوایایی از تاریخ بسط فیزیکی پیشرفت و توسعه را بازگو کند.
حقوق کارگران را افزایش ندهید؛ تورم را کم کنید
۱۳۹۹/۰۳/۲۰ / افزایش حداقل دستمزد / افزایش حق مسکن / حقوق کارگران / حداقل حقوق / حقوق وزارت کار / شورای عالی کار
حقوق کارگران را افزایش ندهید؛ تورم را کم کنید
اطهاری با بیان اینکه با شرایط فعلی هیچ زمانی به عدالت دستمزدی نخواهیم رسید، اذعان داشت: تا زمانیکه اقتصاددانان و رسانه‌ها بلندگوی افزایش حداقل مزد باشند، بدون اینکه به ریشه‌های این موضوع نگاه کنند، مشکل همچنان پابرجا خواهد بود، ما باید ابتدا مدل و الگوی توسعه پایدار در کشور را تغییر دهیم، زیرا که باید از اساس بنیان‌ها را تغییر داد، تا بتوان عدالت را همراه با رشد اقتصادی محقق کرد، در حال حاضر گفتمان توسعه پایدار جایش را به گفتمان خام عدالت داده و در این باره رشد اقتصادی نیز قربانی شده است، در حال حاضر الگو رشد و توسعه در ایران ملغمه‌ای است که نظیر آن در هیچ کجای جهان دیده نمی‌شود، بنابراین تا زمانیکه این الگو با یک مدل توسعه پایدار جایگزین نشود، نمی‌توان انتظار رشد و بهبود اوضاع را داشت.
عدالت اجتماعی و توسعه از مسیر استراتژی توسعه عادلانه می گذرد
۱۳۹۹/۰۳/۱۷ / فرشاد مومنی / دولت / حزب اعتماد ملی
عدالت اجتماعی و توسعه از مسیر استراتژی توسعه عادلانه می گذرد
تهران – ایرنا –یک استاد دانشگاه بازارگرایی در ایران اسم رمز سلطه مناسبات رانتی خواند و گفت: عدالت اجتماعی، آزادی و توسعه در ایران از مسیر استراتژی توسعه عادلانه می گذرد.
۱۳۹۹/۰۱/۳۱ / الگوی توسعه / بازتوزیع ثروت / توسعه در ایران / دکتر کمال اطهاری / عدالت اجتماعی
بازتوزیع ثروت در سیاست اجتماعی ایران مغفول مانده است
این نظر دکتر کمال اطهاری، پژوهشگر اقتصاد و توسعه است که در گفت‌گو با الف تصریح کرد: ما یک توزیع داریم و یک بازتوزیع که باعث توسعه عدالت می شود، اما این مسئله جزء گفتمان جناح های ما نیست. حتی بانک ها و بنگاه های بزرگ اقتصادی به جای کمک به بخش های تولید بیشتر رانت محور بوده به سمت دلالی سوق داده شدند. اگر کیفیت نهایی و رضایت عمومی را دنبال می کنیم باید کارکرد همه بخش های مولد کشور به درستی و در چارچوب تعریف شده انجام شود. 
۱۳۹۸/۱۱/۱۶
ضرورت‌توجه بیشتر به ‌«اتاف» در پروژه‌های‌شهری
محمدرضا جوادی‌یگانه _ معاون اجتماعی و فرهنگی شهردار تهران تجربه نوسازی و توسعه در ایران کم‌کم به یک قرن می‌رسد. در این قرن ما پارادایم‌های توسعه‌ای متعدد، تحولات اقتصادی، سیاسی و اجتماعی گوناگون و البته نظام‌های مدیریتی متعددی را پشت سر گذاشته‌ایم. حرکت در مسیر توسعه برای کشور ما دستاوردهای متعددی داشته با این حال  نگاهی تاریخی به این روند نشان می‎دهد که امکان حرکت در این مسیر با تنش‌های کمتر، آسیب‌های زیست‌محیطی محدودتر، نارضایتی اجتماعی کمتر، مشارکت بیشتر و هزینه‌های اقتصادی پایین‌تر ممکن بود. یکی …
۱۳۹۸/۰۹/۲۳ / ایران / ژاپن / یونسکو / شورای عالی استان ها / تولید ناخالص داخلی
برنامه‌ریزی بدون تحقیق و پژوهش محکوم به شکست است
ایلنا: رئیس شورای عالی استان‌ها گفت: بر اساس آمار یونسکو هزینه تحقیق و توسعه در ایران حدود ۰.۳۲ درصد از تولید ناخالص داخلی‌ است.
۱۳۹۸/۰۵/۱۷ / مجلس / حقوق مخفی / دستمزد
حقوق مخفی مجلسیان!
ندیمی نماینده پیشین مجلس درباره علت تأخیر در راه‌اندازی سامانه اضافه می‌کند: واقعیت این است که برنامه‌های توسعه در ایران بیشتر به آرزو می‌مانند که حتی جدولی برای آن‌ها ترسیم نمی‌شود. در زمینه راه‌اندازی سامانه شفافیت حقوق و دستمزد مدیران و مقامات کشور هم چنین شرایطی وجود داشته است. حال آن چیزی که محل سؤال است، برنامه نیست؛ بلکه بودجه است. اکنون نمایندگان مجلس فقط از دولت می‌پرسند که ماده‌های برنامه توسعه اجرا نمی‌شود؟ در‌حالی‌که بودجه‌ای در این زمینه در نظر گرفته نمی‌شود. با رؤیاپردازی نمی‌توان برنامه‌و‌بودجه تنظیم کرد.
۱۳۹۸/۰۵/۰۷
در غیاب مدینه عاقله
به‌نظر می‌رسد که توسعه در ایران از آن دست موضوعاتی است که همواره در جامعه بحث‌انگیز بوده است. واقعیت این است که آنچه از دهه 1320 تحت عنوان برنامه‌های توسعه‌ای شروع شده و تا دهه 1350 ادامه پیدا کرده است، نتوانسته پایداری و ثباتی نسبی را در جامعه رقم زند. یکی از نشانه‌های برجسته این ناپایداری، خود وقوع «انقلاب اسلامی» است؛ چراکه اگر قبل از انقلاب، برنامه‌های توسعه‌ «پایداری» ایجاد می‌کرد، اساساً جامعه به انقلاب سوق پیدا نمی‌کرد.
۱۳۹۸/۰۲/۰۸
طبقه کارگر امکان سازماندهی خودش را از دست داده/ طرح‌ریزی توسعه در ایران به شدت طبقاتی، اقتدارگرا و از بالا به پایین بوده است
ایلنا: یک جامعه‌شناس و پژوهشگر توسعه گفت: کارگران در مناطق آزاد ناچارند گاها با یک دوم حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار مشغول…
۱۳۹۸/۰۱/۲۷
مسیر توسعه قشم با سرعت به پیش می رود
قشم - ایرنا - مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم گفت: با وجود رفتار غیر حرفه ای و غیر انسانی آمریکا، مسیر توسعه در ایران و به ویژه در جزیره قشم با سرعت به پیش می رود
۱۳۹۸/۰۱/۲۶
جدال هویتی گفتمان های توسعه در تاریخ معاصر ایران
این مقاله با مفاهیمی چون توسعه، هویت و دولت ها در ایران و تضاد تاریخی در رویکردهای هویتی- دولت محور به توسعه و با استعانت و استفاده از روش تحلیلی- تاریخی، درصدد بررسی و واکاوی دلایل ناموفق بودن رویکردهای توسعه در ایران با توجه به ویژگی های هویتی حاکمیت ها در سه دورۀ تاریخی قاجار، پهلوی و جمهوری اسلامی است.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •