پنجشنبه, ۹ بهمن, ۱۳۹۹ / 28 January, 2021
خانه تاریخی
۳۱ ساعت قبل
خانه جواهری اصفهان
یکی از بناهای تاریخی اصفهان که مانند گنجینه‌ای بخش مهمی از میراث گذشتگان و اسلوب کهن معماری ایرانی را در خود جای داده، «خانه جواهری» است. «ابن سینا» یکی از قدیمی‌ترین خیابان‌های شهر اصفهان است که محله‌ای بسیار قدیمی و بزرگ با مردمی اصیل و خونگرم به نام «دردشت» دارد. در این محله الماسی گرانقدر نهفته است به نام «خانه تاریخی جواهری» که در همسایگی دو مناره دردشت و آرامگاه سلطان بخت آغا، پشت بازار قدیمی دردشت، واقع شده است. قدمت این بنا به دوران حکومت قاجارها می‌رسد. شیوه معماری و فرم نقشه خانه، مربعی است و فضاهای معماری چهار جبهه، حیاط مربع‌شکل آن را احاطه کرده است. این خانه در سالیان اخیر مرمت و بازسازی شد و در تاریخ ۲۲ مرداد سال ۱۳۸۴ در سیاهه آثار ملی به ثبت رسید. این بنای تاریخی در سال ۱۳۸۶ به …
فعالیت ۱۴ کارگاه صنایع‌دستی در خانه تاریخی جاجرمی بجنورد
۲ روز قبل / استانی-فرهنگی و هنری / صنایع‌دستی / بجنورد
فعالیت ۱۴ کارگاه صنایع‌دستی در خانه تاریخی جاجرمی بجنورد
معاون صنایع‌دستی اداره کل میراث فرهنگی خراسان شمالی گفت: خانه جاجرمی به‌عنوان یک مکان تاریخی و جاذبه شهر و بازارچه صنایع‌دستی بجنورد شناخته شده است که تولیدات هنرمندان و صنعتگران شهر در قالب ۱۴ غرفه عرضه و به فروش می رسد.
بافت قدیم کرمانشاه احیاء می‌شود/ 15 خانه تاریخی در مسیر ثبت ملی شدن
۲ روز قبل / استانی-فرهنگی و هنری / کرمانشاه / بافت تاریخی / ثبت‌ملی / میراث فرهنگی
بافت قدیم کرمانشاه احیاء می‌شود/ 15 خانه تاریخی در مسیر ثبت ملی شدن
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان کرمانشاه از اجرای طرح ساماندهی و احیاء بافت قدیم شهر کرمانشاه خبر داد.
خانه مجلل شهرداران تهران به چه کسی فروخته شد؟/ قیمت هر متر این ملک ۱۸۰ میلیون تومان + عکس
۲ روز قبل / خانه تاریخی شهرداران / شورای شهر تهران / شهرداری تهران / فروش عمارت شهرداران
خانه مجلل شهرداران تهران به چه کسی فروخته شد؟/ قیمت هر متر این ملک ۱۸۰ میلیون تومان + عکس
فارس نوشت: 11 آذر سال گذشته پیروز حناچی سومین شهردار اصلاح‌طلبان در دوره پنجم مدیریت شهری دستور فروش عمارت اقدسیه معروف به خانه شهرداران را در منطقه یک  شهرداری تهران صادر کرد و تأکید کرد که این ملک باید نقدی فروخته شود و پول آن صرف هزینه‌های عمرانی شود. 
بازدید مونسان از آثار تاریخی اردکان
۲ روز قبل
بازدید مونسان از آثار تاریخی اردکان
وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی روز گذشته در دومین روز سفرش به استان یزد از موزه گنجینه ایثار و شهادت، بافت تاریخی، موزه مفاخر، خانه تاریخی آیت‌الله روح‌الله خاتمی (ره) و طرح پردیسان شهر اردکان بازدید کرد.
وزیر میراث فرهنگی از تعدادی آثار تاریخی اردکان بازدید کرد
۳ روز قبل / گردشگری / یزد / علی ‌اصغر مونسان / اردکان / محمدعلی طالبی / میراث فرهنگی / محمد رضا دشتی اردکانی
وزیر میراث فرهنگی از تعدادی آثار تاریخی اردکان بازدید کرد
یزد - ایرنا - علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی عصر یکشنبه در دومین روز سفرش به یزد از موزه گنجینه ایثار و شهادت، بافت تاریخی ، موزه مفاخر ، خانه تاریخی آیت الله روح الله خاتمی (ره) و طرح پردیسان شهر اردکان بازدید کرد .
۱۳۹۹/۱۰/۳۰
ایجاد نخستین خانه موزه تمبر ایران در تبریز
آذربایجان شرقی - فلاح: مدیر‌کل پست استان آذربایجان‌شرقی از ایجاد نخستین خانه موزه تمبر ایران در تبریز خبر داد. محمد پوربزرگ در دیدار با مدیرکل میراث فرهنگی آذربایجان شرقی با اشاره به پیگیری و پیشنهاد ایجاد نخستین خانه موزه تمبر ایران در خانه مجتهدی‌ها تبریز توسط وزیر ارتباطات، اظهار کرد: با توجه به پیشینه تاریخی و فرهنگی تبریز همچنین فعالیت موزه‌های غنی و متنوع در این کهن شهر، به پیشنهاد وزیر ارتباطات و فن‌آوری نخستین خانه موزه تمبر ایران در خانه مجتهدی‌ها تبریز ایجاد خواهد شد. وی با بیان اینکه ایجاد خانه موزه تمبر ایران با مشارکت اداره کل میراث فرهنگی استان محقق خواهد بود، گفت: خانه موزه تمبر ایران در خانه تاریخی مجتهدی‌ها که قدمت آن متعلق به دوره قاجار بوده و در بافت جهانی و تاریخی کهن شهر …
۱۳۹۹/۱۰/۲۳
نشانی‌های غریب شهر ما
راننده تاکسی می‌پرسد کجا؟ در جواب مانده‌ام چه نشانی بدهم. بگویم دروازه دولت که دروازه‌ای نیست، بگویم دانشگاه تربیت معلم یا دانشسرای عالی که وجود ندارند، بگویم دانشگاه خوارزمی که چون جدید است کسی نمی‌شناسد. مشکلی که با بسیاری از نشانی‌ها وجود دارد. بزرگراه‌هایی که جدیدند اما تکه تکه نام‌های مختلف دارند. حالا دیگر حتی نام‌های جدید و قدیم مربوط به 5 دهه گذشته نیست بلکه مربوط به همین دهه‌های اخیر است. همین مشکل نامیدن و صدا زدن را با اماکن هم می‌یابی از فلان خانه تاریخی که نمی‌دانی اتحادیه بنامی یا دایی‌جان ناپلئون. نام‌ها فقط نام نیستند، نشانی هستند و حالا خیلی وقت‌ها احساس می‌کنیم که نشانی‌ها زدوده می‌شوند. وقتی …
۱۳۹۹/۱۰/۲۲ / نصراله آبادیان / شهردار منطقه 11 / سقاخانه عزیز محمد
مرمت سقا خانه تاریخی عزیز محمد تا پایان دی در پایتخت
شهردار منطقه 11 تهران از انجام مرمت سقا خانه تاریخی عزیز محمد تا پایان دی خبر داد.
۱۳۹۹/۱۰/۲۲
تهدید خانه تاریخی جلال
خواهرزاده جلال آل‌‌احمد و نوه‌ حاج سیداحمد طالقانی که دوران کودکی و جوانی خود را در خانه پدری جلال زندگی کرده از تبدیل این بنای تاریخی به پاتوق فردی معروف به «امیر چلچله» که کارش توزیع مواد‌مخدر است، خبر می‌دهد. محمدحسین دانایی، خواهرزاده جلال آل‌احمد به ایسنا گفت: امروز خانه پدری جلال محلی برای انباشت و تفکیک زباله و محل اجتماع معتادان و پاتوق «امیر چلچله» برای توزیع مواد‌مخدر شده است. او افزود: برخلاف صحبت‌ها و قول‌هایی که برای این بنای تاریخی داده بودند، متأسفانه به بدترین شکل ممکن عمل می‌کنند؛ …
مرمت خانه تاریخی اعتصام‌الملک آشتیانی با مشارکت  مالک
۱۳۹۹/۱۰/۱۷ / استان مرکزی / ایران / روابط عمومی / گردشگری / گردشگری و صنایع دستی
مرمت خانه تاریخی اعتصام‌الملک آشتیانی با مشارکت مالک
رییس اداره میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان آشتیان از مرمت بنای تاریخی اعتصام‌الملک آشتیانی با مشارکت مالک آن خبر داد.
پایان اجرای طرح مطالعاتی و مستند نگاری خانه تاریخی کاظم بستک
۱۳۹۹/۱۰/۱۶
پایان اجرای طرح مطالعاتی و مستند نگاری خانه تاریخی کاظم بستک
رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بستک از پایان اجرای طرح مطالعاتی و مستند نگاری خانه تاریخی کاظم خبر داد.
هتل بوتیکی که کلنگ آن در زمان قاجار زده شد
۱۳۹۹/۱۰/۱۵ / استانی-فرهنگی و هنری / بیرجند / هتل بوتیک / خانه تاریخی شریف / خانه تاریخی
هتل بوتیکی که کلنگ آن در زمان قاجار زده شد
عمارتی متفاوت از خانه‌های تاریخی کویری؛ دارای باغ زیبای ایرانی و مشرف به نمای بیرجند است اما این الماس درخشان در قلب شهر یا قلیان خانه بوده و محل دود و دم و یا خالی بوده است و تنها؛ با همه سکوتش و ناشناخته بودنش در بافت تاریخی که سالیان سال کارشان با نخ و رنگ قالی گره خورده بود، هنوز هم می درخشد و زیبایی اش را به رخ خانه های مدرن شهر در قرن 21 می‌کشد و حالا هم که قرار است نام یکی از مدرن ترین هتل بوتیک های کشور را به خود بگیرد.
ویران کردن خانه تاریخی در شهر یزد تکذیب شد
۱۳۹۹/۱۰/۱۴ / یزد / میراث فرهنگی
ویران کردن خانه تاریخی در شهر یزد تکذیب شد
یزد- ایرنا - معاون اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی یزد در مورد خراب کردن یکی از خانه های قدیمی زرتشتیان واقع در بافت تاریخی مرکز استان گفت: این مکان خراب نشد، بلکه با مجوز آواربرداری کردند.
منزل حمید سبزواری مرمت می‌شود
۱۳۹۹/۱۰/۱۰ / استانی-شهرستانها / خانه تاریخی / حمید سبزواری / سبزوار / خبرهای شهرستان سبزوار
منزل حمید سبزواری مرمت می‌شود
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی سبزوار گفت: با تخصیص یک میلیارد ریال اعتبار از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، عملیات اجرایی مرمت و بهسازی منزل استاد سبزواری آغاز می‌شود.
۱۳۹۹/۱۰/۱۱
خانه‌‌ای هم سن و سال شهر زاهدان
اغلب جاذبه‌های گردشگری شهر زاهدان ناشناخته باقی مانده است. خانه ابویی یکی از این جاذبه‌ها به حساب می‌آید. این خانه توسط شخصی در دوران پهلوی به سبک معماری بومی ساخته شد و بعدها تبدیل به میراث ملی ایران گردید. به گزارش خبرآنلاین، خانه ابویی در سال ۱۳۱۱ هجری شمسی توسط زعیم ابویی که یکی از کارکنان وزارت دادگستری زاهدان آن زمان بود، ساخته شد. این خانه در بافت قدیمی شهر زاهدان قرار دارد و در زمان احداث، این قسمت از شهر به تازگی شروع به شکل‌گیری کرده بود. در واقع خانه ابویی همزمان با شکل‌گیری هسته مرکزی شهر زاهدان ساخته شد، به همین منظور اغلب افراد سن این خانه تاریخی را با شهر زاهدان برابر می‌دانند. خانه ابویی در زمینی به مساحت ۸۱۳ مترمربع احداث شد که مساحت ساختمان اصلی حدود ۴۸۰ مترمربع است. در ساخت …
رای دیوان عدالت اداری برای خانه زند نوابی خروج از فهرست ملی بود
۱۳۹۹/۱۰/۰۹ / وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی / میراث فرهنگی / دیوان عدالت اداری
رای دیوان عدالت اداری برای خانه زند نوابی خروج از فهرست ملی بود
خانه تاریخی زند نوایی بر اساس رأی دیوان عدالت اداری در سال ۱۳۸۸ دارای حکم خروج از ثبت از فهرست آثار ملی و بر همین مبنا، مالک مجوز تخریب این اثر را گرفته است.
آخرین نفس‌های یک «خانه تاریخی» در قزوین
۱۳۹۹/۱۰/۰۸ / استانی-فرهنگی و هنری / خانه تاریخی / تخریب خانه تاریخی
آخرین نفس‌های یک «خانه تاریخی» در قزوین
من بارها خانه تاریخی «مؤمنان» را در محلهٔ «دباغان» قزوین دیده‌ام. خانه که نه ویرانه‌های یک خانه در میان بقایای یک محله تاریخی که در این روزگار همچنان با آخرین نفس‌هایش می‌خواهد سرپناه باقی بماند.
مالکان خانه تاریخی منتسب به باقرخان آماده واگذاری هستند
۱۳۹۹/۱۰/۰۸
مالکان خانه تاریخی منتسب به باقرخان آماده واگذاری هستند
تبریز-ایرنا- مالکان خانه تاریخی منتسب به باقرخان سالار ملی در دوران مشروطیت، اعلام کردند آماده واگذاری این ملک به شهرداری هستند.
تخریب سریالی خانه‌های تاریخی کرمان ادامه دارد/ ۱۴ خانه ارزشمند در معرض خطر هستند/ استمدادطلبی میراث‌فرهنگی کرمان از مردم و تشکل‌ها
۱۳۹۹/۱۰/۰۸ / شهرداری / میراث فرهنگی / کرمان / تخریب / امید ابراهیمی / ثبت ملی / خانه‌های تاریخی / خانه تاریخی تیمو / تخریب سریالی خانه‌های تاریخی کرمان / مدیرکل میراث‌فرهنگی کرمان
تخریب سریالی خانه‌های تاریخی کرمان ادامه دارد/ ۱۴ خانه ارزشمند در معرض خطر هستند/ استمدادطلبی میراث‌فرهنگی کرمان از مردم و تشکل‌ها
ایلنا: در یک سال، ۱۰ خانه تاریخی در کرمان با خاک یکسان شدند که آخرین نمونه‌اش خانه قاجاری «تیمو» در محله زرتشتی‌‌ها بود که شهریور امسال بی‌سر و صدا توسط مالکانش از…
دام‌هایی که دیوارهای خانه‌های تاریخی را به دندان می کشند!
۱۳۹۹/۱۰/۰۷ / استانی-فرهنگی و هنری / سردشت / شهر تون فردوس / برگزیده‌ها / خانه تاریخی / دامداری
دام‌هایی که دیوارهای خانه‌های تاریخی را به دندان می کشند!
محله تاریخی سردشت؛ نشان دهنده تاریخ زندگی مردمان در یک قرن پیش، اکنون به محلی برای دامداری تبدیل شده تا رفت و آمد گردشگران.
جانِ «زند نوابی» را ذره ذره می‌گیرند
۱۳۹۹/۱۰/۰۶ / خانه زند نوابی / تخریب / بنای تاریخی / میراث فرهنگی
جانِ «زند نوابی» را ذره ذره می‌گیرند
به نظر می‌رسد رای شعبه ۲ دیوان عدالت اداری کار خودش را کرده و خانه تاریخی «زند نوابی» نه تنها برخلاف گفته‌ معاون میراث فرهنگی تهران که قرار بود با مالک رایزنی کند، راهی برای نجات ندارد، بلکه قرار است زجرکش شود و جانش را ذره ذره بگیرند.
۸۰ درصد از ارگ بم مرمت شد
۱۳۹۹/۱۰/۰۳ / ارگ بم / زلزله بم
۸۰ درصد از ارگ بم مرمت شد
به گزارش ایرنا، محسن قاسمی افزود: با فعالیت‌های مرمتی و اجرای طرح‌های پژوهشی کارشناسان ایرانی و خارجی در ارگ تاریخی بم این بنا سال ۱۳۹۱ از فهرست میراث در خطر خارج شد. امسال در سالروز زلزله بم، عملیات مرمت و بازسازی خانه سیستانی به پایان می‌رسد و پایگاه پژوهشی ارگ بم به این خانه تاریخی منتقل و از نزدیک فعالیت‌های پژوهشی و مطالعاتی این بنای تاریخی انجام می‌شود.
«تهرانگرد» با ساختار جدید می‌آید
۱۳۹۹/۱۰/۰۳ / تهران قدیم / شبکه پنج سیما / تهرانگرد / عمارت مستوفی / تاریخچه تهران
«تهرانگرد» با ساختار جدید می‌آید
ایلنا: آخرین قسمت برنامه «تهرانگرد» از خانه تاریخی عمارت مستوفی روی آنتن شبکه پنج سیما می‌رود.
انتقال پایگاه پژوهشی ارگ بم به خانه تاریخی سیستانی
۱۳۹۹/۱۰/۰۳ / ارگ بم / زلزله بم
انتقال پایگاه پژوهشی ارگ بم به خانه تاریخی سیستانی
ایلنا: مدیر پایگاه میراث جهانی بم و منظر فرهنگی آن از انتقال پایگاه پژوهشی ارگ بم به خانه تاریخی سیستانی خبر داد.
موزه سنگ‌های زینتی و گوهر اراک به خانه تاریخی منتقل می‌شود
۱۳۹۹/۰۹/۲۵
موزه سنگ‌های زینتی و گوهر اراک به خانه تاریخی منتقل می‌شود
ایلنا: ​رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی اراک از انتقال موزه سنگ و گوهر به مکانی مناسب خبر داد.
یک خانه تاریخی در تهران خوابگاه معتادان متجاهر شد
۱۳۹۹/۰۹/۲۲ / جلال آل احمد / میراث فرهنگی / وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی
یک خانه تاریخی در تهران خوابگاه معتادان متجاهر شد
تسنیم نوشت: خانه پدری جلال آل احمد، از داستان‌نویسان معاصر به خوابگاه معتادان تبدیل شده است. دانایی با اعلام این خبر، از بلاتکلیفی این خانه در سال‌های اخیر خبر داد.
۱۳۹۹/۰۹/۲۰
روزگار ناخوش خانه بروجردی‌ها
سمیه قنبری|در تمام حرایم تصویبی و ابلاغی وزارت میراث فرهنگی یک ضابطه خاص وجود دارد و آن اینکه «هرگونه تجمیع و تفکیک در حریم ممنوع است.»  و «تغییر کاربری نیز باید با تایید میراث فرهنگی» باشد؛ اما این ضابطه‌ای است که گویا مدیران میراث فرهنگی بنا به مصلحت ترجیح می‌دهند تمایل به اطلاع از آن نداشته باشند. سال 97 زمانی که فریدون الهیاری، مدیر اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان با ساخت پروژه اقامتی گردشگری در ضلع شمالی خانه تاریخی بروجردی‌ها کاشان موافقت کرد مصلحت در آن بود که چندان دقتی به ضوابط تفکیک و تجمیع در حریم درجه‌ یک اثر ثبت ملی که قرار است در آینده نزدیک در فهرست میراث جهانی قرار بگیرد نداشته باشد. هرچند همین موافقت اولیه سبب شد تا کار ساخت‌وساز …
خانه «صمصام» موزه تاریخ و فرهنگ نهاوند می‌شود
۱۳۹۹/۰۹/۱۹ / استانی-فرهنگی و هنری / خانه تاریخی / میراث فرهنگی / موزه / مرمت
خانه «صمصام» موزه تاریخ و فرهنگ نهاوند می‌شود
رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان نهاوند از تملک خانه صمصام توسط میراث فرهنگی خبر داد و گفت: این مکان پس از تملک و مرمت به موزه تاریخ و فرهنگ تبدیل خواهد شد.
خانه تاریخی «تیزنو» - دزفول
۱۳۹۹/۰۹/۱۹
خانه تاریخی «تیزنو» - دزفول
«تیزنو» یکی از قدیمی‌ترین خانه‌های شهر دزفول و مربوط به دوره قاجار است که بسیاری از ویژگی‌های معماری بومی را در خود جا داده است. دزفول از شهرهای باستانی ایران است که در بافت قدیم آن مسجدها، خانه‌ها و کوچه‌های قدیمی وجود دارد که برخی از آن‌ها مثل خانه تیزنو ثبت ملی شده‌اند.
اختصاص چهار میلیارد ریال برای مرمت خانه‌های تاریخی ساوه
۱۳۹۹/۰۹/۱۵ / استانی-فرهنگی و هنری / ساوه / وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی / استانی-شهرستانها
اختصاص چهار میلیارد ریال برای مرمت خانه‌های تاریخی ساوه
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی از اختصاص چهار میلیارد ریال بابت مرمت ۱۶ خانه تاریخی شهرستان ساوه خبر داد.
۱۳۹۹/۰۹/۱۵
حریم خانه بروجردی‌ها حفظ می‌شود؟
خانه تاریخی بروجردی‌های کاشان این روزها با انتشار تصاویری از ساخت یک مجتمع تجاری در چند قدمی این بنای تاریخی خبرساز شده است. پیگیری‌های همشهری از مسئولان شهر کاشان نشان می‌دهد که با نظارت صورت گرفته و با وعده مالک مجتمع تجاری، ساخت این مجتمع تجاری در کنار خانه ثبت ملی شده بروجردی‌ها با شرط حفظ حریم بصری این بنای تاریخی، ادامه خواهد یافت. خانه بروجردی‌های کاشان متعلق به دوره قاجار است و شکوه معماری سنتی ایران را به تصویر می‌کشد. این خانه در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده و به اندازه‌ای اهمیت دارد …
۱۳۹۹/۰۹/۱۳
موزه‌ای ترسناک از امعاء و احشاء بدن افراد مشهور
شاید باورش برای شما سخت باشد که در فیلادلفیا به دیدن موزه‌ای بروید که جزو ترسناک‌ترین موزه‌های جهان به حساب می‌آید. اگر اهل دیدن این نوع موزه‌ها هستید، موزه ماتر معروف‌ترین موزه ترسناک جهان است. این موزه در سال ۱۸۶۳ زمانی که دکتر توماس دنت ماتر مجموعه‌ شگفت‌انگیز خود را به کالج طب فیلادلفیا اهدا کرد، ایجاد شد. به گزارش خبرآنلاین، موزه ماتر شامل مجموعه‌ای از ناهنجاری‌های پزشکی، مدل‌های مومی، نمونه‌های بیماری و تجهیزات پزشکی برای دانشکده پزشکان فیلادلفیا بود. امروزه این موزه شامل بیش از ۲۰ هزار نمونه است که حدودا ۱۵ درصد آن برای بازدید عموم دردسترس می‌باشد. این موزه در اصل برای تحقیقات پزشکی طراحی شده اما برای افرادی که حس کنجکاوری بیمارگونه‌ای دارند، می‌تواند جذاب و البته هولناک باشد. > مجموعه …
۱۳۹۹/۰۹/۱۲
تراکم‌فروشی به بیمارستان‌ها صحت ندارد
دویست‌و‌پنجاه‌و‌دومین جلسه شورای اسلامی شهر تهران روز گذشته با تأکید بر بررسی 12پرونده پلاک ثبتی باغ شروع شد و با تذکراتی مربوط به تعیین‌تکلیف معاونت توسعه منابع انسانی، لزوم اجرای مصوبات شورا توسط شهرداری تهران، بی‌توجهی به حق نظارت مالی شورا در به‌کارگیری افراد بدون تأیید شورا، وضعیت خانه تاریخی زند نوابی، کوتاهی در ارائه لایحه ضوابط کنترل آلایندگی پایانه‌های اتوبوسرانی و ترمینال‌ها و عدم‌کمک دولت درخصوص توسعه حمل‌ونقل عمومی همراه بود. مهم‌ترین خبر این جلسه، تکذیب تراکم‌فروشی به بیمارستان‌های سازمان …
تذکر درباره تخریب خانه تاریخی زند نوابی/ خروج آثار تاریخی از فهرست آثار ملی از دوره مشایی شروع شد
۱۳۹۹/۰۹/۱۱ / شورای شهر تهران / میراث فرهنگی
تذکر درباره تخریب خانه تاریخی زند نوابی/ خروج آثار تاریخی از فهرست آثار ملی از دوره مشایی شروع شد
عضو شورای شهر تهران با تذکر درباره وضعیت خانه تاریخی زند نوابی، گفت: سکوت و تاریخ‌گذشتگی قانون موجب خروج آثار تاریخی از فهرست آثار ملی شده است.
انتقاد شواری شهری‌ها در مورد تخریب خانه زند نوابی
۱۳۹۹/۰۹/۱۱ / حجت نظری / عضو شورای شهر تهران / خانه تاریکی زند نوابی
انتقاد شواری شهری‌ها در مورد تخریب خانه زند نوابی
عضو شورای شهر تهران با گلایه نسبت به تخریب خانه تاریخی زند نوابی گفت: وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در تعاملی با مجلس نسبت به بروز کردن قوانین مربوط به آثار تاریخی اقدام کند.
خانه تاریخی کلکته‌چی تبریز جان تازه می‌گیرد
۱۳۹۹/۰۹/۱۰ / استانی-فرهنگی و هنری / خانه تاریخی / آذربایجان شرقی / شهر تبریز / شهرداری تبریز
خانه تاریخی کلکته‌چی تبریز جان تازه می‌گیرد
شهردار منطقه هشت تبریز از تداوم عملیات مرمتی و استحکام بخشی خانه تاریخی کلکته چی در راسته کوچه خبر داد.
تبدیل باغ خانه بزرگ آقا به تفرجگاه/جای زخم «شهرزاد»روی بنا
۱۳۹۹/۰۹/۱۰ / خانه تاریخی / آثار تاریخی / سریال شهرزاد
تبدیل باغ خانه بزرگ آقا به تفرجگاه/جای زخم «شهرزاد»روی بنا
باغ عمارت وثوق الدوله که به دلیل فیلمبرداری سریال شهرزاد در آن به خانه بزرگ آقا معروف است به بوستانی برای مردم منطقه ۱۴ تبدیل می شود اما مرمت عمارت آن هنوز روی میز خاک می خورد.
شب شعر مقاومت در خانه «نزار قبانی» با حضور شاعران ایرانی و سوری +عکس
۱۳۹۹/۰۹/۰۹ / شعر / مقاومت / نزار قبانی / شب شعر مقاومت در خانه «نزار قبانی» / شاعران ایران و سوری / محوز مقا&#x
شب شعر مقاومت در خانه «نزار قبانی» با حضور شاعران ایرانی و سوری +عکس
اولین برنامه از سلسه برنامه‌های همایش بین المللی «نهج الشهیدین» شب گذشته در خانه تاریخی شاعر مقاومت «نزار قبانی» با حضور شاعران ایرانی و سوری برگزار شد.
۱۳۹۹/۰۹/۰۷
«برگُزین» روزنامه‌های ایران
در این ستون ـ بی‌هیچ دخل و تصرفی ـ گزیده‌ای از مطالب روزنامه‌های سراسری کشور را، فردای انتشار می‌توانید مطالعه کنید.شهروند: وقتی تاریخ بصری یک شهر فرو می‌ریزدعلاقه‌مندان به بناهای قدیمی اگر گذرشان به میدان فلسطین تهران خورده باشد، حتما ساختمان فرسوده یک خانه قدیمی در ضلع شمال‌شرقی میدان توجه‌شان را جلب کرده است. خانه زند نوابی یکی از صدها خانه و بنا در پایتخت است که تاریخ تصویری یک شهر تلقی می‌شوند، ولی توجهی که باید برای حفظ آنها بشود، نشده‌است. این خانه متعلق به دوره پهلوی دوم است و بین سال‌های ۱۳۲۴-۱۳۲۰ ساخته شده است. بنایی که حدود ۷۰۰ مترمربع وسعت دارد و عمده مصالح آن از آجر و بدنه داخلی آن سنگی و با گچ اندود شده است. خانه‌ای مملو از تزیینات گچ‌بری و دارای معماری زیبا که حتی اواخر ‌سال ۱۳۸۵ …
تهران دیگر خانه زند نوابی ندارد
۱۳۹۹/۰۹/۰۵ / استان تهران / روابط عمومی / فلسطین / معاون / معماری
تهران دیگر خانه زند نوابی ندارد
دوشنبه شب در حالی خانه تاریخی زند نوابی در میدان فلسطین تهران از خاطره این شهر پاک شد که معاون میراث فرهنگی تهران خیال خوش توقف عملیات تخریب را در سر می‌پروراند.
جزئیات مزایده ۵۴ مجموعه تاریخی‌فرهنگی توسط صندوق توسعه اعلام شد
۱۳۹۹/۰۹/۰۴ / صندوق احیا و بهره‌برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی / مزایده بنای تاریخی / خانه تاریخی
جزئیات مزایده ۵۴ مجموعه تاریخی‌فرهنگی توسط صندوق توسعه اعلام شد
صندوق توسعه صنایع‌دستی و فرش دستباف و احیا و بهره‌برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی، ۵۴ مجموعه تاریخی را در ۲۵ استان به منظور احیا، مرمت و واگذاری حق بهره‌برداری مدت معین به مزایده گذاشت.
ویدئو / قصه تخریب خانه‌های تاریخی؛ این‌بار اردکان
۱۳۹۹/۰۹/۰۴ / منطقه یزد / تخریب خانه تاریخی / بنای تاریخی / بافت تاریخی / دستشویی / سرویس بهداشتی
ویدئو / قصه تخریب خانه‌های تاریخی؛ این‌بار اردکان
تخریب بخشی از خانه‌ای تاریخی در شهر اردکان برای ایجاد سرویس بهداشتی، این روزها گلایه فعالان فرهنگی را برانگیخته به طوری که تعدادی از هنرمندان کشور نیز به این مسأله واکنش نشان داده‌اند. هرچند این اقدام توسط ابزار و ماشین‌آلات شهرداری اردکان انجام شده اما شهرداری مدعی است که از این تخریب اطلاعی نداشته است. از سوی دیگر اداره میراث فرهنگی نیز می‌گوید نه‌تنها این طرح بدون هماهنگی با میراث فرهنگی انجام شده بلکه نسبت به برخورد قانونی با عاملان تخریب نیز شکایت کرده است.
نابودی یک خانه تاریخی دیگر در تهران / نفس‌های «زند نوابی» را می‌بُرند؟
۱۳۹۹/۰۹/۰۳
نابودی یک خانه تاریخی دیگر در تهران / نفس‌های «زند نوابی» را می‌بُرند؟
بیش از ۱۱ سال از نخستین قدم هایی که برای تخریب خانه زند نوابی در میدان فلسطین برداشتند می گذرد، از زمانی که مالک خانه در و پنجره های آن را با حکم دیوان عدالت اداری برای خروج از ثبت آثار تاریخی برداشت و به مرور کلنگ ها برای تخریب اش بالا رفتند. اکنون بعد از گذشت این مدت زمان شهرام شهریار – فعال میراث فرهنگی - در سایت سفرنویس از احتمال تخریب کامل این بنای تاریخی خبر می دهد. او در این باره نوشته است: «خانه تاریخی ولی زندنوابی با نظر دیوان تخریب خواهد شد
برای دو خانه قرینه خیابان جمهوری چه خوابی دیده‌اند؟
۱۳۹۹/۰۹/۰۳ / خانه قدیمی / خانه تاریخی / خیابان جمهوری / میراث فرهنگی / تهران
برای دو خانه قرینه خیابان جمهوری چه خوابی دیده‌اند؟
در بنا، سازه و معماری قرینه یکدیگرند، اما نه در وضعیتِ ظاهری و رسیدگی؛ یکی دست‌کم در ظاهر سرپاست و پنجره‌هایش به روی زندگی باز می‌شوند، اما برای دیگری برای حفظ جانِ عابران محافظ گذاشته‌اند.
ورود دادستان به خانه بروجردی‌ها و تَرَک پرحاشیه گنبدشیخ لطف‌الله
۱۳۹۹/۰۸/۳۰ / گردشگری / محمدحسن طالبیان / پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری / ولی تیموری / جهانگردی
ورود دادستان به خانه بروجردی‌ها و تَرَک پرحاشیه گنبدشیخ لطف‌الله
تهران- ایرنا- از مهمترین اخبار میراث فرهنگی می‌توان به دو خبر اشاره کرد؛ دادستان کاشان در پی مطالبه ایجاد شده در اعتراض به ساخت یک مجتمع در مجاورت خانه تاریخی بروجردی‌ها ورود کرد و خبر دیگر آنکه همچنان تَرَک مرمت شده گنبد شیخ لطف‌الله اصفهان حاشیه ساز است.
داستان سردرهای آجری خیابان شاپور چیست؟
۱۳۹۹/۰۸/۲۸ / خانه تاریخی / تهران / خیابان وحدت اسلامی / خیابان شاهپور سابق / سر در آجری
داستان سردرهای آجری خیابان شاپور چیست؟
تعدادشان زیاد است؛ سردرهای قدیمی با تزیینات آجری در خیابان وحدت اسلامی یا همان شاهپور سابقِ تهران. یکی از نشانه‌های قدیمی‌نشین و اعیانی تهرانی‌ها که ضلع شرقی خیابان در بین دو محله مولوی و شاپور را پر کرده و حالا هر بار آجری می‌افتد، سردری گل گرفته می‌شود یا خانه‌ای زیر آوار و در گذر سال‌ها همه نشانه‌هایش را از دست می‌دهد و معمولا هیچ خبری از متولیان حفاظت از آن‌ها نیست.
عصارخانه تاریخی آران و بیدگل نیازمند توجه جدی
۱۳۹۹/۰۸/۲۸
عصارخانه تاریخی آران و بیدگل نیازمند توجه جدی
عصارخانه آران و بیدگل یکی از بنا‌های منحصر به فرد این شهرستان است که از عصر صفویه برجای مانده و برای ماندگاری نیازمند توجه جدی و اعتبارات ویژه ملی است.
احیا و مرمت خانه تاریخی ساعی به اتمام رسید
۱۳۹۹/۰۸/۲۸ / سید مجید غمخوار / مدیرعامل سازمان عمرانی مناطق / خانه تاریخی ساعی
احیا و مرمت خانه تاریخی ساعی به اتمام رسید
مدیرعامل سازمان عمرانی مناطق شهرداری تهران، از اتمام عملیات مرمت خانه تاریخی ساعی خبر داد.
ثبت ملی خانه تاریخی فرشادنیا در روستای قوژد گناباد ابلاغ شد
۱۳۹۹/۰۸/۲۶ / سرویس زیارت و گردشگری / گردشگری / گناباد / قوژد / خانه‌های تاریخی / اماکن گردشگری
ثبت ملی خانه تاریخی فرشادنیا در روستای قوژد گناباد ابلاغ شد
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع ‌دستی خراسان رضوی گفت: خانه تاریخی فرشادنیا در روستای قوژد شهرستان گناباد که به شماره ۳۳۰۰۹ به تاریخ ۳۰ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید، به استانداری ابلاغ شد.
گزارش تصویری: پیدا شدن خانه تاریخی وحشی بافقی
۱۳۹۹/۰۸/۲۶
گزارش تصویری: پیدا شدن خانه تاریخی وحشی بافقی
خانه تاریخی وحشی گمنام پیدا شد. وحشی بافقی شاعر پرآوازه اما گمنام یزد، متولد شهر بافق سالیان عمر خود را در یزد سکونت داشت اما هیچ اثری از خانه و آرمگاه وی مشخص نبود.
ابلاغ ضوابط حفاظتی ۱۵ خانه تاریخی گمیش‌تپه به استاندار گلستان
۱۳۹۹/۰۸/۲۶ / علی ‌اصغر مونسان / گلستان / میراث فرهنگی / ایران / هادی حق شناس
ابلاغ ضوابط حفاظتی ۱۵ خانه تاریخی گمیش‌تپه به استاندار گلستان
تهران- ایرنا- وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در نامه ای به استاندار گلستان، نقشه محدوده، عرصه، حریم و ضوابط حفاظتی و معماری ۱۵ اثر فرهنگی‌تاریخی در این استان را ابلاغ کرد.
ورود دادستان کاشان به ساخت و ساز در مجاورت خانه تاریخی بروجردی‌ها
۱۳۹۹/۰۸/۲۵
ورود دادستان کاشان به ساخت و ساز در مجاورت خانه تاریخی بروجردی‌ها
کاشان- ایرنا- دادستان کاشان در پی مطالبه ایجاد شده در اعتراض به ساخت یک مجتمع تجاری- گردشگری در مجاور خانه تاریخی بروجردی‌ها، ضمن بازدید از محل به موضوع ورود کرد.
تعیین تکلیف پارکینگ مجاور خانه بروجردی‌ها در راستای حفظ حریم این اثر تاریخی
۱۳۹۹/۰۸/۲۲ / اداره راه و شهرسازی / سرمایه / گردشگری / گردشگری و صنایع دستی / شهرداری کاشان
تعیین تکلیف پارکینگ مجاور خانه بروجردی‌ها در راستای حفظ حریم این اثر تاریخی
ایلنا: در پی ابراز نگرانی جمعی از دوستداران میراث‌فرهنگی از مسدود شدن دید منظری خانه تاریخی بروجردی‌ها از داخل خیابان علوی، رئیس اداره ‌میراث‌فرهنگی، گردشگری و…
خانه‌ای روی آب
۱۳۹۹/۰۸/۱۷ / استانی-فرهنگی و هنری / نایب اسدالله / نی نوازی / موسیقی ایرانی / خانه تاریخی / میراث فرهنگی اصفهان / مزایده / تخریب آثار تاریخی
خانه‌ای روی آب
نایب اسدالله را می‌شناسید؟ همان که نی را از آغل گوسفندان به دربار پادشاهان برد و در یکی از دستگاه‌های ایرانی، گوشه‌ای اضافه کرد که به گوشۀ «بغدادی نایب» معروف است. می‌دانید خانه‌اش کجاست؟ در چهارباغ خواجو. ثبت ملی هم هست اما مدتی است که بالای آن یک آگهی زده‌اند؛ آگهی مزایده با شرایط استثنایی و تخفیف ویژه!
اما و اگرهای میراث فرهنگی و شهرداری اردکان در باره تخریب یک خانه تاریخی!
۱۳۹۹/۰۸/۱۲ / استانی-فرهنگی و هنری / تخریب / میراث فرهنگی / اردکان
اما و اگرهای میراث فرهنگی و شهرداری اردکان در باره تخریب یک خانه تاریخی!
باز هم ناهماهنگی بین دستگاه‌ها از هویت تاریخی یک شهر قربانی گرفت و در حالی که مسئول میراث فرهنگی اردکان ناهماهنگی و تخریب یک خانه‌ی تاریخی در اردکان را بی‌احترامی می‌داند و از برخورد قاطعانه با مسببان این اقدام می‌گوید، شهردار اردکان تخریب صورت گرفته را به اندازه نابودی یک خانه تاریخی نمی‌داند و معتقد است که طرح ایجاد سرویس بهداشتی در این مکان با هماهنگی میراث فرهنگی در حال اجرا بوده است.
تخریب در بافت تاریخی اردکان را برنمی‌تابیم
۱۳۹۹/۰۸/۱۲ / استانی-فرهنگی و هنری / تخریب بافت تاریخی یزد / اردکان / میراث جهانی / ویدئو
تخریب در بافت تاریخی اردکان را برنمی‌تابیم
مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد در واکنش به تخریب غیرقانونی یک خانه تاریخی در اردکان، گفت: این تخریب در بافت تاریخی اردکان را برنمی‌تابیم.
خانه ملک، میزبان عکس‌های تاریخی بازار
۱۳۹۹/۰۸/۱۱
خانه ملک، میزبان عکس‌های تاریخی بازار
همزمان با فرا رسیدن سالروز میلاد فرخنده پیامبر رحمت و آسمانی حضرت محمد(ص) برای آشنایی شهروندان با هویت بازار تهران، نمایشگاهی از عکس‌های قدیمی ‌بازار تهران در خانه تاریخی حاج «حسین آقا ملک» برگزار می‌شود. این نمایشگاه شامل عکس‌های قدیمی‌ و تاریخی از بازار تهران است که با همکاری مؤسسه کتابخانه و موزه ملی ملک و مرکز اسناد انقلاب اسلامی ‌برپا شده است. علاقه‌مندان برای تماشای این آثار و گشت‌وگذار در بازار تهران قدیم می‌توانند با رعایت پروتکل‌های بهداشتی به بازار بین‌الحرمین و خانه حاج حسین آقا ملک …
میراث اصفهان به دنبال کاشی‌های سرقت شده سقاخانه چهارراه نقاشی
۱۳۹۹/۰۸/۰۸ / استان اصفهان / اصفهان / سرقت / نقاشی / سقاخانه تاریخی
میراث اصفهان به دنبال کاشی‌های سرقت شده سقاخانه چهارراه نقاشی
ایلنا: مدیر کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اصفهان از پیگیری جدی این اداره کل به‌منظور دستگیری سارقان کاشی‌های سقاخانه تاریخی چهارراه نقاشی اصفهان در…
دهمین سالیانه هنر معاصر پرسبوک در کاشان
۱۳۹۹/۰۸/۰۵ / گالری گردی / حوزه هنری / کاشان
دهمین سالیانه هنر معاصر پرسبوک در کاشان
ایرنا-کاشان- دهمین سالیانه هنر معاصر پرسبوک با آثاری از 19 هنرمند در دو بخش انفرادی و مشارکتی به سرپرستی ندا درزی در حال برگزاری است. پرسبوک دهم با عنوان «دستکار» به سنن هنر ملی ایران در هنرهای معاصر و بینارشته‌ای توجه دارد که سعی دارد به جای محیط گالری از فضاهای متفاوتی برای عرضه آثار هنری بهره ببرد. این رویداد هنری در خانه تاریخی «صاحب» کاشان متعلق به «مجموعه اقامتی منوچهری» تا 15 آبان برپا است.
داستانِ خانه‌هایی که منتظر پایین آمدن کلنگ‌اند
۱۳۹۹/۰۸/۰۳ / خانه تاریخی / حکم خروج از ثبت بنای تاریخی / دیوان عدالت اداری / خانه تاریخی گلستانه / خانه احمد متین دفتری / خانه تاریخی تابان / خانه تاریخی چوپانی
داستانِ خانه‌هایی که منتظر پایین آمدن کلنگ‌اند
یکی را به حال خود رها کرده‌اند و نخستین نشانه‌های ویرانی از پنجره‌های شکسته‌اش بروز کرده، در و پنجره‌های دیگری را ماه‌هاست در آورده‌اند تا باد وباران و گرما و غبار زودتر از موعد راه نفسش را ببندد.
"آذربایجان" را بی تاریخ کردند!
۱۳۹۹/۰۸/۰۱ / خانه تاریخی چوپانی / تخریب
"آذربایجان" را بی تاریخ کردند!
دست‌کم 15 سال از نخستین هشدارها برای تخریبِ بی چون و چرای بناهای تاریخی…
وضعیت نامناسب عصارخانه تاریخی «جماله» در اصفهان
۱۳۹۹/۰۷/۳۰ / آثار تاریخی / شیخ بهایی / سازمان میراث فرهنگی و گردشگری / میراث فرهنگی
وضعیت نامناسب عصارخانه تاریخی «جماله» در اصفهان
اصفهان - عصارخانه تاریخی جماله از جمله چهار عصارخانه باقیمانده در اصفهان است که این روزها با توجه به عدم رسیدگی مسئولان حال و روز خوشی ندارد و به یک مخروبه تبدیل شده است.
قسمت‌های مستهلک خانه علی مسیو آوار برداری و مرمت می‌شود
۱۳۹۹/۰۷/۲۸ / استانی-فرهنگی و هنری
قسمت‌های مستهلک خانه علی مسیو آوار برداری و مرمت می‌شود
شهردار منطقه ۸ از آغاز عملیات آوار برداری قسمت های مستهلک خانه تاریخی علی مسیو خبر داد.
تصاویر: موزه هنر مشکین فام شیراز
۱۳۹۹/۰۷/۲۴
تصاویر: موزه هنر مشکین فام شیراز
موزه هنر مشکین فام در خانه تاریخی فروغ الملک واقع میباشد.این موزه بادر نظر گرفتن پروتکل بهداشتی اعلام شده از سوی کمیته ملی موزه‌های ایران (ایکوم) و وزارت میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی جهت سلامت بازدیدکنندگان و پرسنل موزه و همچنین آثار ارزشمند موجود در موزه، بخاطر شیوع کرونا،این جاذبه گردشگری تاریخی شیراز جهت بازدید هنردوستان همه روزه از ساعت ۱۰ صبح الی ۱۳ و ۱۷ الی ۱۹ باز میباشد.موزه هنر مشکین فام شیراز هفدهمین سال فعالیت خود را پشت سر میگذارد و یکی از گنجینه هنرهای تجسمی کشور به شمار میرود
واگذاری «خانه تاریخی یزدی‌ها» به سرمایه‌گذار بخش خصوصی
۱۳۹۹/۰۷/۲۴ / استان قزوین / بخش خصوصی / سرمایه / گردشگری / مزایده
واگذاری «خانه تاریخی یزدی‌ها» به سرمایه‌گذار بخش خصوصی
خانه تاریخی یزدی‌ها از طریق مزایده به سرمایه‌گذار بخش خصوصی واگذار شد، این خانه تاریخی با کاربری فرهنگی، اقامتی و پذیرایی به بهره‌برداری می‌رسد.
افتتاح باغ تاریخی سالار کلانتر کرمان تا پایان سال جاری
۱۳۹۹/۰۷/۲۰ / استاندار کرمان / میراث فرهنگی کرمان / استانی-فرهنگی و هنری / اخبار فرهنگی و هنری - کرمان / احیای خانه تاریخی
افتتاح باغ تاریخی سالار کلانتر کرمان تا پایان سال جاری
استاندار کرمان با بیان اینکه باغ سالار کلانتر کرمان به سفره خانه سنتی تبدیل خواهد شد، گفت: امیداریم کار مرمت، حصار کشی و محوطه سازی باغ سالار کلانتر تا ۲۲ بهمن ماه یا نهایتا عید نوروز اتمام و مرحله بهره برداری برسد.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •