چهارشنبه, ۳۰ مهر, ۱۳۹۹ / 21 October, 2020
خوشنویسی
خوشنویسی هم دچار تغییر مولد خواهد شد؟
۱۵ ساعت قبل / استانی-فرهنگی و هنری / خوشنویسی / صنایع‌دستی / فرهنگ ایرانی‌اسلامی
خوشنویسی هم دچار تغییر مولد خواهد شد؟
یک استاد خوشنویسی اظهار کرد: کشورهای غرب آسیا نیز در حال پیشرفت در حوزه خوشنویسی هستند اما ما با اینکه مهد این هنر بوده‌ایم، اکنون در این زمینه عملکرد ضعیفی داشته‌ایم.
۲۴ ساعت قبل
غفلتی که موجب ضعف خط معلمان و دانش‌آموزان شد
مدیرکل فرهنگی و هنری وزارت آموزش و پرورش در آیین آغاز به کار نمایشگاه «آموزگار مهر» گفت: هنر خوشنویسی مورد غفلت عرصه فرهنگی و هنری قرار گرفت و اکنون خط نوشتاری معلمان و دانش‌آموزان نسبت به گذشته ضعیف شده است.به گزارش ایرنا، نمایشگاه آثار خوشنویسی کاوه تیموری هنرمند و پژوهشگر عرصه خوشنویسی با عنوان آموزگار مهر ۲۸ مهرماه ۱۳۹۹ در گالری هنری برج میلاد آغاز به کار کرد.علی رمضانی، مدیرکل فرهنگی و هنری وزارت آموزش و پرورش، در آیین آغاز به کار نمایشگاه آثار خوشنویسی کاوه تیموری هنرمند و پژوهشگر عرصه خوشنویسی با عنوان آموزگار مهر گفت: کاوه تیموری فرهیخته‌ای در حوزه فکر و عمل است و همیشه سعی می‌کنیم از فرصت هایی که در اختیار ما می‌گذارد بهره‌مند شویم.وی گفت: خوشنویسی یکی از حوزه‌های فرهنگ و هنر مورد اشتیاق …
۲۵ ساعت قبل
رونمایی از نسخه خطی منشآت خواجه اختیار گنابادی
نسخه خطی «منشآت خواجه اختیار گنابادی» که با شماره ۵۸۴ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است، رونمایی شد. به‌گزارش هنرآنلاین ابوالفضل مکرمی‌فر، مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی در این مراسم اظهار کرد: ثبت ملی آثاری مانند خواجه اختیار منشی گنابادی، هنر خوشنویسی و خطاطی را به نام ایران تثبیت می‌کند. امیدوارم با ثبت ملی این آثار، آن‌ها را حفظ و به نسل‌های بعدی برسانیم. محمود طغرایی مدیر دفتر ثبت آثار تاریخی‌فرهنگی خراسان رضوی نیز با اشاره به نسخه خطی منشآت خواجه اختیار گنابادی گفت: این نسخه با وضعیت مطلوب و خوبی در کتابخانه دانشکده الهیات دانشگاه فردوسی مشهد نگهداری شده که اکنون وظیفه نگهداری از آن بر عهده ما و موزه این دانشگاه …
رونمایی از قلم بیمه کوثر
۳۳ ساعت قبل / شرکت بیمه کوثر خراسان شمالی / خوشنویسی / کسب و کار
رونمایی از قلم بیمه کوثر
قلم اختصاصی بیمه کوثر در راستای هویت بصری شرکت طراحی و رونمایی شد.
واکاوی ۵۰۰ سال هنر خوشنویسی تربت‌حیدریه
۴۱ ساعت قبل / انجمن خوشنویسان ایران / چهره ماندگار خوشنویسی / تربت حیدریه / هنرمندان
واکاوی ۵۰۰ سال هنر خوشنویسی تربت‌حیدریه
تربت‌حیدریه- ایرنا- هنر خوشنویسی از جمله هنرهای اصیل ایرانی است که در هر گوشه از این سرزمین کهن پارسی، رد پایش یافت می‌شود، از ۲۱ تا ۲۸ مهرماه نیز که به عنوان هفته خوشنویسی نامگذاری شده بهانه خوبی برای معرفی ۵۰۰ سال هنر خوشنویسی در شهرستان تربت‌حیدریه است.
۲ روز قبل
نمونه‌ای از خوشنویسی به خط ثلث اثر استاد محمدرضا ⁧شجریان
نمونه‌ای از خوشنویسی محمدرضا شجریان به خط ثلث، به‌تازگی منتشر شده است. این خط در ایران بیشتر برای تزئین کتاب‌ها و کتیبه‌ها به کار گرفته می‌شود. منبع: خبر فوری
۳ روز قبل / برج میلاد / خوشنویسی / کاوه تیموری / نمایشگاه خط
نمایشگاه خوشنویسی کاوه تیموری در برج میلاد
به گزارش الف نمایشگاه خوشنویسی کاوه تیموری با عنوان "آموزگار مهر "و با هدف تکریم از مقام شامخ استادان و معلمان در تاریخ ۲۸مهرماه(دوشنبه)ساعت ۱۰صبح در گالری برج میلاد افتتاح می شود.
ارزش‌گذاری جشنواره تجسمی فجر، تعالی هنر و خلاقیت‌ آثار است
۴ روز قبل / جشنواره تجسمی فجر / هنرهای تجسمی / اختصاصی ایرنا / خوشنویسی
ارزش‌گذاری جشنواره تجسمی فجر، تعالی هنر و خلاقیت‌ آثار است
تهران- ایرنا- دبیر سیزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر اساسی‌ترین برنامه این دوره را ارتقای سطح آثار هنرهای تجسمی عنوان کرد و گفت: ارزش‌گذاری ما تعالی هنر و تقویت خلاقیت‌هاست تا آثار حرفی برای گفتن داشته باشند.
آیت‌الله هاشمی برای استاد شجریان چه هدایایی فرستاد؟
۱۳۹۹/۰۷/۲۳ / خوشنویسی / شعر / فرهنگی و اجتماعی / فرهنگی و هنری / محمدرضا شجریان
آیت‌الله هاشمی برای استاد شجریان چه هدایایی فرستاد؟
اقتصاد نیوز : نمی‌دانم آیا در مورد عزای عمومی یا برگزاری مراسم تشییع از جایی به دولت نهی جدی صورت گرفته بود یا نه. اگر هم نهی شده‌ باشد، روحانی باید می‌گفت کسانی که به من رای داده‌اند، داغدار هستند و باید با آنها همدردی کنم. هیچ اتفاقی هم در تشییع آقای شجریان نمی‌افتاد. در نهایت ممکن بود مردم چند شعار سر بدهند اما مگر حکومتی با شعار سقوط می‌کند که نگرانی از بابت تشییع وجود داشته باشد.
تولیدات هنری باید به درآمد پایدار منجر شود
۱۳۹۹/۰۷/۲۳ / استانی-فرهنگی و هنری / استاندار قزوین / خوشنویسی / پایتخت خوشنویسی
تولیدات هنری باید به درآمد پایدار منجر شود
استاندار قزوین توجه به مسئله اقتصاد هنر را زمینه‌ساز اعتلای فعالیت‌ها و برنامه‌های فرهنگی و هنری در استان دانست و گفت: تولیدات آثار هنری باید به درآمد پایدار منجر شود.
عروسِ خطوط، ایرانی است؛ ربطی به ترکیه و کشورهای عربی ندارد
۱۳۹۹/۰۷/۲۳ / خوشنویسی / هنرهای تجسمی / وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی / گالری / نگارخانه / سازمان میراث فرهنگی و گردشگری
عروسِ خطوط، ایرانی است؛ ربطی به ترکیه و کشورهای عربی ندارد
علی ایرانی و مرتضی جهانگیری می‌گویند اگر ترکیه و برخی کشورهای عربی مدعی ثبت خطوط اسلامی تنها به نام خود هستند، نمی‌توانند پیشتازی و پُر کاری ایرانی‌ها در کتابت متون مذهبی با خطی چون نسخ را ندیده بگیرند. این دو هنرمند تاکید می‌کنند در مورد خطوط تعلیق، نستعلیق و شکسته هم تنها ایران است که می‌تواند مدعی ثبت جهانی آن‌ها شود.
هم‌افزایی خوش‌نویسی، تذهیب و شعر
۱۳۹۹/۰۷/۲۲ / هنرهای تجسمی / اختصاصی ایرنا / خوشنویسی
هم‌افزایی خوش‌نویسی، تذهیب و شعر
تهران- ایرنا- پیشکسوت عرصه خوشنویسی در تشریح نمایشگاه خود با عنوان «آموزگار مهر» گفت: این آثار نتیجه هم‌افزایی خوش‌نویسی، تذهیب و شعر هستند که با هدف تجلیل از مقام شامخ استادان، معلمان و آموزگاران خلق شدند.
نشست مجازی «خوشنویسان خفته در ملک ری» برگزار شد
۱۳۹۹/۰۷/۲۲ / ایران / خوشنویسی / گردشگری و صنایع دستی / هنر / خوشنویسان
نشست مجازی «خوشنویسان خفته در ملک ری» برگزار شد
ایلنا: رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ری گفت: به مناسبت روز ملی خوشنویسی 21 مهرماه نشست مجازی "خوشنویسان خفته در ملک ری" برگزار شد.
فواید استفاده از خودنویس از سوم ابتدایی در سیستم آموزشی/ خوش‌نویسی علاقه به نوشتن را افزایش می‌دهد
۱۳۹۹/۰۷/۲۱ / حامد نیک پی / وزارت آموزش و پرورش / خوشنویسی
فواید استفاده از خودنویس از سوم ابتدایی در سیستم آموزشی/ خوش‌نویسی علاقه به نوشتن را افزایش می‌دهد
یکی از معلمان با سابقه آموزش و پرورش که پیشتر نیز طرح هایش در آموزش و پرورش مورد استقبال قرار گرفته است معتقد است استفاده از خودنویس از سوم ابتدایی فواید بسیاری برای دانش آموزان دارد.
ببینید | خوشنویسی‌های محمدرضا شجریان برای تیتراژ فیلم‌ها
۱۳۹۹/۰۷/۲۱ / محمدرضا شجریان / هنرمندان
ببینید | خوشنویسی‌های محمدرضا شجریان برای تیتراژ فیلم‌ها
شاید کمتر کسی بداند، استاد شجریان که بیشتر به عنوان خواننده در عرصه هنر شناخته می‌شود، در عرصه خوشنویسی هم فعالیت داشته است و حدود ۵۰ سال پیش به عنوان خوشنویس، تیتراژ فیلم‌های «رضا چلچله»، «قلاب» و… را طراحی کرده است. منبع: ستاره ها
4 اثر فاخر استاد بخت شکوهی وقف عتبات عالیات شد
۱۳۹۹/۰۷/۱۹ / استانی-فرهنگی و هنری / خوشنویسی / آذربایجان شرقی / امام جمعه / نماینده ولی فقیه در استان / اداره اوقاف و امور خیریه
4 اثر فاخر استاد بخت شکوهی وقف عتبات عالیات شد
 طی آیینی با حضور نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی، چهار اثر فاخر استاد بخت شکوهی وقف عتبات عالیات شد.
ایجاد علاقه؛ مهم‌ترین رکن در هنر خوشنویسی
۱۳۹۹/۰۷/۱۹ / استانی-فرهنگی و هنری / منطقه چهارمحال و بختیاری / هنر خوشنویسی / هنرمندان
ایجاد علاقه؛ مهم‌ترین رکن در هنر خوشنویسی
رئیس انجمن خوشنویسان چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه افرادی هستند که تنها درآمد و امرار معاش زندگیشان از راه خوشنویسی است، گفت: کمبود استقبال مردم نسبت به آثار هنری مسئله‌ای نیست که در مدت کوتاهی رفع و رجوع شود و نیازمند فرهنگ‌سازی و ایجاد علاقه است.
کارگاه آموزش مجازی «خوشنویسی انگلیسی»
۱۳۹۹/۰۷/۱۹ / باشگاه دانشجویان ایسنا / کانون موسیقی دانشگاه صنعتی شریف / کارگاه آموزش مجازی "خط لاتین"
کارگاه آموزش مجازی «خوشنویسی انگلیسی»
کانون موسیقی دانشگاه صنعتی شریف کارگاه آموزش «خوشنویسی انگلیسی» برگزار می کند.
۱۳۹۹/۰۷/۱۹
مردم‌دار و میهن‌دوست
ایران، سرزمین هنر و هنرمندان بوده و هست. در دوره ما، بسیاری از اصحاب شعر و هنر و اندیشه، درخشیده‌اند. همه آنها در جایگاه رفیع خود، منزلتی درخور دارند و عزیزند و محترم.  استاد محمدرضا شجریان، یکی از جمع ایشان است که محضر بسیاری از پیشکسوتان روزگار خود را، به ویژه در حوزه شعر و آواز و موسیقی و خط و خوشنویسی، دریافت و با استعداد سرشار و پشتکار تحسین‌برانگیزش، از همه آنها به خوبی بهره برد و با تلفیقی از قدیم و جدید، سنت‌های نوینی را پایه گذاشت و ماندگار کرد.مردم‌داری و میهن‌دوستی و توجه به گوهر انسانیت، در آثار ماندگار شجریان، مثال‌زدنی است، چراکه هنر او آمیخته با زندگی مردم و راز و رمز ایرانیت بود. شاگردان مستقیم و غیرمستقیم او، عرصه هنر و به‌ویژه آواز و …
خوشنویسان با دست خالی این هنر را سرپا نگه داشتند
۱۳۹۹/۰۷/۱۹
خوشنویسان با دست خالی این هنر را سرپا نگه داشتند
تهران-ایرنا- پیشکسوتان عرصه خوشنویسی در حاشیه برگزاری نمایشگاه «عاشقانه‌های نستعلیق» با اشاره به اقتصاد نحیف خوشنویسی بیان کردند خوشنویسان با دست خالی این هنر را سرپا نگه داشتند.
پیام تسلیت دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی برای درگذشت استاد شجریان
۱۳۹۹/۰۷/۱۸ / ایران / خوشنویسی / شورای عالی انقلاب فرهنگی / موسیقی / استاد محمد
پیام تسلیت دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی برای درگذشت استاد شجریان
ایلنا: سعید رضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی طی پیامی درگذشت چهره نامدار موسیقی ایران استاد محمد رضا شجریان را تسلیت گفت.
طرح جدید وزارت ورزش عربستان برای حفظ خوشنویسی عربی/ الزام باشگاه‌های سعودی به نوشتن نام عربی روی پیراهن
۱۳۹۹/۰۷/۱۶ / عربستان
طرح جدید وزارت ورزش عربستان برای حفظ خوشنویسی عربی/ الزام باشگاه‌های سعودی به نوشتن نام عربی روی پیراهن
وزارت ورزش عربستان از باشگاه های لیگ حرفه ای این کشور خواست نام بازیکنان از این پس روی پیراهن ها به زبان عربی نوشته شود.
۱۳۹۹/۰۷/۱۵
شجریان، گوی بیان
چندی پیش از یکی از دوستانم مورد این پرسش قرار گرفتم که «اگر قرار باشد از میان آثار استاد محمد رضا شجریان فقط یکی را- به جبر و ناچار- برگزینی کدام یک را نام می‌بری؟ این پرسش به قدری ذهنم را مشغول کرد که با سقلمه دوست پرسشگرم به خودم آمدم. آن لحظه و آن روز یکی بر‌گزیدم که تاکنون چند بار دیگر آن گزینش را مورد تردید دیده‌ام و بعد از آن روز با هر دوستی که پیوندی با موسیقی داشت- که از بخت یاری من تمام دوستانم از این زنجیره زیبایند- این پرسش را پرسیدم وهر کس به تناسب پاسخ داد تا همین پریروز، ظریفی از دوستان شاعر در پاسخ به این پرسش که «در میان آثار استاد ترجیحت کدام است»پاسخ داد که شاید متفاوت‌تر از سایرین بود.دوست صاحب‌نظرم آلبوم «معمای هستی» را …
۱۳۹۹/۰۷/۱۴
مرگ استیو جابز
استیو جابز اکتبر 2011 در چنین روزی از دنیا رفت. هم خودش و هم شرکت و محصولاتش آن‌قدر مشهور است که نوشتن از آنها تکرار مکررات است. سایت یور استوری دات‌کام چند برش جالب از زندگی او را فهرست کرده است که مرور آنها برخی ویژگی‌های شخصیتی‌اش را به ما نشان می‌دهد. اینکه جابزاوایل جوانی شیفته بودیسم شد و حتی تصمیم داشت همه ‌چیز را رها کند و راهب شود. گویا سفر سال 1974 او به هند این علاقه را ایجاد یا تشدید کرد و تا پایان عمر در او باقی ماند. هر چند گیاهخوار بود و رژیم غذایی‌اش بیشتر به میوه و دانه‌های گیاهی و سبزیجات محدود می‌شد، غذاهای دریایی را هم بسیار دوست داشت و اغلب اوقات اصول وگن بودن را برای خوردن ماهی زیر پا می‌گذاشت. از تظاهر به انسان‌دوستی …
۱۳۹۹/۰۷/۱۲
مرکز تهران در قرق دوچرخه‌ها درآمد
گروه اجتماعی|رییس ستاد توان‌افزایی و حمایت از فعالیت سازمان‌های مردم‌نهاد شهر تهران از درخواست بیش از 300 شهروند حاضر در همایش گردشگری پاک برای فراهم‌سازی زیرساخت‌های تردد با دوچرخه در پایتخت خبر داد.  حجت نظری در مراسم گردشگری پاک که در آستانه هفته تهران و روز جهانی گردشگری با حضور حسن خلیل‌آبادی دیگر عضو شورای شهر و به وسیله دوچرخه و اتوبوس برقی در مرکز پایتخت برگزار شد، با حضور در جمع خبرنگاران گفت: امروز بیش از 300 نفر از شهروندان تهرانی و فعالان سازمان‌های مردم‌نهاد شهر تهران مسیر گردشگری پاک را با دوچرخه، اسکوتر و اتوبوس برقی طی کردند. این رویداد یک رویداد با چند هدف خاص بود که در یک مسیر گردشگری، تفریحی و ورزشی و با توجه به محیط زیست اجرا شد.  او …
دستفروشی آثار هنری در خیابان/ هنر جایگاه واقعی خودش را پیدا کند
۱۳۹۹/۰۷/۱۱ / دستفروشی / خوشنویسی
دستفروشی آثار هنری در خیابان/ هنر جایگاه واقعی خودش را پیدا کند
یک خوشنویس خودآموخته بیان کرد امیدوارم هنر جایگاه واقعی خودش را پیدا کند و نگرش مسئولان نسبت به هنر و هنرمند تغییر کند.
جشنواره «دهه هنر» فارس مجازی برگزار می‌شود
۱۳۹۹/۰۷/۱۰ / استانی-فرهنگی و هنری / فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس / سی و یکمین جشنواره تئاتر فجر فارس / جشنواره دهه هنر
جشنواره «دهه هنر» فارس مجازی برگزار می‌شود
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس از برگزاری جشنواره‌ی استانی «دهه هنر» در ده رشته‌ی هنری، از ۱۲ مهر خبر داد، رویدادی که شرکت‌کنندگان در زمینه داستان و داستانک، شعر، عکس، گرافیک، خوشنویسی، نمایشنامه نویسی، فیلمنامه نویسی، نقاشی، بازیگری( تک بازیگر)، تذهیب و گل و مرغ از بخش های آن است.
پیوندِ خوشنویسی از ایران تا چین
۱۳۹۹/۰۷/۰۹ / کمیسیون ملی یونسکو / مشهد / مولانا / چین / ایران / حجت الله ایوبی / خوشنویسی
پیوندِ خوشنویسی از ایران تا چین
تهران- ایرنا- نمایشگاه خط و خوشنویسی «خط ابریشم» در مشهد، که حاوی آثاری از دو هنرمند؛ بهمن پناهی از ایران و حاج نورالدین می گوانگ جیانگ از چین است، سه‌شنبه‌شب هشتم مهر، به‌صورت مجازی افتتاح شد.
«خط ابریشم»؛ آشنایی ملت‌ها و تقویت ارتباطات فرهنگی
۱۳۹۹/۰۷/۰۷ / کمیسیون ملی یونسکو / هنرهای تجسمی / خوشنویسی
«خط ابریشم»؛ آشنایی ملت‌ها و تقویت ارتباطات فرهنگی
تهران- ایرنا- سفیر چین در تهران در مورد نمایشگاه مشترک دو هنرمند چینی و ایرانی ابراز امیدواری کرد: برگزاری این نمایشگاه برای افزایش آشنایی ملت‌ها و تقویت ارتباطات فرهنگی سرزمین‌ها و افزایش همکاری‌ها سهم خود را ایفا کند. 
غلامی: خوشنویسی بخشی از هویت فرهنگی مردمان راه ابریشم است
۱۳۹۹/۰۷/۰۵ / کمیسیون ملی یونسکو / هنرهای تجسمی / وزیر علوم تحقیقات و فن آوری / یونسکو / منصور غلامی / خوشنویسی
غلامی: خوشنویسی بخشی از هویت فرهنگی مردمان راه ابریشم است
تهران- ایرنا- وزیر علوم، تحقیقات، فناوری، با اشاره به نمایشگاه مجازی خط ابریشم که به همت کمیسیون ملی یونسکو در حال برگزاری است، خوشنویسی را ویژگی‌ مشترک تمدن ایرانی و تمدن چینی، دانست و گفت: خوشنویسی بخشی از هویت فرهنگی مردمان راه ابریشم است.
عکسی نایاب از هنرمندی بزرگ که در جوانی درگذشت
۱۳۹۹/۰۷/۰۴ / عبدالله اسکندری / خوشنویسی / نقاشی / هنرمندان
عکسی نایاب از هنرمندی بزرگ که در جوانی درگذشت
عبدالله اسکندری، گریمور پیشکسوت سینما و تلویزیون ایران، عکسی از زنده‌یاد رضا مافی، خوشنویس و نقاش چیره‌دست کشورمان را در پشتِ صحنه سریال «هزاردستان» منتشر کرد.
خوشنویسان با رقص قلم قداست حرف و شکوه کلمه را پاس می‌دارند
۱۳۹۹/۰۷/۰۲ / مشهد / کمیسیون ملی یونسکو / حجت الله ایوبی / خوشنویسی / ابوالقاسم فردوسی
خوشنویسان با رقص قلم قداست حرف و شکوه کلمه را پاس می‌دارند
تهران- ایرنا- دبیرکل کمیسیون ملی یونسکوـایران در پیامی به نمایشگاه خط و خط‌نقاشی دو هنرمند ایرانی و چینی، نوشت: خوش‌نویسانِ زبردست سرزمین خورشید با رقصِ قلم‌هایشان پاس می‌دارند قداست حرف را و گرامی می‌دارند شکوه «کلمه» را.
۱۳۹۹/۰۷/۰۲
داستان مردی که کتاب، تسلی خاطرش شد
  ندا زندی     آقا مهدی به پنجمین سال زندگی که رسید، آموختن قرآن را از مادربزرگ که بی‌بی صدایش می‌کردند، شروع کرد. هم استعداد داشت و هم علاقه، اما پدرش که مدرسه‌های دولتی را مخرب اخلاق بچه‌ها می‌دانست خودش خواندن و نوشتن را به او آموخت و به ‌جای مدرسه او را به مکتب‌خانه سیدابوالقاسم فرستاد تا خوشنویسی بیاموزد. بعد هم فقط کار بود و کتاب‌های دعا که مهدی بارها و بارها آنها را خوانده بود اما کفایت نمی‌کرد. دلش کتاب‌های جدید می‌خواست و دنیایی سراسر از کلمات. تا اینکه برای کار به مغازه جوراب‌بافی آقارضا …
نقاشی خطهای هنرمند چینی نمایش داده می شود
۱۳۹۹/۰۷/۰۱ / خوشنویسی / نمایشگاه خوشنویسی / گالری‌گردی / یونسکو
نقاشی خطهای هنرمند چینی نمایش داده می شود
نمایشگاه «خط ابریشم» با آثاری از بهمن پناهی و نورالدین می‌گوانگ‌جیانگ در گالری مجازی کمیسیون ملی یونسکو ـ ایران برگزار می‌شود. 
نمایش آثار دو هنرمند ایرانی و چینی در آرامگاه فردوسی
۱۳۹۹/۰۷/۰۱ / کمیسیون ملی یونسکو / مشهد / کمیسیون ویژه توسعه و عمران طوس شورای اسلامی شهر مشهد / خوشنویسی
نمایش آثار دو هنرمند ایرانی و چینی در آرامگاه فردوسی
تهران- ایرنا- نمایشگاه خط و خط‌نقاشی استاد بهمن پناهی از جمهوری اسلامی ایران و نورالدین می گوانگ‌جیانگ در آرامگاه ابوالقاسم فردوسی در طوس به صورت مجازی برگزار می‌شود.
رکورد جالبی که به نام همشهری جومونگ ثبت شده است!
۱۳۹۹/۰۶/۳۱ / هنرهای تجسمی / خوشنویسی / کره جنوبی
رکورد جالبی که به نام همشهری جومونگ ثبت شده است!
خراسان نوشت: کیم‌جونگ‌هی، یکی از مشهورترین متخصصان هنر نقاشی و خطاطی در تاریخ کره محسوب می‌شود.
۱۳۹۹/۰۶/۳۱
«سرزمین هنر» میزبان آثار الفت
نمایشگاه متفاوتی از نقاشی‌خط با عنوان «و عشق تنها عشق» در گالری سرزمین هنر برگزار می‌شود، نمایشگاهی که تلفیق هنر دکوراتیو و هنر فاخر است. به گزارش «ابتکار»، این نمایشگاه بیست و دومین نمایشگاه هنری ابراهیم الفت است؛ پزشک هنرمندی که علاوه بر پزشکی، مدت ۳۰ سال به‌صورت حرفه‌ای مشغول کار خوشنویسی و نقاشی‌خط بوده و در کارنامه خود موفقیت‌های بزرگی چون حضور در حراج‌های هنری بین‌المللی کریستیز و ساتبی و بونامبز را دارد. الفت اولین مجری لایت‌باکس در کالیگرافی و مبدع فرم گرافیکی موجی (ویو) است. آثار او را در موزه‌ برایتن انگلیس، موزه مالزی و موزه واشنگتن هم می‌توان مشاهده کرد. تمام آثار این نمایشگاه، لایت باکس (نوری) بوده و نور موجود در گالری، فقط نور داخل تابلوها است. در حالت عادی، تمام تابلوها سفید بوده …
برپایی نمایشگاه «و عشق تنها عشق» در سرزمین هنر
۱۳۹۹/۰۶/۳۰ / نمایشگاه خوشنویسی / انجمن خوشنویسان ایران / هنرهای تجسمی
برپایی نمایشگاه «و عشق تنها عشق» در سرزمین هنر
ابراهیم الفت بعد از سال‌ها دوری از فضای نمایشگاهی آخرین آثار خود را از جمعه ۴ مهر در گالری سرزمین هنر (آرت‌لند) به نمایش خواهد گذاشت.
گفت‌وگوی منتشر نشده از محمدرضا شجریان
۱۳۹۹/۰۶/۳۰ / تولد / خوشنویسی / محمدرضا شجریان / مصاحبه / نوروز
گفت‌وگوی منتشر نشده از محمدرضا شجریان
اقتصاد نیوز : گفت‌وگوی حاضر حاصل چندین نشست و جلسه دوستانه و صمیمی با استاد شجریان بین سال‌های ۹۳ تا ۹۴ است. در واقع آخرین ملاقات به چند روز قبل از سفر استاد به آمریکا و انتشار خبر بیماری‌شان در نوروز ۹۵ بازمی‌گردد... بعد از آن سفر، دیگر استاد در هیچ مصاحبه و گفت‌وشنیدی حضور پیدا نکرد و به عبارتی این گفت‌وگو آخرین مصاحبه استاد قبل از بیماری‌شان محسوب و به مناسبت هشتادمین سال تولد ایشان منتشر شده است.
هنوز قرآن رسمی به نام جمهوری اسلامی ایران به خط خودمان نداریم
۱۳۹۹/۰۶/۳۰ / یونسکو / کتابت قرآن / قرآن کریم / هر روز با قرآن
هنوز قرآن رسمی به نام جمهوری اسلامی ایران به خط خودمان نداریم
رضا بنی رضی گفت: تغییر فرهنگ نوشتاری و کاربرد خط باعث شده جامعه با خط بیگانه ‌شود و از سوی مسئولین نیز همتی برای توسعه خوشنویسی وجود ندارد.
نظرات استاد شجریان درباره همایون
۱۳۹۹/۰۶/۳۰ / انرژی / حقوق / خوشنویسی / درآمد / دستمزد
نظرات استاد شجریان درباره همایون
اقتصادنیوز: شرق به مناسبت زاد روز استادمحمدرضا شجریان گفت‌وگوی منتشر نشده‌ای از او را منتشر کرده است.
مهم‌ترین مشکل بشر امروز از نگاه غلامحسین امیرخانی
۱۳۹۹/۰۶/۲۶ / هنرهای تجسمی / خوشنویسی
مهم‌ترین مشکل بشر امروز از نگاه غلامحسین امیرخانی
ایرنا نوشت: رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی کشور در مراسم رونمایی از لوح و تندیس ثبت میراث ملی زنده بشری غلامحسین امیرخانی در کاخ سعدآباد، او را «حکیم خط» نامید.
۱۳۹۹/۰۶/۲۵
هنر به هیچ بهانه متوقف نمی‌‫شود
معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه جشنواره هنرهای تجسمی جوانان در تمام ادوار کوشیده آبادی جانبخشی باشد، گفت: آرزومندم این دوره از جشنواره نیز تمرین مدارا و مسابقه‌ مداومت باشد که هنر به هیچ بهانه، متوقف نمی‌شود.به گزارش «ابتکار» و به نقل از واحد ارتباطات و رسانه جشنواره هنرهای تجسمی جوانان، سید مجتبی حسینی روز یکشنبه در پیامی به بیست و هفتمین جشنواره هنرهای تجسمی جوانان نوشت: جان هر جشنواره، آنات گفت‌و‌گو و اوقات آموختن است و خوش‌تر آنکه غنیمت کشف استعدادها، ارزش افزوده آن باشد.وی افزود: جشنواره هنرهای تجسمی جوانان در همه ادوار خود کوشیده است آبادی جان‌بخشی باشد که جست‌وجوگران جوان هنر به شوق، از مصاحبت عالمان این هنر بهره‌‌مند شوند و به برگ و بار تجربه‌های خویش بیفزایند. …
جشنواره بین‌المللی خوشنویسی «کالیتون» در هند برگزار می‌شود
۱۳۹۹/۰۶/۲۳ / استانی-فرهنگی و هنری / خوشنویسی
جشنواره بین‌المللی خوشنویسی «کالیتون» در هند برگزار می‌شود
یک استاد خوشنویس مشهدی و داور ایرانی در مسابقات بین‌المللی خوشنویسی در هند گفت: در کشور هند جشنواره‌ای بین‌المللی به نام «کالیتون» در حال ثبت‌نام برای برگزاری است و تا ۱۵ سپتامبر ثبت‌نام اینترنتی آن انجام می‌شود که بنده نیز به عنوان یک داور ایرانی برای حضور در این جشنواره انتخاب شده‌ام.
اعلام پذیرفته شدگان نهایی جشنواره هنرهای تجسمی جوانان ایران
۱۳۹۹/۰۶/۱۹ / عکاسی / هنرهای تجسمی / مجسمه سازی / نقاشی / خوشنویسی
اعلام پذیرفته شدگان نهایی جشنواره هنرهای تجسمی جوانان ایران
تهران - ایرنا - پذیرفته شدگان نهایی مرحله کارگاهی بیست و هفتمین جشنواره هنرهای تجسمی جوانان ایران معرفی شدند.
نقش پررنگ زنان در کتابت قرآن در عهد قاجار
۱۳۹۹/۰۶/۱۸ / اجتماعی و فرهنگی / خوشنویسی / زنان / قرآن / گردشگری
نقش پررنگ زنان در کتابت قرآن در عهد قاجار
زنان در دوره قاجار به اشکال مختلف توانمندی‌های خود را در زمینه‌های گوناگون اجتماعی و فرهنگی از جمله هنر کتابت قرآن ثبت و ماندگار کرده‌اند.
 هنردرمانی با خوشنویسی
۱۳۹۹/۰۶/۱۶
 هنردرمانی با خوشنویسی
خوشنویسی از آن دست هنرهای آرام‌بخشی است که تماشای آن باعث آرامش روح و روان هر بیننده‌ای می‌شود.
سوژه‌های ناصرالدین شاه برای عکاسی زنان حرمسرا
۱۳۹۹/۰۶/۱۴
سوژه‌های ناصرالدین شاه برای عکاسی زنان حرمسرا
ناصرالدین شاه قاجار که حالا بیش از ۱۲۰ سال از کشته شدن او به ضرب گلوله میرزارضا کرمانی می‌گذرد، از جمله شاهانی بود که در کنار حکمرانی نامطلوب خود، گوشه چشمی هم به هنر، از عکاسی گرفته تا نقاشی و خوشنویسی داشت و تلاش کرد در هر کدام از این حوزه‌ها شانس خود را امتحان کند.
برگزاری مجازی خیمه هنرمندان در زنجان
۱۳۹۹/۰۶/۱۳ / استانی-عکس / زنجان / جهاد دانشگاهی / حوزه هنری
برگزاری مجازی خیمه هنرمندان در زنجان
برنامه خیمه هنرمندان با حضور هنرمندان عاشورایی در بخش‌های شعر، موسیقی، داستان، عکس، تئاتر، خوشنویسی، خاطره‌گویی و معرفی کتاب‌های عاشورایی به ‌صورت زنده از طریق پیج اینستاگرامی به مدت پنج شب به همت معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی استان و مشارکت حوزه هنری زنجان برگزار شد.
ایرانی‌ها نمادپردازی را وارد هنر کردند/ زمانی که تمدنی به نام چین وجود نداشت، نقش اژدها روی آثار ایرانی وجود داشت/ نمادهای هنر عاشورایی در هر دوره به‌روز می‌شوند
۱۳۹۹/۰۶/۰۶ / خوشنویسی / عاشورا / هنر / نماد / علم / پرچم / کتیبه / هنر عاشورایی
ایرانی‌ها نمادپردازی را وارد هنر کردند/ زمانی که تمدنی به نام چین وجود نداشت، نقش اژدها روی آثار ایرانی وجود داشت/ نمادهای هنر عاشورایی در هر دوره به‌روز می‌شوند
ایلنا: یک استاد دانشگاه هنر معتقد است: بیان مفاهیم، اندیشه و ایده در قالب نمادین بر دل و جان می‌نشیند. نمادپردازی نقش بسیار اساسی در فرهنگ شرق به خصوص فرهنگ ایران…
اعلام برنامه‌های تجسمی سازمان فرهنگی هنری شهرداری در ماه محرم
۱۳۹۹/۰۶/۰۳ / سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران / تاسوعا / عاشورا / موشن‌گرافیک
اعلام برنامه‌های تجسمی سازمان فرهنگی هنری شهرداری در ماه محرم
نمایشگاه پوستر «روایت عشق»، نمایشگاه مجازی عکس «شور شیدایی» و نمایشگاه مجازی نقاشی و خوشنویسی «محرم در آئینه هنر» از جمله برنامه‌های محرمی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در ماه محرم است.
کتابخانه ملی؛ گنجینه‌ای ارزشمند از آثار علمی و ادبی
۱۳۹۹/۰۶/۰۳ / سازمان اسناد و کتابخانه ملی / مدرسه دارالفنون / کتاب
کتابخانه ملی؛ گنجینه‌ای ارزشمند از آثار علمی و ادبی
تهران-ایرنا- کتابخانه ملی ایران در ۱۳۱۶ خورشیدی پایه‌گذاری شد. نکته مهم در وجود کتابخانه ملی این است که گنجینه‌ای ارزشمند از آثار بزرگان ایرانی در حوزه‌های‌ ادبیات‌، تاریخ‌، فلسفه‌ و عرفان‌، فقه‌ و اصول‌، طب‌ و نجوم و مجموعه‌ای‌ از نخستین‌ ترجمه‌های‌ فارسی کتاب‌های‌ فرنگی‌ و قطعه‌های‌ خوشنویسی‌ استادان‌ بزرگ‌ در این کتابخانه یافت می‌شود.
برپایی مجازی نمایشگاه خوشنویسی «رندان تشنه‌لب»
۱۳۹۹/۰۶/۰۱ / انجمن خوشنویسان ایران / خوشنویسی / فرهنگسرای رسانه
برپایی مجازی نمایشگاه خوشنویسی «رندان تشنه‌لب»
نمایشگاه خوشنویسی «رندان تشنه‌لب» با آثاری از حامد توسلی به مناسبت ایام محرم در گالری مجازی رسانگار به نمایش در می‌آید.
کتیبه آئینی عصر صفوی توسط کانون هنر شیعی بازسازی شد+عکس
۱۳۹۹/۰۶/۰۱ / امام حسین (ع) / ماه محرم / خوشنویسی / عکس / هنرهای تجسمی
کتیبه آئینی عصر صفوی توسط کانون هنر شیعی بازسازی شد+عکس
یکی از کتیبه‌های کهن و آئینی دوره صفویه با عنوان «صلوات بر چهارده معصوم علیه السلام» به همت کانون هنر شیعی بازسازی شد.
فراخوان رقابتی حروف‌نگاری «لبیک یا حسین» منتشر شد
۱۳۹۹/۰۵/۳۱ / خوشنویسی / هنرهای تجسمی / ماه محرم / امام حسین (ع)
فراخوان رقابتی حروف‌نگاری «لبیک یا حسین» منتشر شد
فراخوان رقابتی حروف‌نگاری «لبیک یا حسین» به مناسبت فرارسیدن ماه محرم؛ موسم سوگواری بر سید و سالار شهیدان(ع) توسط کانون هنر شیعی منتشر شد.
درباره میرزا محمدرضا کلهر
۱۳۹۹/۰۵/۳۰ / دانشنامه / هنرهای تجسمی / اختصاصی ایرنا / هنرمندان / نستعلیق / خوشنویسی
درباره میرزا محمدرضا کلهر
تهران-ایرنا- میرزامحمدرضا کلهر جزو نستعلیق‌نویسان مشهور و مهمی است که شیوه جدیدی در این نوع خط به‌وجود آورد. شیوه‌ای که او داشت به اندازه‌ای تاثیرگذار بود که بر نستعلیق‌نویسان بعد از خودش و حتی تا به امروز تاثیر و نمود زیادی داشته و در واقع به شیوه‌ای رایج در نستعلیق‌نویسی روزگار معاصر بدل شده است.
موزه منحصربه فرد مردم شناسی کندلوس + عکس
۱۳۹۹/۰۵/۳۰
موزه منحصربه فرد مردم شناسی کندلوس + عکس
روستای کندلوس در منطقه کجور استان مازندران قرار دارد و یکی از مناطق نمونه گردشگری کشور است. روستایی که زیبایی‌های شگفت‌انگیزی از طبیعت را در خود جای داده است و هویتی به درازای تاریخ دارد. موزه مردم شناسی این روستا دارای آثار ارزشمندی است که آن را از سایر موزه‌های کشور مسثتنا می‌کند. این موزه دارای آثار منحصر به فردی از تاریخ و هنر باستانی تا معاصر در حوزهٔ زمین‌شناسی، خوشنویسی، نقاشی و ... است. این موزه قدیمی‌ترین موزه ایران در تنوع اشیاء بی شمار از دوران مختلف تاریخ این سرزمین است. منبع: خبرگزاری صداوسیما
قرآن «واضح» رونمایی شد
۱۳۹۹/۰۵/۲۸ / جهان / خوشنویسی / قرآن / مدیرعامل برج میلاد / انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران
قرآن «واضح» رونمایی شد
ایلنا: از قرآن «واضح» با حضور مسئولان و هنرمندان و طراحان رونمایی شد.
خوشنویسی اسلامی میراث همه کشورهای مسلمان است
۱۳۹۹/۰۵/۲۸ / هنرهای تجسمی / خوشنویسی / ترکیه
خوشنویسی اسلامی میراث همه کشورهای مسلمان است
تهران-ایرنا- عبدالصمد صمدی از چهره های برجسته خوشنویسی ایران درباره تلاش کشور ترکیه برای ثبت خوشنویسی اسلامی گفت: تاریخ هنر نشان می دهد ادعای ترکیه صحیح نیست و خوشنویسی اسلامی میراث تمامی کشورهای اسلامی است.
اخبار هنرهای تجسمی|ادای دین خوشنویسان به کادر درمان در «سپیدجامه‌گان؛ طبیبان عشق»/ تشکیل کارگروهی برای اعزام هنرمندان به خارج از کشور
۱۳۹۹/۰۵/۲۷ / گرافیک / نقاشی / خوشنویسی / هنرهای تجسمی
اخبار هنرهای تجسمی|ادای دین خوشنویسان به کادر درمان در «سپیدجامه‌گان؛ طبیبان عشق»/ تشکیل کارگروهی برای اعزام هنرمندان به خارج از کشور
برگزاری نمایشگاه مجازی خوشنویسی «سپیدجامه‌گان؛ طبیبان عشق»، برپایی نمایشگاه هنری «آرشیو» و تشکیل کارگروه اعزام هنرمندان به خارج از کشور، تیتر اخبار امروزند.
«صد اثر صد هنرمند» در آستانه ۱۰۰تایی شدن
۱۳۹۹/۰۵/۲۶ / نقاشی / مجسمه / خوشنویسی / لیلی گلستان
«صد اثر صد هنرمند» در آستانه ۱۰۰تایی شدن
با گذشت دو هفته از برپایی نمایشگاه مجازی «صد اثر صد هنرمند»، نزدیک به ۱۰۰ اثر هنری به نمایش درآمده، فروخته شده است.
برگزاری کارگاه آموزش خـوشـنـویـسـی با خودکار و قلم نی
۱۳۹۹/۰۵/۲۶ / باشگاه دانشجویان ایسنا / کانون خلاقیت و آفرینشگری دانشگاه تربیت مدرس / آموزش خوشنویسی با خودکار و قلم نی
برگزاری کارگاه آموزش خـوشـنـویـسـی با خودکار و قلم نی
کانون خلاقیت و آفرینشگری دانشگاه تربیت مدرس کارگاه‌های آموزش «خوشنویسی مقدماتی و پیشرفته با خودکار و قلم نی»را به صورت مجازی برگزار می کند.
نمایشگاه خوشنویسی و نقاشی‌خط «ولایت عشق» در گالری مجازی رسانگار
۱۳۹۹/۰۵/۲۵
نمایشگاه خوشنویسی و نقاشی‌خط «ولایت عشق» در گالری مجازی رسانگار
برای بازدید از این نمایشگاه یه سایت رسمی فرهنگ‌سرای رسانه resaneh.farhangsara.ir و صفحه رسمی این مرکز در اینستاگرام @farhangsararesaneh مراجعه کنید.
ثبت جهانی خوشنویسی به نام ترکیه، تلنگر بزرگی به جامعه هنری ایران است
۱۳۹۹/۰۵/۲۳ / استانی-فرهنگی و هنری / کانون هنرهای تجسمی / دانشگاه فردوسی مشهد / خوشنویسی / ترکیه / هنرهای تجسمی / هنرمندان / هنر خوشنویسی / ایران / صنایع دستی و هنرهای سنتی
ثبت جهانی خوشنویسی به نام ترکیه، تلنگر بزرگی به جامعه هنری ایران است
دبیر کانون‌ هنرهای تجسمی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: ثبت جهانی خوشنویسی به نام ترکیه، تلنگر بزرگی به جامعه هنری ایران است و این مسأله به ما یادآوری کرد که در صورت عدم فعال‌سازی ظرفیت‌های خود در تمام سطوح خوشنویسی متضرر خواهیم‌شد.
اعتراض ایران به ترکیه در یونسکو ثبت شد
۱۳۹۹/۰۵/۲۲ / خوشنویسی اسلامی / یونسکو
اعتراض ایران به ترکیه در یونسکو ثبت شد
محمدحسن طالبیان، درباره آخرین خبر اعتراض ایران به یونسکو در رابطه با پیشنهاد ترکیه برای ثبت خوشنویسی اسلامی به نام این کشور، گفت: «هم‌اکنون پرونده خوشنویسی ایران روی سایت یونسکو بارگذاری شده است.»
فامیل نزدیک و چپ دستی من
۱۳۹۹/۰۵/۲۲ / ادبیات داستانی / ادبیات / خوشنویسی
فامیل نزدیک و چپ دستی من
استان‌ها - ایرنا - یک عمر سرکوفت چپ دست بودنم را از فامیل نزدیکمان شنیده بودم . هر وقت من را می دید که دارم با دست چپم مثلا غذا می خورم یا می نویسم و یا هر کار دیگری، غرولندکنان با سگرمه های گره خورده می‌گفت: تو نمی خوای با دست راستت کار کنی؟!
در کتابت قرآن با مؤسسه «ملک فهد» عربستان رقابت می‌کنیم/ قلم به امری نامرئی تبدیل شده است!
۱۳۹۹/۰۵/۲۱ / قرآن کریم / هنرهای تجسمی / خوشنویسی
در کتابت قرآن با مؤسسه «ملک فهد» عربستان رقابت می‌کنیم/ قلم به امری نامرئی تبدیل شده است!
نشست رسانه‌ای رونمایی از مصحف قرآن کریم به قلم واضح، پیش از ظهر امروز در نگارخانه لاله برگزار شد.
رونمایی از «مصحف واضح»/ هنرمندان مسلمان در خوشنویسی پیشرو بوده‌اند
۱۳۹۹/۰۵/۲۱ / محسن سلیمانی / آستان قدس رضوی / گرافیک
رونمایی از «مصحف واضح»/ هنرمندان مسلمان در خوشنویسی پیشرو بوده‌اند
وحید عزیزی‌نژاد بنیانگذار طرح «مصحف شریف به قلم واضح» معتقد است این پروژه کاری تجاری و تبلیغاتی نیست و قرار است نیازی را از مردم رفع کند.
۱۳۹۹/۰۵/۲۱
موج‌هایی بلند که آسمان را شکافته‌اند
مرتضی کاردر ـ روزنامه نگار شماری از شخصیت‌های نامدار هنر ایران در هفته‌ای که گذشت کارهای خود را به گالری آوردند. نمایشگاهی از آثار غلامحسین امیرخانی، استاد بزرگ خوشنویسی ایران در گالری طراحی هنر برگزار شد. نمایشگاه عکس‌های محمد صیاد در عمارت نبشی هنوز دایر است. علی گلستانه، نقاش پیشکسوت صاحب‌سبک، نمایشگاهی از آثار خود را در گالری ۰۰۹۸۲۱ برگزار کرده است، اما آنچه فارغ از ارزش‌های هنری آثار پیشکسوتان به چشم می‌آید، هنرمندان جوانی‌اند که هر کدام می‌توانند آغازگرانی در هنر امروز ایران باشند. از میان …
اثر جدید مسعود نجابتی به مناسبت میلاد امام موسی کاظم(ع)+عکس
۱۳۹۹/۰۵/۲۰ / عکس / امام موسی کاظم (ع) / گرافیک / خوشنویسی / هنرهای تجسمی
اثر جدید مسعود نجابتی به مناسبت میلاد امام موسی کاظم(ع)+عکس
به مناسبت میلاد نورانی امام کاظم(ع)، تازه‌ترین اثر هنری مسعود نجابتی هنرمند شناخته شده عرصه هنرهای تجسمی منتشر شد.
باید از خطوط و میراث خود نگه‌داری کنیم
۱۳۹۹/۰۵/۱۹ / هنرهای تجسمی / میراث فرهنگی / خوشنویسی / ترکیه
باید از خطوط و میراث خود نگه‌داری کنیم
تهران- ایرنا - هنرمند خوشنویس، صیانت از میراث مشترک ملل اسلامی را در گرو اقدامات دولتی در کشورها عنوان کرد و گفت: باید به خوبی از خطوط و میراث خود نگه‌داری کنیم.
امیرخانی: آموزش و پرورش به خوشنویسی توجه ندارد
۱۳۹۹/۰۵/۱۹
امیرخانی: آموزش و پرورش به خوشنویسی توجه ندارد
غلامحسین امیرخانی، هنرمند شناخته‌شده رشته خوشنویسی می‌گوید جایگاه هنر به ویژه خوشنویسی آن‌گونه که باید در سرفصل‌های درسی تببین و در آموزش و پرورش جدی گرفته نشده است.
امیرخانی: تمام حرف من یک کلمه است: «آموزش»/ جای خالی هنر در کشور ما احساس می‌­شود
۱۳۹۹/۰۵/۱۹ / فرهنگ و هنر / هنرهای تجسمی / خوشنویسی
امیرخانی: تمام حرف من یک کلمه است: «آموزش»/ جای خالی هنر در کشور ما احساس می‌­شود
غلامحسین امیرخانی هنرمند شناخته شده رشته خوشنویسی می‌گوید که جایگاه هنر به‌ویژه خوشنویسی آن‌گونه که باید در سرفصل‌های درسی تببین و توسط سازمان آموزش و پرورش جدی گرفته نشده است.
عبدالله قوچانی درگذشت
۱۳۹۹/۰۵/۱۷ / خوشنویسی / باستان شناسی / موزه / کتاب
عبدالله قوچانی درگذشت
ایلنا نوشت: عبدالله قوچانی، کارشناس خطوط اسلامی، به دیار باقی شتافت.
هم‌اندیشی «محمودخان ملک‌الشعرا (صبا)؛ از سنت تا نوگرایی» فراخوان داد
۱۳۹۹/۰۵/۱۵ / فرهنگستان هنر / هنرهای تجسمی / دوره قاجار / پژوهشگر / خوشنویسی
هم‌اندیشی «محمودخان ملک‌الشعرا (صبا)؛ از سنت تا نوگرایی» فراخوان داد
تهران-ایرنا- فرهنگستان هنر، جزئیاتی از برگزاری هم‌اندیشی «محمودخان ملک‌الشعرا (صبا)؛ از سنت تا نوگرایی» را در قالب فراخوان مقاله، ارائه داد.
حسین رسام حقیقی در دل‌ها و یادها می‌ماند
۱۳۹۹/۰۵/۱۵ / سید مجتبی حسینی / وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی / خوشنویسی
حسین رسام حقیقی در دل‌ها و یادها می‌ماند
تهران- ایرنا- معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی درگذشت حسین رسام حقیقی خوشنویس پیشکسوت را تسلیت گفت.
استاد حسین رسام حقیقی | پدر خوشنویسی تبریز در ۸۱ سالگی درگذشت
۱۳۹۹/۰۵/۱۵
استاد حسین رسام حقیقی | پدر خوشنویسی تبریز در ۸۱ سالگی درگذشت
رئیس انجمن خوشنویسان تبریز با بیان اینکه بسیاری از استادان بنام خوشنویسی معاصر تبریز از شاگردان مرحوم استاد حسین رسام حقیقی بودند گفت: استاد رسام موسس انجمن خوشنویسان تبریز و پدر خوشنویسی تبریز بود.
سخنگوی وزارت بهداشت مهمان «در انتهای الوند» می‌شود
۱۳۹۹/۰۵/۱۴ / خوشنویسی / عکاسی / فناوری / وزارت بهداشت / سخنگوی
سخنگوی وزارت بهداشت مهمان «در انتهای الوند» می‌شود
ایلنا: سیما سادات لاری؛ سخنگوی وزارت بهداشت چهارشنبه ۱۵ مرداد مهمان برنامه صبحگاهی «در انتهای الوند» می‌شود.
مسئولان غفلت خود را جبران و اقدام عاجل کنند
۱۳۹۹/۰۵/۱۴
مسئولان غفلت خود را جبران و اقدام عاجل کنند
خوشنویسی، هنر کهن ایرانیان که از ارکان اصلی فرهنگ ایران‌زمین است، هنوز در فهرست میراث ناملموس یونسکو به ثبت نرسیده است و همین مسئله باعث شده است کشورهای دیگری که ادعایی در زمینه خوشنویسی دارند، از این فرصت استفاده کرده و برای ثبت این هنر به نام خود اقدام کنند.
روایت بیژن بیژنی از هم سخنی با خسرو سینایی
۱۳۹۹/۰۵/۱۳ / خسرو سینایی / بیژن بیژنی
روایت بیژن بیژنی از هم سخنی با خسرو سینایی
بیژن بیژنی هنرمند عرصه موسیقی و خوشنویسی در روایت دوستی خود با زنده ‌یاد خسرو سینایی گفته است: «آشنایی با استاد سینایی برایم بسیار دلپذیر بود. هر کجا که می­‌دیدمش حرفی برای گفتن داشت. او هنرمند اندیشمند و صاحب­‌تفکر بود و ضمنا بیان بسیار شیوایی داشت. وقتی سخن می­ گفت هر شنونده­‌ای را مجذوب می­ کرد.»
۱۳۹۹/۰۵/۱۲
غفلتی به قیمت پیشینه خطاطی!
گروه فرهنگ و هنر - خوشنویسی تقریباً در تمام فرهنگ‌ها به چشم می‌خورد اما در مشرق زمین و به‌ویژه در سرزمین‌های اسلامی و ایران اهمیت بسیاری در میان هنرهای تجسمی دارد. خوشنویسی اسلامی و بیش از آن خوشنویسی ایرانی تعادلی است میان تمامی اجزاء و عناصر تشکیل دهنده آن. شاید نتوان خوشنویسی اسلامی را متعلق به سرزمینی خاص دانست اما چندی پیش خبرهایی منتشر شد مبنی بر اینکه ترکیه قصد دارد این هنر را به نام خود در فهرست سازمان یونسکو به ثبت جهانی برساند. خبری که با واکنش بسیاری از اساتید خوشنویسی ایرانی روبه‌رو شد.یکی دو ماه اخیر بود که رسانه دیلی صبح ترکیه درباره تهیه پرونده ثبت جهانی خوشنویسی توسط ترکیه خبر داده بود. در واکنش به این موضوع اساتید خوشنویسی در ایران اعتراض کردند. بیژن بیژنی، هنرمند کشورمان که …
نمایشگاه آثار غلامحسین امیرخانی افتتاح شد
۱۳۹۹/۰۵/۱۱ / خوشنویسی
نمایشگاه آثار غلامحسین امیرخانی افتتاح شد
نمایشگاه آثار غلامحسین امیرخانی با عنوان «نستعلیق میراث ملی» جمعه ۱۰ مرداد با حضور اساتید هنر خوشنویسی، هنرمندان و جمعی از چهره‌های فرهنگی و هنری در گالری طراحی هنر افتتاح شد.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •