چهارشنبه, ۸ بهمن, ۱۳۹۹ / 27 January, 2021
دریاچه بختگان
فارس و تالاب‌هایی که چشم به راه تامین آب است
۱۳۹۹/۱۰/۲۶ / سازمان حفاظت محیط زیست / دریاچه بختگان / اداره کل حفاظت محیط زیست فارس / تخریب محیط زیست / فارس
فارس و تالاب‌هایی که چشم به راه تامین آب است
شیراز-ایرنا- مدیرکل حفاظت محیط زیست استان فارس گفت: تداوم شرایط کنونی وضعیت تالاب‌های این استان را شکننده و ناپایدار کرده است، احیای تالاب‌ها نیازمند سیاستگذاری و مدیریت بهینه و تامین آب و تداوم بارندگی است.
آیا همه حقابه بختگان به این تالاب می رسد؟
۱۳۹۹/۰۹/۱۵ / پرسش از خبر / دریاچه بختگان / سد درودزن / فارس
آیا همه حقابه بختگان به این تالاب می رسد؟
شیراز - ایرنا- طی روزهای گذشته با دستور و پیگیری استاندار فارس شاهد رها شدن ۵۵ میلیون متر مکعب حقابه تالاب بختگان بر بستر رودخانه کُر بودیم ، اما پرسش دوستداران محیط زیست این است که آیا همه این حقابه به بختگان می رسد؟
حقآبه زیست‌محیطی به تالاب کمجان فارس هم رسید
۱۳۹۹/۰۹/۱۳ / دریاچه بختگان / اداره کل حفاظت محیط زیست فارس / سد درودزن / فارس
حقآبه زیست‌محیطی به تالاب کمجان فارس هم رسید
شیراز - ایرنا- عملیات رهاسازی ۵۵ میلیون مترمکعب آب سد درودزن به عنوان سهم طبیعت و محیط زیست، ۲۴ آبان‌ماه گذشته آغاز شد و حقآبه پس از هشت روز طی مسیر بر بستر تالاب بختگان رسید؛ امروز پنجشنبه ۱۳ آذرماه هم نوبت به تالاب کمجان رسید که سهمی از این حقآبه داشته باشد.
۱۳۹۹/۰۹/۰۸
خشکیدگی مرگ‌آفرین تالاب بختگان
براساس یک پژوهش دانشگاهی که زیرنظر عزت‌الله رئیسی، استاد دانشگاه شیراز و عضو شورای راهبردی پژوهش و فناوری محیط‌زیست فارس انجام شد، نمک دریاچه بختگان حاوی کلراید سولفات و فلزات سنگین جیوه، سرب و آرسنیک است و برای سلامتی مردم و روستاییان ساکن در حاشیه این دریاچه زیانبار است. به‌گزارش ایسنا، رئیسی با بررسی اثرات خشک‌شدن تالاب بختگان در چهارمین جلسه شورای راهبردی پژوهش و فناوری محیط‌زیست استان فارس با اعلام این خبر گفت: خشکی دریاچه بختگان باعث کاهش عملکرد انجیرستان استهبان و گیاهان زراعی و مراتع کشاورزی …
نمک دریاچه بختگان حاوی ذرات خطرناک و مرگبار است
۱۳۹۹/۰۹/۰۶ / دانشگاه شیراز / دریاچه بختگان / اداره کل حفاظت محیط زیست فارس / فارس
نمک دریاچه بختگان حاوی ذرات خطرناک و مرگبار است
شیراز - ایرنا- بر اساس یک پژوهش دانشگاهی که زیر نظر پروفسور عزت الله رییسی استاد دانشگاه شیراز و عضو شورای راهبردی پژوهش و فناوری محیط زیست فارس انجام شد ، اعلام گردید نمک دریاچه بختگان حاوی کلراید سولفات و فلزات سنگین جیوه، سرب و ارسنیک است و برای سلامتی مردم و روستاییان ساکن دریاچه مضر است.
آب بر بستر تالاب بختگان نشست
۱۳۹۹/۰۹/۰۲ / دریاچه بختگان / سد درودزن / فارس
آب بر بستر تالاب بختگان نشست
شیراز - ایرنا- حقابه تالاب بختگان که ۲۴ آبان‌ماه گذشته با دستور استاندار فارس از سد درودزن رها شده بود، روز یکشنبه بر بستر بختگان نشست تا این تالاب تفتیده از خشکی تابستان لبی تر کند.
سلام دوباره به بختگان
۱۳۹۹/۰۸/۲۸ / شیراز / استانداری فارس / دریاچه بختگان / عنایت الله رحیمی / اداره کل حفاظت محیط زیست فارس / سد درودزن / فارس
سلام دوباره به بختگان
ایرنا- شیراز- روایتی تصویری از رهاسازی حقابه تالاب بختگان از سد درودزن فارس را ببینید. دریچه‌های این سد ۲۴ آبان‌ماه جاری با دستور استاندار فارس و با پیگیری اداره کل حفاظت محیط زیست استان گشوده شده است تا ۵۵ میلیون متر مکعب در مدت حدود ۲۲ روز مسیر ۱۹۲ کیلومتری را طی کند و نویدبخش حیات دوباره باشد.
فعال زیست محیطی :رها شدن حقابه و احیای بختگان مزایای بی‌شمار دارد
۱۳۹۹/۰۸/۲۷ / اختصاصی ایرنا / دریاچه بختگان / اداره کل حفاظت محیط زیست فارس / سد درودزن / کارنامه دولتمردان در دیار فارس
فعال زیست محیطی :رها شدن حقابه و احیای بختگان مزایای بی‌شمار دارد
شیراز - ایرنا- هماهنگ کننده سازمان های تخصصی محیط زیست و منابع طبیعی استان فارس و فعال زیست محیطی با بیان اینکه نباید مزایای رها شدن حقابه بختگان و احیای این تالاب را کم ارزش شمرد افزود: این کار مزایای بی‌شمار دارد که مهمترین آن ایجاد شرایط زندگی سالم برای ساکنان پهنه های پیرامون است.
بختگان، تالابی که لبی از حقابه تر می‌کند
۱۳۹۹/۰۸/۲۶ / ستاد خشکسالی ، فرسایش و محیط زیست / دریاچه بختگان / فارس / سد درودزن
بختگان، تالابی که لبی از حقابه تر می‌کند
شیراز- ایرنا- طی روزهای گذشته با دستور و پیگیری استاندار فارس شاهد رها شدن ۵۵ میلیون متر مکعب حقابه تالاب بختگان بر بستر رودخانه کُر بودیم ، این آب از سد درود زن رها شده و تا یکی دو روز آینده بر بستر بختگان می نشیند تا این تالاب امسال نیز بتواند لبی تر کند.
دریچه‌های سد درود زن به روی تالاب بختگان گشوده می‌شود
۱۳۹۹/۰۸/۲۳ / دریاچه بختگان / اداره کل حفاظت محیط زیست فارس / سد درودزن
دریچه‌های سد درود زن به روی تالاب بختگان گشوده می‌شود
شیراز - ایرنا- با تلاش‌ها و پیگیری‌های اداره کل حفاظت محیط زیست فارس و با حمایت استاندار فارس ۵۵ میلیون متر مکعب آب برای تامین حق آبه تالاب بختگان اختصاص یافت و از روز شنبه دریچه های سد دروز زن به روی تالاب بختگان گشوده می شود.
دریاچه بختگان به علت بی‌تدبیری مسئولین به شوره زار تبدیل شده است
۱۳۹۹/۰۶/۲۵
دریاچه بختگان به علت بی‌تدبیری مسئولین به شوره زار تبدیل شده است
نماینده خلخال در مجلس با انتقاد از وزیر نفت درباره عدم راه‌اندازی بورس انرژی گفت: زنگنه تاکنون گزارشی از اختصاص یک درصد از ۱۴ درصد وزارت نفت برای توسعه و تحقیقات به کمیسیون آموزش مجلس ارائه نداده است.
مدیرکل محیط زیست فارس: تصرف اراضی بهرام گور نی‌ریز غیرقانونی است
۱۳۹۹/۰۶/۱۱ / سازمان حفاظت محیط زیست / نی ریز / دریاچه بختگان / اداره کل حفاظت محیط زیست فارس / فارس
مدیرکل محیط زیست فارس: تصرف اراضی بهرام گور نی‌ریز غیرقانونی است
شیراز - ایرنا- مدیر کل حفاظت محیط زیست استان فارس با بیان اینکه تصرف اراضی منطقه بهرام گور در شهرستان نی‌ریز غیرقانونی و دست‌اندازی به طبیعت است گفت: محیط زیست با جدیت جلوی این تصرفات می ایستد و تا بازگشت اراضی تصرف شده به منطقه و رفع کامل تصرف موضوع را پیگیری می کند.
۱۳۹۹/۰۳/۱۷
دریاچه زیبای مهارلو در شیراز
دریاچه مهارلو در ۲۵ کیلومتری جنوب شرق شیراز مرکز استان فارس و در باختر دریاچه بختگان قرار گرفته و از اصلی‌ترین منابع تأمین‌کننده نمک خوراکی و صنعتی در فارس است. دریاچه مهارلو اگر چه در بسیاری از اوقات با کاهش شدید سطح آب مواجه بوده، اما به لطف آب‌هایی که از کلان‌شهر شیراز وارد آن می‌شود از خشکی مطلق رهایی یافته، اما یکی از مشکلاتی که طی این مدت مهارلو را رها نکرده، پدیده «کشند قرمز» بود که این پدیده هر از گاهی در تالاب مهارلو ظاهر شده و اکنون نیز دریاچه مهارلو را به رنگ صورتی در آورده است. کشند‌های قرمز گونه‎ای از جلبک‌ها هستند که نسبت به شوری آب مقاوم بوده و رشدشان با بالا رفتن شوری آب رابطه مستقیم دارد. با رشد این جلبک ضمن کاهش تبادل اکسیژن در سطح آب، نوعی سم از خود تولید می‌کند که شرایط را …
جایگاه جوجه‌آوری فلامینگوها در دریاچه بختگان فارس به ثبت رسید
۱۳۹۹/۰۳/۰۶ / روز جهانی پرندگان مهاجر / نی ریز / دریاچه بختگان / فارس
جایگاه جوجه‌آوری فلامینگوها در دریاچه بختگان فارس به ثبت رسید
شیراز - ایرنا- رییس اداره نظارت بر حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست استان فارس گفت: بعد از چند ماه پایش تالاب بختگان که از اوایل اسفندماه با همکاری کارشناسان حیات وحش و محیط بانان این استان در منطقه آغاز شد؛ در ابتدای خرداد  ماه نخستین کلونی جوجه آوری فلامینگوها در این تالاب شناسایی شد و به ثبت رسید.
۱۳۹۹/۰۲/۰۷ / ویروس کرونا / دریاچه بختگان / اداره کل حفاظت محیط زیست فارس / فارس / کرونا و محیط زیست
پساکرونا و نگرانی‌های زیست محیطی در استان فارس
شیراز - ایرنا- شیوع بیماری کرونا موجب کاهش مصرف بسیاری از مواد مخرب محیط زیست از جمله بنزین و دیگر سوخت های فسیلی شد ، این موضوع در استان فارس با کاهش ۵۳ درصدی مصرف بنزین رویداد خوشایندی برای دوستداران محیط زیست قلمداد می‌شود ، اما دل نگرانی از فشار بر محیط زیست برای جبران کسادی کسب و کارها در دوران پسا کرونا دل مشغولی دیگر دوستداران محیط زیست است.
۱۳۹۸/۱۲/۲۸ / استانی-اجتماعی / باکلان / استان فارس
نجات ۲۵ قطعه پرنده باکلان در نمک‌زارهای دریاچه بختگان
رئیس اداره حفاظت محیط زیست استهبان از نجات ۲۰ قطعه پرنده «باکلان» که در حاشیه یکی از جزایر تالاب بختگان در نمک‌زارهای دریاچه گیر افتاده بودند، خبر داد.
۱۳۹۸/۱۲/۱۵
فیروز عاشق سراسر ایران بود
دانشجوی دانشگاه و عضو کمیته کوهنوردی بودم، در این مدت توانستم تمام قله‌های بالای چهارهزار متر ایران را صعود کنم، در کوه شکاربان‌ها و محیط‌بان‌ها را دیده و تا اندازه‌ای با کارشان آشنا بودم. با پایان دانشگاه سربازی رفتم، اسفند 1349 بود که سربازی‌ام تمام شد و در فروردین سال بعد به استخدام سازمان حفاظت محیط زیست درآمدم. یادم هست دفتر دوستم جمشید فاضل بودم که پروفسور هرینگتون، مشاور فیروز که فارغ‌التحصیل کلرادو و دکترای حیات وحش بود وارد اتاق شد، باهم مختصری حرف زدیم. او مانند جمشید به من گفت جای تو محیط زیست است. آنها گفتند اما اول باید فیروز را ببینی، به اتاقش رفتم و تنها پنج دقیقه با او صحبت کردم، گفت برو اتاق پایینی، جمشید هم آمد و گفت استخدامی. گفتم وسایلم شیراز …
۱۳۹۸/۱۱/۱۳ / استانی-اجتماعی / دریاچه مهارلو / کنوانسیون رامسر / دریاچه بختگان / تالاب
بهبود وضعیت ۴ تالاب و تداوم بحران در ۳ دریاچه‌ی فارس
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان فارس اعلام کرد که به واسطه بارندگی‌های اخیر، شاهد بهبود در وضعیت ۴ تالاب‌ این استان هستیم و این امیدواری به احیای این زیست بوم‌های ارزشمند را افزایش داده، اگرچه هنوز وضعیت سه تالاب و دریاچه این استان مطلوب نبوده و بحرانی است.
۱۳۹۸/۱۰/۲۹ / تالاب بختگان / محیط زیست فارس / بارش باران
فیلم دریاچه بختگان پس از بارندگی های اخیر
شیراز- دریاچه بختگان در فارس پس از سال ها خشکی، درپی بارندگی های اخیر تا حدودی آبگیری شد.
۱۳۹۸/۱۰/۱۴ / محیط زیست / استهبان / تالاب / زمین خواری / دریاچه بختگان
۲۷ هزار متر مربع اراضی زیست محیطی به عرصه بختگان بازگشت
شیراز - ایرنا- تالاب بختگان در منتهی‌الیه شرق استان فارس از جمله مناطقی است که مورد طمع زمین خواران و متجاوزان به انفال و اراضی قرار دارد ، با پیگیری اداره حفاظت محیط زیست شهرستان استهبان ۲۷ هزار متر مربع از عرصه‌های طبیعی این تالاب از دست متصرفان خارج شد و به محدوده تالاب بازگشت.
۱۳۹۸/۰۹/۲۶ / تالاب بختگان / محیط زیست فارس / حقابه
بخت گشوده «بختگان»
شیراز- این روزها حیات به دریاچه بختگان برگشته و مردم شاهد جاری شدن آب به تالاب هستند.
۱۳۹۸-۰۹-۲۵
پروژه حیات
گفت‌وگوی «شهروند» با هنرمندی که برای نجات دریاچه بختگان گام برداشت
۱۳۹۸/۰۹/۱۴ / محیط زیست / تالاب / حقابه / خشکسالی / دریاچه بختگان / سد درودزن
حقابه بختگان تا ۲۳ آذر ماه همچنان جاری است
شیراز - ایرنا - همزمان با سفر پنج‌شنبه هفتم آذرماه رضا اردکانیان وزیر نیرو،به استان فارس ۴۰ میلیون متر مکعب آب از سد درود زن رها شد تا به تالاب بختگان برسد، این آب همچنان جاری است و تا ۲۳ آذرماه جریان آب بر بستر رودخانه کُر ادامه دارد تا بر بستر بختگان بنشیند.
۱۳۹۸/۰۹/۰۹ / استانی-اجتماعی / ایسنا / دانشگاه شیراز / سازمان حفاظت محیط زیست / دریاچه بختگان
رهاسازی بخشی از حقابه تالاب بختگان
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان فارس اعلام کرد که بیش از ۴۲ میلیون مترمکعب، حق‌آبه بختگان در سفر اخیر وزیر نیرو به استان فارس، رهاسازی شد.
۱۳۹۸/۰۹/۰۸
وزارت نیرو | رهاسازی ۴۰ میلیون مترمکعب حقابه زیست‌محیطی دریاچه بختگان
شفقنا اقتصادی – وزیر نیرو از رهاسازی ۴۰ میلیون مترمکعب حقابه زیست محیطی دریاچه بختگان با دبی ۳۰ متر مکعب بر ثانیه از امروز خبر داد. به‌گزارش شفقنا اقتصادی به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، “رضا اردکانیان” امروز پنج‌شنبه در حاشیه مراسم افتتاح فاز اول تصفیه‌خانه طرح آبرسانی به داراب استان فارس به […]
۱۳۹۸/۰۸/۲۵ / استانی-اجتماعی / پرفورمنس / دریاچه بختگان
اجرای پرفرمنس شنا در دریاچه خشک بختگان
انجمن تمدن سبز هنرمندان حامی محیط زیست، پرفورمنس هنری شنا در دریاچه خشک بختگان را طی سه روز اجرا کرد.
۱۳۹۸/۰۸/۱۲ / محیط زیست / سازمان حفاظت محیط زیست / خشکسالی / دریاچه بختگان / سد درودزن / سد ملاصدرا / فارس
دریاچه بختگان و حقابه‌ای که باز هم آب رفت
شیراز - ایرنا- تعیین حقابه برای تالاب‌ها و دریاچه‌های فارس اکنون محدود به دریاچه بختگان شده است ، این در حالی است که تالاب های کمجان ، کافتر ، پریشان ، ارژن و سایر دریاچه‌ها و تالاب‌ها در تب خشکسالی می سوزند، حرف و حدیث پیرامون رها کردن حقابه بختگان نیز در سال‌های گذشته ارقام مختلفی را بازگو کرده و از ۸۰۰ میلیون متر مکعب تا ۴۰ میلیون متر مکعب متغیر بوده است ، اما در عمل حقابه بختگان هر سال آب می رود.
۱۳۹۸/۰۸/۰۸ / محیط زیست / تالاب / خشکسالی / شرکت آب منطقه ای فارس / دریاچه بختگان / سد درودزن
آیا با حقابه قطره‌چکانی، آبی زیرپوست بختگان خواهد دوید؟
‌شیراز - ایرنا - تامین حقابه تالاب و دریاچه بختگان در استان فارس موضوعی است که در سال‌های مختلف با چالش و چانه‌زنی همراه بوده است ، در حالی که مسئولان محیط زیست بر لزوم تامین حق آبه حداکثری برای این تالاب تاکید دارند، مدیران متولی رها سازی آب به ویژه در شرکت آب منطقه ای فارس اولویت نخست را تامین آب شرب و کشاورزی می‌دانند و این موضوع به کاهش حقابه تالاب منجر شده است.
۱۳۹۸/۰۶/۰۲ / سازمان فضایی ایران / تالاب بختگان / دریاچه مهارلو / ماهواره
پایش ماهواره‌ای ۳ دریاچه جنوبی کشور/ «بختگان» خشک شد
گزارش سازمان فضایی ایران از پایش وضعیت دریاچه های مهارلو، طشک و بختگان در جنوب کشور با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای، نشان می‌دهد که در مردادماه امسال دریاچه بختگان کاملا خشک شده است.
۱۳۹۸/۰۵/۲۰ / کشت گلخانه ای / چاه های غیرمجاز / کشاورزی / دریاچه بختگان / فارس
بحث بر سر رهاسازی حقابه بختگان و تفاوت در آمار نصب کنتور
شیراز-ایرنا-شورای کشاورزی استان فارس در حالی شامگاه شنبه در شیراز برگزار شد که تبادل نظر درباره رهاسازی حقابه تالاب بختگان، احیای منابع آبی زیرزمینی و جان بخشیدن به دیگر تالاب‌های این استان از محورهای مورد بحث در آن بود.
۱۳۹۸/۰۴/۱۰ / دومین دریاچه ایران / دریاچه بختگان
حکایت شوربختی دومین دریاچه ایران
وقتی خداوند درهای رحمتش را باز کرد تا آسمان لب تشنه زمین فارس را تر کند، لبخند نه تنها چهره دژم کشاورزان را از هم گشود، بلکه اخم دوستداران محیط زیست را هم باز کرد تا امیدوارانه به دریاچه های آبی فکر کنند، دریاچه‌هایی که دیگر جز زمینی شور از آنها چیزی باقی نمانده بود.
۱۳۹۸/۰۳/۰۷
تصاویر | مهمان‌های خارجی در تالاب آق‌گل
تالاب آق‌گل در مرز استان همدان و استان مرکزی که در سال جاری با بارندگی‌های نوروز ۹۸ با ظرفیت نهایی خود آبگیری شد، این روزها میزبان فلامینگوهایی است که ترجیح داده‌اند به جای دریاچه بختگان ارومیه برای نخستین‌بار این زیستگاه در غرب ایران را برای جوجه‌گزاری برگزینند.
۱۳۹۸/۰۳/۰۷
ایران زیباست؛ تالاب «آق گل» میزبان مرغان آتشین
تالاب آق گل در مرز استان همدان و استان مرکزی که در سال جاری با بارندگی‌های نوروز ۹۸ با ظرفیت نهایی خود آبگیری شد این روزها میزبان فلامینگو هایی است که ترجیح داده اند به جای دریاچه بختگان ارومیه برای نخستین بار این زیستگاه در غرب ایران را برای جوجه گذاری برگزینند. آق گل در سالهای اخیر با عدم تخصیص حق آبه از استان مرکزی خشک شده بود و حیاتی در آن وجود نداشت اما در سال جاری تبدیل به زیستگاه برای برخی پرندگان کنار آبزی شده است.
۱۳۹۷/۱۲/۱۵
سنجش ماهواره ای ۱۴ پهنه آبی کشور/ جزئیات آبگیری ها و آلودگی نفتی
پایش آخرین وضعیت پهنه های آبی کشور در مرکز پایش ماهواره ای سازمان فضایی ایران از افزایش مساحت دریاچه ارومیه، پرآب شدن هامون های سیستان، خشکی دریاچه بختگان و آبگیری زاینده رود حکایت دارد.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •