جمعه, ۱۳ تیر, ۱۳۹۹ / 3 July, 2020
رویت ماه
۱۳۹۹/۰۴/۰۷
عاقبت این مجلس چه می‫شود!
بیش از یک ماه است که از تشکیل مجلس یازدهم می‌گذرد. مجلسی که با شعارهای حداکثری انقلابی و اصولگرایی تشکیل شده است. ترکیب این مجلس نیز به طور حداکثری در دست مدعیان انقلابی است. پس از مجالس پر انتقاد ششم (اصلاح‌طلب)، هفتم، هشتم و نهم (اصولگرا) و دهم (ترکیبی)، اکنون پس از سال‌ها ادعا و وعده، مجلس انقلابی تشکیل شد. سال‌ها بود با کوفتن عالم و آدم، وعده تشکیل چنین مجلسی و با این مقیاس داده می‌شد. با وعده تشکیل مجلس انقلابی، هرچه فریاد داشتند بر سر مجلس دهم زدند و مردم را از عملکرد مجلس دهم ناامید کردند. تمهیدات فراوانی دیده شد و هزینه‌های زیادی از حیثیت نهادهای نظام شد تا این مجلس تشکیل بشود و هیچ اقلیت قوی نیز در مجلس حضور نداشته باشد؛ اکنون این رویا عملی شده است. مجلسی صد درصد به ظاهر انقلابی و اصولگرا …
۱۳۹۹/۰۴/۰۷
شکاف جهان واقعی است و ما شاهد تعمیق آن هستیم
دبیرکل سازمان ملل گفت: بزرگترین دستاورد این نهاد بین‌المللی با نزدیک شدن به هفتاد و پنجمین سالروز تشکیل آن، این است که از زمان جنگ جهانی دوم مهم‫ترین قدرت‌های جهانی با یکدیگر جنگ نکرده‌اند و از وقوع جنگ هسته‌ای جلوگیری شده است. او گفت بزرگ‫ترین ناکامی آن ناتوانی‌اش در جلوگیری از اشاعه درگیری‌های متوسط و کوچک بوده است. آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل در مصاحبه با آسوشیتدپرس در آستانه سالروز امضای منشور این نهاد به سال ۱۹۴۵ در سان فرانسیسکو گفت، حتی در دوران «رویارویی بزرگ» میان اتحاد جماهیر شوروی و ایالات متحده و با تمام مشکلاتی که امروز در جهان وجود دارد «ما رویارویی مهمی در میان قدرت‌های بزرگ نداریم». اما گوترش گفت، بزرگ‫ترین ناامیدی او به عنوان دبیرکل سازمان ملل متحد، درد و رنج بیشماری است …
۱۳۹۹/۰۴/۰۴
ارائه پیش‌نویس قطعنامه‌ تمدید تحریم تسلیحاتی ایران توسط آمریکا به شورای امنیت
شبکه بلومبرگ مدعی شد آمریکا پیش‌نویس قطعنامه‌ای را به شورای امنیت سازمان ملل داده است که موجب تمدید تحریم تسلیحاتی ایران به طور نامحدود خواهد شد و مذاکرات بر سر این پیش‌نویس به زودی آغاز خواهد شد.به گزارش ایسنا به نقل از شبکه بلومبرگ، برخی دیپلمات‌ها مدعی شدند که آمریکا رونوشت قطعنامه‌ای را به اعضای شورای امنیت سازمان ملل داده است که موجب تمدید تحریم تسلیحاتی علیه ایران به طور نامحدود خواهد شد.طبق رونوشت پیش‌نویس این قطعنامه که به رویت بلومبرگ رسیده است، با نزدیک شدن به پایان تاریخ تحریم تسلیحاتی ایران در ماه اکتبر پیش‌نویس آمریکا از تمامی کشورها می‌خواهد که «از تامین، فروش و انتقال مستقیم یا غیر مستقیم» تسلیحات به ایران و از ایران [به کشورهای دیگر] خودداری کنند مگر آنکه کمیته شورای امنیت این …
تصاویر: آخرین خورشیدگرفتگی قرن در استان‌ها
۱۳۹۹/۰۴/۰۱
تصاویر: آخرین خورشیدگرفتگی قرن در استان‌ها
نخستین روز تیرماه ۹۹ پدیده نجومی خورشیدگرفتگی از حدود ساعت ۸ و ۵۰ دقیقه صبح آغاز، ساعت ۱۰ تا ۱۰ و ۳۰ دقیقه به اوج و حدود ساعت ۱۱ و ۳۰ دقیقه تا ۱۲ ظهر به پایان رسید. به گفته کارشناسان، این آخرین کسوف قرن حاضر هجری خورشیدی است که در کشورمان قابل رویت است. گفتنی است خورشیدگرفتگی(کسوف) زمانی رخ می‌دهد که زمین، ماه و خورشید دقیقا در یک راستا قرار بگیرند و سایه ماه روی زمین بیفتد. همچنین سال ۲۰۳۴ میلادی(۱۴۱۴ خورشیدی) یک خورشیدگرفتگی کلی روی خواهد داد.
۱۳۹۹/۰۳/۱۹
دشت گلهای بنفش در خرم آباد
جغرافیای لرستان بواسطه پوشش و آب و هوای مناسب بستر رویش گیاهان دارویی زیادیست.در این بین گیاه ماشک گل خوشه‌ای گونه ای است که در مناطق سردسیر لرستان در ماه اردیبهشت تا اوایل خرداد جلوه های زیبای آن را می توان رویت کرد . ماشک گل خوشه ای یک ساله با ساقه های بلند ۴۰ تا ۸۰سانتی است و برگ های شانه ای متشکل از ۲ تا ۵ جفت برگچه است برگچه ها به شکل تخم مرغی وارونه و به حالت متقابل با حاشیه صاف و نوک تیز دیده می‌شوند و چه انتهایی به پیچک تبدیل شده و معمولا به حالت منشعب دیده می‌شوند./ عزیز بابانژاد
۱۳۹۹/۰۳/۰۷
دقت در انتخاب صالح‌ترین ‌فرد در انتخابات پیش‌رو
[شهروند] معارفه قوسیان‌مقدم به‌عنوان دبیرکل جمعیت هلال‌احمر و دونفر دیگر از مدیران جدید دیروز با حضور نماینده مقام معظم رهبری در جمعیت هلال‌احمر، رئیس جمعیت و اعضای شورای معاونان و به صورت ویدیوکنفرانس با مدیران عامل استان‌ها برگزار شد. کریم همتی در جلسه معارفه دبیرکل، سرپرست معاونت حقوقی و امور مجلس و رئیس حوزه ریاست جمعیت هلال‌احمر ضمن آرزوی قبولی طاعات و عبادات ماه مبارک رمضان و تبریک عید سعیدفطر، گفت: «از نخستین روزهایی که به‌عنوان رئیس جمعیت هلال‌احمر انتخاب شدم، رعایت اخلاق اسلامی مهم‌ترین موضوع برایم بوده و رعایت نزاکت و اخلاق‌مداری بسیار مهم است. همه ما پیرو پیامبری هستیم که علیرغم رأفتی که داشت، با تمام وجود می‌جنگید و از تمامیت …
جو بایدن سرانجام پس از ۲ ماه رویت شد
۱۳۹۹/۰۳/۰۶ / جو بایدن / انتخابات 2020 آمریکا
جو بایدن سرانجام پس از ۲ ماه رویت شد
جو بایدن، نامزد بالقوه دموکرات‌های آمریکا در انتخابات نوامبر که بیش از دو ماه در هیچ مراسمی دیده نشده بود، عاقبت در مراسم «روز یادبود» که در نزدیکی منزلش برگزار می‌شد، حاضر شده و حلقه گلی به کشته‌شدگان ارتش کشورش تقدیم کرد.
انتقاد صریح هاشمی رفسنجانی از نحوه رویت ماه شوال: در عید فطر هم وحدت نداریم
۱۳۹۹/۰۳/۰۴
انتقاد صریح هاشمی رفسنجانی از نحوه رویت ماه شوال: در عید فطر هم وحدت نداریم
 آیت الله هاشمی رفسنجانی: «چه مصلحتی را می‌توان یافت که مهم‌تر از ایجاد هماهنگی مسلمان‌ها در حج، اعیاد و بسیاری از مراسم باشد که مایه وحدت، شکوه، افتخار و عظمت اسلام است؟ چه ضرری از از این بزرگ‌تر که این تفرقه‌ها مثل خوره به جان جامعه بیفتد و تردید‌هایی را در دل انسان‌ها به وجود بیاورد؟»
ماجرای پیشنهاد آیت الله هاشمی به مراجع تقلید درباره رویت هلال ماه با چشم مسلح
۱۳۹۹/۰۳/۰۴
ماجرای پیشنهاد آیت الله هاشمی به مراجع تقلید درباره رویت هلال ماه با چشم مسلح
مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی در همایش رویت هلال ماه شوال سخنان مهمی در مورد استهلال هلال با چشم مسلح ایراد کرده بود که شاید امروز اهمیت آن سخنان بیش از پیش مشخص می‌شود.
ببینید | پاسخ عضو ستاد استهلال رهبری درباره اختلاف تاریخ عید فطر از سوی مراجع عالیقدر تقلید
۱۳۹۹/۰۳/۰۴ / عید فطر / ماه / آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب
ببینید | پاسخ عضو ستاد استهلال رهبری درباره اختلاف تاریخ عید فطر از سوی مراجع عالیقدر تقلید
عضو ستاد استهلال دفتر رهبر انقلاب: اختلاف در رویت هلال ماه از طرف مراجع امری فقهی است، مردم به نظر مراجع تقلید خود عمل کنند.
دلیل اختلاف نظر در اعلام رؤیت هلال ماه چیست؟
۱۳۹۹/۰۳/۰۴
دلیل اختلاف نظر در اعلام رؤیت هلال ماه چیست؟
موحدنژاد درباره اینکه چرا در اعلام رویت هلال ماه، شاهد اختلاف نظر هستیم گفت: این موضوع به اختلافات فقهی برمی‌گردد و کاملا فقهی است که مردم ممکن است فکر کنند خدای ناکرده انگیزه‌های سیاسی باشد.
۱۳۹۹/۰۳/۰۴
آیت الله صافی گلپایگانی دوشنبه را عید فطر اعلام کرد
دفتر آیت الله صافی گلپایگانی در اطلاعیه ای آورده است: رویت هلال ماه شوال برای او محرز نشده است.
۱۳۹۹/۰۳/۰۴
استهلال ماه شوال در ارومیه
اعضای ستاد استهلال آذربایجان غربی شامل جمعی از روحانیون اهل تشیع و تسنن و متخصصان علم نجوم جهت رویت هلال ماه شوال عصر امروز، شنبه، در ارتفاعات اطراف ارومیه حضور یافتند.
عید فطر در هند روز دوشنبه اعلام شد
۱۳۹۹/۰۳/۰۴ / عید سعید فطر / هند / ویروس کرونا
عید فطر در هند روز دوشنبه اعلام شد
دهلی نو- ایرنا- احمد شاه بخاری شاهی امام مسجد جامع دهلی اعلام کرد که به دلیل رویت نشدن هلال ماه شوال، فردا (دوشنبه) عید سعید فطر و روز اول ماه شوال خواهد بود.
هلال ماه شوال رویت شد/ یکشنبه ۴ خرداد عید سعید فطر است
۱۳۹۹/۰۳/۰۳
هلال ماه شوال رویت شد/ یکشنبه ۴ خرداد عید سعید فطر است
دفتر مقام معظم رهبری در اطلاعیه‌ای اعلام کرد فردا ۴ خرداد ۱۳۹۹ روز اول شوال المکرم و عید سعید فطر است.
فردا یکشنبه در چین عید فطر است
۱۳۹۹/۰۳/۰۳ / عید سعید فطر / چین
فردا یکشنبه در چین عید فطر است
پکن-ایرنا- انجمن اسلامی چین پس از رویت هلال ماه در برخی از استان های جنوب غرب این کشور، فردا یکشنبه ۲۴ می مصادف با چهارم خرداد را روز عید سعید فطر اعلام کرد.
استقرار ۴ گروه رصد هلال ماه در آذربایجان شرقی
۱۳۹۹/۰۳/۰۳ / استانی-فرهنگی و هنری / رویت هلال ماه / استهلال ماه شوال
استقرار ۴ گروه رصد هلال ماه در آذربایجان شرقی
مسئول ستاد استهلال آذربایجان شرقی از استقرار ۴ گروه رصد هلال ماه در استان جهت رویت هلال ماه شوال خبر داد.
2 گروه در کرمانشاه به رویت هلال ماه شوال می‌روند
۱۳۹۹/۰۳/۰۳ / استانی-سیاسی / استهلال / ماه شوال / عید فطر / کرمانشاه
2 گروه در کرمانشاه به رویت هلال ماه شوال می‌روند
مسئول ستاد استهلال استان کرمانشاه از اعزام دو گروه برای رویت هلال ماه شوال از غروب امروز(سوم خرداد) در کرمانشاه خبر داد.
رصد ماه جنبه علمی دارد/ احتمال رویت هلال شوال در نیمه غربی کشور
۱۳۹۹/۰۳/۰۲ / استانی-علمی و آموزشی / نجوم / رویت هلال ماه / ماه شوال / عید فطر
رصد ماه جنبه علمی دارد/ احتمال رویت هلال شوال در نیمه غربی کشور
یک کارشناس نجوم، با بیان اینکه هلال ماه شوال در ایران صرفا با ابزارهای رصدی رویت می شود، تصریح کرد: هرچقدر به سمت مناطق غربی کره زمین می رویم شرایط رویت پذیری هلال ماه بهتر و هرچقدر به سمت شرق می رویم این شرایط سخت تر است.
پایان سوپرلیگ بانوان با رویت یک مبتلا؛/ بازگشت قریب الوقوع خانم لژیونر از ترکیه!
۱۳۹۹/۰۳/۰۲ / ویروس کرونا / گلنوش خسروی / فوتبال بانوان
پایان سوپرلیگ بانوان با رویت یک مبتلا؛/ بازگشت قریب الوقوع خانم لژیونر از ترکیه!
ستاره ایرانی کوناک بلدی اسپور ترکیه با نیمه تمام ماندن مسابقات سوپر لیگ این کشور، به زودی پس از 11 ماه دوباره به کشور باز می‌گردد.
ستاد استهلال: زمان رویت هلال ماه شوال در غروب شنبه ۳ خرداد است
۱۳۹۹/۰۳/۰۲
ستاد استهلال: زمان رویت هلال ماه شوال در غروب شنبه ۳ خرداد است
رصدگر هلال ماه و عضو ستاد استهلال استان تهران، غروب روز شنبه ۳ خرداد مصادف با ۲۹ رمضان ۱۴۴۱ را زمان رصد هلال ماه شوال دانست و گفت: روئت این هلال با دشواری‌هایی همراه است ضمن آنکه این جرم آسمانی در همه نقاط کشور و مناطقی از غرب آسیا و شمال اروپا با چشم مسلح قابل مشاهده خواهد بود.
چرا ماه‌های قمری ۲۸ یا ۳۱ روز نیست؟
۱۳۹۹/۰۳/۰۱ / استانی-علمی و آموزشی / رصد ماه گرفتگی / ماه رمضان
چرا ماه‌های قمری ۲۸ یا ۳۱ روز نیست؟
یک رویت گر هلال، در خصوص دلایل علمی رصد ماه های قمری گفت: تعداد شب و روز هر ماه قمری برابر با مدت زمان بین دو رویت متوالی ماه نو است.
دلیل چالش رصد ماه در سال جاری
۱۳۹۹/۰۲/۳۰
دلیل چالش رصد ماه در سال جاری
عضو کمیته علمی ستاد استهلال استان تهران با اشاره به رویت پذیری ‌هلال ماه شوال گفت: رصد ماه شوال امسال با چالشی روبرو است.
۱۳۹۹/۰۲/۳۰
دستگیری سارقان اسکمیری
رئیس کلانتری ۱۱۱ هفت‌چنار پایتخت از دستگیری اعضای باند ۳ نفره کلاهبرداری اسکمیری در منطقه هفت‌چنار خبر داد و گفت: متهمان به ۳۰ فقره کلاهبرداری به ارزش ۲.۵ میلیارد ریال اعتراف کردند.سرهنگ هادی زمانیان در تشریح این خبر گفت: فردی با مراجعه به کلانتری از برداشت غیرمجاز از حساب بانکی‌اش خبر داد و عنوان کرد: در کنار دستگاه خودپرداز بانکی چند نفر ایستاده بودند که یکی از آنها رمز کارت مرا به صورت تلفنی برای فردی که پشت تلفن بود، خواند و از محل دور شد و پس از دقایقی متوجه شدم مبلغ ۱۰۰ میلیون ریال  از حسابم برداشت شده است. وی افزود: بدین ترتیب تیمی از ماموران عملیات کلانتری برای بررسی موضوع به محل رفته و مشاهده کردند چند مرد سوار بر یک نیسان آبی‌رنگ در حال زاغ‌زنی هستند که به سرعت ماموران وارد عمل شده …
۱۳۹۹/۰۲/۲۷
از بیدارباش تا شبخوان‌
گروه فرهنگ و هنر - بخش بزرگی از خاطرات ما از ماه رمضان به مناجات‌ها برمی‌گردد. مناجات‌های سحرگاهی پیش از اذان صبح، مناجات‌های بعد از اذان، مناجات‌های مخصوص هر روز، ادعیه و مناجات‌های هنگام افطار و... اما تا به حال به این فکر کرده‌ایم که این مناجات‌ها که همگی با لحنی و نوایی دلنشین خوانده می‌شوند چه جایگاهی در موسیقی ما دارند؟ و آیا می‌توان برای ماه رمضان، موسیقی خاصی را در نظر گرفت؟سابقه موسیقی رمضان به سال‌های بسیار دور برمی‌گردد. زمانی که هنوز ساعتی وجود نداشت و مردم از طریق نوای ساز و دهل از هنگامه سحر و افطار مطلع می‌شدند. این رسم یعنی رسم نقاره‌زنی برای رویت هلال در ایران به پیش از اسلام برمی‌گردد. ایرانی‌ها ابتدای هر ماه نقاره می‌زدند تا رسیدن ماه تازه را به یکدیگر خبر بدهند، اما پس از …
۱۳۹۹/۰۲/۲۲
بازداشت یک سارق به کمک فضای مجازی
[شهروند] پسر جوان پس از اطمینان از خالی بودن آپارتمان همسایه نامزدش، نقشه سرقت از آنجا را ‏طراحی کرد. این سارق با به فروش گذاشتن اموال سرقتی در فروشگاه اینترنتی دست خود را رو ‏کرد‎. چهاردهم فروردین ماه‌سال جاری شخصی طی تماس با مرکز فوریت‌های پلیسی 110 مأموران ‏کلانتری 168 سیزده آبان را درجریان سرقت از منزلش قرار داد. با حضور مأموران مشخص شد ‏بخش باارزش لوازم خانه شاکی را سارق یا سارقان سرقت کرده‌اند. پس از ثبت اظهارات ‏شاکی پرونده حسب دستور بازپرس شعبه هفتم دادسرای شهرری برای رسیدگی تخصصی به ‏پایگاه نهم پلیس آگاهی واصل شد. با وصول پرونده سرقت، کارآگاهان دایره مبارزه با سرقت منزل پایگاه در گام نخست تحقیقات با مراجعه ‏به محل وقوع جرم و در بررسی‌های …
امشب آخرین پدیده ابر ماه در سال جاری قابل رویت است
۱۳۹۹/۰۲/۱۸ / رخداد های نجومی / اصفهان / علم و فناوری
امشب آخرین پدیده ابر ماه در سال جاری قابل رویت است
اصفهان - ایرنا - امشب هجدهم اردیبهشت مصادف با هفتم ماه مِی آخرین پدیده اَبَر ماه (supermoon) در سال جاری شمسی و میلادی قابل رویت است که از پدیده‌های زیبای نجومی بشمار می‌آید.
۱۳۹۹/۰۲/۱۹
«صاپ» با قابلیت خرید واحدهای صندوق سرمایه‌گذاری ETF ‌
نسخه جدید اپلیکیشن پرداخت بانک صادرات ایران «صاپ» با امکان ثبت‌نام و خرید واحدهای صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله در بازار سرمایه(ETF ‌) و تجهیز به نرم‌افزار پرداخت فطریه منتشر شد.به گزارش روابط‌عمومی بانک صادرات ایران، نسخه جدید اپلیکیشن پرداخت «صاپ» امکان ثبت‌نام و خرید واحدهای صندوق سرمایه‌گذاری (ETF ‌) را بر روی گوشی‌های تلفن همراه هوشمند فراهم کرد و همزمان با عرضه گسترده سهام دولتی شرکت‌های بزرگ بازار سرمایه تا ماه‌های آینده، شرایط خرید واحدهای این صندوق‌ها را به صورت آنلاین و غیرحضوری نیز تسهیل کرد.ارتقای نرم‌افزار پرداخت فطریه در نسخه جدید «صاپ» نیز در ماه مبارک رمضان مورد توجه قرار گرفته و کاربران می‌توانند با استفاده از این اپلیکیشن، فطریه خود را در پایان مبارک رمضان  واریز کنند.«صاپ» …
اَبَرماهِ شکوفه‌ای پنج‌شنبه را کِی و چطور بهتر تماشا کنیم؟
۱۳۹۹/۰۲/۱۷ / اَبَرماهِ شکوفه‌ای / ماه‌کامل / ابرماه / ابرماه صورتی‌فام / علم و فناوری / پارسی خبر
اَبَرماهِ شکوفه‌ای پنج‌شنبه را کِی و چطور بهتر تماشا کنیم؟
زمان ظاهر شدن ابرماه شکوفه‌ای در روز پنج‌شنبه، ساعت ۱۰:۴۵ دقیقه به‌وقت هماهنگ جهانی است که به وقت ایران ساعت ۳:۱۵ عصر می‌شود. می‌توان این ماه را با درخشش ۹۹ درصدی در بامداد و شامگاه پنج‌شنبه رویت کرد.
۱۳۹۹/۰۲/۱۱
سمسار قلابی سارق از آب در آمد!
مرد جوان در نقش یک سمساری وارد خانه طعمه‌اش شد و با شناسایی محل سرقت در مرحله بعدی با اطلاع از نبود اهالی خانه دست به سرقت میلیاردی زد.سرهنگ کارآگاه علی عزیزخانی، رئیس پایگاه هشتم پلیس آگاهی گفت: 8 اسفند ماه سال گذشته در تماس یکی از شهروندان با مرکز فوریت‏های پلیسی 110 ماموران کلانتری 112 ابوسعید در جریان وقوع سرقت از منزل وی قرار گرفتند. رئیس پایگاه هشتم پلیس آگاهی پایتخت عنوان کرد: پس از حضور ماموران در محل شاکی اظهار کرد، دزدان با استفاده از لوله گاز و پس از شکستن شیشه پنجره بالکن وارد خانه وی شده و مقادیری طلا و جواهرات و دلار و یورو به ارزش حدود 8 میلیارد ریال سرقت کرده‌اند. وی تصریح کرد: پرونده با موضوع سرقت منزل تشکیل و برای رسیدگی تخصصی با دستور بازپرس شعبه دوم دادسرای ناحیه 34 تهران …
۱۳۹۹/۰۲/۰۸
دزد تهرانی گیر بد آدمی افتاد!
سارق جوان که با دوستانش به یک باغ رفته بودند با کتک‏کاری توسط نگهبان جوان و دوستانش به کام مرگ رفت.سرهنگ کارآگاه علی گودرزی معاون مبارزه با جرایم جنایی پلیس آگاهی پایتخت گفت: ساعت یک و نیم بامداد 10 فروردین ماه از طریق بیمارستان امام حسین‏(ع) یک فقره فوت مشکوک به کلانتری 106 نامجو اعلام شد. وی افزود: با حضور ماموران کلانتری و تایید خبر اولیه مشخص شد متوفی مرد جوان 40 ساله است که توسط اورژانس تهران از خیابان اتحاد به بیمارستان منتقل و فوت کرده است. بلافاصله موضوع به بازپرس کشیک ویژه قتل و کارآگاهان اداره دهم اعلام شد.آثار قتل روی جسد مرد جواناین مقام انتظامی تصریح کرد: در بررسی‌های اولیه ظاهری متوفی آثار ضرب و جرح در بدن وی مشهود بود که کارآگاهان موضوع را به مرجع قضائی اعلام و به دستور بازپرس …
ناتوانی در تطبیق‌پذیری
۱۳۹۹/۰۲/۰۶
ناتوانی در تطبیق‌پذیری
برای اینکه بدانیم در ایران چه خبر است و سیاست و اداره جامعه در چه مسیری حرکت می‌کند، دو مورد از رفتارهای موجود را به عنوان شاهد مثال می‌آورم تا درک بهتری از ماجرا پیدا شود.  اولین نمونه، رویت هلال ماه است. البته این مساله برای عموم مردم فقط در ماه رمضان برجسته می‌شود. برای دیدن ماه در سطح رسمی، هنوز متکی به مشاهده چشمی هستند. در بهترین حالت چند تا دوربین هم کار می‌گذارند، تا ماه را ببینند! البته بنده با مشاهده چشمی مردم مخالفتی ندارم کار خوب و حتی سرگرم‌کننده‌ای هم هست، ولی در مقام حکومت این کار پذیرفتنی نیست. 
اوقات شرعی اراک در ماه مبارک رمضان ۱۴۴۱
۱۳۹۹/۰۲/۰۵ / ماه رمضان / اوقات شرعی / اراک / استانی-فرهنگی و هنری
اوقات شرعی اراک در ماه مبارک رمضان ۱۴۴۱
بر اساس اعلام ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری آغاز ماه مبارک رمضان شنبه ششم اردیبهشت ماه است. حجت‌الاسلام و المسلمین علیرضا موحد نژاد عضو ارشد ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری در گفت‌وگو با ایسنا با تاکید بر این موضوع که در حدود ۱۰۰ گروه در استان‌های مختلف حضور داشتند تا رویت هلال ماه مبارک رمضان را انجام دهند گفت: طبق گزارشات ارسال شده به دفتر مقام معظم رهبری، رویت هلال ماه پنج‌شنبه صورت نگرفت و بر طبق تقویم، شنبه اول ماه مبارک رمضان خواهد بود.
شنبه اول ماه مبارک رمضان است
۱۳۹۹/۰۲/۰۵
شنبه اول ماه مبارک رمضان است
حجت‌الاسلام والمسلمین علیرضا موحد نژاد عضو ارشد ستاد استهلال دفتر رهبر معظم انقلاب با اعلام اینکه روز پنجشنبه درحدود ۱۰۰ گروه در استان‌های مختلف برای رویت هلال ماه مبارک رمضان حضور داشتند، گفت: طبق گزارش‌های ارسال شده به دفتر رهبر معظم انقلاب، رویت هلال ماه امشب صورت نگرفت و شنبه ششم اردیبهشت ماه اول ماه مبارک رمضان است.
عکس روز | رویت هلال با ماسک
۱۳۹۹/۰۲/۰۵
عکس روز | رویت هلال با ماسک
دانشجویان ماسک‌زده با استفاده از تلسکوپ و دوربین تک‌چشمی روی بام مسجد مسرعین در جاکارتا پایتخت اندونزی به دنبال رویت هلال ماه رمضان هستند.
امشب هلال ماه رمضان در هیچ کجای کشور دیده نمی‌شود
۱۳۹۹/۰۲/۰۴ / استانی - علمی دانشگاهی / رویت هلال ماه / کرمانشاه / نجوم
امشب هلال ماه رمضان در هیچ کجای کشور دیده نمی‌شود
رئیس انجمن نجوم کرمانشاه احتمال رویت هلال ماه مبارک رمضان در کشور را در غروب امروز(چهارم اردیبهشت ) از نظر نجومی غیرممکن عنوان کرد.
اظهارات عضو ستاد استهلال درباره رویت هلال ماه مبارک رمضان
۱۳۹۹/۰۲/۰۳
اظهارات عضو ستاد استهلال درباره رویت هلال ماه مبارک رمضان
عضو ستاد استهلال درباره رویت هلال ماه مبارک رمضان سال ۱۴۴۱ گفت: پیش‌بینی کارشناسان رؤیت هلال این است که روز جمعه ۵ اردیبهشت‌ماه آخرین روز ماه شعبان‌المعظم است.
«جمعه» آخرین روز ماه شعبان است
۱۳۹۹/۰۲/۰۳ / حجت‌السلام موحدنژاد / ماه رمضان / ماه شعبان
«جمعه» آخرین روز ماه شعبان است
حجت‌الاسلام والمسلمین علیرضا موحدنژاد عضو ستاد استهلال درباره رویت هلال ماه مبارک رمضان امسال در گفت‌وگو با فارس بیان داشت: پیش‌بینی کارشناسان رویت هلال با توجه به تجربه‌ای که دارند این است که روز جمعه ۵ اردیبهشت‌ماه آخرین روز ماه شعبان‌المعظم است.
ستاد استهلال: شنبه ۶ اردیبهشت به احتمال زیاد اول ماه رمضان خواهد بود
۱۳۹۹/۰۲/۰۳
ستاد استهلال: شنبه ۶ اردیبهشت به احتمال زیاد اول ماه رمضان خواهد بود
عضو ارشد ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری گفت: رویت ماه رمضان در روز پنجشنبه محتمل نیست و انتظار می‌رود شنبه (۶ اردیبهشت) اول ماه رمضان باشد.
هیچ خودروی جدیدی ثبت سفارش نمی‌شود
۱۳۹۹/۰۲/۰۱ / ثبت سفارش خودرو / واردات خودرو
هیچ خودروی جدیدی ثبت سفارش نمی‌شود
ایسنا نوشت: ۲۸ فروردین ماه اطلاعیه‌ای تحت عنوان "اجرایی شدن تصویب نامه ۱۵۲۶۷۶ت۵۷۳۹۴ مربوط به ثبت سفارش های خودرویی ۱۳۹۹/۰۱/۲۸" در سامانه جامع تجارت منتشر شد که طبق آن امکان ثبت‌سفارش‌های خودرویی موضوع بند ۳ تصویب‌نامه شماره ۱۳۷۱۶۱/ت۵۶۰۲۳ه مورخ ۱۳۹۷/۱۰/۱۶ تا تاریخ ۱۳۹۹/۰۲/۲۹ تمدید شدند. همچنین در این اطلاعیه جزئیات دیگری ذکر شده که در سایت سامانه جامع تجارت ایران قابل رویت است.
تصاویری از نزدیک شدن ماه به کره زمین
۱۳۹۹/۰۱/۲۱
تصاویری از نزدیک شدن ماه به کره زمین
گاهی سیاره ماه با اندازه بسیار بزرگی از زمین قابل رویت است به این پدیده ابرماه می‌گویند و در سال جدید میلادی ۳ بار اتفاق خواهد افتاد: در تاریخ ۱۹ اسفند ۹۹ ، ۲۰ فروردین ۹۹ و ۱۹ اردیبهشت ۹۹. هرگاه ماه در حالت بدر به نزدیک‌ترین فاصلهٔ خود از زمین می‌رسد درخشان‌تر و بزرگتر از معمول دیده می‌شود. پدیدهٔ ماه‌افروختگی یا اَبَرماه روی می‌دهد. این اتفاق در هر ۴۱۲ روز یک بار پیش می‌آیدماه، هر چهار هفته (دقیق‌تر، هر ۲۷ روز و ۷ ساعت و ۴۲ دقیقه و ۲۴ ثانیه یک‌بار)، فاصله‌اش با زمین به نزدیک‌ترین حد می‌رسد. البته در دورهٔ یادشده، یک بار هم از زمین کاملاً دور می‌شود. اگرچه ماه هر چهار هفته یک‌بار به حضیضِ مداری می‌رسد و به زمین نزدیک نزدیک می‌شود، اما همیشه در حالت بدر نیست که ماه‌افروختگی یا اَبَرماه روی …
قله و دره تورم سال 98
۱۳۹۹/۰۱/۲۰
قله و دره تورم سال 98
سرانجام‌ آمارهای بانک مرکزی از شاخص بهای مصرف‌کننده پس از 16 ماه وقفه، رویت شد. رئیس‌کل بانک مرکزی با هدف محاسبه میزان مهریه و خسارت تاخیر تادیه از سوی مراجع قضایی این اطلاعات را در اختیار قوه قضائیه قرار داده است. همین نامه موجب شد نرخ تورم بانک مرکزی پس از آبان 97 به روز شود. آمار نشان می‌دهد قله تورمی(بیشترین رقم) در اردیبهشت 98 ثبت شده و کمترین نرخ تورم نقطه به نقطه نیز در اسفند 98 گزارش شده است.
۱۳۹۹/۰۱/۲۰
ترامپ هشدارها را نادیده گرفت
یک مقام ارشد کاخ سفید در اواخر ماه ژانویه به دولت ترامپ هشدار داده بود که ویروس کرونا ممکن است هزینه چند تریلیون دلاری داشته باشد و جان میلیون‌ها آمریکایی را به خطر بیندازد. این هشدار در یادداشت‌های پیتر ناوارو، مشاور تجاری ارشد دونالد ترامپ رویت شده که جزو نخستین قدم‌های دولت ترامپ برای مواجهه با این بیماری به حساب می‌آید.
رضا صادقی کنسرت مجازی برگزار می‌کند/ آغاز یک حرکت جدید
۱۳۹۹/۰۱/۰۸ / برگزاری کنسرت / در خانه بمانیم / رضا صادقی
رضا صادقی کنسرت مجازی برگزار می‌کند/ آغاز یک حرکت جدید
 به گزارش مهر، رضا صادقی خواننده موسیقی پاپ کشورمان ساعت ۲۱ روز سه‌شنبه دوازدهم فروردین ماه به همت موسسه «آراد» همراه با تعداد دیگری از نوازندگان در قالب ارکستر «مشکی پوشان» کنسرت مجازی برگزار می‌کند. این کنسرت در صفحه شخصی و سایت اینترنتی وی قابل رویت است.
استندبای بازار مسکن در غرب پایتخت!
۱۳۹۸/۱۱/۲۶ / مسکن / بازار مسکن / قیمت مسکن / پیش‌بینی قیمت مسکن در سال 99 / معاملات مسکن
استندبای بازار مسکن در غرب پایتخت!
با وجود نوسانات ماهیانه، تورم بازار مسکن در غرب تهران طی شش ماه گذشته نزدیک به صفر بوده و با توجه به پیشتاز بودن این منطقه در تعداد معاملات، چشم‌انداز بازار مسکن تهران از تحولات ماه‌های اخیر این منطقه قابل رویت است.
۱۳۹۸/۱۱/۲۳
دستگیری فردی که از زنان سالمند کلاهبرداری می‌کرد
رئیس پایگاه هشتم پلیس آگاهی پایتخت از دستگیری فردی که از بانوان سالمند ۳ میلیارد ریال سرقت و کلاهبرداری کرده بود، خبر داد.به گزارش سایت پلیس، سرهنگ کارآگاه علی عزیزخانی گفت: اوایل مرداد ماه سال جاری شکایت‌های متعددی مبنی بر کلاهبرداری و سرقت از بانوان سالمند به شیوه خاص توسط گروهی متشکل از دو مرد و یک زن که با خودروهای مدل بالا و با ظاهری آراسته در سطح شهر و خصوصا اطراف مساجد و اماکن مذهبی تردد می‌کنند و با شناسایی سوژه‫های خود که اکثرا بانوان سالخورده بودند به آنها نزدیک می‌شدند و خود را فردی خیر معرفی می‫کردند، برای بررسی تخصصی به این پایگاه ارجاع شد. رئیس پایگاه هشتم پلیس آگاهی تهران بزرگ افزود: شکایت شاکیان حاکی از آن بود متهمان با نشان دادن نایلون مشکی که محتوی مقداری البسه و دلار و ایران …
جمعه ماه گرفتگی اتفاق می‌افتد
۱۳۹۸/۱۰/۱۷
جمعه ماه گرفتگی اتفاق می‌افتد
کارشناس نجوم از وقوع ماه گرفتگی نیم سایه‌ای در روز جمعه خبر داد و گفت: این ماه گرفتگی از ایران و کشور‌های اروپایی، افریقایی، استرالیایی و بخش‌هایی از شمال افریقای شمالی قابل رویت و رصد است.
جمعه ماه گرفتگی رخ می دهد/ نقشه مناطق قابل مشاهده خسوف
۱۳۹۸/۱۰/۱۷ / پدیده ماه گرفتگی / نجوم / میلادی
جمعه ماه گرفتگی رخ می دهد/ نقشه مناطق قابل مشاهده خسوف
کارشناس نجوم از وقوع ماه گرفتگی نیم سایه ای در روز جمعه خبر داد و گفت: این ماه گرفتگی از ایران و کشورهای اروپایی، افریقایی، استرالیایی و بخش هایی از شمال افریقای شمالی قابل رویت و رصد است.
رویارویی ماه و خورشید
۱۳۹۸/۱۰/۰۶
رویارویی ماه و خورشید
کمترین گرفت در ایران ۳۳ درصد در ارومیه و بیشترین آن ۸۶ درصد در جزایر خلیج فارس رویت شد.
۱۳۹۸/۱۰/۰۲
کره شمالی در تدارک «هدیه کریسمسِ موشکی» به آمریکا؟
یک رسانه‌ غربی با انتشار تصاویر ماهواره‌ای از تدارک کره شمالی برای انجام آزمایش موشک برد بلند ظرف چند روز یا چند هفته آینده خبر داد.به گزارش فارس، شبکه ‌ان‌بی‌سی‌نیوز‌ در گزارشی با استناد به تحلیل تصاویر ماهواره‌ای مدعی شد: کره شمالی یک کارخانه مرتبط با تولید موشک‌های برد بلند خود را توسعه داده است.طبق این گزارش، با توجه به تصاویر ماهواره‌ای شرکت «پلنت لبس» (PlaneLabs) که به رویت کارشناسان شبکه ان‌بی‌سی‌ نیوز رسیده است، احتمال از سرگیری یک آزمایش موشکی توسط کره شمالی که تهدیدی برای آمریکا است، قوت گرفته است. «جفری لوئیس» مدیر برنامه عدم اشاعه در «بنیاد مطالعات بین‌المللی میدلبوری» معتقد است: این تصاویر ساخت یک سازه موقت را نشان می‌دهد؛ سازه‌ای که به نظر می‌رسد یک سکوی پرتاب باشد. وی گفت: «از …
۱۳۹۸/۰۹/۲۶
اتمام چاپ و توزیع قبوض کاغذی آب بهاء در استان اصفهان
اصفهان –راعی : در نیمه آذر ماه سال جاری طرح حذف قبوض آب بهاء در استان اصفهان عملیاتی شد.مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان با اشاره به دستور وزیر نیرو مبنی بر حذف کاغذی قبوض آب بهاء اعلام کرد:طرح حذف قبوض آب بهاء از مهر ماه در دستور کار آبفا استان اصفهان قرار گرفت از آن زمان تاکنون شماره تلفن بیش از یک میلیون و ۱۵۲ هزار مشترک اصفهانی جمع آوری شد.هاشم امینی اعلام کرد: در حال حاضر آبفا استان اصفهان با جمع آوری بیش از ۹۶ درصد شماره تلفن های مشترکین ، پیشگام در اجرای طرح حذف قبوض کاغذی دربین ۳۴ شرکت آبفا در کشور است. وی افزود: از نیمه آذر به بعد برای تمام مشترکین خانگی و غیر خانگی در استان اصفهان قبوض آبها ء به صورت پیامک ارسال می شود. مدیرعامل شرکت آبفا استان اصفهان در پاسخ به چگونگی …
۱۳۹۸/۰۹/۲۶
رئیس جمهور کجا برود؟
امیر حسین ذاکری ‪-‬ * جلسه امروز را همه اعضا با سوت آغاز کردند، سوتی که نماد سخنان اخیرجناب وزیر اقتصاد بود که گفته بود:" هر جا فساد دیدید سوت بزنید" که نشانگر این موضوع است که مدیران ما هم اهل طنزو مطایبه‌اند. البته همکاران من سوت زدند منتها نه برای رویت فساد یعنی فقط بخاطر بازگشت به کودک درون یا گریز به خاطرات گذشته و نوستالژیک سوت کشیدند. چون اصولا جماعت قلم چی اهل جیمزباند بازی و دنبال عوامل پشت پرده‌ای فساد نیستند. اصلا از هر چی پرده است فاصله می‌گیرند. حتی یکی از همکاران گفت: با همسرم رفتیم پرده برای خانه بخریم قیمت‌ها را دیدیم سوت کشیدیم. به فروشنده گفتم چرا آنقدر گران است؟ طرف آدم با مزه‌ای بود گفت: یکسری آدم پشت پرده باعث گرون‌شدن پرده شدند! بعد غش غش خندید و گفت لذا بنده از هر چه پرده …
۱۳۹۸/۰۹/۱۲
سپام خاموشی های مشترکین اصفهان را نقطه به نقطه اعلام می کند
اصفهان -راعی : امروزه انرژی برق جزء لاینفک زندگی انسانهاست و لحظه به لحظه زندگی بشر امروزی به انرژی برق گره خورده است و در صورتی که برق در زندگی ما حذف شود کمترین اثر آن این است که با غروب خورشید ساده ترین کارها به دشوار ترین فعالیت ها تبدیل می شود .پس از دهه 60 دیگر شاهد کمبود برق نبودیم تا اینکه در تابستان 97 مردم در برخی از اوقات شاهد کمبود انرژی برق و مشکلات مربوط به آن بودیم که پس از مدتی با همراهی مردم و تلاش کارکنان صنعت برق گذر از پیک سال 97 محقق شد سپس برنامه ها ،پیشنهادات و الزامات مختلفی برای برون رفت و ارتقا هر چه بیشتر پایداری شبکه و برق رسانی مداوم به بحث و بررسی گذاشته شد و مدیران و مجموعه صنعت برق برای آن راهکارهای ویژه ای یافتند و این علتی شد تا باب گفتگو را با حمید رضا پیرپیران …
۱۳۹۸/۰۸/۱۱ / تورم / فقر / سفره کم درآمدها
تغییرات سفره کم‌درآمد‌ها
بررسی داده‌های بودجه خانوار مرکز آمار نشان می‌دهد سفره محدود خانوار‌های دهک اول (کم‌برخوردار) در سال گذشته، کوچک‌تر از قبل شده است. مثلا یک پنجم از میزان مصرف گوشت دام دهک اول، در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶ حذف شده است تا میزان مصرف آنها، به کمتر از ۴۰۰ گرم در ماه برسد. حذف مصرف در اغلب کالا‌های اساسی خوراکی رویت می‌شود. علاوه بر اینها، خانوار‌های دهک اول در سال ۹۷، اقدام به فروش حدودا ۶۵۰ هزار تومان از لوازم زینتی و شخصی خود برای پوشش هزینه‌ها کرده‌اند.
۱۳۹۸/۰۸/۰۶
اکران پاییزی ضعف ساختار بازار سرمایه
نوسان‌های شدید بازار سهام در حالی نخستین ماه پاییز را با بازدهی ۲درصدی بورس همراه کرد که نشانه‌های این افت و خیزها در عملکرد صندوق‌های سرمایه‌گذاری نیز قابل رویت است.
۱۳۹۸/۰۸/۰۲
قابلیت بعدی اینستاگرام:
پیشنهاد افراد برای آنفالواگر احساس می‌کنید فید اینستاگرام بیش از حد شلوغ و در هم ریخته شده، احتمالا قابلیت بعدی این اپ نظرتان را به خود جلب خواهد کرد.این ویژگی که فعلا در حال تست است، توسط محققی به نام Manchu- Wong رویت شده است. ظاهرا قابلیت مذکور صفحات دنبال‌شده را دسته‌بندی کرده و مدیریت آنها را برای کاربر راحت‌تر می‌کند.Wong پیش از این بسیاری از قابلیت‌های اینستاگرام را پیش از انتشار علنی کرده بود و بعید نیست این بار هم حرف‌هایش درست از درآید.بر اساس اسکرین‌شات منتشر شده این ویژگی صفحات دنبال‌شده را بر اساس میزان تعامل کاربر با آنها و نوع محتوا دسته‌بندی می‌کند. برای مثال کاربرانی که در سه ماه گذشته با آنها کمترین تعامل را داشته‌اید (لایک پست یا مشاهده استوری) در یک گروه قرار می ‌گیرند. همچون …
۱۳۹۸/۰۶/۳۱ / رخداد های نجومی / نیم کره شمالی / اعتدال پاییزی / نیم کره جنوبی
رخدادهای نجومی مهرماه ۹۸
تهران- ایرنا- بروز اعتدال پاییزی، رویت هلال شامگاهی صفر ۱۴۴۱، هم‌نشینی مه و مشتری، امکان رصد سیاره تیر و بارش شهابی جباری؛ از جذاب‌ترین پدیده‌های نجومی مهر ماه ۹۸ هستند.
۱۳۹۸/۰۶/۱۰
با کاروان آئین حسینی(2)/ «شاخسِی»، یادآور صف رشادت یاران امام‌حسین(ع)
شب نخست ماه محرم در رسوم کهن شهر تبریز «شب رویت هلال ماه محرم» نام دارد و مداحان و نوحه‌خوانان این موضوع را دستمایه انتخاب اشعارشان قرار می‌دهند.
۱۳۹۸/۰۶/۰۲
اقدام پلید مرد آزارگر در خانه خالی تهرانپارس
مردی که پس از اغفال دختری جوان در فضای مجازی او را مورد آزار و اذیت قرار داده بود، دستگیر شد.در تاریخ چهارم اردیبهشت ماه، خانم جوانی با مراجعه به دادسرای ناحیه ۲۷ ویژه امورجنایی تهران و ارائه شکوائیه اعلام کرد که از سوی مرد حدوداً ۳۵ ساله مورد آزار و اذیت قرار گرفته است که پرونده این فرد با دستور مقام قضایی برای رسیدگی به پلیس آگاهی تهران بزرگ ارجاع شد. شاکی پس از حضور در اداره شانزدهم پلیس آگاهی پایتخت به کارآگاهان گفت: حدود چند ماه قبل در فضای مجازی با کسی که خود را فرشاد و ۲۰ ساله معرفی کرده بود آشنا شدم و این آشنایی کم کم به دوستی بدل شد. مدتی با هم در این فضا گفت‌وگو کردیم تا اینکه به این فرد اعتماد کردم و قرار شد که یک روز یکدیگر را حضوری ملاقات کنیم و در محدوده تهرانپارس با هم قرار گذاشتیم.شاکی …
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •