شنبه, ۴ بهمن, ۱۳۹۹ / 23 January, 2021
زایمان طبیعی
۱۳۹۹/۱۰/۲۵
"ماما" یار و همراه پزشک زنان یا یک رقیب جدی
دوازدهم تیر ۱۳۹۷ عده‌ای از پزشکان و متخصصان زنان نسبت به بخشنامه‌ "ترویج زایمان طبیعی" که دست ماما‌ها را برای فعالیت بیشتر باز می‌کرد، اعتراض کردند و این شد شروع اختلاف‌های جدید.
در ایام کرونا، زایمان طبیعی بهترین گزینه است
۱۳۹۹/۱۰/۲۰ / استانی-اجتماعی / سلامت / زایمان / زایمان طبیعی
در ایام کرونا، زایمان طبیعی بهترین گزینه است
یک فلوشیپ طب مادر و جنین گفت: به مادران باردار توصیه می‌شود که در شرایط کرونا ترجیحاً زایمان طبیعی داشته باشند که برای مادر و نوزاد بهتر است، زیرا بعد از آن به کمک کمتری نیاز دارند و رفت‌وآمد در منزلشان کاهش می‌یابد.
عوارض دیابت بارداری برای مادر و جنین
۱۳۹۹/۱۰/۰۵ / دیابت / دیابت بارداری / قند خون / زایمان زودرس / بارداری
عوارض دیابت بارداری برای مادر و جنین
عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری ابن‌سینا با اشاره به علائم بروز دیابت بارداری درباره عوارض آن، گفت: مسمومیت حاملگی، شروع زایمان زودرس، عدم پیشرفت در زایمان طبیعی و... از عوارض دیابت بارداری است.
راه های انتقال زگیل تناسلی چیست؟
۱۳۹۹/۱۰/۰۱ / زگیل تناسلی / ویروس HPV / سبک زندگی / پارسی خبر / زایمان طبیعی
راه های انتقال زگیل تناسلی چیست؟
یک جراح و متخصص زنان گفت: راه‌های انتقال ویروس HPV مختلف است، اگر اشخاص با هم تماس پوستی نزدیک داشته باشند، از طریق خراش و زخم پوست هم قابل انتقال است.
ترویج زایمان طبیعی در جامعه نیاز به فرهنگ سازی دارد
۱۳۹۹/۰۹/۲۷ / دانشگاه علوم پزشکی ایران / جلیل کوهپایه زاده / زایمان طبیعی
ترویج زایمان طبیعی در جامعه نیاز به فرهنگ سازی دارد
رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران، بر فرهنگ سازی زایمان طبیعی در جامعه به عنوان رسالت اجتماعی دانشگاه تاکید کرد.
خشونت عجیب علیه نوزادان!
۱۳۹۹/۰۹/۰۹ / نوزاد / تاریخ تولد لاکچری / زایمان طبیعی
خشونت عجیب علیه نوزادان!
شهوت و هیجان زندگی لاکچری و داشتن تاریخ رند برای هر چیزی، زندگی کودکان را هم نشانه گرفته و در سال‌های اخیر بیشتر هم شده است. آدم‌هایی که فکر می‌کنند می‌توانند با یک تاریخ رند، زندگی متفاوتی را به فرزندشان هدیه کنند. اما شاید بد نباشد یک روز بخشی از آدم‌هایی را که در تاریخ رند به دنیا آمده‌اند، پیدا کنند و به جواب این سؤال ذهنی‌شان برسند که آن‌هایی که در تاریخ‌های رند به دنیا آمده‌اند، واقعا آدم‌های متفاوت و خوش‌شانسی هستند یا این کیفیت زندگی و نوع تربیت است که خوشبختی را به فرزندمان هدیه می‌کند.
نقد و نظر/ آمار 9/9/99
۱۳۹۹/۰۹/۰۹
نقد و نظر/ آمار 9/9/99
محمد سرابی- روزنامه‌نگار از نظر پزشکی زمان دقیق فرایند زایمان طبیعی مشخص نیست و نباید آن را تغییر داد چون ممکن است به جنین آسیب وارد شود. از نظر شوآف و سلفی و لایک و فالوور جمع کردن و «وای عزیزم چه بچه خوشگلی» باید هر کاری با خودمان و بچه و ظرف غذا و علف‌های کنار جاده انجام بدهیم تا بیشتر دیده شویم. 20سال قبل که هنوز شبکه‌های اجتماعی وجود نداشت، عده‌ای در «خارج» تصمیم گرفته بودند که فرزند خود را دقیقا در نخستین لحظه شروع سال 2000به دنیا بیاورند. در بعضی کشور‌ها مانند انگلیس، تعدادی از روزنامه‌ها …
۱۳۹۹/۰۹/۰۸
برخورد با بیمارستان‌ها و پزشکان خاطی در زایمان‌های تقویمی
دکتر نادر توکلی، معاون درمان ستاد فرماندهی مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با بیان اینکه دستکاری در تاریخ مشخص و طبیعی تولد و زایمان‌های زودرس، عوارض خطرناکی برای نوزادان و حتی مادر دارد گفت: بر این اساس معاونت درمان وزارت بهداشت و دانشگاه‌ها به شدت با این مساله برخورد کرده و همچنین در حوزه نظارت درمان نیز با بیمارستان‌ها و پزشکانی که در این زمینه قصور کرده و برخلاف برنامه‌ها و سیاست‌های اجرایی وزارت بهداشت در حوزه ترویج زایمان طبیعی و کاهش سزارین‌های الکتیو اقدام کنند، برخورد می‌کند.
۹۹.۹.۹ و عوارض دستکاری تاریخ زایمان در دنیای کرونازده
۱۳۹۹/۰۹/۰۸ / زایمان / سزارین / همه_باهم_علیه_کرونا / کووید-19 / زایمان طبیعی / نوزاد نارس / نوزاد / بخش NICU / زایمان لاکچری / تاریخ تولد لاکچری
۹۹.۹.۹ و عوارض دستکاری تاریخ زایمان در دنیای کرونازده
رییس انجمن متخصصین زنان با اشاره عوارض زایمان کمتر از ۳۹ هفته، گفت: اصرار به انجام زایمان در تاریخ خاصی مانند ۹۹/۹/۹ آنهم در شرایط همه‌گیری کرونا در کشور می‌تواند منجر به عوارضی مانند بستری شدن طولانی‌تر در بیمارستان شود. از طرفی مداخله در زایمان مادران باردار مبتلای بدون علامت به کرونا می‌تواند بیماری کرونا را برای آنها سخت‌تر کند.
۱۳۹۹/۰۹/۰۶ / دستکاری تاریخ تولد نوزادان
هشدار درباره عوارض خطرناک دستکاری در تاریخ تولد نوزاد
به گزارش ایسنا، دکتر پریچهر پورانصاری عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به این که طول دوره بارداری در انسان ۲۸۰ روز یا ۴۰ هفته است افزود: گاهی به دلایل مختلفی نظیر بیماری، نداشتن شرایط زایمان طبیعی، مشکلات مادر و جنین و مواردی از این قبیل زایمان به تجویز پزشک به صورت برنامه‌ریزی شده انجام می‌گیرد. اما این زایمان برنامه‌ریزی شده نیز در پایان ۳۹ هفتگی حاملگی توصیه می‌شود و هر گز قبل از ۳۹ هفته توصیه نمی شود.
۹۹.۹.۹ و فوج نوزادان نارس
۱۳۹۹/۰۹/۰۵ / زایمان / زایمان طبیعی / زایمان سزارین / تاریخ تولد لاکچری / _بیمارستان / وزارت بهداشت / نوزاد / کروناویروس
۹۹.۹.۹ و فوج نوزادان نارس
رقم های نجومی برای رزرو اتاق عمل در ساعت ۰۹:۰۹ تاریخ ۹۹.۹.۹؛ زایمان و زایش نوزادی نارس؛ باز هم تکرار تراژدی "تاریخ تولد لاکچری"...
رقابتی عجیب به قیمت جان نوزاد؛ ۹۹/۹/۹ تولدی شوم یا لاکچری؟
۱۳۹۹/۰۹/۰۴ / زایمان / تولد نوزاد
رقابتی عجیب به قیمت جان نوزاد؛ ۹۹/۹/۹ تولدی شوم یا لاکچری؟
یک کارشناس ارشد مامایی گفت: میزان مرگ مادری در اثر سزارین ۲ الی ۳ برابر نسبت به زایمان طبیعی است و خطر مرگ نوزادان متولد شده با سزارین ۴ برابر نوزادان حاصل زایمان طبیعی است. متخصصان معتقدند مشکلات تنفسی در زایمان طبیعی کمتر است. از طرفی مواد بی هوشی یا بی حسی به کار رفته در سزارین باعث کم شدن ذخیره اکسیژن تنفسی نوزاد شده که گاهی نیازمند بستری و دریافت دارو برای مقابله با این مشکل می‌کند.
۱۳۹۹/۰۹/۰۳
هشدار وزارت بهداشت درباره افزایش زایمان‌ های لاکچری!
معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در ابلاغی به معاونین درمان دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور با اشاره به افزایش انجام تولد‌های تقویمی به روش سزارین در طی چند سال گذشته، این موضوع را برخلاف برنامه‌ها و سیاست‌های اجرایی وزارت بهداشت در حوزه ترویج زایمان طبیعی و کاهش سزارین‌های الکتیو دانسته و تاکید کرده است: دستکاری و یا تولد زودهنگام یا دیرتر از زمان اصلی، ضمن تحمیل هزینه اضافی به خانواده‌ها و سیستم درمان، باعث ایجاد عوارض جسمانی و به خطر افتادن سلامت مادر و نوزاد می‌شود.
تب بالای سزارین در شاهرود/ جدال بر سر راحتی یا قمار روی زندگی
۱۳۹۹/۰۷/۱۳ / دانشگاه علوم پزشکی شاهرود / مهناز همتی / زایمان / سزارین / زایمان طبیعی / زیرمیزی پزشکان
تب بالای سزارین در شاهرود/ جدال بر سر راحتی یا قمار روی زندگی
شاهرود- تب بالای رواج سزارین سبب شده تا حتی مسئولان نیز تمایلی به ارائه آمار دقیق سزارین و همچنین مقایسه آن با تعداد زایمان‌های طبیعی نداشته باشند.
۱۳۹۹/۰۶/۲۶ / استانی-شهرستانها / اورژانس / زایمان
زایمان موفق توسط پرسنل اورژانس شیرین‌سو
مدیر اورژانس پیش بیمارستانی شهرستان کبودراهنگ از انجام یک مورد زایمان طبیعی موفق در منزل توسط پرسنل اورژانس ۱۱۵ در یکی از روستاهای این شهرستان خبر داد.
آیا برنامه ترویج زایمان طبیعی در کشور موفقیت‌آمیز بود؟
۱۳۹۹/۰۶/۲۱ / زایمان طبیعی / سزارین / طرح تحول نظام سلامت / دانشگاه علوم پزشکی تهران
آیا برنامه ترویج زایمان طبیعی در کشور موفقیت‌آمیز بود؟
نتایج یک مطالعه کشوری نشان داد که اجرای برنامه ترویج زایمان طبیعی تا حدی در کاهش سزارین در ایران موثر بوده است. ولی آمار آن هنوز با میزان ۱۰ تا ۱۵ درصدی پیشنهادی سازمان بهداشت جهانی فاصله زیادی دارد.
علائم افتادگی مثانه چیست؟ + روش درمان
۱۳۹۹/۰۵/۳۱ / افتادگی مثانه / زایمان طبیعی / پارسی خبر / ورزش / سبک زندگی
علائم افتادگی مثانه چیست؟ + روش درمان
فوق تخصص فلوشیپ اختلالات کف لگن و استاد دانشگاه تهران درباره علل افتادگی مثانه ، راه‌های درمان و شیوه‌های پیشگیری، اطلاعات مفیدی در اختیارتان می‌گذارد.
۱۳۹۹/۰۵/۲۷
آفتاب به 3 بیمار زندگی بخشید
[شهروند] مادرجوان پس از زایمان پنجمین کودکش دچار مرگ مغزی شد. اما حالا این تصمیم بزرگ خانواده زن جوان است که باعث شد با اهدای اعضای بدن او و جان‌بخشیدن به چند بیمار نیازمند نامش را برای همیشه زنده نگه دارند. اعضای بدن مادر بوشهری نجات‌بخش جان سه بیمار شد. مادری که همیشه به فکر کمک به دیگران بود و سرفصل زندگی‌اش نیز با ایثارگری به پایان رسید. همسر و فرزندان این زن 36ساله، فکرش را هم نمی‌کردند که مادرشان پس از زایمان چشم از دنیا ببندد؛ مادری که یک کودک دیگر هم به خانواده‌اش هدیه داد و رفت. حالا پدر و پنج فرزند تنها مانده‌اند. به عزا نشسته‌اند اما با اهدای عضو کار بزرگی انجام دادند. آفتاب قره‌قانی 36ساله برازجانی، هفدهم مرداد برای زایمان طبیعی به بیمارستان …
توکوفوبیا، عامل اصلی فرار از زایمان طبیعی
۱۳۹۹/۰۵/۱۶ / زایمان طبیعی / ترس / دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
توکوفوبیا، عامل اصلی فرار از زایمان طبیعی
ترس از زایمان، یکی از بزرگ‌ترین مشکلاتی است که زنان باردار با آن مواجه بوده و حتی گاهی آنان را بدون داشتن هرگونه مشکلی برای زایمان طبیعی، به‌سوی عمل سزارین می‌کشاند. محققان کشور با بررسی این ترس که گاهی وضعیت مرضی به خود می‌گیرد، سعی در موشکافی آن کرده‌اند.
۱۳۹۹/۰۴/۱۵
یک عکس یک خاطره
«دالی» (تاکسیدرمی) در موزه سلطنتی اسکاتلند بیست‌وچهار‌سال پیش در چنین روزی، برابر پنجم جولای 1996 میلادی، «دالی» نخستین گوسفند شبیه‌سازی‌شده جهان در اسکاتلند به دنیا آمد. دانشمندان با جداسازی یک سلول از عضو شیرده گوسفند ماده آن را به تخمک بارورنشده یک گوسفند دیگر الحاق کردند و پس از تشکیل جنین آن را داخل رحم گوسفند سومی قرار دادند. دالی با زایمان طبیعی به دنیا آمد و هرچه ‌گذشت بیشتر به گوسفندی که از سلول آن پدید آمده بود، شبیه‌شد. دالی چهاردهم فوریه 2003 بر اثر بیماری حاد تنفسی مُرد. این گوسفند زمان مرگ 6‌ سال داشت، اما چون مادر ژنتیکی‌اش هم در زمان استخراج سلول شش ساله بود، دالی در لحظه تولد به لحاظ تقویم ژنی 6‌ سال از عمرش …
نوزاد خرمشهری آمبولانس را برای تولدش انتخاب کرد
۱۳۹۹/۰۳/۲۴ / استانی-اجتماعی / اخبار اجتماعی - خوزستان / اورژانس / نوزاد
نوزاد خرمشهری آمبولانس را برای تولدش انتخاب کرد
رئیس اورژانس پیش بیمارستانی دانشکده علوم پزشکی آبادان از انجام یک زایمان طبیعی موفق در آمبولانس به کمک نیروهای اورژانس ۱۱۵ خرمشهر خبر داد.
مرگ مادر و کودک حین زایمان در بوشهر /علوم‌پزشکی: از چنین مواردی به آسانی رد نمی‌شویم
۱۳۹۹/۰۲/۳۱ / سلمان فارسی / دانشگاه علوم پزشکی بوشهر / وزارت بهداشت / استان بوشهر / کمیسیون / استانی-اجتماعی / مرگ / بارداری / زایمان / قصورپزشکی
مرگ مادر و کودک حین زایمان در بوشهر /علوم‌پزشکی: از چنین مواردی به آسانی رد نمی‌شویم
شب گذشته متنی تحت عنوان "اصرار بر زایمان طبیعی جان مادر و نوزاد را گرفت" در فضای مجازی منتشر شد که حکایت از مرگ زن باردار و کودکش در بیمارستان سلمان فارسی بوشهر داشت.
۱۳۹۹/۰۲/۲۳ / مامایی / زایمان / زایمان طبیعی / زایمان سزارین / سازمان بیمه سلامت
کدامیک از خدمات ماماها تحت پوشش بیمه است؟
معاون بیمه و خدمات سازمان بیمه سلامت درباره پوشش بیمه ای خدمات مامایی گفت: فعلا ویزیت مامایی در تعهد سازمان بیمه سلامت قرار ندارد، اما در سنوات گذشته طرح پوشش ویزیت و خدمات مامایی به صورت آزمایشی در سه استان کشور به شکل پایلوت انجام شد که با استقبال چندانی مواجه نشد.
۱۳۹۹/۰۲/۲۰ / زایمان در آب / زایمان طبیعی / اراک / استانی-اجتماعی
اتاق زایمان در آب بیمارستان قدس اراک افتتاح شد
اتاق زایمان در آب بیمارستان قدس اراک به بهره برداری رسید.
۱۳۹۹/۰۲/۱۷ / علیرضا زالی / مامایی / دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
تلاش ماماها در کاهش آمار سزارین و افزایش زایمان طبیعی ستودنی است
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، بر نقش ارزنده ماماها در ارتقا سلامت مادران و نوزادان تاکید کرد.
۱۳۹۹/۰۲/۱۶ / استانی-اجتماعی / مامایی
ماماها نقش مهمی در تامین سلامت خانواده دارند/ زایمان طبیعی افزایش یابد
یک متخصص مامایی، با تاکید بر لزوم ارتقای همه جانبه سلامت جسمی و روانی و اجتماعی جامعه، متذکر شد: به دنبال افزایش درصد زایمان طبیعی هستیم، زیرا زایمان طبیعی می تواند کیفیت زندگی مادر را بالا ببرد.
۱۳۹۹/۰۲/۱۶ / مامایی / زایمان
نقش کلیدی مامایی در ترویج زایمان طبیعی و سلامت مادر و نوزاد
 مدیر اداره مامایی معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به انجام ۸۹ درصد زایمان‌های طبیعی سال گذشته در سطح دانشگاه توسط ماماها، خاطرنشان کرد: مهمترین عامل زایمان طبیعی در جهان ماما است.
۱۳۹۹/۰۲/۱۴ / استانی-علمی و آموزشی / کروناویروس / زایمان طبیعی / سازمان تامین اجتماعی
انجام ۱۷ هزار عمل جراحی در مراکز درمانی و بیمارستانی لرستان
مدیر درمان تامین اجتماعی لرستان گفت: ۱۷ هزار عمل جراحی در مراکز درمانی و بیمارستانی استان انجام شده است.
۱۳۹۹/۰۲/۱۳ / بیماران قلبی / موادغذایی / پارسی خبر
توصیه غذایی مفید به بیماران قلبی
از انجمن آترواسکلروز، دکتر مسعود اسلامی با بیان اینکه تغییر سبک زندگی به ویژه در سال‌های اخیر بیماری‌های قلبی و عروقی را افزایش داده است، افزود:متاسفانه درخصوص عادات غذایی دچار مشکل شده ایم، استفاده از غذا‌های فست فود و آماده بیماری‌های قلبی و عروقی را افزایش داده است.وی ادامه داد: سازمان بهداشت جهانی توصیه می‌کند افراد در روز پنج وعده غذایی میوه داشته باشند که متاسفانه در کشور ما علاوه بر فراوانی میوه کمتر مصرف می‌شود.دبیر علمی شانزدهمین کنگره سراسر تازه‌های قلب و عروق خاطر نشان کرد: باید از کودکی تغذیه صحیح، دوری از فست فود‌ها و نوشابه و ورزش کردن را به کودکانمان آموزش بدهیم.وی در خصوص بارداری در زنان مبتلا به بیماری‌های قلبی اظهار داشت: زنان بارداری که بیماری‌های قلبی خفیفی دارند، می‌توانند …
۱۳۹۹/۰۱/۱۹ / پارسی خبر / بارداری / ترس از زایمان
راه غلبه بر ترس از زایمان طبیعی و سزارین
اکثر خانم‌ها بارداری استرس و ترس از زایمان طبیعی یا سزارین را دارند، اما راهکار‌هایی وجود دارد که میتوانید بر این ترس‌ها غلبه کنید.
۱۳۹۸/۱۲/۱۶ / ویروس کرونا / استان قم / تولد
ببینید | تولد دومین نوزاد از مادر کرونایی، در بلوک زایمان مرکز فرقانی قم
دقایقی پیش دومین نوزاد با زایمان طبیعی از مادر کرونایی، در بلوک زایمان مرکز فرقانی قم به دنیا آمد.
۱۳۹۸/۱۲/۰۶ / زایمان / چکاپ بعد از زایمان / زنان / پارسی خبر
چکاپ بعد از زایمان کی و چطور انجام می‌شود؟
چند هفته بعد از زایمان طبیعی جهت کنترل و سلامت بررسی دستگاه تناسلی به پزشک مراجعه کرده و در این زمان، سوالات خود را از پزشک مراقب خود بپرسید.
۱۳۹۸/۱۲/۰۴ / بارداری / زایمان / پارسی خبر
روش‌های کنترل درد زایمان
شاید برای شما جالب باشد که بدانید بدن انسان در حالت عادی توانایی تحمل ۴۵ واحد درد را دارد این در حالی است که یک مادر، هنگام زایمان طبیعی به طور متوسط ۵۷ واحد درد تحمل می‌کند که این درد معادل شکستن همزمان ۲۰ استخوان بدن است.
۱۳۹۸/۱۱/۱۸
بیمارستان آتیه همدان آماده پذیرش بیماران خارجی است
مرضیه کولانی : مدیر درمان سازمان تامین اجتماعی همدان گفت: با بهره‌برداری از بخش بین‌المللی بیمارستان آتیه همدان، این مرکز آماده پذیرش بیماران خارجی و جذب گردشگر سلامت است.علیرضا صفری در حاشیه بهره برداری از بخش لندری بیمارستان آتیه همدان در جمع خبرنگاران افزود: با تمهیدات انجام شده این بیمارستان به عنوان آزمونه بخش لندری کشور انتخاب شده است.وی در خصوص بخش آی.پی.دی (IPD) یا بیماران بین‌الملل بیمارستان آتیه همدان نیز بیان کرد: با توجه به سیاست‌های کشور تصمیم گرفتیم بخش پذیرش بیماران بین الملل را از کشورهای عراق، عمان و قطر فعال کنیم.صفری اضافه کرد: استان همدان جزء ۱۲ استانی بود که برای این مهم با توجه به امکانات انتخاب شد و در حال حاضر این بخش با هفت اتاق ویژه با تمامی امکانات ضروری برای بیماران …
۱۳۹۸/۱۱/۱۴ / درمان
رتبه اول کاهش زایمان سزارین در بیمارستان تامین اجتماعی کردستان
مدیر درمان تامین اجتماعی استان کردستان گفت: بیمارستان تامین اجتماعی سنندج و سقز در انجام زایمان طبیعی و کاهش درصد سزارین توانسته‌اند در میان بیمارستان های تامین اجتماعی کشور رتبه اول را کسب کند.
۱۳۹۸/۱۰/۲۹ / اخبار سلامت / زایمان طبیعی
زایمان سزارین یا طبیعی؟
بسیاری از زنان از ترس درد ناشی از زایمان طبیعی به سزارین فکر می‌کنند؛ اما بهتر است بدانیم هر یک از این روش‌ها مزایا و ریسک‌هایی دارند. با توجه به اینکه اغلب زنان در دوره بارداری تصمیم خودشان را می‌گیرند که چه روشی را تجربه کنند، در این مطلب به مزایا و ریسک‌های هر روش می‌پردازیم.
۱۳۹۸-۱۰-۲۹
زایمان طبیعی یا سزارین؟ از چالش‌های هرکدام بخوانید
بسیاری از زنان از ترس درد ناشی از زایمان طبیعی به سزارین فکر می‌کنند؛ اما بهتر است بدانیم هر یک از این روش‌ها مزایا و ریسک‌هایی دارند. با توجه به اینکه اغلب زنان در دوره بارداری تصمیم خودشان را می‌گیرند که چه روشی را تجربه ‌کنند، در این مطلب به مزایا و ریسک‌های هر روش می‌پردازیم.
۱۳۹۸/۱۰/۲۵
دلیل خونریزی پس از زایمان چیست؟
بررسی انقباض رحم و ماساژ رحم می‌تواند علت را تشخیص دهد. در بعضی موارد هم شل شدن رحم و هم پارگی، هر دو وجود دارند، به خصوص در موارد زایمان طبیعی با استفاده از ابزاری مثل فورسپس یا واکیوم.
۱۳۹۸/۱۰/۱۷
گیاهی که زایمان طبیعی را راحت‌تر می‌کند
یک محقق و پژوهشگر طب سنتی گفت: گیاه مریم گلی خواص شگفت انگیزی برای سلامتی افراد به خصوص مادران باردار دارد.
۱۳۹۸/۱۰/۱۵ / زایمان طبیعی / دانشگاه علوم پزشکی تهران / سزارین
چالش های زایمان بدون درد دارویی در بیمارستان ها
رئیس گروه مادر، نوزاد و مامایی معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی تهران، یکی از چالش های زایمان طبیعی را، اجرای زایمان بی درد دارویی در بیمارستان ها عنوان کرد.
۱۳۹۸/۱۰/۰۴ / علوم پزشکی / وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی / بهداشت و سلامت / مهر / فارس
چتر حمایت وزارت بهداشت بر درمان ناباروری و اورژانس هوایی
شیراز - ایرنا- معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اعتباراتی که برای ماندگاری پزشکان در مناطق محروم در نظر گرفته شده گفت: سال ۹۹ همچنین طرح هایی چون حمایت از درمان ناباروری، ترویج زایمان طبیعی و حمایت از اورژانس هوایی نیز مورد حمایت و توجه است.
۱۳۹۸/۱۰/۰۱
11 راه برای کاهش درد زایمان بدون استفاده از دارو
خانم باردار ابتدا باید بتواند دردهای واقعی و دردهای کاذب را از یکدیگر تشخیص دهدنویسنده : فرنگیس یاقوتی |مترجمشاید برای شما جالب باشد که بدانید بدن انسان در حالت عادی توانایی تحمل ۴۵ واحد درد را دارد، این در حالی است که یک مادر، هنگام زایمان طبیعی به طور متوسط ۵۷ واحد درد را تحمل می‌کند که این درد معادل شکستن همزمان ۲۰ استخوان بدن است.
۱۳۹۸/۰۹/۲۳ / ورزش / مادران باردار / فشار خون / زایمان / دیابت
آیا ورزش می‌تواند شرایط بهتری برای زایمان طبیعی فراهم کند؟
تهران - ایرنا - عضو تیم تخصصی مرکز فوق تخصصی درمان ناباروری و سقط مکرر ابن سینا با طرح این سوال که آیا ورزش می‌تواند شرایط بهتری را برای زایمان طبیعی به وجود آورد؟ گفت: البته، یکی از نقش‌های خیلی مهم ورزش، فراهم آوردن شرایط بهتر برای زایمان طبیعی است.
۱۳۹۸/۰۹/۰۵ / استانی-اجتماعی / کرمانشاه / زایمان طبیعی / سزارین / رایحه درمانی / دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه
این رایحه‌ها درد زایمان را کم می‌کند!
تصور شکستن همزمان 20 استخوان بدن به خودی خود دردناک است، اما این تصور دردناک برای تمام مادران، سر هر زایمان رنگ واقعیت می‌گیرد و آنها برای به دنیا آوردن فرزندان خود این درد وحشتناک را بارها و بارها تجربه می‌کنند.
۱۳۹۸/۰۸/۱۹ / هفته سلامت بانوان ایرانی / مامایی / نظام ارجاع / زایمان طبیعی / نظام پزشکی / درمان / وزارت بهداشت / _بیمه
چرا خدمات "مامایی" بیمه نیست؟
عضو شورایعالی سازمان نظام پزشکی کشور ضمن برشمردن مشکلات صنفی ماماها در کشور، در عین حال از بیمه نبودن خدمات مامایی و همچنین نظام پرداختی بیمارستان‌های دولتی به ماماها انتقاد کرد.
۱۳۹۸/۰۸/۱۹
کسب رتبه اول بیمارستان عیسی بن مریم (ع) اصفهان در بخش زایشگاه در کشور
اصفهان –راعی : رئیس بیمارستان عیسی بن مریم از کسب رتبه اول بیمارستان عیسی بن مریم(ع) اصفهان در بخش زایشگاه در کشور خبر داد.امین رضا طباطبایی در جمع اصحاب رسانه گفت: بر اساس رتبه بندی سازمان بهداشت بیمارستان عیسی بن مریم موفق به کسب رتبه اول کشور در حوزه‌های پزشکی، پیرا پزشکی، مامایی و زایشگاه شده است.وی بیان کرد: بیمارستان عیسی بن مریم با قدمت و سابقه حدود 200 هزار متولد تا به امروز و ماهیانه 125 زایمان طبیعی لوح برتر بیمارستان دوستدار مادر و ترویج زایمان طبیعی و لوح برتر بیمارستان دوستدار کودک را کسب کرده است.عضوهیات مدیره بیمارستان عیسی بن مریم با اشاره به یکصدو پانزدهمین سال تاسیس بیمارستان عیسی بن مریم افزود: چشم انداز کلی این بیمارستان ارائه خدمات با کیفیت در کمترین زمان به بیماران و مراجعه …
۱۳۹۸/۰۸/۱۱ / مادران باردار / پرسش از خبر / زایمان / بهداشت و سلامت
زایمان طبیعی و فواید آن چیست؟
وضعیت جسمانی بیشتر مادرانی که از طریق زایمان طبیعی فرزند خود را به دنیا می آورند، به سرعت بهبود یافته و نوزادان سالمی خواهند داشت؛ ضمن این که زایمان های بعدی هم در فرایندی کوتاه تر و با ریسک بسیار کم برای مادر و فرزند طی خواهند شد.
۱۳۹۸/۰۸/۱۲
حضور ۲۳۷ دانشجوی خارجی در دانشگاه علوم پزشکی همدان
رشید حیدری‌مقدم ابراز امیدواری کرد که با ادامه روند فعلی و ظرفیت‌سازی بیشتر برای جذب دانشجوی خارجی شاهد تبدیل دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا به دانشگاه نسل سوم باشیم.وی درباره عقد قرارداد برای پذیرش دانشجویان خارجی اظهار کرد: هم‌اکنون تعداد دانشجویان با ملیت غیرایرانی به ۲۳۷ دانشجو رسیده است که کمتر از ۲۰ نفر آنان دانشجویان بورسیه هستند. رئیس دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا با بیان اینکه با ابزارهای فعلی نمی‌توان کشور را مدیریت کرد، خاطر‌نشان کرد که به منظور توسعه و حرکت به سمت دانشگاه‌های نسل سوم و برای تولید ایده‌ها به ثروت گامهای بزرگی برداشته شده است. وی اداره کلاس‌های درسی به زبان انگلیسی را یکی از برنامه‌های عملیاتی دانشکده پزشکی دانست و برنامه‌ریزی برای این موضوع را مهم خواند و گفت: برای ارتقای …
۱۳۹۸/۰۸/۱۰ / ایرج حریرچی / سزارین / زایمان طبیعی
افزایش آمار سزارین در روزهای خاص سال/ سهم بالا شهری‌ها بیشتر است
معاون کل وزارت بهداشت گفت: در تاریخ هشتم آبان ۹۸ در یک بیمارستان خصوصی شمال شهر که روزانه ۱۲ سزارین به طور متوسط انجام می داده ۳۲ سزارین انجام شد.
۱۳۹۸/۰۸/۰۹ / بهداشت / وزارت بهداشت / وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی / زایمان / ایرج حریرچی
سزارین در تاریخ خاصی افزایش یابد، با بیمارستان متخلف برخورد می‌شود
تهران- ایرنا- معاون وزیر بهداشت گفت: اگر در تاریخ خاصی میزان زایمان به روش سزارین افزایش یابد با بررسی آمار آن بیمارستان با متخلفان برخورد خواهد شد، ضمن اینکه راه حل اساسی این معضل افزایش زایمان طبیعی است.
۱۳۹۸/۰۸/۰۷ / زایمان / مرکز درمان ناباروری پژوهشگاه ابن‌سینا / تاریخ تولد لاکچری / سزارین / زایمان طبیعی
تراژدی تولدهای تقویمی در «۹۸/۸/۸» تکرار می‌شود؟
۹۸/۸/۸؛ تاریخی لاکچری و احتمال صف طولانی سزارین در برخی بیمارستان‌ها؛ همانند آنچه که سال گذشته و به اذعان مسوولان در تاریخ ۹۷/۷/۷ بویژه در برخی بیمارستان‌های خصوصی شاهد بودیم...
۱۳۹۸/۰۷/۱۹ / قاسم جان بابایی / تخت بیمارستانی / زایمان طبیعی
توسعه اتاق های زایمان تک نفره/ مشکل توزیع تخت بیمارستانی
معاون درمان وزارت بهداشت گفت: دو هزار اتاق زایمانی در کشور ساخته شده و از آنچه در طرح تحول سلامت پیش بینی شده، ۹۰ درصد آن در بخش اتاق زایمان اجرا شده است.
۱۳۹۸/۰۷/۰۱
تولد نوزاد عجیب الخلقه هندی با 4 پا و سه دست+ تصویر حیرت‌آور
زن هندی در یک زایمان طبیعی نوزادی با 4 پا و 3 دست به دنیا آورد.
۱۳۹۸/۰۷/۰۳
باکتری های روده نوزادان سزارینی بیشتر از نوزادان متولد شده با زایمان طبیعی است
براساس مطالعات جدید پژوهشگران انگلیسی، نوزادان متولد شده به روش سزارین نسبت به نوزادانی که با روش طبیعی به دنیا آمده اند باکتری های روده بیشتری دارند.
۱۳۹۸/۰۶/۳۱ / هند / زایمان طبیعی / راجستان
(تصویر) تولد نوزاد دختر با ۴ پا و ۳ دست
راجو 24 ساله در این زایمان یک دختر و پسر به دنیا آورد که پسر سالم است اما دختر دارای چهار پا و سه دست است.
۱۳۹۸/۰۶/۰۸ / درمان ناباروری / زایمان طبیعی / سزارین / قاسم جان بابایی
کاهش آمار سزارین بار اول/ وضعیت مراکز درمان ناباروری
معاون درمان وزارت بهداشت، از کاهش آمار زایمان سزارین در کشور خبر داد.
۱۳۹۸/۰۵/۱۸
توضیح دانشگاه علوم پزشکی البرز درباره مرگ مادر ۱۷ ساله کرجی پس از زایمان: موضوع را به صورت ویژه بررسی می کنیم / دستور یا فشاری روی پزشکان برای انجام زایمان طبیعی وجود ندارد
مدیر درمان تامین اجتماعی استان البرز با اشاره به مرگ یک مادر ۱۷ ساله حین زایمان در بیمارستان البرز کرج ، گفت : علت مرگ این مادر توسط کارشناسان در دست بررسی است.
۱۳۹۸/۰۵/۰۲
مراقبت های بعد از سزارین
زایمان طبیعی یا سزارین نیاز به مراقبت هایی دارد که در این مطلب به مراقبت های بعد از سزارین اشاره می شود.
۱۳۹۸/۰۵/۰۱ / سزارین / زایمان طبیعی / بهره هوشی / رشد شناختی / نوزاد
تاثیر زایمان سزارین و طبیعی بر رشد شناختی نوزادان
پژوهشگران اسپانیایی اخیرا دریافته‌اند نوزادانی که با زایمان سزارین متولد شده‌اند نه تنها بهره هوشی کمتری نسبت به نوزادان متولد شده با زایمان طبیعی دارند بلکه رشد شناختی آنها نیز پایین است.
۱۳۹۸/۰۴/۱۶
این ۱۶ خطر و عارضه مادر و نوزاد را در "سزارین" تهدید می‌‌کند
در موارد زایمان سزارین در مقایسه با زایمان طبیعی، مرگ و میر مادر افزایش چشمگیری پیدا می‌کند؛ در زایمان سزارین اورژانس در مقایسه با زایمان طبیعی با افزایشی حدود ۹ برابر در خطر مرگ همراه است و ...
۱۳۹۸/۰۴/۱۱
پرداخت بدون سقف هزینه جراحی‌های تخصصی در طرح "رفاه" بیمه صندوق هنر
صندوق اعتباری هنر، خدمات بیمه درمان تکمیلی خود را در قالب سه طرح "امید، آرامش و رفاه" با 3 سقف قیمتی از 70 تا 700 هزار تومان ارائه می‌‌کند؛ در طرح رفاه با قیمت 700 هزار تومان، هزینه اعمال جراحی تخصصی، زایمان طبیعی و سزارین بدن سقف پرداخت می‌شود.
۱۳۹۸/۰۴/۱۰ / وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی / درمان / کرمان / درمان ناباروری
توسعه درمان ناباروری و زایمان طبیعی در دستورکار وزارت بهداشت
وزیر بهداشت کاهش رشد جمعیت را از دغدغه‌های آینده برشمرد و گفت: به دنبال توسعه درمان ناباروری و زایمان طبیعی در سطح کشور هستیم و در همین راستا نیز برنامه‌های مدونی را در وزارت بهداشت دنبال خواهیم کرد.
۱۳۹۸/۰۴/۱۰
آیا "سزارین" باعث حفظ تناسب اندام مادران می‌شود؟!
آیا این ذهنیت که "سزارین" باعث حفظ تناسب اندام می‌شود و خانم‌هایی که عمل زایمان خود را به روش سزارین انجام می‌دهند، تناسب اندام خود را سریع‌تر از مادران با زایمان طبیعی به دست می‌آورند، تصوری صحیح است؟!
۱۳۹۸/۰۴/۰۲ / میبد / بیمارستان
نوزاد پسر با وزن افزون بر چهار کیلوگرم در میبد متولد شد
یزد- ایرنا- یک نوزاد پسر با وزن چهار کیلو و ۶۴۰ گرم در بیمارستان امام جعفر صادق (ع) شهرستان میبد از مادر ۲۶ ساله که شهروند خارجی است با زایمان طبیعی به دنیا آمد.
۱۳۹۸/۰۲/۳۱
آمار بالای "سزارین" در ایران نتیجه‌ پزشک‌سالاری نظام سلامت کشور است
عضو هیئت علمی دانشکده بهداشت و ایمنی شهید بهشتی با هشدار نسبت به آمار بالای سزارین در ایران، این امر را نتیجه‌ پزشک‌سالاری در نظام سلامت کشور دانست و گفت: این در حالی است که 80 درصد از مادران باردار توانایی زایمان طبیعی را دارند.
۱۳۹۸/۰۲/۲۸ / جنین / زایمان / زایمان طبیعی
سر نوزاد حین تولد تغییر شکل می‌دهد!
بسیاری از زنان پس از زایمان و مشاهده بیرون آمدن کودک از رحمشان، حسی همانند رخداد یک معجزه را دارند اکنون دانشمندان موفق به ایجاد تصاویر ۳ بعدی تغییرات مغز جنین حین تولد شده‌اند.
۱۳۹۸/۰۲/۱۶
طی یکسال گذشته 14هزار نوزاد در جنوب کرمان متولد شد
جیرفت - ایرنا - رئیس دانشگاه علوم پزشکی جیرفت از تولد 14 هزار و 255 نوزاد در هفت شهرستان جنوبی استان کرمان طی یک سال گذشته خبر داد و گفت: 9 هزار و 688 مورد از این بچه ها با زایمان طبیعی به دنیا آمده اند.
۱۳۹۸/۰۲/۱۴
60 درصد سزارین‌ها در ایران تکراری است
معاون درمان وزارت بهداشت با اشاره به آمار زایمان طبیعی و سزارین در کشور، گفت: ۶۰ درصد سزارین‌های کشور سزارین تکراری است.
۱۳۹۸/۰۲/۱۰
هشت هزار و 700 زایمان در ایلام انجام شد
ایلام - ایرنا - معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام گفت: سال گذشته هشت هزار و 700 زایمان طبیعی و سزارین در سطح بیمارستان ‌های استان انجام شده است.
۱۳۹۸/۰۲/۰۸
روند رو به رشد "سزارین" در کشور متوقف شده است
معاون درمان وزارت بهداشت با اشاره به موضوع حفظ کرامت مادران باردار گفت: تدوین بسته حمایتی ترویج زایمان طبیعی در آخرین مراحل قرار گرفته است.
۱۳۹۸/۰۲/۰۷
تغییر محور ترویج زایمان طبیعی/مامایی جایگزین پزشک محوری
معاون بهداشت وزارت بهداشت، گفت: به منظور افزایش و ترویج زایمان طبیعی، باید از پزشک محوری به سمت ماماها برویم.
۱۳۹۸/۰۲/۰۷
برای هر زن یک ماما نیاز است
مشاور وزیر در امور مامایی با اشاره به نقش ماماها در تشویق و ترویج فرزندآوری و زایمان طبیعی، گفت: تامین سلامت خانواده و اصلاح سبک زندگی از دیگر نقش‌های ماما است؛ برای هر زن یک ماما نیاز است.
۱۳۹۸/۰۲/۰۷
واکاوی علل محقق نشدن زایمان طبیعی در برخی مناطق کشور/ لزوم بازنگری در آموزش‌های حرفه مامایی
وزیر بهداشت گفت: از سال ۹۳ ترغیب به زایمان طبیعی و کاهش سزارین را به عنوان سیاست و برنامه اصلی وزارت بهداشت در دستور کار خود قرار دادند و توفیقات قابل توجهی نیز داشتیم اما باید علل عدم توفیق در برخی مناطق کشور را مورد واکاوی قرار دهیم.
۱۳۹۸/۰۲/۰۷
نقش ماما در ترویج فرزندآوری و زایمان طبیعی
مشاور وزیر بهداشت در امور مامایی با اشاره به نقش ماماها در تشویق و ترویج فرزندآوری و زایمان طبیعی، گفت: تأمین سلامت خانواده و اصلاح سبک زندگی از دیگر نقش‌های ماما است.
۱۳۹۸/۰۲/۰۷
نقش پررنگ ماماها در مناطق سیل‌زده/ چالش اشتغال ماماها در کشور
ایلنا: رئیس فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی در مراسم بزرگداشت روز ماما گفت: ماماها نقش مهمی در ترویج زایمان طبیعی و رشد جمعیت در کشور دارند.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •