چهارشنبه, ۱۲ آذر, ۱۳۹۹ / 2 December, 2020
سد فینسک
۲ روز قبل
ضرورت مدیریت واحد زیست‌محیطی
بستر حیات و عرصه‌های تولید کشاورزی کشورمان در دهه‌های اخیر دستخوش آسیب‌های برگشت‌ناپذیری شده است. اما جز ابراز مرثیه‌های فرساینده از جانب دلسوزان، تشکل‌های زیست محیطی و حتی مدیران کلان در این حوزه، بارقه امیدی به چشم نمی‌خورد. ریاست سازمان حفظ محیط زیست، هرازگاه خود دورنمای تیره‌ای از ظرفیت‌های رو به زوال طبیعت کشور را ترسیم می‌کند که بیش از هر چیز بر غلظت نومیدی‌ها می‌افزاید. فعالیت شبانه‌روزی و نا ایستای ماشین‌آلات تخریب در تمام کانون‌های سبز به خصوص در دامنه‌های البرز به تنهایی نشان از غیبت آشکار دستگاه‌های متولی برای حفاظت و نظارت می‌دهد. گسترش بی‌توجیه شبکه‌های گازرسانی و دیگر تسهیلات در عمق …
خسارات جبران ناپذیر ساخت فینسک به طبیعت
۱۳۹۹/۰۸/۲۶ / سمنان / رودخانه / مازندران / وزارت نیرو / سدسازی / انتقال آب
خسارات جبران ناپذیر ساخت فینسک به طبیعت
یک پژوهشگر آب به بررسی هزینه های سرسام آور ساخت سد فینسک برای انتقال آب به استان سمنان اشاره کرد و گفت: ساخت این سد ۸۰۰ هکتار جنگل، باغ و مرتع را به زیر آب می برد.
تاکید گلرو بر لزوم تسریع در اجرایی شدن دو پروژه سد فینسک و انتقال آب خزر
۱۳۹۹/۰۸/۱۲ / استانی-سیاسی / نماینده سمنان / انتقال آب خزر به فلات مرکزی / سد فینسک / شهرستان سرخه
تاکید گلرو بر لزوم تسریع در اجرایی شدن دو پروژه سد فینسک و انتقال آب خزر
 نماینده مردم سمنان، مهدیشهر و سرخه در مجلس شورای اسلامی  خواستار تسریع در اجرایی شدن دو پروژه سد فینسک و طرح انتقال آب خزر شد.
تکمیل پروژه احداث سد فینسک مطالبه جدی سمنانی‌ها از وزارت نیرو است
۱۳۹۹/۰۸/۱۲
تکمیل پروژه احداث سد فینسک مطالبه جدی سمنانی‌ها از وزارت نیرو است
سمنان- نماینده مردم سمنان، سرخه و مهدی‌شهر در مجلس بابیان اینکه تکمیل پروژه احداث سد فینسک مطالبه جدی سمنانی‌ها از وزارت نیرو است، گفت: وزارت نیرو باید تلاش کند تا این پروژه مشمول زمان نشده و در تاریخ مشخص این سد به بهره‌برداری رسد.
سؤال نمایندگان مجلس از اردکانیان درباره سد «فینسک»
۱۳۹۹/۰۸/۰۸ / کمیسیون کشاورزی / کمیسیون های مجلس / نمایندگان مجلس / مجلس / سمنان / مجلس شورای اسلامی / وزارت نیرو / فینسک / سد فینسک / مازندران
سؤال نمایندگان مجلس از اردکانیان درباره سد «فینسک»
تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی با تهیه سؤالی از وزیر نیرو، خواستار توضیحات وی درباره علل کارشناسی نبودن احداث این سد شده‌اند.
غرق اجباری سه روستا!
۱۳۹۹/۰۸/۰۷ / آب رسانی / سد فینسک / روستای تم
غرق اجباری سه روستا!
بنا به گفته منابع محلی تمام روستای تُم، ۸۰ درصد روستای تَلاجیم و ۶۰ درصد روستای مُلاده که در دامنه شمالی رشته کوه‌های البرز (واقع در استان مازندران) قرار گرفته‌اند، در مخزن سد فینسک غرق می‌شوند تا آب همسایه جنوبی خود یعنی سمنان را تأمین کنند.
۱۳۹۹/۰۸/۰۷ / آب / دریای خزر / محیط زیست / سمنان
موافقان و مخالفان احداث سد فینسک چه می گویند؟
طرح انتقال آب از دریای خزر به فلات مرکزی ایران نخستین بار در اواخر دهه 30 مطرح شد. به دلایلی این طرح که «ایرانرود» نامیده می‌شد تا بعد از انقلاب مسکوت ماند تا این که دوباره در مجلس نهم بر سر زبان‌ها افتاد. وعده‌ها برای اجرایی شدن دو ساله این عملیات راه به جایی نبرد، اما در نهایت مسئولان ارشد در وزارت نیرو و مدیران استانی سمنان و سازمان محیط زیست به تازگی با صدورمجوزهای زیست محیطی برای ساخت سد فینسک این نشانی را به مخالفان این طرح دادند که چاره‌ای جز کلید زدن طرحی که مشابه کوچک شده این پروژه است، برای آب‌رسانی به استان سمنان ندارند. این در حالی است که مخالفان این پروژه بر روی مخاطرات زیست محیطی این عملیات تمرکز کرده‌اند و خواستار متوقت کردن آن هستند. احداث سد فینسک موافق و مخالفان بیشماری در …
کارزار درخواست از قوه‌قضاییه برای مقابله با ساخت سد فینسک
۱۳۹۹/۰۸/۰۷
کارزار درخواست از قوه‌قضاییه برای مقابله با ساخت سد فینسک
 زهرا رفیعی- خبرنگار کشاورزان و اهالی روستاهای حوضه رودخانه تجن ساری به همراه فعالان محیط‌زیست با راه‌اندازی کارزاری از رئیس قوه قضاییه خواسته‌اند مانع ساخت سد فینسک شود. در بخشی از بیانیه این کارزار که شمار امضاءکنندگان آن تا ظهر دیروز به حدود ۵ هزار نفر رسید، آمده است: « با وجود مخالفت توصیه کارشناسان و متخصصین، برخی مسئولان بر احداث سد اصرار می‌کنند که این اصرار بی‌دلیل و بدون توضیح برای جمعی از مردم، شائبه دخالت مافیای قدرتمند و سودجو را به وجود آورده است.»  به گزارش همشهری، گزارش‌های ارزیابی …
سرخط فارس| لطفا این سد را بشکنید
۱۳۹۹/۰۷/۲۲
سرخط فارس| لطفا این سد را بشکنید
سوء مدیریت کار خود را کرد. میان حیرت و نا باوری کارشناسان و چهره‌های دانشگاهی حوزه آب و خاک عملیات ساخت سد فینسک بر روی سر شاخه‌های رود تجن در استان مازندران آغاز شد.
اخراج اهالی شالیکار 3 روستا برای ساخت سد فینسک/ زمین های ما را از موکت  ارزان تر خریدند
۱۳۹۹/۰۷/۲۰ / محیط زیست / روستا / سد / منابع طبیعی
اخراج اهالی شالیکار 3 روستا برای ساخت سد فینسک/ زمین های ما را از موکت ارزان تر خریدند
عملیات ساخت سد فینسک که مدتی به تعویق افتاده بود دوباره در هفته‌های گذشته از سر گرفته شد. هنوز اصل این خبر اسباب نگرانی کشاورزان بومی منطقه و همیاران محیط زیست بود که حاشیه های ناگوارتری به آن افزوده شد. اهالی بومی منطقه می‌گویند بدون واگذاری املاک معوض زمین‌های آبا و اجدادی‌شان را به نازل‌ترین بها خریداری کرده‌اند. تا به حال نیز بیش از 100 اصله درخت ارزشمند اورس قطع شدند تا پایه و تیرک سدی باشد که قرار است روستاها و شالیزارهای بی‌شماری در استان مازندارن را به زیر آب ببرد.
لطفا این سد را بشکنید/ بحران تازه  برای زیست بوم مازندران
۱۳۹۹/۰۷/۱۹ / وزارت نیرو / وزارت نیرو / آب / سد / مازندران / سمنان / سد فینسک / محیط زیست
لطفا این سد را بشکنید/ بحران تازه برای زیست بوم مازندران
سوء مدیریت کار خود را کرد. میان حیرت و نا باوری کارشناسان و چهره‌های دانشگاهی حوزه آب و خاک عملیات ساخت سد فینسک بر روی سر شاخه‌های رود تجن در استان مازندران آغاز شد. طرحی که به گفته کاردانان راه به جایی نمی برد. پس از مدتی مازندارن را طعمه کویر می کند و بیابان وسیع دیگر به استپ های پهناورمان اضافه می‌شود.
تکذیب خبر قطع درختان اورس حاشیه سد فینسک از سوی دادستانی سمنان
۱۳۹۹/۰۷/۱۷ / استانی-سیاسی / دادستان سمنان / قطع درختان / فینسک / سد فینسک / سمنان
تکذیب خبر قطع درختان اورس حاشیه سد فینسک از سوی دادستانی سمنان
دادستان مرکز استان سمنان هرگونه دستور دادستانی سمنان در خصوص قطع درختان اورس در حاشیه سد فینسک را تکذیب و وعده داد: با منتشرکنندگان این خبر کذب برخورد شود.
کشف ‌ 25 گور در کاوش نجات‌بخشی مرسین
۱۳۹۹/۰۷/۱۵ / آثار تاریخی / باستان شناسی / باستانی / گورستان / zwnj
کشف ‌ 25 گور در کاوش نجات‌بخشی مرسین
سرپرست هیات باستان‌شناسی گورستان مرسین از افزایش شمار گورهای باستانی کشف‌شده در محل احداث سد فینسک و گورستان مرسین به 25 عدد خبر داد.
ابعاد حقوقی طرح انتقال آب مازندران به سد فینسک سمنان
۱۳۹۹/۰۷/۰۹ / محمد رضا زمانی درمزاری
ابعاد حقوقی طرح انتقال آب مازندران به سد فینسک سمنان
از دغدغه های زیست محیطی استاد حسین اسلامی ساروی تا رویکرد سیاسی و تعقیب قضایی آن!
انتقال منابع آبی مازندران برای کارخانه های ورشکسته در کویر
۱۳۹۹/۰۷/۰۸
انتقال منابع آبی مازندران برای کارخانه های ورشکسته در کویر
ساری- درحالی ساخت سد فینسک زیرپوستی و با شتاب بالایی در دست ساخت است که به اعتقاد کارشناسان، دشت های مازندران در زمره دشت های ممنوعه قرار دارد اما آب های سرزمینی آن برای کارخانه های ورشکسته دیگر استان ها رو به غارت است.
عملیات ساخت سد فینسک با دستور وزیر نیرو متوقف شد
۱۳۹۹/۰۶/۳۰ / استانی-سیاسی / سد فینسک / مجمع نمایندگان مازندران
عملیات ساخت سد فینسک با دستور وزیر نیرو متوقف شد
رئیس مجمع نمایندگان مازندران از توقف عملیات اجرایی ساخت سد فینسک بر روی سرشاخه تجن رود این استان خبر داد.
کاهش شدید تقاضای نفت
۱۳۹۹/۰۶/۲۵
کاهش شدید تقاضای نفت
امروز مطالبی همچون کاهش شدیدتری برای تقاضای نفت / آلودگی آب چهارمحال و بختیاری با فرآورده‎های نفتی / کدام کشور‌ها بیشترین استفاده از انرژی خورشید و باد را دارند؟ / چرا ساخت «سد فینسک» هم می تواند «نشدنی» باشد؟ ؛ در سایت «نبض انرژی» قرار گرفته است.
۱۳۹۹/۰۶/۱۵
میرات شوم روحانی برای دولت بعد
امروز مطالبی همچون اعتراض مردم مازندران به تاسیس سد فینسک + عکس / میرات شوم روحانی برای دولت بعد / حباب برق مجانی /اختلاف عمیق دو وزارت خانه بر سر آمار دقیق آب ؛ در سایت «نبض انرژی» قرار گرفته است.
آغاز عملیات اجرایی سد فینسک در مهدی‌شهر/ رفع مشکل کم‌آبی
۱۳۹۹/۰۶/۰۶
آغاز عملیات اجرایی سد فینسک در مهدی‌شهر/ رفع مشکل کم‌آبی
مهدی‌شهر– معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری سمنان بابیان اینکه عملیات اجرایی سد فینسک در مهدی‌شهر به مناسبت هفته دولت آغاز شد، گفت: با تکمیل این طرح گامی مؤثر برای رفع مشکلات کم‌آبی در سمنان، سرخه و مهدی‌شهر برداشته می‌شود.
فینسک؛ سدی که باید بشکند!
۱۳۹۹/۰۵/۲۱
فینسک؛ سدی که باید بشکند!
زمزمه‌های احداث سد فینسک هر روز بیش­تر از قبل به گوش می­‌رسد؛ پروژه معیوبی که نه از وجود طرح­‌های علمی و کارشناسانه در آن خبری است و نه در خصوص روند احداث و چگونگی شکل­‌گیری آن پرونده‌­ای موجود است.
موضوع سد فینسک براساس ملاحظات اجتماعی در سطوح ملی پیگیری شد
۱۳۹۹/۰۵/۱۷ / سد فینسک / استانی-سیاسی
موضوع سد فینسک براساس ملاحظات اجتماعی در سطوح ملی پیگیری شد
استاندار مازندران با بیان اینکه، به افکار عمومی اطمینان می دهیم که انفال در استان حراست خواهد شد، گفت: استانداری مسئولانه نسبت به انتقال مباحث فنی و همچنین ملاحضات اجتماعی در سطوح ملی اقدام کرده است. ‎
طرح آبرسانی فینسک ردیف اعتباری گرفت/وجود زمینه مرز هوایی در سمنان
۱۳۹۹/۰۳/۰۶ / احمد همتی / فرودگاه سمنان / شورای نگهبان / نمایندگان مجلس دهم / مهدیشهر / سرخه / سمنان / قانون تجارت
طرح آبرسانی فینسک ردیف اعتباری گرفت/وجود زمینه مرز هوایی در سمنان
سمنان- نماینده سمنان، مهدی‌شهر و سرخه در مجلس دهم با اشاره به‌قرار گرفتن پروژه سد فینسک سمنان در فهرست پروژه‌های دارای ردیف اعتبار ملی، گفت: این طرح آماده کلنگ‌زنی است.
۱۳۹۹/۰۲/۱۶ / معاون استاندار سمنان / سد فینسک / سمنان / استانی-اقتصادی
"کاغذبازی‌ اداری و روندطولانی اخذ مجوز" چالش طرح‌های عمرانی
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار سمنان از کاغذبازی‌های اداری و مدت زمان طولانی برای اعطای مجوزها به عنوان چالش و ضعف مهم در اجرای طرح‌های عمرانی در کشور و استان نام برد.
۱۳۹۸/۰۶/۰۲
استاندار سمنان: انتقال آب خزر به این استان و احداث سد «فینسک» دنبال می‌شود
استاندار سمنان «کمبود آب» را چالش مهم استان سمنان در مسیر توسعه دانست و از پیگیری برای اجرایی شدن پروژه های انتقال آب از دریای خزر به این استان و نیز احداث سد فینسک در شمال شهرستان مهدی‌شهر خبر داد.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •