شنبه, ۱۵ آذر, ۱۳۹۹ / 5 December, 2020
طرح جامع شهری
موفقیت قانون مالیات بر خانه های خالی در پرده ابهام/طرح شکست خورد؟
۱۳۹۹/۰۸/۰۶ / محمود محمودزاده / طرح جامع شهری / مالیات بر خانه های خالی
موفقیت قانون مالیات بر خانه های خالی در پرده ابهام/طرح شکست خورد؟
در حالی که در سال های اخیر، وزارت راه و شهرسازی از وجود ۲.۷ میلیون واحد خالی و لزوم بازارپذیر شدن آنها را اخذ مالیات تأکید دارند، اما داده های جدید سازمان مالیاتی این ادعا را تأیید نمی کند.
الحاق روستا به شهر، محل اختلاف اهالی آلاشت با مدیریت شهری
۱۳۹۹/۰۶/۲۵ / استانداری مازندران / مازندران / توسعه روستایی / آلاشت / سوادکوه
الحاق روستا به شهر، محل اختلاف اهالی آلاشت با مدیریت شهری
ساری – ایرنا - پیشنهاد الحاق روستای گلیان از توابع شهر کوهستانی آلاشت سوادکوه به محدوده این شهر از سوی شهرداری و شورای شهر به اداره کل راه و شهرسازی برای تعریف و تصویب طرح جامع شهری طی روزهای اخیر محل بروز اختلافاتی بین برخی اهالی و فعالان اجتماعی این شهر با مدیریت شهری شده است.
۱۳۹۹/۰۵/۲۸
طرح‌های شهری را بشناسیم
احسان ایروانی کارشناس امور بهره‌برداری و احیای اماکن و بافت‌های تاریخی نگاهی به طرح‌های موجود شهری می‌تواند در دریافت و تحلیل تغییر و تحولات شهری و چگونگی تصمیمات مسئولان مربوطه برای توسعه ‌شهری، صیانت از بافت‌های تاریخی و نظارت اجتماعی موثر باشد:   طرح جامع شهری چیست؟ طرح جامع شهری به طرحی  بلندمدت می‌گویند که در آن نحوه استفاده از اراضی و منطقه‌بندی مربوط به حوزه‌های مسکونی، صنعتی، بازرگانی، اداری، کشاورزی، تأسیسات و تجهیزات، تسهیلات شهری و نیازمندی‌های عمومی شهری، خطوط کلی ارتباطی و محل مراکز انتهایی خط (ترمینال) و فرودگاه‌ها و بنادر و سطح لازم برای ایجاد تأسیسات و تجهیزات و تسهیلات عمومی مناطق نوسازی، بهسازی و اولویت‌های …
۱۳۹۹/۰۵/۲۰
طرح ناکام 10 ساله
[زهرا روستا] بی‌آبی در فصل تابستان یکی از خبرهای تکراری برای مردم زاهدان است. چهاردهم تیرماه امسال روزنامه شهروند از کمبود شدید آب در مناطق مختلف شهر زاهدان خبر داده بود: ««کوی کارگران»، «مهرشهر» و «جمهوری» زاهدان آب ندارند.» در آن گزارش منصور بیجار، معاون عمرانی استانداری ‏سیستان‌وبلوچستان به «شهروند» می‌گوید: «چاه‌نیمه‌ها ٨٥٠لیتر در ثانیه را تأمین می‌کنند و با در نظر گرفتن ‏سهم چاه‌های اطراف شهر ما توانسته‌ایم‌‌ هزار و ٧٥٠لیتر در ثانیه آب را تأمین کنیم، البته ٥٥٠ تا ٦٠٠ لیتر در ‏ثانیه کمبود آب داریم. در شرایط فعلی مشکلات فنی خط آبرسانی، بالارفتن ساخت‌وسازها و …
اصلاح و ابلاغ طرح جامع جدید شهر اسدآباد یک مطالبه عمومی است
۱۳۹۹/۰۵/۲۰
اصلاح و ابلاغ طرح جامع جدید شهر اسدآباد یک مطالبه عمومی است
شهردار اسدآباد گفت: ارائه طرح جامع شهری نقشه راه مدیریت شهری بوده و اصلاح و ابلاغ طرح جامع جدید شهر اسدآباد یک مطالبه عمومی است.
۱۳۹۹/۰۴/۲۱
سینما آزادی شوش؛ ۲۱ سال پس از تعطیلی
تنها سالن سینمای شوش در استان خوزستان از سال ۱۳۷۸ تعطیل شده و بعد از گذشت ۲۱ سال، همچنان تعطیل است. مالک این سالن سینما می‌گوید در طرح جامع شهری شوش، منطقه‌ای که سینما در آن قرار گرفته به محله‌ای عملا دورافتاده و در پایین‌ترین نقطه شهر تبدیل شده است. با توجه به اهمیت شهرستان شوش به عنوان یک شهر تاریخی و گردشگری که سالانه پذیرای هزاران گردشگر ایرانی و خارجی است، وجود سینما و مراکز فرهنگی از جایگاه مهمی برخوردار است.
ویدئو / ۲۱ سال گذشت، تنها سینمای شوش هنوز تعطیل است
۱۳۹۹/۰۴/۲۱ / سالن سینما / منطقه خوزستان / تنها سینمای شوش
ویدئو / ۲۱ سال گذشت، تنها سینمای شوش هنوز تعطیل است
تنها سالن سینمای شوش در استان خوزستان از سال ۱۳۷۸ تعطیل شده و بعد از گذشت ۲۱ سال، همچنان تعطیل است. مالک این سالن سینما می‌گوید در طرح جامع شهریِ شوش، منطقه‌ای که سینما در آن قرار گرفته به محله‌ای عملا دورافتاده و در پایین‌ترین نقطه شهر تبدیل شده است. او از حمایت نشدن از طرف سازمان‌های مسئول در طی این سال‌ها گلایه دارد، اما می‌گوید قول‌هایی داده شده که شاید امسال به بروز اتفاقات خوبی برای این مجموعه منجر شود.
خیابان‌های اطراف مجلس به پیاده‌راه تبدیل می‌شوند
۱۳۹۹/۰۲/۲۲ / مجلس شورای اسلامی / شورای عالی شهرسازی و معماری / وزارت راه و شهرسازی / طرح جامع شهری
خیابان‌های اطراف مجلس به پیاده‌راه تبدیل می‌شوند
شورای عالی شهرسازی و معماری محدوده های جدید مجلس شورای اسلامی را تعیین و خیابان های اطراف آن را به عنوان پیاده راه مشخص کرد.
۱۳۹۸-۱۰-۰۲
حال و گذشته کمیسیون ماده ۱۰۰؛ آیا می‌توان خرج تهران را بدون قانون‌شکنی درآورد؟
کمیسیون ماده ۱۰۰ قانون شهرداری‌ها در حالی ضامن اجرایی طرح جامع شهری است که بعد از سال ۵۷ از ریل اصلی خود خارج و به محل پولسازی شهرداری‌ها تبدیل شد. کارشناسان می‌گویند شهرداری‌ باید این روند و مسیر تأمین مالی خود را تغییر دهد موضوعی که حتی صدای قوه قضائیه را هم درآورده است.
۱۳۹۸/۰۴/۲۲ / فرزانه صادق مالواجرد / شورای عالی شهرسازی و معماری / طرح تفصیلی / طرح جامع شهری / پایتخت
وزارت راه و شهرسازی به موضوع ساماندهی تهران ورود می‌کند
دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری از تصمیم‌گیری در خصوص طرح ساماندهی کلانشهر تهران در جلسات آتی شورای‌عالی شهرسازی خبر داد.
۱۳۹۸/۰۳/۲۹
برآورد تقاضای مسکن
برخی از کارشناسان اقتصادی معتقدند بازار مسکن در حال ورود به عصر جدیدی از تحولات نسبت به چند دهه گذشته است. تحولاتی که بخش عمده آن از تغییرات وضعیت رشد جمعیت و تقاضای موثر برای مسکن نشأت می‌گیرد. آمارهای رسمی نشان می‌دهد در حال حاضر نرخ رشد سالانه جمعیت در کشور به پایین‌ترین حد در مقایسه با ۵/ ۳ دهه اخیر رسیده است. به‌طوری که هم اکنون در ۱۲ استان کشور،‌ نرخ رشد جمعیت به زیر یک درصد در سال، کاهش پیدا کرده و طبق اعلام شورای عالی شهرسازی، در خیلی از شهرهای کشور که به مرحله بازنگری طرح جامع شهری رسیده‌اند، مطالعات نشان می‌دهد، ظرفیت جمعیت‌پذیری تعریف شده برای آنها در ۱۰ سال گذشته، تکمیل نشده است.
۱۳۹۸/۰۳/۱۸ / راه و شهرسازی
معاون استاندار یزد: امور عمرانی مهریز با لحاظ کردن طرح جامع شهری انجام شود
یزد - ایرنا - معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری یزد گفت: تمام فعالیت های عمرانی در شهر مهریز باید طبق مقررات و در نظر گرفتن قانون شهرسازی با لحاظ کردن طرح جامع و تفصیلی این شهر انجام شود.
۱۳۹۸/۰۱/۲۶
طرح جامع حفاظت در برابر سیلاب، برای شهرها تدوین می‌شود
محمد اسلامی رئیس شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران با اعلام اینکه طرح جامع حفاظت در برابر سیلاب برای شهرها تدوین می‌شود، اعلام کرد: تلاش می کنیم تا اثرات تلاش‌های ما در سلسله مراتب اسناد بالادستی، در سندهای توسعه منطقه‌ای، طرح جامع شهری و ضوابط و معیارهای معماری و شهرسازی در ساختمان و ساخت و ساز و مقررات ملی، بنشیند و تاثیر بگذارد.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •