دوشنبه, ۲۸ بهمن, ۱۳۹۸ / 17 February, 2020
فروش تراکم
رشد عمودی تهران طی 18 سال گذشته
روزنامه تعادل / ۵ روز قبل / اقتصادی
رشد عمودی تهران طی 18 سال گذشته
همگام با ارایه لایحه بودجه سال 99 شهرداری تهران به شورای شهر، انتقادها از افزایش 30 درصدی عوارض فروش تراکم و رشد 320 درصدی
  رشد  ساخت و ساز  شورای شهر  شهرداری تهران  لایحه بودجه
روزنامه شهروند / ۱۳۹۸/۱۱/۱۹ / ...
میز خبر
رئیس مرکز ارتباطات شهرداری تهران خبر داد: اوج شهرفروشی در تهران بین سال‌های ۸۸ تا ۹۲ [شهروند] رئیس مرکز ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری تهران آمار صدور پروانه بین سال‌های ۱۳۸۱ تا ۱۳۹۸ را منتشر کرد. غلامحسین محمدی در صفحه توییتر خود آمار فروش تراکم در شهر تهران را در بین سال‌های ۱۳۸۱ تا ۱۳۹۸ منتشر کرد. در این توییت آمده است: «در حرکتی هماهنگ امروز تلاش شد واقعیتی کتمان‌ناپذیر وارونه‌نمایی شود. لذا جدول و نمودار صدور پروانه ساختمان طی سال‌های گذشته به‌ویژه ۸۸ تا ۹۲ را منتشر می‌کنم. ۲۵درصد کل خانه‌های تهران و رکورد شهرفروشی در این بازه ثبت شده است.»
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۱۱/۰۵ / ...
معرفی کروز اوریجین، بدرود با مالکیت سنتی خودرو!
رویداد «حرکت ورای خودرو» کمپانی کروز پرده‌برداری شد. این شرکت از رویداد یاد شده برای معرفی خودروی کاملاً جدید اوریجین استفاده کرده است.از اوریجین به عنوان آینده حل و نقل نام برده شده است. این خودرویی خودران و الکتریکی بوده و مشابه کانسپت فولکس‌واگن سدریک است. البته کروز می‌گوید اوریجین وارد خط تولید خواهد شد و شکل حمل‌ونقل را تغییر خواهد داد.این کمپانی خیلی وارد جزئیات نشده، اما اوریجین به دنبال حذف برخی از مشکلات مربوط به مالکیت سنتی خودروها و سرویس‌های اشتراک سواری است. این خودرو همچنین می‌خواهد تراکم جمعیت را کاهش داده و درعین‌حال گزینه‌ای قابل‌ابتیاع باقی بماند.از آنجا که اوریجین محصولی خودران است؛ بنابراین از کابینی بسیار متمایز سود می‌برد. این بخش فاقد فرمان، پدال‌ها و پشت آمپرهاست. تمامی …
زمینگیری شهرداری ها !
روزنامه ایران / ۱۳۹۸/۱۰/۱۸ / اجتماعی
زمینگیری شهرداری ها !
جلوگیری از فروش تراکم تصمیم مناسبی بود که در زمان نامناسب گرفته شد. اگر بخواهیم مسبب اصلی فروش تراکم را معرفی کنیم، قطعاً دولت و مجلس خواهند بود. علت اصلی تراکم فروشی به قطع کمک‌های دولت به شهرداری‌ها در سال 62 بر می‌گردد، در آن زمان میزان کمک‌ها به یکباره صفر شد.
تراکم فروشی‌ها در آینده آسیب خود را نشان می‌دهد
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۹/۲۸ / ...
تراکم فروشی‌ها در آینده آسیب خود را نشان می‌دهد
شهردار شیراز با بیان اینکه در دهه اخیر اقدامات عمرانی و توسعه شهرها از محل تغییر کاربری، فروش تراکم و در واقع شهر فروشی انجام شد که در بلند مدت برای شهرها آسیب زا است، گفت: در شیراز نیز اقدامات عمرانی وسیعی از محل درآمد تغییر کاربری باغات و کاربری‌های موضوع طرح تفصیلی انجام شد.
  استانی-اجتماعی  تراکم فروشی  شهرداری شیراز
نامه عضو شورای شهر مشهد به علی مطهری درخصوص ابعاد ممنوعیت تراکم‌فروشی
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۹/۲۶ / ...
نامه عضو شورای شهر مشهد به علی مطهری درخصوص ابعاد ممنوعیت تراکم‌فروشی
عضو پنجمین دوره شورای اسلامی شهر مشهد در نامه‌ای به علی مطهری، نماینده مجلس شورای اسلامی، تصویب «جرم‌بودن فروش تراکم در شهرها و ممنوعیت آن» را اقدامی مناسب در زمانی نامناسب اعلام کرد.
  استانی-اجتماعی  علی مطهری  عضو شورای شهر مشهد
سد شورای شهر‌جلوی تخلفات شوراهای مناطق
روزنامه همشهری / ۱۳۹۸-۰۹-۲۵ / اجتماعی
سد شورای شهر‌جلوی تخلفات شوراهای مناطق
اعضای شورای شهر تهران دیروز پس از به اتمام رساندن بررسی طرح سیاست‌ها و الزامات تدوین بودجه سال آینده شهرداری، لایحه‌ای را به تصویب رساندند که می‌توان آن را گامی دیگر در راستای کاهش فساد در حوزه ساخت‌وساز دانست؛ آن هم در روزی که نمایندگان مجلس تصویب کردند شهرداری‌ها دیگر مجاز به فروش تراکم مازاد و تغییر کاربری املاک برخلاف طرح تفصیلی نیستند.
بی اعتمادی مردم به شهرداری/ اضافه طبقه و تغییرکاربری از طریق دلال‌ها و کارچاق کن‌ها
رویداد 24 / ۱۳۹۸/۰۹/۲۴ / اجتماعی
بی اعتمادی مردم به شهرداری/ اضافه طبقه و تغییرکاربری از طریق دلال‌ها و کارچاق کن‌ها
رییس کمیته معماری و طرح های شهری شورای شهر تهران گفت: در حال حاضر حدود ۵٠ درصد از بودجه شهرداری از محل عوارض صدور پروانه است.
  رویداد24  عوارض صدور پروانه  فروش تراکم  شوراهای معماری مناطق
شهرداری‌ها موظف به رعایت طرح تفصیلی شدند
فارس / ۱۳۹۸/۰۹/۲۴ / سیاسی
شهرداری‌ها موظف به رعایت طرح تفصیلی شدند
نمایندگان مردم در خانه ملت شهرداری ها را موظف به رعایت طرح تفصیلی شهرها و عدم فروش تراکم مازاد و تغییر کاربری املاک برخلاف طرح تفصیلی کردند.
الف / ۱۳۹۸/۰۹/۲۴ / سیاسی
شهرداری‌ها دیگر مجاز به تراکم‌فروشی نیستند
نمایندگان در جلسه علنی امروز تصویب کردند که شهرداری‌ها دیگر مجاز به فروش تراکم مازاد و تغییر کاربری املاک بر خلاف طرح تفصیلی نیستند.
  تراکم فروشی  شهرداری‌ها  مجلس شورای اسلامی
فروش تراکم مازاد برای شهرداری‌ها ممنوع شد
فارس / ۱۳۹۸/۰۹/۲۴ / سیاسی
فروش تراکم مازاد برای شهرداری‌ها ممنوع شد
نمایندگان مجلس شهرداری‌ها را موظف به رعایت طرح تفصیلی شهرها کردند ضمن اینکه از این پس مجاز به فروش تراکم مازاد و تغییر کاربری املاک برخلاف طرح تفصیلی نخواهند بود.
روزنامه آفتاب یزد / ۱۳۹۸/۰۹/۲۴ / ...
پول لازم
علی هدیه لو ‪-‬ کریمی: از دیروز هنوز موهای بدنم از شنیدن خبر فروش ساعتی صندلی اتوبوس در حالت سیخ به سر می‌برند، انواع گوناگونی از پارادوکس‌ها ذهن مرا به خود واداشته، مثلا اینکه برفرض اگر نصف صندلی‌ها به فروش بروند و نصف دیگر خالی مانده باشند، آیا آن کسی که پنج هزار تومن پول داده که سه ایستگاه روی صندلی بنشیند، دچار سوزش و پشیمانی نمی‌شود که دیگرانی مفت و بدون پول اضافه رزرو، بر روی صندلی می‌نشینند؟ یا اینکه آیا مثل کنسرت‌ها صندلی‌های مرغوب‌تر گران‌تر است؟ یا مثلا دم پنجره سمت خیابان دوبرابر دم پنجره سمت پیاده رو است؟ یا چی؟به نظر می‌رسد که فرد مزبور (مدیر اتوبوسرانی) داشته قسمتی از یک جوک را تعریف می‌کرده که خبرنگار فارس هم شنیده و این همه داستان درست کرده. وگرنه با داشتن اندکی سواد اکابری و …
فروش تراکم مشروع از نامشروع باید جدا شود
ایلنا / ۱۳۹۸/۰۹/۱۹ / اجتماعی
فروش تراکم مشروع از نامشروع باید جدا شود
ایلنا: سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران گفت: بحث این است که فروش تراکم مشروع از نامشروع جدا شود و شوراهای معماری مناطق به سمت تراکم مشروع بروند.
  دولت  شورای اسلامی شهر تهران  لایحه  معماری  طرح ها و لوایح
طرح درآمد پایدار، شهرداری‌ها را از شهرفروشی نجات می‌دهد
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۹/۱۱ / اجتماعی
طرح درآمد پایدار، شهرداری‌ها را از شهرفروشی نجات می‌دهد
تهران- ایرنا- رئیس شورای عالی استان ها گفت: اجرای طرح درآمد پایدار، تحول جدی در منابع شهرداری ها ایجاد می کند و شهرداری ها را از شهرفروشی نجات می دهد. اتفاقی که در حال حاضر شاهد آن هستیم و در قالب فروش منابع شهرداری، پارکینگ و تراکم فروشی انجام می شود.
  شورای عالی استان ها  راه و شهرسازی  مرتضی الویری
قطع پیاپی درختان باغ شهر کهن خوانسار
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۹/۱۰ / فیلم
قطع پیاپی درختان باغ شهر کهن خوانسار
اینجا خوانسار است، شهری میان دو کوه. شهری که با درخت‌های گردو و صنوبرش می‌شناسند. حالا از اینجا که ما ایستاده‌ایم بلندای خوانسار، درخت‌ها مهجور شده‌اند و به جایش آپارتمان‌ها یکه‌ تازی می‌کنند. مسئولان و کارشناسان یکی از مهمترین عوامل کمیسیون ماده ۱۰۰ و تراکم فروشی برمی‌شمارند.
  خوانسار  فروش تراکم  ایران
تامین حداقل ۶۰ درصد از بودجه شهرداری‌های دنیا توسط دولت‌ها
ایلنا / ۱۳۹۸/۰۸/۰۵ / اجتماعی
تامین حداقل ۶۰ درصد از بودجه شهرداری‌های دنیا توسط دولت‌ها
دبیر هیات رییسه شورای عالی استان‌ها با اشاره به اینکه در دنیا حداقل ۶۰ درصد از بودجه شهرداری‌ها توسط دولت تامین می‌شود، گفت: کمک نکردن دولت به شهرداری‌ها به منزله از بین رفتن خدمات عمومی در شهرها و فروش تراکم است.
دبیر شورای عالی استان‌ها: دولت نباید خودش را از تامین منابع مالی شهرداری‌ها کنار بکشد
همشهری‌آنلاین / ۱۳۹۸/۰۸/۰۵ / اجتماعی
دبیر شورای عالی استان‌ها: دولت نباید خودش را از تامین منابع مالی شهرداری‌ها کنار بکشد
همشهری آنلاین: دبیر هیات رییسه شورای عالی استان‌ها با اشاره به اینکه در دنیا حداقل ۶۰ درصد از بودجه شهرداری‌ها توسط دولت صورت می‌گیرد، گفت: عدم کمک دولت به شهرداری‌ها به منزله از بین رفتن خدمات عمومی در شهرها و فروش تراکم است.
قرارداد‌های هزینه‌ای؛ کمتر از یک‌دهم بودجه
روزنامه همشهری / ۱۳۹۸-۰۷-۲۹ / اجتماعی
قرارداد‌های هزینه‌ای؛ کمتر از یک‌دهم بودجه
شهرداری تهران در دوره جدید، فروش تراکم را به‌دلیل آسیبی که به پایتخت می‌زد کاهش داد و همزمان کمترشدن ساخت‌وساز باعث شد که درآمد این نهاد قابل مقایسه با چند سال پیش نباشد. طرح لایحه اصلاح مالیات بر ارزش افزوده و احتمال تبدیل «عوارض» شهری به «مالیات» بخش دیگری از درآمد‌های شهری را در معرض خطر قرار داده است.
تراکم‌فروشی ۳۰ سال گذشته پایتخت به اندازه کل تاریخ آن است
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۷/۲۰ / اجتماعی
تراکم‌فروشی ۳۰ سال گذشته پایتخت به اندازه کل تاریخ آن است
تهران - ایرنا- رئیس شورای اسلامی شهر تهران گفت:‌ در طول ۳۰ سال گذشته به اندازه کل تاریخ تهران در معابر شهری آن تراکم فروشی انجام شده و ساختمان‌های ۲ یا سه طبقه به پنج یا ۶ طبقه افزایش یافته است.
  شورای اسلامی شهر تهران  تهران  ناوگان عمومی  فروش تراکم  محسن هاشمی
شهردار تهران: متهم کردن ما به فروش تراکم کم لطفی است
همشهری‌آنلاین / ۱۳۹۸/۰۷/۱۵ / اجتماعی
شهردار تهران: متهم کردن ما به فروش تراکم کم لطفی است
همشهری آنلاین: شهردار تهران گفت: کم لطفی است اگر کسی ما را به تراکم فروشی در پایتخت متهم کند در حالی که اعضای مدیریت شهری سخت در تلاشند از تراکم فروشی ممانعت کنند.
شهرداری تهران: مقاومت می‌کنیم و شهر را نمی‌فروشیم
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۷/۱۵ / اجتماعی
شهرداری تهران: مقاومت می‌کنیم و شهر را نمی‌فروشیم
تهران- ایرنا- مشاور شهردار و رییس مرکز ارتباطات و بین الملل شهرداری تهران با اشاره به شرایط سخت مدیریت کلانشهر پایتخت در وضعیت کنونی تاکید کرد:‌ تحت فشاریم اما مقاومت می‌کنیم و شهر را نمی‌فروشیم.
  پیروز حناچی  شهرداری تهران  تهران  فروش تراکم  مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران
دنیای اقتصاد / ۱۳۹۸/۰۷/۰۴ / اقتصادی
زنگ خطر تحقق درآمدهای شهرداری به‌صدا درآمد
مدیران شهری در گوشه و کنار از وضعیت قرمز تحقق درآمدهای شهرداری در سال جاری خبر می‌دهند. رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران در جلسه‌ای که اخیرا با حضور جمعی از کارشناسان برای تعیین نقشه راه ورود شهرداری به طرح عرضه مسکن اجاره‌ای برگزار شد، از هشدار معاونت مالی شهرداری نسبت به وضعیت تحقق درآمدها خبر داد. محمد سالاری می‌گوید: با توجه به آنکه مدیریت شهری طی دو سال گذشته سعی کرده ریل درآمدزایی برای اداره شهر را تغییر دهد و در این مسیر از فروش تراکم و ضوابط تا حد زیادی دست کشیده، تحقق بخش زیادی از درآمدهای شهرداری به خطر افتاده است. او عنوان می‌کند: معاون مالی شهرداری تهران می‌گوید تغییر ریل تصمیم‌گیری در حوزه درآمدزایی شهرداری تهران سبب شده که شهر قفل شود.
حناچی: 
فروش بی‌رویه تراکم به فروش هویت و ارزش شهر می‌انجامد/حوزه قلمرو عمومی بزرگترین سرمایه شهر است
انتخاب / ۱۳۹۸/۰۵/۱۵ / ...
حناچی: فروش بی‌رویه تراکم به فروش هویت و ارزش شهر می‌انجامد/حوزه قلمرو عمومی بزرگترین سرمایه شهر است
شهردار تهران بیان داشت: فروش فضای شهر برای اداره شهر روش قابل ادامه‌ای نیست چون تهران را غیرقابل سکونت خواهد کرد. باید اول هزینه‌های جاری خود را کم کنیم و همزمان بهره‌وری شهرداری را بالا ببریم
ایجاد درآمدهای پایدار راهی برای جلوگیری از شهرفروشی
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۴/۲۴ / اجتماعی
ایجاد درآمدهای پایدار راهی برای جلوگیری از شهرفروشی
معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزارت کشور گفت: باید با روش‌های جدید درآمدهایی را برای شهرداری‌ها ایجاد نمود تا دیگر شاهد فروش تراکم و شهر فروشی نباشیم.
  شهرفروشی  سازمان شهرداریها  وزارت کشور
شهرداری هزینه‌های جاری خود را از محل درآمدهای مشروع تأمین کند
ایلنا / ۱۳۹۸/۰۴/۰۹ / اجتماعی
شهرداری هزینه‌های جاری خود را از محل درآمدهای مشروع تأمین کند
معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران با اشاره به اینکه واجب است شهرداری تهران هزینه‌های جاری خود را از محل درآمدهای مشروع و منطقی تأمین کند، گفت: تنها بر این اساس قادر خواهیم بود تأمین هزینه از راه‌های غیرمنطقی ازجمله فروش تراکم غیرمجاز و یا کاربری‌های نامنطبق با طرح تفصیلی را از میان برداریم.
جزییات جدید از افزایش سقف تسهیلات ساخت و خرید مسکن/سه سیاست دولت برای افزایش تولید مسکن/ تراکم شهرها را افزایش می‌دهیم
ایلنا / ۱۳۹۸/۰۴/۰۸ / اقتصادی
جزییات جدید از افزایش سقف تسهیلات ساخت و خرید مسکن/سه سیاست دولت برای افزایش تولید مسکن/ تراکم شهرها را افزایش می‌دهیم
ایلنا: وزیر راه و شهرسازی با اشاره به تصویب «افزایش سقف تسهیلات ساخت مسکن با قابلیت تبدیل به فروش اقساطی در بانک‌های تجاری و بانک مسکن» در ۱۴ اسفند ۹۷، از پیگیری…
الف / ۱۳۹۸/۰۴/۰۴ / اقتصادی
مخالفت وزیر راه با مسکن اجتماعی
هنوز هم منطقه یک شهر تهران جذابیت فروش تراکم دارد و هنوز هم این اتفاق می‌افتد هرچند بیشترین خانه‌های خالی نیز در منطقه یک تهران موجود است.
فروش تراکم اضافه در "دیوار"!/ اعضای شورای شهر تایید کردند
اقتصادآنلاین / ۱۳۹۸/۰۲/۰۷ / اقتصادی
فروش تراکم اضافه در "دیوار"!/ اعضای شورای شهر تایید کردند
بعد از گذشته نزدیک به دوسال از فعالیت شورای پنجم و شهرداران جدید تهران، همچنان شوراهای معماری و معاونت شهرسازی و معماری برخی از مناطق، اقدام به فروش تراکم غیرمجاز و یا اعطای مجوزهای غیرقانونی می‌کنند.
افزایش 30 تا 35 درصدی فروش تراکم در سال 98
اعتماد آنلاین / ۱۳۹۸/۰۱/۰۸ / اجتماعی
افزایش 30 تا 35 درصدی فروش تراکم در سال 98
رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران با انتقاد از اینکه در بودجه 98 شهرداری 30 تا 35 درصد پیش‌بینی افزایش فروش تراکم شده است، گفت: این نگرانی وجود دارد که شهرداری برای تامین منابع درآمدی بودجه گرفتار شهرفروشی شود.
افزایش ۳۰ تا ۳۵ درصدی فروش تراکم در سال ۹۸ /نگرانیم شهرداری گرفتار شهرفروشی شود
ایلنا / ۱۳۹۸/۰۱/۰۷ / اجتماعی
افزایش ۳۰ تا ۳۵ درصدی فروش تراکم در سال ۹۸ /نگرانیم شهرداری گرفتار شهرفروشی شود
ایلنا: رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران با انتقاد از اینکه در بودجه ۹۸ شهرداری ۳۰ تا ۳۵ درصد پیش‌بینی افزایش…
وابستگی منطقه ۲ به فروش تراکم ۵۰ درصد کاهش می‌یابد
ایسنا / ۱۳۹۷/۱۲/۱۶ / اجتماعی
وابستگی منطقه ۲ به فروش تراکم ۵۰ درصد کاهش می‌یابد
شهردار منطقه ۲ تهران با بیان اینکه وابستگی این منطقه به فروش تراکم طی یکسال آینده ۵۰ درصد کاهش می‌یابد، گفت: برای خط هفت مترو بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان منابع شناسایی و در اختیار پیمانکار گذاشتیم تا در بهار سال ۹۸ این خط افتتاح شود.