یکشنبه, ۱۷ فروردین, ۱۳۹۹ / 5 April, 2020
فساد اقتصادی
فساد و کرونا‌2 چالش عدلیه
۴ ساعت قبل
فساد و کرونا‌2 چالش عدلیه
اصغر صوفی- خبر‌نگار مبارزه گسترده با فساد اقتصادی مهم‌ترین چالشی بود که سیدابراهیم رئیسی در سال گذشته توانست به واسطه آن، اعتبار و اعتماد را به دستگاه قضا برگرداند اما درست در یک‌سالگی ریاست ابراهیم رئیسی بر قوه قضاییه، این دستگاه با چالش جدید و ناشناخته‌ای مواجه شد. نحوه تعامل با زندانیان به‌ویژه زندانیان سیاسی در دورانی که ویروس کرونا به همه اجتماعات هجوم می‌برد، ‌یکی از چالش‌های دستگاه قضا در 13ماهی بود که رئیسی به ریاست قوه قضاییه رسیده بود. حدود یک سال و یک‌ماه از انتصاب سیدابراهیم رئیسی …
بازگشت بیش از ۱۵۰۰ میلیارد تومان از اموال بدهکار بزرگ بانکی به بیت‌المال
۲ روز قبل / سخنگوی قوه قضاییه / غلامحسین اسماعیلی / بیت المال / بدهکار بزرگ بانکی
بازگشت بیش از ۱۵۰۰ میلیارد تومان از اموال بدهکار بزرگ بانکی به بیت‌المال
بازگرداندن بیش از ۱۵۰۰ میلیارد تومان از اموال بدهکار بزرگ بانکی به بیت‌المال از جمله اقدامات قوه‌قضائیه برای مبارزه همزمان با فساد اقتصادی و بازگشت اموال بیت‌المال در چند وقت اخیر بوده است.
دستگاه قضا در سال ۹۸؛ از احیای قانون در محاکم تا مقابله گسترده با فساد
۱۳۹۹/۰۱/۱۰ / قوه قضاییه / سیدابراهیم رئیسی / سخنگوی قوه قضاییه / دادگاه / فساد اقتصادی-مبارزه با مفاسد اقتصادی
دستگاه قضا در سال ۹۸؛ از احیای قانون در محاکم تا مقابله گسترده با فساد
از دیرباز قوه قضاییه به عنوان دستگاهی سنتی و سنگین که تغییرات در آن به شدت کند و زمان بر است، معرفی شده است، دستگاهی که هر رئیس دادگاه در حوزه اختیارات خود از آزادی قانونی برخوردار است و هیچ کس نمی تواند در کار قاضی دخالت کند، ولی رئیس جدید قوه قضاییه، حجت الاسلام والمسلمین سیدابراهیم رئیسی در خلال یک سال گذشته نشان داد می توان در قوه قضاییه هم تغییرات مثبتی را به سود مردم و منفعت عمومی ایجاد کرد تا تحقق عدالت به عنوان یکی از مطالبات همیشگی جامعه، در دسترس مردم بیشتری قرار گیرد. این گزارش کوتاه به بررسی اصلی ترین بخش عملکرد او در خلال یک سال اخیر می پردازد.
چهره زنانه خیابان در اعتراضات اجتماعی اخیر ایران
۱۳۹۹/۰۱/۰۷
چهره زنانه خیابان در اعتراضات اجتماعی اخیر ایران
مشارکت و نقش رهبری زنان که حتی رسانه‌های رسمی را نیز به واکنش واداشت، نشان از عاملیت زنان و کنش غیر قابل انکار آنان در اعتراضات اخیر دارد. زنان ایرانی اعم از زنان طبقه متوسط و فرودست دلایل کافی برای مشارکت در اعتراضات چند سال اخیر داشته‌اند. آن‌ها در روند تحولات اجتماعی، سیاسی و اقتصادی، در معرض تبعیض‌های ساختاری قرار دارند. تبعیض‌هایی که محصول درهم‌تنیدگی روابط اجتماعی جنسیتی، ساختار فرهنگی، طبقاتی، قومی، مذهبی و جنسی است. مساله دیگر که در تشدید نارضایتی‌ها موثر بود این اصل کلی است که فشار‌های ناشی از جنگ، تحریم، فساد گسترده اقتصادی و نابسامانی‌های اجتماعی بر زنان و گروه‌های مختلف اجتماعی همچون کارگران، معلمان، زنان طبقه متوسط، زنان دانشجو و زنان سرپرست خانوار، به شکلی مضاعف جلوه می‌کند.
پرونده جنجالی فساد در فوتبال عربستان/ آغاز تحقیقات از چند باشگاه
۱۳۹۹/۰۱/۰۵ / فساد مالی / فساد اقتصادی / عربستان سعودی / لیگ قهرمانان فوتبال آسیا
پرونده جنجالی فساد در فوتبال عربستان/ آغاز تحقیقات از چند باشگاه
کمیته مبارزه با فساد مالی در عربستان به پرونده چند باشگاه که مرتکب فساد مالی شده‌اند ورود و تحقیقاتش را آغاز کرده است.
۱۳۹۹/۰۱/۰۴ / اخراج کارمندان / انفصال از خدمت / مدیران فاسد
پای ثابت مجازات مسئولان فاسد / انفصال از خدمت چیست؟
به گزارش مهر، بارها در جزئیات احکام صادره به ویژه از سوی دادگاه ویژه مبارزه با فساد اقتصادی انفصال از خدمت برای متهمانی که به نوعی در دستگاه‌های زیر مجموعه دولتی و اجرایی مشغول به کار هستند و در واقع حقوق به گیر دولتی هستند، مطرح می‌شود و اغلب آنها البته به تشخیص قاضی پرونده به انفصال از خدمت دائمی محکوم می‌شوند اما به راستی انفصال از خدمت در قانون به چه معنا است؟
جهش تولید؛ نیازمند مقابله جدی با خرید و فروش غیر قانونی کارت بازرگانی!
۱۳۹۹/۰۱/۰۱
جهش تولید؛ نیازمند مقابله جدی با خرید و فروش غیر قانونی کارت بازرگانی!
رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی، سال جدید را سال «جهش تولید» نامگذاری کردند. جهش تولید نیازمند لوازمی است که مهمترین آن، اصلاح نظام اقتصادی کشور است. از جمله این موارد، مالیات، مالیات بر ارزش افزوده، معافیت، معضل کارت بازرگانی، دستگاه‌های کارتخوان پوششی، ترخیص کالا، فساد و فرار مالیاتی و واردات بی رویه و خارج از ضابطه است که هر کدام سرفصل‌هایی هستند که هم در جزیره‌هایی جداگانه قرار دارند و می‌توان جداگانه به آن‌ها پرداخت و هم در کانال‌های تودرتو به هم مرتبطند و در یک ساختار مریض اقتصادی به راحتی با هم زیست می‌کنند. به نظر می‌رسد یکی از عوامل مهمی که می‌تواند به «جهش تولید» در کشور کمک کند، ساماندهی کارت‌های بازرگانی است تا افرادی در کشور، با سوء استفاده از این …
شبنم نعمت زاده مشمول عفو نشده است
۱۳۹۸/۱۲/۲۹ / شبنم نعمت زاده / فساد اقتصادی / دارو
شبنم نعمت زاده مشمول عفو نشده است
یک منبع آگاه در قوه قضائیه گفت: شبنم نعمت زاده مشمول عفو اخیر نشده است.
غیبت آخرین بازمانده/ فریبرز رییس دانا؛ اقتصاددانی که درد توده‌ها را داشت
۱۳۹۸/۱۲/۲۹ / فریبرز رییس دانا / کمونیسم / مارکسیسم / فریبرز رئیس دانا
غیبت آخرین بازمانده/ فریبرز رییس دانا؛ اقتصاددانی که درد توده‌ها را داشت
فریبرز رییس دانا اقتصاددان ایرانی بود که گرایش مارکسیستی داشت. رئیس دانا منتقد معروف سیاست‌های تعدیل اقتصادی در دوران سازندگی و خصوصی‌سازی در ایران بود. معتقد بود سیستم ایران نولیبرالیسم است و با فساد در ایران پیوند خورده‌است. فریبرز رییس دانا هدفمندی یارانه‌ها را سیاست نئولیبرالی می‌خواند و می‌گفت قیمت‌ها بالا می‌رود و یکی یکی دهک‌ها از گرفتن یارانه حذف می‌شوند و فقط قصد این سیاست بالا بردن قیمت‌هاست. او به خاطر همین اظهارنظر البته به زندان رفت.
ببینید | سخنگوی قوه قضاییه: محمد رضا جهانبانی  به ۲۰ و عمار صالحی  به ۱۰ سال زندان محکوم شدند
۱۳۹۸/۱۲/۲۷ / فساد اقتصادی-مبارزه با مفاسد اقتصادی
ببینید | سخنگوی قوه قضاییه: محمد رضا جهانبانی به ۲۰ و عمار صالحی به ۱۰ سال زندان محکوم شدند
سخنگوی قوه قضاییه احکام صادره جدید برای دو متهم فساد اقتصادی را اعلام کرد. این دو در پرونده بانک سرمایه دارای پرونده ای هستند که رقمش بیش از ۶ هزار میلیارد است.
ویدئو/ انتقادات تند فریبرز رئیس دانا به فساد گسترده در کشور؛ از دولت روحانی و احمدی نژاد تا دانشگاه امام صادق و ایران مال!
۱۳۹۸/۱۲/۲۶
ویدئو/ انتقادات تند فریبرز رئیس دانا به فساد گسترده در کشور؛ از دولت روحانی و احمدی نژاد تا دانشگاه امام صادق و ایران مال!
آیا امکان دارد که وزیر فقیران، ثروتمندترین فرد باشد؟ ثروتمندانی که خانه‌هایی با ارزش ۳۰۰ میلیاردتومان در لواسان دارند، دولت نشین هستند؛ بنابراین اصلاً احتیاجی نیست که شما مارکسیست باشید و تحلیل اقتصادی سیاسی عمیق و رادیکال را بدانید تا این حجم از فساد مالی را تشخیص دهید. در هیچ جای دنیا چنین درهم تنیدگی از فساد اقتصادی و قدرت سیاسی وجود ندارد، یک شبکه ارتباطی از دولت گرفته تا مجلس و نظام بانکداری و سایر نهاد‌های قدرت به صورت هماهنگ در ایجاد رانت و فساد همکاری می‌کنند که نتیجه آن اختلاس‌های میلیاردی و انباشت سرمایه‌های کلان در دست عده‌ای قلیل و دارای رانت سیاسی است.
واکنش نیما نکیسا به یک افشاگری فوتبالی
۱۳۹۸/۱۲/۲۶ / فساد اقتصادی-مبارزه با مفاسد اقتصادی / منشور اخلاقی فوتبال
واکنش نیما نکیسا به یک افشاگری فوتبالی
نیما نکیسا در روزنامه اعتماد نوشت:اظهارات آقای زنوزی در تلویزیون در مورد مهندسی شدن نتایج لیگ برتر فوتبال به نفع برخی تیم‌های خاص و اینکه کسانی اجازه نمی‌دهند تراکتورسازی قهرمان شود بحث‌های زیادی را به دنبال داشته است.
تشدیداقدامات سرکوبگرانه ولیعهد عربستان/۲۹۸مقام دولتی بازداشت شدند
۱۳۹۸/۱۲/۲۶ / عربستان سعودی / بازداشت / فساد اقتصادی / پرداخت رشوه
تشدیداقدامات سرکوبگرانه ولیعهد عربستان/۲۹۸مقام دولتی بازداشت شدند
وبگاه خبری «میدل ایست آی» در گزارشی عملیات اخیر تصفیه و برکناری مقامات حکومتی به دست ولیعهد سعودی را بی محاباترین اقدام وی در مسیر تکیه زدن بر منصب پادشاهی می داند.
لزوم شفافیت در دخل و خرج مقابله با کرونا
۱۳۹۸/۱۲/۲۴ / کروناویروس
لزوم شفافیت در دخل و خرج مقابله با کرونا
با توجه به شیوع ویروس کرونا و لزوم مقابله با این ویروس برای جلوگیری از شیوع بیشتر آن، تامین منابع مالی در این زمینه از اهمیت قابل توجهی برخودار است که یک کارشناس اقتصادی می‌گوید دولت باید از کانال‌های مالی مختلف برای مقابله با کرونا قرض بگیرد و در راه‌های درست خرج کند. همچنین، طبق گفته این اقتصاددان رعایت شفافیت در این مورد حائز اهمیت است و نباید منجر به ایجاد فساد شود.
۱۳۹۸/۱۲/۱۷ / عربستان سعودی / بن سلمان
"کودتای کاخ" در عربستان؛ پشت پرده بازداشت شاهزاده‌ها چیست؟
حکومت عربستان هیچ ادعایی در خصوص فساد اقتصادی بازداشت شدگان مطرح نکرده است. بلکه رسانه‌های غربی می‌گویند شاهزادگان سعودی به اتهام تلاش برای براندازی ملک سلمان و ولیعهدش دستگیر شده اند.
معترضان لبنانی بخشی از جاده طرابلس را بستند
۱۳۹۸/۱۲/۱۶ / طرابلس لبنان / بیروت / اعتراض‌های مردمی در لبنان
معترضان لبنانی بخشی از جاده طرابلس را بستند
تهران – ایرنا – جمعی از لبنانی هایی ساکن شمال این کشور در اعتراض به فساد اقتصادی ، بخشی از راه ورودی به شهر طرابلس در شمال لبنان را مسدود کردند.
۱۳۹۸/۱۲/۱۵
احزابی در کنست درصدد منع نتانیاهو از تشکیل کابینه جدید هستند
احزاب مخالف لیکود به دنبال تصویب طرحی هستند تا نتانیاهو را به دلیل داشتن پرونده‌های فساد اداری و اقتصادی از تشکیل کابینه منع کند.
رویکرد ایران باید از مبارزه با مفسد به مبارزه با فساد تغییر کند
۱۳۹۸/۱۲/۱۴ / مبارزه با فساد اقتصادی / مرکز همکاری های تحول و پیشرفت ریاست جمهوری / صابر میرزایی
رویکرد ایران باید از مبارزه با مفسد به مبارزه با فساد تغییر کند
یک مقام مسئول با بیان اینکه سطح عمیق‌تر فساد، ساختارهای فسادپذیر است، گفت: رویکرد جمهوری اسلامی در این ۴۰ سال به جای برخورد با فساد، برخورد با مفسد بوده است.
کیهان: سپاه و پلیس و بسیج را آتش به اختیار کنید تا با مفسدان اقتصادی مبارزه کنند
۱۳۹۸/۱۲/۱۳ / فساد اقتصادی-مبارزه با مفاسد اقتصادی / روزنامه کیهان
کیهان: سپاه و پلیس و بسیج را آتش به اختیار کنید تا با مفسدان اقتصادی مبارزه کنند
حسین شریعتمداری در روزنامه کیهان با اشاره به لزوم مبارزخ با مفسدان اقتصادی نوشت:آیا شرم‌آور نیست که توان برخورد سخت و پشیمان‌کننده با یک مشت حرامخوار و مفسد اقتصادی را نداشته باشیم؟! آیا نمی‌توانیم چون صاعقه بر سر این جنایتکاران آدمکش فرود بیاییم و ایران اسلامی را از لوث وجود کثیف آنها پاک کنیم؟
۱۳۹۸/۱۲/۱۲
لبنان چگونه می‌تواند تصمیم‌های سخت آینده را اجرایی کند؟
کمتر از ۱۰ روز دیگر موعد پرداخت یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار از بدهی‌های لبنان به عنوان بخشی از بدهی‌های خارجی این کشور فرامی‌رسد، اما بر اساس آنچه که در فضای رسان‌ ای لبنان دیده می شود مسئولان دولت این کشور هنوز برای تعیین راهی برای پرداخت این مبلغ به نتیجه ای نرسیده اند.مجموع بدهی های خارجی لبنان حدود ۹۰ میلیارد دلار برآورد می شود که از میان آن ۳۰ میلیارد دلار مربوط به اوراق قرضه " یوروبوند" است که باید تا تیرماه سال آینده (ماه ژوئیه) پرداخت شود.سفر هیات‌هایی از بانک جهانی برای دیدار با مقام‌های لبنانی و ارایه پیشنهادهایی برای چگونگی پرداخت این بدهی‌ها، مخالفت‌ها و مشکلاتی را برای این کشور کوچک خاورمیانه که بانکداری یکی از اصلی‌ترین راه‌های درآمد آن به حساب می آید ایجاد خواهد کرد.به گزارش ایرنا، …
بزرگ‌ترین متخلف اقتصادی استان همدان دستگیر شد
۱۳۹۸/۱۲/۱۰ / فساد اقتصادی / همدان / مقام معظم رهبری / سازمان اطلاعات سپاه / مفسد اقتصادی
بزرگ‌ترین متخلف اقتصادی استان همدان دستگیر شد
مسئول روابط عمومی سپاه انصارالحسین (ع) استان همدان از دستگیری یکی از بزرگ‌ترین متخلفان اقتصادی استان همدان توسط پاسداران گمنام امام زمان (عج) خبر داد.
خلیل زاده: موسوی اصرار داشت یک مفسد اقتصادی را به استقلال بیاورد!
۱۳۹۸/۱۲/۰۸ / باشگاه استقلال
خلیل زاده: موسوی اصرار داشت یک مفسد اقتصادی را به استقلال بیاورد!
فارس نوشت: رئیس هیئت مدیره باشگاه استقلال گفت: من پاسخی به ادعای کذب آقای موسوی ندارم، ولی بهتر است به همه جواب دهد که چرا اصرار داشت یک متهم فساد اقتصادی عضو هیئت مدیره و مدیرعامل باشگاه استقلال باشد.
ختم دادگاه فساد اقتصادی گروه عظام به دلیل حال نامساعد متهم | عباس ایروانی کرونا دارد؟ | تصاویر دادگاه
۱۳۹۸/۱۲/۰۷
ختم دادگاه فساد اقتصادی گروه عظام به دلیل حال نامساعد متهم | عباس ایروانی کرونا دارد؟ | تصاویر دادگاه
جلسه رسیدگی به پرونده عباس ایروانی مالک گروه عظام و ۵ نفر دیگر به اتهام فساد مالی در حالی آغاز شد که به علت نامناسب بودن وضعیت جسمی ایروانی خیلی زود ختم شد.
جلسه دوم رسیدگی به پرونده فساد 16 هزار میلیارد تومانی برگزار شد
۱۳۹۸/۱۲/۰۷ / فساد / قوه قضاییه
جلسه دوم رسیدگی به پرونده فساد 16 هزار میلیارد تومانی برگزار شد
تهران - ایرنا - دومین جلسه رسیدگی به اتهامات عباس ایروانی و سایر متهمان در شعبه چهارم دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اقتصادی به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی برگزار شد.
نماینده دادستان: هیچ مستندی مبنی بر معرفی بانک به گمرک وجود ندارد / تبانی با شرکت‌های طرف قرارداد در دبی به قصد خروج ارز از کشور
۱۳۹۸/۱۲/۰۷ / عباس ایروانی / بانک مسکن / بانک مرکزی / فساد اقتصادی / مبارزه با مفاسد اقتصادی
نماینده دادستان: هیچ مستندی مبنی بر معرفی بانک به گمرک وجود ندارد / تبانی با شرکت‌های طرف قرارداد در دبی به قصد خروج ارز از کشور
دومین جلسه رسیدگی به اتهامات عباس ایروانی و سایر متهمان در شعبه چهارم دادگاه ویژه رسیدگی به جرائم اقتصادی به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد.
ببینید: جدیدترین شگرد اختلاسگران برای فرار از کشور!
۱۳۹۸/۱۲/۰۶ / کاریکاتور / اختلاس / فساد اقتصادی-مبارزه با مفاسد اقتصادی
ببینید: جدیدترین شگرد اختلاسگران برای فرار از کشور!
فرار برخی متهمان اقتصادی از کشور به بهانه درمان بیماری، سوژه کارتونی از کیوان زرگری در شهرونگ شد.
پایه‌گذار گروه عظام برای رسیدگی به پرونده فساد اقتصادی به دادگاه رفت
۱۳۹۸/۱۲/۰۶
پایه‌گذار گروه عظام برای رسیدگی به پرونده فساد اقتصادی به دادگاه رفت
رسیدگی به پرونده ١۶ هزار میلیارد تومانی عباس ایروانی پایه‌گذار گروه عظام و ۵ متهم دیگر در شعبه چهارم دادگاه ویژه جرائم اقتصادی برگزار شد.
نماینده دادستان: اقدامات عباس ایروانی برای چپاول منابع ارزی بوده است
۱۳۹۸/۱۲/۰۶ / پرونده عظام خودرو / دادگاه عظام خودرو / عباس ایروانی
نماینده دادستان: اقدامات عباس ایروانی برای چپاول منابع ارزی بوده است
به گزارش تسنیم، شاه‌محمدی در نخستین جلسه محاکمه باند فساد عباس ایروانی مالک گروه عظام که در شعبه چهارم دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلال گران اقتصادی و به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد، اظهار کرد: عباس ایروانی و مرتبطان وی به جای پیروی از سیاستهای بانک مرکزی، منابع تجهیز شده بانکی را به طریق نامشروع تصاحب کرده و با دور زدن سیاستهای پولی به کشور خدشه وارد کردند.
‌چرا ما ایرانی‌ها این طوری شدیم؟
۱۳۹۸/۱۲/۰۶ / جامعه‌شناسی / مطالعات فرهنگی / ویروس کرونا / سیل / زلزله / اقتصاد ایران / فساد اقتصادی-مبارزه با مفاسد اقتصادی / مهدی بذرافکن
‌چرا ما ایرانی‌ها این طوری شدیم؟
بهمان بر نخورد. ناراحت نشویم. موضع نگیریم. تعصب به خرج ندهیم. دلگیر نشویم.تعارف که ندارد.واقعیت را قبول کنیم و به این سوال پاسخ گوییم:ما ایرانی ها چرا این طوری شدیم؟
نشت فساد از قیر لایحه؛ گزارش «وطن امروز» از بند الحاقی تبصره یک لایحه بودجه ۹۹ درباره قیر تهاتری
۱۳۹۸-۱۲-۰۶
نشت فساد از قیر لایحه؛ گزارش «وطن امروز» از بند الحاقی تبصره یک لایحه بودجه ۹۹ درباره قیر تهاتری
حذف قیر تهاتری از قانون بودجه و گنجاندن منابع آن در بودجه طرح‌های عمرانی (طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای) علاوه بر مبارزه با مفاسد گردش قیر در بازار زیرزمینی ثانویه، از تضییع منابع عمومی کشور و کاهش عایدی دولت در شرایط سخت تحریم اقتصادی جلوگیری می‌کند.
۱۳۹۸/۱۲/۰۵ / دستگیری رئیس صمت ماهشهر / رئیس اداره صمت ماهشهر / فساد اقتصادی
رئیس سابق اداره صمت بندرماهشهر دستگیر شد
مهدی محمدی دادستان شهرستان بندرماهشهر در گفت‌وگو با فارس در بندرماهشهر اظهار داشت: پس از انجام تحقیقات چند ماهه رئیس سابق اداره صمت بندرماهشهر با همکاری دستگاه قضایی شهرستان و سربازان گمنام امام زمان (عج) دستگیر شد.
زمینه بروز فساد باید برچیده شود/اجازه ورود به جوانان نمی‌دهند
۱۳۹۸/۱۲/۰۵ / مبارزه با فساد اقتصادی / فساد اقتصادی / داوود گودرزی / قرارگاه ملی مبارزه با مفاسد اقتصادی
زمینه بروز فساد باید برچیده شود/اجازه ورود به جوانان نمی‌دهند
دبیر قرارگاه ملی مبارزه با مفاسد اقتصادی گفت: باید راه مفسدین سد شود یعنی در فضای اداری و تجاری کشور کاری کنیم که امکان فساد به کمترین سطح برسد.
۱۳۹۸/۱۲/۰۵
آستان قدس رضوی و صداوسیما موظف به ارائه صورت مالی هستند
یک نماینده مجلس شورای اسلامی درباره طرح «تشدید مجازات عدم شفافیت صورت‌های مالی» گفت: از این پس آستان قدس رضوی، کمیته امداد امام خمینی(ره) و ستاد اجرایی فرمان امام و صداوسیما و سایر نهادهای دیگر موظف به ارائه صورت مالی هستند.شرکت‌های تابعه نهادهای عمومی غیردولتی بخش قابل توجهی از اقتصاد کشور هستند؛ عدم شفافیت در فعالیت‌های اقتصادی این شرکت‌ها ضمن ایجاد چالش در تحقق برنامه‌های اقتصادی، در جریان تولید و توزیع ثروت ملی نیز اخلال ایجاد کرده است. ساماندهی وضعیت این شرکت‌ها می‌تواند علاوه بر ایجاد شفافیت، انگیزه فعالیت سالم اقتصادی را به صورت چشمگیری افزایش دهد. نمایندگان در نهمین دوره مجلس شورای اسلامی قانونی را برای نظارت بر فعالیت این شرکت‌ها تصویب کردند اما به دلیل نداشتن ضمانت اجرایی در اجرا ناموفق …
تظاهرات «با ما باش» در شمال و جنوب لبنان برگزار شد
۱۳۹۸/۱۲/۰۴ / اعتراض های خیابانی / فساد سیاسی / دولت لبنان / اعتراض‌های مردمی در لبنان
تظاهرات «با ما باش» در شمال و جنوب لبنان برگزار شد
بیروت – ایرنا – ده ها تن از جوانان شهرهای طرابلس در شمال و صیدا در جنوب لبنان یکشنبه شب با شعار « بخاطر خود و خانواده با ما باش» در اعتراض به فساد و وضع نامناسب اقتصادی این کشور تظاهرات کردند.
هشدار بزرگ؛ پیام انتخابات مجلس یازدهم
۱۳۹۸/۱۲/۰۴
هشدار بزرگ؛ پیام انتخابات مجلس یازدهم
کاملا درست است که عملکرد بد دولت و اصلاح طلبان این حس نا امیدی را به وجود آورده، ولی اگر بخواهیم تا این حد ساده سازی شده به ماجرا نگاه کنیم سخت در اشتباه هستیم. نباید تک عاملی نگاه کرد. بسیاری از عوامل دست به دست هم داده اند که باعث شده امروز شاهد کمترین مشارکت در انتخابات باشیم. مشکلات اقتصادی و عدم حمایت از طبقات آسیب پذیر در کنار فساد گسترده‌ای که در دهه‌های اخیر شاهد آن هستیم نیز از عوامل مهم و تاثیرگذار هستند. برخورد‌های قهری با اعتراضاتی که در چند سال اخیر رخ داده نیز مزید بر علت شده است. عدم صداقت و شفافیت نیز یکی دیگر از عواملی است که باید به آن توجه کرد. نمونه آن را در ماجرای سقوط هواپیمای اوکراینی دیدیم. عدم پاسخگویی صاحبان قدرت و خارج کردن مجلس در برخی تصمیم گیری‌ها مانند گران کردن …
فساد اقتصادی در حکومت پهلوی
۱۳۹۸/۱۲/۰۳ / محمدرضا پهلوی / رژیم پهلوی / فساد اقتصادی
فساد اقتصادی در حکومت پهلوی
مجموعه مستند «ردِّ روباه» به بررسی موضوعات رژیم پهلوی می پردازد؛ در این قسمت به موضوع فساد اقتصادی در زمان محمدرضا پهلوی پرداخته شده است.
«کرونا»ی جهل
۱۳۹۸/۱۲/۰۳ / ویروس کرونا / ویروس کرونا در ایران / فساد اقتصادی-مبارزه با مفاسد اقتصادی / رکود اقتصادی / جامعه‌شناسی / مهدی بذرافکن
«کرونا»ی جهل
دراین که طی سالهای گذشته بی تدبیری برخی مسوولین، شرایط سختی خصوصا از نظر اقتصادی برای کشورمان ایجاد کرده اصلا و ابدا هیچ شک و شبهه ای نیست.
حضور حداکثری پادزهر نقشه‌های دشمنان است/نماینده مجلس باید ضد فساد باشد
۱۳۹۸/۱۲/۰۲ / منطقه هرمزگان / استانی-سیاسی / اخبار سیاسی - هرمزگان / نماز جمعه / انتخابات 98 / دوم اسفند 98
حضور حداکثری پادزهر نقشه‌های دشمنان است/نماینده مجلس باید ضد فساد باشد
نماینده ولی‌فقیه در استان هرمزگان با بیان اینکه در شرایط فشار حداکثری پادزهر دیگری به نام حضور حداکثری هم می‌تواند خواب آشفته دشمنان را تعبیر ناشدنی کند، گفت: یک نماینده اصلح باید ضدیت با فساد اقتصادی و سیاسی داشته باشد.
اولویت اقتصادی مجلس قوی|سلطانی:نمایندگان مجلس یازدهم باید از اقتصاد مردمی و بخش خصوصی دفاع کنند
۱۳۹۸/۱۲/۰۱
اولویت اقتصادی مجلس قوی|سلطانی:نمایندگان مجلس یازدهم باید از اقتصاد مردمی و بخش خصوصی دفاع کنند
یک کارشناس اقتصادی مهمترین ویژگیهای مورد نیاز کشور در مجلس یازدهم را استقلال و دوری آن از فساد می‌داند چرا که در این صورت مجلس می‌تواند از اقتصاد مردمی و بخش خصوصی دفاع کند.
احسان خاندوزی: نظام سیاست‌گذاری کشور نسبت به مشکلات مردم کم توجه و منفعل است
۱۳۹۸/۱۱/۳۰ / دکتر سید احسان خاندوزی / نظارت بر انتخابات مجلس / یازدهمین انتخابات مجلس شورای اسلامی
احسان خاندوزی: نظام سیاست‌گذاری کشور نسبت به مشکلات مردم کم توجه و منفعل است
احسان خاندوزی، داوطلب یازدهمین انتخابات مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار الف، تصریح کرد: شرایط کشور در پایان سال ۹۸ به نحوی است که بعد از تحریم‌های خارجی در کنار ناکارآمدی شدید سیاست‌های دولت و همچنین افزایش فساد اقتصادی، موجب شده است تا در حوزه های متعددی از جمله مسایل اقتصادی و اجتماعی مردم با مشکلاتی دست به گریبان شوند و گمان جامعه بر این است که چاره زودهنگامی برای آنها وجود ندارد.این کارشناس اقتصادی از قدرت خرید کم مردم ، مسایل بانکی و مالی، اجتماعی و همچنین بودجه دولت به عنوان مشکلات متعدد پیش روی کشور نام برد.
فائزه هاشمی رئیس جمهور می شود؟
۱۳۹۸/۱۱/۳۰
فائزه هاشمی رئیس جمهور می شود؟
بحران هایی که از برون مرز بر کشور ایران وارد شد،تحریم ها ، حملات به تفکر و ساختار اجتماعی و ... در کنار جدال های سیاسی درون مرز ، رونمایی پرونده های فساد ... جامعه ایرانی را به جایی رساند که نسبت به عملکرد مسئولان بی اعتماد شد. به نظر می رسد این جامعه ، نیاز دارد که دیگر شاهد بازی های سیاسی نباشد تاخود را مهره بازی نبیند، جامعه ایران نیاز به صلح دارد ، نیاز به آرامش اقتصادی و اجتماعی .
اولویت اقتصادی مجلس قوی|کنعانی مقدم: ضرورت حذف قوانین زائد برای مقابله با سوء استفاده‌ها
۱۳۹۸/۱۱/۳۰
اولویت اقتصادی مجلس قوی|کنعانی مقدم: ضرورت حذف قوانین زائد برای مقابله با سوء استفاده‌ها
یک کارشناس مسائل اقتصادی بر ضرورت حذف قوانین زائد توسط مجلس یازدهم تاکید کرد و گفت: قوانین وضع شده در مجلس شورای اسلامی باید فساد ستیز و ضد سوءاستفاده از قانون باشد.
۱۳۹۸/۱۱/۳۰
ماجرای عجیب فرار مدیر استقلالی‌ها
[شهروند] فرار عضو جدید هیأت‌مدیره باشگاه استقلال از کشور خبری بود که روز گذشته سروصدای زیادی در محافل ورزشی به راه انداخت؛ جو به قدری ملتهب شد که مسئولان وزارت ورزش به صورت رسمی هر گونه صدور حکم عضویت را در هیأت مدیره  برای این فراری تکذیب کردند.داستان از این قرار است که در تاریخ سیزدهم بهمن 98 در خبرها آمد که با حکم مسعود سلطانی‌فر، وزیر ورزش،‌ فردی به نام مهدی شریفی نیک‌نفس به عنوان یکی از اعضای جدید هیأت مدیره باشگاه استقلال معرفی شده است. منتها حالا به صورت رسمی مشخص شده که این فرد یکی از متهمان فراری فساد کلان اقتصادی در پرونده پتروشیمی است و طبق اخبار منتشرشده در رسانه‌ها در پرونده ۶ میلیارد و ۶۵۶ میلیون یورویی پتروشیمی و کاتالیست‌های تقلبی نقش داشته و …
مردم به متخصصانی رأی دهند که دغدغه اقتصادی دارند/ حس فساد به اندازه خود فساد برای کشور خطرناک است
۱۳۹۸/۱۱/۲۹ / مجلس یازدهم / مجلس دهم / زهرا ساعی
مردم به متخصصانی رأی دهند که دغدغه اقتصادی دارند/ حس فساد به اندازه خود فساد برای کشور خطرناک است
ساعی گفت: نگاه مجلس یازدهم به مقوله اقتصاد باید ویژه‌تر از مجلس دهم باشد، اما این موضوع به این معنی نیست که مردم باید تنها به اقتصاددانان رای دهند، بلکه باید به متخصصانی بها دهند که دارای دغدغه اقتصادی باشند.
۱۳۹۸/۱۱/۲۹
محاکمه نتانیاهو از ۲۷ اسفند آغاز می‌شود
محاکمه نتانیاهو به اتهام برخورداری از چند پرونده فساد مالی و اقتصادی از ۲۷ اسفند آغاز می‌شود.
مدیر استقلال متواری شد
۱۳۹۸/۱۱/۲۹ / استقلال / وزیر ورزش / مسعود سلطانی فر / مفسد اقتصادی
مدیر استقلال متواری شد
وزیر ورزش در حالی متهم فساد کلان اقتصادی را عضو هیئت مدیره استقلال کرد که این فرد اکنون از کشور متواری شده است.
ضرورت وحدت حتی در دقیقه 90
۱۳۹۸-۱۱-۲۹
ضرورت وحدت حتی در دقیقه 90
انتخابات مجلس شورای اسلامی، به ۱۰۰ ساعت پایانی رسیده و تقریبا همه‌چیز شفاف است. حتی تصور آن‌که خانه ملت در چهار سال آینده، مانند مجلس فعلی باشد وحشتناک است، مجلسی که طبق اعلام سخنگوی شورای نگهبان، یک‌سوم نمایندگان آن فساد اقتصادی دارند
محکومیت قضایی ۵٠ مفسد اقتصادی/ باید با صلابت چوب‌های فساد و ناکارآمدی را از لابلای چرخ‌های تولید داخلی خارج کرد
۱۳۹۸/۱۱/۲۹ / سخنگوی قوه قضائیه
محکومیت قضایی ۵٠ مفسد اقتصادی/ باید با صلابت چوب‌های فساد و ناکارآمدی را از لابلای چرخ‌های تولید داخلی خارج کرد
ایلنا: سخنگوی قوه قضائیه گفت: در فاصله دو نشست سخنگویی ۵٠ مفسد اقتصادی محکومیت قضایی پیدا کردند که امروز فهرست کامل در اختیار رسانه‌ها و افکار عمومی قرار خواهد گرفت.
امضای سلطانی‌فر پای حکم متهم فساد کلان اقتصادی
۱۳۹۸/۱۱/۲۹ / اکبر طبری / پرونده پتروشیمی / پرونده شریفی نیک‌نفس / مسعود سلطانی‌فر / مهدی شریفی نیک‌نفس
امضای سلطانی‌فر پای حکم متهم فساد کلان اقتصادی
باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: انتخابات هیئت مدیره جدید باشگاه استقلال در تاریخ سیزدهم بهمن ماه ۹۸ برگزار شد و با حکم سلطانی فر وزیر ورزش و جوانان فردی به نام مهدی شریفی نیک نفس به عنوان یکی از اعضای جدید هیئت مدیره این باشگاه تهرانی معرفی شد، اما این عضو جدید باشگاه استقلال گویا یکی از متهمان فراری فساد کلان اقتصادی است و به دنبال پیگیری‌های باشگاه خبرنگاران جوان مشخص شد که او با همکاری عده‌ای توانسته از کشور فرار کند و به امارات برود.
۱۳۹۸/۱۱/۲۹
مجلس، شفافیت و حکمرانی
حکمرانی خوب(Good Governance) به عنوان یک رویکرد توسعه‌گرا و مقبول در سطح اندیشمندان و کارگزاران با ویژگی‌هایی مانند مشارکت، شفافیت، پاسخگویی، اثربخشی، کارایی و حاکمیت قانون تعریف می‌شود. این رویکرد با برقراری تعامل عملی میان دولت و جامعه مدنی، الگویی برای توسعه پایدار، متوازن و همه‌جانبه جوامع است. در این رویکرد، حکمرانی یک کارویژه اختصاصی دولت نیست؛ فرآیندی است که مشکلات و معضلات جامعه با تلاش و تکاپوی جمعی و با اتکا به قدرت عمومی و به کارگیری آن حل می‌شده و سامان می‌یابد. اقتصاد ایران به دلیل ضعف ساختاری در مولفه‌های حکمرانی خوب به ویژه در مقوله شفافیت در رنج است. فقدان یا کمبود شفافیت خود یکی از بسترهای بروز فساد و رانت غیرمولد و سودجویانه در اقتصاد سیاسی …
۱۳۹۸/۱۱/۲۹
سلامت روانی- اجتماعی مردم را جدی بگیرید
[شهروند]  روانپزشکان نگران سلامت روان مردم‌اند؛ گروهی از آنها که پس از اتفاقات دی ‌ماه، یعنی سقوط هواپیمای ایران – اوکراین و حاشیه‌های بعدش، درباره تأثیر این حوادث بر روان مردم، هشدار داده بودند، روز گذشته در بیانیه‌ای تحلیلی از مسئولان خواستند تا سلامت روانی–اجتماعی مردم را جدی بگیرند و با آنها صادق باشند. اعضای هیأت‌مدیره انجمن علمی روانپزشکان ایران در بخشی از این بیانیه نوشته‌اند: «افزایش امید اجتماعی و اعتماد عمومی یکی از پایه‌های حفظ سلامت روان است. بارها مورد پرسش قرار گرفته‌ایم که چگونه می‌توان مردم و به‌ویژه جوانان را امیدوار کرد و مانع افزایش بی‌اعتمادی آنها شد. سرمایه اجتماعی که بازتاب اعتماد و پیوندهای متقابل …
بازداشت متهم فساد در نخستین جلسه دادگاه
۱۳۹۸/۱۱/۲۹
بازداشت متهم فساد در نخستین جلسه دادگاه
جلسه رسیدگی به پرونده متهمان عادلیان و احسان خادم (ششمین پرونده بانک سرمایه) به ریاست قاضی مسعودی‌مقام روز گذشته برگزار شد. متهمان این پرونده به دریافت وجوه کلان از بانک سرمایه از طریق غیرقانونی و ایجاد اخلال در نظام پولی و اقتصادی کشور از طریق پرداخت و تسویه دریافت تسهیلات در نظام بانکی از طرق غیرقانونی متهم هستند. به گزارش میزان، نماینده دادستان در دادگاه با اشاره به کیفرخواست پرونده گفت: خارج‌کردن حدود ۹۰میلیارد تومان به روش‌های مجرمانه و متقلبانه و فسادآمیز و مصرف وجوه مذکور در امورات شخصی مصداق …
بی‌خبری متهم پرونده بانک سرمایه از تسهیلات دریافتی خود!
۱۳۹۸/۱۱/۲۸ / بانک سرمایه / فساد اقتصادی / قوه قضاییه
بی‌خبری متهم پرونده بانک سرمایه از تسهیلات دریافتی خود!
نخستین جلسه دادگاه متهمان جدید بانک سرمایه (مجید عادلیان و احسان خادم) دوشنبه ۲۸ بهمن‌ماه در شعبه سوم دادگاه‌های ویژه مفاسد اقتصادی به ریاست قاضی مسعودی مقام برگزار شد.
رونمایی از یک پرونده مخوف بانکی
۱۳۹۸/۱۱/۲۷ / فساد اقتصادی
رونمایی از یک پرونده مخوف بانکی
پرونده تخلف ۶۰ میلیاردتومانی «داریوش امان‌کی‌یکانی» گرچه در عدد قابل قیاس با پرونده‌های تخلف مالی در نظام بانکی نیست، اما اتفاقاتی در جریان این پرونده در جلسات دادگاه در حال رونمایی است که مرزهای تازه‌ای در سازوکار فساد اقتصادی را نشان می‌دهد؛ تا جایی که نماینده دادستان از این پرونده با تعبیر «پرونده مخوف» نام می‌برد.
احمد توکلی: شرور قمه به دست ۴نفر را زخمی می‌کند اما شرور یقه سفید وام ۲هزار میلیارد تومانی می‌دهد
۱۳۹۸/۱۱/۲۶ / احمد توکلی / شرور یقه سفید / مبارزه با فساد اقتصادی / یقه سفیدها
احمد توکلی: شرور قمه به دست ۴نفر را زخمی می‌کند اما شرور یقه سفید وام ۲هزار میلیارد تومانی می‌دهد
 اعتمادآنلاین در مقدمه ای نوشت: احمد توکلی از چهره‌های سرشناس فضای سیاسی ایران است. او که سابقه دولت‌مردی در دهه شصت را در کارنامه‌اش دارد و در ۲ انتخابات ریاست‌جمهوری ششم و هشتم اصلی‌ترین رقیب مرحوم آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی و سید محمد خاتمی بود، بعد از سه دوره مجلس‌نشینی با پایان مجلس نهم «سازمان دیده‌بان شفافیت و عدالت» را راه‌اندازی کرد، بلکه در حد توان و اختیار با سوءاستفاده و ناعدالتی‌های احتمالی مقابله کند.
۱۳۹۸-۱۱-۲۶
رابطه فساد و فقر
امروزه فساد تبدیل به یکی از پدیده‌های مهم در عرصه توسعه اقتصادی شده است و چنان اهمیتی در معادلات توسعه اقتصادی و اجتماعی یافته است که شاخص‌های متفاوتی برای سنجش فساد ایجاد شده و سازمان‌های بین المللی، اقدام به سنجش میزان فساد در کشورها و دولت‌ها و رتبه‌بندی آنها می‌کنند.
مبارزه با فساد «ساختمان» نمی‌خواهد بلکه نیازمند «اراده» است
۱۳۹۸/۱۱/۲۶ / مجتمع ویژه رسیدگی به مفاسد اقتصادی
مبارزه با فساد «ساختمان» نمی‌خواهد بلکه نیازمند «اراده» است
یک حقوقدان در واکنش به راه‌اندازی مجتمع ویژه رسیدگی به مفاسد اقتصادی می‌گوید که مبارزه با فساد «ساختمان» نمی‌خواهد بلکه نیازمند «اراده» است.
هر ایرانی باید یک شغل آبرومند داشته باشد/ هیچ فساد اقتصادی در کشور بدون حمایت مسئولین رخ نمی‌دهد
۱۳۹۸/۱۱/۲۵ / علیرضا زاکانی / حقوق / قانون اساسی / قم / انتخابات98 / انتخابات مجلس شورای اسلامی / انتخابات / انتخابات مجلس / انتخابات مجلس یازدهم
هر ایرانی باید یک شغل آبرومند داشته باشد/ هیچ فساد اقتصادی در کشور بدون حمایت مسئولین رخ نمی‌دهد
کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات گفت: در چندین سال گذشته تلاش ما بر این بوده است مبارزه با مفاسد اقتصادی را از لایه‌های بزرگ‌تر آغاز کنیم و افراد اصلی را پیدا کنیم و این موضوع ریشه در اعتقادات ما دارد.
۱۳۹۸/۱۱/۲۵ / افشاگران فساد / افشای فساد
از افشاگران حمایت قضایی کنید تا اقتصاد بیمه شود
به گزارش ایسنا، طرح «سوت‌زنی» یکی از طرح‌های وزیر اقتصاد در راستای شفاف‌سازی اقتصاد و مبارزه با فساد است که به گفته خودش، اگر افشاگری فساد توسط مردم در دستگاه‌های اجرایی منجر به صدور حکم شود، آن‌ها مشمول جایزه خواهند شد. اما به اعتقاد یک اقتصاددان، فردی که این فساد را افشا می‌کند باید تحت حمایت قضایی قرار گیرد و این طرح باید به گونه‌ای باشد که هم رسانه‌ها و هم مردم آن را رصد کنند تا در صورت عملیاتی شدن آن به صورت قانونی، کشور از نظر اقتصادی بیمه شود.
کدام اولویت‌های اقتصادی باید در دستورکار مجلس دهم قرار می‌گرفت؟
۱۳۹۸/۱۱/۲۵ / قانون / مجلس شورای اسلامی / مجلس / فساد اقتصادی / سازمان تنظیم مقررات / وزارت مسکن / مجلس نهم / مجلس دهم / وزارت انرژی
کدام اولویت‌های اقتصادی باید در دستورکار مجلس دهم قرار می‌گرفت؟
برای بررسی کارنامه مجلس دهم در حوزه اقتصادی ضرورت دارد ابتدا نگاهی به مهمترین اولویت های اقتصادی این دوره از مجلس بیاندازیم.
۱۳۹۸/۱۱/۲۴ / تحقیق و تفحص از مجلس / فساد در مجلس / مجلس دهم
زد و بند با چاشنی تفحص؛ شاهراه فساد در مجلس دهم
جبار کوچکی نژاد در گفتگو با مهر، با اشاره به رد صلاحیت ۷۰ نفر از نمایندگان فعلی به دلیل مشکلات اقتصادی و ضعف مجلس در نظارت و عملکرد نمایندگان اظهارداشت: مواردی که درباره ۷۰ تن از نمایندگان فعلی عنوان شد بحثی است که منتهی به نظارت بر عملکرد نمایندگان می‌شود و به واقع مجلس باید در این بخش قوی‌تر عمل می‌کرد.
۱۳۹۸/۱۱/۲۴ / جرم / جمهوری اسلامی ایران / مجلس شورای اسلامی / مفاسد اقتصادی / واردات
اخبار
یک عضو اتاق بازرگانی تهران گفت: با توجه به رویه مثبتی که در برخورد با فساد شکل گرفته، برای رسیدن به اهداف و کاهش مفاسد اقتصادی می‌توان گزینه‌هایی را دنبال کرد
ببینید | دریافت رشوه ۳۲۶میلیارد تومانی
۱۳۹۸/۱۱/۲۳ / رشوه‌خواری / فساد اقتصادی-مبارزه با مفاسد اقتصادی
ببینید | دریافت رشوه ۳۲۶میلیارد تومانی
محاکمه مفسدین اقتصادی همچنان ادامه دارد و به اتهام آنها بررسی شد.
همتی: رانت‌خواران داخلی به دنبال ملتهب کردن فضای اقتصادی‌اند
۱۳۹۸/۱۱/۲۳ / بانک مرکزی / عبدالناصر همتی / رانت خواری / فساد اقتصادی-مبارزه با مفاسد اقتصادی
همتی: رانت‌خواران داخلی به دنبال ملتهب کردن فضای اقتصادی‌اند
رئیس بانک مرکزی گفت: ۵۰ درصد توان ما صرف خنثی کردن توطئه رانت خواران داخلی می‌شود.
برگزاری دادگاه‌های تخصصی برای مجرمان اقتصادی
۱۳۹۸/۱۱/۲۳ / برخورد با فساد اقتصادی
برگزاری دادگاه‌های تخصصی برای مجرمان اقتصادی
یک عضو اتاق بازرگانی تهران گفت: با توجه به رویه مثبتی که در برخورد با فساد شکل گرفته، برای رسیدن به اهداف و کاهش مفاسد اقتصادی می‌توان گزینه‌هایی را دنبال کرد که یکی از آنها تشکیل دادگاه‌های اختصاصی برای مفاسد اقتصادی است.
محاکمه روح‌الله زم
به اتهام فساد فی‌الارض
۱۳۹۸/۱۱/۲۳
محاکمه روح‌الله زم به اتهام فساد فی‌الارض
اولین جلسه محاکمه روح‌الله زم در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب استان تهران و به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد. در این جلسه نماینده دادستان ضمن حضور در جایگاه گفت:   «حسب محتویات پرونده متهم روح‌الله زم، فرزند محمدعلی با اسم مستعار نیما، متولد ۵/۵/۵۷ صادره از ری، متأهل، دارای دو فرزند، فوق دیپلم، مدیر کانال آمدنیوز، بازداشت و دارای یک سابقه کیفری، دارای وکیل به وکالت آقای دبیر دریابیگی و دارای پرونده شخصیت که بر اساس آن، مشارالیه دارای سلامت جسمی و روحی است.» او در ادامه با اشاره به اتهامات روح‌الله زم بیان کرد: «روح‌الله زم متهم است به «افساد فی‌الارض»، در بازه زمانی ‌سال ۹۵ تا زمان دستگیری از طریق ارتکاب جرایم علیه امنیت داخلی و خارجی …
۱۳۹۸/۱۱/۲۱
کابینه عراق تا 15 روز دیگر با 23 وزیر تشکیل می‌شود
یک نماینده عراقی اعلام کرد، نخست‌وزیر مکلف این کشور قصد دارد دولتی بدور از هرگونه سهمیه‌بندی حزبی تشکیل دهد. حسین عرب، نماینده پارلمان عراق به روزنامه الصباح چاپ این کشور گفت: محمد توفیق علاوی، نخست‌وزیر مکلف عراق با تمام فراکسیون‌های سیاسی درباره ممانعت از سهمیه‌بندی حزبی در کابینه مذاکره کرده و فراکسیون‌ها با این مساله موافقت کرده‌اند. احتمالا کابینه طی ۱۰ تا ۱۵ روز تشکیل شود. وی افزود: کابینه آتی متشکل از ۲۳ وزیر است و این وزرا همان وزرای دولت مستعفی هستند. پارلمان در قبول یا مخالفت با هر وزیری که مسئولیت‌پذیر نباشد آزاد است. علاوی بخش زیادی از کابینه را انتخاب کرده و تنها مسائل ساده‌ای باقی مانده‌اند اما تا زمانی که ترکیب کابینه خود را به …
۱۳۹۸/۱۱/۲۰
"فساد" چندمین مانع بر سر راه کسب و کارهای ایرانی است؟
بررسی ها نشان می دهد که مولفه فساد و سوءاستفاده افراد از مقام و موقعیت اداری در دستگاه های اجرایی در پاییز 98 در استان تهران در مقایسه با سایر استان ها مشکل و مانع جدی تری بر سر راه کسب و کارها بوده است. همچنین این مولفه از دیدگاه فعالان اقتصادی استان آذربایجان غربی در مقایسه با سایر استان ها کمتر بر روی محیط کسب و کار این استان تاثیرگذار بوده است.
احتمالا ۳ نفر مشترکاً سرلیست اصولگرایان می‌شوند/ درباره تایید صلاحیت قالیباف سوال‌های زیادی در افکار عمومی مطرح است/ رسیدگی به برخی پرونده‌های قضایی نباید به بعد از انتخابات موکول شود
۱۳۹۸/۱۱/۲۰
احتمالا ۳ نفر مشترکاً سرلیست اصولگرایان می‌شوند/ درباره تایید صلاحیت قالیباف سوال‌های زیادی در افکار عمومی مطرح است/ رسیدگی به برخی پرونده‌های قضایی نباید به بعد از انتخابات موکول شود
دبیرکل حزب ایران زمین گفت: قوه قضاییه تاکنون حرکت مبارزه با فساد و مفسدان اقتصادی را به خوبی و با دقت، سرعت و جسارت انجام داده است اما برخی مسائل از جمله اینکه به پرونده برخی اختلاس‌گران که متصل به چهره‌های شاخص منتسب به یک جناح خاص است رسیدگی نکند یا رسیدگی به آن را به بعد از برگزاری انتخابات موکول کند، به قوه قضاییه آسیب می‌زند و شخص رییس قوه قضاییه باید به این امر مهم توجه کند.
۱۳۹۸/۱۱/۲۰
بازداشت متخلفان
همه‌ چیز از گفته‌های دبیر نهادی آغاز شد که این روزها دوباره با کنار گذاشتن کاندیداهای یک جریان سیاسی از انتخابات حاشیه‌ساز شده است. آیت‌الله احمد جنتی در قامت دبیر شورای نگهبان در نشست کارگروه‌های تخصصی ستاد چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی حاضر شده بود و در اظهاراتی نسبت به وجود فساد در برخی «دستگاه‌ها و نهادهای» حکومتی هشدار داده و خواستار رسیدگی مسوولان به این قبیل مسائل شده بود. اظهاراتی که تازگی نداشت، اما به ناگاه با پاسخی قابل‌ تامل، آن هم نه از سوی یکی از مسوولان انتصابی، بلکه از جانب یکی از نمایندگان مردم تهران در مجلس شورای اسلامی مواجه شد. محمود صادقی آن روزها با تاکید بر لزوم «تامین امنیت» افشاگران مفاسد اقتصادی (سوت‌زنان …
۱۳۹۸/۱۱/۲۰
سکوت انتخابی جامعه ایران
مدت‌ها است مسئله سکوت در جامعه ایران به یک عادت عمومی تبدیل شده است. عادتی که آرام‌آرام در قامت یک معضل رخ می‌نماید و حالا این معضل بسیاری از ارکان جامعه را فراگرفته و در بندبند مناسبات اجتماعی ایرانیان رسوخ کرده است. آن‌چه در این میان بیش از هر موضوع دیگری اهمیت پیدا می‌کند، شناخت دلیل یا دلایل، انتخابی یا اجباری بودن آن و در نهایت یافتن راهکاری برای برون‌رفت از این موقعیت است. در شناخت دلایل بروز این وضعیت باید توجه داشت که ایران جامعه‌ای است که طی 23 قرن گذشته 7 بار اشغال سراسری را از سر گذرانده؛ در یکصد سال اخیر تجربه دو انقلاب و دو کودتا را در کارنامه دارد و طی چهل سال گذشته هم از معبر جنگی بزرگ در طول 8 سال و منازعات متعدد سیاسی در عرصه داخلی و بین‌المللی عبور کرده است. به طور طبیعی نباید …
یک عکس، یک خاطره
۱۳۹۸/۱۱/۱۹
یک عکس، یک خاطره
یوری آندروپوف (راست) در کنگره حزب کمونیست- 1984 ‏سی‌وشش‌‌سال پیش در چنین روزی، برابر نهم فوریه 1984 میلادی، یوری آندروپوف، دبیرکل حزب کمونیست اتحاد جماهیر شوروی و ‏رهبر این کشور در هفتادسالگی درگذشت. آندروپوف که از او با عنوان معمار حمله ارتش سرخ به افغانستان یاد می‌شود، پس از ‏مرگ لئونید برژنف در نوامبر 1982 سکان اداره ابرقدرت شرق را به دست گرفت. اما فساد اقتصادی مسئولان رده بالای حکومت ‏و همچنین وضع سلامتی نه‌چندان متعادل آندروپف، او را از اداره امور کشور به شکل مطلوب باز می‌داشت. به این ترتیب طی ‏زمامداری او اتحاد جماهیر شوروی یک قدم دیگر به دوران افول و فروپاشی نزدیک‌تر شد. ‏
داریوش امان‌کی: شوهر خواهرم برایم پرونده سازی کرد
۱۳۹۸/۱۱/۱۹ / بانک سرمایه / قوه قضاییه / فساد اقتصادی
داریوش امان‌کی: شوهر خواهرم برایم پرونده سازی کرد
بانک سرمایه اولین بانک خصوصی که مجوز را از بانک مرکزی دریافت کرده طی سال‌های ۹۱ تا ۹۵ ضمن تبانی با اشخاص و دریافت حق حساب و دریافت وثایق نامعتبر اقدام به پرداخت تسهیلات کلان کرده است.
تصاویر| دادگاه داریوش امان کی
۱۳۹۸/۱۱/۲۰ / داریوش امان کی / دادگاه / فساد اقتصادی
تصاویر| دادگاه داریوش امان کی
نخستین جلسه رسیدگی به پرونده «داریوش امان کی یکانی» به اتهام اخلال عمده در نظام اقتصادی برگزار شد.
حضور مدیرعاملان اجاره‌ای در پرونده‌های فساد اقتصادی
۱۳۹۸/۱۱/۱۹ / مبارزه با مفاسد اقتصادی / دادگاه / بانک سرمایه
حضور مدیرعاملان اجاره‌ای در پرونده‌های فساد اقتصادی
این روزها استفاده از مدیر عاملان اجاره‌ای در بسیاری از پرونده‌های کلان فساد اقتصادی به چشم می‌خورد.
چگونه اقتصاد را قوی کنیم؟| زنوزی: تحرک تولید و اصلاح نظام بانک و مصرف، ۳ راه قوی شدن اقتصاد است
۱۳۹۸/۱۱/۱۹
چگونه اقتصاد را قوی کنیم؟| زنوزی: تحرک تولید و اصلاح نظام بانک و مصرف، ۳ راه قوی شدن اقتصاد است
مشکل ساختاری اقتصاد ایران مصرف محور و نه تولید محور بودن اقتصاد ایران است که اصلاح قوانین در جهت تسهیل تولید و ممانعت از فعالیتهای غیرمولد و واسطه گری ها و رانتهای اقتصادی و فساد اقتصادی در مجلس شورای اسلامی از ضروریات لازم برای اصلاح مشکل است.
آخرین وضعیت پرونده گروه جهانبانی
۱۳۹۸/۱۱/۱۹ / قاضی مسعودی مقام / دادگاه / فساد اقتصادی
آخرین وضعیت پرونده گروه جهانبانی
رئیس مجتمع ویژه رسیدگی به جرایم اقتصادی گفت: پرونده جهانبانی در مرحله انشا رای است.
تیر خلاص به فساد سیستماتیک با شفاف‌سازی/ چرا مقابله با فساد راه به جایی نبرده است؟
۱۳۹۸/۱۱/۱۹ / رفاه اجتماعی / فساد اقتصادی / فقر / شفافیت / فساد / رانت / رفاه / مقابله با فساد / شفافیت اقتصادی / فقر و فساد
تیر خلاص به فساد سیستماتیک با شفاف‌سازی/ چرا مقابله با فساد راه به جایی نبرده است؟
ایلنا: می‌دانیم که فقر و فساد در ارتباط مستقیم با هم هستند، اما در سال‌های اخیر به‌رغم بیان اظهارات متعدد درباره مقابله با فساد، اتفاق چشمگیری رخ نداده است.
ابزارهای اقتصادی مقابله با فساد در شهرداری
۱۳۹۸/۱۱/۱۹ / انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب / جامعه / دولت / شهرداری / مناقصه
ابزارهای اقتصادی مقابله با فساد در شهرداری
وجود و رایج شدن فساد در دولت، علاوه‌بر اینکه موجب ناکارآمدی و کاهش کیفیت ارایه خدمات می‌شود،
۱۳۹۸/۱۱/۲۰
کدام فساد، کدام افشاگری
علی مصلح- روزنامه‌نگار «روز بلوا» بدساخت و اعصاب خردکن نیست. در اجرا و کارگردانی تماشاگر را دست‌کم نمی‌گیرد. بازی بابک حمیدیان در نقش یک روحانی که خودش را ناگهان در میان مناسبات پیچیده و کثیف اقتصادی می‌بیند، قانع‌کننده است. اما این تریلر افشاگرانه درباره فساد اقتصادی و پشت پرده مؤسسات مالی و اعتباری هیچ‌وقت نمی‌تواند به نقطه‌ای فراتر از شایعات و خبرهای غیررسمی که هرروز در فضای مجازی و رسانه‌ها منتشر می‌شود، برسد. چون درباره افراد و روابطی حرف می‌زند که حتی مؤسسه اوج به‌عنوان تهیه‌کننده اجازه …
فساد و تورم ۲ مانع جدی اقتصاد قوی؛ مسئولان تازه نفس نیاز داریم
۱۳۹۸/۱۱/۱۸ / کامران ندری / نظام مالیاتی / سرمایه گذاری
فساد و تورم ۲ مانع جدی اقتصاد قوی؛ مسئولان تازه نفس نیاز داریم
یک کارشناس اقتصادی با بیان اینکه برای مبارزه با فساد باید زمینه‌های بروز آن را از بین برد گفت: موانع تحقق اقتصاد قوی در کشور، فساد و تورم است.
روایت پورابراهیمی از حضور کارچاق‌کن‌ها در مجلس/ پسر آقای نماینده با سوءاستفاده از نام پدر، فساد گسترده‌ داشت
۱۳۹۸/۱۱/۱۷ / پور ابراهیمی / انتخابات مجلس
روایت پورابراهیمی از حضور کارچاق‌کن‌ها در مجلس/ پسر آقای نماینده با سوءاستفاده از نام پدر، فساد گسترده‌ داشت
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس حضور کارچاق کن‌ها در مجلس را یکی از مشکلات بزرگ خواند و گفت: کارچاق‌کن‌ها افرادی هستند که قبلاً در دولت یا مجلس مسئولیتی داشته اند و واسطه‌گری می‌کنند.
روزی که با چالش‌های اخلاقی شروع شد و با خنده پایان یافت
۱۳۹۸/۱۱/۱۷
روزی که با چالش‌های اخلاقی شروع شد و با خنده پایان یافت
تهران-ایرنا- پنجمین روز از جشنواره فیلم فجر، روز آرامی بود که پس از نمایش فیلم «مغزاستخوان» که چالش‌های عرفی و حقوقی جامعه را برجسته می‌ساخت و فیلم «روز بلوا» که فساد اقتصادی را نشانه گرفته بود، با نمایش فیلم «خوب،بد،جلف؛ارتش سری» پایان یافت تا پای خنده و کمدی هم به این فستیوال کشیده شود.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •