شنبه, ۱۰ خرداد, ۱۳۹۹ / 30 May, 2020
فعالیت فضایی
۳۸ ساعت قبل
استاد دانشگاه و عضو اتاق بازرگانی ایران :در تمام کشورها خودرو کالایی مصرفی است
سهمیه بندی برای فروش خودرو به افراد (هر فرد مجوز خرید یک خودرو را تا بهبود شرایط داشته باشد) یکی از گزینه‌های کمک‌کننده است که امیدواریم با سازوکاری مناسب این مقوله اجرایی شود، چون اگر کشور وارد چنین فضایی شود و مراجع نظارتی هم کنترل‌های خود را بیشتر کنند، راه های فعالیت دلالان مسدود می شود.
۳ روز قبل
خصوصی‌سازی فضای عمومی
خصوصی‌سازی فضای عمومی به فرآیندی گفته می‌شود که طی آن، فضایی که متعلق به مردم است، طی قراردادهایی توسط مسوولان به فرد یا گروهی داده می‌شود. این اتفاق معمولا برای سود بیشتر، یا کم کردن هزینه‌های شهرداری انجام می‌شود؛ یا حداقل من تا به ‌حال ندیده‌ام فضایی برای هدفی غیر از تجارت، خصوصی شود. مشابه این اتفاق را می‌توان به نوعی در طرح «اجرای پیاده‌روها» دید. بر اساس این طرح قرار است بخش‌هایی از پیاده‌روهای عمومی برای «پایدار کردن» درآمدهای شهرداری و افزایش «نشاط و سرزندگی» شهری به برخی کسبه اجاره داده شود. پیش‌تر در شماره 4652 روزنامه – چهارشنبه 31 اردیبهشت - دو سناریوی ممکن را بررسی کردم؛ در این نوشته …
۱۳۹۹/۰۲/۲۷
تعامل در عصر تکنولوژی
گروه اجتماعی|بیست و هفتمین روز اردیبهشت را در تقویم کشور به عنوان روز ارتباطات و روابط ‌عمومی نام گذاشته‌اند. آنچه از این عنوان از ذهن می‌گذرد، رفتار رسانه‌ها و روابط عمومی‌ها و بلاعکس در شرایطی است که تکنولوژی عصر قدیمی مطبوعات را شکسته و فضایی جدید رقم زده است. این روزها روابط‌ عمومی‌ها و بخش رسانه‌ای نهادها اعم از وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های دولتی تا دستگاه‌های حاکمیتی تعداد زیادی کارشناس و تحلیلگر دارند و رفتار رسانه‌ها را رصد می‌کنند. در این میان مطبوعات بخش کوچکی از فعالیت صدها رسانه‌ای شده که روابط ‌عمومی‌ها باید آنها را رصد کرده و در تعامل باشند.  اما مساله اینجاست که چگونه تعامل با این همه رسانه تعریف …
۱۳۹۹/۰۲/۲۷
اصلاح منشی، بدیلی برای اصلاح‌طلبی
از اوایل دهه هفتاد و با توجه به شرایط اجتماعی کشور، همچون نسبت جمعیت بالای جوانان به جمعیت کل کشور، افزایش تعداد دانشجویان و افزایش نابرابری‌های اجتماعی، ضرورت شکل‌گیری تحولاتی در عرصه‌های مختلف فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی جامعه ایران پدید آمد. در چنین شرایطی سید محمد خاتمی که یک دهه مسند وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را برعهده داشت و در مواجهه با فشارهایی که از سوی محافظه‌کاران به دلیل اعطای مجوز به نشریات، کتب‌ و فیلم‌ها توسط وی، مجبور به استعفا شده بود، حضور خود را در انتخابات ریاست‌جمهوری به عنوان کاندیدای اختصاصی گروه‌های خط امام اعلام کرد. وی با استفاده از نظرات مشاورانش که اکثرا تا پیش از این در مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام مشغول …
۱۳۹۹/۰۲/۲۱
دلالی و فساد فوتبال با جو رسانه‌ای از بین نمی‌رود
[شهروند] وقتی چند روز قبل وزیر ورزش در نامه‌ای رسمی به وزیر اطلاعات رسما درخواست ورود این دستگاه به پرونده برخورد با شبکه دلالی فوتبال ایران را ارایه داد، سروصدای زیادی ایجاد شد. همه امیدوار شدند که بالاخره یک عزم جدی وجود دارد که یک‌بار برای همیشه بساط فساد از فوتبال برچیده شود. پیش از آن‌هم یکی از باشگاه‌های لیگ‌برتری پرچم مبارزه با فساد را با شفاف‌سازی درباره پرونده استخدام وکلای خارجی مطرح کرده بود. درست است که در سال‌های اخیر در مقوله برخورد با فسادهای فوتبال اقدامات مهمی انجام نشده است، اما همین حالا هم این قدم‌ها می‌تواند نتایج خوبی به همراه داشته باشد و به همین دلیل است که در رسانه‌ها هم به صورت جدی مطالبی منتشر می‌شود. البته درچنین …
ببینید | فرود موفق سفینه فضایی چین
۱۳۹۹/۰۲/۱۹ / چین / فعالیت فضایی / دیدنی‌های روز
ببینید | فرود موفق سفینه فضایی چین
رویترز نوشت: نمونه اولیه سفینه فضایی جدید چین روز جمعه 19 اردیبهشت 99 با موفقیت فرود آمد.
ببینید | نزدیک‌ترین سیاهچاله به زمین کشف شد
۱۳۹۹/۰۲/۱۹ / فعالیت فضایی / کهکشان
ببینید | نزدیک‌ترین سیاهچاله به زمین کشف شد
گروهی از ستاره شناسان " رصدخانه جنوبی اروپا" (ESO) و سایر مؤسسات ، یک سیاه چاله را کشف کرده‌اند که در فاصله ۱۰۰۰ سال نوری از زمین قرار دارد.
روسیه: برنامه آمریکا درباره ماه یادآور حمله این کشور به عراق و افغانستان است
۱۳۹۹/۰۲/۱۸
روسیه: برنامه آمریکا درباره ماه یادآور حمله این کشور به عراق و افغانستان است
رئیس شرکت دولتی فضایی (روس کاسموس) روسیه اعلام کرد: برنامه آمریکا برای کره ماه یادآور حمله این کشور به عراق و افغانستان است. دمیتری راگوزین درباره استراتژی آمریکا برای فعالیت در کره ماه افزود: ایجاد ائتلافی از کشور‌های موافق اعلام می‌شود و سپس با نادیده گرفتن سازمان ملل و حتی ناتو درصورت مشکوک بودن برخی اعضای آن به این برنامه، به سوی دستیابی به هدف پیش می‌رود.
۱۳۹۹/۰۲/۱۷
رمز پیروزی جو بایدن در انتخابات آمریکا
لحظات به یادماندنی کمپین جو بایدن تاکنون رویارویی عمیق و خودجوش با مردمی بوده که همانند این نامزد انتخاباتی‎ ‎‏دوران مبارزه و ‏باخت را تحمل کرده‌اند. احساس همدردی بایدن، یکی از بارزه‌های منحصربه‌فرد او در این دوران مصیبت‌بار است. اما او حالا در ‏زیرزمین خانه‌اش حبس شده و از راه دور همانند فضانوردی است که به تازگی از ایستگاه فضایی بین‌المللی تازه به زمین برگشته. ‏ معاون رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا، دولتمردی با تجربه‌های بسیار است. او در‌سال 2009 و در دوران رکود اقتصادی قانون بهبود و ‏سرمایه‌گذاری مجدد را در زمان باراک اوباما اجرا کرد و در طی بحران‌های دیگر مانند فراگیری آنفلوآنزای مرغی در همان‌سال و شیوع ‏ویروس …
عکس | وجود رودخانه‌ای در مریخ به اندازه رود راین آلمان
۱۳۹۹/۰۲/۱۷ / مریخ / فعالیت فضایی
عکس | وجود رودخانه‌ای در مریخ به اندازه رود راین آلمان
شواهدی مبنی بر وجود رودخانه‌ای در مریخ به اندازه رود راین آلمان برای اولین بار به چشم می‌خورد.
گالری‌ها روی خط
۱۳۹۹/۰۲/۱۵
گالری‌ها روی خط
مرتضی کاردر ـ روزنامه‌نگار گالری‌ها در یکی، دو هفته اخیر از رخوت گذشته بیرون آمده‌اند و برنامه‌هایی را برای علاقه‌مندان به تماشای آثار تجسمی تدارک دیده‌اند. خوشبختانه نمایش و فروش آنلاین آثار با استقبال مواجه شده است؛ به‌ویژه اینکه قیمت آثار ارائه شده نیز کمتر از گذشته است. یکی، دو گالری هم فعالیت خود را با حفظ فاصله اجتماعی آغاز کرده‌اند. برای نخستین گالری‌گردی سال جدید به تماشای آثار آنلاین پرداخته‌ایم. بارگذاری لحظه‌به‌لحظه آثار تازه گالری ایرانشهر، فضایی در سایت خود فراهم آورده است تا …
آغاز فعالیت اپراتور ماهواره‌ای با سرمایه ۳۰۰ میلیون دلاری
۱۳۹۹/۰۲/۱۲
آغاز فعالیت اپراتور ماهواره‌ای با سرمایه ۳۰۰ میلیون دلاری
مشاور رییس سازمان فضایی کشور از مراحل نهایی صدور پروانه اپراتور ماهواره‌ای خبر داد و گفت: اپراتور ماهواره‌ای می‌تواند کار خود را با ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون دلار سرمایه اولیه آغاز کند.
ببینید | بلای سیارک سیب زمینی چطور از سر زمین گذشت؟
۱۳۹۹/۰۲/۱۲ / فعالیت فضایی / نجوم
ببینید | بلای سیارک سیب زمینی چطور از سر زمین گذشت؟
سیاوش صفاریان پور روزنامه نگار حوزه علم و نجوم در گفت و گوی لایو اینستاگرامی با خبرآنلاین توضیحات جذابی داده است درباره سیارک سیب زمینی شکلی که شایعه شده بود زمین را ویران خواهد کرد!
دی در اردیبهشت آمد | تولد یک کتابفروشی تازه در زمانه کرونازده تهران
۱۳۹۹/۰۲/۱۱
دی در اردیبهشت آمد | تولد یک کتابفروشی تازه در زمانه کرونازده تهران
کتابفروشی «دی» در فضایی به وسعت ۱۸۰ مترمربع در خیابان ایرانشهر تهران راه‌اندازی شد و فعالیت خود را آغاز کرد.
ببینید | ادعای جنجالی درباره کوچ اجباری بشر از کره زمین در کمتر از یک قرن پیش رو!
۱۳۹۹/۰۲/۱۱ / زمین / فعالیت فضایی / مهاجرت
ببینید | ادعای جنجالی درباره کوچ اجباری بشر از کره زمین در کمتر از یک قرن پیش رو!
سیاوش صفاریان پور در لایو اینستاگرامی با خبرآنلاین درباره کوچ کردن از زمین به مکانی دیگر گفت:در چندین سال آینده امکان زندگی در زمین وجود ندارد و فرزندان ما باید مکان دیگری را برای زندگی پیدا کنند.
همه‌گیری بورس از شیوع ویروس کرونا شدت بیشتری گرفته
۱۳۹۹/۰۲/۱۱
همه‌گیری بورس از شیوع ویروس کرونا شدت بیشتری گرفته
این روزها همه در حال ورود به بورس هستند و دیگران را هم به ورود در این بازار تشویق می‌کنند. با این حال گروهی از تبعات این امر نگرانند و معتقدند نمی‌توان بدون مطالعه و دانستن تبعات آن، به چنین بازاری ورود پیدا کرد. در چنین فضایی کاربران توییتر فارسی با داغ کردن هشتگ «بورس» دیدگاه‌های‌شان را در این زمینه با دیگران به اشتراک گذاشتند. آنچه می‌خوانید منتخبی از این توییت‌هاست.  «پراید ۷۵ میلیون حباب نیست، آپارتمان متری ۳۰ میلیون حباب نیست، رشد بازار بورس فقط حبابه و هر لحظه ممکنه بترکه»، «ملت دارن خونه‌هاشون رو میفروشن که پولش رو بریزن تو بورس! اگه می‌خواید خونه بخرید کم‌کم دست به کار بشید»، «علاقه‌مندان …
یاوه‌گویی پمپئو درباره برنامه فضایی ایران
۱۳۹۹/۰۲/۰۷ / مایک پمپئو / فعالیت فضایی
یاوه‌گویی پمپئو درباره برنامه فضایی ایران
ایلنا نوشت: وزیر خارجه آمریکا طی یاوه‌گویی‌هایی، گفت که این کشور هرگز غیرنظامی بودن ماهیت برنامه فضایی ایران را باور نکرده است.
۱۳۹۹/۰۲/۰۶
قصه محمد و آسیه
[شهروند  ] می‌خواهیم صدای آدم‌های دوردست را بشنویم. این خلاصه هدف راه‌اندازی این ستون است. اینجا قرار است فضایی باشد برای شنیدن قصه زندگی‌ آدم‌ها؛ روایت زندگی آدم‌های بی‌رسانه و بی‌قدرت. آنانی که از مرکز دورند و چون از نظر دور مانده‌اند، پس صدای‌شان هم کمتر شنیده می‌شود. «شهروند» به‌عنوان رسانه‌ای اجتماعی کوشش می‌کند با انتشار این روایت‌ها زمینه شنیده‌شدن صدای این آدم‌ها را فراهم کند. به این امید که سازمان‌های مردم‌نهاد، تشکل‌های خیریه و نهادهایی که فعالیت بشردوستانه انجام می‌دهند، به سهم خودشان دست همیاری به سوی این آدم‌ها دراز کنند و از درد و رنج‌شان بکاهند.
ببینید | سپاه چگونه وارد عرصه فضایی شد؟
۱۳۹۹/۰۲/۰۴ / سپاه پاسداران / فعالیت فضایی / ماهواره
ببینید | سپاه چگونه وارد عرصه فضایی شد؟
روز چهارشنبه 4 اردیبهشت اولین ماهواره نظامی جمهوری اسلامی ایران با موفقیت در مدار 425 کیلومتری زمین قرار گرفت.ماهواره«نور»با ماهواره‌بر سه مرحله‌ای«قاصد»توسط نیروی هوافضای سپاه به فضا پرتاب شد.سپاه طی 10 سال گذشته مشغول تحقیق،توسعه و ایجاد ظرفیت های گسترده فضایی بوده است.
قیمت سکه و طلا امروز دوشنبه 1 اردیبهشت 99/ فعالیت بازار از سرگرفته شد
۱۳۹۹/۰۲/۰۱
قیمت سکه و طلا امروز دوشنبه 1 اردیبهشت 99/ فعالیت بازار از سرگرفته شد
بازار طلا و سکه پس از حدود سی روز تعطیلی، امروز فعالیت خود را آغاز کرد و در فضایی شفاف نرخ گذاری صورت گرفت. این در حالی است که با توجه به شیوع ویروس کرونا، کاهش تقاضا در این بازار، مشهود است.
۱۳۹۹/۰۲/۰۱ / افزایش قیمت‌ها / افزایش گرانی / اقتصاد
عضو اتاق بازرگانی: قیمت‌ها رو به افزایش است
خسرو فروغان گران سایه در گفت و گو با ایسنا، اظهار کرد: امروز اقتصاد ایران در یک دو راهی مهم قرار دارد. یا دولت باید اعلام کند با حمایت از تمامی فعالان اقتصادی، کشور را تا زمان از بین رفتن خطر کرونا، تعطیل نگه می‌دارد یا با پذیرش ریسک بیماری، مجوز فعالیت برخی اصناف صادر شود. در چنین فضایی مدیریت درست فاصله گذاری و جلوگیری از خطرناک شدن فعالیت اصناف، بسیار دشوار خواهد بود.
ادعای فضایی آمریکا علیه روسیه
۱۳۹۹/۰۱/۳۰ / روسیه / ایالات متحده آمریکا / فناوری فضایی
ادعای فضایی آمریکا علیه روسیه
مهر نوشت: آمریکا با استناد به آزمایش موشک ضد ماهواره از سوی روسیه، مسکو را به ریاکاری درباره فعالیت های فضایی متهم کرد.
آمریکا روسیه را به ریاکاری در مورد فعالیت های فضایی متهم کرد
۱۳۹۹/۰۱/۳۰ / روسیه / ایالات متحده آمریکا / فناوری فضایی
آمریکا روسیه را به ریاکاری در مورد فعالیت های فضایی متهم کرد
آمریکا با استناد به آزمایش موشک ضد ماهواره از سوی روسیه، مسکو را به ریاکاری درباره فعالیت های فضایی متهم کرد.
شایعه بارش 900 میلی متری در سیستان و بلوچستان صحت ندارد
۱۳۹۸/۱۲/۲۳
شایعه بارش 900 میلی متری در سیستان و بلوچستان صحت ندارد
این شایعه حداقل سه بار از ابتدای سال تاکنون در فضای مجازی منتشر شده که واقعیت نداشته و اساسا سازمان فضایی ناسا ربطی به هواشناسی ندارد چراکه این سازمان در حوزه‌های فضایی فعالیت دارد.
۱۳۹۸/۱۲/۲۲
نمایشگاه‌های بهاره آنلاین شدند
نمایشگاه‌های بهاره آنلاین شدند. علی رهبری، رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیک با اعلام این خبر گفته است که با توجه به مشکلات ناشی از شیوع ویروس کرونا و لغو برگزاری نمایشگاه بهاره مقرر شد تا برای جبران بخشی از خسارت صنوف جشنواره بهاره مجازی جایگزین نمایشگاه  بهاره شود. او در مورد نحوه برگزاری جشنواره بهاره مجازی، توضیح داد: «اصناف برای عرضه کالاهای خود در نمایشگاه‌های بهاره اقداماتی را انجام داده بودند که با توجه به لغو برگزاری نمایشگاه‌های بهاره مقادیر زیادی از کالاهای خریداری‌شده به قصد عرضه در نمایشگاه‌های بهاره اکنون در انبارهای آنها دپو شده که مشکلات مالی و اقتصادی بسیاری را برای آنها فراهم آورده است،  ضمن اینکه کسب‌وکار اغلب صنوف در شرایط فعلی …
ببینید | ابرهای الکتریکی روی اقیانوس آرام از تلسکوپ ایستگاه فضایی بین‌المللی
۱۳۹۸/۱۲/۱۶ / فعالیت فضایی / ایستگاه فضایی بین المللی
ببینید | ابرهای الکتریکی روی اقیانوس آرام از تلسکوپ ایستگاه فضایی بین‌المللی
این ابرهای الکتریکی آبی رنگ تنها زمانی دیده می‌شوند که خورشید در زیر خط افق زمین قرار می‌گیرد و به آن روشنایی می‌دهد این تصویر از فاصله ۲۶۹ مایلی اقیانوس آرام جنوبی در مدار ایستگاه فضایی بین‌المللی به ثبت رسیده است ابرهای شب‌تاب و درخشان، بلند ارتفاع‌ترین ابرها در اتمسفر زمین هستند. منبع: ناسا
۱۳۹۸/۱۲/۱۳
سرمایه‌گذاری کروز در تحقیق و توسعه سبب ارتقاء صنعت خودروسازی کشور
کروز با سه دهه فعالیت در زمینه تولید قطعات خودرو، در واحد تحقیق و توسعه خود اقدام به طراحی و بومی‌سازی بسیاری از قطعات پیشرفته خودرو کرده است. واحد تحقیق و توسعه در این شرکت از دو واحد الکترونیک و مکانیک تشکیل شده که بالغ بر 250 نفر در زمینه پیشبرد داخلی‌سازی قطعات خودرو فعالیت دارند.محمدرضا دهقان، مدیر تحقیق و نوآوری الکترونیک شرکت صنایع تولیدی کروز با اشاره به اهداف این واحد گفت: واحد تحقیق و توسعه در کروز از سال 1389 در دو بخش الکترونیک و مکانیک شروع به فعالیت کردو تا امروز توانسته بسیاری از قطعات خودرو را بومی‌سازی کند. اهداف ما در بخش الکترونیک این واحد، تحقیقات و طراحی سیستم‌های الکترونیک خودرو جهت داخلی‌سازی آنها در خودروهای متفاوت است. وی با تاکید بر اینکه با تکیه بر تحقیق و توسعه قادر …
ببینید | فرایند جالب سوخت رسانی به ماهواره «اینتل ست» در مدار زمین
۱۳۹۸/۱۲/۱۱ / فعالیت فضایی / فضاپیما
ببینید | فرایند جالب سوخت رسانی به ماهواره «اینتل ست» در مدار زمین
به گزارش بی بی سی، در اقدامی جدید یک فضاپیما توانست به ماهواره تلویزیونی «اینتل ست» در فضا سوخت رسانی کند و این اقدام باعث افزایش طول عمر عملیاتی «اینتل ست» برای 5 سال دیگر شد.
چاره جویی برای دورسازی کودکان زباله گرد از خطر کرونا
۱۳۹۸/۱۲/۰۸ / شهرداری تهران / تهران / زهرا صدراعظم نوری / ویروس کرونا
چاره جویی برای دورسازی کودکان زباله گرد از خطر کرونا
رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران گفت: با توقف جداسازی پسماند تر و خشک در شرایط فعلی، فضایی برای فعالیت کودکان اجیر شده برای جداسازی پسماند خشک وجود نخواهد داشت.
۱۳۹۸/۱۲/۰۹
بازگشایی «مولوی» منوط به رعایت بهداشت و تصمیم دانشگاه تهران
مدیر مرکز تئاتر «مولوی» با بیان اینکه تصمیم‌گیری درباره ازسرگیری فعالیت این مجموعه بر عهده دانشگاه تهران است، تاکید کرد تئاتر «مولوی» در زمانی بازگشایی می‌شود که تمام تدابیر بهداشتی لازم انجام شده باشد.امیرحسین حریری به ایسنا گفت: در حال حاضر دانشگاه تهران تمام برنامه‌های جمعی و فوق برنامه خود را لغو کرده و ما نیز منتظریم تا تصمیمات لازم از سوی مراجع ذی‌ربط درباره از سر گیری فعالیت‌های مرکز تئاتر مولوی به عنوان یکی از زیرمجموعه‌های دانشگاه تهران گرفته شود.او تاکید کرد: بدون شک وقتی این مجموعه بازگشایی می‌شود که تمام تدابیر لازم به لحاظ صحت و سلامت مجموعه و تمام مراجعه‌کنندگان در قالب گروه‌های نمایشی، مخاطبان و نیز کارکنان مجموعه تامین شده باشد.این مدیر هنری افزود: هفته گذشته نامه‌نگاری‌هایی کردیم …
ماهواره مخابراتی «ناهید۱» آماده پرتاب است
۱۳۹۸/۱۲/۰۵ / ماهواره مخابراتی / ماهواره ناهید۱ / محمدجواد آذری جهرمی
ماهواره مخابراتی «ناهید۱» آماده پرتاب است
به گزارش الف به نقل از وزارت ارتباطات، محمدجواد آذری جهرمی همزمان با سالروز تاسیس پژوهشگاه فضایی ایران در پیامی فعالیت هفت سال گذشته این پژوهشگاه را در پیشرفت فناوری فضایی تاثیرگذار عنوان کرد و گفت: توسعه علم و فناوری‌های فضایی از جمله افتخارات کشور و موجب اقتدار ما در عرصه‌های اجتماعی، اقتصادی و امنیتی و یکی از ضروریات هر کشور است.
پژوهشگاه فضایی ایران از نهادهای تاثیرگذار در فناوری فضایی است
۱۳۹۸/۱۲/۰۵
پژوهشگاه فضایی ایران از نهادهای تاثیرگذار در فناوری فضایی است
تهران-ایرنا-وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به مناسبت سالروز تاسیس پژوهشگاه فضایی ایران در پیامی فعالیت هفت سال گذشته این پژوهشگاه را در پیشرفت فناوری فضایی تاثیرگذار عنوان کرد.
هشدار جدی پلیس به دلالان ارز و خودرو/ مجوز افزایش فعالیت صنوف تا یک بامداد
۱۳۹۸/۱۲/۰۳
هشدار جدی پلیس به دلالان ارز و خودرو/ مجوز افزایش فعالیت صنوف تا یک بامداد
رئیس پلیس تهران بزرگ گفت: عده‌ای بی‌وجدان با مطرح شدن بحث FATF برای بالا بردن نرخ دلار اقدام کرده‌اند، این افراد که مخصوصاً در فضای مجازی به صورت ناگهانی قیمت دلار و خودرو را به صورت فضایی بالا می‌برند، منتظر برخورد شدید دستگاه انتظامی و قضائی باشند.
ببینید | تصاویر جدیدی که از سیاره مشتری منتشر شد
۱۳۹۸/۱۲/۰۳ / مشتری سیاره منظومه شمسی / فعالیت فضایی / فناوری فضایی
ببینید | تصاویر جدیدی که از سیاره مشتری منتشر شد
تصاویر جدیدی که از سیاره مشتری منتشر شده است را می بینید.
ثبت عکس از گردباد شیطان در مریخ
۱۳۹۸/۱۱/۲۷ / نجوم / فعالیت فضایی / مریخ
ثبت عکس از گردباد شیطان در مریخ
ناسا به تازگی از یک گردباد بسیار نادر در سطح مریخ عکس برداری کرده است.
انقلاب اسلامی فضایی برای فعالیت بیشتر خانم‌ها
۱۳۹۸/۱۱/۲۶
انقلاب اسلامی فضایی برای فعالیت بیشتر خانم‌ها
روحانی: در جمهوری اسلامی گام‌های موثر و خوبی برای حقوق زنان برداشته شده است.
ناسا فضانورد جدید استخدام می‌کند+ شرایط و حقوق
۱۳۹۸/۱۱/۲۴ / پارسی خبر / علم و فناوری / ناسا / آگهی استخدام / فضانورد / مریخ / کره ماه
ناسا فضانورد جدید استخدام می‌کند+ شرایط و حقوق
" اداره کل ملی هوانوردی و فضا" آمریکا موسوم به "ناسا" اعلام کرد برای دوره جدید فعالیت این سازمان فضایی جذب نیرو می‌کند.
آگهی استخدام ناسا، حقوق سالانه حداقل ۱۰۰ هزار دلار!
۱۳۹۸/۱۱/۲۴
آگهی استخدام ناسا، حقوق سالانه حداقل ۱۰۰ هزار دلار!
اداره کل ملی هوانوردی و فضا" آمریکا موسوم به "ناسا" اعلام کرد برای دوره جدید فعالیت این سازمان فضایی جذب نیرو می‌کند.
ببینید | عذرخواهی وزیر ارتباطات بابت لباس قلابی فضایی
۱۳۹۸/۱۱/۲۳ / محمدجواد آذری جهرمی / فعالیت فضایی / فضانورد
ببینید | عذرخواهی وزیر ارتباطات بابت لباس قلابی فضایی
آذری جهرمی در حاشیه جلسه هیات دولت گفت: همان شب هم توضیح دادم که مساله چه بود اما باید بدون لکنت، عذرخواهی کرد که انتخاب آن لباس، اشتباه رسانه‌ای بود. این کار اصل موضوع تصمیم ایران برای اعزام فضانورد را تحت‌الشعاع قرار داد و خبر را پوشاند. باید از دوستانی که در حوزه فضایی و اعزام فضانورد تلاش می‌کنند پوزش خواست. این پست را حتما حذف خواهم کرد.
آذری‌جهرمی: ماهواره ظفر ۹۵ درصد موفق بود/ موتور ۱۲ ثانیه دیگر فعالیت می‌کرد ماهواره در مدار قرار می‌گرفت
۱۳۹۸/۱۱/۲۳ / ماهواره ظفر / محمدجواد آذری جهرمی
آذری‌جهرمی: ماهواره ظفر ۹۵ درصد موفق بود/ موتور ۱۲ ثانیه دیگر فعالیت می‌کرد ماهواره در مدار قرار می‌گرفت
به گزارش فارس، محمدجواد آذری‌ جهرمی وزیر ارتباطات صبح امروز در جمع خبرنگاران در مورد انتشار لباس فضایی در توئیتر خود گفت: انسان باید صداقت و شجاعت بیان را داشته باشد. به نظر می‌رسد که لازم است یک توضیح بسیار شفاف داد و هدف ما از آن مسئله این بود که ما برنامه ارسال فضانورد را که سفارش 5 کپسول زیستی را داده بودیم، رسانه‌‌ای کنیم و دوستان پیشنهاد داشتند یک پیش خبر رسانه‌ای نسبت به موضوع داده شود و یک خطار غیرقابل انکار در این مسئله رخ داد و تیم ما در انتخاب این تصویر اشتباهاتی کرده بودند و افکار عمومی حساسیت نشان داد.
خطرات روسیه در فضا از دید ناتو
۱۳۹۸/۱۱/۱۹
خطرات روسیه در فضا از دید ناتو
ناتو فعالیت های فضایی روسیه و چین در فضا را تهدیدی برای متحدین ناتو می داند.
ببینید | لحظه فرود زنی که رکورد ماندن در ایستگاه فضا را شکست
۱۳۹۸/۱۱/۱۹ / فضانورد / ناسا / فعالیت فضایی / ایستگاه فضایی بین المللی / دیدنی‌های روز
ببینید | لحظه فرود زنی که رکورد ماندن در ایستگاه فضا را شکست
کریستینا کوک، فضانورد آژانس فضایی آمریکا ناسا،‌ رکورد طولانی‌ترین حضور در فضا (در طول یک پرواز) برای یک زن را شکست.
لباس فضانوردی فقط این، بقیه‌ش سوسول بازیه!
۱۳۹۸/۱۱/۱۶ / کاریکاتور / محمدجواد آذری جهرمی / فعالیت فضایی
لباس فضانوردی فقط این، بقیه‌ش سوسول بازیه!
توئیت اخیر وزیر ارتباطات، که در آن عکسی از یک لباس فضانوردی را منتشر کرده بود، به سوژه داغ شبکه‌های اجتماعی تبدیل شده است. محمدرضا میرشاه ولد هم با انتشار کارتونی در صفحه اینستاگرامی خود نوشت: "لباش فژانوردی ناشا فقط شُنتی".
۱۳۹۸/۱۱/۱۴
بهره‌برداری از خودروهای برقی در کشور
دبیر ستاد توسعه فناوری‌های فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان در زمینه تولید خودروهای برقی گفت: استفاده و بهره‌برداری از خودروهای برقی در آینده نزدیک اتفاق می‌افتد و به زودی شاهد استفاده از این خودروها در تهران و برخی شهرهای بزرگ خواهیم بود.
ماهواره سیاره یاب اروپا آغاز به کار کرد
۱۳۹۸/۱۱/۱۳ / فناوری فضایی / تحقیقات علمی / اتحادیه اروپا / تلسکوپ
ماهواره سیاره یاب اروپا آغاز به کار کرد
ماهواره سیاره یاب سازمان فضایی اروپا، رصد آسمان را آغاز کرد. این ماهواره در دسامبر ۲۰۱۹ به فضا فرستاده شد و پس از انجام آزمایش ها اکنون فعالیت خود را آغاز کرده است.
۱۳۹۸/۱۱/۱۲
تصاویری از نگاه تلسکوپ بازنشسته ناسا
ناسا اعلام کرد (۳۱ ژانویه ۲۰۲۰) تلسکوپ فضایی "اسپیتزر" (Spitzer) را پس از ۱۶ سال فعالیت بازنشسته خواهد کرد تا سال آینده تلسکوپ فضایی "جیمز وب" جای آن را بگیرد. تصاویری که در این گزارش مشاهده می‌کنید توسط این تلسکوپ بازنشسته گرفته شده است.
حبیبی عاشق ایران بود
۱۳۹۸/۱۱/۱۲
حبیبی عاشق ایران بود
نکته مورد توجه برای شخص من از مرحوم دکتر حبیبی اما بیش و پیش از هر ویژگی، اخلاص اوست. ایشان همواره کارهایش را برای رضای خدا و اصطلاحا «قربـ[‌ الی‌الله» انجام می‌داد. به مقام و ثروت توجهی نداشت و هرگز در فضایی قرار نگرفت که بخواهد از امکانات دولتی سوءاستفاده کند. دکتر حبیبی اهل تدبیر بود و همواره در مسوولیت‌هایی که بر عهده داشت، می‌کوشید اقدام موثری انجام دهد و یادگار نیکویی از خود بر جای بگذارد و برای اینکه بتواند در این مسیر موفق باشد، طبیعتا به فکر و خلاقیت نیاز داشت. عشق بی‌اندازه او به ایران و انقلاب از دیگر ویژگی‌های دکتر حبیبی بود که پیشنهاد می‌کنم برای درک بهتر این مساله سروده «ایران» ایشان را دوباره و دوباره گوش کنید. گذشته …
پایان عمر تلسکوپ فضایی اسپیتزر؛ دریچه فروسرخ رو به کیهان بسته شد
۱۳۹۸/۱۱/۱۰
پایان عمر تلسکوپ فضایی اسپیتزر؛ دریچه فروسرخ رو به کیهان بسته شد
یکی از بزرگ‌ترین تلسکوپ‌های فضایی ناسا که نقشی بسیار پررنگ در ترسیم تصویری کامل‌تر از جهان داشت، امروز پنجشنبه ۳۰ ژانویه (۱۰ بهمن) پس از ۱۶/۵ سال فعالیت خاموش خواهد شد.
۱۳۹۸/۱۱/۰۹ / ناسا / وویجر2
"وویجر ۲" دچار نقص فنی شد
ناسا گزارش داد کاوشگر فضایی "وویجر ۲" که بیش از ۴۰ سال است که مشغول فعالیت و کاوش است، دچار مشکلات فنی شده است.
۱۳۹۸/۱۱/۰۷
پاسخ وزارت کشور به پیام‌های مردمی
نظر به درج مواردی در ستون تماس‌های مردمی آن روزنامه در مورخ 25/09/98 و 26/9/98 به شرح ذیل:1- باید در جامعه شرایط و فضایی ایجاد شود که منتقدین و معترضین در یک فضایی کاملا مدنی و قانونی تنها به ذکر مطالبات خود بپردازند و اجازه هرگونه سوءاستفاده و آشوب‌گری‌ هم به کسی داده نشود.2- امیدواریم آنچه مسئولان دولتی گفته‌اند در مورد استقرار جایگاه برای معترضین و تجمعات محقق شود تا جلوی آشوبگران و تخریب‌‌کنندگان اموال عمومی گرفته شود. ضمن اینکه باید مسئولان تمام شرایط و تمهیدات لازم برای این کار را در نظر بگیرند.3- چرا مسئولان وزارت کشور شرایط و مکانی را فراهم نمی‌کنند تا معترضان به راحتی بتوانند درخواست‌شان را اعلام کنند و چرا نمایندگان مجلس شورای اسلامی به میان مردم آسیب دیده نمی‌روند و از آنها دلجویی …
۱۳۹۸/۱۱/۰۷
بازگشت به دریا ایده‌ای برای توسعه ایران
توسعه سرزمینی در ایران طی همه قرن‌های گذشته به‌صورت پشت به دریا بوده است و آثار و پیامدهای این مدل توسعه بر سازمان فضایی استقرار جمعیت و فعالیت کاملا مشخص است. از همین رو برخلاف میانگین دنیا که حدود 40 درصد از جمعیت در فاصله 100 کیلومتری سواحل مستقر هستند، تنها کمتر از 18 درصد از جمعیت کشور در این قلمروهای دریایی (شمال و جنوب) استقرار دارند. این در حالی است که ایران به سبب برخورداری از حدود 5800 کیلومتر نوار ساحلی و ۳۰ جزیره در شمال و جنوب، همجواری دریایی با ۱۲ کشور همسایه، عبور پنج کریدور بین‌المللی ترانزیت دریایی، وجود منابع قابل توجه انرژی (نفت و گاز) در خلیج فارس و دسترسی به آب‌های آزاد در سواحل مکران از موقعیت بسیار برجسته‌ای برای توسعه دریامحور بهره‌مند بوده و این غفلت تاریخی از توسعه و …
۱۳۹۸/۱۱/۰۵
«پلیس امنیت اقتصادی» ابزاری موثر برای مبارزه با فساد اقتصادی
«ملت عزیز ایران باید همت‌شان این باشد که قوی بشوند ... البته قدرت فقط قدرت نظامی نیست، اقتصاد کشور باید قوی شود» این جملات که بخشی از سخنان گرانقدر رهبر معظم انقلاب در خطبه‌های نماز جمعه ۲۷ دی‌ماه بود در کنار نیاز به حضور پلیس در بحث جرایم فسادهای مالی و اقتصادی انگیزه‌ای شد برای بخشی از اولین همایش «نقش پلیس در امنیت اقتصادی و رونق تولید» چرا که «قوی» شدنی که رهبر معظم انقلاب از آن یاد می‌کنند تاکیدی است بر تقویت، پیشرفت و حرکت رو به جلو، هم در حوزه سخت‌افزاری امنیت که شامل قدرت نظامی و انتظامی می‌شود و هم در حوزه نرم‌افزاری امنیت. امنیتی که بخشی از آن شامل امنیت پایدار و امنیت اقتصادی می‌شود، چراکه امنیت، پیش‌نیاز …
دهه‌ی ۲۰۲۰: آغاز عصری جدید در کاوش‌های سیاره‌ سرخ
۱۳۹۸/۱۱/۰۱ / فعالیت فضایی / فضاپیما / نجوم
دهه‌ی ۲۰۲۰: آغاز عصری جدید در کاوش‌های سیاره‌ سرخ
در ده سال آینده، گام‌های بزرگی مثل ارسال فضاپیماهای سرنشین‌دار و مریخ‌نوردهای متعدد برای بررسی علائم حیات در مریخ برداشته خواهد شد.
این سیارک طلایی می‌تواند همه اهالی زمین را میلیاردر کند
۱۳۹۸/۱۰/۲۸ / ناسا / ماه / کهکشان / فعالیت فضایی / فناوری فضایی
این سیارک طلایی می‌تواند همه اهالی زمین را میلیاردر کند
کشف یک سیارک با منابع غیر قابل باور می‌تواند معادلات اقتصادی را در زمین تغییر دهد.
«ماه»۱۰ تریلیون دلار پول به دامن چین می‌ریزد
۱۳۹۸/۱۰/۲۶ / چین / ماه / فعالیت فضایی / فناوری فضایی / فضاپیما
«ماه»۱۰ تریلیون دلار پول به دامن چین می‌ریزد
از آن جایی که وسعت کره زمین برای جاه طلبی های چین بسیار کم است این کشور می خواهد نقطه تجاری خود را از زمین فراتر ببرد و به دنبال گسترش سرمایه گذاری های خود بر روی ماه است.
۱۳۹۸/۱۰/۲۷
بهره برداری از فاز نخست بازار بین المللی گل و گیاه درسال ۹۹
اصفهان –بهمن راعی : مدیرعامل سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده‌های کشاورزی شهرداری اصفهان گفت: فاز نخست بازار بین المللی گل و گیاه ارغوان پایان سال ۹۹ مورد بهره برداری قرار می گیرد که شامل سالن شش هزار و ۴۰۰ مترمربعی گل و سرشاخه، سالن دو هزار و ۵۰۰ مترمربعی کود و سم و ابزار باغبانی، محوطه سازی و سازه بی‌نظیر ۱۰ هزار مترمربعی برای گل‌های آپارتمانی، باغ و باغچه است. محمد مجیری در سلسله نشست «سه شنبه‌ها با رسانه، پاسخگویی در مسیر امید» اظهار کرد: بازار بین‌المللی گل و گیاه ارغوان در جاده رضوان زمینی به مساحت ۱۴.۵ هکتار در نظر گرفته شده تا بزرگترین بازار بین المللی گل و گیاه، بازار ماهیان زینتی، پرندگان زینتی و... در یک محل تفرجگاهی و خرید کالا برای شهروندان احداث شود.وی با اشاره به سازه بزرگ …
فرصت فعالیت در شبکه های اجتماعی بین‌المللی را از دست نمی دهیم
۱۳۹۸/۱۰/۱۶
فرصت فعالیت در شبکه های اجتماعی بین‌المللی را از دست نمی دهیم
محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با انتشار تصویری از رهبری و سردار سلیمانی، فعالیت خود در شبکه اجتماعی ایرانی «روبینو» را آغاز کرد به‌طوری که در مدت کوتاهی بیش از ۳۰۰۰ کاربر این پست را لایک کردند. البته بعد از آغاز فعالیت وزیر ارتباطات در این شبکه اجتماعی ایرانی این شائبه پیش آمد که اینستاگرام در آستانه فیلترینگ قرار دارد و از سوی دیگر حذف پست‌های مربوط به شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی از سوی اینستاگرام که پیش تر صورت گرفته بود، این شائبه را دو چندان کرد اما وزیر در یک مصاحبه رادیویی در این خصوص اعلام کرد که ما هیچ فضایی را برای گفتمان انقلاب اسلامی از دست نخواهیم داد و برای این مسأله از ظرفیت‌های بین‌المللی و سکوهای امریکایی‌ها برای داد زدن بر سر آنها استفاده خواهیم کرد، علاوه …
کنترل آلودگی هوا بدون کمک دانشگاه ها موثر نخواهد بود
۱۳۹۸/۱۰/۱۰
کنترل آلودگی هوا بدون کمک دانشگاه ها موثر نخواهد بود
اصفهان –بهمن راعی : شهردار اصفهان گفت: دانشگاه می تواند در تحقق پروژه ها و اهداف مدیریت شهری نقش تاثیرگذاری ایفا کند. به طور نمونه برای کنترل آلودگی هوا بدون کمک دانشگاه نمی توان اقدام موثری انجام داد.قدرت اله نوروزی در نشست با مدیران دانشگاه صنعتی اصفهان برای بررسی زمینه های مشترک برای همکاری، اظهار کرد: دانشگاه صنعتی اصفهان به سوی توسعه پایدار حرکت می کند و در حوزه فناوری و صنعت یکی از معروفترین دانشگاه های کشور به شمار می رود.وی ادامه داد: در حوزه بین الملل نیز دانشگاه صنعتی اصفهان به موفقیت های خوبی دست پیدا کرده است و ارجاع به مقالات منتشر شده از سوی محققان دانشگاه صنعتی در مجلات معتبر نشان از اهمیت این دانشگاه دارد.شهردار اصفهان به نقش دانشگاه صنعتی اصفهان در تشکیل شهرک علمی – تحقیقاتی …
۱۳۹۸/۱۰/۰۹
تاکید مجدد بر جرم سیگنال‌فروشی
مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس و اوراق بهادار درخصوص فعالیت برخی کانال‌های تلگرامی و مشاوره‌های‌ غیرقانونی سرمایه‌گذاری در فضای مجازی گفت: این کانال‌ها از فضایی که در بازار سرمایه ایجاد شده است سوءاستفاده کرده و عمدتا از راه کانال‌های تلگرامی فعالیت می‌کنند و از این طریق اقداماتی درخصوص معرفی برخی سهم‌ها انجام می‌دهند که پشتوانه علمی، تحلیلی و تخصصی در آنها مشاهده نمی‌شود.
دانشجویان باید در فضایی بدون دغدغه فعالیت کنند/یکی از دغدغه هایم حل مشکلات دانشجویان است
۱۳۹۸/۱۰/۰۸ / استانی-علمی و آموزشی / اخبار علمی - هرمزگان
دانشجویان باید در فضایی بدون دغدغه فعالیت کنند/یکی از دغدغه هایم حل مشکلات دانشجویان است
رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: دانشجویان باید بتوانند در فضایی آرام و بدون دغدغه و با انگیزه بالا در راستای ارتقای علمی گام بردارند.
قیمت بلیط های سفر به فضا چقدر است؟
۱۳۹۸/۱۰/۰۱ / سفر / فعالیت فضایی / فناوری فضایی / فضاپیما / بلیط
قیمت بلیط های سفر به فضا چقدر است؟
انسان ها مدت ها است که مرزهای خارج از کره زمین را مقصد نهایی می دانند و در همین راستا همه کشورها در پی تقویت تجهیزات خود برای اکتشاف و استقرار در فضا هستند.
۱۳۹۸/۰۹/۲۹
«راه‏پله» در شهرزاد
نمایش «راه‏پله» به نویسندگی و کارگردانی سپیده میرحسینی و تهیه‌کنندگی سامان بهرام‌پور در سالن اصلی شهرزاد به روی صحنه رفت.به گزارش «ابتکار» و به نقل از روابط‏عمومی این نمایش، به گفته کارگردان این نمایش، متن «راه‏پله» که در سال ۹۳ به صورت کتاب از سپیده میرحسینی به چاپ رسیده بود، فضایی زنانه و رئالیته دارد که شاید وصفِ‏حال بسیاری از روابط انسانی زنان و مردان امروز در هر جای جهان باشد. نقد دنیای مدرنیته و جابه‌جایی نقش‌های انسانی و تنهایی و انزوا که نتیجه همین روزمرگی‌های مدرنیته است. میرحسینی در اولین تجربه نمایش توانسته این فضا را خیلی ساده و روان به نمایش بگذارد که مورد‏استقبال بسیاری از مخاطبان قرار گرفته است. از دیگر بازیگران این نمایش می‌توان از صحرا اسداللهی، میلاد اتابکی، فرهنگ سرخوش و علی …
۱۳۹۸/۰۹/۲۹
ورنر فون براون‏،‏ پدر صنایع موشکی جهان
فریدون عسکری - امروزه بحث موشک و صنایع موشکی از موضوعات مهم فناوری در حوزه‌های مختلف به‏ویژه نظامی و دفاعی است‏. بدین مناسبت در این یادداشت برآن شدیم تا خوانندگان گرامی را به طور بسیار مجمل و اختصار با پدر صنایع موشکی جهان آشنا کنیم‏. ورنر فون براون‏ (‏‏به آلمانی wernher vo- braun‏) ‏دانشمند آمریکایی آلمانی‌تبار به عنوان پیشگام توسعه فناوری موشک در آلمان نازی و پدر علم موشکی و فضایی ایالات متحده آمریکا و جهان شناخته شده است‏.او در 23 مارس 1912 در شهر کوچک ویرزیتس در استان پوزن‏،‏ بخشی از امپراتوری آلمان دیده به جهان گشود‏. پدرش ‏(مگنوس فرایهر فون براون‏) به عنوان وزیر کشاورزی‏ دولت فدرال در زمان جمهوری وایمار فعالیت می‌کرد‏. ‏جمهوری وایمار‏،‏ نظام حکومتی آلمان بین سال‌های 1919 تا 1933‏ بود‏. …
۱۳۹۸/۰۹/۱۷ / فضانورد / فعالیت فضایی
فیلم | تعریف حریم خصوصی از نگاه فضانوردانی که به ایستگاه فضایی می‌روند
لوکا پارمیتانو، فضانورد ایتالیایی و اندرو مورگان، فضانورد ناسا در این قسمت از برنامه گزارش‌های یورونیوز از فضا، به سوالی درباره حریم خصوصی فضانوردان پاسخ داده‌اند.
۱۳۹۸/۰۹/۱۶ / استانی-علمی و آموزشی / روز دانشجو / دانشگاه / مجلس شورای اسلامی
فضای دانشگاه باید امن باشد نه امنیتی
استاندار فارس با بیان اینکه هیچ یک از مسئولان به دنبال امنیتی کردن فضای دانشگاه نیستند، گفت: تلاش ما اینست که دانشجویان در فضایی امن به تحصیل مشغول باشند، به همین دلیل به روسای دانشگاه‌ها توصیه کرده‌ایم که اجازه فعالیت تشکل‌های دانشجویی داده شود.
۱۳۹۸/۰۹/۱۶ / ایستگاه فضایی بین المللی / ربات / رباتیک / فضانوردان
رباتی که احساسات فضانوردان را درک می کند
یک ربات کروی به نام سیمون۲ به ایستگاه فضایی بین المللی ارسال شده که می تواند احساسات فضانوردان را درک کند و در فعالیت های ساده مانند عکسبرداری، ثبت صوت و تصویر به فضانوردان کمک کند.
۱۳۹۸/۰۹/۱۲ / روز جهانی معلولان / حسن روحانی / ایران
سخنان روحانی در مراسم بزرگداشت روز جهانی معلولان
«حسن روحانی‌» رییس جمهوری، روز۳ شنبه در مراسم بزرگداشت روز جهانی معلولان گفت: وظیفه ما مهارت‌آموزی و توانمندسازی افراد دارای معلولیت، ایجاد فرصت برابر برای آنان و مهیا کردن فضایی است که این عزیزان بدون دغدغه و با آرامش به زندگی و فعالیت های اجتماعی خود ادامه دهند.
۱۳۹۸/۰۹/۱۲ / حسن روحانی / بنزین / ایران و آمریکا
روحانی: آمریکا برخلاف شعارهایش، برای مذاکره پیام‌های خصوصی می‌فرستد
رئیس جمهور، کار و خدمت به افراد دارای معلولیت را موجب افتخار دانست و تاکید کرد: وظیفه ما مهارت‌آموزی و توانمندسازی افراد دارای معلولیت، ایجاد فرصت برابر برای آنان و مهیا کردن فضایی است که این عزیزان بدون دغدغه و با آرامش به زندگی و فعالیت های اجتماعی خود ادامه دهند.
۱۳۹۸/۰۹/۱۲ / دولت تدبیر و امید / روز جهانی معلولان / حسن روحانی
رییس جمهوری: کار و خدمت به افراد دارای معلولیت موجب افتخار ما است
تهران- ایرنا- رییس جمهوری، کار و خدمت به افراد دارای معلولیت را موجب افتخار دانست و تاکید کرد: وظیفه ما مهارت‌آموزی و توانمندسازی افراد دارای معلولیت، ایجاد فرصت برابر برای آنان و مهیا کردن فضایی است که این عزیزان بدون دغدغه و با آرامش به زندگی و فعالیت های اجتماعی خود ادامه دهند.
۱۳۹۸/۰۹/۱۳
حتی کشورهای دوست هم جرئت خرید نفت از ایران را ندارند
معاون اول رئیس‏جمهوری اظهار کرد: مکرر گفته‏ایم که آمریکایی‏ها نتوانسته‏اند صادرات نفت کشور را به صفر برسانند، ولی مرتب فشار وارد کرده‏اند و حتی کشورهای دوست ما هم جرئت خرید نفت از ما را ندارند و ما برای فروش نفت کشور به روش‏های دیگری متوسل می‏شویم.اسحاق جهانگیری دیروز در بیست‏وسومین سالروز روز ملی صادرات که در سالن اجلاس سران برگزار شد، ضمن تشکر از صادرکنندگان گفت: حدود دو سال از فشار جدید دولت آمریکا علیه ملت بزرگ ایران می‏گذرد و آمریکایی‏ها بعد از اینکه ما توافق برجام انجام دادیم و فضا را برای توسعه کشور فراهم کردیم با بهانه تغییر رئیس‏جمهوری در آمریکا به تمام توافقات‏ و به برجام پشت پا زدند و با خروج از برجام فشار بی‏سابقه‏ای به جامعه ایرانی وارد کردند و حتی با صراحت مقامات آمریکایی اعلام …
۱۳۹۸/۰۹/۱۱
جهانگیری: صادرات ما به افغانستان بیشتر از صادرات به کل اتحادیه اروپا است
معاون اول رئیس جمهور با اشاره به مشکلات صادرکنندگان در فضای تحریمی گفت: در چنین فضایی که یک صادرکننده به فعالیت خود ادامه می دهد باید دست او را بوسید.
۱۳۹۸/۰۹/۱۰
راسته‌ کتاب‏فروشی‌های پایتخت ساماندهی می‌شود
مدیرعامل شرکت توسعه فضاهای فرهنگی شهرداری تهران با اشاره به اجرای پروژه راسته کتاب گفت: این پروژه با هدف شناسایی و حذف موانع اصلی کالبدی در محدوده خیابان‌های انقلاب، حافظ و کریمخان اجرا می‌شود. علیرضا آقایی در گفت‌و‌گو با ایرنا گفت: پروژه راسته کتاب در مرحله برگزاری مناقصه و انتخاب پیمانکار است و به محض انتخاب پیمانکار، عملیات اجرایی آن آغاز می‌شود. وی، شناسایی موانع اصلی کالبدی در راسته‌های کتاب‏فروشی که مانع فعالیت آنها می‌شود، اقدام به حذف موانع در راستای جذب مخاطب و رونق کتاب‏فروشی‌ها را از اهداف اجرای این پروژه عنوان کرد. آقایی با اشاره به تعریف پروژه راسته کتاب در قالب پیاده‌راه‌های فرهنگی افزود: پیاده‌راه‌های فرهنگی ضمن کمک به سرزندگی شهر، ارتقای کیفیت محیطی، افرایش ایمنی و امنیت را به …
۱۳۹۸/۰۸/۲۳
فولاد خوزستان در خوب شدن حال مردم استان نقش مهمی ایفا می‌کند
مدیرکل ورزش و جوانان استان با حضور در غرفه فولاد خوزستان در سومین نمایشگاه تخصصی ورزش و تجهیزات ورزشی، نقش فولاد خوزستان در ایفای مسئولیت‌های اجتماعی و خوب شدن حال مردم این استان قابل تقدیر دانست.افشین حیدری درباره‌ی برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی در سطح استان اظهار داشت: لازمه‌ تشکیل چنین نمایشگاهی، مشارکت و تداوم حضور شرکت‌های بزرگ صنعتی است.وی در ادامه افزود: حمایت شرکت‌های بزرگ صنعتی بدون وجود زیرساخت مناسب نتیجه‌ای نخواهد داشت. این امر نیازمند ورود نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی، همراه با ارائه طرح‌ها و لایه‌های حمایتی از شرکت‌های صنعتی فعال در حوزه سلامت جسم و روان مردم است. طرح‌های حمایتی از شرکت‌‌های بزرگ، می‌تواند مشوق مناسبی برای این شرکت‌ها در ایفای مسئولیت‌های اجتماعی آن‌ها …
۱۳۹۸/۰۸/۱۴ / استارتاپ / حسن روحانی
رئیس جمهوری با جوانان فعال استارتاپی گفت و گو کرد
تهران- ایرنا- رئیس جمهوری از بخش‌های مختلف فعالیت نوآوران و کارآفرینان در کارخانه نوآوری آزادی بازدید و در فضایی صمیمی با جوانان فعال در زمینه استارتاپ‌ها در این مجموعه گفت وگو کرد.
۱۳۹۸/۰۸/۱۳ / فعالیت فضایی / فناوری فضایی / فضاپیما
آمریکا آزمایش سفینه فضایی جدید انجام داد
شرکت بوئینگ سفینه فضاییStarliner خود را یکبار دیگر آزمایش کرد.
۱۳۹۸/۰۸/۱۱
آمریکا: دنبال ایجاد فضای امن برای فعالیت شرکت‌های‌مان در بخش نفت عراق هستیم
مشاور وزیر خارجه آمریکا هدف ادعایی کشورش در عراق را وجود دولتی «مستقل» در این کشور توصیف کرد و گفت در چنین فضایی شرکت‌های آمریکایی می‌توانند در بخش نفت عراق فعالیت کنند.
۱۳۹۸/۰۸/۰۶ / فعالیت فضایی / فضانورد / آژانس فضایی اروپا
فیلم | اینجا فضا؛ وقت تعویض باطری‌هاست!
لوکا پارمیتانو، فضانورد آژانس فضایی اروپا که به عنوان گزارشگر هوافضای یورونیوز در ایستگاه فضایی به سر می‌برد چند ماهی است که به‌طور مستقیم از ایستگاه فضایی بین‌المللی گزارش می‌دهد. او در جدیدترین گزارش خود علاوه بر توضیح وضعیت در اختیار گرفتن فرماندهی فضاپیما به ماموریت تغییر باطری‌ها اشاره داشته و در این باره توضیحاتی ارایه می‌دهد. او می‌گوید: «یک هفته دیگر هیجان‌برانگیز تا به اینجای کار، انگار بقیه هفته‌ها جالب نبودند! از روز دوم اکتبرمن فرماندهی ایستگاه فضایی را به دست گرفتم، خب این نخستین تجربه من است، گرچه این دومین ماموریت من در فضاست».
۱۳۹۸/۰۷/۲۵ / نجوم / فعالیت فضایی / ناسا / مریخ
پیدا شدن نشانه‌های باستانی در مریخ توسط کاوشگر ناسا
حوضچه هایی با عرض ۱۵۰ کیلومتر را تصور کنید که آب در آن جریان دارد. حال اگر زمان را به جلو ببریم، مشاهده خواهید کرد که این حوضچه‌ها از آب سر ریز شده و سپس خشک می‌شوند. چرخه‌ای که احتمالا چندین میلیون سال یکبار تکرار می‌شود. این منظره‌ ایست که توسط دانشمندان کاوشگر در مقاله‌ی Geoscience Nature منتشر شده است.
۱۳۹۸/۰۷/۲۳ / نجوم / فعالیت فضایی
استخراج اکسیژن از خاک ماه!
ماه، مکانی نا خوش آمد برای انسان‌هاست. اما این مکان تماما خاک و گرد و غبار، دارای مقادیر زیادی اکسیژن است.
۱۳۹۸/۰۷/۲۲
صادرات محصولات نانو به بیش از ده‌ها کشور دنیا توسط ایران
وزیر دفاع با اشاره به فعالیت شرکت دانش‌بنیان و صنعتی در کشور اظهار کرد: تولید بیش از صدها محصول، رشد صعودی بازار محصولات در سال های اخیر و صادرات محصولات نانو به بیش از ده‌ها کشور دنیا از مهم‏ترین دستاوردهای ایران اسلامی در زمینه نانو به شمار می‌رود.به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، «امیر سرتیپ حاتمی»، وزیر دفاع، با حضور در دوازدهمین جشنواره فناوری نانو در محل نمایشگاه بین‏المللی تهران از توانمندی‌های ملی کشور در حوزه فناوری نانو بازدید کرد.امیر حاتمی در جریان این بازدید، با تشریح جایگاه ایران در حوزه فناوری نانو اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران با همت متخصصان و دانشمندان خود در حوزه «نانو» به جایگاه رفیعی در جهان دست یافته است.وی با اشاره به فعالیت شرکت دانش‌بنیان و صنعتی در کشور اظهار کرد: تولید …
۱۳۹۸/۰۷/۲۰ / فعالیت فضایی
فیلم | خلبان اماراتی به ایستگاه فضایی رفت و غذای خاورمیانه‌ای با خود برد
گزارشگر هوا-فضای یورونیوز این بار از پیوستن اعضای جدید به ایستگاه فضایی گزارش می‌دهد. او به ویژه به افزایش تنوع منوی غذایی شان در ایستگاه فضایی اشاره دارد و اینکه غذاهای خاورمیانه‌ای هم به ایستگاه فضایی رسیده است.
۱۳۹۸/۰۷/۱۹
«ابتکار» از اهمیت فرهنگی - اجتماعی کافی شاپ‌ها و دلایل مخالفت صداوسیما با آنها گزارش می‌دهد
حمله به گفت‌وگوفاطمه امین‌الرعایاحدودا از یک دهه پیش «کافه گردی» به یکی از تفریحات جوانان تبدیل شد. در طول این یک دهه البته کافه‌ها دچار تغییرات متعددی شدند. امروز بسیاری از کافه‌ها وجه‌ای فرهنگی به خود گرفته‌اند و به جز مکانی تفریحی به جایی برای تبادل نظر و فکر تبدیل شده‌اند.به تازگی صدا و سیما با پخش گزارشی به بررسی ناهنجاری‌های موجود در کافی‌شاپ‌ها پرداخته است. در این گزارش که به نظر کمی مغرضانه می‌آید، کافه‌ها محلی نامناسب برای حضور جوانان و نوجوانان دانسته شده که در آنها افراد در مکانی کم‌نور به استعمال دخانیات و مواد مخدر می‌پردازند! حال آنکه امروز در بسیاری از کافه‌ها فضایی فرهنگی حاکم است. البته نمی‌توان منکر وجود برخی تخلفات در این مکان‌ها شد اما امروز کافی‌شاپ‌ها در کنار محلی برای …
۱۳۹۸/۰۷/۱۷
سرمایه گذاری 20 میلیون دلاری بوئینگ برای تسخیر فضا
شرکت بوئینگ با سرمایه گذاری 20 میلیون دلاری در ویرجین گالاتیک در اندیشه گسترش فعالیت های فضایی خود است.
۱۳۹۸/۰۷/۱۷ / فعالیت فضایی / سازمان ملل / سیاست خارجی
اعتراض تند ایران به تحریم تازه آمریکا
نمایندگی دائم کشورمان نزد سازمان‌ های بین‌المللی مستقر در وین، نامه رئیس سازمان فضایی کشورمان درخصوص اقدام آمریکا در تحریم غیرقانونی سازمان فضایی و دو موسسه مطالعاتی فضایی ایرانی را به مدیر دفتر امور فضای ماورای جو ملل متحد تسلیم کرد.
۱۳۹۸/۰۷/۱۶
گورستان باقی مانده‌های موشک‌های فضایی!
کوهستان آلتای در آسیای مرکزی با قله‌های برفی، جنگل‌های انبوه سرو و دره‌هایی که پوشیده از دریاچه‌ها و کوه‌های یخ خیره‌کننده و مرتفع هستند، فراتر از حد تصور زیباست. چندین نژاد از اقوام بومی به‌صورت پراکنده در این منطقه زندگی می‌کنند که با نگهداری گله‌های گوسفند و بوفالو، پرورش زنبور و همچنین کاشت غلات و حبوبات زندگی ساکت و آرامی را در پیش گرفته‌اند. اما آرامش آن‌ها با افتادن خرده‌های موشک از آسمان بر منطقه‌شان مرتباً به هم می‌خورد. منطقه آلتای دقیقا زیر مسیر پرواز بزرگ‌ترین و فعال‌ترین پایگاه فضایی جهان یعنی بایکونور در کشور قزاقستان قرار گرفته است. هر بار که یک موشک از این پایگاه پرتاب می‌شود، محفظه سوخت جدا شده، موشک‌های تقویت‌کننده خالی و دیگر قطعات و خرده‌های آن بر تپه‌های دورافتاده این منطقه …
۱۳۹۸/۰۷/۱۲ / جنگ سایبری / فضای مجازی / حملات سایبری / استاکس نت / شرکت های سایبری
"جنگ سایبری"؛ عرصه جدید رقابت نظامی
با توجه به این گزاره که فضای مجازی، فضایی گسترده است که بسیاری از ابزار‌های آن در اختیار انسان‌های عادی نیز هست، نمی‌توان از تعریف یک رژیم کنترل تسلیحات که به نحو موثری در این حوزه به فعالیت بپردازد و از اقدامات غیرقانونی و آسیب زا جلوگیری کند، صحبت کرد. فضای مجاز پدیده‌ای جدید در زندگی بشر است که مقابله با تهدیدات امنیتی ناشی از آن، زمان زیادی را می‌طلبد و همراه با آزمون و خطا‌هایی بسیاری خواهد بود.
۱۳۹۸/۰۷/۰۹ / شرکت دانش بنیان / استارت آپ / شرکت های دانش بنیان
راه اندازی صندوق سرمایه گذاری جسورانه در حوزه اکتشاف
رئیس سازمان ایمیدرو از راه اندازی صندوق جسورانه در حوزه اکتشاف خبر داد و گفت: فضایی را برای فعالیت شرکتهای دانش بنیان فراهم می کنیم.
۱۳۹۸/۰۷/۰۱ / روزنامه ابتکار / انتخابات مجلس شورای اسلامی / احزاب سیاسی
رویکرد تخریبی آفت فعالیت سیاست‌ورزی
تهران- ایرنا- رسانه‌ها و فعالان سیاسی بارها درباره رویکرد تخریبی احزاب و جریان‌های سیاسی در فضای کشور هشدار داده‌اند اما نه تنها این رویکرد کاهش پیدا نکرده است بلکه هرچه ما به انتخابات نزدیک‌تر می‌شویم فضای تخریبی نسبت به رقبا شدت بیشتری می‌گیرد. نبود اخلاق سیاسی و همچنین نداشتن رویکرد و راهبرد (استراتژی) کارآمد برای ترغیب مردم به سمت خود از سوی احزاب سیاسی موجود در کشور به افزایش چنین فضایی کمک کرده است.
۱۳۹۸/۰۶/۳۰ / فعالیت فضایی / فناوری فضایی / فضانورد
فیلم | درک زمان برای ما در زمین و فضا فرق دارد؟
زمان مقوله پیچیده‌ای است که در این قسمت برای ما درباره آزمایش‌هایی صحبت می‌کند که روی مقوله ادراک زمانی متمرکز است. سوال این است که آیا مغز انسان روی زمین یا در فضا درک متفاوتی از مقوله زمان دارد؟
۱۳۹۸/۰۶/۲۵ / فعالیت فضایی
فیلم | تصاویر آتش سوزی آمازون و طوفان دوریان از فضا!
لوکا پارمیتانو طی دو هفته گذشته مشغول مستندسازی تصویری از آتش‌سوزی‌ رخ داده در آمازون و طوفان سهمگین دورین بود. او یکی از فضانوردان آژانس فضایی است. این فضانورد به عنوان گزارشگر هوا فضای یورونیوز هر دو هفته یک بار گزارش‌هایی از فضا برای مخاطبان می‌فرستند.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •