یکشنبه, ۱۱ خرداد, ۱۳۹۹ / 31 May, 2020
قانون نظام مهندسی
نقدی بر ۲۵ سال فعالیت نظام مهندسی
۱۳۹۹/۰۲/۰۸
نقدی بر ۲۵ سال فعالیت نظام مهندسی
سازمان نظام مهندسی برای مرتفع کردن موارد خواسته شده در قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان سال ۱۳۷۴ تاسیس شد تا اهداف کلی زیر را برآورده کند:
ورود وزارت راه به موضوع حسابرسی از سازمانهای نظام مهندسی
۱۳۹۹/۰۲/۰۸ / حامد مانی فر / مقررات ملی ساختمان / وزارت راه و شهرسازی / سازمان نظام مهندسی ساختمان / قانون نظام مهندسی
ورود وزارت راه به موضوع حسابرسی از سازمانهای نظام مهندسی
سرپرست دفتر توسعه مهندسی ساختمان وزارت راه و شهرسازی گفت: استفاده از خدمات مؤسسات حسابرسی برای تمام سازمان‌های نظام مهندسی استان ها الزامی شده است.
صدور پروانه اشتغال به حرفه برای پذیرفته شدگان نظام مهندسی آغاز شد
۱۳۹۹/۰۲/۰۳ / سازمان نظام مهندسی ساختمان / حامد مانی فر / قانون نظام مهندسی
صدور پروانه اشتغال به حرفه برای پذیرفته شدگان نظام مهندسی آغاز شد
با دستور معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی، روند تشکیل پرونده و صدور گواهی اشتغال به حرفه برای پذیرفته شدگان آزمون نظام مهندسی ساختمان از سوی این سازمان آغاز شد.
مکاتبه انبو‌ه‌سازان با اتاق ایران؛ نظام مهندسی نمی‌تواند صاحب‌اختیار انبوه‌سازان باشد
۱۳۹۹/۰۱/۲۷ / سازمان نظام مهندسی
مکاتبه انبو‌ه‌سازان با اتاق ایران؛ نظام مهندسی نمی‌تواند صاحب‌اختیار انبوه‌سازان باشد
کانون سراسری انبوه‌سازان در نامه‌ای به اتاق بازرگانی ایران خواستار رسیدگی به عدم تدوین آیین‌نامه اجرایی ماده 29 قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان شد.
تعلل ۲۵ ساله در تدوین آیین‌نامه صنفی کارهای ساختمانی
۱۳۹۹/۰۱/۲۳ / معاونت مسکن وزارت راه / وزارت راه / سازمان نظام مهندسی
تعلل ۲۵ ساله در تدوین آیین‌نامه صنفی کارهای ساختمانی
در حالی باید بر اساس قانون نظام مهندسی ساختمان، حداکثر طی ۶ ماه آیین‌نامه صنفی کارهای ساختمانی تدوین می‌شد که پس از گذشت یک ربع قرن هنوز این آیین‌نامه تهیه نشده است.
اصلاح قانون نظام مهندسی ساختمان در بلاتکلیفی
۱۳۹۹/۰۱/۲۲ / وزارت راه / سازمان نظام مهندسی
اصلاح قانون نظام مهندسی ساختمان در بلاتکلیفی
در حالی بهمن سال گذشته احمد خرم خواستار عدم عجله مجلس در اصلاح قانون نظام مهندسی ساختمان شده بود که معاون وزیر راه گفت:‌این کار نیازمند رایزنی با مراجع تصمیم‌گیر است.
درخواست عجیب رئیس جدید از مجلس: برای اصلاح قانون نظام مهندسی عجله نکنید
۱۳۹۸/۱۱/۱۳
درخواست عجیب رئیس جدید از مجلس: برای اصلاح قانون نظام مهندسی عجله نکنید
رئیس سازمان نظام مهندسی با بیان این‌که سازمان نظام مهندسی ساختمان و شورای مرکزی در ۶ ماه اخیر نیمه تعطیل بود،گفت:مجلس برای اصلاح قانون نظام مهندسی عجله نکند.
رئیس‌جمهوری دیر به فکر حمایت از جمهوریت نظام افتاد/ برخی دنبال مهندسی مجلس هستند
۱۳۹۸/۱۱/۱۰ / روحانی / انتخابات مجلس یازدهم
رئیس‌جمهوری دیر به فکر حمایت از جمهوریت نظام افتاد/ برخی دنبال مهندسی مجلس هستند
حیدرعلی عابدی درباره موضع رئیس‌جمهوری مبنی بر توجه به جهوریت نظام گفت: رئیس‌جمهوری به عنوان پاسدار و مجری قانون اساسی خیلی دیر به فکر حمایت از وجه جمهوریت نظام افتاد، اما همین که بالاخره به یاد آورد باید از جمهوریت نظام هم حمایت کرد جای تقدیر دارد.
۱۳۹۸/۱۱/۰۵
خصوصیات دو دسته مهندس ساختمانی
ساختمان‌های شهری تا چه میزان آسایش، رفاه و ایمنی شهروندان را تامین می‌کنند؟ چنان‌که در مقدمه مباحث مقررات ملی ساختمان به استناد قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان هدف از وضع، اجرا و کنترل این مقررات اطمینان از ایمنی، بهداشت، بهره‌دهی مناسب، آسایش و صرفه اقتصادی ساختمان‌ها و فضاهای شهری در جهت حمایت از مردم به‌عنوان بهره‌برداران ذکر شده است.
اجرای قانون هوای پاک و پسماند با بکارگیری دانش آموختگان محیط زیست در یزد
۱۳۹۸/۱۱/۰۳ / استانی-اقتصادی / سازمان نظام مهندسی کشاورزی / قانون هوای پاک
اجرای قانون هوای پاک و پسماند با بکارگیری دانش آموختگان محیط زیست در یزد
سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان یزد جهت بکارگیری دانش آموختگان رشته‌های مرتبط محیط زیست در محیط‌های کاری، دوره‌های آموزشی HSE و EIA را برگزار و در راستای اجرای قانون هوای پاک و پسماند با بکارگیری دانش آموختگان محیط زیست، اولین کارشناس HSE را به یک واحد صنعتی معرفی کرد.
آزمون معرفی کارشناسان رسمی نظام‌مهندسی اصلاح می‌شود
۱۳۹۸/۱۰/۲۵
آزمون معرفی کارشناسان رسمی نظام‌مهندسی اصلاح می‌شود
مقام مسئول وزارت راه از انجام اصلاحات در شیوه‌نامه برگزاری آزمون صلاحیت و معرفی کارشناسان رسمی سازمان نظام مهندسی ساختمان موضوع ماده 27 قانون نظام‌مهندسی ساختمان خبر داد.
موضع سهل‌گیرانه درباره شناسنامه فنی ساختمان
۱۳۹۸/۱۰/۲۴ / راه و شهرسازی / ساخت و ساز / شهرداری / مد / وزارت راه و شهرسازی
موضع سهل‌گیرانه درباره شناسنامه فنی ساختمان
رییس جدید سازمان نظام مهندسی تهران در نخستین اظهاراتش پس از انتخاب از سوی هیات‌مدیره، اعلام کرد تا زمانی که تمام حلقه‌های تأثیرگذار در ساخت‌وساز به اجماع نهایی نرسند نمی‌توان شناسنامه فنی ملکی را گسترش داد، موضع‌گیری سهل‌گیرانه سعید سعیدیان نسبت به اجرای قانون شناسنامه فنی ملکی ساختمان در شرایطی است که اواخر مرداد سال جاری، بیژن خطیبی یکی از اعضای هیات‌مدیره سازمان نظام مهندسی کشور از تاکید بر اجباری بودن صدور شناسنامه فنی و ملکی ساختمان خبر داد
امضا فروشی مهندسان ناظر خیانت ملی در ساخت‌وساز است
۱۳۹۸/۱۰/۱۹ / قانون نظام مهندسی / وزارت کشور / استانداری سمنان / معماری و شهرسازی
امضا فروشی مهندسان ناظر خیانت ملی در ساخت‌وساز است
سمنان - مدیرکل دفتر فنی وزارت کشور، با انتقاد شدید از عدم رعایت قانون در برخی ساخت‌وسازها، گفت: امضا فروشی مهندسان ناظر، خیانت ملی در ساخت‌وساز است.
۱۳۹۸/۰۹/۲۵ / قانون نظام مهندسی / قانون اساسی / هیئت دولت / قوه قضاییه
گزارش بررسی آیین نامه نظام مهندسی و کنترل ساختمان در مجلس قرائت شد
کمیسیون عمران مجلس در گزارشی از خارج شدن آیین نامه‌ها و مصوبات قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان از چرخه نظارت نهادهای نظارتی انتقاد کرد و آن را بسترساز فساد خواند.
۱۳۹۸/۰۹/۲۵ / قانون نظام مهندسی
اعلام وصول طرح‌هایی در راستای اجرای آیین‌نامه‌های قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان
دو طرح مربوط به اجرای آیین‌نامه‌های قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان اعلام وصول شد.
۱۳۹۸/۰۹/۲۳ / کمیسیون اجتماعی / وزارت ورزش و جوانان / قانون نظام مهندسی / دستور کار مجلس
۲وزیر به بهارستان می‌روند/ بررسی تشکیل کمیسیون ویژه حوادث آبان
نمایندگان مجلس شورای اسلامی در هفته جاری در مورد تشکیل کمیسیون ویژه رسیدگی به حوادث بعد از گرانی بنزین در شهرهای مختلف کشور تصمیم گیری می‌کنند.
۱۳۹۸/۰۹/۰۶
ایرانشهر
محمد طاهری، رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران با اشاره به اینکه شهرداری تهران متاسفانه برخلاف قانون نظام
۱۳۹۸/۰۹/۰۵
فرصت حضور مهندسان ایرانی در پروژه ۱۶۰ میلیارد دلاری قطری‌ها/ شهرداری قانون شناسنامه فنی و ملکی را رعایت نمی‌کند
نماینده شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی گفت: قطر در آستانه برگزاری جام جهانی 2022 است و پروژه‌های عمرانی متعددی تعریف شده به طوری که در این بخش 160 میلیارد دلار پژوه ساخت و ساز در دستور کار است که مهندسان ایرانی می‌توانند سهم قابل توجهی از این کیک اقتصادی داشته باشند
۱۳۹۸/۰۹/۰۵ / قانون نظام مهندسی / قانون اساسی / کمیسیون عمران
قرائت گزارش کمیسیون عمران درباره‌ آیین نامه‌های قانون نظام مهندسی
کمیسیون عمران در گزارشی ضمن بررسی آیین نامه‌های اجرایی قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان تاکید کرد که باید نحوه اجرای اصل ۱۳۸ قانون اساسی توسط هیئت وزیران اصلاح شود.
۱۳۹۸/۰۹/۰۵
شهرداری شناسنامه فنی ملکی را جدی نمی‌گیرد/ کیفیت ساخت و ساز در ایران پایین است
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران با اشاره به اینکه شهرداری تهران متاسفانه برخلاف قانون نظام مهندسی درخصوص گسترش ساختمان‌های دارای شناسنامه فنی، ملکی تخلف می‌کنند گفت: شهرداری تهران باید قبل از صدور پایان کار از سازنده‌ها درخواست شناسنامه فنی ملکی کند اما متاسفانه به راحتی پایان کار را صادر می‌کند.
۱۳۹۸/۰۸/۲۸ / محمدرضا ملکشاهی راد / کمیسیون اقتصادی / قانون نظام مهندسی / شورای نگهبان
جلسه علنی آغاز شد/ سوال از وزیر نیرو در دستور کار مجلس
سوال نماینده مرودشت و خرم‌آباد از وزیر نیرو در دستور کار صحن علنی مجلس قرار گرفت.
۱۳۹۸/۰۸/۲۱ / استانی-اجتماعی / شهرداری / قانون نظام مهندسی / دیوان عالی کشور / شورای شهر / شیراز
تجمع اعتراضی تعدادی از مهندسان مقابل شهرداری شیراز
جمعی از مهندسان عمران و شهرساز با تجمع مقابل ساختمان مرکزی شهرداری شیراز، اعتراض خود را نسبت به آنچه نادیده گرفته شدن قانون در خصوص ساخت و سازهای شهری عنوان می‌شد، ابراز کردند.
۱۳۹۸/۰۷/۳۰
شکست مهندسی از سوداگری پس‌ از 46 سال
تلاش برای «مهندسی کردن» ساخت و ساز در کشور با تصویب قانون نظام معماری و ساختمانی در سال 1352 آغاز شد. پیش از آن در سال 1334 با تصویب قانون شهرداری و الزام صدور پروانه برای کلیه ساختمان‌ها نخستین گام برای ایجاد نظم و نظارت بر ساخت و سازها برداشته شده بود. اگر «نظام مهندسی» را شامل اجزایی چون ضوابط و مقررات، افراد متخصص، تکنولوژی و فناوری، مواد و مصالح استاندارد، سازمان‌ها و انجمن‌های مرتبط و عوامل کنترلی و نظارتی بدانیم، اولین مهندسان راه و ساختمان کشور در سال 1317 و مهندسان معماری 1328 از دانشگاه تهران فارغ‌التحصیل شدند.
۱۳۹۸/۰۷/۱۹
 18و 19 مهرماه آزمون ورود به حرفه مهندسان در گیلان برگزار می شود
رئیس اداره توسعه مهندسی ونظارت بر مقررات ملی وکیفیت ساختمان اداره کل راه و شهرسازی گیلان از برگزاری آزمون ورود به حرفه مهندسان در تاریخ 18 و 19 مهر ماه امسال در گیلان خبر داد و افزود : آزمون مذکور همزمان در سراسر کشور برگزار می شود.به گزارش اداره ارتباطات و اطلاع رسانی اداره کل راه و شهرسازی استان گیلان ، سیدحمیدرضا موسوی عربانی رئیس اداره توسعه مهندسی ونظارت بر مقررات ملی وکیفیت ساختمان اداره کل راه و شهرسازی گیلان ضمن اعلام این خبر افزود: در اجرای آئین نامه اجرائی قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان ، آزمون ورود به حرفه مهندسان در تاریخ 18 و 19 مهر ماه امسال در سه حوزه امتحانی رشت ، لنگرود و تالش با حضور٧٧٢٨ داوطلب برگزار می شود.وی در ادامه در خصوص رشته های مرتبط به این آزمون یادآور شد: رشته‌های …
۱۳۹۸/۰۶/۱۹
نظام مهندسی ساختمان از ناپاکی‌ها پاک می‌شود؟
تیم قبلی وزارت راه و شهرسازی تفکرات شخصی خود را برتر از قانون و مبنای سنجش و معیار همه تصمیمات قرار می‌داد و به همه ارکان سازمان نظام مهندسی ساختمان نگاه ابزاری داشت.
۱۳۹۸/۰۴/۲۷ / پروژه های در حال ساخت / ایرنا / وزارت راه و شهرسازی / استانداری خوزستان / خوزستان / شهرداری / شهرداری اهواز
به کارگیری مجریان ذی‌صلاح در ساخت و سازهای هشت طبقه و بالاتر الزامی شد
اهواز- ایرنا- رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان خوزستان از همکاری شهرداری اهواز برای اجرایی شدن ماده چهار قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان، گفت: از تاریخ 20 مرداد درج نام مجری ذی‌صلاح در پروانه ساخت ساختمان های هشت سقف و بیشتر یا ساختمان های با مساحت 2هزار مترمربع و بیشتر، الزامی شد.
۱۳۹۸/۰۳/۲۹ / شهرداری یزد
۹۰ درصد ساخت و سازهای یزد از طریق شبکه غیررسمی انجام می شود
یزد – ایرنا – رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان یزد اظهار داشت: خیلی از ساختمان های یزد با نقشه و نظارت مهندسان ساخته می شود اما در قالب شبکه هایی که رسمیت ندارد، بر همین مبنا تنها ۱۰ درصد ساختمان ها بر اساس روال رسمی تعریف شده در قانون ساخته می شود و ۹۰ درصد آن از طریق شبکه غیررسمی انجام می شود.
۱۳۹۸/۰۳/۱۹ / نادعلی اسماعیلی / سازمان نظام مهندسی معدن ایران / معدن
ارایه پیشنهاد اصلاح قانون معادن به مجلس
رئیس سازمان نظام مهندسی معدن با بیان اینکه سازمان برنامه و بودجه معتقد است که زمینه دریافت ۳هزار میلیارد تومان حقوق دولتی از معادن وجود دارد، گفت: اصلاح قانون معادن را به مجلس ارسال می کنیم.
۱۳۹۸/۰۳/۱۹
پیگیری اصلاح قانون معادن در مجلس/تدوین فرمول جدید حقوق دولتی معادن
رئیس سازمان نظام مهندسی معدن از پیگیری پیشنهاد اصلاح قانون معادن در مجلس طی دو تا سه ماه آینده خبر داد و گفت: در مورد میزان بازگشت ارز حاصل از صادرات موادمعدنی مسئولان بانک مرکزی باید پاسخ دهند.
۱۳۹۸/۰۲/۳۰
چرا به حریم رودخانه‌ها تجاوز می‌شود؟
در سیلی که در روزهای پایانی سال ۹۷ و اولین ماه سال جدید در تعدادی از شهرهای کشور رخ داد، تجاوز به حریم رودخانه‌ها به عنوان یکی از عوامل اصلی وقوع آن مطرح شد. یک استاد دانشگاه تهران با اشاره به اینکه هنوز قوانین تعیین بستر و حریم رودخانه‌ها برای همه رودخانه‌ها اجرا نشده است، گفت: ناهماهنگی بین دستگاه‌ها باعث بی‌اعتبار شدن مطالعات و در نهایت تجاوز به حریم رودخانه‌ها می‌شود.محمدابراهیم بنی‌حبیب در گفت‌‌و‌گو با ایسنا ضمن اشاره به وجود قوانین و آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های موجود در کشور به منظور تعیین بستر قانونی و حریم کمّی و کیفی رودخانه‌ها تاکید کرد: قوانین و آیین‌نامه‌های تهیه شده اجرا می‌شود و تاکنون هم هزاران کیلومتر از رودخانه‌های کشور تعیین بستر و حریم شده‌اند اما طول رودخانه‌های کشور بالغ …
۱۳۹۸/۰۲/۲۵
معاون وزیر راه و شهرسازی: صراحت های قانونی حوزه ساخت و ساز مورد توجه قرار گیرد
شفقنا- معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی گفت: امروز در حوزه مسکن به اندازه لازم قانون داریم که ضرورت دارد در این زمینه اولویت ها و صراحت های قانونی را شناسایی و بدان عمل کنیم. به گزارش شفقنا، دکتر مازیار حسینی معاون مسکن وزیر راه و شهرسازی در نشستی با اعضای هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان […]
۱۳۹۸/۰۲/۲۵
مقومی: طرح پیشنهادی اصلاح قانون نظام مهندسی برخلاف سیاست های اصل ۴۴ است
شفقنا- رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم  گفت: طرح پیشنهادی اصلاح قانون نظام مهندسی بر خلاف سیاست های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی بوده و این طرح پاسخگوی نیازهای مردم و این سازمان نیست. به گزارش شفقنا، مهندس امین مقومی رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم در جلسه مشترک اعضای هیات مدیره سازمان با معاون مسکن و ساختمان وزیر […]
۱۳۹۸/۰۲/۲۵
ماموریت‌های جدید سازمان نظام مهندسی کشاورزی در ساماندهی دامداری‌ها
‌رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سیستان و بلوچستان در نشست بررسی ساماندهی دامداری‌های روستایی، عشایری و غیر صنعتی گفت: در راستای اجرای تبصره ۴ ماده ۵ قانون نظام جامع دامپروری کشور و براساس دستورالعمل اجرایی جدید که از سوی وزارت جهادکشاورزی ابلاغ شده عمده وظایف ساماندهی دامداری‌های روستایی، عشایری و غیر صنعتی به سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی محول شده است.
۱۳۹۸/۰۲/۱۷
سنگ محک قیمت مسکن
شهرداری تهران اجرای بخش‌های فراموش‌شده از مقررات ملی ساختمان و قانون نظام مهندسی را به‌عنوان طرح مشترک با وزارت راه و شهرسازی در دستور کار قرار داده است که اگر واقعا اجرا شود یک سنگ محک برای قیمت‌های پیشنهادی فروش مسکن وارد بازار خواهد شد. براساس این طرح سازنده‌ها موظف به تهیه دفترچه اطلاعات ساختمان می‌شوند که باید به‌عنوان سند فنی کنار سند ثبتی به خریدار منتقل شود. سند فنی در نقش کاتالوگ ساختمان باعث رتبه‌بندی کیفی آپارتمان‌ها و به معیار اصلی ارزش‌گذاری املاک تبدیل می‌شود.
۱۳۹۸/۰۲/۱۳
انتخاب مهندس ناظر ساختمان توسط مالک خلاف قانون/ اقدام وزیر سابق بستن منفذهای درآمدی بود
رئیس سازمان نظام مهندسی کشور با اشاره به اینکه ابلاغ شیوه‌نامه‌های جدید در حوزه نظام مهندسی بازگشت به آیین‌نامه دولت است، گفت: انتخاب مهدس ناظر توسط مالک و پیمانکار خلاف قانون بود که متأسفانه به صورت یکجانبه زیرپا گذاشته شده بود.
۱۳۹۸/۰۲/۱۱
مهندسان ناظر توسط سازمان نظام مهندسی ساختمان معرفی می‌شوند
ایلنا: معاونت مسکن و ساختمان و بانک مسکن با ابلاغ معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی، مطابق با مادۀ 24 آیین‌نامۀ اجرایی مادۀ 33 قانون نظام‌مهندسی و کنترل…
۱۳۹۸/۰۲/۱۱
الواقتصادآنلاین/خروج کارمندان شهرداری از صف ارجاع کار در سازمان نظام مهندسی
اخیرا در شورای شهر تهران قانون تعارض منافع تصویب شده و طبق اون کلیه پرسنل شهرداری و شرکت‌های تابعه از صف ارجاع کار در سازمان نظام مهندسی خارج شده اند. این در…
۱۳۹۷/۱۲/۱۹
پیشرفت چشمگیر امنیت ساختمان‌های استان مرکزی در برابر زلزله
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی با اشاره به بهبود وضعیت امنیت ساختمان‌های استان در مواجهه با زلزله، بیان کرد: علیرغم همه مشکلات، کیفیت مجموعه ساختمان‌های مشمول قانون نظام مهندسی به نسبت سالهای گذشته پیشرفت چشمگیری داشته‌اند.
۱۳۹۷/۱۲/۰۸
سامانه هوشمند ارجاع در ساخت و ساز دوباره اجرایی می شود
مهاباد - ایرنا - رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان آذربایجان غربی گفت: قانون 'ارجاع نظارت کار' از طریق سیستم هوشمند ارجاع نظام مهندسی ساختمان دوباره اجرایی می شود.
۱۳۹۷/۱۲/۰۲
عمده معادن خراسان رضوی فاقد مسئول فنی هستند
مشهد- ایرنا- رئیس سازمان نظام مهندسی معدن خراسان رضوی گفت: عمده معادن فعال و حتی مهم در این استان فاقد مسئول فنی یا مهندس معدن هستند و این وضعیت خلاف قانون است.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •