پنجشنبه, ۲۳ مرداد, ۱۳۹۹ / 13 August, 2020
قتل خانوادگی
اسطرلاب از ماجرای یک قتل خانوادگی می‌گوید
۴۱ ساعت قبل
اسطرلاب از ماجرای یک قتل خانوادگی می‌گوید
کارگردان نمایش «اسطرلاب» که در مرکز تئاتر مولوی اجرا می‌شود با اشاره به ویژگی‌های این اثر نمایشی از مدیران و مخاطبان تئاتر درخواست کرد در این شرایط از نمایش‌های روی صحنه حمایت کنند.
قتل خاله و شوهرخاله با انگیزه سرقت طلا
۳ روز قبل / قتل خانوادگی
قتل خاله و شوهرخاله با انگیزه سرقت طلا
شب قبل از جنایت به‌عنوان میهمان به خانه خاله‌ام رفتم و شب را در آنجا خوابیدم. صبح شوهرخاله‌ام برای خریدن وسایل صبحانه از خانه بیرون رفت، من که فرصت را مناسب دیده بودم، به خاله‌ام حمله و او را خفه کردم.
درخواست مقتول برای بخشش قاتلش
۴ روز قبل
درخواست مقتول برای بخشش قاتلش
 شرط اولیای دم برای بخشش مردی جوان که در جشن تولدش با برادرزنش درگیر شده و او را به قتل رسانده بود، پرداخت دیه ظرف چند روز آینده است. اولیای دم قصد دارند با پول دیه به کودکان بی‌سرپرست و افراد بی‌بضاعت کمک کنند تا روح مقتول در آرامش باشد. به‌گزارش همشهری، این حادثه ششم تیر‌ماه پارسال رخ داد. آن روز وقتی مأموران در جریان یک درگیری خانوادگی قرار گرفتند راهی محل حادثه که خانه‌ای واقع در خیابان نبرد بود، شدند. مقتول جوانی 30ساله بود که بررسی‌ها نشان می‌داد به‌دست شوهر‌خواهرش با ضربات کارد آشپزخانه به …
۱۳۹۹/۰۵/۱۵
قتل دایی به‌دست خواهر‌زاده
پسر جوان که با دایی‌اش دچار اختلاف شده بود در جنایتی خونین وی را به قتل رساند. به گزارش همشهری، این جنایت روز دوشنبه در روستای دارستان واقع در شهرستان سیرجان اتفاق افتاد. ماجرا از این قرار بود که پسری 26ساله از مدتی قبل با دایی 66ساله‌اش دچار اختلاف شده بود که روز حادثه با بالا گرفتن این اختلافات کار به درگیری کشید و در این درگیری پسر جوان دایی‌اش را به قتل رساند. محسن نیک ورز، دادستان سیرجان در این‌باره گفت: این درگیری به‌علت مسائل خانوادگی رخ داد و متهم نیز که حدود ۲۶ سال دارد در بازداشت پلیس …
نزاع خانوادگی در سیرجان جان مرد ۶۴ ساله را گرفت
۱۳۹۹/۰۵/۱۴ / خبرگزاری جمهوری اسلامی / دادگستری / کرمان / سیرجان
نزاع خانوادگی در سیرجان جان مرد ۶۴ ساله را گرفت
کرمان - سیرجان - دادستان سیرجان گفت: جوان ۲۶ ساله در نزاع خانوادگی که در روستای دارستان رخ داد دایی ۶۴ ساله خود را به قتل رساند.
۱۳۹۹/۰۵/۱۱
در جست‌وجوی قاتل مسافری از کالیفرنیا
[شهروند] هشت روز از پیداشدن جسد موبد کسروی و همراهانش در خانه ویلایی ماهان کرمان می‌گذرد. پلیس درحال تحقیق و بررسی درباره این پرونده است و مسئولان قضائی هم وعده رسیدگی ویژه برای روشن‌شدن موضوع و برخورد با عامل یا عوامل این جنایت را داده‌اند. صحبت‌های مطرح‌شده از سوی دوستان و بستگان آرش کسروی نشان می‌دهد که این موبد پنجاه‌وسه ساله در مدت حضورش در ایران بارها تهدید شده است، حتی چند باری هم افراد ناشناسی در تماس‌های مشکوکی از او خواسته بودند تا پیگیر سروسامان دادن به املاک پدری و زمین‌های آبا و اجدادی‌اش نباشد. شاید به همین دلیل دادستان کرمان از ابتدای انتشار خبر قتل این موبد زرشتی به وجود انگیزه‌های مالی در این پرونده اشاره کرد. آرش و دو نفر …
کشف راز قتل خانوادگی از سوی پلیس
۱۳۹۹/۰۵/۰۷
کشف راز قتل خانوادگی از سوی پلیس
قتل برادر برای دفاع از پدرپسری که در جریان درگیری خانوادگی برادرش را به قتل رسانده بود، با رضایت پدر و مادرش از مجازات قصاص رهایی یافت.
رسیدگی ویژه به پرونده قتل موبد زرتشتی در کرمان/شواهدی از انگیزه‌های مالی و خانوادگی در قتل
۱۳۹۹/۰۵/۰۵ / دادستان کرمان
رسیدگی ویژه به پرونده قتل موبد زرتشتی در کرمان/شواهدی از انگیزه‌های مالی و خانوادگی در قتل
دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان کرمان با اشاره به اینکه پرونده قتل آرش کسروی، فرحناز رفیعی و گنجعلی خانی حاکمی به صورت ویژه در دست رسیدگی قرار دارد، گفت: پرونده‌های قتل بدون توجه به ملیت و مذهب افراد مورد رسیدگی دستگاه قضایی استان کرمان قرار میگیرد.
(عکس) این زن همسرش را کُشت و خانه را آتش زد!
۱۳۹۹/۰۵/۰۵ / قتل / همسرکشی
(عکس) این زن همسرش را کُشت و خانه را آتش زد!
هنوز ۴۸ ساعت از ماجرای این جنایت نگذشته بود که کارآگاهان اداره جنایی پلیس آگاهی خراسان رضوی با هدایت سرهنگ غلامی ثانی و راهنمایی‌های مقام قضایی، همسر مقتول را در یکی از روستا‌های منطقه سرولایت نیشابور دستگیر کردند. این زن ۴۰ ساله در بازجویی‌ها به قتل همسرش با انگیزه اختلافات خانوادگی اعتراف کرد.
«ابراهیم تبر» دستگیر شد + عکس
۱۳۹۹/۰۵/۰۴ / حوادث ایران / قتل خانوادگی
«ابراهیم تبر» دستگیر شد + عکس
این جنایت ششم فروردین گذشته زمانی در خیابان شهید علیمردانی مشهد لو رفت که تلفن‌های زن جوان از سوی مادرش بی پاسخ ماند! این زن که نگران شده بود از همسرش خواست تا خبری از مادرش بگیرد. وقتی داماد زن ۶۳ ساله به منزل مادرزنش رفت ناگهان با جسد غرق به خون او روبه رو شد و بدین ترتیب تحقیقات جنایی از سوی قاضی کاظم میرزایی در این باره ادامه یافت.
ماجرای قتل دختر مترجم و ادیب نامدار چیست؟
۱۳۹۹/۰۵/۰۲
ماجرای قتل دختر مترجم و ادیب نامدار چیست؟
یک زن اهل مهاباد که گفته می‌شود فرزند مرحوم احمد قاضی ادیب و مترجم نامدار کُرد است، اوایل هفته در تهران در درگیری خانوادگی جان خود را از دست داد.
یک وکیل هم ادعای هنرمندان را تایید کرد
۱۳۹۹/۰۵/۰۲ / تئاتر / تئاتر کودک و نوجوان / وکیل / رومینا اشرفی
یک وکیل هم ادعای هنرمندان را تایید کرد
نه درگیری‌های خیابانی، اتفاق تازه‌ای است و نه مشاجره‌های لفظی در تاکسی یا در اتوبوس و مترو، نه صدمه زدن به محیط زیست اتفاق عجیبی است، نه دعوا و کشمکش‌های خانوادگی مساله‌ای غریب به نظر می‌رسد و نه حتی قتل ناموسی... اینها هیچ کدام تازه نیست و کهنه هم نمی‌شود. ولی آنچه مساله را هولناک‌تر می‌کند، روند رو به رشد این اتفاقات ناگوار است. زنگ خطری بزرگ به صدا در آمده که حتی در اضطراب و دلمشغولی‌های کرونایی هم شنیده می‌شود.
۱۳۹۹/۰۵/۰۲
داماد مریوانی از قصاص گریخت
داماد جوان که در 28سالگی پدرزن خود را بر سر اختلافات خانوادگی در مقابل کلانتری 11شهرستان مریوان به قتل رسانده بود با گذشت اولیای دم از مجازات قصاص گریخت. به گزارش همشهری، جنایتی که این مرد رقم زد در شهریور سال94 رخ داد. داماد جوان از مدتی قبل‌تر از آن با همسرش دچار اختلاف شده بود و این اختلافات تا جایی پیش رفته بود که پدرزنش راهی کلانتری شده و از او شکایت کرده بود. روز حادثه نیز داماد جوان به‌دنبال همین شکایت راهی کلانتری شده که در مقابل کلانتری با پدرزنش درگیر شده و او را با ضربات چاقو به قتل رسانده …
۱۳۹۹/۰۵/۰۱
آزادی برای سه اعدامی
[شهروند] پای چوبه دار بود. بعد از چهار ‌سال قرار بود نفس‌هایش قطع شود. پسر جوانی که ‌سال 95 دختری هجده ساله را کشته بود. سال‌ها در زندان ماند و خانواده اولیای‌دم به هیچ عنوان راضی به بخشش نمی‌شدند. از خون دختر جوان‌شان نگذشتند. قاتل به اعدام محکوم و درست پای چوبه دار با صحبت‌های فرمانده انتظامی شهرستان قائم‌شهر توانست به زندگی بازگردد. سرهنگ خادمی توانست خانواده مقتول را به یک بخشش بزرگ راضی کند و درنهایت پسر جوان نجات یافت. این درحالی است که همزمان از کردستان و گیلان نیز خبر بخشش و بازگشت به زندگی دو اعدامی رسید. یکی به جرم قتل پدرزن و دیگری به جرم قتل همسرش قرار بود مرگ را در آغوش بگیرند که درنهایت با یک بخشش توانستند از مرگ رهایی یابند. اوایل‌ …
سه نفر کازرون با سلاح گرم کشته شدند
۱۳۹۹/۰۵/۰۱ / استانی-شهرستانها / فرمانده انتظامی کازرون / محمد عبادی نژاد / قتل خانوادگی
سه نفر کازرون با سلاح گرم کشته شدند
فرمانده انتظامی شهرستان کازرون در استان فارس گفت: ضارب یا ضاربانی با استفاده از سلاح گرم سه نفر را در این شهرستان به قتل رسانده و متواری شده‌اند.
کوتاه از حادثه
۱۳۹۹/۰۴/۳۱
کوتاه از حادثه
 پلیس در تعقیب پدر قاتل  پلیس در تعقیب مردی است که با شلیک گلوله 2پسر جوانش را به قتل رسانده و متواری شده است. به گزارش ایرنا، سرپرست فرمانداری شهرستان شادگان گفت: این جنایت در روستای مصیر شادگان رخ داد و ۲ فرزند پسر این خانواده که ۱۷ و ۱۹ ساله هستند، بر اثر شدت جراحت وارده ناشی از اصابت گلوله اسلحه شکاری در دم جان باختند. به گفته وی، مأموران نیروی انتظامی که برای بررسی این موضوع به روستای مصیر اعزام شده بودند، با اجساد ۲ پسر جوان مواجه شدند و مشخص شد که پدر خانواده بر سر اختلافات خانوادگی دست …
قاتل دو برادر در شادگان خود را معرفی کرد
۱۳۹۹/۰۴/۳۰
قاتل دو برادر در شادگان خود را معرفی کرد
در پی وقوع دو فقره قتل خانوادگی در شهرستان شادگان، با انجام کار اطلاعاتی پلیس استان، قاتل شناسایی شد.
قتل کودک ۲ ساله به دست مادر
۱۳۹۹/۰۴/۳۰ / قتل خانوادگی / اخبار حوادث
قتل کودک ۲ ساله به دست مادر
زن جوان به خاطر درگیری با همسر دومش در اقدامی هولناک پسر ۲ ساله خود را به قتل رساند.
قتل ۲ فرزند خانواده در شادگان توسط پدر
۱۳۹۹/۰۴/۲۹ / اخبار حوادث / قتل خانوادگی
قتل ۲ فرزند خانواده در شادگان توسط پدر
پدری در یکی از روستا‌های این شهرستان ۲ فرزند پسر خود را با اسلحه شکاری به قتل رساند.
قتل مادر به دلیل مخالفت با ازدواج!
۱۳۹۹/۰۴/۲۹ / اخبار حوادث / قتل خانوادگی
قتل مادر به دلیل مخالفت با ازدواج!
پسری جوان مادرش را به این دلیل که با ازدواج او مخالف بود، به قتل رساند. این متهم در بازداشت به سر می‌برد و تحقیقات پلیسی-قضائی از او در حال انجام است.
۱۳۹۹/۰۴/۲۵
دختر کوهدشتی با ضربات پتک پدر به کما رفت
خشونت خانوادگی این‌ بار گریبان یک دختر ۲۰ ساله ی کوهدشتی را گرفت. یک دختر جوان دیگر قربانی خشم ناگهانی پدرش شده و حالا روی تخت بیمارستان با مرگ دست‌ و پنجه نرم می‌ کند. این دختر ۲۰ ساله در دعوایی خانوادگی با ضربه ی پتک به سرش به کما رفت. پدر این خانواده قصد داشت پس از کشتن دخترش، همسرش را نیز به قتل برساند اما صدای فریاد کمک زن مانع یک جنایت دیگر شد. با این حال پدر خانواده وقتی دید که موفق به قتل همسرش نمی‌ شود با قرص برنج به زندگی خود پایان داد.
جنایت هولناک در مشهد؛ همسرکشی به خاطر سوءظن!
۱۳۹۹/۰۴/۱۹ / همسرکشی / قتل / مشهد
جنایت هولناک در مشهد؛ همسرکشی به خاطر سوءظن!
مرد ۴۵ ساله‌ای که سه سال قبل همسرش را به دلیل اختلافات خانوادگی به قتل رسانده بود، سپیده‌دم روز گذشته در حالی به دار مجازات آویخته شد که مدعی بود سوءظن و بی اعتمادی زندگی اش را به نابودی کشاند.
۱۳۹۹/۰۴/۱۸ / قتل / قتل خانوادگی / قتل کودک جوانرودی
کودک ۵ ساله جوانرودی قربانی نامادری قاتل شد
به گزارش مهر و به نقل از پایگاه خبری پلیس، سرهنگ محمدرضا آمویی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: پس از گزارش قتل یک پسر بچه حدود ۵ ساله به پلیس آگاهی جوانرود، رسیدگی ویژه به موضوع در دستور کار قرار گرفت.
 قتل‌های سریالی دختران با آگاهی پدران از قانون
۱۳۹۹/۰۴/۱۶ / فرزند کشی / اخبار حوادث
 قتل‌های سریالی دختران با آگاهی پدران از قانون
بعد از گذشت چند ماه، رسانه‌ها پرده از یک «فرزندکشی» دیگر برداشتند که پیش از چهار قتل خانوادگی طی ماه‌های اخیر اتفاق افتاده است. حدیث اروجلو، دختر ۱۰‌ساله و تنها فرزند خانواده، روز ۲۸ اسفند ۹۸، در شهرستان خوی به دست پدرش کشته شد.
۱۳۹۹/۰۴/۱۵
بخشش 3قاتل پشیمان از چوبه دار
3نفر که در پرونده‌های جداگانه به اتهام قتل عمدی به قصاص محکوم شده بودند، با گذشت اولیای دم مقتولان از چوبه دار نجات یافتند. به‌گزارش همشهری، نخستین پرونده مربوط به قتلی می‌شود که 3سال قبل در سیرجان اتفاق افتاد. در جریان اختلافات خانوادگی بین اعضای یک خانواده، پسر جوانی دست به جنایت زد و از همان زمان دستگیر شد. مهدی تقی‌زاده، رئیس شوراهای حل اختلاف استان کرمان در این‌باره گفت: سال۱۳۹۶ فردی بر سر اختلافات خانوادگی در درگیری خانوادگی به قتل رسید و پس از تحقیقات مقدماتی، حکم قصاص قاتل صادر شد. وی ادامه …
بخشش مرد همسرکش به شرط پرداخت دیه
۱۳۹۹/۰۴/۱۰
بخشش مرد همسرکش به شرط پرداخت دیه
مردی جوان که در جریان اختلافات خانوادگی همسرش را به قتل رسانده و به قصاص محکوم شده بود،  وقتی برای دومین بار پای چوبه‌دار رفت موفق شد پیش از اجرای حکم قصاص اولیای دم را راضی کند تا او را ببخشند. خانواده همسرش راضی شدند تا با دریافت دیه به قاتل زندگی ببخشند. به گزارش همشهری، این جنایت 17فرودین‌ماه سال 95حوالی نظام‌آباد رخ داد. آن روز گزارش قتل زنی حدودا 28ساله به تیم جنایی اعلام شد و مأموران پس از حضور در محل تحقیقات خود را در این خصوص آغاز کردند. بررسی‌ها حکایت از این داشت که زن جوان بر اثر خفگی …
میهمانی شوم برای دختر ۱۶ ساله
۱۳۹۹/۰۴/۰۹
میهمانی شوم برای دختر ۱۶ ساله
آخرین آمار مبتلایان «کووید-۱۹»/ پایان درگیری خانوادگی با شلیک به مأمور کلانتری/ زخمی شدن همیارمحیط زیست در چاقوکشی شکارچیان/ خونی که برای غذا ریخته شد‌/ چاقویی که سینه صاحبش را شکافت!/ میهمانی شوم برای دختر ۱۶ ساله/ ماجرای قتل مردی که خودش را زن معرفی کرده بود/ فروشندگان دلار طعمه‌های سارقان حرفه‌ای/ انهدام باند تصادف‌های ساختگی در پایتخت/ برق گرفتگی در سلطانیه حادثه آفرید
سوءظن مرگ‌بار به ‌خاطر غذا‌پختن
۱۳۹۹/۰۴/۰۹ / قتل خانوادگی
سوءظن مرگ‌بار به ‌خاطر غذا‌پختن
پسردایی‌ام در بومهن کار می‌کرد و من برای اینکه تنها بود، هر روز برایش غذا درست می‌کردم. ما از بچگی با هم بزرگ شده بودیم و رابطه خوبی داشتیم. شوهرم از این قضیه عصبانی شد و گفت دیگر نمی‌خواهد من برای پسردایی‌ام غذا درست کنم. روز حادثه وقتی پسردایی‌ام به خانه آمد، برای او ناهار آماده نکرده بودم.
زیرِ پوست قتل‌های ناموسی
۱۳۹۹/۰۴/۰۸ / قتل خانوادگی / قتل ناموسی / جامعه
زیرِ پوست قتل‌های ناموسی
انسان به هنگام تولد مجرم زاده نمی‌شود نه قاتل است و نه روسپی است. وضعیت اجتماعی، شرایط خانواده، سیاست‌های اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی کنار هم جمع می‌شوند تا یک فرد به سمت آسیب برود. ببینید هیچ برادری نمی‌خواهد خواهرش را بکشد، پس باید آن شرایطی که به اینجا ختم می‌شود را بررسی و علل را شناسایی کرد. فرهنگی که به مرد حق هر کاری را می‌دهد، اما همان کار را برای زن نمی‌پسندد...
زنی که همسرش را با کمک معشوقه خود به قتل رسانده بود با هویت جعلی به کشور بازگشت
۱۳۹۹/۰۴/۰۸ / قتل / خیانت به همسر
زنی که همسرش را با کمک معشوقه خود به قتل رسانده بود با هویت جعلی به کشور بازگشت
خراسان نوشت:دی ماه سال قبل زنی ۲۴ ساله در شهرستان سیرجان استان کرمان همسر ۳۵ ساله خود را به دلیل اختلافات خانوادگی مسموم می کند و به قتل می‌رساند. این زن، پس از قتل همسر خود با همکاری مردی ۳۲ ساله جسد همسرش را در بیابان‌های حومه شهر سیرجان می اندازد و با کمک این فرد از طریق مرزهای شرقی به کشور پاکستان متواری می‌شود.
دستگیری زن جنایتکار پس از بازگشت از پاکستان
۱۳۹۹/۰۴/۰۸
دستگیری زن جنایتکار پس از بازگشت از پاکستان
زنی که 6ماه قبل با همدستی مردی، شوهرش را به قتل رسانده و به پاکستان گریخته بود، پس از بازگشت از این کشور، توسط مأموران دستگیر شد. به ‌گزارش همشهری، این زن 24ساله دی‌ماه سال گذشته به‌دلیل اختلافات خانوادگی که با همسر 35ساله‌اش داشت تصمیم به قتل او گرفت. او که همراه همسرش در شهرستان سیرجان استان کرمان زندگی می‌کرد پس از ریختن سم در غذایش، وی را به قتل رساند و سپس با همدستی مرد دیگری جسد او را به بیابان‌های حومه شهر سیرجان منتقل و در آنجا رها کرد. وی سپس با کمک مرد آشنا به مرزهای شرقی کشور گریخت و از …
دام شیطان/ قتل عام خانوادگی در باغ فیض + عکس مقتولان
۱۳۹۹/۰۴/۰۷
دام شیطان/ قتل عام خانوادگی در باغ فیض + عکس مقتولان
قتل عام اعضای یک خانواده در باغ فیض تهران پشت صحنه ای قابل تامل دارد و اعترافات قاتل نشان می دهد با کنترل نکردن برخی از خصلت ها می توانیم به جنایت های فجیعی دست بزنیم.
حمله تندِ میثم مطیعی به غلامرضا کویتی‌پور / سردار فدوی: مقالات ISI در حل مسائل کشور تأثیر چندانی ندارد / مستاجران در حال رفتن از تهران هستند / هاشمی: احمدی‌نژاد هم حق کاندیداتوری دارد / طبری برای چه کار‌هایی رشوه گرفت؟
۱۳۹۹/۰۴/۰۵
حمله تندِ میثم مطیعی به غلامرضا کویتی‌پور / سردار فدوی: مقالات ISI در حل مسائل کشور تأثیر چندانی ندارد / مستاجران در حال رفتن از تهران هستند / هاشمی: احمدی‌نژاد هم حق کاندیداتوری دارد / طبری برای چه کار‌هایی …
رصد‌خانه «تابناک» خبر‌هایی از اخبار روز برای مخاطبان آماده می‌کند که غیررسمی هستند، یا اینکه کمتر از اهمیت خود، مورد توجه قرار می‌گیرند. تیتر‌هایی مانند: یک روانشناس: بعد از کرونا اختلافات خانوادگی بیشتر شد / وکیل یکی از متهمین حوادث آبان ماه: از شنیدن خبر شوکه شدم / حق مالکیت پدر بر فرزند در قتل وی، برداشت فقهی است و ... رصد‌خانه امروز تابناک را تشکیل می‌دهند.
قتل هولناک مادر و سه فرزند به دست دایی کینه جو
۱۳۹۹/۰۴/۰۵ / قتل / قتل خانوادگی
قتل هولناک مادر و سه فرزند به دست دایی کینه جو
بررسی‌ها نشان می‌داد اجساد متعلق به زنی ۴۵ ساله به همراه ۳ فرزندش که دو دختر ۱۱ و ۱۳ ساله و یک پسر ۱۶ ساله است که توسط مأموران آتش‌نشانی از داخل چاه ۲۰ متری بیرون کشیده شده‌اند.
۱۳۹۹/۰۴/۰۴
درخواست 70 هزار نفری تصویب لایحه تامین امنیت زنان
گروه اجتماعی| ۷0 هزار نفر از شهروندان ایران در عرض ۲۰ روز در کارزار اینترنتی برای تصویب لایحه تامین امنیت زنان شرکت‌ کرده‌اند. به گزارش روابط ‌عمومی کارزار، پس از قتل شوکه‌کننده رومینا اشرفی، نوجوان گیلانی به دست پدرش و جریحه‌دار شدن جامعه ایرانی نسبت به تکرار قتل‌های ناموسی، برخی فعالان حقوق زنان برای تصویب لایحه «صیانت، کرامت و تامین امنیت زنان در برابر خشونت» اقدام به جمع‌آوری امضا کرده‌اند تا از این طریق مجلس شورای اسلامی و دستگاه قضایی کشور را نسبت به مطالبات شهروندان آگاه کنند. برای جمع‌آوری امضا، در سامانه «کارزار» درخواست مذکور باتوجه به تاریخچه این لایحه و قوانین بالادستی، در یازدهم خرداد ۱۳۹۹ درج شد. حال با گذشت …
انتقاد مطهری از طول کشیدن اجرای حکم پدر رومینا
۱۳۹۹/۰۴/۰۳ / علی مطهری / قتل خانوادگی
انتقاد مطهری از طول کشیدن اجرای حکم پدر رومینا
علی مطهری نماینده پیشین مجلس به مناسبت روز دختر درباره قتل‌های ناموسی در ایران توئیتی منتشر کرد.
۱۳۹۹/۰۴/۰۳ / حضور زنان در جامعه / قتل ناموسی / آسیب اجتماعی
قصه تلخ قتل های ناموسی و خانوادگی/این چه غیرتی است؟
خبرنیوز نوشت:خواندن برخی خبر ها با تیترهایی از جمله، پدری گلوی فرزندش را برید، مردی همسرش را به طور فجیع به قتل رساند، پدری به خاطر دیر آمدن دخترش، او را کشت و هزاران قتل خانوادگی دیگر، بسیار تاسف بار است.
ناگفته‌های خواهر ریحانه عامری از قتل خواهرش؛ ریحانه از پدرم آتو داشت!
۱۳۹۹/۰۴/۰۲ / ریحانه عامری / قتل خانوادگی
ناگفته‌های خواهر ریحانه عامری از قتل خواهرش؛ ریحانه از پدرم آتو داشت!
خواهر ریحانه عامری می‌گوید: خواهرم به کسی علاقه نداشته است. ریحانه از پدرم آتو داشت و پدرم می‌خواهد با این حرف‌ها خودش را تبرئه کند، قتل ریحانه عامری نه بخاطر دزدی بود و نه به خاطر مسائل ناموسی.
واکنش علیرضا پناهیان به قتل‌های خانوادگی/ سیاسیون باید پاسخگوی بی‌بندوباری در کشور باشند
۱۳۹۹/۰۴/۰۱ / رومینا اشرفی / قتل خانوادگی
واکنش علیرضا پناهیان به قتل‌های خانوادگی/ سیاسیون باید پاسخگوی بی‌بندوباری در کشور باشند
علیرضا پناهیان می‌گوید: چه اینکه کسی همسر خود را با گلوله بکشد یا فردی مادر خود را با چاقو بکشد یا کسی که دختر خودش را با داس بکشد، هر سه بد است و هیچ کدام برای جامعه اسلامی و دینی نیست.
بخشش مردی که همسر سومش را کشت!
۱۳۹۹/۰۴/۰۱ / اخبار حوادث / قتل خانوادگی
بخشش مردی که همسر سومش را کشت!
مردی که همسر سوم خود را به قتل رسانده بود با رضایت اولیای دم مقتول از پای چوبه دار به زندگی بازگشت.
۱۳۹۹/۰۴/۰۱
قتل ناموسی در کرمانشاه؛ خیالی از آب درآمد
«قتل دختر 18ساله در کرمانشاه به‌دست اعضای خانواده‌اش»؛ این خبری بود که برخی سایت‌ها تلاش کردند با انتشار آن به وقوع قتل‌های خانوادگی دامن بزنند، اما بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد چنین قتلی در کرمانشاه اتفاق نیفتاده و این خبر اساسا خیالی است. به گزارش همشهری، روز گذشته برخی سایت‌های زرد مدعی شدند دختری 18ساله به نام سمیه در کرمانشاه توسط اعضای خانواده‌اش با خوراندن قرص برنج به قتل رسیده است. آنطور که در این خبر آمده بود، این قتل توسط پدر، برادر و اعضای دیگر خانواده و به‌دلیل رابطه دختر جوان با …
قربانیان تعصب از آبادان تا کرمان | قتل‌های خانوادگی؛ پرونده‌ای که قطورتر می‌شود
۱۳۹۹/۰۳/۳۱
قربانیان تعصب از آبادان تا کرمان | قتل‌های خانوادگی؛ پرونده‌ای که قطورتر می‌شود
اخبار ناگوار جنایت‌های خانوادگی در روزهای منتهی به تعطیلات هفته گذشته از گوشه و کنار کشور مخابره شد. از قتل دلخراش ریحانه بیست‌ودوساله در کرمان توسط پدرش تا کشته‌شدن دو زن جوان در آبادان از سوی همسر و برادر.
جزئیات 3جنایت خانوادگی در کرمان و آبادان
۱۳۹۹/۰۳/۳۱
جزئیات 3جنایت خانوادگی در کرمان و آبادان
هفته‌گذشته شبکه‌های اجتماعی تحت‌تأثیر اخبار تلخ مربوط به 3جنایت خانوادگی در کرمان و آبادان بود؛ جنایاتی که همانند ماجرای قتل رومینا، دختر نوجوان تالشی، عاملان آنها از بستگان قربانیان بودند و هر یک با انگیزه‌ای متفاوت مرتکب قتل شده و در روزهای اخیر افکار عمومی را جریحه‌دار کردند. نخستین جنایت خانوادگی که هفته گذشته سوژه داغ شبکه‌های اجتماعی بود، ماجرای قتل زنی به نام فاطمه بود؛ زن جوانی که بی‌رحمانه توسط شوهرش به قتل رسید و پس از این جنایت، قاتل راهی کلانتری شد و خودش را تسلیم کرد. فاطمه تنها 19سال …
۱۳۹۹/۰۳/۳۰
با آگاه‌سازی مانع بروز چنین اتفاقات تلخی شوید
قتل‌های خانوادگی و ناموسی یکی از خشن‌ترین رفتارهای موجود در جامعه است. بعد از قتل رومینا، جامعه دچار شوک احساسی و عصبی شد. پدر یک دختر 13ساله سرِ او را با داس برید. چه علتی باعث می‌شود این جنایات رخ دهد. دکتر مجید ابهری، آسیب‌شناس اجتماعی و رفتارشناس در گفت‌وگو با «شهروند» این قتل‌های خانوادگی ناشی از تعصبات کورکورانه را تحلیل می‌کند و آگاهی‌ندادن را بیشترین علت چنین جنایت‌هایی می‌داند: «معمولا در اکثر قتل‌های خانوادگی، جنایت نسبت به یکی از زنان و دختران خانواده رخ می‌دهد. مرد خانواده دچار تعصب شده و با ضعف مدیریت،  رفتارهای هیجانی و نقصان هدایت خشم خود روبه‌رو می‌شود و دست به جنایت می‌زند. متأسفانه …
۱۳۹۹/۰۳/۳۰
قربانیان تعصب از آبادان تا کرمان
[شهروند] در روزهای منتهی به تعطیلات هفته گذشته، اخبار ناگوار جنایت‌های خانوادگی از گوشه و کنار کشور مخابره شد. از قتل دلخراش ریحانه بیست‌ودوساله در کرمان توسط پدرش تا کشته‌شدن دو زن جوان در آبادان از سوی همسر و برادر. آن‌طور که مسئولان انتظامی‌ می‌گویند هر سه متهم اصلی این جنایت‌ها دستگیر شدند و به جرم‌شان اعتراف کردند. دفاع از غیرت و حفظ آبرو آن چیزی است که این سه مرد را واداشته است تا خون نزدیک‌ترین افراد زندگی‌شان را بریزند، آن هم به بدترین شکل ممکن. درواقع انگیزه اصلی این جنایت‌ها در تعصبات کورکورانه ریشه دارد. ریشه‌ای آن‌قدر تنومند که پدری را با میله به جان دخترش انداخت، پسر جوانی را مجبور کرد تا با چاقو گردن همسر نوزده ساله‌اش …
جزئیات تازه از پرونده قتل ریحانه عامری به دست پدرش‎
۱۳۹۹/۰۳/۲۹ / قتل / ریحانه عامری
جزئیات تازه از پرونده قتل ریحانه عامری به دست پدرش‎
"دادخدا سالاری" در تشریح جزییات حادثه کشته شدن یک دختر جوان در کرمان اظهار کرد: متاسفانه به دنبال مشاجرات خانوادگی بین پدر و دختر یک خانواده، دختر ۲۲ ساله‌ای به دست پدرش که بالای ۵۰ سال سن داشته، به قتل می‌رسد.
دختر و پسر بی رحم گلوی مادرشان را بریدند
۱۳۹۹/۰۳/۲۹ / اخبار حوادث / قتل خانوادگی
دختر و پسر بی رحم گلوی مادرشان را بریدند
مادر ۵۰ ساله اهل نیوجرسی توسط خانواده اش به طرز وحشیانه‌ای به قتل رسید.
ماجرای قتل دختر جوان کرمانی توسط پدرش
۱۳۹۹/۰۳/۲۸ / قتل / کرمان / اخبار حوادث / دختر جوان
ماجرای قتل دختر جوان کرمانی توسط پدرش
معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان کرمان گفت: اختلاف خانوادگی پدر و دختر و عصبانیت پدر باعث قتل دختر جوانی در کرمان شده است.
۱۳۹۹/۰۳/۲۸
دخترکشی؛ این بار در کرمان + جزئیات
معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان کرمان گفت: اختلاف خانوادگی پدر و دختر و عصبانیت پدر باعث قتل دختر جوانی در کرمان شده است.
واکنش نماینده سابق مجلس به سه قتل فجیع ناموسی در یک ماه اخیر
۱۳۹۹/۰۳/۲۸
واکنش نماینده سابق مجلس به سه قتل فجیع ناموسی در یک ماه اخیر
پروانه مافی نماینده مجلس دهم و عضو سابق فراکسیون زنان مجلس به سه قتل خانوادگی و کشته شدن سه دختر از سوی خانواده واکنش نشان داد.
اولین عکس از عسل ۱۰ ساله و قاتل جوانش
۱۳۹۹/۰۳/۲۷ / قتل خانوادگی / ناماردی
اولین عکس از عسل ۱۰ ساله و قاتل جوانش
زنی که در پی مرگ دختر خوانده اش بازداشت شده بود در اعترافتش گفت: به خاطر یک موضوع بی اهمیت که از عسل خواستم به داخل اتاق برود و به حرفم گوش نکرد، خیلی عصبانی شدم. در همین حال زانویم را روی مهره‌های کمرش گذاشتم و سرش را با دستم به پشت خواباندم، بعد از آن دیدم رنگ عسل پریده است. ترسیدم و با مادرم تماس گرفتم که هرچه زودتر به خانه ام بیاید. وقتی مادرم رسید با اورژانس تماس گرفتیم که دیگر دیر شده بود...
جزئیات قتل عام خانوادگی فجیع در باغ فیض تهران | قاتل: حسادت کورم کرده بود | برای خودم قصاص می‌خواهم
۱۳۹۹/۰۳/۲۷
جزئیات قتل عام خانوادگی فجیع در باغ فیض تهران | قاتل: حسادت کورم کرده بود | برای خودم قصاص می‌خواهم
مردی که روز گذشته در اقدامی هولناک، پسرخاله‌ خود را به‌ همراه همسر و دختر خردسالشان به قتل رساند، پس از ۱۲ ساعت بازجویی، «حسادت» را انگیزه خود از این جنایت عنوان کرد.
ماجرای همسر دوم بعد از قتل شوهر فاش شد
۱۳۹۹/۰۳/۲۶
ماجرای همسر دوم بعد از قتل شوهر فاش شد
آخرین آمار مبتلایان «کووید-۱۹»/ دستگیری زوج قاچاقچی در بدو ورود به پایتخت/ ماجرای همسر دوم بعد از قتل شوهر فاش ش/ دستگیری چوپان حیوان آزار/ انتقام جویی همسردوم با خالی کردن حساب شوهر!/ جنایت هولناک خانوادگی در برج موروثی/ حریق در آشپزخانه ساختمان مسکونی/ کشف ۸۰ کیلو شیشه و تریاک در پایتخت/ ۶ میلیاردی که خون به پا کرد/ جزئیات قتل فجیع اعضای یک خانواده در باغ فیض
افشای راز جنایت پدرزن بعد از ۹ سال
۱۳۹۹/۰۳/۲۶ / اخبار حوادث / قتل خانوادگی
افشای راز جنایت پدرزن بعد از ۹ سال
مرد میانسال که ۹ سال قبل در جریان یک درگیری خانوادگی دامادش را به قتل رسانده و جسدش را در چاه حیاط پنهان کرده بود با اعترافات خودش لو رفت.
قاتل سه عضو یک خانواده در تهران دستگیر شد | دلیل قتل فجیع چه بود؟
۱۳۹۹/۰۳/۲۶
قاتل سه عضو یک خانواده در تهران دستگیر شد | دلیل قتل فجیع چه بود؟
فرمانده انتظامی تهران بزرگ با بیان اینکه در یک جنایت خانوادگی در منطقه باغ فیض پایتخت سه نفر از اعضای یک خانواده به قتل رسیدند، گفت:‌ عامل این جنایت شناسایی و بازداشت شد.
جنایت هولناک خانوادگی در برج موروثی
۱۳۹۹/۰۳/۲۶ / قتل / جنایت / اخبار حوادث / قاتل
جنایت هولناک خانوادگی در برج موروثی
همزمان با قتل عام یک خانواده سه نفره در برج سپید غرب تهران یکی از بستگان این خانواده به‌عنوان مظنون اصلی جنایت بازداشت شد.
دیدن صحنه هولناک یک قتل از چشمیِ در آپارتمان | قتل خانوادگی در یک برج موروثی
۱۳۹۹/۰۳/۲۶
دیدن صحنه هولناک یک قتل از چشمیِ در آپارتمان | قتل خانوادگی در یک برج موروثی
قتل همه اعضای یک خانواده سه نفره در برج سپید در غرب تهران با شهادت یکی از همسایگان، پای پسرخاله مرد خانواده مقتول را به پرونده جنایت باز کرد.
۱۳۹۹/۰۳/۲۶
صبحگاه خونین در باغ فیض
[شهروند]  قتل‌عام فجیع در غرب تهران، پرونده پیچیده‌ای را در برابر مأموران آگاهی گشود. در این حادثه هولناک مردی جوان همراه همسر و دختر 6 ساله‌اش به قتل رسیدند. هر سه عضو این خانواده به طرز دلخراشی با ضربات متعدد چاقو بر سر و گردن‌شان از پای درآمدند. این جنایت خانوادگی صبح روز یکشنبه در حوالی باغ فیض رخ داد. یک مظنون تنها سرنخ این پرونده است. جوانی 38ساله به نام حسین که با این خانواده نسبت فامیلی دارد، دقایقی قبل از کشف اجساد در محل حادثه حضور داشت. اما اعترافات او هم تا لحظه تنظیم این خبر کمکی به کشف این پرونده نکرده و همچنان جزئیات این حادثه مبهم باقی مانده است. پلیس از انگیزه این جنایت اظهار بی‌اطلاعی می‌کند. با وجود این، فرضیاتی درخصوص این حادثه شکل گرفته …
مردی بعد از قتل همسرش خودکشی کرد
۱۳۹۹/۰۳/۲۵
مردی بعد از قتل همسرش خودکشی کرد
آخرین آمار مبتلایان «کووید-۱۹»/ سرقت شبانه مردان بیلیارد باز از آرایشگاه‌های زنانه/ زورگیری خونبار طلا در پوشش پاکبان/ جدال خانوادگی مرد چاه‌کن با قتل پایان یافت/ شناسایی سارقان منازل محله گیشا در زمان سرقت/ مرگ مادر و ۲ فرزندش در حادثه رانندگی/ استرداد کلاهبردار ۳۷۰ میلیاردی به کشور/ تیراندازی شبانه در ساوه/ مردی بعد از قتل همسرش خودکشی کرد/ عامل قتل پدرزن به چوبه دار آویخته شد
جنایت خانوادگی در گلشهر کرج؛ خودکشی بعد از قتل همسر
۱۳۹۹/۰۳/۲۵ / جنایت خانوادگی / همسرکشی / حوادث / گلشهر
جنایت خانوادگی در گلشهر کرج؛ خودکشی بعد از قتل همسر
طبق تحقیقات اولیه ماموران پلیس مشخص شدکه قاتل ۶۵ ساله به دلیل مصرف مواد مخدر چندی قبل در زندان به سر می‌برده است.
قتل داماد در خیابان الهیه تهران / مرجان راز جشن تولد خونین در برج را می‌دانست
۱۳۹۹/۰۳/۲۳ / اخبار حوادث / قتل خانوادگی
قتل داماد در خیابان الهیه تهران / مرجان راز جشن تولد خونین در برج را می‌دانست
طاهره برای برگزاری اولین جشن تولد نوه‌اش به خانه دخترش رفته بود که دستش به خون دامادش آلوده شد.
محاکمه جوانی که برادرش را کشت!
۱۳۹۹/۰۳/۲۰ / اخبار حوادث / قتل خانوادگی
محاکمه جوانی که برادرش را کشت!
رسیدگی به یک پرونده جنایی از اسفند سال گذشته با مرگ جوانی ۳۷ ساله به نام مهران در یکی از بیمارستان‌های پایتخت آغاز شد و مأموران پس از حضور در بیمارستان متوجه شدند که مقتول بر اثر ضربات متعدد چاقو توسط مازیار برادر ۳۱ ساله‌اش به قتل رسیده است.
برادرکشی با سلاح شکاری در ایلام
۱۳۹۹/۰۳/۲۱ / قتل / قتل خانوادگی
برادرکشی با سلاح شکاری در ایلام
فرمانده انتظامی شهرستان ایلام گفت: استفاده از سلاح شکاری در ایلام حادثه آفرید و در این حادثه یک برادر ۲۳ ساله برادر ۲۴ ساله خود را با اسلحه شکاری کشت.
قتل ۲ کودک زرندی توسط مادرشان
۱۳۹۹/۰۳/۱۹ / قتل دو کودک زرندی / قتل خانوادگی
قتل ۲ کودک زرندی توسط مادرشان
مادر ۳۲ ساله که با خوراندن متادون به فرزندانش آن‌ها را به کام مرگ فرستاده بود، در لحظات نخست دستگیر شد.
قتل شوهر با همدستی پسرخاله!
۱۳۹۹/۰۳/۱۹ / اخبار حوادث / قتل خانوادگی
قتل شوهر با همدستی پسرخاله!
متهم: پسرخاله‌ام چند بار به من ابراز علاقه کرده بود، اما رابطه‌ای بین ما نبود.من از نقشه او برای قتل همسرم بی اطلاع بودم.
۱۳۹۹/۰۳/۱۷
ذره‌بین
مرد جوان پدرش را با بیل به قتل رساند [شهروند] درگیری خانوادگی در ساوه رنگ خون گرفت و پدر میانسال به دست فرزندش به قتل رسید. عامل این جنایت ساعتی پس از حادثه بازداشت شد. ظاهرا اختلاف بر سر زمین انگیزه این جنایت بوده است. فرمانده انتظامی شهرستان ساوه درباره جزئیات این جنایت گفت:  «در ساعات پایانی روز پنجشنبه، پانزدهم اردیبهشت ماه، گزارشی از انتقال فردی مصدوم به یکی از مراکز درمانی شهرستان به مرکز فوریت‌های پلیس 110 اعلام شد که در تحقیقات مقدماتی مأموران انتظامی مشخص شد در یکی از روستاهای شهرستان و در درگیری خانوادگی، فرزند پسر خانواده به علت تخریب زمین‌های زراعی‌اش با پدرش درگیر شد و با بیل به سر او ضربه وارد کرد که پدر مصدوم پس از انتقال به بیمارستان جانش را از دست …
خشم پسر جان پدر را گرفت
۱۳۹۹/۰۳/۱۷ / استانی-اجتماعی / قتل / ساوه / استانی-شهرستانها
خشم پسر جان پدر را گرفت
پسری که در یک درگیری خانوادگی و در یک لحظه عصبانیت پدرش را در یکی از روستاهای شهرستان ساوه به قتل رسانیده بود، در عملیات پلیس دستگیر شد.
چه کسی داس شرم را دست پدر داد؟!
۱۳۹۹/۰۳/۱۳
چه کسی داس شرم را دست پدر داد؟!
یک کارشناس ارشد مشاوره خانواده در یادداشتی به بررسی برخی علل روانشناختی قتل خانوادگی «رومینا» پرداخت و گفت: خشم می‌تواند دلیل ظاهری و مرحله آخر این اتفاق‌های خونبار باشد قبل‌تر از آن می‌توان تجربه احساس ترس را در عامل جنایت را دید.
من را نکش؛ چرا قتل‌های خانوادگی در ایران افزایش یافته؟
۱۳۹۹/۰۳/۱۴
من را نکش؛ چرا قتل‌های خانوادگی در ایران افزایش یافته؟
جرایم انواع مختلفی دارد از انواع سرقت گرفته تا انواع قاچاق و قتل، اما قتل از بدترین نوع جرایم به شمار می‌آید، زیرا جان یک انسان که برایش از هر چیزی در دنیا شیرین‌تر است به دست همنوع گرفته می‌شود، اما از میان انواع قتل‌ها نیز قتل‌های خانوادگی از دردناکترین قتل‌ها است که دل هر انسانی را به درد می‌آورد اینکه ناگهان به دست خودت، جان عزیزت را بگیری و یک آن به خودت بیایی و ببینی که در جایگاه قاتل فرزند، همسر، برادر، مادر یا پدرت ایستاده‌ای.
من را نکش
۱۳۹۹/۰۳/۱۲
من را نکش
جرایم انواع مختلفی دارد از انواع سرقت گرفته تا انواع قاچاق و قتل، اما قتل از بدترین نوع جرایم به شمار می‌آید زیرا جان یک انسان که برایش از هر چیزی در دنیا شیرین‌تر است به دست همنوع گرفته می‌شود، اما از میان انواع قتل‌ها نیز قتل‌های خانوادگی از دردناکترین قتل‌ها است که دل هر انسانی را به درد می‌آورد اینکه ناگهان به دست خودت، جان عزیزت را بگیری و یک آن به خودت بیایی و ببینی که در جایگاه قاتل فرزند، همسر، برادر، مادر یا پدرت ایستاده‌ای.
فرار خانوادگی ترامپ به پناهگاه زیرزمینی کاخ سفید از ترس معترضان خشمگین
۱۳۹۹/۰۳/۱۲
فرار خانوادگی ترامپ به پناهگاه زیرزمینی کاخ سفید از ترس معترضان خشمگین
همزمان با اوج گرفتن انتقادها از واکنش رئیس جمهوری آمریکا به ماجرای قتل جورج فلوید، انتشار خبر فرار به زیرزمین کاخ سفید از ترس نزدیک شدن معترضان اوضاع را برای دانلد ترامپ بدتر کرده است.
۱۳۹۹/۰۳/۱۱
چه کسی رومینا را کشت؟ «ما» یا «پدرش»؟
ساختارهایی که امکان و شرایط قتل بی‌رحمانه یک دختر‌بچه سیزده ساله را به دست کسی که نامیدن او با عنوان «پدر»، به خودی خود توهینی به همه ارزش‌های خانوادگی و اخلاقی جامعه ما و کل بشریت است، شاید همان درختی باشد که جنگلی را پنهان می‌کند. امروز چنین اخباری کمتر پنهان می‌مانند، یا دست‌کم نه به اندازه‌ای که تا چند سال پیش و این دست‌کم یکی از فواید جامعه رسانه‌ای و اطلاعاتی شده است. امروز نیز، رسانه‌ای شدن خبرها، وجود عکس‌ها یا شواهدی که اینجا و آنجا می‌توان با دوربین یا خبرنگار یا حتی یک فرد آماتور و وبگاه و شبکه‌ای اجتماعی، به دست آورد، است که این قتل را در مرکز توجه بسیاری از افراد قرار داده و محکومیت‌های زبانی بسیاری …
۱۳۹۹/۰۳/۱۱
قصاص نشدن پدر و جد پدری تشویق به فرزندکشی است
یک وکیل دادگستری با بیان اینکه «قصاص نشدن پدر یا جد پدری در کنار سایر علل و عوامل به نوعی تشویق پدران برای کشتن فرزندشان است»، گفت: این ماده قانونی از قبل هم چالش‌برانگیز بوده و باتوجه به اینکه غالب حقوقدانان معتقد هستند که باید این ماده تعدیل شود، قانونگذار به این مساله توجه کند و این ماده جرح و تعدیل یا اصلاح شود به نوعی که بیم تجری در ارتکاب جرم را در پدران ایجاد نکند. عبدالصمد خرمشاهی در گفت‌وگو با ایسنا، در ارتباط با قتل رومینا اشرفی، نوجوان ۱۴ ساله‌ گیلانی و عوامل بروز این‌گونه جرایم گفت: مجموعه علل و عواملی باعث وقوع این‌گونه قتل‌ها می‌شود؛ اولین علت ممکن است شک و سوءظنی باشد که پدر نسبت به مشروعیت فرزند خودش دارد، دومین عامل این‌گونه …
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •