یکشنبه, ۱۹ مرداد, ۱۳۹۹ / 9 August, 2020
مرکز فرهنگی
۲۲ ساعت قبل
عبدالله قوچانی قربانی کرونا شد
رئیس ایکوموس ایران از به خاکسپاری عبدالله قوچانی _ متخصص کتیبه‌های فارسی و عربی و پژوهشگر تاریخ دوران اسلامی _ در قطعه هنرمندان بهشت زهرا خبر داد.مهدی حجت در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این‌که مرحوم قوچانی صبح جمعه - ۱۷ مرداد - به دلیل ابتلا به ویروس کرونا در بیمارستان ارتش درگذشت. پیکر وی روز شنبه ۱۸ مرداد بدون برگزاری هیچ مراسمی در قطعه هنرمندان بهشت‌زهرا(س) دفن شد.استاد عبدالله قوچانی متخصص کتیبه‌های فارسی و عربی در آثار منقول و غیرمنقول موزه‌ها و کشفیات باستان‌شناختی در جهان بود. وی پژوهشگر تاریخ دوران اسلامی، کارشناس آثار هنر اسلامی و سکه شناس و عضو پیوسته موسسه فرهنگی ایکوموس ایران بود. از تالیفات این متخصص می‌توان به ترجمه «شعارهای سکه‌های دوره اسلامی، پیام‌های ارشادی و دعوتی و تبلیغی بر …
«معجزه توجه‌آگاهی»
۲۲ ساعت قبل
«معجزه توجه‌آگاهی»
نشست هفتگی شهرکتاب، سه‌شنبه ۲۱ مرداد ساعت ۱۶ به نقد و بررسی کتاب «معجزه توجه آگاهی» نوشته تیک نات هان، با ترجمه مرتضی کشمیری و پیوند جلالی اختصاص دارد که با حضور لادن فتی، مرتضی کشمیری و سیاوش نیک‌پور در مرکز فرهنگی شهرکتاب به‌صورت مجازی برگزار می‌شود. به گزارش همشهری، توجه‌آگاهی (مایندفولنس) را آگاهی از تجربه حاضر همراه با پذیرش آن دانسته‌اند. همچنین آن را نوعی خاص از توجه کردن معرفی کرده‌اند؛ توجه کردنی عمدی، بدون قضاوت و در لحظه حال. تعریف دیگری که برداشتی شفاف از توجه‌آگاهی فراهم می‌کند این است …
حضور رئیس دستگاه قضا در جمع افراد تحت پوشش یک مرکز فرهنگی
۲۵ ساعت قبل / رئیس دستگاه قضا / عید غدیر / مراکز فرهنگی / تهران
حضور رئیس دستگاه قضا در جمع افراد تحت پوشش یک مرکز فرهنگی
همزمان با فرارسیدن عید غدیر خم، رییس دستگاه قضا با حضور در جمع ایتام تحت پوشش یکی از مراکز فرهنگی و جهادی اطراف تهران در جریان فعالیت‎های خیریه و جهادی در این منطقه قرار گرفت.
راهکار مقابله با توطئه های فرهنگی دشمن استفاده از توان جوانان است
۲ روز قبل / قم / مرکز پژوهشهای مجلس / بدحجابی / علیرضا زاکانی / مجلس شورای اسلامی
راهکار مقابله با توطئه های فرهنگی دشمن استفاده از توان جوانان است
قم- رئیس مرکز پژوهش های مجلس گفت: توطئه فرهنگی دشمن را باید با استفاده از توان جوانان مومن و همچنین تقویت و حمایت از گروه‌های فرهنگی خنثی کنیم.
عزم مجلس برای حل مشکلات اقتصادی
۲ روز قبل / مجلس یازدهم / کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی / مرکز پژوهشهای مجلس
عزم مجلس برای حل مشکلات اقتصادی
سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: نمایندگان مجلس برنامه‌های اساسی برای حل مشکلات اقتصادی مردم دارند و برای حل این مشکلات باید از نظرات تخصصی مرکز پژوهش‌ها استفاده کنند.
خطر جدید برای برج طغرل و ابن بابویه
۳ روز قبل / برج طغرل / قبرستان ابن بابویه / شهر ری / زمین بازی کودکان
خطر جدید برای برج طغرل و ابن بابویه
ساخت مرکز فرهنگی برج طغرل و ایستگاه پست گاز در محدوده مرزی برج یعنی حتی نزدیک‌تر از عرصه اثر و آسیب‌هایی که تاکنون به این اثر تاریخی وارد شده، گویا راضی‌شان نکرده؛ حالا سراغ پارک بازی کودکان رفته‌اند و بیل مکانیکی بین برج طغرل و دومین قبرستان تهران، زمین را گود می‌کند تا برای کودکان پارک و شهربازی ایجاد شود.
ارائه شاخص‌ترین فعالیت‌های جهاددانشگاهی خراسان جنوبی در قائنات
۳ روز قبل / استانی-اجتماعی / چهل سال با جهاد دانشگاهی
ارائه شاخص‌ترین فعالیت‌های جهاددانشگاهی خراسان جنوبی در قائنات
رییس جهاددانشگاهی خراسان جنوبی گفت: جهاددانشگاهی مرکز قائنات ۱۲ مردادماه ۹۸ با هدف توسعه فعالیت‌های پژوهشی، آموزشی و فرهنگی تاسیس شد و اهداف و برنامه‌هایی برای آن درنظرگرفته شده است.
۳ روز قبل
برای بیروت
او می‌دانست مرا می‌کشند/  و من می‌دانستم او را می‌کشند/ هر دو پیشگویی درست بود/ او چون پروانه‌ای در میان ویرانه‌های زمانه جهل / و من در میان دندان‌های زمانه‌ای که شعر را/ و چشمان زن را/ و گل سرخ آزادی را می‌بلعد«نزار قبانی» بیروت دارد می‌سوزد. در کنار دریا، آتشی به پا شده است. زن و مرد، پیر و جوان، کودک و کهنسال می‌سوزند چون پروانه‌هایی میان آتش. انفجار بر ساحل دریای آرام آبی لبنان رخ داده... من به لبنان سفر کرده‌ام. در کنار این مرکز انفجار و در میانه دریا دو صخره بلند است که آن را صخره عشاق یا صخره خودکشی(صخره الانتحار) می‌نامند. گاه عاشقان و دلدادگان بر بلندای این صخره می‌رفتند و دست در دست هم از فراز …
کتاب «معجزه توجه آگاهی» نقد و بررسی می‌شود
۴ روز قبل / مرکز فرهنگی شهر کتاب / نقد کتاب / ترجمه
کتاب «معجزه توجه آگاهی» نقد و بررسی می‌شود
کتاب «معجزه‌ توجه آگاهی» نوشته تیک نات هان سه‌شنبه هفته آینده در مرکز فرهنگی شهر کتاب نقد و بررسی می‌شود.
«ناگفته‌های جنگ ۳۳ روزه» را با ۲۰ درصد تخفیف تهیه کنید
۴ روز قبل / مرکز اسناد انقلاب اسلامی / ناگفته‌های جنگ ۳۳ روزه / کتاب / لبنان
«ناگفته‌های جنگ ۳۳ روزه» را با ۲۰ درصد تخفیف تهیه کنید
به مناسبت چهاردهمین سالروز پیروزی حزب‌الله لبنان در جنگ ۳۳ روزه، کتاب «ناگفته‌های جنگ ۳۳ روزه» که به‌تازگی از سوی موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است با تخفیف ۲۰ درصدی ارائه می‌شود.
علی‌الحساب عیدتان مبارک
۴ روز قبل
علی‌الحساب عیدتان مبارک
 هوشنگ صدفی- روزنامه‌نگار  استادفرهیخته‌ای از استادان دانشگاه غیرانتفاعی، پیامکی برایم فرستاده که از منظرحرفه‌ای و آموزشی قابل اعتناست: «با سلام و تبریک عید سعید قربان؛ به اطلاع می‌رساند مبلغ 5 میلیون ریال به‌عنوان علی‌الحساب حقوق تیرماه به‌حساب همکاران محترم واریز شد.»  فارغ از هرگونه داوری درباره این پیامک شعف‌بر‌انگیز آن هم در‌آستانه 2 عید مذهبی؛ نوع برخورد یک مرکز آموزشی و فرهنگی آن هم با اساتید گرانمایه بعد از چند سال و اندی تلاش و دلسوزی برای فرهنگ و آموزش کشور؛ مایه تاثر و تعجب شد. درست …
فاز نخست  مرکز فرهنگی دفاع مقدس گیلان تا دهه فجر یا فروردین ماه افتتاح می شود
۵ روز قبل / دفاع مقدس / گیلان / موزه دفاع مقدس / بیانیه بنیاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس
فاز نخست مرکز فرهنگی دفاع مقدس گیلان تا دهه فجر یا فروردین ماه افتتاح می شود
مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس گیلان گفت: پروژه پارک موزه دفاع مقدس گیلان درد مشترک همه بزرگان و مسئولان استان است و همه دغدغه تکمیل آن را دارند.
حرکت باغ موزه دفاع مقدس لرستان به‌سمت کلنگی شدن
۵ روز قبل / استانی-فرهنگی و هنری / دفاع‌مقدس / باغ موزه دفاع مقدس لرستان
حرکت باغ موزه دفاع مقدس لرستان به‌سمت کلنگی شدن
مدیرکل حفظ آثار دفاع مقدس لرستان با اشاره به پیشرفت ۸۵ درصدی باغ موزه دفاع مقدس استان با گذشت ده سال، گفت: اگر روند ساخت این مرکز فرهنگی به همین کندی پیش برود به یک ساختمان کلنگی تبدیل خواهد شد.
۵ روز قبل
اویغورها در چین و وضعیت ما!
با کشورهای مغولستان، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، افغانستان و پاکستان هم‌مرز است. این منطقه که در شمال‌غرب چین قرار دارد، استانی خودمختار است که در مسیر راه‌های ارتباطی مهم چین با کشورهای دیگر در غرب آسیا و اروپا (درگذشته جاده ابریشم) قرار گرفته است. سین‌کیانگ بزرگ‌ترین استان چین است و در مرکز سرزمین‌های وسیع در میانه اوراسیا قرار گرفته است. سین‌کیانگ حدودا یک‌هشتم کل مساحت جمهوری خلق چین را دربر می‌گیرد. سین‌کیانگ از نظر منابع طبیعی بسیار غنی است و نفت فقط یکی از منابع مهم آن به ‌شمار می‌آید. از شهرهای مهم سین‌کیانگ که ۱٫۶ میلیون کیلومتر مربع مساحت دارد، می‌توان ارومچی، کاشغر، تورفان، کارامی، یینینگ و شیهزی را نام برد. من این …
۵ روز قبل
کارگروه اقتصادی سه قوه نباید تشریفاتی باشد
رئیس قوه قضائیه گفت: آمریکا گرفتار بی‫عدالتی و نقض شدید حقوق بشر در درون خودش است.به گزارش «ابتکار» به نقل از مرکز رسانه قوه قضائیه، سید ابراهیم رئیسی در جلسه شورای عالی قوه قضائیه با اشاره به محورهای بیانات رهبری در عید قربان اظهار کرد: تحلیل جریان تحریم و تحریف از مهم‌ترین مسائل مطرح شده از سوی مقام معظم رهبری بود که باید مورد توجه سیاستمداران و اصحاب رسانه و همه آحاد مردم قرار گیرد. رئیسی افزود: تحریم و تحریف دوقلوی به هم پیوسته و بازوی نظام سلطه برای عملیات روانی و رسانه‌ای و فرهنگی هستند که دشمن با توسل به تحریف، در تنور بی‫توجهی به داشته‌های داخلی می‌دمد و از این طریق اثربخشی تحریم‌ها را بزرگ‌نمایی می‌کند.رئیس قوه قضائیه، خودباوری را از پادزهرهای مهم تحریف دانست و گفت: اتکا به توانایی‌های …
روایت ناگفته‌هایی از زندگی شهید حاج‌اسماعیل رضایی در یک کتاب
۱۳۹۹/۰۵/۱۳ / مرکز اسناد انقلاب اسلامی / انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی / قیام 15 خرداد / تاریخ معاصر
روایت ناگفته‌هایی از زندگی شهید حاج‌اسماعیل رضایی در یک کتاب
تازه‌ترین اثر از منشورات موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی با عنوان «حاج اسماعیل» به قلم منتشر شد.
آغاز فعالیت‌های ورزشی باشگاه‌های مجازی در مرکز تهران
۱۳۹۹/۰۵/۱۳ / محمدجواد رشیدی / معاون شهردار منطقه ۱۱ / باشگاه مجازی
آغاز فعالیت‌های ورزشی باشگاه‌های مجازی در مرکز تهران
معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه ۱۱ تهران از شروع فعالیت‌های ورزشی و سلامت محور در باشگاه‌های مجازی به صورت آنلاین خبر داد.
۱۳۹۹/۰۵/۱۳
چالش اقتصاد و فرهنگ - محسن رضایی
الف) مهم‌ترین چالش موجود که به دولت بعدی نیز به ارث خواهد رسید، مصایب اقتصادی است. بنابراین باید تمام وزرای اقتصادی دولت چه به ‌لحاظ دانش و تخصص و چه به ‌لحاظ تجربی در این حوزه فعالیت کرده‌ و تجربه کسب کرده ‌باشند چراکه صرفا داشتن تحصیلات دانشگاهی مرتبط برای حضور در جایگاهی همچون وزارت کفایت نمی‌کند. وزارتخانه‌های اقتصادی می‌توانند در مدیریت چالش‌های دولت فعلی و آینده تاثیرگذار بوده و موفقیت‌هایی به ارمغان بیاورند. علاوه بر آن به نظر می‌رسد که دولت سیزدهم برای انتخاب وزرا که همزمان چهره‌های علمی و آکادمیک و متخصص و صاحب تجربه‌ای باشند با مشکلاتی مواجه خواهد بود. علاوه بر این باید یکی از مهم‌ترین اولویت‌های دولت سیزدهم …
کلیات طرح جهش تولید دانش‌بنیان تصویب شد
۱۳۹۹/۰۵/۱۲ / بشرویه / مجلس یازدهم / کمیسیون فرهنگی
کلیات طرح جهش تولید دانش‌بنیان تصویب شد
تهران - ایرنا - سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی از تصویب کلیات طرح جهش تولید دانش بنیان در نشست امروز این کمیسیون خبر داد و گفت: قرار شد این طرح در کمیته اصلاح ساختار با همکاری مرکز پژوهش‌های مجلس مورد بررسی بیشتر قرار گیرد.
بودجه‌های جذب نشده ادارات به باغ موزه دفاع مقدس اختصاص می‌یابد
۱۳۹۹/۰۵/۱۲ / استانی-اجتماعی / موزه دفاع مقدس / بودجه
بودجه‌های جذب نشده ادارات به باغ موزه دفاع مقدس اختصاص می‌یابد
رئیس سازمان برنامه و بودجه لرستان گفت: با توجه به بررسی پیشرفت کار امیدواریم هرچه زودتر باغ موزه دفاع مقدس را افتتاح کنیم تا مردم بتوانند از این مرکز فرهنگی استفاده کنند.
از توسعه ساختارهای فرهنگی تا راه‌اندازی مرکز توسعه فناوری‌های به‌نژادی دام سبک شمال شرق کشور
۱۳۹۹/۰۵/۱۲ / استانی-علمی و آموزشی / چهل سالگی پیروزی انقلاب اسلامی / جهاد دانشگاهی / خراسان شمالی
از توسعه ساختارهای فرهنگی تا راه‌اندازی مرکز توسعه فناوری‌های به‌نژادی دام سبک شمال شرق کشور
رئیس جهاددانشگاهی خراسان شمالی گفت: حفظ و ترویج فرهنگ جهادی و باور به توانمندی نیروی انسانی متعهد و متخصص داخلی در دستیابی به فناوری و ارائه خدمات تخصصی متناسب با نیاز جامعه در جهت رشد و توسعه‌ کشور، رمز موفقیت نهاد انقلابی علمی و فرهنگی جهاددانشگاهی است.
افتتاح نشده فـرسـوده شد | مرکز نمایش آیینی صبا  حسرتی شده به دل اهالی تئاتر
۱۳۹۹/۰۵/۱۲
افتتاح نشده فـرسـوده شد | مرکز نمایش آیینی صبا حسرتی شده به دل اهالی تئاتر
مرکز نمایش آیینی صبا، وابسته به ‌مرکز توسعه فرهنگی شهرتهران در واقع حسرتی شده به دل اهالی تئاتر.
مشکل مرکز فرهنگی صبا از دید اهالی تئاتر | برای نمایش‌های سنتی ایرانی مناسب نیست
۱۳۹۹/۰۵/۱۲
مشکل مرکز فرهنگی صبا از دید اهالی تئاتر | برای نمایش‌های سنتی ایرانی مناسب نیست
اهالی تئاتر می‌گویند مشکل مرکز فرهنگی صبا ظاهراً تنها این نیست که بعد از 15 سال به بهره‌برداری نرسیده است،بلکه مشکل اصلی این است که ساختمان این مرکز اصلاً برای نمایش‌های سنتی ایرانی مناسب نیست.
۱۳۹۹/۰۵/۱۲
دوستی اساس خلقت و پایه زندگی از منظر شمس تبریزی
مساله همبستگی اجتماعی از جمله مسائلی است که نه‌تنها در فضای علوم اجتماعی معاصر مطرح است، بلکه از سوی صاحب‌نظران در کشور ما با حساسیت بیشتری بدان نگریسته می‌شود. موضوع دوست بودن با یکدیگر در سطح زیست اجتماعی و دوست داشتن به مثابه مبنایی برای دست یافتن به همبستگی سازنده و پویا در جامعه، چند دهه‌ای است که در محافل علمی توجه صاحب‌نظران جهانی را به خود جلب کرده و نظریه‌هایی در این باره ارایه شده است. بی‌تردید استفاده کردن از ظرفیت‌های تاریخی و میراث فرهنگی که یک جامعه از آن برخوردار است، می‌تواند راه‌های رسیدن به چنین همبستگی را هموارتر سازد و در بحث حاضر، در همین راستا، آموزه شمس تبریزی به عنوان یکی از ذخایر فرهنگی انتخاب شده است. کوشش بر آن است تا …
امید به زندگی در «صبا»
۱۳۹۹/۰۵/۱۲
امید به زندگی در «صبا»
میترا جلوداری ‌مدیر روابط عمومی شرکت توسعه فضاهای فرهنگی بعد از انتشار گزارشی با عنوان «صبا در فراموشی» در تاریخ پنجم مرداد ماه، ‌مدیر روابط عمومی شرکت توسعه فضاهای فرهنگی درباره مرکز نمایش‌های آیینی صبا توضیح داد. میترا جلوداری: احداث مرکز نمایش‌های آیینی صبا در سال‌های ابتدایی دهه80 کلید خورد. این مرکز در خیابان شریعتی تهران و کمی بالاتر از خیابان ملک، روبه‌روی مسجد نوریان واقع شده است. زمین این مجموعه در ابتدا کاربری باغ را در طرح تفصیلی به خود اختصاص داده و زمانی برنامه‌ریزی ساخت این مرکز …
مدیر کل میراث فرهنگی یزد: اقدامات جهاددانشگاهی یزد نباید محدود به داخل استان باشد
۱۳۹۹/۰۵/۱۱ / استانی-علمی و آموزشی / چهل سال با جهاد دانشگاهی / جهاددانشگاهی یزد / مدیرکل میراث فرهنگی یزد
مدیر کل میراث فرهنگی یزد: اقدامات جهاددانشگاهی یزد نباید محدود به داخل استان باشد
مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد با اشاره به ایجاد اولین پایگاه پژوهش گردشگری توسط جهاددانشگاهی یزد در آینده‌ای نزدیک، عنوان کرد: اقدامات جهاددانشگاهی یزد نباید محدود به داخل استان باشد بلکه باید به یک مرکز قوی پژوهشی و تحقیقاتی در کشور تبدیل شود.
بررسی مبانی روانشناختی فلسفه علوم اجتماعی هایک
۱۳۹۹/۰۵/۱۱
بررسی مبانی روانشناختی فلسفه علوم اجتماعی هایک
نشست هفتگی شهر کتاب، سه‌شنبه چهاردهم مرداد ساعت‌۱۵ به بررسی مبانی روانشناختی فلسفه علوم اجتماعی هایک: نقدی بر تفسیر کانتی اختصاص دارد که با حضور عارف عبادی (دانش آموخته دانشگاه ناتینگهام و کمبریج انگلستان) در مرکز فرهنگی شهر کتاب به‌صورت مجازی برگزار می‌شود. به گزارش همشهری، فردریش آگوست فون هایک (۱۹۹۲-۱۸۹۹) یکی از تأثیرگذارترین متفکران قرن بیستم است که نظرات اقتصادی و سیاسی وی همواره از سوی موافقان و مخالفان مورد استفاده و بعضا سوءاستفاده قرار گرفته است. نظام فکری هایک، گستره‌ای است وسیع که حوزه‌هایی …
آشنا: کمک هزینه اجراهای نمایشی پرداخت نشده باشد، برخورد می‌کنیم
۱۳۹۹/۰۵/۰۷ / وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی / تئاتر کودک و نوجوان / نمایش / قادر آشنا / آنلاین تئاتر ببینید / سهم اهالی فرهنگ در مهار کرونا
آشنا: کمک هزینه اجراهای نمایشی پرداخت نشده باشد، برخورد می‌کنیم
تهران- ایرنا- مدیر مرکز هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیگیری گروه فرهنگی ایرنا درباره گلایه کارگردان نمایش «افسانه پری دریایی» نسبت به عدم پرداخت کمک هزینه ۵۰ درصدی طبق وعده مرکز هنرهای نمایشی همزمان با آغاز اجرای این گروه نمایشی، گفت: مساله عدم پرداخت غیرممکن است؛ اگر باشد برخورد می‌کنیم.
موزه دفاع مقدس چهارمحال و بختیاری سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد
۱۳۹۹/۰۵/۰۷ / استانی- فرهنگی / منطقه چهارمحال و بختیاری / دفاع مقدس / خبرگزاری ایسنا
موزه دفاع مقدس چهارمحال و بختیاری سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد
مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس چهارمحال و بختیاری کمبود اعتبار و سنگین‌ بودن سازه مرکز فرهنگی و موزه دفاع مقدس استان را از علل تاخیر در تکمیل این طرح دانست و ادامه داد: از سال ۹۷ پیگیر اختصاص اعتبار برای تکمیل این طرح هستیم و امید آن داریم که تا پایان سال آینده به اتمام برسد.
برگزاری آئین داوری دومین جشنواره رمضان
۱۳۹۹/۰۵/۰۷ / ذهن / شهرداری / فرهنگی هنری / دومین جشنواره / بیانیه هیات داوران
برگزاری آئین داوری دومین جشنواره رمضان
ایلنا: آئین داوری دومین جشنواره رمضان در قاب تصویر در مرکز فرهنگی هنری دارالفنون برگزارشد.
آغاز به کار استودیو مجازی «لحظه های زندگی»
۱۳۹۹/۰۵/۰۷ / استانی-فرهنگی و هنری / مرکز بزرگ اسلامی / امور اهل سنت / استودیو مجازی
آغاز به کار استودیو مجازی «لحظه های زندگی»
معاون فرهنگی دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت شمال کشور از آغاز به کار استودیو مجازی «لحظه های زندگی» از سوی مرکز بزرگ اسلامی شمال کشور خبرداد.
۱۳۹۹/۰۵/۰۷
ازمیراث فرهنگی صیانت می‌کنیم
این بخش را هم پیگیری خواهم کرد و اگر تخلفی از سوی شهرداری واقع شده باشد حتما آن را هم پیگیری می‌کنم.  هر مرجعی که کوتاهی کرده باشد قصور کرده باشد، اگر تخلف باشد در مراجع مربوط موضوع بررسی می‌شود و اگر عنوان مجرمانه باشد در دادسرا پیگیری و رسیدگی و برخورد می‌شود.    در زمستان 1387 بابت اتفاقاتی که پیرامون طرح و توسعه میدان عتیق رخ داده بود برای تهیه گزارش به اصفهان آمدیم. به عبارت دیگر مشکلات اصفهان و آثار تاریخی آن مربوط به امسال و سال قبل نیست. از دهه‌های قبل مشکلات اصفهان جریان داشت ولی کسی برای آن آستین بالا نمی‌زد. اگر خاطرتان باشد در ماجرای برج‌جهان‌نما که حریم منظر میدان نقش‌جهان را نقض می‌کرد تا بحث خارج شدن از میراث‌جهانی …
هر آنچه باید درباره مجتمع تجاری کوروش بدانید
۱۳۹۹/۰۵/۰۵
هر آنچه باید درباره مجتمع تجاری کوروش بدانید
مجتمع تجاری فرهنگی کوروش یا کوروش مال یکی از بزرگ‌ترین مراکز خرید تهران است که بزرگ‌ترین پردیس سینمایی و مرکز بازی سالنی ایران نیز در آنجا قرار دارد.
ابلاغ فرآیند و مرجع تدوین سیاست‌های فرهنگی در شرایط بحران‌های طبیعی
۱۳۹۹/۰۵/۰۵ / شورای عالی انقلاب فرهنگی
ابلاغ فرآیند و مرجع تدوین سیاست‌های فرهنگی در شرایط بحران‌های طبیعی
به گزارش ایرنا به نقل از مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، بر اساس این ماده واحده دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی موظف است سیاست‌های فرهنگی در شرایط بحران‌های طبیعی را به منظور هم‌افزایی نظام مدیریت فرهنگی کشور تدوین و به ستاد هماهنگی نقشه مهندسی فرهنگی کشور ارائه کند.
زبان و نثر شمس تبریزی نقد و بررسی می‌شود
۱۳۹۹/۰۵/۰۵ / شمس تبریزی / مرکز فرهنگی شهر کتاب / ادبیات فارسی / عرفان اسلامی
زبان و نثر شمس تبریزی نقد و بررسی می‌شود
نشست «زبانی به وسعت شمس» با محوریت بررسی زبان و نثر شمس تبریزی روز چهارشنبه ۸ مرداد در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار می‌شود.
۱۳۹۹/۰۵/۰۴ / جشنواره مستند یادگار / احیای جشنواره مستند یادگار
جشنواره فیلم مستند "یادگار" سال آینده احیا می شود
بعد از گذشت دو دهه، جشنواره فیلم‌های مستند میراث فرهنگی «یادگار» با مشارکت اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین و مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، در شهر تاریخی قزوین احیا و برگزار خواهد شد.
انتقادات ایوان کلیما از کمونیستها و غرب آزاد/ارزش نوشتن نزد کلیما
۱۳۹۹/۰۵/۰۴ / ایوان کلیما / ادبیات جهان / کمونیست / مرکز فرهنگی شهر کتاب / علی‌اصغر محمدخانی
انتقادات ایوان کلیما از کمونیستها و غرب آزاد/ارزش نوشتن نزد کلیما
در نشست نقد و بررسی کتاب «قرن دیوانه من» نوشته ایوان کلیما نقطه‌نظرهای این‌نویسنده چک درباره اروپای شرقی و کمونیستی و غربِ آزاد مطرح و تحلیل شدند.
حسین آقاملک، موسس بزرگترین گنجینه نسخه‌های نفیس خطی
۱۳۹۹/۰۵/۰۴ / مشهد / موزه ملی ملک / امام رضا / حرم امام رضا / آستان قدس رضوی / نیشابور
حسین آقاملک، موسس بزرگترین گنجینه نسخه‌های نفیس خطی
تهران- ایرنا- حسین آقا ملک به عنوان موسس کتابخانه ملی ملک معتقد بود که سعادت مردم ایران در گرو حفظ الصحه و ترقی معارف است. در این مرکز فرهنگی بیش از ۲۰ هزار نسخه و رساله خطی در موضوع‌های گوناگون در گستره فرهنگ و تمدن اسلامی- ایرانی، نگه‌داری می‌شود که نشر نفایس خطی و انتشار کتاب و پژوهش در زمینه دیگر آثار تاریخی و موزه‌ای، یکی از برنامه‌های مهم این گنجینه به شمار می‌آید.
۱۳۹۹/۰۵/۰۴
جایی برای فرشته‌ها نیست
اکران اینترنتی مستند سینمایی «جایی برای فرشته‌ها نیست» ساخته سام کلانتری در سامانه نمایش درخواستی «فیلیمو» و «نمآوا» آغاز شده است. روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی گزارش داده است: « اکران عمومی این مستند که از روز 4 تیرماه 99 آغاز شده نیز در گروه هنر و تجربه ادامه دارد و پیش‌بینی می‌شود که از نمایش آنلاین این اثر مستند هم استقبال خوبی به عمل‌ آید.  «جایی برای فرشته‌ها نیست» مستندی درباره تیم ملی دختران «اسکیت هاکی» ایران و مشکلات پیچیده آنان در راه مسابقات آسیایی کره‌جنوبی است که ورزش، بهانه‌ای برای وارد شدن به زندگی این دختران شده است. این فیلم، پرجایزه‌ترین مستند سینمایی …
۱۳۹۹/۰۵/۰۴
داستان «ما»
مجسمه «ما» یکی دو سالی در پیاده‌راه خیابان کارگر شمالی، مشرف به بازارچه پارک لاله نصب شده بود و علاوه بر ایجاد حس همبستگی ملی، بر زیبایی بصری آن محدوده اثری غیرقابل کتمان داشت؛ اما چند وقتی است که خبری از این مجسمه نیست و صاحب اثر نیز می‫گوید که «ما» جمع‌آوری شده‌است.شهروندانی که از پیاده‌راه کارگر شمالی حدفاصل میدان انقلاب تا بلوار کشاورز رد شده باشند حتما چشم‌شان به مجسمه‌ای بزرگ بتنی «ما» خورده است؛ این مجسمه که کار دست «افشین صیقلی» است نمادی از همبستگی و اتحاد ملی با واژه ما را به تصویر می‌کشد و علاوه بر آن سوژه‌ای برای سلفی‌های گردشگران خارجی و قشر جوان به شمار می‌رفت. چندی پیش اما خبرهایی جسته و گریخته از جمع‌آوری این مجسمه به گوش رسید؛ مجسمه‌ای که حتی در هفتمین دوسالانه مجسمه‌سازی تهران …
نیاز اعتباری موزه منطقه‌ای غرب کشور 5 برابر شد
۱۳۹۹/۰۵/۰۴
نیاز اعتباری موزه منطقه‌ای غرب کشور 5 برابر شد
فاطمه کاظمی-  همدان - خبرنگار ساخت پروژه موزه منطقه‌ای غرب کشور به عنوان یک مخزن امن برای آثار تاریخی و با هدف ایجاد مرکز نمایش آثار تاریخی دارای ارزش در سال 85-84 در محوطه مجموعه باستانی هگمتانه با مساحت 2/1 هکتار در دستور کار سازمان میراث فرهنگی قرار گرفت. همان زمان فعالان میراث فرهنگی به مکان‌یابی این پروژه در محدوده تپه تاریخی هگمتانه، اجرای بدون مطالعه و تعداد طبقه‌ها که ارتفاع موزه را بیش از تپه می‌کرد، اعتراض کردند. این اعتراض به جایی نرسید و خاک‌برداری و صخره‌برداری در محدوده مورد نظر …
دو گام در شناخت سهروردی
۱۳۹۹/۰۵/۰۴
دو گام در شناخت سهروردی
نشست هفتگی شهرکتاب، سه‌شنبه هفتم مرداد ساعت ۱۵ به مناسبت روز بزرگداشت سهروردی به بررسی 2 کتاب «تبارنامه اشراقیان» و «ساختار منطقی فلسفه‌های اشراقی» اختصاص دارد که با حضور زهرا زارع، سیده زهرا مبلغ و علی‌اصغر محمدخانی در مرکز فرهنگی شهرکتاب به‌صورت مجازی برگزار و کارنامه سهروردی‌پژوهی در سال ۱۳۹۸ نیز تحلیل و بررسی می‌شود. به گزارش همشهری، سال گذشته 2 اثر درباره شیخ اشراق به همت انتشارات هرمس منتشر شد. کتاب «تبارنامه اشراقیان» نوشته زهرا زارع که رساله دکتری او با عنوان «نسب‌نامه و طریقه عرفانی شیخ …
دانشگاه هم باید مانند شهر خود را برای توسعه تطبیق دهد
۱۳۹۹/۰۵/۰۲ / استانی-علمی و آموزشی / دیوار / دانشگاه / دانشگاه فردوسی مشهد
دانشگاه هم باید مانند شهر خود را برای توسعه تطبیق دهد
مدرس دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: همانطور که شهر توسعه پیدا می‌کند دانشگاه هم به عنوان یک مرکز علمی و فرهنگی باید بتواند خود را تطبیق دهد و بر روی شهر تاثیر گذارد. 
پیشنهاد راه‌اندازی صندوق حمایت از ازدواج جوانان به مرکز پژوهش‌های مجلس ارسال شده است 
۱۳۹۹/۰۵/۰۲ / ازدواج / الهیان / خانواده
پیشنهاد راه‌اندازی صندوق حمایت از ازدواج جوانان به مرکز پژوهش‌های مجلس ارسال شده است 
زهره الهیان، نماینده مردم تهران در مجلس با اشاره به موانع اقتصادی و فرهنگی ازدواج جوانان، گفت: مجلس با پیشنهاد تشکیل کمیسیون ویژه جمعیت و خانواده، می‌تواند بحث بازنگری در قانون تسهیل ازدواج و نظارت در اجرای قوانین را در دستور کار خود قرار دهد.
۱۳۹۹/۰۵/۰۲
دادِ دادستان برای میراث اصفهان
گروه اجتماعی | دادستان عمومی اصفهان نیز از آنچه انفعالِ مجموعه میراث فرهنگی، ورود نکردن جدی وزارت و ادارات تابعه درباره توجه به بافت‌های تاریخی و فرهنگی برای صدور مجوزهای احداث هتل‌ها و نامه‌نگاری‌های متعارض و مبهم نامیده، شکایت کرده و عملکردها را در این زمینه، باعث خدشه‌دار شدن اعتماد عمومی توصیف کرده است. به گزارش ایسنا، سال‌هاست اجرایی شدن طرح‌های مختلف روی بناهای تاریخی اصفهان دادِ فعالان میراثی را درآورده است، از خطاهایی که در بحث بهسازی چهارباغ مطرح نمود داشتند و دیده نشدند تا تصویب تعیین عرصه و حریم محور فرهنگی تاریخی اصفهان که به نظرمی‌رسد قرار است تا پایانی کار ساخت هتل‌های مجوز گرفته، به عقب انداخته شوند و از سوی دیگر در مقابل اجرایی شدن …
۱۳۹۹/۰۵/۰۱
زاکانی رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شد
سخنگوی هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی از انتخاب علیرضا زاکانی به عنوان رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس خبر داد. محمدحسین فرهنگی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: «در جلسه هیأت رئیسه مجلس که هیأت امنای مرکز پژوهش‌های مجلس هستند، موضوع انتخاب رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس در دستور کار قرار گرفت و  کلیه داوطلبان اعم از کسانی که کتبا   یا شفاها اعلام داوطلبی کرده بودند مورد بررسی  قرار گرفتند.» او افزود: «نهایتا پس از دو مرحله رأی گیری  علیرضا زاکانی با رأی اکثریت مطلق اعضا به عنوان رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس انتخاب شد» سخنگوی هیأت رئیسه مجلس در پایان گفت که زاکانی قرار است در جلسه بعدی برنامه‌های خود را به هیأت امنای مرکز ارایه کند.
تعدد مراکز تصمیم‌گیری در بحث مهاجرت به منافع ملی صدمه می‌زند
۱۳۹۹/۰۵/۰۱ / پناهجویان / مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی / آلمان
تعدد مراکز تصمیم‌گیری در بحث مهاجرت به منافع ملی صدمه می‌زند
تهران- ایرنا- دفتر مطالعات سیاسی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی با مطالعه مقایسه‌ای موردی آلمان با سیاست‌گذاری مهاجرتی جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد: تعدد مراکز تصمیم‌گیر با رویکردهای متنوع و بعضاً متضاد و غلبه رویکرد موقتی و کوتاه مدت به موضوع مهاجرت، نه تنها به عدم انتفاع از سرمایه‌های انسانی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی شده است، بلکه هزینه‌های مالی و بین‌المللی فراوانی نیز به وجهه بین‌المللی و منافع ملی کشور وارد ساخته است.
خدمات مشاوره‌ای به جوانان در هفته ازدواج  رایگان است
۱۳۹۹/۰۵/۰۱ / استانی-اجتماعی / منطقه ایلام / هفته ازدواج
خدمات مشاوره‌ای به جوانان در هفته ازدواج رایگان است
معاون فرهنگی و جوانان ورزش و جوانان استان ایلام گفت: در هفته ازدواج که از امروز آغاز می‌شود در 4 مرکز مشاوره ازدواج و تحکیم خانواده «پویای جوان» ، «نشاط زندگی» ، «کفایت» و «سینا» در شهر ایلام به جوانان در شرف ازدواج و زوجین جوان خدمات مشاوره ای رایگان ارائه می‌شود.
نشست نقد و بررسی دوکتاب چاپ‌شده درباره سهروردی برگزار می‌شود
۱۳۹۹/۰۵/۰۱ / سهروردی / مرکز فرهنگی شهر کتاب / نقد کتاب / فلسفه اسلامی
نشست نقد و بررسی دوکتاب چاپ‌شده درباره سهروردی برگزار می‌شود
نشست نقد و بررسی دو کتاب «تبارنامه اشراقیان» و «ساختار منطقی فلسفه‌های اشراقی» روز سه‌شنبه ۷ مرداد در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار می‌شود.
۱۳۹۹/۰۵/۰۱
خطای 2500 ساله و بحران نیهیلیسم
غزاله صدر منوچهری| به تازگی کتاب «هرم هستی: تأملی هایدگری در نظرگاه ابن‌سینا و طلایه‌داران عرفان خراسان» نوشته مجتبی اعتمادی‌نیا به همت نشر آن‌ سو منتشر شده است. نشست هفتگی شهر کتاب در روز سه‌شنبه ۲۴ تیر ماه به نقد و بررسی این کتاب اختصاص داشت و با حضور احمدعلی حیدری، علی‌اصغر مصلح و مجتبی اعتمادی‌نیا در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار شد. این کتاب به گفته علی‌اصغر محمدخانی، معاون فرهنگی شهر کتاب 4 محور اصلی دارد. نویسنده مفهوم هرم هستی و زمینه آن را در فلسفه اسلامی و فلسفه غرب بیان می‌کند و در ادامه دیدگاه‌های ابن‌سینا، نگاه هایدگر و دیدگاه عارفان خراسان به ویژه بایزید بسطامی و ابوالحسن خرقانی را درباره مساله هرم هستی، وجود و موجود …
عبدالحمید احمدی: حال ورزش همگانی نسبتا خوب است
۱۳۹۹/۰۴/۳۱ / وزارت ورزش و جوانان / عبدالحمید احمدی / شیوع کرونا
عبدالحمید احمدی: حال ورزش همگانی نسبتا خوب است
معاون فرهنگی و توسعه ورزش همگانی وزارت ورزش با اشاره به گزارش مرکز آمار کشور اعلام کرد: حال ورزش همگانی به خاطر توجه دولت و شخص آقای سلطانی فر نسبتا خوب است.
فروش کتاب‌های دریانوردی همراه عروسک در جزیره گوآم
۱۳۹۹/۰۴/۳۱
فروش کتاب‌های دریانوردی همراه عروسک در جزیره گوآم
یکی از کتابفروشی‌های معتبر جزیره گوام مرکز پارکویزیتور است که علاوه بر کتاب محصولات دیگر تفریحی فرهنگی عرضه می‌کند. عروسک شخصیت داستان‌ها یکی از محصولات جذاب و پرطرفدار جزیره است.
فراخوان رویداد ایده پردازی عید غدیر و دهه ولایت
۱۳۹۹/۰۴/۳۱ / عید غدیر
فراخوان رویداد ایده پردازی عید غدیر و دهه ولایت
دومین رویداد ایده پردازی شامخ (شبکه ابلاغ مهمترین خبر) با محوریت ایده های نوآورانه برای عید غدیر و دهه ولایت توسط اداره کل تبلیغات اسلامی استان تهران، معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، مرکز نوآوری دانشگاه امام صادق (ع)، مرکز نوآوری علوم انسانی دانشگاه شهید بهشتی و جهاد دانشگاهی به صورت مجازی برگزار خواهد شد.
گزارش مرکز آمار:از میران ورزش مردم ایران
۱۳۹۹/۰۴/۳۱
گزارش مرکز آمار:از میران ورزش مردم ایران
معاون فرهنگی و توسعه ورزش همگانی وزارت ورزش وجوانان با اشاره به گزارش مرکز آمار کشور اعلام کرد: حال ورزش همگانی به خاطر توجه دولت و شخص دکتر سلطانی‌فر نسبتا" خوب است.
۱۳۹۹/۰۵/۰۱
با حضور معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان:
اصفهان –بهمن راعی : مراسم افتتاح و بهره برداری از 136 طرح بهزیستی شهرستان نجف آباد از طریق ویدئوکنفرانس با حضور، معاون محترم استاندار و فرماندار ویژه شهرستان نجف آباد، معاونین محترم بهزیستی استان اصفهان، معاون محترم سیاسی و اجتماعی فرماندار، رئیس محترم اداره بهزیستی شهرستان نجف آباد و هیات همراه به مناسبت گرامیداشت هفته بهزیستی برگزار گردید. این طرح ها که عمدتا توسط بخش خصوصی اجرا گردیده اند شامل: مجتمع باران مهر با زیربنا 500 متر مربع، مرکز اقامتی بهبود و بازتوانی معتادان سلامت آینده با زیربنا 450 متر مربع، دو واحد مرکز مشاوره تخصصی سرجمع با زیر بنا 250 متر مربع، 101 طرح اشتغالزایی، 31 باب مسکن افراد تحت پوشش بهزیستی شهرستان نجف آباد که مجموعا با هزینه ای بالغ بر 173 میلیارد و بیست میلیون ریال …
۱۳۹۹/۰۴/۳۰
توانمندسازی خانواده‌های نیازمند منطقه هرندی
[شهروند] رئیس سازمان داوطلبان جمعیت هلال‌احمر اعلام کرد: «با هماهنگی این سازمان، بررسی فرم‌های آماری، دستورالعمل‌ها و شاخص‌ها به منظور به‌روزرسانی اطلاعات منطقه هرندی، جلسه‌ای با حضور سازمان‌ها و نهادهای همکار با هدف توانمندسازی خانواده‌های نیازمند و تقویت هویت فرهنگی این منطقه برگزار شد.» در این جلسه محمد نصیری ضمن ارایه توضیحاتی درباره اهمیت نقش آمار در مدیریت و اجرای بهینه پروژه‌های توانمندسازی و تأکید بر برنامه‌ریزی دقیق سازمان‌ها و نهادهای همکار بر مبنای آمار، افزود: «در این پروژه بزرگ مشارکتی، مطالعه توصیفی- تحلیلی، نخستین گام در تعیین فرآیند تولید اطلاعات آماری است که ضرورت دارد تا پرسشنامه‌ای دقیق و علمی با …
احمدی: بیش از ۵۱ درصد مردم ایران ورزش می‌کنند
۱۳۹۹/۰۴/۳۰ / _ورزش همگانی / عبدالحمید احمدی
احمدی: بیش از ۵۱ درصد مردم ایران ورزش می‌کنند
معاون فرهنگی و توسعه ورزش همگانی وزارت ورزش وجوانان با اشاره به گزارش مرکز آمار کشور اعلام کرد: حال ورزش همگانی به خاطر توجه دولت و شخص دکتر سلطانی‌فر نسبتا" خوب است.
۱۳۹۹/۰۴/۳۰
مناقب شمس‌الدین در مناقب ‌العارفین
بیست‌وپنجمین نشست از مجموعه درس‌گفتارهایی درباره‌ شمس تبریزی در روز چهارشنبه(اول مرداد) از ساعت ۱۱ صبح با سخنرانی غلامرضا خاکی به «مناقب شمس‌الدین در مناقب‌العارفین» اختصاص دارد که به‌صورت مجازی پخش خواهد شد. شمس چهارمین شخصیتی است که افلاکی در مناقب‌العارفین به او می‌پردازد. تصویری که در این کتاب ارائه می‌شود  بیشتر او را موجودی فوق‌بشری و اسطوره‌ای می‌نمایاند. این تصویرسازی  زاییده  پیچیدگی شخصیت شمس و تمایل به اسطوره‌گرایی افلاکی  است.  دراین درس‌گفتار کوشیده می‌شود تا با رویکردی انتقادی، چهره‌ شمس از پشت پرده اوهام نمایان‌تر شود. علاقه‌مندان می‌توانند با مراجعه …
همراهی شهرداری ساری برای تکمیل بزرگترین تالار فرهنگی شمال کشور 
۱۳۹۹/۰۴/۲۹ / استانی-شهرستانها
همراهی شهرداری ساری برای تکمیل بزرگترین تالار فرهنگی شمال کشور 
امروز در نشست مشترک شهرداری ساری و اداره کل فرهنگ و ارشاد مازندران، عباس رجبی شهردار ساری همراهی خود را برای تکمیل این مجموعه فرهنگی در مرکز استان اعلام کرد.
۱۳۹۹/۰۴/۲۹
کشف سکه‫های ۳۰۰۰ ساله در تهران و بازداشت ۶ نفر
رئیس پلیس پیشگیری پایتخت از کشف ۷۵۰ سکه عتیقه مربوط به سه هزار سال پیش و یک کتاب قدیمی خبر داد و گفت: ارزش اموال کشف شده توسط کارشناسان میرات فرهنگی در حال بررسی است.به گزارش ایسنا، سردار کیوان ظهیری دراین باره گفت: با دریافت خبری مبنی بر اینکه پدری ۷۰ ساله به همراه دو تن از فرزندان ۴۷ و ۳۷ ساله‌اش ساکن یکی از استان‌های همجوار استان تهران با همکاری 2 تن از همدستانشان ساکن شهر تهران باندی 5 نفره جهت فروش طلاجات و سکه‌های عتیقه تشکیل داده‌اند بررسی موضوع در دستور کار تیمی از ماموران متخصص کلانتری ۱۰۵ سنایی قرار گرفت. وی عنوان کرد: بررسی‌های اولیه حکایت از این داشت، این پدر و 3 پسرش با استفاده از ابزار گنج‌یاب و حفاری‌های غیر مجاز، طلاجات و سکه‌های عتیقه را در یکی از استان‌های همجوار استان تهران …
۱۳۹۹/۰۴/۲۹
ممنوعیت فعالیت کلیه اجتماعات در تهران
معاون نظارت بر اماکن عمومی پلیس امنیت پایتخت گفت: طبق تصمیم مرکزسلامت محیط و کار وزارت بهداشت، اجرای همایش ها و اجتماعات و فعالیت باشگاه های ورزشی، کافه ها و قهوه خانه ها از روز شنبه تعطیل شد. سرهنگ نادر مرادی گفت: برابر اعلام معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت در خصوص اعمال محدودیت‌های در سطح شهر تهران که یکی از کلانشهر‌های مهم و حیاتی بوده و دارای بیشترین مراکز اداری و تجاری است، مقرر شد از شنبه کلیه اجتماعات و همایش‫ها ممنوع شود. وی افزود: با توجه به دستور صادره کلیه استخرهای سرپوشیده، باشگاه‌های ورزشی و ورزش‌های پر برخورد مانند کشتی، کاراته، جودو و .. ممنوعیت فعالیت دارند. این مقام انتظامی درباره سایر محدودیت های اعمال شده، تصریح کرد: برگزاری مراسم فرهنگی مذهبی، کافه‌ها، قهوه خانه‌ها، …
۱۳۹۹/۰۴/۲۵
تدوین برنامه اقدامات مشترک حوزه علمیه و جمعیت هلال‌احمر
[شهروند] مدیران ارشد جمعیت هلال‌احمر در نشستی با مسئولان مرکز مدیریت و مرکز خدمات حوزه‌ علمیه ضمن بررسی روند همکاری‌های گذشته، برای تدوین برنامه مشترک اقدامات اجرایی توافق کردند. در این نشست که به میزبانی معاونت فرهنگی حوزه نمایندگی ولی فقیه و با حضور روسای سازمان‌های داوطلبان و جوانان و معاونان درمان و توانبخشی و آموزش جمعیت برگزار شد، آموزش‌های عمومی و تخصصی، تقویت کانون‌های طلاب، بهره‌مندی از ظرفیت تشکل‌ها و گروه‌های جهادی و ارایه خدمات درمانی و توانبخشی بررسی و درباره آن گفت‌وگو شد. یاسر احمدوند، معاون فرهنگی و امور استان‌های حوزه نمایندگی ولی‌ فقیه در جمعیت هلال‌احمر هدف از این نشست را بهره‌گیری از ظرفیت طلاب و روحانیون …
تسریع در الحاق پارک ولیعصر به باغ موزه دفاع مقدس فارس
۱۳۹۹/۰۴/۲۵ / استانی-فرهنگی و هنری / موزه دفاع مقدس / زیباسازی / شورای شهر شیراز / شهرداری شیراز
تسریع در الحاق پارک ولیعصر به باغ موزه دفاع مقدس فارس
مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس فارس خواستار تسریع در الحاق پارک ولیعصر(ع) به مرکز فرهنگی موزه دفاع مقدس استان شد.
اهتمام برای احیاء و برندسازی فرش دستباف ایران
۱۳۹۹/۰۴/۲۵ / فرش / بهروز عمرانی / وزارت میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی / ریاست پژوهشکده باستان شناسی
اهتمام برای احیاء و برندسازی فرش دستباف ایران
تهران- ایرنا- در نشست روسای پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و مرکز ملی فرش ایران ضمن تشریح تمهیدات پیش رو جهت معرفی فرش ایران بر نکاتی چون ثبت جهانی این هنر، ثبت نشان جغرافیایی فرش، ضروریات حفظ کیفیت، مهر اصالت، لزوم ایجاد منزلت برای قالی بافان و افزایش سرانه اشتغال آنان و غیره تاکید شد.
انگیزه وقوع بزه و جرم باید در جامعه از بین برود
۱۳۹۹/۰۴/۲۵ / استانی-اجتماعی / دادگستری / بهزیستی / حکم قضائی / پیشگیری از وقوع جرم / دادستان تبریز / خشونت
انگیزه وقوع بزه و جرم باید در جامعه از بین برود
دادستان عمومی و انقلاب مرکز آذربایجان شرقی با بیان این‌که همه رویکردها و جهت گیری‌ها در جامعه باید به این سمت سوق داده شود که انگیزه وقوع بزه و جرم در جامعه از بین برود، گفت: در این رابطه مسئولیت نهادهای اجتماعی و فرهنگی مانند آموزش پرورش و بهزیستی بسیار مهم و سنگین است.
۱۳۹۹/۰۴/۲۵
تعطیلی یک‌هفته‌ای برخی اماکن در تهران
معاون امنیتی و انتظامی استانداری تهران با اشاره به تعطیلی یک هفته‌ای برخی مراکز و اماکن در استان تهران، گفت: فعالیت باشگاه‌های ورزشی، مراکز تفریحی، باغ‌وحش‌ها، مراکز آبی، شهربازی‌ها، استخرهای سرپوشیده، باشگاه‌های بدن‌سازی، برگزاری هرگونه مراسم اجتماعی، ‌فرهنگی، مذهبی و همایش‌ها،‌ کافی‌شاپ‌ها، چای‌خانه‌ها و تالارهای پذیرایی به مدت یک هفته ممنوع می‌شود.به گزارش ایسنا، حمیدرضا گودرزی با اشاره به محدودیت‌های جدید که قرار است در تهران برای پیشگیری از انتقال کرونا اتخاذ شود، گفت: روز گذشته تصمیماتی اتخاذ و اعلام شد که باشگاه‌ها ورزشی، ورزش‌های پر مواجهه مانند کشتی و ...، مراکز تفریحی، آبی، باغ‌وحش‌ها، شهربازی و استخرهای سرپوشیده، باشگاه‌های بدن‌سازی، کافی‌شاپ‌ها، کافه‌ها، چای‌خانه‌ها و تالارهای پذیرایی …
موسسات فرهنگی متقاضی وام کرونا به وزارت فرهنگ مراجعه کنند
۱۳۹۹/۰۴/۲۴ / ویروس کرونا / تسهیلات بانکی / وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی
موسسات فرهنگی متقاضی وام کرونا به وزارت فرهنگ مراجعه کنند
تهران - ایرنا - رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، گفت: موسسات فرهنگی و رسانه‌ای متقاضی دریافت تسهیلات کرونا به وزارت فرهنگ ‌و ارشاد اسلامی مراجعه کنند.
بنیاد برکت امسال ۲۰۰ مرکز فرهنگی مذهبی می‌سازد
۱۳۹۹/۰۴/۲۴ / بنیاد برکت / مرکز فرهنگی
بنیاد برکت امسال ۲۰۰ مرکز فرهنگی مذهبی می‌سازد
بنیاد برکت علاوه بر ایجاد نهضت اشتغال‌زایی با هدف محرومیت‌زدایی، توسعه و توانمندسازی اقتصادی و اجتماعی در مناطق محروم و کمتر برخوردار کشور به عنوان رسالت و ماموریت اصلی خود، فعالیت‌های گسترده‌ای را نیز در حوزه‌های عمرانی و زیربنایی در این مناطق دارد.
جدیدترین اطلاعیه وزارت ارشاد درباره وضعیت فعالیت مراکز فرهنگی هنری
۱۳۹۹/۰۴/۲۴
جدیدترین اطلاعیه وزارت ارشاد درباره وضعیت فعالیت مراکز فرهنگی هنری
رئیس مرکز روابط عمومی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به دنبال انتشار اطلاعیه استانداری تهران گفت: در خصوص اطلاعیه استانداری تهران در حال پیگیری از طریق ستاد ملی مبارزه با کرونا هستیم تا چنانچه مصوبه‌ای در این زمینه وجود دارد به این وزارتخانه ابلاغ شود تا تعطیلی فعالیت‌ها و مراکز فرهنگی و هنری از طریق وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اطلاع‌رسانی شود.
همکاری‌های گسترده پژوهشگاه میراث فرهنگی و مرکز ملی فرش ایران/ ثبت و معرفی فرش دستبافت کرمان و سیستان و بلوچستان
۱۳۹۹/۰۴/۲۴ / میراث فرهنگی و گردشگری / پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری
همکاری‌های گسترده پژوهشگاه میراث فرهنگی و مرکز ملی فرش ایران/ ثبت و معرفی فرش دستبافت کرمان و سیستان و بلوچستان
ایلنا: رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری با تأکید برحمایت از تولیدکنندگان فرش ایرانی و آگاهی‌بخشی در خصوص اهمیت ثبت جهانی فرش دستبافت ایران تصریح کرد : با…
محدودیت فعالیت‌ مراکز فرهنگی هنری ابلاغ نشده است
۱۳۹۹/۰۴/۲۴ / هنرهای تجسمی / دفتر موسیقی / اداره کل هنرهای نمایشی
محدودیت فعالیت‌ مراکز فرهنگی هنری ابلاغ نشده است
تهران- ایرنا- رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به دنبال انتشار اطلاعیه استانداری تهران از ستاد ملی مبارزه با کرونا گفت: تا این لحظه مصوبه‌ای مبنی بر محدودیت فعالیت‌ مراکز فرهنگی و هنری ابلاغ نشده است.
ارسال لایحه کاهش سهمیه‌های کنکور به هیئت دولت
۱۳۹۹/۰۴/۲۴ / سعید رضا عاملی / سهمیه کنکور / شورای عالی انقلاب فرهنگی / کاهش سهمیه‌های کنکور
ارسال لایحه کاهش سهمیه‌های کنکور به هیئت دولت
به گزارش الف به نقل از مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، حسینعلی شهریاری رئیس کمیسیون بهداشت و درمان آموزش پزشکی و علیرضا منادی رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با حضور در دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی طی جلساتی جداگانه با سعید رضا عاملی دبیر این شورا دیدار و گفتگو کردند.
ابلاغیه‌ای برای محدودیت فعالیت مراکز هنری نداشته‌ایم
۱۳۹۹/۰۴/۲۴ / پایتخت / روابط عمومی / فرهنگی و هنری / فرهنگی هنری / وزارت ارشاد
ابلاغیه‌ای برای محدودیت فعالیت مراکز هنری نداشته‌ایم
ایلنا: همایون امیرزاده رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت ارشاد در خصوص اظهارات اخیر استاندار تهران مبنی‌ بر محدودیت فعالیت مراکز فرهنگی و هنری در پایتخت…
تصاویر | کسادی بازار وکیل شیراز در ایام کرونا
۱۳۹۹/۰۴/۲۴ / ویروس کرونا / شهر شیراز / گردشگری
تصاویر | کسادی بازار وکیل شیراز در ایام کرونا
درکنار مسجد جامع وکیل بازار بزرگی است که به دستور کریم خان زند و در مرکز شهر شیراز ساخته شده است.بازار وکیل توسط سازمان میراث فرهنگی در تیر ۱۳۱۵ به ثبت رسیده است .
۱۳۹۹/۰۴/۲۳
مشارکت داوطلبان هلال‌احمر در توانمندسازی منطقه هرندی تهران
 شهروند| رئیس سازمان داوطلبان جمعیت هلال‌احمر گفت: «نخستین جلسه توانمندسازی منطقه هرندی با حضور نمایندگانی از مرکز آمار، سازمان‌ها و ستادهای حمایتی به منظور توسعه محلی، تحقیقات اجتماعی و همچنین اقتدارافزایی منطقه هرندی برگزار شد.»محمد نصیری در این  جلسه ضمن اشاره به حضور موثر ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره)، بنیاد برکت احسان، سازمان بهزیستی، شهرداری تهران و سایر موسسه‌های خیریه فعال در اجرای طرح‌های متعدد حمایتی و توانمندسازی منطقه هرندی، بر لزوم هماهنگی لازم بین سازمان‌ها و بنیادهای مسئول جهت هم‌افزایی و اثربخشی بیشتر اقدامات با توجه به پیچیدگی بافت این منطقه از لحاظ معیشتی و فرهنگی و نیز گستردگی آسیب‌های اجتماعی تأکید کرد.
بررسی زندگی و آثار جلال‌الدین همایی در شهر کتاب
۱۳۹۹/۰۴/۲۳
بررسی زندگی و آثار جلال‌الدین همایی در شهر کتاب
برنامه هم‌اندیشی دو روزه «پایان شب سخن‌سرایی» به مناسبت چهلمین سالگرد درگذشت جلال‌الدین همایی در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار می‌شود.
۱۳۹۹/۰۴/۲۳
هِرم هستی
نشست هفتگی شهر کتاب در روز سه‌شنبه ۲۴ تیرماه ساعت ۱۵ به نقد و بررسی کتاب «هِرم هستی؛ تأملی هیدگری در نظرگاه ابن‌سینا و طلایه‌داران عرفان خراسان» اختصاص دارد. کتاب هرم هستی نوشته مجتبی اعتمادی‌نیا به تازگی به همت نشر آن‌سو منتشر شده است. نشست هفتگی شهر کتاب روز سه‌شنبه ۲۴ تیرماه ساعت ۱۵ به نقد و بررسی کتاب «هِرم هستی؛ تأملی هیدگری در نظرگاه ابن‌سینا و طلایه‌داران عرفان خراسان» اختصاص دارد که با حضور احمدعلی حیدری، علی‌اصغر مصلح و مجتبی اعتمادی‌نیا در مرکز فرهنگی شهرکتاب به صورت مجازی برگزار می‌شود. هِرم هستی نمایانگر نوعی طرح وجودشناختی سلسله‌مراتبی است که آدمیان طی قرن‌ها همواره نظر و عمل خود را بر اساس آن …
۱۳۹۹/۰۴/۲۲
آثار پیکاسو هم پاسخگوی خسارت‎‌های کرونا نیست!
«آکادمی سلطنتی هنر» در لندن پس از مدت‌ها تعطیلی بازگشایی شد، اما با وجود به فروش رفتن تمامی بلیت‌ها برای نمایشگاه جدید این گالری، خسارت‌ها برای این موسسه همچنان جبران‌ناپذیر است.به گزارش ایسنا و به نقل از آرت‌نیوزپیپر، تمامی بلیت‌های نمایشگاه «پیکاسو و کاغذ» در گالری «آکادمی سلطنتی هنر» پیش‌فروش شده است اما از آنجا که مسوولان این گالری فقط قادر به استفاده از ۲۰ درصد از ظرفیت هستند به نظر نمی‌رسد خسارت‌های مالی ناشی از تعطیلی طولانی مدت این گالری به اتمام برسد و یا جبران شود. با بازگشایی «آکادمی سلطنتی هنر» پس از چهار ماه تعطیلی ناشی از بحران شیوع ویروس کرونا، درهای این موسسه هنری فقط چهار روز در هفته به روی مخاطبان باز خواهد بود.همچنین حضور در این گالری از شانزدهم جولای برای عموم مردم امکان‌پذیر …
۱۳۹۹/۰۴/۲۱
10‌هزار امضا برای انتقال «باران» به یتیم‌خانه شامپانزه‌ها
[شهروند] دامپزشک پیشین باغ‌وحش ارم در نامه‌ای خطاب به رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست خواست که با انتقال علمی و قانونی باران، بچه شامپانزه سه ساله به یتیم‌خانه شامپانزه‌ها موافقت شود و تاکنون 10‌هزار نفر این نامه را امضا کرده‌اند. این درخواست درباره شامپانزه‌ای است که اواخر اردیبهشت ۱۳۹۶ بعد از حدود ۱۵‌سال در باغ‌وحش ارم، از یک ماده شامپانزه جوان متولد شد و اختلافات درباره سرنوشت آن باعث شده ایمان معماریان، دامپزشک پیشین ارم همراه باران برای سه ماه در یکی از قفس‌های باغ‌وحش زندگی کند.«شهروند» در هفته گذشته با انتشار گزارشی درباره وضع معماریان و باران در یکی از قفس‌های باغ‌‌وحش خبر داده بود که موسسه نگهداری از حیات‌وحش …
هِرم هستی؛ تأملی هیدگری در نظرگاه ابن‌سینا و طلایه‌داران عرفان خراسان
۱۳۹۹/۰۴/۲۱
هِرم هستی؛ تأملی هیدگری در نظرگاه ابن‌سینا و طلایه‌داران عرفان خراسان
نشست هفتگی شهر کتاب، سه‌شنبه ۲۴تیر‌ماه ساعت۱۵ به نقد و بررسی کتاب «هِرم هستی؛ تأملی هیدگری در نظرگاه ابن‌سینا و طلایه‌داران عرفان خراسان» اختصاص دارد که با حضور احمدعلی حیدری، علی‌اصغر مصلح و مجتبی اعتمادی‌نیا در مرکز فرهنگی شهرکتاب به‌صورت مجازی برگزار می‌شود. به‌گزارش همشهری، اخیرا کتاب هرم هستی نوشته مجتبی اعتمادی‌نیا به همت نشر آن سو منتشر شده است. هرم هستی نمایانگر نوعی طرح وجودشناختی سلسله‌مراتبی است که آدمیان طی قرن‌ها همواره نظر و عمل خود را براساس آن سامان داده و به لوازم منطقی و روان‌شناختی …
۱۳۹۹/۰۴/۱۸
یک عکس یک خاطره
ساختمان روزنامه در خیابان خیام (دهه 40) 94سال پیش در چنین روزی، برابر نوزدهم تیر 1305 خورشیدی، شماره نخست روزنامه اطلاعات منتشر شد. نخستین تحریریه این روزنامه با نام «دفتر اطلاعات» توسط عباس مسعودی بنیان گذاشته شد. اطلاعات ابتدا در دو صفحه و ۵۰۰ نسخه منتشر می‌شد و کادر آن به جز سرپرست و مدیر روزنامه، فقط دونفر بودند، اما در طول سالیان این مرکز گسترش یافت تا جایی که به صورت یکی از بزرگ‌ترین موسسه‌های فرهنگی خاورمیانه درآمد. مدیریت اطلاعات به‌عنوان قدیمی‌ترین روزنامه در حال انتشار ایران از اردیبهشت 1359 خورشیدی برعهده حجت‌الاسلام‌والمسلمین سیدمحمود دعایی است.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •