سه شنبه, ۷ بهمن, ۱۳۹۹ / 26 January, 2021
معضلات اجتماعی
آرزو‌های دختر زباله گرد +فیلم
۲۹ ساعت قبل / زباله گردی / معضلات اجتماعی
آرزو‌های دختر زباله گرد +فیلم
دختر ۲۵ ساله که برای سه برادر و سه خواهر، پدری می‌کند. پول داروی پدرش را در می‌اورد و همه آرزویش این است که روزی صاحب یک مغازه شود.
(تصاویر) مردم رها شده در حاشیه شهر
۵ روز قبل / حاشیه نشینی / اصفهان / فقر
(تصاویر) مردم رها شده در حاشیه شهر
حاشیه نشینی یکی از چالش‌های بسیار بزرگ و پیچیده کلانشهر‌ها به شمار می‌رود که مهم‌ترین نتیجه آن بروز انواع نابه هنجاری‌های اجتماعی است. این مناطق که در حاشیه شهر‌ها قرار گرفته‌اند نه تنها از لحاظ بافت شهری بلکه گویی مردمانش نیز همچون نام آن‌ها به حاشیه سپرده و رها شده‌اند. حاشیه‌های شهر اصفهان نیز در سکوت، درد‌ها و رنج‌های بسیاری دارند که نه گفته شده و نه شنیده به طوری که حتی بسیاری از شهروندان نیز از وجود این همه تلخی در آن سوی شهرشان بی‌خبرند. آمار‌های رسمی مبنی بر ۱۰ درصد سهم اصفهان از حاشیه نشینی، خبر از جمعیتی می‌دهد که در این سکوت و در میان انواع معضلات اجتماعی زندگی می‌کنند.
یاد/ فقدان صدای روزنامه‌نگاری اجتماعی
۱۳۹۹/۱۰/۳۰
یاد/ فقدان صدای روزنامه‌نگاری اجتماعی
زهرا بهروزآذر- مدیرکل اموربانوان شهرداری تهران درگذشت خانم شیده لالمی به‌عنوان یک روزنامه‌نگار زن که سال‌ها در حوزه مسائل و آسیب‌های اجتماعی فعالانه و دغدغه‌مند نوشته بود، بسیار تأسف‌بار بود. حل معضلات اجتماعی به‌جز با نورافکن روزنامه‌نگاران امکان‌پذیر نیست. روزنامه‌نگاری اجتماعی، به‌خصوص از نوعی که شیده لالمی از راویان و مجریان آن بود، ابزاری مهم و مؤثر در سیاستگذاری اجتماعی است. جامعه نیازمند روزنامه‌نگارانی است که صدای گویا و رسا و بدون لکنت مردم باشند و بر روندهای تصمیم‌سازی درباره مسائل اجتماعی …
۱۳۹۹/۱۰/۲۹
با حاشیه شهر اصفهان آشنا شوید
حاشیه نشینی یکی از چالش‌های بسیار بزرگ و پیچیده‌ کلانشهرها به شمار می‌رود که مهم ترین نتیجه‌ آن بروز انواع نابه هنجاری‌های اجتماعی است. این مناطق که در حاشیه شهرها قرار گرفته‌اند نه تنها از لحاظ بافت شهری بلکه گویی مردمانش نیز همچون نام آن‌ها به حاشیه سپرده و رها شده‌اند. اما حاشیه‌های شهر اصفهان نیز در سکوت، دردها و رنج‌های بسیاری دارند که نه گفته شده و نه شنیده به طوری که حتی بسیاری از شهروندان نیز از وجود این همه تلخی در آن سوی شهرشان بی‌خبرند. آمارهای رسمی مبنی بر ۱۰ درصد سهم اصفهان از حاشیه نشینی، خبر از جمعیتی می‌دهد که در این سکوت و در میان انواع معضلات اجتماعی زندگی می‌کنند./ایمنا
گرمخانه رضوی ابر مساله منطقه ۱۵ تهران/ لزوم جابه جایی ضایعاتچی‌ها
۱۳۹۹/۰۹/۲۵ / شورایاری / شهرداری منطقه 15 تهران / گرمخانه
گرمخانه رضوی ابر مساله منطقه ۱۵ تهران/ لزوم جابه جایی ضایعاتچی‌ها
نماینده شورایاری منطقه ۱۵ با بیان اینکه ابرمساله این منطقه وجود گرمخانه در شهرک رضوی است، گفت: قرارگیری این گرمخانه در بافت شهری معضلات اجتماعی و فرهنگی به وجود آورده است.
ازدواج ۷ هزار دختربچه ۱۰ تا ۱۴ ساله در بهار امسال
۱۳۹۹/۰۹/۲۴ / ازدواج کودکان / مرکز آمار / معضلات اجتماعی
ازدواج ۷ هزار دختربچه ۱۰ تا ۱۴ ساله در بهار امسال
در بهار سال جاری بالغ بر ۷۰۰۰ ازدواج دختر بچه ۱۰ تا ۱۴ ساله و یک ازدواج دختر بچه کمتر از ۱۰ سال به ثبت رسیده است. اگرچه آمار منتشر شده از ازدواج دختران کمتر از ۱۴ سال در بهار ۹۹ نسبت به سه سال گذشته کاهش داشته است، اما همین آمار نیز قابل تامل است.
شیرجه در اعماق برای یافتن مقصران تخلفات پژوهشی
۱۳۹۹/۰۹/۲۴ / هفته پژوهش 99 / /پژوهش؛ میان آنچه که باید باشد و نیست/ / تخلفات علمی / پایان نامه فروشی
شیرجه در اعماق برای یافتن مقصران تخلفات پژوهشی
همان‌طور که وجود آفت در یک باغ میوه، همه محصولات سالم را از بین می‌ببرد؛ وقوع تخلفات پژوهشی، حتی به تعداد کم، می‌تواند اعتماد به پژوهشگران و تحقیقات سالم را کم‌رنگ کند. معضل تخلفات و سوءرفتارهای پژوهشی همانند دیگر معضلات اجتماعی یک موضوع چند بعدی است به همین خاطر باید آن را به صورت دقیق مورد بررسی قرار داد و باید با شیرجه در اعماق این معضل، به این پرسش پاسخ داد که مقصران اصلی تخلفات پژوهشی چه کسانی هستند؟!
اتاق فکر مرتبط به مشکلات زنان و خانواده در قم شکل می گیرد
۱۳۹۹/۰۹/۱۸ / استانی-اجتماعی / استانداری قم / معضلات اجتماعی
اتاق فکر مرتبط به مشکلات زنان و خانواده در قم شکل می گیرد
مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری قم گفت: اتاق فکر در رفع معضلات و آسیب‌های حوزه زنان و خانواده در قم شکل می‌گیرد.
حاشیه‌نشینی؛ پنج اولویت اصلی آسیب‌های اجتماعی
۱۳۹۹/۰۹/۱۶ / حاشیه نشینی / معضلات اجتماعی / آسیب های اجتماعی
حاشیه‌نشینی؛ پنج اولویت اصلی آسیب‌های اجتماعی
امروز ۲۹ تا ۳۵ درصد شهرنشینان (معادل ۱۸ تا ۲۲ میلیون نفر) در حدود ۳ هزار سکونتگاه حاشیه‌ای زندگی می‌کنند. حاشیه‌نشینی در ایران در ابتدای شکل‌گیری خود بیش از هر چیز حاصل مهاجرت روستاییان یا ساکنان شهر‌های کوچک و میانی به شهر‌های بزرگ بود. در این دوران، صد‌ها هزار خانوار فقیر راهی شهر‌ها شدند و در زمین‌های بلااستفاده شهری حوالی شهر‌ها ساکن شدند.
امین زندگانی در «قرنطینه» میزبان حریرچی شد
۱۳۹۹/۰۹/۰۶ / قرنطینه / امین زندگانی / شبکه پنج سیما / ایرج حریرچی
امین زندگانی در «قرنطینه» میزبان حریرچی شد
ایلنا: فصل جدید برنامه «قرنطینه» با محوریت طرح مسائل و معضلات اجتماعی پنجشنبه ۶ آذر از شبکه پنج سیما روی آنتن می‌رود.
آغاز «قرنطینه» با معاون وزیر بهداشت
۱۳۹۹/۰۹/۰۶ / قرنطینه
آغاز «قرنطینه» با معاون وزیر بهداشت
فصل جدید برنامه تلویزیونی «قرنطینه» با محوریت مطرح کردن مسائل و معضلات اجتماعی با نگاه طنز از امشب پنجشنبه (۶ آذرماه) ساعت ۲۲ از شبکه پنج سیما روی آنتن می‌رود. 
رنج ازدست‌دادن کودکی در خیابان
۱۳۹۹/۰۹/۰۶ / کودکان کار / معضلات اجتماعی / فقر
رنج ازدست‌دادن کودکی در خیابان
محمد لطفی‌آذر، عضو جمعیت دفاع از کودکان کار و خیابان گفت: وزارت کشور درباره هویت کودکان خیابانی نامه‌ای تنظیم کرد مبنی بر اینکه ما یک‌میلیون کودک داریم که دنبال شناسنامه هستند و اگر بخواهیم به این‌ها شناسنامه بدهیم، چون عموما در مرز‌های کشور هستند، مسئله امنیتی می‌شود و شناسنامه نمی‌دهیم. دادن شناسنامه به کودکی که هویتی ندارد، مسئله امنیت است، اما رهاکردنش در خیابان امنیتی نیست. با وجودی که بچه با داشتن اوراق هویت می‌تواند از خدمات اجتماعی بهره‌مند و تبدیل به یک شهروند شود، چیزی که هرگز درک نمی‌شود.
خط فقر در تهران ۱۰ میلیون تومان شد
۱۳۹۹/۰۹/۰۵ / خط فقر / فقر / معضلات اجتماعی / بیکاری
خط فقر در تهران ۱۰ میلیون تومان شد
زهرا کریمی، عضو هیئت علمی دانشگاه گفت: در سال ۹۹ بسیاری از پژوهش‌ها نشان داده که خط فقر در تهران به ۱۰ میلیون تومان رسیده است. هزینه اجاره مسکن و خوراک و... شرایط را به سمتی برد که شاهد مهاجرت افراد به حومه شهر هستیم، که همین امر هم علاوه برهزینه اجاره، هزینه دوری راه و حمل و نقل و... را نیز بر خانواده‌ها تحمیل کرده و تقریبا شاهد هستیم طبقه متوسط در حال نزدیک شدن به طبقه فرودست است.
بانوان بسیجی برای بهبود شرایط زنان آسیب‌دیده تلاش کنند
۱۳۹۹/۰۹/۰۵
بانوان بسیجی برای بهبود شرایط زنان آسیب‌دیده تلاش کنند
مهوش صابری منش/ بانوی فعال بسیجی ناحیه ابوذر: «مهوش صابری منش» از بانوان فعال عضو بسیج ناحیه ابوذر است که در حوزه کاهش آسیب‌های اجتماعی و حمایت از بانوان در معرض آسیب فعالیت گسترده‌ای دارد. این بانوی بسیجی توانسته 2طرح ویژه در حوزه کاهش ناهنجاری‌ها و معضلات اجتماعی اجرا کند. نخستین طرح، شناسایی بانوان و دختران معتاد، بی‌خانمان و فراری در ترمینال مسافربری تهران و ارائه خدمات مشاوره و مددکاری به آنها و همچنین فراهم کردن سرپناه و خانه امن برای استقرار آنهاست. دومین طرح، ایجاد کار و شغل مناسب برای …
بسیج، پیشگام در مدیریت بحران
۱۳۹۹/۰۹/۰۵
بسیج، پیشگام در مدیریت بحران
«نیروی مقاومت بسیج به‌عنوان یک تشکل مردمی همیشه در مدیریت بحران‌های کشور پیشقدم بوده است.» «ناهید سلامی» از ساکنان محله دولتخواه جنوبی با بیان این جمله می‌گوید: «بسیج، همیشه در انجام کمک‌های مؤمنانه و رفع معضلات اجتماعی پیشقدم بوده و در روزهای همه‌گیری کرونا هم بدون هیچ چشمداشتی به اجرای طرح‌هایی همچون توزیع کمک‌های معیشتی، ارزاق، دارو، نوشت‌افزار، تبلت و... بین نیازمندان می‌پردازند و از سوی دیگر در بخش تولید ماسک و گان هم نقش بسزایی دارند.» او به‌عنوان یک شهروند از نیروی بسیج توقع برقراری امنیت …
کودکان زباله‌گرد: همه ما برای ارباب کار می‌کنیم
۱۳۹۹/۰۸/۲۷ / کودکان کار / زباله گردی / معضلات اجتماعی
کودکان زباله‌گرد: همه ما برای ارباب کار می‌کنیم
هادی سواد خواندن و نوشتن هم ندارد و تا به‌حال مدرسه نرفته است. دستان زمخت و کاری‌ای دارد و محکم صحبت می‌کند. انگار که سردسته بچه‌ها باشد، آن‌ها را مدیریت می‌کند و به آن‌ها خط می‌دهد که چه چیزی به ما بگویند و چه چیزی را کتمان کنند. درباره خودش می‌گوید: ما هم از مشهد آمدیم اینجا. پدرم فوت شده و شش خواهر دارم که کوچک هستند و نمی‌توانند کار کنند. مادرم در یک تولیدی لباس کار می‌کند و با خواهرانم شب را آنجا می‌خوابند. در واقع نگهبان هم هستند. من کار می‌کنم که آن‌ها درس بخوانند.
ماجرای دو ویدیوی تکان دهنده در فضای مجازی
۱۳۹۹/۰۸/۲۷ / پلیس فتا / معضلات اجتماعی / آزارگر / فضای مجازی
ماجرای دو ویدیوی تکان دهنده در فضای مجازی
انتشار تصاویر آزار جنسی دو «کودک کار» به همراه فیلم دیگری که از تعقیب و گریز با قمه در اتوبان تهران – شمال حکایت دارد، دو فیلم تکان‌دهنده این روز‌های شبکه‌های اجتماعی است. انتشار این فیلم‌ها که یکی تلخ بود و دیگری خوفناک، واکنش‌های زیادی به همراه داشت. فیلم‌ها حاوی تصاویری از مرگ اخلاق و انسانیت است. عامل انتشار فیلم نخست پسر جوانی است که نمایندگی مرکزی فروش و خدمات پس از فروش دو محصول خارجی را دارد. پسری به نام در صفحات اینستاگرام.
جولان ۹ هزار معتاد خیابانی در هوای سرد و کرونایی مشهد
۱۳۹۹/۰۸/۲۶ / اعتیاد به مواد مخدر / معتادان / مشهد / معضلات اجتماعی
جولان ۹ هزار معتاد خیابانی در هوای سرد و کرونایی مشهد
مدیرکل بهزیستی استان خراسان رضوی با بیان اینکه پیش‌بینی می‌شود در شهرک‌ها و زمین‌های حاشیه‌ای و سطح شهر مشهد حدود ۹ هزار معتاد متجاهر پراکنده باشند، می‌گوید: «قبل از شیوع کرونا ظرفیت مراکز نگهداری از معتادان متجاهر در مشهد مقدس حدود دو هزارو چهارصد نفر بوده است که به‌دلیل رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی به ناچار پذیرش هفتصد نفر از این افراد را کاهش دادیم، اما با این حال هم اکنون در این مراکز از حدود یکهزار و ۷۰۰ معتاد متجاهر نگهداری می‌شود.»
کشف ۱۵ سایت و حساب برای فروش نوزدان در فضای مجازی
۱۳۹۹/۰۸/۲۰ / فروش نوزادان / معضلات اجتماعی / پلیس فتا
کشف ۱۵ سایت و حساب برای فروش نوزدان در فضای مجازی
رئیس پلیس فتا تهران از کشف حدود ۱۵ سایت و حساب برای فروش نوزدان در فضای مجازی خبر داد.
عمادالدین باقی؛ زخم مهاجرت
۱۳۹۹/۰۸/۱۲ / عمادالدین باقی / تحلیل گر / مهاجرت / جامعه ایران / معضلات اجتماعی
عمادالدین باقی؛ زخم مهاجرت
عمادالدین باقی نوشت: مهاجرت از همه گروه‌ها، معنای عمیقی دارد اگر مسئولان کشور درک کنند. مشاهده مواردی که احتمالا بسیاری از مردم دیگر هم نمونه‌های دیگری را سراغ دارند فقط درهم شکستن غرور ملی نیست بلکه صدای درهم شکستن کرامت و انسانیت یک ملت هم هست. مردمی که در سرزمین خودشان که یکی از ثروتمندترین کشور‌های دنیاست آنقدر دچار تنگی معیشت و فشار بیکاری و ناامیدی به آینده هستند که ناگزیر از چنین انتخاب‌هایی می‌شوند.
توسعه متوازن نقش مهمی در رفع معضلات اجتماعی دارد
۱۳۹۹/۰۸/۱۱ / استانی-اجتماعی / حاشیه‌نشینی / آذربایجان شرقی / شهر تبریز / معضلات اجتماعی / بافت فرسوده
توسعه متوازن نقش مهمی در رفع معضلات اجتماعی دارد
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به ضرورت توجه به توسعه متوازن در تمام نقاط استان، گفت: این رویکرد می‌تواند نقش بسیار مهمی در کاهش و رفع معضلات اجتماعی داشته باشد.
۱۳۹۹/۰۸/۰۵
«ایوب خان» به بوستان شهدای خلیج‌فارس آمد
اجرای نمایش «ایوب خان» در دریاچه «شهدای خلیج‌فارس» تا دهه نخست آبان‌ماه ادامه دارد.  رئیس اداره فرهنگی شهرداری منطقه 22، گفت: «اجرای نمایش ایوب خان با موضوع‌ ترویج نیکی‌ها به‌صورت میدانی و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و نیز کسب مجوز از ستاد ملی «کرونا» و اداره «فرهنگ و ارشاد اسلامی» در سالن روباز دریاچه شهدای خلیج‌فارس آغاز شده است.»  «مهدی فروزش» افزود: «این نمایش از ساعت 16 تا 18 به سرپرستی «امیردژاکام» اجرا و زندگی یک خانواده با معضلات اجتماعی را نشان می‌دهد که با کمک شخصی به نام ایوب خان حل …
دلفان، رکورددار بیکاری در کشور
۱۳۹۹/۰۷/۲۲ / استانی-اجتماعی
دلفان، رکورددار بیکاری در کشور
بیشترین درصد بیکاری کشور در شهرستان دلفان وجود دارد که معضلات اجتماعی مانند اعتیاد و طلاق ریشه در بیکاری دارد.
۱۳۹۹/۰۷/۱۵
جامعه، خیانت، طلاق
طلاق در زمان حاضر به تدریج به بحرانی تبدیل شده است که باعث از هم پاشیده شدن کانون گرم خانواده و سبب تاثیرات منفی بر سلامت جسمی و روانی زوج‌ها می‌شود. طلاق یک فقدان است که سازگاری فرد را تحت‌الشعاع قرار داده و اثرات نامطلوبی در این زمینه ایجاد می‌کند. فقدان کنترل، نارسایی و اختلال در زمینه کنترل عواطف و تنظیم هیجان‌ها، کاهش اعتماد به نفس و خودارزشمندی پایین، پیامدها و فقدان‌هایی هستند که ممکن است فرد پس از دریافت آسیب، طی وقایع تنش‌زایی مانند طلاق، آنها را تجربه کند.گاهی زوجین در روابط زناشویی با معضلاتی روبرو می‌شوند که آنها را دچار تعارض می‌کند که این تعارض آغازین قصه انفکاک و طلاق است. سوال اصلی که مطرح می‌شود این است ‌که چه علل و عواملی …
خطیب مشهور: اهل‌بیت (ع) به جمع‌آوری ثروت حلال توصیه کرده‌اند
۱۳۹۹/۰۶/۲۸ / ثروت / حقوق / دین / عزاداری / فساد اقتصادی
خطیب مشهور: اهل‌بیت (ع) به جمع‌آوری ثروت حلال توصیه کرده‌اند
اقتصادنیوز: استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه یکی از بدترین انواع فساد در جامعه فساد اقتصادی است گفت: این نوع فساد سبب لطمه به جامعه و مردم می‌شود و می‌تواند زمینه‌ساز بروز معضلات اجتماعی شود.
مفسدان اقتصادی ملعون هستند
۱۳۹۹/۰۶/۲۸ / حجت الاسلام رفیعی
مفسدان اقتصادی ملعون هستند
به گزارش ایسنا حجت‌الاسلام‌والمسلمین ناصر رفیعی ساعاتی پیش، در سخنرانی در حرم بانوی کرامت، اظهار کرد: یکی از بدترین انواع فساد در جامعه، فساد اقتصادی است که باعث لطمه به جامعه و مردم می‌شود و می‌تواند زمینه‌ساز بروز معضلات اجتماعی شود.
حجت‌الاسلام رفیعی، خطیب مشهور: اهل‌بیت (ع) به جمع‌آوری ثروت حلال توصیه کرده‌اند / دستگاه‌های نظارتی نگذارند افراد ۱۰ سال در پست‌های حساس قضایی به ارتشا و اختلاس مبتلا شوند
۱۳۹۹/۰۶/۲۸
حجت‌الاسلام رفیعی، خطیب مشهور: اهل‌بیت (ع) به جمع‌آوری ثروت حلال توصیه کرده‌اند / دستگاه‌های نظارتی نگذارند افراد ۱۰ سال در پست‌های حساس قضایی به ارتشا و اختلاس مبتلا شوند
استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه یکی از بدترین انواع فساد در جامعه فساد اقتصادی است گفت: این نوع فساد سبب لطمه به جامعه و مردم می‌شود و می‌تواند زمینه‌ساز بروز معضلات اجتماعی شود.
تجمل‌گرایی چه اثری بر سلامت روان دارد؟
۱۳۹۹/۰۶/۲۱ / سلامت روان / افسردگی / روانشناسی / اختلال روانی
تجمل‌گرایی چه اثری بر سلامت روان دارد؟
ایرنا نوشت: روانشناسان از تجمل‌گرایی به خاطر تحت تاثیر قرار دادن سلامت روان و ایجاد تنش و اضطراب افراد، به عنوان یکی از معضلات اجتماعی رو به رشد یاد می‌کنند.
آخرین وضعیت حاشیه نشینی در کلانشهر تبریز
۱۳۹۹/۰۶/۱۹ / استانی-اجتماعی / حاشیه نشینی در تبریز / معضلات اجتماعی / کلانشهر تبریز / شهرداری تبریز / حاشیه‌نشینی / راه های مقابله با حاشیه نشینی / رفع مشکلات حاشیه نشینی
آخرین وضعیت حاشیه نشینی در کلانشهر تبریز
توسعه شهرنشینی و هجوم سیل آسای روستاییان به شهرها به ویژه در شهرهای بزرگی همچون تبریز  پدیده ای به نام حاشیه نشینی ایجاد کرده و مدیریت شهرها را با چالش بزرگی مواجه کرده است، تراکم بالای جمعیت، فقدان تسهیلات مناسب زندگی، کمبود خدمات اولیه زیربنایی، محیط زیست نامناسب، برخی ناهنجاری‌های اجتماعی و .... ره‌آورد حاشیه نشینی برای شهرهاست.
۱۳۹۹/۰۶/۱۸
صدای مردم ایران در ونیز شنیده شد
آفتاب یزد- گروه شبکه: جشنواره فیلم ونیز در حالی آغاز به کار کرده است که نماینده ایران در این جشنواره، فیلم «خورشید» ساخته مجید مجیدی است. فیلمی که توانست در جشنواره فیلم فجر98 نگاه‌ها را به خود جلب کند. به طوری که برنده جایزه بهترین فیلم، بهترین فیلمنامه و بهترین طراحی صحنه شد. روز یکشنبه نیز این فیلم در جشنواره ونیز برای منتقدین و اصحاب رسانه اکران شد و این بار هم توانست تحسین مخاطبان را برانگیزد به حدی که تماشا‌کنندگان فیلم خورشید پس از پایان این فیلم، پنج دقیقه ایستاده دست زدند. اما فارغ از موفقیت این فیلم، آنچه که بسیار مورد توجه قرار گرفته صحبت‌های مجید مجیدی به عنوان کارگردان فیلم خورشید در نشست خبری بعد از اکران فیلم درجشنواره فیلم ونیز است.> انتقاد علیه آمریکامجیدی وقتی تریبون را در …
هیئت اندیشه ورزی به دنبال راهکار حل معضلات اجتماعی است
۱۳۹۹/۰۶/۱۷ / استانی-اجتماعی / آسیب‌های اجتماعی / اعتیاد / کودکان کار و خیابانی
هیئت اندیشه ورزی به دنبال راهکار حل معضلات اجتماعی است
معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری لرستان گفت: آسیب‌های اجتماعی کشور اولویت بندی شده و باید برای رفع آنها با راهکار مناسب و با تلاش هیئت اندیشه‌ورزی با همفکری و هم افزایی علمی به دنبال راهکار حل معضلات اجتماعی باشیم.
۱۳۹۹/۰۶/۱۷
سهم 63 درصدی درآمد غیرشغلی خانوارها
بیکاری از نگاه تحلیلگران اقتصادی، سیاه‌ترین پدیده اقتصادی است، چرا که منشأ بسیاری از مشکلات کشور است، از مشکلات معیشتی گرفته تا اعتیاد و معضلات اجتماعی همه و همه در یک نقطه اشتراک دارند، تا جایی که گاهی می‌توان گفت بیکاری سرآغاز بسیاری از مشکلات است. به گزارش خبرگزاری تسنیم حل مساله کار و اشتغال یکی از مهم‌ترین وظایف دولت‌هاست که محصول آن رشد اقتصادی و رونق تولید داخل است.
مجید مجیدی:  معضلات اجتماعی در ایران نتیجه جنگ افروزی‌های آمریکا در خاورمیانه است
۱۳۹۹/۰۶/۱۶ / پاکستان / خاورمیانه / مجید مجیدی / جمهوری اسلامی ایران / جواد عزتی / فیلم خورشید / فیلم « خورشید » / افغانستان / شهریور ماه / فیلم سینمایی « خورشید »
مجید مجیدی: معضلات اجتماعی در ایران نتیجه جنگ افروزی‌های آمریکا در خاورمیانه است
شورهای اطراف ما کشورهایی هستند که مدام در جنگ به سر می‌برند؛ عراق، پاکستان، افغانستان، ترکیه و… ما در یک منطقه پر از بحران هستیم.
«بی تفاوتی اجتماعی» از معضلات اجتماعی امروز
۱۳۹۹/۰۶/۱۴ / استانی-اجتماعی / جامعه شناسی / آسیب‌های اجتماعی
«بی تفاوتی اجتماعی» از معضلات اجتماعی امروز
یک جامعه شناس گفت: با ورود فضای مجازی به زندگی اجتماعی ایرانیان، بنظر می‌رسد که بی‌تفاوتی اجتماعی شدت بیشتری یافته و هر نوع مسئولیت‌پذیری در مقابل جامعه به شکل مجازی و فقط در فضای مجازی نمایانگر می‌شود.
تئاتری که به‌جای افغانستان در ایران اجرا شد/ مهاجران بیش از دیگران درگیر معضلات اجتماعی می‌شوند
۱۳۹۹/۰۶/۰۵
تئاتری که به‌جای افغانستان در ایران اجرا شد/ مهاجران بیش از دیگران درگیر معضلات اجتماعی می‌شوند
امین غلامی نویسنده و کارگردان اهل افغانستان نمایش «شزه» را روایتی از زندگی زنان این کشور خواند و با اشاره به علاقه‌مندی‌اش به دغدغه‌های اجتماعی گفت: به هر حال مهاجرین -نه‌تنها در ایران، که در تمام جهان- بیشتر با مسائل اجتماعی درگیرند.
۱۳۹۹/۰۵/۱۶
حال ناخوش روزنامه‌نگاران
گروه اجتماعی | امنیت شغلی خبرنگاران پیش از این نیز به عنوان یک وعده مطرح شده بود، حالا در آستانه روز خبرنگار، وزیر کار بار دیگر پیشنهاد تدوین لایحه‌ای را برای امنیت شغلی خبرنگاران با کمک تشکل‌های خبرنگاری ارایه کرد و گفت: باید افشاگران فساد را تشویق کنیم. روز خبرنگار در سال جاری، در حالی جشن گرفته می‌شود که از ابتدای شیوع کرونا و مشکلات اقتصادی متعاقب آن، شغل بسیاری از روزنامه‌نگاران و خبرنگاران در رسانه‌های مکتوب و اینترنتی به خطر افتاده است، چوب حراج به نام تعدیل به تن روزنامه‌نگاران خورده است و حال در آخرین ماجرا، روزنامه ‌شهروند قربانی دیگری است که به نام توقف انتشار کاغذی قرار است دست به تعدیل گسترده‌ای از  نیروهایش بزند.  مراسم روز خبرنگار …
۱۳۹۹/۰۵/۱۴
قصه‌ای عقب‌تر از زمانه خود
پسرکشی، تازه‌ترین کار محمدهادی کریمی، حرف درستی دارد که به درستی ادا نمی‌شود؛ این فیلم که به نظر می‌رسد باید دستِ کم، سه دهه پیش ساخته می‌شد، درونمایه قابل اعتنایی دارد و رویکرد کارگردان را به طرح معضلات اجتماعی و روانشناسی با محوریت خانواده و تابوشکنی‌های فرهنگی نشان می‌دهد. این نگاه و گرایش کریمی که در آثار پیشین وی (کمدی انسانی، برف روی شیروانی داغ و...) هم دیده‌ایم قابل تامل است، اما باید توجه داشت که پرداختن به بسیاری از این موضوعات در زمان مناسب و به زبان درست اهمیت بیشتری دارد. اگرچه در زمانه معاصر نیز شاهد دخترکشی‌ها، پسرکشی‌ها و تبعیض‌ها و اِعمال ظلم‌هایی از این دست هستیم اما باید متوجه باشیم که طرح چنین مضامینی چگونه قادر است تا …
۱۳۹۹/۰۵/۱۳
خداحافظی با روزنامه «شهروند»
چند روز است که خبر تعطیلی روزنامه «شهروند» در رسانه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود و نگرانی و بعضا اعتراض برخی از اهالی رسانه را هم به دنبال داشته است.در همین راستا، رامیز قلی‌نژاد که به تازگی جای خود را در مدیریت روزنامه «شهروند» به اسماعیل رمضانی داده است، در گفت‌وگویی با ایسنا در این زمینه اظهار کرد: روزنامه «شهروند»، روزنامه‌ای کاملا اجتماعی و بدون گرایش‌های تند سیاسی بود؛ اما دوستان در دوره مدیریت جدید هلال احمر از ابتدا این موضوع را مطرح می‌کردند که اصلا چرا هلال احمر باید روزنامه داشته باشد؟ در مراحل بعدی نیز نکات دیگری از قبیل اینکه میزان هزینه‌های روزنامه در طول سال زیاد و حدود ۱۰ میلیارد است و باید برای این موضوع راهکاری اندیشیده شود را مطرح کردند. البته با اصلاحاتی که در این مدت انجام …
ابتلا به ناامیدی
۱۳۹۹/۰۵/۱۲
ابتلا به ناامیدی
یکتا فراهانی‌نگار ـ خبرنگار این روزها شاهد افزایش لحظه‌ای قیمت‌ها هستیم؛ قیمت‌هایی که طبقات متوسط و ضعیف جامعه را تخت فشار قرار داده است و از پیر و جوان گرفته تا مجرد و متاهل، همه صدایشان نسبت به نوسانات قیمت‌ها و افزایش غیرمتعارف آن درآمده است. اما سونامی افزایش قیمت‌ها تا کجا ادامه خواهد داشت و این ماجرا چه تأثیری بر آسیب‌ها و معضلات اجتماعی خواهد گذاشت؟ کارشناسان مسائل اجتماعی در گفت‌وگو با همشهری به این سؤال‌ها پاسخ داده‌اند. احمد بخارایی : در هر جامعه‌ای میزان بیکاری، گویای اقتصاد …
مقصر معضلات اجتماعی، فرد یا جامعه؟
۱۳۹۹/۰۵/۱۱ / استانی-اجتماعی / معضل اجتماعی / جامعه
مقصر معضلات اجتماعی، فرد یا جامعه؟
یک جامعه‌شناس گفت: در جامعه شاهد معضلاتی هستیم که باید مورد بررسی قرار گرفته و بدانیم که در ایجاد آن‌ها چه کسی مقصر است؟ فرد یا جامعه!
۱۳۹۹/۰۵/۰۶
چند پیشنهاد برای رفع موانع جهش تولید
سال 1399 نیز حسب ضرورت و اهمیت مسائل اقتصادی به عنوان جهش تولید نام گرفت و با عنایت به اینکه قوای سه‌گانه به اهمیت تولید و نقش آن در رفع معضلات اجتماعی، بیکاری، فقر، ازدواج و غیره واقف بوده و در این خصوص گام‌های موثری برداشته‌اند و قوانین چون حداکثر از توان تولیدی و خدماتی کشور به تصویب مجلس شورای اسلامی نیز رسیده است لیکن همچنان شاهد خرید و فروش کالاهای خارجی و واردات محصولات به کشور هستیم؛ لذا چگونه می‌شود ساخت کالاها و محصولات کشور را افزایش داد تا جهش تولید محقق شود و آینده در بازار داخلی و حتی بین‌المللی شاهد کالا‌های ایرانی باشیم؟ در گام نخست بهتر است موانع تولید بررسی شود تا راه برای جهش تولید هموار شود. در ماده 4 قانون حداکثر از توان تولیدی و خدماتی کشور …
ضرورت بهره‌گیری از شرکت‌های بزرگ برای توسعه نوآوری
۱۳۹۹/۰۵/۰۴ / علی آقامحمدی / صندوق نوآوری و شکوفایی / شرکت دانش بنیان
ضرورت بهره‌گیری از شرکت‌های بزرگ برای توسعه نوآوری
تهران- ایرنا- عضو مجمع تشخیص مصحلت نظام گفت: حمایت از شرکت‌های بزرگ و کمک به تحقیق و توسعه در این شرکت‌ها می‌تواند در رفع معضلات اجتماعی بسیار گره‌گشا باشد.
قانون کاهش مجازات حبس صرفا جهت درمان اورژانسی آثار قانون مجازات ۱۳۹۲ است
۱۳۹۹/۰۵/۰۴ / قانون کاهش مجازات حبس / سیدکاظم حسینی
قانون کاهش مجازات حبس صرفا جهت درمان اورژانسی آثار قانون مجازات ۱۳۹۲ است
یک حقوقدان گفت: تصویب قانون کاهش مجازات حبس نه نشان از درایت و دانش حقوقی طراحان آن دارد و نه امیدی به حل معضلات اجتماعی و قضایی کشور.
عدم تعادل گذشته، حال و آینده عامل بروز طلاق
۱۳۹۹/۰۴/۳۱ / استانی-اجتماعی / طلاق / اعتیاد / معضلات اجتماعی
عدم تعادل گذشته، حال و آینده عامل بروز طلاق
یک جامعه‌شناس با اشاره به این‌که از میان کلیه مشکلات اجتماعی هیچ یک به اندازه طلاق آثار بلند مدت ندارد، گفت: عدم تعادل بین زندگی گذشته، نیازهای حال و آینده باعث بروز آسیب‌های اجتماعی از قبیل طلاق و اعتیاد شده است.
۱۳۹۹/۰۴/۲۸ / فرهنگ و هنر / استانی-شهرستانها
حل معضلات اجتماعی با زبان هنر و فرهنگ
فرماندار خمینی شهر گفت: بسیاری از مشکلات و آسیب‌های اجتماعی را با زبان هنر و فرهنگ می توان حل کرد.
۱۳۹۹/۰۴/۲۳
آخرین ساخته سازمان فرهنگی رسانه‌ای اوج چقدر در جذب نظر مخاطبان مثبت عمل کرده است؟
«آقازاده»های کاریکاتوریفاطمه امین‌الرعایاسه هفته است که شبکه نمایش خانگی میزبان سریالی جدید به نام «آقازاده» است، سریالی که از همان ابتدا با حضور تصویر بازیگرانی بر بیلبوردهای شهر نگاه‌ها را به سمت خود جذب کرد، اما حالا پس از پخش سومین قسمت موجی از انتقادات را پیش روی خود دارد.از ششم تیرماه سریال تازه‌ای با عنوان «آقازاده» نوشته حامد عنقا، با کارگردانی بهرنگ توفیقی و تهیه‌کنندگی حامد عنقا در شبکه نمایش خانگی پخش شد، سریالی با بازیگران متنوع و شناخته‌شده که سازمان هنری رسانه‌ای اوج آن را تولید کرده است. همان‌طور که از عنوان این سریال برمی‌آید، موضوع سریال حول پدیده «آقازادگی» می‌چرخد، پدیده‌ای که امروزه بی‌شک یکی از مفاسد اقتصادی را به دنبال دارد اما چگونگی پرداخت این سوژه در این سه قسمت از سوی …
تقویت باورهای دینی راهکاری برای کاهش آسیب های اجتماعی
۱۳۹۹/۰۴/۱۰ / استانی-اجتماعی / خراسان شمالی / آسیب اجتماعی
تقویت باورهای دینی راهکاری برای کاهش آسیب های اجتماعی
معاون اجتماعی فرماندهی نیروی انتظامی خراسان شمالی برنامه ریزی بلند مدت و کوتاه مدت فرهنگی و همچنین تعامل سازنده با دستگاه ها و تقویت باورهای دینی را راهکاری بسیار عاقلانه برای حل معضلات اجتماعی برشمرد .
۱۳۹۹/۰۴/۰۸
کودکی اسیر کار بزرگان!
زهرا داستانینه طرح ضربتی جمع‌آوری‫شان، نه برخورد با سرشبکه‌های به‫کار‫گیری آنها و نه تهدید خانواده‌‌ها به گرفتن حضانت این کودکان، راه به جایی نبرده است. گره معضل «کودکان کار و خیابان» در ایران روز به روز کورتر می‌شود و هیچ اقدامی نمی‌تواند از آسیب‌های ناشی از آن بکاهد چرا که این تنگناهای اقتصادی هستند که کودکان را به خیابان می‌کشاند و از آنها کودکان کار و خیابان می‌سازند. تهران به یاد ندارد که از چه زمانی خیابان‌هایش تمام دنیای کودکان کار شد. کودکانی که غذایشان را روی جدول‌های کنار خیابان می‌خورند، مشق‌های‫شان را گوشه پیاده‌راه می‌نویسند و پشت چراغ قرمز سر چهارراه بازی می‌کنند. تهران دهه‌هاست که با معضل کودکان کار و خیابانی روبه‌رو است و هرچه این شهر فقیرتر می‌شود برشمار این کودکان افزون‌تر. …
۱۳۹۹/۰۴/۰۸
اپیدمی سطحی‫نگری در تحلیل
همواره در مواجهه با تخصصی‫ترین مشکلات کشور در هر زمینه‫ای اعم از اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و... بیشترین واکنش‫ها از سوی غالب مسئولان و حتی محافل فکری پر‫مخاطب، در سطحی‫ترین شکل ممکن صورت گرفته است. اگر ارز و مسکن و طلا گران شد، گردن دلال‫ها افتاد و یا با معضلات اجتماعی به جای رصد در ریشه‫ها با نمودهای ظاهری‫اش مقابله و برخورد شد. از این دست نمونه‫ها بسیار می‫توان مثال زد از جمله تورم، فساد، قاچاق و سایر مشکلات اقتصادی که ریشه در یک زنجیره به هم پیوسته از متغیرهایی دارد که هر‫کدام در جای خود باید تحلیل و بررسی شود.نکته اما در همسویی و همونوایی ارکان اصلی جامعه اعم از تصمیم‫گیران، مردم و حتی شبه نخبگان فعال در رسانه و شبکه‫های اجتماعی است که با کلی‫گویی‫ها و یا تحلیل‫هایی چند خطی در شبکه‫های اجتماعی، …
ریشه‌کنی مواد مخدر در گرو به روز رسانی قوانین سلبی
۱۳۹۹/۰۴/۰۴ / مواد مخدر / اسکندر مؤمنی / پیشگیری از اعتیاد / معضل اعتیاد و ضرورت به روزرسانی قوانین سلبی
ریشه‌کنی مواد مخدر در گرو به روز رسانی قوانین سلبی
تهران - ایرنا - اعتیاد به مواد مخدر و داروهای روان گردان، یکی از معضلات اجتماعی به شمار می رود، اما با وجود چندین دهه مبارزه و تصویب قوانین سلبی، همچنان جامعه از شر آن رهایی نیافته ‌است.
۱۳۹۹/۰۴/۰۳
موسسه خیریه فعال در حوزه کودکان فقر و کار پلمپ شد
بازداشت موسس و دو تن از اعضای جمعیت امام علی(ع) موسس و دو تن از اعضای جمعیت امام علی(ع) بازداشت شدند. به گزارش «ابتکار»، حساب توئیتری جمعیت امام علی (ع) که در حوزه امور خیریه داوطلبانه فعال است، از بازداشت موسس این سازمان مردم نهاد و دو تن از اعضای این موسسه خیریه خبر داد. این حساب توئیتری نوشت: «شارمین میمندی‫نژاد موسس جمعیت امام علی‫(ع)، مرتضی کی‌منش مسئول رسانه‌ای جمعیت امام علی‫(ع) و کتایون افرازه بازرس علی‌البدل جمعیت امام علی‫(ع) بازداشت شده‌اند.» همچنین برخی فعالان رسانه‌ای از پلمب دفتر این سازمان مردم‌نهاد خبر دادند. خبر بازداشت این افراد به صورت رسمی در خبرگزاری تسنیم منتشر شد. در متن خبر این خبرگزاری اینگونه نوشته است: «فردی که در پوشش فعالیت‌های عام‌المنفعه با همکاری مراکز ضد ایرانی …
۱۳۹۹/۰۳/۳۱
ظرفیت بالای مجلس یازدهم برای حل مشکلات
«پایتخت از محرومیت‌های بزرگی در زمینه‌های فرهنگی و سرانه آموزشی برخوردار است اما به باور من، ظرفیت مجلس یازدهم برای حل مشکلات بالاست.» پیروز حناچی، شهردار تهران این را در نشست مجمع نمایندگان مردم تهران در مجلس گفت. به گزارش همشهری، شهردار تهران همچنین با اشاره به‌نظرسنجی سال ۹۶ از مردم تهران، اظهار کرد: «مردم در این نظرسنجی2 مشکل ترافیک و آلودگی هوای تهران را در اولویت مشکلات خود عنوان کردند و مشکلات اقتصادی و معضلات اجتماعی، اولویت بعدی‌شان بود.» او ادامه داد: «تهران به‌عنوان پایتخت ایران، شهری …
۱۳۹۹/۰۳/۲۲
همکاری ال‌جی و شرکت مخابرات کره برای کاهش شیوع کرونا
دو شرکت ال‌جی و مخابرات کره‌جنوبی قصد دارند با استفاده از فناوری‌های مبتنی بر هوش مصنوعی جلوی شیوع بیشتر کرونا را در این کشور بگیرند. دو طرف بر سر تولید محصولات و خدمات جدید با استفاده از هوش مصنوعی به توافق رسیده‌اند و امیدوارند بتوانند از این فناوری برای حل برخی معضلات اجتماعی مهم از جمله همه‌گیری بیماری کرونا استفاده کنند. شناسایی و استخدام افراد مستعد جوان برای ارائه آموزش‌های حرفه‌ای و به‌کارگیری آنها در حوزه‌های مرتبط نیز در این قرارداد همکاری پیش‌بینی شده است.
واکنش صادق زیباکلام به قتل وحشتناک رومینا توسط پدرش
۱۳۹۹/۰۳/۰۸
واکنش صادق زیباکلام به قتل وحشتناک رومینا توسط پدرش
صادق زیباکلام فعال سیاسی با اشاره به موضوع قتل رومینا اشرفی دختر تالشی که به دست پدرش کشته شد نوشت: پرداختن به این نوع معضلات اجتماعی را برخی افراد سیاه‌نمایی تلقی می‌کنند.
واکنش صادق زیباکلام به قتل وحشتناک رومینا اشرفی توسط پدرش: بعضی افراد پرداختن به این نوع معضلات اجتماعی را سیاه‌نمایی تلقی می‌کنند / معضلات حوزه قانون‌گذاری بر گردن اسلام نیست
۱۳۹۹/۰۳/۰۸ / صادق زیباکلام / رومینا اشرفی / قتل رومینا اشرفی
واکنش صادق زیباکلام به قتل وحشتناک رومینا اشرفی توسط پدرش: بعضی افراد پرداختن به این نوع معضلات اجتماعی را سیاه‌نمایی تلقی می‌کنند / معضلات حوزه قانون‌گذاری بر گردن اسلام نیست
صادق زیباکلام فعال سیاسی با اشاره به موضوع قتل رومینا اشرفی دختر تالشی که به دست پدرش کشته شد، ابراز داشت: پرداختن به این نوع معضلات اجتماعی را برخی افراد سیاه‌نمایی تلقی می‌کنند.
زیباکلام: برخی افراد پرداختن به معضلات اجتماعی را سیاه‌نمایی می‌دانند
۱۳۹۹/۰۳/۰۸
زیباکلام: برخی افراد پرداختن به معضلات اجتماعی را سیاه‌نمایی می‌دانند
شیراز- ایرنا- صادق زیباکلام فعال سیاسی با اشاره به موضوع قتل رومینا اشرفی دختر تالشی که به دست پدرش کشته شد، ابراز داشت:پرداختن به این نوع معضلات اجتماعی را برخی افراد سیاه‌نمایی تلقی می‌کنند.
باور و اعتقادی در پشت رفتارها و اعمال انسان‌ها  است
۱۳۹۹/۰۳/۰۱ / استانی-اجتماعی / معضلات اجتماعی
باور و اعتقادی در پشت رفتارها و اعمال انسان‌ها است
یک جامعه شناس گفت: بسیاری از مسائل و ارزش­گذاری مثبت و منفی در روابط اجتماعی در ارتباط با اهمیت دادن به ناموس و ناموس‌­پرستی شکل گرفته است.
۱۳۹۹/۰۲/۲۶ / مقام معظم رهبری / مجلس خبرگان رهبری / لبنان / سید ابراهیم رئیسی / فلسطین / امام علی‌ / قرآن کریم / امیرالمومنین
اصلاح ذات البین در دعاوی مورد توجه قرار گیرد/ مردم اگر فساد و تبعیض بینند، تحمل کمبودها برایشان سخت‌تر می‌شود
رییس قوه قضاییه گفت: مردم بدانند در دعاوی خانوادگی و ملکی و مالی باید سیره امام علی(ع) که حل مسائل و معضلات اجتماعی و اصلاح ذات البین است، مورد توجه قرار گیرد.
۱۳۹۹/۰۲/۱۵
معتاد بهبودیافته باید در جامعه مورد پذیرش قرار بگیرد
فرماندار اردستان گفت: کاهش معتادان و مصرف‌کنندگان مواد مخدر بسیاری از معضلات اجتماعی شهرستان را مرتفع می‌کند.
۱۳۹۹/۰۲/۱۳
ضیافت
داریوش مهرجویی یگانه فیلمساز ایرانی نیست که در بین فیلم‌هایش تنوع داستان، ژانر و روایت وجود داشته باشد، اما یکی از بهترین‌ها است. حتی الماس 33 که آغاز خوبی برای عمر سینمایی او نیست در بین فیلم‌های پلیسی آن‌روزگار – منهای فیلم‌های خاچیکیان – فیلم بدی نیست. خوب و تاثیرگذار بودن فیلم‌های گاو، پستچی، دایره مینا، هامون و....هم که دیگر حرفی تکراری است. جدای از ژانر و... نیز متنوع است. در کارنامه سینمایی او، فیلم تلخ و به قولی بدبینانه بانو کنار فیلم خوش‌بینانه میهمان مامان قرار گرفته است که دنیای آدم‌های فرودستش در کنار زشتی، زیبایی فراوانی دارد. چیزی که انگار در سینمای امروز ایران برخلاف سینمای موسوم به فیلمفارسی (سینمایی که در سال‌های قبل از …
۱۳۹۹/۰۲/۰۳ / کروناویروس / همه_باهم_علیه_کرونا
در ردوران پسا کرونا اولویت مردم را پیگیری می‌کنم
یک منتخب مجلس یازدهم شوای اسلامی گفت : دوران پسا کرونا دورانی‌است که با معضلات اجتماعی حاصل از کرونا روبه‌رو هستیم. این بیماری به اقتصاد و زندگی اجتماعی مردم ضرباتی وارد کرده است. من به شخصه به عنوان یک نماینده اولویتم در دوران پسا کرونا پیگیری اولویت‌های مردم است.
۱۳۹۹/۰۲/۰۱
گزارش مرکز پژوهش‌ها درباره ابعاد آثار کرونا در حوزه شهری
مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در گزارشی در بررسی ابعاد آثار گسترش ویروس کرونا بر حوزه شهری و روستایی توضیح داده که با الزام شهروندان به ماندن در خانه معضلات اجتماعی همچون افزایش دعواهای خانوادگی ایجاد شده است.
۱۳۹۹/۰۲/۰۱ / کروناویروس / همه_باهم_علیه_کرونا
چند راهکار برای آرامش خانواده‌های سوگوار در بحران کرونا
مدیر گروه سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به عدم امکان برگزاری مراسم سوگواری برای جان‌باختگان، به دلیل شرایط کرونا به عنوان یکی از معضلات اجتماعی و روانشناختی این روزها، راهکارهایی برای سازگاری و آرامش خانواده‌های سوگوار در این شرایط ارایه کرد.
۱۳۹۹/۰۱/۲۸ / استانی-اجتماعی / کرمانشاه / منطقه کرمانشاه / تکدی‌گری / کروناویروس / شهرداری
مبارزه موثر کرونا با "تکدی‌گری" در کرمانشاه!
"تکدی گری" همواره به عنوان یکی از مهمترین معضلات اجتماعی در کرمانشاه مطرح بوده و وجود تعداد بالای متکدیان به دلیل سخاوتمندی مردم و دلسوزی آنها برای این افراد موجب شده تا این معضل همواره به شکلی پررنگ در کرمانشاه خود را نشان دهد، اما حالا دو ماهی می شود که در شهر کرمانشاه خبر چندانی از متکدیان نیست.
۱۳۹۹/۰۱/۲۱
هشدار افزایش طلاق و اختلافات خانوادگی پس از کرونا
مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری ایلام گفت: با توجه به روند افزایش اختلافات خانوادگی، احتمال دارد در دوران پساکرونا آمار طلاق، افسردگی و مسائل اجتماعی دیگر افزایش یابد که از هم اکنون باید برای مقابله با این معضلات اجتماعی برنامه ریزی و چاره اندیشی شود.
۱۳۹۹/۰۱/۲۰
نبرد اسپری رنگ با «کرونا»
گروه فرهنگ و هنر – چند اسپری رنگ و یک ذهن خلاق کافی است تا یک اثر هنری روی دیواری شکل بگیرد، اثری که گاهی کارکردی بیش از یک نقاشی صرف دارد. گرافیتی سال‌ها است که دیوار خیابان‌های بسیاری از شهرهای دنیا را تزئین کرده و شاید امروز بخش جدانشدنی از فضای زندگی مدرن و شهری باشد. گاهی این نقاشی‌ها تنها ردپایی از ذهن خالق‌شان است و گاهی درپی رساندن مفهومی عمیق. حالا که دنیا گرفتار ویروسی به نام «کرونا» شده، گرافیتی‌کارها جلوتر از تمام هنرمندان تاثیر آن را بر جهان روی دیوارهای دنیا نقش کرده‌اند.شاید هنر یکی از معدود زبان‌های مشترک بین تمام انسان‌ها با هر فرهنگ و جغرافیایی باشد. زبانی که در شادی و غم، در سختی و ناراحتی می‌تواند مانند ریسمانی نامریی افراد را به یکدیگر متصل کند. اما در میان شاخه‌های گوناگون …
۱۳۹۸/۱۲/۰۷ / استانی-فرهنگی و هنری / اخبار فرهنگی و هنری - خوزستان / حوزه هنری / فیلم کوتاه
تولید ۱۰ فیلم ۱۰۰ ثانیه‌ای در حوزه هنری خوزستان
حیاتی از تولید ۱۰ فیلم ۱۰۰ ثانیه‌ای در حوزه هنری خوزستان خبر داد و گفت: موضوعات این فیلم‌ها آسیب‌ها و معضلات اجتماعی است.
۱۳۹۸/۱۲/۰۴
خرید و فروش زباله در اطراف تهران
عده‌ای در برخی از مناطق و حومه شهر تهران مشغول خرید و فروش زباله و زباله گردی هستند. زباله گردی در سال های اخیر در تهران و شهرهای مختلف کشورمان به شغل تبدیل شده که روز به روز طرفداران آن بیشتر می شود و تعداد زباله گردها و پلاستیک و کاغذ جمع کن ها رو به افزایش است. برخی مشکلات از جمله عوامل مهم گرایش و شیوع معضل زباله گردی در کشور هستند که این پدیده منشا بروز مشکلاتی چون مبتلا شدن این افراد به بیمارهای خطرناک و شیوع آنها در جامعه، به وجود آمدن آلودگی و چهره زشت برای شهرها و دیگر معضلات اجتماعی است. تصاویر اتوبان آزادگان، جاده قدیم قم، پاسگاه نعمت آباد، یوسف آباد را نشان می دهد.
۱۳۹۸/۱۱/۲۸ / استانی-اجتماعی
تاکید استاندار ایلام بر حمایت نهادهای حمایتی از خانواده‌های معتادان
استاندار ایلام گفت: کمیته امداد و بهزیستی و دیگر دستگاه‌های مرتبط ورود کنند تا خانواده‌های معتادان با مشکلات و معضلات اجتماعی و مالی روبه رو نشوند.
۱۳۹۸/۱۱/۲۵
افزایش تاب‌آوری جامعه با ارتقای توانمندی زنان
[حسام خراسانی] آمارهای بین‌المللی نشان می‌دهد به هر میزان نقش زنان در فعالیت‌ها و مشارکت‌های اجتماعی در یک جامعه‌‌ بیشتر باشد، شیب و روند توسعه در آن جامعه صعودی‌تر از جوامع دیگر خواهد بود. «زنان» و «داوطلبی» دو ملاک معتبر توسعه‌یافتگی در دنیای امروز به شمار می‌آیند. این آمارها بیانگر این موضوع است که توسعه ملی بدون پیشرفت این دو بخش پراهمیت جامعه امکان‌پذیر نیست. حالا در این میان شاخصی جدیدتر نیز در کنار دو شاخص دیگر قرار گرفته، «مشارکت داوطلبانه زنان»؛ موضوعی که از چندین جهت حائز اهمیت است. شاید یکی از برجسته‌ترین نکات در این مورد این است که زنان و دختران بیشتر از دیگر افراد در معرض آسیب‌های پس از …
۱۳۹۸/۱۱/۲۳ / شبکه یک سیما / بازیگران سینما و تلویزیون ایران / سریال ایرانی
سریال جدید شبکه یک با بازی مرجانه گلچین و بابک کریمی
ایرنا نوشت: مجموعه تلویزیونی «پرگار» به کارگردانی شهرام شاه حسینی که نگاهی به معضلات اجتماعی دارد از شنبه ۲۶ بهمن روی آنتن می‌رود.
۱۳۹۸/۱۱/۲۳ / سازمان صدا و سیما جمهوری اسلامی ایران / شبکه یک سیما / سریال
سریالی با موضوع معضلات اجتماعی روی آنتن شبکه یک
تهران- ایرنا- مجموعه تلویزیونی «پرگار» به کارگردانی شهرام شاه حسینی که نگاهی به معضلات اجتماعی دارد از شنبه ۲۶ بهمن روی آنتن می‌رود.
۱۳۹۸/۱۱/۱۶
«بی­ صدا حلزون»؛ بد نیست گاهی اوقات بخواهیم که نشنویم...
داستان "بی­ صدا حلزون"، حول محور مادری می­ چرخد که به تازگی از همسرش جدا شده و در تلاش است تا سرپرستی بچه را از آن خود کند. مادر، فرزند و پدر هر سه به دلیل نقصی در سیستم شنوایی (نداشتن حلزون) دچار ناشنوایی یا کم­ شنوایی شده­ اند که فیلم گاهی اوقات، اشاره­‌ای به معضلات اجتماعی این مسئله نیز می­ کند و اتفاقا مادر نیز در راستای حفاظت فرزند خود در برابر این معضلات، در صدد است تا برای او عمل جراحی کاشت حلزون را با هزینه­‌ای هنگفت به انجام برساند. نقطه قوت "بی­ صدا حلزون" را همین تلفیق ازدحام و سکوت شکل می­ دهد. کات­‌های صدایی و ورود و خروج ابعاد غیر بصری فیلم به فضا‌هایی که در تضاد کامل­ اند، هم غافلگیر کننده ظاهر می­ شوند و هم ذوقی از سر تجاربی نسبتا جدید در تماشاگر ایجاد می­ کنند. "بی­ صدا حلزون" …
۱۳۹۸-۱۱-۱۵
مغزهای کوچک در خانه پدری
شنای پروانه نه یک فیلم کاملا اجتماعی به سیاق آثار فراوان سینمای ایران است که هدفش آسیب‌شناسی معضلات اجتماعی باشد و نه یک فیلم کاملا قصه‌گو و کم‌تمرکز بر محتوای اجتماعی مثل «مغز‌های کوچک زنگ‌زده».
۱۳۹۸-۱۱-۱۴
اوباش خیر ندارند
ساختار‌گرایی افراطی در سینمایی که در ایران به اجتماعی معروف شده، در اکثر موارد مانع نگاه متناسب به آسیب‌ها و معضلات اجتماعی شده است‌. در این بین شاید با قاطعیت بشود اولین فیلم داستانی محمد کارت، یعنی «شنای پروانه» را علیه جبرگرایی اجتماعی که این سال‌ها عمدتا از سوی جریان روشنفکری در سینما شاهد آن بودیم، دانست.
۱۳۹۸/۱۱/۰۸
پس از 30 سال
او هنری (ویلیام سیدنی پورتر) نویسنده سرشناس امریکایی داستان کوتاهی به نام پس از بیست سال دارد که از قرار و دیدار دو دوست پس از بیست سال حکایت می‌کند؛ دو دوستی که یکی‌شان دزد و دیگری پلیس شده است. مسعود کیمیایی هم در فیلم ضیافت چنین قرار و آدم‌هایی را نشان داده است. شاید بیرون از صفحه کتاب و پرده سینما هم خیلی‌ها با و بدون قرار منتظر چنین دیدارهایی باشند؛ دیدارهایی که گاه باعث شگفتی و بعضی اوقات باعث دلزدگی می‌شود. همیشه هم مربوط به ملاقات آدم‌ها با یکدیگر نیست. خواندن کتاب و تماشای فیلمی بعد از سال‌ها می‌تواند همین حس را در آدم به وجود بیاورد. اتفاقی که برای من و تعدادی از فارغ‌التحصیلان مرکز اسلامی آموزش فیلمسازی در شبی سرد و زمستانی افتاد. بیست و …
۱۳۹۸/۱۱/۰۵ / چندهمسری / معضلات اجتماعی / چند همسری در سیستان و بلوچستان
رنج‌های چندهمسری در سیستان و بلوچستان
نکته ناراحت کننده و قابل تأمل این است که چند همسری در استان سیستان و بلوچستان فرهنگی کاملاً جا افتاده است و خیلی‌ها این را نشانه غرور مرد می‌دانند و هیچ ربطی به وضعیت مالی واقتصادی هم ندارد، به طوری که افراد با سن بالا وهمچنین درآمد کم این عمل را انجام می‌دهند و این موضوع را درحاشیه شهر‌ها و روستا‌ها می‌توان مشاهده کرد؛ جا‌هایی که وضعیت مالی شان اصلاً خوب نیست.
۱۳۹۸/۱۰/۲۱ / استانی-علمی و آموزشی
جای پژوهش در حل مشکلات اجتماعی همچنان خالی است
استاندار ایلام گفت: سال‌های سال است در ارتباط با برخی معضلات اجتماعی چون پدیده خودکشی پژوهش و تحقیق می شود اما عملا این پژوهش‌ها بی‌نتیجه باقی می‌مانند.
۱۳۹۸/۱۰/۱۸
دو کشته در نزاع خیابانی در شهرستان ملکشاهی ایلام
نزاع خیابانی 2 جوان در شهرستان ملکشاهی یک کشته و یک مصدوم به جای گذاشت. سرهنگ بهزاد ولیان، فرمانده انتظامی شهرستان ملکشاهی گفت: در پی تماس‌های مردمی با مرکز فوریت‌های پلیسی ۱۱۰ مبنی بر درگیری در چهارراه طالقانی شهرستان ملکشاهی، بلافاصله عوامل انتظامی برای بررسی موضوع به محل حادثه اعزام شدند. او افزود: با حضور عوامل انتظامی مشخص شد، ۲ نفر جوان در محدوده چهار راه طالقانی با هم درگیر شدند که در این درگیری هر دو نفر با استفاده از چاقو یکدیگر را مصدوم و به علت شدت جراحات وارده به بیمارستان امام خمینی(ره) ایلام اعزام شدند. ولیان مطرح کرد: متاسفانه ساعتی پس از این درگیری یکی از مصدومان که به بیمارستان امام خمینی(ره) ایلام منتقل شده بود به علت شدت جراحات وارده فوت و پرونده وارد مرحله جدیدی شد. او بیان …
۱۳۹۸/۱۰/۱۱
خوانش شعری از سیدحمید حاجی سیدجوادی «از فردوسی تا فروغ»
حمیدرضا شکارسری‪-‬ «فردوسی، خیام، مولوی، سعدی، حافظ، چه شهر بی‌فروغی»*حتی در تئوری‌های آیینگی شعر که برآمده از دل نقد ادبی مارکسیستی هستند، بر ارزش زیباشناختی متن به مثابه اثری متمایز از واقعیت‌های برون متنی تاکید شده است. گئورگ لوکاچ متفکر مجارستانی یکی از متنفذترین منتقدان مارکسیست می‌گوید: «هر اثر ادبی، دنیای متعلق به خود را ایجاد می‌کند که منحصر به فرد و متمایز از واقعیت متعارف است». این مفهومی پارادوکسیکال است که از یک سو شعر می‌تواند و چه بسا باید بازتابنده واقعیت‌های برون‌متنی باشد و از سوی دیگر باید تمایز خود را با آن واقعیت‌های فرامتنی حفظ کند.شعر سیدحمید حاجی سیدجوادی حاصل تاثیر کنش و واکنشی واقعیت‌های اجتماعی و ادبیات است. شاعر اما یک مصلح اجتماعی و یک روشنفکر سیاسی – اجتماعی نیست، …
۱۳۹۸/۱۰/۱۰ / زهرا نژادبهرام / آسیبهای اجتماعی / نوسازی بافت فرسوده
تأثیر نوسازی کالبدی باغ آذری در کاهش معضلات اجتماعی محله
عضو هیئت رئیسه شورای اسلامی شهر تهران گفت: احیا و نوسازی کالبدی محله باغ آذری می‌تواند در کاهش آسیب‌های اجتماعی این محله موثر باشد.
۱۳۹۸/۱۰/۰۸ / ادبیات ایران / ادبیات داستانی / انتشارات هیلا
مردن روی کاناپه­ سرخابی/نگاهی به کتاب «فکرهای خصوصی»
داستان‌های کتاب «فکرهای خصوصی» درباره معضلات اجتماعی هستند و تقریبا همگی‌شان به مفهوم حل‌شدگی در دیگری و گذشتن از منِ خود منتهی می­‌شوند.
۱۳۹۸/۰۹/۲۱
آیا وقت سپردن کشور به متخصصین نرسیده؟
یکی از بزرگترین معضلات اجتماعی که در فرهنگ ایرانی ها رخنه کرده بحث مدرک گرایی به جای تخصص گرایی است.
۱۳۹۸/۰۹/۲۰
مرکز ترک اعتیاد افشار
امروزه می توان از اعتیاد بعنوان یکی از مشکلات و معضلات اجتماعی بشر در زندگی مدرن نام برد. با ورود انواع مواد مخدر صنعتی و پایین آمدن سن گرایش افراد به مصرف مواد مخدر، زنگ خطر برای خانواده ها و جوامع بشری به صدا درآمده است.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •