سه شنبه, ۱۷ تیر, ۱۳۹۹ / 7 July, 2020
میراث فرهنگی اصفهان
حفاظت از تپه تاریخی اشرف اصفهان، نیازمند حمایت مسوولان
۱۳۹۹/۰۴/۱۰ / شهرداری اصفهان / اصفهان / تاریخ / باستان شناسی / گردشگری و میراث فرهنگی نصف جهان
حفاظت از تپه تاریخی اشرف اصفهان، نیازمند حمایت مسوولان
اصفهان- ایرنا- بعد از رسیدن به یک چاه سنگی ساسانی، دو گورخمره و احتمال رسیدن به گورستان اشکانی در تپه اشرف اصفهان فقط در مدت زمان کوتاه گمانه‌زنی‌ها و روشن شدن اهمیت این محوطه، شهردار اصفهان وعده داد به نجات این تپه تاریخی می‌آید، این در حالی است که با کمبود بودجه‌های باستان‌شناسی تاکنون هیچ اقدامی در عملی شدن همیاری دو نهاد میراث فرهنگی و شهرداری اصفهان انجام نشده است.
تخصیص اعتبار برای تکمیل طرح‌های نیمه کارۀ مرمتی در اصفهان
۱۳۹۹/۰۴/۰۷ / استانی-فرهنگی و هنری / میراث فرهنگی اصفهان / مرمت آثار تاریخی
تخصیص اعتبار برای تکمیل طرح‌های نیمه کارۀ مرمتی در اصفهان
رئیس سازمان برنامه و بودجۀ کشور، از تلاش برای تخصیص ۱۱۰ میلیارد ریال اعتبار به منظور اتمام طرح‌های مرمتی آثار تاریخی شاخص استان اصفهان در سال جاری خبر داد.
ساخت‌وساز بیخ گوش مسجد تاریخی رحیم‌خان با کدام مجوز؟
۱۳۹۹/۰۴/۰۵ / استانی-فرهنگی و هنری / میراث فرهنگی اصفهان / شهرداری اصفهان / مسجد تاریخی
ساخت‌وساز بیخ گوش مسجد تاریخی رحیم‌خان با کدام مجوز؟
مسجد رحیم‌خان واقع در محله نو خواجوی اصفهان، یک بنای نفیس قاجاری است که سال ۱۳۷۷ در فهرست میراث ملی کشور به ثبت رسیده و به گفتۀ اهل فن، گنبد آن به تنهایی یک دانشگاه است اما گویی هیچ یک از این ویژگی‌ها به چشم کسی نیامده که اکنون دیوار به دیوار آن شاهد انجام عملیات خاکبرداری، بتن‌ریزی و ساخت و ساز هستیم.
در تخت فولاد چه خبر است؟
۱۳۹۹/۰۴/۰۳ / استانی-فرهنگی و هنری / تخت فولاد / شهرداری اصفهان / تخریب سنگ قبر / میراث فرهنگی اصفهان
در تخت فولاد چه خبر است؟
شهرداری منطقه ۶ اصفهان، به‌تازگی با نصب یک بنر از شروع اجرای پروژه‌ای به نام «ساماندهی محوطه شمالی مصلی امام خمینی (ره)» خبر داده و هدف از اجرای این پروژه را نیز «افزایش کیفیت عبور و مرور و ساماندهی قبور» عنوان کرده؛ این بنر می‌گوید: «حفظ و مراقبت سنگ قبور گذشتگان و میراث گران‌سنگ شهر اصفهان برای ما مهم است» اما دوستداران میراث شهر می‌پرسند: اگر مهم است، پس چرا تعدادی از سنگ‌قبرها شکسته شده؟
اصفهان شهری باستانی است؛ باور کنید
۱۳۹۹/۰۴/۰۱ / استانی-فرهنگی و هنری / باستان‌شناسی / تپه اشرف / شهرداری اصفهان / میراث فرهنگی اصفهان
اصفهان شهری باستانی است؛ باور کنید
سرپرست هیأت باستان‌شناسی تپه اشرف معتقد است که اصفهان هیچ‌وقت به‌عنوان یک شهر باستانی معرفی نشده و به همین خاطر مشمول دریافت بودجۀ باستان‌شناسی نمی‌شود؛ در نتیجه، دست میراث فرهنگیِ آن برای انجام عملیاتی ازاین‌دست بسته می‌ماند، به‌طوری‌که بدون همیاری شهرداری، قادر به انجام کاوش نیستیم.
۱۳۹۹/۰۳/۲۷
کشف کاشی‌نوشته تاریخی یک حمام پس از انتشار فیلمش در فضای مجازی
فرمانده یگان حفاظت وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از کشف کاشی نوشته مسروقه حمام تاریخی پنجاهه شهر نایین خبر داد.سردار امیر رحمت‌الهی در تشریح جزئیات این خبر گفت: درپی کسب اخبار واصله از دوستداران میراث فرهنگی مبنی‌ بر پخش فیلمی در فضای مجازی که حاوی یک قطعه کاشی نوشته قدیمی بود، موضوع به صورت ویژه در دستور کار یگان حفاظت استان اصفهان قرار گرفت. وی تصریح کرد: با اشراف اطلاعاتی، به محض احراز ارزش تاریخی کاشی مذکور به لحاظ تطابق عینی و مشخصات آن با کاشی حمام تاریخی شهر پنجاهه نایین که در سنوات گذشته به سرقت رفته بود، منزل متهم شناسایی و پس از هماهنگی با مراجع قضائی در بازرسی از آن، یک کاشی نوشته مسروقه حمام تاریخی پنجاهه کشف شد. رحمت‌اللهی در پایان گفت: متهم دستگیر و به مراجع قضائی معرفی …
تصاویر: کشف دومین گورخمره اشکانی در شهر اصفهان
۱۳۹۹/۰۳/۲۴
تصاویر: کشف دومین گورخمره اشکانی در شهر اصفهان
هیات باستان شناسی تپه اشرف اصفهان در ادامه عملیات کاووش خود در این منطقه به دومین گورخمره اشکانی رسیدند. کشف دومین گورخمره در محدوده شرق تپه اشرف به هیات باستان شناسی تپه اشرف ثابت کرد که آنها به احتمال با یک گورستان اشکانی روبه رو هستند. این گور خمره امروز شنبه توسط کارشناسان مرمت و باستان شناسان با هدف مرمت و ادامه عملیات کاوش آماده انتقال به آزمایشگاه میراث فرهنگی اصفهان شد.
میراث اصفهان را با پنبه سر می‌برند؟
۱۳۹۹/۰۳/۱۸ / آثار تاریخی / اصفهان / پنبه / رسانه / معماری
میراث اصفهان را با پنبه سر می‌برند؟
در حالی‌که متولیان میراث فرهنگی کشور، ساختِ هتل در حریم محور فرهنگی تاریخی اصفهان را یک تخلف محرز می‌دانند، اما فعالان میراث فرهنگی استان تأکید دارند
تعطیلی یک روزۀ مجموعه‌های تاریخی و گردشگری اصفهان
۱۳۹۹/۰۳/۱۳ / استانی-فرهنگی و هنری / سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) / تعطیلی / میراث فرهنگی اصفهان
تعطیلی یک روزۀ مجموعه‌های تاریخی و گردشگری اصفهان
مدیرکل میراث فرهنگی،گردشگری وصنایع دستی استان اصفهان از تعطیلی ۵۰۰ مجموعه تاریخی و گردشگری استان اصفهان در روز چهاردهم خرداد، همزمان با ایام رحلت امام خمینی (ره) خبر داد .
مشارکت دانشگاه اصفهان در معرفی میدان نقش جهان به عنوان دارایی میراث فرهنگی
۱۳۹۹/۰۳/۱۲ / استانی-علمی و آموزشی / میراث فرهنگی / دانشگاه اصفهان / میدان نقش‌جهان / استانی-فرهنگی و هنری
مشارکت دانشگاه اصفهان در معرفی میدان نقش جهان به عنوان دارایی میراث فرهنگی
مدیر دفتر همکاری‌های علمی و بین المللی دانشگاه اصفهان از مشارکت دانشگاه اصفهان در قالب یک طرح تحقیقاتی اتحادیه اروپا با عنوان افق ۲۰۲۰ به عنوان دارایی میراث فرهنگی ایران خبر داد.
۱۳۹۹/۰۳/۱۱ / کلاهبرداری / ویزای شینگن
انهدام باند جعل اوراق ویزای شینگن در اصفهان
به گزارش فارس از اصفهان به نقل از پایگاه خبری پلیس، حسین ترکیان اظهار داشت: کارآگاهان پلیس آگاهی فرماندهی انتظامی استان اصفهان در پی اعلام گزارشی از سازمان میراث فرهنگی و گردشگری مبنی بر اینکه یکی از دفاتر خدماتی مسافرتی اقدام به جعل اوراق ویزای شینگن می کند موضوع را در دستور کار خود قرار دادند.
نظارت باستان‌شناسان ناشناس بر احداث خط دوم متروی اصفهان
۱۳۹۹/۰۳/۱۰ / استانی-فرهنگی و هنری / مترو اصفهان / میراث فرهنگی اصفهان / بافت تاریخی / باستان‌شناس
نظارت باستان‌شناسان ناشناس بر احداث خط دوم متروی اصفهان
معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اصفهان با بیان توضیحاتی درباره چندوچون نظارت باستان‌شناسان این اداره کل بر روند احداث خط دوم متروی این شهر، گفت: ما نمی‌توانیم این باستان شناسان را معرفی کنیم و اگر طی انجام عملیات احداث خط دوم مترو آن‌ها به یافته تاریخی ارزشمندی برسند راهکار ما نه توقف مسیر، بلکه ارائه راهکارهای نجات بخش برای حفظ یا نمایش این یافته است.
دعوت به شفافیت دربارۀ گنبد مسجد شیخ لطف‌الله
۱۳۹۹/۰۳/۱۰ / استانی-فرهنگی و هنری / گنبد مسجد شیخ لطف‌الله / مرمت / میراث فرهنگی اصفهان
دعوت به شفافیت دربارۀ گنبد مسجد شیخ لطف‌الله
نمایندۀ مردم اصفهان در مجلس دهم شورای اسلامی از مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اصفهان درخواست کرد تا برای احترام به افکار عمومی، مصاحبه‌ای مطبوعاتی با حضور خبرگزاری‌های مختلف و کارشناسان کمیته ملی نظارت بر مرمت گنبد مسجدشیخ لطف‌الله برگزار کند.
ثبت میدان امام اصفهان به‌عنوان ثروت میراث فرهنگی در دنیا
۱۳۹۹/۰۳/۰۹
ثبت میدان امام اصفهان به‌عنوان ثروت میراث فرهنگی در دنیا
میدان امام اصفهان در قالب یک طرح تحقیقاتی به عنوان ثروت میراث فرهنگی در دنیا ثبت و معرفی شد تا زمینه جذب سرمایه‌گذاری بیشتر برای استفاده بهینه از آن فراهم شود.
تلاش برای بازنگری در حریم محور تاریخی فرهنگی اصفهان
۱۳۹۹/۰۳/۰۸ / استانی-فرهنگی و هنری / چهارباغ / میراث فرهنگی
تلاش برای بازنگری در حریم محور تاریخی فرهنگی اصفهان
مدیرکل دفتر ثبت آثار و حفظ و احیای میراث معنوی و طبیعی و نمایندۀ دفتر امور پایگاه‌های جهانی وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، در جریان سفر به اصفهان برای بازنگری در حریم محور تاریخی فرهنگی این شهر، از چهارباغ و هتلی که در آن قد کشیده نیز بازدید می کنند.
مستند «میراث کهن» در ایستگاه سوم
۱۳۹۹/۰۳/۰۷ / استانی-فرهنگی و هنری / مستند / میراث فرهنگی اصفهان / صداوسیما
مستند «میراث کهن» در ایستگاه سوم
معاون سیمای مرکز صداوسیمای اصفهان، با بیان جزییاتی دربارۀ مستند «میراث کهن» که به‌منظور معرفی جاذبه‌های تاریخی شهرستان‌ها و روستاهای اصفهان ساخته می‌شود، از پیشرفت ۵۰ درصدیِ تصویربرداری سومین فصلِ آن خبر داد.
۱۳۹۹/۰۳/۰۶
هتلِ بی‌مجوز کوتاه می شود؟
[شهروند]ساخت‌وساز بی‌ضابطه هتل در خیابان چهارباغ عباسی اصفهان، این روزها خبرساز شده و اعتراض فعالان و ‏دوستداران میراث فرهنگی را به دنبال داشته است؛ هتلی که گفته می‌شود اگرچه مصوبه کمیسیون ماده5 ‏را دارد، اما قبل از ابلاغ آن از سوی استانداری به شهرداری اجرایی شده است.‏ میراث‌دوستان اصفهان نگران‌اند ساخت‌وسازهای بی‌ضابطه در خیابان «چهارباغ»، بالاخره سرنوشتی ‏نظیر ارگ «جهان‌نما» پیدا کند و جان این محور تاریخی را به خطر بیندازد؛ سازه‌هایی بلند و بدون در نظر ‏گرفتن خط آسمانی. خیابان «چهارباغ» در چند‌سال اخیر، دستخوش تغییر و دگرگونی‌های بسیار ازجمله ‏تبدیل آن به پیاده‌راه و تعویض …
دفاع میراث فرهنگی اصفهان در مقابل انتقادها
۱۳۹۹/۰۳/۰۱ / اصفهان / میراث فرهنگی / تاریخ / گردشگری و میراث فرهنگی نصف جهان
دفاع میراث فرهنگی اصفهان در مقابل انتقادها
اصفهان- ایرنا- برخی از کارشناسان عملکرد میراث فرهنگی برای حفظ حریم و محوطه‌های تاریخی در برابر قانون شکنی‌ها، تخریب‌ها و مداخلات نهادها را ضعیف دانستند اما مدیرکل میراث فرهنگی اصفهان گفت اقدامات این نهاد با هدف تعامل مبتنی بر هماهنگی منافع عمومی با منافع میراث فرهنگی اتخاذ شده است.
نقض حریم و منظر چهارباغ  اصفهان با مجوزهای قانونی
۱۳۹۹/۰۲/۲۴ / چهارباغ / پروژه ساختمانی / شهرداری اصفهان / اصفهان / جهانگردی / گردشگری و میراث فرهنگی نصف جهان
نقض حریم و منظر چهارباغ اصفهان با مجوزهای قانونی
اصفهان- ایرنا- اسکلت‌بندی هتلی که مجوز کمیسون ماده پنج را برای ارتفاع چهار طبقه دارد حالا بالا رفته و از پشت بدنه چهارباغ برافراشته شد. نگرانی کارشناسان شهرسازی، معماری و دوستداران میراث فرهنگی از تصمیم و صدور مجوزهایی است که می‌تواند در آینده نه چندان دور حریم و منظر این گذرگاه فرهنگی را با ساخت و سازهای ریز و درشت از بین ببرد.
وظیفه بزرگ، توقع زیاد، بودجه کم
۱۳۹۹/۰۲/۰۸ / استانی-فرهنگی و هنری / میراث فرهنگی اصفهان / بودجه ۹۹
وظیفه بزرگ، توقع زیاد، بودجه کم
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اصفهان، با بیان اینکه میراث فرهنگی مظلوم‌ترین دستگاه کشور است و تمام کسانی که با تازیانۀ نقد غیرمنصفانه بر آن می‌تازند از امکانات این دستگاه خبر ندارند، می‌گوید: نمی‌شود یک نفر را بدون سازوبرگ و سلاح به میدان فرستاد و از او انتظار معجزه داشت.
خانه بنکدار اصفهان در انتظار اظهار نظر ثبت آثار کشور
۱۳۹۹/۰۱/۳۰ / تخریب بنای تاریخی / اصفهان / میراث فرهنگی
خانه بنکدار اصفهان در انتظار اظهار نظر ثبت آثار کشور
اصفهان- ایرنا- خانه‌ای معروف به خانه بنکدار با معماری پهلوی در روزهای اخیر تخریب شد و میراث فرهنگی دستور توقف آن را صادر کرد. خانه‌ای که معاونت میراث فرهنگی می‌گوید اظهار نظر درباره آن را به اداره‌کل ثبت آثار در تهران فرستاده و منتظر پاسخ هستند.
شلاق تخریب بر ریسباف، میراث صنعتی اصفهان در کشاکش تملک نهادها
۱۳۹۹/۰۱/۲۵ / تخریب بنای تاریخی / اصفهان / میراث فرهنگی
شلاق تخریب بر ریسباف، میراث صنعتی اصفهان در کشاکش تملک نهادها
اصفهان- ایرنا- ریسباف مهم‌ترین میراث صنعتی اصفهان، بی‌دفاع در معرض فرسایش و آسیب جوی قرار گرفته است، تخریب یادمانهای تاریخی و وضعیت حفاظت ریسباف در ماجرای تملک آن بین بانک ملی و وزارت راه و شهرسازی فصل تلخ تاریخ این سرزمین است این در حالی است که میراث فرهنگی می‌گوید این اثر ثبت ملی در اختیار آنها نیست.
دردِ قلعۀ «کرشاهی» یکی و دو تا نیست
۱۳۹۹/۰۱/۰۷ / استانی-فرهنگی و هنری / استانی-شهرستانها / قلعه کرشاهی آران و بیدگل / تخریب آثار تاریخی / میراث فرهنگی اصفهان
دردِ قلعۀ «کرشاهی» یکی و دو تا نیست
یکی از روزهای نیمه دوم ماه اسفند ۱۳۹۸، بخشی از برج قلعۀ ساسانی «کرشاهی» فروریخت و دوستداران میراث فرهنگی دلایل مختلفی را برای چرایی این ریزش برشمردند.
پلمب ۱۱ واحد اقامتی متخلف در استان اصفهان
۱۳۹۹/۰۱/۰۴ / استانی-فرهنگی و هنری / پلمب / کروناویروس / میراث فرهنگی اصفهان
پلمب ۱۱ واحد اقامتی متخلف در استان اصفهان
مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان، روزهای پایانی اسفندماه اعلام کرد که پذیرش مسافر در تمام مجموعه‌های گردشگری و واحدهای اقامتی استان ممنوع است. استاندار اصفهان نیز گفت: اگر با اشخاصی که به صورت غیرقانونی خانه اجاره می‌دهند مواجه شویم، آن‌ها را برای خدمت‌رسانی به بیمارستان‌های مرجع کرونا معرفی می‌کنیم. با این حال تا امروز ۱۱ واحد اقامتی از این دستور سرپیچی کرده و اقدام به پذیرش مسافر کرده‌اند.
کنترل مبادی ورودی اصفهان برای ممانعت از ورود مسافران
۱۳۹۸/۱۲/۲۵ / استان اصفهان / اصفهان / پلیس راه / مسافران / معاون
کنترل مبادی ورودی اصفهان برای ممانعت از ورود مسافران
اصفهان|معاون گردشگری میراث فرهنگی اصفهان گفت: کارکنان میراث فرهنگی با استقرار در ۶ ایستگاه پلیس راه در استان اصفهان از ورود مسافران و گردشگران به استان ممانعت به عمل می‌آورند.
پذیرش مسافر در استان اصفهان ممنوع شد
۱۳۹۸/۱۲/۲۱ / استانی-فرهنگی و هنری / کروناویروس / مسافر / میراث فرهنگی اصفهان
پذیرش مسافر در استان اصفهان ممنوع شد
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان اعلام کرد که با توجه به نزدیک شدن اصفهان به وضعیت قرمز، پذیرش مسافر در تمام مراکز اقامتی این استان تا اطلاع ثانوی ممنوع است.
علت تعطیل نشدن موزه‌های اصفهان
۱۳۹۸/۱۲/۰۶ / استانی-فرهنگی و هنری / موزه / کروناویروس / میراث فرهنگی اصفهان
علت تعطیل نشدن موزه‌های اصفهان
رئیس اداره کل موزه‌های استان اصفهان گفت: تاکنون نه مرکز و نه مسئولان استان ابلاغی برای تعطیلی به ما اعلام نکرده‌اند. البته اختیار موزه‌های خصوصی دست خودشان است ولی در مورد موزه‌های دولتی تا زمانی که به ما بخشنامه‌ای ابلاغ نشود تعطیل نخواهند شد.
نیازِ اورژانسی گنبد شیخ لطف‌الله؛ شفاف‌سازی یا مرمت؟
۱۳۹۸/۱۲/۰۶ / استانی-فرهنگی و هنری / گنبد شیخ لطف‌الله / میراث فرهنگی اصفهان / مرمت آثار تاریخی
نیازِ اورژانسی گنبد شیخ لطف‌الله؛ شفاف‌سازی یا مرمت؟
روز گذشته خبری بدون منبع مشخص، در یکی از رسانه ها منتشر شد که در آن نیاز اورژانسی گنبد شیخ لطف الله ادامۀ مرمت تشخیص داده شده و هزینۀ انجام این کار نیز برآورد شده بود، این در حالی است که به گفته کارشناسان، نیاز اورژانسی این گنبد پیش و بیش از هر چیز، شفاف‌سازی و روشن شدن تکلیف ترک مرمت شدۀ قبلی آن است.
یادمان کاخ خسرو پرویز در اصفهان ثبت ملی می‌شود
۱۳۹۸/۱۲/۰۵ / موزه ملی ایران / ساسانیان / اصفهان / میراث فرهنگی / بنای تاریخی
یادمان کاخ خسرو پرویز در اصفهان ثبت ملی می‌شود
اصفهان - ایرنا- سرستون ساسانی اصفهان امسال از زیر رواق‌های شرقی حیاط چهلستون به داخل سالن جنوبی این کاخ منتقل شد که به گفته مسوول امور موزه‌های میراث فرهنگی اصفهان به زودی یادمان کاخ خسروپرویز ثبت ملی می‌شود.
اگر ایرادی در مرمت گنبد شیخ لطف‌الله باشد پیمانکار باید خسارت بدهد
۱۳۹۸/۱۱/۳۰ / استانی-فرهنگی و هنری / گنبد مسجد شیخ لطف‌الله / مرمت آثار تاریخی
اگر ایرادی در مرمت گنبد شیخ لطف‌الله باشد پیمانکار باید خسارت بدهد
نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه اداره کل میراث فرهنگی اصفهان در مسئلۀ مرمت گنبد شیخ لطف‌الله ذی‌نفع و ضرر نیست و در این مسئله پیمانکار باید پاسخگو باشد، از برگزاری سمیناری برای بررسی مرمت‌های انجام‌شده بر روی آثار تاریخی اصفهان در سال ۱۳۹۹ خبر داد.
ببینید | از دروازه شدن مسجد شیخ لطف‌الله تا یادگاری آقارضا و یاسمن خانم روی تخت جمشید
۱۳۹۸/۱۱/۲۷ / میراث فرهنگی / مسجد شیخ لطف‌الله
ببینید | از دروازه شدن مسجد شیخ لطف‌الله تا یادگاری آقارضا و یاسمن خانم روی تخت جمشید
محمدرضا یزدانپرست مجری برنامه تلویزیونی از من بپرس از میراث فرهنگی درباره مرمت مشکل‌دار گنبد مسجد شیخ‌لطف‌الله اصفهان به بهانه دروازه فوتبال شدن این بنای ارزشمند انتقاد کرد.
ساخت حوض کاخ جهان‌نما مصوبه دارد
۱۳۹۸/۱۱/۲۴ / استانی-فرهنگی و هنری / موزه جهان‌نما / چهارباغ عباسی
ساخت حوض کاخ جهان‌نما مصوبه دارد
عملیات عمرانی شهرداری اصفهان در محدوده‌ی سایت موزۀ کاخ جهان‌نما، حساسیت‌هایی را برانگیخته‌ و مدیرعامل نوسازی و بهسازی شهرداری اصفهان و معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی اصفهان اطمینان می‌دهند که ساخت حوض در این محدوده، مصوبۀ میراث فرهنگی را دارد و به بقایای این کاخِ ثبت ملی شده آسیبی نمی‌زند.
وضعیت نابسامان تنها تپه باستانی شهر اصفهان همچنان در سایه بی‌توجهی
۱۳۹۸/۱۱/۲۳ / شورای شهر / شهرداری اصفهان / تخریب بنای تاریخی / اصفهان / میراث فرهنگی
وضعیت نابسامان تنها تپه باستانی شهر اصفهان همچنان در سایه بی‌توجهی
اصفهان- ایرنا- تپه باستانی شهر اصفهان در وضعیت نابسامانی قرار دارد و در حالی که انتظار می‌رود سازمان میراث فرهنگی و شهرداری در همکاری با هم اقدامی برای حصارکشی ناتمام آن انجام دهند این تپه تاریخی و دردانه شهر در دل یکی از خیابان‌های مطرح اصفهان به توپی میان ۲ نهاد یادشده تبدیل شده است.
۱۳۹۸/۱۱/۲۱
جلوی ادامه تخریب آبروی اصفهان را بگیرید
چند ماهی از آشکارشدن شرایط مرمت گنبد مسجد شیخ‌لطف‌الله گذشته است و در این مدت بسیاری از مسئولان واکنش نشان داده‌اند. یکی از مهم‌ترین این واکنش‌ها صحبت‌های وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بود که از استادکار مرمت این اثر مهم تاریخی دفاع کرد. اما ایسنا به تازگی خبر از نامه چند استادکار قدیمی اصفهان خطاب به اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهوری داده که با این عنوان منتشر شده است: «تخریب نمای زیباترین گنبد ایران (شیخ لطف‌الله اصفهان) به دلیل مرمت نادرست.» آنها در این نامه به ارزش‌های هنری و معماری این اثر ثبت‌شده در فهرست جهانی یونسکو اشاره کردند و شیوه مرمت این مسجد را فاجعه‌ای دانستند که آیندگان گناه آن را بر ما نخواهند …
نامه سرگشاده استادکاران مرمت به جهانگیری: آبروی اصفهان را برگردانید
۱۳۹۸/۱۱/۲۰ / مسجد شیخ لطف‌الله / اصفهان / میراث فرهنگی
نامه سرگشاده استادکاران مرمت به جهانگیری: آبروی اصفهان را برگردانید
«بی‌شک از مسئولان وزارت میراث فرهنگی انتظار پیگرد منصفانه و عالمانه موضوع (مرمت گنبد مسجد شیخ‌لطف‌الله) و برخورد با خاطیان و تخریب‌کنندگان این یادگار جهانی...
مشورت در میراث فرهنگی، ضرورتی که باید توجه شود
۱۳۹۸/۱۱/۱۶ / مسجد شیخ لطف الله / اصفهان / مرمت / میراث فرهنگی
مشورت در میراث فرهنگی، ضرورتی که باید توجه شود
اصفهان- ایرنا- برآیندها نشان می‌دهد که در سالهای اخیر به مرمت‌های انجام شده در آثار تاریخی کشور به ویژه اصفهان انتقادات مطرح است که اگر مشورت با صاحبنظران مبنای هر اقدام مهم این بخش باشد به طور قطع بر نگرانی‌ها می‌کاهد به تاکید برخی از کارشناسان به خاطر ضرورت حفظ این شناسنامه‌های تاریخی و حساسیت‌های موجود کار در میراث فرهنگی ، توجه به این راهبرد ضرورتی است اجتناب‌ناپذیر.
ما و چهارباغ را تنها نگذارید
۱۳۹۸/۱۱/۰۳ / استانی-فرهنگی و هنری / چهارباغ عباسی / میراث فرهنگی / تالار تیموری
ما و چهارباغ را تنها نگذارید
رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر اصفهان خطاب به حاضران در پنجمین گردهمایی سراسری شورای هماهنگی سازمان‌های غیردولتی میراث فرهنگی کشور گفت: ما و چهارباغ را تنها نگذارید. اگر مسائل مربوط به چهارباغ به‌درستی مدیریت نشود، به همان اندازه که می‌تواند موجب فخر شود، باعث آسیب خواهد شد.
پنجمین گردهمایی شورای هماهنگی سازمان‌های غیردولتی میراث فرهنگی در اصفهان
۱۳۹۸/۱۱/۰۳
پنجمین گردهمایی شورای هماهنگی سازمان‌های غیردولتی میراث فرهنگی در اصفهان
افتتاحیه پنجمین گردهمایی شورای هماهنگی سازمان‌های غیردولتی میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری کشور با حضور شهردار، اعضای شورای شهر و دیگر مسئولان استانی و کشوری، صبح امروز (پنجشنبه سوم بهمن ماه) در کتابخانه مرکزی شهرداری اصفهان برگزار شد.
تازه‌ترین اظهارات مدیرکل میراث فرهنگی اصفهان درباره مرمت گنبد شیخ لطف‌الله
۱۳۹۸/۱۱/۰۳ / استانی-فرهنگی و هنری / گنبد مسجد شیخ لطف‌الله / مرمت آثار تاریخی
تازه‌ترین اظهارات مدیرکل میراث فرهنگی اصفهان درباره مرمت گنبد شیخ لطف‌الله
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری اصفهان گفت: هیچ چیز در این کشور تمام‌شده نیست. به پیشنهاد آقای محب‌علی جلوی ترک مرمت‌شده گنبد شیخ لطف‌الله مجدداً داربست می‌زنیم و تا آخرین لحظه با آغوش باز آماده دریافت پیشنهادهای کارشناسانه و مکتوب در حوزه عملکردی این مرمت هستیم.
بالاخره کاشی‌ها پهلوی بود یا صفوی؟
۱۳۹۸/۱۰/۲۶ / استانی-فرهنگی و هنری / گنبد مسجد شیخ لطف‌الله / میراث فرهنگی اصفهان
بالاخره کاشی‌ها پهلوی بود یا صفوی؟
وقتی رئیس کمیته ملی ایکوموس ایران با دیدن ترک مرمت‌شدۀ گنبد مسجد شیخ لطف‌الله فریاد «خراب کرده‌اند» را سر داد، گفتگوها و گزارش‌ها و تحلیل‌های بسیاری در رسانه‌های مختلف درج شد که بازخوانی آن‌ها گاه تناقضاتی را در بیانات برخی از مسئولان میراث فرهنگی اصفهان در رابطه با مرمت این گنبد آشکار می‌کند. یکی از این تناقض‌ها مربوط به تعیین قدمت کاشی‌های گنبد مسجد شیخ لطف‌الله است.
واکنش عجیب مدیر پایگاه میراث جهانی نقش‌جهان به عکس ایسنا
۱۳۹۸/۱۰/۲۵ / استانی-فرهنگی و هنری / گنبد مسجد شیخ لطف‌الله / مرمت / میراث فرهنگی اصفهان
واکنش عجیب مدیر پایگاه میراث جهانی نقش‌جهان به عکس ایسنا
دیروز برف بارید و بر دو ترک از گنبد مسجد شیخ لطف‌الله ننشست. مرمتگر این بخش از گنبد، امروز طی گفتگویی اعلام کرد که برف‌گریزیِ ترک مرمت‌شده غیرممکن است و بلافاصله گفت که اگر چنین شده باشد نیز به خاطر صیقلی بودن سطح بخش مرمت‌شده است و سپس همان امری که غیرممکن خوانده بود را حسن کار شمرد. مهدی رضایت، عکس منتشرشده در خبرگزاری ایسنا که به‌خوبی نمایانگر برف‌گریزی این ترک است، مغرضانه و مشکوک خواند و حالا، مدیر پایگاه میراث جهانی نقش‌جهان نیز حرف او را تکرار می‌کند!!! و این در حالی است که ایسنا صحت عکس و خبرهای مربوط به آن را صدرصد تایید کرده و به همه دیدگاه‌های مغرضانه پاسخ داده است.
کاوش دیرهنگام در چهارباغ اصفهان
۱۳۹۸/۱۰/۲۴ / چهارباغ / اصفهان / باستان شناسی
کاوش دیرهنگام در چهارباغ اصفهان
اصفهان- ایرنا- پس از آنکه قسمت‌های زیادی از محور میانی چهارباغ عباسی اصفهان بتن‌ریزی و سنگفرش شد، میراث فرهنگی تصمیم به کاوش‌های باستان‌شناسی در قسمت باقی مانده از محور میانی گرفته ، این کاوش دیرهنگام، در پاسخ به  ضرورت‌ها و حساسیت‌ها بر روی چهارباغ در حال انجام است.
۱۳۹۸/۱۰/۲۳
رویداد
نامه به وزیر میراث فرهنگی به دنبال لغو پروازهای خارجی به ایران جلوی خسارت آژانس‌های مسافرتی را بگیرید [شهروند]  با لغو پروازهای خطوط هوایی خارجی به ایران، دفاتر خدمات مسافرتی نسبت به ضربه به گردشگری احساس خطر کرده‌اند. به دنبال این روند و احتمال بروز ضرر و زیان مالی دفاتر و آژانس‌های هواپیمایی که در زمینه ورود گردشگر به ایران فعالیت دارند، انجمن دفاتر خدمات مسافرتی در نامه‌ای خطاب به وزیر میراث‌فرهنگی برای جلوگیری از خسارت به آژانس‌ها درخواست همکاری کرد. در روزهای گذشته اعلام شده که تورهای ورودی از آمریکا و کانادا ۱۰۰درصد، تورهای استرالیا و حوزه اقیانوسیه ۸۰ درصد، تورهای ورودی از اروپا ۶۰ درصد و تورهای ورودی آسیا ۶۰ درصد سفرهای خود را لغو کرده‌ و به‌طورکلی …
ترامپ ناقض معاهدات بین‌المللی فرهنگی است
۱۳۹۸/۱۰/۱۸ / آثار تاریخی / جنگ تحمیلی / حقوق / رییس جمهور / سازمان ملل متحد
ترامپ ناقض معاهدات بین‌المللی فرهنگی است
اصفهان|مدیرکل میراث فرهنگی اصفهان گفت: سازمان ملل متحد در امریکا واقع شده اما رییس‌جمهور این کشور ناقض تمام حقوق بین‌الملل و معاهدات فرهنگی در راستای حفاظت از آثار تاریخی و ثبت جهانی است.
تهدید مراکز فرهنگی ایران نماد تعرض به دستاوردهای تمدن بشری است
۱۳۹۸/۱۰/۱۶ / توئیت / اصفهان / میراث فرهنگی / ترامپ / شهادت سردار سلیمانی
تهدید مراکز فرهنگی ایران نماد تعرض به دستاوردهای تمدن بشری است
اصفهان - ایرنا - مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان گفت: تهدید برای حمله به مراکز فرهنگی ایران درواقع به مثابه تعرض به منافع و دستاوردهای تمدن بشری است زیرا کشور ما، پایگاه مهم تمدنی در جهان است.
زدن میراث فرهنگی آبروی ترامپ را در جهان می‌برد/ادعای گزافی است
۱۳۹۸/۱۰/۱۵ / سردار سلیمانی / قاسم سلیمانی / سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی / دونالد ترامپ / میراث فرهنگی / قبرستان تخت فولاد
زدن میراث فرهنگی آبروی ترامپ را در جهان می‌برد/ادعای گزافی است
مدیر مجموعه تاریخی تخت فولاد اصفهان می‌گوید که ادعای گزاف هدف قرار دادن میراث فرهنگی ایران آبروی ترامپ را در سطح جهان خواهد برد، ضمن اینکه مراکزی چون یونسکو از این اقدام جلوگیری خواهند کرد.
با مرمت چند خانه تاریخی توسعه ایجاد نمی شود
۱۳۹۸/۱۰/۱۲ / بودجه / گردشگری / استانی-شهرستانها
با مرمت چند خانه تاریخی توسعه ایجاد نمی شود
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان گفت: زمانی که یکی از کاشی های میدان امام اصفهان به عنوان یک اثر جهانی می افتد برای میراث فرهنگی اولویت اول را دارد، پس منابعی که تزریق می شود اول باید در این محل هزینه شود.
ویدئو / مرمت گنبد مسجد شیخ لطف‌الله، غیراصولی انجام شده است؟
۱۳۹۸/۱۰/۱۲ / مرمت بناهای تاریخی / منطقه اصفهان / اصفهان / مسجد شیخ لطف الله
ویدئو / مرمت گنبد مسجد شیخ لطف‌الله، غیراصولی انجام شده است؟
ایجاد شکاف، اختلاف رنگ، اختلاف سطح و همچنین مواد و مصالح به‌ کار برده شده در مرمت دو ترک از گنبد مسجد شیخ لطف‌الله، از مهم‌ترین مواردی است که نگرانی‌هایی را در بین کارشناسان و دوستداران میراث فرهنگی اصفهان ایجاد کرده است؛ نگرانی‌هایی که تأیید مرمت گنبد توسط نمایندگان وزارت میراث فرهنگی هم نتوانسته از آن بکاهد و همچنان تعدادی از کارشناسان و مرمت‌گران اصفهان به نوع مرمت گنید این مسجد قدیمی انتقاد دارند.
۱۳۹۸/۱۰/۱۳
کافه‌گردی، زندگی در لحظه
کافه گردی در شهرهای بزرگ به ویژه پایتخت از مهم ترین تفریح جوانان شده است هرچند که این سبک گذران فراغت در دهه های پیشین نیز وجود داشته است و اقشار مختلف در قهوه خانه ها و چایخانه ها زمانی را برای استراحت یا تفریح و سرگرمی سپری می کردند. در گذشته قهوه خانه ها و چایخانه های قدیمی و سنتی، ظاهری ساده داشت، اما امروزه همان مکان های ساده و بی آلایش، جای خود را به کافه های شیک و مدرن داده است؛ کافه هایی که در آنها نه فقط چای در استکان کمر باریک یا قهوه در فنجان کوچک که نوشیدنی ها و خوراکی هایی با اسامی عجیب و غریب و تزئین های فانتزی میهمانان خود را پذیرا می شود و مامنی برای گذران فراغت در آرامش فراهم می آورد. فضای تعاملی که به گفته تحلیلگران اجتماعی مبتنی بر نیاز روز و با توجه به ویژگی های روابط اجتماعی …
گنبد مسجد شیخ لطف‌الله کوچک می‌شود
۱۳۹۸-۱۰-۰۴
گنبد مسجد شیخ لطف‌الله کوچک می‌شود
«گنبد مسجد شیخ لطف‌الله را تعمیر و به نظر من یک ترک آن را خراب کردند. رنگ این ترک به بقیه ترک‌ها نمی‌خورد و اندازه آن‌ هم غلط است. وقتی لچکی را بالا برده‌اند نتوانسته‌اند آن را جفت کنند و گنبد خراب ‌شده است.»؛ این نخستین اظهارنظر کارشناسی درباره مرمت یکی از ترک‌های گنبد خاکی مسجد شیخ لطف‌الله بود که توسط مهدی حجت یکی از روسای اسبق و بنیان‌گذار سازمان میراث فرهنگی روز 23 آبان ماه در همایش مدیریت حفاظت از میراث فرهنگی در جمع اساتید و دانشجویان دانشگاه هنر اصفهان گفته شد؛ اظهارنظری که سبب شد تا برخلاف سایر مشکلات و چالش‌هایی که میراث فرهنگی اصفهان این سال‌ها با آن درگیر است و کسی در پایتخت نه چشم بینا برای دیدن و نه گوش شنوایی برای شنیدن آن دارد، این بار به ‌سرعت و در کمتر از چند روز مورد توجه مقامات …
مصائب میراث
۱۳۹۸/۱۰/۰۴ / استانی-فرهنگی و هنری / میراث فرهنگی اصفهان
مصائب میراث
شمارش آسیب‌هایی که از سالیان گذشته تاکنون به میراث فرهنگی اصفهان رسیده، نفس هر دوستدار میراثی را به شماره می‌اندازد و در ذهن او، جلوی این پرسش که « ادارۀ میراث فرهنگی اصفهان دقیقاً چه می‌کند؟» علامت سؤال‌های بسیاری را پدیدار می‌سازد.
سرنوشت حمام علی‌قلی آقا  اصفهان در تاریک و روشن تصمیمات اوقاف
۱۳۹۸/۰۹/۳۰ / شهرداری اصفهان / اوقاف و امور خیریه / اصفهان / میراث فرهنگی / بنای تاریخی
سرنوشت حمام علی‌قلی آقا  اصفهان در تاریک و روشن تصمیمات اوقاف
اصفهان- ایرنا- حمام علی‌قلی آقا اصفهان به تازگی از سوی اوقاف به بخش خصوصی واگذار شد، بنایی که با کاربری موزه مردم شناسی در اجاره شهرداری بود، این اثر تاریخی معلوم نیست با واگذاری به شخصی که هنوز از سوی اوقاف معرفی نشده چه سرنوشتی خواهد داشت، میراث فرهنگی اصفهان می‌گوید تا آنها مجوزهای لازم را ندهند تغییرکاربری این حمام تاریخی غیرممکن است و حتی برای ادامه کاربری موزه، باید شخص مورد نظر و تیم آن به تایید برسد.
جهان، «مینا» را با اصفهان می‌شناسد
۱۳۹۸/۰۹/۲۶ / استانی-فرهنگی و هنری / صنایع‌دستی / میناکاری / میراث فرهنگی اصفهان
جهان، «مینا» را با اصفهان می‌شناسد
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان اصفهان با اشاره به کسب هشت نشان جغرافیایی ملی و یک نشان جغرافیایی بین‌المللی در زمینه صنایع‌دستی گفت: با کسب این نشان بین‌المللی، اصفهان در جهان به‌عنوان مهد مینا شناخته می‌شود و تا جایی که می‌توانیم باید بر روی ایجاد چنین موقعیت‌های جغرافیایی تمرکز کنیم.
۱۳۹۸/۰۹/۲۴ / استانی-فرهنگی و هنری / صنایع‌دستی / میراث فرهنگی اصفهان
خریداران صنایع‌دستی بخوانند
هر یک از ما هنگام خرید محصولات صنایع‌دستی، بر سر دوراهی «قیمت» یا «کیفیت» قرار می‌گیریم و به راهنمایی نیاز داریم تا مشخصات محصول باکیفیت و بی‌کیفیت را برایمان شرح دهد.
۱۳۹۸/۰۹/۰۵
وقتی برندۀ مناقصه، می‌بازد
طی ماه‌های اخیر، شکایت‌هایی از سوی پیمانکاران مرمت آثار تاریخی در اداره کل میراث فرهنگی صنایع‌دستی و گردشگری استان اصفهان مطرح‌شده و در سازمان بازرسی استان نیز به ثبت رسیده است.
۱۳۹۸/۰۸/۲۳ / استانی-فرهنگی و هنری / سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری / وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی
ناگفته‌های مهم مؤسس سازمان میراث فرهنگی
مؤسس سازمان میراث فرهنگی در کشور، با حضور در دانشگاه هنر اصفهان از تاریخچه تشکیل و تغییرات سازمان میراث فرهنگی در طول زمان گفت و نسبت به آینده آن هشدار داد.
۱۳۹۸/۰۸/۲۱ / استانی-اجتماعی / طرح گذر آقا نورالله نجفی / میدان امام اصفهان / خانه‌های تاریخی / میراث فرهنگی اصفهان
گذر آقانور الله نجفی در بن‌بست
اختلاف بر سر تخریب و بازسازی یک محور تاریخی در شهر اصفهان میان اداره کل میراث فرهنگی و شهرداری موضوع جدیدی نیست. البته این بار هم درست مثل طرح‌های قبلی اختلافات زمانی خود را نشان داد که طرح در حال اجرا بود و در همین حال انتقادات کارشناسان و صاحب‌نظران از یک‌سو و نگرانی فعالان و دوستداران اصفهان از سوی دیگر روانه طرحی شد که در نیمه‌راه باقی‌مانده است.
۱۳۹۸/۰۸/۱۹
کسب رتبه اول بیمارستان عیسی بن مریم (ع) اصفهان در بخش زایشگاه در کشور
اصفهان –راعی : رئیس بیمارستان عیسی بن مریم از کسب رتبه اول بیمارستان عیسی بن مریم(ع) اصفهان در بخش زایشگاه در کشور خبر داد.امین رضا طباطبایی در جمع اصحاب رسانه گفت: بر اساس رتبه بندی سازمان بهداشت بیمارستان عیسی بن مریم موفق به کسب رتبه اول کشور در حوزه‌های پزشکی، پیرا پزشکی، مامایی و زایشگاه شده است.وی بیان کرد: بیمارستان عیسی بن مریم با قدمت و سابقه حدود 200 هزار متولد تا به امروز و ماهیانه 125 زایمان طبیعی لوح برتر بیمارستان دوستدار مادر و ترویج زایمان طبیعی و لوح برتر بیمارستان دوستدار کودک را کسب کرده است.عضوهیات مدیره بیمارستان عیسی بن مریم با اشاره به یکصدو پانزدهمین سال تاسیس بیمارستان عیسی بن مریم افزود: چشم انداز کلی این بیمارستان ارائه خدمات با کیفیت در کمترین زمان به بیماران و مراجعه …
۱۳۹۸/۰۸/۱۴ / بانک اطلاعات هنرهای سنتی / عبدالمجید شریف زاده / صنایع‌دستی
راه‌اندازی بانک اطلاعات هنرمندان هنرهای سنتی/ثبت اطلاعات ۲۷۰هنرمند
بانک اطلاعات هنرمندان با هدف اعتلای سطح دانش و ارتقای سطح مهارت‌های تخصصی در حوزه هنرهای‌سنتی توسط گروه پژوهشی هنرهای سنتی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، راه‌اندازی و تا کنون اطلاعات مربوط به ۲۷۰ هنرمند از استان‌های تهران، مازندران و اصفهان در این بانک ثبت شده است.
۱۳۹۸/۰۸/۰۵ / نخل / عزاداری / استانی-شهرستانها
الهیاری: غفلت از میراث فرهنگی ناملموس آسیب‌های جبران‌ ناپذیری دارد
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان اصفهان گفت: غفلت، آسیب و خسارات وارده بر میراث فرهنگی ناملموس جبران ناپذیر است.
۱۳۹۸/۰۸/۰۵ / گردشگری / چین / روابط خارجی / گردشگران / اصفهان / هواپیمایی
مدیرکل میراث فرهنگی استان: امیدواریم پرواز پکن - اصفهان برقرار شود
اصفهان - ایرنا - مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اصفهان با اشاره به اینکه آمار ورود گردشگران چینی به استان رو به افزایش است، ابراز امیدواری کرد که پرواز مستقیم اصفهان - پکن توسط شرکت‌های هواپیمایی برقرار شود.
۱۳۹۸/۰۷/۱۷ / استانی-اقتصادی / منطقه اصفهان / زاینده‌رود / جریان آب
زاینده رود را در یک روز خلاصه نکنیم
زاینده‌رود یا زنده رود، رگ حیات استان اصفهان است. فارغ از ابعاد کشاورزی، محیط زیستی و صنعتی، این رودخانه زندگی‌بخش به‌عنوان نماد هویتی و فرهنگی شناخته می‌شود. با همین نگاه بود که زاینده‌رود به‌عنوان ۱۱۸ اُمین اثر طبیعی، توسط سازمان میراث فرهنگی در ۲۰ بهمن ۱۳۸۹ در فهرست میراث طبیعی ایران قرار گرفت.
۱۳۹۸/۰۷/۰۸ / باغ پسته‌ای با قدمت 800 سال در زواره / استانی-فرهنگی و هنری
شناسایی باغ پسته‌ای با قدمت 800 سال در زواره اصفهان + فیلم
رئیس اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری شهرستان اردستان گفت: باغ پسته‌ای در زواره با قدمت 800 سال شناسایی شده است.
۱۳۹۸/۰۷/۰۶ / استانی-فرهنگی و هنری / میراث فرهنگی / اردکان / کاروانسرای قلعه خرگوشی یزد
کاروانسرای «قلعه خرگوشی» یزد چشم انتظار تخصیص اعتبار
کاروانسرای «قلعه خرگوشی» از مهمترین کاروانسراهای صفوی واقع در مسیر تاریخی و ثبت شده اردکان یزد به ورزنه اصفهان است که این روزها حال و روز خوشی ندارد ولی با این حال معاون میراث فرهنگی از پیش‎بینی 600 میلیون تومان اعتبار برای مرمت آن در صورت تخصیص خبر می‌دهد.
۱۳۹۸/۰۷/۰۱ / مرمت بافت تاریخی زواره
پایان عملیات مرمت و بهسازی گذرهای تاریخی بافت زواره
مدیرکل میراث فرهنگی استان اصفهان از پایان عملیات مرمت و بهسازی گذرهای تاریخی بافت زواره خبر داد.
۱۳۹۸/۰۶/۲۵
حقیقت حمام خسرو آقا را چه کسی فاش می‌کند؟
موضوع تخریب حمام خسرو آقا، پس از رسانه‌ای شدن اظهارت رئیس سابق اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان و هم‌چنین معاون عمرانی اسبق استانداری اصفهان در ایسنا، بار دیگر بر سر زبان‌ها افتاده تا بلکه از چهره حقیقی عاملان تخریب این اثر معماری دوران صفوی، پرده برداشته شود. در متن...
۱۳۹۸/۰۶/۱۸ / عاشورای حسینی / محرم ۹۸ / اصفهان / میراث فرهنگی
۸۰ آیین محرم و عاشورا در استان اصفهان در فهرست میراث ناملموس ثبت شد
اصفهان - ایرنا - مدیرکل میراث فرهنگی استان اصفهان از ثبت ۸۰ آیین مرتبط با محرم و عاشورا که در این استان برگزار می شود در فهرست میراث ملی ناملموس کشور خبر داد.
۱۳۹۸/۰۶/۱۸
آخرین تصمیمات وزارت راه و شهرسازی برای ساماندهی "گذر آقا نورالله نجفی"
میدان نقش جهان یکی از با ارزش‌ترین پهنه های فرهنگی و تاریخی اصفهان از دیرباز با حواشی متعددی مانند عبور خط دوم مترو، احداث برج جهان نما و تردد خودروها در حریم خود مواجه بوده و موجب نگرانی دوستداران میراث فرهنگی شده است؛ یکی از این چالش ها که از...
۱۳۹۸/۰۶/۱۶ / مدرسه چهارباغ
حفاظ گذاری مدرسه چهار باغ، بدون مجوز میراث
طی هفته گذشته، دهانه عمده رواق‌های بیرونی مدرسه علمیه امام صادق (ع) یا همان مدرسه ثبت ملی شده‌ی چهارباغ،حفاظ گذاری شده و حالا معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی صنایع‌ دستی و گردشگری استان اصفهان می‌گوید این اداره کل، هیچ مجوزی برای این اقدام صادر نکرده است.
۱۳۹۸/۰۶/۱۵ / میدان نقش‌جهان / محرم 98
ویدئو / چرا عزاداران اصفهانی، پیاده به میدان نقش جهان نمی‌روند؟
پنج سال قبل پلیس راهور اصفهان اعلام کرد تردد خودرو و موتورسیکلت در میدان نقش جهان ممنوع است. با فرارسیدن ایام محرم، این میدان محل برگزاری مراسم مختلف عزاداری شده و شب‌ها خودروهای بسیاری وارد میدان می‌شوند و تا پایان مراسم همانجا توقف می‌کنند. میراث فرهنگی می‌گوید «دروازه‌های ورود و خروج خودرو در اختیار میراث نیست و زیر نظر شهرداری است.» شهرداری هم می‌گوید «فرمانده انتظامی استان اجازه این کار را داده است.» تا الان تماس‌های خبرنگار ایسنا، از سوی روابط عمومی فرماندهی انتظامی اصفهان بی‌پاسخ مانده است.
۱۳۹۸/۰۶/۱۲
سالک: میراث فرهنگی طبق اقتصاد مقاومتی به منبع درآمدی تبدیل شد
نماینده مردم اصفهان در مجلس گفت: براساس مواد اقتصاد مقاومتی میراث فرهنگی به یک منبع درآمدی تبدیل شده که این مساله قابل توجه است.
۱۳۹۸/۰۶/۱۲
سالک:برنامه‌های مونسان مطابق با اسناد بالادستی است
نماینده اصفهان در مجلس گفت: ۳۲ درصد برنامه‌های ارائه شده از سوی وزیر پیشنهادی میراث فرهنگی همسو با برنامه‌های سیاست‌های ابلاغی دولت و برنامه ششم توسعه است.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •