شنبه, ۳ آبان, ۱۳۹۹ / 24 October, 2020
نارسایی کلیه
خواب رفتن دست و پا نشانه چیست؟
۱۳۹۹/۰۷/۲۷ / خواب رفتن دست و پا / خواب رفتگی / نارسایی کلیه / سبک زندگی / پارسی خبر / بی حسی
خواب رفتن دست و پا نشانه چیست؟
همایون پورشاهد متخصص داخلی، گفت: یکی از معضلات رایج این روز‌ها خواب رفتن دست و پا است. او افزود: افراد باید توجه داشته باشند به هنگام خواب رفتن دست و پاهایشان حالت قرار گیری اندام خود را تغییر دهند، تا بدن از حالت خواب رفتگی مزمن یا همان گزگز نجات یابد. البته این خواب رفتگی‌ها در بدن هر فرد یک نوع خود را نشان می‌دهد، به طورکلی خارش، بی‌حسی، گاهی اوقات درد در انگشتان پا و ضعف عضلات از دیگر علائم این معضل است. پورشاهد در ادامه برخی خواب رفتگی‌ها را خطرناک دانست و گفت: برخی خواب رفتن‌های دست و پا که با درد همراه هستند نشان از یک بیماری خطرناک عصبی می دهند، بنابراین اگر به هنگام خواب رفتن اندام های بدن، افراد دچار ضعف مفاصل بودند لازم است تا در اولین فرصت به پزشک مراجعه کنند، زیرا اگر این مشکل در …
درمان های خانگی برای کاهش اوره خون
۱۳۹۹/۰۷/۲۵ / کاهش اوره خون / نارسایی کلیه / درمان خانگی / پارسی خبر / سبک زندگی
درمان های خانگی برای کاهش اوره خون
خوردن غذا‌های کم پروتئین مانند تخم مرغ، ماهی غیر دودی و بوقلمون و عدم زیاده روی در مصرف آن‌ها به کاهش سطح اوره در خون کمک می‌کند.
نارسایی حاد کلیوی؛ عارضه دیگر کرونا
۱۳۹۹/۰۷/۰۱
نارسایی حاد کلیوی؛ عارضه دیگر کرونا
رئیس انجمن اورولوژی ایران گفت: همانگونه که ویروس کرونا در ریه می‌تواند به رسپتور‌های موجود بچسبد، می‌تواند به رسپتور‌های کلیه هم متصل شود و موجب تکثیر و چسبندگی در لوله‌های کلیوی شود. البته میزان این چسبندگی در کلیه به مراتب کمتر از ریه است، اما می‌تواند تا بروز نارسایی کلیه نیز پیشروی کند.
۱۳۹۹/۰۶/۲۳
مرگ عدل مظفر
پادشاهان قاجار که باید از مادر قاجاری می‌بودند دچار بیماری‌های ژنتیک ناشی از ازدواج‌های خانوادگی بودند. عباس میرزا، ولیعهدی که به دلیری و اصلاح‌طلبی شهرت داشت، اندکی پیش از مرگ پدرش فتحعلیشاه، در 48 سالگی در اثر بیماری نارسایی کلیه و بیماری قند درگذشت. پسرش محمدشاه قاجار نیز در 42 سالگی با بیماری نقرس و ورم پا و بیماری قند در 42 سالگی درگذشت. ناصرالدین‌شاه از این زنجیره مرگ جان به در برد، اما فرزندش مظفرالدین‌شاه که از نوجوانی بیمار بود تا 54 سالگی دوام آورد و پس از امضای فرمان مشروطیت درگذشت. فرزندش محمدعلیشاه پس از عزل از سلطنت در 53 سالگی به دلیل بیماری قند درگذشت. فرزندانش احمد شاه به همین بیماری در 32 سالگی و برادرش محمدحسن میرزا نیز در 43 سالگی درگذشت. شاید …
زنگ هشدار افزایش بیماران دیالیزی در قزوین به صدا درآمده است
۱۳۹۹/۰۶/۱۳ / نارسایی کلیه / حمایت از بیماران خاص / اختصاصی ایرنا / استان قزوین / بهداشت و سلامت
زنگ هشدار افزایش بیماران دیالیزی در قزوین به صدا درآمده است
قزوین – ایرنا- مدیر انجمن حمایت از بیماران کلیوی در استان قزوین از افزایش مبتلایان به بیماری کلیوی در استان خبر داد و گفت: هم اکنون بیش از ۴۵ بیمار دیالیزی در صف انتظار پیوند کلیه هستند.
کرونا به کدام اندام ها بدن آسیب می زند
۱۳۹۹/۰۶/۱۱ / کلیه / کرونا
کرونا به کدام اندام ها بدن آسیب می زند
رئیس انجمن اورولوژی ایران گفت: ویروس کرونا علاوه بر اینکه ریه و گوارش را تحت تاثیر قرار می‌دهد به دستگاه ادراری نیز نفوذ کرده و نارسایی کلیه به وجود می‌آورد.
کرونا سبب نارسایی کلیه می‌شود
۱۳۹۹/۰۶/۱۱
کرونا سبب نارسایی کلیه می‌شود
بصیری گفت: ویروس کرونا علاوه بر اینکه ریه و گوارش را تحت تاثیر قرار می‌دهد به دستگاه ادراری نیز نفوذ کرده و نارسایی کلیه به وجود می‌آورد.
آیا کرونا بر کلیه ها تاثیرگذار است؟
۱۳۹۹/۰۶/۱۰ / ویروس کرونا / کلیه / نارسایی کلیه / سبک زندگی / پارسی خبر
آیا کرونا بر کلیه ها تاثیرگذار است؟
بصیری گفت: ویروس کرونا علاوه بر اینکه ریه و گوارش را تحت تاثیر قرار می‌دهد به دستگاه ادراری نیز نفوذ کرده و نارسایی کلیه به وجود می‌آورد.
کمبود داروی مایفورتیک، مشکلی برای بیماران پیوند کلیه
۱۳۹۹/۰۶/۰۵ / نارسایی کلیه / داروخانه / وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی
کمبود داروی مایفورتیک، مشکلی برای بیماران پیوند کلیه
تهران - ایرنا - عضو هیات مدیره انجمن حمایت از بیماران کلیوی گفت: داروی مایفورتیک که برای جلوگیری از پس زدن پیوند بیماران کلیوی کاربرد دارد، مدتی است نایاب شده و بیماران مصرف کننده این دارو برای تامین آن دچار مشکل شده‌اند.
تاثیرات کرونا بر کلیه از زبان رئیس انجمن اورولوژی ایران
۱۳۹۹/۰۶/۰۴ / ویروس کرونا
تاثیرات کرونا بر کلیه از زبان رئیس انجمن اورولوژی ایران
ایرنا نوشت: رئیس انجمن اورولوژی ایران گفت: ویروس کرونا علاوه بر اینکه ریه و گوارش را تحت تاثیر قرار می‌دهد به دستگاه ادراری نیز نفوذ کرده و نارسایی کلیه بوجود می‌آورد.
ابداع ابزاری برای کمک به درمان دیابتی‌های مبتلا به کرونا
۱۳۹۹/۰۶/۰۴ / ویروس کرونا / بهداشت و سلامت / دیابت / هراس جهانی از ویروس کرونا
ابداع ابزاری برای کمک به درمان دیابتی‌های مبتلا به کرونا
تهران- ایرنا- گروهی از محققان دانشگاه میشیگان آمریکا الگوریتمی برای کمک به درمان بیماران دیابتی مبتلا به کرونا ابداع کردند که می‌تواند خطر ابتلا به عوارضی مانند نارسایی کلیه و دیسترس تنفسی را در این افراد کاهش دهد.
سنگ کلیه چه ربطی به خوردن لبنیات دارد؟
۱۳۹۹/۰۵/۲۰ / سنگ کلیه / لنیات / سلامت / فرآورده های لبنی / پارسی خبر
سنگ کلیه چه ربطی به خوردن لبنیات دارد؟
حسن ارگانی فوق تخصص بیماری‌های کلیه، درباره بیماری‌های کلیه اظهار داشت: علائم بیماری کلیه بستگی به نوع بیماری دارد، تنبلی کلیه و نارسایی کلیه به موارد حاد و مزمن تقسیم بندی می‌شود و در موارد مزمن ممکن است علائم خاصی وجود نداشته باشد و خود را با علائمی مانند خستگی عمومی، ضعف بدن و کم اشتهایی نشان دهد، در بیماری حاد، تغییر رنگ ادرار، افزایش ناگهانی فشار خون و اختلال هوشیاری مشاهده می‌شود.وی در پاسخ به این پرسش که آیا ممکن است در صورت سنگ‌ساز شدن یک کلیه، کلیه دیگر درگیر شود گفت: بله این موضوع ممکن است و در صورت رعایت نکردن اصول تغذیه ممکن است کلیه دیگر نیز درگیر سنگ‌سازی شود، لذا لازم است این افراد هر شش ماه یکبار به پزشک مراجعه کنند و دارو‌های مورد نیاز را دریافت کنند.ارگانی در پاسخ به این پرسش …
علائم بالینی بیماری کلیه چیست؟
۱۳۹۹/۰۵/۱۴ / بیماری کلیه / نارسایی کلیه / سموم بدن / الکل / سبک زندگی / پارسی خبر
علائم بالینی بیماری کلیه چیست؟
فوق تخصص ارولوژی گفت: اگر کلیه ضعیف شده باشد، علائم آن شامل بی حسی،کم توانی، ناخوشی عمومی، بی‌اشتهایی، تهوع، استفراغ، خارش بدن، عصبی بودن، کم حوصلگی و افسردگی است.
۱۳۹۹/۰۵/۱۴
علائم هشداردهنده ای که می گویند ممکن است به نارسایی کلیه دچار شده باشید
یک فوق تخصص اورولوژی گفت: نارسایی کلیه در برخی از افراد تا پیشرفت ۵۰ درصدی نداشته باشد هیچ علامتی ندارد، این عارضه تنها با آزمایش قابل تشخیص است.
نارسایی کلیه چگونه تشخیص داده می‌شود؟
۱۳۹۹/۰۵/۱۳ / نارسایی کلیه / رنگ ادرار / درد پهلو / سلامت / سبک زندگی / پارسی خبر
نارسایی کلیه چگونه تشخیص داده می‌شود؟
یک فوق تخصص اورولوژی گفت: نارسایی کلیه در
«کلیه» کدام افراد بیشتر آسیب پذیر است؟
۱۳۹۹/۰۵/۱۲ / سرطان / درد / سونوگرافی / کلیه / فشار خون / دیابت / دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی / سلامت
«کلیه» کدام افراد بیشتر آسیب پذیر است؟
فوق تخصص ارولوژی گفت: افرادی که بیماری دیابت، فشار خون، کلیه‌های پلی کیستیک، سنگ کلیه و سرطان پروستات دارند و افرادی که نمک زیاد مصرف می کنند، بیشتر در معرض نارسایی کلیه قرار دارند.
چه کسانی بیشتر در معرض نارسایی کلیه هستند
۱۳۹۹/۰۵/۱۱ / بیماران دیالیزی / بیماران کلیوی / عباس بصیری
چه کسانی بیشتر در معرض نارسایی کلیه هستند
رئیس انجمن متخصصان ارولوژی ایران گفت: افرادی که دیابت، فشار خون، کلیه‌های پلی کیستیک، سنگ کلیه و سرطان پروستات دارند و افرادی که نمک زیاد مصرف می کنند، بیشتر در معرض نارسایی کلیه قرار دارند.
کاهش فشار خون با ۸ نسخه بی نظیر خانگی
۱۳۹۹/۰۵/۰۵ / اخبار سلامت / فشار خون
کاهش فشار خون با ۸ نسخه بی نظیر خانگی
باید بدانید که بیماری خطرناک فشار خون بالا بدون علامت است و شاید تا زمانی که منجر به بروز عوارض نشود تشخیص داده نخواهد شد. برای پی بردن به این عارضه باید به طور مرتب (هر سه سال یک بار) فشار خونتان را اندازه گیری کنید. فشار خون بالا عوارضی همچون نارسایی کلیه، اختلال بینایی، سکته قلبی و سکته مغزی را در پی خواهد داشت.
خطر 16برابری کرونا برای سرطانی‌ها
۱۳۹۹/۰۵/۰۴
خطر 16برابری کرونا برای سرطانی‌ها
گزارش جدید پژوهشگران نشان می‌دهد بیماری کووید-۱۹ برای افراد مبتلا به سرطان بسیار خطرناک‌تر است. به‌گزارش ساینس، یافته‌های این مطالعه مبتنی بر گزارش سلامت ۲۱۲هزار شخص مبتلا به سلامت است. نتیجه نشان می‌دهد بیماری کووید-۱۹ ریسک مرگ را در اشخاص سرطانی در قیاس با اشخاص فاقد سرطان ۱۶برابر بیشتر می‌کند. بیماران سرطانی مبتلا به کووید-۱۹ دارای سایر مشکلات سلامت  مانند نارسایی کلیه، چاقی یا بیماری قلبی (heart disease) هستند که هریک از آنها با افزایش خطر بیماری شدید کووید-۱۹ مرتبط است. «هارپریت سینگ» عضو مرکز …
کدام بیماران گرمازده باید به بیمارستان بروند؟
۱۳۹۹/۰۴/۲۹ / استانی-اجتماعی / اخبار اجتماعی - خوزستان / گرما / گرمازدگی / اورژانس
کدام بیماران گرمازده باید به بیمارستان بروند؟
یک متخصص طب اورژانس گفت: دمای بدن کسانی که دچار گرمازدگی شدید می شوند، از ۴۰ درجه بیشتر می شود و عملا تمام سیستم بدن درگیر و دچار نارسایی کلیه و کبد، افت فشار و اختلال انعقادی می شوند و سطح هوشیاری مختل می شود بنابراین اگر فردی دچار گرمازدگی شد و سطح هوشیاری اش را از دست داد، باید جدی گرفته شود و بیمار در سریعترین زمان به بیمارستان منتقل شود.
۱۳۹۹/۰۴/۲۰
ماضی نه چندان بعید
سی‌ویک‌سال پیش در چنین روزی، برابر یازدهم جولای 1989 میلادی، لارنس الیویه، بازیگر شهیر انگلیسی بر اثر نارسایی کلیه در هشتادودو سالگی درگذشت. پیکر او را در «گوشه شاعران» کلیسای وست‌مینستر لندن به خاک سپردند. در کارنامه الیویه بازی در بیش از 120 نقش تئاتری را می‌توان مشاهده کرد، کما اینکه او یکی از استادان بنام در عرصه اجرای آثار شکسپیر نیز به شمار می‌رود. الیویه طی حیات حرفه‌ای خود در 60 فیلم سینمایی ایفای نقش کرد و 11 بار نامزد دریافت جایزه اسکار شد. کاراکتر دکتر کریستین زل، در فیلم «دونده ماراتن» Marathon Man به کارگردانی جان شلزینگر و محصول 1976 میلادی که جزو شرورترین شخصیت‌های تاریخ سینما قلمداد می‌شود، حاصل هنرنمایی این بازیگر …
چگونه باید از کم آبی بدن جلوگیری کنیم؟
۱۳۹۹/۰۴/۱۸ / کم آبی بدن / تشنگی / کم تحرکی / گرمازدگی / سبک زندگی / پارسی خبر
چگونه باید از کم آبی بدن جلوگیری کنیم؟
آب به تنظیم دمای بدن و عملکرد مناسب قلب کمک می کند و به همین دلیل کم آبی و کم تحرکی در بدن عوارض زیادی برای سلامتی به دنبال خواهد داشت. کم آبی چه بلایی سرتان می‌آورد؟  تاثیر کم‌آبی بدن بر مغز ۷۵ درصد از مغز را آب تشکیل داده است و مهم‌ترین وظیفه آب موجود در اطراف مغز، جلوگیری از ضربه و آسیب به مغز است که کمبود آن باعث آسیب مغزی می‌شود. همچنین با از دست دادن آب بدن و کمبود آن فعالیت‌ انتقال دهنده‌های عصبی مغز مختل شده در نتیجه مانع از تمرکز و توجه می‌شود و عملکرد‌های شناختی را کاهش می‌دهد. سر درد و خستگی اگر به علت کم آبی تولید مایع مغزی کاهش پیدا کند وزن مغز در نبود آب بر روی نخاع بیشتر و باعث ایجاد سردرد در افراد می‌شود. علت خستگی و خواب آلودگی ناشی از کم آبی بدن در افراد؛ کاهش اکسیژن و فشارخون …
اهمیت درمان زودرس افسردگی مادران باردار
۱۳۹۹/۰۴/۱۵ / افسردگی بارداری / پره اکلامپسی / نارسایی کلیه / سبک زندگی / پارسی خبر
اهمیت درمان زودرس افسردگی مادران باردار
زنان باردار مبتلا به «پره اکلامپسی» بیشتر در معرض نارسایی کلیه قرار دارند.
آخرین وضعیت درمان بیماریهای کلیوی با سلول بنیادی در کشور
۱۳۹۹/۰۴/۰۶ / پژوهشگاه رویان / کلیه / تحقیقات علمی / رضا مقدس علی
آخرین وضعیت درمان بیماریهای کلیوی با سلول بنیادی در کشور
محققان رویان تحقیقات درخصوص نارسایی کلیه با سلول بنیادی را به نتیجه رساندند و اکنون درصددند تا کارآزمایی بالینی آن را نیز انجام دهند.
۷ گیاه طبیعی برای شستشوی کلیه
۱۳۹۹/۰۳/۲۶
۷ گیاه طبیعی برای شستشوی کلیه
کلیه ها کارهای مهم زیادی انجام می دهند، و اگر آنها را سالم نگه نداریم، در معرض شرایط خطرناکی مانند نارسایی کلیه یا سرطان کلیه قرار می گیریم. اصلی ترین و شناخته شده ترین عملکرد کلیه ها، فیلتر کردن خون و دفع زباله های مایع است. اما آنها خیلی بیشتر از این کار می کنند.
تصاویری از زنده‌یاد محمدعلی کشاورز
۱۳۹۹/۰۳/۲۹
تصاویری از زنده‌یاد محمدعلی کشاورز
محمّدعلی کشاورز ۲۶ فروردین ۱۳۰۹ در اصفهان بدنیا آمد. او بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون ایران و دارای نشان درجه یک فرهنگ و هنر بود. از محمدعلی کشاورز، در کنار داوود رشیدی، عزت‌الله انتظامی، جمشید مشایخی و علی نصیریان به سبب تأثیرشان در فیلم‌های ایرانی به عنوان پنج بازیگر مرد ماندگار تاریخ تئاتر، سینما و تلویزیون ایران یاد می‌شود. این هنرمند در ۲۵ خرداد ۱۳۹۹ بر اثر نارسایی کلیه در سن ۹۰ سالگی در تهران درگذشت. در تصاویر روز عکس‌های این هنرمند شهیر ایرانی را ببینید.
محمدعلی کشاورز درگذشت؛ علت فوت محمدعلی کشاورز چه بود؟
۱۳۹۹/۰۳/۲۵ / محمدعلی کشاورز
محمدعلی کشاورز درگذشت؛ علت فوت محمدعلی کشاورز چه بود؟
محمدعلی کشاورز هنرمند پیشکسوت سینما و تلویزیون ظهر شنبه ۲۵ خرداد در بیمارستان آتیه تهران فوت شدند. علت فوت ایشان نارسایی کلیه و عفونت ریه بوده است.
موج دوم کرونا در تهران و ۴ استان کشور/ نگرانی از بروز موج سوم
۱۳۹۹/۰۳/۱۲ / شیوع کرونا در ایران / شیوع کرونا در تهران / شیوع کرونا در خوزستان / مسعود مردانی
موج دوم کرونا در تهران و ۴ استان کشور/ نگرانی از بروز موج سوم
دکتر مسعود مردانی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به درگیری عروق در بیماری کووید-۱۹، گفت: وقتی فردی به کرونا مبتلا می‌شود، در آنزیم‌های رگ داخل ارگان‌های مختلف یک ضایعه التهابی ایجاد می‌کند و می‌تواند منجر به آمبولی شود. به همین دلیل است که اگر رگ قلب را بگیرد، منجر به سکته قلبی و اگر هم رگ مغز را درگیر کند، منجر به سکته مغزی می‌شود یا اگر رگ کلیه را درگیر کند، نارسایی کلیه ایجاد می‌شود.
نارسایی کلیوی چیست؟ علائم، عوارض و درمان نارسایی کلیه
۱۳۹۹/۰۲/۲۳ / نارسایی کلیه / درمان / علائم نارسایی کلیه / پارسی خبر
نارسایی کلیوی چیست؟ علائم، عوارض و درمان نارسایی کلیه
 نارسایی مزمن کلیه در واقع، از بین رفتن تدریجی عملکرد کلیه است. کلیه مواد زائد و مایعات اضافی را از خون فیلتر می‌کند، و این مواد زائد از طریق ادرار دفع می‌شوند. هنگامی که نارسایی کلیه به مرحله پیشرفته می‌رسد، سطح خطرناک مایعات، الکترولیت‌ها و ضایعات می‌توانند در بدن ایجاد شود. در مراحل اولیه بیماری مزمن کلیه، ممکن است علائم کمی داشته باشید. بیماری مزمن کلیه تا زمانی که عملکرد کلیه شما به میزان قابل توجهی مختل نشود ممکن است آشکار نباشد. درمان بیماری مزمن کلیه در کاهش سرعت پیشرفت کلیه، معمولاً با کنترل علت اصلی، متمرکز است. بیماری مزمن کلیه می‌تواند تا نارسایی کلیه در مرحله انتهایی پیش رود، که بدون فیلتر مصنوعی (دیالیز) یا پیوند کلیه کشنده است.علائم نارسایی کلیوی در صورت پیشرفت آهسته آسیب به …
نکات حیاتی و مهم برای کسانی که نارسایی کلیوی دارند
۱۳۹۹/۰۲/۲۲ / نارسایی کلیه / سلامت کلیه / پارسی خبر / کلیه / موادغذایی
نکات حیاتی و مهم برای کسانی که نارسایی کلیوی دارند
درمان و آموزش پزشکی، اگر مبتلا به بیماری کلیوی هستید و قصد دارید از غذای رستوران‌ها استفاده در ابتدا رژیم غذایی که برای شما تجویز شده را به خوبی یاد بگیرید و توصیه‌ها و نکات لازم را از متخصص تغذیه خود سوال کنید.به یاد داشته باشید که فقط کارشناسان، کارشناسان ارشد و متخصصین تغذیه می‌توانند رژیم غذایی صحیح، علمی و توصیه‌های سلامت بخش را به شما ارائه دهند و این کار در تخصص فرد دیگری نیست.اگر محدودیت مصرف سدیم، پتاسیم، فسفر یا پروتیین دارید این اطلاعات به شما کمک می‌کند تا بر اساس نیاز خود بهترین تصمیم را بگیرید، در وهله اول رستورانی را انتخاب کنید که با توجه به رژیم شما مناسب‌ترین غذا‌ها را ارائه می‌کند، با دقت به منوی غذایی رستوران نگاه کنید و از مدیر رستوران بخواهید جزئیات بیشتری راجع به مواردی …
مبتلایان به نارسایی کلیه در ایام کرونایی چگونه غذاهای رستورانی مصرف کنند؟
۱۳۹۹/۰۲/۲۲
مبتلایان به نارسایی کلیه در ایام کرونایی چگونه غذاهای رستورانی مصرف کنند؟
با توجه به اجرا شدن طرح فاصله‌گذاری اجتماعی هوشمند در بسیاری از رستوران‌ها، امکان پذیرایی به صورت غذای بیرون بر به وجود آمده است افرادی که مبتلا به بیماری‌های کلیوی هستند باید موارد بهداشتی را با دقت بیشتری رعایت کنند.
راه حلی برای پرهیز از ریزه‌خواری‌های عادتی
۱۳۹۹/۰۲/۱۳ / پارسی خبر / موادغذایی / پرخوری / روزه داری
راه حلی برای پرهیز از ریزه‌خواری‌های عادتی
 مرجان بهزادی مقدم با بیان اینکه ماه مبارک رمضان فرصتی است برای تزکیه نفس و جلوگیری از انباشت بی رویه دستگاه گوارش و پاکسازی درون از دو منظر جسمی و روحی، اظهار کرد: پرهیز از ریزه‌خواری‌های عادتی، تعدیل در دریافت انرژی و عدم وجود سربار کالری که در حالت عادی موجب افزایش توده چربی در بدن می‌شود، از مزایای روزه‌داری است.وی ادامه داد: با این حال اگر روزه داری و امساک از خوردن آب و غذا برای ساعات طولانی به شکل اصولی انجام نشود نه تنها فرد روزه‌دار از مزایای این عبادت بی بهره خواهد بود، بلکه دلیل نادیده گرفتن پیام‌های فیزیولوژیک بدن (گرسنگی و تشنگی) که برای رفع نیاز‌های سلولی است، موجب بروز مشکلاتی نظیر کاهش توده عضلانی و استخوانی بدن، افزایش شانس بیماری نارسایی کلیه، افزایش حتمال بروز سنگ کلیه و صفرا، …
نکاتی برای جبران
۱۳۹۹/۰۲/۱۳ / پارسی خبر / روزه داری / تغذیه / یبوست
نکاتی برای جبران "گرسنگی" و "تشنگی" در روزه‌داری
 عضو هیات مدیره انجمن تغذیه ایران با بیان اینکه ماه مبارک رمضان فرصتی است برای تزکیه نفس و جلوگیری از انباشت بی رویه دستگاه گوارش و پاکسازی درون از دو منظر جسمی و روحی، اظهار کرد: پرهیز از ریزه‌خواری‌های عادتی، تعدیل در دریافت انرژی و عدم وجود سربار کالری که در حالت عادی موجب افزایش توده چربی در بدن می‌شود، از مزایای روزه‌داری است.وی ادامه داد: با این حال اگر روزه داری و امساک از خوردن آب و غذا برای ساعات طولانی به شکل اصولی انجام نشود نه تنها فرد روزه‌دار از مزایای این عبادت بی بهره خواهد بود، بلکه دلیل نادیده گرفتن پیام‌های فیزیولوژیک بدن (گرسنگی و تشنگی) که برای رفع نیاز‌های سلولی است، موجب بروز مشکلاتی نظیر کاهش توده عضلانی و استخوانی بدن، افزایش شانس بیماری نارسایی کلیه، افزایش حتمال بروز …
تاثیر تمرینات ورزشی بر کاهش درد بیماران مزمن کلیوی
۱۳۹۹/۰۱/۲۴ / پارسی خبر / بیماری کلیوی / خستگی
تاثیر تمرینات ورزشی بر کاهش درد بیماران مزمن کلیوی
بیماران مبتلا به نارسایی کلیه جهت تداوم حیات خود نیازمند درمان‌های جایگزین هستند که همودیالیز یکی از رایج‌ترین این درمان‌ها است. خستگی و فقدان انرژی یکی از نشانه‌های شایع در بیماران همودیالیزی است.
درمان آسیب‌های کلیوی ناشی از لوپوس با داروی سرطان
۱۳۹۹/۰۱/۲۱ / نارسایی کلیه / سرطان
درمان آسیب‌های کلیوی ناشی از لوپوس با داروی سرطان
تهران – ایرنا – مطالعات اخیر محققان دانشگاه ییل نشان می‌دهد یکی از داروهای درمان سرطان می‌تواند آسیب‌های کلیوی ناشی از بیماری لوپوس را ترمیم کند و مانع از آسیب‌های بیشتر شود.
چگونه کلیه مصنوعی و دیالیز مینیاتوری جان میلیون‌ها انسان را نجات خواهد داد؟
۱۳۹۸/۱۲/۲۶
چگونه کلیه مصنوعی و دیالیز مینیاتوری جان میلیون‌ها انسان را نجات خواهد داد؟
پژوهشگران پس از چندین دهه پیشرفت آهسته، درحال بررسی درمان‌های بهتری برای نارسایی کلیه هستند. شمار افرادی که در اثر نارسایی کلیه از دنیا می‌روند، از قربانیان HIV و سل بیشتر است.
آنچه باید درباره کرونا بدانیم
۱۳۹۸/۱۲/۰۵
آنچه باید درباره کرونا بدانیم
علائم شایع: تب، سرفه، کوتاهی تنفس، علائم گوارشی و اسهال علائم در موارد حاد: عفونت ریه، سندروم تنفسی حاد شدید و نارسایی کلیه افراد بیشتر در معرض ابتلا: سالمندان، افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای مثل دیابت، بیماری‌های قلبی، خانم‌های باردار و کودکان راه‌های احتمالی انتقال انتشار از راه‌ هوا، تماس نزدیک با انسان مبتلا، دست‌زدن به وسایل آلوده راه‌های پیشگیری به‌طور مداوم و در هر زمان ممکن اقدام به شست‌و شوی کامل دست‌ها با آب و صابون کنید. از دست‌دادن و روبوسی با افراد دارای علائم تنفسی (سرفه، …
۱۳۹۸/۱۱/۲۷ / دیابت / علائم دیابت / پارسی خبر / تشنگی زیاد
چگونه متوجه شویم در معرض خطر دیابت هستیم
دیابت یک مشکل جهانی در حال رشد است. بین سال‌های ۱۹۸۰ و ۲۰۱۴، براساس اعلام سازمان بهداشت جهانی، تعداد مبتلایان به دیابت در سراسر جهان از ۱۰۸ میلیون به ۴۲۲ میلیون نفر رسیده است. تشدید دیابت می‌تواند منجر به کوری، نارسایی کلیه، سکته قلبی و سکته مغزی شود.
۱۳۹۸/۱۱/۱۹
یک دیابتولوژیست، نسبت به شیوع دیابت تیپ ۲
در بچه های ایرانی هشدار داد.به گزارش مهر، علی اکبر رئوف صائب در حاشیه کنگره انسولین تراپی، گفت: متاسفانه سن ابتلاء به دیابت در دنیا و ایران رو به کاهش است. وی با عنوان این مطلب که فقر آموزش در کشور باعث شده تا سن ابتلاء به دیابت کمی‌بیشتر از دنیا شدت بگیرد، افزود: فقط با آموزش‌های سالی یک بار به بهانه روز جهانی دیابت و…، نمی‌توان در پیشگیری و کنترل این بیماری موفق بود.رئوف صائب ادامه داد: آموزش در تغذیه و سبک زندگی، از موضوعات مهمی‌است که در کشور مورد غفلت قرار گرفته است.عضو هیئت موسس اولین کلینیک تخصصی دیابت در کشور گفت: متاسفانه مشاهدات ما در بالین نشان می‌دهد که شیوع دیابت تیپ ۲ در بین بچه‌های ایرانی رو به افزایش است و این کودکان خیلی زود به درمان خوراکی نیاز پیدا می‌کنند.وی بر ضرورت اصلاح …
۱۳۹۸/۱۱/۱۸
کبد چرب چیست؟
کبد چرب یک بیماری درمان‌پذیر است، ولی بعضی اوقات می‌تواند باعث اثرات و عوراض خطرناکی شود. کبد چرب معمولاً نشانه و علامتی نداشته و باعث آسیبی همیشگی و برگشت‌پذیر نمی‌شود. وظیفه کبد بررسی هر غذایی که می‌خوریم و هر نوشیدنی که می‌نوشیم برای تصفیه مواد خطرناک است. اگر میزان زیادی چربی در کبد وجود داشته باشد، این فرآیند دچار مشکل می‌شود. در بعضی از مواقع کبد چرب باعث التهاب و یا زخم‌های کبدی می‌شود. در شدیدترین حالت کبد چرب فرد دچار نارسایی کبدی می‌شود. در سال‌های قبل اکثر موارد کبد چرب در سنین بین ۵۰ تا ۶۰ سال تشخیص داده می‌شد، ولی امروزه در سنین بسیار پایین شاهد این پدیده هستیم. زمانی که کبد چرب به دلیل سایر مشکلات رخ می‌دهد، خطرناک بوده و باید به موقع برای درمان اقدام کرد.انواع کبد چرب کبد چرب …
۱۳۹۸/۱۱/۱۸
عارضه‌ای که به طور خاموش موجب مرگ فرد می‌شود
زهرا فتوحی متخصص کلیه، مجرای ادراری و ارولوژیست درباره آدیسون، اظهار کرد: عارضه آدیسون در اثر کمبود هورمون فوق کلیه رخ می‌دهد. بیماری آدیسون مقدار کمی کورتیزول و آلدوسترون لازم بدن را تولید می‌کند. اگر فرد مبتلا این نوع عارضه را درمان نکند دچار عفونت و جراحت خواهد شد.او در ادامه افزود: بیماری آدیسون دارای ۲ نوع نارسایی اولیه و ثانویه است. اگر غده فوق کلیه به دلیل مشکلات مختلف هورمون‌های ضروری بدن را تولید نکند دچار "نارسایی اولیه غده فوق کلیه" خواهد شد. در نوع دوم این نوع عارضه اگر فرد مبتلا تحت تاثیر دیگر مشکلات سخت بدن قرار بگیرد دچار نارسایی ثانویه غده فوق کلیه" می‌شود.او در ادامه درباره علائم بیماری آدیسون بیان کرد: معمولا علائم و نشانه‌های این نوع عارضه با یک روند کند صعودی دیده می‌شود و …
۱۳۹۸/۱۱/۱۸
از کجا بفهمیم نارسایی قلبی داریم؟
 رکسانا صادقی عضو هیئت علمی علوم پزشکی شهید بهشتی فوق تخصص آنژیوپلاستی درباره نارسایی قلبی اظهار کرد: زمانی که یک فرد در سن متوسط یا بالایی با سابقه دیابت یا فشار خون دچار تنگی نفس فعالیتی شود، حتما دچار نارسایی قلبی خواهد شد. او در ادامه افزود: البته این تنگی نفس گاهی شدید نخواهد بود و تنها تغییراتی در فرد ایجاد خواهد کرد. برای مثال افراد ممکن است در مقایسه با گذشته نتوانند به راحتی تعداد طبقات زیادی را طی کنند. اگر فرد توانایی خود را از دست بدهد و احساس ضعف، خستگی کند ممکن است دچار نارسایی قلبی شده است. گاهی اوقات ناراحتی‌های قلبی ممکن است موجب بروز نارسایی سیستولیک شود، یعنی اختلالی در پمپاژ قلبی ایجاد کند. صادقی بیان کرد: فردی که دچار نارسایی قلبی یا سیستولیک شود باید فورا به پزشک مراجعه …
۱۳۹۸/۱۱/۱۴ / استانی-علمی و آموزشی / کرونا / شهر ووهان چین / تنگی نفس / دانشگاه علوم پزشکی شیراز
بهترین راه پیشگیری از کرونا ویروس رعایت بهداشت دستگاه تنفسی و دست‌هاست
فوق تخصص عفونی کودکان و استاد دانشگاه علوم پزشکی شیراز با تاکید بر لزوم کنترل تب و علائم تنفسی، نارسایی کلیه و افت فشارخون در مواجه احتمالی با کرونا ویروس، گفت: این بیماری واکسنی ندارد و بهترین راه پیشگیری، رعایت بهداشت دستگاه تنفسی و دست‌هاست.
۱۳۹۸/۱۱/۰۵
مرگ لحظه‌ای قربانیان ویروس کرونا
«کروناویروس‌ها / Coronaviruses» خانواده بزرگی از ویروس‌ها هستند که از ویروس سرماخوردگی معمولی تا عامل بیماری سارس را شامل می‌شود. از علایم اصلی این بیماری می‌توان به تب، سرفه، تنگی نفس و مشکلات حاد تنفسی اشاره کرد. همچنین بیمار ممکن است سرفه‌های چند روزه ظاهراً بدون دلیل نیز داشته باشد. در موارد حاد مشکلات گوارشی نظیر اسهال، نارسایی حاد تنفسی، اختلالات انعقادی خون و نارسایی کلیه نیز گزارش شده‌است که این مورد می‌تواند بیمار را به همودیالیز نیازمند کند. نسخه جهش یافته این بیماری اکنون در چین قربانی می‌‌گیرد و در حال سرایت به دیگر کشورها است. نحوه وقوع مرگ آنی در مبتلایان را می‌بینید.
۱۳۹۸/۱۰/۲۳
سه منظر از مظفرشاه
یک روز پس‌از ترور پدرش، ناصرالدین شاه قاجار، در روز شنبه ۱۸ ذیقعده ۱۳۱۳ / ۱۲۷۵ خورشیدی در تبریز و ‌ماه بعد در روز یکشنبه ۲۵ ذیحجه ‌در تهران به تخت سلطنت نشست. با حساب خورشیدی، به مدت ۳۴ سال ولیعهد و در حدود ۱۰ سال و ۸ ماه نیز شاه ایران بود تا این که در ۵۴ سالگی به‌دلیل نارسایی کلیه درگذشت.
۱۳۹۸/۱۰/۲۲
یک عکس، یک خاطره
جک لندن در باغ خصوصی‌اش - 1905‏ ‏صد وچهل ‌و چهار ‌سال پیش در چنین روزی، برابر دوازدهم ژانویه 1876 میلادی، جک لندن نویسنده آمریــکایی  و خالـــق آثـــاری چون «گـرگ ‏دریـا»، «آوای وحش» و «سپید دنــدان» در سان فرانسیسکو به دنیا آمد. او فاقد تحصیلات دانشگاهی بود و هرچه آموخت ‏برآمده از مطالعه آثار ادبی کتابخانه عمومی اوکلند بود. آثار لندن در زمان خود با استقبال مخاطبان مواجه شد و او از نخستین ‏نویسندگان آمریکایی است که از راه نوشتن به ثروتی کلان دست یافت. جک لندن در‌سال 1916 بر اثر نارسایی کلیه ‏درگذشت. ‏
۱۳۹۸/۱۰/۱۴ / سلامت / نارسایی کلیه / رژیم غذایی مدیترانه ای
رژیم غذایی مدیترانه‌ای به حفظ سلامت کلیه پیوندی کمک می‌کند
تهران- ایرنا- نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که پیروی از رژیم غذایی مدیترانه‌ای می‌تواند به گیرندگان پیوند کلیه کمک کند تا عملکرد کلیه پیوندی خود را حفظ کنند.
۱۳۹۸/۱۰/۱۲
قند، این شیرینِ تلخ
‏  [راضیه زرگری]  قدیمی‌ها باور نمی‌کردند که قند هم می‌تواند عامل بیماری باشد؛ شاید مادربزرگ‌ها و پدربزرگ‌هایمان همین الان هم از سفارش پزشکان برای رعایت رژیم غذایی کم‌شکر، کم‌روغن و کم‌نمک دلخور شوند و بگویند مگر قند هم مرض می‌شود؟ بله؛ مرض قند یا دیابت یکی از جدی‌ترین بیماری‌های جهان امروز شناخته شده است. حتما بارها و بارها خوانده‌اید که این بیماری یکی از مهم‌ترین علل مرگ‌ومیر در جهان است؛ یک بیماری مزمن که میلیون‌ها نفر را در سراسر جهان مبتلا کرده است و در موارد وخیم و غیرکنترل‌شده می‌تواند عوارض جدی برای سلامت مانند کورشدن، نارسایی کلیه، بیماری قلبی و غیره را به همراه داشته باشد. با این حال، …
۱۳۹۸/۱۰/۱۱ / ژنتیک / ژن درمانی / نارسایی کلیه
ابداع روشی برای انتقال مستقیم ژن به کلیه
تهران- ایرنا - محققان کلینیک مایو واقع در آمریکا رویکرد جدیدی را ابداع کردند که امکان انتقال مستقیم حامل‌های ژن درمانی به درون کلیه را فراهم می‌کند. در آزمایشات اولیه محققان توانستند سه حامل ژن‌درمانی را به طور مستقیم و به صورت وریدی به کلیه موش‌ها تزریق کنند. 
۱۳۹۸/۰۹/۰۷
20 ماده غذایی برای بیماران کلیوی
محدودیت های غذایی با توجه به سطح آسیب دیدگی کلیه متغیر هستند. به عنوان مثال، افرادی که در مراحل اولیه بیماری کلیوی قرار دارند دارای محدودیت های غذایی متفاوتی نسبت به افراد مبتلا به نارسایی کلیه هستند.
۱۳۹۸/۰۹/۰۷
خروج کلیه 4/7 کیلوگرمی از بدن بیمار هندی
پزشکان هندی کلیه‌ای به وزن ۷.۴ کیلوگرم که به اندازه دو نوزاد تازه متولد شده بود را از بدن یک بیمار خارج کردند. در حالی که یک کلیه به‌طور معمول بین ۱۲۰ تا ۱۵۰ گرم وزن دارد، تصور می‌شود این کلیه بزرگ‌ترین کلیه‌ای باشد که تاکنون در هند از بدن یک نفر خارج شده است. فردی که این کلیه از بدن او خارج شده از بیماری کلیوی پلی‌کیستیک اتوزومال غالب رنج می‌برده است که باعث رشد کیست در سراسر این عضو بدن می‌شود.به گفته یکی از پزشکان درگیر این عمل، بزرگی بیش از حد کلیه در این بیماران شایع است همچنین به گفته یک متخصص، پزشکان به‌طور معمول کلیه را از بدن این بیماران خارج نمی‌کنند، مگر آن که علائم عفونت و خونریزی داخلی وجود داشته باشد. در مورد این بیمار هندی، کلیه  دچار عفونت شدیدی شده بود که به آنتی‌بیوتیک‌ها پاسخگو …
۱۳۹۸/۰۸/۲۵
مهمترین علایم هشدار دهنده بیماری های کلیوی
بیماری های مزمن کلیوی از جمله بیماری های خاموش پیشرونده و برگشت ناپذیری هستند که در صورت تشخیص نا بهنگام و درمان نامناسب، منجر به ایجاد نارسایی کلیه می شوند. پیشرفت این بیماری نیز به دیالیز و پیوند کلیه ختم خواهد شد.
۱۳۹۸/۰۸/۲۰ / نارسایی کلیه / پرسش از خبر / سرطان کلیه / دیابت
چگونه در فصل سرما از کلیه‌ها محافظت کنیم؟
تهران - ایرنا - مشکلات جوی و سرمای هوا می‌تواند مشکلات بهداشتی و بیماری‌های کلیوی را تشدید کنند؛ به همین دلیل مراقبت از کلیه‌ها در فصل سرما نیازمند توجه بیشتر است.
۱۳۹۸/۰۸/۱۹ / نارسایی کلیه / بیماران دیالیزی / فشار خون / دیابت
پیش‌بینی بیماری مزمن کلیه با ماشین حساب سلامت
تهران - ایرنا - محققان دانشگاه جان هاپکینز موفق به توسعه ابزاری شده‌اند که احتمال ابتلا به بیماری مزمن کلیه در طول پنج سال آینده را با دقت بالا پیش‌بینی می‌کند.
۱۳۹۸/۰۸/۱۳ / استانی-اجتماعی / دیالیز
۹۰۰ بیمار دیالیزی سیستان و بلوچستان منتظر پیوند کلیه
رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: در استان سیستان و بلوچستان 900 بیمار دارای نارسایی کلیه خدمات دیالیز را از بیمارستانهای تابعه دانشگاه علوم پزشکی زاهدان دریافت می کنند که با پیوند کلیه می توانند زندگی طولانی‌تر، بهتر و با کیفیت‌تری داشته باشند.
۱۳۹۸/۰۸/۱۲
دیابت | کدام عوامل محیطی بر خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ تأثیر دارد؟
شفقنا زندگی- تحقیقات جدید نشان می دهند که چندین عامل محیطی بر خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ تأثیر دارند. در چند سال گذشته شاهد افزایش سریع دیابت نوع ۲ بوده ایم. بین سالهای ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۲، این بیماری در ایالات متحده ۴٫۸٪ هر ساله افزایش یافته است. عوارض ناشی از دیابت عامل اصلی نابینایی بزرگسالان، نارسایی کلیه و قطع […]
۱۳۹۸/۰۶/۲۸ / آذربایجان شرقی / نارسایی کلیه / حمایت از بیماران خاص / بهداشت و درمان
۹۵ درصد دستگاه‌های دیالیزی وارداتی است
تبریز - ایرنا - مسئول امور استان‌های انجمن بیماران کلیوی کشور گفت: ۹۵ درصد دستگاه‌های دیالیزی کشور وارداتی بوده و بیشتر آن‌ها از آلمان تامین می‌شود.
۱۳۹۸/۰۶/۲۰ / بیماری‌های کلیوی / مطالعه قند و لیپید تهران / رژیم غذایی
دستورالعملی ساده برای پیشگیری از نارسایی کلیه
تحقیقات صورت گرفته در قالب طرح "قند و لیپید تهران" گویای آن است که کاهش بروز بیماری‌های مزمن کلیوی به دنبال تبعیت از رژیم غذایی مدیترانه ای رخ می‌دهد.
۱۳۹۸/۰۶/۰۵
فردوس حاجیان با عوارض فلج شدن صورت دوباره در بیمارستان بستری شد
دختر فردوس حاجیان نوشت: فردوس حاجیان پس از فلج شدن سمت چپ صورتش و بازماندن چشم چپ به دلیل فلج شدن صورت و همچنین نارسایی کلیه و غلظت خون بالای بدن در بیمارستان شفا در شهر ساری بستری شده است. فردوس حاجیان ۵۶ ساله مجری و از مجروحان شیمیایی جنگ تحمیلی مبتکر خالق برنامه «شهرک الفبا» در بود.
۱۳۹۸/۰۵/۱۹ / گرمایش زمین / نارسایی کلیه
بیماران کلیوی قربانی تغییرات اقلیمی
تهران- ایرنا- مطالعات اخیر نشان می‌دهد بیماران کلیوی با افزایش دما و تعداد روزهای گرم سال، در معرض آسیب جدی هستند. بر اساس این گزارش احتمال بستری شدن و مرگ این افراد با افزایش دما، سیر صعودی دارد و با توجه به تغییرات اقلیمی و گرمای جهانی، این آمار هر روز رو به افزایش است.
۱۳۹۸/۰۵/۱۳ / برنامه تلفن همراه / سلامت / نارسایی کلیه
تشخیص آسیب حاد کلیوی در چند دقیقه
تهران- ایرنا- محققان موفق به ابداع برنامه‌ای برای تلفن همراه شده‌اند که می‌تواند آسیب حاد کلیوی را که یک بیماری بالقوه کشنده است، در چند دقیقه تشخیص دهد.
۱۳۹۸/۰۵/۱۰
نارسایی کلیه سهم زنان باردار مبتلا به «پره اکلامپسی»
تحقیقات نشان می دهد، زنان بارداری که از پره اکلامپسی رنج می‌برند، بیشتر در معرض نارسایی کلیه قرار دارند.
۱۳۹۸/۰۵/۰۹ / سلامت / بارداری
مسمومیت بارداری خطر ابتلا به نارسایی کلیه را افزایش می‌دهد
تهران- ایرنا- نتایج یک مطالعه نشان داد، زنان بارداری که به مسمومیت حاملگی دچار می‌شوند، احتمال ابتلا آن‌ها در سال‌های بعدی زندگی به نارسایی کلیه بالاست.
۱۳۹۸/۰۴/۲۵ / دیالیز
مشکل بخش دیالیز بیمارستان نور چه بود؟
دیالیز رایج‌ترین روش برای درمان بیمارانی است که نارسایی کلیه در آنها به مراحل نهایی رسیده باشد.
۱۳۹۸/۰۴/۱۲ / طرح ملی کنترل فشار خون / فشار خون / وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
کنترل فشار خون بالا، نیاز به دیالیز و خدمات تخصصی در سال‌های آتی را کم می‌کند
تهران- ایرنا- قائم مقام معاونت بهداشت وزارت بهداشت گفت: عدم توجه به فشار خون بالا، منجر به ایجاد نارسایی کلیه، سکته قلبی و مغزی، آسیب دیدن چشم و مشکلات دیگر می‌شود، اما اگر فشار خون کنترل شود، میزان نیاز به دیالیز و خدمات تخصصی سلامت در سال‌های آتی کم شده و استفاده بی رویه از منابع سلامت کاهش پیدا می‌کند.
۱۳۹۸/۰۳/۱۱ / فشار خون / منطقه کردستان
فشار خون بالا را جدی بگیرید
پزشک و متخصص اپیدمیولوژی در دانشگاه علوم پزشکی کردستان، گفت: این بیماری‌ها علاوه بر ایجاد علایم و ناراحتی‌ها، می‌تواند منجر به بیماری‌های خطرناکی از جمله سکته قلبی، مغزی و نارسایی کلیه که در حال حاضر جزء شایع‌ترین بیماری‌های سنین بالا هستند شود در واقع عدم کنترل فشار خون یکی از مهم‌ترین علل مرگ‌های زودرس در دنیا و ایران است.
۱۳۹۸/۰۳/۰۳ / اقتصاد / چین / آمریکا / هواووی
فشارخون، مهمترین علل نارسایی کلیه ها
استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به مضرات فشار خون بر کلیه ها گفت: فشارخون بالا بعد از دیابت، یکی از مهمترین علل نارسایی کلیه ها است.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •