دوشنبه, ۷ مهر, ۱۳۹۹ / 28 September, 2020
کاهش تراز آب
تراز آبخوان عمیق گلستان ۲ و نیم متر کاهش یافت
۱۳۹۹/۰۶/۱۰ / استانی-اقتصادی / شرکت آب منطقه ای گلستان / کاهش تراز آب / گلستان
تراز آبخوان عمیق گلستان ۲ و نیم متر کاهش یافت
سرپرست دفتر مطالعات پایه منابع آب شرکت آب منطقه‌ای گلستان گفت: تراز آب زیرزمینی مردادماه سال جاری نسبت به ماه مشابه درازمدت در آبخوان عمیق استان بیش از ۲ متر و پنجاه سانتیمتر کاهش یافته است.
دریای خزر آب رفت
۱۳۹۹/۰۵/۲۲ / تراز دریای خزر / دریای خزر
دریای خزر آب رفت
بنی هاشمی رئیس مرکز ملی مطالعات و تحقیقات دریای خزر در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان، با بیان اینکه نوسانات آبی دریای خزر ویژگی بارز این پهنه آبی است،گفت: از سال ۱۳۲۰ تا ۱۳۵۶ تراز آب دریای خزر یک متر کاهش داشت و در سال‌های ۱۳۵۷ تا ۱۳۷۴ دوره پیشروی آب دریای خزر آغاز شد، اما در این سالها برخی عوامل سبب کاهش تراز آب دریای خزر شده است.
تاثیرپذیری کلیه کشورهای حاشیه دریای خزر از نوسانات آبی/کاهش ذخایر ماهیان خاویاری
۱۳۹۹/۰۵/۲۱ / دریای خزر / ماهیان خاویاری / وبینار تخصصی / پژوهشگاه اقیانوس‌شناسی
تاثیرپذیری کلیه کشورهای حاشیه دریای خزر از نوسانات آبی/کاهش ذخایر ماهیان خاویاری
رییس پژوهشگاه ملی اقیانوس‌شناسی و علوم جوی با تاکید بر اینکه کلیه کشورهای حاشیه دریای خزر متاثر از کاهش تراز آب این حوضه آبی هستند، گفت: در مدت ۴۰ سال اخیر حدود ۲.۵ متر تراز آب این دریا بالا رفته است و در مقطعی حدود ۱.۵ متر افت تراز یافته است و این افت نوسان در این مدت زمانی حائز اهمیت است و ما باید از این موهبت الهی بهره‌برداری کنیم؛ ولی در کنار آن باید به فکر استفاده پایدار از این محیط آبی باشیم.
کاهش ۴ سانتی متری تراز آب خزر در سال جاری
۱۳۹۹/۰۵/۲۰ / دریای خزر / کاهش تراز آب / محیط زیست
کاهش ۴ سانتی متری تراز آب خزر در سال جاری
علیزاده با اشاره به میزان تراز آب دریای خزر گفت: اگر بخواهیم تراز آب نقطه به نقطه خزر را بر اساس آمار‌های موجود برآورد کنیم، برای سال جاری حدود ۳ تا ۴ سانتی‌متر نسبت به میزان سال گذشته پایین‌تر است؛ ولی بر اساس اطلاعاتی که در مذاکره با متخصصان کشور روسیه داشتیم، در بهار امسال این کشور بهار پر بارشی داشته، گرچه در زمستان برف زیادی را تجربه نکرده است.
کاهش تراز آب خزر زمینه را برای زمین‌خواران هموار می‌کند؛ مسوولان مراقب باشند 
۱۳۹۹/۰۳/۱۷ / دریای خزر / مرکز ملی مطالعات دریای خزر
کاهش تراز آب خزر زمینه را برای زمین‌خواران هموار می‌کند؛ مسوولان مراقب باشند 
تهران - ایرنا - زیستگاه‌های زیادی در حاشیه خط ساحلی دریای خزر وجود دارد که متاثر از نوسانات سطح تراز آب آن دریا قرار دارند، این در حالیست که نوسانات سطح تراز آب دریای خزر با سرعت بیش از ۱۰۰ برابر آب اقیانوس‌ها، واکنش‌های نوسانی متفاوتی را از خود نشان داده، حال تصور کنید اگر انسان هم وارد ماجرا شود و با دخل و تصرف خود بر روی زیستگاه‌ها و تصاحب زمین از آب خارج شده، شرایط را دگرگون کند چه حادثه ناگواری اتفاق خواهد افتاد؟
۱۳۹۹/۰۲/۳۰
آب دریای خزر به کمترین میزان طی ۳۰ سال اخیر رسید
«مرکز مطالعات و تحقیقات دریای خزر موسسه تحقیقات آب وزارت نیرو» با انتشار گزارش نوسان‌های آب دریای خزر در سال ۲۰۱۹ میلادی اعلام کرد: سطح آب دریای خزر در سال ۲۰۱۹ میلادی، در ادامه روند کاهشی خود از سال ۱۹۹۵، به کمترین میزان طی ۳۰ سال اخیر رسید. براساس این گزارش میانگین تراز آب در این سال با کاهش ۱۳ سانتی‌متری نسبت به سال ۲۰۱۸، برابر با 18/ 27- متر شده است. کاهش تراز آب اخیر درحالی است که میزان ورودی آب رودخانه‌ ولگا به‌عنوان تامین‌کننده بخش اعظم آب رودخانه‌ای به این دریا، در سال ۲۰۱۹، حدود ۲۲ درصد کاهش یافته که این مساله می‌تواند به‌عنوان یکی از علل موثر در کاهش تراز آب اخیر محسوب شود. متوسط سالانه ورودی آب ولگا به دریای خزر حدود ۲۴۰ میلیارد مترمکعب و برآورد سالانه کل ورودی رودخانه‌های منتهی به …
۱۳۹۸/۱۱/۱۷ / سازمان حفاظت محیط زیست / تالاب میانکاله
کاهش سطح آب تالاب میانکاله و مرگ هزاران پرنده
تهران- ایرنا- معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: در چند سال اخیر شاهد کاهش تراز آب و یا خشک شدن تالاب ها در کشور هستیم که یک نمونه آن تالاب میانکاله است که کاهش تراز آب آن موجب تلف شدن هزاران پرنده مهاجر شده است.
۱۳۹۸/۱۰/۲۴ / روسیه / دریای خزر / کاهش تراز آب دریای خزر / اروپا
ترازآب دریای خزر ۱۲ سانتیمترکاهش یافت
تهران- ایرنا- موسسه تحقیقات آب ایران اعلام کرد:بر اساس تحلیل داده‌ ایستگاه‌های ترازسنجی سواحل جنوبی دریای خزر، میانگین تراز آب دریا در سال آبی ۹۸-۱۳۹۷، به رقم ۲۷.۱۳- متر رسید و نسبت به دوره مشابه قبل (سال آبی ۹۷-۱۳۹۶) کاهش ۱۲ سانتیمتری داشت.
۱۳۹۸/۱۰/۱۸ / دریای خزر / رژیم حقوقی دریای خزر / سازمان بنادر و دریانوردی / سازمان بنادر و کشتیرانی کشور
آسیب اقتصاد سواحل نتیجه کاهش تراز آب خزر است
رئیس اداره مهندسی سواحل سازمان بنادر و دریانوردی گفت:کاهش ‌تراز ‌دریای‌ خزر ‌تهدیدی ‌برای‌ فعالیت‌های‌ بندری ‌محسوب‌ می‌شود که ‌اقتصاد شهرهای ‌بندری‌ را ‌تحت ‌تاثیر خود ‌قرار می‌دهد.
۱۳۹۸/۰۹/۱۹
روند کاهش تراز آب دریای خزر ادامه دارد/ پیش‌بینی شرایط ناگوار زیست محیطی
معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه شاهد روند کاهشی تراز آب دریای خزر هستیم، گفت:‌در صورت تداوم این روند امکان وقوع شرایط ناگوار زیست محیطی در مناطق ساحلی کشورهای حاشیه خزر وجود دارد.
۱۳۹۸/۰۹/۱۹ / دریای خزر / سازمان هواشناسی / تراز آب
تداوم کاهش تراز آب دریای خزر
رئیس سازمان هواشناسی کشور ضمن اشاره به این که ما همچنان شاهد روند کاهشی تراز آب دریای خزر هستیم، گفت: در صورت تداوم این روند امکان وقوع شرایط ناگوار زیست‌محیطی در مناطق ساحلی کشورهای حاشیه این دریا وجود دارد.
۱۳۹۸/۰۴/۲۴ / محیط زیست / دریاچه ارومیه
کاهش تراز آب دریاچه ارومیه در فصل گرما طبیعی است
تبریز - ایرنا - مدیر مطالعات پایه منابع آب شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه تراز دریاچه ارومیه نسبت به بیشترین میزان خود در سالجاری ۲۴ سانتیمتر کاهش یافته، گفت: این روند که از یک ماه پیش آغاز شده در فصل گرما طبیعی است.
۱۳۹۸/۰۳/۲۳
‌نگرانی‌ها از کاهش تراز آبی دریاچه ارومیه پس از تولد دوباره آن به واسطه سیلاب‌ها شدت گرفته است
تبخیر آب‌های «نگین فیروزه‌ای» زیر آفتاب تابستانگروه ایرانشهر: گرچه هنوز بهار پرحادثه 98 به پایانش نرسیده اما امواج گرمای شدیدی که از دو‌سو (هند و عراق) به جنوب ایران روانه شده‌اند، تابستان داغی را نوید می‌دهند؛ تابستانی که از راه نرسیده خطر آفرین شده است. اگر از شمار آتش‌هایی که طی 10 روز گذشته به جان مراتع و جنگل‌های ایران افتاده، بگذریم حالا باید نگران تبخیر آبی باشیم که جان تالاب‌های ایران به آن بسته‌ است؛ آبی که سیلاب‌های بهاری روانه تالاب‌ها کردند و تولدی دیگر را برای آنها رقم زدند. دریاچه ارومیه از جمله تالاب‌هایی بود که با سیلاب‌های ویرانگر بهاری جان تازه‌ای گرفت اما حالا کابوس بازگشت این دریاچه به وضعیت سابقش با آغاز دوره گرما از راه رسیده است. با وجود آنکه تراز سطح آب دریاچه ارومیه اکنون …
۱۳۹۸/۰۳/۰۵ / تالاب انزلی
کاهش عمق قابل توجه تالاب انزلی
مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان گفت: به جهت کاهش تراز آب دریای خزر و ورود حجم زیاد رسوبات معدنی و آلی به تالاب انزلی این اکوسیستم با کاهش عمق قابل توجهی مواجه شده است.
۱۳۹۸/۰۱/۱۱
نگین فیروزه‌ای ایران آرام گرفت
ارومیه- ایرنا- دریاچه ارومیه معروف به «نگین فیروزه‌ای» در بازه زمانی 1344 تا 1372 سالانه 40 سانتیمتر کاهش تراز آب داشته است اما اکنون با ایجاد ستاد احیا توانسته به شرایط تثبیت برسد.
۱۳۹۸/۰۱/۰۶
مسوولان نسبت به کاهش تراز آب سد سردشت هشدار دادند
مهاباد - ایرنا - مسوولان سد و نیروگاه سردشت در جنوب آذربایجان غربی با صدور اطلاعیه ای نسبت به کاهش تراز آب مخزن این سد به شهروندان و گردشگران هشدار داد.
۱۳۹۷/۱۲/۱۹
45 درصد تالاب انزلی خشک شده است
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گیلان، یکی از تهدیدات زیست محیطی تالاب انزلی را کاهش تراز آبی دریای خزر دانست و یادآور شد: تالاب انزلی در گذشته 11 متر عمق داشت، اما امروز حدود 45 درصد تالاب خشک شده است.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •