شنبه, ۱۴ تیر, ۱۳۹۹ / 4 July, 2020
کودتای ۲۸ مرداد
سکانس‌هایی از فیلم آشغال‌های دوست داشتنی
۳۶ ساعت قبل
سکانس‌هایی از فیلم آشغال‌های دوست داشتنی
فیلم سینمایی «آشغال‌های دوست داشتنی» به نویسندگی و کارگردانی محسن امیریوسفی محصول سال 1391 است. در یکی از روزهای بعد از انتخابات که تجمع مخالفان انتخابات و معترضان در خیابان‌های تهران برقرار است عده‌ای از تجمع‌کنندگان فراری از دست نیروهای امنیتی وارد خانه پیرزن می‌شوند و در آنجا مخفی می‌شوند. بعد از خروج از خانه متوجه علامتی بر روی درِ خانه پیرزن می‌شوند و طبق شایعه‌های آن روزها به پیرزن خبر می‌دهند که آنها احتمالاً در روزهای آینده به خانه او مراجعه خواهند کرد و آن‌جا را می‌گردند پس به پیرزن هشدار می‌دهند که اگر در خانه‌اش چیز مشکوک و مسئله‌سازی دارد آن را از خانه خارج کند تا مشکلی برایش به وجود نیاید و داستان تازه از اینجا شروع می‌شود. بر اتاق خانه پیرزن چهار قاب عکس از چهار مرد وجود دارد. قاب …
جهان بدون آمریکا آرامش، امنیت و ثبات بیشتری خواهد داشت
۲ روز قبل / انقلاب اسلامی ایران / جنگ ویتنام / شورای عالی انقلاب فرهنگی / ایالات متحده آمریکا / کودتای 28 مرداد
جهان بدون آمریکا آرامش، امنیت و ثبات بیشتری خواهد داشت
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی نوشت: جهان منهای مداخلات آمریکا، از آرامش، امنیت و ثبات بیشتری برخوردار خواهد بود.
۴ روز قبل
تصاویر تاریخی از ثریا اسفندیاری همسر دوم شاه
ثریا اسفندیاری بختیاری زاده ۱ تیر ۱۳۱۱ اصفهان و در گذشته ۳ آبان ۱۳۸۰ در پاریس، دومین همسر محمدرضا شاه پهلوی و ملکهٔ ایران بود. او فرزند خلیل خان اسفندیاری و نوه اسفندیار خان سردار اسعد است. ثریا اسفندیاری از آغاز دی ماه ۱۳۲۹ تا پایان اسفند ۱۳۳۶ همسر محمدرضا شاه پهلوی بود. در دوره اتفاقات منتهی به کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ ثریا همسر شاه بود که با او از ایران خارج شد.
«افسانه یک نجیب‌زاده ایرانی» چاپ شد
۱۳۹۹/۰۴/۰۵ / رمان ایرانی / ادبیات داستانی / نشر چشمه / کودتای 28 مرداد / عشق
«افسانه یک نجیب‌زاده ایرانی» چاپ شد
رمان «افسانه یک نجیب‌زاده ایرانی» نوشته محسن دامادی توسط نشر چشمه منتشر شد.
ماهیت واقعی آمریکا را برای نسل جوان بازخوانی کنیم
۱۳۹۹/۰۴/۰۴ / استانی-سیاسی / هفته حقوق بشر آمریکایی / حقوق بشر / کودتای 28 مرداد / 16 آذر / جنایات آمریکا
ماهیت واقعی آمریکا را برای نسل جوان بازخوانی کنیم
استاد حوزه و دانشگاه با بیان این‌که باید ماهیت واقعی و جنایات آمریکا را برای نسل جوان بازخوانی کنیم، گفت: کودتای ۲۸ مرداد، حوادث ۱۶ آذر، ماجرای کاپیتولاسیون، حوادث سال ۶۰ و ... از جمله جنایات آمریکا در ایران است که نسل جوان باید آن را بازخوانی کنند.
۱۳۹۹/۰۴/۰۳ / ایران / دانشگاه تهران / رشد / کودتای ۲۸ مرداد / دانشجویی
«درآمدی بر جنبش دانشجویی در ایران» به چاپ رسید
کتاب «درآمدی بر جنبش دانشجویی در ایران» (۱۳57-۱۳20) نوشته هوشنگ جیرانی منتشر شد و علاقه‌مندان به تاریخ جنبش‌ دانشجویی در ایران می‌توانند آن را مطالعه کنند. کتاب «درآمدی بر جنبش دانشجویی در ایران»
۱۳۹۹/۰۳/۳۱
وقتی در کودتای 28 مرداد تئاتر سعدی را آتش زدند، من و پدرم آنجا بودیم
  [نیره خادمی] «بابای من همیشه گریه می‌کرد و همیشه چشم‌هایش خیس بود.» عصر روزی که فردایش تولد عزت‌الله انتظامی است، مجید انتظامی با فریدون جیرانی در محل دبیرستان شاپور تجریش که حالا به موزه سینما تبدیل شده، درباره خاطرات سال‌های دور پدرش به صحبت نشسته‌اند. حرف‌های مجید انتظامی با تصویرِ اشک‌های پدر، در فیلمی که از او پخش شد، شروع می‌شود و با اشک‌های خود به پایان می‌رسد. از روزهایی که عزت‌الله انتظامی به زندان رفته، تا روزی که در آلمان و کنار پسرش به درددل درباره فیلم گاو پرداخته یا آواز خواندن و لحظه‌های تلخ رفتنش، حرف‌های زیادی وجود دارد که تا به‌حال کمتر شنیده شده است. «با دخترم گلنوش به دیدنش رفتیم، …
آیت‌الله کاشانی دو ماه قبل از کودتای ۲۸ مرداد علیه دکتر مصدق چه گفت؟
۱۳۹۹/۰۳/۲۸
آیت‌الله کاشانی دو ماه قبل از کودتای ۲۸ مرداد علیه دکتر مصدق چه گفت؟
آیت الله کاشانی گفت: شما به خوبی می‌دانید که من نتیجه یک عمر فداکاری را در راه اتحاد و اتفاق با دکتر مصدق صرف نمودم ولی متاسفانه قدر آن را ندانسته و از آن حق‌ناشناسی‌ گردید و نخواستند که آن را در راه منافع و مصالحه ممکلت به کار برند. از شما می‌پرسم؛ آیا منکرید که واقعه سی‌ام تیر پس از عنایت پروردگار و همت ملت شریف ایران با جان‌فشانی عده‌ای صمیمی و ازخودگذشته که ملت همه آن‌ها را به خوبی شناخته‌اند و امروز حق‌ناشناسان آن‌ها را به جاسوسی و خیانت متهم می‌کنند پایان یافت و جناب دکتر مصدق برای بار دیگر به نخست‌وزیری و وزارت دفاع ملی منصوب گردید؟
یادداشت| شبکه BBC و تطهیر دامن ملکه الیزابت از ننگ کودتای ۲۸ مرداد
۱۳۹۹/۰۳/۲۷ / کودتای 28 مرداد
یادداشت| شبکه BBC و تطهیر دامن ملکه الیزابت از ننگ کودتای ۲۸ مرداد
شبکه سلطنتی انگلستان اخیراً در مستندی مدعی است که ملکه انگلستان بصورت ناخواسته در جریان کودتای ۲۸ مرداد قرار گرفته است.
نصرت رحمانی؛ شاعر نوگرا و روایتگر تلخی‌های جامعه
۱۳۹۹/۰۳/۲۶ / رشت / شاعر / کودتای ۲۸ مرداد / ادبیات
نصرت رحمانی؛ شاعر نوگرا و روایتگر تلخی‌های جامعه
تهران- ایرنا- نصرت رحمانی از جمله شاعران نوپرداز و نمادگرای معاصر به شمار می‌رود که در اشعار او می‌توان بازتابی از اوضاع و احوال جامعه سیاسی و اجتماعی آن زمان را رصد کرد. رحمانی به جهت ترسیم فضای حزن آلود و غمناکی که در آثارش جلوه‌گر بود به شاعر شعر سیاه شهرت دارد.
۱۳۹۹/۰۳/۲۵
خواب آشفته نفت
خبر درگذشت نگهبان یک شرکت نفتی که خودش را از چاه نفتی در هویزه آویخت، همه ما را متاثر ساخته. البته می‌دانیم که خودکشی، نتیجه فقط یک عامل یا حادثه نیست و معمولا ترکیب پیچیده‌ای از عوامل روحی و جسمی و خانوادگی و باقی فشارهای زندگی است که فرد را به این سمت می‌برد. اما باز هم مرگ نمادین این جوان، توجه‌ها را به معیشت کارگران و به خصوص آنهایی که بر سر خوان نعمت نفت کارگری می‌کنند جلب کرده. چنین تاملاتی در ادبیات داستانی ما هم پیشینه و سابقه دارد. هرچند تعداد این آثار چندان زیاد نیست. چند موردی را که خودم خوانده‌ام، اینجا معرفی می‌کنم. *همسایه‌ها (احمد محمود، ۱۳۵۳): راوی اصلی این رمان، خالد است و رمان روایت تحول زندگی او، از یک نوجوان به یک مبارز سیاسی. با این …
۱۳۹۹/۰۳/۲۴ / کودتای 28 مرداد / نقش ملکه انگلیس در کودتای 28 مرداد
نقش ملکه انگلیس در کودتای ۲۸ مرداد
به گزارش  فارس، طبق اسنادی که به تازگی توسط یک مورخ کشف شده، ملکه انگلیس در کودتای ۲۸ مرداد سال ۱۳۳۲ که برای برکناری دولت «محمد مصدق» طرح‌ریزی شد، نقشی مهم ایفا کرده است، نقشی که در گزارش یک روزنامه انگلیسی ادعا شده ناخواسته و ناشی از اشتباه آمریکایی‌ها بوده است.
آیا مفسدان فراری از کانادا و آمریکا مسترد می‌شوند؟ /طرحی شکست‌خورده برای پوشش فساد/ جولان رباخواران چه زمانی به پایان می‌رسد؟
۱۳۹۹/۰۳/۲۰
آیا مفسدان فراری از کانادا و آمریکا مسترد می‌شوند؟ /طرحی شکست‌خورده برای پوشش فساد/ جولان رباخواران چه زمانی به پایان می‌رسد؟
دانه‌درشت‌ها در لیست فرار، نقش ملکه الیزابت در کودتای ۲۸ مرداد چه بود؟، انتقال تونلی آب به دریاچه ارومیه تا دی ماه، ‏جلسه رقبای ۹۶ چه زمانی برگزار می‌شود؟، قاچاق «آدم» در بعضی از شهر‌های شرقی، خودپرستی و نژادپرستی، صحنه‌سازی ‏خطرناک برای جنگ شیعه و سنی، آمادگی کامل ایران برای تبادل زندانیان با آمریکا، توصیه رئیس دستگاه قضا به متهمان فراری ‏پرونده‎های اقتصادی، خطر عادی‌پنداری کرونا و مترو کانون موج دوم کرونا از مواردی است که موضوع گزارش‌های خبری و ‏تحلیلی روزنامه‌های امروز شده است. ‏
نقش مهم ملکه الیزابت در کودتای ۲۸ مرداد ۳۲ / پیامی که اشتباه برداشت شد و شاه را از فرار منصرف کرد!
۱۳۹۹/۰۳/۱۹
نقش مهم ملکه الیزابت در کودتای ۲۸ مرداد ۳۲ / پیامی که اشتباه برداشت شد و شاه را از فرار منصرف کرد!
اسناد جدید می گویند که یک پیام از ملکه الیزابت به شاه در کودتای سازمان سیا در سال 32 در ایران نقش داشته است. مورخانی که این پیام ملکه الیزابت را کشف کرده اند، معتقدند که سوء تفسیر آن به شاه کمک کرده تا در یک لحظه حساس از کشور فرار نکند.
افشای نامه‌‌ای که در کودتا علیه دولت مصدق تاثیرگذار بود
۱۳۹۹/۰۳/۱۹ / ملکه الیزابت / محمدرضا شاه / کودتای ۲۸ مرداد / دولت مصدق / آمریکا
افشای نامه‌‌ای که در کودتا علیه دولت مصدق تاثیرگذار بود
پیام این‌گونه نشان می‌داد که ملکه الیزابت خواستار قاطعیت شاه در مقابله با بحران و ماندن سر جای خود در مقام سلطنت بوده است. واشنگتن آن پیام از بریتانیا را به عنوان کارتی برای متقاعد کردن شاه به ماندن در جایگاه خود قلمداد کرده بود.
۱۳۹۹/۰۳/۱۷
چه توفیقی از این بهتر
هیچ اشاره انگشتی، فراگیرتر از دو انگشت بالا گرفته کاریکاتور کاکا توفیق، بر جبین روزنامه توفیق در دنیای رسانه‌ای نبود: دوچیز یادت نره، یکی‌اش البته توفیق بود. پنجشنبه‌ها در می‌آمد و ما بچه‌های شهرستانی، البته آبادانی‌ها، خوش‌شانس‌تر از بسیاری بودیم که یکشنبه‌ها دست‌مان می‌رسید. حالا جای دو انگشت کاکا توفیق را این انگشت «لایک» فضای مجازی در، دنیای رسانه‌ای پرکرده است. در همان دوران کاکا توفیق، این البته، شصت رو به بالا، بلانسبت، «بیلاخ» معنی می‌داد. همان بیلی که هانیبال الخاص، دشمن آوانگاردیسم جاعلان هنرهای تجسمی، برای یک چنین نمایشگاهی در گلدان گذاشت و روی آن نوشت«آخ» هدیه پرکنایه الخاص به نمایشگاهی …
تحول شخصیتی طیب حاج رضایی در میانه کودتای ۳۲ تا قیام ۱۵ خرداد۴۲
۱۳۹۹/۰۳/۱۶ / انتشارات سوره مهر / طیب حاج رضایی / قیام 15 خرداد / کودتای 28 مرداد / تاریخ معاصر
تحول شخصیتی طیب حاج رضایی در میانه کودتای ۳۲ تا قیام ۱۵ خرداد۴۲
محمد جعبرفبگلو می‌گوید: طیب در حمله به خانه مصدق در کودتای ۳۲ نقش مهمی حتی بیش از نقش شعبان جعفری داشت، اما در قیام ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ یار مردم انقلابی بود و مقابل دربار قرار گرفت.
درباره حسن توفیق
۱۳۹۹/۰۳/۱۲ / حسن توفیق / محمدعلی توفیق / کودتای ۲۸ مرداد / محمد مصدق
درباره حسن توفیق
تهران- ایرنا- حسن توفیق هنرمندی صاحب سبک و یکی از مدیران برجسته نشریه طنز توفیق به شمار می‌رود که ۲۹ سال مدیریت این نشریه طنز و انتقادی را بر عهده گرفت، موفقیت این کاریکاتوریست به اندازه‌ای بود که علاوه بر خلق آثار بی‌بدیل در این زمینه توانست، زبان گویای مردم زمانه خود باشد و به انتقاد از حکومت و شخصیت‌های سیاسی برای رفع مشکلات بپردازد.
۱۳۹۹/۰۳/۱۰
راز قبر 97 ساله در کوهسنگی
برخی به‌اشتباه گمان می‌کنند این محمدحسین جهانبانی همان نظامی معروف کودتای 28 مرداد است که با زاهدی در سرنگونی حکومت مصدق همکاری کرد
روایتی از سیر قدرت ایران در دریاها +عکس
۱۳۹۹/۰۳/۰۶ / نیروی دریایی سپاه پاسداران / نیروی دریایی ارتش / خلیج فارس / ارتش عراق / ایتالیا / نفتکش ایرانی / نیروی دریایی سپاه / کودتای 28 مرداد / ونزوئلا
روایتی از سیر قدرت ایران در دریاها +عکس
توان دریایی ایران تا پیش از انقلاب اسلامی در خدمت آمریکا و انگلیس بود ‌و آنها نیز مانع از قدرت گرفتن نیروی دریایی می‌شدند اما پس از پیروزی انقلاب اسلامی و گذشت ۴ دهه ایران توانست از تهدید به جنگ یا مصادره عبور کند و به بازدارندگی برسد.
گفتمان شریعتی اساسا «سوژه ساز» است
۱۳۹۹/۰۳/۰۲ / حسینیه ارشاد / شیعه / شریعتی / احمد شاملو / کودتای 28 مرداد / کودتای ۲۸ مرداد / امام علی
گفتمان شریعتی اساسا «سوژه ساز» است
تهران – ایرنا پلاس – بخش دوم گفت‌وگوی ایرناپلاس با ابوطالب آدینه‌وند، پژوهشگر و محقق حوزه دین و اندیشه، درباره بررسی میراث فکری علی شریعتی، به دوران حیات فکری و وجوه اندیشه وی و همچنین نوع تاثیر وی از تحولات جامعه می‌پردازد.
موسس حزب سیاسی که با باند چاقوکشان همدست بود
۱۳۹۹/۰۲/۳۱ / کرمان / اراذل و اوباش / مصدق / اصفهان / حزب توده / فرانسه / دانشگاه سوربن / دولت / کودتای 28 مرداد / صنعت نفت
موسس حزب سیاسی که با باند چاقوکشان همدست بود
حزب زحمتکشان ملت ایران در ۳۰ اردیبهشت ۱۳۳۰ به رهبری مظفر بقایی تاسیس شد. او یکی مردان مرموز سیاست ایران بود که برای دست یافتن به قدرت از هیچ کاری دریغ نکرد، اما نتوانست نخست وزیر شود.
۱۳۹۹/۰۲/۳۰
به مبارکی زادروز دکتر محمد مصدق
در تاریخ ما، ‌در تاریخ پر نشیب و فراز ما، چهره‌هایی هستند خورشیدوار. ابرهای سیاه می‌روند و سیمای فروزان آنان رخ می‌نماید. این چهره‌ها به حقیقت در راه‌مان نور می‌افروزند و از کج‌راهه‌ها و بی‌راهه‌ها رهای‌مان می‌سازند. ما رهگذران در درازنای تاریخ در شبی تاریک و بیم موج و گردابی چنین هائل ره می‌سپریم اما رنگ‌های زمانه پرنیرنگ و دروغ و دشمنی‌ها در تاریخ راهی و جایی ندارد و حقیقت سرانجام رخ می‌نماید و شرمندگی بر کسانی می‌ماند که بی‌راهه رفته‌اند که کج‌راهه‌ رفته‌اند: فردا که پیشگاه حقیقت شود پدید/شرمنده رهروی که عمل بر مجاز کرد. دکتر محمد مصدق از نوادر یگانه تاریخ میهن ماست. وقتی که کودتای …
 شریعتی متفکر دوران تعلیق است
۱۳۹۹/۰۲/۲۸ / شیخ طوسی / فرانسه / شیعه / علی شریعتی / جنبش مشروطه / محمد تقی شریعتی / کودتای ۲۸ مرداد / انگلستان
 شریعتی متفکر دوران تعلیق است
تهران –ایرناپلاس– علی شریعتی همچنان زنده است، چون مخالفان و منتقدان و هوادارانش هنوز از او می‌گویند. شریعتی منحصر در نام چند خیابان و ایستگاه مترو نشده و هنوز مسئله‌آفرین است. شاید بیشترین خدمت را منتقدانش به او کردند؛ اتفاقی که برای دیگرانی چون مطهری و بهشتی و بازرگان کمتر افتاد. ۲۶ اردیبهشت، سالگرد هجرت اوست و آنچه در پی می‌آید، گفت‌وگو با ابوطالب آدینه‌وند، پژوهشگر و محقق حوزه اندیشه در باب میراث فکری علی شریعتی. 
حمله تند کیهان به نجف دریابندری: او همکار موسسه امریکایی، همراه کوتای ۲۸ مرداد و رفیق ضدانقلابیون فراری بود!
۱۳۹۹/۰۲/۱۸
حمله تند کیهان به نجف دریابندری: او همکار موسسه امریکایی، همراه کوتای ۲۸ مرداد و رفیق ضدانقلابیون فراری بود!
کیهان نوشت: پس از فوت نجف دریابندری، همکار طولانی‌مدت پروژه و موسسه آمریکایی فرانکلین که مهم‌ترین طرح نفوذ و تهاجم فرهنگی غرب در دوران پس از کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ به شمار می‌آید، همان گونه که انتظار می‌رفت، مجموعه رسانه‌های زنجیره‌ای بیگانه به تجلیل و تکریم وی پرداخته و کارنامه‌های آنچنانی برایش نوشته و تهیه کردند.
حمله کیهان این بار به نجف دریابندری
۱۳۹۹/۰۲/۱۸
حمله کیهان این بار به نجف دریابندری
پس از فوت نجف دریابندری، همکار طولانی‌مدت پروژه و موسسه آمریکایی فرانکلین که مهم‌ترین طرح نفوذ و تهاجم فرهنگی غرب در دوران پس از کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ به شمار می‌آید، همان گونه که انتظار می‌رفت، مجموعه رسانه‌های زنجیره‌ای بیگانه به تجلیل و تکریم وی پرداخته و کارنامه‌های آنچنانی برایش نوشته و تهیه کردند.
درباره مهرداد اوستا
۱۳۹۹/۰۲/۱۷ / ملک الشعرای بهار / دانشگاه تهران / شاعر / مهرداد اوستا / عبدالحسین زرین کوب / کودتای ۲۸ مرداد
درباره مهرداد اوستا
تهران- ایرنا- مهرداد اوستا را به عنوان پدر ادبیات پایداری می‌شناسند، ادیبی که با سرودن شعرهایی علیه حاکمان جور و انعکاس رنج‌های جامعه در قصیده‌های دلنشین‌ خود به پشتیبانی از حق و حقیقت پرداخت و اینگونه شاعری جهان‌نگر و ژرف‌اندیش شناخته شد.
نجف دریابندری؛ مترجمی با ذائقه ماجراجو! +تصاویر
۱۳۹۹/۰۲/۱۵ / نجف دریابندری / مترجم / مترجم معروف / مترجم معروف و مهم / فهیمه راستکار / دوبلور / کتاب مستطاب آشپزی / شفیعی کدکنی / ادبیات / ارنست همینگوی
نجف دریابندری؛ مترجمی با ذائقه ماجراجو! +تصاویر
نجف دریابندری مترجم معروف و مهم معاصر درگذشت. مانند همه اخبار از این دست وقتی این جمله کوتاه را می‌شنویم در کسری از ثانیه تمام اتفاقات برجسته آن شخص از ذهن عبور می‌کند در مورد دریابندری برای من این‌گونه بود:داشتن اسم نجف ( اسم یک شهر!)، مترجم" وداع با اسلحه با آن جلدآبی"، چهره یک روشنفکر، همسر فهیمه راستکار (دوبلور معروف و هنرپیشه تئاتر، سینما و تلویزیون)، «کتاب مستطاب آشپزی، از سیر تا پیاز» ، روحیه طنز و البته اهل جدل و نقد جدی (او به بسیاری از مترجمان معروف را مورد انتقاد قرار داد) و ...نجف دریابندری هم متعلق به نسلی از روشنفکری ایران است که شاید بتوان گفت دیگر جز 2 یا 3 نفر کسی دیگر از آنها در قید حیات نمانده است، بزرگانی چون شاملو، نیما یوشیج، اخوان ثالث، ابراهیم گلستان، هوشنگ پزشک‌نیا و …
تیمور بختیار،   ساواکی ناکام
۱۳۹۹/۰۲/۱۵ / ایران / خشونت / دولت / فرانسه / کودتای ۲۸ مرداد
تیمور بختیار، ساواکی ناکام
بعد از کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ در ایران شاه که از اقدام علیه خود به‌شدت هراس داشت، احساس می‌کرد با تاسیس یک دستگاه امنیتی قدرتمند و قلع و قمع مخالفان سیاسی با خیال راحتی به حکومت خود ادامه دهد.
آمریکا، انگلیس و اسرائیل چه نفعی از ساواک می‌بردند؟
۱۳۹۹/۰۲/۰۹ / موساد / اسرائیل / ساواک / کودتای 28 مرداد / خاورمیانه / سازمان اطلاعات / انگلستان / کمونیست / سازمان جاسوسی رژیم صهیونیستی / سازمان جاسوسی آمریکا
آمریکا، انگلیس و اسرائیل چه نفعی از ساواک می‌بردند؟
ساواک هرچند در ظاهر سازمانی برای مقابله با اقدامات ضدامنیتی در داخل ایران بود؛ اما این سازمان هدف اصلی‌اش انجام ماموریت‌های سیا و حفظ منافع آمریکا بود.
خیانتِ  خان
۱۳۹۹/۰۲/۰۹ / ایران / دولت / صنعت نفت / کودتای ۲۸ مرداد / محمد مصدق
خیانتِ خان
سال 1311 که رضاخان، قرارداد دارسی را پاره کرد و در بخاری انداخت، بدون شک می‌دانست که این کار او چقدر به نفع انگلستان خواهد بود. قراردادی که سی سال از مدت 60 ساله آن گذشته بود،
آغاز یک تراژدی تاریخی؛ مصدق نخست‌وزیر شد
۱۳۹۹/۰۲/۰۷ / ایران / سنا / کودتای ۲۸ مرداد / مجلس شورای / نفت
آغاز یک تراژدی تاریخی؛ مصدق نخست‌وزیر شد
«هموطنان عزیز، رأی بی‌سابقه و بی‌شائبه همکاران عزیزم، نمایندگان محترم مجلس شورای ملی و مجلس سنا و اظهار تمایل آنها به زمامداری اینجانب سبب شد
قرنی؛ از کودتا تا شهادت
۱۳۹۹/۰۲/۰۳ / انقلاب / دولت / دی ماه / کودتای ۲۸ مرداد / مهدی بازرگان
قرنی؛ از کودتا تا شهادت
از همراهان کودتای 28 مرداد بود و در فاصله کوتاهی پس از کودتا به درجه سرتیپی و مقام ریاست رکن دوم ارتش رسید.
۱۳۹۹/۰۱/۲۸
خاطرات دوستان و نامه نوعروس کیوان
بسیاری از خوانندگان شعر معاصر، در شعرِ احمد شاملو به تعبیر «سال اشک پوری، سال خون مرتضی» برخورده‌اند. با این حال شخصیت مرتضی کیوان که پس از کودتا 28 مرداد 1332 اعدام شد، شاید چندان آشنای خوانندگان کتاب نباشد. کتاب مسکوب که سال 1382 توسط نشر کتاب نادر منتشر شد تا حد زیاد مرتضی کیوان را می‎شناساند. «کتابِ مرتضی کیوان» نموداری از سرگذشت عاطفی، فرهنگی و سیاسی یکی از مبارزان با انگیزه عدالت اجتماعی است. کتابی که در همان روزهای انتشار دو بار تجدید چاپ شد و بعد دیگر نه. مسکوب در کتاب نوشته است که هنگام بازداشتش بعد از کودتای 28 مرداد تنها یک عامل او را از اعتراف زیر شکنجه باز می‌داشت و آن جنبه عاطفی قضیه بوده. اینکه وقتی شکنجه می‌شده، مرتضی کیوان را جلوی خود …
اعتراض مصدق به سفر یک مقام انگلیسی به بحرین
۱۳۹۹/۰۱/۲۸ / ایران / بحرین / بریتانیا / تنگه هرمز / کودتای ۲۸ مرداد
اعتراض مصدق به سفر یک مقام انگلیسی به بحرین
برخی به نوشته‌ای از ملک‌الشعرای بهار استناد می‌کنند و جدایی بحرین از ایران را به مصدق ربط می‌دهند.
سرنوشت تئاتر پارس در «کارگاه تیاتر» رادیو نمایش
۱۳۹۹/۰۱/۲۰ / رادیو / میراث فرهنگی / کودتای ۲۸ مرداد
سرنوشت تئاتر پارس در «کارگاه تیاتر» رادیو نمایش
تهران- ایرنا- برنامه «کارگاه تیاتر» رادیو نمایش به سرنوشت تأتر پارس پس از کودتای ۲۸ مرداد سال ۱۳۳۲ می پردازد.
اذعان جان کِری به دخالت آمریکا در سقوط دولت مصدق
۱۳۹۹/۰۱/۱۶ / جان کری / دخالت آمریکا در امور ایران / دکتر مصدق / دولت مصدق / کودتای 28 مرداد
اذعان جان کِری به دخالت آمریکا در سقوط دولت مصدق
فارس نوشت: فرشید فرحناکیان دکترای حقوق نفت و گاز در یادداشتی به اذعان جان کری به عنوان یک مقام رسمی دولت آمریکا به دخالت این کشور در سقوط دولت دکتر مصدق پرداخته و به این نکته اشاره کرده است که  از منظر ذهنیت امپریالیستیِ (Imperialist Mentality) آمریکایی، از دیپلماسی گاهی برای اعمال سلطه، تهدید و هراساندن (بخوانید چماق) و گاهی برای تشویقِ (بخوانید هویج) طرفِ ضعیف‌تر جهت تحقق سیاست خارجی موردنظر این کشور استفاده می‌شود.
اشتباه مصدق از نگاه فریبرز رئیس‌دانا چه بود؟
۱۳۹۸/۱۲/۲۹ / پارسی خبر / مصدق / کمونیست / شوروی / کودتای ۲۸ مرداد / دموکراسی / فریبرز رئیس‌دانا
اشتباه مصدق از نگاه فریبرز رئیس‌دانا چه بود؟
«شاید مصدق با توجه به سخنان هندرسن در دستور به مردم برای حضور در صحنه و مقاومت خودداری کرد. با این وجود مصدق پیش از این و زمانی اشتباه کرد که جبهه ملی را سازماندهی نکرد و برای آن، تشکیلات گسترده تشکیل نداد. در نهایت مصدق با خود فکر کرد که بهتر است عطای قدرت را به لقای آن ببخشد تا خون میلیون‌ها انسان بی‌گناه به زمین نریزد. کودتای ۲۸ مرداد تنها به معنای شکست دکتر مصدق نبود بلکه سبب شد راه و مرام دموکراسی در ایران برای سال‌ها عقب بیفتد.»
۴ اشتباه نهضت ملی نفت/چرا ملی شدن طلای سیاه ایران شکست خورد؟
۱۳۹۸/۱۲/۲۹ / رفراندوم / مرکز اسناد انقلاب اسلامی / دولت آمریکا / عباس میلانی / مجلس شورای ملی / آیت الله کاشانی / محمد مصدق / کودتای 28 مرداد
۴ اشتباه نهضت ملی نفت/چرا ملی شدن طلای سیاه ایران شکست خورد؟
ملی شدن صنعت نفت از نقاط درخشان مبارزات ملت ایران علیه استعمار و استبداد است. بدون شک اشتباهاتی که در جریان نهضت ملی به منصه ظهور رسید، در شکست این نهضت مؤثر بود.
گام جا مانده مصدق در قراردادهای نفتی
۱۳۹۸/۱۲/۲۹ / قرارداد / اوپک / ایران / صنعت نفت / قانون / کودتای ۲۸ مرداد / مشکلات / رضاشاه / بخش دولتی / قرارداد نفتی
گام جا مانده مصدق در قراردادهای نفتی
ایلنا: تا چند دهه آینده ممکن است نفت در معادلات انرژی جهان بسیار کمرنگ شود. و طلای سیاه مدفون در زیر زمین ارزش استخراج نداشته باشد و این ثروت کشور که باید هر چه…
نفت؛ ۷۰ سال بعد از «به نام سعادت ملت ایران»
۱۳۹۸/۱۲/۲۹ / دادگاه لاهه / صنعت نفت ایران / ایالات متحده آمریکا / مصر / کودتای ۲۸ مرداد / مجلس شورای ملی / انگلستان
نفت؛ ۷۰ سال بعد از «به نام سعادت ملت ایران»
تهران – ایرنا – امروز هفتادمین سالروز ملی شدن نفت در ایران است. نفتی که اگرچه در همه این سال‌ها تلاش شده تا از بودجه فاصله بگیرد اما همچنان اثرگذارترین رکن اقتصاد ایران به شمار می‌رود.
۱۳۹۸/۱۲/۲۴
تاریخ‌نگار
شصت‌وشش سال پیش در چنین روزی، برابر  24 اسفند 1332 خورشیدی، امیرمختار کریم‌پور شیرازی، شاعر، روزنامه‌نگار و فعال سیاسی که در پی کودتای ۲۸ مرداد از سوی نیروهای امنیتی دستگیر شده بود، پس از مدت‌ها شکنجه، در زندان دژبان مرکز ارتش جان باخت. کریم‌پور شیرازی مدیر روزنامه «شورش» بود و در جریان ملی‌شدن صنعت نفت انتقادات تندی علیه شاه و خانواده‌اش ابراز کرد.  
۱۳۹۸/۱۲/۱۵
آنجا بماند تا بمیرد
«پیر احمدآبادی» کلمه رمزی برای مردمانی بود که از پی کودتای 28 مرداد 1332 همچنان دل در گرو محمد مصدق داشتند. دوره نخست‎وزیری او برای ایرانیان دوره‎ای از آرزو و آرمان بود؛ آرزوهایی که بر باد رفت و پیرمرد پس از 3 سال حبس به حصر احمدآباد رفت. امیدی که در دل ایرانیان در دوره نخست‎وزیری مصدق به وجود آمده بود را می‎توان از عرایض مردمی و کمک‎های طبقات مختلف اجتماع دریافت. از کارگران و طبقات محروم تا نخبگان، از کودکان کم‎سن و سال تا پیران سرد و گرم چشیده روزگار به مصدق عریضه می‎نوشتند. آنان از بیم و امید خود تا پیشنهادهایشان را به اطلاع نخست‎وزیر می‎رساندند. نامه‎رسانی از سیرجان با داشتن عائله زیاد از 10 درصد حقوق خود گذشت تا بتواند سهمی هر چند ناچیز …
علل شکست
۱۳۹۸/۱۲/۱۴ / کودتای 28 مرداد / انگلیس / روزنامه اطلاعات / محمد مصدق / سازمان مجاهدین خلق / گروهک منافقین
علل شکست "محمد مصدق" به روایت آیت‌الله طالقانی
۱۴ اسفند ۱۳۵۷ اولین مراسم سالگرد دکتر محمد مصدق بر سر مزار وی در احمدآباد برگزار شد و سخنران این مراسم آیت‌الله طالقانی بود.
تراژدی تنهایی
۱۳۹۸/۱۲/۱۴
تراژدی تنهایی
دکتر محمد مصدق که دولت او با کودتای خارجی 28 مرداد 1332 ساقط شده بود، پس از محاکمه در یک دادگاه نظامی و هنگامی که جلسه را ترک می‌کرد به اعضای دادگاه و شخص دادستان اعلام کرد «حکم این دادگاه بر افتخارات تاریخی من افزود و بسیار متشکرم که مرا محکوم فرمودید. امشب معنای مشروطیت را به ملت ایران فهماندید.» مصدق هنگام امضای حکم دادگاه، تقاضای تجدید نظر کرد و این جمله را در ذیل آن نوشت «به این رای خلاف قانونی که از یک دادگاه غیرقانونی و بدون صلاحیت صادر شده بر طبق ماده 59 لایحه قانونی دادرسی و کیفر ارتش مصوب 16 فروردین 1332 که احکام دادگاه فوق‌العاده را قابل رسیدگی فرجامی می‌داند، تقاضای فرجام می‌نمایم».
از رنجی که می‌بریم
۱۳۹۸/۱۲/۰۷
از رنجی که می‌بریم
هفتم اسفند به عنوان «روز وکیل»، شصت‌وپنجمین سالروز تصویب لایحه قانونی استقلال کانون وکلای دادگستری است که مبتنی بر استقلال وکیل در انجام وظیفه دفاع از موکل است. این قانون در دولت ملی دکتر مصدق، تدوین و با اختیارات قانونی شش‌ماهه نخست‌وزیر در سال پیش از کودتای 28 مرداد تصویب شد. پس از کودتا مانند سایر قوانینی که با اختیارات نخست‌وزیر تصویب شده بود دوباره بررسی و با اصلاحاتی تصویب شد. به‌رغم بیم و امیدها و تنگناهایی که وکلا با آن روبه‌رو هستند، هرساله همه کانون‌های وکلا این روز را گرامی می‌دارند. سابقه وکالت حرفه‌ای در ایران به 113 سال پیش و تصویب قانون اساسی مشروطیت برمی‌گردد. پذیرش وکیل در محاکم بدون تبعیض نه تنها در این 113 سال، بلکه …
۱۳۹۸/۱۲/۰۶
شاعری که تنها شبیه خودش بود
نصرت رحمانی از آن دست شاعرانی است که حتی اگر جهان شعری و اندیشگانی‌اش به پسند منتقدی نباشد، باز هم شأن و جایگاه مهمش در تاریخ معاصر شعر فارسی، انکارپذیر نیست. او از نسل شاعران‌ دهه‌ 30 ایران بود که‌ تصویر ایده‌آل‌شان از شاعر، نیمی ریشه در تجسم‌شان از شاعر صوفی‌وش‌ شعر قدمایی فارسی و نیمی متاثر از مطالعه ترجمه‌ آثار شاعران‌ نفرینی همچون بودلر و رمبو و دیگران. نصرت و هم‌نسلانش، «شاعران شکست» هم نامیده می‌شدند؛ چراکه سال‌های اوج شاعری آنها با رویداد سیاسی مهمی در تاریخ ایران یعنی کودتای 28 مرداد مصادف شد. مجموعه این عوامل، برسازنده شعری در کارنامه رحمانی شد که آمیزه‌ای از جنون، بی‌سروسامانی‌، یأس سیاسی …
سوابق تاریخی
 «چاپ رنگین»
۱۳۹۸/۱۲/۰۴
سوابق تاریخی «چاپ رنگین»
[دکتر عباس توفیق] در دهه بیست خورشیدی عده‌ای از بازرگانان خوشفکر و تعدادی از قضات خوشنام دیوان‌عالی کشور برای انجام خدمات فرهنگی پیشرفته گرد هم آمدند و یکی از چاپخانه‌های مدرن کشور را با نام «چاپ رنگین» پایه‌گذاری کردند. این نخستین‌ یا یکی از نخستین چاپخانه‌های رنگین ایران بود. برای محل این چاپخانه یکی از ساختمان‌های باغ قدیمی میرزا حسین‌خان سپهسالار را اجاره کردند. این ساختمان کهنسال آجری با گچ‌بری‌ها و کاشی‌کاری‌های دیدنی و در و پنجره‌های بی‌نظیر، معماری قدیمی بسیار زیبایی داشت. «سپهسالار اعظم» ملقب به «مشیرالدوله» (1206- 1260 شمسی) صدراعظم بسیار خوشنام، خدمتگزار و روشنفکر ناصرالدین‌شاه …
۱۳۹۸/۱۱/۲۹
شب صنعت ملی
مجله بخارا با همکاری موسسه مطالعات دین و اقتصاد و خانه اندیشمندان علوم انسانی در نظر دارد تا شب‌هایی را به بزرگداشت مردان سختکوش عرصه صنعت ملی در ایران اختصاص دهد. در خبر برگزاری این نشست آمده است: «اولین مراسم از «شب‌های صنعت ملی» به مناسبت یکصدمین سال تولد استاد فقید میرمصطفی عالی‌نسب اولین سازنده سماور در ایران در دوران دولت ملی به این فعال صنعت ایران اختصاص یافته است. این مراسم از ساعت ۱۷ روز سه‌شنبه ۲۹ بهمن ماه در سالن فردوسی خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار می‌شود و در آن سیدمحمد بحرینیان، سیدمحمدرضا بهشتی، علی رضاقلی، فرشاد مومنی و علی دهباشی سخنرانی می‌کنند و همچنین کلیپی در مورد زندگی و زمانه عالی‌نسب پخش و از کتاب «اگر نورث …
اشتباه محاسباتی آمریکا  از 1979
۱۳۹۸/۱۱/۱۶
اشتباه محاسباتی آمریکا از 1979
نیروهای آمریکایی که از سال 1320، حضوری فعال در ایران داشتند و با رقم‌زدن کودتای 28 مرداد در سال 1332 جای پای خود را حسابی محکم می‌دیدند، بدیهی بود که حاضر به کمترین خدشه به منافع خود نباشند.
۱۳۹۸/۱۱/۱۵
که اکنون برق خون می‌تابد از آیینه خورشید*
نادر نادرپور را طبعا باید یکی از نام‌های مهم و جدی شعر معاصر فارسی دانست. او که تحصیلکرده دانشگاه سوربن فرانسه است، بعد از بازگشت به ایران در اوایل دهه 30 راهی متفاوت از نخستین آوانگاردهای شعر نو یعنی کسانی چون هوشنگ ایرانی و تندرکیا برای خود انتخاب کرد. با وجود تسلطی که بر زبان و ادبیات فرانسه داشت نه متاثر از سمبولیست‌های فرانسه شد و نه سورئالیست‌ها. او خط‌مشی میانه را اتخاذ کرد. شاید به دلیل خوی و خصلت اجتماعی و خانوادگی که ریسک‌پذیری در آن جایگاه چندانی نداشت. این در میانه ایستادن اما میان‌مایگی را برایش به همراه نداشت. امروزه او از شاعران تثبیت شده شعر معاصر است؛ هرچند که از او کمتر یاد می‌شود. در اوایل دهه 40 که آغاز بروز جریان‌های جدی آوانگارد هنر …
بهرام آریانا؛ عیاشی که می‌خواست ناپلئون باشد!
۱۳۹۸/۱۱/۱۴ / جنگ جهانی دوم / شهبازی / شاه / پهلوی / جنگ تحمیلی / کودتای 28 مرداد / صدام / بهرام آریانا
بهرام آریانا؛ عیاشی که می‌خواست ناپلئون باشد!
هرزگی‌های اخلاقی شدید آریانا، در کنار حمایت شاه از او، وی را به چهره‌ای منفور در ارتش تبدیل کرد.
پرداخت سود بانکی به کارمندان یک نهاد دولتی/ جریمه ایرباس برای بستن پرونده فساد/ نامه شهید سلیمانی به یک داعشی
۱۳۹۸/۱۱/۱۳ / اخبار ویژه روزنامه ها / روزنامه های کشور / علی اصغر پورمحمدی / دولت دوم روحانی / مایک پمپئو / تبریز / فدراسیون هاکی / سردار حاج قاسم سلیمانی / سوئیس / رئیس‌جمهور آمریکا
پرداخت سود بانکی به کارمندان یک نهاد دولتی/ جریمه ایرباس برای بستن پرونده فساد/ نامه شهید سلیمانی به یک داعشی
روحانی به‌عنوان رئیس‌جمهور، در ۶/۵ سال گذشته به جای کار و خدمت‌رسانی، سرگرم عملیات روانی بوده است.
اظهارات عجیب رضا پهلوی که با خنده مخاطبانش روبرو شد
۱۳۹۸/۱۱/۱۰ / رضا پهلوی / کودتای 28 مرداد
اظهارات عجیب رضا پهلوی که با خنده مخاطبانش روبرو شد
باشگاه خبرنگاران نوشت:فرزند شاه مخلوع برای سرپوش گذاشتن بر کودتای آمریکایی_انگلیسی سال ۳۲، اقدام به تعریفی عجیب و به دور از واقعیت از کودتا کرد.
تقی‌زاده: رضاخان مسوول مستقیم قرارداد نفتی 1933 است
۱۳۹۸/۱۱/۰۷ / ایران و انگلیس / بریتانیا / دولت / کودتای ۲۸ مرداد / نمایندگان مجلس
تقی‌زاده: رضاخان مسوول مستقیم قرارداد نفتی 1933 است
هفتم بهمن 1327 تقی‌زاده عامل بستن قرارداد نفتی 1933 در برابر اعتراض نمایندگان مجلس خود را بی‌تقصیر معرفی کرد و رضاخان را مسوول این قرارداد دانست.
فرستادگان انگلیس همواره مردم ایران را تحقیر کرده‌اند
۱۳۹۸/۱۱/۰۶ / سلیمی‌نمین / سفارت انگلستان / انگلستان / دوران قاجار / ایران / محمدرضا پهلوی / دوران پهلوی / سفارت انگلیس / آمریکا / دولت انگلیس
فرستادگان انگلیس همواره مردم ایران را تحقیر کرده‌اند
سفیر اسرائیل در خاطراتش می‌نویسد: یک بار هویدا مرا برای صبحانه دعوت کرد. سر میز صبحانه از من پرسید که من بیشتر به شما خدمت می‌کنم یا علم؟، چون هویدا و علم یک مقداری با هم رقابت داشتند. سفیر می‌گوید هر دو خیلی خوب هستید و خوب خدمت می‌کنید.
پس لرزه‌های اغتشاش‌طلبی یک سفیر +عکس
۱۳۹۸/۱۱/۰۵ / انگلیس / ایران / مجلس شورای اسلامی / حقوق بشر / قانون اساسی / حسینعلی حاجی دلیگانی / سفیرانگلیس / بریتانیا / روسیه / جنگ جهانی اول
پس لرزه‌های اغتشاش‌طلبی یک سفیر +عکس
هفته گذشته و درست در روزهایی که بحث بر سر اقدامات مداخله جویانه سفیر انگلیس در اغتشاشات اخیر داغ بود، در مجلس خبر از تدوین و امضای طرحی به گوش رسید که پرونده «قحطی بزرگ» را بار دیگر می‌گشود.
راه طی‌نشده مهندس بازرگان
۱۳۹۸/۱۰/۳۰
راه طی‌نشده مهندس بازرگان
پس از کودتای ۲۸ مرداد سال ۱۳۳۲ برای مقابله با استبداد حاکم در نهضت مقاومت ملی فعال شد. اعضای نهضت کوشیدند، مردم را نسبت به ماهیت کودتا آگاه کنند. مهندس همراه تعدادی دیگر از استادان دانشگاه و نخبگان دیگر علیه قرارداد کنسرسیوم اعلامیه دادند. رژیم حاکم آنها را از دانشگاه اخراج کرد. چندی بعد اما نهضت مقاومت قلع و قمع شد.
چرا «مهندس بازرگان» دولت موفقی نداشت؟
۱۳۹۸/۱۰/۳۰ / پهلوی / آیت‌الله طالقانی / انقلاب اسلامی ایران / پاریس / آیت الله طالقانی / کودتای 28 مرداد / ابراهیم یزدی / شورای انقلاب / رژیم پهلوی / جمهوری اسلامی ایران
چرا «مهندس بازرگان» دولت موفقی نداشت؟
۳۰ دی سالروز درگذشت مهندس بازرگان اولین‌نخست‌وزیر جمهوری اسلامی بود. در این گزارش نگاهی به علل ناکامی بازرگان و جریان لیبرال در تشکیل یک دولت انقلابی انداختیم.
عبدالله شهبازی: شاه به ازهاری گفت پس ماندن من در کشور چه سودی دارد؟
۱۳۹۸-۱۰-۳۰
عبدالله شهبازی: شاه به ازهاری گفت پس ماندن من در کشور چه سودی دارد؟
۲۶ دی ماه ۵۷ شاه از کشور گریخت؛از آنجا که کودتای ۲۸ مرداد در حافظه تاریخی ملت بود، خروج شاه به‌مثابه اعلان خطر بازگشت کودتا تلقی می‌شد. اما این بار موج انقلاب همه آنچه پیش از این در حافظه ملت بود را بر هم ریخت تا روزگار جدیدی آغاز شود. آنچه در پی می‌آید، گفت‌وگوی ایرناپلاس با عبدالله شهبازی، تحلیلگر و پژوهشگر تاریخ در خصوص چرایی خروج شاه از کشور است.
آزادی گروگان‌های سفارت امریکا
۱۳۹۸/۱۰/۳۰ / ایران / خاک / دانشگاه تهران / کودتای ۲۸ مرداد / مسلمان
آزادی گروگان‌های سفارت امریکا
گروگان‌های امریکایی سفارت امریکا در تهران پس از 444 روز، در روز سی‌ام دی 59، اجازه خروج از ایران را به دست آوردند.
نواب صفوی در ایران مذهب را به عنوان یک مسئله سیاسی طرح کرد / روایت عبدخدایی از کارنامه سیاسی نواب صفوی
۱۳۹۸/۱۰/۲۸
نواب صفوی در ایران مذهب را به عنوان یک مسئله سیاسی طرح کرد / روایت عبدخدایی از کارنامه سیاسی نواب صفوی
نواب صفوی بود که در ایران مذهب را به عنوان یک مسئله سیاسی طرح کرد و به نسل جوان و آگاه فهماند که اسلام بر خلاف مسیحیت است، شکل ظاهر حکومت ادعا می‌کند که اسلامی است، اما محتوایش اسلامی نیست و ما با محتوا می‌جنگیم. اعلامیه مرحوم نواب صفوی در سوم شهریور ماه ۱۳۳۲ بعد از کودتای ۲۸ مرداد نشانگر همین است. می‌گوید: «شاه و نخست‌وزیر تا عملا در مقابل قانون اسلام تسلیم نشوند و اجرای قانون اسلام را نکنند رسمی نبوده و قانونیت ندارند.»
۱۳۹۸/۱۰/۲۶
شاهی که برای همیشه رفت
25 مرداد 1332 خورشیدی وقتی دکتر محمد مصدق قصد داشت درباره صدور حکم عزل خود از منصب نخست‌وزیری با محمدرضا پهلوی ملاقات کند، متوجه شد شاه جوان ساعاتی قبل از فرودگاه رامسر عازم بغداد و سپس شهر رُم شده است. از این واقعه در تاریخ با عنوان نخستین فرار شاه از ایران یاد شده است. اتفاقی که باعث شد فردای آن روز دکتر حسین فاطمی در روزنامه «باختر امروز» تیتر بزند: «خائنی که می‌خواست وطن را به خاک و خون بکشد فرار کرد»! اما یک هفته بعد و با مسجل‌شدن موفقیت کودتای 28 مرداد، شاه از رم به بغداد رفت و از آنجا نیز با جت شخصی خود به ایران برگشت تا در فرودگاه مهرآباد مورد استقبال رسمی سران کودتا یعنی فضل‌الله زاهدی و نعمت‌الله نصیری قرار بگیرد. 10‌سال بعد، در …
یک قرن فتنه‌پزی سفارتِ انگلستان در ایران +عکس
۱۳۹۸/۱۰/۲۳ / سفارت انگلیس / سفارت انگلستان / محمدرضا پهلوی / شیخ فضل الله نوری / آژانس امنیت ملی آمریکا / انتخابات ریاست‌جمهوری / دولت ملی مصدق / کودتای 28 مرداد / فرانسه / اروپا
یک قرن فتنه‌پزی سفارتِ انگلستان در ایران +عکس
مرکز توطئه در جریان مشروطه سفارت انگلستان بود و باید نخبگان سیاسی آن زمان به این نتیجه می‌رسیدند مشروطه‌ای که از دیگ «پلوی انگلیسی» بیرون می‌آید، تأمین‌کننده منافع ملی ما نیست.
آمریکا بدنبال
۱۳۹۸/۱۰/۱۹ / انتقام سخت / ایران و آمریکا
آمریکا بدنبال" یا جنگ یا مذاکره است" اما ایران" نه جنگ نه مذاکره" را می خواهد
سعید لیلاز در روزنامه اعتماد نوشت:از کودتای 28 مرداد تاکنون، ایالات متحده امریکا در عمل نشان داده که نه به ‌دنبال میانه‌روی در ایران است و نه طرفدار دموکراسی. هرگز ایالات متحده در ایران به ‌دنبال میانه‌روی و دموکراسی نبوده و تنها با ایجاد ترور و تشنج سعی داشته ایران را چه داخل و چه در منطقه، به‌سمت رادیکالیسم سوق دهد؛ چرا که منافع ایالات متحده در رادیکالیزم ایران است و همین دلیل است که باید با اهداف امریکا در سوق دادن ایران به سوی رادیکالیزم مبارزه کنیم.
هندلز بلات: ترور سلیمانی به حماقت‌های بزرگ آمریکا اضافه شد
۱۳۹۸/۱۰/۱۸ / سردار حاج قاسم سلیمانی / شیعه / تهران / اتحاد جماهیر شوروی / خاورمیانه / تنگه هرمز / بریتانیا / تل‌آویو / مرکز تجارت جهانی / ایران
هندلز بلات: ترور سلیمانی به حماقت‌های بزرگ آمریکا اضافه شد
یک روزنامه آلمانی تأکید کرد انواع اشتباهات آمریکا باعث تقویت نقش و نفوذ ایران در منطقه خاورمیانه شده که آخرین آن ترور ژنرال سلیمانی است.
پایان آمریکا در منطقه آغاز شد
۱۳۹۸/۱۰/۱۶ / سردار حاج قاسم سلیمانی / تهران / حزب الله عراق / ابومهدی المهندس / دولت ترامپ / حشد الشعبی عراق / ناتو / ایران / دولت آمریکا / هادی العامری
پایان آمریکا در منطقه آغاز شد
پس از اعلام خبر شهادت حاج قاسم سلیمانی، موج عظیمی از واکنش‌های منطقه‌ای و جهانی به این اتفاق رقم خورد.
سخنان لاریجانی در مجلس شورای اسلامی
۱۳۹۸/۱۰/۱۵ / مجلس شورای اسلامی / علی لاریجانی / ایران / قاسم سلیمانی / شهادت سردار سلیمانی
سخنان لاریجانی در مجلس شورای اسلامی
«علی لاریجانی» در نطق پیش از دستور امروز- دوشنبه -مجلس شورای اسلامی ضمن محکومیت جنایت آمریکا در ترور شهید سردار سپهبد قاسم سلیمانی و همراهان ایشان گفت: آقای ترامپ شما جنایتی بزرگ مرتکب شدید. نام شما در تاریخ جهان هم‌ردیف جنایات کودتای ۲۸ مرداد و جنایات آمریکا در سرنگونی هواپیمای مسافربری ایران ثبت خواهد شد.
جنایت ترامپ هم‌ردیف کودتای ۲۸ مرداد بود/ قاسم سلیمانی تروریست‌ها را از منطقه دور کرد
۱۳۹۸/۱۰/۱۵ / علی لاریجانی / شهادت سردار قاسم سلیمانی / سردار سلیمانی / سردار قاسم سلیمانی
جنایت ترامپ هم‌ردیف کودتای ۲۸ مرداد بود/ قاسم سلیمانی تروریست‌ها را از منطقه دور کرد
رییس مجلس شورای اسلامی خطاب به رییس جمهوری آمریکا گفت: نام شما تاریح جهان هم‌ردیف جنایات کودتای ۲۸ مرداد و جنایات آمریکا در سرنگونی هواپیمای مسافربری ایران ثبت خواهد شد.
لاریجانی: ترامپ مرتکب جنایتی هم‌ردیف کودتای ۲۸ مرداد شد
۱۳۹۸/۱۰/۱۵
لاریجانی: ترامپ مرتکب جنایتی هم‌ردیف کودتای ۲۸ مرداد شد
رئیس مجلس شورای اسلامی ترور سپهبد سلیمانی را جنایتی هم‌ردیف کودتای ۲۸ مردادماه عنوان کرد.
بهرام گور گنبد هشتم؛ «صهبا»ی بی‌فروغ
۱۳۹۸/۱۰/۱۵
بهرام گور گنبد هشتم؛ «صهبا»ی بی‌فروغ
همدلی: بهرام صادقی ملقب به صهبا مقداری و ب.موزول، داستان‌نویس، شاعر و نمایشنامه‌نویس ایرانی است که با داستان‌های کوتاه مجموعه «سنگر» و «قمقمه‌های خالی» و داستان نیمه‌بلند «ملکوت» به‌شهرت رسید. صادقی که از کودکی تحت تاثیر شعرخوانی‌های هرروزه مادرش، مهاجرت به اصفهان و تحصیل در دبیرستان ادب، گرایش و کشش خاصی به شعر و داستان پیدا کرده بود، گام‌های محکمی در مسیر ادبیات برداشت که همکاری با هفته‌نامه‌های «امید ایران» و «روشنفکر» در سال‌های نوجوانی نمونه‌هایی از آن است. امروز 15دی‌ماه، هشتاد و سومین سالگرد این بزرگمرد ادبیات معاصر است.بهرام 15 دی 1315 در خانواده‌ای نجف‌آبادی بعد از دو خواهر و یک برادر چشم گشود. پدر پارچه‌فروش بود و مادر خانه‌دار. جهان‌سلطان صدای خوب و حافظه‌ای قوی در شعرخوانی داشت و …
هرآنچه بر سر «هانی کرده» آمد/ چرا به اخبار اراذل و…
۱۳۹۸/۱۰/۱۲ / اراذل و اوباش / اشرار / کودتای 28 مرداد / چاقوکشی / نزاع خیابانی
هرآنچه بر سر «هانی کرده» آمد/ چرا به اخبار اراذل و…
از جمله پرمخاطب‌ترین اخبار روزهای گذشته در حوزه اجتماعی، خبرهایی بود که درباره قمه‌کشی اراذل در خیابان و زخمی کردن هانی کُرده از اراذل مشهور تهران منتشر شد. سئوال اینجاست چرا افکار عمومی درباره اخبار مربوط به اراذل و اوباش از جمله هانی کُرده، اینقدر حساس است؟
«شاپور بختیار»؛ ملی‌گرایی که ناگهان ضدّ ملت شد
۱۳۹۸/۱۰/۱۱ / پهلوی / بریتانیا / ساواک / جعفر شریف امامی / امریکا / انگلیس / دوره پهلوی / محمد علی / آمریکایی ها / قانون اساسی
«شاپور بختیار»؛ ملی‌گرایی که ناگهان ضدّ ملت شد
آخرین نخست‌وزیر رژیم پهلوی «شاپور بختیار» بود. شخصیتی که سابقه عضویت در جبهه ملی و مصدقی بودن داشت اما دهه آخر عمرش را در تضاد با دهه‌های پیشین زندگی سر کرد.
آخرین نخست‌وزیر شاه
۱۳۹۸/۱۰/۰۷ / انقلاب / دی ماه / زندان / شاپور بختیار / کودتای ۲۸ مرداد
آخرین نخست‌وزیر شاه
هفتم دی 1357، شاپور بختیار از سوی محمدرضا پهلوی مامور تشکیل کابینه شد، بختیار توسط سپهبد ناصر مقدم رییس ساواک،
قهرمان ملی در محکمه نظامی
۱۳۹۸/۰۹/۳۰
قهرمان ملی در محکمه نظامی
29 مرداد 1332 یک روز پس از کودتای امریکایی -انگلیسی 28 مرداد، دکتر مصدق و چند تن از یارانش از جمله دکتر صدیقی و دکتر شایگان در خانه‌ای در خیابان کاخ (فلسطین) دستگیر و زندانی شدند. آنان عصر 28 مرداد هنگامی که خانه مصدق زیر گلوله بود از راه دیوار خانه خارج شده بودند. در همین روز بسیاری از مقامات و هواداران دکتر مصدق دستگیر شدند.
۱۳۹۸/۰۹/۱۹ / فریدون جیرانی / فیلم غفلت
روایت فریدون جیرانی از فیلمی تلخ و سیاه
فریدون جیرانی گفت: در فیلم «غفلت» به خوبی می‌توان تاثیر کودتای ۲۸ مرداد فضای کودتا و تلخی آن‌را مشاهده کرد. فیلمی این‌چنین تلخ و سیاه در سینما ندیده‌ام.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •