پنجشنبه, ۲۳ مرداد, ۱۳۹۹ / 13 August, 2020
گسل مشا
فاجعه‌ای دهشتناک‌تر از انفجار بیروت در کمین تهران| انبار نفت شهران؛ یک بمب هیدروژنی+عکس
۱۳۹۹/۰۵/۱۶ / انفجار بیروت / تهران / انبار نفت شهران
فاجعه‌ای دهشتناک‌تر از انفجار بیروت در کمین تهران| انبار نفت شهران؛ یک بمب هیدروژنی+عکس
رئیس کمیته بودجه شورای شهر تهران اعلام کرد که به واسطه وجود انبار نفت در داخل بافت مسکونی شهران، فاجعه‌ای دهشتناک تر از بیروت در کمین تهران است. وی نوشت: فقط به عنوان یک‌ مثال به انبار نفت محله شهران که یک‌ بمب هیدروژنی داخل شهر و بر روی گسل زلزله مشا بنا شده توجه کنیم که انبار نفت شهران با مخازنی غول‌پیکر...
هشدار درباره انبار نفتی که روی گسل مشا قرار دارد
۱۳۹۹/۰۵/۱۶
هشدار درباره انبار نفتی که روی گسل مشا قرار دارد
رئیس کمیته بودجه شورای شهر تهران نسبت به وجود انبار نفت شهران بر روی گسل مشا و در بافت مسکونی و مکان های مشابه در تهران که می تواند به وقوع فاجعه ای بزرگتر از بیروت منجر شود به دولت و شهرداری هشدار داد.
با دستگاه GPS دو الی سه روز قبل می‌توان زلزله را پیش‌بینی کرد
۱۳۹۹/۰۵/۰۷ / سازمان نقشه‌برداری / سازمان نقشه برداری کشور / زلزله
با دستگاه GPS دو الی سه روز قبل می‌توان زلزله را پیش‌بینی کرد
رئیس ژئودینامیک سازمان نقشه برداری کشور گفت: اگر بروز زلزله ۷ ریشتری در گسل مشا را هر ۱۶۵ سال یکبار فرض کنیم از زمانی که باید این زلزله رخ می‌داده ۲۵ سال گذشته است.
علت ایجاد زلزله فیروزکوه/ شرق تهران زلزله خیز تر از غرب آن است
۱۳۹۹/۰۵/۰۶ / زلزله / گسل فعال / گسل مشا / سازمان زمین شناسی
علت ایجاد زلزله فیروزکوه/ شرق تهران زلزله خیز تر از غرب آن است
یک مقام مسئول گفت: شرق تهران، محل تلاقی گسل‌های مشا و گسل شمال تهران بوده و یکی از مهمترین نواحی لرزه خیز در اطراف تهران است به همین دلیل زلزله ها در شرق شهر تهران نسبت به غرب آن بیشتر است.
کدام گسل‌ها در تهران فعال است؟
۱۳۹۹/۰۵/۰۱ / زلزله / گسل
کدام گسل‌ها در تهران فعال است؟
زلزله در کمین پایتخت‌نشینان است. تهران در محاصره گسل‌هاست و به گفته رئیس سازمان مدیریت بحران شهر تهران، گسل شمال تهران، ری، ملارد و مشا فعال است.
۱۳۹۹/۰۴/۲۹
بس است این گورکنی‌ها
امیر حسین ذاکری ‪-‬ برای یک قرارمهم یک دیدار یک مذاکره شاید هم مشاجره یا مجادله ملاقاتی دوباره با گسل‌های مشا داشتم. در کوه و بیابان چو فرهاد پرسه می‌زدم و از این فرهاد وارگی چه نجواهایی با بیابان داشتم. آری مذاکره با بیابان با زمین با گسل‌های ترک خورده! چه بی‌پروا و دلیرانه به دیدار گسل‌های تکان‌خورده رفتم. این روزها روی زمین و گسل‌های ترک خورده راه رفتن مثل راه رفتن روی سطح یخی و شکننده دریاچه‌ای یخ زده است. گاهی زمین زیر پایم تکان می‌خورد نمی‌دانم چند ریشتر بود اما شدتش ریتمی داشت که من هم متعاقبا با آن می‌لرزیدم. رقص زمین مرا هم به رقص وارگی واداشت اما رقصی که نشان از شادمانی نبود، لرزش‌ها از نوع ریتم بندری نبود از ریتم ترسناک زمین لرزه بود. چقدر دلیرانه من قدم به "تکان گاه" گذاشتم. با گسل‌ها …
رخداد ۱۸ خُردلرزه در محل تلاقی گسل‌های مشا و فیروزکوه
۱۳۹۹/۰۴/۲۸
رخداد ۱۸ خُردلرزه در محل تلاقی گسل‌های مشا و فیروزکوه
به اعتقاد محققان لرزه زمین ساخت رخداد خوشه‌ای خردلرزه‌ها در جنوب فیروزکوه، در فاصله حدود ۱۰۰ کیلومتری بخش خاوری شهر تهران بوده که پهنه تلاقی قطعه خاوری گسل "مشا" با بخش باختری پهنه گسلی "فیروزکوه" بوده است.
زلزله های مشا و فیروزکوه و ریسک زلزله تهران
۱۳۹۹/۰۴/۲۶ / مهدی زارع / زلزله / زلزله تهران
زلزله های مشا و فیروزکوه و ریسک زلزله تهران
از 19 اردیبهشت 99 که زمین لرزه با بزرگای 5 روی گسل مشا در 5 کیلومتری شمال دماوند در استان تهران رخ داد و پسلرزه های متعدد آن مدام گزارش شدند، و لرزشهایی که در لرزه اصلی و در نیمه شب موجب دو نفر کشته، و خسارتهای محدودی در دماوند و مشا و برخواستن تعداد زیادی از مزدم تهران از خواب شد ، بحث در مورد ریسک زلزله در تهران مجددا به بحث روز تبدیل شد.
فعال شدن گسل مشا چه اثراتی روی تهران دارد؟
۱۳۹۹/۰۴/۲۶ / زلزله / زمین لرزه
فعال شدن گسل مشا چه اثراتی روی تهران دارد؟
رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران با اشاره به اینکه سازمان مدیریت بحران گزارشی درباره فعال شدن گسل مشا به شورای شهر ارائه نکرده است، گفت: پایتخت ساختمان‌های زیادی در بافت فرسوده دارد.
۱۳۹۹/۰۴/۲۶ / زلزله احتمالی تهران / گسل مشا
گسل مشا فعال شده است؟
زهرا صدراعظم نوری، رئیس کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای شهر تهران در گفت‌وگو با فارس، درباره وقوع زلزله در پایتخت و صحبت‌های اخیر مدیرعامل ستاد مدیریت بحران تهران مبنی بر فعال شدن گسل مشا اظهار داشت: گزارشی در این زمینه برای شورای شهر ارسال نشده است و من این موضوع را پیگیری می‌کنم.
۱۳۹۹/۰۴/۲۶
خبر ناراحت کننده جدی برای تهرانی ها /گسل مشا فعال شده است!
رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران از فعال شدن گسل مشا خبر داد.
۱۳۹۹/۰۴/۲۶
سکوت مشکوک یک گسل در نزدیکی تهران | تهدید ۳۶۰ هزارنفر فقط در ۲ منطقه اطراف تهران با زلزله‌ای ویرانگر
عضو هیات‌علمی و استاد پژوهشکده زلزله‌شناسی می‌گوید: مساله مورد توجه در مورد گسل مشا و خطر زلزله‌ای که تهران را تهدید می‌کند، مربوط به بخش فعال آن نیست؛ بخشی از این گسل تاکنون هیچ داده‌ لرزه‌نگاری تا به حال نداشته و همین هم خطرناک است.
۱۳۹۹/۰۴/۲۷
۱۰ میلیون تهرانی تحت تاثیر مستقیم و غیرمستقیم زلزله ۷ ریشتری
رئیس سازمان مدیریت بحران کشور 2 میلیون نفر از جمعیت تهران را تحت تاثیر مستقیم زلزله احتمالی با بزرگی 7 ریشتر در پایتخت اعلام کرد.به گزارش ایسنا، اسماعیل نجار در حاشیه جلسه ستاد محلی پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران که در محل سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران برگزار شد، با حضور در جمع خبرنگاران گفت: بر اساس قانون مدیریت بحران کشور تمام دستگاه‌های اجرایی کشور در زمان حادثه و بحران وظیفه‌ای را بر عهده دارند که این وظایف بعضا با وظایف و مسئولیت‌های آنان در زمان بحران متفاوت است. وی درباره سوله‌های مدیریت بحران و کاربری برخی از آنها در تهران اظهار کرد: سوله مدیریت بحران یک مشکل را نمی تواند حل کند ‌ممکن است یک سوله در زمان عادی یک مجموعه ورزشی باشد اما در زمان بحران کاربری آن …
مخابره سینگال‌های خطرناک از گسل‌مشا
۱۳۹۹/۰۴/۲۶
مخابره سینگال‌های خطرناک از گسل‌مشا
الهام مصدقی راد_خبرنگار «بیش از یک‌ماه است که گسل مشا فعال شده؛ البته این گسل فعالیت داشت، اما فعالیت آن بیشتر شده و نیاز است که ما بدانیم وضعیت لرزه‌خیزی آن چقدر است»؛ این جمله‌ای بود که دیروز رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران اعلام کرد. رضا کرمی‌محمدی هشدار داد و با وجود این گفت که اقدامات لازم برای آمادگی در حال انجام است. حدود 2‌ماه پیش که زلزله 5ریشتری نیمه‌شب در دماوند، تهران را هم به لرزه درآورد، اسماعیل نجار، رئیس سازمان مدیریت بحران کشور از خانه‌اش در نارمک تا سازمان مدیریت …
مدیریت بحران شهر تهران: گسل مشا فعالتر شده است / راه اندازی سامانه هشدار سریع زلزله
۱۳۹۹/۰۴/۲۵
مدیریت بحران شهر تهران: گسل مشا فعالتر شده است / راه اندازی سامانه هشدار سریع زلزله
رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با بیان اینکه طی بیش از یک ماه اخیر گسل مشا فعال شده است، گفت: البته این گسل فعالیت داشت اما فعالیت آن بیشتر شده و نیاز است که ما بدانیم وضعیت لرزه خیزی آن چقدر است. در همین راستا نیز کارهای مختلفی در مورد زلزله انجام شده که یکی از آنها سامانه هشدار سریع زلزله است.
سازمان مدیریت بحران تهران: گسل مشا فعال شده
۱۳۹۹/۰۴/۲۵
سازمان مدیریت بحران تهران: گسل مشا فعال شده
رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران از فعال شدن گسل مشا خبر داد.
نصب ۲۲ شتاب‌نگار زلزله در پایتخت تا ۲ ماه آینده/ گسل‌های تهران به خوبی شناسایی نشده است
۱۳۹۹/۰۴/۲۵ / رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهرداری تهران
نصب ۲۲ شتاب‌نگار زلزله در پایتخت تا ۲ ماه آینده/ گسل‌های تهران به خوبی شناسایی نشده است
ایلنا: رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهرداری تهران گفت: سامانه هشدار سریع زلزله در حال حاضر بر روی گسل مشا فعال است و تا دو‌ماه آینده با نصب ۲۲ شتاب نگار زلزله…
گسل مشا، منشاء احتمالی زلزله فیروزکوه
۱۳۹۹/۰۴/۲۲
گسل مشا، منشاء احتمالی زلزله فیروزکوه
مدیرکل بحران استان تهران گسل مشا را منشاء احتمالی زلزله اخیر در فیروزکوه اعلام کرد.
امتداد گسل سمنان مسبب زلزله‌های امروز فیروزکوه/لرزه‌خیزی بالای شرق استان تهران
۱۳۹۹/۰۴/۲۲ / گسل شمال سمنان / گسل مشا / شرق استان تهران / زلزله / فیروزکوه
امتداد گسل سمنان مسبب زلزله‌های امروز فیروزکوه/لرزه‌خیزی بالای شرق استان تهران
رییس بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با بیان اینکه فوج زلزله‌های امروز فیروزکوه در ۱۰ کیلومتری گسل مشاء قرار دارد، اعلام کرد: از این رو احتمالا شاخه شمال غربی گسل "شمال سمنان" گسل مسبب زلزله‌های امروز فیروزکوه باشد.
دماوند همچنان می‌لرزد
۱۳۹۹/۰۳/۲۸ / مهدی زارع / دماوند / زلزله
دماوند همچنان می‌لرزد
در ساعت 19:40 یکشنبه عصر 25 خرداد 99 زلزله کوچک دیگری روی گسل مشا رخ داد.
۱۳۹۹/۰۳/۱۹
بزرگ‌ترین زلزله قابل انتظار
در یک ماه گذشته از 19 اردیبهشت 99، بعد از زمین‌لرزه‌های دماوند و به ویژه در روزهای بعد از زلزله اصلی 19 اردیبهشت و پس‌لرزه 7 خرداد 99 روی گسل مشا در شمال دماوند، بحث در مورد احتمال رخداد زمین‌لرزه شدید بعدی در همین قطعه گسل مشا یا قطعه‌های مجاور آن بالا گرفت. به ویژه آنکه رخداد هر زلزله شدید روی سامانه گسل مشا بر شهر تهران اثر می‌گذارد و بر تمامی شهرستان‌های دیگر استان تهران اثر مخرب خواهد داشت. 12 شهرستانی که غیر از تهران جمعیتی بیش از 100 هزار نفر تا 800 هزار نفر دارند عبارتند از: شهرستان شهریار با حدود 800 هزار جمعیت در سال 99 و  اسلامشهر، بهارستان،  ملارد، پاکدشت، ری، قدس، رباط‌کریم، پردیس قرچک، ملارد، دماوند که این آخری در سال 99 بالغ …
جزییات خردلرزه فیروزکوه با بزرگی ۲،۹ اعلام شد
۱۳۹۹/۰۳/۱۳ / استان فارس / انرژی / دماوند / زمین / وزارت راه و شهرسازی
جزییات خردلرزه فیروزکوه با بزرگی ۲،۹ اعلام شد
دیروز صبح باردیگر گسل مشا لرزید. در فاصله زمانی وقوع این زمین لرزه، خنج از توابع استان فارس نیز دچار زمین لرزه با قدرت 4.7 ریشتر شد.
تهران و ریسک زلزله‌های دماوند |  واقعیت گسل مشا ؛ ۵۰۰ هزار نفر در معرض خطرند
۱۳۹۹/۰۳/۱۲
تهران و ریسک زلزله‌های دماوند | واقعیت گسل مشا ؛ ۵۰۰ هزار نفر در معرض خطرند
واقعیت آن است که گسل مشا در پیرامون خود - در باندی به پهنای حدود ۱۰ کیلومتر از طرفین گسل مشا - جمعیتی بالغ بر ۵۰۰ هزار نفر فقط در استان تهران در شهرستان‌های فیروزکوه، دماوند، پردیس و شمیرانات به‌عنوان ساکنان در معرض خطر دارد.
۱۳۹۹/۰۳/۱۲
به امید پایان پس‌لرزه‌ها نباشید
 پس‌لرزه‌های ناشی از یک زلزله با بزرگای 5 معمولا تا یک ماه و کمی بیش از آن برای زلزله بامداد 19 اردیبهشت 1399 در شمال دماوند رخ می‌دهند و طبیعی هم هست که رخ دهند، ولی مساله آن است که کسی نمی‌تواند اطمینان بدهد که روند پس‌لرزه‌ها در نهایت به آرامش کامل این محدوده می‌انجامد. اگر زلزله‌ای بزرگ‌تر رخ دهد آن وقت تمام این زلزله‌ها که در این مدت رخ داده‌اند پیش‌لرزه آن زمین‌لرزه بزرگ‌تر تلقی خواهند شد. به بیان دیگر این اتفاقات به عنوان گسیختگی روی شکستگی‌های کوچک در سطح گسل می‌توانند باشند که قبل از وقوع یک گسیختگی بزرگ رخ می‌دهند. تاکنون جواب‌هایی که در مقابل اعلام لزوم انجام پایش‌های دقیق در محدوده …
۱۳۹۹/۰۳/۱۱
بررسی رفتار گسلی که منجر به دو زلزله اخیر تهران شد
رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهرداری تهران از رصد رفتار گسل مشا خبر داد. رضا کرمی محمدی در گفت‫وگو با ایسنا با اشاره به زلزله چهار ریشتری که ظهر روز چهارشنبه هفتم خرداد ماه تهران را تحت تاثیر قرار داد، گفت: این زلزله در ادامه همان زلزله 5.1 ریشتری بامداد جمعه 19 اردیبهشت ماه بود و طبق نظر کارشناسان به نوعی پس لرزه همان زلزله بود که بر روی همان گسل قبلی یعنی گسل مشا به وقوع پیوسته است. وی با بیان اینکه رفتارهای گسل‌های پایتخت به طور مداوم از سوی مدیریت بحران رصد می‌شود، گفت: با توجه به حساسیتی که در مورد گسل مشا وجود دارد، رفتار این گسل به طور ویژه تحت رصد است و تمام لرزه‌های آن ثبت شده است.کرمی محمدی درمورد اینکه آیا می‌توان با توجه به رفتار گسل مشا احتمال زلزله‌ای قوی‌تر در تهران را پیش‌بینی …
ثبت زلزله‌های ۵.۲ و ۴ در دوگنبدان و دماوند/دهدشت با زمینلرزه ۴.۲ لرزید
۱۳۹۹/۰۳/۱۰ / زمین لرزه / دوکنبدان / دماوند / رخدادهای لرزه‌ای در هفته گذشته
ثبت زلزله‌های ۵.۲ و ۴ در دوگنبدان و دماوند/دهدشت با زمینلرزه ۴.۲ لرزید
بعد از زمینلرزه دو گنبدان استان کهگیلویه و بویراحمد با بزرگای ۵.۲، دماوند استان تهران نیز بار دیگر زمینلرزه‌ای با بزرگای ۴ را تجربه کرد و به اعتقاد محققان این حوزه جنبایی گسل مشا موجب این رخداد لرزه‌ای در استان تهران شده است.
ماجرای جابجایی گسل مشا چقدر جدی است؟
۱۳۹۹/۰۳/۰۸ / گسل مشا / زلزله تهران
ماجرای جابجایی گسل مشا چقدر جدی است؟
قطعه مرکزی گسل مشاست؛ یعنی قطعه معروفی که از روستای کلان و روستای لواسان بزرگ شروع می‌شود و به سمت شمال فشم و میگون می‌رسد و عبور می‌کند.
حرکات بخش مرکزی گسل مشا بر گسل شمال‌تهران منتقل می‌شود/جزئیات سامانه گسلی از فیروزکوه تا آبیک
۱۳۹۹/۰۳/۰۸ / گسل مشا / سازمان زمین شناسی / پالئو سایزمولوژی / تنش تکنونیکی / گسل شمال تهران / دره مشا / فیروزکوه
حرکات بخش مرکزی گسل مشا بر گسل شمال‌تهران منتقل می‌شود/جزئیات سامانه گسلی از فیروزکوه تا آبیک
به اعتقاد متخصصان حوزه لرزه زمین ساخت گسل مشا از فیروزکوه آغاز و تا…
۱۳۹۹/۰۳/۰۸
مردم به جای نگرانی «آماده» باشند
گروه اجتماعی| گویا دیو خفته پای دماوند قصد بیدار شدن دارد؛ بار دیگر تهران به واسطه زمین‌لرزه‌ای که در محدوده دماوند به بزرگای  4.4 در مقیاس ریشتر روی داد، لرزید. همین لرزش بار دیگر مردم را به یاد زلزله شامگاه 19 اردیبهشت انداخت. مرکز لرزه‌نگاری کشوری موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران اعلام کرد که این زلزله به بزرگی ۴ ریشتر در ساعت 13:41 در حوالی دماوند در عمق ۱۲ کیلومتری زمین رخ داده است. در پی وقوع زلزله، مدیرکل مدیریت بحران استان تهران در پی وقوع زلزله ضمن درخواست از شهروندان برای حفظ آرامش، از آماده‌باش کلیه دستگاه‌های امدادی و خدماتی در سطح استان خبر داد. رضا کرمی‌محمدی منشا این زلزله را گسل مشا، یعنی منشا همان زلزله ۵.۲ ریشتری اعلام کرد و گفت: پس از زلزله …
۱۳۹۹/۰۳/۰۸
هشداری مجدد
ساعت 13:41 روز چهارشنبه هفتم خرداد 99 اهالی استان تهران بعد از زلزله نیمه‌شب 19 اردیبهشت 99 با زلزله‌ای دیگر، این‌بار با بزرگای4 و در میانه روز لرزیدند. نگارنده در دفترش در طبقه پنجم پژوهشگاه زلزله در منطقه فرمانیه تهران با تکان‌های کاملا محسوس این زلزله را حس کرد و همکاران از اتاق‌های‌شان بیرون ریختند. شاید یک دلیل تکان شدید‌تر این زلزله ارتفاع زیاد ما و قرارگیری در طبقه پنجم ساختمان بود. هرچه ساختمان مرتفع‌تر باشد، تکان‌های زلزله در طبقات بالاتر شدیدتر است. نکته دیگر رخداد زمین‌لرزه درست در همان پهنه رومرکزی زلزله 19/2/99 دماوند بود. طی این 19 روز 40 پس‌لرزه با بزرگای بیش از 2.5 در این پهنه رخ داده و این زلزله هفتم خرداد بزرگ‌ترین …
احتمال وقوع زلزله و تداوم پس‌لرزه‌‌ها در تهران
۱۳۹۹/۰۳/۰۸
احتمال وقوع زلزله و تداوم پس‌لرزه‌‌ها در تهران
استاد پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله با اشاره به وقوع زمین‌لرزه ۴.۴ ریشتری در منطقه دماوند گفت: احتمال پس‌لرزه‌های دیگری نیز وجود دارد و باید با دقت بیشتری گسل مشا بررسی شود.
تصویری از محل وقوع زلزله ۴.۴ ریشتری تهران
۱۳۹۹/۰۳/۰۷
تصویری از محل وقوع زلزله ۴.۴ ریشتری تهران
عبدالرضا سعادت مدیر ژئودزی و نقشه‌برداری زمینی سازمان نقشه برداری کشور گفت: کانون این زمین لرزه در فاصله یک کیلومتری زلزله قبلی و احتمالا مسبب آن هم همان گسل مشا است.
بزرگ‌ترین پس‌لرزه زلزله ۱۹ اردیبهشت | بخشی از انرژی نهفته گسل مشا آزاد شد
۱۳۹۹/۰۳/۰۷
بزرگ‌ترین پس‌لرزه زلزله ۱۹ اردیبهشت | بخشی از انرژی نهفته گسل مشا آزاد شد
رئیس بخش زلزله مرکز تحقیقات راه و مسکن و شهرسازی گفت: زلزله دقایق قبل در تهران به بزرگی ۴ ریشتر، پس لرزه‌ زمین لرزه ۵.۱ ریشتری اردیبهشت ماه تهران بود که تاکنون بزرگترین پس لرزه محسوب می‌شود.
چند توصیه درباره زلزله دوباره در تهران
۱۳۹۹/۰۳/۰۷
چند توصیه درباره زلزله دوباره در تهران
زلزله امروز یک زلزله بین ٤ الی ٤/٢ بوده که در گسل مشا تقریبا همان جای زلزله اخیر رخ داد.
گسل مشا بار دیگر عامل زلزله تهران بود؟
۱۳۹۹/۰۳/۰۷
گسل مشا بار دیگر عامل زلزله تهران بود؟
مدیر ژئودزی و نقشه‌برداری زمینی سازمان نقشه‌برداری کشور گفت: گسل مشا بار دیگر عامل زلزله تهران بود.
"گسل مشا" در حال تکان خوردن است/ همیشه باید آماده وقوع زلزله باشیم
۱۳۹۹/۰۳/۰۷ / زلزله / زمین / شهر تهران / شهرداری تهران / مدیریت بحران / زلزله تهران
"گسل مشا" در حال تکان خوردن است/ همیشه باید آماده وقوع زلزله باشیم
ایلنا: رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهرداری تهران درخصوص لحظات قبل زلزله تهران گفت: این زمین‌لرزه در همان محدوده گسل مشا روی داده است و این گسل در حال تکان…
نظرات برگزیده مخاطبین الف: چرا رسانه‌های بیگانه قم را عامل شیوع کرونا دانستند/زلزله‌های خفیف گسل مشا پیش زمینه زلزله بزرگی است/آقای روحانی حاضرند فقط یک روز با مترو سفر کنند؟
۱۳۹۹/۰۳/۰۲ / سایت الف / کامنت‌های سایت الف
نظرات برگزیده مخاطبین الف: چرا رسانه‌های بیگانه قم را عامل شیوع کرونا دانستند/زلزله‌های خفیف گسل مشا پیش زمینه زلزله بزرگی است/آقای روحانی حاضرند فقط یک روز با مترو سفر کنند؟
بینندگان «الف» هر روز با ارائه نظرات خود در تکمیل و تعمیق محتوای ارائه شده مشارکت می کنند. بسیاری از این نظرات گویای دقت و توجه مخاطبان و داوری عمومی آن ها نسبت به وقایع روز است. گزیده‌ای از نظرات مخاطبین «الف» را ذیل سه مطلب پر بحث هفته به انتخاب تحریریه «الف» بخوانید.
بررسی گسل مشاء؛ زلزله همچنان غیرقابل پیش بینی
۱۳۹۹/۰۲/۲۹ / سازمان مدیریت بحران کشور / شهر تهران / زلزله / زلزله در استان تهران
بررسی گسل مشاء؛ زلزله همچنان غیرقابل پیش بینی
تهران- ایرنا- کارشناسان زمین شناسی با بررسی گسل مشا به عنوان یکی از مهمترین گسل های استان تهران اعلام کردند که وقوع زلزله در این منطقه همچنان غیرقابل پیش‌بینی است و باید بر مقوله آموزش شهروندان در مواجهه با این حادثه تاکید کرد.
آتش فشان دماوند بر گسل های اطراف خود تاثیر دارد / گسل مشا توانایی ایجاد زلزله‌های شدید را دارد؛ زلزله ۵.۱ ریشتری بامداد جمعه به طور کامل انرژی این گسل را تخلیه نکرده است
۱۳۹۹/۰۲/۲۵
آتش فشان دماوند بر گسل های اطراف خود تاثیر دارد / گسل مشا توانایی ایجاد زلزله‌های شدید را دارد؛ زلزله ۵.۱ ریشتری بامداد جمعه به طور کامل انرژی این گسل را تخلیه نکرده است
عضو هیئت علمی پژوهشگاه زلزله شناسی کشور با بیان این که آتش فشان دماوند شواهد انفجاری ندارد، گفت: اما این آتش فشان شواهدی مانند انتشار گاز، بخار و تاثیر بر گسل های زلزله را دارد.
برپایی اردوگاه اسکان اضطراری برای آرامش‌خاطر مردم
۱۳۹۹/۰۲/۲۴
برپایی اردوگاه اسکان اضطراری برای آرامش‌خاطر مردم
‏  [راضیه زرگری] عقربه‌ها چند دقیقه‌ای تا رسیدن به ساعت یک نیمه شب فاصله داشتند که مردم مناطق مرکزی و شمال استان تهران با لرزه‌های نه‌چندان ناآشنا و در عین حال وحشتناک غافلگیر شدند. زمانی که زلزله‌ای با قدرت ۵.۱ ریشتری در ۷کیلومتری گسل مشا و ۶ کیلومتری شهر دماوند رخ داد. زمین‌لرزه‌ای که بیشتر پایتخت‌‌‌نشینان را از خانه بیرون کشید و حتی در استان‌های مازندران و قم هم احساس شد. همین چند ثانیه کافی بود تا خاطرات دو‌سال پیش برای مردم استان تهران تداعی شود. عده‌ای از هراس تکرار زلزله، شب را در خودرو‌هایشان صبح کردند و عده‌ای دیگر کیف اضطراری بحران را دوباره جمع‌وجور کردند و هوشیار در خانه‌هایشان ماندند. مانند …
۱۳۹۹/۰۲/۲۴
تهران برنامه جامع مدیریت بحران می‌خواهد
مجید جباری _ خبرنگار 4روز از زمین لرزه بامداد جمعه تهران می‌گذرد. اینطور که پیداست گسل مشا فعلا آرام گرفته اما این موضوع نگرانی‌های جدی را در ابرشهر تهران برانگیخته و مدیریت بحران، بحث اول محافل شده است. بر همین اساس محور نشست خبری دیروز علی اعطا و زهرا نژادبهرام، 2عضو هیأت‌رئیسه شورای شهر تهران هم به این موضوع اختصاص داشت و خبرنگاران از الزامات و ضرورت‌های مدیریت بحران در صورت وقوع زمین لرزه بزرگ‌تر در پایتخت پرسیدند.  موضوعی که هم علی اعطا و هم زهرا نژادبهرام بر آن تأکید کردند، ضرورت اقدام …
مدیریت بحران: گسل مشا همچنان پایتخت را تهدید می‌کند
۱۳۹۹/۰۲/۲۳ / زلزله در تهران / گسل مشا / مدیریت بحران تهران
مدیریت بحران: گسل مشا همچنان پایتخت را تهدید می‌کند
رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با بیان اینکه گسل مشا شهرستان دماوند همچنان پایتخت را تهدید می‌کند گفت: این گسل نسبتا بزرگ و قدرتمند است و می‌تواند مناطق شمالی پایتخت را تهدید کند.
زلزله 7 ریشتری در کمین تهران + جزئیات
۱۳۹۹/۰۲/۲۳
زلزله 7 ریشتری در کمین تهران + جزئیات
رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با بیان اینکه گسل مشا شهرستان دماوند همچنان پایتخت را تهدید می کند گفت:‌ این گسل نسبتا بزرگ و قدرتمند است و می تواند مناطق شمالی پایتخت را تهدید کند.
مدیریت بحران: گسل مشا همچنان پایتخت را تهدید می‌کند؛ هر لحظه امکان آزاد شدن تا ۷ ریشتر را دارد / خیلی خوش شانس هستیم که هر چند وقت یکبار زلزله ای در تهران رخ می دهد / در زمان هایی که زمین نمی لرزد باید بصورت دائم روی موضوعات مختلف مواجه با زلزله کار کنیم
۱۳۹۹/۰۲/۲۳
مدیریت بحران: گسل مشا همچنان پایتخت را تهدید می‌کند؛ هر لحظه امکان آزاد شدن تا ۷ ریشتر را دارد / خیلی خوش شانس هستیم که هر چند وقت یکبار زلزله ای در تهران رخ می دهد / در زمان هایی که زمین نمی لرزد باید …
رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با بیان اینکه گسل مشا شهرستان دماوند همچنان پایتخت را تهدید می کند گفت:‌ این گسل نسبتا بزرگ و قدرتمند است و می تواند مناطق شمالی پایتخت را تهدید کند.
گسل مشا هر روز زمین لرزه تولید می کند/ گسل های اصلی حوالی تهران
۱۳۹۹/۰۲/۲۳ / زلزله / محمد مختاری / پژوهشگاه زلزله
گسل مشا هر روز زمین لرزه تولید می کند/ گسل های اصلی حوالی تهران
عضو هیئت علمی پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی با بیان اینکه حرکت سالیانه زمین مسبب زمین لرزه است، گفت: گسل مشا از گسل های فعالی است که هر روزه در مقیاسهای کوچک زمین لرزه تولید می کند.
پس‌لرزه‌ها تا دو ماه ادامه دارد که نشانه‌ای مثبت از عدم وقوع زلزله با بزرگی بیشتر است / طول شکستگی گسل مشا حدود ۱۰ کلیومتر است
۱۳۹۹/۰۲/۲۱
پس‌لرزه‌ها تا دو ماه ادامه دارد که نشانه‌ای مثبت از عدم وقوع زلزله با بزرگی بیشتر است / طول شکستگی گسل مشا حدود ۱۰ کلیومتر است
رییس بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی از وقوع ۱۸ پس‌لرزه با بزگی ۲.۵ تا ۳.۹ ریشتر در سه روز اخیر خبر داد و گفت: پس‌لرزه‌ها تا دو ماه ادامه دارد و نشانه‌ای مثبت از عدم وقوع زلزله با بزرگی بیشتر است.
عضو شورای شهر: بیش از ۲.۵ میلیون تهرانی روی گسل‌های
۱۳۹۹/۰۲/۲۱
عضو شورای شهر: بیش از ۲.۵ میلیون تهرانی روی گسل‌های "مشا" و "شمال تهران" زندگی می‌کنند
مجید فراهانی، عضو شورای شهر تهران گفت: براساس سرشماری سال ۹۵ حدود ۳۰۰ هزار نفر در محدوده گسل مشا از دماوند تا شمیرانات زندگی می‌کنند و بالغ بر ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر بر روی گسل شمال تهران ساکن هستند.
دو کلانشهر ایران در شرایط حاد رخداد زلزله
۱۳۹۹/۰۲/۲۱ / زلزله / گسل مشا / گسل های تهران
دو کلانشهر ایران در شرایط حاد رخداد زلزله
محققان حوزه لرزه زمین‌ساخت کشور معتقدند از آخرین زلزله مهم کلانشهر تهران و ری باستان با بزرگای ۷.۲ حدود ۱۹۰ سال می‌گذرد و زلزله ۵.۱ رخ‌داده در بامداد جمعه ۱۹ اردیبهشت ماه درست در محل آخرین زلزله مهم تهران در محل اتصال گسل‌های "مشا" و "شمال تهران" به ثبت رسیده و این در شرایطی است که افزایش جمعیت و توسعه شهری، کلانشهرهایی، چون تهران و تبریز را در شرایط حاد از دیدگاه خطر رخداد زمین‌لرزه قرار داده است.
گذشت ۱۹۰ سال از آخرین زلزله مهم "تهران"/قرار گرفتن دو کلانشهر اصلی در شرایط حاد رخداد زمین‌لرزه
۱۳۹۹/۰۲/۲۱ / زلزله / گسل مشا / زلزله تاریخی تهران / افزایش جمعیت / کلانشهر تبریز / تهران / سازمان زمین شناسی
گذشت ۱۹۰ سال از آخرین زلزله مهم "تهران"/قرار گرفتن دو کلانشهر اصلی در شرایط حاد رخداد زمین‌لرزه
محققان حوزه لرزه‌ زمین‌ساخت کشور معتقدند از آخرین زلزله مهم کلانشهر تهران و ری باستان با بزرگای ۷.۲ حدود ۱۹۰ سال می‌گذرد و زلزله ۵.۱ رخ‌داده در بامداد جمعه ۱۹ اردیبهشت ماه درست در محل آخرین زلزله مهم تهران در محل اتصال گسل‌های "مشا" و "شمال تهران" به ثبت رسیده و این در شرایطی است که افزایش جمعیت و توسعه شهری، کلانشهرهایی چون تهران و تبریز را در شرایط حاد از دیدگاه خطر رخداد زمین‌لرزه قرار داده است.
زلزله تهران؛ همه‏چیز، زیر سر گسل مشا بود!
۱۳۹۹/۰۲/۲۲
زلزله تهران؛ همه‏چیز، زیر سر گسل مشا بود!
با وجود حواشی بسیار در مورد علت زلزله‏ی بامداد جمعه در تهران، رئیس مرکز لرزه‌نگاری کشوری مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران اعلام کرد که گسل فعال مشا مسبب این زمین‌لرزه بوده و ارتباطی با آتشفشان دماوند ندارد
آیا گسل مشا در آینده نزدیک، زلزله مهیب ۱۹۰ سال پیش خود را در تهران  تکرار می‌کند؟ / برای این حادثه چگونه باید آماده شویم؟
۱۳۹۹/۰۲/۲۰
آیا گسل مشا در آینده نزدیک، زلزله مهیب ۱۹۰ سال پیش خود را در تهران تکرار می‌کند؟ / برای این حادثه چگونه باید آماده شویم؟
ظاهرحسین شمالی و سید سروش انفرادی؛ محقق زلزله‌شناسی موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران:چنانچه در شهر تهران از پتانسیل یک سامانه هشدار سریع زمین‌لرزه بهره برده شود و همچنین تراکم و تعداد ایستگاه‌ها و حسگرها در اطراف شهر تهران و به ویژه بر روی گسل‌های مشا، شمال تهران و ری افزایش یابد، در صورت رخداد یک زمین‌لرزه بزرگ در شهر تهران، می‌توان زمان‌های هشدار بسیار قابل توجهی را برای انجام اقدامات پیشگیرانه قبل از رسیدن امواج مخرب زمین‌لرزه به شهر تهران، به همراه داشت.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •