جمعه, ۴ مهر, ۱۳۹۹ / 25 September, 2020
یوز ایرانی
تلفات تصادف‌های جاده‌ای یوز ایرانی در استان سمنان به صفر رسید
۱۳۹۹/۰۶/۲۲ / سازمان حفاظت محیط زیست / سمنان / شاهرود / یوزپلنگ آسیایی / اختصاصی ایرنا / کوشکی و دلبر در سمنان؛ انتقادها و پاسخ‌ها
تلفات تصادف‌های جاده‌ای یوز ایرانی در استان سمنان به صفر رسید
سمنان- ایرنا- مدیرکل حفاظت محیط‌ زیست استان سمنان گفت: حصار کشی و کاهش سرعت در بخشی از جاده ترانزیتی تهران- مشهد در محدوده استان تلفات تصادف های جاده ای یوزپلنگ و دیگر جانوران را به صفر رساند.
سرانجام برنامه حفاظت از یوز ایرانی
۱۳۹۹/۰۶/۲۰ / سازمان حفاظت محیط زیست / UNDP / مرکز تحقیقات یوزپلنگ آسیایی / یوزپلنگ آسیایی / آفریقای جنوبی
سرانجام برنامه حفاظت از یوز ایرانی
تهران-ایرناپلاس- مدیرعامل انجمن یوزپلنگ ایرانی می‌گوید: اگرچه در دو سال اخیر، سازمان حفاظت محیط زیست در زمینه حفاظت از یوز ایرانی کارنامه قبولی داشته اما یکی از موثرترین اقدامات، تعیین تکلیف پروژه مشترک حفاظت از یوز آسیایی است که از مدت‌ها پیش بدون مدیر و نیمه تعطیل بوده و باید هر چه سریعتر تعیین تکلیف شود.
اولویت نخست سازمان محیط‌زیست نجات یوز ایرانی است
۱۳۹۹/۰۶/۱۰
اولویت نخست سازمان محیط‌زیست نجات یوز ایرانی است
معاون محیط‌زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط‌زیست با تاکید بر اینکه توجه به زیستگاه برای همه گونه‌ها مهم است، گفت: نخستین اولویت سازمان، حفظ زیستگاه یوزپلنگ است، اگر زیستگاه حفظ شود، گونه نیز حفظ خواهد شد.
فرصتی برای خطا در حفاظت از یوز ایرانی باقی نمانده است
۱۳۹۹/۰۶/۱۰ / استانی-اجتماعی / یوزپلنگ آسیایی / یوزپلنگ ایرانی
فرصتی برای خطا در حفاظت از یوز ایرانی باقی نمانده است
یک فعال محیط زیست گفت: بیش از هر زمان دیگری در تاریخ سیاره زمین به نابودی کامل یوزپلنگ در قاره آسیا نزدیک شده‌ایم، دیگر هیچ فرصتی برای خطا و قصور باقی نمانده است.
۱۳۹۹/۰۶/۱۱
حفظ یوز ایرانی، اولویت سازمان حفاظت محیط زیست
یوزپلنگ‌ها گربه‌سانانی ارزشمند اما در خطر انقراض هستند؛ امروزه یوزپلنگ آسیایی فقط در ایران زیست می‌کند از این رو به آن یوزپلنگ ایرانی نیز می‌گویند و سازمان حفاظت محیط‌‌‌ زیست به عنوان متولی حفاظت از گونه‌های وحشی در تلاش برای حفظ این گونه ارزشمند است که با اقدامات صورت گرفته بعد از سه سال، امسال چهار خانواده از یوز در زیستگاه توران مشاهده شد.۹ شهریور ۱۳۷۳ یک یوز مادر و سه توله‌اش برای یافتن آب و غذا به شهر بافق استان یزد نزدیک شدند اما فردی که شناختی از یوزپلنگ نداشت، به دلیل ترس از یوزپلنگ‌ها به آنها حمله کرد که در این واقعه یوز مادر از صحنه فرار کرد و دو توله نر و ماده تلف شدند، یک توله ماده که «ماریتا» نام گرفت به تهران منتقل شد و ۹ سال در پارک پردیسان در شرایط اسارت زندگی کرد تا اینکه در …
یوزهای ایرانی چندهکتار زمین می‌خواهند؟
۱۳۹۹/۰۶/۰۲
یوزهای ایرانی چندهکتار زمین می‌خواهند؟
زهرا رفیعی- خبرنگار تا زمانی که دوربین‌های تله‌ای در تمام زیستگاه‌های یوزپلنگ آسیایی نصب نشود هرگونه اظهارنظر درمورد تعداد یوزها براساس مدل‌سازی‌‌های علمی است. این مدل‌سازی‌ها می‌گویند که جامعه یوز ایرانی در بهترین حالت 40فرد است ولی با یک حساب سرانگشتی از گزارش‌های جامعه محلی و محیط‌بانان و تصاویر دوربین‌های تله‌ای پارک‌های ملی مناطق حفاظت‌شده تعداد یوزهای آسیایی حدود 20فرد است که در وسعتی حدود 6میلیون هکتار پراکنده‌اند. در روزهای گذشته حسین هراتی، معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط‌زیست …
۱۳۹۹/۰۵/۲۱
فک‌ها: اگه سعی نکنید نجات‌مون بدید، بیشتر زنده می‌مونیم!
 جوان افسرده: کاش منم یه فُک خزری بودم!  دریای خزر: خود من دارم از بین می‌رم فک‌هام که جای خود دارند!  ماهی های خلیج فارس: ما هم نمی‌خوایم منقرض شیم ولی دارن می‌کنن‌مون!  یوز ایرانی: الان همین چندتا رو هم شکار می‌کنند، خیال‌تون راحت شه! یک سازمان: یه قاچ از فک‌ها به نام من سند خورده رئیس یک بنیاد: یه دریاچه خوبمون تو شمال رو هم فک‌ها گرفتن تخلیه نمیکنن گورخرها: فقط مواظب باشید زنده گیری تون نکنند! سازمان حفاظت از محیط زیست: ما هم براشون حسابی دعا می‌کنیم! مردم: پس ما می‌ریم شمال نجات‌شون بدیم #همه_در_خطر_انقراض #مثل_باقی_فک_ها_را_هم_نجات_میدهیم #شهرونگ
همکاری محیط زیست و نیروی انتظامی موجب امنیت زیستی کشور می‌شود
۱۳۹۹/۰۵/۲۱ / سازمان حفاظت محیط زیست / پلیس فتا / یوز ایرانی
همکاری محیط زیست و نیروی انتظامی موجب امنیت زیستی کشور می‌شود
تهران- ایرنا - مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست گفت: همکاری سازمان حفاظت محیط زیست با نیروی انتظامی می‌تواند منجر به پیگیری جدی امنیت زیستی در کشور شود.
۱۳۹۹/۰۳/۱۷
خبر شکار مرا می‌کشد
[امین شول سیرجانی] صدای تارنوازی جلیل شهناز خانه را پر کرده است. دستگاه گرامافون قدیمی مثل ساعت کار می‌کند و صاحب خانه به آن می‌نازد. چهار گوشه خانه پر است از کتاب و وسایل عتیقه قدیمی: «اینجا بازار شام است.» این را صاحب خانه می‌گوید. گویی جمله‌ای اعتقادی به زبان آورده باشد. در گوشه‌ای از نشیمن، دیوار پر است از کلاه‌های شاپو مردانه: «کلاه‌های من را ببینید. این کلاه ۶۰‌سال پیش است. می‌بینید که سوراخ شده است، اما جنس را ببینید، فکر می‌کنم متعلق به مجارستان است.» کلاه را پس از امتحان کردن سرِ جایش برمی‌گرداند و کلاه دیگری برمی‌دارد: «این یکی نمد است، منتها در دست آلمان‌ها این‌طور شده است.» از …
یزد در طرح نجات یوز آسیایی تابع تصمیمات کشوری است
۱۳۹۹/۰۳/۱۷ / استانی-اجتماعی / محیط زیست یزد / یوز ایرانی
یزد در طرح نجات یوز آسیایی تابع تصمیمات کشوری است
مدیر کل محیط زیست استان یزد با نام بردن از یزد به عنوان یکی از زیستگاه‌های اصلی یوز آسیایی در کشورمان، عنوان کرد: نجات یوز آسیایی در قالب یک طرح ملی دنبال می‌شود و استان یزد در این باره تابع تصمیمات کشوری است.
۵ یوز ایرانی جدید یافت شد
۱۳۹۹/۰۲/۳۰
۵ یوز ایرانی جدید یافت شد
یوز ایرانی گونه ای به شدت در خطر انقراض است که شاید عدم حفاظت صحیح از این گونه به سرعت آنرا وارد گونه های تاریخی ایران کند و دیگر مشاهده نشود، اتفاقی که برای تمامی ایرانیان غم انگیز خواهد بود.
۱۳۹۹/۰۲/۲۷
اتفاق شگفت انگیز
آخرین نسل بازمانده یوزهای آسیایی تنها در ایران باقی مانده‌اند که گفته می‌شود جمعیت‌شان به 50 فرد هم نمی‌رسد. در میان زیستگاه‌های مختلف یوز در کشورمان پارک ملی توران واقع شده در شهرستان شاهرود زادآورترین زیستگاه این گونه است. با این حال مدت‌ها بود تصویری از یوز آسیایی توسط دوربین محیط‍‌بانان و فعالان حیات‌وحش در این منطقه گرفته نشده بود تا اینکه همین یکی دو روز پیش فیلمی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که یک خانواده پنج نفری را نشان می‌داد؛ یوز مادر و چهار توله. این فیلم موجی از شادی را میان دوستداران یوز آسیایی در ایران پدید آورد و شبکه‌های اجتماعی پر شد از امید به بقای این گونه در ایران. در توییتر فارسی هم کاربران هشتگ «یوز ایرانی» …
مسافرت پر دردسر یوزهای ایرانی
۱۳۹۹/۰۲/۰۳ / یوز ایرانی
مسافرت پر دردسر یوزهای ایرانی
حمیدرضا میرزاده، فعال محیط زیست، در گفت‌وگو با خبر تصویری ایرنا 24 درباره انتقادات فعالان محیط زیستی از انتقال یوزهای ایرانی، توضیح می‌دهد
ضرورت همکاری همگانی در حفاظت از یوز/ انجمن یوزپلنگ ایرانی در جریان روند انتقال نبود
۱۳۹۹/۰۱/۲۹ / مرتضی پورمیرزای / انجمن یوز ایرانی / سازمان محیط زیست
ضرورت همکاری همگانی در حفاظت از یوز/ انجمن یوزپلنگ ایرانی در جریان روند انتقال نبود
مدیرعامل انجمن یوزپلنگ ایرانی با تاکید بر این که انجمن یوزپلنگ ایرانی همکاری همه کارشناسان را در حفاظت یوزپلنگ آسیایی ضروری می‌داند، گفت: انجمن طرحی مختص استان سمنان نگارش نکرده است.
به دنبال جمع‌آوری اطلاعات دقیق در مورد یوز ایرانی هستیم
۱۳۹۹/۰۱/۲۶
به دنبال جمع‌آوری اطلاعات دقیق در مورد یوز ایرانی هستیم
در روزهای که انتشار ویروس کرونا بسیاری را خانه‌نشین کرده بود، انتقال سه یوزپلنگ ایرانی که برای مدتی طولانی در پارک پردیسان تهران نگهداری می‌شدند به منطقه حفاظت شده  پارک توران در استان سمنان، خبر‌ساز شد.
علت انتقال یوز ایرانی، از پردیسان به سمنان چه بود؟
۱۳۹۹/۰۱/۲۰ / یوزپلنگ
علت انتقال یوز ایرانی، از پردیسان به سمنان چه بود؟
ساعت ۹ صبح، ۱۷ فروردین سازمان حفاظت از محیط‌زیست اعلام کرد که قصد دارند، کوشکی و ایران یوزهای نر و ماده محافظت شده در پارک پردیسان را برای تکثیر به توران منتقل کنند و چندی بعد هم خبر دادند که ایران به شکل موفقیت آمیزی بیهوش شده است.
این تصویر آخرین یوز یزد نیست
۱۳۹۹/۰۱/۱۸ / استانی-اجتماعی / محیط زیست / یزد / یوز آسیایی
این تصویر آخرین یوز یزد نیست
مدیر کل محیط زیست استان یزد تصویری که اخیراً با عنوان آخرین قلاده یوز ایرانی در یزد از طریق شبکه‌های مجازی دست به دست می‌شود را رد کرد و گفت: آخرین یوز آسیایی در یزد همچنان زنده است.
ببینید | پشت پرده جنجال بزرگ بر سر سه قلاده یوز ایرانی!
۱۳۹۹/۰۱/۱۸ / یوزپلنگ / ایران / حیوانات وحشی
ببینید | پشت پرده جنجال بزرگ بر سر سه قلاده یوز ایرانی!
روز گذشته و انتقال یوزهای زیبای ایرانی به زیستگاه طبیعی توران سمنان جنجال بزرگی به پا کرد. ماجرای بیهوشی موقت ایران و کوشکی زوجی که باید در زیستگاه رها می‌شدند و دلبر که باید در سازمان محیط زیست می‌ماند حسابی خبرساز شد.
۱۳۹۹/۰۱/۱۸
چشم‌ها نگرانِ «ایران» و «دلبر»
زهرا داستانیدر بحبوحه نگرانی‌ها درباره افزایش قربانیان کرونا در ایران به دنبال تصمیم ستاد ملی کرونا برای بازگشایی دوباره کسب و کارها، اتفاقی دیگر افکار عمومی و شبکه‌های مجازی را به خود مشغول کرد، حتی دستمایه‌ای شد برای ساختن طنزهای تلخ کاربران ایرانی در شبکه‌های اجتماعی. اتفاقی که به دنبال تصمیم ناگهانی دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست رقم خورد؛ «انتقال یوزهای پارک پردیسان به استان سمنان». اما تنها صرف این خبر نبود که توجه‌‌ها را به خود جلب کرد. تصاویر منتشر شده از خودرویی که قرار است این سه یوز ایرانی را به پارک ملی کویر منتقل کند، بیش از پیش حاشیه‌ساز شد و خاطره تلخ تلف شدن 5 گورخر ایرانی در سال‌ گذشته را یادآور شد.دلبر، کوشکی و ایران، نام سه یوزی است که حالا قرار است تقریبا …
تصویری از زندگی خانواده یوز ایرانی در کوهستان
۱۳۹۹/۰۱/۱۳ / فضای مجازی / طبیعت / حیوان / حفاظت از حیوانات / حیوانات وحشی / یوزپلنگ
تصویری از زندگی خانواده یوز ایرانی در کوهستان
فارس نوشت: در سالهای اخیر خبرهای مختلفی از انقراض پلنگ در کوهستان های کهگیلویه و بویراحمد به گوش می خورد ولی مشاهدات مردمی و به خصوص محیط بانان و طبیعت دوستان نشان می‌دهد نسل یوزپلنگ ایرانی در کهگیلویه و بویراحمد در حال زایش و ازدیاد است.
یوزهای ایرانی در طبیعت را فراموش کرده‌ایم
۱۳۹۸/۱۲/۱۲ / محیط زیست / یوز ایرانی
یوزهای ایرانی در طبیعت را فراموش کرده‌ایم
یوزهایی ایرانی که در معرض خطر انقراض هستند آخرین بازمانده از یوزپلنگان آسیایی هستند که در حال حاضر آمار دقیق و جدیدی از آنها در زیستگاه‌های کشور موجود نیست. سازمان حفاظت محیط زیست نیز مدت‌ها است اعلام کرده که قصد تکثیر در اسارت یوزها را دارد اما هنوز اقدامی در این راستا رخ نداده است. یک کارشناس یوز تاکید می‌کند که حفظ زیستگاه‌ها و یوزهای طبیعت باید در اولویت باشد اما متاسفانه آن‌ها را به فراموشی سپرده‌ایم.
نمایش «در گرداب انقراض» با موضوع یوز ایرانی در سازمان ملل
۱۳۹۸/۱۲/۱۱ / سازمان ملل متحد / مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی / یوزپلنگ آسیایی / مستند
نمایش «در گرداب انقراض» با موضوع یوز ایرانی در سازمان ملل
تهران- ایرنا- «در گرداب انقراض» فتح‌الله امیری به مناسبت روز جهانی حیات وحش در سازمان ملل، نمایش داده می‌شود.
۱۳۹۸/۱۱/۲۷
با بی‌توجهی یوز را از دست می‌دهیم
گروه اجتماعی | پروژه تکثیر یوز ایرانی در اسارت یکی از استراتژی‌هایی است که در سال‌های اخیر برای حفاظت از یوز طرح شده است. طرحی که ابعاد کامل آن هنوز به صورت شفاف و دقیق از طرف سازمان محیط‌زیست عنوان نشده اما انتقادهای فراوانی را به همراه داشته است. وحید زمانی، متخصص ژنتیک در گفت‌وگو با مهر با انتقاد از اینکه این طرح به عنوان «تنها طرح» حفاظت از یوز ایرانی اجرا شده است، تاکید کرد که تجربه جهانی تکثیر در اسارت نیز چندان موفق نبوده است و این اقدام فقط زمانی مطرح می‌شود که گزینه دیگری روی میز نباشد. به زعم او چنانچه اقدامات مناسبی برای حفاظت از یوز ایرانی صورت نگیرد، به زودی این گونه در معرض خطر انقراض را برای همیشه از دست خواهیم داد.وحید زمانی، که دکترای رشته …
۱۳۹۸/۱۱/۲۳
کارنامه یک پروژه
سال‌ها در ایران پروژه‌ای تحت عنوان «پروژه حفاظت از یوزپلنگ ایرانی» با مشارکت سازمان ملل به اجرا درآمد. این پروژه کارکردهایی داشته است اما در مقابل این یک پروژه‌ها صدها یا شاید هزاران پروژه عمرانی هم در کشور به اجرا درآمده است که با هدف اشتغال، توسعه، دسترسی یا نظایر آن زیستگاه‌های حیات‌وحش را محدود و محدودتر کرده و چه بسا موجب تخریب محیط زیست هم شده است. در چنین شرایطی نمی‌توان گفت چرا هنوز وضعیت یوزپلنگ ایرانی از موقعیت اضطرار یا موقعیت در معرض انقراض بودن خارج نشده است. روزنامه اعتماد از مدتی قبل مجموعه مطالبی را آماده انتشار کرد. بخشی از آن صرفا دیدگاه افراد متخصصی بود که معتقد بودند می‌توان با الگوبرداری از تجربه آفریقایی‌ها تولید مثل در …
۱۳۹۸/۱۱/۲۳
یوز در مخاطره
یوز ایرانی تنها گونه بازمانده از یوز آسیایی است و به همین دلیل به یوز آسیایی، یوز ایرانی نیز گفته می‌شود. از دو گونه یوزپلنگ موجود در جهان، یوز آفریقایی در شمال این قاره منقرض شده است و بازمانده‌های آن با برنامه‌های حفاظتی در جنوب این قاره زیست می‌کنند و برخلاف یوز آسیایی در وضعیت مناسبی قرار دارند. یوز آسیایی اما طی بیست سال در سوریه، عربستان، هندوستان، ترکمنستان و عمان منقرض شده‌اند و نسل این گونه فقط در کشور ایران زنده است. فرد هرینگتون، بیژن فرهنگ‌دره‌شوری دهه 50 در کتاب «راهنمای پستانداران ایران» علت منقرض نشدن این گونه را در ایران، وجود مناطق حفاظت ‌شده، افزایش تعداد آهوان و قوچ در مناطق دانسته و گفته بودند که از دهه 30 به نظر می‌رسید …
۱۳۹۸/۱۱/۰۲ / مرتضی پورمیرزای / یوزپلنگ / حامد ابوالقاسمی / شهاب الدین منتظمی / حیات وحش / دفتر حیات وحش سازمان محیط زیست / معاونت محیط طبیعی سازمان محیط زیست / لیلی خلعتبری / یوزپلنگ ایرانی
سوالات بی‌جواب تکثیر یوزپلنگ در اسارت/ شواهد حضور یک ماده یوز در یزد
سازمان محیط زیست در آستانه تصمیمی حیاتی برای نجات یوز ایرانی است اما نه جزییات طرح مشخص شده، نه منبع تامین سرمایه و نه مجری دارای صلاحیت آن. سوالاتی که گویا در خود سازمان هم پاسخی ندارد.
۱۳۹۸/۱۰/۲۲
سرانجام تکثیر یوز ایرانی چه می‌شود
یوز آسیایی ایران چندین سال است که در معرض خطر انقراض قرار دارد. همان تعداد اندکی هم که باقی مانده‌اند عمدتا قربانی تصادفات جاده‌ای شده‌اند. آمار مشخصی از جمعیت فعلی یوزهای ایران در دست نیست اما آنچه تنها می‌تواند امیدی برای جلوگیری از خطر انقراض یوز ایرانی باشد، تکثیر در اسارت این گونه است که اگر در شرایط درست و استاندارد صورت بگیرد، امید بسیاری برای به نتیجه رسیدن آن وجود دارد. آفریقای جنوبی ازجمله بارزترین کشورهایی است که تکثیر یوز در شرایط نیمه اسارت را آغاز کرد و بعد از گذشت چند سال به نتایج …
۱۳۹۸/۱۰/۲۱ / Endangered Wildlife Trust / پارک ملی کویر / یوزپلنگ / یوزپلنگ آسیایی / مرتضی پورمیرزای / مرکز بازپروری حیات وحش پردیسان / سازمان محیط زیست / حیات وحش / یوزپلنگ ایرانی / انجمن یوز ایرانی
تجربه‌های موفق تکثیر یوز در اسارت/ تعلل منجر به انقراض یوز می‌شود
مدیرعامل انجمن یوزپلنگ ایرانی بر ضرورت پرهیز از اعلام آمار نادرست تأکید کرد و گفت: در جهان تجربه‌های موفقی از تکثیر یوز در اسارت داریم و اگر دست روی دست بگذاریم یوز منقرض می‌شود.
۱۳۹۸/۱۰/۰۷ / یوز ایرانی / پلنگ ایرانی / باغ وحش / ارم
(تصاویر) انتقال پلنگ ایرانی به باغ وحش ارم
یک قلاده پلنگ ماده ایرانی به نام ماوی که ۱۰ ماه سن دارد از روستای ماوی از توابع شهرستان میانه، امروز شنبه (۷ دی) به باغ وحش ارم منتقل شد.
۱۳۹۸/۰۹/۲۰
نام بعضی نفرات روشنم می‌دارد
احمد ضابطی جهرمی مستندساز، تدوینگر و مدرس سینماست که به دلیل کار، پژوهش و تألیف در حوزه تدوین به او لقب پدر علم تدوین داده‌اند. مهاجرت شبانه،نخل درخت زندگی، کشتی کویر، موسیقی فولکلور شمال ایران، قهرمانی، یوز ایرانی، گور بومی و ... بخشی از آثار این مستند ساز است. در سیزدهمین جشنواره سینما حقیقت که از 18 آذرماه در پردیس سینمایی چارسو آغاز شده، قرار است از این پیشکسوت سینمای مستند تجلیل شود.
۱۳۹۸/۰۹/۰۹ / حوزه هنری / سید شهاب‌الدین طباطبائی / فرهنگ خوزستان
نمایش «یوز ایرانی» زبان حال معضلات اجتماعی امروز ایران است
اهواز - مدیرکل حوزه هنری خوزستان گفت: نمایش «یوز ایرانی» زبان حال معضلات اجتماعی جامعه امروز ایران است.
۱۳۹۸/۰۷/۱۸
هدایت تماشاگران بدون بلیت به بیرون از ورزشگاه/ حضور هواداران با پیراهن‌های منقش به "یوز ایرانی"
هواداران تیم ملی فوتبال ایران با پیراهن‌هایی منقش به تصویر یوزپلنگ ایرانی برای حمایت از شاگردان ویلموتس در ورزشگاه آزادی حضور پیدا کرده‌اند.
۱۳۹۸/۰۶/۱۰ / مهدی طارمی / طارمی / ریوآوه / لژیونرهای ایران / اسپورتینگ لیسبون / لیگ برتر پرتغال
عکس| یوز ایرانی خطرناک‌تر از شیرهای پرتغالی!
مهدی طارمی در بازی ریوآوه برابر اسپورتینگ با گرفتن سه پنالتی ستاره تیمش بود.
۱۳۹۸/۰۶/۰۹ / بسته اخبار اجتماعی ایسنا
از حال و روز بیمارستان سینای ۱۵۶ ساله تا سن مصرف تفننی سیگار
رایزنی با مجامع هواداران برای حضور زنان در ورزشگاه‌ها و تماشای لیگ فوتبال، تولیدکننده داخلی ون را به تاکسیرانی معرفی کنید!، استفاده از روش‌های نوین جفت‌گیری و لقاح مصنوعی برای یوز ایرانی، تعیین سقف سنی برای مدیران شهرداری تهران، آمبولانس برای حمل بیمار است نه جسد، بازدید ایمنی آتش‌نشانی از هیات‌ها و تکایا و... تیتر برخی از مهمترین اخبار اجتماعی ایسنا در نهم شهریورماه هستند.
۱۳۹۸/۰۶/۰۹ / یوزپلنگ ایرانی / تکثیر در اسارت یوزپلنگ آسیایی / لقاح مصنوعی / حیات وحش
استفاده از روش‌های نوین جفت‌گیری و لقاح مصنوعی برای یوز ایرانی
دامپزشک پارک پردیسان ضمن اشاره به آخرین اقدامات انجام شده برای باروری یوزپلنگ‌های پارک پردیسان گفت: در حال حاضر قرار است از روش (medical target train) برای جفت‌گیری طبیعی استفاده شود. چنانچه این روش جواب نداد به سراغ روش‌های دیگر لقاح مصنوعی خواهیم رفت.
۱۳۹۸-۰۵-۳۰
بازگشت یوز ایرانی به پیراهن تیم ملی
طبق اعلام نماینده شرکت آل اشپورت در خاورمیانه، با توجه به اقدام‌هایی که مسئولان فدراسیون فوتبال برای تغییر لوگوی این فدراسیون انجام داده اند، آن‌ها درنظر دارند از نماد یوز جای توپی که اکنون در لوگوی فدراسیون وجود دارد استفاده کنند، اما مسئولان این شرکت پیشنهاد داده اند طرح یوز به صورت کم رنگ روی پیراهن و در قسمت پایین آن درج شود.پس از بررسی طرح‌های پیشنهادی احتمال دارد از لباس‌های جدید و اختصاصی تیم ملی در آذر ۹۸ رونمایی شود.
۱۳۹۸/۰۵/۱۸ / یوز ایرانی / جهاد دانشگاهی / سی و نهمین سالگرد تاسیس جهاد دانشگاهی
دلایل کندشدن احیای یوز ایرانی/ ارائه تستی برای افزایش شانس باروری
رییس پژوهشکده زیست فناوری رویان با بیان این‌که قوچ‌های وحشی‌ شبیه‌سازی شده در باغ وحش اصفهان زاد و ولد دارند، به مطالعات انجام‌شده برای احیای یوز ایرانی اشاره کرد و گفت: مطالعات ما نشان داد که توانسته‌ایم جنین را با تخمک گربه‌سانان تولید کنیم ولی برای انتقال جنین، به یک رحم بزرگ نیاز داریم که متاسفانه این رحم در اختیار ما نیست.
۱۳۹۸/۰۳/۲۵ / حفاظت محیط زیست / حیات وحش / خراسان شمالی
وضعیت جسمانی یوز ایرانی دلبر باردار مطلوب است
بجنورد- ایرنا- مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی گفت: وضعیت جسمانی یوز ایرانی دلبر که به روش لقاح مصنوعی انجام شده هم اکنون مطلوب است.
۱۳۹۸/۰۲/۱۸ / طبیعت / كامران / كالینی / ایران / گونه‌های جانوری / شیر / جنگل / پلنگ / باغ‌وحش
وعده دیدار در ایران / جفت ماده كامران انگلیسی،‌ فردا از ایرلند به ایران می‌رسد
امروز وضعیت یوز ایرانی در طبیعت نگران‌كننده است و نجات نسل آن وظیفه همه مردم و دستگاه‌هاست كه زیستگاه و طعمه‌هایش را حفظ كنیم. بنابراین «كامران» و جفت‌اش «كالینی» قرار است این پیام را به مخاطب ایرانی و كودكان ایرانی منتقل كنند تا فردا شاهد سرنوشت شومی كه برای شیر و ببر ایرانی رقم خورد در مورد دیگر گونه‌های جانوری نباشیم.
۱۳۹۸/۰۱/۲۱
«به اضافه مستند» به تهدیدها علیه یوز ایرانی پرداخت
پارک ملی سیاه‌کوه یکی از مهم‌ترین زیستگاه‌های کشور ما است که در آن گونه‌‌های بسیار مهمی از جمله یوزپلنگ آسیایی زندگی می‌کند.
۱۳۹۸/۰۱/۰۴
برای ساخت «کهن ترین سرزمین» خطر کردیم
تهران- ایرنا- کارگردان مستند «کهن ترین سرزمین» گفت: برای ساخت این مستند خطر کردیم و از حیوانات کمیاب؛ مانند یوز ایرانی در نقاط مختلف کشور از فاصله نزدیک تصویر در این مستند داریم.
۱۳۹۷/۱۲/۰۱ / یوز ایرانی / یوزپلنگ / لقاح مصنوعی
اقدامات اولیه برای لقاح مصنوعی «دلبر» انجام شد
وی در ادامه اظهار داشت: در قدم نخست کوشکی (یوز نر) بیهوش شده و از آن اسپرم گرفته شد، اسپرم‌های اخذ شده آنالیز شده و متوجه شدیم خوشبختانه با وجود اینکه این یوز به سن ده سالگی رسیده است، اما امکان بارور کردن را دارد.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •