جمعه, ۴ مهر, ۱۳۹۹ / 25 September, 2020
آدولف هیتلر
«مستر بین» هیتلر می‌شود؟
۱۵ ساعت قبل / سریال خارجی / آدولف هیتلر / بازیگران سینمای جهان
«مستر بین» هیتلر می‌شود؟
ایرنا نوشت: «روآن آتکینسون» بازیگر نقش مستر بین، در فصل ششم سریال «پیکی بلایندرز» نقش «آدلف هیتلر» را بازی می‌کند.
کشف اثر گمشده مجسمه‌سازِ محبوبِ هیتلر پس از ۷۵ سال
۴۱ ساعت قبل / آدولف هیتلر / مجسمه سازی / حوزه هنری / آلمان / جنگ جهانی دوم / میراث فرهنگی
کشف اثر گمشده مجسمه‌سازِ محبوبِ هیتلر پس از ۷۵ سال
تهران- ایرنا- یکی از مجسمه‌های ساخت «آرنو برکر» از هنرمندان محبوب رهبر آلمان نازی، پس از ۷۵ سال مفقودی در باغ موزه برلین کشف شد.
ببینید | فیلمی عجیب از آدولف‌ هیتلر در المپیک ۱۹۳۶
۳ روز قبل / آدولف هیتلر / دیدنی‌های روز / المپیک
ببینید | فیلمی عجیب از آدولف‌ هیتلر در المپیک ۱۹۳۶
المپیک تابستانی ۱۹۳۶ از یکم تا ۱۶ آگوست سال ۱۹۳۶ میلادی در شهر برلینِ آلمان و با حضور ۳۹۶۳ ورزشکار زن و مرد از ۴۹ کشور جهان و در ۱۹ رشته ورزشی برگزار شد. تورنمنتی که زیر سایه سنگین ارتش نازی و شخص «آدولف هیتلر» قرار داشت. محققان می‌گویند تیک و تشنج‌های هیتلر ناشی از مصرف بی‌اندازه آمفتامین بوده است. منبع: خبرفوری
روزی که پول ملی، بادبادک شد!
۵ روز قبل / پول ملی / آلمان / اروپا / آدولف هیتلر / ایالات متحده امریکا / جنگ جهانی دوم
روزی که پول ملی، بادبادک شد!
سهند ایرانمهر در یادداشتی می نویسد: درس این دوره سخت برای سیاستمداران میانه‌رو و اهل تعامل جهان که پس از بحرانی داخلی و خارجی‌ به دولت مستعجلی می‌رسند این بود که قدرت ویران‌کننده و در کمینِ شرایط شکننده اقتصادی و اجتماعی را در مسیر جراحی‌های بزرگ اقتصادی فراموش نکنند.
رسوایی در پلیس ایالتی آلمان؛  کشف گروه‌های نژادپرستی
۱۳۹۹/۰۶/۲۷ / نازیسم / آدولف هیتلر / آلمان / نژادپرستی
رسوایی در پلیس ایالتی آلمان؛  کشف گروه‌های نژادپرستی
تهران ایرنا - رسانه های آلمان اعلاکم کردند :۲۹ پلیس زن و مرد در بزرگترین ایالت آلمان به اتهام عضویت در گروه‌های واتس‌اپی با محتوای نژادپرستانه و فاشیستی تحت پیگرد قرار گرفته‌اند. وزیر امور داخلی این ایالت این موضوع را "رسوایی" دانسته است.
پیشگویی های بزرگ نوستراداموس که به حقیقت پیوستند!
۱۳۹۹/۰۶/۲۵ / یازده سپتامبر / پیشگویی / آدولف هیتلر / نوستراداموس / پرنسس دایانا / لویی پاستور
پیشگویی های بزرگ نوستراداموس که به حقیقت پیوستند!
اقتصادنیوز : میشل نوستراداموس(تولد ۱۴ یا ۲۱ دسامبر ۱۵۰۳ – ۲ جولای ۱۵۶۶)، که در لاتین به نوسترداموس معروف شده بود یک عطار فرانسوی بود. او به این دلیل بسیار مشهور است که مجموعه‌ای از نوشته‌های او که به پیشگویی بزرگ نوستراداموس شهرت پیدا کرد به حقیقت پیوست.
ملاقات در تهران
۱۳۹۹/۰۶/۱۷
ملاقات در تهران
  فرامرز قراباغی با وقوع جنگ جهانی دوم و سپس حمله نظامی دولت رایش سوم، یعنی دولت تحت امر آدولف هیتلر به شوروی، قرار بر این شد که دولت‌های متفق، یعنی انگلیس و آمریکا، متفق سومی به نام اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی داشته باشند و با کمک یکدیگر بتوانند نیروی نظامی رایش سوم را شکست دهند. درواقع مقدمات و جزئیات طراحی عملیات نظامی علیه دولت رایش سوم و آدولف هیتلر، توسط کارگزاران نظامی و دیپلماسی دولت‌های بریتانیا، آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی صورت گرفت. توافق‌ها امضا شده بود، اما نیاز به این …
داستان یک عکس | تصویر مردی که دستش را برای هیتلر بلند نکرد
۱۳۹۹/۰۶/۱۵
داستان یک عکس | تصویر مردی که دستش را برای هیتلر بلند نکرد
این عکس چند سالی است در فضای مجازی دست به دست می‌شود؛ یکی از افراد حاضر در تصویر نافرمانی مقتدارنه‌ای را به نمایش گذاشته است. قابل بیان نیست که چه تعداد مرد بین جمعیت از روی ترس عمل کرده و کاملا آگاه بوده‌اند که احترام نگذاشتن به آدولف هیتلر برابر با امضای گواهی مرگ آنهاست.
عکس هیتلر با صلیب شکسته
۱۳۹۹/۰۶/۰۴
عکس هیتلر با صلیب شکسته
تصویر آدولف هیتلر در قاب عکس اصلی مخصوص پیشوا با آرم صلیب شکسته و علامت مخصوص آدولف هیتلر که به رضاشاه تقدیم شده ‌است. این عکس در کاخ صاحبقرانیه در مجموعه کاخ موزه نیاوران نگهداری می‌شود. در قسمت پایین عکس به زبان آلمانی نوشته‌است: اعلیحضرت همایونی -رضاشاه پهلوی - شاهنشاه ایران - با بهترین آرزوها - برلین ۱۲مارس ۱۹۳۶ - امضای آدولف هیتلر
ناکارآمدی رژیم پهلوی؛ زمینه‌ساز ورود متفقین به ایران
۱۳۹۹/۰۶/۰۳ / گندم / آدولف هیتلر / اختصاصی ایرنا / رضا خان / جنگ جهانی دوم / بریتانیا
ناکارآمدی رژیم پهلوی؛ زمینه‌ساز ورود متفقین به ایران
تهران- ایرنا- عدم انسجام و هماهنگی در ساختار سیاسی پهلوی در آستانه جنگ جهانی دوم باعث شد تا نوعی ناهماهنگی در کشور به وجود آید از این رو رضاخان تقاضای شوروی و انگلیس را برای اخراج آلمانی‌ها از ایران رد کرد، این امر بهانه لازم را به دست این دولت‌ها داد تا سحرگاه سوم شهریور ۱۳۲۰ خورشیدی ایران را از شمال و جنوب اشغال کنند.
ماه عسل کوتاه استالین و هیتلر ‏
۱۳۹۹/۰۶/۰۲ / استالین / هیتلر / قرارداد / پیمان
ماه عسل کوتاه استالین و هیتلر ‏
یکی دیگر از مزیت‌های این پیمان برای آدولف هیتلر آن بود که ‏خیال او را حداقل تا مدتی از مرز‌های شرقی آلمان تسلی می‌بخشید و اجازه می‌داد برلین همه حواس خود را معطوف انگلستان ‏و فرانسه کند که با اعلان جنگ به آلمان در دفاع از لهستان قد برافراشته بودند.
۱۳۹۹/۰۵/۲۶
پایان راه محکوم خوش شانس نورنبرگ
‏سی‌وسه‌سال پیش در چنین روزی، برابر هفدهم آگوست 1987 میلادی، رودلف هس، معاون آدولف هیتلر و از رهبران حزب ‏نازی، 42‌سال پس از دریافت حکم حبس ابد از دادگاه نورنبرگ، در نودوسه‌سالگی و حین گذراندن دوران حبس خود در زندان ‏اشپاندائو (واقع در خاک آلمان) درگذشت. با توجه به روابط نزدیک هس و هیتلر، هیچ مجازاتی جز صدور حکم «اعدام» ‏نمی‌توانست شامل حال معاون ارشد پیشوای آلمان نازی در دادگاه جنایت‌های جنگی نورنبرگ شود، اما بزرگ‌ترین بدشانسی ‏زندگی هس یعنی اسارت به دست انگلیسی‌ها، در نورنبرگ به داد معاون رسید و طناب دار را از گردن او دور کرد. دهم ‏می 1941 میلادی و اندکی قبل از حمله آلمان نازی به خاک شوروی، رودلف هس سوار بر هواپیما …
هیتلر درباره یهودی‌ها چه می‌گوید؟
۱۳۹۹/۰۵/۲۱ / هیتلر / جنگ جهانی دوم / نازیسم / نقد کتاب / اروپا / اسرائیل / ایالات متحده آمریکا / مشرق نیوز
هیتلر درباره یهودی‌ها چه می‌گوید؟
آدولف هیتلر در فصلی از کتاب «نبرد من» ضمن پرداخت به مقوله نژادهای آریایی و یهودی، از لفظ اسرائیل استفاده کرده و مطالبی دارد که گویی پیشگویی وضعیت امروز تقابل ایران با آمریکا و اسرائیل هستند.
آوار بی‌رحمی بر سر هیروشیما و ناکازاکی
۱۳۹۹/۰۵/۱۶ / آدولف هیتلر / ژاپن / ایالات متحده آمریکا / لهستان / جنگ جهانی دوم / هیروشیما / انگلستان
آوار بی‌رحمی بر سر هیروشیما و ناکازاکی
تهران- ایرنا- آمریکا با بمب‌های اتمی‌اش که بر فراز هیروشیما و ناکازاکی فرو ریخت، هزاران انسان بیگناه را در چشم به‌هم‌زدنی به کام مرگ فرو برد و ده‌ها هزار تن دیگر نیز بر اثر پیامدهای این انفجار و بیماری‌های ناشی از آن جان خود را از دست دادند.
آیا ستاره بایرن با هیتلر نسبت فامیلی دارد؟
۱۳۹۹/۰۵/۱۳ / روبرت لواندوفسکی / آدولف هیتلر
آیا ستاره بایرن با هیتلر نسبت فامیلی دارد؟
شایعه‌ای که چند سال پیش در مورد ارتباط فامیلی روبرت لواندوفسکی با آدولف هیتلر منتشر شده بود، تکذیب شده است.
۱۳۹۹/۰۵/۱۲
تاریخ نگار
هشتاد‌ویک‌سال پیش درچنین روزی، برابر دوم آگوست 1939 میلادی، آلبرت اینشتین، فیزیکدان شهیر آلمانی که به آمریکا مهاجرت کرده بود، طی نامه‌ای به فرانکلین روزولت رئیس‌جمهوری وقت آمریکا او را تشویق به ساخت سلاح اتمی کرد. اینشتین در نامه‌اش تأکید کرده بود آدولف هیتلر سخت به دنبال پروژه بمب هسته‌ای است و به همین خاطر ایالات متحده نباید از کنار این موضوع به راحتی بگذرد. نامه اینشتین رئیس‌جمهوری آمریکا را ترغیب به فراهم‌کردن مقدمات تولید بمب اتمی کرد. این نامه امضای لئو زیلارد، ادوارد تلر و یوجین ویگنر سه فیزیکدان مجاری‌الاصل آمریکایی را نیز داشت. 
فرمانروایی که توسط مخالفان سلاخی شد/ عاقبت تلخ دیکتاتور و معشوقه‌اش + عکس 16+
۱۳۹۹/۰۵/۰۸
فرمانروایی که توسط مخالفان سلاخی شد/ عاقبت تلخ دیکتاتور و معشوقه‌اش + عکس 16+
موسولینی مبدع فاشیسم و یکی از افرادی است که تاثیر بسیاری بر جنبش نازیسم آدولف هیتلر گذاشت. از این جهت، بررسی سرگذشت او اهمیت دارد.
۱۳۹۹/۰۴/۲۹
سالروز والکری
[شهروند] در بین فیلم‌هایی که قصه آنها حول ترور یک شخصیت سیاسی یا تاریخی است، «روز شغال» ساخته فرد زینه‌مان جایگاه ویژه‌ای دارد. در این اثر به یاد ماندنی ما به مدت 145 دقیقه شاهد داستانی مهیج با موضوع سوءقصد به جان ژنرال دوگل، رئیس‌جمهوری فرانسه، هستیم. این فیلم سال 1973 میلادی بر اساس رمانی از فردریک فورسایت، نویسنده شهیر انگلیسی، مقابل دوربین فرد زینه‌مان رفت و ماجرا وقتی جالب‌تر می‌شود که بدانیم ژنرال دوگل با جان به در بردن از 11 ترور ناموفق یکی از سیاسیون رکورددار در این زمینه است. بین سیاستمداران معاصر فیدل کاسترو، رهبر فقید کوبا، هم یکی از کسانی بود که بارها هدف سوءقصدهای مختلف قرار گرفت تا جایی که برخی افسانه‌ها از طرح بیش از 500 نقشه …
۱۳۹۹/۰۴/۲۱
وقتی آدولف هیتلر و چنگیزخان مغول فرهنگ‌‌دوست می‌شوند
وحید میرزایی طـــنــزنـویــس
۱۳۹۹/۰۴/۲۱
اصلاح‫طلبی آنتاگونیست پوپولیسم
امین جمشیدزاده*- شخصیت مقابل قهرمان حریف یا آنتاگونیست شخصیتی در نمایش است که بیش از همه می‫خواهد قهرمان را از رسیدن به اهداف و آرزویش باز دارد. ساخت و وجود ضد قهرمان برای ایجاد، پرداخت و پیش بردن یک داستان از نوع حماسی و در سپهر سیاست از نوع سیاسی لازم و ضروری است. ضد قهرمان ممکن است وجودش مانعی ذاتی بر سر راه قهرمان اصلی داستان باشد و لزوما به طور عمدی با قهرمان داستان مخالفتی نکند. شخصیت اصلی نمایش که با ضد قهرمان‫‫ها در بطن کنش و کشمکش قرار دارد قهرمان اصلی نامیده می‫شود؛ نمونه‫ای از آنتاگونیست‫ها سائورون در ارباب حلقه‫ها و یا تیبالت در داستان رومئو ژولیت در ادبیات است و در سپهر سیاست هوگو چاوز در ونزوئلا، مورالس در بولیوی و فیدل کاسترو در کوبا و آدولف هیتلر و پینوشه و احمدی‫نژاد در ایران …
۱۳۹۹/۰۴/۲۰ / آدولف هیتلر / رضا شاه پهلوی
هیتلر و رضاشاه
دوستی ایران و آلمان برای کشور گران تمام شد.
هیتلر و رویاهای بر باد رفته‌
۱۳۹۹/۰۴/۱۸ / آدولف هیتلر
هیتلر و رویاهای بر باد رفته‌
«خیلی‌ها گمان می‌کنند هیتلر به زندگی هیچ موجودی اهمیت نمی‌داد اما او در تمام زندگی‌اش گیاهخوار بود و حتی برای اجرای قوانین مربوط به حقوق حیوانات و حمایت از آنها با خیلی‌ها ‌جنگید. هیتلر حتی قصد داشت قوانینی را تصویب کند که بعد از پایان جنگ جهانی دوم میزان مصرف گوشت در وعده‌های غذایی مردم کم شود!»
تست اصلاح نژادی در آلمان نازی و برتری خیالی نژاد آریایی
۱۳۹۹/۰۴/۱۷ / عکس تاریخی / نازیسم / آدولف هیتلر
تست اصلاح نژادی در آلمان نازی و برتری خیالی نژاد آریایی
در این تصویر تاریخی، لحظه تست نژادی از افراد را ببینید. بر پایه این تست که توسط حزب نازی انجام می‌شد اگر فرد آریایی نبود، کشته می‌شد. یکی از بزرگترین کشتارهای نژادی بر پایه همین تست‌ها انجام شده است.
۱۳۹۹/۰۴/۱۶ / آدولف هیتلر
وحشت هیتلر از کابوس ۷ زن!
چگونه زنانی از اندونزی تا فرانسه، عرصه را بر آلمان نازی و متحدانش در جنگ جهانی دوم تنگ کردند؟
عملیات مرغ مگس‌خوار
۱۳۹۹/۰۴/۱۰ / آدولف هیتلر
عملیات مرغ مگس‌خوار
کودتای درون‌حزبی هیتلر که سال ۱۹۳۴ در چنین روزی آغاز و به دست دو سازمان اس‌اس و گشتاپو اجرا شد، چهار روز طول کشید و عملیات مرغ مگس‌خوار یا شب چاقوهای بلند نام گرفت. طبق اعلام رسمی خودشان ۸۵ نفر دستگیر و اعدام شدند اما منابع دیگر شمار آنهایی را که در آن چند روز سر به نیست شدند بیشتر از هزار نفر برآورد می‌کنند.
چرا جسد هیتلر، 25 سال دست کا.گ.ب ماند؟
۱۳۹۹/۰۴/۰۴ / آدولف هیتلر / مرگ
چرا جسد هیتلر، 25 سال دست کا.گ.ب ماند؟
خراسان نوشت:مشهور است که آدولف هیتلر، روز 30 آوریل سال 1945(10 اردیبهشت 1324)، در ناامیدی تمام و درحالی‌که صدای گلوله‌های توپ شوروی را در دوردست می‌شنید، در مخفیگاه فوق‌مدرن خود در برلین خودکشی کرد.
۱۳۹۹/۰۴/۰۳
برلین در محاصره
[شهروند]   برخی سی‌ام آوریل 1945 میلادی یعنی روزی را  که آدولف هیتلر با یک کلت‌کمری به شقیقه خودش شلیک کرد لحظه پایان جنگ جهانی دوم قلمداد می‌کنند. روزی که آتش‌افروز بزرگ فرصت باقی‌مانده تا هجوم سربازان ارتش سرخ به داخل شهر برلین را مغتنم شمرد و داخل اتاق خود انتحار کرد. اما آنهایی که کمی دقیق‌تر هستند، ساعت 23 و45دقیقه هشتم می ‌1945 را زمان رسمی پایان جنگ جهانی دوم برمی‌شمرند، زیرا در این تاریخ و ساعت بود که  فیلدمارشال ویلهلم کایتل، رئیس ستاد فرماندهی عالی ورماخت ارتش آلمان نازی برگه‌های مربوط به تسلیم بی‌قید و شرط را امضا کرد تا جنگ جهانی دوم در خاک اروپا به پایان برسد. این میان گروه سومی هم هستند که نه تاریخ نخست یعنی سی‌ام …
پلیس آلمان به مراکز یک گروه افراطی در چهار ایالت یورش برد
۱۳۹۹/۰۴/۰۳ / نازیسم / آدولف هیتلر / آلمان
پلیس آلمان به مراکز یک گروه افراطی در چهار ایالت یورش برد
تهران- ایرنا- پس از آنکه وزیر کشور آلمان «نوردادلر» را یک گروه راست افراطی معرفی کرد، پلیس به مراکز آن در چهار ایالت یورش برد.
عملیات بارباروسا
۱۳۹۹/۰۴/۰۲ / آدولف هیتلر
عملیات بارباروسا
یورش آلمانی‌ها عملیات بارباروسا نام داشت و سال ۱۹۴۱ در چنین روزی آغاز شد. چند گردان آلمانی اوایل اکتبر یعنی حدود ۴ ماه بعد از شروع عملیات به حوالی مسکو رسیده بودند. استالین که در بدترین محاسبات خود هم جنگ با آلمان را در نظر نگرفته بود و به‌زعم خود چنین تحلیل می‌کرد که «آلمان هرگز در دو جبهه درگیر نخواهد نشد»
پیشنهاد هیتلر به انگلیس پیش از حمله به شوروی
۱۳۹۹/۰۴/۰۲
پیشنهاد هیتلر به انگلیس پیش از حمله به شوروی
یک تاریخدان پیشنهاد آدولف هیتلر به انگلیس پیش از آغاز جنگ جهانی دوم و حمله به شوروی را فاش کرد.
۱۳۹۹/۰۴/۰۱
یک عکس یک خاطره
نقشه‌ مسیرهای حمله متحدین (آلمان، رومانی و مجارستان) به شوروی- 1941 79 سال پیش در چنین روزی، برابر بیست‌ودوم ژوئن 1941 میلادی، ارتش آلمان نازی ذیل عملیاتی با عنوان «بارباروسا» به خاک اتحاد جماهیر شوروی حمله کرد. آدولف هیتلر در آغازین ساعات این روز طی پیامی رادیویی خطاب به مردم آلمان گفت: «امروز تصمیم گرفته‌ام سرنوشت و آینده رایش و مردم خود را در دست سربازان‌مان قرار دهم. امیدوارم خداوند به‌ویژه در این کارزار ما را یاری کند...» اما چنین نشد و حمله به شوروی وقایعی را رقم زد که نتیجه غایی آن شکست آلمان‌ در جنگ جهانی دوم بود.
در باب ضدیت هیتلر با بلشویسم هنری، کوبیسم، دادایسم و فوتوریسم
۱۳۹۹/۰۴/۰۱ / هیتلر / جنگ جهانی دوم / آلمان / نازیسم / حزب نازی / ترجمه / بنگاه ترجمه و نشر کتاب پارسه
در باب ضدیت هیتلر با بلشویسم هنری، کوبیسم، دادایسم و فوتوریسم
فرازهایی از کتاب «نبرد من» نوشته آدولف هیتلر بیانگر مخالفت‌های سیاسی و هنری او با بلشویسم هنری و به‌تبع آن مکاتب کوبیسم، داداییسم و فوتوریسم در جهان هنر است.
نوستراداموس درباره سال ۲۰۲۰ چه پیشگویی کرده بود؟
۱۳۹۹/۰۳/۳۱ / نوستراداموس / پیشگویی / دونالد ترامپ / سبک زندگی / پارسی خبر / جنگ
نوستراداموس درباره سال ۲۰۲۰ چه پیشگویی کرده بود؟
پیروان نوستراداموس و طرفداران تئوری توطئه اعتبار او را به پیشگویی آینده و اتفاقات جهانی می‌دانند، پیشگویی‌هایی که او آن‌ها را در رباعیاتی رمزنگاری‌شده نوشته است. گفته می‌شود که نوستراداموس ظهور آدولف هیتلر در سال ۱۹۳۳ و همچنین آتش‌سوزی بزرگ لندن در سال ۱۶۶۶ را نیز پیشگویی کرده بود. کریگ همیلتون، پیشگوی بریتانیایی، رخدادهایی را از سال ۲۰۲۰ پیشگویی کرده بود که شباهت‌های عجیبی با پیشگویی‌های نوستراداموس دارد. در این مطلب سعی بر این بوده که تعدادی از پیشگویی‌های نوستراداموس از سال ۲۰۲۰ را برایتان بازگو کنیم و شباهت‌هایش با پیشگویی‌های همیلتون را نیز بررسی خواهیم کرد. جنگ، استیضاح ترامپ و افزایش مخاطره‌آمیز سطح آب دریاها یکی از تشابهات پیشگویی‌های نوستراداموس از سال ۲۰۲۰ و پیشگویی‌های همیلتون مرگ …
۱۳۹۹/۰۳/۲۴
شمایل
‏رژه سربازان آلمانی در خیابان شانزه‌لیزه - 1940 80‌ سال پیش در چنین روزی، برابر چهاردهم ژوئن 1940 میلادی واحدهای ارتش آلمان نازی وارد پاریس شدند. آدولف هیتلر قبلا اعلام کرده بود اگر پایتخت فرانسه مقاومت نکند به آن آسیب وارد نخواهد کرد. فرماندار نظامی پاریس با پذیرش این قول، نظامیان فرانسوی را از شهر خارج کرد و به این ترتیب نازی‌ها پاریس را بدون اینکه آسیب چندانی ببیند  اشغال کردند. 3 روز پس از تسلیم پاریس، مارشال پتن قهرمان ملی فرانسوی‌ها در جنگ جهانی اول بر کرسی نخست‌وزیری تکیه زد و بلافاصله مذاکره را با آلمان هیتلری آغاز کرد. پتن که به خواست فرانسویان در لحظات بحرانی اشغال کشور ریاست دولت را پذیرفته بود، پس از جنگ جهانی دوم به اتهام مماشات با اشغالگران محاکمه …
چگونه 75 سال پیش، مرگ دیکتاتور نازی جنگ جهانی دوم را به پایان رساند؟
۱۳۹۹/۰۳/۱۵
چگونه 75 سال پیش، مرگ دیکتاتور نازی جنگ جهانی دوم را به پایان رساند؟
آدولف هیتلر در تاریخ ۳۰ آوریل ۱۹۴۵ جان خود را از دست داد. دقیقا دو روز پس از ترور متحد فاشیست خود بنیتو موسولینی. موسولینی توسط پارتیزان‌ها در دهکده‌ای کوچک در شمال ایتالیا جان باخت. هیتلر نیز در شرایطی خفت بار در یک پناهگاه زیرزمینی در فورربونکر گذشت.
منجنیق یک جنبش سیاسی
۱۳۹۹/۰۳/۰۷ / هاینریش هیملر / ایدئولوژی / جنبش های سیاسی / آلمان / آدولف هیتلر / ژوزف استالین
منجنیق یک جنبش سیاسی
مهدی تدینی در یادداشتی می نویسد: تنها منجنیقِ یک جنبش سیاسی می‌تواند یک لیسانسه کشاورزی را به فرمانده کل اس‌اس مسلح، رئیس کل اداره اطلاعات، وزیر کشور و رئیس پلیس یک کشور تبدیل کند و از او «هاینریش هیملری» بسازد که ده‌ها اردوگاه را زیر نظر دارد و نیروهایش گریبان هر کسی را هر گوشه اروپا می‌توانستند بگیرند. منجنیق یک جنبش سیاسی می‌توانست فرد درس‌نخوانده و بی‌تخصصی مانند استالین را به رسته اول کشور پرتاب کند و فرمانروای بزرگ‌ترین امپراتوری تاریخ کند. و باز چنین منجنیقی می‌توانست جامعه را بجنباند و بجنباند و به غلیان درآورد تا خبرچین اداره اطلاعات ارتش بشود پیشوای آلمان!
تمساح بازمانده از جنگ جهانی دوم مُرد
۱۳۹۹/۰۳/۰۶
تمساح بازمانده از جنگ جهانی دوم مُرد
یک تمساح که [به اشتباه] گفته می‌شود حیوان خانگی آدولف هیتلر بوده است در ۸۴ سالگی از دنیا رفت.
عواقب وخیم پشت کنکور ماندن هیتلر!
۱۳۹۹/۰۳/۰۵ / آدولف هیتلر
عواقب وخیم پشت کنکور ماندن هیتلر!
هیتلر دو بار دیگر هم برای ورود به این مرکز آموزشی تلاش کرد اما هر بار در کنکور رد شد. نتیجه این شکست، به حاشیه رانده شدن نقاشی در زندگی هیتلر بود. او از آن به بعد تفننی نقاشی می‌کشید اما به صورت جدی آرزوهایی در سر می‌پروراند که بعدها دنیا را در آتش جنگ فرو برد.
عکس| تمساح هیتلر در 84 سالگی مرد!
۱۳۹۹/۰۳/۰۴ / آدولف هیتلر / مسکو / جنگ جهانی دوم
عکس| تمساح هیتلر در 84 سالگی مرد!
تمساح پوزه پهن Saturn که از بمباران جنگ جهانی دوم زنده ماند و آن روزها شایعه شده بود که متعلق به هیتلر است، در سن 84 سالگی در موزه مسکو مرد.
پمپئو: در کنار اسرائیل و آلمان ایستاده‌ایم
۱۳۹۹/۰۳/۰۲ / آدولف هیتلر / محمد جواد ظریف / آلمان / مایک پمپئو / روز قدس / روز جهانی قدس در جهان
پمپئو: در کنار اسرائیل و آلمان ایستاده‌ایم
تهران – ایرنا – مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا روز جمعه و همزمان با روز جهانی قدس، در پیامی توئیتری با مضمون حمایت تمام قد از جنایات و اشغالگری‌های رژیم صهیونیستی و حامیان غربی آن، نوشت: ما در کنار آلمان و اسرائیل ایستاده ایم.
ناسیونالیسم پنهان آلمانی در چهره آنگلا مرکل، صدراعظم
۱۳۹۹/۰۲/۳۱ / ویروس کرونا / شیوع ویروس کرونا در ایتالیا / شیوع ویروس کرونا در اسپانیا / شیوع ویروس کرونا در آلمان / شیوع ویروس کرونا در اروپا / آلمان / آنگلا مرکل / آدولف هیتلر
ناسیونالیسم پنهان آلمانی در چهره آنگلا مرکل، صدراعظم
بهاء الدین بازرگانی گیلانی در یادداشتی برای دیپلماسی ایرانی می نویسد: چندی پیش ویدئوی "تولیو سولنجی"، هنرپیشه مشهور ایتالیایی را هزاران نفر در اروپا دیدند که با خشم نسبت به مخالفتِ آلمان با فروش اوراق قرضه کروناییِ اروپایی، خیلی چیزهای بد از تکبر و خودخواهی آلمان‎ها گفت و گفت: "برایمان کمی هم از همبستگی اروپایی تعریف کنید تا بهانه ای برای خندیدن داشته باشیم!" باز گفت: "خدا را شکر که ما آلمانی نیستیم. ما مردمی هستیم که همدلی و انسانیت را می شناسیم". او حتی گریزی به تاریخ نزدیک آلمان ها زد و "طرح والتر فونک"، رئیس بانک مرکزی رژیم نازی را پیش کشید و آن را با سیاست های امروز دولت آلمان مقایسه کرد! طرح نژادپرستانه فونک، بخش هایی …
دیپلمات اروپایی به‌دلیل مقایسه مرکل با هیتلر کارش را از دست‌ داد
۱۳۹۹/۰۲/۲۲ / آنگلا مرکل / آدولف هیتلر / آلمان
دیپلمات اروپایی به‌دلیل مقایسه مرکل با هیتلر کارش را از دست‌ داد
تهران- ایرنا- سفیر مالت در فنلاند پس از آن‌که صدراعظم آلمان را با دیکتاتور سابق این کشور مقایسه‌کرد، ناچار به کناره‌گیری شد.
«جنگ جهانی» دیگر؛ این بار جهان علیه کرونا
۱۳۹۹/۰۲/۱۹ / فرانسه / آلمان / جنگ جهانی دوم / انگلستان / هراس جهانی از ویروس کرونا
«جنگ جهانی» دیگر؛ این بار جهان علیه کرونا
لندن – ایرنا – آیین بزرگداشت هفتادوپنجمین سالروز پایان جنگ جهانی دوم و شکست حکومت آدولف هیتلر رهبر وقت آلمان نازی امروز (جمعه ۱۹ اردیبهشت مصادف با ۸ می) در حالی متفاوت از سال‌های گذشته در اروپا برگزار می‌شود که جامعه جهانی دست به گریبان دشمن جدیدی است که در چند ماه گذشته نزدیک به ۴ میلیون نفر را بیمار و بیش از ۲۷۷ هزار قربانی گرفته است.
راز‌هایی جالب از دنیای هنر / از هنر‌های آدولف هیتلر تا معمای خودکشی ونگوگ
۱۳۹۹/۰۲/۱۸
راز‌هایی جالب از دنیای هنر / از هنر‌های آدولف هیتلر تا معمای خودکشی ونگوگ
دنیای هنر سرشار از داستان‌ها و راز‌های جذاب است. داستان‌هایی که برخی شایعه و برخی منطبق بر واقعیتند. به همین دلیل نیز در این مطلب به بررسی سه راز جالب و درواقع حل نشده درباره دنیای هنر می‌پردازیم.
خرید و فروش انواع مدل های فولکس واگن توسط خودرو۴۵
۱۳۹۹/۰۲/۱۷
خرید و فروش انواع مدل های فولکس واگن توسط خودرو۴۵
خودرو۴۵ معتقد است شرکت خودروسازی فولکس واگن یکی از بزرگ‌ترین هولدینگ‌های صنعتی جهان است؛ هولدینگی که درزمینه‌ی تولید اتومبیل فعال بوده و در دهه‌ی ۱۹۳۰، به‌دستور آدولف هیتلر تأسیس شده است.
ماجرای عملیات تروریستی ناکام آلمانی‌ها در تهران
۱۳۹۹/۰۲/۱۷ / فیلم مستند / سینمای مستند / آدولف هیتلر
ماجرای عملیات تروریستی ناکام آلمانی‌ها در تهران
مهر نوشت: کارگردان مستند «پرش بلند» همزمان با ادامه اکران اینترنتی این مستند، ضمن اشاره به مستندات تاریخی روایت این اثر، از استفاده از تصاویر آرشیوی دیده نشده در آن خبر داد.
روزنامه‌نگار نروژی: رای‌دهندگان به ترامپ پشیمانی رای‌دهندگان به هیتلر را تجربه خواهند کرد
۱۳۹۹/۰۲/۱۶ / آدولف هیتلر / دونالد ترامپ
روزنامه‌نگار نروژی: رای‌دهندگان به ترامپ پشیمانی رای‌دهندگان به هیتلر را تجربه خواهند کرد
یک روزنامه‌نگار نروژی این احتمال را مطرح کرده که آمریکایی‌هایی که در سال ۲۰۱۶ به ترامپ رای دادند، پشیمانی‌ای را تجربه کنند که آلمانی‌ها پس از رای به هیتلر در سال ۱۹۳۳، در ۱۹۴۵ تجربه کردند.
۱۳۹۹/۰۲/۱۵
محبوس سنت هلن*
199‌سال پیش در چنین روزی، برابر پنجم می‌ ‌١٨٢١ میلادی، ناپلئون بناپارت نخستین امپراتور فرانسه و یکی از نوابغ نظامی تاریخ بشر در 51 سالگی درگذشت. او 6‌سال پایانی عمر خود را در جزیره سنت هلن (جنوب اقیانوس اطلس) و در اسارت انگلیسی‌ها سپری کرد. بریتانیایی‌ها دلیل مرگ ناپلئون را سرطان معده اعلام کردند، اما سال‌ها بعد، پژوهش محققان بی‌طرف درباره بقایای جسد امپراتور فرانسه از مسمومیت او با سم آرسنیک پرده برداشت. 20‌سال پس از مرگ ناپلئون، لویی فیلیپ، پادشاه وقت فرانسه توانست اجازه انتقال جسد امپراتور را از انگلیسی‌ها بگیرد. آنچه از جسد او باقی مانده بود با استقبال وسیع فرانسوی‌ها در پاریس تشییع و در مقبره‌ای اختصاصی به خاک سپرده شد. ناپلئون …
۱۱ تلگراف سرنوشت‌ساز که روند تاریخ را تغییر دادند / عکس
۱۳۹۹/۰۲/۱۱ / تلگراف / جنگ جهانی دوم / آدولف هیتلر
۱۱ تلگراف سرنوشت‌ساز که روند تاریخ را تغییر دادند / عکس
باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: شاید برای همیشه، مهم‌ترین تلگراف تاریخ همان باشد که «ساموئل اف. بی. مورس» برای اولین بار آن را فرستاد: «آنچه که خدا ساخته‌است».
۱۳۹۹/۰۲/۰۶
گشتاپو، آفتابه لگن هفت دست!
وقتی از مخوف‌ترین سازمان‌های پلیس مخفی در طول تاریخ معاصر صحبت به میان می‌آید، همه بلافاصه «چکا» و «گشتاپو» را به یاد می‌آورند. سازمان‌هایی که به لطف ژوزف استالین و آدولف هیتلر اختیارات و قدرت فراوانی داشتند و حتی از جایی به بعد مقصریابی، محاکمه و نهایتا اجرای حکم را خود شخصا انجام می‌دادند. «چکا» که تقریبا بلافاصله پس از فروپاشی نظام تزاری در روسیه و تشکیل اتحاد جماهیر شوروی آغاز به کار کرد تا حد بسیار زیادی تحت‌تأثیر بنیانگذار خود فلیکس ژرژینسکی بود. بعدها با حضور کسانی چون لاورنتی بریا، این سازمان حتی مخوف‌تر از پیش شد و کار به جایی رسیده بود که وقتی سران نظام کمونیستی از آن «کلاه» طلب می‌کردند، چکا …
۱۳۹۹/۰۲/۰۱
تولد آدولف هیتلر
سال 1889 در چنین روزی در منطقه‌ای در مرز آلمان و اتریش متولد شد. به بیست سالگی نرسیده بود که راهی وین و مدتی در این شهر مقیم شد. آن روزها نه دوستی داشت و نه پولی و نه حتی مهارتی برای امرار معاش. در همین دوره از زندگی‌اش، در گذر از تجربه روزهای تنگنا و تحقیر بود که تنفر از اشراف که سوار بر کالسکه‌های مجلل خود از خیابان‌های شهر می‌گذشتند در دلش جوانه زد و از مارکسیسم که میان کارگران وینی طرفداران فراوان داشت بیزار شد. از یهودیان هم که عملا بخش بزرگی از امور تجاری، پزشکی و حقوقی شرق اروپا را در دست داشتند بدش می‌آمد. تنها چیزی که برایش باقی ماند تا به آن بچسبد و دل خوش کند، نژادش بود. به قول رابرت پالمر: «این فکر برای هیتلر جوان مایه آرامش خاطر خاصی می‌شد …
۱۳۹۹/۰۱/۲۴
اتریش، جنگ سرد و جاسوس بازی
یکی از کشورهایی که در جریان جنگ جهانی دوم بیشترین آسیب‌ها را متحمل شد، اتریش بود. این کشور پیش از آغاز جنگ به سبب فعالیت اتریشی‌های طرفدار حزب نازی‌ مجبور شد تن به اتحادی اجباری با آدولف هیتلر بدهد و به نوعی ضمیمه خاک آلمان شود. در هنگامه جنگ جهانی دوم نیز سربازان اتریشی دوش به دوش نازی‌ها در جبهه متحدین وارد نبرد شدند که نتیجه آن شراکت با آلمان در تحمل عواقب این جنگ مهیب بود. 75‌سال پیش در چنین روزی، برابر سیزدهم آوریل 1945 میلادی، ارتش سرخ وارد وین پایتخت اتریش شد تا این کشور رسما به اشغال متفقین دربیاید. با تسلیم آلمان و پایان جنگ جهانی در اروپا، اتریش به‌عنوان یکی از متحدین نزدیک هیتلر بین چهار دولت اصلی پیروز در جنگ یعنی آمریکا، شوروی، انگلستان و فرانسه تقسیم …
تحقیر هیتلر با چند اتفاق فوتبالی!
۱۳۹۹/۰۱/۰۸ / آدولف هیتلر / فوتبال اروپا
تحقیر هیتلر با چند اتفاق فوتبالی!
هیتلر برای نشان دادن قدرت خود از فوتبال بهره می‌برد اما اغلب نتایج مورد انتظارش رقم نمی‌خورد.
فوتبال و جنگ/ شکست‌هایی برای تحقیر هیتلر
۱۳۹۹/۰۱/۰۸ / آدولف هیتلر / فوتبال
فوتبال و جنگ/ شکست‌هایی برای تحقیر هیتلر
هیلتر برای نشان دادن قدرت خود از فوتبال بهره می‌برد اما اغلب نتایج مورد انتظارش رقم نمی‌خورد.
فروش کتاب هیتلر ممنوع شد
۱۳۹۸/۱۲/۲۷ / سایت آمازون / آدولف هیتلر / ممیزی کتاب
فروش کتاب هیتلر ممنوع شد
مهر نوشت: با فراز و فرودهایی که در سال‌های اخیر درباره فروش کتاب آدولف هیتلر وجود داشت، سرانجام به دلایلی نامعلوم فروش بیشتر نسخه‌های «نبرد من» در آمازون ممنوع شد.
آمازون فروش نسخه‌های «نبرد من» هیتلر را ممنوع کرد
۱۳۹۸/۱۲/۲۷ / هیتلر / سایت آمازون / نازیسم
آمازون فروش نسخه‌های «نبرد من» هیتلر را ممنوع کرد
با فراز و فرودهایی که در سال‌های اخیر درباره فروش کتاب آدولف هیتلر وجود داشت، سرانجام به دلایلی نامعلوم فروش بیشتر نسخه‌های «نبرد من» در آمازون ممنوع شد.
۱۳۹۸/۱۲/۲۶
کشتار درمانی، از «کاتین» تا «مای لای»
[شهروند]  ‌ سال 1942 میلادی، ماه‌ها پس از آغاز عملیات بارباروسا و تصمیم جاه‌طلبانه آدولف هیتلر برای تصرف اتحاد جماهیر شوروی، نیروهای متفقین به شکل کاملا اتفاقی پیامی عجیب را که از لشکر‌های آلمانی در جبهه شرقی اروپا به برلین ارسال شده بود، شنود کردند. رمزگشایی این پیام سری نشان‌می‌داد نازی‌ها در جنگل‌های شرقی لهستان موسوم به «کاتین»، گورهای دسته‌جمعی بزرگی را یافته‌اند که در آنها هزاران نفر از افسران، درجه‌داران و نظامیان لهستانی دفن شده‌اند. مختصات این گورها و قدمت اجساد ثابت می‌کرد که حادثه منجر به پیدایش آنها در زمان اشغال این بخش از لهستان توسط ارتش اتحاد جماهیر شوروی به وقوع پیوسته است. میل هیتلر برای تاریخ‌سازی …
روز آنشلوس
۱۳۹۸/۱۲/۲۲
روز آنشلوس
[شهروند] آنهایی که تاریخ خوانده‌اند‌ آغاز کشورگشایی‌های آلمان نازی در جنگ جهانی دوم را حمله به لهستان در نخستین روز سپتامبر 1939 میلادی در نظر می‌گیرند؛ اما با نگاهی دقیق‌تر به اتفاقات آن برهه تاریخی، اطلاعات حاصله ما را به این نتیجه می‌رساند که حمله به لهستان نه جرقه آغاز جنگ که به نوعی گذر آلمان از آخرین خطوط قرمز ترسیم شده به وسیله فاتحان جنگ جهانی اول بود. فی‌الواقع اعلام جنگ انگلستان و فرانسه به آلمان که در پی حمله این کشور به لهستان اتفاق افتاد، می‌توانست خیلی زودتر حادث شود زیرا آلمان هیتلری در نیمه دوم دهه 30 میلادی به شکل سیستماتیک مشغول زیر پا گذاشتن مفاد پیمان‌های ورسای و پاریس -به‌عنوان معاهدات پایان‌دهنده جنگ جهانی اول- بود و …
۱۳۹۸/۱۱/۲۹ / جنگ جهانی دوم / هیتلر / آلمان / نازیسم / ترجمه / نقد کتاب
وقتی تنها راه رستگاری آلمان جنگ بود/تاکتیک‌های تبلیغاتی هیتلر
آدولف هیتلر ضمن‌ اینکه در کتاب«نبرد من» هدف اصلی از تبلیغات را دفاع از حق خود می‌داند، جنگ با قدرت‌های خارجی را تنها راه آبادانی ملت آلمان می‌دانست که در پی منافع خود و دشمنی با آلمان بودند.
۱۳۹۸/۱۱/۲۹
موسولینی شهروند افتخاری باقی ماند
سالو: بنیتو موسولینی، دیکتاتور سابق ایتالیا و متحد آدولف هیتلر، شهروند افتخاری شهر سالو در شمال ایتالیا باقی ‌ماند. به گزارش یورونیوز، اکثریت اعضای شورای شهر سالو درخواست 3عضو اقلیت را رد کردند تا این دیکتاتور همچنان شهروند افتخاری این شهر باقی بماند. شهردار سالو گفت: «بر این باوریم که موسولینی را به‌عنوان یک شخصیت تاریخی به‌حساب آوریم و از کارهای او درس بگیریم، برای این کار اما نیازی به پاک کردن حافظه تاریخی‌مان نداریم.»  
۱۳۹۸/۱۱/۱۲ / فولکس واگن
یک افسانه آلمانی
وقتی نخستین کامیون‌ها و تانک‌های ارتش آلمان به دلیل نرسیدن سوخت در استپ‌های اتحاد جماهیر شوروی متوقف شدند، تازه نخستین شباهت‌ها بین خودرو و اسب برای آلمانی‌ها رخ نمود. این که عملیات بارباروسا و حمله چهارمیلیون سرباز آلمانی به سرزمین شوراها به چه نتیجه‌ای انجامید، موضوع مطلب پیش‌ رو نیست و در واقع این تنها مقدمه‌ای بود برای معرفی شخصی که با نبوغ خود آدولف هیتلر را به این نتیجه رساند، می‌توان با اتکا به نیروی «موتور» از برلین تا قلب مسکو پیش رفت.
۱۳۹۸/۱۱/۱۰ / بریتانیا / اسپانیا / هنرهای تجسمی / آدولف هیتلر / آلمان / جنگ جهانی دوم / امپریالیسم
حمله‌ تمام‌عیار نازی‌ها به هنر مدرن
تهران- ایرنا- آدولف هیتلر رهبر حزب نازی و صدراعظم پیشین آلمان بود که با کمک این حزب، دیکتاتوری و حکومت فردی خود را برقرار کرد؛ حزبی که پاکسازی زبان و فرهنگ ژرمن را یکی از رسالت‌های اصلی خود می‌دانست و با توسل به استعاره‌های زیستی، حمله‌ای تمام‌عیار را به هنر مدرن انجام داد، اعضای آن اعتقاد داشتند که هنر مدرن خود را از طریق فرهنگ بسط می‌دهد و منشأ آلودگیِ فرهنگی است.
۱۳۹۸/۱۱/۰۷ / آدولف هیتلر / جنگ جهانی دوم / آلمان
رییس فقید باشگاه آلمانی عضو فعال «اِس‌اِس» از آب درآمد
تهران- ایرنا- بدنبال تحقیقات انجام شده توسط باشگاه آینتراخت فرانکفورت در خصوص همکاری رییس فقید این باشگاه با رژیم آلمان نازی قبل و بعد از جنگ جهانی دوم، مقامات کنونی باشگاه وی را از عنوان «رییس افتخاری» خلع کردند.
۱۳۹۸/۱۰/۲۰ / دونالد ترامپ / آدولف هیتلر
فیلم | حمیدرضا آصفی: با حرف های ترامپ یاد هیتلر افتادم
حمیدرضا آصفی در برنامه چهل 57 شبکه سه گفت: ترامپ می آید ۵۲ نقطه ایران را می زند و ما فقط نگاهش می کنیم! برنامه " چهل۵۷" با رویکرد بررسی چهل سالگی انقلاب اسلامی ایران با دعوت از مسئولین و کارشناسان به طرح مسائل روز و سیاست های کلان اقتصادی و سیاسی و... میپردازد.
۱۳۹۸/۱۰/۰۹
آنها که جهان را تغییر دادند؛ 10چهره دهه‌دوم قرن21چه افرادی بودند؟
مجله خبری تایم از سال1927 برترین چهره سال را معرفی می‌کند. مجله تایم ممکن است یک شخصیت، یک گروه، یک ایده یا یک اتفاق را به‌عنوان چهره سال انتخاب کند. این انتخاب براساس میزان اثرگذاری آن شخص یا موضوع روی اتفاقات سال انجام می‌شود. جوزف استالین، وینستون چرچیل، آدولف هیتلر، مهاتما گاندی و... هر کدام در دوره اوج خود به‌عنوان شخصیت سال انتخاب شده‌اند. از میان ایرانی‌ها نیز 2 نفر در این فهرست دیده می‌شوند. یکی محمد مصدق است در  سال1951سالی که نخست‌وزیر ایران شد و صنعت نفت را ملی کرد. نفر دوم امام‌خمینی(ره) …
۱۳۹۸/۱۰/۰۷ / لودویگ ویتگنشتاین / حامد عرفان
انتشار نامه‌های هم‌کلاسی «آدولف هیتلر»
کتاب نامه «لودویگ ویتگنشتاین» با گردآوری «پائول انگلمان» و با ترجمه حامد عرفان منتشر می‌شود.
۱۳۹۸/۱۰/۰۳ / معرفی کتاب / آدولف هیتلر / تاریخ دیکتاتورها / ادبیات جهان
ناگفته‌های تاریخ در «وقتی هیتلر کوکائین می‌زد و مغز لنین جابه‌جا می‌شد»
اولین کتاب از مجموعه ناگفته‌های تاریخ با نام «وقتی هیتلر کوکائین می‌زد و مغز لنین جابه‌جا می‌شد» به قلم جایلز میلتون و با ترجمه پریسا مرتضوی روانه بازار کتاب شد.
۱۳۹۸/۱۰/۰۲ / هیتلر / کمدی / هالیوود
(ویدئو) کمدی‌های هیتلری: تصویر رهبر آلمانِ نازی در هالیوود
رسانه‌های آمریکایی و هالیوود از زمان ظهور هیتلر تا همین حالا، همیشه از هیتلر تصویری کلیشه‌ای ارائه داده‌اند که راه را برای واکاوی و نگاهی حقیقی به رهبر آلمان نازی و معمارِ نسل‌کشی یهودیان بسته است. در این ویدیو به مناسبت فیلمِ «جوجو رابیت» که به تازگی اکران شده و دوباره آدولف هیتلر را موضوع کمدی قرار داده، نگاهی می‌اندازیم به تاریخ نمایشِ هیتلر در تلویزیون و سینمای آمریکا. از چاپلین و دیکتاتور بزرگ‌اش تا وایتیتی و هیتلرِ خیالی‌اش.
۱۳۹۸/۰۹/۲۹
ورنر فون براون‏،‏ پدر صنایع موشکی جهان
فریدون عسکری - امروزه بحث موشک و صنایع موشکی از موضوعات مهم فناوری در حوزه‌های مختلف به‏ویژه نظامی و دفاعی است‏. بدین مناسبت در این یادداشت برآن شدیم تا خوانندگان گرامی را به طور بسیار مجمل و اختصار با پدر صنایع موشکی جهان آشنا کنیم‏. ورنر فون براون‏ (‏‏به آلمانی wernher vo- braun‏) ‏دانشمند آمریکایی آلمانی‌تبار به عنوان پیشگام توسعه فناوری موشک در آلمان نازی و پدر علم موشکی و فضایی ایالات متحده آمریکا و جهان شناخته شده است‏.او در 23 مارس 1912 در شهر کوچک ویرزیتس در استان پوزن‏،‏ بخشی از امپراتوری آلمان دیده به جهان گشود‏. پدرش ‏(مگنوس فرایهر فون براون‏) به عنوان وزیر کشاورزی‏ دولت فدرال در زمان جمهوری وایمار فعالیت می‌کرد‏. ‏جمهوری وایمار‏،‏ نظام حکومتی آلمان بین سال‌های 1919 تا 1933‏ بود‏. …
۱۳۹۸/۰۹/۰۵ / فیفا / آدولف هیتلر / تیم ملی هلند / مارکو فن باستن
«فن باستن» بابت «سلام هیتلری» از کار بیکار شد
تهران- ایرنا- شبکه تلویزیونی فاکس اسپورتس، «مارکو فن باستن» را به دلیل «سلام نازی» در پخش زنده، یک هفته تعلیق کرد.
۱۳۹۸/۰۹/۰۵ / آدولف هیتلر / حراج / سوئیس
خرید متعلقات هیتلر برای درامان ماندن از نئونازی‌ها
تهران- ایرنا- یک تاجر لبنانی، کلاه متعلق به آدولف هیتلر پیشوای آلمان نازی و دیگر اقلام خاطره‌انگیز نازی‌ها را از یک حراجی در آلمان خرید تا از دسترس نئونازی‌ها درامان بماند.
۱۳۹۸/۰۹/۰۳ / هیتلر / جنگ جهانی دوم / ترجمه
بررسی ریشه‌های تنفر هیتلر از مارکسیسم و یهودیت/در ضدّیت دموکراسی
مطالعه کتاب «نبرد من» می‌تواند به شناخت دقیق و جزئی ریشه‌ها و علل تنفر و دشمنی آدولف هیتلر با نظام حکومتی سوسیال دموکرات و دلیل یهودی‌ستیزی این‌چهره مهم قرن بیستم بیانجامد.
۱۳۹۸/۰۹/۰۲
حمله تند بورات به فیس‌بوک و شبکه‌های اجتماعی | بزرگ‌ترین ماشین پروپاگاندای تاریخ
ساشا بارون کوهن در یک سخنرانی تند و تیز به سیاست‌های مارک زاکربرگ تاخت و ادعا کرد اگر امروز آدولف هیتلر زنده بود، اجازه می‌یافت در فیس‌بوک برای خودش آگهی بزند و تبلیغ کند.
۱۳۹۸/۰۸/۲۹
خانه پدری هیتلر مقر پلیس می‌شود
پس از سال‌ها دعوای حقوقی بر سر خانه پدری آدولف هیتلر، سرانجام وزارت کشور اتریش تصمیم گرفت این خانه را در اختیار پلیس قرار دهد. خانه پدری هیتلر و محل تولد او در شهر "براوناو ام این" در ایالت "اوبراسترایش" در اتریش قرار دارد.
۱۳۹۸/۰۸/۲۳ / بشار اسد / دونالد ترامپ / سوریه / ایالات متحده آمریکا / آدولف هیتلر
حمله لفظی اسد علیه ترامپ
ایسنا نوشت: رئیس‌جمهوری سوریه اعلام کرد: سیاست آمریکا امروز تا حد زیادی شبیه سیاست نازی‌هاست.
۱۳۹۸/۰۸/۲۴
نشانگان استیضاح ترامپ در محاق سیاسی
طاهر جمشیدزاده- روزنامه‏نگار- حاشیه جنجالی دونالد ترامپ درباره افشای رسوایی او در پروژه «اکراین گیت» و لو رفتن مکالمه تلفنی‏‏‏اش با همتای اکراینی ولادیمیر زلنسکی و ترغیب او به جو‏سازی برای پسر جو بایدن رقیب جدی دموکراتش در انتخابات نوامبر۲۰۲۰سال آینده و تهدید‏های توامان با خشم و نفرت علیه نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا و نمایندگان کنگره به علت سوء‏استفاده از قدرت و نقض عدالت، ما را یاد آن جمله معروف کارل مارکس می‏اندازد که گفته بود: «تاریخ دو بار تکرار می‏شود؛ یکبار به صورت تراژدی و بار دیگر به صورت طنز». امروز ایالات متحده تاریخ برایش با ریاست‏جمهوری یک کاسب بی‏سیاست تجارت‏پیشه به صورت طنز پس از ریاست موفق و کلیدی روسای جمهور پیشین ینگه دنیا نظیر آبراهام لینکلن‏ رقم خورده است؛ سخن راندن …
۱۳۹۸/۰۸/۰۶
هیتلر جدید مرکل را شکست داد
رهبر حزب راستگرای AFD که وی را با آدولف هیتلر مقایسه می‌کنند، توانست مرکل از حزب دموکرات مسیحی را شکست دهد.
۱۳۹۸/۰۷/۲۸ / نبرد من / آدولف هیتلر / آلبرت کوشارکه / تقلای اِروس / روان سیاست / بیونگ چول‌هان / اینترنت ما / مایکل پاتریک لینچ
نقدی بر «نبرد من»، تکنولوژی و عشق در چند کتاب
کتاب‌های «بوطیقای ناسیونال سوسیالیسم: شرحی بر کتاب «نبرد من» هیتلر»، «تقلای اِروس»، «روان سیاست: نئولیبرالیسم و تکنولوژی‌های جدید قدرت» و «اینترنت ما: اطلاعات زیاد و فهم کم در عصر کلان‌داده» منتشر شد.
۱۳۹۸/۰۷/۱۶ / لیورپول / یورگن کلوپ / سرمربی لیورپول / لیگ برتر انگلیس / جان بیشاپ / مجله FourFourTwo / FourFourTwo / سرخ های مرسی ساید / دورتموند / خانواده کلوپ
کلوپ: وقتی فریاد می‌زنم شبیه یک قاتل سریالی می‌شوم!
یورگن کلوپ با «جان بیشاپ» کمدین انگلیسی درباره بازسازی لیورپول، جانشینش در آنفیلد، نقش آلمان در جنگ‌جهانی دوم و حتی رفتارش کنار زمین صحبت کرده، گفت‌وگویی که در نشریه FourFourTwo منتشر شده، جذاب و متفاوت از کار در آمده است.
۱۳۹۸/۰۷/۱۰
رئیس پارلمان مصر، السیسی را به هیتلر تشبیه کرد
رئیس پارلمان مصر در سخنانی رئیس‌جمهوری این کشور را به آدولف هیتلر تشبیه کرد که واکنش‌هایی را در پی داشت.
۱۳۹۸/۰۷/۱۰ / رئیس پارلمان مصر / عبدالفتاح سیسی / آدولف هیتلر
رئیس پارلمان مصر: هیتلر جنایاتی مرتکب شده که قابل ستودن نیست
رئیس پارلمان مصر امروز به ادعایی که در آن گفته شده بود او سیسی را به آدولف هیتلر تشبیه کرده پاسخ داد و گفت، هیتلر جنایت‌ها و اشتباهات بسیاری را در حق جهان مرتکب شده و امکان ستودن او وجود ندارد.
۱۳۹۸/۰۶/۲۶
صف‌آرایی مدعیان اسکار در تورنتو
در چهل و چهارمین دوره جشنواره فیلم تورنتو فیلم «جوجو خرگوش» به کارگردانی تایکا وایتیتی کارگردان و بازیگر نیوزیلندی که خود او در آن نقش آدولف هیتلر را بازی کرده است، با دریافت جایزه فیلم برگزیده تماشاگران یا جایزه انتخاب مردم به جمع مدعیان جوایز اسکار امسال اضافه شد.
۱۳۹۸/۰۶/۲۴
چرا هیتلر سعی کرد اما نتوانست یک هنرمند شود
در اوایل سال 1908 ، پس از درگذشت مادرش ، آدولف هیتلر 18 ساله ، زادگاه خود؛ لینز را ترک کرد و به وین ، پایتخت پر زرق و برق امپراتوری اتریش ومجارستان نقل مکان کرد. با پشت سر گذاشتن جاه طلبی های پدر مرحومش برای تبدیل شدن به کارمند دولت ، هیتلر وین را به عنوان مکانی ایده آل برای دنبال کردن رویای جوانی خود (برای تبدیل شدن به یک هنرمند) می دید.
۱۳۹۸/۰۶/۱۴ / دموکراسی / صندوق رای / انتخابات / اروپا / آدولف هیتلر / آلمان / جمهوری وایمار
غول صندوق رأی!
مهدی تدینی در یادداشتی می نویسد: دموکراسی یگانه نظام سیاسی است که می‌تواند چونان قابله‌ای قاتل خویش را به دنیا آورد؛ یا شاید در مثالی بهتر: دموکراسی می‌تواند مادر معصومی باشد که در زهدان خود فرزندانی به شدت ضددموکرات بپروراند و به دنیا آورد و وقتی این فرزندان قامت کشیدند، پنجه بر حلقوم مادر می‌فشارند.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •