دوشنبه, ۲۰ مرداد, ۱۳۹۹ / 10 August, 2020
آفت گیاهی
ملخ‌های صحرایی در حال ترک ایران هستند
۱۴ ساعت قبل
ملخ‌های صحرایی در حال ترک ایران هستند
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان گفت: تاکنون مبارزه با آفت ملخ صحرایی در سطح ۳۰ هزار و ۲۷۴ هکتار از اراضی استان انجام شده است.
کشت بافت، راهی برای تولید گیاهان عاری از بیماری
۱۳۹۹/۰۵/۱۱ / شهرکرد / چهارمحال وبختیاری / گیاهان
کشت بافت، راهی برای تولید گیاهان عاری از بیماری
ایرنا - شهرکرد - روش کشت بافت در چند دهه اخیر به عنوان ابزاری کارآمد برای ریز ازدیادی، تکثیر، تولید و اصلاح گیاهان در شرایط کنترل‌شده درون شیشه‌ای در مراکز تحقیقاتی سراسر دنیا بکار گرفته شده و محققان چهارمحال و بختیاری نیز به تازگی پا در این عرصه گذاشته‌اند. کشت بافت؛ کشت سلول‌ها،بافت‌ها یا اندام‌های گیاهی در مواد مغذی مخصوص فرموله شده است. در این روش و درشرایط مناسب، یک گیاه کامل می‌تواند از یک سلول واحد تولید شود. می‌ توان گفت که آینده کشاورزی و باغبانی با کشت بافت گره خورده است. این روش در زمینه به نژادی کشاورزی برای دستیابی به گونه‌های مقاوم استفاده می‌شود. نهالی که از طریق کشت بافت تکثیر می‌شود، برخلاف پاجوش و قلمه، چون در یک محیط عاری از هر گونه باکتری و ویروس پرورش داده می‌شود هیچ‌گونه …
اجرای ۲ طرح دانش بنیان در جهاددانشگاهی کهگیلویه و بویراحمد
۱۳۹۹/۰۵/۰۸ / استانی-علمی و آموزشی / کهگیلویه و بویراحمد / جهاد دانشگاهی / چهل سال با جهاد دانشگاهی
اجرای ۲ طرح دانش بنیان در جهاددانشگاهی کهگیلویه و بویراحمد
رئیس جهاددانشگاهی واحد استان کهگیلویه و بویراحمد از اجرای دو طرح دانش بنیان، تولید آفت کش‌های گیاهی و تولید آنتی بیوتیک‌های دامی در این استان خبر داد.
رصد و پایش باغاتی که محصولات صادراتی دارند
۱۳۹۹/۰۴/۱۷ / آفت گیاهی / سازمان حفظ نباتات
رصد و پایش باغاتی که محصولات صادراتی دارند
معاون قرنطینه و بهداشت گیاهی سازمان حفظ نباتات با بیان اینکه در سه…
احتمال طغیان مجدد ملخ آسیایی در خوزستان
۱۳۹۹/۰۳/۲۰ / استانی-اقتصادی / اخبار اقتصادی - خوزستان / ملخ / حمله ملخ‌ها / کشاورزی
احتمال طغیان مجدد ملخ آسیایی در خوزستان
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان از احتمال طغیان مجدد ملخ آسیایی با وجود وضعیت سفید خوزستان در هجوم این آفت خبر داد.
افزایش شکار مگس میوه مدیترانه ای در باغ های مازندران/ باغداران مبارزه با این آفت را جدی بگیرند
۱۳۹۹/۰۳/۱۴ / مگس میوه / استانی-اقتصادی
افزایش شکار مگس میوه مدیترانه ای در باغ های مازندران/ باغداران مبارزه با این آفت را جدی بگیرند
معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی مازندران از افزایش شکار مگس میوه مدیترانه ای در تله های نصب شده فرمونی و سراتراپ نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد.
اجرای طرح فرمولاسیون و تولید آفت کش‌های گیاهی
۱۳۹۹/۰۳/۱۱ / پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی / آفت کش
اجرای طرح فرمولاسیون و تولید آفت کش‌های گیاهی
طرح فرمولاسیون و تولید آفت کش‌های گیاهی به منظور کنترل آفات گلخانه‌ای سبزی و صیفی در پژوهشکده گیاهان دارویی توسط دکتر فرزانه نباتی، عضو هیات علمی پژوهشکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی، اجرا شد.
اجرای طرح پایش آفت درختان در منطقه ۲ تهران آغاز شد
۱۳۹۹/۰۲/۲۴ / آفات نباتی / هرس درخت / منطقه 2 شهرداری تهران
اجرای طرح پایش آفت درختان در منطقه ۲ تهران آغاز شد
معاون امورشهری و فضای سبز شهرداری منطقه ۲ از پایش و کنترل آفت های درختان و مبارزه با بیماری‌های گیاهی در فصل بهار خبر داد.
تولید آفت‌کش‌های سبز نانویی با نعنا فلفی
۱۳۹۹/۰۲/۰۹ / نانو آفت کش / گیاهان
تولید آفت‌کش‌های سبز نانویی با نعنا فلفی
محققان با استفاده از برخی عصاره‌های گیاهی آفت کشی سبزی را تولید کردند که هیچ آلودگی زیست محیطی در پی نخواهد داشت.
مبارزه با آفت زنگ زرد در منطقه سیستان به حدود ۱۷ هزار هکتار رسید
۱۳۹۹/۰۲/۰۸ / وزارت جهاد کشاورزی / افت / سیستان و بلوچستان / اراضی کشاورزی
مبارزه با آفت زنگ زرد در منطقه سیستان به حدود ۱۷ هزار هکتار رسید
زاهدان- ایرنا- سرپرست معاونت بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: مبارزه با آفت زنگ زرد تاکنون در سطح ۱۶ هزار و ۴۵۷هکتار از مزارع غلات منطقه سیستان انجام شد.
۱۸ هزار هکتار عرصه‌های استان بوشهر علیه آفت ملخ سمپاشی شد
۱۳۹۹/۰۲/۰۷ / بوشهر / سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر / ملخ صحرایی
۱۸ هزار هکتار عرصه‌های استان بوشهر علیه آفت ملخ سمپاشی شد
بوشهر- ایرنا- معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر گفت: مبارزه با ملخ صحرایی در سطح ۱۷ هزار و ۹۰۰ هکتار از عرصه‌های طبیعی این استان انجام شده است.
مبارزه زمستانه با آفات گیاهی
۱۳۹۸/۱۲/۲۸ / استانی-اجتماعی / آفت گیاهی
مبارزه زمستانه با آفات گیاهی
مدیر جهاد کشاورزی سربیشه گفت: آفات زمستانه‌ای وجود دارند که به جان درختان و گیاهان در این فصل افتاده و موجب کاهش عملکرد می‌شوند.
هجوم ملخ‌ها به آسمان آبادان/ ۱۹ فرودگاه آماده پرواز برای سمپاشی‌ هوایی مزارع
۱۳۹۸/۱۲/۱۸
هجوم ملخ‌ها به آسمان آبادان/ ۱۹ فرودگاه آماده پرواز برای سمپاشی‌ هوایی مزارع
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان با اشاره به ورود ملخ ها به آسمان آبادان، گفت: آمادگی مقابله با هجوم آفت ملخ را داریم.
آمادگی کامل برای مبارزه با ملخ در خوزستان وجود دارد
۱۳۹۸/۱۲/۱۸ / حمله ملخ‌ها / استانی-اقتصادی / اخبار اقتصادی - خوزستان
آمادگی کامل برای مبارزه با ملخ در خوزستان وجود دارد
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان گفت: با توجه به پیش‌بینی‌های انجام‌شده توسط سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) و سازمان حفظ نباتات کشور مبنی بر رشد و هجوم آفت ملخ، آمادگی کامل برای مبارزه با آن در سراسر شهرستان‌های استان وجود دارد.
۱۳۹۸/۱۲/۰۶
هجوم مجدد ملخ صحرایی به مناطق جنوبی سیستان و بلوچستان
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان سیستان و بلوچستان نسبت به هجوم مجدد ملخ صحرایی به مناطق جنوبی سیستان و بلوچستان هشدار داد.امان‌الله طوقی گفت: درپی هشدارهای سازمان خوار و بار جهانی فائو وکارشناسان سازمان حفظ نباتات کشور مبنی بر هجوم قریب‌الوقوع ملخ صحرایی مهاجر به استان‌های جنوبی کشور، مدیران جهاد کشاورزی شهرستان‏های جنوبی استان با آماده‌باش کامل و دیده‌بانی‏های مستمر با تشکیل ستاد بحران شهرستان و با هماهنگی فرمانداران و بخشداران نسبت به تهیه سم و سمپاش و خودرو اقدام کنند. وی تاکید کرد: مهم‏ترین بخش عملیات مبارزه دیده‌بانی و رصد آفت بوده که به محض تجمع آفت در منطقه‌ای عملیات مبارزه با کمک کشاورزان و بهره‌برداران انجام خواهد شد. معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی …
هشدار درباره یک نوع آفت قرنطینه‌ای خرما / اگر گواهی‌های بهداشتی نگیرید کنترل آفت از دست خارج می‌شود/ خسارات جبران‌ناپذیر است
۱۳۹۸/۱۱/۱۶ / تغذیه / حاشیه خلیج فارس / خرما / معاون / سازمان حفظ نباتات
هشدار درباره یک نوع آفت قرنطینه‌ای خرما / اگر گواهی‌های بهداشتی نگیرید کنترل آفت از دست خارج می‌شود/ خسارات جبران‌ناپذیر است
ایلنا: معاون قرنطینه و بهداشت گیاهی سازمان حفظ نباتات کشور، از باغداران کشور خواست به منظور جلوگیری از گسترش آفات و بیماری‌های قرنطینه‌ای، نهال‌ها و اندام‌های تکثیری…
۱۳۹۸/۰۸/۰۶ / فناوری نانو / آفت کش
کنترل آفت آتشک با سم ارگانیک ایرانی
تهران- ایرنا- یک تیم تحقیقاتی از دانشگاه اصفهان موفق به تولید آفت کش ارگانیک با استفاده از ترکیب چند عصاره گیاهی شد.
۱۳۹۸/۰۶/۳۰ / نوشهر / جنگل / شمشادهای هیرکانی
تاثیر آفت شب‌پره شمشاد بر دیگر گونه‌های گیاهی جنگل‌های شمال کشور
نوشهر- ایرنا- یک عضو هیات علمی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان گفت: آفت شب پره شمشاد علاوه بر نابودی گستره زیادی از رویشگاه‌های شمشاد همچنین باعث آسیب رساندن به برخی از گونه‌های دیگر از جمله گیاه خاس در جنگل‌های شمال شده‌است.
۱۳۹۸/۰۴/۰۳ / جهاد دانشگاهی / شرکت دانش بنیان / پارک علم و فناوری البرز
تولید ۹نوع فرومون جنسی حشرات
​​​​​​​مدیرعامل یک شرکت دانش‌بنیان فعال در پارک علم و فناوری البرز وابسته به جهاد دانشگاهی، از تولید فرومون های جلب کننده آفات در این شرکت خبر داد و اعلام کرد: هر گونه گیاهی یک نوع فرومون آفت مخصوص به خود را دارد و ما در این شرکت موفق شدیم مجوز ۹ نوع فرومون جنسی برای مقابله با آفات در گیاهان را از سازمان اصلاح نباتات کشور بگیریم.
۱۳۹۸/۰۳/۲۶ / درخت / سرو ابرکوه / شهرستان ابرکوه / استان یزد
طرح بیولوژیک علیه آفت شپشک در سرو ۴۵۰۰ ساله ابرکوه اجرا شد
یزد- ایرنا- سرپرست اداره حفاظت از محیط زیست ابرکوه می گوید: برای مبارزه بیولوژیک با آفت شپشک « آردآلود» و نیز حفظ درخت سرو ۴۵۰۰ ساله این شهرستان از وجود حشره ، یک هزار عدد کفشدوزک « کریپتو» Cryptolaemus montrouzieri در محیط این گونه نادر گیاهی جهان در منطقه رهاسازی شد
۱۳۹۸/۰۳/۱۳ / شهرستان ابرکوه / استان یزد / آفات کشاورزی
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی یزد: مبارزه با آفت سن در ۶ هزار هکتار اراضی استان انجام شده است
یزد - ایرنا - مدیر اداره حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی یزد می گوید: مبارزه با آفت سن مادر، پوره سن و سایر آفات گیاهی در سال زراعی 98 - 97، در ۶ هزار هکتار از اراضی گندم و جو این استان انجام شده است.
۱۳۹۸/۰۳/۱۲ / مزارع گندم / جهاد کشاورزی
جهاد کشاورزی مهاباد نسبت به شیوع آفت زنگ گندم هشدار داد
مهاباد- ایرنا- رییس اداره تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی مهاباد گفت: با توجه به بارش های بهاره مناسب، کشاورزان باید مراقب آفت زنگ و لکه برگی گندم در مزارع خود باشند.
۱۳۹۸/۰۳/۱۳
گزارشی از هجوم ملخ‌ها در استان تهران نداشتیم
در پی رسیدن ملخ‌ها به استان‌های همجوار تهران و نگرانی از ورود آن‌ها به این استان، رئیس اداره نظارت بر امور حیات‌وحش محیط‏زیست استان تهران گفت: تاکنون گزارشی مبنی بر افزایش تعداد ملخ‌ها نداشتیم. سازمان حفظ نباتات باید بررسی کند که آیا جمعیت ملخ‌ها در استان تهران نسبت به قبل افزایش داشته است یا خیر تا در صورت افزایش، مبارزه با آن‌ها را آغاز کند و نگذارد که سبب خسارت و دردسر برای مردم شود.به گزارش ایسنا، محمد کرمی با اشاره به اینکه تعداد ملخ‌ها اگر از یک حدی بیشتر شود آفت به حساب می‌آیند، اظهار کرد: دو نوع ملخ مهاجر و بومی وجود دارد. ملخ‌های مهاجر از نوع ملخ‌هایی هستند که در استان‌های جنوبی کشور وجود دارند و از سمت شبه‏جزیره عربستان و صحرای آفریقا به مناطقی که مرطوب‌تر است و پوشش گیاهی مناسب‌تری …
۱۳۹۸/۰۲/۳۰ / اجتماعی / کشاورزی / ملخ / خراسان رضوی
مبارزه با ملخ در 800 هکتار زمین کشاورزی خراسان رضوی انجام شد
مشهد- ایرنا- معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: سطح مبارزه با آفت ملخ در زمین های کشاورزی این استان به 800 هکتار رسید.
۱۳۹۸/۰۲/۲۴
150 هکتار از گندمزارهای چهارمحال و بختیاری آفت زنگ زرد گرفت
شهرکرد - ایرنا - معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری از شیوع آفت 'زنگ زرد ' و 'سن گندم ' در گندمزارهای استان خبر داد و گفت: تاکنون 150 هکتار از این گندمزارهای در شهرستان های لردگان، اردل، کیار و شهرکرد به این آفت قارچی مبتلا شده است.
۱۳۹۸/۰۲/۲۴ / پروانه / تهران / ورامین
ویدئو / میلیون‌ها میهمان زیبا در تهران و ورامین
از چند روز قبل، میلیون‌ها پروانه روانۀ شهرستان‌های قرچک، پیشوا و ورامین شده‌اند. هجوم پروانه‌ها موجب نگرانی برخی کشاورزان شده اما رئیس اداره حفاظت از محیط زیست ورامین گفته این پروانه‌ها آفت نیستند و نباید بابت حضور آنها نگران بود. دلیل هجوم پروانه‌ها، بارندگی‌های اخیر و پوشش گیاهی مناسب دشت‌ها عنوان شده و البته پس از باد و باران جمعه شب، تعداد آنها در سطح شهر، کمتر شده است. در تهران و بویژه در فضاهای سبز آن هم این روزها افزایش حضور پروانه‌ها به چشم می‌آید.
۱۳۹۸/۰۲/۱۶
مبارزه با ملخ ها نیازمند برنامه جامع است
گناوه- ایرنا- معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی استان بوشهر گفت: باتوجه به اینکه 3 تا 5 سال آینده برخی نقاط کشور و این استان درگیر ملخ ها است، باید مبارزه جامع و دقیق تری برای مبارزه با این آفت با همکاری و مشارکت همه جانبه اقشارجامعه صورت گیرد.
۱۳۹۸/۰۲/۰۷
اتش سوزی پوشش گیاهی افت روزهای گرم های دهلران است
ایلام-ایرنا- فرماندار دهلران آتش سوزی احتمالی پوشش گیاهی را آفت روزهای گرم های این شهرستان گرمسیری عنوان و تاکید کرد: پیشگیری از بروز حریق در مراتع و مزارع دهلران نیازمند مراقبت ویژه است.
۱۳۹۸/۰۲/۰۳ / آفت گیاهی / منطقه خراسان شمالی
نیاز به ۲ میلیارد تومان برای مبارزه با بحران بیماری‌های گیاهی در خراسان‌شمالی
مدیر کل مدیریت بحران خراسان شمالی گفت: برای مبارزه با بحران بیماری‌های گیاهی در استان حداقل به دو میلیارد تومان اعتبار نیاز است.
۱۳۹۸/۰۲/۰۲
استقرار20 اکیپ مبارزه با آفت ملخ در مزارع چهارمحال وبختیاری
شهرکرد- ایرنا- معاون امور بهبود گیاهی سازمان جهادکشاورزی چهارمحال و بختیاری گفت: به منظور جلوگیری از هجوم احتمالی آفت ملخ صحرایی از استان های همجوار20 اکیپ در مزارع شهرستانهای کوهرنگ، اردل و لردگان مستقر شدند.
۱۳۹۸/۰۱/۳۱
آفت ملخ در منطقه گنبدکاووس تحت کنترل است
گنبدکاووس - ایرنا - رییس اداره تولیدات گیاهی مدیریت جهادکشاورزی گنبدکاووس با اشاره به مشاهده موارد بسیار محدودی از جمعیت ملخ مراکشی در مراتع شمال شهرستان گفت: تیم هایی از جهادکشاورزی شهرستان به صورت مستمر، در حال رصد و کنترل این آفت بوده و آماده اقدامات مقابله ای با آن هستند.
۱۳۹۸/۰۱/۲۸
معاون جهاد بوشهر: مقابله با آفت ملخ صحرایی تحت کنترل است
بوشهر- ایرنا- معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر گفت: با بسیج همه امکانات ستاد بحران در همه شهرستان ها فعال و اطلاع رسانی لازم به مردم و کشاورزان در این زمینه انجام شده و همه چیز در استان تحت کنترل و در دست پی گیری و اقدام است.
۱۳۹۸/۰۱/۲۷
معاون جهاد کشاورزی فارس:اراضی این استان از حمله ملخ ها آسیب ندیده است
شیراز-ایرنا- معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی فارس گفت: بیش از چهار موج حمله ملخ های صحرایی(دریایی) در این استان گزارش شده اما تاکنون محصولات زراعی و باغی این منطقه از این آفت کشاورزی خسارت ندیده است.
۱۳۹۸/۰۱/۲۲
کشاورزان گلستان کشتزارهای خود را سمپاشی کنند
گرگان - ایرنا - معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی گلستان به کشاورزان استان توصیه کرد با توجه به مشاهده علایم آفت و بیماری در کشتزارهای گندم، جو و کلزا دیر کشت شده تحت تاثیر باران شدید اخیر منطقه نسبت به سمپاشی اقدام کنند.
۱۳۹۷/۱۲/۱۵
216 واحد توزیع سموم کشاورزی استان اردبیل تحت نظارت قرار گرفت
اردبیل - ایرنا - معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل اعلام کرد: فروش آفت کش های نباتی و سموم کشاورزی در 216 واحد توزیع و عرضه شناسایی شده در این استان تحت نظارت قرار گرفته است.
۱۳۹۷/۱۲/۰۴
حمله خطرناک ترین آفت مزارع به فارس، بدون زیان بود
شیراز- ایرنا - ملخ صحرایی که خطرناک ترین آفت کشتزار نامیده شده، در یک ماه اخیر چهار بار به کشتزارهای فارس حمله کرده که به گفته معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی فارس، زیان نداشته است.
۱۳۹۷/۱۱/۲۹
ملخ دریایی در خوزستان مشاهده شد
اهواز - ایرنا - معاون تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی خوزستان با اشاره به سمپاشی 350 هکتار در این استان برای مقابل آفت ملخ دریایی، گفت: ملخ دریایی تاکنون در یک شهرستان در مرحله تهاجمی و در هشت شهرستان خوزستان در مرحله انفرادی و پراکنده، مشاهده شده است.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •