پنجشنبه, ۳ بهمن, ۱۳۹۸ / 23 January, 2020
آلودگی آب
پروژه شیر مسموم چگونه کلید خورد؟
خبرآنلاین / ۳ ساعت قبل / اقتصادی
پروژه شیر مسموم چگونه کلید خورد؟
ادعای آلوده بودن شیرهای تولیدی کشور به سم آفلاتوکسین این روزها به موضوعی جنجالی در کشور تبدیل شده؛ این در حالی است که مراجع نظارتی عنوان می‌کنند استانداردهای ایران بسیار سخت‌گیرانه است و چنین موضوعی را تکذیب می‌کنند.
  شیر  لبنیات  گرانی در بازار لبنیات  آلودگی آب  دام - دامپروری
(تصاویر) تظاهرات علیه آلودگی هوا در سارایوو
فرارو / ۲ روز قبل / عکس
(تصاویر) تظاهرات علیه آلودگی هوا در سارایوو
مردم بوسنی و هرزگوین با تجمع مقابل ساختمان دولت این کشور در سارایوو به وضعیت آب و هوایی شهر سارایوو اعتراض کردند.
  بوسنی و هرزگوین  آلودگی هوا  اعتراض  سارایوو  تظاهرات
روزنامه ابتکار / ۳ روز قبل / ...
پیگیری ده ساله محیط زیست هرمزگان بابت سوخت مصرفی صنایع
مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان هرمزگان در نشست خبری بمناسبت روز جهانی هوای پاک در جمع خبرنگاران استان، گفت : محیط‌زیست هرمزگان بالغ‌بر ۱۰ سال است که پیگیر مسئله سوخت مصرفی صنایع به‌خصوص نیروگاه بندرعباس است. جمیله دبیری نیا : حبیب مسیحی تازیانی با بیان اینکه شعار این هفته   «هوای پاک : اقدام و عمل » است، افزود :در جلساتی که با مسئولین گاز استان و مکاتباتی که با مجموعه وزارت نیرو، وزارت نفت و سازمان محیط زیست برای پیگیری این موضوع داشتیم قول‌هایی مبنی بر استفاده از عمده گاز تولیدی استان در این مجموعه گرفتیم.وی ادامه داد: بهبود این شرایط نیاز به تصمیمات کلان در سطح کشوری دارد و امیدواریم بتوانیم به زودی گازرسانی به صنایع غرب بندرعباس به‌خصوص نیروگاه برق بندرعباس را داشته باشیم.مسیحی تازیانی با بیان …
آب شرب سیستان هرگز از «هوتک‌ها» تامین نمی‌شود/ ورود قریب الوقوع هند به اتحادیه اوراسیا
فارس / ۴ روز قبل / اقتصادی
آب شرب سیستان هرگز از «هوتک‌ها» تامین نمی‌شود/ ورود قریب الوقوع هند به اتحادیه اوراسیا
وزیر نیرو با اشاره به اینکه کیفیت آب شرب هوتک‌ها یا آبگیرهای طبیعی پایین است و آلودگی دارند گفت: در هیچ نقطه‌ای از استان سیستان و بلوچستان برای تأمین آب شرب از هوتک‌ها استفاده نمی‌شود و نخواهد شد.
آلودگی به سفره‌های آب زیرزمینی عسلویه رسیده؟
تابناک / ۴ روز قبل / ...
آلودگی به سفره‌های آب زیرزمینی عسلویه رسیده؟
بوشهر سالهاست که آلودگی هوای عسلویه و آلاینده‌هایی که منطقه را تحت تاثیر قرار داده و در محاصره خود درآورده اند مردم استان بوشهر و این منطقه را نگران و درگیر کرده است، حالا و پس از آلودگی های هوا و دریا، نشت میعانات گازی سبب شده خسارت های جدیدی به محیط زیست منطقه وارد شود.
ماجرای نشت گاز در عسلویه و آلودگی سفره‌های آب زیرزمینی!
ایسنا / ۴ روز قبل / اجتماعی
ماجرای نشت گاز در عسلویه و آلودگی سفره‌های آب زیرزمینی!
سالهاست که آلودگی هوا و آلاینده‌هایی که منطقه را تحت تاثیر قرار داده و در محاصره خود درآورده اند مردم استان بوشهر و منطقه عسلویه را درگیر و نگران کرده است، حالا و پس از آلودگی های هوا و دریا، نشت میعانات گازی سبب شده خسارت های جدیدی به محیط زیست منطقه وارد شود.
  condensate  صنعت نفت  پارس جنوبی  میعانات گازی  عسلویه  سفره‌های آب زیرزمینی  استانی-اجتماعی  قانون اساسی  پارس جنوبی  دانشگاه علوم پزشکی بوشهر
شناسایی آلاینده‌های منابع آبی، اولویت وزارت نیرو است
ایرنا / ۴ روز قبل / اقتصادی
شناسایی آلاینده‌های منابع آبی، اولویت وزارت نیرو است
سنندج - ایرنا - مدیرکل دفتر نظام‌های بهره‌برداری و حفاظت آب و آبفای وزارت نیرو گفت: این وزارتخانه طی چند سال اخیر نظام‌نامه‌ای در بحث کیفیت آب تدوین کرده که براساس آن اولویت دستگاه‌های مرتبط شناسایی آلاینده‌ها و تلاش برای رفع آن است.
  محیط زیست  آلودگی آب  سدسازی  منابع آبی
انتقال آب خزر باید با رعایت دقیق مسایل زیست محیطی باشد
ایرنا / ۵ روز قبل / اقتصادی
انتقال آب خزر باید با رعایت دقیق مسایل زیست محیطی باشد
تهران-ایرنا- مدیر پروژه‌های پایش میدانی موسسه تحقیقات آب با بیان اینکه انتقال آب دریای خزر به استان سمنان باید با توجه به قوانین و مقررات زیست محیطی دنبال شود، گفت:جریان غرب به شرق در نقطه انتقال، امکان آلودگی را افزایش می‌دهد.
  دریای خزر  انتقال آب دریای خزر  وزارت نیرو
اظهارنظر رسمی درباره گمانه آلودگی سبزی‌های جنوب تهران | آب آشامیدنی پایتخت سالم است؟
همشهری‌آنلاین / ۵ روز قبل / اجتماعی
اظهارنظر رسمی درباره گمانه آلودگی سبزی‌های جنوب تهران | آب آشامیدنی پایتخت سالم است؟
عضو کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای شهر تهران با اشاره به اینکه آب شرب پایتخت مطلوب و سالم است، گفت: کیفیت سبزیجات مصرفی هم در پایتخت نگران‌کننده نیست.
جامعه ایران در مرز تنهایی و هم‌پیمانی
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸-۱۰-۲۶ / اجتماعی
جامعه ایران در مرز تنهایی و هم‌پیمانی
چرا مسائل اجتماعی اغلب در ایران به نقطه اعتراض می‌رسند؟ پاسخ این سوال از زمانی اهمیت یافته که خیابان‌های ایران با گذشت کمتر از یک هفته از تشییع میلیونی سردار شهید قاسم سلیمانی و نمایش همبستگی ملی در ایران دوباره شاهد اعتراضاتی بود که تنها نزدیک به 2 ماه از موج قبلی خود فاصله گرفته بود. دلیل این بار اما نه مانند آبان ماه 98 به مسائل اقتصادی چون گرانی بنزین و دلار مربوط می‌شد و نه به مسائل زیست محیطی چون آلودگی هوا، گرد و غبار خوزستان یا کمبود آب و مسائل پیرامونش چون انتقال آب.
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۱۰/۲۷ / ...
چرایی رسیدن مسائل اجتماعی به نقطه اعتراض در گفت‌وگوی «ابتکار» با مصطفی مهرآیین بررسی شد
جامعه ایران در مرز تنهایی و هم‌پیمانی زهرا داستانیچرا مسائل اجتماعی اغلب در ایران به نقطه اعتراض می‌رسند؟ پاسخ این سوال از زمانی اهمیت یافته که خیابان‌های ایران با گذشت کمتر از یک هفته از تشییع میلیونی سردار شهید قاسم سلیمانی و نمایش همبستگی ملی در ایران دوباره شاهد اعتراضاتی بود که تنها نزدیک به 2 ماه از موج قبلی خود فاصله گرفته بود. دلیل این بار اما نه مانند آبان ماه 98 به مسائل اقتصادی چون گرانی بنزین و دلار مربوط می‌شد و نه به مسائل زیست محیطی چون آلودگی هوا، گرد و غبار خوزستان یا کمبود آب و مسائل پیرامونش چون انتقال آب. وقوع حادثه ساقط شدن هواپیمای مسافربری اوکراینی و از دست رفتن جان 167 نفر از هموطنان و 9 نفر از خدمه این پرواز و پذیرش رسمی مورد هدف قرار گرفتن این هواپیما توسط پدافند موشکی …
سنجش فوری میزان نیترات خاک با یک حسگر جدید
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۰/۲۴ / علمی و آموزشی
سنجش فوری میزان نیترات خاک با یک حسگر جدید
تهران- ایرنا- یک گروه بین‌المللی از محققان حسگر جدیدی برای اندازه‌گیری میزان نیترات خاک ابداع کرده‌اند که با اندازه‌گیری مداوم خاک و ارائه فوری میزان نیترات موجود در آن، آلودگی آب را بهتر تشخیص داده و شرایط را برای بهره‌وری بالاتر کشاورزی اعلام می‌کند.
  حسگر  کشاورزی  خاک
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۱۰/۲۴ / ...
آب دو روستای قپچاق و خیر آباد فاقد هرگونه آلودگی است
مدیر امور آب و فاضلاب روستایی شهرستان همدان گفت:آب موجود در دو روستای قپچاق و خیر آباد فاقد هر نوع آلودگی فیزیکی شیمیایی است.به گزارش روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب روستایی استان همدان؛ کمال حسنی ضمن اشاره به آبرسانی سیار به دوروستای خیرآباد و قپچاق از روستاهای تابعه شهرستان همدان گفت: این نوع از آبرسانی در فصول سرد سال به هیچ عنوان دلیل بر آلودگی آب موجود در این روستاها نیست و اعلام می کنیم که آب موجود در دو روستای مذکور فاقد هرگونه آلودگی شیمیایی و فیزیکی است.وی با بیان اینکه روستای قپچاق با 141 نفرجمعیت و 50 خانواراز جمله روستاهایی است که در حال حاضربه صورت سیارآبرسانی می شود، عنوان کرد:ازآنجایی که در این روستا ذخایرآبهای زیرزمینی در حداقل میزان خود است و امکان حفر چاه وجود نداشته، در فصل سرد …
گجت گران قیمت تصفیه هوا Atmos
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۱۰/۲۲ / فناوری
گجت گران قیمت تصفیه هوا Atmos
تغییرات آب و هوایی هدف جدید تکنولوژی‌های شخصی است. پوشیدنی جدید ٬Atmos Ao Air خود را به عنوان یک راه حل به مشکل افزایش سطح آلودگی می‌داند. اما قیمت ابتدایی این دستگاه در نمایشگاه CES  حدود ۳۵۰ دلار بوده که قیمت آن کمی فراتر از توان افرادی است که در برابر این مشکل بسیار آسیب پذیر هستند. 
  سلامت  فناوری  آتش سوزی  استرالیا
علت آبرسانی سیار در فصول سرد سال به روستاهای همدان
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۰/۲۲ / ...
علت آبرسانی سیار در فصول سرد سال به روستاهای همدان
مدیر امور آب و فاضلاب روستایی شهرستان همدان گفت: آب موجود در دو روستای قپچاق و خیرآباد فاقد هر نوع آلودگی فیزیکوشیمیایی است.
  امورآب و فاضلاب روستایی همدان  آلودگی فیزیکوشیمیایی  استانی-اقتصادی  آبرسانی سیار
تهران مرفه برای فقرا قابل تصور نیست
روزنامه همشهری / ۱۳۹۸/۱۰/۲۲ / ...
تهران مرفه برای فقرا قابل تصور نیست
پرویز شهری ـ مترجم یک از سال1335 پا به تهران گذاشتم. آن زمان تهران شهری بود با امکانات و آب و هوای خوب و چهارفصل مشخص. آن دوره این همه مشکل ازجمله آلودگی هوا و گرانی و ترافیک در کلانشهر تهران وجود نداشت. خوب به‌خاطر دارم جایی که سکونت داشتیم، حدود 10سال یک ریال هم به کرایه‌اش اضافه نشد. آن زمان نان سنگکی که می‌خریدم سال‌های سال 5ریال بود. قیمت اتوبوس هم از یک ریال تکان نمی‌خورد و بیشتر نمی‌شد. اگر کسی تاکسی دربستی می‌گرفت و مثلا از این سر شهر تا آن سر شهر می‌رفت، کرایه‌اش می‌شد 15ریال!  دو امروز …
افزایش آلودگی های زیستی محیطی در یک محله قدیمی
همشهری‌آنلاین / ۱۳۹۸/۱۰/۲۱ / اجتماعی
افزایش آلودگی های زیستی محیطی در یک محله قدیمی
اهالی محله امام زادگان عبدالله و زید (ع) منطقه 9 سال هاست که از مشکلات مرتبط با سیستم فاضلاب محله گلایه دارند و ار مسئولان آب وفاضلاب می خواهند به این مسئله رسیدگی کنند.
کم‌آبی، صدر چالش‌های نصف‌ جهان
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۰/۱۹ / اجتماعی
کم‌آبی، صدر چالش‌های نصف‌ جهان
اصفهان- ایرنا- کاهش چشمگیر منابع‌ آبی و خشکی زاینده‌رود اکنون در صدر چالشهای فراروی این استان نظیر آلودگی هوا، ترافیک، فرونشست زمین و زیست محیطی است که به تاکید کارشناسان و مسوولان امر باید برای برون‌رفت این معضل اساسی فراگیر برنامه‌ریزی علمی و عملی پایدار با اجرای طرح‌های تامین آب صورت گیرد.
  پدافند غیر عامل  زاینده رود  آب و فاضلاب  خشکسالی  اصفهان  سد زاینده رود  استانداری اصفهان
دنیای اقتصاد / ۱۳۹۸/۱۰/۱۹ / اقتصادی
جاروبرقی روباتیک
یکی از محصولات رونمایی شده در نمایشگاهCES2020 یک جاروبرقی روباتیک است که می‌تواند علاوه بر زمین، خود را هم تمیز کند. این جاروبرقی روباتیک مخزنی از آب تمیز را درون خود دارد؛ در نتیجه می‌تواند هم زمین را جارو کند و هم به تمیز کردن خود بپردازد. ناروال برخلاف جاروبرقی‌های دیگر موجود در بازار، در یک ساختار جعبه‌مانند قرار می‌گیرد که دو مخزن درون آن قرار دارد. یکی از مخازن، برای آب تمیز و دیگری برای آب کثیف است. ناروال زمین را با آب تمیز پاک می‌کند و سپس، به جمع کردن آلودگی از روی زمین می‌پردازد. یک سخنگوی شرکت سازنده در مصاحبه‌ خود گفت: ناروال می‌تواند تجربه پاکسازی بدون دخالت دست را برای کاربران فراهم کند. این جاروبرقی روباتیک، با کمک یک اپلیکیشن کنترل می‌شود که امکان هدایت ساده‌تر آن را برای کاربر …
منابع آب کشور در معرض تخریب کیفی قرار دارد
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۰/۱۸ / اقتصادی
منابع آب کشور در معرض تخریب کیفی قرار دارد
بوشهر- ایرنا- مدیرکل دفتر نظام‌های بهره‌برداری و حفاظت آب و آبفا وزارت نیرو گفت: یکی از تهدیدهای جدی منابع آب، تخریب کیفی آنها است.
  بوشهر  آب و فاضلاب  آلودگی آب  وزارت نیرو
چرا باید هر روز آب گرم نوشید؟
رویداد 24 / ۱۳۹۸/۱۰/۱۹ / ...
چرا باید هر روز آب گرم نوشید؟
به توصیه اکثر متخصصان علوم تغذیه و رژیم درمانی نوشیدن آب نیم ساعت پیش از غذا کمک زیادی به کاهش اشتها و جلوگیری از پرخوری خواهد کرد. همچنین به عقیده بسیاری از متخصصان پزشکی نوشیدن آب گرم با معده خالی هنگام صبح کمک زیادی در به ریکاوری کردن بدن و خروج سموم و آلودگی از سیستم گوارش خواهد کرد.
چرا صداوسیما همه دنیا به غیر از ایران را بدبخت نشان می‌دهد؟ اگر راست است چرا وضعمان چنین است؟
آفتاب نیوز / ۱۳۹۸/۱۰/۱۱ / فرهنگی و هنری
چرا صداوسیما همه دنیا به غیر از ایران را بدبخت نشان می‌دهد؟ اگر راست است چرا وضعمان چنین است؟
یکی نیست بگوید اگر ما سرآمد علم دنیا هستیم و دنیا باید از ما بیاموزد، پس این همه فقر و فلاکت از کجا می‌آید. دیو خانمان‌سوز اعتیاد که میلیون‌ها ایرانی را اسیر خود ساخته و آمار بالای طلاق و آلودگی هوای تهران چه نسبتی با رتبه درخشان تولید علم! دارد. باران اگر بیاید سیل و آب گرفتگی در انتظارمان است و اگر...
  صداوسیما  اخبار صداوسیما  آسیب های اجتماعی  فقر  بحران اقتصادی
«معجزه آبخیزداری»|موثرترین راه کنترل سیلاب شهرها، آبخیزداری شهری است
تسنیم / ۱۳۹۸/۱۰/۱۱ / اقتصادی
«معجزه آبخیزداری»|موثرترین راه کنترل سیلاب شهرها، آبخیزداری شهری است
یک کارشناس بخش کشاورزی با اشاره به اینکه یکی از کارکردهای آبخیزداری شهری جلوگیری از آلودگی آب است، گفت: نفوذ آب به زمین در نقطۀ بارش، نقش مهمی در مقابله با سیلاب‌های ویرانگر در کشور دارد.
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۱۰/۱۲ / ...
مشکل آلودگی هوا فقط مخصوص ایران نیست
رئیس‌جمهوری با اشاره به این که اگر در سال ۹۷ و ۹۸ تحریم نبودیم ۲۰۰ میلیارد دلار در اختیار کشور قرار می‌گرفت، گفت: در این شرایط عده‌ای می‌گویند تحریم چه کرده است و باید مدیریت آن را قوی کنیم.به گزارش ایسنا، حسن روحانی دیروز در مراسم افتتاح قطار برقی گلشهر اظهار کرد: تا پایان سال ۱۴۰۰ تولید پتروشیمی کشور به دو برابر نسبت به سال ۹۲ یعنی به صد میلیون تن رسیده و درآمد کشور از این صنعت به ۲۵ میلیارد دلار می‌رسد.وی ادامه داد: در ۹۰ سال گذشته تا ابتدای دولت یازدهم ۹ هزار و ۶۰۰ کیلومتر ریل درست شده است، اما دولت یازدهم و دوازدهم ریل کشور را به ۱۴ هزار کیلومتر رسانده است و بیش از هزار کیلومتر دیگر تا پایان دولت دوازدهم ایجاد می‌شود یعنی در طول ۸ سال ۵۰ درصد کل ریل کشور ایجاد می‌شود.روحانی با بیان این که …
روزنامه آفتاب یزد / ۱۳۹۸/۱۰/۱۱ / ...
تهران، شهرستان، روستا
علی اکبر فرقانی‪-‬ تهران شهری شلوغ و پرجمعیت است و روی گسل زلزله هم قرار دارد؛ با این حال سیل مهاجر از روستاها و شهرستان‌ها به سوی پایتخت سرازیر است، چرا؟ چون بیکاری بیداد می‌کند، مراکز صنعتی کمی در شهرستان‌ها و روستاها است یا کارگاه‌ها یک به یک تعطیل می‌شوند. این‌ها موجب شده بسیاری از جوانان و متاهل‌ها برای گذران زندگی و یافتن کار، تهران را انتخاب کنند. کارگران اغلب در سالن‌های غذاخوری، قهوه خانه‌ها و سفره خانه‌ها مشغول می‌شوند چون جای خواب ندارند. آن‌هایی هم که متاهل‌اند و مجبور شده‌اند برای کار خانواده‌هایشان را بیاورند در حاشیه خرابه‌نشین ساکن می‌شوند. یکی از آن‌ها با نایلون زدن به یک دکل برق زن و بچه‌اش را پناه داده بود. برخی هم یک پراید تهیه می‌کنند و مسافربر می‌شوند.لذا ترافیک ابرشهر تهران …
تشکیل کلاس در پنجشنبه‌ها برای جبران عقب‌ماندگی درسی
عصرایران / ۱۳۹۸-۱۰-۰۹ / اجتماعی
تشکیل کلاس در پنجشنبه‌ها برای جبران عقب‌ماندگی درسی
عباس سلطانیان در گفت‌وگو با ایسنا، درباره راهکارهای جبران عقب ماندگی درسی دانش آموزان دبیرستانی در کلانشهرهایی که به علت آلودگی هوا تعطیل بودند اظهار کرد: در سنوات گذشته نیز آموزش و پرورش با تعطیلات ناخواسته‌ای روبرو بوده که امسال هم تکرار شد و به دلیل بدی آب و هوا و آلودگی جوی، تعطیلی داشتیم.
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۱۰/۰۹ / ...
نقش پررنگ حمل و نقل عمومی در آلودگی هوای کرج
عضو شورای شهر کرج از طولانی شدن مدت زمان تکمیل برخی پروژه‌های شهری گلایه کرد.عباس زارع در صد و هفتاد و ششمین جلسه شورای شهر کرج که روز یکشنبه هشتم دی ماه برگزار شد، با گلایه از طولانی شدن مدت اجرای برخی پروژه‌های شهری اظهار کرد: ضروری است این پروژه‌ها با سرعت بیشتری انجام شود.وی ضمن تاکید بر این موضوع که برای بیشتر شدن سرعت اجرای پروژه‌ها باید به صورت سه شیفت کار شود، عنوان کرد: این پروژه‌ها چه برای شهرداری باشد و چه مربوط به آب و فاضلاب، باید با سرعت بیشتری به اتمام برسد.زارع دومین نطق پیش از دستور خود را به بحث آلودگی هوا و راه کارهای کاهش آن اختصاص داد و افزود: به واسطه تحلیل‌های مطرح شده، اتوبوس‌ها و ناوگان حمل و نقل بار و مسافر در آلودگی هوا تاثیر بیشتری دارند.این عضو شورا با بیان این‌که …
نفس‌تنگی بازار ماسک
روزنامه همشهری / ۱۳۹۸-۱۰-۰۸ / بهداشت و سلامت
نفس‌تنگی بازار ماسک
فصل پاییز با همه زیبایی‌ها و دلبری‌هایش هرسال 2نگرانی عمده ‌را هم با خود به همراه می‌آورد؛ آنفلوانزا و آلودگی هوا. شرایط آب و هوای پاییز و زمستان زمینه بروز پدیده وارونگی هوا (ال‌ نینو)را فراهم کرده است.
روزنامه آفتاب یزد / ۱۳۹۸/۱۰/۰۸ / ...
آینده در گذشته!؟
محمد ماکویی- هنوز عبارت «ما را پنج شیر درنده احاطه کرده بودند...» از دهان پدر خارج نشده بود که پسر نوجوان حرف او را قطع کرده و جمله اعتراضی زیر را بر زبان آورد:«اما پدر! پارسال که همین جریان را تعریف می‌کردی، گفتی که سه شیر درنده شما را احاطه کرده بودند!» پدر بی‌آنکه خود را از تک و تا بیندازد، در کمال خونسردی، پاسخ داد:«پسرم! آن موقع‌ها شما کوچک بودی و نمی‌توانستم وقایع وحشتناک زندگی را، آنطور که واقعا روی داده بودند، برایت تعریف کنم» از شما چه پنهان! وقتی خبر «تهران باید تخلیه می‌شد( با باید تخلیه شود فرق دارد!)» را شنیدم، ناخودآگاه یاد داستان بالا افتاده و بر مسئولین و دولتمردانی که با رویکردی پدرانه، مایل نیستند بی‌خود و بی‌جهت! اسباب ترس و نگرانی مردم خوب کشور را فراهم نمایند، درود درست و …
منابع آب | باران تاثیری در کیفیت آب تهران ندارد
شفقنا / ۱۳۹۸/۱۰/۰۷ / اقتصادی
منابع آب | باران تاثیری در کیفیت آب تهران ندارد
شفقنا اقتصادی _ پس از چندین روز آلودگی در تهران، شب گذشته شاهد بارندگی و وزش باد بودیم که در کنار ایجاد آرامش خاطر کمرنگ شدن آلودگی هوا، نگرانی‌هایی برای احتمال پایین آمدن کیفیت آب پایتخت پس از باران به‌وجود آمده و این در حالی است که مسوولان آبی می‌گویند که جای هیچگونه نگرانی برای […]
مسئولین به جای توسل به باد و باران در موضوع آلودگی هوا قانون هوای پاک را اجرا کنند
رویداد 24 / ۱۳۹۸/۱۰/۰۷ / اجتماعی
مسئولین به جای توسل به باد و باران در موضوع آلودگی هوا قانون هوای پاک را اجرا کنند
سید راضی نوری، عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس، گفت: مسئولین امر در شرایط فعلی می‌گویند که دعای توسل بخوانیم تا باد یا باران بیاید. متوسل شدن باد و باران برای دولت، قانون شده است. بازگشت به قانون هوای پاک می‌تواند راهگشا باشد.
  آلودگی هوا  قانون هوای پاک
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۱۰/۰۸ / ...
عادی‌سازی ناکارآمدی
زهرا داستانیمدارس تهران پس از یک هفته تعطیلی، با وجود پایداری آلودگی هوا در شهر کار خود را از سر گرفته‌اند. شاید تصمیم برای باز شدن مدارس تهران با وجود آلودگی هوا برای گروه‌های حساس و پیش‌بینی قرار گرفتن کیفیت هوا در محدوده سالم و ناسالم برای این گروه در ادامه سخنان استاندار تهران باشد که گفته است: «در حال حاضر در شهر پکن شاخص آلایندگی بر روی ۲۰۰ است ولی جایی تعطیل نشده». اما این تصمیمات و اظهارات به چه معنا است؟ آیا این‌ها می‌تواند به معنای عادی شدن آلودگی هوا برای مسئولان و تلاش برای عادی‌سازی آن برای مردم باشد؟ نزدیک به یک هفته است که آلودگی هوای تهران و سایر کلان‌شهرهای ایران تیتر یک همه رسانه‌های داخلی و خارجی را به خود اختصاص داده است. برخی رسانه‌ها دلایل آلودگی هوا در تهران را بر شمرده‌اند …
پاتک به خودروهای آلاینده
روزنامه خراسان / ۱۳۹۸/۱۰/۰۷ / اجتماعی
پاتک به خودروهای آلاینده
از روز ۲۷ شهریور امسال، کیفیت هوای کلان شهر مشهد با افزایش ذرات معلق و گرد و غبار به وضعیت ناسالم رسید و اواسط مهرماه، بر پایه گزارش مرکز پایش آلاینده‌های زیست محیطی مشهد و اداره کل هواشناسی استان، شیب نمودار وضعیت آلاینده‌ها به نقطه‌ای رسید که مدارس ابتدایی و استثنایی شهر، یک‌هفته تعطیل شد. روزهـای پس از آن هم، میانگین شاخص کلی کیفیت هوا در مشهد، نشانگر وضعیت هشدار است و اورژانسی شدن برخی به علت آلودگی هوا، نشان‌دهنده شرایط ویژه آب و هوای مشهد است.
وزارت بهداشت: باران بعد از آلودگی بی‌خطر است
دیدارنیوز / ۱۳۹۸/۱۰/۰۵ / ...
وزارت بهداشت: باران بعد از آلودگی بی‌خطر است
به دنبال پیش‌بینی هواشناسی مبنی بر آغاز بارندگی در پایتخت از امشب و برخی نگرانی‌ها مبنی بر خطرساز بودن یا نبودن آب باران در شرایط آلودگی هوا، رییس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، گفت: آب باران بعد از آلودگی مشکلی نخواهد داشت.
تبلیغ یک محصول خوراکی مثل آلودگی هوا راه تنفس را بسته است!
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۰/۰۴ / اقتصادی
تبلیغ یک محصول خوراکی مثل آلودگی هوا راه تنفس را بسته است!
علیرضا دباغ ـ دکترای ارتباطات و از مدیران سابق صداوسیما ـ در نقد تبلیغات در صداوسیما و خصوصا تبلیغ یکی از کارخانه‌های تولیدکننده انواع نوشابه‌های گازدار، آب معدنی و دوغ نقدی را نوشته و در بخشی از آن آورده است: «با پول در رسانه‌ی سراسر ارزشی صداوسیما که مدعی دانشگاه نظام است، چه کارهایی که نمی‌توان کرد.»
  تبلیغات در صداوسیما
بیماری آنفلوانزا | همچنان تحت کنترل است
شفقنا / ۱۳۹۸/۱۰/۰۳ / اقتصادی
بیماری آنفلوانزا | همچنان تحت کنترل است
شفقنا اقتصادی_ رییس سازمان دامپزشکی کشور گفت: امروز با وجود فصل سرما، شرایط آب و هوایی و آلودگی در برخی استان های کشور، بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان همچنان تحت کنترل قرار دارد. ایرنا نوشت: « علیرضا رفیعی پور» روز سه شنبه در گفت و گویی با بیان اینکه بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان ۹۸ […]
کواکبیان خطاب به وزیر کشور: به جای شرکت در جشنواره ورزشی به اهواز برای رسیدگی به طغیان فاضلاب، به کردستان برای تسلیت به خانواده های کولبران جانباخته و سیستان و بلوچستان برای کمبود آب برو
انتخاب / ۱۳۹۸/۱۰/۰۲ / ...
کواکبیان خطاب به وزیر کشور: به جای شرکت در جشنواره ورزشی به اهواز برای رسیدگی به طغیان فاضلاب، به کردستان برای تسلیت به خانواده های کولبران جانباخته و سیستان و بلوچستان برای کمبود آب برو
نماینده مردم تهران در مجلس تذکر داد: با توجه به وضعیت آلودگی هوا جلسات شورای ساماندهی امور پایتخت هر چه زودتر تشکیل شود. کواکبیان در پایان خطاب به وزیر کشور مطرح کرد: به وزیر کشور تذکر می دهم که به جای شرکت در جشنواره ورزشی حتما باید به اهواز برای رسیدگی به طغیان فاضلاب، به کردستان برای تسلیت به خانواده های کولبران جانباخته و به سیستان و بلوچستان برای کمبود آب می رفتند.
خسارت‌های زیست محیطی آلودگی آب را با ریال و تومان نمی‌توان سنجید
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۰/۰۲ / اجتماعی
خسارت‌های زیست محیطی آلودگی آب را با ریال و تومان نمی‌توان سنجید
مدیرکل دفتر بررسی آلودگی های دریایی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: آب پتانسیل حمل عوامل بیماری زا و باکتری ها را دارد، و انواع بیماری ها مانند وبا و حصبه، از طریق آب منتقل می شود که خسارت های زیست محیطی آلودگی آب را با ریال و تومان نمی توان سنجید.
  سازمان محیط زیست ایران  خلیج فارس  هپاتیت  دریانوردی  محیط زیست دریایی  شرکت نفت فلات قاره  سازمان بنادر  استانی-اجتماعی
گزارشی از آلودگی آب نهرهای روستاهای زلزله زده به ما ارسال نشده است
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۰/۰۲ / ...
گزارشی از آلودگی آب نهرهای روستاهای زلزله زده به ما ارسال نشده است
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی تبریز گفت: در بین گزارشات و نمونه برداری‌های روزانه از آب لوله کشی روستاهای مناطق زلزله زده آذربایجان شرقی، گزارشی از آلودگی آب نهرهای روستاها به ما ارسال نشده است.
  استانی-اجتماعی  زلزله آذربایجان شرقی  زلزله میانه  بهداشت  آلودگی آب
آلودگی هوا چه تاثیری بر سلامت افراد می‌گذارد؟
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۰/۰۲ / ...
آلودگی هوا چه تاثیری بر سلامت افراد می‌گذارد؟
فوق تخصص بیماری‌های ریوی گفت: آلودگی هوا در کوتاه مدت منجر به بروز مشکلات تنفسی در قسمت فوقانی ریه، سرفه‌های تحریکی، خارش گلو، آب ریزش چشم و بینی، تنگی نفس، سردرد و مشکلات گوارشی مانند حالت تهوع و استفراغ در افراد می‌شود.
  استانی-اجتماعی  آلودگی هوای تبریز  آلودگی هوای کلانشهرها
فیلم | هشدار برای آلودگی هوا و اعتراض به مقاومت دولت برای تعطیل کردن تهران
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۱۰/۰۱ / فیلم
فیلم | هشدار برای آلودگی هوا و اعتراض به مقاومت دولت برای تعطیل کردن تهران
حجت نظری، عضو شورای شهر گفت: نه به دولت قبل که منتظر بود با هر بهانه‌ای کشور را تعطیل کند و نه به این دولت که در بدترین شرایط آب و هوایی هم حاضر به تعطیلی نیست و این متاسفانه نشان می‌دهد که سلامت مردم در اولویت نیست. انتظار دارم که دولت حتما رسیدگی کند و در روزهایی که پیش بینی افزایش شاخص آلودگی هوا می شود، چند روز را از پیش تعطیل اعلام کند.
  حجت نظری  شورای شهر تهران  تعطیلات  دولت  حسن روحانی  آلودگی هوا
روزنامه آفتاب یزد / ۱۳۹۸/۱۰/۰۱ / ...
چرا مردم «حرف گوش کن» نیستند!؟
محمد ماکویی‪-‬ "کیفیت هوای تهران" ناسالم اعلام می‌شود، اما مردم تنها در هنگامی که در چشم و گلو احساس سوزش کنند یا با نگاهی به دوردست‌ها، چیزی نبینند، آلودگی هوا را واقعا باور کرده و با استفاده از ماسک یا ماندن در خانه، اقدامات احتیاطی را جدی می‌گیرند."آب تهران" سالم اعلام می‌شود، اما بسیاری از افراد با گوش سپاری به شایعات، ابتیاع آب معدنی را هم در سبد خریدهای روزانه، هفتگی یا ماهانه می‌گنجانند.چراغ عابر پیاده قرمز است، اما بیشتری‌ها ترجیح می‌دهند هنگام مناسب گذر از خیابان را با نگاه کردن به ماشین‌هایی که می‌آیند یا نمی‌آیند تنظیم نمایند.شهرداری از مردم می‌خواهد که زباله‌های تفکیکی را در اختیار غرفه‌های بازیافت قرار دهند، اما بیشتر افراد فقط قسمت اول خواسته را اجرایی کرده و زباله‌های تفکیکی را …
پیشرفته‌ترین کشورها در فهرست بیشترین آمار مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۹/۳۰ / ...
پیشرفته‌ترین کشورها در فهرست بیشترین آمار مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا
بر اساس گزارش جهانی منتشر شده در مورد آلودگی هوا و سلامت، هند مقام نخست در مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا، آب و محل کار را دارد.
  استانی-اجتماعی  آلودگی هوا  مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا
فارس من| مصوبه مورد استناد استانداری برای تعطیلی در آلودگی هوا شامل دانشگاه‌ هم می‌شود
فارس / ۱۳۹۸/۰۹/۳۰ / علمی و آموزشی
فارس من| مصوبه مورد استناد استانداری برای تعطیلی در آلودگی هوا شامل دانشگاه‌ هم می‌شود
یک مقام مسئول در وزارت علوم در پیگیری درخواست دانشجویان برای تعطیلی دانشگاه‌ها در روزهای آلوده، گفت: مصوبه مورد استناد استانداری درباره شرایط حاد و اضطرار آب و هوایی، اجازه تعطیلی مراکز آموزشی اعم از آموزش مقدماتی و عالی را بنا به تشخیص به استاندار می‌دهد البته وزارت علوم عضو این کمیته نیست.
روزنامه آفتاب یزد / ۱۳۹۸/۰۹/۳۰ / ...
اهواز در سیل بی‌تدبیری مدیران غرق شد
در روزهای اخیر، استان خوزستان شاهد ورود سامانه بارشی بود؛ اما پس از باران، معضل همیشگی بالا آمدن فاضلاب‌های شهری رخ نمود. حالا کوت‌عبدالله با خروج فاضلاب‌های شهری و ورود آن به منازل مردم دست و پنجه نرم می‌کند تا حدی که بعضی از مردم، برای حفظ سلامتی خود و فرزندانشان، خانه‌ را رها کرده و رفته‌اند. با گذشت چند روز از اتمام بارش‌ها در خوزستان، همچنان مردم شهرستان کارون و به‌ویژه شهر کوت‌عبدالله با مشکل عدم دفع آب‌های سطحی و پس‌زدگی فاضلاب به خانه‌های خود مواجه هستند. از این رو کاربران فضای مجازی سعی کردند تا صدای مردم این مناطق را به گوش مسئولان مربوطه برسانند تا به این روش نسبت به کم کاری‌ها و سهل‌انگاری‌های آنان در مواجهه با مشکلات متعدد مردم خوزستان اعتراض کنند. یکی از کاربران در این مورد نوشته …
اینفوگراف آلودگی | هزینه ۴.۶ تریلیون دلاری بر اقتصاد جهان و عامل ۹ میلیون مرگ زودرس
همشهری‌آنلاین / ۱۳۹۸/۰۹/۲۹ / اجتماعی
اینفوگراف آلودگی | هزینه ۴.۶ تریلیون دلاری بر اقتصاد جهان و عامل ۹ میلیون مرگ زودرس
آلودگی آب و هوا بزرگ‌ترین تهدید بهداشت و سلامتی در دنیاست و هر سال جان حدود ۹ میلیون نفر را با مرگ‌های زودرس می‌گیرد.
۵۱ هزار ایرانی قربانی آلودگی | متهمان اصلی: هوا، آب، سرب | ۸.۳ میلیون مرگ در دنیا
همشهری‌آنلاین / ۱۳۹۸/۰۹/۲۹ / اجتماعی
۵۱ هزار ایرانی قربانی آلودگی | متهمان اصلی: هوا، آب، سرب | ۸.۳ میلیون مرگ در دنیا
هر سال ۵۱ هزار نفر ایرانی از پیامدهای ناشی از آلودگی هوا، آب و دیگر آلودگی‌های زیست‌محیطی از دنیا می‌روند تا ایران پس از پاکستان و مصر سومین کشور در منطقه شرق مدیترانه در تعداد قربانیان آلودگی باشد.
اصفهان در دی ماه شرایط مساعدی از جهت پاکی هوا ندارد
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۹/۲۸ / ...
اصفهان در دی ماه شرایط مساعدی از جهت پاکی هوا ندارد
با توجه به شرایط آب و هوایی، امکان آلودگی دو روز ابتدای هفته وجود دارد، تیم کنترل و پیشگیری متشکل از سه اداره هواشناسی، محیط زیست و بهداشت استان، به صورت ۲۴ساعته به پایش هوا مشغول خواهند بود و به گفته کارشناس هواشناسی، بسته به انتشار آلاینده‌ها امکان تعطیلی وجود دارد.
  استانی-اجتماعی  آلودگی هوا  قانون مدیریت بحران  سازمان هواشناسی  اداره بهداشت  استانداری اصفهان
علت تلف شدن ماهیان یک مزرعه در شهرکرد مسمومیت و آلودگی آب اعلام شد
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۹/۲۸ / علمی و آموزشی
علت تلف شدن ماهیان یک مزرعه در شهرکرد مسمومیت و آلودگی آب اعلام شد
شهرکرد- ایرنا- رییس شبکه دامپزشکی شهرکرد گفت: براساس بررسی انجام شده ، علت تلف شدن ۲تن ماهی قزل‌آلا در یک استخر پرورش ماهی در این شهرستان مسمومیت و آلودگی آب استخر اعلام شد.
  پرورش ماهی  چهارمحال وبختیاری  کشاورزی
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۹/۲۶ / ...
ضرورت بهبود کیفیت آب برخی سدهای استان/ اراضی کشاورزی کردستان به ۳۰۰ هزار هکتار افزایش یابد
نماینده مردم سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به وجود مشکل در حوزه وزارت نیر و در استان بیان کرد: آب سدهای قشلاق، آزاد و ژاوه آلوده است که باید متحول و پیگیری شود، این آلودگی ها موجب آلوده شده آب شرب شهر سنندج شده و مشکلات زیادی به وجود آورده است.
  وزیر نیرو  استانی-اقتصادی
ابراز امیدواری معاون رییس‌جمهور برای کاربردی‌شدن فناوری‌های حوزه آلودگی هوا
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۹/۲۶ / اقتصادی
ابراز امیدواری معاون رییس‌جمهور برای کاربردی‌شدن فناوری‌های حوزه آلودگی هوا
معاون علمی و فناوری رییس جمهور گفت: فناوری‌های زیادی در حوزه پایش آلودگی هوا و آب به غیر از تجهیزات آزمایشگاهی توسط شرکت‌های دانش‌بنیان توسعه یافته است که امیدواریم به مرحله کاربردی برسند.
  آلودگی هوا  هفته پژوهش  هفته پژوهش 98  سورنا ستاری  پژوهش اثربخش، فناوری ارزش‌آفرین و رونق تولید  نمایشگاه تجهیزات آزمایشگاهی ساخت داخل
فناوری های زیادی در زمینه پایش آلودگی هوا توسط شرکتهای دانش بنیان توسعه یافته است
مهر / ۱۳۹۸/۰۹/۲۶ / فناوری
فناوری های زیادی در زمینه پایش آلودگی هوا توسط شرکتهای دانش بنیان توسعه یافته است
معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: تکنولوژی های زیادی در حوزه پایش آلودگی هوا و آب توسط شرکت های دانش بنیان توسعه یافته که امیدواریم به مرحله کاربردی برسند.
  سورنا ستاری  منصور غلامی  علوم
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۰۹/۲۶ / ...
برنامه های هفته پژوهش شرکت برق منطقه ای خوزستان
معاون برنامه ریزی و تحقیقات شرکت برق منطقه ای خوزستان برنامه ها و سمینارهای هفته پژوهش با شعار«پژوهش اثربخش، فناوری ارزش آفرین، رونق تولید» را تشریح کرد.سید مهرداد بلادی موسوی اظهار کرد: این برنامه ها در دو بخش کارگاه عمومی و سمینار علمی در دانشکده مهندسی دانشگاه شهید چمران و سالن کنفرانس ساختمان شماره یک شرکت، برگزار خواهد شد.وی افزود: امروز کارگاه عمومی بررسی و تحلیل علل اختلاف در درآمدها با رویکرد تحلیل اقتصاد خرد با ارائه کیوان خورسند در سالن کنفرانس شرکت (ساعت ۹ تا ۱۱) برگزار شد.در روز یکشنبه کارگاه عمومی شخصیت شناسی با ارائه روح اله معین فر در سالن کنفرانس شرکت ( ساعت ۱۰ تا ۱۲)، نیازسنجی پژوهشی با عنوان بررسی خطا و تخمین زمان وقوع خطا روی مقره های ناشی از پدیده گرد و غبار با ارائه عبدالرسول …
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۰۹/۲۶ / ...
دادستان‌ها وضعیت بازداشتی‌های اخیر را روشن کنند
سیدابراهیم رئیسی در جلسه مسئولان قضایی اظهار کرد: از اعضا و مدیریت پیگیری مسائل قضایی و وضعیت بازداشتی‌های اغتشاشات اخیر، معاون اول قوه قضائیه، دادستان کل کشور و همه عزیزانی که در این حوزه فعال بودند، تشکر می‌کنم.وی افزود: دادستان‌های محترم در تهران و در شهرستان‌ها وضعیت بازداشتی‌ها را روشن کنند. تلاش خوبی در این جهت انجام دادند که جا دارد هم تقدیر کنم و هم تاکید کنم تا حصول نتیجه نهایی کار را دنبال کنند.به گزارش ایسنا، رئیس قوه قضائیه در ادامه با اشاره به آلودگی هوای تهران و برخی کلانشهرهای دیگر طی روزهای اخیر، هوا و محیط زیست سالم را از محوری‌ترین حقوق عامه دانست و با بیان این‌که حقوق عامه یک مسئله شعاری نیست، اظهار کرد: همه بخش‌ها باید احیای حقوق عامه را نکته محوری مسئولیت خود بدانند و ما …
آسمان آلوده شهر در انتظار کمربند سبز
روزنامه همشهری / ۱۳۹۸-۰۹-۲۵ / اجتماعی
آسمان آلوده شهر در انتظار کمربند سبز
نزدیک به یک دهه از اجرای طرح «کمربند سبز» در حاشیه و پیرامون شهرهای کشورمان می‌گذرد؛ طرحی که با اهداف مختلفی از جمله مقابله با حاشیه‌نشینی و گسترش بی‌رویه شهر، مهار و کنترل سیلاب به منظور تقویت سفره‌های آب زیرزمینی و البته جلوگیری از تشدید آلودگی‌های محیطی و حفاظت شهرها در مقابل آلودگی و گرد و غبار کلید خورد، اما هنوز به سرانجام نرسیده است.
علم و فناوری چگونه به رفع آلودگی هوا کمک می‌کند؟
فارس / ۱۳۹۸/۰۹/۲۵ / علمی و آموزشی
علم و فناوری چگونه به رفع آلودگی هوا کمک می‌کند؟
رئیس انجمن انرژی‌های تجدیدپذیر گفت: سند راهبرد ملی توسعه دانش‌بنیان انرژی‌های تجدیدپذیر در شورایعالی انقلاب فرهنگی تقریبا نهایی شده است، دستگاه‌ها باید دست به دست هم بدهند تا با استفاده از علم و فناوری تحولی در آب و هوای کشور برای نسل آینده داشته باشیم.
فردا تمامی مدارس استان تهران به جز ۲ شهرستان تعطیل است/ تکرار تصمیمات تکراری، بدون هیچ تغییری!
تابناک / ۱۳۹۸/۰۹/۲۳ / اجتماعی
فردا تمامی مدارس استان تهران به جز ۲ شهرستان تعطیل است/ تکرار تصمیمات تکراری، بدون هیچ تغییری!
در پی افزایش آلودگی تهران و پیرو پیش بینی افزایش آن در روز‌های آتی، عصر امروز کمیته اضطرار آلودگی هوای استان تشکیل جلسه داد و تصمیماتی ویژه، اما تکراری اتخاذ کرد؛ تعطیلی مدارس در سراسر استان الا دو شهرستان خوش آب و هوا‌تر که از معرض آلودگی‌های آسیب آفرین در امان هستند!
تهیه مدلی برای بهبود کیفیت آب زاینده رود
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۹/۲۳ / علمی و آموزشی
تهیه مدلی برای بهبود کیفیت آب زاینده رود
نتایج یک تحقیق نشان می‌دهد که تأثیر تخصیص بهینه آب بین آب بران و تخصیص بار آلودگی به‌طور همزمان در رودخانه، موجب بهبود کیفیت آب تا ۷۰ درصد در برخی نقاط می‌شود.
  استانی-علمی و آموزشی  پایان نامه  زاینده‌رود
الف / ۱۳۹۸/۰۹/۱۸ / اجتماعی
راه‌حل رفع بوی نامطبوع در تهران چیست؟
مدیر کنترل کیفیت و بهداشت آب و فاضلاب و آزمایشگاه‌های استان تهران درباره دلایل بوی نامطبوع در تهران گفت: با توجه به این‌که پراکندگی بسیاری در استشمام این بو وجود داشت، نمی‌توان گفت که آلودگی به صورت نقطه‌ای و از یک منطقه بوده چراکه اگر ناشی از فاضلاب باشد، میزان گستردگی بو تا این حد نیست؛ در نتیجه لازم است تحقیقات گسترده‌ای درباره شدت، غلظت و پذیرش حالت بو صورت گیرد.
  بوی بد در تهران  هوای تهران
هشدار : آلودگی هوا برای مردم «عادی» شده است
فارس / ۱۳۹۸/۰۹/۱۸ / علمی و آموزشی
هشدار : آلودگی هوا برای مردم «عادی» شده است
دانشمندان پیشرو هشدار داده‌اند تغییرات سریع آب و هوا در حال تبدیل شدن به «نرمال جدید» است و این موضوع جای نگرانی دارد.
پرهیز از سفرهای غیرضروری در هوای آلوده قم
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۹/۱۶ / ...
پرهیز از سفرهای غیرضروری در هوای آلوده قم
سرپرست پلیس راهور استان قم با توجه به آلودگی این روزهای آب و هوای سراسرکشور و علی‌الخصوص قم، از رانندگان وسایل نقلیه شخصی خواست تا حتی‌الامکان از سفرهای غیرضروری خودداری کنند.
  استانی-اجتماعی  حمل و نقل  حمل و نقل عمومی  خودرو تک سرنشین  پایگاه خبری پلیس قم
فروش هوای پاک در پی آلودگی هوای تهران +عکس
اسپوتنیک / ۱۳۹۸/۰۹/۱۶ / وبگردی
فروش هوای پاک در پی آلودگی هوای تهران +عکس
تبلیغات فروش هوای پاک مناطق خوش آب و هوای ایران در سایت‌های فروش با واکنش کاربران همراه شده است.
ارتباط آلودگی هوا و آب سیاه/ دارچین مناسب افراد دیابتی
مهر / ۱۳۹۸/۰۹/۱۵ / بهداشت و سلامت
ارتباط آلودگی هوا و آب سیاه/ دارچین مناسب افراد دیابتی
حوزه سلامت در هفته رو به پایان، در جهان، شاهد اخبار و رویدادهای متعدد و مختلفی بود که به مرور گزیده ای از مهم ترین آنها می پردازیم.
  آلودگی هوا  آب سیاه چشم  دیابت  قندخون
رسیدن به پایداری آب راهکار حل آلودگی آن است
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۹/۱۴ / اقتصادی
رسیدن به پایداری آب راهکار حل آلودگی آن است
تهران-ایرنا- مدیرکل برنامه ملی رودخانه گنگ هند گفت: رسیدن به پایداری آب می‌تواند مسائلی از جمله آلودگی آب و دسترسی به آب شیرین را حل کند.
  سریلانکا
قانون حفاظت از خاک، قانونی مترقی است
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۹/۱۴ / اجتماعی
قانون حفاظت از خاک، قانونی مترقی است
مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت زیست محیطی آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست گفت: طبق قانون حفاظت از خاک، سازمان حفاظت محیط زیست مکلف است تا آلودگی و عوامل آلوده کننده خاک را شناسایی و با آنها برخورد کند.
  محیط زیست  قانون حفاظت از خاک
برخورد با آلوده‌کنندگان خاک وظیفه سازمان محیط زیست است
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۹/۱۴ / علمی و آموزشی
برخورد با آلوده‌کنندگان خاک وظیفه سازمان محیط زیست است
تهران - ایرنا - مدیرکل دفترحفاظت و مدیریت زیست محیطی آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه قانون حفاظت از خاک یک قانون مترقی است، گفت: بر اساس این قانون سازمان حفاظت محیط زیست مکلف است تا آلودگی و عوامل آلوده کننده خاک را شناسایی و با آنها برخورد کند.
  روز جهانی خاک  محیط زیست  قانون حفاظت از خاک
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۰۹/۱۵ / ...
افزایش آمار مراجعان به اورژانس در روزهای آلوده هوای پایتخت
رئیس مرکز اورژانس تهران گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد، طی روزهای گذشته و به دلیل افزایش غلظت آلاینده‌ها میزان مراجعه مردم به اورژانس افزایش یافته است.پیام صابریان، رئیس مرکز اورژانس تهران با اشاره به آلودگی هوای پایتخت در روزهای گذشته گفت: به طور میانگین روزانه ۸ هزار تماس با اورژانس تهران برقرار شده است که این موضوع نشان‏دهنده تاثیرات منفی آلودگی هوا بر سلامت مردم است.صابریان با بیان اینکه آلودگی هوا طی روزهای گذشته منجر به افزایش مراجعه بیماران قلبی و تنفسی به مراکز درمانی شده است، افزود: از تاریخ سوم تا دهم آذرماه و با توجه به افزایش آلودگی هوا به طور کلی ۸۳۹۸ نفر بر اثر ابتلا یا تشدید بیماری‌های تنفسی و قلبی به مراکز اورژانس پیش‌بیمارستانی و بیمارستانی مراجعه کرده‌اند که از این تعداد ۲۳۳۹ مورد …
وزارت جهاد کشاورزی: گزارشی از قاچاق خاک کشاورزی نداریم
تسنیم / ۱۳۹۸/۰۹/۱۲ / اقتصادی
وزارت جهاد کشاورزی: گزارشی از قاچاق خاک کشاورزی نداریم
معاون خاک و آب وزارت جهاد کشاورزی، با بیان اینکه قانون جدید حفاظت از خاک در حال چکش‌کاری برای تدوین‌ آیین‌نامه‌ها است و به زودی به هیئت دولت ارسال می‌شود گفت: بر اساس این قانون هرگونه تخریب، آلودگی و قاچاق خاک مجازات سنگینی برای متخلفان خواهد داشت.
در پسِ وارونگی و بارگذاری و آسمانخراش، هوایی نیست
روزنامه آرمان ملی / ۱۳۹۸-۰۹-۱۲ / اجتماعی
در پسِ وارونگی و بارگذاری و آسمانخراش، هوایی نیست
واقعیت این است که وقتی به این مرحله از آلودگی هوا می‌رسیم، هیچ چاره‌ای نداریم غیر از اینکه مدارس را تعطیل کنیم و طرح زوج و فرد را از در منازل اجرا کنیم. دیگران هم همین کار را می‌کنند، کمااینکه در فرانسه، پاریس زوج و فرد شد. آنجا که بهترین بنزین و کاربرات و آب و هوا را دارند ولی آنقدر جمعیت و اتومبیل زیاد شد، آنجا هم طرح زوج وفرد اجرا کردند.
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۰۹/۱۳ / ...
بعد از حدود 10 ماه، یک بار دیگر شهروندان تهرانی بوی نامطبوعی با منشا نامعلوم حس کردند
معمای بوی مرموز پایتختگروه جامعه: در روزهایی که تهران در انتظار باد برای رفع آلودگی است، دیروز برای دومین بار در یک سال گذشته یک بوی بد عجیب هم در شهر پیچید. در حالی که هم منشا آلودگی هوا مشخص است و هم راهکارهای جلوگیری از آن معلوم، اما این بوی بد مرموز علی‌رغم همه گمانه‌زنی‌ها، منشا نامعلومی دارد.12 دی ماه سال گذشته بود که گزارش‌های مردمی در نقاط مختلف پایتخت، چه به نهادهای مسئول و چه در شبکه‌های اجتماعی، خبر از پخش شدن بویی نامطبوع در تهران می‌داد. در حالی که این بوی مرموز سازمان‌ها و نهادهای گوناگونی همچون سازمان مدیریت بحران، محیط ‌زیست، قرارگاه ثارالله، آتش‌نشانی، شرکت فاضلاب، شهرداران مناطق و سازمان پدافند غیرعامل را درگیر خود کرد و حتی کمیته بوی بد هم در شهرداری تهران تشکیل و «گشت بو» …
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۰۹/۱۲ / ...
اتمام عملیات مقابله با آلودگی دریایی در محدوده آبهای جزیره خارگ
رئیس اداره حفاظت و ایمنی دریانوردی اداره کل بنادرو دریانوردی استان بوشهر گفت: طی یکی از گسترده‌ترین عملیات‌های دریایی در آبهای استان( محدوده جزیره خارگ ) وبا مشارکت ۱۳ شناور، نشت نفت خام مهار و لکه های نفتی شناور بر روی آب دریا امحاء گردید.احسان گلستانی در تشریح این عملیات اظهار داشت: از۲۹ آبان ماه گذشته آلودگی از خط لوله انتقال نفت ( از میدان نفتی ابوذر به خارگ واقع در ۸ مایلی غرب جزیره خارگ) گزارش شد که به دنبال اقدامات صورت گرفته ۶ آذر ماه این نشت نفت متوقف گردید.وی بیان کرد: در مورخ هشتم آذر ماه نیز نقص فنی ایجاد شده در خط انتقال نفت با همت پرسنل و کارشناسان فنی و عملیاتی شرکت نفت فلات قاره مرتفع شد.گلستانی یادآور شد: در بخش‌های مختلف این عملیات از جمله غواصی، پایش و مقابله با آلودگی، ۱۳ …
روزنامه آفتاب یزد / ۱۳۹۸/۰۹/۱۰ / ...
توصیه‌هایی اورژانسی در پی تشدید آلودگی هوا
در پی تشدید آلودگی هوا در برخی شهرهای کشور، اورژانس کشور ضمن ارایه چند توصیه بهداشتی و تغذیه‌ای به مردم، از شهروندان خواست از هرگونه فعالیتی که منجر به افزایش آلودگی هوا شود، خودداری کنند. به گزارش ایسنا، سازمان اورژانس کشور همچنین به شهروندان توصیه کرد تا حد امکان از خروج غیر ضروری از منزل و تردد بی‌مورد در معابر شهری خودداری کرده و سفرهای غیر ضروری در سطح شهر را حذف کنند. اورژانس کشور همچنین به بیماران قلبی و تنفسی و مبتلایان به آسم، توصیه کرد که در فضاهای باز فعالیت نکنند و تا حد امکان از حضور در سطح شهر خودداری کرده و در منزل استراحت کنند. بنا بر اعلام سازمان اورژانس کشور، ماندن در ترافیک و استنشاق هوای آلوده، سرعت ابتلا به آسم را در کودکان افزایش می‌دهد. به همین دلیل به شهروندان توصیه می‌شود …
١٦ میلیون هکتار خاک بی‌رمق
روزنامه شهروند / ۱۳۹۸/۰۹/۰۹ / ...
١٦ میلیون هکتار خاک بی‌رمق
اما بنا به گفته منوچهر گرجی، رئیس انجمن علوم خاک، ایران ١٦٥‌میلیون هکتار وسعت دارد و وسعت تمام زمین‌های کشاورزی که در طول تاریخ غذای ایرانی‌ها را تأمین کرده‌اند، هرگز به بیشتر از ١٨,٥‌میلیون هکتار نرسیده است. گرجی  به «شهروند» می‌گوید که بیشتر این زمین‌های حاصلخیز در کناره شهرها و روستاهای ایران قرار دارد که همین خاک‌های حاصلخیز هم به سرعت تغییر کاربری داده می‌شود و به ویلا و برج تبدیل می‌شود. او تأکید می‌کند که زمین برای ساخت مسکن در ایران فراوان است اما زمین خوب برای کشاورزی و تأمین غذایمان نداریم و ساخت‌وساز در این زمین‌های حاصلخیز موجب نابودی آنها می‌شود. بنا به گفته گرجی بخش قابل توجهی از خاک ایران شور یا سنگلاخی است و برای کشاورزی مناسب نیست و خاک درجه دو و سه‌ای که هم‌اکنون در آن کشاورزی …
عروسک‌های این نمایش به طبیعت برمی‌گردند
روزنامه شهروند / ۱۳۹۸/۰۹/۰۹ / ...
عروسک‌های این نمایش به طبیعت برمی‌گردند
کار کردن در حوزه تئاتر به‌ویژه حوزه کودک و نوجوان سخت است و احتمالا قطعی اینترنت در هفته‌های گذشته هم کمی کار را سخت‌تر کرد. در این شرایط چطور این کار را روی صحنه بردید؟ به هر حال، ما این ریسک را پذیرفتیم و کارمان را شروع کردیم. چند روز نخست، از اجرای «قصه‌های سفر پرماجرای کشتی نوح» استقبال شد، اما از یکشنبه به دلیل قطعی اینترنت در کشور نه‌تنها برای این نمایش که برای همه نمایش‌ها، تماشاگر افت کرد. بنابراین قرار شد کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان هم تا سه‌شنبه اجرای کارها را تعطیل کند. معنی نداشت تئاتری که ظرفیت ١٠٠ تماشاگر دارد با ١٠  مخاطب روی صحنه برود. حتی اجراهایی که هفته گذشته برای صبح مدارس تهران رزرو داشتیم به دلیل آلودگی ‌هوا، تعطیلی مدارس و بعد از آن هم اتفاقات و قطعی اینترنت لغو …
واکنش رضا مهاجری به لغو دیدار پرسپولیس با نساجی/ مهاجری: هواداران ما در جاده ها سرگردان شده اند
ورزش سه / ۱۳۹۸/۰۹/۰۹ / ورزشی
واکنش رضا مهاجری به لغو دیدار پرسپولیس با نساجی/ مهاجری: هواداران ما در جاده ها سرگردان شده اند
دیدار دو تیم پرسپولیس و نساجی که قرار امروز (شنبه) برگزار شود به دلیل آلودگی وضعیت آب و هوایی تهران لغو شد و به روز دیگری موکول شد.
علل آلودگی هوا در دهلی از "خودرو تا قانون حفظ ذخایر آبِ زیرزمینی"
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۹/۰۹ / اجتماعی
علل آلودگی هوا در دهلی از "خودرو تا قانون حفظ ذخایر آبِ زیرزمینی"
بیش از ۲۰ میلیون نفر از ساکنین کلانشهر دهلی هم‌چنان با شدیدترین وضعیت آلودگی هوای زمین مواجه بوده و کیفیت هوای این شهر در روزهای اخیر به دلایل مختلفی از جمله شرایط آب و هوایی، انتشار گازهای شهری و دود مناطق روستایی به سطوح خطرناکی رسیده است.
  آلودگی هوا  _هند  دهلی‌نو
بهترین خوردنی‌ها در هوای آلوده
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۰۹/۰۷ / بهداشت و سلامت
بهترین خوردنی‌ها در هوای آلوده
فارس نوشت: متخصص تغذیه با بیان اینکه نوشیدن آب بهترین اقدام برای مقابله با آلودگی هواست، گفت: مصرف میوه‌های انار، پرتقال، سیب، لیموشیرین، لیموترش و دوغ کم نمک نیز بسیار مؤثر است.
  آلودگی هوا  سلامت  تغذیه
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۹/۰۶ / اجتماعی
"خزر" اسیدی می‌شود؟
این سال‌ها دریای خزر، درگیر مشکلات متعددی همچون آلودگی شیرابه زباله‌ها، ورود فاضلاب‌های خانگی، صنعتی و اعلام طرحی به نام " انتقال آب به فلات مرکزی" است که با وجود داشتن مخالفان زیادی، موافقانی نیز دارد. در کنار این موضوعاتی که مطرح شده، بحثی به نام "اسیدی شدن" دریای خزر، نیز به دغدغه محققان تبدیل شده است.
  استانی-اجتماعی
رویت لکه نفتی ۱۵ مایلی در آب‌های خلیج فارس /احتمال توسعه دامنه آلودگی
انتخاب / ۱۳۹۸/۰۹/۰۵ / ...
رویت لکه نفتی ۱۵ مایلی در آب‌های خلیج فارس /احتمال توسعه دامنه آلودگی
پس از طغیان آلودگی های نفتی شهریور ماه سال جاری در سواحل جزیره خارگ که تا سواحل گناوه نیز امتداد یافته بود، بار دیگر سکوی نفتی ابوذر مستقر در جزیره خارگ موجب ایجاد لکه‎ نفتی به وسعت ۱۵ مایل و عرض ۱۰۰ متر در آب های خلیج فارس شده است.
روزنامه آفتاب یزد / ۱۳۹۸/۰۹/۰۴ / ...
شوخی کاربران توییتر با فعال نوجوان محیط زیست
انتشار عکسی مربوط به قرن نوزدهم از یک دختر جوان که شباهت زیادی به گرتا تونبرگ فعال سوئدی دارد، موجی از تمسخر را در شبکه‌های اجتماعی برانگیخت. به‌گزارش باشگاه خبرنگاران، کاربران توییتر با بازنشر این تصویر قدیمی، این موضوع را به سخره گرفتند و تاکید کردند که این فعال نوجوان در گذر زمان فعالیت داشته و از زمان گذشته به آینده آمده تا دنیا را از بحران آلودگی آب و هوا نجات دهد.عکس سیاه و سفید از آرشیو تصاویر دانشگاه واشنگتن منتشر شده که سه کودک سخت‌کوش را در منطقه یوکان کانادا در سال ۱۸۹۸ نشان می‌دهد. از جمله دختری در جلوی تصویر دیده می‌شود که شباهت چشمگیری به فعال ۱۶ساله سوئدی دارد.
نمک‌پاشی مسیرها در زمستان تهدیدی در سلامت عموم و حیات وحش
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۸/۲۸ / ...
نمک‌پاشی مسیرها در زمستان تهدیدی در سلامت عموم و حیات وحش
بسیاری از افراد و شهرداری‌ها برای کاهش لغزندگی خیابان‌ها و پیاده‌روها در روزهای سرد زمستان از نمک استفاده می‌کنند اما این روش، با خطرات زیست‌محیطی و آلودگی آب‌ها همراه است. در واقع فقط یک قاشق چایخوری نمک، حدود 5 گالن آب را آلوده می‌کند. علاوه بر این تهدیدی در سلامت انسان‌ها، حیوانات خانگی، حیات وحش، آبزیان، سبزیجات، خاک و آب نیز محسوب می‌شود.
  استانی-اجتماعی  حیات وحش  تهدید سلامت
برف و باران در کدام نقاط کشور ادامه‌دار شد؟/ فریدونشهر ۱۰ درجه زیر صفر
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۰۸/۲۸ / اجتماعی
برف و باران در کدام نقاط کشور ادامه‌دار شد؟/ فریدونشهر ۱۰ درجه زیر صفر
ایرنا نوشت: کارشناس سازمان هواشناسی گفت: تا آخر این هفته بارش برف و باران در بیشتر نقاط کشور ادامه دارد که دربرخی استان‌ها و ارتفاعات با بارش برف همراه خواهد بود که موجب مه آلودگی محورهای کوهستانی، لغزندگی جاده‌ها، بالا آمدن آب رودخانه‌ها و مسیل‌ها و آبگرفتگی معابر می‌شود، بنابراین هموطنان مراقب باشند.
  سازمان هواشناسی  بارش برف - باران
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۰۸/۲۴ / ...
زیان اقتصادی آلودگی هوا چقدر است؟
آلودگی هوا سالانه ۲۲۵ میلیارد دلار از اقتصاد جهان را از بین می‌برد. اقتصاد ایران نیز هر سال ۲.۳ درصد از تولید ناخالص داخلی خود را به دلیل آلودگی هوا از دست می‌دهد. «هیچ‌کس از آلودگی هوا ایمن نیست. سازمان ملل در روز جهانی محیط‏‏زیست هشدار داد که از هر ۱۰ نفر روی زمین، ۹ نفر هوای آلوده تنفس می‌کنند. بر اساس آمار سازمان جهانی بهداشت، این مسئله به بحران جهانی مرگ تبدیل شده‌است. هر سال حدود ۷ میلیون نفر بر اثر آلودگی‌ هوا جان‌شان را از دست می‌دهند. سوزاندن سوخت‌های فسیلی برای انرژی، حمل‌ونقل و صنعت، عامل اصلی آلودگی هواست. همان‌طور که عامل گرم شدن زمین و انتشار کربن نیز سوخت‌های فسیلی هستند.» مجمع جهانی اقتصاد، چنین از آلودگی هوا و خطرات آن می‌نویسد. بر اساس گزارش مجمع جهانی اقتصاد، آلودگی‌ هوا هر …
تهدید مهم ترین نیاز حیات بشر/راهکارهای کاهش آلودگی هوا
مهر / ۱۳۹۸/۰۸/۲۲ / بهداشت و سلامت
تهدید مهم ترین نیاز حیات بشر/راهکارهای کاهش آلودگی هوا
کارشناس بهداشت هوا، با اشاره به نقش مهم هوای پاک، گفت: هر فرد بالغ به طور متوسط می تواند ۵ هفته بدون غذا، ۵ روز بدون آب و تنها چند دقیقه بدون هوا زنده بماند.
  آلودگی هوا  دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی  بیماران ریوی