یکشنبه, ۱۱ خرداد, ۱۳۹۹ / 31 May, 2020
آینده مسکن
پاسخ به هشت سوال درباره آینده بازار مسکن
۲ روز قبل / قیمت مسکن
پاسخ به هشت سوال درباره آینده بازار مسکن
معاملات کم می‌َشود و قیمت‌ها گران. بازار مسکن مهمترین آموزه اقتصاد آزاد را هم به شوخی گرفته‌است. در هر نظم اقتصادی، همزمان با افزایش تقاضا قیمت‌ها روند صعودی می‌گیرند ولی در بازار مسکن و بخصوص در فصل بهار هر اندازه میزان تقاضا کمتر می‌َشود، قیمت‌ها بیشتر می‌َشوند.
اعلام زمان آخرین وضعیت مرحله دوم ثبت نام مسکن ملی
۲ روز قبل / وزارت راه و شهرسازی / مسکن ملی
اعلام زمان آخرین وضعیت مرحله دوم ثبت نام مسکن ملی
معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی آخرین نتایج پالایش مرحله دوم ثبت نام متقاضیان مسکن ملی هفته آینده اعلام می شود.
چند پرسش درباره آینده بازار مسکن، حذف قیمت‌ از سایت‌های اینترنتی چقدر موثر بود؟
۲ روز قبل / قیمت مسکن
چند پرسش درباره آینده بازار مسکن، حذف قیمت‌ از سایت‌های اینترنتی چقدر موثر بود؟
هیچ احتمالی در مورد کاهش احتمالی قیمت مسکن وجود ندارد. حتی در مورد کاهش سرعت رشدقیمت مسکن هم گزینه‌ جدی مطرح نشده‌آست.
تکمیل ثبت نام طرح اقدام ملی مسکن کلید خورد
۳ روز قبل / استانی-اقتصادی / طرح اقدام ملی مسکن / استان فارس
تکمیل ثبت نام طرح اقدام ملی مسکن کلید خورد
مدیرکل راه و شهرسازی استان فارس گفت: تکمیل ثبت‌نام متقاضیان طرح اقدام ملی مسکن برای کسانیکه در مرحله اول و دوم ثبت‌نام را انجام داده یا کد ملی خود را پیامک کرده‌اند، هفته آینده آغاز شده است.
۴ روز قبل
ثبت سفارش فروش سهام عدالت در تمام شعب بانک مسکن
تمام شعب بانک مسکن سفارش فروش سهام عدالت مشتریان خود را دریافت و ثبت می‌کنند.با توجه به آزادسازی سهام عدالت و همچنین مصوبه مورخ 1399/02/30 شورای عالی بورس، مقرر شده بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری به نمایندگی از شرکت‌های کارگزاری نسبت به دریافت سفارش فروش سهام شرکت‌های بورسی و فرابورسی متعلق به دارندگان سهام عدالت اقدام و مراتب فروش سهام مذکور را به کارگزاری ذی‫ربط ارجاع کنند. دریافت سفارش فروش سهام عدالت مشتریان بانک مسکن نیز در تمام شعب این بانک به صورت حضوری آغاز شده است.بر این اساس آن دسته از مشتریان بانک مسکن که واجد سه ویژگی بوده و خواهان فروش سهام عدالت خود باشند، می‫توانند درخواست خود را تا اطلاع ثانوی به یکی از شعب اعلام کنند. این مشتریان باید دارای سهام عدالت بوده و شماره شبای معرفی …
۱۳۹۹/۰۲/۳۱
خداحافظی ایران با «پنجره جمعیتی»
زهرا داستانیچند سالی می‌شود که کارشناسان از پیری جمعیت ایران در سال‌های آینده خبر می‌دهند. جمعیتی که اکنون در بهترین حالت وضعیتش یا به اصطلاح جمعیت‌شناسان «پنجره جمعیتی» خود قرار دارد. با این حال، همین پنجره جمعیتی که بخشی از آن حاصل زاد و ولدهای مادران در دهه 60 بوده، کشور را با چالش‌های بی‌شماری روبه‌رو کرده، از کمبود شغل گرفته تا مشکل مسکن، ازدواج، مدرسه و... . با این حال، اما زمان زیادی باقی نمانده تا کشور با چالش جدیدتری یعنی افزایش شمار سالمندانی مواجه شود که بخش عظیمی از آن را متولدین دهه 60 تشکیل می‌دهند. علی‌رغم هشدارها اما مسئولان همچنان تلاش چشمگیری در این راستا انجام نداده‌اند.متولدین سال آخر دهه 60 در حال نزدیک شدن به 30 سال و متولدین سال‌های ابتدایی این دهه در حال نزدیک شدن به چهلمین …
هشدار نسبت به آینده فاجعه بار بازار مسکن
۱۳۹۹/۰۲/۲۹
هشدار نسبت به آینده فاجعه بار بازار مسکن
بازار مسکن از نظر تعداد معاملات در رکود شدید فرو رفته‌ است و در فروردین ‌۹۹ در تهران فقط ۱۳۰۰ معامله مسکن انجام گرفته‌ است، اما در کمال تعجب به دلیل آنکه فرمول نرخ‌گذاری در بازار مسکن بر اساس آخرین قیمت‌ها است، عده‌ای دلال مسکن دستشان باز است تا با انجام معاملات مسکن بالاتر از نرخ عرف بازار زمینه را برای جهش قیمت‌ها فراهم آورند.
احتمال افزایش ۲۰۰ هزار تومانی حقوق کارگران در سال ۹۹
۱۳۹۹/۰۲/۲۶
احتمال افزایش ۲۰۰ هزار تومانی حقوق کارگران در سال ۹۹
عضو ناظر مجلس در شورای حقوق و دستمزد از احتمال افزایش ۲۰۰ هزار تومانی حقوق کارگران در سالجاری خبر داد و گفت: این تصمیم نهایی نشده و تصمیم‌گیری نهایی باید در جلسه این شورا اتخاذ شود. وی با اشاره به علت برگزار نشدن جلسه این شورا در چهارشنبه گذشته، خاطرنشان کرد: قرار بود نشست این شورا برای بحث درباره افزایش حق مسکن کارگران تشکیل شود، اما به دلیل تغییر وزیر صنعت، این جلسه به هفته آینده موکول شده است.
مدیرعامل بانک عامل بخش مسکن ظرف یک ماه آینده انتخاب می‌شود
۱۳۹۹/۰۲/۲۶ / عباس معمارنژاد / وزارت امور اقتصادی و دارایی / بانک مسکن / ابوالقاسم رحیمی انارکی
مدیرعامل بانک عامل بخش مسکن ظرف یک ماه آینده انتخاب می‌شود
معاون امور بانکی وزیر اقتصاد از انتخاب مدیرعامل بانک عامل بخش مسکن ظرف یک ماه آینده خبر داد.
(جدول) قیمت آپارتمان در نقاط مختلف تهران متری چند؟
۱۳۹۹/۰۲/۲۵ / قیمت مسکن / مسکن در تهران / بازار مسکن
(جدول) قیمت آپارتمان در نقاط مختلف تهران متری چند؟
به‌طور کلی بازار مسکن این روز‌ها بیش از هر وقت دیگری با مضیقه عرضه روبه‌رو است و تمایل به فروش ملک با توجه به آینده نامعلومی که از متغیر‌های اقتصادی پیش روی مردم است، بسیار کاهش یافته است. در عین حال به نظر می‌رسد یافتن آپارتمان فروشی با متراژ بیش از ۱۰۰ مترمربع در محله‌های مختلف به مراتب ساده‌تر از جست‌وجو درمیان تعداد معدودی املاک نقلی و میان‌متراژ است که برای فروش عرضه شده‌اند.
۱۳۹۹/۰۲/۲۵
شوخی مسکن 35 متری
اهتمامی که شهرداری تهران در چند هفته گذشته در دفاع از ایده ساخت مسکن ۳۵ متری به خرج داده است انگار چندان قابل دفاع و اعتنا نیست و به باور فردین یزدانی، پژوهشگر حوزه مسکن شهری هیچ بعید نیست که با عملیاتی شدن آن بخشی از فضا و امکانات شهری بیهوده به هدر برود.اهتمامی که شهرداری تهران در چند هفته گذشته در دفاع از ایده ساخت مسکن ۳۵ متری به خرج داده است انگار چندان قابل دفاع و اعتنا نیست؛ اینکه مدیریت پایتخت در حمایت از خانه دار شدن زوج‌های جوان بخواهد محدوده اطراف یکی از اصلی‌ترین معابر شهری را به محلی برای ساخت‌های به نسبت ارزان قیمت اختصاص دهند مطلبی نیست که بتوان به سادگی از کنارش گذشت. به گزارش اقتصاد۲۴، برابر این تصمیم که ظاهرا تا به اینجا وزارت مسکن و شهرسازی مهم‌ترین مخالفش به حساب می‌آید؛ قرار …
حل مشکل مسکن پرسنل ناحا تا چهار سال آینده
۱۳۹۹/۰۲/۲۴ / ناجا
حل مشکل مسکن پرسنل ناحا تا چهار سال آینده
فرمانده نیروی انتظامی بهبود وضعیت معیشتی و رفاهی کارکنان را یک اولویت جدی ناجا ییان و اظهار کرد: در این راستا گام های جدی برداشته شده است و روند اقدامات ادامه دارد و ان‌شاء الله بتوانیم تا چهار سال آینده مشکل مسکن کارکنان شاغل را حل کنیم.
۱۳۹۹/۰۲/۲۳
روایت بی‌خانمانی
‏  [امیر قاسمی] ‏ بحث اجاره مسکن و مشکلاتی که خانواده‌ها برای یافتن مسکن مناسب با آن مواجه هستند هر ساله از ابتدای فصل تابستان داغ‌تر ‏می‌شود. امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا مستاجرها برای پیدا کردن مسکن مناسب کمی زودتر دست به‌کار شده‌اند، زیرا بسیاری ‏از آنها نگرانند که با افزایش قیمتی همانند‌سال گذشته مواجه شوند. ‏ بر اساس داده‌های آماری مرکز آمار ایران‌، سال گذشته در شهر تهران، قیمت اجاره‌بها به نسبت‌سال پیش از آن 27 تا 32‌درصد ‏افزایش داشته است. همین مسأله باعث شده است که بسیاری از تهرانی‌ها که دیگر توان اجاره‌نشینی در این کلانشهر را نداشتند در ‏حاشیه شهر ساکن شوند. این مهاجرت شهروندان تهرانی …
۱۳۹۹/۰۲/۲۲
خط قرمز دولت عدم استفاده از منابع بانک مرکزی برای جبران کسری بودجه است
معاون اول رئیس جمهوری با تاکید بر اهمیت جایگاه نظام بانکی و به ویژه بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در اقتصاد کشور گفت: بانک مرکزی نقش محوری و تعیین کننده در برنامه‌های اقتصادی کشور دارد و مدیران این بانک در جلسات تصمیم گیری و سیاست گذاری‌های اقتصادی حضوری موثر دارند.به گزارش ایسنا، اسحاق جهانگیری در جلسه با اعضای هیئت عامل بانک مرکزی و مسئولان نظام بانکی کشور با تبریک میلاد امام حسن مجتبی‏(ع) و آرزوی قبولی طاعات و عبادات همگان در ماه مبارک رمضان، درگذشت رحیمی انارکی مدیرعامل فقید بانک مسکن و ۸۰ نفر از کارکنان خدوم نظام بانکی کشور به دلیل ابتلا به بیماری کرونا را به خانواده‏های آنان تسلیت گفت.جهانگیری شرایط پیش رو را شرایطی خطیر توصیف و تصریح کرد: امروز با پدیده بیماری کرونا که پدیده ای جهانی …
۱۳۹۹/۰۲/۱۸
‌نقش نظارتی دولت در بازار
قیمت خودرو به عنوان یک کالای مهم در سبد مصرفی بسیاری از خانوارها که البته حالا به «کالای سرمایه‌ای» نیز تبدیل شده، قبل از سال جدید به دلیل شیوع بیماری کرونا و خالی شدن بازار از خریداران رشد چندانی نکرد و در بعضی موارد پایین هم آمد اما اکنون بعد از گذشت دو ماه، بیشتر از ۱۲ درصد تورم داشته است. دیدگاه اولیه این است که افزایش نرخ ارز در چند ماه گذشته، هزینه تمام شده تولید خودروی صفر را در ایران بالا برده است. به این موضوع توجه کنید که نرخ ارز در همین دو ماه گذشته ۲۵ درصد گران‌تر شده است و بر نرخ تمام کالاها و به‌ویژه خودرو تاثیرات خود را گذاشته است بعد از افزایش قیمت‌ها، خرید و فروش خودرو به صفر رسیده است. مردم پولی ندارند که به دنبال خرید خودرو باشند اما قیمت‌ها …
پیش‌ بینی قیمت مسکن در دوران پسا کرونا
۱۳۹۹/۰۲/۱۷
پیش‌ بینی قیمت مسکن در دوران پسا کرونا
دبیر کانون سراسری انبوه سازان کشور با اشاره به اینکه افزایش قیمت مسکن در ماه‌های آینده دور از تصور نیست، ادامه داد: کاهش ارزش پول، نوسانات نرخ ارز و رشد چشمگیر شاخص بورس برای بازار مسکن مشکل ساز خواهد بود، در نتیجه مسئولان امر باید با تدابیر و برنامه‌ریزی‌های درست مانع از افزایش قیمت در بازار مسکن شوند.
زمین برای ساخت ۱۴ هزار و ۵۰۰ مسکن فرهنگیان تأمین‌ شد
۱۳۹۹/۰۲/۱۶ / مدارس / وزارت آموزش و پرورش / فرهنگیان / محسن حاجی‌ میرزایی
زمین برای ساخت ۱۴ هزار و ۵۰۰ مسکن فرهنگیان تأمین‌ شد
تهران- ایرنا- وزیر آموزش‌ و پرورش گفت: در حال حاضر از ۷۵ هزار واحد مسکونی که باید برای فرهنگیان تأمین شود زمین برای ساخت ۱۴ هزار و ۵۰۰ واحد تأمین و عملیات ساخت آنها شروع‌ شده است و می‌توانیم در یک سال و نیم آینده این خانه‌ها را تحویل دهیم.
وزارت راه و شهرسازی: سه شهر حاشیه تهران صاحب مترو می‌شوند
۱۳۹۹/۰۲/۱۵
وزارت راه و شهرسازی: سه شهر حاشیه تهران صاحب مترو می‌شوند
معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در قالب طرح اقدام ملی، ساخت ۷۰ هزار واحد مسکونی در شهر‌های جدید آغاز شده و احداث واحد‌های مسکونی در شهر‌های جدید ظرفیتی است که به کنترل قیمت مسکن در کلان شهر‌ها کمک می‌کند، گفت: شهر جدید هشتگرد صاحب مترو شده و سه شهر بهارستان، پرند و پردیس در آینده مترودار خواهند شد.
کنترل بازار مسکن با ساخت خانه در شهرهای جدید
۱۳۹۹/۰۲/۱۵ / شهرجدید پرند
کنترل بازار مسکن با ساخت خانه در شهرهای جدید
معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در قالب طرح اقدام ملی، ساخت ۷۰ هزار واحد مسکونی در شهرهای جدید آغاز شده و احداث واحدهای مسکونی در شهرهای جدید ظرفیتی است که به کنترل قیمت مسکن در کلان شهرها کمک می کند، گفت شهر جدید هشتگرد صاحب مترو شده و سه شهر بهارستان، پرند و پردیس در آینده مترودار خواهند شد.
وزارت راه: مالیات بر خانه‌های خالی در سال ۹۹ حتما اجرایی خواهد شد
۱۳۹۹/۰۲/۱۵
وزارت راه: مالیات بر خانه‌های خالی در سال ۹۹ حتما اجرایی خواهد شد
مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی می‌گوید: امسال حتماً مالیات بر خانه‌های خالی اجرایی خواهد شد. ما در حال انجام کارهای آن هستیم و امیدواریم ظرف چند ماه آینده به سرانجام برسد.
۱۳۹۹/۰۲/۱۵
دستمزد باید به کارگران قدرت خرید بدهد
یک فعال کارگری معتقد است فاصله و شکاف بین حداقل دستمزد کارگران با مزد واقعی زمانی کاهش پیدا می‌کند که هزینه سبد معیشت خانوار مورد توجه قرار گیرد.به گزارش ایسنا، رحمت‌اله پورموسی درباره جابه‌‌جایی آیتم‌های مزد کارگران طی ماه‌های آینده ابراز عقیده کرد و گفت: مبلغی که قرار است به حق مسکن کارگران اضافه شود باید به تایید و تصویب هیئت وزیران برسد، ولی این رقم، آن قدری نیست که بتواند در دستمزد کارگران تاثیرگذار باشد. مسئله بعدی سبد معیشت کارگران است؛ وقتی که نماینده کارگر و کارفرما و دولت در کمیته دستمزد شورای‌عالی کار، رقم ۴ میلیون و ۹۴۰ هزار تومان را به عنوان هزینه ماهانه معیشت یک خانوار ۳.۳ نفری اعلام می‌کند و از آن طرف کمیسیون تلفیق مجلس اعلام می‌کند که دریافتی هیچ شاغلی و هیچ کارگری در سال ۹۹ نباید …
راه‌اندازی بورس املاک و مسکن در آینده نزدیک/ نهادهای عمومی در راه واگذاری
۱۳۹۹/۰۲/۱۴
راه‌اندازی بورس املاک و مسکن در آینده نزدیک/ نهادهای عمومی در راه واگذاری
وزیر امور اقتصادی و دارایی از راه‌اندازی بورس املاک و مسکن در آینده نزدیک خبر داد و گفت: دولت برنامه وسیعی برای واگذاری دارایی‌ها دارد؛ نهادهای عمومی، صندوق‌های بازنشستگی و ستاد اجرایی فرمان امام(ره) هم برنامه‌هایی برای واگذاری شرکت‌های خود دارند و از امروز هم اولین صندوق واسطه‌گری مالی به مردم ارائه می‌شود.
۱۳۹۹/۰۲/۱۴
بی‌تعادلی عرضه با تقاضا در بازار مسکن
در شرایطی که حدود نیمی از معاملات در واحدهای کمتر از ۸۰ مترمربع انجام می‌شود، طرف عرضه کماکان به تولید واحدهای بالای ۸۰ متر می‌پردازد.به گزارش ایسنا، عدم تناسب عرضه با تقاضا در گروه‌های متراژی، بازار مسکن را کماکان در وضعیت بی‌تعادلی قرار داده است؛ به‌طوری‌که به دلیل فشار تقاضا در واحدهای کوچک متراژ، سایه تورم بر آینده این واحدها سنگین شده است. اسفند ۱۳۹۸ در شرایطی که حدود ۵۰ درصد معاملات در واحدهای ۴۰ تا ۸۰ متر انجام شده، سهم این نوع فایل‌ها در بازار کمتر از ۳۰ درصد بوده و ۷۰ درصد عرضه را خانه‌های بالای ۸۰ مترمربع به خود اختصاص دادند.همچنین با توجه به اینکه ۷۷ درصد معاملات از نوع سفته‌بازانه و سرمایه‌گذارانه است، متقاضیان واقعی سهم چندانی از خرید و فروش واحدهای کوچک‌متراژ ندارند. این علائم نشان …
۱۳۹۹/۰۲/۱۴
رصد بازار مسکن از «محل کار»
شرایط «امن» برای بررسی همه‌جانبه بازار مسکن فراهم شد. به گزارش «دنیای اقتصاد»، در مقطع فعلی بازار ملک با توجه به وقایع سال‌های 97 و 98، بیش از هر زمان دیگر نیاز فعالان این بازار به تجزیه و تحلیل آینده قیمت مسکن، نبض معاملات آپارتمان و همین‌طور پیش‌بینی تحولات بازار زمین و ساخت و ساز افزایش پیدا کرده است. برای این بررسی، مرکز آموزش «دنیای اقتصاد» یک کارگاه تحت عنوان «راهنمای ورود به بازار مسکن 99 همراه با خلاصه کاربردی تحولات ملکی سال 98» تدارک دیده است که این کارگاه به شکل غیرحضوری –برای حفظ سلامت و موارد ایمنی مربوط به کرونا- در تاریخ 30 اردیبهشت ماه ارائه خواهد شد. در عین حال اول خرداد ماه نیز کلاس حضوری همین کارگاه برگزار می‌شود.
۱۳۹۹/۰۲/۰۹
رشد بورس و عواقب آن
طی چند ماه اخیر انگیزه افراد جهت فعالیت در بازار بورس افزایش چشمگیری داشته و پس از آنکه بازار بورس در صدر بازدهی بین فرصت‌های سرمایه‌گذاری نظیر طلا، مسکن و دلار قرار گرفته، انگیزه افراد دوچندان شده است. بازدهی 187 درصد شاخص کل در شرایطی که اقتصاد ایران رشد منفی را در سال 98 تجربه کرده، در نوع خود جالب توجه است. مهم‌ترین دلیلی که برای بازدهی بی‌سابقه شاخص کل می‌توان عنوان کرد، جهش ارزی در سال 97 است که منجر به افزایش درآمد ریالی شرکت‌های صادرات‌محور شده است.  سوالی که به وجود می‌آید این است که آیا این رشد در سال 99 نیز ادامه‌دار خواهد بود؟ در کشورهای توسعه‌یافته شاخص‌های بورسی به مثابه دماسنج اقتصادی آن کشورها عمل می‌کند؛ به این …
آینده خوبی پیش روی بازار مسکن نیست
۱۳۹۹/۰۲/۰۸
آینده خوبی پیش روی بازار مسکن نیست
رئیس کمیسیون عمران مجلس گفت: با توجه به رشد چشمگیر قیمت‌ها در حوزه مسکن، نمی‌توان آینده خوبی را برای این بازار تصور کرد.
۱۳۹۹/۰۲/۰۸
کاهش 38‌درصدی معاملات
با ورود کرونا به کشور تعداد معاملات مسکن در دو ماه اخیر که شرایط ویژه‌ای بر کشور حکمفرما بود، به‌شدت کاهش یافته است. براساس آمارهای منتشر شده در ماه قبل تنها هزار و دویست فقره مبایعه‌نامه توسط خریداران و فروشندگان به امضا رسیده است. این امر در شرایطی که در برخی ماه‌ها تا حدود 18 هزار فقره مبایعه‌نامه به امضا می‌رسد، رقم بسیار کمی است. حدود 120 هزار بنگاه معاملات مسکن در کشور وجود دارد که باوجود شیوع کرونا بیشتر این دفاتر بسته بودند. ثبت این ارقام به معنی کاهش بسیار شدید خرید و فروش در بخش مسکن است. اما کاهش معاملات منتهی به ماه‌های اسفند و فروردین نیست و در 6 روز اردیبهشت نیز نسبت به مدت مشابه سال قبل با کاهش 38‌درصدی تعداد معاملات مواجه بوده‌ایم. …
۱۳۹۹/۰۲/۰۷
پیام تسلیت بانک آینده به‌مناسبت درگذشت مدیرعامل بانک مسکن
خبر درگذشت شادروان ابوالقاسم رحیمی انارکی، مدیرعامل فقید بانک مسکن که به‌یقین نام نیک او بر تارک عرصه بانکی کشور، همواره خواهد درخشید، مایه تاسف و تاثر است. خدمات بی‌نظیر این مدیر فرهیخته و خدمت‌گزار صدیق، طی سالیان، در عرصه بانکی کشور، هرگز از یادها نخواهد رفت.فقدان این مدیر عالِم و خوش‌نام، خسارتی بزرگ برای همه ما است، امّا در برابر تقدیر حضرت پروردگار، خاضعانه تسلیم هستیم.ضمن عرض تسلیت به خانواده معزز ایشان، برای آن فقید سعید از خداوند منان، علو درجات و برای همه بازماندگان، صبر و اجر طلب می‌کنم. محمد فطانت
سقوط بی‌سابقه معاملات مسکن؛ آینده بازار املاک چه می‌شود؟
۱۳۹۹/۰۲/۰۷
سقوط بی‌سابقه معاملات مسکن؛ آینده بازار املاک چه می‌شود؟
تحلیل‌های کارشناسی نشان می‌دهد عامل مهار تورم ملکی در پایتخت شیوع بیماری کرونا، کاهش مراجعات و رفت و آمد به بازار مسکن در فروردین‌ماه و در نتیجه سقوط بی‌سابقه حجم معاملات مسکن طی یک ماه در فروردین‌ماه ۹۹ است.
۱۳۹۹/۰۲/۰۶
مـــــــرور
وزارت صنعت: صادرات لیموشیرین، لیموترش و کش قیطانی ویژه تولید ماسک ممنوع شد 2‌درصد دیگر از سهام شستا تا ۳ ماه آینده عرضه می‌شود  سایت شیپور در بورس عرضه می‌شود اتحادیه قنادان تهران: مردم از خرید زولبیا و بامیه فله‌ای خودداری کنند مرکز آمار ایران: فاصله تورمی دهک‌های درآمدی فروردین به ٣,٤‌درصد رسید که نسبت به ٢.٧‌درصد ماه قبل ٠.٧ واحد‌درصد افزایش داشته است غذای هواپیما به دلیل جلوگیری از شیوع کرونا حذف شد گلخانه‌ها، گیاهان دارویی و قارچ خوراکی از کرونا خسارت 3‌هزار و 470‌میلیارد تومانی دیدند وزیر راه‌وشهرسازی: بخشی از مسکن ملی در تیر 99 افتتاح می‌شود  شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی: صدور کارت سوخت ۴۰ روز …
خبر ناراحت کننده برای مستاجران
۱۳۹۹/۰۲/۰۶
خبر ناراحت کننده برای مستاجران
نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک از احتمال ورود نقدینگی در پی کاهش سود سپرده بانکی به بازار مسکن و همچنین افزایش اجاره‌بها در ماه های آینده خبر داد.
کاهش نرخ سود بانکی چه اثری بر بازار مسکن و اجاره‌بها دارد؟
۱۳۹۹/۰۲/۰۵
کاهش نرخ سود بانکی چه اثری بر بازار مسکن و اجاره‌بها دارد؟
نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک از احتمال ورود نقدینگی در پی کاهش سود سپرده بانکی به بازار مسکن و همچنین افزایش اجاره بها در ماه های آینده خبر داد.
آغاز ساخت ۲۳۰ هزار واحد طرح اقدام ملی مسکن
۱۳۹۹/۰۲/۰۳ / دولت دهم / وزارت راه و شهرسازی / قیمت مسکن / مسکن / مسکن مهر / طرح ملی مسکن
آغاز ساخت ۲۳۰ هزار واحد طرح اقدام ملی مسکن
وزیر راه و شهرسازی گفت: ۶۰ هزار واحد نیمه تمام مسکن مهر در حال ساخت وجود دارد که در ماه‌های آینده تکمیل خواهد شد.
۱۳۹۹/۰۲/۰۳
2 میلیون و 850 هزار متر مربع زمین جهت اجرای طرح اقدام ملی در استان
مدیر کل راه و شهرسازی استان فارس گفت: تا کنون افزون بر 2 میلیون و 850 هزار متر مربع زمین جهت اجرای طرح اقدام ملی در استان فارس اختصاص یافته و این رقم قطعا ًدر روزهای آینده افزایش پیدا خواهد کرد.به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی ، اداره ارتباطات و اطلاع رسانی راه و شهرسازی فارس، جعفر زاهدی افزود: این مقدار زمین تا کنون برای 16 شهرستان از استان فارس در نظر گرفته شده که تامین زمین برای دیگر شهرستانها در دستور کار قرار دارد و به سرعت برای شهرستانهای باقی مانده نیز زمین تامین خواهد شد.مدیر کل راه و شهرسازی فارس اذعان داشت: تامین زمین تا کنون برای شهرهای آباده ، اقلید ،خرمبید، بوانات، نی ریز، داراب ، زرین دشت ، فسا، استهبان، خرامه، جهرم، قیر و کارزین ، فیروز آباد، کوه چنار، کازرون و ممسنی پیش …
۱۳۹۹/۰۲/۰۲
پیش‌بینی تحولات امسال بازار مسکن
رئیس گروه اقتصاد مسکن دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی، سناریوی محتمل بازار مسکن سال ۹۹ را تشریح کرد. به گزارش مهر به نقل از بانک عامل بخش مسکن، نرگس رزبان اظهار کرد: در رابطه با وضعیت بازار مسکن در سال ۹۹ باید چند پارامتر مهم درونی و بیرونی موثر بر بازار را مورد توجه قرار داد و هر نوع پیش‌بینی در‏خصوص وضعیت پیش روی بازار ملک را بر اساس آن اعلام کرد.وی با بیان اینکه در شرایط فعلی ارائه هر‏گونه پیش‌بینی در‏خصوص وضعیت پیش روی بازار مسکن امر چندان آسانی نیست و ممکن است به دلیل وجود برخی نااطمینانی‌ها شرایطی کاملاً متفاوت با وضعیت فعلی در ماه‌های آینده بر بازارها از جمله بازار مسکن حاکم شود گفت: تحلیل‌ها و پیش‏بینی‌ها در‏خصوص وضعیت پیش روی بازار مسکن با فرض ثبات شرایط و پارامترهای …
۱۳۹۹/۰۱/۳۰
عرضه و تقاضای مسکن در شوک کرونا
یک کارشناس بازار مسکن معتقد است: عاملی که می‌تواند در جهت منفی و کاهش قیمت اجاره عمل کند، این است که توقف فعالیت‌های اقتصادی در تهران به حدی برسد که بسیاری از مهاجران کسب‌وکاری به این نتیجه برسند که به شهرهای مبدا خود بازگردند. در این صورت، تقاضا برای اجاره مسکن و به دنبال آن‏ قیمت‌ها کاهش خواهد یافت.بسیاری از مشاورین املاک از تعطیلی کامل کسب‌وکار خود در این شرایط می‌گویند. به گفته آنها، علاوه بر اینکه اتحادیه املاک حکم این تعطیلی را به دفاتر مشاور ابلاغ کرده، از سوی دیگر، صاحب‌خانه‌ها هم در شرایط کنونی حاضر نیستند متقاضیان به‌ منظور بازدید، به خانه‌هایشان وارد شوند. همچنین مستاجرانی که مقیم هستند، فعلاً نمی‌خواهند این ریسک را بپذیرند. به نظر می‌رسد در این موارد، صاحب‌خانه‌ها هم با بالا نبردن …
پیشنهاد افزایش وام مسکن روستایی به 50 میلیون تومان روی میز دولت
۱۳۹۹/۰۱/۲۹ / بانک مرکزی / وام مسکن / بنیاد مسکن
پیشنهاد افزایش وام مسکن روستایی به 50 میلیون تومان روی میز دولت
در حالی هم‌اکنون وام نوسازی مسکن روستایی 40 میلیون تومان است که بنیاد مسکن پیشنهاد افزایش این وام را به 50 میلیون تومان داده است. پیش‌بینی می‌شود طی روزهای آینده این پیشنهاد در شورای پول و اعتبار تصویب شود.
۱۳۹۹/۰۱/۲۷
مصوبه حداقل مزد تغییر نمی‌کند
حسین سلاح‌ورزی، نایب‌رییس اتاق بازرگانی ایران می‌گوید برخلاف صحبت‌های مطرح شده درباره احتمال اعتراض به مصوبه حداقل مزد در سال ۹۹ این مصوبه تغییر نخواهد کرد.  او با بیان اینکه در سال‌های گذشته به هیچ عنوان سابقه ندارد که شورای عالی کار چند بار برای دستمزد سالانه تصمیم‌گیری کند، بیان کرد: از این رو این صحبت که احتمال تغییر در این نرخ پایه وجود دارد منتفی است. اما در عین حال با توجه به مشکلات قشر کارگر و البته محدودیت‌هایی که کارفرمایان با آنها مواجه‌اند، امیدواریم دولت برای کمک ورود کند. سلاح‌ورزی ادامه داد: یکی از مسائلی که احتمال ورود دولت به آنها وجود دارد، بحث افزایش مبلغ هزینه مسکن کارگران خواهد بود که می‌تواند در هفته‌های آینده …
میانگین قیمت مسکن طی یک ماه چقدر افزایش یافت؟
۱۳۹۹/۰۱/۲۵
میانگین قیمت مسکن طی یک ماه چقدر افزایش یافت؟
بازار مسکن در نخستین ماه از سال با کاهش شدید معاملات و ثبات قیمت‌ها همراه بود؛ با این حال افزایش قیمت ارز و طلا به عنوان بازارهای اثر گذار نگرانی از انتظار افزایش قیمت‌ خانه را در ماه‌های آینده و بیشتر از نرخ تورم افزایش داده است.
۱۳۹۹/۰۱/۲۴
یکپارچه‌سازی فرآیند ارائه خدمات در بستر بانکداری متمرکز تا خرداد 99
مدیر امور فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک مسکن از یکپارچه‌سازی تمام فرآیندهای ارائه خدمات به مشتریان بانک مسکن در بستر بانکداری متمرکز تا پایان خرداد سال آینده خبر داد.ساسان شیردل در گفت‌وگو با پایگاه خبری بانک مسکن- هیبنا، با بیان اینکه با تحقق «Core Banking » در بانک مسکن،‌ در سال آینده شاهد رفع نواقص فرایندهای ارائه خدمات به مشتریان در سطح شعب خواهیم بود، اظهار کرد: تعدادی از ماژول‌های پیچیده در سال جاری تست و پیاده‌سازی شد و در سال 99 قطعاً تحقق اهداف پروژه بانکداری متمرکز سرعت خواهد گرفت.شیردل وعده داد ارائه خدمات به مشتریان در بخش قراردادهای مشارکت بانک ظرف سه ماه آینده در سطح تمام شعب بانک مسکن در کشور، کاملا مکانیزه و در بستر بانکداری متمرکز صورت گیرد.وی یکی دیگر از اقدامات شاخصی که در …
۱۳۹۹/۰۱/۲۲ / سود وام مسکن
سود وام مسکن سرعت‌گیر ساخت‌وسازها
به گزارش تسنیم، صدیف بدری با مثبت ارزیابی کردن افزایش سقف تسهیلات ساخت مسکن،‌ اظهار کرد: ساخت و ساز مسکن در وضعیت رکودی قرار دارد و با توجه به این‌که آینده بازار شفاف نیست، سازندگان انگیزه ای برای تولید مسکن ندارند.
پیش بینی آینده قیمت اوراق تسهیلات مسکن
۱۳۹۹/۰۱/۱۸ / مسکن / قیمت مسکن / وام و تسهیلات مسکن / فرا‌‌‌‌‌بورس ایران / افزایش قیمت
پیش بینی آینده قیمت اوراق تسهیلات مسکن
مهر به نقل از یک مقام مسئول نوشت: میانگین قیمت اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن (تسه) طی یک روند سه ماهه از حدود ۴۰ هزار تومان در ابتدای دی به بیش از ۵۵ هزار تومان در روزهای اخیر رسیده است.
وزارت راه و شهرسازی: احتمال شروع ساخت و ساز با حفظ اصول بهداشتی
۱۳۹۹/۰۱/۱۷
وزارت راه و شهرسازی: احتمال شروع ساخت و ساز با حفظ اصول بهداشتی
معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی با اعلام این خبر که ستاد ملی کرونا به زودی پروتکل نحوه فعالیت های ساختمانی را ابلاغ می کند گفته است: طی روزهای آینده در این خصوص تصمیم‌گیری خواهد شد و در عین حال ما به عنوان راهبرد موازی، برنامه های اصلاحی را برای این موضوع در دست پیگیری داریم.
مسکن در ماه های آینده چه روندی را پیش خواهد گرفت؟
۱۳۹۹/۰۱/۱۵
مسکن در ماه های آینده چه روندی را پیش خواهد گرفت؟
نایب رئیس مشاوران املاک با اشاره به تاثیر کرونا ویروس بر بازار مسکن،‌گفت: از اوایل اسفندماه با شیوع کرونا،‌معاملات مسکن متوقف شده است.
مجموعه برنامه‌های اولویت بندی شده با هدف تحقق جهش تولید در آینده نزدیک ارائه خواهد شد
۱۳۹۹/۰۱/۱۳ / جهش تولید در سال 99 / محمدباقر نوبخت
مجموعه برنامه‌های اولویت بندی شده با هدف تحقق جهش تولید در آینده نزدیک ارائه خواهد شد
محمد باقر نوبخت در حاشیه پنجمین جلسه ستاد راهبری و برنامه‌ریزی جهش تولید که با حضور وزیر راه و شهرسازی در سازمان برنامه و بودجه برگزار شد گفت: در این جلسه برنامه‌های وزارت راه و شهرسازی در راستای تحقق جهش تولید مطرح شد. بر این اساس هشت محور شامل برنامه‌هایی از جمله در حوزه ریل، مسکن و غیره با تمرکز بر تکمیل طرح‌های نیمه تمام ارائه شد.
۱۳۹۹/۰۱/۰۷
سازندگان مسکن آینده خوبی برای بازار مسکن پیش‌بینی نمی‌کنند
دبیر انجمن انبوه‌سازان استان تهران گفت: اگر قیمت بازار‌های موازی امسال افزایش یابد، قیمت مسکن هم تغییر خواهد کرد.
قیمت دلار صرافی ملی امروز هم اعلام نشد/ بانک ها مجاز به افزایش ۲۰ درصدی نرخ ارز شدند/ قیمت خرید تضمینی گندم در سال ۹۹/ احتمال آزاد شدن بخشی از پول‌های مسدود شده توسط آمریکا
۱۳۹۹/۰۱/۰۶
قیمت دلار صرافی ملی امروز هم اعلام نشد/ بانک ها مجاز به افزایش ۲۰ درصدی نرخ ارز شدند/ قیمت خرید تضمینی گندم در سال ۹۹/ احتمال آزاد شدن بخشی از پول‌های مسدود شده توسط آمریکا
این پیمانه تیتر‌هایی همچون اولین سبزپوشی بورس در سال جدید، جهش بزرگ سهام آسیایی با تصویب بسته حمایتی آمریکا، مبالغ اقساط کسر شده باید به حساب‌ها مسترد شود، مصرف بنزین در کشور ۳۰ درصد کاهش یافت، دو نماد کرونایی در بازار سرمایه، امواج کرونا در آینده به بازار مسکن می‌رسد و جهش قیمت نفت با خوش‌بینی به بسته حمایتی آمریکا را در بر دارد.
امواج ویروس کرونا در آینده به بازار مسکن می‌رسد
۱۳۹۹/۰۱/۰۵ / بازار مسکن / ویروس کرونا در ایران
امواج ویروس کرونا در آینده به بازار مسکن می‌رسد
یک کارشناس بازار مسکن با بیان اینکه معاملات و ساخت و ساز‌ها تقریبا متوقف شده است، گفت: بازار مسکن به تحولات و پدیده‌ها دیر واکنش نشان می‌دهد و اثرات ویروس کرونا در آینده مشخص می‌شود.
۱۳۹۹/۰۱/۰۵
سایه کرونا بر بازار مسکن/ توقف معاملات و ساخت‌وسازها
یک کارشناس بازار مسکن با بیان اینکه معاملات و ساخت و ساز ها تقریبا متوقف شده است، گفت: بازار مسکن به تحولات و پدیده‌ها دیر واکنش نشان می‌دهد و اثرات ویروس کرونا در آینده مشخص می‌شود.
قیمت نفت ممکن است منفی شود/ وزیر اقتصاد: هم اکنون ۸۰۰ میلیون دلار تقاضای سرمایه گذاری خارجی داریم/ زمان تحویل نخستین ساختمان‌ مسکن ملی و قیمت تمام شده برای هر متر مربع/ آینده دلار چه می‌شود؟
۱۳۹۹/۰۱/۰۴
قیمت نفت ممکن است منفی شود/ وزیر اقتصاد: هم اکنون ۸۰۰ میلیون دلار تقاضای سرمایه گذاری خارجی داریم/ زمان تحویل نخستین ساختمان‌ مسکن ملی و قیمت تمام شده برای هر متر مربع/ آینده دلار چه می‌شود؟
این پیمانه تیتر‌هایی همچون منتظر ارزانی طلا باشیم؟، عرضه اولیه "آریا" چه زمانی است؟، ایران به نشست مقابله با کرونای بانک جهانی دعوت نشد، احتمال تمدید مهلت پرداخت مالیات، دانش جعفری: باید چرخه نفت در اقتصاد کشور را تغییر دهیم و تعطیلی کارخانه‌های خودروسازی در هاله‌ای از ابهام را در بر دارد.
پیگیری طرح تهاتر زمین دولتی برای افزایش عرضه مسکن اجاره‌ای
۱۳۹۸/۱۲/۲۸
پیگیری طرح تهاتر زمین دولتی برای افزایش عرضه مسکن اجاره‌ای
معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه طرح تهاتر زمین برای افزایش عرضه مسکن اجاره‌ای یک ایده است و سال آینده پیگیر آن خواهیم بود، گفت: برخی از اراضی دولت گران هستند و به درد اقشار کم درآمد نمی‌خورد.
پیش بینی بازار کم‌نوسان مسکن در سال ۹۹
۱۳۹۸/۱۲/۲۷
پیش بینی بازار کم‌نوسان مسکن در سال ۹۹
عضو کمیسیون عمران مجلس با بیان این‌که دولت در بخش مسکن اقدامات قابل قبولی را انجام نداده است،‌گفت:‌ بازار مسکن سال آینده وضعیت کم نوسانی را خواهد داشت.
کسری تراز تجاری بیشتر شد /واردات خودرو در سال آینده هم ممنوع خواهد بود/ گرانی مسکن در راه است
۱۳۹۸/۱۲/۲۷ / گزیده روزنامه های اقتصادی / روزنامه های کشور
کسری تراز تجاری بیشتر شد /واردات خودرو در سال آینده هم ممنوع خواهد بود/ گرانی مسکن در راه است
ایران از معدود کشورهایی است که مالیات بر عایدی سرمایه ندارد؛ این مسأله بویژه در بخش املاک،، پیامدهای منفی متعدد و مهمی به دنبال داشته است.
پیش بینی قیمت مسکن در سال ۹۹ | اثر رشد قیمت مصالح بر بازار ملک
۱۳۹۸/۱۲/۲۷
پیش بینی قیمت مسکن در سال ۹۹ | اثر رشد قیمت مصالح بر بازار ملک
دبیر کانون انبوه سازان با بیان اینکه در نیمه دوم امسال با رشد قیمت آهن آلات و مصالح ساختمانی مواجه بودیم گفت: رشد هزینه های تولید تاثیر خود را بر قیمت مسکن در سال آینده نشان می‌دهد و حداقل افزایش قیمت معادل نرخ تورم خواهد بود.
وضعیت نرخ اجاره بهای مسکن در سال بعد/نوسان قیمت مسکن کمتر از نرخ تورم
۱۳۹۸/۱۲/۲۴
وضعیت نرخ اجاره بهای مسکن در سال بعد/نوسان قیمت مسکن کمتر از نرخ تورم
رئیس اتحادیه مشاوران املاک با تاکید بر اینکه نرخ اجاره بهای مسکن تابعی از قیمت مسکن است گفت: هر گونه نوسانی در قیمت مسکن در سال آینده کمتر از نرخ تورم عمومی خواهد بود.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •