چهارشنبه, ۲۶ شهریور, ۱۳۹۹ / 16 September, 2020
اتاق ایران
فرار به جلوی متولی تجاری
۴ ساعت قبل / اصفهان / ایران / پوشش / تجارت / مشکلات
فرار به جلوی متولی تجاری
تعادل | اتاق ایران به نامه رییس سازمان توسعه تجارت پاسخ داد. فرار به جلوی سازمان توسعه تجارت برای پوشش ضعف‌های سامانه جدید کارت بازرگانی موجب شد
۴ ساعت قبل
زوایای بهینه‌سازی ساختار بازار انرژی
روز گذشته در نشست تخصصی کمیسیون انرژی اتاق ایران، ساختار بازار بهینه‌سازی انرژی مورد بررسی قرار گرفت. در ابتدای این نشست حمیدرضا صالحی، رئیس کمیسیون انرژی اتاق ایران به طرح برق مجانی اشاره کرد و گفت: ما باید به سمت واقعی‌سازی قیمت‌ها حرکت کنیم. در چارچوب واقعی‌سازی اقتصاد است که می‌توانیم به رشد حوزه‌های متعدد اقتصادی چشم بدوزیم. او ادامه داد: دولت می‌خواهد برق ساختمان‌های مسکونی را به سمت سوبسید بیشتر ببرد و اگر هر خانوار میزان مصرفش از 80 الی100 کیلووات بالاتر نرود می‌تواند از طرح برق مجانی استفاده کند.
۴ ساعت قبل
ضرورت تعدیل قیمت‌های پایه صادراتی محصولات کشاورزی
رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق ایران خواستار پیگیری رفع مشکلات ارزی و تعدیل قیمت‌های پایه صادراتی، تسهیل تخصیص ارز برای تامین انواع نهاده، سم و کود و اصلاح زنجیره ارزش و تامین مالی در حوزه کشاورزی توسط وزارت جهاد کشاورزی شد. اعضای کمیسیون کشاورزی اتاق ایران در نشستی با حضور معاون صنایع تبدیلی و کسب‌وکارهای وزارت جهاد کشاورزی به بیان مشکلات و دغدغه‌های خود پرداختند.
۴ ساعت قبل
شاخص مهم در انتخاب صادرکنندگان نمونه
معاون کسب‌وکار اتاق ایران در نشستی که به‌صورت آنلاین و با هدف تشریح فرآیند ثبت‌نام متقاضیان در رقابت مراسم روز صادرات در استان‌ها برگزار شد از اتاق‌های سراسر کشور خواست برای انتخاب برگزیدگان، شاخص رفع حداقل 70 درصد تعهد ارزی صادرکنندگان را در نظر بگیرند. اتاق‌های استانی در انتخاب صادرکنندگان نمونه استانی، شاخص رفع حداقل 70 درصد تعهد ارزی را مورد توجه قرار دهند؛ این موضوع در نشستی با حضور معاون کسب‌وکار اتاق ایران و نمایندگان اتاق‌های استانی مطرح شد.
سامانه کارت بازرگانی محل آزمون و خطا نیست
۹ ساعت قبل / اتاق ایران
سامانه کارت بازرگانی محل آزمون و خطا نیست
دبیرکل اتاق ایران در نامه‌ای به ریاست سازمان توسعه تجارت، ضمن بر شمردن ایرادات سامانه جدید کارت بازرگانی، پیشنهادات اتاق ایران طی ماه‌های گذشته را بازگو کرد.
۱۸ چالش سامانه جدید صدور کارت بازرگانی
۱۰ ساعت قبل / کارت بازرگانی
۱۸ چالش سامانه جدید صدور کارت بازرگانی
اقتصادنیوز :‌دبیر کل اتاق ایران طی نامه‌ای به رئیس سازمان توسعه تجارت ایران این سازمان، ضمن بر شمردن ایرادات سامانه جدید صدور کارت بازرگانی، پیشنهادات اتاق ایران برای رفع این مشکلات را بیان کرد.
فرصت توسعه صنعت گردشگری در شرایط کاهش درآمد نفتی
۱۳ ساعت قبل
فرصت توسعه صنعت گردشگری در شرایط کاهش درآمد نفتی
عبدالمالکی، رئیس کمیسیون گردشگری اتاق ایران در اولین نشست کمیته بین‌الملل این کمیسیون اظهار امیدواری کرد با توجه به شرایط به وجود آمده و کاهش چشمگیر درآمدهای نفتی، صنعت گردشگری بتواند به جایگاه واقعی خود در اقتصاد ایران دست پیدا کند.
مسیر پرچالش توسعه و جایگاه فرد در آن مسیر
۱۴ ساعت قبل
مسیر پرچالش توسعه و جایگاه فرد در آن مسیر
سلاح ورزی، نایب‌رئیس اتاق ایران معتقد است، غایت توسعه‌گرایی، یک جامعه برخوردار و یک دولت قدرتمند و یک اقتصاد مولد نیست! بلکه همه این‌ها در خدمت حمایت از مسیر «شکوفایی انسان‌ها»، در توسعه ایفای نقش می‌کنند. اگر سودای به حرکت درآوردن جامعه در مسیر توسعه را داریم، باید از خود و زندگی خود آغاز کنیم.
۴۰ ساعت قبل
تفاهم ۴‌ گانه ارزی بخش ‌خصوصی با بانک مرکزی
در نشست مشترک رئیس و هیات رئیسه اتاق ایران و فعالان بخش خصوصی با رئیس‌کل بانک مرکزی، بر چهار محور اصلی در زمینه ارز صادراتی توافق شد؛ قرار است جلسات هفتگی در بخش‌های مختلف صادراتی با حضور نمایندگان بخش خصوصی، تشکل‌ها و بانک مرکزی برای بررسی مشکلات هر حوزه در بخش بازگشت ارز صادراتی تشکیل شود.
۲ روز قبل
تغییر لحن بانک مرکزی در برخورد با صادرکنندگان
شنبه عصر ساختمان بانک مرکزی شاهد برگزاری جلسه‌ای میان صادرکنندگان و رییس کل بانک مرکزی بود. با توجه به مواردی که همتی در صفحه مجازی خود منتشر کرده همچنین مواردی که روابط عمومی بانک مرکزی در خروجی سایت خود قرار داده، به نظر می‌رسد بانک مرکزی کمی از موضع تند و تیز خود در برابر صادرکنندگان فاصله گرفته و در صدد است با آرامش بیشتری موضوعات مربوط به بازگرداندن ارزهای صادراتی همچنین تامین ارز را حل و فصل کند. تیرماه سال جاری در محافل اقتصادی عدم تعهد ارزی صادرکنندگان حدود 27.5 میلیارد دلار تخمین زده شده بود که ارز حاصل از صادرات در سال‌های ۱۳۹8 – ۱۳۹7 بود. بانک مرکزی تاکید کرده بود که اگر تا پایان تیرماه این ارز بازنگردد کارت بازرگانی صادرکنندگان متخلف تعلیق خواهد شد. کیوان کاشفی، …
۲ روز قبل
مغفول ماندن ظرفیت‌های منطقه‌ای و استانی در ۷ دهه برنامه‌ریزی توسعه
رئیس اتاق ایران در جمع اعضای هیات رئیسه اتاق‌های بازرگانی، اصناف و تعاون مشهد، ایجاد دبیرخانه اتاق‌های سه‌گانه را راهبردی برای هم‌گرایی و هم‌صدایی دانست و از سه اتاق خواست در تدوین برش استانی برنامه هفتم توسعه مشارکت کنند. به عقیده شافعی، آشفتگی امروز اقتصادی نتیجه نادیده انگاری ظرفیت‌های منطقه‌ای در ۷ دهه برنامه‌ریزی توسعه است.
رونق و رکود مرداد ماه
۲ روز قبل
رونق و رکود مرداد ماه
سلاح ورزی، نایب‌رئیس اتاق ایران طی یادداشتی در صفحه شخصی خود نوشت: آنچه مایه امیدواری است آن است که شاخص انتظارات تولید در ماه آینده هم در بخش صنعت (۵۸.۶۲) و هم در کل اقتصاد (۵۱.۵۵) نسبت به مردادماه بیشتر شده که نشان دهنده خوشبینی تعداد بیشتری از فعالان اقتصادی به بهبود وضعیت در شهریور ماه است.
گشایش گره‌های اقتصادی در اعتماد به بخش خصوصی واقعی است
۳ روز قبل
گشایش گره‌های اقتصادی در اعتماد به بخش خصوصی واقعی است
ریاحی، عضو هیات نمایندگان اتاق ایران می‌گوید: بسیاری از کشورهایی که توانستند از مشکلات اقتصادی جان سالم بدر برند، رویه‌های نادرست قبلی خود را اصلاح کردند. آنها به بخش خصوصی خود اعتماد کردند ولی متأسفانه ما هرگز چنین نمی‌کنیم.
بررسی وضعیت کسب‌وکارها در شرایط کرونایی
۴ روز قبل
بررسی وضعیت کسب‌وکارها در شرایط کرونایی
شورای راهبری بهبود محیط کسب‌وکار با هدف بررسی وضعیت کسب و کارها در شرایط کرونا و نحوه حمایت از آنها و همچنین بررسی جایگاه بهبود محیط کسب‌وکار در سیاست‌های کلی نظام تشکیل جلسه داد. محمد قاسمی، رئیس مرکز پژوهش‌های اتاق ایران در این نشست اعلام کرد: این مرکز درصدد انجام پژوهشی است که بر اساس آن مشخص خواهد شد سهم واقعی بخش خصوصی در برگشت ارز حاصل از صادرات تا چه اندازه است.
بررسی سهم واقعی بخش خصوصی در بازگشت ارز حاصل از صادرات
۴ روز قبل
بررسی سهم واقعی بخش خصوصی در بازگشت ارز حاصل از صادرات
قاسمی، رئیس مرکز پژوهش‌های اتاق ایران اعلام کرد: این مرکز درصدد انجام پژوهشی است که بر اساس آن مشخص خواهد شد سهم واقعی بخش خصوصی در برگشت ارز حاصل از صادرات تا چه اندازه است.
اخلال در صدور و تمدید کارت بازرگانی در سامانه جامع تجارت
۵ روز قبل
اخلال در صدور و تمدید کارت بازرگانی در سامانه جامع تجارت
ملایی، معاون کسب‌وکار اتاق ایران می‌گوید: اتاق ایران معتقد است طی دو ماه فرصتی که آقای سرقینی در بخشنامه اعلام کرده‌اند، سامانه کارت هوشمند بازرگانی همچنان فرایند صدور و تمدید کارت را انجام دهد؛ سامانه جامع تجارت در این مدت در دو استان به صورت پایلوت به کار گرفته شود تا ایرادهای آن برطرف شود.
آمادگی بخش خصوصی برای تدوین استراتژی توسعه صنعتی
۱۳۹۹/۰۶/۱۸
آمادگی بخش خصوصی برای تدوین استراتژی توسعه صنعتی
شافعی، رئیس اتاق ایران می‌گوید: زمانی که بحث استراتژی توسعه صنعتی مطرح شد در حضور رئیس مجلس و معاون اول رئیس جمهور گفتم که اتاق ایران آماده تدوین این استراتژی است؛ بدون اینکه حتی نیاز به بودجه مالی داشته باشد اما به شرط اینکه حاکمیت، این امر را به عنوان یک ماموریت به بخش خصوصی واگذار کند. نه اینکه اتاق کاری را انجام دهد و با آمدن دولت جدید کنار گذاشته شود.
اختلاف نظرها درباره رسیدگی به تراکنشهای بانکی بالا گرفت
۱۳۹۹/۰۶/۱۸ / مالیات
اختلاف نظرها درباره رسیدگی به تراکنشهای بانکی بالا گرفت
رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور در واکنش به رئیس اتاق ایران در خصوص پیشنهاد اصلاح مطالبه مالیات از تراکنشهای بانکی و مبانی قانونی مطالبه مالیات بر اساس تراکنش‌ و عدم ایراد بخشنامه صادره و فرایند رسیدگی مواردی را مطرح کرد.
۱۳۹۹/۰۶/۱۸ / اقتصاد / ایران / بخش خصوصی / دانشگاه صنعتی شریف / مسعود نیلی
تدوین استراتژی صنعتی با محوریت بخش خصوصی
چهارمین نشست کمیته تدوین استراتژی توسعه صنعتی کمیسیون صنایع اتاق ایران با حضور مسعود نیلی، استاد دانشکده اقتصاد و مدیریت دانشگاه صنعتی شریف، غلامحسین شافعی رییس اتاق ایران، وبرخی دیگر از اعضای اتاق برگزار شد.
۱۳۹۹/۰۶/۱۷ / ایران / دلار / مبارزه با قاچاق کالا و ارز / نرخ ارز / واردات
سه دغدغه اصلی تجار از سامانه تا مرز
«مشکلات سامانه یکپارچه کارت بازرگانی»، «مشکلات ارزی و صادراتی» و «مسائل مرز ایران و آذربایجان» سه موضوع مهمی بود که در دستور کار نشست مجازی رییس اتاق ایران با اتاق رشت قرارگرفت. فعالان اقتصادی،
۱۳۹۹/۰۶/۱۷
مدیریت ناهماهنگ در مرزهای کشور
نشست رئیس اتاق ایران با رئیس و هیات رئیسه اتاق رشت برگزار و در این نشست به مشکلات سامانه یکپارچه کارت بازرگانی، مشکلات ارزی و صادراتی و مسائل مرز ایران و جمهوری آذربایجان اشاره شد. در نشست مذکور که به‌صورت آنلاین برگزار شد، غلامحسین شافعی گفت: مشکلات کلیه مرزها این است که از مدیریت یکپارچه برخوردار نیستند. عدم هماهنگی در مدیریت مرزهای تجاری از مشکلات اساسی است که به شورای عالی صادرات منتقل‌شده و آنها به‌دنبال حل مشکل هستند. این ناهماهنگی‌ها به فعالان اقتصادی ضربه می‌زند.
دورنمای خاکستری تولید
۱۳۹۹/۰۶/۱۷
دورنمای خاکستری تولید
 نرخ رشد اقتصادی فصل بهار به منفی 3.5درصد رسیده و برخلاف برآوردهای دولت، شاخص‌های آینده‌نگر نیز از انقباض فعالیت‌های اقتصادی در سایه کاهش موجودی مواداولیه و ابزار مورد نیاز تولید و افزایش قیمت آنها حکایت دارند. به گزارش همشهری، تازه‌ترین نتایج شاخص مدیران خرید (PMI) که تحت عنوان شامخ توسط مرکز پژوهش‌های اقتصادی اتاق ایران منتشر می‌شود، نشان می‌دهد در مرداد امسال برای چندمین‌ماه متوالی فعالیت‌های اقتصادی در 2حوزه مواداولیه و فروش با مشکل جدی مواجه هستند و بر همین اساس فعالان اقتصادی دورنمای فعالیت‌های …
بازگشایی مرز تیله‌کوه به کاهش بار صادراتی مرز پرویزخان کمک می‌کند
۱۳۹۹/۰۶/۱۶
بازگشایی مرز تیله‌کوه به کاهش بار صادراتی مرز پرویزخان کمک می‌کند
کاشفی، عضو هیات رئیسه اتاق ایران می‌گوید: تجربه دوره کرونا نشان داد که مرزهای بخش عربی عراق انعطاف‌پذیری کمتری دارند؛ ازاین‌رو باید دروازه‌های تجاری بیشتری با بخش اقلیم کردستان ایجاد شود. به گفته او مرز تیله کوه در این منطقه تا پایان شهریور بازگشایی می‌شود که می‌توان بار صادراتی مرز پرویزخان را کاهش دهد.
تنها ده سال دیگر تا برتری کامل اقتصاد چین زمان لازم است
۱۳۹۹/۰۶/۱۶
تنها ده سال دیگر تا برتری کامل اقتصاد چین زمان لازم است
حریری، رییس اتاق ایران و چین معتقد است که تقویت یوان به جای دلار به عنوان ارز برتر رایج میان کشورها، از مدتها پیش در دستور کار این کشور قرار گرفته، اما این اقدام یک پروسه برنامه ریزی شده و زمان بر است که حتی خود چینی ها نیز زیاد عجله و اصراری برای انجام سریع این فرآیند ندارند.
ورود شرکت‌های پیشرو در حوزه دانش‌بنیان به بورس تسهیل شود
۱۳۹۹/۰۶/۱۵
ورود شرکت‌های پیشرو در حوزه دانش‌بنیان به بورس تسهیل شود
فردیس، نایب رییس کسب‌وکارهای دانش‌بنیان اتاق ایران می‌گوید: تسهیل در فرآیند پذیرش و ورود شرکت‌های دانش‌بنیان به خصوص شرکت‌های بزرگ این حوزه در بورس از جمله خواسته فعالان اقتصادی از دولت است. دولت دوازدهم باید در ماه‌های پایانی فعالیت خود، تمرکزش را بر این موضوع بگذارد.
کدام کسب و کارها در ایام کرونا بیشتر سود کردند؟/ خداحافظی غول استارت آپی از ایران 
۱۳۹۹/۰۶/۱۵
کدام کسب و کارها در ایام کرونا بیشتر سود کردند؟/ خداحافظی غول استارت آپی از ایران 
کلاهی صمدی رئیس کمیسیون کسب و کارهای ‌دانش‌بنیان اتاق ایران می ‌گوید: در شرایط ناپایدار اقتصادی اشتهای سرمایه گذاری در فعالیت پر ریسک کاهش می‌یابد و کسب و کارهای نوین ماهیتا فرا ریسک هستند. جدای از این بسیاری از کسانی که به نوعی با مفاهیم استارت…
بانک صادرات ایران با گشایش ال‌سی زمینه ساز جهش اقتصادی است
۱۳۹۹/۰۶/۱۴
بانک صادرات ایران با گشایش ال‌سی زمینه ساز جهش اقتصادی است
نایب رئیس اتاق ایران عنوان کرد: اقدامات بانک صادرات ایران در زمینه گشایش ال‌سی، اسباب جهش اقتصادی را فراهم می آورد و قابل تحسین است.
برنامه های اقتصادی دولت باید مبتنی بر توسعه فناوری اطلاعات باشد
۱۳۹۹/۰۶/۱۴ / محمدرضا طلایی / صادرات کالا / تولید نرم افزار / اتاق ایران / فناوری اطلاعات
برنامه های اقتصادی دولت باید مبتنی بر توسعه فناوری اطلاعات باشد
رئیس کمیسیون فاوای اتاق بازرگانی گفت: اگر دولت به این باور برسد که ICT موتور محرکه اقتصاد و برون رفت از رکود است، مطمئنا برنامه‌های خود را مبتنی بر توسعه فناوری اطلاعات پیش خواهد برد.
صادرات برنج ایرانی به آمریکا / قیمت برنج در آمریکا چقدر است؟
۱۳۹۹/۰۶/۱۳ / بازار برنج / برنج / برنج ایرانی / قیمت برنج / قیمت برنج ایرانی
صادرات برنج ایرانی به آمریکا / قیمت برنج در آمریکا چقدر است؟
رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق ایران می‌گوید: صادرات برنج ایرانی به هیچ کشوری از جمله آمریکا ممنوع نیست. قیمت هر کیلو برنج ایرانی در آمریکا حدود ۲٫۵ دلار تمام می‌شود. نوشته صادرات برنج ایرانی به آمریکا / قیمت برنج در آمریکا چقدر است؟ اولین بار در تجارت‌نیوز پدیدار شد.
صادرات یک میلیارد و ۱۲۴ میلیون دلاری کشورهای اوراسیا به ایران
۱۳۹۹/۰۶/۱۳
صادرات یک میلیارد و ۱۲۴ میلیون دلاری کشورهای اوراسیا به ایران
کرباسی، معاون بین‌الملل اتاق ایران با توجه به تنوع بازار موجود در منطقه اوراسیا و ایران از لزوم ایجاد زیرساخت‌های اولیه صفر شدن تعرفه‌های تجاری و کاهش موانع در تجارت سخن گفت.
عواقب اعمال محدودیت وارداتی
۱۳۹۹/۰۶/۱۳
عواقب اعمال محدودیت وارداتی
تصمیم جدید برای محدودیت واردات اعلام شد. مطابق اعلام نایب‌رئیس سابق اتاق ایران، واردکنندگان مجازند فقط تا سقف50 درصد واردات سال‌های 97 و 98 خود کالا وارد کنند. این بخشنامه باعث می‌شود روند ورود مواد اولیه و ملزومات خطوط تولید ‌نسبت به قبل با کندی مواجه شود. این در حالی است که سیاست‌گذار بر تسهیل ورود کالاهای ضروری تاکید می‌کند.
اجباری برای عملی شدن وعده‌ها نیست
۱۳۹۹/۰۶/۱۲ / گردشگری / اتاق ایران / کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی
اجباری برای عملی شدن وعده‌ها نیست
علی اکبر عبدالملکی گفت: همزمان با شیوع کرونا، وعده‌هایی از سوی دولت به فعالان گردشگری داده شد؛ اما شاهدیم که اجبار و تعیین تکلیفی برای اجرای آنها در دستگاه‌های اجرایی و بانکها نیست.
۱۳۹۹/۰۶/۱۱
رییس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق ایران: اقدامات بانک صادرات در گشایش اعتبارات اسنادی داخلی، موجب امیدواری تولیدکنندگان شده است
در داخل کشور هم بنگاه‌های اقتصادی در سطحی خردتر از معاملات فرامرزی با یکدیگر معامله دارند که گشایش اعتبارات اسنادی داخلی می‌تواند اسباب انعقاد معاملات امن را در داخل کشور فراهم آورد.
توسعه صادرات غیرنفتی در گروی حمایت از صادرکنندگان و دیپلماسی اقتصادی است
۱۳۹۹/۰۶/۱۱
توسعه صادرات غیرنفتی در گروی حمایت از صادرکنندگان و دیپلماسی اقتصادی است
آرگون، عضو هیات نمایندگان اتاق ایران، توسعه صادرات به‌عنوان محور توسعه و پیشرفت کشور در سایه افزایش دیپلماسی اقتصادی، همکاری‌های بین‌المللی، تعاملات و روابط خوب با دنیا رقم می‌خورد.
غفلت از زیرساخت‌ها عامل بی‌انضباطی در فضای کسب‌وکار
۱۳۹۹/۰۶/۱۱ / زیرساخت فناوری اطلاعات
غفلت از زیرساخت‌ها عامل بی‌انضباطی در فضای کسب‌وکار
نایب‌رئیس کمیسیون فناوری، اطلاعات و ارتباطات اتاق ایران تاکید کرد: هم‌زمان با اعمال تحریم‌ها و شیوع ویروس کرونا، زیرساخت‌هایی که با نظم ایجاد شده بود، مورد غفلت قرارگرفته و همین امر منجر به بی‌انضباطی در فضای کسب‌وکار شده است.
وعده‌های حمایت از صنعت گردشگری در مقابل کرونا عملیاتی شود
۱۳۹۹/۰۶/۱۱
وعده‌های حمایت از صنعت گردشگری در مقابل کرونا عملیاتی شود
عبدالمالکی، رئیس کمیسیون گردشگری و کسب و کارهای وابسته اتاق ایران می‌گوید: همزمان با شیوع کرونا، وعده‌های بسیاری از سوی دولت دوازدهم به فعالان صنعت گردشگری داده شد؛ اما در عمل شاهدیم که اجبار و تعیین تکلیفی برای اجرای آنها در دستگاه‌های اجرایی و به خصوص بانک‌ها وجود ندارد.
۱۳۹۹/۰۶/۱۱ / ایران / تورم / صنعت و معدن / مشکلات / وزارتخانه
خروج از بن‌‌بست با تدوین راهبرد توسعه صنعتی
رییس اتاق ایران نبود برنامه و استراتژی مدون برای توسعه صنعتی کشور را از عواملی می‌داند که به اقدامات و برنامه‌ریزی‌های مقطعی و کوتاه‌مدت دامن زده است. غلامحسین شافعی با اشاره به اینکه مشکلات بخش صنعت و معدن فراتر از موضوع تأمین مالی است،
فقدان استراتژی مدون صنعتی، به بی‌برنامگی و ضعف بهره‌وری منجر شده است
۱۳۹۹/۰۶/۱۰
فقدان استراتژی مدون صنعتی، به بی‌برنامگی و ضعف بهره‌وری منجر شده است
شافعی، رئیس اتاق ایران نبود برنامه و استراتژی مدون برای توسعه صنعتی کشور را از عواملی می‌داند که به اقدامات و برنامه‌ریزی‌های مقطعی و کوتاه‌مدت دامن زده است. او با اشاره به اینکه مشکلات بخش صنعت و معدن فراتر از موضوع تأمین مالی است، تدوین استراتژی توسعه صنعتی را شاهراه برون‌رفت از بن‌بست توسعه عنوان کرد.
دولت در یکسال باقی‌مانده از عمر خود، پیگیر رفع موانع تولید باشد
۱۳۹۹/۰۶/۱۰
دولت در یکسال باقی‌مانده از عمر خود، پیگیر رفع موانع تولید باشد
نفر، رئیس کمیسیون توسعه صادرات غیرنفتی اتاق ایران می‌گوید: لازمه تحقق اقتصاد بدون نفت این است که در وهله اول بتوانیم موانعی که زنجیروار منجر به ایجاد مانع برای فعالان اقتصادی و بهبود تولید شده را برداریم. به‌خصوص در سالی که با عنوان «جهش تولید» نام‌گذاری شده است.
۱۳۹۹/۰۶/۰۶
نگاهمان به بازار رو به رشد افغانستان بلندمدت باشد
معاونت امور بین‌الملل اتاق ایران به صورت ویدئو کنفرانس و با حضور رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و افغانستان، نمایندگان دستگاه‌های دولتی مربوطه و جمعی از روسای تشکل‌ها و کمیسیون‌های تخصصی اتاق ایران با سفیر ایران در افغانستان تشکیل جلسه داد.
سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در پروژه‌های اقلیمی تسهیل شود
۱۳۹۹/۰۶/۰۵
سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در پروژه‌های اقلیمی تسهیل شود
صالحی، رئیس کمیسیون انرژی اتاق ایران در نشست کارگروه انرژی و تغییر اقلیم با اشاره به سهم بالای انرژی در تولید انواع گازهای گلخانه‌ای، شناخت این حوزه و راه‌اندازی بازار کربن در راستای توسعه صنایع و فناوری‌های دانش بنیان و اقتصاد کم کربن را از اولویت‌های کمیسیون انرژی اتاق ایران برشمرد.
سرمایه‌گذاری مشترک، رابطه تجاری بلندمدت ایران و افغانستان را تضمین می‌کند
۱۳۹۹/۰۶/۰۵
سرمایه‌گذاری مشترک، رابطه تجاری بلندمدت ایران و افغانستان را تضمین می‌کند
معاونت امور بین‌الملل اتاق ایران به صورت ویدیو کنفرانس و با حضور رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و افغانستان، نمایندگان دستگاه های دولتی مربوطه و جمعی از روسای تشکل‌ها و کمیسیون‌های تخصصی اتاق ایران با سفیر ایران در کابل تشکیل جلسه داد. شرایط ویژه تبادلات تجاری و مرزی دو کشور ایران و افغانستان محور این نشست بود.
نامگذاری کتابخانه اتاق بازرگانی به نام محسن خلیلی عراقی
۱۳۹۹/۰۶/۰۵ / بوتان / محسن خلیلی عراقی / نامگذاری کتابخانه اتاق بازرگانی
نامگذاری کتابخانه اتاق بازرگانی به نام محسن خلیلی عراقی
مراسم نکوداشت و نامگذاری کتابخانه اتاق ایران به نام مهندس محسن خلیلی عراقی به پاس بیش از ۶۵ سال فعالیت صنعتی و کارآفرینی ایشان، هفته گذشته با حضور اعضای هیات رئیسه و مشاور عالی اتاق ایران و جمعی از اعضای انجمن مدیران صنایع برگزار شد.
اولویت‌ دولت، مهار نقدینگی و بهبود فضای کسب‌وکار باشد
۱۳۹۹/۰۶/۰۵
اولویت‌ دولت، مهار نقدینگی و بهبود فضای کسب‌وکار باشد
کاشفی، عضو هیات رئیسه اتاق ایران معتقد است: در یک سال باقی‌مانده از عمر دولت، باید ایجاد تعادل سیاسی، مهار نقدینگی و بهبود فضای کسب‌وکار در اولویت قرار گیرد. به باور کیوان کاشفی، دولت باید در هر سه مورد الگویی را نهادینه کند تا سایر دولت‌ها نیز خود را موظف به اجرای آن بدانند.
۱۳۹۹/۰۶/۰۵
ایران دارو وارد می‌کند؟
رئیس اتاق بازرگانی ایران و کره از آخرین وضع پرداخت‌های کره‌جنوبی به ایران و صحت و سقم واردات خودرو و لوازم خانگی کره‌ای در ازای پول بلوکه‌شده ایران در کره خبر داد. حسین تنهایی، رئیس اتاق ایران و کره‌جنوبی درباره آخرین وضع منابع ارزی بلوکه‌شده ایران در کره‌جنوبی گفت: «این پول‌ها نتیجه مبادلاتی است که پیش از اعمال تحریم میان دو کشور صورت می‌گرفت و بخش عمده‌ای از منابع به صادرات پتروشیمی و نفت از ایران اختصاص دارد، اما بعد از تحریم‌ها به دلیل قطع روابط بانکی امکان بازگرداندن پول به ایران وجود نداشت. حالا هم نه ما و نه دولتمردان نمی‌گویند این پول را به ما بدهید، بلکه خواهان خرید کالا از طریق این منابع بلوکه‌شده هستیم.» تنهایی …
۱۳۹۹/۰۶/۰۵ / ایران / بخش خصوصی / دولت / رشد / مشکلات
رویداد
پایگاه خبری اتاق ایران|نایب‌رییس اتاق ایران به مناسبت هفته دولت، مهم‌ترین خواسته‌های بخش خصوصی در یک سال باقی مانده از عمر دولت دوازدهم را بیان کرد. به باور نایب‌رییس اتاق ایران،
دولت باید در حوزه گردشگری و صنایع دستی، تسهیل‌گر و ناظر باشد
۱۳۹۹/۰۶/۰۴
دولت باید در حوزه گردشگری و صنایع دستی، تسهیل‌گر و ناظر باشد
اولین نشست تخصصی کمیته صنایع دستی که در کمیسیون گردشگری اتاق ایران برگزار شد، فعالان این حوزه حضور یافتند و از مسائل و مشکلات حوزه صنایع دستی گفتند. به گفته آن‌ها، صنایع دستی در هیچ‌دوره‌ای هم‌پای صنعت گردشگری رشد نکرد و همیشه مهجور بوده است.
۱۳۹۹/۰۶/۰۴
بررسی شاخص‌های رتبه‌بندی تشکل‌های اقتصادی
شورای مشورتی تشکل‌های اتاق ایران با محور بررسی شاخص‌های ارزیابی و مشکلات حرفه‌ای اعضای تشکل‌های اتاق ایران با حضور مسعود خوانساری، محمدرضا انصاری، کیوان کاشفی اعضای هیات رئیسه اتاق ایران و تعدادی از نمایندگان تشکل‌های بخش خصوصی تشکل جلسه داد.
۱۳۹۹/۰۶/۰۳
اولین مرکز شتاب‌دهی صادرات ایران افتتاح شد
اولین مرکز شتاب‌دهی صادرات ایران با هدف جذب ایده‌های صادراتی و توسعه کسب‌وکار بین‌المللی با همکاری اتاق ایران و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری افتتاح شد. در این راستا تفاهم‌نامه‌ای بین اتاق ایران و بانک کارآفرین با هدف تامین مالی واحدهای دانش‌بنیان و نوآور به امضا رسید.
پیگیری برای جایگزینی لامپ‌های LED با تکنولوژی‌های قدیمی
۱۳۹۹/۰۶/۰۲
پیگیری برای جایگزینی لامپ‌های LED با تکنولوژی‌های قدیمی
اعضای کمیسیون انرژی اتاق ایران در نشست اخیر از بی‌توجهی وزارت نیرو و توانیر نسبت به فواید استفاده از لامپ‌های LED به جای سایر انواع لامپ‌هایی که دارای تکنولوژی قدیمی بوده و علاوه بر تولید آلودگی، مصرف انرژی بالایی هم دارند، انتقاد کردند و تصمیم گرفتند از طریق اتاق ایران پیگیری‌های لازم برای این جایگزینی را انجام دهند.
بخش صادرات باید در بالاترین اولویت اقتصادی کشور قرار گیرد
۱۳۹۹/۰۶/۰۲
بخش صادرات باید در بالاترین اولویت اقتصادی کشور قرار گیرد
شافعی، رئیس اتاق ایران گفت: امروز باید بخش «صادرات» ما در بالاترین اولویت اقتصادی کشور به لحاظ حمایت و تصمیم‌سازی‌های مؤثر قرار بگیرد؛ چراکه عبور از چالش تأمین ارز و در ادامه فراهم‌سازی مواد اولیه موردنیاز بخش تولید و تأمین کالاهای اساسی، در گرو توجه و سیاست‌گذاری شایسته در این بخش است.
راه پول‌های خرد به سمت سپرده‌های بانکی کج می‌شود
۱۳۹۹/۰۶/۰۲
راه پول‌های خرد به سمت سپرده‌های بانکی کج می‌شود
سلیمی، عضو هیات نمایندگان اتاق ایران می‌گوید: وحشت تازه واردهای بورس به تشکیل صف فروش و عرضه سهام دامن می‌زند و هرچند خروج رقم‌های کوچک تاثیری در شاخص ندارد؛ اما مسیر این نقدینگی خرد حتماً به سمت سایر بازارهای مالی و به‌خصوص سپرده‌های بانکی کج خواهد شد.
کمبود درآمدهای ارزی، بزرگترین تنگنای دولت
۱۳۹۹/۰۶/۰۲
کمبود درآمدهای ارزی، بزرگترین تنگنای دولت
سلاح ورزی، نایب‌رئیس اتاق ایران معتقد است، بزرگ‌ترین تنگنای دولت برای اداره اقتصاد در بخش‌های گوناگون کمبود درآمدهای ارزی است که پیامدهای ناخوشایندی بر فعالیت‌های اقتصادی و بر سر متغیرهای کلان برجای گذاشته است.
۱۳۹۹/۰۶/۰۲
پیگیری اتصال راه‌آهن اینچه برون به شبکه سراسری
رئیس اتاق ایران از پیگیری پیشنهاد اتاق گرگان مبنی‌بر اتصال راه‌آهن اینچه برون به راه‌آهن سراسری کشور از طریق شاهرود خبر داد و گفت: این پیشنهاد که حدود 10 ماه قبل، از اتاق گرگان در اختیار اتاق ایران قرار گرفته با توجه به صرفه‌جویی زمانی و هزینه‌ای که در پی دارد، از طریق دستگاه‌های مربوطه در حال پیگیری است. بر اساس اظهارات غلامحسین شافعی، در نشست با اعضای هیات نمایندگان اتاق گرگان که به‌صورت مجازی برگزار شد، اگر این پیشنهاد اجرایی شود به‌دلیل صرفه زمانی و هزینه‌ای، صادرات به کشورهای اوراسیا توجیه‌پذیرتر می‌شود.
۱۳۹۹/۰۵/۳۱
۳۵‌درصد محصولات کشاورزی در فرآیند صادرات از بین می‌رود
رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و امارات متحده عربی می‌گوید وقتی حمل‌ونقل با مشکل مواجه شود، عملا ضایعات جابه‌جایی محصولات نیز افزایش می‌یابد و از این‌رو می‌توان گفت تا رسیدن به بازار نهایی، ۳۵‌درصد از محصولات کشاورزی ایران، عملا از بین می‌رود. فرشید فرزانگان در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: «لازم است مشکلات و موانع تجارت کشور به‌ویژه درحوزه صادرات کالاهای غیرتحریمی ازجمله محصولات کشاورزی مورد بررسی قرار گیرد. طی سال‌های ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ تولید محصولات کشاورزی بیش از پیش رشد داشته و انتظار می‌رود این روند رو به رشد تولید در ‌سال ۱۳۹۹ نیز ادامه داشته باشد ولی با وجود مازاد تولید، اهمیت صادرات محصولات کشاورزی به‌طور کامل درک نشده …
اتاق ایران و قطر رده طلایی را کسب کرد
۱۳۹۹/۰۵/۳۱ / تجارت ایران و قطر / اتاق بازرگانی ایران و قطر / عدنان موسی پور
اتاق ایران و قطر رده طلایی را کسب کرد
اهواز- موسی پور، رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و قطر از کسب رده طلایی این اتاق خبر داد.
شرکت‌های خدماتی باید علاوه بر مجوز فعالیت، پروانه کسب صنفی هم بگیرند
۱۳۹۹/۰۵/۲۹ / کیوان کاشفی / اتاق بازرگانی ایران / واحد های صنفی
شرکت‌های خدماتی باید علاوه بر مجوز فعالیت، پروانه کسب صنفی هم بگیرند
کاشفی، عضو هیات رئیسه اتاق ایران با اشاره به اینکه برخی شرکت‌های خدماتی بعد از گرفتن مجوز فعالیت از دستگاه مربوطه، نسبت به دریافت مجوز از اصناف و اتحادیه اقدام نمی‌کنند، گفت: باید سازوکاری در نظر گرفته شود که داشتن پروانه کسب شرکت‌های خدماتی از الزامات شرکت در مناقصات باشد.
انتظار فعالان اقتصادی از طرح گشایش اقتصادی دولت چیست؟
۱۳۹۹/۰۵/۲۹ / گشایش اقتصادی / اوراق سلف نفتی / تحریم اقتصادی / اتاق ایران
انتظار فعالان اقتصادی از طرح گشایش اقتصادی دولت چیست؟
فعالان اقتصادی تأکید دارند که «گشایش در اقتصاد» مقوله‌ای نیست که ظرف چند روز یا یک هفته به وجود آید. به‌خصوص در شرایطی که مضاعف بر تحریم‌های خارجی، شیوع ویروس کرونا هم اقتصاد را با محدودیت مواجه کرده و تا پایان دولت دوازدهم هم زمان چندانی نمانده است که بخواهیم شاهد تغییرات اساسی در اقتصاد باشیم.
۱۳۹۹/۰۵/۲۹
ضرورت هماهنگی میان بخش خصوصی و بخش دولتی
به گفته معاون استان‌ها و تشکل‌های اتاق ایران، در شرایط فعلی، بیش از هر زمان دیگری نیازمند هماهنگی بخش دولتی و بخش خصوصی هستیم. بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی مواد شوینده، پاک‌کننده، بهداشتی (مبارزه با کرونا) سلولزی و ماشین‌آلات وابسته با حضور مظفر علیخانی، معاون استان‌ و تشکل‌های اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، رئیس هیات‌‌مدیره شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران و اصفهان و تشکل‌های مرتبط افتتاح شد.
۱۳۹۹/۰۵/۲۹
آیین‌نامه جدید برای پسماندهای عادی
آیین‌نامه اجرایی قانون کمک به ساماندهی پسماندهای عادی با مشارکت بخش غیردولتی در نشست کمیسیون توسعه پایدار، آب و محیط زیست اتاق ایران بررسی شد. با توجه به ایرادات اساسی که در این آیین‌نامه وجود دارد، پیشنهاد شد، آیین‌نامه جدیدی تدوین و مشکلات آیین‌نامه موجود نیز مطرح شود.
۱۳۹۹/۰۵/۲۹
پیش‌نیازهای ترسیم سند سیاست‌های صنعتی و تجاری
در نشست دیروز کمیسیون صنایع اتاق ایران، ضمن تاکید بر لزوم تدوین برنامه استراتژیک توسعه صنعتی کشور و پایبندی همه دولت‌ها به اجرای این برنامه، درخواست شد برای تدوین سند سیاست‌های صنعتی از نظر بخش خصوصی و ظرفیت‌های کارشناسی داخلی و بین‌المللی استفاده شود.
۱۳۹۹/۰۵/۲۸
ارائه پیشنهادهای بخش خصوصی برای اصلاح سند آمایش سرزمین
سازمان برنامه و بودجه به‌تازگی سند آمایش سرزمین را تهیه کرده و به منظور دریافت نظرات بخش خصوصی، این سند را در اختیار اتاق ایران قرار داده است. در این راستا نشستی با حضور نمایندگان سه کمیسیون توسعه پایدار، آب و محیط زیست، اقتصاد کلان و انرژی اتاق ایران و نمایندگان تعدادی از اتاق‌های استانی برگزار و مقرر شد با توجه به ایرادات موجود، هر کدام از کمیسیون‌های اتاق نظرات پیشنهادی خود را در این رابطه با کمیسیون اقتصاد کلان اتاق ایران در میان بگذارند.
صنعت پتروشیمی برای حل مشکلات خود به نهاد رگولاتوری نیاز دارد
۱۳۹۹/۰۵/۲۷ / کمیسیون انرژی اتاق ایران / صنعت پتروشیمی / فریبرز کریمانی
صنعت پتروشیمی برای حل مشکلات خود به نهاد رگولاتوری نیاز دارد
وضعیت صنعت پتروشیمی در نشست تخصصی کمیسیون انرژی اتاق ایران بررسی شد؛ در این نشست درباره خوراک پتروشیمی و نحوه قیمت‌گذاری آن گفتند و اینکه قیمت اتان در دنیا ۱۰۰ دلار و در ایران با قیمت دوبرابری ارائه می‌شود. همچنین نبود نهاد رگولاتوری تسهیل‌گر به عنوان بزرگترین مشکل این حوزه معرفی شد.
توافقنامه ۲۵ ساله، بازی برد برد ایران و چین
۱۳۹۹/۰۵/۲۷ / حسین سلاح ورزی / اتاق بازرگانی ایران / قرارداد همکاری ایران و چین / گفتگو بازار
توافقنامه ۲۵ ساله، بازی برد برد ایران و چین
حسین سلاح ورزی نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران در گفتگو با بازار، در خصوص موضع اتاق بازرگانی در قبال توافقنامه ۲۵ ساله‌ی ایران و چین گفت: اتاق ایران هنوز موضع گیری رسمی در قبال این توافقنامه نداشته است و هر نقطه نظری که وجود دارد، نظر شخصی افراد است. سلاح ورزی افزود: توافقنامه‌ای که از آن صحبت می‌شود یک چارچوب کلی است و تا زمان مشخص شدن جزئیات، نمی‌توان موضع گیری درستی در قبال آن داشت اما از نظر من هر توافقی که منجر به گشایش اقتصادی و افزایش مبادلات تجاری شود و در قالب یک استراتژی برد_برد طراحی شده باشد، به سود کشور ما خواهد بود.
مکاتبات اتاق برای حل مشکلات مرزی و کارت‌های بازرگانی
۱۳۹۹/۰۵/۲۷ / ایران / تجارت / دولت / مشکلات / وزارت صنعت معدن و تجارت
مکاتبات اتاق برای حل مشکلات مرزی و کارت‌های بازرگانی
«مشکلات ارزی و ناهماهنگی‌های موجود در گمرکات مرزی» مهم‌ترین محورهای نشست مجازی هیات رییسه اتاق ایران با اعضای هیات نمایندگان اتاق‌های استانی بود.
۱۳۹۹/۰۵/۲۷
نابسامانی‌های مرزی ساماندهی می‌شود
در ادامه سلسله نشست‌های بخش خصوصی در سراسر کشور موضوع ناهماهنگی در مرزهای تجاری و گمرکات کشور، اختلالات سامانه جامع تجارت و همین طور دغدغه‌های ارزی مورد توجه قرار گرفت. در نشست هیات‌رئیسه اتاق بازرگانی ایران با اتاق بیرجند، چالش‌های مذکور مورد تاکید فعالان اقتصادی قرار گرفت و خبرهای جدیدی هم برای رسیدگی و ساماندهی نابسامانی‌های موجود در مرزها از سوی رئیس اتاق ایران اعلام شد.
۱۳۹۹/۰۵/۲۷
ضرورت مشارکت بخش خصوصی در تصمیم‌گیری‌های کلان اکو
بهره‌مندی از ظرفیت‌ها و نظرات بخش خصوصی ازجمله مهم‌ترین موضوعاتی بود که در دیدار معاون امور بین‌الملل اتاق ایران با معاون دبیرکل سازمان همکاری‌های اقتصادی موردبحث و بررسی قرار گرفت.
جبران کسری بودجه دولت، گشایش در اقتصاد نیست
۱۳۹۹/۰۵/۲۶ / محمود تولایی / گشایش اقتصادی / کسری بودجه / اتاق بازرگانی ایران
جبران کسری بودجه دولت، گشایش در اقتصاد نیست
تولایی، رئیس کمیسیون مالیات، کار و تامین اجتماعی اتاق ایران معتقد است: طرح دولت در قالب «گشایش در اقتصاد» چیزی نیست جز تلاش برای تأمین بخشی از کسری بودجه و نمی‌توان آن را گشایش قلمداد کرد.
کمیته مشترک بازرگانی ایران و تایلند تشکیل می‌شود
۱۳۹۹/۰۵/۲۶ / تایلند / کمیته مشترک بازرگانی ایران و تایلند / اتاق بازرگانی ایران
کمیته مشترک بازرگانی ایران و تایلند تشکیل می‌شود
معاونت بین الملل اتاق ایران در نظر دارد در سال جاری کمیته مشترک بازرگانی ایران و تایلند را تشکیل دهد.
ناهماهنگی دستگاه‌ها در گمرکات مرزی حل‌وفصل می‌شود
۱۳۹۹/۰۵/۲۶ / غلامحسین شافعی / اتاق بازرگانی ایران / گمرک ایران / ارز صادراتی
ناهماهنگی دستگاه‌ها در گمرکات مرزی حل‌وفصل می‌شود
در دومین نشست هیات رئیسه اتاق ایران از سلسله نشست‌های مجازی که قرار است هفتگی با اعضای هیات نمایندگان اتاق‌های استانی برگزار شود، مشکلات ارزی و ناهماهنگی‌های موجود در گمرکات مرزی بعنوان مهم‌ترین موضوعات در این نشست عنوان شد.
نگرانی از مرگ برندها در ایران
۱۳۹۹/۰۵/۲۶
نگرانی از مرگ برندها در ایران
رئیس اتاق ایران در مراسم معرفی و تجلیل از برندهای برتر استان خراسان رضوی، برند را پایه و اساس و حرکت آغازین تولید دانست و با تاکید بر اینکه ماندگاری برند در گرو حرکت متناسب با اقتضائات زمانه است، به واکاوی دلیل برندکشی در اقتصاد معاصر ایران و راهکارهای برندسازی و حفظ برند در وضعیت موجود پرداخت.
۱۳۹۹/۰۵/۲۶
سیاست‌های ارزی، کمبود مواد اولیه را تشدید کرده است
در نشست هیات رئیسه اتاق ایران با هیات رئیسه و اعضای هیات نمایندگان اتاق شیراز ضمن ارائه گزارشی از عملکرد این اتاق در سال 98، مشکلات مربوط به کارت بازرگانی و سامانه تجارت مطرح شد. همچنین بی‌توجهی دولت به مشکلات ارزی، کاهش صادرات و در نتیجه دغدغه‌های واحدهای تولیدی در تامین مواد اولیه مورد تاکید قرار گرفت.
۱۳۹۹/۰۵/۲۶ / ایران / پول / کره جنوبی / کره شمالی / مصر
شکایت رسمی ایران از کره‌جنوبی کلید خورد
حسین تنهایی رییس اتاق ایران و کره جنوبی در گفت‌وگو با « ایلنا » درباره روابط بین دو کشورو بحث شکایت ایران از کره اظهار داشت:
۱۳۹۹/۰۵/۲۵
سئول 8.5 میلیارد دلار را پس نمی‌دهد
رئیس اتاق بازرگانی ایران و کره‌جنوبی اظهار داشت: «صحبت‌های متفاوتی در این‌باره انجام شده که نشان می‌دهد چیزی بین 6 تا 9‌میلیارد دلار پول ایران در کره آزاد نشده است اما آن رقمی که اتاق بازرگانی روی آن تأکید دارد، 8.5‌میلیارد دلار است.» به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، براساس شنیده‌ها بانک مرکزی ایران درحال آغاز مقدمات شکایت از کره‌جنوبی بابت عدم آزادسازی پول‌های کشورمان است؛ درحالی ‌که کره‌ای‌ها بسیار مُصِر هستند که کار به شکایت نکشد و برای حُسن روابط بین دوکشور پیشنهاد ارایه کالاها و اقلام دارویی کرده‌اند. گویا چندی پیش با جدیت ایران در مقابل کره‌جنوبی برای آزادسازی دلارهای حبس‌شده کشورمان، کره محموله 500‌هزار …
«اعتماد» و «قیمت‌گذاری منصفانه» لازمه فروش اوراق نفتی
۱۳۹۹/۰۵/۲۵ / حمید رضا صالحی / اوراق سلف نفتی / اتاق بازرگانی ایران / گشایش اقتصادی
«اعتماد» و «قیمت‌گذاری منصفانه» لازمه فروش اوراق نفتی
صالحی، رئیس کمیسیون انرژی اتاق ایران معتقد است، اعتماد و قیمت‌گذاری منصفانه دو مولفه‌ای است که منجر به موفقیت در طرح فروش اوراق سلف نفتی خواهد شد.
بهبود روابط دیپلماتیک و انضباط مالی، ۲ اولویت دولت برای گشایش اقتصادی باشد
۱۳۹۹/۰۵/۲۵ / کیوان کاشفی / گشایش اقتصادی / اتاق بازرگانی ایران / انضباط مالی
بهبود روابط دیپلماتیک و انضباط مالی، ۲ اولویت دولت برای گشایش اقتصادی باشد
کاشفی، عضو هیات رئیسه اتاق ایران بر این باور است که دولت باید برای اجرای هر طرحی، نظرات کارشناسی را در نظر بگیرد و در حال حاضر «بهبود روابط دیپلماتیک» و «انضباط مالی» دو اولویتی هستند که باید در طرح گشایش اقتصادی اعلام‌شده از سوی رئیس‌جمهور موردتوجه قرار گیرد.
وبینار «گذار از کسب و کارهای سنتی به دیجیتال» برگزار می‌شود
۱۳۹۹/۰۵/۲۴ / کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق ایران / وبینار آموزشی / صاحبان کسب و کار
وبینار «گذار از کسب و کارهای سنتی به دیجیتال» برگزار می‌شود
چهاردهمین وبینار آموزشی کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات با عنوان «گذار از کسب و کارهای سنتی به دبجیتال» برگزار می‌شود.
پیش‌نیاز جهش تولید، بخش خصوصی کارآمد با محوریت تشکل‌های اقتصادی است
۱۳۹۹/۰۵/۲۲ / غلامحسین شافعی / بخش خصوصی / اتاق بازرگانی ایران / جهش تولید
پیش‌نیاز جهش تولید، بخش خصوصی کارآمد با محوریت تشکل‌های اقتصادی است
شافعی، رئیس اتاق ایران، مهم‌ترین ابزار و پیش‌نیاز شکوفایی اقتصادی را تحقق جهش تولید و توسعه صادرات غیرنفتی دانست که باید توسط بخش خصوصی کارآمد و با محوریت تشکل‌های اقتصادی به انجام برسد.
سبقت چینی‌ها از رقبا در واردات و صادرات ایران
۱۳۹۹/۰۵/۲۱ / چین / صادرات ایران / حسین سلاح ورزی / تجارت خارجی / اتاق بازرگانی ایران
سبقت چینی‌ها از رقبا در واردات و صادرات ایران
سلاح ورزی، نایب‌رئیس اتاق ایران معتقد است، تجارت خارجی یک خواست و اراده دلبخواه دولت‌ها و حکومت‌ها نیست و دنباله و ادامه منطقی اقتصاد ملی به حساب می‌آید. تجارت خارجی باید در شرایط کار آمدی باشد تا بتواند به اقتصاد داخلی کمک کند.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •