پنجشنبه, ۱۳ آذر, ۱۳۹۹ / 3 December, 2020
ارزش لیر
ترس از آمدن بایدن و سقوط ارزش لیر؛اردوغان و شاه سعودی را به ماه عسل می‌برد
۵ روز قبل / رجب طیب اردوغان / عربستان / ترکیه / سلمان‌ بن‌ عبدالعزیز - آل سعود
ترس از آمدن بایدن و سقوط ارزش لیر؛اردوغان و شاه سعودی را به ماه عسل می‌برد
فارس نوشت: منابع آگاه فاش کردند که پس از انتخابات آمریکا، شاه سعودی مشاوره‌هایی در خصوص تشکیل ائتلافی‌ جدید در منطقه دریافت کرده است که یکی از اعضای احتمالی آن ترکیه خواهد بود.
راز سقوط لیر
۱۳۹۹/۰۹/۰۶
راز سقوط لیر
اوایل ماه جاری میلادی کاهش شدید ارزش لیر در برابر دلار، این ریسک را پدید آورده بود که اقتصاد ترکیه دچار یک بحران عمیق و فراگیر شود، اما اقدام اردوغان در برکنار کردن رئیس بانک‌مرکزی و همچنین استعفای وزیر دارایی ترکیه سبب شد روند کاهش ارزش لیر معکوس شود. هفته گذشته عملکرد لیر بهترین عملکرد هفتگی طی دو دهه اخیر بود. تصمیم پنج‌شنبه گذشته بانک‌مرکزی یعنی بالا بردن نرخ‌های بهره نشان داد تغییراتی در حال رخ دادن است البته اقدام اردوغان یعنی انتخاب فردی جدید برای ریاست بانک‌مرکزی، تا اندازه‌ای نشان داده بود شیوه‌های قبلی تغییر خواهد کرد.
داماد نگون بخت اردوغان
۱۳۹۹/۰۹/۰۶
داماد نگون بخت اردوغان
ترکیه در اقدامی که نشان‌دهنده تغییر مسیر سیاست‌های اقتصادی پس از دگرگون شدن اعضای اصلی تیم اقتصادی این کشور است، هفته گذشته نرخ‌های بهره را به میزانی که در دو سال گذشته بی‌سابقه بود بالا برد. در نخستین نشست سیاست‌گذاری بانک‌مرکزی ترکیه به ریاست ناجی آغبال، رئیس جدید بانک‌مرکزی، برای مهار نرخ تورم و کمک به رشد ارزش لیر، نرخ بهره یک هفته‌ای وام دهی بانک‌مرکزی به بانک‌های تجاری 75/ 4 درصد بالا برده شد و به ۱۵ درصد رسید. پس از اعلام این تصمیم، ارزش لیر در برابر دلار فورا 3 درصد افزایش یافت البته اندکی بعد میزان رشد به 9/ 1 درصد کاهش پیدا کرد. ارزش لیر اکنون نسبت به پایان سال گذشته همچنان بیش از ۲۰ درصد پایین‌تر است.
شکست سیاست‌های انبساطی
۱۳۹۹/۰۹/۰۶
شکست سیاست‌های انبساطی
سال‌جاری میلادی برای اقتصاد ترکیه یک سال پرالتهاب بوده و بحران ارزی و نوسان در نرخ‌های بهره سبب کاهش شدید اعتماد سرمایه‌گذاران شده است. رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه، چندی پیش‌ با یک حکم، رئیس بانک‌ مرکزی را برکنار کرد. همچنین وزیر دارایی که داماد رئیس‌جمهور است از سمت خود کناره‌گیری کرده است. این تحولات سبب اضطراب تمامی فعالان اقتصادی از جمله سرمایه‌گذاران در بازار مالی درباره آنچه در آینده رخ خواهد داد، شده و حالا سرمایه‌گذاران امیدوارند سال آینده میلادی وضعیت اقتصادی بهبود یابد. وزیر دارایی که اواسط سال ۲۰۱۸ در این سمت قرار گرفته بود برای حفظ ارزش پول ملی ترکیه از ذخایر ارزی کشور استفاده کرده و سبب شد ذخایر ارز خارجی به‌شدت کاهش یابد. اقدامی که نه تنها به حفظ ارزش لیر منجر نشد، بلکه تبعات …
۱۳۹۹/۰۹/۰۶
بحران اقتصادی در ترکیه
همه‌گیری کرونا به ترکیه مانند دیگر کشورهای جهان لطمات بزرگی وارد کرده، البته از پیش عوامل گوناگونی سبب ضعف اقتصاد، کاهش شدید ارزش پول ملی و رشد نرخ تورم شده بود. مخالفت رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه با افزایش نرخ‌های بهره یک عامل بدتر شدن شرایط اقتصادی این کشور بوده است. اما به‌نظر می‌رسد تغییراتی هر چند کوتاه‌مدت، در سیاست‌های اقتصادی پدید آمده است. اوایل ماه جاری میلادی، پس از مدتی کاهش شدید ارزش لیر در برابر دلار، اردوغان رئیس بانک‌مرکزی را برکنار کرد و اندکی بعد وزیر دارایی ترکیه که داماد اردوغان است استعفا داد. از سوی دیگر بانک‌مرکزی ترکیه در نخستین نشست سیاست‌گذاری خود پس از انتخاب رئیس جدید این نهاد، نرخ‌های بهره را بالا برد.
ارزش لیر در برابر دلار رشد کرد / اقدام به موقع بانک مرکزی در افزایش نرخ بهره
۱۳۹۹/۰۹/۰۱ / لیر ترکیه / رجب طیب اردوغان / اقتصاد ترکیه / قیمت دلار
ارزش لیر در برابر دلار رشد کرد / اقدام به موقع بانک مرکزی در افزایش نرخ بهره
نرخ لیر ترکیه در مقابل دلار آمریکا بعد از افزایش نرخ بهره توسط بانک مرکزی ترکیه جهش کرد.
افزایش ارزش لیر؛ اردوغان در پی اصلاحات اقتصادی- قضایی
۱۳۹۹/۰۸/۲۸ / آنکارا / ترکیه
افزایش ارزش لیر؛ اردوغان در پی اصلاحات اقتصادی- قضایی
تهران – ایرنا - با وجود آنکه لیر ترکیه چندی پیش رکورد تاریخی ۸.۴۸ به ازای هر دلار آمریکا را تجربه کرد، سه اتفاق مهم روند از دست رفتن ارزش پول ترکیه را متوقف کرد و نرخ برابری آن با دلار را تا ۱۰ درصد افزایش داد.
کیوسک/ روزنامه العربی الجدید [قطر]/ماجرای شکست لیر
۱۳۹۹/۰۸/۲۰
کیوسک/ روزنامه العربی الجدید [قطر]/ماجرای شکست لیر
روزنامه العربی الجدید به سیر نزولی ارزش لیر ترکیه مقابل دلار پرداخته است؛ سیری که به گفته این روزنامه از سال 2016آغاز شده و دلایل سیاسی- اقتصادی متعددی دارد. در پی این وضعیت، رئیس بانک مرکزی ترکیه استعفا کرده؛ استعفایی که گفته می‌شود به دستور اردوغان بوده است. روزنامه نیویورک تایمز [آمریکا] کار بایدن آغاز شد روزنامه نیویورک تایمز نوشته که بایدن منتظر انتقال دولت نشده و کارش را با تشکیل تیم‌های مختلف آغاز کرده است. بایدن در حال تشکیل تیم‌های بهداشت، اقتصاد و سیاست خارجی خود است. این‌ در حالی …
استعفای وزیر دارایی ترکیه پس از اخراج رئیس بانک مرکزی
۱۳۹۹/۰۸/۱۹ / برات البایراک / کناره گیری / ترکیه
استعفای وزیر دارایی ترکیه پس از اخراج رئیس بانک مرکزی
پس از اخراج رئیس بانک مرکزی ترکیه به دلیل وضعیت اقتصادی این کشور و کاهش ارزش لیر، وزیر دارایی کابینه اردوغان که داماد وی محسوب می شود از سمت خود کناره گیری کرد.
استعفای داماد اردوغان از وزارت/ بیماری یا سقوط ارزش لیر؟
۱۳۹۹/۰۸/۱۹
استعفای داماد اردوغان از وزارت/ بیماری یا سقوط ارزش لیر؟
به گفته برخی از تحلیگران خروج دو سیاست‌گذار ارشد ترکیه در روزهای گذشته باعث رشد 2 درصدی لیر در برابر دلار آمریکا شد.
رئیس بانک مرکزی ترکیه  برکنار شد
۱۳۹۹/۰۸/۱۸
رئیس بانک مرکزی ترکیه برکنار شد
به دنبال کاهش بیشتر ارزش لیر، رئیس بانک مرکزی ترکیه برکنار شد. به گزارش گاردین، رجب طیب اردوغان پس از آن که ارزش لیر مجددا در برابر دلار کاهش یافت، دستور برکناری رییس بانک مرکزی این کشور را صادر کرد. هنوز مشخص نیست «مراد یوزال» بر سر چه مسایلی با اردوغان اختلاف نظر داشته اما از ابتدای امسال تاکنون لیر بیش از ۳۰ درصد ارزش خود مقابل دلار را از دست داده است.  با توجه به افزایش شمار مبتلایان به کرونا در ترکیه انتظار می رود شرایط اقتصادی این کشور وخیم‌تر شود؛ چرا که دولت مجبور به تعطیلی کسب و کارهای بیشتری خواهد بود و شمار گردشگران خروجی ورود ی به این کشور نیز کاهش خواهد یافت. اردوغان که خود را دشمن نرخ بهره خوانده خواهان کاهش بیشتر نرخ بهره است اما بسیاری از اقتصاددانان و نهادهای …
اردوغان رئیس بانک مرکزی ترکیه را برکنار کرد/ متحد اردوغان سکان بانک مرکزی را به دست گرفت
۱۳۹۹/۰۸/۱۷ / ترکیه / بانک مرکزی / اردوغان / تورم
اردوغان رئیس بانک مرکزی ترکیه را برکنار کرد/ متحد اردوغان سکان بانک مرکزی را به دست گرفت
رئیس جمهور ترکیه پس از سقوط ارزش لیر این کشور طی حکمی رئیس کل بانک مرکزی این کشور را برکنار کرد و یکی از متحدان خود را به جای وی نشاند.
کاهش ارزش لیر تورم در ترکیه را به 12 درصد رساند
۱۳۹۹/۰۸/۱۳
کاهش ارزش لیر تورم در ترکیه را به 12 درصد رساند
قیمت مصرف کننده 12 درصد به صورت سالانه در ترکیه افزایش یافته است. افزایش قیمت‌ها در ماه سپتامبر برابر با 11.8 درصد بود. انتظار می‌رود تورم ماهانه هم از یک درصد تا 2.7 درصد افزایش یابد.
لیر ترکیه در قعر تاریخی
۱۳۹۹/۰۸/۱۳ / دلار / اردوغان / لیر ترکیه / ارزش لیر
لیر ترکیه در قعر تاریخی
اقتصادنیوز : لیر ترکیه بار دیگر به پایین ترین سطح تاریخ خود رسید.
ارزش لیر ترکیه باز هم کاهش یافت
۱۳۹۹/۰۸/۱۲ / دلار / آنکارا / ترکیه
ارزش لیر ترکیه باز هم کاهش یافت
تهران- ایرنا- ارزش لیر واحد پول ملی ترکیه در برابر دلار آمریکا با ثبت رکورد جدیدی به کاهش بی‌سابقه ۴۰ درصد رسید.
ارزش لیر ترکیه به پایین ترین حد در تاریخ خود رسید
۱۳۹۹/۰۸/۰۵ / ارز / بازار طلا و ارز / لیر ترکیه / دلار
ارزش لیر ترکیه به پایین ترین حد در تاریخ خود رسید
فارس به نقل ازبلومبرگ نوشت: در معاملات امروز لیر ترکیه در میان ارزهای بازارهای نوظهور بدترین عملکرد را به ثبت رساند، برای نخستین بار از 8 لیر در برابر دلار سقوط کرد.
سقوط تاریخی ارزش لیر
۱۳۹۹/۰۸/۰۵ / لیر
سقوط تاریخی ارزش لیر
اقتصادنیوز :‌در معاملات امروز لیر ترکیه در میان ارزهای بازارهای نوظهور بدترین عملکرد را به ثبت رساند، برای نخستین بار از ۸ لیر در برابر دلار سقوط کرد.
ریزش مجدد ارزش پول ترکیه
۱۳۹۹/۰۸/۰۲ / ترکیه / ارز - بازار جهانی
ریزش مجدد ارزش پول ترکیه
ارزش لیر در مقابل دلار به کمترین سطح خود رسید.
معاون وزیر: قیمت مسکن در تهران منهای منطقه یک زیر ۲۰ میلیون است/ پشت‌پرده صادرات میلیاردی ۷۰ کارتن خواب/ پیش بینی بورس در هفته آینده/  علت ریزش مجدد ارزش لیر ترکیه چیست؟
۱۳۹۹/۰۸/۰۲
معاون وزیر: قیمت مسکن در تهران منهای منطقه یک زیر ۲۰ میلیون است/ پشت‌پرده صادرات میلیاردی ۷۰ کارتن خواب/ پیش بینی بورس در هفته آینده/ علت ریزش مجدد ارزش لیر ترکیه چیست؟
این پیمانه تیتر‌هایی همچون علت اصلی افزایش قیمت‌ها در بازار مسکن، رزم‌حسینی: شرایط برای افزایش صادرات فراهم است، ارزش تجارت جهانی امسال ۹ درصد سقوط می‌کند، از بازار مرغ و تخم مرغ چه خبر؟، استیضاح وزیر اقتصاد کلید خورد و ایجاد پنجره واحد برای واردات کالا از طریق صادرات نفت را در بر دارد.
۱۳۹۹/۰۷/۰۸
تغییرات محاسبه نسبت دارایی در بانک‌های ترکیه
سیاست‌گذار بانکی ترکیه در تلاش برای افزایش ارزش لیر، محاسبه نسبت دارایی برای بانک‌های سپرده را از ۹۵ درصد به ۹۰ درصد و برای بانک‌های مشارکتی از ۷۵ درصد به ۷۰ درصد کاهش داد. به گزارش ایبنا به نقل از آناتولی، ترکیه به‌عنوان بخشی از تلاش برای عادی‌سازی شرایط، نسبت دارایی را کاهش می‌دهد. مطابق برنامه‌های پیش‌بینی شده، تصمیم برای اجرایی شدن از اول اکتبر گرفته شده است.
شکست اردوغان از نرخ بهره
۱۳۹۹/۰۷/۰۶ / رجب طیب اردوغان / رئیس جمهور ترکیه / اقتصاد ترکیه / سیاست ها پولی دولت ترکیه
شکست اردوغان از نرخ بهره
بررسی روند ارزش لیر در برابر دلار نشان می‌دهد که در سال ۲۰۱۸ این مقدار به پایین‌ترین سطح خود رسید و از آن زمان به بعد بانک مرکزی و دولت این کشور به منظور کاهش تبعات اقتصادی این بحران ارزی، مجبور به تزریق ده‌ها میلیارد دلار ارز به بازار شدند. از طرفی بانک مرکزی با روی کار آمدن رئیس جدید خود و بدون توجه به توصیه‌های کارشناسان نرخ بهره را به سرعت کاهش داد تا با استفاده از این سیاست پولی، باعث بهبود وضعیت اقتصاد شود.
تقویت لیر با عقب نشینی بانک مرکزی ترکیه
۱۳۹۹/۰۷/۰۴ / لیر ترکیه / ترکیه
تقویت لیر با عقب نشینی بانک مرکزی ترکیه
ایسنا نوشت: تصمیم بانک مرکزی ترکیه با افزایش نرخ بهره باعث تقویت ارزش لیر شد.
۱۳۹۹/۰۷/۰۲
تنگنای بانک‌مرکزی ترکیه در بحبوحه افت بی‌سابقه ارزش لیر
لیر ترکیه با ادامه روند افت ارزش خود در سه‌شنبه به پایین‌ترین سطح رسید و این درحالی است که سرمایه‌گذاران در حال سبک و سنگین‌کردن توانایی بانک‌مرکزی این کشور برای ریشه‌کن کردن این تنزل هستند.
۱۳۹۹/۰۷/۰۱ / سقوط ارزش لیر ترکیه / لیر ترکیه
سقوط لیر ترکیه رکورد زد
به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، پس از چندین بار هشدار اتحادیه اروپا به ترکیه بر سر مساله لیبی، این اتحادیه یک شرکت ترک را به اتهام فروش سلاح به لیبی تحریم کرد. این تحریم که نخستین اقدام جدی اروپایی ها ضد ترکیه نیز محسوب می شود، پس از آن صورت گرفت که پارلمان اروپا خواستار تحریم ترکیه بر سر حفاری اکتشافی گاز در دریای مدیترانه و مساله لیبی شده بود.  
۱۳۹۹/۰۶/۲۹ / اقتصاد / بانک مرکزی / پول / ترکیه / دلار
سقوط ارزش لیر و تب خرید دلار در ترکیه
تاکید اقتصاد امریکا بر نرخ بهره اندک و تاکید بانک مرکزی اروپا و ژاپن بر نرخ بهره منفی و همچنین ادامه انتشار پول برای کمک به اقتصاد جهان در شرایط کرونا،
۱۳۹۹/۰۶/۲۶
ریزش‌های لیر تمامی ندارد
ارزش لیر در برابر دلار بار دیگر کاهش یافت. به گزارش «ایسنا» به نقل از رویترز، سایه تحولات سیاسی بر بازار ارز ترکیه کماکان سنگینی می‌کند و پس از جدال لفظی شدید با یونان، ترکیه دومین کشتی اکتشافی را به مدیترانه اعزام کرده است. وزیر خارجه آمریکا و برخی از مقامات اروپایی از این اقدامات ابراز نگرانی کرده‌اند و برخی از مقامات اروپایی نسبت به اعمال تحریم‌هایی ضد ترکیه در صورت تداوم روند کنونی هشدار داده‌اند.
۱۳۹۹/۰۶/۲۰ / بهزیستی / ترکیه / کشورهای اروپایی / گاز / لیبی
رویداد
ارزش لیر ترکیه بار دیگر به کمترین سطح تاریخی خود رسید. به گزارش رویترز، تنش‌ها بین ترکیه و کشورهای اروپایی بر سر مسائل مختلف از لیبی و شمال آفریقا گرفته تا حفاری گاز در دریای مدیترانه شدت گرفته است.
نتیجه بی‌توجهی اردوغان به توصیه اقتصاددانان؛ سقوط لیر به بی‌ارزش‌ترین سطح تاریخی خود
۱۳۹۹/۰۶/۱۷ / ترکیه / تورم / دلار / رجب طیب اردوغان / ذخایر طلا
نتیجه بی‌توجهی اردوغان به توصیه اقتصاددانان؛ سقوط لیر به بی‌ارزش‌ترین سطح تاریخی خود
اقتصادنیوز : ارزش لیر ترکیه از ابتدای سال‌جاری میلادی تاکنون بیش از ۲۰ درصد سقوط کرده است. نسبت دلار به لیر به رقم ۴۴/ ۷ رسید که بیشترین رقم تاریخی آن است.
لیر در یک قدمی‌ کمترین سطح تاریخی‌اش ایستاد
۱۳۹۹/۰۶/۰۴ / لیر ترکیه / ترکیه / ایران و ترکیه
لیر در یک قدمی‌ کمترین سطح تاریخی‌اش ایستاد
ایسنا نوشت: ارزش لیر به یک قدمی کمترین سطح تاریخی خود رسید.
۱۳۹۹/۰۶/۰۲
لیر تقویت شد
ارزش لیر ترکیه پس از عقب‌نشینی بانک مرکزی از افزایش نرخ بهره بالا رفت. به گزارش «ایسنا» به نقل از تریدینگ اکونومیکس، بانک مرکزی ترکیه اعلام کرد نرخ بهره را بدون تغییر و در سطح 25/ 8 درصد حفظ خواهد کرد. این تصمیم که احتمالا بی‌تاثیر از فشار تورمی ماه‌های اخیر روی لیر نبوده، در شرایطی صورت گرفت که شماری از فعالان بازار انتظار کاهش مجدد نرخ بهره را داشتند.
ایرانی‌ها رتبه اول خرید مسکن در ترکیه
۱۳۹۹/۰۶/۰۱ / حضور ایرانی‌ها در ترکیه / خرید ملک در ترکیه / سفر به ترکیه
ایرانی‌ها رتبه اول خرید مسکن در ترکیه
روزنامه فرهیختگان نوشت: در اوایل سال 2010 هر 1.5 لیر ترکیه معادل یک دلار آمریکا بود که این میزان تا سال 2017 به 3.5 لیر و تا اوایل سال 2018 به 3.7 لیر رسید. در آن روزها دولت ترکیه با مشاهده افت قابل‌توجه ارزش لیر، در سپتامبر 2018 تصمیماتی را برای حفظ ارزش پول ملی خود گرفت که یکی از مهم‌ترین این تصمیمات، تسهیل شرایط سرمایه‌گذاری خارجی در این کشور بود. این شرایط 6گانه که در ادامه به آنها پرداخته‌شده، نشان از عزم جدی مسئولان ترکیه برای جذب سرمایه‌گذاری خرد اشخاص حقیقی و حقوقی در کشورهای همسایه و همچنین شهروندان مقیم ترک در کشورهای مختلف بوده است.
راهکارهای فرا روی ایران و ترکیه برای مقابله با تحریم های آمریکا
۱۳۹۹/۰۵/۲۸
راهکارهای فرا روی ایران و ترکیه برای مقابله با تحریم های آمریکا
کارشناسان اقتصادی ترکیه ای در گفتگو با مهر ضمن ارزیابی دلایل کاهش ارزش لیر ترکیه در مقابل دلار آمریکا بر اهمیت روابط سیاسی و اقتصادی تهران و آنکارا تاکید کردند.
افت ارزش لیر برای چهارمین روز متوالی
۱۳۹۹/۰۵/۲۷ / لیر ترکیه / اقتصاد ترکیه / ارزش پول ملی
افت ارزش لیر برای چهارمین روز متوالی
لیر ترکیه برای چهارمین روز متوالی تضعیف شد؛ نشانه‌ای حاکی از آنکه تلاش‌های بانک مرکزی این کشور به منظور ریشه‌کن کردن افت ارزش ارز به در بسته خورده است.
ادامه روزهای بد لیر
۱۳۹۹/۰۵/۲۷ / لیر ترکیه
ادامه روزهای بد لیر
ارزش لیر در برابر دلار به کمترین سطح خود رسید.
گزارش|اقتصاد ترکیه، از «خطرات یک قروشی» تا «باد مصنوعی»
۱۳۹۹/۰۵/۲۱ / ترکیه
گزارش|اقتصاد ترکیه، از «خطرات یک قروشی» تا «باد مصنوعی»
منتقدین، مدیریت غلط دولت را اصلی‌ترین دلیل کاهش ارزش لیره ترکیه می‌دانند اما رئیس جمهور معتقد است که اقتصاد ترکیه با بادهای مصنوعی به لرزه درنمی‌آید.
نشریات ترکیه| بحران در بازارها/بن‌سلمان برای کشتن مخالفینش تیمی به کانادا فرستاد
۱۳۹۹/۰۵/۱۸ / ترکیه
نشریات ترکیه| بحران در بازارها/بن‌سلمان برای کشتن مخالفینش تیمی به کانادا فرستاد
کاهش ارزش لیره در برابر دلار تیتر مشترک اغلب روزنامه‌های امروز ترکیه است.
لیر در مقابل دلار تاب نیاورد
۱۳۹۹/۰۵/۱۷
لیر در مقابل دلار تاب نیاورد
ارزش لیر ترکیه در برابر دلار به کمترین سطح تاریخ خود رسید.
ارزپاشی ۷ میلیارد دلاری اردوغان در ۷ روز
۱۳۹۹/۰۵/۱۳ / سقوط ارزش لیر ترکیه
ارزپاشی ۷ میلیارد دلاری اردوغان در ۷ روز
براساس محاسبات فایننشال‌تایمز خالص ذخایر ترکیه وارد محدوده منفی شده است. کسری ۳۲ میلیارد دلاری در ذخایر ارزی ترکیه به‌شدت نگران‌کننده خواهد بود. در چنین شرایطی ترکیه در شرایط سختی قرار گرفته و سوال اینجا است که این روند تا کجا دوام خواهد یافت؟
۱۳۹۹/۰۴/۲۶
ریزش دوباره لیر
ارزش لیر در برابر ارزهای مهم جهانی کاهش یافت. به گزارش «ایسنا» به نقل از تریدینگ اکونومیکس، همزمان با افزایش شمار مبتلایان به کرونا در ترکیه و جهان که احتمالا به کاهش بیش از پیش گردشگر ورودی به این کشور منجر می‌شود، ارزش لیر در برابر بسیاری از ارزهای مهم جهانی کاهش یافت. یکی دیگر از دلایل کاهش ارزش لیر نگرانی معامله‌گران از تغییر شرایط لازم برای احراز سمت قائم‌مقامی رئیس بانک مرکزی ترکیه است که در قانون جدید، الزام داشتن حداقل ۱۰ سال سابقه مدیریت ارشد بانکی حذف شده است و فعالان بازار نگرانند این کار باعث سلطه بیشتر دولت در سیاست‌گذاری‌های بانک مرکزی شود.
۱۳۹۹/۰۴/۲۲
استعفا نمی‌دهم
«حسان دیاب» نخست‌وزیر لبنان روز شنبه تاکید کرد که دولت وی استعفا نخواهد داد و با تمام توان مسیر خود را برای حل مشکلات مردم لبنان ادامه می‌دهد.به گزارش پایگاه خبری النشره، دیاب درپی گفت‌وگو با «عبداللطیف دریان‌ علی» مفتی اهل سنت لبنان با تاکید بر عدم استعفای دولت خود، خاطر نشان کرد که دولت لبنان با تمام توان در تلاش است مشکلات اقتصادی لبنانی‌ها را کاهش دهد.نخست‌وزیر لبنان تاکید کرد که تمام اقدامات لازم برای حل مشکلات اقتصادی از جمله اعطای کمک‌های مالی و بسته‌های غذایی به خانوارهای نیازمند، تخصیص هزار و ۲۰۰ میلیارد به بخش کشاورزی و صنایع و تهیه پیشنویس قانون حمایت ۵۰۰ میلیاردی از مدارس در حال انجام است.وی درپی حواشی پیش‌آمده درخصوص اظهارات مداخله‌جویانه سفیر آمریکا در بیروت و حکم دادگاه لبنان علیه …
لبنان باز هم درگیر اعتراضات شد
۱۳۹۹/۰۴/۱۱ / لبنان
لبنان باز هم درگیر اعتراضات شد
ایسنا نوشت: تعدادی از مناطق لبنان همچنان شاهد تظاهرات گسترده مردم و بسته شدن مسیرها در اعتراض به وضعیت اقتصادی به ویژه کاهش ارزش لیره در مقابل افزایش قیمت دلار و قطعی برق در بیشتر مناطق است.
ادامه اعتراضات لبنانی‌ها علیه گرانی و قطعی برق
۱۳۹۹/۰۴/۱۱ / اعتراضات لبنان
ادامه اعتراضات لبنانی‌ها علیه گرانی و قطعی برق
تعدادی از مناطق لبنان همچنان شاهد تظاهرات گسترده مردم و بسته شدن مسیرها در اعتراض به وضعیت اقتصادی به ویژه کاهش ارزش لیره در مقابل افزایش قیمت دلار و قطعی برق در بیشتر مناطق است.
استعفای مدیرکل وزارت دارایی لبنان
۱۳۹۹/۰۴/۰۹ / لبنان
استعفای مدیرکل وزارت دارایی لبنان
همزمان با تداوم اعتراضات در لبنان علیه اوضاع اقتصادی و کاهش ارزش لیره در مقابل دلار، مدیرکل وزارت دارایی این کشور امروز (دوشنبه) از سمتش استعفا کرد.
خط و نشان حزب‌الله و آمریکا در بیروت
۱۳۹۹/۰۴/۰۹
خط و نشان حزب‌الله و آمریکا در بیروت
سیاوش فلاح پور_خبرنگار جامعه لبنان در تمام ابعاد به مرز بحران و حتی فراتر از آن، فروپاشی رسیده است. وضعیت اقتصادی این کشور حتی از دوران جنگ داخلی در دهه 80نیز وخیم‌تر است. هر روز کالاهای بیشتری به لیست مواد کمیاب در بازار اضافه شده و قدرت خرید مردم نیز با سقوط بی‌سابقه ارزش لیر به‌طور مداوم کمتر می‌شود. از سوی دیگر، قوی‌ترین ائتلاف‌های سیاسی که ساختار قدرت در این کشور را طی 3دهه گذشته شکل داده بودند، حالا برای نخستین‌بار، با خطر فروپاشی از درون روبه‌رو شده‌اند؛ از تنش‌های میان حزب‌الله با جنبش …
رییس مجلس لبنان خواستار اعلان وضعیت فوق العاده به دلیل سقوط ارزش پول ملی در کشورش شد
۱۳۹۹/۰۴/۰۴
رییس مجلس لبنان خواستار اعلان وضعیت فوق العاده به دلیل سقوط ارزش پول ملی در کشورش شد
 "نبیه بری" رییس مجلس لبنان در پی کاهش شدید ارزش پول ملی (لیره)، خواستار اعلام وضعیت فوق العاده در کشورش شد. نبیه بری روز چهارشنبه گفت: فروپاشی مشکوک ارزش لیره در قبال دلار آمریکا ایجاب می‌کند که دولت، بانک مرکزی و اتحادیه بانکداران وضعیت فوق العاده اعلام و در تمامی اقداماتی که تاکنون برای حمایت از پول ملی اتخاذ شده، تجدید نظر کنند.
روسیه: تحریم‌های آمریکا به مردم سوریه ضربه می‌زند
۱۳۹۹/۰۳/۲۹
روسیه: تحریم‌های آمریکا به مردم سوریه ضربه می‌زند
وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد: قانون سزار (قیصر) آمریکا و تحریم‌های مرتبط با آن که ادعا می‌شود در دفاع از مردم سوریه است در واقع به مردم این کشور ضربه می‌زند. در بیانیه گفته شده است: واشنگتن بخوبی اطلاع دارد که تحریم‌های یکجانبه این کشور علیه سوریه که از چند سال پیش وضع شده و با قانون سزار محدودیت‌های جدید به آن افزوده می‌شود باعث کاهش ارزش لیره سوریه وافزایش بهای سوخت، مواد غذایی و کالا‌ها و مایحتاج عمومی در این کشور شده است.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •