چهارشنبه, ۸ بهمن, ۱۳۹۹ / 27 January, 2021
ارزش پول ملی ایران
موسویان: متحدان منطقه‌ای آمریکا برجام را بزرگترین تهدید علیه خود می‌دانند / ارزش پول ملی ایران با برجام و بدون برجام، واقعیات را نشان می‌دهد
۱۳۹۹/۰۷/۲۸
موسویان: متحدان منطقه‌ای آمریکا برجام را بزرگترین تهدید علیه خود می‌دانند / ارزش پول ملی ایران با برجام و بدون برجام، واقعیات را نشان می‌دهد
سید حسین موسویان تاکید کرد: برجام مزایای بزرگ متعددی برای ایران داشت که مهمترین آن فراهم شدن زمینه خروج کامل ایران از فصل هفت منشور سازمان ملل به عنوان تهدید صلح و امنیت جهانی، پذیرش غنی‌سازی و آب سنگین ایران، لغو ۶ قطعنامه مهلک اجماعی شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران، آغاز روند رفع محدودیت‌های تسلیحاتی و موشکی علیه ایران بود.
دستور فوری روحانی به وزارتخانه ها برای کنترل قیمت کالاهای اساسی
۱۳۹۹/۰۷/۱۵ / ارزش پول ملی ایران / بحران اقتصادی ایران / دستور فوری / قیمت کالاهای اساسی / کالاهای اساسی / کنترل قیمت
دستور فوری روحانی به وزارتخانه ها برای کنترل قیمت کالاهای اساسی
شفقنا- روحانی با بیان اینکه ملت ایران پس از دهه های متمادی دشمنی آمریکا انتظار و توقعی جز آنچه امروز می کند، ندارد، افزود: این ملت از کشورهایی که به صورت ناخواسته با این تحریم ها همراهی می کنند،...
در جنگ اقتصادی، پول ملی هدف قرار می‌گیرد/ ۵ عامل بر ارزش پول ملی تاثیرگذار است/ راهکار تقویت ارزش پول ملی چیست؟
۱۳۹۹/۰۷/۱۴
در جنگ اقتصادی، پول ملی هدف قرار می‌گیرد/ ۵ عامل بر ارزش پول ملی تاثیرگذار است/ راهکار تقویت ارزش پول ملی چیست؟
در سال‌های اخیر ارزش پول ملی ایران به شدت تضعیف شده است و رهبر انقلاب تقویت پول ملی را یکی از دغدغه‌های مهم اقتصادی اعلام کرده اند. چرا موضوع تضعیف ارزش پول ملی مهم است؟ و به چه دلیل در این سال‌ها ارزش پول ملی تضعیف شده است؟ راهکار‌های تقویت پول ملی در شرایط تحریمی چیست؟
پدیده نو ظهور در ایران
۱۳۹۹/۰۷/۱۳
پدیده نو ظهور در ایران
پایین آمدن ارزش پول ملی ایران موجب پدید آمدن میلیونرهای فقیر شده است.
‏روایت رئیس بانک مرکزی از کاهش ۳۵۰۰ برابری ارزش پول ملی
۱۳۹۹/۰۶/۱۲
‏روایت رئیس بانک مرکزی از کاهش ۳۵۰۰ برابری ارزش پول ملی
رئیس بانک مرکزی با بیان اینکه شرایط کنونی زمان مناسبی برای حذف ۴ صفر از پول ملی است گفت: از سال ۱۳۵۰ تا امروز ارزش پول ملی ایران ۳ هزار و ۵۰۰ برابر کاهش یافته است در حالی که بالاترین پول ما در آن زمان که هزار تومان بود در حال حاضر به ۵۰ هزار تومان افزایش یافته است.
تاثیر انتخابات آمریکا بر ایران
۱۳۹۹/۰۵/۲۹ / انتخابات / ایران / آمریکا / 2020 / ترامپ / بن سلمان / نتانیاهو / پمپئو
تاثیر انتخابات آمریکا بر ایران
اما اگر روند سقوط ارزش پول ملی ایران، تورم، بیکاری و... تداوم یابد، برگ برنده را به دستان جناح تندرو آمریکا خواهد داد. «وحدت ملی» موثرترین عامل بعدی در این کارزار است.
حقوق ماهانه کارگر ایرانی به زیر ۱۰۰ دلار رسید + اینفوگرافیک
۱۳۹۹/۰۴/۲۰
حقوق ماهانه کارگر ایرانی به زیر ۱۰۰ دلار رسید + اینفوگرافیک
بررسی‌ها نشان می‌دهد شوک‌های ارزی در سه سال اخیر که به کاهش ارزش پول ملی ایران انجامیده، «قیمت واقعی» دستمزدها را به ‌شدت کاهش داده است.
دلار گران نشده، ارزش پول ملی ایران کاهش یافته است
۱۳۹۹/۰۲/۲۸ / قیمت دلار / دلار
دلار گران نشده، ارزش پول ملی ایران کاهش یافته است
یک فعال بخش خصوصی معتقد است کاهش ارزش پول ملی ناشی از افزایش نرخ تورم و دیگر شاخص‌های مهم اقتصادی کشور است و در شرایط فعلی با افزایش انتظارات تورمی احتمالا در آینده نزدیک قیمتها همچنان افزایشی باشند.
۱۳۹۹/۰۲/۱۰
بحران نقدینگی در صنف طلافروشان
بازار طلا در ایران از آن بازارهایی است که تقریباً همیشه پاخور خوبی داشته است. نزولی شدن ارزش پول ملی از دلایلی است که باعث شده مردم برای حفظ دارایی‌هایشان وارد این بازار شوند، اما در روزهای گذشته اتفاقی بی‌سابقه در این بازار افتاده است و عمده مراجعان قصد فروش اندوخته طلای خود را دارند. جذابیتی که طلا دارد باعث شده تا بازارش در سراسر دنیا به یکی از بازار‌های اصلی سرمایه‌گذاری بدل شود، اما این بازار سال‌هاست که برای ایرانیان از جذابیتی دوچندان برخوردار است. بعید است کسی تاریخ دقیقش را بداند، اما می‌توان حدس زد از همان وقتی که حالِ اقتصاد ایران رو به وخامت گذاشت پاخور بازار زرگران هم رو به فزونی گذاشت. به گزارش اقتصاد۲۴، دلیل این امر می‌تواند روند تنزلی باشد که ارزش پول ملی ایران در چند دهه گذشته …
۱۳۹۸/۱۲/۰۵
سکان گردشگری ایران در دست «کرونا»
زهرا داستانی«کرونا» پیش‌بینی‌های مسئولان برای بالا رفتن درآمد حاصل از گردشگری در ایران را با شکست روبه‌رو کرد. درآمدی که قرار بود جایگزین درآمد نفتی کاسته شده ایران به واسطه تحریم‌های آمریکا باشد. این درآمد اما تنها به واسطه تکیه بر جذب گردشگران خارجی به ایران امکان‏پذیر بود. گردشگرانی که چینی‌ها سهم قابل توجهی از آنها را تشکیل می‌دادند و حالا نه تنها مرزهای ایران بر روی آنها بسته شده بلکه با قرار گرفتن ایران در لیست کشورهای ناقل بیماری کووید 19 با ثبت 43 مورد قطعی کروناویروس و مرگ 8 تن تا روز 4 اسفند بیشتر مرزها و سفرهای هوایی ایران با کشورهای دیگر مسدود شده است. اگرچه همیشه مسئولان از صنعت گردشگری به عنوان یکی از گشایش‌گران گره اقتصادی در کشور یاد کرده‌اند اما همیشه این صنعت مورد بی‌مهری و …
۱۳۹۸/۱۱/۱۹
منطقه آزاد ارس به بازار محلی همسایگان تبدیل شده است
تهران - ایرنا - مدیر عامل منطقه آزاد ارس اعلام کرد که به دلیل کاهش ارزش پول ملی ایران، این منطقه تبدیل به یک بازار محلی برای همسایگان شده است.
۱۳۹۸/۱۰/۱۴ / تورم / لیبرالیسم / رکود / نشر علم / علی دینی ترکمانی / رکود تورمی / ارزش پول ملی / افزایش قیمت ارز / نوسانات ارزی / نئولیبرالیسم
دلایل رکود تورمی و سقوط ارزش پول ملی ایران در کتاب تازه علی دینی ترکمانی
کتاب"اقتصاد ایران؛ رکود تورمی و سقوط ارزش پول ملی" نوشته علی دینی ترکمانی (عضو هیئت علمی موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی) منتشر شد.
۱۳۹۸/۱۰/۱۰ / استانی-اقتصادی / کاهش ارزش پول ملی / صادرات / اتاق بازرگانی
از فرصت کاهش ارزش پول ملی به درستی استفاده نشد
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان مرکزی گفت: ارزش پول ملی ایران در دو سال گذشته به یک سوم کاهش یافت ولی صادرات کشور به ۲۰ درصد رشد هم نرسید.
۱۳۹۸-۰۸-۱۸
افزایش عرضه ارزهای خانگی
ارزش پول ملی ایران از 20اردیبهشت تاکنون 25درصد تقویت شده و از شهریورماه تاکنون به ثبات رسیده، رئیس‌کل بانک مرکزی می‌گوید: ثبات نسبی بازار ارز ادامه دارخواهد بود. به گفته عبدالناصر همتی نشانه درستی این ادعا آن است که بانک مرکزی روزانه میلیون‌ها یورو از ارزهای خانگی عرضه شده را از بازار جمع‌آوری می‌کند.
۱۳۹۸/۰۷/۱۲
بلومبرگ: ارزش ریال ایران به رغم تشدید تحریم‌ها در حال بازگشت است / اقدامات ایران برای حفظ ذخایر ارزی و راه اندازی سامانه مبادله ارز خارجی، وضعیت پول ملی را بهبود بخشید
بلومبرگ با اشاره به افزایش ۴۰ درصدی ارزش پول ملی ایران طی ماه های اخیر نوشت: به رغم تشدید تحریم های آمریکا و در پی برخی اقدامات از سوی ایران برای حفظ ذخایر ارزی و راه اندازی سامانه مبادله ارز خارجی، وضعیت پول ملی ایران رو به بهبودی گذاشته است.
۱۳۹۸/۰۷/۱۲
بلومبرگ: ارزش ریال ایران به رغم تشدید تحریم‌ها در حال بازگشت است
بلومبرگ با اشاره به افزایش 40 درصدی ارزش پول ملی ایران طی ماه های اخیر نوشت: به رغم تشدید تحریم های آمریکا و در پی برخی اقدامات از سوی ایران برای حفظ ذخایر ارزی و راه اندازی سامانه مبادله ارز خارجی، وضعیت پول ملی ایران رو به بهبودی گذاشته است.
۱۳۹۸/۰۷/۰۷
کاهش 3500 برابری ارزش پول ملی از 1350
رئیس بانک مرکزی ضمن اشاره به اینکه ارزش پول ملی ایران از سال 1350 تاکنون 3500 برابر کاهش یافته، هزینه تغییر اسکناس و کاهش صفر را سالیانه سی میلیارد تومان برآورد کرده و تاکید کرده این کار تاثیری در اقتصاد ندارد و تنها مبادلات بانکی و پولی را ساده و راحت‌تر می‌کند. این گزارش را در این زمینه می‌بینید.
۱۳۹۸/۰۶/۱۶
طنز تلخ درآمد مازاد خانوار
امیر داداشی: رشد چهار برابری تورم، بازگشت تحریم‌ها و رکوردشکنی‌های نرخ ارز در سال ۹۷ دست به دست هم دادند تا ارزش پول ملی ایران سقوط تاریخی را تجربه کند. پس از این اتفاقات بود که دومینوی گرانی کالاهای مختلف شروع به حرکت کرد و از کالاهای اساسی تا کالاهای...
۱۳۹۸/۰۶/۱۲
سهم بسیار اندک ایران از گردشگری جهان
رئیس اتاق بازرگانی ایران معتقد است با وجود ظرفیت بالایی که زیرساخت‌ها و آثار تاریخی و جغرافیایی ایران دارد، سهم ما از این صنعت جهانی بسیار محدود است.به گزارش ایسنا، غلامحسین شافعی صبح روز (دوشنبه) در نشست اعضای اتاق بازرگانی ایران با سرپرست وزارت میراث فرهنگی، تشریح کرد: آمارها و بررسی‌های جهانی نشان می‌دهد که امروز سهم گردشگری از تجارت کل دنیا به حدود هفت درصد رسیده است. این در حالی است که ایران با وجود در اختیار داشتن جاذبه‌های گردشگری مختلف تنها نیم درصد از کل این صنعت مهم جهانی را به خود اختصاص داده است.به گفته وی، امروز درآمد صنعت گردشگری با حوزه‌هایی همچون نفت و خودرو مقایسه می‌شود و این در حالی است که میزان ارزش افزوده خلق شده در گردشگری قابل مقایسه با هیچ یک از این صنایع نیست.رئیس اتاق …
۱۳۹۸/۰۶/۰۲
جای خالی آژانس‌های ادبی
حضور در بازار جهانی نشر، درآمد ارزی و مسیرهای درآمدزایی تازه‌ای برای ما ایجاد خواهد کرد؛ زیرا کاهش ارزش پول ملی ایران، زمینه مساعدی برای افزایش صادرات خدمات و کالاهای فرهنگی ایجاد کرده است.
۱۳۹۸/۰۶/۰۲
ارزش پول ملی ایران در ۸ ماه گذشته ۴۰ درصد تقویت شده است
همشهری آنلاین: رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه در طول هشت ماه گذشته ارزش پول ملی ما مجدداً ۴۰ درصد تقویت شده است، تاکید کرد: اکنون بر نرخ ارز کنترل داریم و ثبات نسبی بر بازار ارز حاکم شده است.
۱۳۹۸/۰۴/۱۲
خروج افغان‌ها کدام بخش اقتصاد را تهدید می‌کند؟
خروج افغان‌ها از ایران سرعت گرفته است، ریزش ارزش پول ملی ایران از یک سو و رکود حاکم بر فضای اقتصادی از سوی دیگر مهاجران افغان را در تنگنا قرار داده است.
۱۳۹۸/۰۴/۱۲
رویارویی ایران با فرصت‌های شغلی خالی در عین بحران بیکاری
خروج افغان‌ها از ایران سرعت گرفته است، ریزش ارزش پول ملی ایران از یک سو و رکود حاکم بر فضای اقتصادی از سوی دیگر مهاجران افغان را در تنگنا قرار داده است.
۱۳۹۸/۰۴/۰۹
ویلموتس:اگر جنگ هم بشود، سرمربی ایران می‌مانم
ایران نه کشور خطرناکی است و نه در جنگ است. با اینکه تحریم‌ها ایران را آزار می‌دهد و ارزش پول ملی ایران را کاهش داده، ولی من آنجا احساس ناامنی نکردم. من اهل سیاست نیستم. حتی اگر جنگی در بگیرد، فوتبال همچنان وجود خواهد داشت.
۱۳۹۸/۰۲/۲۸
در حق مستاجران ظلم شده ‌است
وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در حق مستاجران ظلم شده است، گفت: در بخش مسکن تمام سعی‌مان این است که حرف هیجانی و بدون پشتوانه زده نشود و اقدام و عمل در دستور کارمان است و روی آن مصمم هستیم.به گزارش ایلنا، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی درباره وضعیت بازار مسکن، اظهار کرد: بدون شک باید حواس‌مان باشد منشا هر حرکت و هر پتانسیلی که یک جریان را می‌سازد خوب شناسایی کرده و با تحلیلی درست برای آن تصمیم‌گیری شود. شاید وقتی این حرف از سوی یک مقام دولتی زده شود برخی آن را یک فرافکنی بدانند، اما حقیقت امر این است که آمریکایی‌ها وقتی نتوانستند اهداف تحمیلی خودشان را به دست بیاورند و ناکام ماندند ایران را وارد جنگ اقتصادی کردند. هدف آنها در این جنگ اقتصادی صفر کردن ارزش پول ملی ایران است.وزیر راه و شهرسازی …
۱۳۹۸/۰۲/۰۲
پول ملی ایران در عصر ساسانی، معتبرترین ارز آسیا بود/ آزادی‌های دینی در ایران گسترده‌تر از روم بود
تورج دریایی (استاد دانشگاه آکسفورد) می‌گوید: ارزش پول ملی ایران در عصر ساسانی به حدی بالا بود که از چین تا مدیترانه، به راحتی به عنوان ارز معتبر مبادله می‌شد.…
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •