پنجشنبه, ۲۹ آبان, ۱۳۹۹ / 19 November, 2020
ارزهای صادراتی
۱۳۹۹/۰۸/۱۹
بازار جدید ارز
تنگنای تحریم و نیاز بالای اقتصاد ایران به آن‌سوی مرزها برای تداوم حیات ‌بخش تولید، سیاست تازه‌ای را در دستور کار ستاد هماهنگی اقتصادی دولت قرار داده است. در این طرح که جزئیات آن به تازگی از سوی وزارت صمت ابلاغ شده، دو هدف عمده یعنی بازگرداندن ارزهای صادراتی و تامین مواد اولیه برای تولید در دستور کار سیاست‌گذار قرار گرفته است. در همین راستا، چند روز پیش معاون اقتصادی رئیس‌جمهور در ابلاغیه‌ای 14بندی تصمیمات جدید ارزی و تجاری ستاد هماهنگی اقتصادی دولت را ابلاغ کرد.
تسهیل تأمین مواد اولیه تولید با مصوبه تهاتر کالا و واردات در مقابل صادرات
۱۳۹۹/۰۸/۱۳
تسهیل تأمین مواد اولیه تولید با مصوبه تهاتر کالا و واردات در مقابل صادرات
زادبوم، رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران با بیان جزئیاتی از مصوبه جدید دولت و رویه جدید واردات و صادرات تهاتری کالا گفت: بر اساس مصوبه جدید دولت، صادرکنندگان می‌توانند برای رفع تعهدات خود با یک واردکننده یا یک تأمین‌کننده کالا تهاتر و برای واردات کالا اقدام کنند. به گفته وی طبق این مصوبه کلیه گمرکات موظف شدند در زمینه ترخیص کالاهای وارداتی از محل ارز متقاضی یا ارزهای صادراتی نیز اقدام کنند.
کالا‌های ضروری در اولویت ثبت سفارش قرار گرفتند
۱۳۹۹/۰۸/۱۰ / ارزهای صادراتی / علیرضا رزم حسینی / گمرک ایران / منابع ارزی
کالا‌های ضروری در اولویت ثبت سفارش قرار گرفتند
وزیر صمت با اعلام آغاز ثبت سفارش ارز متقاضی از این هفته، گفت: در ستاد هماهنگی اقتصادی دولت مصوب شد مدیریت ثبت سفارش در وزارت صمت انجام شود که این موضوع انجام شد و ما کالا‌های ضروری را در اولویت ثبت سفارش قرار دادیم. نوشته کالا‌های ضروری در اولویت ثبت سفارش قرار گرفتند اولین بار در تجارت‌نیوز پدیدار شد.
۱۳۹۹/۰۸/۱۰
خبرخوان
توضیحات همتی درباره مقررات جدید بازگشت ارزهای صادراتی
اظهارات رئیس کل بانک مرکزی درباره مقررات جدید بازگشت ارزهای صادراتی
۱۳۹۹/۰۸/۰۹ / ارز - بازار داخلی / بانک مرکزی / دلار آمریکا
اظهارات رئیس کل بانک مرکزی درباره مقررات جدید بازگشت ارزهای صادراتی
عبدالناصر همتی گفت: همانگونه که قبلا اعلام و پیش بینی می‌شد، عرضه ارز در سامانه نیما به سرعت افزایش یافته و روند معاملات حواله‌های ارزی رشد خوب و قابل توجهی پیدا کرده است. در بسته جدید در کنار توسعه روش واردات در مقابل صادرات و واردات در مقابل ارز اشخاص، بر تقویت سامانه نیما به عنوان محور مبادلات مربوط به حواله ارزی تأکید شده است.
دستگیری ۱۹ نفر از شبکه مجرمانه ارزهای صادراتی
۱۳۹۹/۰۸/۰۷
دستگیری ۱۹ نفر از شبکه مجرمانه ارزهای صادراتی
یک منبع آگاه گفت: ۱۹ نفر از افراد اصلی شبکه مجرمانه‌ای که با استفاده از افراد کم بضاعت کالا صادر می‌کردند و ارز خود را به کشور باز نمی‌گرداندند دستگیر شدند.
۱۳۹۹/۰۸/۰۵ / بانک مرکزی / بخش خصوصی / جامعه / خواب / دلار
واکنش بخش خصوصی به سخنان «همتی»
تیرماه سال جاری، رییس‌کل بانک مرکزی اعلام کرد 27 میلیارد دلار از ارزهای صادراتی به کشور بازنگشته و اینگونه، هجمه‌ای به سوی صادرکنندگان روانه شد و حتی عنوان خائن نیز در مورد آنها مطرح شد.
متخلفان برگشت ارزهای صادراتی همچنان در ابهام!
۱۳۹۹/۰۸/۰۳ / اتاق بازرگانی / ارز صادراتی / عدم بازگشت ارز صادراتی به کشور
متخلفان برگشت ارزهای صادراتی همچنان در ابهام!
به گزارش ایسنا، برگشت ارزهای صادراتی به چرخه اقتصادی کشور یکی از موضوعات حائز اهمیت اقتصادی است که می‌تواند تاثیر قابل توجهی در تامین و عرضه ارز در بازار و به تبع آن، ثبات قیمت ارز داشته باشد. از آنجا که در ماه‌های ابتدایی امسال قیمت‌ها در بازار ارز صعودی بود، یکی از دلایل این افزایش برنگشتن ارزهای صادراتی خوانده شد که برای ساماندهی بازار ارز سخت‌گیری بیشتری برای رفع تعهدات ارزی صورت گرفت؛ به‌گونه‌ای که لغو صدور کارت‌های بازرگانی، انتشار اسامی متخلفان در رسانه‌ها و ورود قوه قضائیه به این موضوع از جمله این اقدامات بود. 
۱۳۹۹/۰۸/۰۱
صادرات غیرنفتی شریان اصلی اقتصادی در سال جهش تولید است
آذربایجان شرقی - فلاح: رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی با اشاره به افزایش ۲۸ درصدی میزان صادرات و رشد ۱۰۰ درصدی ارزش صادرات غیرنفتی استان در پایان شهریورماه سالجاری نسبت به زمان مشابه سال قبل، صادرات را شریان اصلی اقتصادی استان در سال جهش تولید عنوان کرد.حبیب امین زاده ضمن ارائه گزارشی از روند صادراتی استان و تاکید بر توسعه صادرات در برنامه های ابلاغی وزارت متبوع، گفت: صادرات در شرایط فعلی کشور یکی از شریان های اصلی می باشد و حفظ این شریان صادرات غیرنفتی نیازمند همت عمومی است.وی با بیان اینکه مجموعه صمت استان به عنوان یک دستگاه خدمتگزار بویژه در شرایط تحریمی در تلاش است تا بیشترین خدمات را به صادر کنندگان استان ارائه دهد، افزود: با تسهیل امور صادرات کالاها در زمینه بازگشت ارزهای …
ربیعی: ارزهای صادراتی برگردد، بی‌ثباتی ‌ارزی کاهش می‌یابد/ سیاست عدم خروج ایران از برجام خاصیتش را نشان داد
۱۳۹۹/۰۷/۲۹ / بازگشت ارز صادراتی / پایان تحریم تسلیحاتی ایران / سخنگوی دولت / علی ربیعی
ربیعی: ارزهای صادراتی برگردد، بی‌ثباتی ‌ارزی کاهش می‌یابد/ سیاست عدم خروج ایران از برجام خاصیتش را نشان داد
به گزارش ایرنا، «علی ربیعی» امروز سه‌شنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه گفت: در روزهای اخیر یکی از دستاوردهای دولت در عرصه بین‌الملل را تجربه کردیم. این دستاورد که بر اساس حقانیت جمهوری اسلامی ایران و نتیجه مقاومت مردم ایران به دست آمد، برداشته شدن محدودیت های تسلیحاتی ایران است.
اصلی‌ترین مشکلات صادرکنندگان از زبان بخش دولتی
۱۳۹۹/۰۷/۲۸ / استانی-اقتصادی / روز ملی صادرات / صادرکننده / صادرات غیرنفتی / صادرات کالا / صندوق ضمانت صادرات ایران / بازگشت ارزهای صادراتی
اصلی‌ترین مشکلات صادرکنندگان از زبان بخش دولتی
رئیس اداره بازرگانی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان‌ رضوی گفت: مشکل اصلی صادرکنندگان مربوط به بازگشت ارز بوده، تامین مواد اولیه از محل صادرات یکی دیگر از مشکلات صادرکنندگان است و مشکل دیگری که در زمینه موانع صادراتی وجود دارد، توجه کم به تحقیقات بازار و بازاریابی‌ است.
سد ارزی رونق تجارت
۱۳۹۹/۰۷/۲۸
سد ارزی رونق تجارت
مسائل ارزی، ترجیع‌بند مشترک مشکلات مربوط به ارزهای صادراتی و دپوی کالا در گمرکات (چالش‌های تجارت) شناخته شده است. بخش خصوصی در دیدار با نمایندگان دولت ضمن نقد بسته سیاستی بانک مرکزی پیشنهادهای خود را برای اصلاح رویه‌های مربوط به ارزهای صادراتی ارائه کرد. در این راستا، استفاده از رویه واردات در مقابل صادرات از جمله مطالبات فعالان است.
پیشنهاد تشدید پیمان سپاری برای اطمینان از بازگشت ارزهای صادراتی
۱۳۹۹/۰۷/۲۳ / اقتصاد مقاومتی
پیشنهاد تشدید پیمان سپاری برای اطمینان از بازگشت ارزهای صادراتی
مرکز پژوهشهای مجلس، اجرای جدی‌تر پیمان‌سپاری (بازگشت ارز حاصل از صادرات) با کمک ابزارهای بانکی و مالی (ممنوعیت صدور ضمانت‌نامه یا اعطای تسهیلات و...) و پیگیری برای آزادسازی منابع ارزی کشور را پیشنهاد داده است.
در جستجوی یک مشت دلار؛ بدهی ارزی ۶۲ صادرکننده مازندران
۱۳۹۹/۰۷/۲۲
در جستجوی یک مشت دلار؛ بدهی ارزی ۶۲ صادرکننده مازندران
ساری- برخی تولیدکنندگان مازندران به جای آن‌که ارزهای صادراتی را بازگشت دهند در بازارهای آزاد مشغول تامین دلار سرگردان هستند.
۱۳۹۹/۰۷/۲۲
ضرورت ساماندهی مکانیزم تهاتر از سوی بانک مرکزی
دبیر اتاق مشترک ایران و عراق معتقد است تمام تمرکز دولت بر بازگرداندن ارزهای صادراتی به چرخه اقتصادی، نمی‌تواند به عنوان تنها برنامه دولت برای تامین و تخصیص ارز مورد نیاز کشور در امر واردات کالا و خدمات باشد.
۱۳۹۹/۰۷/۲۲
آمادگی بانک توسعه صادرات برای رفع مشکلات تعهدارزی صادرکنندگان
معاون بین الملل بانک توسعه صادرات ایران از آمادگی این بانک برای رفع مشکلات تعهد ارزی صادرکنندگانی که طی سال‫های پیش صادرات ریالی انجام داده اند، خبر داد.حمید رضا معبودی، افزود: در همین راستا به شعب بانک توسعه صادرات اعلام شده که فهرستی از صادرکنندگان و تولیدکنندگان شناخته شده تولیدی که به خصوص در استان های مرزی فعالیت دارند را تهیه و ارسال کنند تا بتوانیم با رایزنی با بانک مرکزی مشکلات رفع تعهد ارزی سال های پیش را رفع کنیم.وی با بیان اینکه صادرکنندگان می توانند مسائل و ابهامات خود را در حوزه رفع تعهد ارزی به بانک توسعه صادرات ایران منعکس کنند، گفت: رفع مشکل صادرکنندگان در مسیر ایفای تعهدات ارزی، ضامن تداوم صادرات است.معبودی با اشاره به مقررات بسته اخیر بانک مرکزی، گفت: همانطور که در این بسته …
۱۳۹۹/۰۷/۲۰
تسهیل روند صادرات و بازگشت ارزهای صادراتی
در سی و چهارمین نشست کارگروه توسعه صادرات بر تسهیل روند صادرات و بازگشت ارزهای صادراتی بخش خصوصی تاکید شد و واردات کانتینر یخچال‌دار برای کمک به ناوگان حمل زنجیره سرد محصولات کشاورزی فسادپذیر صادراتی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.به گزارش ایلنا، در جلسه کارگروه توسعه صادرات برخی از موضوعات دستور کار جلسه آتی شورای‌عالی صادرات از جمله پیشنهادات بخش غیردولتی مبنی بر اصلاح بسته سیاستی مورخ ۹۹/۴/۲۵بانک مرکزی پیرامون بازگشت ارز صادرات به چرخه اقتصادی کشور و تعیین تکلیف واردات کانتینر یخچال‌دار برای کمک به ناوگان حمل زنجیره سرد محصولات کشاورزی فسادپذیر صادراتی بررسی شد.همچنین تاکید شد که جایگاه بخش خصوصی در صادرات غیرنفتی باید مورد حمایت واقع شود و تمامی دستگاه‌های اجرایی به ویژه بانک مرکزی برای کمک به …
گزارش رییس سازمان توسعه تجارت از بازگشت ارزهای صادراتی/ ۱۶ میلیارد یورو ارز صادراتی به کشور بازنگشت
۱۳۹۹/۰۷/۱۵ / یورو / بانک مرکزی / کارت بازرگانی / ارز / بازار طلا و ارز / صادرات نفت / صادرات غیرنفتی / کاهش صادرات / وزارت صنعت،معدن و تجارت
گزارش رییس سازمان توسعه تجارت از بازگشت ارزهای صادراتی/ ۱۶ میلیارد یورو ارز صادراتی به کشور بازنگشت
ایرنا نوشت: رییس سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به ایفای ۳۵ میلیارد یورو از ارزهای صادراتی در نیمه نخست سال جاری، گفت: تاکنون حدود ۱۶ میلیارد یورو از بدهی صادرکنندگان در سال‌های ۹۷ و ۹۸ به چرخه اقتصادی کشور بازنگشته است.
۱۶ میلیارد یورو ارز صادراتی به کشور بازنگشته است
۱۳۹۹/۰۷/۱۵ / سازمان توسعه تجارت ایران / اتاق بازرگانی ایران / یورو / توسعه صادرات / تعرفه صادراتی / حمید زادبوم / بانک مرکزی / صادرات غیر نفتی / سامانه جامع تجارت / کارت بازرگانی
۱۶ میلیارد یورو ارز صادراتی به کشور بازنگشته است
تهران- ایرنا- رییس سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به ایفای ۳۵ میلیارد یورو از ارزهای صادراتی در نیمه نخست سال جاری، گفت: تاکنون حدود ۱۶ میلیارد یورو از بدهی صادرکنندگان در سال‌های ۹۷ و ۹۸ به چرخه اقتصادی کشور بازنگشته است.
ارزهای صادراتی ۲ هزار و ۲۸۶ صادرکننده به کشور بازگشت
۱۳۹۹/۰۷/۱۴
ارزهای صادراتی ۲ هزار و ۲۸۶ صادرکننده به کشور بازگشت
زادبوم، رییس سازمان توسعه و تجارت ایران گفت: تعداد صادرکنندگانی که تا پایان مرداد ماه امسال ۱۰۰ درصد تعهدات ارزی خود را ایفا کرده‌اند ۲۲۸۶ نفر است.
رونق تولید در منگنه تامین ارز
۱۳۹۹/۰۷/۱۳
رونق تولید در منگنه تامین ارز
انتقاد از نحوه تخصیص ارز برای مبادلات اقتصادی و نحوه بازگشت ارزهای صادراتی، همچنان در صدر لیست دغدغه‌های تولیدکنندگان کشور ایستاده است. طبق ارزیابی‌ فعالان بخش خصوصی حدود سه ماه است هیچ ارزی برای تامین مواد اولیه تخصیص داده نشده؛ به اعتقاد آنها هیچ زمانی تا به امروز مبادلات اقتصادی وابسته به تخصیص ارز نبوده و «کند شدن رویه‌ها در بانک مرکزی» و «ثابت نبودن دامنه نرخ ارز» منجر به عدم‌برنامه‌ریزی در فضای کسب‌وکار کشور و عملا متوقف شدن برنامه‌های اقتصادی شده است. از سوی دیگر برگشت ارز حاصل از صادرات نیز به عنوان یک محدودیت شناسایی شده است؛ «اختصاص جایزه ریالی» و «مبادله مازاد ارز بین واحدهای تولیدی صادرکننده برای تامین مواد اولیه» از پیشنهادهای مطرح شده در نشست مشترک دو کمیسیون اتاق ایران برای حل …
عزم بانک مرکزی برای تخصیص تسهیلات ویژه برای صادرکنندگان نمونه
۱۳۹۹/۰۷/۱۲ / عبدالناصر همتی / رئیس بانک مرکزی / صادرکنندگان / تحریم / اقتصاد کشور
عزم بانک مرکزی برای تخصیص تسهیلات ویژه برای صادرکنندگان نمونه
رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد: بانک مرکزی از ۵۰ صادرکننده نمونه که ۱۰۰ درصد ارزهای صادراتی خود را به چرخه اقتصادی کشور بازگردانده‌اند، تقدیر کرد.
بانک مرکزی از ۵۰ صادرکننده نمونه تقدیر کرد
۱۳۹۹/۰۷/۱۲ / صادرکنندگان / بانک مرکزی / عبدالناصر همتی
بانک مرکزی از ۵۰ صادرکننده نمونه تقدیر کرد
رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد: بانک مرکزی از ۵۰ صادرکننده نمونه که ۱۰۰ درصد ارزهای صادراتی خود را به چرخه اقتصادی کشور بازگردانده‌اند، تقدیر کرد.
احتمال کاهش قیمت ارز در روزهای آتی قوت گرفت/ بانک مرکزی وارد بازار ارز می شود!
۱۳۹۹/۰۷/۱۲
احتمال کاهش قیمت ارز در روزهای آتی قوت گرفت/ بانک مرکزی وارد بازار ارز می شود!
کارشناسان پیش بینی می کنند؛ با توجه به دعوت مجمع تشخیص مصلحت نظام از رئیس کل بانک مرکزی و مطرح شدن ساماندهی بازار ارز همچنین بررسی تاثیر تحریم ها و فشار حداکثری بر درآمد ارزی در کنار چگونگی استفاده از ارزهای صادراتی، احتمالا به زودی تصمیمی قاطع…
۱۳۹۹/۰۷/۱۲
بازگشت ۸ میلیارد دلار از ارزهای صادراتی
رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد: صادرکنندگان بالغ بر ۸ میلیارد دلار از تعهدات ارزی ۲۷ میلیارد دلاری ایفا نشده، مربوط به پروانه‌های صادراتی سال‌های ۱۳۹۷- ۱۳۹۸ خود را به تدریج به چرخه اقتصاد کشور آورده و مانده تعهدات آنها به حدود ۱۹ میلیارد دلار کاهش یافته است.به گزارش ایسنا، عبدالناصر همتی در پستی اینستاگرامی نوشت: در اوج فشار حداکثری و بعد از دو سال مقاومت بانک مرکزی در خط مقدم جنگ اقتصادی و درمقابل شدیدترین تحریم‌های پولی و بانکی و علی‫رغم محدودیت دسترسی به درآمدهای ارزی کشور، بانک مرکزی با تمرکز بر تامین کالاهای اساسی، دارو و مواد اولیه مورد نیاز واحدهای تولیدی، نیازهای اساسی کشور را با تمام سختی‌ها به خوبی و کفایت تامین کرده و اجازه نداده است که واضعان تحریم به هدف اصلی خودشان در دوسال گذشته، …
۱۳۹۹/۰۷/۰۷
رشد ۷۷ درصدی فروش حواله‌های ارزی در نیما
مدیر اداره صادرات بانک مرکزی ضمن تایید افزایش صادرات نفتی کشور و تسریع بازگشت ارزهای صادراتی در ماه‌های اخیر گفت: فروش حواله‌های ارزی صادراتی در شهریور سال‌جاری نسبت به مرداد ماه در سامانه نیما معادل ۷۷ درصد رشد داشته است.
افزایش تزریق ارز به بازار نیما
۱۳۹۹/۰۷/۰۶ / ارز / بانک مرکزی / دارو / رشد / صادرات غیرنفتی
افزایش تزریق ارز به بازار نیما
​اقتصادنیوز: مدیر اداره صادرات بانک مرکزی ضمن تایید افزایش صادرات نفتی کشور و تسریع بازگشت ارزهای صادراتی در ماه‌های اخیر، گفت: فروش حواله‌های ارزی صادراتی در شهریور سال جاری نسبت به مرداد ماه در سامانه نیما معادل ۷۷ درصد رشد داشته است.
۱۵ هزار صادرکننده فقط یک میلیون یورو برگرداندند!
۱۳۹۹/۰۷/۰۲ / ارز / بازار طلا و ارز / صادرات غیرنفتی
۱۵ هزار صادرکننده فقط یک میلیون یورو برگرداندند!
سازمان توسعه تجارت در جدیدترین گزارش خود به بررسی وضعیت بازگشت ارزهای صادراتی به کشور تا مرداد ماه سال جاری پرداخت و گفت: حدود ۶۸ درصد از کل ارز حاصل از صادرات به ایران بازگشته اما بیش از ۱۶ میلیارد یورو ارز صادرات هنوز به ایران بازنگشته است و بیش از ۱۵ هزار صادرکننده، فقط یک میلیون یورو ارز به کشور بازگردانده‌اند.
۱۳۹۹/۰۶/۲۴
تغییر لحن بانک مرکزی در برخورد با صادرکنندگان
شنبه عصر ساختمان بانک مرکزی شاهد برگزاری جلسه‌ای میان صادرکنندگان و رییس کل بانک مرکزی بود. با توجه به مواردی که همتی در صفحه مجازی خود منتشر کرده همچنین مواردی که روابط عمومی بانک مرکزی در خروجی سایت خود قرار داده، به نظر می‌رسد بانک مرکزی کمی از موضع تند و تیز خود در برابر صادرکنندگان فاصله گرفته و در صدد است با آرامش بیشتری موضوعات مربوط به بازگرداندن ارزهای صادراتی همچنین تامین ارز را حل و فصل کند. تیرماه سال جاری در محافل اقتصادی عدم تعهد ارزی صادرکنندگان حدود 27.5 میلیارد دلار تخمین زده شده بود که ارز حاصل از صادرات در سال‌های ۱۳۹8 – ۱۳۹7 بود. بانک مرکزی تاکید کرده بود که اگر تا پایان تیرماه این ارز بازنگردد کارت بازرگانی صادرکنندگان متخلف تعلیق خواهد شد. کیوان کاشفی، …
همتی: روزانه ۱۰۰ میلیون دلار نیمایی در کشور عرضه می‌شود
۱۳۹۹/۰۶/۲۳ / عبدالناصر همتی / سامانه نیما / اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی تهران
همتی: روزانه ۱۰۰ میلیون دلار نیمایی در کشور عرضه می‌شود
تهران- ایرنا- رئیس‌کل بانک مرکزی گفت: این روزها متوسط عرضه ارز در سامانه نیما به صورت روزانه ۱۰۰میلیون دلار بوده و تداوم این روند، نشان دهنده بهبود روند بازگشت ارزهای صادراتی به کشور بر مبنای سیاست‌های اتخاذ شده و استقبال صادرکنندگان است. 
در جلسه رییس کل بانک مرکزی با اعضای اتاق بازرگانی چه گذشت؟
۱۳۹۹/۰۶/۲۲
در جلسه رییس کل بانک مرکزی با اعضای اتاق بازرگانی چه گذشت؟
عبدالناصر همتی رئیس بانک مرکزی در یادداشتی در صفحه شخصی خود به توضیحاتی درباره  جلسه با اعضای اتاق بازرگانی پرداخت. وی در این باره نوشت: دراین جلسه تأکید کردم؛ بانک مرکزی تعامل با صادرکنندگان را در دستور کار دارد و از هرگونه همکاری با آنان در راستای بازگشت ارزهای صادراتی شان دریغ نخواهد کرد.صادرکننده‌ها نقشی اساسی در مقاومت اقتصادی کشور ایفا کرده و می‌کنند، لذا همدلی و تلاش جمعی صادرکننده‌ها درکنار بانک مرکزی برای عبور از شرایط سخت کنونی کشور یک ضرورت است
عرضه روزانه ۱۰۰ میلیون دلار ارز در سامانه نیما
۱۳۹۹/۰۶/۲۲ / ارزهای صادراتی / بانک مرکزی / سامانه نیما / صادرکنندگان / عبدالناصر همتی
عرضه روزانه ۱۰۰ میلیون دلار ارز در سامانه نیما
رئیس بانک مرکزی گفت: متوسط عرضه ارز در نیما به صورت روزانه ۱۰۰ میلیون دلار است که تداوم این روند نشان دهنده بهبود روند بازگشت ارزهای صادراتی است. نوشته عرضه روزانه ۱۰۰ میلیون دلار ارز در سامانه نیما اولین بار در تجارت‌نیوز پدیدار شد.
بی‌اعتنایی بازار خودرو به قیمت‌های اعلام شده/ قحطی وزیر یا فراوانی سفارشی برای صمت/ مسعود نیلی: بازگشت آمریکا به برجام مشکل اقتصاد ایران را حل نمی‌کند
۱۳۹۹/۰۶/۲۲ / گزیده روزنامه های اقتصادی / خودرو / وزارت صمت
بی‌اعتنایی بازار خودرو به قیمت‌های اعلام شده/ قحطی وزیر یا فراوانی سفارشی برای صمت/ مسعود نیلی: بازگشت آمریکا به برجام مشکل اقتصاد ایران را حل نمی‌کند
قیمت هر ۱۰۰ گرم کره، ۱۵ هزار تومان می‌شود، خداحافظی مردم با برنج ایرانی و همتی و پرونده باز ارزهای صادراتی سایر عناوین مهم اقتصادی امروز روزنامه‌ها هستند.
وضعیت عجیب کشور: ارزی نداریم، شما بفرمائید!
۱۳۹۹/۰۶/۲۲ / کاریکاتور / صادرات غیرنفتی / ارز دولتی
وضعیت عجیب کشور: ارزی نداریم، شما بفرمائید!
معاون اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفته ارزهای صادراتی ۲۱ هزار ۱۸۴ صادرکننده به کشور بازنگشته است و از این تعداد حدود ۱۵ هزار صادرکننده اصلا هیچ ارزی نیاروده‎اند. این موضوع سوژه کارتونی از مهدی عزیزی در خبرآنلاین شد.
اتاق بازرگانی ایران: ۱۵ هزار صادرکننده هیچ ارزی به کشور بازنگرداندند / کارت بازرگانی  این صادرکنندگان تعلیق می‌شود
۱۳۹۹/۰۶/۲۱
اتاق بازرگانی ایران: ۱۵ هزار صادرکننده هیچ ارزی به کشور بازنگرداندند / کارت بازرگانی این صادرکنندگان تعلیق می‌شود
معاون اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: ارزهای صادراتی ۲۱ هزار ۱۸۴ صادرکننده به کشور بازنگشته است. این ۲۱ هزار ۱۸۴ صادرکننده در سال‌های ۹۷ و ۹۸ به کشورهای مختلف صادرات داشته اند؛ از این تعداد حدود ۱۵ هزار صادرکننده اصلا هیچ ارزی نیاروده اند. مولایی اظهار داشت: کارت بازرگانی صادرکنندگانی که عمدی ارزهای خود را به کشور نیاورند تعلیق می‌شود.
بازنگرداندن ارزهای صادراتی ۲۱ هزار فعال اقتصادی
۱۳۹۹/۰۶/۲۱
بازنگرداندن ارزهای صادراتی ۲۱ هزار فعال اقتصادی
ملایی، معاون اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران: ارزهای صادراتی ۲۱ هزار ۱۸۴ صادرکننده به کشور بازنگشته است.
ارائه اطلاعات بازگشت ارزهای صادراتی به سازمان مالیاتی از سوی بانک مرکزی
۱۳۹۹/۰۶/۲۱ / ارز / مالیات / بازار طلا و ارز / بانک مرکزی
ارائه اطلاعات بازگشت ارزهای صادراتی به سازمان مالیاتی از سوی بانک مرکزی
تسنیم نوشت: بر اساس اعلام سازمان مالیاتی، بانک مرکزی اخیرا اطلاعات صادرکنندگانی که اقدام به رفع تعهد ارزی صادرات سال ۱۳۹۷ کرده‌اند، را به سازمان مذکور ارائه کرده است.
سه وعده تجاری وزیر کشور
۱۳۹۹/۰۶/۱۲
سه وعده تجاری وزیر کشور
وعده‌های جدید وزیر کشور برای حل مشکلات اقتصادی و تجاری به سه حوزه «کارت بازرگانی»، «ارزهای صادراتی» و «تامین اقلام ضروری» اختصاص دارد. در حوزه کارت بازرگانی مقرر شده است ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز ظرف یک هفته نسبت به حل معضل معطلی‌ها اقدام کند. در گام دوم نسبت به ارقام مربوط به ارزهای برنگشته، بازنگری می‌شود.
رحمانی فضلی: مساله ارزهای صادراتی با همفکری دولت و بخش خصوصی قابل حل است
۱۳۹۹/۰۶/۱۱ / ارزهای صادراتی / رحمانی فضلی / کالاهای اساسی / وزیر کشور
رحمانی فضلی: مساله ارزهای صادراتی با همفکری دولت و بخش خصوصی قابل حل است
شفقنا- وزیر کشور با تاکید بر ضرورت بازگشت ارزهای صادراتی به اقتصاد کشور، گفت: همه دستگاههای موجود در این جلسه از جمله قوه قضائیه معتقدند که همه ارزهای صادراتی به کشور بازگردد و هیچ کس مخالفتی با این موضوع...
در حوزه تامین کالاهای اساسی هیچ مشکلی در کشور وجود ندارد
۱۳۹۹/۰۶/۱۰ / وزیر کشور
در حوزه تامین کالاهای اساسی هیچ مشکلی در کشور وجود ندارد
ایلنا: وزیر کشور گفت: مساله ارزهای صادراتی با همفکری اجزای مختلف دولت و بخش خصوصی قابل حل است.
۱۳۹۹/۰۶/۰۵ / بازرسی کل کشور / تجارت / قوه قضاییه / کمیسیون اصل ۹۰ / مالیات
خبر
سخنگوی قوه قضاییه از تداوم روند بازگشت ارزهای صادراتی به کشور خبر داد.غلامحسین اسماعیلی در نشست خبری اظهار کرد:
معضلی به نام کارت های بازرگانی یک بار مصرف؛ از پورشه سواری پیرزن روستایی تا عدم بازگشت ارزهای صادراتی
۱۳۹۹/۰۶/۰۴
معضلی به نام کارت های بازرگانی یک بار مصرف؛ از پورشه سواری پیرزن روستایی تا عدم بازگشت ارزهای صادراتی
به تازگی رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد: "در طول دو سال گذشته 27 میلیارد دلار باز نگشته بود که دلایل مختلفی دارد، مثلاً همین 250 نفر اسمی که به قوه قضاییه ارائه شده برخی از آنها افراد ضعیف و حتی کارتن‌خواب هستند که کارت یکبار مصرف بازرگانی گرفته‌اند و افراد دیگری از کارت ملی و کارت بازرگانی آنها استفاده کردند". این نوع کارت ها طی چه فرآیندی صادر می شوند و چه نهادهایی در صدور آن نقش دارند؟
کارتن‌خواب‌‌های صادراتچی‌
۱۳۹۹/۰۶/۰۴ / بانک مرکزی / پشت پرده / خواب / قوه قضاییه / کارتن خواب
کارتن‌خواب‌‌های صادراتچی‌
رییس کل بانک مرکزی روایتی جدید از پشت‌پرده عدم‌بازگشت ارزهای صادراتی مطرح و اعلام کرد: برخی از افرادی که اسامی‌شان را به قوه قضاییه داده‌ایم، افراد ضعیف و حتی کارتن‌خواب هستند
بازرگانانِ دلار ندیده؛ صادرات هزارمیلیاردی توسط کارتن خوابها!
۱۳۹۹/۰۶/۰۳
بازرگانانِ دلار ندیده؛ صادرات هزارمیلیاردی توسط کارتن خوابها!
اقتصاددانان تاکید دارند صلاحیت دارندگان کارت های بازرگانی اجاره ای باید از سوی اتاق های بازرگانی و دستگاههای مرتبط تایید شود تا میلیاردها دلار صادرات و واردات بنام افراد کارتن خواب و پیرزنان ۸۰ ساله ای که محروم هستند انجام نشود و  دست دولت هم در گرفتن حقوق گمرکی، مالیات؛ ارزهای صادراتی و... کوتاه نباشد.
روایت همتی از صادرات میلیاردی به نام کارتن‌خواب‌ها/ با دلار ۴۲۰۰ تومانی مخالف بودم و هستم
۱۳۹۹/۰۶/۰۳ / ویروس کرونا / حجم نقدینگی / تورم / صادرات / عبدالناصر همتی / بانک مرکزی / قیمت دلار / قیمت ارز
روایت همتی از صادرات میلیاردی به نام کارتن‌خواب‌ها/ با دلار ۴۲۰۰ تومانی مخالف بودم و هستم
همتی روایتی جدید از پشت پرده عدم بازگشت ارزهای صادراتی مطرح و اعلام کرد: برخی از افرادی که اسامی‌شان را به قوه‌قضائیه داده‌ایم،افراد ضعیف و حتی کارتن‌خواب هستند که کارت یکبار مصرف بازرگانی گرفته‌اند و دیگران از کارت بازرگانی‌شان استفاده کرده‌اند.
کارت های بازرگانی چه کسانی تا ۳۰ روز دیگر باطل می شود؟
۱۳۹۹/۰۶/۰۱ / احسان قمری / بازگشت ارز / کارت بازرگانی / هفته دولت / بانک مرکزی / سازمان توسعه تجارت ایران / کارگروه پایش سوء رفتار تجاری
کارت های بازرگانی چه کسانی تا ۳۰ روز دیگر باطل می شود؟
قمری، دبیر کارگروه پایش سوء رفتار تجاری از مهلت یک ماهه به صاحبان شرکتهای صادراتی و تولیدی-صادراتی برای بازگشت ارزهای صادراتی به کشور خبر داد.
ناهماهنگی دستگاه‌ها و نبود سامانه یکپارچه، علت بازنگشتن ارز صادراتی
۱۳۹۹/۰۵/۲۸ / مسعود خوانساری / اتاق بازرگانی تهران / ارز صادراتی / بانک مرکزی ایران
ناهماهنگی دستگاه‌ها و نبود سامانه یکپارچه، علت بازنگشتن ارز صادراتی
خوانساری، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران گفت: ناهماهنگی میان دستگاه‌های مختلف مانند گمرک، سازمان توسعه تجارت و بانک مرکزی و نبود سامانه یکپارچه از عوامل اصلی در بازنگشتن ارزهای صادراتی است.
نبود سامانه یکپارچه، علت بازنگشتن ارز صادراتی/کاش صادرکنندگان خوب و بد به یک چشم نگاه نمی‌شدند
۱۳۹۹/۰۵/۲۸ / مسعود خوانساری / اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران / بازگشت ارز صادراتی
نبود سامانه یکپارچه، علت بازنگشتن ارز صادراتی/کاش صادرکنندگان خوب و بد به یک چشم نگاه نمی‌شدند
رئیس اتاق بازرگانی،تهران گفت: ناهماهنگی میان دستگاه‌های مختلف مانند گمرک، سازمان توسعه تجارت و بانک مرکزی و نیز نبود سامانه یکپارچه از عوامل اصلی در بازنگشتن ارزهای صادراتی است.
میزان ارزهای صادراتی بازنگشته به چرخه اقتصادی کشور(۱۳۹۷و۱۳۹۸)
۱۳۹۹/۰۵/۲۲ / نرخ ارز / یورو / صادرات غیر نفتی
میزان ارزهای صادراتی بازنگشته به چرخه اقتصادی کشور(۱۳۹۷و۱۳۹۸)
به گفته صمد کریمی، مدیر اداره صادرات بانک مرکزی، این بانک درباره بازگشت ارزهای صادراتی گزارش‌های تحلیلی را در مقاطع مختلف تهیه و برای دستگاه‌های اجرایی و نظارتی ارسال می‌کند. مطابق این گزارش‌ها میزان عدم بازگشت ارز به چرخه رسمی کشور در سال‌های ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ معادل ۲۵ میلیارد یورو است.
آخرین وضعیت ارزهای برنگشته و متخلفان ارزی
۱۳۹۹/۰۵/۱۸ / ارز / افزایش قیمت دلار / دلار / متخلفان ارزی
آخرین وضعیت ارزهای برنگشته و متخلفان ارزی
در حالیکه پیش از این قوه قضائیه به برگشت ارزهای صادراتی ورود کرده بود، اکنون رئیس کل بانک مرکزی خبر داده که در طول فرصت داده شده به صادرکنندگان معادل ۲.۵ میلیارد دلار از ۲۷ میلیارد دلار ارزهای برنگشته به کشور، بازگردانده شده‌اند. همچنین، در حال حاضر برخی از ۲۵۰ نفری که در این زمینه متخلف شناخته شده‌اند در بازداشت به سر می‌برند. نوشته آخرین وضعیت ارزهای برنگشته و متخلفان ارزی اولین بار در تجارت‌نیوز پدیدار شد.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •