سه شنبه, ۲۹ مهر, ۱۳۹۹ / 20 October, 2020
ارز ترجیحی
۷ ساعت قبل
ساختار معیوب سازمان غذا و دارو بلای جان سیاست‌گذاری/ دارو ارزان است؟
کارشناسان اقتصاد سلامت معتقدند انتقال مابه‌التفاوت منابع ارزی حاصل از حذف ارز ترجیحی به خدمات بیمه‌ای برای کنترل قیمت دارو پس از حذف آن تجربه‌ای موفق در گذشته است؛ اما برخی نافی این تجربه موفق بوده و بر افزایش شدید قیمت دارو در صورت انجام این کار تأکید دارد.
بازرگانان دسته بندی می شوند/از بین رفتن غالب منابع ارزی کشور در شبکه دلالی و واسطه‌گری
۱۷ ساعت قبل / رییس کمیسیون اقتصادی / پورابراهیمی / اخبار اقتصادی - کرمان / استانی-اقتصادی / مجلس شورای اسلامی / ارز ترجیحی
بازرگانان دسته بندی می شوند/از بین رفتن غالب منابع ارزی کشور در شبکه دلالی و واسطه‌گری
رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: متاسفانه غالب منابع ارزی کشور در قالب شبکه دلالی و واسطه‌گری از بین می‌رود لذا ادامه این مسیر به صلاح نیست.
ارز ترجیحی مکانیزم غلطی است/ ایران در سال 99 ارز حاصل از صادرات نفت ندارد
۲۰ ساعت قبل
ارز ترجیحی مکانیزم غلطی است/ ایران در سال 99 ارز حاصل از صادرات نفت ندارد
معاون اقتصادی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی گفت: ارز ترجیحی مکانیزم غلطی است که ضمن ایجاد فساد و رانت به تولید داخل ضربه می زند.
می‌توانیم با تصمیمات درست از گردنه فعلی عبور کنیم/ ارز ترجیحی به‌نام مصرف‌کننده و به‌کام دلال است
۲۳ ساعت قبل / محمدباقر قالیباف / رئیس مجلس / ارز ترجیحی / محمدباقر قالیباف / مجلس / قوه مقننه / مجلس شورای اسلامی / قالیباف / بانک مرکزی / نفت
می‌توانیم با تصمیمات درست از گردنه فعلی عبور کنیم/ ارز ترجیحی به‌نام مصرف‌کننده و به‌کام دلال است
رئیس مجلس با اشاره به مشکلات فعلی کشور گفت: می توانیم با اتخاذ سیاستگذاری شایسته در حوزه مالی، پولی و تجاری از این گردنه عبور کنیم. به شرط آنکه همه دست به دست هم بدهیم.
قالیباف: ارز ترجیحی به‌کام دلال است/سال 97 هم با خاصه‌خرجی دلار 4200 تومانی کشور را به چالش کشاندیم
۲۳ ساعت قبل / محمدباقر قالیباف
قالیباف: ارز ترجیحی به‌کام دلال است/سال 97 هم با خاصه‌خرجی دلار 4200 تومانی کشور را به چالش کشاندیم
رئیس مجلس با اشاره به مشکلات فعلی کشور گفت: همانطور که در سال 97، با خاصه خرجی ارز 4200 تومانی کشور را دچار چالش کردیم، امروز هم با تخصیص ارز ترجیحی به نام مصرف کننده و به کام دلال، منابع این کشور را هدر می دهیم.
چرا یارانه کالاهای اساسی را به واردکنندگان می دهید؟
۴۱ ساعت قبل
چرا یارانه کالاهای اساسی را به واردکنندگان می دهید؟
یک تحلیلگر اقتصادی تاکید دارد که ارز ترجیحی کالاهای اساسی باید حذف و دولت یارانه این اقلام را به نحو دیگری توزیع کند، چراکه یارانه کالاهای اساسی اکنون به حلقه اول یعنی واردکنندگان داده می شود که به حلقه نهایی که مصرف کنندگان باشند، این یارانه نمی‌رسد.
قاچاق عامل کمبود انسولین در کشور
۴۵ ساعت قبل
قاچاق عامل کمبود انسولین در کشور
موسوی فرد، کارشناس اقتصادی گفت: ارز ترجیحی کالاهای اساسی باید حذف و دولت یارانه این اقلام را به نحو دیگری توزیع کند.
نباید ارز ترجیحی را قطع کنیم
۲ روز قبل
نباید ارز ترجیحی را قطع کنیم
خدابخشی، عضو هیئت رئیسه کمیسیون برنامه و بودجه مجلس اظهارکرد: ما در این شرایط و به پیشنهاد مرکز پژوهشهای مجلس نباید ارز ترجیحی را قطع کنیم.
امکان ترخیص ۶ قلم کالای اساسی بدون نیاز به کد رهگیری
۵ روز قبل / کالاهای اساسی / گمرک
امکان ترخیص ۶ قلم کالای اساسی بدون نیاز به کد رهگیری
رئیس کل گمرکات کشور با بیان اینکه صاحبان ۶ قلم کالای اساسی که ارز ترجیحی به آنها تعلق می‌گیرد، می‌توانند بدون کد رهگیری کالاهایشان را ترخیص کنند، گفت: قسمت اعظم رسوب کالاها در گمرکات مربوط به دریافت کد رهگیری و تامین و تخصیص ارز است.
۱۳۹۹/۰۷/۱۹ / کالاهای اساسی / تنظیم بازار
جزئیات چگونگی تامین ۹ میلیارد دلار ارز واردات کالاهای اساسی
فارس نوشت: دبیر ستاد تنظیم بازار گفت: ۸ میلیارد از ۹ میلیارد دلار ارز ترجیحی واردات کالاهای اساسی از محل منابع بانک مرکزی و مابه التفاوت نرخ ارز نیما و ارز ۴۲۰۰ تومانی برای یک میلیارد دلار از سوی سازمان برنامه و بودجه باید تامین شود.
۸ میلیارد دلار  ارز ۴۲۰۰ تومانی واردات کالاهای اساسی از محل فروش نفت و منابع بانک مرکزی تامین می‌شود
۱۳۹۹/۰۷/۱۹ / محمدرضا کلامی / دبیر ستاد تنظیم بازار / نهاده های دامی / کالاهای اساسی / ارز ترجیحی
۸ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی واردات کالاهای اساسی از محل فروش نفت و منابع بانک مرکزی تامین می‌شود
دبیر ستاد تنظیم بازار گفت: 8 میلیارد از 9 میلیارد دلار ارز ترجیحی واردات کالاهای اساسی از محل فروش نفت و منابع بانک مرکزی و مابه التفاوت نرخ ارز نیما و ارز 4200 تومانی برای یک میلیارد دلار از سوی سازمان برنامه و بودجه باید تامین شود.
پیشنهاد پرداخت یارانه گوشت و مرغ به دهک‌های ۱ تا ۶
۱۳۹۹/۰۷/۱۹
پیشنهاد پرداخت یارانه گوشت و مرغ به دهک‌های ۱ تا ۶
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: دولت اگر نمی‌تواند ارز ترجیحی تهیه نهاده‌های دامی را تخصیص دهد قیمت نهاده‌ها را آزاد، ولی به ۶ دهک پایین جامعه یارانه پروتئینی پرداخت کند.
۱۳۹۹/۰۷/۱۸ / ارز 4200 / ارز ترجیحی
در سال ۹۹ چقدر ارز ۴۲۰۰ تخصیص داده شده است؟
به گزارش فارس به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، محمدرضا کلامی با بیان این که امسال ۹ میلیارد دلار ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی به واردات کالاهای اساسی تخصیص یافته است‌، گفت: ۸ میلیارد دلار از این رقم از سوی بانک مرکزی تأمین می‌شود و یک میلیارد دلار نیز از محل تأمین ریال و مابه‌التفاوت نرخ ارز اختصاص خواهد یافت.
دولت به ۶ دهک پایین جامعه یارانه پروتئینی پرداخت کند
۱۳۹۹/۰۷/۱۸
دولت به ۶ دهک پایین جامعه یارانه پروتئینی پرداخت کند
رشیدی، عضو کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: دولت اگر نمی‌توانند ارز ترجیحی مورد نیاز برای تهیه نهاده‌های دامی را تخصیص دهد قیمت نهاده ها را آزاد کرده و در ادامه به ۶ دهک پایین جامعه یارانه پروتئینی پرداخت کند.
مجلس دارو را گران می‌کند؟
۱۳۹۹/۰۷/۱۶ / حدف ارز 4200تومانی / حدف ارز دارو / کمیسیون اقتصادی مجلس / مهدی طغیانی
مجلس دارو را گران می‌کند؟
سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس عنوان می‌کند: هنوز درباره جزئیات طرح انتقال مابه‌التفاوت ارز ترجیحی و آزاد در کمیسیون بحثی صورت نگرفته است ولی نداشتن پوشش بیمه‌ای ۱۰ میلیون نفر از افراد مانعی نیست که بخواهیم به خاطر آن سیاست غلط اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی را ادامه دهیم. نوشته مجلس دارو را گران می‌کند؟ اولین بار در تجارت‌نیوز پدیدار شد.
وحشت از گرانی دارو با طرح جدید مجلس
۱۳۹۹/۰۷/۱۶ / افزایش قیمت دارو / کمبود دارو
وحشت از گرانی دارو با طرح جدید مجلس
اخیرا در مجلس طرح حذف کامل ارز ترجیحی برای دارو و انتقال مابه التفاوت بین نرخ رسمی و نرخ ارز آزاد به شرکت‌های بیمه‌ای مطرح شده است.
۱۳۹۹/۰۷/۱۶
روحانی: برخی کشورها شریک اقدامات ضدانسانی آمریکا نشوند
[شهروند] به گزارش ریاست جمهوری، حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسن روحانی، رئیس‌جمهوری روز سه‌شنبه در یکصدوهفتادویکمین جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، پس از ارایه گزارش وزارت صنعت، معدن و تجارت از برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته در زمینه چگونگی کنترل قیمت کالاها با تاکید بر لزوم اجرای دقیق این برنامه اظهار داشت: «دولت مصمم است با اجرای برنامه جامع نظارتی، دسترسی مردم به کالاهای اساسی و مورد نیاز را تأمین و قیمت آنها را کنترل کند تا اجازه ندهد نوسانات قیمت کالاهای اساسی و ضروری زندگی و معیشت مردم و آرامش روانی آنان را مختل کند.» بر این اساس، وزارتخانه‌های صمت، جهاد کشاورزی، اطلاعات، دادگستری و تعزیرات موظف هستند در چارچوب این برنامه و با هماهنگی یکدیگر نظام …
۱۳۹۹/۰۷/۱۷
دستور روحانی درمورد افزایش تلاش‌ها برای آزادسازی ذخایر ارزی بلوکه شده
رئیس‌جمهوری در یکصد و هفتاد و یکمین جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، پس از ارائه گزارش وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) از برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در زمینه چگونگی کنترل قیمت کالاها، با تاکید بر لزوم اجرای دقیق این برنامه گفت: دولت مصمم است با اجرای برنامه جامع نظارتی دسترسی مردم به کالاهای اساسی و مورد نیاز را تامین و قیمت آنها را کنترل و اجازه ندهد نوسانات قیمت کالاهای اساسی و ضروری زندگی و معیشت مردم و آرامش روانی آنان را مختل کند.بر این اساس، وزارتخانه‫های صمت، جهاد کشاورزی، اطلاعات، دادگستری و تعزیرات موظف هستند در چارچوب این برنامه و با هماهنگی یکدیگر نظام توزیع و نظارت بر قیمت کالاها را اجرا و در یک وضعیت نظام‌مند با تامین کالاهای اساسی مردم، قیمت کالاها را به ویژه در مورد اقلامی که با …
۱۳۹۹/۰۷/۱۳
دولت پول یارانه را از بانک مرکزی قرض گرفت
در پنج ماه اول سال، دولت کسری ۵۰ هزار میلیارد تومانی برای تامین ارز ترجیحی را از منابع بانک‌مرکزی تامین کرده است و به زودی ممکن است ۵۰ هزار میلیارد تومان کسری هدفمندی یارانه‌ها را از محل پایه پولی تامین کند.
استقراض ۱۰۰ هزار میلیارد تومانی برای یارانه‌ها /  آیا یارانه جدید به نفع خانوار است؟
۱۳۹۹/۰۷/۱۲ / استقراض دولت / افزایش پایه پولی / علت افزایش تورم
استقراض ۱۰۰ هزار میلیارد تومانی برای یارانه‌ها / آیا یارانه جدید به نفع خانوار است؟
در پنج ماه اول سال، دولت کسری ۵۰ هزار میلیارد تومانی برای تامین ارز ترجیحی را از منابع بانک‌مرکزی تامین کرده است و به زودی ممکن است ۵۰ هزار میلیارد تومان کسری هدفمندی یارانه‌ها را از محل پایه پولی تامین کند. حال رئیس‌کل بانک‌مرکزی باید توضیح دهد چطور از یک سو وعده تورم ۲۲ درصدی می‌دهد و از سوی دیگر اجازه رشد پایه پولی را می‌دهد. نوشته استقراض ۱۰۰ هزار میلیارد تومانی برای یارانه‌ها / آیا یارانه جدید به نفع خانوار است؟ اولین بار در تجارت‌نیوز پدیدار شد.
افزایش ۱۵ درصدی پایه پولی کشور
۱۳۹۹/۰۷/۰۹ / ارز 4200 تومانی / افزایش پایه پولی / مرکز پژوهش های مجلس
افزایش ۱۵ درصدی پایه پولی کشور
یه گزارش فارس، یکی از سیاست‌های دولت روحانی برای تأمین کالاهای اساسی مورد نیاز مردم با قیمت مناسب که از فروردین ماه 1397 اتخاذ شد و همچنان ادامه دارد، سیاست تخصیص ارز ترجیحی (4200 تومانی) به واردات کالاها و نهاده‌های اساسی بود که تأثیر بسزایی در کیفیت مدیریت منابع و مصارف دولت در بودجه داشت.
افزایش 15 درصدی پایه پولی بخاطر تامین ارز ترجیحی کالاهای اساسی از محل ذخایر بانک مرکزی
۱۳۹۹/۰۷/۰۹ / ارز 4200 تومانی / مرکز پژوهش های مجلس / واردات کالاهای اساسی / ذخایر بانک مرکزی / پایه پولی / تورd
افزایش 15 درصدی پایه پولی بخاطر تامین ارز ترجیحی کالاهای اساسی از محل ذخایر بانک مرکزی
مرکز پژوهش های مجلس با اشاره به درآمد ارزی پایین دولت از محل صادرات نفت در 5 ماه ابتدای امسال اعلام کرد: حدود 3.3 میلیارد دلار از ارز ترجیحی (4200 تومانی) داده شده بابت واردات کالاهای اساسی از محل ذخایر بانک مرکزی تامین شده است که منجر به افزایش 15 درصدی پایه پولی می‌شود.
جزئیات جدید ترخیص کالاهای اساسی با ارز ترجیحی و بدون ارز ترجیحی
۱۳۹۹/۰۷/۰۸ / سازمان بنادر / رژیم صهیونیستی / آمریکا / کالاهای اساسی
جزئیات جدید ترخیص کالاهای اساسی با ارز ترجیحی و بدون ارز ترجیحی
رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران با اشاره به مصوبات سفر معاون اول رئیس‌جمهور به هرمزگان در مورد کالاهای اساسی، جزئیات ترخیص کالاهای اساسی با ارز ترجیحی و بدون ارز ترجیحی را تشریح کرد.
سنوفی همیشه در کنار بیماران ایرانی
۱۳۹۹/۰۷/۰۶
سنوفی همیشه در کنار بیماران ایرانی
با توجه به مطلب منتشرشده اخیر، با عنوان "داروهای وارداتی با ارز دولتی گران‌تر از مشابه ایرانی" در خبرگزاری مهر، شرکت سانوفی در پاسخ اعلام می‌دارد که بر اساس سیاست‌های ارزی کشور و تصمیم وزارت محترم بهداشت، برخی داروها از لیست اولویت دریافت ارز ترجیحی (دولتی) خارج و تنها مجاز به استفاده از ارز نیمایی شدند.
پشت پرده افزایش شدید قیمت‌ها / توزیع رانت ارزی از جیب مردم!
۱۳۹۹/۰۶/۳۱ / ارز / ارز ترجیحی / افزایش قیمت / پایه پولی / تورم / دلار / دلار 4200 تومانی
پشت پرده افزایش شدید قیمت‌ها / توزیع رانت ارزی از جیب مردم!
در نیمه نخست امسال حدود پنج میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی توزیع شده که برآورد می‌شود از این طریق حداقل ۶۹ هزار میلیارد تومان رانت توزیع شده است. آیا با این اقدام، تورم کاسته شده یا این سیاست برای جیب مردم هزینه سنگین افزایش قیمت‌ها را داشته است؟ نوشته پشت پرده افزایش شدید قیمت‌ها / توزیع رانت ارزی از جیب مردم! اولین بار در تجارت‌نیوز پدیدار شد.
برآورد رانت «۴۲۰۰» در نیمه اول ۹۹
۱۳۹۹/۰۶/۳۱ / بازار ارز / بازار دلار / دلار 4200 تومانی / سیاست ارزی
برآورد رانت «۴۲۰۰» در نیمه اول ۹۹
عمر دلار ۴۲۰۰ به نزدیک ۹۰۰ روز رسید و در این مدت بیش از ۳۸ میلیارد دلار ارز ترجیحی برای واردات کالاهای اساسی تامین شد. سهم نیمه نخست سال در این بین در حدود ۵ میلیارد دلار بوده و بر این اساس میزان رانت توزیع‌شده در نیمه اول سال ۹۹، حداقل ۶۹ هزار میلیارد تومان بوده است. نوشته برآورد رانت «۴۲۰۰» در نیمه اول ۹۹ اولین بار در تجارت‌نیوز پدیدار شد.
دپو ۷ میلیون تن کالا در بنادر جنوبی کشور/ ترخیص قطعات خودرو بدون ترخیص ارز ترجیحی و کد رهگیری
۱۳۹۹/۰۶/۲۹
دپو ۷ میلیون تن کالا در بنادر جنوبی کشور/ ترخیص قطعات خودرو بدون ترخیص ارز ترجیحی و کد رهگیری
معاون فنی و امور گمرکی گمرک کشور از دپوی ۷ میلیون تن کالا در بنادر جنوبی کشور خبر داد گفت: قطعات خودرو با توجه به درخواست سرپرست وزارت صمت، بدون تخصیص ارز ترجیحی و بدون ارائه کد رهگیری کالا، ترخیص شده اند.
امسال برنج وارد می‌شود؟
۱۳۹۹/۰۶/۲۶ / استانی-اقتصادی / برنج
امسال برنج وارد می‌شود؟
رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت: سال ۹۸ یک میلیون و ۵۵۰ هزار تن برنج وارد کشور شد اما در سال ۹۹ واردات برنج در فصل برداشت ممنوع شد که در حال حاضر هم ممنوع است و قرار شد وارداتی که انجام می شود با ارز نیمایی باشد، تفاوت آن با سال گذشته در این است که با ارز ترجیحی وارد می‌شد و برای واردکنندگان به صرفه بود به طوری که به هر میزان که وارد شد تا چند سال می‌توانستند به فروش برسانند اما امسال با ارز نیمایی به اندازه نیاز کشور وارد می‌شود و بیش از نیاز نخواهد بود.
ارائه ارز ترجیحی برای واردت نهاده دامی غلط است
۱۳۹۹/۰۶/۲۰ / استانی-اجتماعی / نهاده دامی / نرخ خرید تضمینی گندم / ارز ترجیحی / کمیسیون کشاورزی / خراسان شمالی
ارائه ارز ترجیحی برای واردت نهاده دامی غلط است
رئیس کمیسیون کشاورزی، منابع طبیعی و آب مجلس شورای اسلامی گفت: به اعتقاد ما ارائه ارز ترجیحی به واردات نهاده دامی غلط است.
کاهش ۷۰ هزار میلیارد تومانی هزینه های دولت در صورت حذف ارز ۴۲۰۰ / تصمیم سختی که گرفته نمی‌شود
۱۳۹۹/۰۶/۱۳ / ارز / دلار 4200 تومانی / دلار / لایحه بودجه
کاهش ۷۰ هزار میلیارد تومانی هزینه های دولت در صورت حذف ارز ۴۲۰۰ / تصمیم سختی که گرفته نمی‌شود
بررسی ها نشان می‌دهد در صورتی که دولت ارز ترجیحی را حذف کند علاوه بر برچیده شدن فسادهای گسترده آن، می‌تواند حداقل حدود ۷۰ هزار میلیارد تومان از هزینه های د خود را کاهش دهد.
چرا برنج خارجی گران شد؟
۱۳۹۹/۰۶/۰۴ / بازار برنج / برنج خارجی / قیمت برنج خارجی
چرا برنج خارجی گران شد؟
به گزارش تسنیم، مسیح کشاورز دبیر انجمن وارد کنندگان برنج ایران درباره دلایل افزایش قیمت افسار گسیخته برنج ایرانی و خارجی در بازار اظهار کرد: بعد از حذف ارز ترجیحی واردات برنج و اختصاص ارز نیمایی به واردات، قیمت برنج نیز در بازار مصرف افزایش یافت.
کشاورزان ۳ برابر هزینه ارز تخصیصی نهاده‌ها، به واسطه گران می‌پردازند 
۱۳۹۹/۰۵/۲۸ / وزارت جهاد کشاورزی / مدیر کل دفتر امور طیور / کاظم خاوازی
کشاورزان ۳ برابر هزینه ارز تخصیصی نهاده‌ها، به واسطه گران می‌پردازند 
تهران - ایرنا - مدیرعامل شرکت بازرگانی تعاونی‌های کشاورزی گفت: کشاورزان به ازای دریافت ارز ترجیحی  ۴۲۰۰ تومانی نزدیک سه برابر آن را به واسطه گران  پرداخت می‌کنند که همین امر باعث می‌شود قیمت تمام شده تولید افزایش یابد.
ضرورت توسعه کشت دانه های روغنی در کشور
۱۳۹۹/۰۵/۲۷ / احمدعلی کیخا / دانه های روغنی / وزارت جهاد کشاورزی
ضرورت توسعه کشت دانه های روغنی در کشور
کیخا، معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی گفت: وزارت جهاد کشاورزی در شرایط موجود به دنبال حذف ارز ترجیحی برای روغن خام، کنجاله و دانه‌های روغنی است.
پیشنهاد وزارت جهاد کشاورزی برای آزادسازی نرخ ارز/ امکان تامین کمتر ارز ترجیحی در آینده وجود دارد.
۱۳۹۹/۰۵/۲۷ / ارز / کشاورزی / نرخ ارز / وزارت جهاد کشاورزی / صنایع تبدیلی
پیشنهاد وزارت جهاد کشاورزی برای آزادسازی نرخ ارز/ امکان تامین کمتر ارز ترجیحی در آینده وجود دارد.
ایلنا: معاون توسعه صنایع تبدیلی و کسب و کارهای کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به پیشنهادات وزارت جهاد کشاورزی برای آزادسازی نرخ ارز به دولت گفت: این پیشنهادات…
واردات برنج و نگرانی از حیف و میل شدن ارز دولتی
۱۳۹۹/۰۵/۲۱ / استانی-اقتصادی / واردات برنج
واردات برنج و نگرانی از حیف و میل شدن ارز دولتی
جلوگیری از واردات، توسعه صادرات، برقراری معافیت‌های مالیاتی، تخصیص ارز ترجیحی به کالاهای اساسی و جلوگیری از تخصیص ارز به کالاهای لوکس و تشریفاتی، شفافیت مالی و برخورد گسترده با فساد و رانت از جمله مواردی است که می‌تواند به تولیدکننده واقعی کمک کند تا جهش تولید را رقم بزند، موضوعی که این روزها به دغدغه برنجکاران مازندرانی تبدیل شده است.
دلیل پرداخت نشدن ارز واردکنندگان برنج
۱۳۹۹/۰۵/۱۹ / بانک مرکزی / واردات برنج / اخبار داغ
دلیل پرداخت نشدن ارز واردکنندگان برنج
سرپرست معاونت بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت ضمن تایید مشکل واردکنندگان برنج برای دریافت ارز ترجیحی، گفت: وزارت صمت پیگیر حل مشکل واردکنندگان برنج است.
۱۳۹۹/۰۵/۱۸ / کالا برگ / کوپن الکترونیک
دولت با طرحی که قدرت خرید مردم را حفظ می کند مخالف کرد!
بنابراین در چنین شرایطی لازم است تا دولت به نحوی بخشی از معیشت مردم را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ تأمین کند. در این راستا نمایندگان مجلس طرحی را‌‌‌‌‌‌‌‌ ارائه داده‌اند که بر اساس آن دولت مکلف می‌شود که کالاهای اساسی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به شکلی متفاوت‌ از گذشته در بین مردم توزیع کند و بر اساس آن دولت باید با کالابرگ یا کارت هوشمند، کالاهای اساسی که با ارز ترجیحی و یا از منابع داخلی تبصره 14 بودجه کشور تأمین می‌شود را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ توزیع کند.
وزارت جهاد کشاورزی مسئولیت واردات نهاده‌های دام و طیور را به عهده بگیرد
۱۳۹۹/۰۵/۰۴ / نهاده‌های دامی / قیمت مرغ
وزارت جهاد کشاورزی مسئولیت واردات نهاده‌های دام و طیور را به عهده بگیرد
یک عضو کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: اگر قرار است ارز ترجیحی به حوزه دام و طیور تخصیص دهیم، باید روی آن جدا نظارت کنیم.
بحران ارزی و ناپایداری تولید و عرضه
۱۳۹۹/۰۴/۳۰
بحران ارزی و ناپایداری تولید و عرضه
تنگنای ارزی و مشکلات تامین و تخصیص، موجب حذف ارز ترجیحی برخی کالاهای اساسی و اقلام ضروری و افزایش قیمت این اقلام کالایی شده است. با مهدی کریمی تفرشی، رئیس هیأت مدیره خانه صنعت، معدن وتجارت جوانان تهران، گفت‌وگو کرده‌ایم. تأثیر بحران اخیر ارزی بر بخش تولید چگونه بوده است؟ شوک‌های ارزی مشکلات زیادی را برای بخش‌های مختلف اقتصادی، به‌خصوص بخش تولید به‌وجود آورده است، به‌طوری که تولید‌کنندگان با توجه به نوسانات نرخ ارز امکان برنامه‌ریزی میان‌مدت و بلندمدت را ندارند، زیرا به‌دلیل نوسان قیمت‌ها، نه …
مدیریت بی ضابطه و تخصیص بدون اولویت بندی ارز ترجیحی از گلوگاه های بی عدالتی در کشور است
۱۳۹۹/۰۴/۳۰ / محمد باقر قالیباف / مجلس شورای اسلامی / تخصیص ارز / کالاهای اساسی
مدیریت بی ضابطه و تخصیص بدون اولویت بندی ارز ترجیحی از گلوگاه های بی عدالتی در کشور است
رئیس مجلس شورای اسلامی در یادداشتی در فضای مجازی نوشت: مدیریت بی ضابطه، توزیع کالاهای اساسی و تخصیص بدون اولویت بندی ارز ترجیحی یکی از گلوگاه های بی عدالتی در کشور است.
۱۳۹۹/۰۴/۲۹
کمبود کالا نداریم؛ مشکل عدالت داریم
محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس با اشاره به تصویب یک فوریت طرح تأمین کالاهای اساسی گفت: معنای بررسی این طرح کمبود کالا در جامعه نیست بلکه مشکل، عدالت و دسترسی جامعه به کالاهای اساسی با وجود تخصیص ارز ترجیحی به آن است. وی تاکید کرد: ارز ترجیحی برای کالاهای اساسی در مجلس تصویب شده، اما این کالاها به دست مردم نمی‌رسد و به نظر می‌رسد شبکه توزیع باید کار خود را درست انجام دهد.
طرح نحوه توزیع کالاهای اساسی برای ایجاد عدالت است
۱۳۹۹/۰۴/۲۹ / مجلس
طرح نحوه توزیع کالاهای اساسی برای ایجاد عدالت است
رئیس مجلس گفت: طرح به معنای کمبود کالا در کشور نیست بلکه برای ایجاد عدالت و رسیدن ارز ترجیحی به دست مصرف کننده واقعی مطرح می شود.
قالیباف: کمبود کالا نداریم/ عدالت و دسترسی جامعه به کالاهای اساسی مشکل دارد
۱۳۹۹/۰۴/۲۹
قالیباف: کمبود کالا نداریم/ عدالت و دسترسی جامعه به کالاهای اساسی مشکل دارد
رئیس مجلس با اشاره به تصویب یک فوریت طرح تأمین کالاهای اساسی گفت: معنای بررسی این طرح کمبود کالا در جامعه نیست بلکه مشکل، عدالت و دسترسی جامعه به کالاهای اساسی با وجود تخصیص ارز ترجیحی به آن است.
۱۳۹۹/۰۴/۲۷
واردات موبایل با دلار دولتی؛ فروش با دلار آزاد
[یزدان مرادی] واردکنندگان موبایل درحالی از احتمال ورشکستگی 50‌درصدی خود به دلیل عدم تخصیص ارز 4200تومانی خبر می‌دهند که درحال حاضر همین موبایل‌های وارداتی بر مبنای دلار 23‌هزار و 700 تومانی بازار آزاد به شهروندان فروخته می‌شود. واردات موبایل با دلار ارزان و فروش با دلار گران طی دو‌سال گذشته به یک روند عادی تبدیل شده است، به نحوی که ایرانی‌ها نه‌تنها به یاد ندارند توانسته باشند موبایل‌های وارداتی را بر مبنای ارز 4200 تومانی بخرند بلکه چند برابر قیمت وارداتی هم پول پرداخت کرده‌اند. این درحالی است که پرداخت ارز ترجیحی به واردکنندگان با هدف عدم افزایش قیمت کالاهای مورد نظر در بازار انجام می‌شود اما اکنون به ابزاری برای بهره‌مندی از رانت …
۱۳۹۹/۰۴/۲۰
ارز ترجیحی کلاهی گشاد بر سر دولت تولیدکننده و مصرف‌کننده
رئیس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان گفت: توجه داشته باشیم تولید و مصرف در کشور زیاد نشده اما واردات بیشتر شده است. درنتیجه نباید این تنش‌ها را داشته باشیم اما به خاطر سیاست‌های اشتباهی که داریم تنش‌ها روز به روز بیشتر می‌شود.به گزارش ایلنا، مجید موافق‌قدیری با بیان اینکه ارز ترجیحی کلاه گشادی بود که دولت سر خودش، تولیدکنندگان و مردم گذاشت، اظهار کرد: بیش از 80 درصد سه ضلع دولت، تولیدکننده و مصرف‌کننده هنوز طعم دلار 4200 تومانی را نچشیده‌اند، این سیاست اشتباهی بود که هنوز هم ادامه دارد. مهم‌ترین دلیل این بود که همیشه ما یک بازار سیاه و غیر رسمی متفاوت از بازار رسمی نهاده‌های دامی داشته‌ایم به طور مثال ذرت قیمت مصوب دولت و تعزیراتی 2500 تومان است، در بازار بیش از 2800 تومان، کنجاله سویا مصوب …
ارز ترجیحی کلاهی گشاد بر سر دولت، تولیدکننده و مصرف‌کننده/ بازار سیاه چالش اصلی کمبود نهاده‌های دامی/ تامین ۹۰ درصد نهاده‌ها از برزیل
۱۳۹۹/۰۴/۱۸ / دولت / واردات / سیاست / نهاده های دامی / بازار سیاه
ارز ترجیحی کلاهی گشاد بر سر دولت، تولیدکننده و مصرف‌کننده/ بازار سیاه چالش اصلی کمبود نهاده‌های دامی/ تامین ۹۰ درصد نهاده‌ها از برزیل
ایلنا: رئیس انجمن صنایع دام، طیور و آبزیان گفت: توجه داشته باشیم تولید و مصرف در کشور زیاد نشده اما واردات بیشتر شده است. در نتیجه نباید این تنش‌ها را داشت باشیم اما…
۱۳۹۹/۰۴/۱۵
چهار پیشنهاد تولید‌کنندگان برای حل مشکلات بازار آفت‌کش‌های کشاورزی
اثرات و ترکش‌های سیاست تخصیص دلار 4200 تومانی همچنان در حوزه‌های مربوط به واردات و تولید ادامه دارد و نگرانی‌هایی را برای تامین محصولات مورد نیاز در برخی از حوزه‌ها ایجاد کرده است. دراین راستا یکی از بخش‌هایی که بعد از اجرای سیاست ارز ترجیحی در سال‌های 97 و 98 دچار آسیب جدی شد، بخش تولیدات آفت‌کش‌های کشاورزی بود. این محصول اساسی که در حوزه تولیدات شیمیایی و کشاورزی به کار می‌رود، از ظرفیت تولیدی و صادراتی مناسبی برخوردار است، اما آنچه تولید‌کنندگان این عرصه بر آن تاکید می‌کنند، این است که وجود برخی اختلالات اجازه رشد ظرفیت‌های بالقوه این صنعت را نمی‌دهد.
پیشنهاد مجلس برای کاهش ۵۰ درصدی اختصاص ارز دولتی به کالاهای اساسی/ یارانه به خانوارهای هدف پرداخت می‌شود
۱۳۹۹/۰۴/۱۳
پیشنهاد مجلس برای کاهش ۵۰ درصدی اختصاص ارز دولتی به کالاهای اساسی/ یارانه به خانوارهای هدف پرداخت می‌شود
جزئیات طرح نمایندگان مجلس نشان می‌دهد قرار است تا سقف منابع ارزی دولت و حداکثر 5 میلیارد دلار ارز ترجیحی برای واردات کالاهای اساسی اختصاص یابد و به خانوارهای هدف هم یارانه در قالب کارت الکترونیکی پرداخت شود.
کمبود عرضه، قیمت مرغ را افزایش داد/ با شبکه پر‌ابهام توزیع نهاده‌های دامی روبرو هستیم/ نمی‌توان با گوشت منجمد بازار را کنترل کرد
۱۳۹۹/۰۴/۱۱
کمبود عرضه، قیمت مرغ را افزایش داد/ با شبکه پر‌ابهام توزیع نهاده‌های دامی روبرو هستیم/ نمی‌توان با گوشت منجمد بازار را کنترل کرد
یک فعال صنعت طیور گفت: از اوایل آذرماه سال ۹۸ تا اوایل تیرماه حدود ۲ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان حاشیه زیان این صنعت بوده و همچنین با حذف ارز ترجیحی برای واکسن، ریز مغذی‌ها و مکمل‌ها از آذر ماه 98 قیمت آنها تا سه برابر افزایش یافته است در حالی که قیمت تمام شده مرغ زنده درب واحدهای تولیدی ۱۲۵۰۰ تومان است که با در نظر گرفتن این موضوعات هنوز تولیدکنندگان از حاشیه زیان خارج نشده‌اند.
۴ میلیون تن کالای اساسی در بنادر داریم/ نهاده‌های دامی تا پایان ۹۹ مشمول ارز ۴۲۰۰ تومانی هستند/ ارز ترجیحی به برنج، تخصیص داده نمی‌شود
۱۳۹۹/۰۴/۰۶ / وزیر صنعت، معدن و تجارت
۴ میلیون تن کالای اساسی در بنادر داریم/ نهاده‌های دامی تا پایان ۹۹ مشمول ارز ۴۲۰۰ تومانی هستند/ ارز ترجیحی به برنج، تخصیص داده نمی‌شود
ایلنا: وزیر صنعت، معدن و تجارت از وجود ۴ میلیون تن کالای اساسی در بنادر کشور خبر داد.
۱۳۹۹/۰۴/۰۳
27میلیارد دلار نزد صادرکنندگان باقی مانده است
رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرده که 27‌میلیارد دلار ارز نزد صادرکنندگان باقی مانده و هرگز بازگردانده نشده است. عبدالناصر همتی اعلام کرد: «ما ظرف دوسال گذشته چیزی نزدیک به 27میلیارد دلار صادرات غیرنفتی‌مان داشتیم  که باید ارز آن  برمی‌گشته و از این میزان درحدود 45‌میلیارد دلار بازگشته است؛ یعنی 27‌میلیارد دلار بازنگشته است.» به گزارش بانک مرکزی او توضیح داد: «آنچه در بازار رخ داده، شوک موقتی است و برای شوک‌های موقتی نمی‌توانیم سیاست‌های پولی‌مان را تغییر دهیم. تغییر در سیاست‌های پولی باید زمانی فرا برسد که احساس کنیم فرض‌هایی که برای پیش‌بینی تورم داریم که یکی از آنها نیز نرخ ارز است (آن هم نرخ ارزی که برای تولید …
اعلام وصول طرحی برای تخصیص ارز کالاهای اساسی با نرخ ترجیحی
۱۳۹۹/۰۴/۰۳ / ارز ترجیحی
اعلام وصول طرحی برای تخصیص ارز کالاهای اساسی با نرخ ترجیحی
یک عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی ۱۴ طرح نمایندگان را به صورت عادی اعلام وصول کرد.
کارنامه دو ساله دلار 4200
۱۳۹۹/۰۳/۳۱
کارنامه دو ساله دلار 4200
با وجود همه انتقادهایی که به تخصیص ارز دولتی به کالاهای اساسی و چندنرخی بودن قیمت ارز وجود دارد، همچنان تعداد کمی از کالاها مشمول دریافت ارز ترجیحی هستند، اما برخی کارشناسان معتقدند ارز 4200 تومانی باعث شده نرخ تورم واقعی نباشد که این مساله در برنامه‌ریزی‌های اقتصادی سنگ‌اندازی می‌کند. از سوی دیگر کارشناسان می‌گویند علاوه بر سوءاستفاده‌هایی که تاکنون از این ارز صورت گرفته، حذف ارز دولتی بهانه‌ای برای افزایش قیمت برخی کالاهایی شده که تاکنون با وجود دریافت ارز ترجیحی براساس نرخ ارز آزاد عرضه می‌شدند؛ بنابراین بهتر است این یارانه به‌طور مستقیم به بخش تولید پرداخت شود.
رشد ۲۱ درصدی در تولید محصولات زراعی/ هیچ قانون بازدارنده‌ای برای تولید مطرح نیست/ با افزایش قیمت تراکتور موافقت نکردیم
۱۳۹۹/۰۳/۲۷ / ارز / خاک / زعفران / کشاورزی / واردات
رشد ۲۱ درصدی در تولید محصولات زراعی/ هیچ قانون بازدارنده‌ای برای تولید مطرح نیست/ با افزایش قیمت تراکتور موافقت نکردیم
ایلنا: معاون تولیدات زراعی دلیل اصلی وابستگی ما به روغن واردات ارزان قیمت آن است بنابراین در صورت تغییر ارز آن به ارز ترجیحی و نیمایی این اثر در کشاورزی به صورت مثبت…
کمبود روغن و کندی حرکت چرخ شکلات‌سازی‌‌ها
۱۳۹۹/۰۳/۱۰
کمبود روغن و کندی حرکت چرخ شکلات‌سازی‌‌ها
علی ابراهیمی/ خبرنگار روغن نباتی ازجمله اقلام کالاهای اساسی است که به‌دلیل ضریب بالای وابستگی به واردات، مشکلات تامین و تخصیص ارز بر روند واردات و عرضه این محصول اثر‌گذار است. تامین بیش از 70درصد نیاز کارخانه‌های تصفیه روغن به واردات روغن خام و دانه‌های روغنی موجب شده تا با وجود تنگناهای ارزی ناشی از بازگشت تحریم‌ها، این کالا هنوز هم در اولویت نخست تامین ارز ترجیحی 4200تومانی دولتی قرار گیرد. از سوی دیگر تقاضا برای روغن نباتی در برخی ایام خاص مانند ‌ماه مبارک رمضان و‌ماه محرم افزایش می‌یابد که بر …
راهکار شفاف سازی در تخصیص ارز دارو/کاهش یک میلیارد دلاری
۱۳۹۹/۰۲/۲۶ / سازمان غذا و دارو / غلام حسین مهر علیان / دارو
راهکار شفاف سازی در تخصیص ارز دارو/کاهش یک میلیارد دلاری
مدیرکل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذاودارو، گفت: به منظور شفافیت بیشتر، ثبت سفارش های ارسالی به بانک مرکزی در مورد تخصیص ارز ترجیحی روی سایت سازمان بار گذاری می شود.
بایدها و نبایدهای تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی
۱۳۹۹/۰۲/۰۶ / کالاهای اساسی / تنظیم بازار / کووید ۱۹ / ارز ترجیحی / واردات
بایدها و نبایدهای تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی
یک کارشناس مسائل اقتصادی گفت: به طور کلی عدم دخالت دولت در خصوص مسائلی مانند تنظیم بازار مربوط به شرایط عادی است نه شرایطی که در حال حاضر کشور با آن مواجه است.
۱۳۹۹/۰۲/۰۱
جزئیات ترخیص 4 میلیون تن کالا
سیاست‌های جدید برای تامین کالاهای اساسی از مسیر ترخیص اقلام دپو شده در گمرکات در دستور کار قرار گرفت. بر این اساس، ستاد تنظیم بازار در قالب بخشنامه‌ای 4بندی ضوابطی را برای ترخیص چهار میلیون تن کالای اساسی انباشت شده در گمرکات ابلاغ کرده است. دستورالعمل ستاد تنظیم بازار نشان می‌دهد کالاهای مزبور که دستور ترخیص برای‌شان صادر شده، همگی مشمول ارز ترجیحی (دلار 4200 تومانی) هستند. از سوی دیگر، کارگروه نظارت و تخصیص ارز، سهمیه چهار کالای ضروری وارداتی را برای سال 99 مشخص کرده است.
در شرایط فعلی موافق حذف ارز ترجیحی نیستم
۱۳۹۹/۰۱/۳۱ / ارز / اقتصاد / نفت / چند نرخی شدن ارز / اتاق بازرگانی ایران
در شرایط فعلی موافق حذف ارز ترجیحی نیستم
ایلنا: نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: به دلیل شدت تحریم‎ها، کاهش فروش نفت در نتیجه محدودیت در درآمدهای ارزی، گرانی، بانی بودن دولت در تامین کالاهای اساسی مردم، و…
کاهش ۳۵ درصدی تخصیص ارز واردات دارو در سال ۹۸
۱۳۹۹/۰۱/۲۰ / غلام حسین مهر علیان / سازمان غذا و دارو / دارو
کاهش ۳۵ درصدی تخصیص ارز واردات دارو در سال ۹۸
مدیر کل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو، گفت: ارز ترجیحی واردات دارو در سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷ به میزان ۳۵ درصد کاهش داشته است.
ویروس کرونا با اقتصاد ایران و جهان چه می‌کند؟
۱۳۹۹/۰۱/۱۷ / ویروس کرونا / ویروس کرونا در ایران
ویروس کرونا با اقتصاد ایران و جهان چه می‌کند؟
اقتصاد ایران فشار دوگانه تحریم و تبعات ویروس کرونا را تجربه می‌کند و به عقیده اقتصاددان ها با توجه به محدویت منابع، دولت باید سیاست‌های حمایتی بهینه اتخاذ کرده و از اجرای سیاست‌های حمایتی کور (نظیر تخصیص ارز ترجیحی به برخی کالاها) اجتناب کند.
تورم 11 درصدی در انتظار کالاهای اساسی
۱۳۹۸/۱۲/۲۸
تورم 11 درصدی در انتظار کالاهای اساسی
سازندگی از تاثیرات مخرب تداوم سیاست ارز ترجیحی بر اقتصاد ایران گزارش می‌دهد
تورم ناشی از تداوم سیاست ارز ترجیحی حداقل 2 برابر تورم ناشی از حذف آن است
۱۳۹۸/۱۲/۲۱
تورم ناشی از تداوم سیاست ارز ترجیحی حداقل 2 برابر تورم ناشی از حذف آن است
مرکز پژوهش‌های مجلس اعلام کرد: حذف ارز ترجیحی اختصاص یافته به واردات کالاهای اساسی، منجر به افزایش قیمت این کالاها خواهد شد و تورمی در حدود 6 درصد در پی خواهد داشت. اما تداوم سیاست ارز ترجیحی، به‌دلیل افزایش کسری بودجه و تأمین آن از محل پایه پولی، تورم بیشتری (حداقل 11 درصد) را به دنبال دارد.
اختصاص یا حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی؛ کدمیک بیشتر تورم زاست؟
۱۳۹۸/۱۲/۲۱
اختصاص یا حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی؛ کدمیک بیشتر تورم زاست؟
بررسی لایحه بودجه سال ۹۹ نشان می‌دهد، حذف ارز ترجیحی کالاهای اساسی منجر به افزایش شاخص قیمت مصرف کننده تا حدود ۶ درصد خواهد شد. این درحالی است که تورم ناشی از ادامه سیاست ارز ترجیحی،می‌تواند منجر به تورم حدود ۱۱ تا ۱۵ درصدی شود.
۱۳۹۸/۱۲/۲۰
ارز 4200 تومانی حذف شود؛ بدون استثنا
ـ مرکز پژوهش‌های مجلس: تداوم سیاست ارز ترجیحی تحت‌فشار گروه‌های ذینفع، موجب سود کلان گروه‌های خاص به بهای افزایش ضرر و زیان مردم و دولت شده است رضا کربلائی ـ خبرنگار  مرکز پژوهش‌های مجلس در شرایطی که لایحه بودجه سال آینده با حکم حکومتی به شورای نگهبان ارسال‌شده، با انتشار دیرهنگام گزارش خود درباره اختصاص ارز ترجیحی، برای واردات کالاهای اساسی، پیشنهاد کرد؛ تخصیص ارز بر مبنای دلار 4200تومانی، برای واردات کالاهای اساسی بدون استثنا حتی در ارتباط با دارو متوقف شود، زیرا ادامه سیاست توزیع دلار 4200تومانی، …
۱۳۹۸/۱۱/۰۶
پایان رانت دلار 4200 تومانی؟
عبور از ارز ترجیحی در حرکت اصلاحی اقتصاد چقدر راهگشاست؟
۱۳۹۸/۱۱/۰۵ / ارز / بودجه / کالاهای اساسی / کمیسیون اقتصادی / واردات
کالاهای اساسی در قالب بن کارت عرضه شوند
سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس می‌گوید: در جریان توزیع ارز ترجیحی کالاهای اساسی به قیمت واقعی به دست مصرف‌کننده نمی‌رسد
۱۳۹۸/۱۰/۲۱ / ارز / رقابت / صنعت / واردات / تخصیص ارز
زور وارداتچی‌ها به تولید داخل چربید/ تولیدکنندگان، دسترنج خود را به چاه می‌ریزند/ پایانی بر صنعت قزل‌آلای کشور در سال ۹۹ + فیلم
ایلنا: با تخصیص ارز ترجیحی به واردات تخم چشم زده ماهی قزل‌آلا رقابت نا برابری بین تولیدکننده داخلی و واردت کنندگان ایجاد شد.…
۱۳۹۸/۱۰/۰۴
نتایج حذف نرخ ارز ترجیحی؛ از افزایش تولید داخلی تا کاهش قاچاق
پژوهش‌گران معتقدند سیاست تخصیص نرخ ارز ترجیحی به کالاهای اساسی نه تنها منجر به ثبات قیمت آنها در بازار نشده بلکه پیامدهای منفی متعدد را به دنبال داشته است. از جمله پیامدهای منفی می‌توان به تضعیف تولید داخلی و عدم انتفاع گروه‌های هدف اشاره کرد. تا امروز ارز ترجیحی برای دو کالای اساسی گوشت قرمز و چای حذف شده است و وزارت جهادکشاورزی پیشنهاد حذف آن برای واردات شکر و برنج را داده است. اما حذف آن چه نتایجی برای تولید و بازار گوشت قرمز و چای داشته است؟ و یا اساسا تکرار این تصمیم برای دیگر کالاهای اساسی دیگر مناسب است؟
۱۳۹۸/۰۹/۳۰
دست‌اندازهای تولید و صادرات کشاورزی
مهم‌ترین دغدغه‌های‌ فعالان اقتصادی پس از تغییر و تحولات رخ داده در وزارت جهاد‌کشاورزی برای رونق این بخش مطرح شد. اولین حضور سرپرست وزارت جهادکشاورزی در جمع نمایندگان بخش‌خصوصی از یکسو به محلی برای طرح اصلی‌ترین چالش‌ها و مطالبات فعالان، تجار و تولیدکنندگان حوزه کشاورزی تبدیل شد و از سوی دیگر برنامه این وزارتخانه برای رونق و بهبود عملکرد این بخش رونمایی شد. «عدم استفاده مطلوب از مزیت‌های صادراتی»، «خلأ یک شبکه منسجم توزیع»، «ادامه تخصیص ارز ترجیحی»، «حذف مشوق‌ها و جوایز صادراتی»، «حضور کمرنگ تشکل‌ها در تصمیم‌سازی‌های این بخش»، «سهم محدود محصولات از بازارهای جهانی»، «قیمت‌گذاری دستوری» و «اصرار به موضوع پیمان‌سپاری ارزی» بخشی از مشکلات و موانعی است که به اعتقاد فعالان، رونق بخش‌کشاورزی و صنایع …
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •