جمعه, ۱۴ آذر, ۱۳۹۹ / 4 December, 2020
اقتصاد بازار
۵ روز قبل
اهمیت سندیکا در تدوین مفاد بخش بیمه در برنامه هفتم توسعه
بدون تردید، مهم‌ترین عامل تاثیرگذار بر قدرت و اقتدار انجمن‌های کارفرمایی، گستردگی فضایی است که حاکمیت به‌طور عام برای تمامی نهادهای مدنی و به طور خاص برای انجمن‌های کارفرمایی جهت مشارکت در سیاست‌گذاری اختصاص می‌دهند.ابراهیم کاردگر، نایب رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل بیمه دانا با بیان این مطلب اظهار کرد: به میزانی که این فضای گفت‌وگو، چانه‌زنی و سیاستگذاری برای انجمن‌های کارفرمایی در یک سو و اتحادیه‌های مزد و حقوق‌بگیران در سوی دیگر گسترده باشد، به همان میزان نیز قدرت و اقتدار این انجمن‌ها بیشتر و بالاتر است.وی که درخصوص اهمیت سندیکا در تدوین مفاد بخش بیمه در برنامه هفتم توسعه سخن می‌گفت، افزود: به عبارت دقیق‌تر، تلاش برای تجمیع منافع از سوی کارفرمایان و مدیران ارشد بنگاه‌ها زمانی به خط مشی مطلوب …
۱۳۹۹/۰۹/۰۴
معمای سد احداثی پس از این!
فرهنگ سیاسی ما تا حدودی شاهد باز است و منتظر غایت می‌ماند. این بدان معناست که معطل آمدن قهرمان است و این فرصت را به افراد فاقد برنامه می‌دهد که در مقام شاهد و منجی و قهرمان و کسی که از خویش برون آمده و کاری بکند، از راه برسد. این فرهنگ سیاسی متاسفانه باعث سه خطر برای جامعه می‌شود. اول؛ انباشت مطالبات که منجر به طغیان جامعه می‌شود. دوم؛ بی‌مسوولیتی کارگزاران نظام سیاسی که مسوولیت خود را سامان دادن به مطالبات جامعه نمی‌دانند و منتظر قهرمان اصولگرا، اصلاح‌طلب، ضد اصلاح‌طلب و اصولگرا، یا در قهقرایی و ارتجاع به حمله ترامپ یا بازمانده رژیم پیشین و سایرین می‌ماند.  سومین خطر فقدان برنامه‌ریزی و دلبستن به حوادث است‌ . این کار شبه رمالی که امید …
یک اتفاق کم‌نظیر در بازار | فروش اجباری رب و تن ماهی برای خرید روغن
۱۳۹۹/۰۸/۲۱ / روغن / اقتصاد بازار / اقتصاد
یک اتفاق کم‌نظیر در بازار | فروش اجباری رب و تن ماهی برای خرید روغن
این روزها شاهد اتفاق‌های کم‌نظیری در بازار هستیم و مردم برای خرید روغن نباتی در برخی فروشگاه‌ها باید کالاهای دیگری مانند کنسرو ماهی تن و رب گوجه‌فرنگی را نیز خریداری کنند.
سقوط شدید سهام نرم‌افزار دیدارهای مجازی | زوم قربانی واکسن کرونا می‌شود؟
۱۳۹۹/۰۸/۱۹ / کروناویروس / اقتصاد بازار / واکسن
سقوط شدید سهام نرم‌افزار دیدارهای مجازی | زوم قربانی واکسن کرونا می‌شود؟
انتشار خبر تاثیرگذاری بیش از ۹۰ درصدی واکسن آمریکایی-آلمانی کرونا با واکنش مثبت بسیاری از بازارهای مالی و سرمایه‌ای جهان شده و البته در این میان برخی استثناها هم وجود دارند.
تلاش دلالان برای تخریب بازارها |  از خبرسازی در بازارهای ارز و خودرو تا مورد عجیب در بازار مسکن
۱۳۹۹/۰۸/۱۸ / ارز - بازار داخلی / قیمت مسکن و زمین / قیمت - تنظیم بازار / ایران و آمریکا / اقتصاد بازار
تلاش دلالان برای تخریب بازارها | از خبرسازی در بازارهای ارز و خودرو تا مورد عجیب در بازار مسکن
هنوز رییس‌جمهور جدید امریکا در کاخ سفید شروع به کار نکرده که گشتی در سایت‌های خرده‌فروشی کالا نشان از افزایش هیجان برای فروش و کاهش قیمت کالاهایی است که تا پیش از انتخابات با هر نوسان قیمتی در دلار، قیمت کالاها را افزایش می‌دادند یا آن‌ها را «ناموجود» اعلام می‌کردند تا با قیمت جدید به فروش رسانند.
روزنه دولت جدید آمریکا برای اقتصاد ایران
۱۳۹۹/۰۸/۱۷ / ایران و آمریکا / اقتصاد بازار / آمریکا - دونالد ترامپ / آمریکا - جوزف بایدن
روزنه دولت جدید آمریکا برای اقتصاد ایران
نخستین‌بار در انتخابات سال ۱۹۸۰ میلادی رقابت جیمی کارتر، رئیس‌جمهوری وقت، با رونالد ریگان، نامزد حزب جمهوری‌خواه، با بی‌تفاوتی سیاسیون ایران روبه‌رو شد که تفاوتی بین این دو قائل نبودند؛ درحالی‌که دولت ریگان آشکارا روش برخورد خصمانه‌تری را درباره ایران در پیش گرفت.
جدیدترین قیمت انواع تبلت در بازار | از مایکروسافت و لنوو تا سامسونگ و برندهای ایرانی
۱۳۹۹/۰۸/۱۲ / موبایل - کامپیوتر - بازار / اقتصاد بازار / کامپیوتر - تبلت‌
جدیدترین قیمت انواع تبلت در بازار | از مایکروسافت و لنوو تا سامسونگ و برندهای ایرانی
قیمت تبلت‌های متنوع از برندهای مطرح جهان در بازار ایران، به تاریخ ۱۱ آبان ۹۹ را در این خبر مشاهده کنید.
جدیدترین قیمت گوشی موبایل در ۱۱ آبان | از سامسونگ و هوآوی تا اپل و نوکیا
۱۳۹۹/۰۸/۱۱ / موبایل - کامپیوتر - بازار / اقتصاد بازار / موبایل
جدیدترین قیمت گوشی موبایل در ۱۱ آبان | از سامسونگ و هوآوی تا اپل و نوکیا
قیمت گوشی‌های موبایل موجود در بازار، مورخ ۱۱ آبان را مشاهده می‌کنید.
ماشین ظرفشویی چند؟ | جدول قیمت برندهای مختلف ماشین ظرفشویی
۱۳۹۹/۰۸/۰۹ / اقتصاد بازار / لوازم خانگی / اقتصاد بازار / لوازم خانگی
ماشین ظرفشویی چند؟ | جدول قیمت برندهای مختلف ماشین ظرفشویی
قیمت ماشین ظرفشویی ال‌جی در بازار به ۲۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسیده است.
قیمت لوازم یدکی پراید در بازار چقدر است؟
۱۳۹۹/۰۸/۰۹ / خودرو - پلاک، کارواش، معاینه فنی، بیمه و ایمنی / پراید / اقتصاد بازار / خودرو - ایرانی
قیمت لوازم یدکی پراید در بازار چقدر است؟
قیمت انواع لوازم یدکی خودرو پراید را می‌توانید در این گزارش مشاهده کنید.
۱۳۹۹/۰۸/۰۸
این اقتصاد شترگاوپلنگ
شرایط اقتصادی کشور و ناتوانی تیم اقتصادی دولت موجب راه‌حل‌های کوتاه‌مدت و پرآسیبی شده است.  در شرایط فعلی افزایش یارانه را مجلس ضرورت دیده که با نگاهی به آسیب‌های قبلی لازم است مهیای ملزومات آن باشیم.  رودربایستی‌ها را کنار بگذاریم و بپذیریم که اقتصاد به چنین روزهایی رسیده و ناچار از آن هستیم. واقعیت این است که از روز بعد از اتمام جنگ تصمیم نظام اقتصادی ما خواست که سرمایه‌داری کم‌کم یک آبرو و جان و اعتباری بگیرد. کل روشنفکران چپ و راست در دام این نظام توزیعی که شکاف درآمدی را تا 30 برابر کرد، نشستند. بعید می‌دانم مجلس تصمیمی درست جز همین تصمیمات از دستش بربیاید. هر چند نظام توزیع مجدد نیاز به زیرساخت‌هایی دارد که بتواند با بانک‌های اطلاعاتی، …
عجیب‌ترین واردات به کشور؛ از بند شلوار و زیپ لباس تا کله پاچه و کلنگ! | فهرست ۱۶ کالای وارداتی حیرت انگیز!
۱۳۹۹/۰۷/۲۱ / واردات / اقتصاد بازار
عجیب‌ترین واردات به کشور؛ از بند شلوار و زیپ لباس تا کله پاچه و کلنگ! | فهرست ۱۶ کالای وارداتی حیرت انگیز!
در سال‌های اخیر واردات برخی کالاها به کشور با اعتراض و شگفتی تولیدکنندگان همراه بوده است. فهرست ۱۶ مورد از این کالای عجیب را ببینید.
دانلودکنندگان غیرقانونی به دادگاه کشیده می‌شوند
۱۳۹۹/۰۷/۰۲
دانلودکنندگان غیرقانونی به دادگاه کشیده می‌شوند
در سال‌های اخیر اقتصاد بازار کتاب در مواجهه با فضای مجازی آسیب‌های شدیدی دیده و ناشران مختلفی در رقابت با دنیای مجازی به ورشکستگی گرفتار آمده‌اند. به‌خصوص در مواجهه با سایت‌های دانلود کتاب الکترونیک که به سهولت و بدون کمترین مشکل و مانعی نسخه‌های کتاب‌های تازه و پرخواننده را با یک پنجم و حتی کمتر از قیمت اصلی کتاب‌ها در اختیار خوانندگان قرار می‌دهند. حالا خبر می‌رسد که گروهی از ناشران معتبر بین‌المللی فعالیت‌هایی را برای مقابله با سایت‌های دانلود کتاب الکترونیک آغاز کرده‌اند که در صورتی که به نتیجه برسد، می‌تواند در آینده بازار کتاب موثر باشد.
۱۳۹۹/۰۶/۲۹
پایان دوباره بوروکراسی؟
«دست نامرئی» معروف آدام اسمیت، هدایتگر اقتصاد بازار است و طی آن، معاملات برنامه‌ریزی‌نشده با عامل‌های مختلف، به‌دستاوردهای پرفایده منجر می‌شود. چنین منطقی امروزه بیشتر تعاملات بین بنگاه‌ها و مصرف‌کننده‌ها و همچنین بین خود بنگاه‌ها را کنترل می‌کند. اما کاری که درون بنگاه‌های اقتصادی انجام می‌شود، عمدتا براساس مفهوم کاملا متفاوت بوروکراسی سازماندهی می‌شود که اصول آن را ماکس وبر، مدون کرده و شناسانده است. در این مدل، فعالیت‌ها برنامه‌ریزی می‌شوند، تعیین می‌شوند و تحت هدایت دست کاملا مرئی سلسله مراتب سازمانی هستند.
واکنش چین به فشار ترامپ برای فروش تیک تاک: به رقابت عادلانه احترام بگذارید
۱۳۹۹/۰۶/۲۷ / دونالد ترامپ / چین / ایالات متحده آمریکا
واکنش چین به فشار ترامپ برای فروش تیک تاک: به رقابت عادلانه احترام بگذارید
پکن- ایرنا- سخنگوی وزارت امور خارجه چین روز پنجشنبه در واکنش به فشار دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا برای فروش تیک تاک، از آمریکا خواست به اصول اقتصاد بازار و رقابت عادلانه احترام بگذارد.
۱۳۹۹/۰۵/۳۱
پاک کردن جرایم استالین "ناپذیرفتنی" است
رهبر شوروی سابق، سه دهه بعد از حکمش برای دلجویی از قربانیان رژیم استبدادی "جوزف استالین" گفت: باید با تلاش‌ها برای کم‌اهمیت جلوه دادن سرکوب‌های دوره استالین، بی‌وقفه مبارزه شود. به گزارش ایسنا به نقل از راشا تودی، دستور میخائیل گورباچف در سال‌های پایانی "پرسترویکا" به امضا رسید؛ سیاستی که تغییر سیستم توتالیتر شوروی به اقتصاد بازار آزاد- که ۱۶ ماه بعد همراه با این کشور به پایان رسید- را در نظر داشت. گورباچف ۸۹ ساله، آخرین رهبر شوروی سابق، به خبرگزاری تاس روسیه گفت که باید از دستاوردهای پرسترویکا در برابر تلاش‌های مداوم برای توجیه و پاک کردن جرایم استالینیسم و تلاش‌ها برای "به تصویر کشیدن مجرمان به عنوان مدیران نالایق"، محافظت شود. توصیف جوزف استالین به عنوان "مدیر نالایق" از اوایل دهه ۲۰۰۰ در …
۱۳۹۹/۰۵/۲۱
نواصلاح‌طلبی و ۱۴۰۰
️نواصلاح‌طلبی چیست؟ و چرا ضرورت دارد؟ وقتی دکتر سعید حجاریان انتخابات 96 را رقابت بین برجامیان و نابرجامیان نامید؛ مقاله‌ای نوشتم و گفتم که بحث ما سرفصل‌های حقوق عمومی  در داخل کشور است.  در وضعیت فعلی گرچه اغلب مردم این احساس را دارند که در ته هرم مازلو قرار دارند و دست تفقدی از ناحیه اقتصاد مگر بتواند رنج‌های‌شان را کمتر کند اما هر اقتصاددانی می‌داند که این تحولات سیاسی است که می‌تواند رنج‌های مردم را کاهش دهد.  در مقاله‌ای خواهم نوشت که عائله آقای فتاح رییس بنیاد مستضعفان کیست؟ با مسامحه می‌توان گفت که عائله نهادهای طرفدار مستضعفین هم امروز، مستکبرینی هستند که یارانه برای‌شان حرام است.  اما چرا نه اقتصاد بازار …
سرنوشت نافرجام وزرای اقتصادی روحانی
۱۳۹۹/۰۵/۱۶ / دولت روحانی / وزیر اقتصاد / مجلس / وزیر امور اقتصاد و دارایی
سرنوشت نافرجام وزرای اقتصادی روحانی
عباس آخوندی از وزرای اصلاح‌طلب دولت محسوب می‌شد که تا مهر سال ۹۷، به مدت پنج سال وزیر دولت حسن روحانی بود، اما ناگهان استعفا داد و رفت. او در کابینه مرحوم هاشمی‌رفسنجانی نیز به‌عنوان وزیر مشغول به کار بود. آخوندی متن استعفای خود را در کانال شخصی خود منتشر کرد. او در سه سال آخر وزارت خود سه بار استیضاح شد و هیچ‌کدام رأی نیاورد. آخوندی در متن استعفای خود نوشته که به نظرش از سوی رئیس‌جمهور سه اصل نقض شده است: «پایبندی به قانون»، «احترام به حقوق مالکیت» و «اقتصاد بازار رقابتی».
تشریح دلایل صعود بورس از سوی مدیران ارشد بازار سرمایه
۱۳۹۹/۰۵/۱۵ / بازار بورس / بازار سرمایه / دنیای سرمایه گذاری
تشریح دلایل صعود بورس از سوی مدیران ارشد بازار سرمایه
در بخش اقتصاد بازار این شماره، مصاحبه‌هایی با کارشناسان خبره بازار سرمایه از جمله حسن قالیباف اصل، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با موضوع" بازار سرمایه؛ مسیر امن توسعه اقتصاد کشور"، محمدابراهیم پور زرندی، رئیس هیات مدیره بورس تهران با عنوان " افزایش معاملات؛ دستاورد مهم تالار شیشه‌ای"، دکتر علی صحرایی، مدیرعامل بورس تهران با موضوع " اصلاح ساختار اقتصادی با عرضه سهام شرکت‌های دولتی" و نیز محمود رضا خواجه نصیری، مدیرعامل شرکت تأمین سرمایه تمدن با عنوان "رونق تولید و خلق ثروت در گروی رشد پایدار بازار سرمایه" و امیر تقی‌خان تجریشی با موضوع " تداوم رشد بازار سرمایه با هدایت جریان نقدینگی" انجام شده و به چاپ رسیده است.
۱۳۹۹/۰۵/۱۵
سرکوب غیرقابل توجیه شرکت‌های چینی در آمریکا
وزارت امور خارجه چین، آمریکا را به زورگویی آشکار علیه شرکت‌های خارجی در این کشور متهم کرد. به گزارش باشگاه خبرنگاران به نقل از پایگاه اینترنتی گلوبال تایمز، وزارت امور خارجه چین در واکنش به تهدیدات آمریکا در خصوص احتمال ممنوع کردن فعالیت شبکه اجتماعی چینی تیک تاک در آمریکا، این کشور را به «زورگویی آشکار» و سرکوب غیرقابل توجیه برخی از شرکت‌های غیرآمریکایی متهم کرد. وانگ ونبین، سخنگوی وزارت امور خارجه چین گفت: این برخلاف اصول اقتصاد بازار و اصل دسترسی، شفافیت و عدم تبعیض سازمان تجارت جهانی است. او افزود: آمریکا بدون ارائه هیچ مدرکی، صرفا از یک مفهوم سوءاستفاده از امنیت ملی استفاده می‌کند. مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا در سخنانی تاکید کرده که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا بزودی اقداماتی را علیه …
۱۳۹۹/۰۴/۲۹
جهانی نامتوازن و دوقطبی
آدام اسمیت پیش از آنکه نویسنده کتاب ثروت ملل، پدر علم اقتصاد و سرمایه‌داری مدرن و مبدع اقتصاد بازار آزاد باشد فیلسوف اخلاق بود. او در کتاب «نظریه عواطف اخلاقی» با تکیه بر اصل همدلی توضیح داد که چگونه نوع بشر که به دنبال بیشینه کردن منفعت شخصی است همزمان دارای نوعی حس همدلی است که به میانجی آن آدمی می‌تواند در کنار هم‌نوعانش در صلح زندگی کند. پیشرفت تولید و شکوفایی صنعت در عصر مدرن مرهون نظریات برجسته آدام اسمیت درباره اصل تقسیم کار است. به موجب این اصل، با تخصصی‌تر شدن کارِ کارگران سرعت تولید فزونی یافته و به تبع آن بازدهی کارگران نیز بیشتر می‌شود و درنتیجه بالاتر رفتن بازدهی کارگران، تولید هم با روندی تصاعدی اوج می‌گیرد، درآمد بنگاه‌های اقتصادی …
۱۳۹۹/۰۴/۲۳
افزایش قیمت پوشک پابه‌پای دلار
اقتصاد بازار هر روزه دستخوش تغییرات بسیاری است و این موضوع سبب شده تا معیشت خانوار با بحران‌های متعددی روبه‌رو شود. یکی از مهم‌ترین کالاهای مورد نیاز جامعه و به‌ویژه خانواده‌هایی که فرزند نوزاد دارند، پوشک نوزاد است.قیمت این کالای ضروری و مصرفی در طول سال‌های گذشته فراز و نشیب بالایی داشته و پس از اختصاص ارز نیمایی به این صنعت، قیمت‌ها تا حدودی به ثبات رسید اما با توجه به افزایش نرخ ارز در ماه‌های اخیر و عدم ثبات نرخ ارز، قیمت پوشک نیز در بازار دستخوش صعود شده و هر روز با افزایش نرخ دلار، قیمت این کالای مهم نیز افزایش می‌یابد.به گزارش خبرآنلاین، با جست‫و‫جو در مراکز خرید و غرفه‌های فروش پوشک و مواد سلولزی، با دغدغه‌های مردم بیشتر آشنا خواهیم شد. یک خریدار پوشک می‌گوید:« پوشک در دو سال گذشته به …
زانوی غرب نفس چه کسانی را بریده؟/ مسکن، گرفتار ذهنیت غلط از علم اقتصاد
۱۳۹۹/۰۳/۲۵ / سرمقاله / سخن روز مطبوعات / روزنامه های کشور / غرب / دولت / قیمت مسکن / اقتصاد
زانوی غرب نفس چه کسانی را بریده؟/ مسکن، گرفتار ذهنیت غلط از علم اقتصاد
دولت‌های غربی نیز که قاعدتا باید در عمل بیشترین وابستگی را به نسخه‌های اقتصاد بازار آزاد داشته باشند، در عمل در برخی حوزه‌های مهم مثل بازار مسکن به صراحت دخالت می‌کنند.
کتاب‌های عصر پست‌کرونایی
۱۳۹۹/۰۲/۳۰
کتاب‌های عصر پست‌کرونایی
آرش نهاوندی ـ روزنامه نگار شیوع ویروس کرونا چاپ و فروش نسخه‌های چاپی را در دنیا متوقف و اقتصاد بازار کتاب را در این بخش دستخوش بحران بی‌سابقه‌ای کرده؛ با این حال بازار کتاب در حوزه آنلاین همچنان پررونق است. نویسندگان و ناشران نیز فرصت پیش‌روی فروش کتاب در بازار آنلاین را غنیمت شمرده‌اند و همچنان مانند دوران پیشاکرونا به نگارش و انتشار کتاب‌ها در زمینه‌های مختلف ازجمله کتاب‌های داستانی اشتغال دارند. امروز و درحالی‌که همچنان شیوع کرونا ادامه دارد و اغلب مردم همچنان در خانه‌هایشان هستند و کمتر از …
ریشه‌های نظم سیاسی: از دوران پیشا انسانی تا انقلاب فرانسه
۱۳۹۹/۰۲/۲۰
ریشه‌های نظم سیاسی: از دوران پیشا انسانی تا انقلاب فرانسه
نظام سیاسی «رژیم کهن» ناتوان از اصلاح خود بود. اقتدار دولت با توانمندسازی ائتلاف گسترده‌ای از نخبگان رانت‌جو و استحکام یافتن و ریشه دواندن آنها در سنت و قانون ساخته شده بود. حقوق مالکیت‌شان در مناصب دولتی غیرمنطقی، ناکارآمد و در بسیاری موارد به ناحق به دست آمده بود. فرانسه مدرن ظهور نکرد مگر زمانی که یک بوروکراسی غیرشخصی و شایسته‌سالار جای منصب‌داری رشوه‌خوار را گرفت. اما رژیم نمی‌توانست بدون نامشروع ساختن کل نظام قانونی که قدرتش بر آن استوار شده بود به آن حقوق حمله‌ور شود. حاکمیت قانون، جزء مهم نظام سیاسی مدرن، از همان ابتدا در فرانسه توسعه‌یافته بود؛ خیلی پیش از ظهور نهادهای سیاسی پاسخگو و سرمایه‌داری. در نتیجه، این مساله نه تنها مدافع و محافظ نظام سیاسی مدرن و اقتصاد بازاری لیبرال بود، بلکه …
۱۳۹۹/۰۲/۰۹
دشواری‌های آزادی بیان
آزادی بیان صرفا موکول به رسانه نیست. آزادی بیان به زمینه‌هایی نیاز دارد تا در سپهر آزادی به عمل برسد. آزادی‌بیان بخشی از بنیان وسیع‌تر آزادی است. ما نمی‌توانیم آزادی بیان را مستقل از سایر حوزه‌های آزادی بدانیم و ببینیم. برخی از جامعه‌شناسان تحت‌تاثیر ماکس وبر، معتقدند که آزادی را باید در ساحت اقتصادی جست، اینکه دموکراسی به معنای عام آن در جایی محقق می‌شود که آزادی به اقتصاد روی خوش نشان داده باشد. این جامعه‌شناسان آزادی اقتصادی یا اقتصاد بازار و نه اقتصاد دولتی را یکی از مولفه‌های موثر در دموکراسی می‌دانند. 
تغییر اقتصاد جهان در اثر کرونا/ اقتصاد بازار جای خود را به ملی گرایی اقتصادی می دهد
۱۳۹۹/۰۲/۰۷
تغییر اقتصاد جهان در اثر کرونا/ اقتصاد بازار جای خود را به ملی گرایی اقتصادی می دهد
یک اقتصاددان با اشاره به آسیب دیدگی اقتصاد نئولیبرالی آمریکا از بحران کرونا گفت: کشور‌های غربی از این بحران درس گرفتند و قطعا جهت سیاست‌های خود را از سمت اقتصاد بازار آزاد به ملی گرایی اقتصادی تغییر خواهند داد.
۱۳۹۹/۰۱/۳۰
اقتصاد ایران باید از اقتصاد بانک پایه خارج شود
یک کارشناس مسائل اقتصادی گفت: در سال جهش تولید، اقتصاد ایران را باید از اقتصاد بانک پایه به سوی اقتصاد بازار سرمایه سوق داد. همه‌ اقتصاد کشور نباید به بانک‌ها وابسته باشد؛ بلکه بازار سرمایه هم یک گزینه و مولفه‌ مهمی برای جهش تولید در سال جاری است.به گزارش اقتصاد۲۴، امسال به نام سال «جهش تولید» نامگذاری شده است. در این میان سیستم بانکی به عنوان یک عامل مهم در تحقق این شعار مطرح است و باید در کنار سایر عوامل محرک اقتصاد ایران به جهش تولید کمک کند. اما برخی کارشناسان معتقدند که اتفاقا یکی از موانع تحقق تولید ملی و جهش تولید، سیستم بانکی است که موانع بسیاری را در این راستا ایجاد می‌کند.در همین رابطه هادی¬ حق‌شناس کارشناس سیستم بانکی و مسائل اقتصادی گفت: نمی‌شود گفت که یکی از موانع تولید در کشور سیستم …
چین: آمریکا درست از سیاسی کردن مسائل اقتصادی بردارد
۱۳۹۹/۰۱/۲۲
چین: آمریکا درست از سیاسی کردن مسائل اقتصادی بردارد
سخنگوی وزارت خارجه چین در نشستی خبری از آمریکا خواست تا از سیاسی کردن مسائل اقتصادی دست بردارد. وی گفت: ما از آمریکا می‌خواهیم که به اصول اقتصاد بازار پایبند باشد و از سؤاستفاده از مفاهیمی چون امنیت ملی و سیاسی کردن مسائل اقتصادی دست بردارد.
کرونا، ویروسی که حکومت های جهانی را محک زد
۱۳۹۹/۰۱/۰۵ / ویروس کرونا / شیوع ویروس کرونا / ایتالیا / ایالات متحده امریکا / شیوع ویروس کرونا در ایران / تحریم ایران / تحریم دارو / چین / اروپا
کرونا، ویروسی که حکومت های جهانی را محک زد
صلاح الدین خدیو در یادداشتی برای دیپلماسی ایرانی می نویسد: جوزف نای اندیشمند آمریکایی دولت ها را ذیل دو اجماع نظری به دو دسته تقسیم می کند: "اجماع پکن با ترکیب اقتصاد بازار موفق و دولت اقتدارگرا که دولت چین سرنمون آن و کشورهایی نظیر روسیه، ایران، ترکیه اردوغان دنباله رو آن محسوب می شوند. هند مودی و برخی عقبگردهای دموکراتیک دیگر در آسیا و آمریکای لاتین را می توان در این دسته جا داد. اجماع واشنگتن: ترکیب اقتصاد بازار لیبرال و دولت دموکراتیک که آمریکا و دولت های غربی پیروان این سنت محسوب می شوند." در مقابله با کرونا الگوی کدام دسته موفق تر است؟
۱۳۹۸/۱۲/۲۵
ضرورت لغو محدودیت در دامنه نوسانات بورس
آقابزرگی گفت: در شرایط امروز حرکت‌های جهشی شاخص و قیمت‌های سهام به نوعی رقم می‌خورد که تناسب معقولی با متغیر‌ها و مولفه‌های اثرگذار اقتصادی ندارد و همخوان و در یک راستا نیست و مورد تایید متغیر‌های اقتصادی هم نیست؛ این رابطه، رابطه‌ معکوس را ایجاد می‌کند که در نهایت موجب ضرر و زیان سرمایه‌گذاران و فعالان بازار در بلند مدت و میان مدت می‌شود.به گزارش اقتصاد۲۴، فعالان بازار در یک سال اخیر با محدودیت دامنه نوسان بیگانه نبوده‏اند و در شهریور ماه سال جاری نیز مسئولان سازمان بورس تصمیم گرفتند که محدودیت دامنه نوسان را در بازار پایه ایجاد کنند یا در زمان شهادت سردار قاسم سلیمانی مسئولان سازمان برای جلوگیری از ضرر و زیان سهامداران اقدام به محدود کردن دامنه نوسان به ۲ درصد کرده بودند.در حالی که در سال جاری …
۱۳۹۸/۱۲/۲۴
سوسیال‌دموکراسی علیه سوسیالیسم دموکراتیک
  [دارون عجم‌اوغلو| ترجمه: رضا امیدی] قانون نانوشته‌ای در آمریکا وجود دارد که یک سوسیالیست هرگز صلاحیت مقام عالی کشور را ندارد؛ اما حالا که سندرز خود را یکی از نامزدهای اصلی حزب دموکرات مطرح می‌کند، آیا آمریکا باید پذیرای این تغییر باشد؟طی چهار دهه اخیر رشد بهره‌وری ناپایدار بوده، رشد اقتصادی کند شده و سهم فزاینده‌ای از سود به صاحبان سرمایه و افراد تحصیلکرده رسیده است، میانگین دستمزدها راکد مانده و دستمزد واقعی کارگران دارای تحصیلات پایین کاهش یافته است و چند شرکت محدود بر بخش عظیمی از اقتصاد تسلط یافته‌اند. 0.1 درصد پردرآمدترین بخش جمعیت بیش از 11 درصد درآمد ملی را در اختیار دارند.  اما آیا سوسیالیسم دموکراتیک راه‌حلی برای این چالش‌ها دارد؟ …
سیمای یک لیبرال رادیکال
۱۳۹۸/۱۲/۲۴
سیمای یک لیبرال رادیکال
 ««رهایی» عملی تاریخی است نه ذهنی و بر اثر شرایط تاریخی، [سطح] صنعت، بازرگانی، کشاورزی فراهم می‌شود.» (ایدئولوژی آلمانی، چشمه، 298) «رادیکال بودن یعنی به ریشه قضایا پی بردن. اما برای انسان، ریشه چیزی نیست جز خودِ انسان». (گامی در نقد فلسفه حق هگل، اختران، 64) کارل مارکس، همچنان با ما معاصر است. در واقع تا زمانی‌که سیاست‌های انقیاد بشر از طریق مکانیزم‌های اجتماعی پیگیری و اجرا می‌شوند، می‌توان با او سخن گفت و از دل مساله‌هایش، تحلیل‌ها و ایده‌هایش مجرایی برای فهم جامعه تحت انقیاد یافت. شکی نیست که جامعه امروز ما بسیار پیچیده‌تر از دوره حیات مارکس است. اما جدال‌های دولت، ملت و بازار در بستر نظام اقتصاد …
۱۳۹۸/۱۲/۱۹ / اقتصاد / بیکاری / حقوق / رقابت / فضای مجازی
استقرار «رگولاتوری سندباکس» برای اقتصاد فضای مجازی
معاون مرکز ملی فضای مجازی از برنامه‌ریزی برای استقرار رگولاتوری مبتنی بر محیط آزمون برای تنظیم اقتصاد بازار فضای مجازی خبر داد و گفت:
۱۳۹۸/۱۲/۰۶
انتخاب بیمه دانا به عنوان عضو شورای کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین المللی
در مجمع عمومی عادی سالانه کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین المللی(ICC) ، بیمه دانا ( دکتر کاردگر، مدیرعامل ) به عنوان عضو انفرادی شورای کمیته ایرانی ICC برای یک دوره سه ساله انتخاب شد.شورای کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین المللی دارای 9 عضو سازمانی و 15 عضو انفرادی است که هرساله یک سوم اعضاء آن تغییر می نمایند و هیئت رئیسه کمیته ایرانی نیز از بین ایشان انتخاب می شوند. به نوشته روابط عمومی کمیته ایرانی ICC، در مجمع عمومی عادی سالانه کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین المللی که دوشنبه 28 بهمن با هدف تصویب گزارش های عملکرد و مالی سال ۱۳۹۷ و نیز تجدید انتخابات یک سوم اعضای شورای کمیته ایرانی و بازرس قانونی، برگزار شد، به ترتیب «کنفدراسیون صادرات ایران»، «اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خرم آباد» و …
۱۳۹۸/۱۱/۲۵ / برتراند راسل / ترجمه / فلسفه / جنگ جهانی اول / نشر مرکز
آرمان‌های سیاسی چاپ شد/دشمنی‌های برتراندراسل با اقتصاد بازار آزاد
کتاب «آرمان‌های سیاسی» نوشته برتراند راسل با ترجمه ارحام عموی فومنی توسط نشر مرکز منتشر و راهی بازار نشر شد.
۱۳۹۸/۱۱/۱۶
چنگیزخان در نشست سران اتحادیه اروپا
[شهروند] در تاریخ سیاسی جهان از سه نفر با لقب «آهنین» یاد شده است؛ نخست اتو فون بیسمارک سیاستمدار شهیر آلمانی معروف به «صدراعظم آهنین» که در دوران حکمرانی ویلهلم اول و دوم (امپراتوران پروس) در صدر پست‌هایی چون وزارت امورخارجه، نخست‌وزیری و نهایتا صدارت عظمی، طی نزدیک به سه دهه راهبر آلمان از گردنه چالش‌های جهانی بود. نفر دوم کسی نیست جز ژوزف استالین، رهبر اتحاد جماهیر شوروی معروف به «مرد آهنین» که پس از مرگ ولادیمیر لنین زمام امور را در سرزمین پهناور شوراها در دست گرفت و اوج هنر خود را با هدایت کشورش در آوردگاه سخت جنگ جهانی دوم که نیم بیشتر آن به رودررویی مستقیم با نازی‌ها برای بیرون‌راندن آنها از خاک شوروی گذشت، نشان داد. اما سومین …
۱۳۹۸-۰۷-۱۴
جنگ امریکا و چین بیشتر ژئوپلیتیک است تا تجاری
با گرویدن چین به اقتصاد بازار، بنا بود که این کشور در حد حلقه‌ای در زنجیره تولید یک اقتصاد جهانی به رهبری امریکا و شرکت‌های چند ملیتی آن باقی بماند. اما سرعت پیشرفت و تحول اقتصادی این کشور اکنون موجب نگرانی رهبران امریکاست که می‌کوشند رقیبی راکه زودتر از زمان پیش بینی شده ظهور کرده و جایگاه ابر قدرت برتری طلب آنها را مورد تهدید قرار داده، از میان بردارند.
۱۳۹۸/۰۶/۲۴ / اسدالله عسگراولادی / فوت / درگذشت / ثروتمند / صادرات / موتلفه اسلامی
(ویدئو) تجارت به سبک اسدالله عسگراولادی؛ از بار زیره تا باغ پسته
روز جمعه اسدالله عسگر اولادی سرمایه‌دار معروف و با سابقه از دنیا رفت. عسگر اولادی تاجری بزرگ بود و یکی از ثروتمند‌ترین افراد ایران. لقب‌هایی همچون "سلطان خشکبار" یا "سلطان زیره" برای او به کار می‌رفت. عسگر اولادی از مدافعان سرسخت بخش خصوصی و اقتصاد بازار بود. او که از سال ۱۳۳۶ وارد عرصه صادرات خشکبار شد، در مصاحبه‌ای گفته بود: «کار را از صفر با صادرات زیره شروع کردم و قسطى پنج تن زیره خریدم. اولین مشترى‌ام در صادرات سنگاپور بود.» عسگراولادی در یکی دیگر از مصاحبه‌هایش گفته بود که یک ریال به بانکی بدهکار نیست، در هیچ رانت دولتی مشارکت نکرده است.
۱۳۹۸/۰۶/۲۱
وعده‌هایی که محقق نشد!
پیروزی ماکری در انتخابات سال ۲۰۱۵ آرژانتین موج‌های شوک به بازارهای جهان فرستاد. نامزد طرفدار اقتصاد بازار از نخبگان تجاری توانسته بود به ۱۴ سال حاکمیت دولت چپ میانه که سیاست‌های پوپولیستی اجرا می‌کرد پایان دهد. ماکری با استفاده از نارضایتی عمومی از سیاست‌های دولت قبل و با دادن وعده‌های جذاب اقتصادی به ریاست‌جمهوری انتخاب شد و برنامه‌های خود را برای «عادی‌سازی» کشور آغاز کرد.
۱۳۹۸-۰۶-۰۲
رنسانس جنگ سرد جدید
با شدت رشد علمی و تکنولوژیک جهان، تحولات در عرصه بین المللی نیز در ماه‌های اخیر شتاب زیادی گرفته است و روابط شرق و غرب همواره متاثر از منافع راهبردی قدرت‌های بزرگ بوده است. امریکا و شوروی سابق همکاری نزدیکی در جنگ جهانی دوم داشتند ولی پس از جنگ، طرح مارشال امریکا و تئوری کمونیسم شوروی سابق شروع جنگ سردی را پایه گذاری کرد که ناتو و ورشو، کمکون و اتحادیه اروپا و اقتصاد بازار و اقتصاد متمرکز ابزارهای کلیدی آن بودند.
۱۳۹۸/۰۵/۲۱
بورس کالا، معبر حمایت از بخش خصوصی
رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی مجلس در گفت‌وگو با ایلنا گفت: یکی از راه کارهای اصلاح اقتصادی کشور در این سال‌ها و فاصله گرفتن از رفتارهای دستوری، اعتماد به نظام عرضه و تقاضا است که با این رویکرد شاهد توسعه بخش خصوصی و پررنگ شدن نقش تولیدکنندگان و کشاورزان در بازارها می‌شویم. در این بین گذرگاه و معبر پیاده‌سازی نظام عرضه و تقاضا، بورس کالاست که دولت می‌تواند از این بستر معاملاتی در راستای رشد رقابت بهره ببرد.فولادگر افزود: البته قدم گذاشتن در این حوزه در نگاهی واقع‌بینانه بدون نیم‏نگاه دولت حداقل در ابتدای راه میسر نیست اما دولت باید با اعتماد به سازوکار بورس، ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های آن را بشناسد و به سایر فعالان اقتصادی نیز معرفی کند.‌  به گفته عضو ‌کمیسیون صنایع و‌ معادن مجلس، دولت می‌تواند …
۱۳۹۸/۰۴/۲۳
مسکن در ۵ منطقه از تهران ارزان شد
رئیس اتحادیه مشاوران املاک گفت: گزارش‌های رسیده به ما حاکی از آن است که قیمت مسکن در پنج منطقه‌ تهران از ۸ تا ۱۸ درصد کاهش یافته است.به گزارش ایسنا، مصطفی‌قلی خسروی اظهار کرد: افزایش سرسام‌آور قیمت مسکن باعث کاهش توان خرید مردم و کسادی معاملات شده است. بنابراین مالکان به تدریج قیمت‌های پیشنهادی را پایین آوردند و گزارش‌هایی از سوی دفاتر املاک به دست ما رسیده که نشان می‌دهد قیمت پیشنهادی مالکان در مناطق یک، پنج، ۲۲، ۱۲ و هفت بین ۸ تا ۱۸ درصد کاهش یافته است. البته با توجه به رشد بیش از ۱۰۰ درصدی قیمت مسکن نسبت به سال قبل، کاهش فعلی نمی‌تواند تاثیر چندانی در اقتصاد بازار ایجاد کند و کماکان قدرت خرید متقاضیان، پایین است. در همه جای دنیا وقتی کالایی گران می‌شود مردم نمی‌خرند تا قیمت متعادل شود. اما …
۱۳۹۸/۰۴/۱۳
توهم توطئه لیبرال‌ها
مروری بر برخی تحولات داخلی نیز همین ارزیابی را از چهره‌های لیبرالی به‌دست می‌دهد. یک نمونه از آثار زیان‌بار اقتصاد بازار آزاد در دولت سازندگی تحت عنوان سیاست تعدیل اقتصادی عیان شد تا جایی که این سیاست‌ها (با نشانه تورم 50 درصدی) در نیمه دوم سال 1373 و نیمه اول سال 1374 منجر به برخی ناآرامی‌ها در شهر‌های مختلف شد.
۱۳۹۸/۰۲/۳۰
توسعه مناطق آزاد، با کدام الگو و روش؟
هر الگو و مدلی که در جهان غرب یا شرق ایجاد و توسعه داده شده است در قالب یک بستر و پیش‌نیازهایی بوده و این‌گونه نبوده است که صرف استفاده از یک مفهوم یا مدل توسعه کشورها را از نظر پیشرفت اقتصادی به سر منزل مقصود برساند. استفاده چین و سایر کشورها از مناطق آزاد با پذیرش اقتضائات این مفهوم اقتصادی صورت گرفته است و بسترها و پیش‌نیازها به‌طور نسبی از سوی سیاست‌‌گذاران اقتصادی این کشور مورد پذیرش واقع شده است. یکی از اهداف ایجاد مناطق آزاد در چین گذر از یک اقتصاد بسته و سوسیالیستی به سمت یک اقتصاد بازاری بود؛ چرا که اساسا ایجاد مناطق آزاد و توسعه این مناطق از ابتدا با این هدف صورت گرفت که چگونه و بدون هزینه زیاد و تنش با حزب کمونیست حاکم از طریق روش‌های میانی و خاص با عنوان مناطق آزاد این گذار صورت گیرد. …
۱۳۹۸/۰۲/۲۳
گردش از راست به چپ، از چپ به راست
او که در سمت راست تصویر آمده لقبش چریک پیر است. روزگاری حامی سیاست‌های دولت‌محور و توزیع عادلانه درآمدها بود و از طیف چپ می‌آمد و کسی که در سمت چپ تصویر است، روزگاری حامی اقتصاد بازار آزاد بود و از طیف راست سنتی می‌آمد. حالا جایشان برعکس شده و حامی اقتصاد بازار آزاد و منافع کارفرما از عدالت حرف می‌زند و نهادی تحت عنوان دیده‌بان شفافیت و عدالت دارد. حامی آن روز کارگران سویه‌های قوی لیبرالیستی گرفته است. هر دو فرتوت و عصابه‌دست وارد افطاری رئیس‌جمهوری با فعالان سیاسی شده‌اند.
۱۳۹۸/۰۲/۲۳
حاشیه های عکس مشترک احمد توکلی و بهزاد نبوی
او که در سمت راست تصویر آمده لقبش چریک پیر است. روزگاری حامی سیاست‌های دولت‌محور و توزیع عادلانه درآمدها بود و از طیف چپ می‌آمد و کسی که در سمت چپ تصویر است، روزگاری حامی اقتصاد بازار آزاد بود و از طیف راست سنتی می‌آمد. حالا جایشان برعکس شده و حامی اقتصاد بازار آزاد و منافع کارفرما از عدالت حرف می‌زند و نهادی تحت عنوان دیده‌بان شفافیت و عدالت دارد. حامی آن روز کارگران سویه‌های قوی لیبرالیستی گرفته است. هر دو فرتوت و عصابه‌دست وارد افطاری رئیس‌جمهوری با فعالان سیاسی شده‌اند.
۱۳۹۸/۰۲/۲۲
بازگشت به کوپن؛ راه یا بیراهه؟
«راه» و «بیراهه» مدیریت بحران فعلی کجاست؟ در دل بحران‌های داخلی و خارجی، دولت باید به رویکرد مداخله‌گرایانه و اقتصاد کوپنی متوسل شود؟ یا نه، باید چارچوب اصیل اقتصاد بازار را حفظ کند و به نقش رگولاتوری خود بسنده کند؟
۱۳۹۸/۰۲/۲۲
"بازاری " که معاشِ ملت را بر باد می‌دهد/ «گرانی ارز» فراتر از یک گفتمان
باید از حامیان اقتصاد بازار آزاد پرسید، تا امروز منافع عدم کنترل قیمت ارز در اقتصاد ایران چه بوده است؛ آنهم درحالیکه…
۱۳۹۸/۰۲/۰۳
آیا جریان چپ مرده بود؟
«دنیای‌اقتصاد» این موضوع را به‌عنوان پرونده در دستور کار خود قرار داده که چرا جریان چپ دوباره در دانشگاه زنده شده است؟ با توجه به اینکه این روزنامه به نحوی سخنگو یا بازتاب‌دهنده اصلی نگاه لیبرال یا اقتصاد بازار است، بنده بخش اصلی پاسخ و تحلیل خود را روی همین ویژگی روزنامه متمرکز می‌کنم.
۱۳۹۸/۰۲/۰۳
سهم تز در تقویت آنتی‌تز!
روزنامه «دنیای‌اقتصاد» این موضوع را به‌عنوان پرونده در دستور کار خود قرار داده که چرا جریان چپ دوباره در دانشگاه زنده شده است؟ با توجه به اینکه این روزنامه به نحوی سخنگو یا بازتاب‌دهنده اصلی نگاه لیبرال یا اقتصاد بازار است، بنده بخش اصلی پاسخ و تحلیل خود را روی همین ویژگی روزنامه متمرکز می‌کنم.
۱۳۹۷/۱۲/۱۹
بررسی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی
بیست‌وهشتمین شماره ماهنامه «دنیای سرمایه‌گذاری» ویژه صاحبان سرمایه و تجارت و علاقمندان به مباحث اقتصادی در 6 سرفصل شامل اقتصاد بازار، پرونده ویژه، دنیای انرژی، دنیای صنعت، اقتصاد کلان و خواندنی‌ها با سه زبان فارسی، انگلیسی و عربی منتشر شد.
۱۳۹۷/۱۲/۰۹
مارکس‌خوانی در لندن
روزنامه نیویورک‌تایمز گزارش داد که افزایش نرخ اجاره‌بهای مسکن و هزینه‌های سنگین تحصیلات، بسیاری از جوانان 19 تا30 ساله بریتانیایی را از بازار آزاد کاپیتالیستی ناامید کرده است. به همین دلیل بسیاری از آنها گرایش‌های مارکسیستی پیدا کرده‌اند. رابرت فورد، استاد علوم سیاسی در همین رابطه می‌گوید: شما با نسلی روبه‌رو هستید که از تحرک اجتماعی و امنیت اقتصادی کمتری برخوردارند و این مساله باعث شده است که آنها متقاعد شوند اقتصاد بازار برای آنها دستاوردی نخواهد داشت. اکنون شاهد بازگشت اقبال به آثار مارکس در میان جوانان بریتانیایی هستیم.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •