سه شنبه, ۱۴ مرداد, ۱۳۹۹ / 4 August, 2020
اقتصاد جهانی
آموزش کسب درآمد از اینترنت با مرتضی یاری
۳ ساعت قبل
آموزش کسب درآمد از اینترنت با مرتضی یاری
شیوع ویروس کرونا در ایران تأثیر منفی زیادی بر اقتصاد داخلی داشته و دارد. علاوه بر این، اقتصاد کشور ما به دلیل وابستگی به فروش نفت، تحریم‌های بین‌المللی، رشد منفی اقتصاد، تورم بالا و... در آینده نزدیک با آسیب‌های بیشتری روبرو خواهد بود. با همه‌گیری جهانی ویروس کرونا بسیاری از کسب کارهای کوچک و بزرگ محلی تعطیل شده و دچار ضررهای سنگین مالی شدند.
اولین کشورهای برخوردار از واکسن کرونا کدامها هستند؟
۸ ساعت قبل / اقتصاد جهانی / واکسن کرونا / آکسفورد اکانومیکس
اولین کشورهای برخوردار از واکسن کرونا کدامها هستند؟
رقابت تنگاتنگی برای تولید واکسن کرونا شروع شده است، برخی این سوال را مطرح می کنند که واکسنی که قرار است به بازار بیاید چگونه توزیع خواهد شد. سوالی مهم و البته موضوعی بحث برانگیز در مجامع جهانی.
برای احیای بازار مسکن به تاریخ رجوع کنید
۱۰ ساعت قبل / اقتصاد جهانی / رکود در بازار مسکن / بازار مسکن
برای احیای بازار مسکن به تاریخ رجوع کنید
در طول تاریخ بارها اقتصاد دنیا با چالشهای بزرگ روبرو شده است و هر بار بازار مسکن راکد شد و توان خرید در بازار کم شد. هر بار اقتصاد دنیا سیاستی برای گذر از این بحران در پیش گرفت ولی اثر گذارترین و ماندگارترین سیاست توسعه بازار ثانویه اوراق رهنی…
اژدهای زرد باز هم ناجی اقتصاد  دنیا می شود
۱۰ ساعت قبل / اقتصاد جهانی / اقتصاد چین / پیامد اقتصادی کرونا / جنگ تجاری امریکا و چین
اژدهای زرد باز هم ناجی اقتصاد دنیا می شود
در روزهایی که هر روز آمارها از افت ارزش تولید ناخالص داخلی کشورها حکایت دارد، آمارهای کشور چین مثبت و رو به رشد است. آمارهایی که دنیا را امیدوار کرد که این بار هم چین می تواند نقش ناجی را برای اقتصاد آسیب دیده دنیا بازی کند.
چشم‌انداز مبهم اقتصاد شرق آسیا در سایه کرونا
۱۲ ساعت قبل / ویروس کرونا / جمهوری خلق چین / آسیای شرقی
چشم‌انداز مبهم اقتصاد شرق آسیا در سایه کرونا
تهران-ایرنا- بانک جهانی در آخرین گزارش اقتصادی خود به تخمین و پیش‌بینی اقتصاد مناطق مختلف جهان و از جمله شرق آسیا و اقیانوسیه پرداخت، ولی برای اقتصاد این نقطه از جهان دورنمایی روشن و مطمئن ارائه نمی‌دهد.
۲۲ ساعت قبل
تقابل چین با هژمونی آمریکا در جهان
خیزش چین به ویژه تبدیل این کشور به دومین اقتصاد جهان، هژمونی آمریکا بر نظام جهانی را به طور خودکار به چالش کشیده است از سوی دیگر پکن نیز تلاش کرده است تا سلطه واشنگتن را در حوزه‫های مختلف به چالش بکشد.به گزارش ایرنا برتری چین در عرصه‫های مختلف از اقتصادی و نظامی گرفته تا علمی و فنی زنگ‫های هشدار را برای واشنگتن به صدا دراورده است چین بی‫آنکه حتی یک گلوله شلیک کند به بزرگترین نیرو و چالش به اعتراف سازمان‫های اطلاعاتی و مقام‫های آمریکا، برای آن کشور تبدیل شده است.اینکه چین توانسته است بزرگترین موتور محرکه اقتصاد باشد از لحاظ ذخیره ارزی با بیش از ۳ هزار میلیارد دلار در صدر دنیا قرار گیرد و بزرگترین مصرف کننده بسیاری از کالاها و البته بزرگترین تولید کننده اقلام در دنیا باشد بخودی خود برای آمریکا …
هند ،روسیه و چین در خط مقدم کنار گذاشتن دلار
۳۱ ساعت قبل / اقتصاد جهانی / حذف دلار / حذف دلار از مبادلات تجاری
هند ،روسیه و چین در خط مقدم کنار گذاشتن دلار
به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه خبری اورسیا تایمز، به علت یکجانبه گرایی آمریکا و مناقشه بر سر توافقهای تجاری با کشورهای مختلف، جهان به دو اردوگاه تقسیم شده است : آنها که هنوز از کاربرد دلار آمریکا به عنوان ارز جهانی حمایت میکنند و کشورهایی که در مبادلات تجاری منطقه ای و جهانی جایگزینی پول ملی  و دیگر ارزها را به جای دلار آغاز کرده اند .
هندی ها، پاندمی کرونا را به فرصتی برای صنعت فولادسازی تبدیل کردند
۳۷ ساعت قبل / پیامد اقتصادی کرونا / اقتصاد جهانی / صنعت فولاد / هند
هندی ها، پاندمی کرونا را به فرصتی برای صنعت فولادسازی تبدیل کردند
همه گیری کرونا آسیب زیادی به صنایع مختلف وارد کرده است و صنعت فولادسازی هم از این قاعده مستثنی نیست ولی فولادسازان هندی بر این باورند که کرونا فرصتی برای فولادسازان بزرگ برای توسعه زیر ساختها و افزایش سهم در بازار مصرف است.
۴۳ ساعت قبل
اقتصاد- لاریجانی یا جهانگیری
الف) مشکل اول و آخر امروز مردم ما، مشکل اقتصاد است؛ والسلام! لذا هرکس می‌خواهد رییس‌جمهور شود، باید بگوید چطور می‌خواهد سفره مردم را رنگین کند و حداقل اگر هم نتوانست، باید بتواند چند خط سیاه‌وسفید روی سفره مردم بیاورد و آن را از این وضع سفیدی و خلأ مطلق خارج کند، ضمن آنکه مردم این دفعه شعار نمی‌پذیرند، بلکه باید گفته‌ها ضمانت اجرایی داشته باشد، بنابراین فکر می‌کنم دولتی که برنامه اقتصادی نداشته باشد، به نتیجه نمی‌رسد. به هر حال در گذشته مردم بارها وعده‌های رنگارنگ شنیده‌اند اما امروز دیگر تا برنامه عملیاتی نبینند به کسی اعتماد نمی‌کنند. بحث کرونا هم البته چالش بزرگی است اما از آنجا که این بحران، یک چالش و بحران جهانی است، آن‌چنان در …
۴۳ ساعت قبل
اتمام دوره ریاست ‌جمهوری- گزینه جهادی و همسو با سیاست حاکمیت!
الف) مهم‌ترین چالش رییس‌جمهوری فعلی اتمام دوره ریاست‌جمهوری است. اقدامی که هر روزش چالش است. چالش‌های چند جهته. یکی چالش با جامعه‌ای که بار فقر و اقتصاد و گرانی بر دوش آنهاست و مرتب توقع حل آنها را دارند. یک‌ سوی دیگر چالش هم اتمام سال آخر با این شرایط اجتماعی و مشکلات است که در صدر آن ویروس فراگیر کروناست که چرخ‌های رو به توقف اقتصاد را در جامعه ویروس‌زده هراسان و متوقف می‌کند. سوی دیگر آن هم مسائل جهانی است. هر کس هر جای دنیا مشکلی دارد، انتخاباتی دارد، دشمنی دارد، جنگی دارد، یک بخش از مذاکراتش درباره ایران است. در ادامه جهت‌های چند سویه چالش‌های رییس‌جمهوری برای پایان بخشیدن به این یک سال پایانی، مسائل داخلی است. مجلس، زاویه گسترده‌ای …
۴۶ ساعت قبل
سوئیفت چینی؛ آیا تحریم‌های آمریکا توسط چین خنثی می‌شود؟
در حالی که مقامات چینی خود را آماده مقابله با تحریم‌های احتمالی آمریکا بر سر مسئله هنگ‌کنک و همچنین جنگ تجاری میان دو کشور می‌کنند و در این زمینه پیان‌رسان مالی یا همان سوئیفت چینی را راه‌اندازی کرده‌اند، این مسئله پدید می‌آید که آیا این سیستم پرداخت بین‌المللی به کار ایران خواهد آمد و با توجه به تحریم‌هایی که کشورمان در زمینه مالی با آن روبرو است، این امکان وجود دارد که ایران نقل و انتقالات بانکی خود را از طریق این سوئیفت چینی انجام دهد.به گزارش فرارو، بانک مرکزی چین اعلام کرد که این کشور باید با افزایش استفاده از سیستم پیام‌رسان بین بانکی داخلی، خود را برای تحریم‌های احتمالی آمریکا آماده کند.طبق گزارش جدید بانک مرکزی چین، توسعه استفاده از سیستم پرداخت بین بانکی فرامرزی (کیپس) به جای سیستم سوئیفت …
راه باریکه سفر بسته می‌شود؟
۴۶ ساعت قبل
راه باریکه سفر بسته می‌شود؟
همه‌گیری گسترده بیماری کووید-19 در جهان ضربه سهمگینی بر گردشگری بین‌المللی وارد کرده به‌گونه‌ای که میزان خسارت‌های وارده بر آن تا ماه مه 2020 سه برابر بیشتر از بحران اقتصادی جهان در سال 2009 بوده است. بنابر آخرین آمار سازمان جهانی گردشگری طی 5 ماه نخست سال 2020 همزمان با شیوع ویروس کرونا در سراسر جهان، بازار گردشگری جهان با آسیب گسترده‌ای مواجه شده و این بازار را به مرز متلاشی شدن نزدیک کرده است. به‌گونه‌ای‌که تنها از ماه ژانویه تا مه با خسارت 320 میلیارد دلاری همراه بوده است و ضررهای ویرانگری را بر اقتصاد و مشاغل این بازار وارد کرده است.
ریسک‌های جهانی کسب و کار برای ۱۸ ماه پس از کویید ۱۹
۲ روز قبل / بهبود کسب و کار / کسب و کار آنلاین / بهبود فضای کسب و کار / کرونا و کسب‌وکارها: از دورکاری تا رونق آنلاین‌ها
ریسک‌های جهانی کسب و کار برای ۱۸ ماه پس از کویید ۱۹
تهران- ایرنا- بحران کرونا و ابهام در خصوص روند تغییر و تحول آن، اقتصاد کشورها و به تبع آن کسب و کارها را در سراسر جهان با ریسک‌های متعددی مواجه کرده است؛ ریسک‌هایی که بررسی احتمال موقوع آن بر اساس کشور و نوع صنعت مرتبط، می‌تواند در انتخاب استراتژی‌ و راهکار به بنگاه‌های اقتصادی و کسب و کارها کمک کند.
روزشماری برای واکسنی که موتور محرک اقتصاد دنیا می شود
۲ روز قبل / اقتصاد جهانی / واکسن کرونا / روسیه / ایالات متحده آمریکا
روزشماری برای واکسنی که موتور محرک اقتصاد دنیا می شود
روسیه اعلام کرده است اولین واکسن کرونا را به بازار عرضه خواهد کرد. قرار است از ماه اکتبر اواسط مهر ماه سال جاری مردم کشور روسیه واکسن را به طور رایگان دریافت کنند. آیا این واکسن پایانی برای یک سال سخت و یک پاندمی مرگبار در دنیا است؟
اعداد و ارقام اقتصادی در هفته نخست مردادماه ۹۹
۲ روز قبل / اقتصاد جهانی / صندوق بین المللی پول / بازار بورس جهانی / نرخ تورم
اعداد و ارقام اقتصادی در هفته نخست مردادماه ۹۹
برآوردهای اولیه از میزان افت تولید ناخالص داخلی آمریکا، آلمان، مکزیک و منطقه یورو در سه‌ماهه دوم سال ۲۰۲۰، آخرین آمارهای بیکاری در منطقه یورو و اتحادیه اروپا، رکوردشکنی تاریخی قیمت جهانی طلا و نرخ تورم در منطقه یورو طی ماه گذشته میلادی جزو مهم‌ترین آمارهای اقتصادی و تجاری این هفته بوده‌اند.
چگونه با کمک یادگیری ماشین  به جنگ کووید 19 برویم
۲ روز قبل
چگونه با کمک یادگیری ماشین به جنگ کووید 19 برویم
همه گیری‌های ویروسی یک تهدید جدی است، با این حال مهم است به این نکته دقت کنیم که کووید 19 اولین و آخرین مورد نخواهد بود. تاثیر مخرب کووید 19 بر اقتصاد جهانی باعث شد در رویکردی جدید کشورهای مختلف دانسته‌های خود در مورد این ویروس را با یکدیگر به‌اشتراک قرار دهند. صدها گروه تحقیقاتی در گوشه و کنار جهان داده‌ها و راهکارهای ابداعی خود را با یکدیگر به‌اشتراک می‌گذارند تا سریع‌تر و دقیق‌تر به نتیجه برسند. جمع‌آوری اطلاعاتی هر چند مختصر و به‌اشتراک‌گذاری نتایج تحقیقات نه تنها به خاتمه هرچه سریع‌تر شیوع این بیماری کمک می‌کند، بلکه ما را برای رویارویی با همه‌گیری بعدی آماده‌تر می‌کند. در ادامه بررسی خواهیم کرد که چگونه یادگیری ماشین در این راه به ما کمک می‌کند.
روزگار سخت مشاغل خرد همزمان با تاخت و تاز کرونا؛ قطار وعده‌های دولت به مقصد نرسید
۲ روز قبل / مشاغل خرد / ویروس کرونا / پیامد اقتصادی کرونا / تاثیرات کرونا بر بازارهای اقتصادی / اقتصاد جهانی
روزگار سخت مشاغل خرد همزمان با تاخت و تاز کرونا؛ قطار وعده‌های دولت به مقصد نرسید
اصفهان - اصناف و مشاغل خرد همزمان با شیوع کرونا بیشترین آسیب را از این ویروس منحوس متحمل شدند و بعد از حدود شش ماه هنوز نتوانسته اند کمر راست کنند و در این میان وعده های بی شمار دولت برای حمایت از مشاغل آسیب دیده نیز عملیاتی نشده و هیچ سرانجامی نداشته است.
بحران بانکی در کشورهای درگیر بی‌ثباتی سیاسی ۲.۵ درصد بیشتر است
۲ روز قبل / صندوق بین المللی پول / بحران بانکی / اقتصاد جهانی / بانک ها
بحران بانکی در کشورهای درگیر بی‌ثباتی سیاسی ۲.۵ درصد بیشتر است
یافته‌های تحقیقی انجام شده توسط صندوق بین‌المللی پول حاکی از آن است که احتمال بروز بحران بانکی در کشوری که درگیر نزاع داخلی و بی‌ثباتی سیاسی است، ۲.۵ برابر بیشتر از سایر کشورها است.
آینده نگری آلمانها، زبانزد جهانیان شد/ احیای اقتصاد آلمان از مسیر سبز اقتصاد
۲ روز قبل / اقتصاد جهانی / بسته حمایتی / اقتصاد سبز / رشد پایدار اقتصاد
آینده نگری آلمانها، زبانزد جهانیان شد/ احیای اقتصاد آلمان از مسیر سبز اقتصاد
در شرایطی که دنیا فقط به خروج سریع از بحران فکر می کند، آلمان به فکر رشد اقتصادی پایدار و احیای اقتصاد سبز هستند. این اقتصاد برجسته اروپایی در این روزها در صدد تصویب تخصیص یک سوم از بسته حمایتی ۱۴۶ میلیارد دلاری از اقتصاد برای توسعه سبز اقتصادی…
سقوط قیمت طلا اجتناب ناپذیر است
۲ روز قبل / اقتصاد جهانی / پیامد اقتصادی کرونا / بازار طلا / قیمت طلا
سقوط قیمت طلا اجتناب ناپذیر است
افزایش قیمت طلا به دلیل نگرانی از شرایط اقتصادی دنیا است. تحلیل گران بر این باورند که این بازار قابل اطمینان نیست و با پایان بحران کرونا، قیمت طلا در بازار سقوط می کند به همین دلیل باید سرمایه گذاری در بازار با دقت زیادی انجام شود.
۲ روز قبل
پیش‌بینی منطقه‌ای از تولید روی جهان
تحولات اقتصاد جهانی و بازار صنایع غیرآهنی یکی از محورهای سومین همایش چشم‌انداز صنایع فلزات غیرآهنی ایران و فناوری‌های وابسته با نگاهی به تولید و بازار است. در گزارش پیش رو تولید جهانی فلز روی از نگاه موسسه «فیچ سولوشن» مورد بررسی قرار گرفته است.
اعتماد به ناخدای استراتژی
۲ روز قبل
اعتماد به ناخدای استراتژی
تحولات و تلاطم‌های بازارهای امروزی به بیشترین حد تاریخی خود رسیده‌اند. مسائلی مانند ظهور هر روزه فناوری‌های جدید، تغییر سریع شیوه‌های تجارت و فعالیت، بروز بیماری‌های فراگیر مانند کرونا، بحران مالی یا حتی تغییر در نظم جهانی اقتصاد و سیاست، موفقیت و بقای کسب‌وکارها را به خطر انداخته است. شرایط گاه به حدی متغیر و غیرقابل پیش‌بینی می‌شود که شرکت‌هایی با سابقه چند دهه فعالیت موفق، مجبور به اعلام ورشکستگی می‌شوند. در چنین محیط متلاطمی، گاه حضور یک مدیر استراتژی توانمند، می‌تواند اندکی ثبات به مجموعه تزریق کند و مانند ناخدایی ماهر، شرکت را به سمت آرامش ببرد.
۳۰ میلیون آمریکایی از مزایای بیکاری محروم می‌شوند
۳ روز قبل / بیکاری / ایالات متحده آمریکا / پیامد اقتصادی کرونا / اقتصاد جهانی
۳۰ میلیون آمریکایی از مزایای بیکاری محروم می‌شوند
روزنامه واشنگتن پست در گزارشی نوشت: ۳۰ میلیون آمریکایی در آستانه از دست دادن مزایای بیکاری خود قرار دارند.
تقاضای مرغ در دنیا رشد خواهد کرد+ جدول
۳ روز قبل / اقتصاد جهانی / کشاورزی / گوشت مرغ / فائو
تقاضای مرغ در دنیا رشد خواهد کرد+ جدول
با وجود تمامی بحران های اقتصادی موجود، انتظار می رود طی یک دهه آینده مصرف گوشت پرندگان در دنیا رشد کند. فائو پیش بینی می کند طی یک دهه آینده مصرف گوشت پرندگان در جهان با رشد ۱۲ درصدی همراه باشد.
زمان برای نجات اقتصاد آمریکا رو به پایان است
۳ روز قبل / پیامد اقتصادی کرونا / اقتصاد جهانی / اقتصاد آمریکا
زمان برای نجات اقتصاد آمریکا رو به پایان است
پایگاه اینترنتی آمریکایی بلومبرگ نوشت: تعلل در تصویب و اجرای طرح نجات اقتصادی به علت بالا گرفتن جنگ انتخاباتی؛ احتمال بی خانمانی ۲۲ میلیون آمریکایی را افزایش داده است.
خطر چینی‌سازی اقتصاد بیخ گوش ایران!
۳ روز قبل / غلامرضا نظر بلند / تحلیل گر / توافق ایران و چین
خطر چینی‌سازی اقتصاد بیخ گوش ایران!
نظر بلند تحلیگر مسائل سیاسی می‌گوید: چین اگر قدرت هم نمی‌بود، باید با آن رابطه می‌داشتیم؛ چراکه هر کشوری در سپهر سیاست جهانی ستاره‌ای دارد که نمی‌شود آن را نادیده گرفت. چین نه تک‌ستاره است که نورافشانی فقط مختص آن باشد و نه ستاره کم‌فروغی است که بشود در زمره صدوچند ده کشور معمولی جهان قرارش داد و با آن رابطه‌ای همچون دیگران داشت. چین، چین است، نه یک قدرت منحصر‌به‌فرد و نه یک کشور در تراز سایر کشور‌های دیگر!
چشمک نمایشگاه اصفهان به خاورمیانه
۳ روز قبل / استانی-اقتصادی / نمایشگاه / کسب و کار / صنایع‌دستی / _صنعت / رونق اقتصادی
چشمک نمایشگاه اصفهان به خاورمیانه
امروزه اهمیت برپایی نمایشگاه‌ها در توسعه اقتصاد جهانی روز به روز در حال افزایش است. مطابق بررسی‌های انجام شده، برپایی نمایشگاه‌ها علاوه بر کسب درآمد، می‌تواند در سطوح منطقه‌ای و بین‌المللی سبب پویایی اقتصاد بومی، رونق صنعت گردشگری و از همه مهمتر حفظ و ارتقای اشتغال ملی شود؛ بنابراین توسعه زیرساخت‌های نمایشگاهی در هر کشور و شهری از جمله اصفهان یکی از الزامات توسعه محسوب می‌شود.
شروع فاجعه بی‌سابقه بشری/مسئولیت پذیری یا ویرانی؟
۳ روز قبل / ویروس کرونا / اتحادیه اروپایی / ایالات متحده آمریکا / چین
شروع فاجعه بی‌سابقه بشری/مسئولیت پذیری یا ویرانی؟
با گذشت چندین ماه از شیوع کرونا، اقتصاد جهانی همچنان با بحران پدید آمده بر اثر این بیماری دست به گریبان است . جامعه نوین فناوری- محور ما هرگز در گذشته و در زمان صلح ، چنین وضعیتی را تجربه نکرده بود.
۳ روز قبل
سود ایاصوفیه برای اردوغان
در تاریخ دهم جولای فرمان ریاست‌جمهوری مبنی بر تبدیل کلیسای جامع به مسجد با محوریت رویای اردوغان در راستای احیای خلافت عثمانی تصویب شد. از آن تاریخ به بعد رییس‌جمهور این موضوع را به ابزاری برای ارتباطات سیاسی تبدیل کرده است و تاکید داشته که شب‌ها از شدت هیجان نمی‌خوابیده و احساس فوق‌العاده‌ای داشته و شخصا برای آماده‌سازی نماز جمعه در مسجد ایاصوفیه نظارت مکرر داشته است. نقاشی‌های دیواری دوره بیزانس نمایانگر باکره مقدس و حضرت مسیح با پرده‌های سفید و مرمر کف و موزاییک‌های منقش قرون وسطایی نیز پوشانده شدند. در روز موعود مراسم نماز جماعت به صورت مستقیم از شبکه‌های تلویزیون ملی پخش شد. در واقع همه چیز در اینجا جنبه نمایشی دارد. مسلما تسخیر مجدد …
سقوط تاریخی ۱۳.۸ درصدی اقتصاد فرانسه در ۳ ماهه دوم
۴ روز قبل / ویروس کرونا / فرانسه / رکود اقتصادی
سقوط تاریخی ۱۳.۸ درصدی اقتصاد فرانسه در ۳ ماهه دوم
قتصاد فرانسه در سه ماهه دوم امسال ۱۳.۸ درصد آب رفت که این از پس از جنگ جهانی سابقه نداشته است. این اتفاق در حالی رخ داد که قرنطینه مقابله با پاندمی کرونا سرمایه‌گذاری و تجارت را متوقف کرد.
قیمت جهانی طلا امروز ۹۹/۰۵/۱۰|پناه بردن سرمایه‌گذاران به طلا با وخامت اوضاع اقتصاد آمریکا
۴ روز قبل
قیمت جهانی طلا امروز ۹۹/۰۵/۱۰|پناه بردن سرمایه‌گذاران به طلا با وخامت اوضاع اقتصاد آمریکا
قیمت هر اونس طلا امروز با ۰.۸ درصد رشد به ۱۹۷۵ دلار و ۴۴ سنت رسید.
۴ روز قبل / حذف دلار از مبادلات
زمان پایان هژمونی جهانی دلار فرا رسیده است
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما و به نقل از پایگاه اینترنتی نشریه فارن افرز، سیمون تیلفورد در گزارشی تحت عنوان "زمان آن فرا رسیده تا استیلای دلار پایان یابد" نوشت: در دهه 1960، والری ژیسکاردستن وزیر اقتصاد وقت فرانسه گلایه کرد که تسلط دلار آمریکا، به این کشور یک "امتیاز خارق العاده" داده است تا وام‌های ارزانتری را به دیگر کشور‌های جهان بدهد و پول بیشتری پس بگیرد. از آن زمان به بعد دوستان و دشمنان آمریکا شکایات مشابهی را عنوان کردند. اما این امتیاز گزاف نیز بار‌های گزاف و سنگینی را بر اشتغال و رقابت تجاری آمریکا وارد می‌کند و به احتمال زیاد با توجه به کوچکتر شدن سهم آمریکا از اقتصاد جهانی، این بار سنگین‌تر و بی ثبات‌تر هم می‌شود. درهر صورت ادامه هژمونی دلار، تهدید …
سقوط ناگهانی قیمت طلا
۵ روز قبل / قیمت طلا / قیمت دلار
سقوط ناگهانی قیمت طلا
پس از آنکه فدرال رزرو آمریکا به تزریق پول به اقتصاد کرونازده آمریکا متعهد شد قیمت فلز زرد در بازار‌های جهانی بیش از ۱۹ دلار کاهش یافت.
کاهش بیش از 19 دلار قیمت طلا در بازارهای جهانی
۵ روز قبل / قیمت طلا / دلار / آمریکا / طلا
کاهش بیش از 19 دلار قیمت طلا در بازارهای جهانی
پس از آنکه فدرال رزرو آمریکا به تزریق پول به اقتصاد کرونازده آمریکا متعهد شد قیمت فلز زرد در بازارهای جهانی بیش از 19 دلار کاهش یافت.
قیمت جهانی طلا امروز 1399/05/09| طلای 2000 دلاری به مانع خورد
۵ روز قبل
قیمت جهانی طلا امروز 1399/05/09| طلای 2000 دلاری به مانع خورد
س از آنکه فدرال رزرو آمریکا وعده داد تا از اقتصاد بحران زده آمریکا حمایت کند و این مسئله موجب بهبود احساس حاکم بر بازارهای مالی شد، قیمت طلا امروز اندکی کاهش داشت.
توافق تجاری چینی-اروپایی در پساکرونا
۵ روز قبل / ویروس کرونا / جمهوری خلق چین / اتحادیه اروپا / تجارت
توافق تجاری چینی-اروپایی در پساکرونا
تهران- ایرنا- مقامات چین که اقتصاد کشورشان به سبب پیامدهای همه‌گیری جهانی ابتلا به ویروس مرگبار کرونا با رکود شدید روبرو شده است، می‌کوشند در جریان هشتمین دور مذاکرات با اتحادیه اروپا در زمینه موضوعات تجاری و اقتصادی بر سر تداوم گفت و گوهای دوجانبه در مورد احیا و رشد اقتصاد جهان به توافق برسند.
۵ روز قبل
جدی‌ترین راهکار پیشگیری از اعتیاد؛ اصلاح رویکردهای کلان
علی هاشمی، دبیرکل اسبق ستاد مبارزه با مواد مخدر مهم‌ترین و جدی‌ترین راهکار پیشگیری از اعتیاد را اصلاح رویکردهای کلان کشور دانست و گفت: نهاد خانواده و مراکز آموزشی باید در حوزه پیشگیری به صورت استراتژیک هدف‌گیری شوند و برای این امر نیاز است چهار کار بزرگ فرهنگ‌سازی، آگاهی‌بخشی، توجه به ورزش و توسعه صنعت اوقات فراغت انجام شود.  هاشمی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره «راهکارهای پیشگیری از مواد مخدر میان جوانان و نوجوانان» بیان کرد: از اعتیاد در سطح جهانی به عنوان یکی از چهار بحران بزرگ یاد می‌شود. اعتیاد و مواد مخدر بسیار خطرناک‌تر از بمب هسته‌ای است زیرا هر روز در حال انفجار است. اعتیاد معلول کمبود و نیازهای اساسی است و باید تحولات بزرگی …
۵ روز قبل
چرا قیمت سکه و طلا دوباره گران شد؟
کسی دیگر مصنوعات طلا نمی‌خرد اما به رغم اعلام غیر قانونی بودن معاملات طلای آب شده همچنان مشتری این کالا در بازار بالاست.به گزارش خبرانلاین، در حالی که اعضای اتحادیه فروشندگان طلا و سکه بارها هشدار داده اند که ریسک خرید طلای آب شده بالاست، اما با این حال هنوز بخش عمده تقاضای موجود در بازار را تقاضا برای خرید طلای آب شده تشکیل می‌دهد. فعالان صنف می‌گویند مالیات بر ارزش افزوده طلا از یک سو و مزد ساخت طلا از سوی دیگر دو عاملی است که سرمایه‌گذاران را به خرید طلای آب شده ترغیب می‌کنند اما نکته اینجاست که برخی سودجویان ناخالصی‌هایی را به این طلا می‌افزایند که درنهایت منجر به ضرر سرمایه‌گذار و خریدار می‌شود.محمد کشتی‌آرای، نائب رئیس اتحادیه فروشندگان طلا و جواهر درخصوص وضعیت بازار تاکید کرد: بازار وضعیتی …
۱۳۹۹/۰۵/۰۸
معادله نابرابر نفت و خوزستان
 دوسوم به مناطق و شهرستان‌های کمتر توسعه ‌یافته- برای اجرای برنامه‌های عمرانی در قالب بودجه‌های سنواتی با تصویب شورای برنامه‌ریزی و توسعه این استان‌ها اختصاص یابد. اما از همان سال 97 که قرار شد این مصوبه اجرا شود، تحریم نفت ایران، موجب کاهش صادرات و به‌تبع آن کاهش درآمدهای نفتی کشور شد و البته سقوط قیمت جهانی نفت نیز مزید بر علت شد تا همان سهم ناچیز هم به این مناطق نرسد. این بدین معنا نیست که اگر نفت ما تحریم نمی‌شد، با همان مصوبه، وضعیت مردمان خوزستان ناگهان متحول می‌شد؛ اما تحریم موجب شد عملا همان مصوبه هم اجرا نشود تا سنگ محکی برای سنجش میزان جدیت مسوولان در عملیاتی شدن برنامه‌ها هم وجود نداشته باشد. نفت در خوزستان می‌تواند محرک اقتصاد …
۱۳۹۹/۰۵/۰۸ / اقتصاد / اقتصاد ایران / ایران / کسب و کار / مشکلات
دریافت تسهیلات غیرحضوری رسما کلید خورد
افول جایگاه ایران در رتبه جهانی فضای کسب و کار، زنگ خطری است که در ماه‌های گذشته به صدا در آمده و نشان می‌دهد اقتصاد ایران برای جذب سرمایه‌گذاران جدید با چه مشکلات و محدودیت‌های داخلی دست و پنجه نرم می‌کند.
اعلام آمادگی ایران برای حضور در همایش جوانان و صلح جهانی در کره
۱۳۹۹/۰۵/۰۷ / گردشگری / جوانان / صلح / کره جنوبی / همایش جوانان و صلح جهانی
اعلام آمادگی ایران برای حضور در همایش جوانان و صلح جهانی در کره
ایران برای حضور در همایش بین المللی جوانان و صلح جهانی که سال ۲۰۲۱ به میزبانی کره جنوبی در شهر سئول برگزار می شود، اعلام آمادگی کرد. موضوع این رویداد به جوانان، اقتصاد و گردشگری اختصاص دارد.
صعود تاریخی قیمت طلا با بی‌ارزش شدن دلار
۱۳۹۹/۰۵/۰۷ / افزایش قیمت طلا / اقتصاد جهانی / قیمت جهانی دلار / قیمت جهانی طلا
صعود تاریخی قیمت طلا با بی‌ارزش شدن دلار
با کاهش ارزش دلار به دنبال اجرای سیاست‌های تسهیل اقتصادی آمریکا که به نظر می‌رسد بیشتر بر پایه چاپ دلار بدون پشتوانه استوار است، تقاضا برای طلا به عنوان جایگزین پولی شدت یافته است.
طلا‌ی جهانی در قله تاریخی
۱۳۹۹/۰۵/۰۷
طلا‌ی جهانی در قله تاریخی
ارزش اونس طلا در بازارهای جهانی پس از 7 هفته صعود متوالی، نهایتا روز گذشته توانست از سقف قیمتی تاریخی خود عبور کند. در ساعاتی از معاملات روز گذشته، قیمت این پناهگاه امن تا 1945 دلار بالا رفت تا با قدرت، مرز 1920 دلاری را بشکند. این سطح بالاترین قیمت تاریخی طلا، پیش از آمار روز گذشته بود. از ابتدای سال‌جاری میلادی اتفاقات بسیار زیادی که هر کدام از آنها به تنهایی می‌تواند سبب افزایش قیمت طلا باشد، در بازارها ایفای نقش کردند. از افزایش سطح تنش‌های خاورمیانه در ماه ژانویه تا گسترش ویروس کرونا و مخدوش شدن چشم‌انداز اقتصاد جهانی در ماه‌های پس از آن. پاندمی کرونا سبب شد تا عوامل دیگری از جمله اقدامات انبساطی بانک‌های مرکزی و به اجرا گذاشتن بسته‌های حمایتی، تزریق نقدینگی بی‌سابقه به اقتصاد و تضعیف چشمگیر …
۱۳۹۹/۰۵/۰۷
آسیب‌پذیری در تجارت
در بررسی تاریخی، با عبور از اقتصاد سنتی و ورود به تجارت گسترده بین‌المللی، عامل تسویه، تبدیل به عنصری تاثیرگذار بر گسترش این مراودات شده و به مرور برخی از پول‌های ملی مبدل به ارزهایی جهان‌روا شدند و امروزه باید اذعان کرد که تاثیر این گروه از ارزهایی که نقشی جهان شمول دارند در کلیه سطوح اقتصادی در تمامی کشورهای دنیا غیرقابل چشم‌پوشی است و این مهم در کشور ما نیز که با توسعه اقتصادی که از دهه 50 خورشیدی و ورود صنایع جدید، آغازگر چرخشی بنیادین از اقتصاد مبتنی بر کشاورزی و صنایع‌دستی و سنتی را فراهم آورد، ارمغان آن درهم تنیدگی اقتصاد ملی با اقتصاد جهانی بوده و توجه به تاثیر تعاملات و مراودات بین‌المللی جزئی غیر قابل اغماض از ساختار اقتصاد ملی شده و امروزه تاثیر نوسانات پول ملی در برابر ارزهای جهان‌روا …
۱۳۹۹/۰۵/۰۶
آلمان پیروز جهان پس از کرونا
  [روچیر شارما] بیایید کشوری را تصور کنید که یک قدرت بزرگ اقتصادی در غرب است، جایی که ویروس کرونا دیر در آن شیوع پیدا کرد، اما دولت به جای انکار و تأخیر در مقابله، به سرعت نسبت به آن واکنش نشان داد. دولت این کشور آماده بود تا با آزمایش و ردیابی افراد آلوده به سرعت منحنی ابتلا را مسطح کند و میزان مرگ‌ومیر را نسبت به میانگین دیگر کشور‌های صنعتی غرب پایین‌تر نگه دارد. مهار ویروس کرونا اگرچه باعث رکود و تعطیلی مقطعی اقتصاد کشور شد، اما شرایط به سرعت با بیکاری حدودا ۶‌درصدی به حالت عادی بازگشت. واکنش رهبر این کشور به قدری عالی بود که علی‌رغم اینکه او به فردی خسته‌کننده و قابل پیش‌بینی تبدیل شود، اما میزان محبوبیتش بعد از این بحران از ۴۰‌درصد به ۷۰‌درصد …
تحریم جومونگ در مقابل بلوکه شدن 7 میلیارد دلار!
۱۳۹۹/۰۵/۰۶
تحریم جومونگ در مقابل بلوکه شدن 7 میلیارد دلار!
میراث فرهنگی و فرهنگ عامه (فولکلور) از موضوعاتی است که می تواند در چارچوب حقوق مالکیت ادبی و هنری (کپی رایت) حمایت شود. کشورهایی که دارای پیشینه تاریخی و میراث فرهنگی قوی و غنی هستند، از این مزیت نسبی برخوردار بوده و می توانند با شناخت این قابلیت ها و حمایت و مدیریت مناسب آن، اقتصاد داخلی مبتنی بر مالکیت فکری را تقویت کرده و در تجارت جهانی مالکیت فکری حضور مؤثر داشته باشند.
چابهار، پلی برای توسعه مبادلات تجاری با جهان
۱۳۹۹/۰۵/۰۶ / روسیه / پاکستان / افغانستان / وزارت راه و شهرسازی / چابهار / دولت هند / کنارک / منطقه آزاد تجاری صنعتی چابهار / خلیج فارس / ایرانشهر
چابهار، پلی برای توسعه مبادلات تجاری با جهان
تهران- ایرنا- مدیرعامل منطقه آزاد چابهار گفت: با ایجاد زیرساخت‌های لازم، بستری مناسب برای توسعه مبادلات تجاری و اتصال شرق کشور و همسایگان به اقتصاد جهانی از طریق چابهار، فراهم شده است.
مسیحایی که دنیا را نجات می‌دهد
۱۳۹۹/۰۵/۰۶
مسیحایی که دنیا را نجات می‌دهد
شبنم سیدمجیدی - سمیرا مصطفی‌نژاد روزنامه‌نگار 7‌ماه از پیدایش بدترین بحران قرن می‌گذرد و مسابقه برای یافتن جام‌مقدس دنیای پزشکی یعنی همان واکسن کووید-19 ادامه دارد. ویروس کرونا از زمان شیوع در چین حدود 600هزار نفر را در سراسر جهان کشته و نزدیک به 14میلیون نفر را در 196کشور آلوده کرده است. نحوه متوقف کردن بیماری‌ همه‌گیری که اقتصاد جهانی را تخریب کرده، اکنون به یک مسئله چندمیلیارد‌دلاری برای تولیدکنندگان واکسن تبدیل شده‌است. سازمان بهداشت جهانی در جدیدترین ارزیابی خود در ‌ماه ژوئیه، 21کاندیدای …
۱۳۹۹/۰۵/۰۵
بحران مالی عربستان به علت کاهش درآمد نفتی و توقف برگزاری حج
در حالی که بیماری کرونا همه‌روزه شمار بیشتری را به کام مرگ می‌کشد و نگرانی‌های ناشی از این بیماری، آینده اقتصاد جهانی را در هاله‌ای از ابهام فرو برده است،‌ اعمال محدودیت در برگزاری مراسم حج و نیز کاهش شدید قیمت نفت، ریاض را با بحران‌های مالی جدید و سیاست ریاضت اقتصادی روبرو کرده است.
روستائیان؛ سربازان مبارزه با تروریسم اقتصادی
۱۳۹۹/۰۵/۰۵ / استانی-شهرستانها / روستا / تروریسم / اقتصاد / کروناویروس / مجلس شورای اسلامی / امنیت
روستائیان؛ سربازان مبارزه با تروریسم اقتصادی
نماینده مردم اسدآباد در مجلس شورای اسلامی گفت: روستائیان در خط مقدم تولید جامعه قرار دارند و در هجمه استکبار جهانی علیه ملت ایران که اقتصاد و معیشت مردم را نشانه رفته است، روستایی و روستانشینان سربازان مبارزه با تروریسم اقتصادی هستند و نقش آنان در امنیت کشور کمتر از سربازان نبرد حق علیه باطل نیست.
ایران داوطلبانه به بازار گاز اروپا پشت کرد/ نورد استریم ۲؛ پروژه برد-برد برای روسیه و اتحادیه اروپا
۱۳۹۹/۰۵/۰۵ / جهان / یورو / کارون / تحریم ها / اقتصاد جهانی
ایران داوطلبانه به بازار گاز اروپا پشت کرد/ نورد استریم ۲؛ پروژه برد-برد برای روسیه و اتحادیه اروپا
ایلنا: اروپا مصرف‌کننده بزرگ انرژی است و به انرژی فسیلی نیز دسترسی ندارد، توان عرضه انرژی رومانی کاهش یافته، بنابراین فقط روسیه و ایران باقی می‌ماند. این دو کشور …
بازیابی تجارت با عراق در همز‌یستی با کرونا
۱۳۹۹/۰۵/۰۵
بازیابی تجارت با عراق در همز‌یستی با کرونا
 5‌ماه از پاتک کرونا به اقتصاد و زمینگیر شدن بخش قابل‌توجهی از مبادلات کالایی و خدماتی در تجارت جهانی می‌گذرد و تجارت خارجی ایران به‌خصوص در مبادلات مرزی با کشورهای همسایه نیز از این حمله بی‌نصیب نمانده‌ است؛ حالا اما، در شرایطی که آمارهای رسمی از افت محسوس تجارت خارجی در دوره کرونا حکایت دارد، بازگشایی مرزها و عادی‌سازی مبادلات در دستور کار قرار گرفته و حداقل در تجارت با عراق که شریک استراتژیک تجارت ایران در منطقه محسوب می‌شود، وضعیت در حال بازیابی است و مرزها در حال فعال شدن هستند. به‌گزارش همشهری، …
پیشنهاد هفته‌کاری 4روزه
۱۳۹۹/۰۵/۰۵
پیشنهاد هفته‌کاری 4روزه
ولینگتون: درحالی‌که مشاغل و کسب و کارها در نیوزیلند پس از 8هفته قرنطینه به‌علت ویروس کرونا بازگشایی می‌شوند، جاسیندا آردرن، نخست‌وزیر این کشور گفته، 4روز کار در هفته می‌تواند اقتصاد را احیا و به کارکنان برای حفظ تعادل میان کار و زندگی کمک کند. خانم آردرن در ویدئویی ضبط شده در روتورو، یکی از جاذبه‌های مهم گردشگری در «نورت آیلند»، گفته ما از انعطاف دورکاری در دوران اپیدمی جهانی کووید- 19بسیار آموخته‌ایم.
از توان فنی آمریکا و چین تا جذابیت‌های خاص روسیه؛ آلمان برنده بزرگ «جهانِ پساکرونا»
۱۳۹۹/۰۵/۰۴ / کرونا / ویروس کرونا
از توان فنی آمریکا و چین تا جذابیت‌های خاص روسیه؛ آلمان برنده بزرگ «جهانِ پساکرونا»
احتمالاً برنده بزرگ این رقابت آلمان خواهد بود. واکنش برلین به بیماری همه گیر کرونا نقاط قوت قبلی این کشور را برجسته‌تر از قبل کرده است: دولتی کارآمد، بدهی پایین، صنعت قدرتمند و صادرات پررونق که حتی با سقوط تجارت جهانی باز از اقتصاد کشور محافظت می‌کند.
طلا وارد کانال جدید شد
۱۳۹۹/۰۵/۰۴ / بازار طلا و ارز / سکه و طلا / بازار جهانی طلا / افزایش قیمت / گرانی / ایالات متحده آمریکا
طلا وارد کانال جدید شد
فارس به نقل از رویترز نوشت: قیمت طلا برای نخستین بار از سال ۲۰۱۱ تاکنون به بالای ۱۹۰۰ دلار در هر اونس رسید زیرا بدتر شدن اختلاف میان آمریکا و چین بر نگرانی در مورد اقتصاد جهانی که هم اکنون با مشکل مواجه است، افزود.
سقوط ناگهانی اعتماد عمومی به دلار در اقتصاد جهانی با افزایش شدید بدهی آمریکا
۱۳۹۹/۰۵/۰۴ / ایالات متحده آمریکا / رکود اقتصادی / صندوق بین المللی پول / ویروس کرونا
سقوط ناگهانی اعتماد عمومی به دلار در اقتصاد جهانی با افزایش شدید بدهی آمریکا
فارس نوشت: یکی از مدیران سابق صندوق بین‌المللی پول هشدار داد افزایش شدید بدهی عمومی در آمریکا می‌تواند به یک باره اعتماد موجود به دلار در اقتصاد جهانی را از بین ببرد.
سقوط گسترده بورس‌های جهانی
۱۳۹۹/۰۵/۰۴ / اقتصاد جهانی / بورس جهانی / بورس‌های دنیا
سقوط گسترده بورس‌های جهانی
به گزارش ایسنا به نقل از بلومبرگ، دور تازه تنش های بین دو اقتصاد نخست جهان بار دیگر باعث نگرانی معامله گران شده است. آمریکا از طرف چینی خواسته است تا کنسولگری خود در شهر هوستون را تعطیل کند و دونالد ترامپ از احتمال تعطیل شدن تعداد بیشتری از کنسولگری های چین خبر داده است. از طرف دیگر چین در اقدامی متقابل دستور تعطیلی کنسولگری آمریکا در شهر چنگدو را صادر کرد. 
طلا در آستانه رکوردشکنی؛ وقت خرید است یا فروش؟
۱۳۹۹/۰۵/۰۴ / قیمت طلا / قیمت سکه
طلا در آستانه رکوردشکنی؛ وقت خرید است یا فروش؟
قیمت اونس طلا در بازار جهانی به بالای ۱۹۰۰ دلار؛ بالاترین قیمت در ۹ سال گذشته نزدیک شد زیرا نگرانی از رشد اقتصاد جهانی باعث افزایش تقاضا برای دارایی‌های امن شده است.
۱۳۹۹/۰۵/۰۴
اولین بانک در خیابان سپه
  محمدصادق جنان‌صفت؛ تحلیلگر اقتصادی  بررسی‌های تاریخی نشان می‌دهد اندازه اقتصاد ایران در دوران حکومت صفویه با اندازه اقتصاد انگلستان و فرانسه و حتی عثمانی فاصله زیادی نداشت. از سوی دیگر ایران در مسیر تجارت جهانی بود و حتی در دوران افول ایران پس از انقراض صفویه و هرج و مرج تا روی کار آمدن قاجار نیز تجارت در مسیر ایران و میان خود ایرانیان رواج داشت. با این همه اما به دلایل گوناگون و به ‌ویژه رشد شگفت‌انگیز تولید و تجارت در اروپا، آنها بودند که به فکر تاسیس نهادی به اسم بانک افتادند. تاسیس بانک …
خدمات در کانون بحران
۱۳۹۹/۰۵/۰۴
خدمات در کانون بحران
بر اثر شیوع ویروس کرونا در اوایل سال 2020 در جهان و تبدیل شدن بیماری کرونا به یک همه‌گیری (اپیدمی) جهانی، اقتصاد جهانی دچار بحران شد و پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که اقتصاد جهانی سال 2020 را با یک رکود قابل‌توجه سپری کند. طبق گفته سازمان جهانی کار (ILO)، این همه‌گیری شدیدترین بحران پس از جنگ جهانى دوم به‌شمار می‌آید. همچنین بسیاری از صاحب‌نظران اقتصادی در تجزیه و تحلیل‌های خود، اثرات مخرب این اپیدمی‌بر اقتصاد جهانی را با آثار ناشی از بحران مالی و رکود اقتصادی سال 2009 مقایسه می‌کنند. صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی کرده است که اقتصاد جهانی در سال جاری با رکودی 9/ 4 درصدی روبه‌رو شود.
۱۳۹۹/۰۵/۰۴
عمل جراحی موفقیت‌آمیز سلمان
رسانه‌های سعودی از عمل جراحی موفق برای برداشتن کیسه صفرا شاه سعودی در بیمارستان تخصصی شاه فیصل خبر دادند. ملک سلمان بن عبدالعزیز۸۴ ساله در بیمارستان شاه فیصل تحت عمل جراحی کیسه صفرا قرار گرفت. پادشاه برای گذراندن دوران پس از عمل مدتی در بیمارستان خواهد ماند. رئیس‌جمهوری آمریکا هم در تماس تلفنی با ولیعهد عربستان از حال پادشاه این کشور جویا شد. ترامپ در این تماس همچنین درباره آخرین تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی و همچنین راه‌های رویارویی با بحران اقتصادی دوران پساکرونا صحبت کرد. دو طرف همچنین مسائل بین‌المللی و منطقه‌ای و راهکارها برای احیای اقتصاد جهانی را مورد بررسی قرار دادند.
خسارت ۸۵.۵ میلیارد دلاری کرونا به استرالیا/بزرگترین کسری‌ بودجه بعد از جنگ جهانی دوم
۱۳۹۹/۰۵/۰۲ / اخبار "استرالیا" / ویروس کرونا
خسارت ۸۵.۵ میلیارد دلاری کرونا به استرالیا/بزرگترین کسری‌ بودجه بعد از جنگ جهانی دوم
مقامات کشور استرالیا از کسری بودجه ۸۵.۸ میلیارد دلاری در سال ۲۰۲۰-۲۰۲۱ به دلیل تاثیرات ویروس کرونا بر اقتصاد این کشور خبر دادند.
چه میزان استرس را در مواجهه با بلای جهانی تحمل می‌کنید؟
۱۳۹۹/۰۵/۰۲ / کرونا / اختلالات اضطرابی / بیماری روان‌پزشکی / اختلال استرس پس از حادثه / وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی / کرونا و قشرهای آسیب پذیر
چه میزان استرس را در مواجهه با بلای جهانی تحمل می‌کنید؟
تهران - ایرنا - کرونا در گوشه و کنار دنیا جا خوش کرده و بلای جان انسان‌ها، اقتصاد و اجتماع شده است، بلایی که به این زودی‌ها قصد رفتن ندارد و میهمان ناخوانده جامعه بشری است اما تبعات آن از همان روزهای اول در جهان نمایان شد و روز به روز هم اثرات تخریبی آن از جمله تنش‌های روحی، روانی و استرس‌های ناشی از آن تشدید می‌شود و این استرس در افراد متفاوت است اما هر فردی به تناسب شرایط محیطی و شخصیتی خود چه میزان از این استرس را تحمل می‌کند؟
۱۳۹۹/۰۵/۰۲
تولید روزانه ۴۰۰ تن پسماند خطرناک در استان تهران
معاون فنی محیط زیست استان تهران گفت: بدون شناخت فرآیند تحول و تاریخ محیط زیست و طبیعت، نمی‌توانیم تصمیمات درستی بگیریم.به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان تهران، محمدعلی حسین پور اظهار کرد: ساختارهای غیرمحیط‌زیستی مانند ساختار اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و ... به طور مستقیم و غیرمستقیم بر عملکرد محیط زیستی تاثیر می‌گذارند و عملکرد محیط‌زیستی نتیجه پیچیده و گسترده‌ای از شکل‌های محیط زیست با دیگر نهادهای غیرمحیط‌زیستی است. وی با اشاره به اینکه در استان تهران به طور مثال سرانه پسماند شهری ۷۵۰ تا ۸۰۰ گرم به ازای هر نفر است، پسماند خطرناک ۴۰۰ تن در روز و میزان تولید پسماند صنعتی ۲۸۰۰ تن در روز است، اظهارکرد: این در حالی است که درصد بازیافت پسماندهای عادی در حدود ۵۰۰ تن در روز است که این میزان …
۱۳۹۹/۰۵/۰۲
استقراض دولت انگلیس رکورد زد
براساس اعلام اداره ملی آمار بریتانیا،استقراض دولت انگلیس در سه ماه نخست سال مالی۲۰۲۰-۲۰۲۱یعنی زمانی که مقررات قرنطینه در سخت‌ترین برهه به سر می‌برد، به رکورد ۱۲۸ میلیارد پوند (۱۶۲ میلیارد دلار) رسید. به گزارش ایبِنا از فایننشال پست، اکثر اقتصاددانان تصور می‌کنند که وام‌های دریافتی توسط دولت بریتانیا در سال جاری با توجه به وسعت اقتصاد این کشور، بیشترین مبلغ از جنگ جهانی دوم خواهد بود. براساس اعلام اداره آمار انگلیس، استقراض دولت این کشور در ماه ژوئن بدون احتساب بانک‌های دولتی، 5/ 35 میلیارد پوند بوده است.
ببینید | نکاتی کلیدی درباره سفر الکاظمی به تهران
۱۳۹۹/۰۵/۰۱ / مصطفی الکاظمی / استان تهران / ویروس کرونا / ایران و عراق
ببینید | نکاتی کلیدی درباره سفر الکاظمی به تهران
در برهه ای که کرونا مناسبات بین المللی را با رکود مواجه کرده و کاهش قیمت جهانی نفت، اقتصاد تک محصولی عراق را زمین گیر کرده، یکی از مهمترین جنبه های سفر نخست وزیر عراق به تهران، مسائل اقتصادی است.
۱۳۹۹/۰۵/۰۱
نگرانی صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی نسبت به وضعیت اقتصاد جهانی
رئیس صندوق بین‌المللی پول گفت: بدهی کشورهای جهان به سطوح بی‌سابقه‌ای رسیده است. به گزارش خبرگزاری رویترز، صندوق بین‌المللی پول در حال آماده کردن ابزارهای حمایتی بیشتر برای کاهش تبعات اقتصادی ناشی از ویروس کرونا بر کشورهای فقیر است.
مسئولیت اجتماعی برای تولید تا مصرف
۱۳۹۹/۰۵/۰۱
مسئولیت اجتماعی برای تولید تا مصرف
ایمان مهدی‌زاده ـ پژوهشگر توسعه پایدار این روزها که اقتصاد جهانی تحت‌تأثیر بیماری پاندمی جهانی وضعیت دشواری را می‌گذراند و حال خوشی برای مردم نگذاشته، بیش از هر زمان دیگری همدلی و مسئولیت اجتماعی برای گذر از این بحران نیاز است. آموزش مسئولیت و مهارت‌های اجتماعی یکی از برترین راه‌های برون‌رفت از بحران‌ها به‌حساب می‌آید. کشورهای توسعه‌یافته سرمایه اجتماعی، اتحاد و انسجام شهروندان را به‌عنوان بزرگ‌ترین نیرو و سرمایه برای مقابله با بحران‌ها در چنته دارند و به مدد همین اتحاد و مسئولیت از آسیب و خسران …
عامل پیروزی در میدان رقابت کسب‌وکار
۱۳۹۹/۰۵/۰۱
عامل پیروزی در میدان رقابت کسب‌وکار
در آغاز قرن حاضر و با گسترش روزافزون تکنولوژی، گسترش پدیده جهانی شدن و تغییرات سرسام‌آور در تمامی ‌حوزه‌ها، توجه به نوآوری و گذر از اقتصاد سنتی به اقتصاد مبتنی بر دانش و فناوری به مهم‌ترین چالش برنامه‌ریزان اقتصادی در اقصی نقاط جهان تبدیل شده است. در جهان امروز، پیروزی در رقابت بازار کسب و کار مستلزم ادغام دانش‌های نوین با صنایع است و در شرایط کنونی، صنعتی که از دانش روز بی‌بهره باشد محکوم به زوال و نابودی است و در میان مردم از هیچ جایگاهی برخوردار نخواهد بود.
برخورد با مفسدان در حل معضلات اقتصادی تاثیر زیادی دارد/اخلالگران اقتصادی هرچه سریعتر محاکمه شوند
۱۳۹۹/۰۴/۳۱
برخورد با مفسدان در حل معضلات اقتصادی تاثیر زیادی دارد/اخلالگران اقتصادی هرچه سریعتر محاکمه شوند
لطف الله فروزنده، تئوری روشنفکرنماها را استراتژی واردات محور دانست و گفت: وقتی اساس اقتصاد کشور، واردات شد و دیگر به ظرفیت‌های داخلی توجه نشود، نتیجه آن می‌شود که یک اقتصاد نفتی خواهیم داشت و با کوچک‌ترین تکانه که در قیمت دلار و بازارهای جهانی ایجاد می‌شود، آسیب می بیند.
رئیس اتاق تهران: در پایان سال، اقتصاد ایران ۱۷ درصد کوچک خواهد شد/ دلار بیش از ۲ هزار تومان عقب نشینی کرد/ مشمولان جامانده سهام عدالت مشخص شدند/ کارمزد معاملات بورس از فردا ۲۰ درصد کاهش می‌یابد
۱۳۹۹/۰۴/۳۱
رئیس اتاق تهران: در پایان سال، اقتصاد ایران ۱۷ درصد کوچک خواهد شد/ دلار بیش از ۲ هزار تومان عقب نشینی کرد/ مشمولان جامانده سهام عدالت مشخص شدند/ کارمزد معاملات بورس از فردا ۲۰ درصد کاهش می‌یابد
این پیمانه تیتر‌هایی همچون بورس تهران قرمز شد، فقط ۳ درصد دارندگان سهام عدالت سهم خود را فروخته اند، عرضه در بورس عامل گرانی مصالح ساختمانی، دلار به زیر ۱۵ هزار تومان بازخواهد گشت؟، طلای جهانی امروز بالاترین قیمت ۹ سال گذشته را تجربه کرد، سکه در بازار تهران ارزان‌تر شد و قیمت مرغ همچنان می‌تازد را در بر دارد.
راهکار کشورهای مختلف در بحران اقتصادی کروناویروس
۱۳۹۹/۰۴/۳۱ / استانی-اقتصادی / کووید-19 / کروناویروس / همه_باهم_علیه_کرونا / بحران کرونا ویروس
راهکار کشورهای مختلف در بحران اقتصادی کروناویروس
همه‌گیر کروناویروس تجارت جهانی را به سمت رکود کشانده است، اما بسیاری از بزرگترین اقتصادهای جهان برای پیشبرد اقتصاد خود از طریق مدیریت بحران اقدامات خارق‌العاده‌ای انجام می‌دهند.
۱۳۹۹/۰۵/۰۱
آیا ورزشکاران حرفه‌ای بعد از ابتلا به کووید19 می‌توانند به مسیر قهرمانی برمی‌گردند؟
سلطه کرونا بر ورزشفراگیری شیوع ویروس کرونا در سطح جهان و تعطیلی مسابقات مختلف ورزشی موجب شده تا از این ویروس به عنوان یکی از مهمترین پدیده‌هایی یاد کنند که با ورزش و اثرات مثبت این کنش در جدال است.شاید اگر بگوییم در قرن بیست و یکم، ویروس کرونا یکی از عجیب‌ترین اتفاقات زندگی بشری بود گزاف نیست زیرا در این ۲ دهه فراتر از ترس از تروریست و سقوط اقتصاد دولت‌ها، کرونا تنها اتفاقی بود که اکثریت کشورها را درگیر و یک ترس فراگیر در جهان را رواج داد؛ ترسی که بر جنبه‌های مختلف زندگی شهروندان کشورهای مختلف سایه افکند و فعالیت‌های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و ورزشی را تحت تاثیر قرار داده است.به گزارش ایرنا، ورزش به عنوان یکی از جنبه‌های سرگرمی و سرمایه‌گذاری از گزند این ویروس در امان نماند بلکه سایه ترس از ابتلا …
۱۳۹۹/۰۴/۳۱ / اقتصاد / بیکاری / تورم / جهان / سهام
بازارهای جهانی سهام سبزپوش شدند
بیشتر شاخص‌های مهم بورسی جهان با صعود بسته شدند. به گزارش ایسنا به نقل از بلومبرگ، پس از کاهش نرخ تورم و بیکاری در بزرگ‌ترین اقتصاد جهان،
کشوری که ترمز اصلی در اقتصاد جهانی است مشخص شد
۱۳۹۹/۰۴/۳۱
کشوری که ترمز اصلی در اقتصاد جهانی است مشخص شد
ایالات متحده به دلیل مبارزه ناکارآمد با شیوع کرونا می تواند همه کشورهای جهان را به پایین بکشد و همانند ترمزی باشد در بازسازی و بهبود وضعیت جهانی.
اندیشکده| چین چگونه می‌تواند سقوط آزاد همکاری‌های اقتصادی جهانی را متوقف کند؟
۱۳۹۹/۰۴/۳۰
اندیشکده| چین چگونه می‌تواند سقوط آزاد همکاری‌های اقتصادی جهانی را متوقف کند؟
یک اندیشکده آمریکایی با بررسی فشار آمریکا بر چین با افزایش حضور نظامی در منطقه و در عین حال دوری جستن واشنگتن از اقتصاد منطقه شرق آسیا، به تحلیل نقش چین در آینده همکاری‌های اقتصادی در دنیا پرداخته است.
ضربه شدید کرونا بر پیکره اقتصاد جهانی
۱۳۹۹/۰۴/۳۰ / کرونا / بیکاری / منطقه یورو
ضربه شدید کرونا بر پیکره اقتصاد جهانی
تهران- ایرنا- بانک جهانی در گزارشی تازه اعلام کرده است که بحران کرونا و تداوم محدودیت‌های اجتماعی ضربه شدیدی بر پیکر اقتصاد جهانی از جمله منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا وارد می‌کند.
قیمت طلای جهانی پایین آمد
۱۳۹۹/۰۴/۳۰ / قیمت طلا / قیمت دلار / کرونا در جهان
قیمت طلای جهانی پایین آمد
قیمت طلا در معاملات روز دوشنبه بازار جهانی تحت تاثیر رشد ارزش دلار آمریکا کاهش پیدا کرد اما نگرانیها نسبت به افزایش موارد جدید ابتلا به ویروس کرونا و تاثیر آن بر اقتصاد جهانی، مانع افت بیشتر بهای این فلز ارزشمند شد.
پیش بینی تداوم بحران در بازار جهانی نفت/400 شرکت نفتی ورشکست شدند
۱۳۹۹/۰۴/۳۰
پیش بینی تداوم بحران در بازار جهانی نفت/400 شرکت نفتی ورشکست شدند
در حالی که اقتصاد جهان آهسته روند بهبود را در پیش گرفته و در حال کمر راست کردن از بحران کروناستT اما بعید است که به این زودی‌ها شاهد بهبود اوضاع در بازار جهانی نفت باشیم.
۱۳۹۹/۰۴/۳۰
تسریع در تامین مواد اولیه صنایع
معاون امور صنایع وزارت صمت در نشست با نمایندگان تشکل‌های صنعت لوازم خانگی از اتخاذ تمهیداتی برای تامین مواد اولیه مورد نیاز این صنعت با همکاری بانک مرکزی و گمرک خبر داد. مهدی صادقی نیارکی در این نشست با تشریح سیاست‌های اقتصادی کشور از کاهش اتکای اقتصاد به درآمد نفتی خبر داد و گفت: اقتصاد جهانی با شرایط پیچیده‌ای دست به گریبان است و در چنین شرایطی شیوع بیماری کرونا بیش از هرچیز اقتصاد جهانی را تحت تاثیر قرار داده است.معاون امور صنایع وزارت صمت با نگاهی به وضعیت اقتصادی ایران و وجود محدودیت بین‌المللی خاطرنشان کرد: در چنین شرایط پیچیده‌ای حضور دولت‌ها در اقتصاد و صنعت امر ممدوحی است، چرا که اقتصاد جهانی در حال کوچک شدن است و در همه اقتصاد‌ها دولت‌ها به کمک صنعتگران می‌آیند.
۱۳۹۹/۰۴/۲۹
محدودیت صادرات ضربه به اقتصاد است
رئیس کمیسیون صادرات اتاق بازرگانی ایران می‌گوید امروز اقتصاد ایران به صادرات غیرنفتی وابسته ‏است و هر اقدامی که این صادرات را محدود کند، درنهایت به اقتصاد ایران ضربه می‌زند.‏ جمشید نفر در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: «پیش از هرچیز مسئولان و سیاست‌گذاران باید به این ‏نکته توجه کنند که صادرکننده خائن نیست، بلکه سرمایه‌گذاری است که تلاش کرده با وجود ‏دشواری‌های حاصل از تحریم، شرایط را طوری برنامه‌ریزی کند که کالای ایرانی به بازار جهانی برسد و ‏ارز حاصل از آن به کشور بازگردد. در شرایطی که بانک‌ها و صرافی‌های بین‌المللی با ما کار نمی‌کنند، ‏صادرکننده چه راهی برای بازگشت ارز خود در دوره زمان‌بندی کوتاه و بدون …
سقوط قیمت نفت و شیوع کرونا روند بهبود اقتصاد ونزوئلا را متوقف کرد
۱۳۹۹/۰۴/۲۹
سقوط قیمت نفت و شیوع کرونا روند بهبود اقتصاد ونزوئلا را متوقف کرد
پیشرفت کوچکی که اقتصاد ونزوئلا با افزایش فروش نفت و کاهش کنترل های ارزی دولت به دست آورده بود، از ماه فوریه به خاطر تاثیرات سقوط جهانی قیمت نفت، تحریمهای آمریکا و خروج بزرگترین تولید کننده نفت روسیه از ونزوئلا از بین رفته است.
۱۳۹۹/۰۴/۲۹
کریدور چابهار رقیبی برای کانال سوئز؟
ترجمه: هدیه  عابدی|  کانال سوئز، یکی از مهم‌ترین منابع اقتصادی کشور مصر، طی چند ماه اخیر به ‌شدت تحت‌تاثیر شیوع بیماری کرونا قرار گرفته است. حال این نگرانی برای مصر وجود دارد که کریدور دریایی چابهار نیز که ایران برای مبادلات تجاری با روسیه و هند راه‌اندازی کرده است، بتواند جای کانال سوئز را بگیرد و منافع مصر را به خطر بیندازد. اما آیا این نگرانی بجاست؟ به گزارش پایگاه خبری تحلیلی المانیتور، سازمان منطقه آزاد تجاری چابهار روز 15 تیرماه اعلام کرد ارتباط تجاری بمبئی به هامبورگ و سن‌پترزبورگ به جای کانال سوئز از محور آستراخان (روسیه)، بندر انزلی، چابهار و ناواشیوا (هند) برقرار خواهد شد. حال سوالی که پیش می‌آید این است که آیا این کریدور می‌تواند بر درآمد …
۱۳۹۹/۰۴/۲۹
انعکاس تلاش‌های جهادگرانه در عرصه تولید و کشف استعدادها
 چهارمین جشنواره فیلم کوتاه پاسارگاد  با تکیه بر شعار سال جهش تولید در حالی کار خود را آغاز کرده که دبیر این جشنواره تاکید دارد مهم‌ترین هدف بانک ‌پاسارگاد در برپایی جشنواره، کشف سرمایه‌ها و استعدادهای هنری و حمایت از آنها به ویژه در عرصه صنعت و تولید است.  بر همین اساس چهارمین جشنواره فیلم کوتاه پاسارگاد با موضوع حمایت از تولید و رشد اقتصاد ملی در دو بخش حرفه‌ای و غیرحرفه‌ای برگزار می‌شود. مهلت ارسال آثار به این جشنواره تا پایان شهریور 1399 است. به همین مناسبت اعضای دبیرخانه جشنواره فیلم کوتاه پاسارگاد در نشستی به تشریح شرایط برگزاری و شرکت در این دوره از جشنواره پرداختند. دکتر حسن بلخاری دبیر جشنواره، راحله شهرابی مدیر امور حوزه راهبری و روابط …
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •