چهارشنبه, ۲ بهمن, ۱۳۹۸ / 22 January, 2020
امنیت غذایی
تابناک / ۱۲ ساعت قبل / ...
تصاویری از حمله گله‌های ملخ به شرق آفریقا
حمله اخیر گله‌های ملخ به شرق آفریقا طی ۲۵ سال گذشته بی‌سابقه بوده که تهدید جدی برای امنیت غذایی منطقه به حساب می‌آید، به طوری که گله‌ای از این ملخ‌ها می‌تواند غذای ۲ هزار و ۵۰۰ نفر را در روز بخورند.
روزنامه شهروند / ۲۹ ساعت قبل / ...
جان 22‌میلیون یمنی در خطر است
روزنامه «الثوره» یمن روز دوشنبه در گزارشی از تأثیرات تجاوز وحشیانه ائتلاف سعودی به این کشور و محاصره آن به وسیله نیروهای این ائتلاف به نقل از گزارش مجامع بین‌المللی هشدار داد: «گرسنگی و کمبود مواد غذایی بر اثر محاصره همه‌جانبه، جان 22‌میلیون یمنی را تهدید می‌کند.»این روزنامه در این گزارش آورده است: «پنج ‌سال از تجاوز وحشیانه ائتلاف سعودی به یمن می‌گذرد و هنوز هم این جنایات به اشکال و تصاویر متعدد علیه مردم این کشور ادامه دارد، تجاوز وحشیانه و بی‌رحمانه‌ای که همه بخش‌های اقتصادی و عمرانی یمن را نابود می‌کند و ضمن از بین‌بردن زیرساخت‌های این کشور، مردم بی‌گناه آن اعم از کودک، زن، مرد و سالخوردگان را به‌طور …
ایسنا / ۴۰ ساعت قبل / ...
سلامت اجتماعی شود
رئیس دبیرخانه سلامت و امنیت غذایی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: حاکمیت و آحاد مردم باید به وظیفه خود عمل نمایند تا اجتماعی شدن سلامت محقق گردد. 
پدر بذر هیبرید برنج کیست؟/چین برنج قابل کشت در زمین‌های شور تولید کرد
فارس / ۴۱ ساعت قبل / اقتصادی
پدر بذر هیبرید برنج کیست؟/چین برنج قابل کشت در زمین‌های شور تولید کرد
آگرونومیست معروف چینی در سن 90 سالگی بذر برنج قابل کشت در زمین‌های شور تولید کرد که می تواند حتی امنیت غذایی جهان را نیز تامین کند، وی در سال 1970 بذر هیبرید برنج را معرفی کرده بود که تولید برنج را در دنیا سه برابر کرد.
گندم چند درصد کالری مردم را تامین می‌کند؟
خبرآنلاین / ۲ روز قبل / اقتصادی
گندم چند درصد کالری مردم را تامین می‌کند؟
سرپرست وزارت جهاد کشاورزی گفت: گندم بیش از ۳۶ درصد کالری مردم را تامین می‌کند و حدود ۴۰ درصد امنیت غذایی کشور وابسته به گندم است.
  واردات گندم  وزارت جهاد کشاورزی
40 درصد امنیت غذایی کشور وابسته به گندم است
تسنیم / ۲ روز قبل / اقتصادی
40 درصد امنیت غذایی کشور وابسته به گندم است
سرپرست وزارت جهاد کشاورزی گفت: گندم بیش از 36 درصد کالری مردم را تامین می‌کند و حدود 40 درصد امنیت غذایی کشور وابسته به گندم است.
محصولات لبنی تولیدی در کارخانه‌های زیر پوشش سازمان غذا و دارو مشکلی ندارد
ایرنا / ۲ روز قبل / اقتصادی
محصولات لبنی تولیدی در کارخانه‌های زیر پوشش سازمان غذا و دارو مشکلی ندارد
اصفهان - ایرنا - عده‌ای از مردم پس از انتشار خبری درباره آلوده بودن شیرهای پاستوریزه به سم افلاتوکسین درباره مصرف این محصول لبنی اظهار نگرانی کردند اما به گفته معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، محصولات لبنی تولیدی در کارخانه‌های زیر پوشش و دارای مجوز بهره‌برداری از سازمان غذا و دارو در این استان و کشور، مشکلی از نظر امنیت غذایی ندارند.
  استاندارد  اصفهان  سازمان غذا و دارو  دانشگاه علوم پزشکی اصفهان  محصولات لبنی  شایعه شیر آلوده
رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم وجود سم آفلاتوکسین در مواد لبنی و شیر را تکذیب کرد
شفقنا / ۲ روز قبل / ...
رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم وجود سم آفلاتوکسین در مواد لبنی و شیر را تکذیب کرد
شفقناقم-رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم با اشاره به مطرح شدن وجود سم آفلاتوکسین در مواد لبنی و شیر گفت: این موضوع کذب محض بوده و همشهریان فریب برخی تبلیغات را نخورند.  به گزارش شفقناقم، دکتر محمدرضا قدیر امروز در جلسه گروه کاری سلامت و امنیت غذایی استان قم کگفت: متاسفانه موضوعی در برخی رسانه ها مطرح شده که سم آفلاتوکسین […]
  دانشگاه علوم پزشکی قم  سم آفلاتوکسین  شیر
بذراصلاح شده  راهکار تامین امنیت غذایی درجهان/90 درصد بذر سبزی و صیفی کشور وارداتی  است
فارس / ۲ روز قبل / اقتصادی
بذراصلاح شده راهکار تامین امنیت غذایی درجهان/90 درصد بذر سبزی و صیفی کشور وارداتی است
در حالی که ایران وابستگی زیادی در تولید بذر دارد کارشناسان بین المللی اصلاح نباتات معتقدند تغییرات آب و هوایی، گرم شده کره زمین و کمبود آب تولید را سخت کرده و در چنین شرایطی راهکار تامین امنیت غذایی استفاده از بذر اصلاح شده است.
روزنامه شهروند / ۳ روز قبل / ...
مـــــــرور
  شرکت مدیریت منابع آب ایران: سیل هیچ سدی را تخریب نکرد   فرودگاه امام: مسافران 3‌ساعت قبل از پرواز در فرودگاه حضور داشته باشند   فائو: بی‌سابقه‌ترین حمله ملخ‌ها در 25‌سال گذشته امنیت غذایی را تهدید می‌کند  نایب‌رئیس کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس: محدودیت در صدور دسته‌چک و امکان توقیف مبلغ چک در کاهش آمار چک‌های برگشتی تأثیر زیادی داشته است  انجمن صنایع بیسکویت، شیرینی و شکلات: مجوز افزایش قیمت ۱۰ تا ۲۰‌درصدی برای شیرینی و شکلات صادر شده است   نماینده کارگران در شورای‌عالی کار: حداقل عیدی کارگران ۳‌میلیون و ۳۲‌هزار تومان و حداکثر ۴میلیون ۵۴۸‌هزار تومان است   وزارت صمت: فروش فوق‌العاده …
بی‌سابقه‌ترین حمله ملخ‌ها در 25 سال گذشته امنیت غذایی را تهدید می‌کند
فارس / ۳ روز قبل / اقتصادی
بی‌سابقه‌ترین حمله ملخ‌ها در 25 سال گذشته امنیت غذایی را تهدید می‌کند
فائو هشدار داد: حمله ملخ‌ها در 25 سال گذشته بی‌سابقه بوده و تهدید جدی برای امنیت غذایی در جهان محسوب می‌شود.
۷۰ درصد ساکنان غزه فاقد امنیت غذایی هستند
مهر / ۳ روز قبل / بین‌المللی
۷۰ درصد ساکنان غزه فاقد امنیت غذایی هستند
کمیته مردمی مقابله با محاصره غزه تاکید کرد که در نتیجه سیاست های خصمانه رژیم صهیونیستی، عدم برخورداری ساکنان غزه از امنیت غذایی به ۷۰ درصد رسیده است.
  نوار غزه  رژیم صهیونیستی  تل آویو
بخش کشاورزی  در انتظار
روزنامه شهروند / ۱۳۹۸/۱۰/۲۵ / اقتصادی
بخش کشاورزی در انتظار
رخداد و تنش‌های اخیر از برون و درون مرزهای کشور، روند مدیریت اجرایی را بعضا دست‌خوش خود قرار داده و بر سپهر آن سایه ‏افکنده است. چنین فضایی برای دیده‌بانان عرصه زیست و امنیت غذایی چه بسا غباری از نگرانی مضاعف افزوده است.
دنیای اقتصاد / ۱۳۹۸/۱۰/۲۵ / اقتصادی
عبور ضریب امنیت غذایی کشور از ۸۰ درصد
سرپرست وزارت جهادکشاورزی در مراسم تقدیر از نمونه‌های بخش کشاورزی با اشاره به اینکه در سال 1393 در این مراسم و در حضور رئیس‌جمهور وعده دادم که امنیت غذایی کشور به 80 درصد برسد و امروز که دوباره رئیس‌جمهور حضور دارد باید اعلام کنم که ضریب تامین امنیت غذایی کشور از 80 درصد عبور کرده است عنوان کرد: با توجه به رشد ضریب امنیت غذا پیش‌بینی می‌کنیم تا افق ۱۴۰۴ این ضریب به ۸۵ درصد برسد.
عبور ضریب امنیت غذایی کشور از ۸۰ درصد/عدم خودکفایی در تولید روغن و کنجاله برای ما ننگ است
تسنیم / ۱۳۹۸/۱۰/۲۴ / اقتصادی
عبور ضریب امنیت غذایی کشور از ۸۰ درصد/عدم خودکفایی در تولید روغن و کنجاله برای ما ننگ است
سرپرست وزارت جهاد کشاورزی گفت: ضریب تامین امنیت غذایی کشور از ۸۰ درصد عبور کرده است و تا افق ۱۴۰۴ به ۸۵ درصد می‌رسد.
کشاورزی قهرمانان واقعی عرصه تولید کشور/ امنیت غذایی کشور در گرو عزم راسخ کشاورزان
ایلنا / ۱۳۹۸/۱۰/۲۴ / اقتصادی
کشاورزی قهرمانان واقعی عرصه تولید کشور/ امنیت غذایی کشور در گرو عزم راسخ کشاورزان
ایلنا: رئیس سازمان تحقیقات و ترویج کشاورزی با تاکید بر اینکه قهرمانان واقعی عرصه تولید کشور تولیدکنندگان هستند، افزود: کشاورزان با همت والا امنیت و سلامت را برای…
  بخش کشاورزی  سلامت  کشاورزی  امنیت  کشاورزان
عدد پایین خودکفایی در روغن و کنجاله ننگ بزرگی برای کشاورزی است
فارس / ۱۳۹۸/۱۰/۲۴ / اقتصادی
عدد پایین خودکفایی در روغن و کنجاله ننگ بزرگی برای کشاورزی است
سرپرست وزارت جهاد کشاورزی با تاکید بر اینکه قول می‌دهم که در افق 1400 ضریب امنیت غذایی کشور به 85 درصد برسد، گفت: عدد پایین خودکفایی در روغن و کنجاله ننگ بزرگی برای کشاورزی است و پذیرفته نیست.
افزایش ۸۸ درصدی قیمت تراکتور در یکسال گذشته
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۰/۲۱ / اقتصادی
افزایش ۸۸ درصدی قیمت تراکتور در یکسال گذشته
تهران - ایرنا - رییس مرکز مکاننیزاسیون کشاورزی با بیان اینکه مکانیزاسیون فاکتور اساسی در تولید انبوه و تامین امنیت غذایی کشور است گفت: قیمت تراکتور و کمباین های پرتیراژ تولید داخل در یکسال گذشته ۸۸ درصد افزایش یافته است.
  وزارت جهاد کشاورزی  مکانیزاسیون  عباس کشاورز
«عمار» با پرچم «مطالبه‌گری» به میدان آمده است/ روایتی از یک تهدید
مهر / ۱۳۹۸/۱۰/۱۹ / فرهنگی و هنری
«عمار» با پرچم «مطالبه‌گری» به میدان آمده است/ روایتی از یک تهدید
فرهاد دوانقی کارگردان سینمای مستند عنوان کرد در «شالی» به پدیده‌ای که مثل قارچ به نام شهرک‌سازی به جان زمین‌های کشاورزی شمال افتاده و امنیت غذایی کشور را تهدید می‌کند، پرداخته است.
  دستفروش  جشنواره فیلم عمار  سینمای مستند
روزنامه آفتاب یزد / ۱۳۹۸/۱۰/۱۸ / ...
برجام بد سرانجام
علی اکبر فرقانی‪-‬ روحانی رئیس جمهوری کشور ما با رای میلیونی مردم انتخاب شد و رای‌دهندگان تصور می‌کردند او برخورد اساسی با تورم، گرانی، قاچاق، رانت‌خواری و تبعیض و فقر اقتصادی خواهد کرد اما رئیس جمهور زمانی که بر صندلی ریاست نشست اول پیگیر برجام شد تا بلکه از آن راه مشکلات و چالش‌ها را حل کند ولی با خروج آمریکا از برجام شرایط دگرگون شد. برجام حاصل توافق کشور ما و آمریکا و دیگر قدرتهای جهانی بود و مصوب شورای امنیت سازمان ملل و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و جمهوری اسلامی ایران تعهدات بسیاری در زمینه شفافیت هسته‌ای را پذیرفته بود و ۲ سال هم متعهد مانده بود اما آمریکا به بهانه‌هایی به تعهدات برجامی خود عمل نکرد. از طرف دیگر ضعف اروپا و سایر کشورهای غربی در انجام تعهدات برجامی شان هم بارز شد. امروز …
روزنامه همدلی / ۱۳۹۸/۱۰/۱۸ / ...
تصویب 1000 هکتار طرح گلخانه ای با حمایت بانک کشاورزی در سال 1398
بیش از 1000 هکتار طرح گلخانه ای با حمایت و مشارکت بانک کشاورزی از ابتدای سال 1398 تا کنون به مرحله تصویب و عقد قرار داد رسیده است . به گزارش روابط عمومی بانک کشاورزی، از ابتدای سال 1398 تا ابتدای دی ماه ، بیش از 1430 فقره طرح کشت گلخانه ای جمعا به مساحت 1049 هکتار برای دریافت 25057 میلیارد ریال تسهیلات توسط این بانک تصویب و به مرحله عقد قرار داد رسیده است . این گزارش می افزاید: بانک کشاورزی در زمینه تصویب طر ح های گلخانه ای و جذب اعتبار تخصیصی در سال 1398 نسبت به سال گذشته ، رشدی چشمگیر و عملکردی بیش از دو برابر داشته است به طوری که در مقطع مشابه سال 1397 ، جمعا 628 فقره طرح گلخانه ای به مساحت 454 هکتار برای دریافت 5637 میلیارد ریال تسهیلات توسط این بانک تصویب و عقد قرار داد شد ه است. بر اساس …
سند امنیت غذایی برای ۷ استان / آغاز توزیع
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۰/۱۳ / بهداشت و سلامت
سند امنیت غذایی برای ۷ استان / آغاز توزیع "شیر مدرسه" در مناطق محروم
مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، افدامات این وزارتخانه در آستانه هفته بسیج تغذیه را شرح داد و تاکید کرد: نکته مهم آن است که مردم بدانند با بودجه محدود هم می‌توان انتخاب‌های درستی برای یک برنامه غذایی متعادل داشت.
  هفته بسیج تغذیه  وزارت بهداشت  بیماری غیرواگیر  تغذیه
کشاورزی سنتی نمی‌تواند تامین کننده امنیت غذایی باشد
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۰/۱۲ / اقتصادی
کشاورزی سنتی نمی‌تواند تامین کننده امنیت غذایی باشد
رئیس موسسه پژوهش‌های برنامه‌ریزی اقتصاد کشاورزی و توسعه روستایی وزارت جهاد کشاورزی گفت: کشاورزی سنتی و غیر فناورانه نمی‌تواند تامین کننده فراهمی غذای کافی، سلامت و در نهایت امنیت غذایی باشد.
  استانی-علمی و آموزشی
امنیت غذایی در کدام مناطق در خطر است؟
تابناک / ۱۳۹۸/۱۰/۰۹ / فیلم
امنیت غذایی در کدام مناطق در خطر است؟
پیش‌بینی سازمان جهانی هواشناسی می‌گوید اگر روند تغییرات اقلیمی خاورمیانه و شمال آفریقا به شیوه فعلی ادامه پیدا کند، کشاورزی، معیشت و امنیت غذایی کشورهای منطقه به خطر می‌افتد. طبق گزارش بانک جهانی، کشورهای این مناطق با آگاهی از آسیب‌پذیری‌های موجود، اقدامات پیشگیری‌کننده را آغاز کرده‌اند. برخی کشورها در این مناطق در حال انجام اقداماتی در راستای اجرای تعهدات مربوط به تغییرات اقلیمی هستند. آنها تلاش می‌کنند به سوی اقتصادی سازگارتر با محیط زیست و در نهایت پایین آوردن مقدار مقدار کربن آزاد شده در اتمسفر حرکت کنند. این گزارش را در همین رابطه می‌بینید.
آمار سوختگی کشور ۸ برابر بالاتر از متوسط جهان است
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۰/۰۵ / ...
آمار سوختگی کشور ۸ برابر بالاتر از متوسط جهان است
رئیس دبیرخانه کارگروه سلامت و امنیت مواد غذایی لرستان گفت: آمار سوختگی در کشور ما ۸ برابر از متوسط جهان بالاتر است.
  استانی-اجتماعی  سوختگی
امنیت غذایی و ایجاد اشتغال پایدار دو اصل اساسی در برنامه‌ریزی هر کشور
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۰/۰۳ / ...
امنیت غذایی و ایجاد اشتغال پایدار دو اصل اساسی در برنامه‌ریزی هر کشور
امام جمعه خرم‌آباد با بیان این‌که حفظ اراضی بخش کشاورزی باعث امنیت غذایی جامعه و ایجاد اشتغال پایدار می‌شود، گفت: این دو امر خیلی مهم بوده که اصل اساسی در برنامه‌ریزی هر کشوری است.
  استانی-اجتماعی  امام جمعه خرم آباد  امنیت غذایی
تهدید امنیت غذایی با تشکیل وزارت بازرگانی/ دولت با احیای وزارت بازرگانی دنبال خریدن زمان است
فارس / ۱۳۹۸/۱۰/۰۳ / اقتصادی
تهدید امنیت غذایی با تشکیل وزارت بازرگانی/ دولت با احیای وزارت بازرگانی دنبال خریدن زمان است
استادیار پژوهشی موسسه پژوهش‌های برنامه‌ریزی، اقتصاد کشاورزی و توسعه روستایی معتقد است تشکیل وزارت بازرگانی مشکلاتی را در بخش تولید و زنجیره ارزش ایجاد می‌کند و برخلاف ساختار تشکیلاتی عمده کشورهای بزرگ دنیاست.
بی‌توجهی به منابع پایه امنیت غذایی را به مخاطره می‌اندازد+ ویدیو
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۰/۰۲ / ...
بی‌توجهی به منابع پایه امنیت غذایی را به مخاطره می‌اندازد+ ویدیو
عضو هیأت علمی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: بی‌توجهی به منابع پایه از جمله آب و خاک و نحوه تصمیم‌گیری و سیاست‌گذاری در بخش کشاورزی از جمله عواملی است که سبب به مخاطره انداختن امنیت غذایی می‌شود.
  استانی-علمی و آموزشی  امنیت غذایی  کشاورزی
نوری جدی ترین گزینه برای تصدی وزارت جهاد کشاورزی
تابناک / ۱۳۹۸/۱۰/۰۲ / سیاسی
نوری جدی ترین گزینه برای تصدی وزارت جهاد کشاورزی
به دلیل موقعیت حساس وزارت جهاد کشاورزی به عنوان مجموعه‌ای که با امنیت غذایی جامعه سر وکار دارد باید هر چه سریع‌تر وزیر این وزارتخانه تعیین شود، اگرچه اجماع‌نظر بر تعیین سریع‌تر گزینه وزارت جهاد کشاورزی وجود دارد، اما این سوال مطرح است که چه کسی و با چه ویژگی هایی قادر خواهد بود مشکلات پیش روی این وزارتخانه را به حداقل برساند؟
باید با اعمال نظارت دقیق جلوی تکرار ماجرای کیک‌های حاوی قرص را گرفت
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۰/۰۲ / سیاسی
باید با اعمال نظارت دقیق جلوی تکرار ماجرای کیک‌های حاوی قرص را گرفت
سخنگوی کمیسیون امور داخلی کشور با تاکید بر این که سلامت و امنیت غذایی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، گفت: باید با اعمال نظارت دقیق از مراحل تولید تا توزیع مواد خوراکی، جلوی تکرار ماجرای کیک‌های حاوی قرص گرفت.
  کیک‌های مشکوک
راه نجات خاک کشاورزی حفاظتی است
روزنامه شهروند / ۱۳۹۸/۱۰/۰۲ / اقتصادی
راه نجات خاک کشاورزی حفاظتی است
نه‌تنها ‌هزار میوه و گیاه رنگ‌به‌رنگ بلکه همه آنچه «زندگی» می‌نامندش، از بستری برمی‌خیزد که خاک نام دارد. بستری که این روزها حال چندان خوشی ندارد و هر روز زخم دیگری بر پیکرش فرود می‌آید. آسیب‌پذیرترشدن خاک در ایران یا هر کشور دیگری به این معنی است که امنیت غذایی و ادامه کشاورزی و به یک معنا ادامه زندگی غیرممکن‌تر می‌شود.
ملاحظاتی بر اصلاح اراضی شیبدار استان گلستان
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۰/۰۱ / ...
ملاحظاتی بر اصلاح اراضی شیبدار استان گلستان
گفته می‌شود که تشکیل هر سانتی‌متر خاک به ۳۰۰ سال زمان نیاز دارد. ماده‌ای همتراز با آب برای امنیت غذایی بشر که عوامل متعددی مانند استفاده نامناسب از روشهای کشت، بی‌توجهی به کشت محصولات مناسب با هر منطقه و حوادث طبیعی آن را به سوی فرسوده شدن پیش می‌برد.
  استانی-اقتصادی  اراضی شیب دار  گلستان  خاک
همایش ملی امنیت غذایی و رونق تولید
صدا و سیما / ۱۳۹۸/۰۹/۲۸ / فیلم
همایش ملی امنیت غذایی و رونق تولید
همایش ملی امنیت غذایی و رونق تولید با هدف ارائه مشکلات و تدوین راهکار‌های مناسب در حوزه کشاورزی در مشهد برگزار شد.
فاصله زیادی با امنیت غذایی براساس معیارهای جهانی داریم
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۹/۲۷ / ...
فاصله زیادی با امنیت غذایی براساس معیارهای جهانی داریم
رئیس دانشگاه فردوسی مشهد گفت: اگر امنیت غذایی را بر اساس معیارهای جهانی تعریف کنیم، فاصله زیادی داریم تا اینکه غذاهای سالم، باکیفیت، دردسترس، مغذی و با سلیقه خود در هر مکانی در اختیار داشته باشیم.
  استانی-علمی و آموزشی
عرضه میوه‌های شب یلدا با ۴۰ درصد تخفیف در میادین تره‌وبار
ایلنا / ۱۳۹۸/۰۹/۲۷ / اجتماعی
عرضه میوه‌های شب یلدا با ۴۰ درصد تخفیف در میادین تره‌وبار
ایلنا: معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت (صمت) و رئیس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت: تلاش برای تامین امنیت غذایی مردم وظیفه است و آنچه به ما نیرو…
  ایران  تامین امنیت  شب یلدا  شهرداری تهران  وزیر صنعت معدن و تجارت
تولیدات ماشین‌های کشاورزی در منشور صنعتی کشور اولویت قرار گیرد
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۹/۲۷ / اقتصادی
تولیدات ماشین‌های کشاورزی در منشور صنعتی کشور اولویت قرار گیرد
اصفهان- ایرنا- رییس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی گفت: در منشور توسعه صنعتی کشور جایگاه صنعت ماشین‌های کشاورزی خالی است که تولیدات این بخش به عنوان تامین کننده امنیت غذایی باید در اولویت قرار گیرد.
  گندم  مکانیزاسیون  صنعت  کشاورزی  تسهیلات  اصفهان
موفقیت بخش کشاورزی در دوره حجتی انکارناپذیر است
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۹/۲۶ / اقتصادی
موفقیت بخش کشاورزی در دوره حجتی انکارناپذیر است
تهران - ایرنا - سرپرست وزارت جهاد کشاورزی گفت: موفقیت بخش کشاورزی در دوره وزارت «محمود حجتی» را نمی توان انکار کرد و آنچه در این بخش اتفاق افتاده‌ پایداری و تقویت امنیت غذایی است.
بهره‌گیری دشمنان از بیوتروریسم و تهدید امنیت غذایی
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۹/۲۵ / اقتصادی
بهره‌گیری دشمنان از بیوتروریسم و تهدید امنیت غذایی
تهران - ایرنا - رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با تاکید براینکه بیوتروریسم در بخش کشاورزی جدی است گفت: دشمن با بیوتروریسم و تهدید امنیت غذایی استقلال کشور را هدف گرفته که باید بتوانیم از این بخش در مقابل چنین تهدیداتی حفاظت کنیم.
  وزارت جهاد کشاورزی  کاظم خاوازی
چطور چینی‌ها از پس غذای جمعیت میلیاردی برمی‌آیند؟
دیدارنیوز / ۱۳۹۸/۰۹/۲۵ / ...
چطور چینی‌ها از پس غذای جمعیت میلیاردی برمی‌آیند؟
دبیرکل سازمان جهانی خواروبار و کشاورزی ملل متحد اعلام کرد چین در بدست آوردن امنیت غذایی معجزه کرده است چرا که تنها با ۷ درصد زمین‌های قابل کشت جهان برای ۲۲ درصد جمعیت جهان غذا فراهم می‌کند.
کابوس تشنگی به سود چه کسانی است
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۹/۲۵ / علمی و آموزشی
کابوس تشنگی به سود چه کسانی است
لاهیجان -ایرنا- کارشناس محیط زیست کشور در همایش چالش های زیست محیطی گیلان گفت:در کشوری که آب قابل استحصال آن ۱۰۰ میلیارد مترمکعب و  کل آب شرب مورد نیازش هشت میلیارد مترمکعب (هشت درصد آن) است ، چرا نان عده ای در تفکر سازه ای در آب قرار می گیرد تا شرایطی فراهم کنند که از کمبود و کابوس به نام تشنگی ، امنیت غذایی بلرزیم ؟
  محیط زیست  سمن های محیط زیستی  لاهیجان
نامه نیوز / ۱۳۹۸/۰۹/۲۴ / اقتصادی
تشکیل جلسه برای بررسی کیک‌های مشکوک
معاون کل وزارت بهداشت از تشکیل جلسه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی برای بررسی بیشتر ابعاد توزیع کیک‌های مشکوک خبر داد.
ضرورت برون‌سپاری و واگذاری تصدی‌ها به تشکل‌های بخش کشاورزی
ایلنا / ۱۳۹۸/۰۹/۲۳ / اقتصادی
ضرورت برون‌سپاری و واگذاری تصدی‌ها به تشکل‌های بخش کشاورزی
ایلنا: سرپرست وزارت جهاد کشاورزی، گفت: در شرایط کنونی، هر قدر بتوانیم نیازهای وارداتی و ارزبری تامین کالاهای اساسی را کاهش دهیم و امنیت غذایی را با اتکا به تولید…
  وزارت جهاد کشاورزی
ضرورت برخورد امنیتی با تهدید امنیت غذایی
سایر منابع / ۱۳۹۸-۰۹-۲۳ / سیاسی
ضرورت برخورد امنیتی با تهدید امنیت غذایی
در هفته گذشته خبری که مدتی قبل سر زبان ها افتاده بود به صورت یک موج انفجاری منتشر شد، پیدا شدن قرص در کیک و شیرینی های صنعتی و بسته بندی شده است که مصرف کننده اصلی آن کودکان هستند.اهمیت این خبر از این جهت است که از یک سو با امنیت روانی جامعه ارتباط پیدا کرده و از سوی دیگر یکی از بزرگترین صنایع کشور را که تضمین کننده امنیت غذایی است، هدف قرار داده است. از این رو تکذیب های صورت گرفته از سوی دستگاههای اجرایی توان کافی برای اغناء افکار عمومی را نداشته و می تواند تبعات سنگینی برای اقتصاد کشور منتهی شود.
هفت‌خوان الگوی بهینه کشت
دنیای اقتصاد / ۱۳۹۸/۰۹/۲۳ / اقتصادی
هفت‌خوان الگوی بهینه کشت
داشتن الگوی بهینه کشت را می‌توان یکی از پیش‌نیازهای رسیدن به کشاورزی پایدار و امنیت غذایی دانست؛ موضوعی که سال‌هاست دنیا به سمت آن حرکت کرده تا زمینه برای بهره‌وری حداکثری در زمینه کشاورزی فراهم شود؛ اما سوالی که در این میان مطرح می‌شود راه رسیدن به این الگو در کشور است؟ ایران با توجه به گستردگی پهنه مرزی و تنوع اقلیمی گوناگونی که در اختیار دارد، می‌تواند با الگوی کشت مناسب به کشاورزی پایدار دست پیدا کند؛ اما فراهم نبودن زیرساخت‌های موردنیاز موجب شده تا رسیدن به این هدف با چالش‌های بسیاری همراه شود. براساس گزارشی که مرکز پژوهش‌های مجلس تهیه کرده، پیاده‌سازی الگوی کشت در ایران با هفت مانع روبه‌رو است و آنچه مسلم است باید برای رسیدن به الگویی پایدار بیش از همه راهکاری برای هموار کردن این مسیر پیش‌بینی …
لطفا دیگر چاق نباشید!
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۹/۲۰ / ...
لطفا دیگر چاق نباشید!
مدیر پروژه ارتقای امنیت غذایی استان کرمانشاه با تاکید بر ضرورت تغییر فرهنگ غذایی جامعه، گفت: وقت آن رسیده که به افراد با اضافه وزن و چاق بگوییم، لطفا دیگر چاق نباشید.
  کرمانشاه  چاقی  امنیت غذایی
فرسایش خاک تهدید خاموش اما جدی
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۹/۲۰ / علمی و آموزشی
فرسایش خاک تهدید خاموش اما جدی
مشهد- ایرنا- فرسایش خاک یکی از چالش‌های جدی زیست محیطی جهان و تهدیدی برای امنیت غذایی بشر است که با اقدامات پیشگیرانه، حفاظتی و فرهنگ سازی امکان کنترل و مدیریت آن وجود دارد.
  مشهد  خراسان رضوی  منابع طبیعی  فرسایش خاک
تامین امنیت غذایی در  گرو تقویت تولیدات کشاورزی است
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۹/۱۹ / اقتصادی
تامین امنیت غذایی در گرو تقویت تولیدات کشاورزی است
تهران - ایرنا - سرپرست وزارت جهادکشاورزی اعلام کرد: سیاست راهبردی و اولویت و شعار اصلی ما در وزرات جهادکشاورزی، تقویت امنیت غذایی و پایداری کشاورزی از طریق بازنگری و اصلاح در روش‌ها از جمله بهره‌برداری از منابع آب و به خصوص خاک است.
  وزارت جهاد کشاورزی  معاونت امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی
باید جبهه تولید را تقویت کنیم/ تقویت امنیت غذایی و پایداری کشاورزی سیاست راهبردی وزارت جهاد
مهر / ۱۳۹۸/۰۹/۱۹ / اقتصادی
باید جبهه تولید را تقویت کنیم/ تقویت امنیت غذایی و پایداری کشاورزی سیاست راهبردی وزارت جهاد
سرپرست وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد: راهبرد اصلی وزارت جهاد، تقویت امنیت غذایی و پایداری کشاورزی از طریق بازنگری و اصلاح در روش های بهره برداری از منابع آب و به خصوص خاک است.
  عباس کشاورز  وزارت جهاد کشاورزی  محصولات کشاورزی
تحقق بخشی از اهداف امنیت غذایی کشور با راه اندازی خط تولید کمباین برنج
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۹/۱۸ / ...
تحقق بخشی از اهداف امنیت غذایی کشور با راه اندازی خط تولید کمباین برنج
مدیرعامل سازمان اقتصادی آستان قدس رضوی گفت: زیبنده نیست که ایران با پیشینه تمدنی چندین هزار ساله در تامین امنیت غذایی خود خودکفا نباشد و برای تولید برنج از بذر تا فرآوری برنج به خارج از کشور وابسته باشد.
  استانی-اقتصادی  کمباین سازی ایران
تراریخته‌ها؛ ضامن امنیت غذایی یا برهم‌زننده نظم طبیعت 
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۹/۱۸ / بهداشت و سلامت
تراریخته‌ها؛ ضامن امنیت غذایی یا برهم‌زننده نظم طبیعت 
تهران- ایرنا- به باور برخی کارشناسان، محصولات حاصل از دستکاری ژنتیکی (تراریخته) می‌توانند ضامن امنیت غذایی بشر باشند اما در مقابل عده‌ای معتقدند که کاشت و مصرف محصولات حاصل از دستکاری ژنتیکی علاوه بر اینکه سلامت انسان‌ها را تحت الشعاع قرار می‌دهد، چرخه و نظم طبیعت و محیط‌زیست را نیز بر هم می‌زند.
  محیط زیست  بهداشت و سلامت
درخواست عمان از ایران برای تامین امنیت غذایی
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۹/۱۷ / اقتصادی
درخواست عمان از ایران برای تامین امنیت غذایی
تهران-ایرنا- وزیر تجارت و صنعت عمان با اشاره به اهمیت حفظ امنیت غذایی برای این کشور گفت: اما گاهی طوفان‌های دریایی باعث می‌شود که ما نتوانیم برخی اقلام غذایی از جمله گوشت را به موقع وارد کشور کنیم. بنابراین ما خواهان ایجاد انبارهایی برای ذخایر گوشت و خشک کردن آن هستیم و در این زمینه از ایران کمک می‌خواهیم.
  اتاق بازرگانی ایران  تجارت  عمان
ایران در امنیت غذایی عمان نقشی مهم دارد
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۹/۱۶ / اقتصادی
ایران در امنیت غذایی عمان نقشی مهم دارد
وزیر تجارت و صنایع عمان گفت: دو کشور ایران و عمان با توجه به اشتراکات سیاسی و جغرافیایی که دارند، می‌توانند همکاری‌های خود در بخش‌های مختلف را گسترش داده و در این زمینه ایران نقش کلیدی در امنیت غذایی عمان ایفا می‌کند.
  ایران و عمان
ایجاد مرکزتحقیقات امنیت غذایی در واحد مرکزی/راه‌اندازی آزمایشگاه پیشرفته سازه و زلزله در قزوین
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۹/۱۶ / علمی و آموزشی
ایجاد مرکزتحقیقات امنیت غذایی در واحد مرکزی/راه‌اندازی آزمایشگاه پیشرفته سازه و زلزله در قزوین
رئیس پژوهشگاه و شبکه آزمایشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی به تشریح مهم‌ترین دستاوردهای سومین نشست راهبری پژوهشی پرداخت.
  دانشگاه آزاد اسلامی  مرکز تحقیقات  امنیت غذایی  زلزله
نقش آفرینی ایران در امنیت غذایی عمان/ آمادگی بازارهای عمان برای واردات محصولات پتروشیمی ایران
فارس / ۱۳۹۸/۰۹/۱۶ / اقتصادی
نقش آفرینی ایران در امنیت غذایی عمان/ آمادگی بازارهای عمان برای واردات محصولات پتروشیمی ایران
وزیر تجارت و صنایع عمان گفت: کشور ما در زمینه پتروشیمی توسعه خوبی داشته و بازارهای عمان آمادگی دارند که مواد پتروشیمی به آنها صادر شود و مناطق آزاد می‌توانند نقش صادرات به این کشورها را داشته‌ باشند.
تلاش عمان برای افزایش تجارت با ایران
مهر / ۱۳۹۸/۰۹/۱۶ / اقتصادی
تلاش عمان برای افزایش تجارت با ایران
وزیر تجارت عمان با بیان اینکه این کشور از طریق کریدور شمال جنوب می تواند بخشی از نیازهای خود را برای امنیت غذایی را تامین کند، گفت: اهتمام ویژه ای برای توسعه روابط تجاری با ایران داریم.
  استرالیا  عمان  هندوستان  دریای خزر  کمیسیون مشترک اقتصادی
ناعدالتی امنیت غذایی را از بین می‌برد/ فقط ۲۰ درصد جامعه خوب غذا می‌خورند! / رهایی از گرسنگی نیاز به عزم ملی دارد
دیدارنیوز / ۱۳۹۸/۰۹/۱۵ / اجتماعی
ناعدالتی امنیت غذایی را از بین می‌برد/ فقط ۲۰ درصد جامعه خوب غذا می‌خورند! / رهایی از گرسنگی نیاز به عزم ملی دارد
امنیت غذایی یکی از اولویت‌های اصلی دولت‌ها در جهان است. جامعه نیز طبیعتا دغدغه تغذیه را دارد. شاید تامین غذا در دوره‌ای مهم بوده باشد و امروز نیز در بسیاری از نقاط ایران و جهان مساله تامین غذای جامعه مهم باشد. این بحث رفته رفته پیشرفت کرده و سلامت تغذیه مهم شده است. هنوز هستند آدم‌هایی که به خاطر فقر درگیر گرسنگی و سوء تغذیه هستند. گروه‌هایی نیز این دغدغه را دارند که غذایی که مصرف می‌کنند از سلامت بالایی برخوردار باشد.همه این بحث‌ها و بسیاری نکات دیگر در بحث امنیت غذایی تعریف می‌شود. در همین رابطه دیدارنیوز گفتگویی داشته با ربابه شیخ الاسلام دکترای اپیدمولوژی و بنیان گذار دفتر بهبود تغذیه جامعه در وزارت بهداشت. او سال‌ها در حوزه امنیت غذایی و بهداشت تغذیه هم فعالیت اجرایی داشته و هم پژوهش‌های …
رسانه ها چقدر برای خاک ارزش قائل اند
شفقنا / ۱۳۹۸/۰۹/۱۵ / ...
رسانه ها چقدر برای خاک ارزش قائل اند
شفقنا رسانه- امیرحسین عباسی*: پنجم دسامبر برابر با چهاردهم آذر از سوی سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد به‌عنوان روز جهانی خاک نام‌گذاری شده است. شاید اسم خاک را در طول روز زیاد شنیده باشیم، اما درکی از اهمیت آن در زندگی خود نداشته باشیم؛ این عنصر حیات بخش نقش مهمی در امنیت غذایی و اکوسیستم دارد و یکی از […]
خطر فرسایش ۸ برابری خاک در ایران نسبت به جهان را جدی بگیریم
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۹/۱۴ / علمی و آموزشی
خطر فرسایش ۸ برابری خاک در ایران نسبت به جهان را جدی بگیریم
تهران- ایرنا- خاک عنصر اصلی تامین‌کننده امنیت غذایی در هر کشوری است بنابراین برای حفاظت از آن باید تلاش کنیم اما شواهد نشان می‌دهد که در کشور ما هنوز آنطور که باید به این مساله توجه نمی‌شود و فرسایش ۸ برابری خاک در ایران نسبت به جهان موید این ادعا است.
  روز جهانی خاک  محیط زیست
فرسایش خاک سالانه 56 میلیارد دلار به کشور خسارت می‌زند/نقش خاک در امنیت غذایی بسیار مهم‌تر از آب است
فارس / ۱۳۹۸/۰۹/۱۲ / اقتصادی
فرسایش خاک سالانه 56 میلیارد دلار به کشور خسارت می‌زند/نقش خاک در امنیت غذایی بسیار مهم‌تر از آب است
رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی با بیان اینکه فرسایش خاک سالانه 56 میلیارد دلار به طور پنهان به کشور خسارت می زند، گفت:‌ این رقم معادل پنج برابر مواد غذایی است که سالانه به کشور وارد می‌شود.
پایبندی محیط زیست گلستان به مصوبات شورای امنیت غذایی استان
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۹/۱۱ / ...
پایبندی محیط زیست گلستان به مصوبات شورای امنیت غذایی استان
مدیرکل حفاظت محیط زیست گلستان با اشاره به مصوبه ممنوعیت صدور پروانه شکار از سوی شورای امنیت غذایی استان، گفت: از نظر ما مصوبات شورای امنیت غذایی، ضمانت اجرایی خواهد داشت و تا زمانی که شورا به جمع بندی نرسد، به مصوبات آن پایبند خوهیم بود.
  استانی-اجتماعی  شکار  پرندگان مهاجر  گلستان  محیط زیست گلستان  سازمان دامپزشکی
محصولات
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۹/۱۱ / ...
محصولات "تراریخته" تجاری است یا ...
برخی ها می‌گویند اگر از این محصول بخورید نازا می‌شوید، برخی دیگر نیز معتقدند این محصولات دیگر سیاسی شده‌اند و تولید کنندگان به واقع، امنیت غذایی انسان ها را در نظر نمی‌گیرند، دوگانگی موافقان و مخالفان در محصولاتی به نام "تراریخته" امروز به یک مشکل اساسی برای مصرف کننده تبدیل شده است. موافقان به شدت از این مواد غذایی حمایت می کنند و مخالفان، افراطی‌گری را به بیشترین اندازه خود رسانده‌اند.
  استانی-اقتصادی
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۰۹/۱۲ / ...
سازمان تجارت جهانی در مرز فروپاشی
دو نشریه اکونومیست و نیویورک‏تایمز در مقاله‏هایی به پایان عمر سازمان تجارت جهانی پرداختند که با وجود دو دهه از فعالیت خود همچنان نتوانسته است وعده‌های خود را عملی کند.بیست‏سال پیش هنگامی که سازمان تجارت جهانی جلسه‏ای را در سطح وزرا برگزار کرد، ۵۰ هزار نفر برای اعتراض به افزایش حوزه قدرت و نفوذ این سازمان در جنبه‏های مختلف زندگی مردم به خیابان‏های سیاتل آمدند.به گزارش اقتصاد24، ‏میلیون‏ها نفر از کشورهای مختلف در راهپیمایی‏های خود از سازمان تجارت جهانی تقاضا کردند تا قوانین جدیدی برای اقتصاد جهانی به نفع مردم وضع شود.لری والاچ در مقاله‌ای که نیویورک‏تایمز منتشر کرد، نوشت: «با این حال، اصول اساسی سازمان تجارت جهانی همچنان شالوده اقتصاد جهانی را تشکیل می‏دهد، اما امتناع لجوجانه از اصلاح مدل جهانی‏سازی …
فناوری‌های جدید موبایلی جهان را یک گام به امنیت غذایی نزدیک می‌کند
فارس / ۱۳۹۸/۰۹/۱۰ / اقتصادی
فناوری‌های جدید موبایلی جهان را یک گام به امنیت غذایی نزدیک می‌کند
بر اساس اعلام فائو استفاده از نرم‌افزارها، آمارها و اپلیکیشن‌های موبایلی بخش کشاورزی را متحول کرده و جوانان را برای استفاده از این ظرفیت‌ها مشتاق‌تر کرده است و طی 5 سال آینده انقلابی در بخش کشاورزی ایجاد خواهدکرد.
١٦ میلیون هکتار خاک بی رمق
روزنامه شهروند / ۱۳۹۸-۰۹-۰۹ / اقتصادی
١٦ میلیون هکتار خاک بی رمق
بحران خاک بی‌صدا در ایران پیشروی می‌کند. بحرانی که به مراتب بزرگ‌تر و هولناک‌تر از بحران آب است و می‌تواند امنیت غذایی ایرانی‌ها را در آینده نه‌چندان دور با مخاطره مواجه کند. عیسی کلانتری، وزیر اسبق کشاورزی و رئیس کنونی سازمان حفاظت محیط‌زیست پیشتر به «شهروند» گفته بود که درحال حاضر و با توجه به بحران آب امکان تأمین غذای ٣٠ تا ٤٠‌میلیون نفر از جمعیت ایران از داخل وجود دارد و بقیه غذای مورد نیاز ایرانی‌ها از طریق واردات تأمین می‌شود.
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۰۹/۰۹ / ...
امیر دریادار موسوی: قدرت اطلاعاتی ایران در دریا بی‌نظیر است
معاون عملیات ارتش جمهوری اسلامی ایران، با اشاره به اهمیت دریا برای کشورمان گفت: قدرت اطلاعاتی جمهوری اسلامی ایران در دریا بی‌نظیر است.ه گزارش ارتش، امیر دریادار سید‏محمود موسوی معاون عملیات ارتش جمهوری اسلامی ایران اظهار کرد: به تعبیر رهبر انقلاب، ایران کشوری دریایی است و ما در صحنه دریا باید از قدرت لازم جهت حراست از منافع بحق خود برخوردار باشیم. اگر از این فرصت استفاده نکنیم دیگران جای ما را در ایران می‌گیرند و در طول تاریخ استعمارگران سعی کرده‌اند مردم ما را از دریا و پتانسیل‌های خدادادی آن محروم نگه دارند. وی یادآور شد: نیروی دریایی ارتش در کمتر از ۶۷ روز، پرونده نیروی دریایی رژیم بعث را بست. بیش از ۹۰ درصد صادرات از طریق دریا صورت می‌گیرد؛ چراکه ارزان‌ترین و ایمن‌ترین راه حمل‏و‏نقل است. …
عراق| تشکیل هسته‌های بحران در استان‌ها برای برقراری امنیت
تسنیم / ۱۳۹۸/۰۹/۰۷ / بین‌المللی
عراق| تشکیل هسته‌های بحران در استان‌ها برای برقراری امنیت
منابع عراقی از تشکیل هسته‌های بحران در استان‌ها برای برقراری امنیت و اعمال قانون و آتش‌سوزی در انبار مواد غذایی در استان الناصریه به سبب اغتشاشات خبر دادند.
پیشنهاد استفاده از ظرفیت‌های بین‌المللی برای حل معضلات فاضلاب خوزستان
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۹/۰۶ / اجتماعی
پیشنهاد استفاده از ظرفیت‌های بین‌المللی برای حل معضلات فاضلاب خوزستان
اهواز - ایرنا - رییس دبیرخانه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: بهره‌گیری از ظرفیت نهادهای بین‌المللی برای حل مشکلات فاضلاب شهری خوزستان کمک‌کننده است.
  آب و فاضلاب  بهداشت و درمان  خوزستان  وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی
ایران در رده‌های نخست کنترل امنیت غذایی کشورهای مدیترانه شرقی
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۹/۰۶ / ...
ایران در رده‌های نخست کنترل امنیت غذایی کشورهای مدیترانه شرقی
رئیس دبیرخانه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی وزارت بهداشت گفت: امنیت غذایی فاکتورهای مختلفی دارد که یکی از این موارد وجود سموم در مواد غذایی است بنابراین نمی‌توان در مورد همه مواد غذایی حکم واحدی داد اما کنترلی که در ایران انجام می‌شود، نسبت به کشورهای همسایه بالاتر است و در این خصوص در رده‌های نخست کشورهای حوزه مدیترانه شرقی قرار داریم.
  استانی-اجتماعی  اخبار اجتماعی - خوزستان  سلامت  امنیت غذایی
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۰۹/۰۷ / ...
چرا مجلس به دنبال استیضاح وزرا است؟
پس از اعلام ناگهانی افزایش قیمت بنزین و سهمیه‏بندی آن، رخدادها و ناآرامی‏های تاسف‏آوری در کشور به وقوع پیوست. رخدادهایی که از یک سو نگران‏کننده و از سوی دیگر، ناراحت‏کننده بودند. در این میان و با گذشت یک هفته از گرماگرم ماجرا، حالا نوبت به مجلسی‏های معترض به تصمیم سران قوا رسیده است که با طرح استیضاح از وزرای دولت، شرایط را تغییر دهند.در ابتدا نام وزرای کشور، جهادکشاورزی و نفت به میان آمد. به محض انتشار خبر فوق، حجتی وزیر جهاد کشاورزی با فرار از طرح استیضاح از سمت خود استعفا داده و به‏عنوان مشاور امنیت غذایی رئیس‏جمهوری منصوب شد. اما دو وزیر دیگر؛ یعنی رحمانی‏فضلی و بیژن زنگنه همچنان به کار خود ادامه می‏دهند. حال پرسش اصلی اینجاست که چرا مجلسیان اقدام به طرح استیضاح وزرا کرده‏اند؟در همین راستا، …
اعضای ناظر مجلس در شورای عالی سلامت و امنیت غذایی مشخص شدند
تسنیم / ۱۳۹۸/۰۹/۰۵ / سیاسی
اعضای ناظر مجلس در شورای عالی سلامت و امنیت غذایی مشخص شدند
نمایندگان مجلس اعضای ناظر مجلس در شورای عالی سلامت و امنیت غذایی را تعیین کردند.
عباس کشاورز  سرپرست وزارت جهاد کشاورزی شد، حجتی مشاور  امنیت غذایی روحانی
انتخاب / ۱۳۹۸/۰۹/۰۴ / سیاسی
عباس کشاورز سرپرست وزارت جهاد کشاورزی شد، حجتی مشاور امنیت غذایی روحانی
رئیس جمهور با صدور حکمی مهندس عباس کشاورز را به عنوان سرپرست "وزارت جهاد کشاورزی" منصوب کرد. رئیس جمهور روز دوشنبه با پذیرش استعفای محمود حجتی از مسئولیت وزارت جهاد کشاورزی، وی را به سمت «مشاور رئیس‌جمهور در امور کشاورزی و امنیت غذایی» منصوب کرد
واردات‌ گندم زنگ‌ خطر‌ جدی برای امنیت غذایی کشور/ ادامه‌ سناریوی‌ بی‌توجهی دولت در قیمت تضمینی
ارانیکو / ۱۳۹۸/۰۹/۰۳ / اقتصادی
واردات‌ گندم زنگ‌ خطر‌ جدی برای امنیت غذایی کشور/ ادامه‌ سناریوی‌ بی‌توجهی دولت در قیمت تضمینی
علی رغم هشدار‌های مداوم به مسئولان، بی‌تدبیری در اجرای خرید تضمینی محصولات استراتژیک به اوج خود رسیده است.
افزایش 3 برابری تولید کشاورزی از طریق بیوتکنولوژی/ مردی که نهال‌های عاری از ویروس تولید می‌کند
فارس / ۱۳۹۸/۰۸/۲۹ / اقتصادی
افزایش 3 برابری تولید کشاورزی از طریق بیوتکنولوژی/ مردی که نهال‌های عاری از ویروس تولید می‌کند
ایرج رستگار از طریق کشت بافت نهال عاری از ویروس تولید می‌کند که عملکرد محصولات کشاورزی را 3 برابر می‌کند و معتقد است این روش کشور را به امنیت غذایی کامل می‌رساند اما مشکلاتی سر راه این تولید دارد که شنیدنی است.