جمعه, ۴ مهر, ۱۳۹۹ / 25 September, 2020
انقلاب صنعتی
واکنش سریع در رسانه‌های نوین!
۲ روز قبل
واکنش سریع در رسانه‌های نوین!
یکی از مهم‌ترین درس‌هایی که انقلاب صنعتی اول به ما می‌آموزد، این است که تحولات فناورانه، نیازمند تحول در الگوهای حکمرانی است. سیاستمداران، در پاسخ به چالش‌های جدید آهسته عمل می‌کنند. آنها سعی می‌کنند قدرت را متمرکز کرده و روش‌های ‌ قدیمی‌تر و شناخته شده‌تر کنترل را دنبال کنند؛ اما فناوری تغییرات را لاجرم با سرعت غیرقابل‌مهار ادامه می‌دهد و نظم مرسوم توافقات اقتصادی، سیاسی و اجتماعی را بازآرایی می‌کند. این امر نه‌تنها برای انقلاب صنعتی اول، بلکه برای اکنون ما نیز صدق می‌کند. بنابراین، انقلاب فناورانه، به نظریه جدیدی از حکمرانی نیاز دارد.
نوآوری، کلید گذر از بحران اقتصاد است/ فاصله اقتصادی کشورها بیشتر می شود
۱۳۹۹/۰۶/۲۶
نوآوری، کلید گذر از بحران اقتصاد است/ فاصله اقتصادی کشورها بیشتر می شود
دنیا در این روزها با دو بحران روبرو است. اولین بحران همه گیری کرونا است و دومین بحران چهارمین انقلاب صنعتی است که با نیازهای تازه ای همراه است. فاصله اقتصادی کشورها در جریان این دو بحران بزرگتر خواهد شد.
دلیل افزایش فاصله اقتصادی کشورهای صنعتی از کشورهای در حال توسعه چیست؟
۱۳۹۹/۰۶/۲۲
دلیل افزایش فاصله اقتصادی کشورهای صنعتی از کشورهای در حال توسعه چیست؟
کرونا شرایط زندگی مردم را در دنیا تغییر داد. البته همراه شدن این بحران سلامتی با جهارمین انقلاب صنعتی هم عامل مهمی در این تغییر بود. انتظار می رود در پسا کرونا اقتصادهای صنعتی با سرعت بیشتری رشد کنند و فاصله اقتصادی آنها با کشورهای در حال توسعه بیشتر شود.
انقلاب صنعتی سوم + دانلود کتاب
۱۳۹۹/۰۶/۲۱ / انقلاب صنعتی / انقلاب صنعتی سوم
انقلاب صنعتی سوم + دانلود کتاب
نویسنده: جرمی ریفکین مترجم: مسعودالهامی
دومین مدرسه تابستانی علم و فناوری امروز پایان می یابد
۱۳۹۹/۰۶/۲۰
دومین مدرسه تابستانی علم و فناوری امروز پایان می یابد
دومین مدرسه تابستانه سیاستگذاری علم و فناوری امروز در سومین روز برگزاری خود با محور«اقتصاد دیجیتال و انقلاب صنعتی چهارم» پایان می یابد.
برخورد امام‌خمینی با مکتب عاشورا فراتر از حزن و اندوه بود / افراد در فرآیند انقلاب مدام غربال می‌شوند
۱۳۹۹/۰۶/۱۹ / بیانیه گام دوم انقلاب / امام خمینی (ره) / امام حسین (ع)
برخورد امام‌خمینی با مکتب عاشورا فراتر از حزن و اندوه بود / افراد در فرآیند انقلاب مدام غربال می‌شوند
نظام الحادیِ حاکم برجهان که از انقلاب صنعتی به این سو با مردم در حد رعیّت برخورد می‌کرد، با پیروزی انقلاب اسلامی با اندیشه‌ای مواجه شد که مکتب انبیاء و مکتب عاشورایی را احیاء کرد، همان اندیشه‌ای که شهادت در مسیر احیای مکتب را افتخار خود می‌دانست.
برگزاری سمینار ملی
۱۳۹۹/۰۶/۱۹ / استانی-علمی و آموزشی / علمی و آموزشی-خوزستان / سمینار
برگزاری سمینار ملی "رویکردهای نوین آموزش و پژوهش در انقلاب صنعتی چهارم"
فراخوان دریافت مقاله در سمینار ملی رویکردهای نوین آموزش و پژوهش در انقلاب صنعتی چهارم منتشر شد.
برگزاری مدرسه‌ای با موضوع اقتصاد دیجیتال و انقلاب صنعتی چهارم
۱۳۹۹/۰۶/۰۶ / مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور / اقتصاد دیجیتالی
برگزاری مدرسه‌ای با موضوع اقتصاد دیجیتال و انقلاب صنعتی چهارم
دومین مدرسه تابستانه سیاستگذاری علم و فناوری با موضوع اقتصاد دیجیتال و انقلاب صنعتی چهارم برگزار می‌شود.
توسعه زیرساخت‌های ارتباطی، زیربنای تحول دیجیتال است
۱۳۹۹/۰۶/۰۳ / شرکت ارتباطات زیرساخت / ارتباطات / شبکه ملی اطلاعات
توسعه زیرساخت‌های ارتباطی، زیربنای تحول دیجیتال است
تهران – ایرنا – رییس هیات مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت گفت: کسب و کارهایی که بر بستر دیجیتال شکل می‌گیرند، برای رشد و پایداری خود، نیاز به زیرساخت مناسب دارند و به همین دلیل اقتصاد دیجیتال و انقلاب صنعتی چهارم همگی حول محور اصلی توسعه زیرساخت ارتباطی گردش می کنند.
طراحی در کشت  تغییر می کند/ بکارگیری از تکنولوژی، تنها راه نجات صنعت کشاورزی دنیا
۱۳۹۹/۰۶/۰۲
طراحی در کشت تغییر می کند/ بکارگیری از تکنولوژی، تنها راه نجات صنعت کشاورزی دنیا
صنعت کشاورزی همسو با صنایع دیگر در جریان چهارمین انقلاب صنعتی حرکت می کند و از تکنولوژی های جدید برای افزایش راندمان تولید محصولات کشاورزی استفاده می کند. این سیاست می تواند تضمین کننده تامین غذا در سالهای آتی باشد.
گرمایش زمین از آغاز انقلاب صنعتی رکورد زد
۱۳۹۹/۰۵/۲۶ / زمین / گرمایش / رکورد / سوخت فسیلی / اتقلاب صنعتی
گرمایش زمین از آغاز انقلاب صنعتی رکورد زد
به گفته کارشناسان، داده‌های مربوط به سال گذشته نشان می‌دهد که آب‌وهوای جهانی به سرعت در حال تغییر است. این افزایش دما با رخداد‌هایی مانند آب شدن یخچال‌های طبیعی و انقراض حیات وحش همراه بوده‌است.
کشاورزی دیجیتال، نقطه امید دنیا برای تامین غذای آینده
۱۳۹۹/۰۵/۲۱ / اقتصاد جهانی / انقلاب صنعتی / کشاورزی / کشاورزی دیجیتال
کشاورزی دیجیتال، نقطه امید دنیا برای تامین غذای آینده
در این عصر پر از تحول، عصری که رشد سریع تکنولوژی تمامی بخشهای زندگی ما را تحت تاثیر قرار داده است، صنعت کشاورزی هم از این تغییرات دور نمانده است. کشاورزی دیجیتال به معنای استفاده از تمامی تکنولوژی های روز دنیا در کشاورزی به معنای ارتقای بهره…
۱۳۹۹/۰۵/۰۶
منافع شخصی یا منابع جمعی؟
 انسان به ذات موجودی است اجتماعی که در پی کار گروهی برای رسیدن به یک هدف مشترک، اندیشه مدیریت وارد زندگی او می‌شود و با پیشرفت و پیچیده شدن اجتماعات و به دنبال آن تشکیل سازمان‌ها و نهادها، مدیریت امور نیز پیچیده‌تر می‌شود. در این میان موزه‌ها نیز از دل مجموعه‌های خصوصی سر برآوردند که توسط اشراف، دانشمندان یا ماجراجویانی گردآوری شده بود که می‌خواستند، جهان واقعی را از راه تجربه کشف کنند. اکنون برای اینکه بدانیم موزه‌های ایران از لحاظ بُعد مدیریت در چه جایگاهی ایستاده‌اند، بهتر است حدود یک قرن به عقب برگردیم. بعد از انقلاب صنعتی و رسیدن به تفکر تولید انبوه، چرخه تولید با مشکلات جدیدی مواجه بود و مدیریت به شیوه سنتی دیگر پاسخگو نبود. تا اینکه از …
ریشه‌های نظم سیاسی  از دوران پیشا انسانی تا انقلاب فرانسه
۱۳۹۹/۰۵/۰۴
ریشه‌های نظم سیاسی از دوران پیشا انسانی تا انقلاب فرانسه
اگر ما چشم‌اندازهای توسعه سیاسی را طی دوره‌های تاریخی در نظر بگیریم که با شرایط اقتصادی مالتوسی با وضعیتی که از آغاز انقلاب صنعتی وجود داشته مشخص می‌شود، بلافاصله اختلافات زیادی را می‌بینیم. نکته مهم امکان رشد اقتصادی عمقی پایدار است. رشد تولید سرانه بیش از آن است که منابع عظیمی را در دستان دولت‌ها بگذارد. این، محرک تحول گسترده‌ای در جامعه است و مجموعه‌ای از نیروهای اجتماعی جدید را بسیج می‌کند که به مرور زمان در جست‌و‌جوی تبدیل شدن به بازیگران سیاسی هم هستند.
کارخانه‌های هوشمند
۱۳۹۹/۰۴/۲۶
کارخانه‌های هوشمند
کارخانه‌ای را تصور کنید که در آن تمامی ‌تجهیزات تولید دائما در واکنش به نیازهای بازار تغییر می‌کنند. برای مثال روبات‌هایی که مشغول کار هستند، بر مبنای داده‌هایی که از زنجیره قطعات و حسگرهای ناظر بر کارخانه دریافت می‌کنند، خود را تغییر می‌دهند. حاصل این روند، «کارخانه هوشمند» است که چابک‌تر و خودکارتر از نسل‌های قبلی اتوماسیون است. این کارخانه هوشمند که همچنین «نسخه ۴ صنعت» نامیده می‌شود بر مبنای داده‌ها و هوش مصنوعی به فعالیت ادامه می‌دهد، اما اتصال و ارتباط، ستون فقرات عملیات‌ها را تشکیل می‌دهد. نسل پنجم شبکه‌های موبایل یک کاتالیست برای انقلاب صنعتی جدید است. زیرا سرعت و پهنای باند بسیار بالاتر از شبکه‌های قبلی را ارائه می‌کند و همچنین در آن، زمان لازم برای انتقال داده‌ها بسیار کمتر است. نسل …
توفان هوش مصنوعی
۱۳۹۹/۰۴/۲۶
توفان هوش مصنوعی
جهان در آستانه پنجمین انقلاب صنعتی قرار دارد و ورود به این دوران جدید، قدم بزرگ رو به جلویی خواهد بود، اما در انقلاب‌های صنعتی قبل مشاهده کرده‌ایم که این حرکت رو به جلو، سبب کاهش توجه به انسان شده است و این پرسش مطرح است که آیا با شروع پنجمین انقلاب صنعتی، این روند ادامه پیدا خواهد کرد؟ دیدگاه‌ها در این زمینه، متفاوت است و این می‌تواند خبری مثبت باشد. در مطلب حاضر، نشان داده می‌شود چطور پنجمین انقلاب صنعتی تمرکزها را بار دیگر به انسان معطوف خواهد کرد. در ابتدا به مسیری که بشر طی حدود سه قرن گذشته یعنی از نخستین انقلاب صنعتی تاکنون طی کرده اشاره می‌کنیم.
انسان‌های بی‌اختیار
۱۳۹۹/۰۴/۲۶
انسان‌های بی‌اختیار
همگرایی فناوری و توانایی‌های انسان به سرعت در حال بردن جهان به سمت پنجمین انقلاب صنعتی است، یعنی دوره هوش مصنوعی. در حال حاضر جهان به شکل عمیق شاهد چهارمین انقلاب صنعتی است و تاکنون استدلالی که برای هر انقلاب صنعتی مطرح بوده این است که با رخ دادن آن، زندگی بشر بهبود پیدا خواهد کرد؛ اما این پرسش مطرح است که آیا انقلاب صنعتی بعد هم چنین اثری خواهد داشت؟ تعداد کمی‌ از انسان‌ها می‌دانند جهان با چه سرعتی در حال تغییر است. در واقع تغییرات در جنبه‌های گوناگون زندگی بشر به شکل روزانه در حال وقوع است.
۱۳۹۹/۰۴/۲۶
انقلاب پنجم صنعتی
هوش مصنوعی، اینترنت اشیا و نسل پنجم اینترنت، سه فناوری پیشرفته هستند که به باور تحلیلگران، زمینه را برای پنجمین انقلاب صنعتی فراهم خواهند کرد. از پیش استفاده از این فناوری‌ها اثرات گوناگون بر زندگی انسان‌ها داشته و بدون شک این اثرات در آینده عمیق‌تر و فراگیرتر خواهند شد و اکنون نمی‌توان مطمئن بود این اثرات کاملا مثبت هستند.
اکبری، استاد دانشگاه تربیت مدرس: باندهای فرکانسی 700-800 در شکل‌گیری 5G مهم است/ صفوی، استاد دانشگاه شیراز: فناوری اطلاعات بن‌بست ندارد ​
۱۳۹۹/۰۴/۲۱
اکبری، استاد دانشگاه تربیت مدرس: باندهای فرکانسی 700-800 در شکل‌گیری 5G مهم است/ صفوی، استاد دانشگاه شیراز: فناوری اطلاعات بن‌بست ندارد ​
ایلنا: مهمانان چهل و ششمین جلسه از سلسله جلسات نقد و اندیشه بابیان اینکه با راه‌اندازی اینترنت نسل پنجم، انقلاب صنعتی چهارم رخ می‌دهد نسبت به اطلاعات حریم خصوصی با…
افزایش دسترسی به حریم خصوصی با شکل گیری اینترنت نسل پنجم
۱۳۹۹/۰۴/۲۰ / صدا و سیما / مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات / سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی / دانشگاه شیراز
افزایش دسترسی به حریم خصوصی با شکل گیری اینترنت نسل پنجم
تهران - ایرنا - مهمانان چهل و ششمین جلسه از سلسله جلسات نقد و اندیشه بابیان اینکه با راه‌اندازی اینترنت نسل پنجم، انقلاب صنعتی چهارم رخ می‌دهد، نسبت به اطلاعات حریم خصوصی با شکل‌گیری ۵G ابراز نگرانی کردند.
تلاقی اهداف سنتی کسب‌وکار و مسوولیت‌ اجتماعی
۱۳۹۹/۰۴/۱۸
تلاقی اهداف سنتی کسب‌وکار و مسوولیت‌ اجتماعی
این موضوع همواره مورد بحث و اختلاف بوده است که چون ایجاد ارزش پولی برای سهامداران علت وجودی هر شرکت است، آیا بنگاه‌های اقتصادی باید پیش از هر چیزی به‌دنبال افزایش سودآوری باشند. اما با ادامه یافتن دگرگونی ناشی از انقلاب صنعتی چهارم- که به‌عنوان نسل چهارم صنعت نیز شناخته می‌شود- رهبران کسب‌وکارها در ابتدای مسیر تلقی تصویر جامع‌تر و مسوولیت بیشتر برای کسب‌وکار خود هستند.
کیفیت قربانی کمیت
۱۳۹۹/۰۴/۱۸
کیفیت قربانی کمیت
نقش آموزش و پژوهش در هر جامعه پیشرفته و درحال توسعه اجتناب‌ناپذیر است و بدون آموزش مناسب که موجب خلق و افزایش سرمایه انسانی می‌شود، رسیدن به رشد و توسعه دشوار و دور از دسترس است. اکثر کشورهای درحال توسعه برای رسیدن به این امر، هزینه‌های زیاد کردند و سرمایه‌گذاری‌های کلان نمودند. در این میان، آموزش علم اقتصاد به‌عنوان علم اصلی برنامه‌ریزی و توسعه در دانشگاه‌ها و نهادهای اداری و اجتماعی و سیاسی در نیم قرن گذشته محور قرار گرفت. در شروع توسعه آموزش عالی در دنیا، علم اقتصاد هویت مستقل نداشت و یکی از زیر شاخه‌های علوم سیاسی محسوب می‌شد. انتشار کتاب ثروت ملل به‌وسیله آدام اسمیت سبب شد این رشته ماهیت مستقل و آکادمیک در دنیا پیدا کند و انقلاب صنعتی باعث رشد و نمو اعجاب انگیز این رشته نوپا شد. اهمیت و …
وبینار «عصر جدید فضا، چالش‌ها و فرصت‌ها» برگزار می شود
۱۳۹۹/۰۴/۱۷ / فناوری فضایی / پژوهشگاه فضایی ایران / انقلاب صنعتی / هادی رضایی
وبینار «عصر جدید فضا، چالش‌ها و فرصت‌ها» برگزار می شود
وبینار «عصر جدید فضا، چالش‌ها و فرصت‌ها» در راستای بررسی چالش‌ها و فرصت‌های دوران جدید فناوری فضایی از وجوه مختلف، توسط پژوهشگاه فضایی ایران برگزار می شود.
گره‌گشایی از ترافیک
۱۳۹۹/۰۴/۰۹
گره‌گشایی از ترافیک
شهرهای مختلف به‌ویژه در اقتصادهای توسعه‌یافته و نوظهور مدت‌هاست درحال رشد و تحول هستند و در این میان، نوآوری نقشی بزرگ در این تحول ایفا می‌کند. تقریبا ۱۰ هزار سال پیش، بشر رازهای شکار و کشاورزی متمرکز را آموخت و توانست غذای خود را تولید کند. برای نخستین بار در تاریخ، بشر توانست بدون نقل مکان به سرزمین‌های دیگر برای یافتن منابع غذایی، به زندگی ادامه دهد و این نقطه شروع همه چیز بود. شهرهای مدرن آن‌گونه که ما اکنون آنها را می‌شناسیم پس از انقلاب صنعتی به وجود آمدند. فناوری‌های جدید که به شکل فراگیر مورد استفاده قرار گرفته به بشر اجازه داده سریع‌تر رشد کند. نوآوری همواره کلید بهبود شرایط زندگی در جوامع و عامل جلوگیری از فروپاشی آنها بوده است.
تامین نیروی متخصص در انقلاب صنعتی چهارم با مشکل مواجه است
۱۳۹۹/۰۴/۰۱ / عیسی منصوری
تامین نیروی متخصص در انقلاب صنعتی چهارم با مشکل مواجه است
ایلنا: تفاهم نامه سه جانبه دانشگاه تهران، وزارت تعاون، کار رفاه اجتماعی و بنیاد ملی توسعه فناوری در زمینه توسعه کسب و کارهای فناور با حضور معاون توسعه کارآفرینی و…
۳ شرکت، ۱۴۵۰ هزار میلیارد تومان انتشار اوراق سهام داشتند/ انقلاب صنعتی چهارم را در دستور کار قرار داده‌ایم
۱۳۹۹/۰۳/۳۱ / سهام / فناوری / فولاد / وزارت صنعت معدن و تجارت / برنامه ریزی
۳ شرکت، ۱۴۵۰ هزار میلیارد تومان انتشار اوراق سهام داشتند/ انقلاب صنعتی چهارم را در دستور کار قرار داده‌ایم
ایلنا: معاون طرح برنامه وزارت صنعت معدن، و تجارت گفت: باید توجه داشت که کشور نیاز به ۵۲۵ هزار میلیارد تومان نقدینگی دارد و خیلی مهم است که بتوانیم از ابزارهای جدید…
انقلاب صنعتی چهارم و دیجیتالی‌ شدن صنعت آهن و فولاد
۱۳۹۹/۰۳/۳۰ / صنعت فولاد و ذوب آهن / مرکز پژوهش های مجلس / صنعت آهن و فولاد
انقلاب صنعتی چهارم و دیجیتالی‌ شدن صنعت آهن و فولاد
ایلنا: گزارش مرکز پژوهش های مجلس در خصوص بررسی «شناسایی ابعاد تحولی انقلاب صنعتی چهارم در صنعت فولاد و چشم اندازهای فناورانه پیش رو» منتشر شد.
۱۳۹۹/۰۳/۲۷
نقش من در مهار بیابان
آیا تاکنون از خود پرسیده‌اید، غذایی که به من انرژی می‌دهد از کجا می‌آید؟ غذای ما هر منشایی که داشته باشد از خاک به دست می‌آید. خاک و موجودات زنده درون آن در رساندن آب و غذا به گیاه نقش ایفا می‌کنند. این موجودات در عمق کمی از خاک زنده‌اند و تعداد آنها بسیار زیاد و خیلی فعالند. نان، برنج‌، گوشت، میوه و لبنیات مصرفی ما همه از خاک به دست می‌آیند و اگر خاک نتواند شرایط را برای رشد گیاه آماده کند، حاصلخیزی خود را از دست داده و فرسوده می‌شود و خاک فرسوده شرایط را برای بیابانی شدن مهیا می‌کند. بیابانی شدن به منزله کشاورزی کمتر، باغداری کمتر، دام کمتر و نهایتا خوراک کمتر است و در این بین جنگل‌ها و مراتع قربانیان بیابانی شدن هستند. چه می‌توانیم …
دگرگونی بزرگ اثر کارل پولانی
۱۳۹۹/۰۳/۲۴ / اقتصاد / اقتصادی و اجتماعی / انقلاب / جامعه / سرمایه داری
دگرگونی بزرگ اثر کارل پولانی
در اثر کلاسیک تاریخ اقتصادی و نظریه اجتماعی «دگرگونی بزرگ»، کارل پولانی تحولات اقتصادی و اجتماعی ناشی از «دگرگونی بزرگ» انقلاب صنعتی را تحلیل می‌کند.
۱۳۹۹/۰۳/۲۲
مخاطرات کارِ پنهان کودک
در همه قرن‌های گذشته همواره کودکانی بوده‌اند که هرگز فرصت و مجال کودکی کردن نیافتند و ناگزیر از فقر مجبور شدند کار کنند، بسیاری از این کودکان یا سرِ زمین‌های کشاورزی صبح را به شام می‌رساندند یا چوپانی می‌کردند، اما پس از انقلاب صنعتی و تمایل کارفرمایان برای استفاده از نیروی کار ارزان‌قیمت، دنیا با پدیده‌ای مواجه شد به نام «کودکان کار»؛ پدیده‌ای که بهره‌کشی از کودکان را با هدف منافع اقتصادی به شکل ساختاری در جوامع نهادینه کرد.  در واقع پس از انقلاب صنعتی بود که کودکان در کارخانه‌های بزرگ و کوچک به کارهایی گمارده شدند که از توان جسمی آنها خارج بود و سلامت روح و روان‌شان را هم به خطر می‌انداخت. کودکانی که از کمترین حقوق …
مرگ مرجان‌ها در‌آب‌های اسیدی خلیج‌فارس
۱۳۹۹/۰۳/۱۹
مرگ مرجان‌ها در‌آب‌های اسیدی خلیج‌فارس
 الهام مصدقی‌راد- خبرنگار اقلیم خشکی‌، دریا و اقیانوس وابسته به یکدیگر است و فعالیت‌های انجام‌شده در خشکی نیز بر اقیانوس‌ها و دریاها تأثیر دارد. از آغاز انقلاب صنعتی تاکنون با رشد فعالیت‌های صنعتی، فشار بر دریاها و اقیانوس‌ها افزایش یافت، افزایش دمای آب به واسطه گرمایش جهانی، ‌ورود انواع آلودگی، استخراج نفت و... فشار بر منابع آبی را افزایش داده است. امروز برابر با 19خردادماه روز جهانی اقیانوس‌ها‌ست. اما به واسطه اهمیت زیاد این محیط آبی بر زندگی بشر و محیط‌زیست، سازمان ملل فاصله سال‌های 2031- …
۱۳۹۹/۰۳/۱۱
اثرگذاری صنعت نساجی در تولید ثروت
امروزه پس از اقتصاد کشاورزی، اقتصاد صنعتی و تولید انبوه، با ظهور انقلاب صنعتی نسل چهارم، نقش دانش در اقتصاد بسیار پررنگ‌تر دیده می‌شود. گزارش‌ها نشان می‌دهد کشورهایی مانند آلمان، کره‌جنوبی، آمریکا، انگلیس و فنلاند که سرمایه‌گذاری قابل توجهی بر اقتصاد دانشی داشته‌اند به رشد اقتصادی خوبی رسیده‌اند و در حال حاضر جزو کشورهای پویا و با رقابت‌پذیری بالا در اقتصاد جهانی هستند.
مدیریت دولتی با مالکیت خصوصی
۱۳۹۹/۰۲/۲۷
مدیریت دولتی با مالکیت خصوصی
روزگاری کوبا سمبل مارکسیسم مترقی بود. کشوری که خیابان‌های آن پر بود از ماشین‌های کلاسیک آمریکایی، اصولا کوبایی‌ها بهترین تعمیرکاران کادیلاک و پونتیاک قدیمی آمریکایی هستند. تا سال 2014 به‌مدت 55 سال واردات هر نوع خودرو به کوبا ممنوع بود. بعد ناگهان قانونی که روزی به‌عنوان یک اصل مترقی در فلسفه مارکسیستی کوبا مطرح بود یعنی جلوگیری از هر نوع وابستگی صنعتی و اقتصادی به دنیای خارج از مرزهای پیرامونی، شکست و هیچ‌وقت هم معلوم نشد تصمیم 55 سال ممنوعیت درست بود یا تصمیم آزادسازی واردات خودرو. اما آنچه بیش از هر چیز در این موضوع مهم جلوه می‌کند، این است که حتی ایدئولوژی مارکس که روزگاری مایه پز جوانان مدعی روشنفکری و ضد انقلاب صنعتی انگلیس بود نیز نتوانست در مقابل ریشه‌های توسعه اقتصادی دوام بیاورد.
۱۳۹۹/۰۲/۲۳
مسکن: محنت و منال
پنج، شش کیلومتر مانده به مرز استان‌های تهران و البرز، در کنار «مرغداری ایران و آلمان»، بالای بزرگراه همدانی تعداد انگشت‌شماری برج در حال ساخت است. این برج‌ها تعداد انگشت‌شماری طبقه دارند و در هر طبقه هم تعداد انگشت‌شماری واحد مسکونی. متراژ هر آپارتمان از شمارش انگشتان دست خارج نمی‌شود. همچنین روی آنها فقط یک هلی‌پد قرار دارد. اسمش را گذاشته‌اند؛ «شهرک مروارید شهر». شهرک مروارید شهر استثنا نیست. تهران بیش از پانصد هزار خانه خالی دارد. تهران کمتر از 60 هزار بی‌خانمان نیز دارد. این یعنی به ازای هر بی‌خانمان در تهران هشت خانه وجود دارد. اما مساله به این سادگی نیست. اجازه دهید کمی برگردیم به عقب. پس از انقلاب کشاورزی و یکجانشینی …
طرح جامع فولاد کشور در جایگاهی میان انقلاب صنعتی دوم و سوم قرار دارد
۱۳۹۹/۰۲/۲۱ / مجلس شورای اسلامی / مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی / انجمن آهن و فولاد ایران
طرح جامع فولاد کشور در جایگاهی میان انقلاب صنعتی دوم و سوم قرار دارد
تهران- ایرنا- مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در گزارشی با عنوان «واکاوی سند طرح جامع فولاد کشور از منظر فرصت‌ها و چالش‌های انقلاب صنعتی چهارم و پیشنهاد فرصت‌های اصلاحی و تحولی»، اعلام کرد: طرح جامع فولاد کشور در جایگاهی میان انقلاب صنعتی دوم و سوم قرار دارد.
گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس درباره سند طرح جامع فولاد کشور
۱۳۹۹/۰۲/۲۱ / صنایع فولادی / مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی / مجلس
گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس درباره سند طرح جامع فولاد کشور
مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی به بررسی واکاوی سند طرح جامع فولاد کشور از منظر فرصت‌ها و چالش‌های انقلاب صنعتی چهارم و پیشنهاد فرصت‏‌های اصلاحی و تحولی پرداخته است.
گزارش ارزیابی سند طرح جامع فولاد کشور از منظر فرصت‌ها و چالش‌های انقلاب صنعتی چهارم
۱۳۹۹/۰۲/۲۱ / انقلاب / برق / فولاد / گاز / هزینه تولید
گزارش ارزیابی سند طرح جامع فولاد کشور از منظر فرصت‌ها و چالش‌های انقلاب صنعتی چهارم
ایلنا: مرکز پژوهش های مجلس طی گزارشی به بررسی«واکاوی سند طرح جامع فولاد کشور از منظر فرصت ها و چالش‌های انقلاب صنعتی چهارم و پیشنهاد فرصت‌‌های اصلاحی و تحولی» پرداخت.
۱۳۹۹/۰۲/۲۱
فولاد مبارکه مولد و عامل جهش تولید و رونق اقتصادی
آنچه می‌خوانید برگرفته از یادداشتی از مهندس عظیمیان مدیرعامل فولاد مبارکه پیرامون نقش فولاد مبارکه در رونق اقتصادی و جهش تولید است.  شرکت فولاد مبارکه به عنوان بزرگ‌ترین شرکت فولادی کشور با حدود سه دهه تجربه در تولید انواع محصولات تخت فولادی، نقش محوری در توسعه صنعتی، اقتصادی و اجتماعی کشور بر عهده داشته است. این شرکت در سال 98 با تولید 7.5 میلیون تن انواع محصولات فولادی عملکرد قابل‌توجهی داشته و در همین سال از رشدی بالغ‌بر 12.5 درصد نسبت به برنامه و 67 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل برخوردار بوده است. یکی از اقدامات اساسی و مهم کشور در دستیابی به اهداف ترسیم‌ شده، بهبود فضای کسب‌ و کار و رقابتی کردن آن در کشور است. به همین دلیل صنعت فولاد به عنوان یکی از صنایع …
زندگی خیابانی در لندن
۱۳۹۹/۰۲/۱۴ / عکس روز / تصاویر روز / عکس تاریخی
زندگی خیابانی در لندن
در نیمه دوم سده‌ی نوزدهم، در پی توجه شخصیت‌هایی مثل چارلز دیکنز نویسنده‌ی انگلیسی دوران انقلاب صنعتی و همچون دکتر برنارد شاو (موسس خانه کودکان تهیدست) به فقر و مشکلات اجتماعی ناشی از پیامدهای انقلاب صنعتی علاقه‌ی عکاسان به بازنمایی فقر شهری و شرایط اجتماعی،‌ در حال افزایش بود. از این رو، در سال ۱۸۷۶‌، جان تامسون، عکاس اسکاتلندی و آدولف اسمیت، روزنامه‌نگار تندرو و اصلاح‌طلب اجتماعی، ‌کتاب زندگی خیابانی در لندن را منتشر می‌کنند. کتاب شامل عکس‌های خیابانی‏ جان تامسون از مردان و زنان رنجور و مستمند و مصاحبه‌هایی با آنها بود و نخستین کتاب درر زمینه‌ی عکاسی خیابانی به شمار می‌رود. گل‌فروشان، دودکش‌پاکن‌ها، واکس‌زن‌ها، نوازندگان خیابانی، نظافت‌چی‌ها و قفل‌سازان از موضوعات اصلی او بودند. جان تامسون …
۱۳۹۹/۰۲/۱۳
انقلاب اقتصادی آنلاین در حصار سرمایه و زمان
کیمیا نجفیکرونا، ویروسی که بازارش هر لحظه داغ‌تر از گذشته می‌شود و وضعیت خیلی از کسب‏وکارها را دچار تغییر کرده است. ترس از این ویروس در ابتدا باعث خالی شدن خیابان‌ها و بسته شدن مراکز خرید شد و کسادی را مهمان بسیاری از مشاغل کرد. اما در این میان بازار برخی از کسب‌وکارهای آنلاین داغ ماند و آنها را از آتش کرونا حفظ کرد. در چند سال اخیر با رونق گرفتن اینترنت و همچنین تلفیق تکنولوژی با تجارت، کسب‌و‏کارهایی به وجود آمد که به نوع خود یک انقلاب صنعتی به شمار می‌رفت. به گفته بسیاری از تحلیلگران کسب‏وکارهای مجازی امروزه تاثیرات مثبت بی‌شماری را بر اقتصاد و تجارت آنلاین گذاشته است و برای جهش در اقتصاد باید به دنبال راهی برای گسترش این نوع کسب‌وکارها بود. بهمن‌ماه سال گذشته محمد‌جواد آذری‌جهرمی، وزیر ارتباطات …
صرافی آنلاین نیاز دنیای تجارت آنلاین
۱۳۹۹/۰۲/۰۶ / ارز مبادله ای / انقلاب / بازی / تجارت / یورو
صرافی آنلاین نیاز دنیای تجارت آنلاین
زندگی بشر از ابتدای خلقت تا به امروز از دوره های مختلفی تشکیل شده است. پایان هر دوره و شروع یک دوران جدید همیشه با یک انقلابی همراه بوده است. اولین انقلاب در زندگی بشر را می توان کشف آتش دانست. کشفی که باعث شدن انسان راه آینده را روشن ببیند و راه خود را از حیوانات جدا کند. اختراع خط، اختراع لامپ، گذر از قرون وسطا، انقلاب صنعتی و ... همه و همه به نوعی انقلاب هایی بودند که زندگی آدمی را متحول کردند و باعث شدند که انسان از مرحله ای به مرحله دیگر برود.
«کرونا» منظومه فکری جدیدی در منطقه ایجاد می‌کند
۱۳۹۹/۰۲/۰۶ / شورای روابط خارجی آمریکا / ماه مبارک رمضان / علی ربیعی / ایالات متحده آمریکا / قرآن / هیئت دولت / ریچارد هاس / انقلاب صنعتی / بیماری کرونا
«کرونا» منظومه فکری جدیدی در منطقه ایجاد می‌کند
سخنگوی دولت با بیان اینکه در صورت تداوم کرونا، اشکال هژمونی دچار تغییر خواهد شد، گفت: در صورت کاهش فشارهای سیاسی آمریکا شاید در منطقه به منظومه جدیدی بتوانیم فکر کنیم.
۱۳۹۹/۰۲/۰۶
تشکل‌ها، ضرورت همگرایی
اتحادیه، انجمن، تشکل و... اینها واژگان و تعابیری مدرن است که همزمان با انقلاب صنعتی و فرآیند مدرنیزاسیون وارد گستره علوم اجتماعی و حوزه کسب‌وکار شده است. در ایران نیز اگر مجلس وکلای تجار را که در سال 1263 تشکیل شد، نخستین تشکل مدرن بدانیم حدود یک قرن و نیم سابقه تشکل‌گرایی وجود دارد. اگر چه از همان مقطع تاریخی کشاکش میان تشکل‌های صنفی و مدنی و دولت، امری مرسوم بوده است. در واقع دولت‌ها اغلب کاری جز محدودیت برای تشکل‌ها نکرده‌اند. بنابراین تشکل‌های صنفی در ایران در قیاس با نمونه‌های خود در کشورهای صنعتی به ساختار و عملکرد فراخور خود نرسیده‌اند یا با تلاش مضاعف و عبور از هزارتوها بقای خود را تضمین کرده‌اند.
۱۳۹۸/۱۲/۲۵
«ابتکار» آثار ویروس کرونا بر سپهر سیاست و اندیشه جهان را در گفت و گو با مهدی مطهر نیا بررسی کرد
کرونا مسیر تاریخ را تغییر می‌دهد؟ژوبین صفاریگروه سیاسی - بسیاری از پژوهشگران بیماری‌هایی چون طاعون را نقطه عطف تاریخ بشریت می‌دانند. طاعون قرن شاید مقدمه‌ای برای استیلای دگراندیشی در اروپا بود. در زمانه‌ای که کلیسا دست به هرکاری زد تا طاعون را از بین ببرد، از آتش زدن گربه‌ها گرفته تا کشتن یهودیان و ... اما طاعون از بین نرفت. این موضوع یکی از عوامل اصلی دور شدن مردم از خرافات و توهمات و ایجاد رنسانس در اروپای پانصد سال قبل بود. اما آیا کرونا هم می تواند نقشی همانند طاعون در سپهر اندیشه، سیاست و جامعه جهانی ایفا کند؟ نام طاعون سیاه هنوز تا همین امروز هم ردپای خود را در اوهام و تخیلات اروپایی‌ها به جای گذاشته است. مرگ سیاه فرهنگ اروپا را تغییر داد، نهادهای عقب‌مانده و متزلزل قرون وسطا را در معرض …
کارل مارکس؛ سرسخت‌ترین منتقدِ روشمند سرمایه‌داری
۱۳۹۸/۱۲/۲۴ / فرانسه / لندن / نویسنده / آلمان / پاریس / مارکسیسم / لیبرالیسم
کارل مارکس؛ سرسخت‌ترین منتقدِ روشمند سرمایه‌داری
تهران- ایرنا- کارل مارکس متفکر انقلابی، فیلسوف، جامعه‌شناس و تاریخدانی بود که در کشاکش انقلاب صنعتی سر برافراشت و به‌عنوان سرسخت‌ترین منتقدِ روشمند سرمایه‌داری شناخته می‌شود؛ روشنفکری که تاثیر اندیشه‌ها و آموزه‌های او در تاریخ قابل مشاهده است و تا به امروز در اذهان بشر استیلا دارد.
۱۳۹۸/۱۲/۲۴
مرگ کارل مارکس
مارکس معتقد بود انسان‌ها تاریخ خودشان را می‌سازند، اما نه آزادانه که در محدوده شرایطی که از گذشته برای‌شان به میراث مانده است. بهار 1818 در تریر، واقع در جنوب غربی پروس متولد شد، اما بعد از پایان تحصیلاتش در آلمان نماند و مهم‌ترین سال‌های زندگی‌اش را در اروپای غربی اقامت کرد. در پاریس با فردریش انگلس آشنا و صمیمی شد و پیوند دوستی میان‌شان شکل گرفت که چهل سال دوام یافت. آنها به انگلیس رفتند و مارکس در لندن مقیم شد. همان جا بود که مشهورترین و مهم‌ترین کتابش، یعنی سرمایه را نوشت. اندیشه‌هایش از سه منبع، انقلاب سیاسی فرانسه و انقلاب صنعتی انگلیس و حکمت آلمانی‌ها سرچشمه می‌گرفت. انقلاب فرانسه به وی اثبات کرده بود که می‌شود با انقلاب، جامعه …
انقلاب صنعتی با برتری کوانتومی
۱۳۹۸/۱۲/۰۵
انقلاب صنعتی با برتری کوانتومی
سال گذشته میلادی نخستین شبکه‌های نسل پنجم اینترنت به کار گرفته شد و نخستین موفقیت‌ها در استفاده از محاسبات کوانتومی مشاهده شد. همچنین با استفاده از فناوری بلاک چین خدمات مالی گوناگون ارائه شد. این سه فناوری در سال‌جاری و سال‌های آینده تحولات بزرگی در صنعت بانکداری پدید خواهند آورد. فناوری جدید یک انقلاب واقعی در صنعت بانکداری بوده است. تکنیک‌هایی نظیر پردازش زبان طبیعی، آموزش خودکار و نرم افزار اتوماسیون، از پیش در بخش مالی بسیاری از اقتصادها مورد استفاده بوده است اما فناوری نسل پنجم اینترنت، محاسبات کوانتومی و بلاک چین، سه فناوری پیشرو در آینده هستند و در کنار هوش مصنوعی، داده‌های انبوه و اتوماسیون، نقش بزرگ‌تری در صنعت بانکداری آینده خواهند داشت.
۱۳۹۸/۱۱/۲۱ / وزارت صنعت معدن و تجارت / گیلان
طرح ملی تاپ، موتور محرکه انقلاب صنعتی
رشت - ایرنا- معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه انقلاب صنعتی مبتنی بر دانش و نیروی انسانی است، گفت: موتور محرک انقلاب صنعتی طرح ملی تاپ (توانمند سازی تولید و توسعه اشتغال پایدار) خواهد بود.
۱۳۹۸/۱۱/۲۰
تهران، بدون عابران پیاده
زهرا داستانیعابران پیاده سهمی از خیابان‌های تهران ندارند. اغلب پیاده‌راه‌ها در تهران به بن‏بست می‌رسند. اگر فضایی باشد خودروسواران آن را برای پارک خودروشان مناسب می‌بینند یا دستفروشان آن را برای پهن کردن بساط‏شان. به هر حال پیاده‌راهی وجود ندارد که بتواند شما را تا انتهای مسیر همراهی کند. معدود پیاده‌راهی هم که نیمچه عرضی دارد، کمی جلوتر با موانعی کم‏عرض‌تر می‌شود یا سرآخر با دیواری از مصالح ساختمانی دپو‏شده پایان می‌یابد. اگر سرتان به رگلاتور گاز بیرون زده از دیوار نخورد یا پای‏تان به فلکه آب بیرون زده از آسفالت خیابان گیر نکند که زمین بخورید، احتمالا چاهی پیدا می‌شود که دریچه‌اش بلغزد و شما را به داخل بکشد. از همه اینها گذشته، رقابت سازمان‌های مختلف برای کندن پیاده‌راه‌های تهران تمامی ندارد. …
۱۳۹۸/۱۱/۱۷
گردش در منچستر
«منچستر / Manchester» شهری در شمال غربی انگلستان در بریتانیا است. منچستر در اواخر سال 1700 میلادی روستایی کوچک با جمعیت کم بود. این روستا با آغاز انقلاب صنعتی شروع به رشد و تبدیل شدن به یک شهر کرد. در طول این دوران کارگران از وضعیت معاش خود راضی نبودند و شورش‌هایی انجام شد. در سال 1780 میلادی ریچارد آرک رایت اولین کارخانه ریسندگی را در این منطقه راه اندازی کرد.بعد از سالها در دهه 1800 میلادی منچستر به یکی از قطب‌های ریسندگی تبدیل گشت. آب و هوای منچستر معتدل و به‌طورکلی گرم و مرطوب است. منچستر در طول سال بارش قابل‌توجهی دارد. در تابستان این شهر دارای آب و هوای ملایم و در زمستان نیز این شهر سرد می شود. «گالری هنر منچستر / Manchester Art Gallery»، «موزه پلیس منچستر / Manchester Police Museum»، «تئاتر …
۱۳۹۸/۱۱/۰۵
جایزه ملی اجلاس مدیران موفق در اختیار بیمه معلم
مدیر‌عامل بیمه معلم جایزه ملی نخستین اجلاس سراسری تجلیل از مدیران موفق ملی در انقلاب صنعتی چهارم را در شش شاخص کلیدی گرفت. به گزارش روابط‌عمومی بیمه معلم، کاوه قاضی معاونت توسعه بازاراین شرکت که به نمایندگی از محمد ابراهیم تحسیری مدیر‌عامل بیمه معلم این جایزه را دریافت کرد، دراین‌باره توضیح داد: این اجلاس ملی در قالب شش شاخص اساسی شرکت‌ها را بررسی کرده و در نهایت بیمه معلم به دلیل ثبات عملکردی در سال‌های اخیر موفق به اخذ این جایزه ملی شد. به گفته وی سند استراتژیک بیمه معلم که توانسته رتبه نخست اسناد راهبردی شرکت‌های زیرمجموعه صندوق ذخیره فرهنگیان را اخذ کند مسیری شفاف برای شرکت ایجاد کرده که در سایه مدیریت بهینه مدیرعامل و انسجام سازمانی این موفقیت تکمیل شده است. قاضی ادامه داد: ترکیب پرتفوی، …
۱۳۹۸/۱۱/۰۵
تغییر ۶۵ درصد مشاغل تا ۱۵ سال آینده
رئیس مرکز توسعه فناوری و صنایع پیشرفته وزارت صمت گفت: با ‌انقلاب چهارم صنعتی، ۶۵ درصد از مشاغل دچار تحول می‌شوند و از امروز باید برای تربیت نیروی شاغل در آن زمان برنامه‌ریزی کنیم. حسن آقا کثیری در نخستین اجلاس سراسری انقلاب صنعتی چهارم در هزاره سوم در محل اتاق بازرگانی ایران، با بیان اینکه انقلاب‌های صنعتی با دلایل سیاسی، اقتصادی و اجتماعی شکل گرفته‌اند، افزود: سه انقلاب صنعتی را پشت سرگذاشته‌ایم و اکنون در آستانه انقلاب چهارم هستیم.
۱۳۹۸/۱۱/۰۳
توجه به انقلاب صنعتی چهارم مانع فروپاشی اقتصاد می‌شود/ بررسی بودجه در صحن علنی از 4 اسفند
نماینده مجلس، گفت: برای جلوگیری از فروپاشی اقتصاد توجه به انقلاب صنعتی چهارم مهم است.
۱۳۹۸/۱۱/۰۳ / اتاق بازرگانی ایران
تولید رقابتی و با کیفیت با استفاده از انقلاب صنعتی چهارم
تهران-ایرنا- معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت ، معدن و تجارت گفت: کسی که زمینه تحقق انقلاب صنعتی چهارم را فراهم و از ابزار آن مانند هوش مصنوعی استفاده کند می‌تواند تولید با کیفیت، رقابتی و استاندارد داشته باشد.
۱۳۹۸/۱۱/۰۱
تصاویری از سازه‌های جالب آبی در شوشتر
سازه‌های آبی شوشتر مجموعه‌ای به هم پیوسته از پلها، بندها، آسیاب‌ها، آبشارها، کانال‌ها و تونل‌های عظیم هدایت آب هستند که در ارتباط با یکدیگر کار می‌کنند و در دوران هخامنشیان تا ساسانیان، جهت بهره‌گیری بیشتر از آب ساخته شده‌اند . در سفرنامه مادام ژان دیولافو باستان‌شناس نامدار فرانسوی از این محوطه به عنوان بزرگ‌ترین مجموعه صنعتی پیش از انقلاب صنعتی یاد شده است.مجموعه تاریخی شوشتر به صورت یکجا به عنوان دهمین اثر ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده‌ است.
۱۳۹۸/۱۱/۰۱
عکس‌نوشت
خبرگزاری مهر با انتشار مجموعه عکس مستندی گزارش کرد: «انسان مدرن با ظهور انقلاب صنعتی گسترش شهرنشینی با انواع و اقسام آلودگی‌ها مواجه شده است. آلودگی هوا، آلودگی آب‌ها، آلودگی صوتی و... اما آن آلودگی که معمولا مورد غفلت قرار می‌گیرد آلودگی بصری یا دیداری است. آلودگی بصری در دراز مدت با ایجاد تغییرات مضر در محیط طبیعی باعث ایجاد ناراحتی ذهنی بیننده می‌شود. نمای ساختمان‌های زشت، سیم‌های برق، دیوارنوشته‌های نامتعارف، خطوط راهنمایی در هم و زشت خیابان‌ها، داربست‌ها، دیوارهای چرک و سیاه، به عنوان مصادیق آلودگی بصری شناخته می‌شود که با تاثیر منفی دیداری که بر انسان می‌گذارد در درازمدت باعث پریشانی ذهن و عدم لذت‌بردن از زیبایی حقیقی می‌شود».
۱۳۹۸/۱۰/۳۰
این تصاویر آلودگی بصری دارد
انسان مدرن با ظهور انقلاب صنعتی گسترش شهر نشینی با انواع و اقسام آلودگی‌ها مواجه شده است. معمولاً آلودگی هوا، آلودگی آب‌ها، آلودگی صوتی به دلیل بروز و تأثیر جسمانی معمولاً بیشتر به چشم می‌آید و در صدر اخبار قرار می‌گیرند، اما آن آلودگی که معمولاً مورد غفلت قرار می‌گیرد آلودگی بصری یا دیداری است. آلودگی بصری در دراز مدت با ایجاد تغییرات مضر در محیط طبیعی باعث ایجاد ناراحتی ذهنی بیننده می‌شود. نمای ساختمان‌های زشت، سیم‌های برق، دیوار نوشته‌های نامتعارف، خطوط راهنمایی در هم و زشت خیابان‌ها، داربست‌ها، دیوار‌های چرک و سیاه، به عنوان مصادیق آلودگی بصری شناخته می‌شود که با تأثیر منفی دیداری که بر انسان می‌گذارد در دراز مدت باعث پریشانی ذهن و عدم لذت بردن از زیبایی حقیقی می‌شود. /ایمان حامی خواه -مهر
۱۳۹۸/۱۰/۳۰
عکس / دیواری عجیب در تهران که با دیدنش سرگیجه می گیرید!
انسان مدرن با ظهور انقلاب صنعتی گسترش شهر نشینی با انواع و اقسام آلودگی‌ها مواجه شده است. معمولاً آلودگی هوا، آلودگی آب‌ها، آلودگی صوتی به دلیل بروز و تأثیر جسمانی معمولاً بیشتر به چشم می‌آید و در صدر اخبار قرار می‌گیرند اما آن آلودگی که معمولاً مورد غفلت قرار می‌گیرد آلودگی بصری یا دیداری است. آلودگی بصری در دراز مدت با ایجاد تغییرات مضر در محیط طبیعی باعث ایجاد ناراحتی ذهنی بیننده می‌شود. نمای ساختمان‌های زشت، سیم‌های برق، دیوار نوشته‌های نامتعارف، خطوط راهنمایی در هم و زشت خیابان‌ها، داربست‌ها، دیوارهای چرک و سیاه، به عنوان مصادیق آلودگی بصری شناخته می‌شود که با تأثیر منفی دیداری که بر انسان می‌گذارد در دراز مدت باعث پریشانی ذهن و عدم لذت بردن از زیبایی حقیقی می‌شود.
۱۳۹۸-۱۰-۲۹
جدالی فراتر از فوتبال؛ نگاهی به رویارویی امشب لیورپول و منچستریونایتد
رویارویی منچستریونایتد و لیورپول سال‌هاست به‌عنوان یکی از مهم‌ترین دربی‌های فوتبال جهان مطرح است و این دو تیم در طول این مدت جدال‌های جذاب و پرحاشیه‌ای را تجربه کرده‌اند. با وجود اینکه هر دو تیم در یک شهر حضور ندارند، اما دربی شمال غرب انگلیس بیش از اینکه حاصل دشمنی دو باشگاه باشد از رقابت دو شهر در دوران انقلاب صنعتی در اروپا نشات می‌گیرد.
۱۳۹۸/۱۰/۲۱
سیف:مأموریت وزارت علوم مشارکت اساتید در رفع نیازهای صنعت و جامعه است
مدیرکل ارتباط با صنعت وزارت علوم،تحقیقات و فناوری گفت: مشارکت حداکثری اعضاء هیأت علمی در رفع نیازهای صنعت و جامعه مهم ترین اولویت این وزارتخانه است تا بتوانیم درراستای اقتصاد مقاومتی و رونق تولید یک انقلاب صنعتی ایجاد کنیم.
۱۳۹۸/۱۰/۱۸
مهم‌ترین مزیت راه‌اندازی شرکت‌های کارآفرین
مدیرکل توسعه کارآفرینی و بهره‌وری نیروی کار وزارت کار با اشاره به نقش کلیدی کارآفرینی و کسب‌وکارهای فناورانه نوپا در رشد اقتصادی، ایجاد اشتغال مولد و پایدار را از جمله مزایای راه‌اندازی بنگاه‌های کارآفرینی عنوان کرد.به گزارش ایسنا، رحیم سرهنگی با تاکید بر اهمیت کارآفرینی در توسعه و رشد اقتصادی کشورها، اظهار کرد: بسیاری از کشورهای در حال توسعه با استفاده از حداکثر امکانات و بهره‌برداری از ظرفیت کشور خود، آحاد جامعه را به سمت‌وسوی فعالیت‌های کارآفرینانه هدایت کرده‌اند. انقلاب کارآفرینی در حال حاضر از انقلاب صنعتی اهمیت بیشتری دارد و صاحب‌نظران و کارشناسان حوزه کارآفرینی معتقدند باید انقلاب کارآفرینی در کشور شکل بگیرد.وی به مزایای راه‌اندازی شرکت‌های کارآفرین اشاره کرد و گفت: یکی از محاسن و مزیت‌های …
۱۳۹۸/۱۰/۱۵ / دانشگاه تهران / دانشگاه تربیت مدرس / دانشگاه تربیت مدرس / دانشگاه تهران
بهبود فضای کسب و کار با فناوریهای روز پیش می رود
تهران- ایرنا- استاد دانشگاه تهران گفت: امروز بهبود فضای کسب و کار در قالب شکل سنتی امکانپذیر نیست، زیرا در عصر انقلاب صنعتی چهارم با تحولات و فناوری شگرف روبرو شده ایم و بایدکسب و کارها به روز شود.
۱۳۹۸/۱۰/۱۵
«فلسفه دیزاین» منتشر شد
کتاب «فلسفه دیزاین» نوشته گلن پارسونز با ترجمه افشین خاکباز منتشر شد. این کتاب با عنوانی که به اندازه بعد دیزاین و فلسفه از هم غریب می‌نماید، در تلاش است تا با بهره‌گیری از مبانی مدرنیست‌ها نشان دهد که چگونه می‌توان درون گستره دیزاین رد پرسش‌های مبنایی فسلفی را یافت. با این حال چیزی همچون فلسفه دیزاین به هیچ معنا هم‌عنان نظریه‌ای در مورد دیزاین نیستند. چه یک نظریه گرچه امری نظری است اما از آغاز و در انجام معطوف به مقام عمل است. ما از نظریه‌ها توقع ارائه چهارچوبی برای تعیین عمل داریم یعنی یک نظریه باید بتواند روند کار طراح یا سینماگر را توضیح دهد اما فلسفه نه بدوا و نه آخرا اعتنایی به عمل انضمامی ندارد. بلکه هر عنوانی نظری فلسفه دیزاین یا فلسفه سینما در پی پرسش از خود آن حوزه و ذات آن است به نحوی …
۱۳۹۸/۱۰/۱۱
رتبه ۷۲ ایران در آمادگی برای هوش مصنوعی
معاون وزیر ارتباطات با بیان اینکه رتبه ایران در آمادگی برای جذب هوش مصنوعی در دنیا ۷۲ است، گفت: ایران جایگاه مناسبی در بحث آماده بودن در این حوزه ندارد. به گزارش خبرگزاری مهر، ستار هاشمی دیروز در مراسم افتتاحیه دهمین کنفرانس فناوری اطلاعات و دانش که در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد، به نقش هوش مصنوعی در توسعه اقتصادی کشورها اشاره کرد و گفت: امروز موضوع بیگ دیتا و حجم داده به‌صورت شگفت‌انگیزی در حال رشد است و این مفهوم در کنار بسترهای پردازشی اطلاعات به‌عنوان مزیت رقابتی کشورها مورد توجه قرار گرفته است. وی با بیان اینکه بسیاری از دانشمندان، انقلاب صنعتی چهارم را معادل عصر محاسبات می‌دانند، گفت: هم‌اکنون شاهد رشد و تبادل اطلاعات در عصر فضای مجازی هستیم و آمارها نشان می‌دهد در هر …
۱۳۹۸/۱۰/۱۰ / انقلاب / تعرفه واردات / تلفن همراه / حمایت از تولید / گوشی همراه
خط اعتباری ۲۰۰ میلیارد تومانی برای تولید گوشی تلفن همراه ایرانی ایجاد می‌شود/ کاهش تعرفه واردات قطعات گوشی همراه
ایلنا: وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مراسم امضای تفاهم نامه حمایت از تولید گوشی های ایرانی، تحقق این هدف را کمک به توسعه تحول دیجیتال و انقلاب صنعتی چهارم عنوان ک…
۱۳۹۸/۰۹/۱۷
دستورالعمل پوشش تیپ‌های رسمی و غیررسمی
«دستورالعمل پوشش / Dress code» به نوع تیپی گفته می‌شود که برای یک موقعیت خاص از لحاظ رسمیت مناسب است. پس از انقلاب صنعتی و تخصصی شدن مشاغل، استفاده از قواعد پوشش در محیط‌های کاری و اداری متداول شد و این قواعد پوشش و لباس‌های ‌فرم نماد یکپارچگی و یکسانی کارکنان بود. استفاده از قواعد پوشش و لباس فرم یکسان بین کارمندان و اعضای یک گروه محدود به شرکت‌های بزرگ امروزی نبوده است و از دیرباز در بین قبایل و ارتش‌ها رواج داشته است. امروزه قوانین پوشش پا را فراتر از شرکت‌ها گذاشته‌اند و در زندگی روزمره هم قوانینی برای پوشش وجود دارند.در این ویدیو انواع تیپ‌های قابل‌قبول از رسمی به غیررسمی به ترتیب و بر اساس قوانین پوشش توضیح داده می‌شوند.
۱۳۹۸/۰۹/۱۲
آغاز مطالعات تطبیقی به‌کارگیری بلاک‌چین
مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات) از آغاز مطالعات تطبیقی برای به‌کارگیری بلاک‌چین (زنجیره بلوکی) در بازار سرمایه خبر داد. حسین فهیمی با بیان اینکه بازار سرمایه در سال‌های اخیر در استفاده از فناوری‌های نوین پیشرو بوده است، افزود: هنوز بلاک‌چین از سوی نهادهای رسمی کشور به‌دلیل پیچیدگی‌های فراوان، نگرانی درخصوص حوزه‌های نظارتی، مقابله با جرائم مالی و... موردتوجه ویژه قرار نگرفته است. وی با بیان اینکه از بلاک‌چین تحت عنوان انقلاب صنعتی چهارم یاد می‌شود، اظهار کرد: به‌طور حتم به‌کارگیری این سیستم می‌تواند تمام شئون زندگی افراد، محیط کسب‌وکار، بازارهای مالی و... را تحت‌تاثیر قرار دهد. فهیمی تطبیق و انعطاف‌پذیری بیشتر، هزینه‌های پایین‌تر اداری و تشکیلاتی، پیش‌بینی شفاف …
۱۳۹۸/۰۹/۱۰ / آلودگی هوا / گاز گلخانه‌ای / دی‌اکسیدکربن
۶ راه برای حل معضل آلودگی هوا
از زمان انقلاب صنعتی، انسان بیش از دو هزار گیگا تن(یک گیگا تن= یک میلیارد تن) دی‌اکسید کربن را وارد جو کرده است. این حجم غلیظ از گازهای گلخانه‌ای عامل گرم شدن کره زمین است. اگر چیزی تغییر نکند تأثیرات اقلیمی مانند آتش سوزی در جنگل، موج گرمای خفه کننده و افزایش مخرب سطح دریا شدت می‌یابد.
۱۳۹۸/۰۹/۱۰
ادعا می‌کنیم کالای ایرانی بالاتر از غربی است/ 5 میلیارد دلار ظرفیت صادرات داریم/ انقلاب صنعتی در حوزه نفت؛ طی سه دهه گذشته
ایلنا: پنج میلیارد دلار ظرفیت صادراتی داریم که دولت باید روی صادرات محصولات صنعتی همان گونه که کشورهای دنیا عمل می‌کنند، سرمایه‌گذاری کند و در این زمینه دستگاه…
۱۳۹۸/۰۹/۰۷ / غذای غیرخانگی / رفتار غذایی / دانش تغذیه ای
رواج مصرف غذاهای "غیرخانگی"
انقلاب صنعتی ضمن ایجاد دگرگونی‌های کمی و کیفی بسیار در عموم تجارب…
۱۳۹۸/۰۹/۰۱ / تحریم نفت ایران / تولید داخلی
چطور تحریمِ صنعت نفت و گاز ایران بی‌اثر شد؟
آنچه طی سه دهه‌ی گذشته توسط سازندگان صنعت نفت ایران اتفاق افتاد یک انقلاب صنعتی همراه با خلق یک فرهنگ مبتنی بر ارزشهای تولید است به گونه ای که تحریمهای دهه‌ی ۹۰ قادر نبوده چرخی از چرخهای عظیم صنایع نفت و گاز کشور را از حرکت باز بدارد.
۱۳۹۸/۰۸/۲۷
کاربرد مدل‌سازی اطلاعات ساختمان در پروژه‌های عمرانی
یکی از صنایعی که کمترین تکنولوژی و نوآوری در آن به‌کار رفته، صنعت ساخت و ساز است. با وجود پیدایش انقلاب صنعتی چهارم و به‌کارگیری فناوری‌هایی مانند اینترنت اشیا، روباتیک، هوش مصنوعی و... در صنایع مختلف، در صنعت ساخت و ساز نیز نیاز به توسعه استفاده از فناوری‌ها و تکنولوژی‌های نو بیش از پیش احساس می‌شود. کشورهای توسعه‌یافته با استفاده از راهکارهایی مانند مدل‌سازی اطلاعات ساختمان یا BIM به سمت کاهش هزینه‌ها و افزایش بهره‌وری در این صنعت حرکت کرده‌اند.
۱۳۹۸/۰۸/۱۷ / هوش مصنوعی / اشتغال زایی
جهان باید خود را برای هوش مصنوعی آماده کند
نیویورک- ایرنا- مدیر اجرایی موسسه آمادگی برای هوش مصنوعی، روند تعامل و تبادل جوامع با سیستم‌های هوشمند را رو به افزایش دانست و گفت جهان باید همچون انقلاب صنعتی، خود را برای ورود هوش مصنوعی به عرصه‌های مختلف آماده کند.
۱۳۹۸/۰۸/۱۴
حکمرانی هوش مصنوعی با همکاری جهانی
فرصت‌های ایجاد شده با پیشرفت‌های تکنولوژیک به‎ویژه حوزه هوش مصنوعی در بخش‌‌های مختلف قابل توجه است. به نظر متخصصان مختلف، در چند دهه آینده، قابلیت‌های مختلف هوش مصنوعی خود را نشان داده و به‌این‌ترتیب به شکل رادیکالی قدرت، ثروت و رفاه موجود را متحول می‌کند. تحولی که از نظر دامنه تغییرات با انقلاب صنعتی قابل مقایسه است. در مقابل توسعه و پیشرفت این فناوری جدید، مخاطرات ممکن نیز کم نبوده و پیشرفت‌های آن جامعه بشری را با چالش‌های فراوانی در حوزه حکمرانی مواجه می‌کند. از جمله این مخاطرات می‌توان به جابه‌جایی نیروی کار، نابرابری، دگرگونی در قدرت ملی، بی‌ثباتی استراتژیک یا حتی از بین بردن برخی ارزش‎ها اشاره کرد. با این حال، هوش مصنوعی با توجه به قابلیت‎هایی که دارد مورد استقبال رهبران حکومت‎ها و شرکت‎های …
۱۳۹۸/۰۸/۱۳
۱۱ شهر که غیر قابل سکونت خواهند شد
طبق پیش بینی‌های هیئت بین دولتی تغییر اقلیم، دمای جهانی هوا تا سال ۲۰۴۰، به ۱/۵ درجه‌ سانتیگراد بالاتر از دمای هوا در دوران پیش از انقلاب صنعتی خواهد رسید.
۱۳۹۸/۰۸/۱۳
نفس نامطبوع جنگ‌طلبان
در حال حاضر صاحبان روایت‌های شوم و نغمه‌های پاییزی از شروع جنگ جهانی سوم و چهارم از نوع هسته‌ای با فراگیر دم می‌زنند و نفس نا‌مطبوع‌شان آرامش روحی و روانی شهروندان جهانی را در معرض تلاطم و ناامنی قرار می‌دهد. هر‌چند آشفتگی‌های سیاسی در مقیاس جهانی، نشانه‌های بارز و تلخی از عدم توفیق اندیشه سیاسی، فلسفه، مدیریت‌، روابط بین‌الملل و نهادهایی چون سازمان ملل متحد است اما این دوران از منظر صلح و پیشرفت، دانش و تکنولوژی بی‌نظیر است و این نگاه خویش‌بینانه حداقل پشتوانه آکادمیک دارد و به خرافات، پیشگویی کارتنی و تحلیل‌های انیمیشنی وابسته نیست گرچه حرف و حدیث در این حوزه هم کم نیست. در حال حاضر خبررسانان وقوع جنگ و ستیزه شامل دو طیف است.یک دسته از آنان نخبگان، موسسات و تحلیلگرانی‌اند که به درستی کوچک‌ترین …
۱۳۹۸/۰۸/۰۸ / محیط زیست / در خطر انقراض / سازمان ملل متحد / گیاهان / امنیت
انقراض در سکوت
انقراض هر گونه‌ای که روی این کره خاکی زیست می‌کند مهم است و می‌تواند چرخه حیات را با اختلال روبه‌رو کند و از همین رو مورد توجه رسانه‌ها و افکار عمومی قرار می‌گیرد. اما معمولا انقراض گیاهان به اندازه سایر گونه‌ها مورد توجه افکار عمومی قرار نمی‌گیرد. پس از انقلاب صنعتی تا به امروز نزدیک به ۶۰۰ هزار گونه گیاهی از روی زمین ناپدید شده‌اند؛ انقراض در سکوتی که می‌تواند امنیت غذایی بشر را هدف قرار دهد. سازمان ملل متحد در جدیدترین گزارش خود اعلام کرده سرعت انقراض گیاهان بسیار بالاتر از سایر گونه‌هاست.
۱۳۹۸/۰۸/۰۴
وعده شرکت زیرساخت به استارت‌آپ‌ها
معاون وزیر ارتباطات با بیان اینکه شاهد نشانه‌های روشنی از انقلاب صنعتی چهارم و اقتصاد دیجیتال در کشور هستیم، گفت: زیرساخت‌های پایه‌ای مورد نیاز کسب‌و‌کارهای IT و استارت‌آپ‌ها فراهم می‌شود.
۱۳۹۸/۰۸/۰۳ / حمید فتاحی / شرکت ارتباطات زیرساخت / استارت آپ
زیرساخت های مورد نیاز استارت‌آپها فراهم می شود
معاون وزیر ارتباطات با بیان اینکه شاهد نشانه های روشنی از انقلاب صنعتی چهارم و اقتصاد دیجیتال در کشور هستیم، گفت: زیرساخت‌های پایه‌ای مورد نیاز کسب و کارهای IT و استارت‌آپها فراهم می شود.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •