دوشنبه, ۲۳ تیر, ۱۳۹۹ / 13 July, 2020
اوراق بدهی
دولت برای کسری بودجه چه کند؟
۱۹ ساعت قبل / انتشار اوراق بدهی / انتشار اوراق قرضه / رشد پایه پولی / افزایش تورم / افزایش نقدینگی
دولت برای کسری بودجه چه کند؟
حسین راغفر با تاکید بر اینکه با وجود سوداگری فراوان در بازار‌های سفته بازانه مانند ارز، سکه و بورس، مردم هیچ استقبالی از انتشار اوراق قرضه و بدهی نخواهند کرد، گفت: دولت زمینه‌ای را فراهم آورده که مدام نقدینگی تولید می‌شود، شما به همین بازار بورس نگاه کنید، سهام شرکت‌ها همین‌طور در حال باد کردن است، این سودی که افراد کسب می‌کنند، خود تولید نقدینگی است، بورس یک بازاری به اصطلاح سود برای سود است.
۳۵ ساعت قبل
مـــــــرور
  معاون نظارت و بازرسی سازمان صنعت، ‌معدن و تجارت (صمت) استان تهران از کشف یک انبار احتکار به ارزش ۲۶‌میلیارد تومان خبر داد.   کامران ندری، کارشناس اقتصادی درباره طرح اقدام ملی مسکن توضیح داد که اگر منابع این طرح از طریق اعطای وام تأمین شود، منجر به افزایش تورم خواهد شد و از آنجا که تورم قدرت خرید مردم را کاهش داده، برای حل مشکل مسکن باید سعی کرد تورم مهار شود.   وزیر جهاد کشاورزی گفت: با تدوین برنامه جامع و هماهنگی با ستاد مبارزه با قاچاق کالا از خروج ذخایر دام و ادوات جلوگیری خواهد شد.   قیمت هر برگ اوراق تسهیلات مسکن که پس از افزایشی چشمگیر در اردیبهشت‌ماه، مجددا کاهشی شده بود، دوباره اوج گرفته است، به‌طوری که آخرین قیمت (قیمت اوراق خرداد امسال) بیش …
نیمی از بدهی اوراق مشارکت بانک آینده به شهرداری تهران پرداخت شد
۴۳ ساعت قبل
نیمی از بدهی اوراق مشارکت بانک آینده به شهرداری تهران پرداخت شد
شهردار تهران از واریز ۵۰٪ مبلغ ۹۱۰میلیارد تومان اوراق مشارکت نزد بانک آینده به متروی تهران خبر داد.
۴ روز قبل
چرا خرید مسکن به رویا تبدیل شد؟
یک کارشناس مسکن می‌گوید دلیل اصلی افزایش قیمت مسکن در چند دهه اخیر بیش از هر چیز به نرخ فزاینده تورم عمومی باز می‌گردد. این در حالی است که همزمان با افزایش قیمت‌ها قدرت خرید مردم به ویژه در یک دهه اخیر کاهش چشمگیری داشته است تا عملا خرید مسکن تبدیل به یک آرزوی دست نیافتنی برای اقشاری از مردم شود.به گزارش خبرآنلاین، سال گذشته افزایش قیمت حدود ۱۰۰ درصدی در بخش خرید و فروش مسکن دیده شد و امسال این تورم خود را بر بخش اجاره متمرکز کرده است. این مسئله سبب شده تا دولت از دادستانی بخواهد در بخش اجاره مسکن وارد شود. این در حالی است که در ۶ سال نخست دولت روحانی این دولت به شدت از مسکن سازی دولتی انتقاد می‌کرد ولی حالا وعده داده در یک سال آخر دولت خود ۶۰۰ هزار واحد مسکونی جدید بسازد تا از ادامه روند افزایش …
۴ روز قبل
عملیات بازار باز در هفته جاری معامله‌ای ندارد
به دلیل کفایت میزان نقدینگی در بازار بین ‌بانکی، این بانک در هفته جاری معامله‌ای درخصوص عملیات بازار باز نخواهد داشت. به گزارش ایرنا، پیرو اطلاعیه روز دوشنبه درخصوص موضع بانک مرکزی در عملیات بازار باز، این بانک دو سفارش در مهلت تعیین‌شده از طریق سامانه بازار بین‌بانکی برای فروش اوراق بدهی دولتی دریافت کرد؛ اما با توجه به کفایت میزان نقدینگی در بازار بین‌بانکی، این بانک در هفته جاری معامله‌ای نخواهد داشت. بانک مرکزی در چارچوب مدیریت نقدینگی بازار بین ‌بانکی ریالی، عملیات بازار باز را به صورت هفتگی اجرا می‌کند. موضع این بانک بر اساس پیش‌بینی وضعیت نقدینگی در بازار بین ‌بانکی و با هدف کاهش نوسانات نرخ بازار بین‌ بانکی حول نرخ هدف، از طریق انتشار اطلاعیه در سامانه بازار بین ‌بانکی اعلام خواهد شد. …
۴ روز قبل / بودجه / دولت / سرمایه گذاران / فناوری / وزارتخانه
2 هزار میلیارد تومان حراج اوراق بدهی دولتی و بازار باز در حد صفر
بانک مرکزی در اطلاعیه‌ای نتیجه حراج اوراق بدهی دولتی (17 تیر ماه 1399) را اعلام کرد و از برگزاری حراج جدید اوراق بدهی دولتی در تاریخ 24 تیر ماه سال جاری خبر داد.
معاملات بازار باز و فروش اوراق بدهی در پی کفایت نقدینگی متوقف شد
۴ روز قبل / اوراق بدهی / بانک مرکزی / عملیات بازار باز / نقدینگی
معاملات بازار باز و فروش اوراق بدهی در پی کفایت نقدینگی متوقف شد
بانک مرکزی اعلام کرد: با توجه به کفایت میزان نقدینگی در بازار بین‌بانکی، بانک مرکزی در هفته جاری معامله‌ای در خصوص عملیات بازار باز نخواهد داشت.
بانک مرکزی و وزارت اقتصاد در یکماه گذشته ۲۹هزار میلیارد تومان اوراق فروختند
۴ روز قبل / اوراق بدهی / بانک مرکزی ایران / وزارت امور اقتصادی و دارایی
بانک مرکزی و وزارت اقتصاد در یکماه گذشته ۲۹هزار میلیارد تومان اوراق فروختند
بانک مرکزی و وزارت اقتصادی طی حدود یکماه گذشته جمعا ۲۹ هزار میلیاردتومان اوراق بدهی دولتی فروخته اند.
۵ روز قبل
افزایش نرخ سود حراج اوراق بدهی
بانک مرکزی اعلام کرد در حراج جدید اوراق بدهی دولت 57هزار و 200میلیارد ریال تقاضا توسط بانک‌ها و صندوق‌های سرمایه‌گذاری به ثبت رسیده که وزارت اقتصاد با فروش 6.1هزار میلیارد ریال اوراق با نرخ بازده تا سررسید 18.2درصد و 13.7هزار میلیارد ریال  اوراق با نرخ بازده تا سررسید 17درصد و در مجموع 19.9هزار میلیارد ریال موافقت کرد. نکته مهم در حراج دیروز اوراق بدهی دولت افزایش نرخ بازده این اوراق تا سقف 18.2درصدی است.
نتیجه حراج اوراق بدهی دولتی اعلام شد / فروش ۱۹۰۰ میلیارد تومان بین ۵ بانک و ۹ صندوق سرمایه گذاری
۵ روز قبل / اوراق بدهی / اوراق قرضه / بانک مرکزی ایران
نتیجه حراج اوراق بدهی دولتی اعلام شد / فروش ۱۹۰۰ میلیارد تومان بین ۵ بانک و ۹ صندوق سرمایه گذاری
بانک مرکزی در اطلاعیه ای نتیجه حراج اوراق بدهی دولتی (۱۷ تیر ماه ۱۳۹۹) را اعلام کرد و از برگزاری حراج جدید اوراق بدهی دولتی در تاریخ ۲۴ تیر ماه سال جاری خبر داد.
بانک مرکزی نتیجه حراج اوراق بدهی ۱۷ تیرماه را اعلام کرد
۵ روز قبل
بانک مرکزی نتیجه حراج اوراق بدهی ۱۷ تیرماه را اعلام کرد
بانک مرکزی در اطلاعیه ای نتیجه حراج اوراق بدهی دولتی (۱۷ تیر ماه ۱۳۹۹) را اعلام کرد که نشان از افزایش نرخ سود اوراق فروش رفته دارد.
چگونگی مدیریت کسری ۱۴۰ هزار میلیاردی بودجه
۱۳۹۹/۰۴/۱۵ / کسری بودجه / اوراق بدهی
چگونگی مدیریت کسری ۱۴۰ هزار میلیاردی بودجه
درحالیکه وزیر اقتصاد کسری بودجه امسال را در بدبینانه‌ترین حالت معادل ۱۴۰ هزار میلیارد تومان می‌بیند و رئیس کل بانک مرکزی نیز می‌گوید که کسری بودجه امسال بهتر از سال‌های قبل مدیریت می‌شود، جمعی از کارشناسان اقتصادی با اعلام اینکه انتشار اوراق بدهی برای تامین کسری بودجه کافی نیست، نقش این اوراق را در تامین کسری مورد بررسی قرار دادند.
حمایت دولت برای تسریع تامین مالی بنگاه‌ها در بورس
۱۳۹۹/۰۴/۱۴ / دلار / نرخ ارز / بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران / مسکن / بورس / سازمان بورس و اوراق بهادار / بازار سرمایه / بازار بورس
حمایت دولت برای تسریع تامین مالی بنگاه‌ها در بورس
تهران- ایرنا- یک کارشناس بازار سرمایه با تاکید بر اینکه نقدینگی موجود در بورس می‌تواند به عنوان یک نهاده تولیدی قوی در اقتصاد مورد استفاده قرار گیرد، گفت: برای دستیابی به این مهم، لازم است تا عرضه‌های اولیه، تامین مالی و انتشار اوراق بدهی از طرف بنگاه‌ها و دولت با سرعت بیشتری ادامه پیدا کند.
خطر افزایش نقدینگی و رشد پایه پولی در فصل بهار برای اقتصاد ایران
۱۳۹۹/۰۴/۱۴ / افزایش نقدینگی / رشد پایه پولی / رشد نقدینگی / افزایش تورم / اقتصاد ایران
خطر افزایش نقدینگی و رشد پایه پولی در فصل بهار برای اقتصاد ایران
این اقتصاددان نهادگرا با تاکید بر اینکه راهکار دولت برای کنترل نرخ تورم انتشار اوراق بدهی است، بیان داشت: قرار است تا پایان سال دولت ۱۵۰ هزار میلیارد تومان اوراق بدهی چاپ کند، اما به دلیل اینکه نرخ این اوراق برای مردم جذاب نیست، به نظر می‌رسد در خوشبینانه‌ترین حالت تنها یک سوم از این اوراق به فروش رود، از سویی اگر این موضوع محقق شود، دولت با توجه به کسری بودجه حداقل ۱۰۰ هزار میلیارد تومانی با وجود فروش این اوراق بدهی، مجبور می‌شود دوباره به استقراض از بانک مرکزی و چاپ پول روی بیاورد که نتیجه این امر نیز دوباره افزایش حجم نقدینگی و رشد پایه پولی خواهد بود.
بانک‌ها با خرید اوراق قرضه، حجم نقدینگی را زیاد می‌کنند
۱۳۹۹/۰۴/۱۳ / بورس تهران / سازمان بورس و اوراق بهادار / بانک مرکزی / اوراق بدهی / اوراق مشارکت
بانک‌ها با خرید اوراق قرضه، حجم نقدینگی را زیاد می‌کنند
تسنیم نوشت: یک کارشناس اقتصادی گفت: رشد نامتعارف بازار سرمایه باید منطقی شود و اگر منطقی نشود مشکلاتی را برای اقتصاد به وجود می‌آورد.
بانک مرکزی در هفته جاری عملیات بازار باز نداشت
۱۳۹۹/۰۴/۱۲ / بازار باز / بازار بین‌بانکی / بانک مرکزی / عملیات بازار باز
بانک مرکزی در هفته جاری عملیات بازار باز نداشت
بانک مرکزی اعلام کرد با توجه به بالا بودن قیمت پیشنهادی فروش اوراق بدهی و کفایت نقدینگی در بازار بین‌بانکی، در این هفته معامله‌ای در خصوص عملیات بازار باز انجام نشد. نوشته بانک مرکزی در هفته جاری عملیات بازار باز نداشت اولین بار در تجارت‌نیوز پدیدار شد.
تورم در مسیر کاهشی
۱۳۹۹/۰۴/۱۲
تورم در مسیر کاهشی
تاکنون با برگزاری 5 حراج هفتگی 233.5هزار میلیارد ریال اوراق بدهی دولت به فروش رسیده است.  تازه‌ترین آمارهای رسمی بانک مرکزی نشان می‌دهد که حجم نقدینگی در هفته منتهی به پایان خردادماه امسال به رقم 2651هزار میلیارد تومان رسیده که نسبت به پایان سال گذشته 7.3درصد افزایش یافته و حجم پایه پولی هم در این مدت به رقم 383هزار و 470میلیارد تومان رسیده که نسبت به آخر سال گذشته رشدی 8.8درصدی را تجربه کرده است. تداوم این میزان رشد نقدینگی و پایه پولی در ماه‌های آینده زنگ خطری جدی برای حرکت نرخ تورم به ارقام بالاتر …
۱۳۹۹/۰۴/۱۱
مداخله 85/ 5 میلیارد دلاری بانک‌مرکزی کره‌جنوبی
بانک‌مرکزی کره‌جنوبی اعلام کرد که در سه ماه نخست سال و به‌منظور تسهیل نوسانات پول ملی در بحبوحه پاندمی کرونا، از طریق مداخله ارزی در بازار مبلغ خالص 851/ 5 میلیارد دلار به فروش رسانده است.به گزارش مارکت اسکرینر، این در حالی است که در سه ماهه پیش از آن نرخ خالص خرید و فروش دلار توسط بانک‌مرکزی به یک اندازه بود. میانگین حجم مبادلات روزانه دلار/ وون در بازار بین بانکی داخلی کره‌جنوبی در سه ماه‌نخست سال 71/ 7 میلیارد دلار بود؛ این رقم برای سه ماه‌چهارم سال ۲۰۱۹ مبلغ 69/ 6 میلیارد دلار اعلام شده بود. براساس داده‌های ریفینیتیو، در بازه زمانی ژانویه تا مارس، هر دلار در محدوده ۱۲۹۶ تا 6/ 1150 وون نوسان می‌کرد.بانک‌مرکزی کره‌جنوبی علاوه بر این اعلام کرد که در راستای ثبات‌بخشی به بازار اوراق قرضه، عملیات …
۱۳۹۹/۰۴/۱۱
وصول ۹۸۹ میلیارد تومان طلب بانک اقتصاد نوین از گروه استراتوس
بانک اقتصادنوین ۹۸۹ میلیارد تومان طلب خود از گروه استراتوس را به‌طور کامل وصول کرد. بر اساس اطلاعیه منتشر شده در سامانه کدال، پیرو توافق این بانک با گروه استراتوس مقرر شده بود کل بدهی متعلق به شرکت‌های کیهان تبادل، فنی تجاری پارس شهر، بین‌الملل خانه‌سازی ایرانیان پرشیا، تجهیز کالا و سرمایه آسیا، رهروان دوراندیش، گسترش و توسعه صنعت آذربایجان و توسعه شهری فراز، پس از کسر بخشودگی جرایم و از محل دارایی‌های تسلیم‌شده گروه استراتوس مشتمل بر سهام شرکت‌های پذیرفته‌شده در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران (عمدتا سهام شرکت‌های سرمایه‌گذاری ساختمان ایران، سرمایه‌گذاری اقتصادنوین و بانک اقتصادنوین) و زمین جمعا به مبلغ ۹۸۹ میلیارد تومان تسویه شود.
۱۳۹۹/۰۴/۱۱
تعادل سود در نرخ‌ بالاتر
پنجمین حراج اوراق بدهی دولتی با افزایش نرخ بهره اوراق همراه بود. دیروز اوراق با سررسید 2 ساله دولت با نرخ سالانه 5/ 16 درصد و اوراق 4 ساله با نرخ 5/ 17 درصد به فروش رفت. اتفاقی که به راه افتادن دومینوی افزایش نرخ‌های بهره در اقتصاد را بازگو می‌کند. این مساله هم در راه هدف تورمی است و هم پذیرش وزارت اقتصاد در تامین کسری بودجه از کانال بازار بدهی را نشان می‌دهد. «دنیای اقتصاد» آثار افزایش نرخ بهره تامین مالی دولت بر اقتصاد را بررسی می‌کند.
۱۳۹۹/۰۴/۱۰
انگلیس ۲۷۵ میلیارد پوند اوراق قرضه دولتی می‌خرد
بریتانیا قصد دارد با فروش بی‌سابقه اوراق بدهی دولتی به ارزش ۲۷۵ میلیارد پوند (۳۴۰ میلیارد دلار) در فاصله آوریل تا آگوست، هزینه‌های کلان خود را در واکنش به پاندمی ویروس کرونا جبران کند. به گزارش رویترز، داده‌های به‌روزرسانی شده دفتر مدیریت بدهی انگلیس (DMO) حاکی از افزایش ۵۰ میلیارد پوندی بدهی این کشور نسبت به برآوردهای پیشین بازه زمانی آوریل تا جولای است. دولت بریتانیا در راستای جبران افزایش بدهی خود ناشی از فروپاشی تولید اقتصادی در جریان قرنطینه مرتبط با کووید-19، صدور اوراق قرضه را افزایش داد. براساس اعلام دفتر مدیریت بدهی، این نهاد سرعت فروش اوراق بدهی را تا پایان آگوست روی نرخ کنونی نگه خواهد داشت؛ بریتانیا از ماه آوریل تاکنون بیش از ۱۸۱ میلیارد پوند از قبل فروش اوراق قرضه دولتی درآمدزایی …
تعدیل چک‌لیست‌ها
۱۳۹۹/۰۴/۱۰
تعدیل چک‌لیست‌ها
گرچه به اذعان بسیاری از تحلیلگران بازار‌های مالی، آن چیزی که می‌تواند موجبات تعمیق بازار را فرآهم آورد ابزار‌های نوین مالی است، اما باید توجه داشت که گسترش در سطح نیز مزیت‌های در خورتوجهی را برای بازار سرمایه به ارمغان می‌آورد که یقینا قابل اغماض نیست. فعالان بازار به‌خاطر دارند که در اوایل دهه هشتاد خورشیدی صندوق‌‌های با سرمایه باز یا اختیار معاملات و اوراق بدهی و... تنها مباحثی تخصصی بود که در بین تحلیلگران آکادمیک مطرح می‌شد که گذشته از آن هیچ گزینه‌ای درخصوص شرکت‌های فعال در صنعت حمل‌ونقل یا فروشگاه‌های زنجیره‌ای و صنایعی از این دست در بازار به چشم نمی‌خورد که به مرور شاهد عرضه این صنایع بدیع در بازار بودیم که باعث گسترش دیدگاه و البته اختیار انتخاب گزینه‌های متنوع‌تری را در بین صنایع گوناگون …
۱۳۹۹/۰۴/۰۹
نرخ سود در بازار بین بانکی به 5/8 درصد رسید
معاون وزیر اقتصاد با بیان اینکه زمانی نرخ سود در بازار بین بانکی حدود ۲۸ درصد بود اما اخیرا به ۸.۵ درصد هم رسید و امروز بر روی ۱۰ درصد ثابت شده است، گفت: کاهش نرخ تامین مالی به نفع همه است.به گزارش ایلنا، عباس معمارنژاد درباره آثار کاهش نرخ سود بین بانکی و به دنبال آن کاهش نرخ در نظام بانکی بر اقتصاد کشور اظهار کرد: نرخ سود در بازار بین بانکی درواقع یک متغیر سیگنال و متغیر علامت دهنده است. وقتی نرخ سود در بازار بین بانکی کاهش پیدا می‌کند به این معنا است که امکان کاهش نرخ سود در نظام بانکی وجود دارد. اولین اثری که کاهش نرخ سود در بازار بین بانکی داشته این بود که دولت توانست اوراق بدهی یا اسناد خزانه را به جای نرخ 22 با نرخ 15 درصد به فروش برساند بنابراین اولین اثر کاهش نرخ سود در بازار بین بانکی، …
اما و اگرهای جبران کسری بودجه ۲۰۰ هزار میلیارد تومانی
۱۳۹۹/۰۴/۰۸ / اوراق بدهی / کسری بودجه / محمد صادق الحسینی / مجلس یازدهم / بانک مرکزی
اما و اگرهای جبران کسری بودجه ۲۰۰ هزار میلیارد تومانی
اگرچه دولت برای جبران کسری بودجه نیاز به اتخاذ سیاست های کوتاه مدتی همچون انتشار اوراق دارد اما کارشناسان معتقدند هر مرحله از انتشار اوراق باید منوط به کلید زدن یکسری اصلاحات ساختاری شود.
جولان پول داغ در آغاز فصل گرم
۱۳۹۹/۰۴/۰۷ / اقتصاد / اقتصاد ایران / بورس / سهام
جولان پول داغ در آغاز فصل گرم
باتوجه به عزم سیاست‌گذاران اقتصادی مبنی بر تامین کسری بودجه از محل اوراق بدهی از یک سو و رابطه تاریخی التهاب ارز با نرخ‌های سود واقعی منفی از سوی دیگر، انتظار می‌رود مسیر تحولات در این دو حوزه در کوتاه مدت به سمت تقویت تدریجی سمت عرضه ارز به ویژه در سامانه نیما و نیز افزایش تدریجی نرخ موثر سود اوراق بدهی حرکت کند.
۱۳۹۹/۰۴/۰۶ / اوراق بهادر / کسری بودجه
چند هزار میلیارد اوراق دولتی در سال۹۸ منتشر شد؟+ جدول
به گزارش تسنیم، در دوازده ماهه سال 1398 بالغ بر 82 هزار میلیارد تومان اوراق بهادار براساس قانون بودجه سال 1398 و مصوبات شورای عالی هماهنگی اقتصادی منتشر شده است که بخشی از این اوراق، فرایند پذیرش در بازار بدهی را طی کرده‌اند. در جدول زیر توزیع زمانی انتشار اوراق بهادار دولتی در سال 1398 نشان داده شده است. همان‌گونه که در جدول  آمده است، در دی و بهمن 1398 نیز 100 هزار میلیارد ریال اوراق منفعت براساس مصوبات سی و سومین جلسه شورای هماهنگی اقتصادی منتشر شد.
دولت روحانی چگونه از هم‌اکنون خزانه دولت بعدی را خالی کرده است؟
۱۳۹۹/۰۴/۰۶ / اوراق بدهی / دولت تدبیر و امید / دولت دوازدهم / دولت روحانی / دولت سیزدهم
دولت روحانی چگونه از هم‌اکنون خزانه دولت بعدی را خالی کرده است؟
دولت آینده در همان ابتدای فعالیت خود باید حداقل ۳۰۰ هزار میلیارد تومان برای بازپرداخت اوراق بدهی که دولت روحانی منتشر کرده، کنار بگذارد، رقمی بیش از نصف کل بودجه عمومی دولت!
نشانه‌های فاجعه بار کسری بودجه؛ جزییات انتشار اوراق دولتی در سال۹۸
۱۳۹۹/۰۴/۰۶ / بورس تهران / سازمان برنامه و بودجه / اوراق بدهی / اوراق مشارکت
نشانه‌های فاجعه بار کسری بودجه؛ جزییات انتشار اوراق دولتی در سال۹۸
تسنیم نوشت: انتشار انواع اوراق یکی از راههای پیش روی دولت برای جبران کسری بودجه قلمداد می‌شود.
فروش 6150 اوراق بدهی دولت در حراج امروز/ حراج بعدی هفته آینده برگزار می شود
۱۳۹۹/۰۴/۰۴ / سیاست‌های پولی / بانک مرکزی
فروش 6150 اوراق بدهی دولت در حراج امروز/ حراج بعدی هفته آینده برگزار می شود
بانک مرکزی ضمن تشریح جزئیات حراج امروز اوراق بدهی دولتی اعلام کرد: وزارت امور اقتصادی و دارایی نیز با فروش 61.5 هزار میلیارد ریال از اوراق با نرخ بازده تا سررسید 15.6 درصد موافقت کرد.
بورس تنها مانع بروز ابرتورم / حتی یک مولدسازی موفق در کشور انجام نشده است
۱۳۹۹/۰۴/۰۲ / علی سعدوندی / بورس / تورم / کسری بودجه / اوراق بدهی
بورس تنها مانع بروز ابرتورم / حتی یک مولدسازی موفق در کشور انجام نشده است
یک کارشناس اقتصادی با بیان اینکه بورس، جاذب نقدینگی است و اگر ابر تورم نداریم، تنها دلیل آن بورس است، گفت: اگر بازار بورس دچار ریزش شود ما دیگر نمی‌توانیم تورم را به این راحتی کنترل کنیم.
۱۳۹۹/۰۳/۳۱
9‌هزار‌میلیارد اوراق با سود 15.6درصدی حراج شد
9‌هزار‌میلیارد ریال اوراق بدهی دولتی با نرخ بازده 15.6‌درصدی در روز بیست‌وهفتم خرداد حراج شد و نوبت بعدی حراج این اوراق پس‌فردا، سوم تیرماه خواهد بود.به گزارش بانک مرکزی، هفت بانک و ۱۰ نهاد مالی غیر بانکی سفارش‌های خود را به ارزش ۱۴۶‌هزار‌میلیارد ریال در سامانه‌های بازار بین‌بانکی و مظنه‌یابی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران ثبت کردند.وزارت امور اقتصادی و دارایی نیز با فروش ۹‌هزار‌میلیارد ریال با نرخ بازده تا سررسید ۱۵.۶‌درصد موافقت کرد. معاملات مربوط به فروش این اوراق به نهادهای مالی برنده روز سه‌شنبه (بیست‌و‌هفتم خردادماه) توسط کارگزاری بانک مرکزی و شرکت فرابورس ایران در سامانه معاملاتی بورس ثبت شد.کارگزاری بانک …
بدهی خارجی ایران چقدر شد؟
۱۳۹۹/۰۳/۲۶ / اوراق بدهی / دلار / بانک مرکزی
بدهی خارجی ایران چقدر شد؟
تازه‌ترین گزارش بانک مرکزی نشان میدهد که بدهی خارجی ایران با کاهش نسبت به ماه‌های قبل به ۹ میلیارد و ۳۱ میلیون دلار رسیده است.
۱۳۹۹/۰۳/۲۵
قانونی که همیشه عقب می‌ماند
دولت در چند سال گذشته به‌دلیل کسری بودجه‌ای که عمدتا به‌دلیل کاهش فروش نفت بود، نسبت به انتشار اوراق خزانه اسلامی (اخزا) با حفظ قدرت خرید به منظور تسویه بدهی‌های مسجل خود اقدام کرد. این اوراق با سررسید یک تا سه سال و با قابلیت داد و ستد در بازار ثانویه برخوردار منتشر شد. اوراق فوق در زمره بدهی ممتاز دولت در نظر گرفته شد و وزارت امور اقتصادی و دارایی ضامن بازپرداخت اصل و سود اوراق شد.
شرط‌هایی که لازمند ولی کافی، نه!
۱۳۹۹/۰۳/۲۴ / نقدینگی / اقتصاد / اقتصاددان / حجم نقدینگی / رشد نقدینگی / بانک مرکزی
شرط‌هایی که لازمند ولی کافی، نه!
درحالیکه رئیس کل بانک مرکزی معتقد است که عرضه سهام شرکت‌های دولتی و انتشار اوراق بدهی رشد نقدینگی در سال‌جاری را کم می‌کند، یک کارشناس اقتصادی می‌گوید این دو عامل برای کاهش رشد نقدینگی لازم است ولی کافی نیست و این امر به عواملی همچون تامین و کنترل کسری بودجه، استقراض نکردن دولت از منابع بانکی، استقرار نظام نظارتی بر بانک‌ها که مانع خلق نقدینگی شود و کنترل و کاهش نرخ سود بانکی نیاز دارد.
بدهی  ۲۶ تریلیون دلاری خزانه آمریکا
۱۳۹۹/۰۳/۲۲ / ایالات متحده آمریکا / ویروس کرونا / کسری بودجه / بدهی معوق سیستم بانکی / اوراق بدهی
بدهی ۲۶ تریلیون دلاری خزانه آمریکا
مهر به نقل از اسپوتنیک، نوشت: داده‌های جدیدی که دیشب از سوی وزارت خزانه‌داری آمریکا منتشر شد نشان داد که تا این هفته بدهی ملی آمریکا به ۲۶,۰۰۳,۷۵۱,۵۱۲,۳۴۵ دلار رسیده است.
عملیاتی پیچیده برای مهار نقدینگی
۱۳۹۹/۰۳/۲۱
عملیاتی پیچیده برای مهار نقدینگی
دولت به دلیل کسری بودجه سال جاری، حجم زیادی اوراق منتشر خواهد کرد. کارشناسان، استقراض دولت با روش انتشار اوراق، بهترین و سالم‌ترین روش تامین کسری بودجه در میان راه‌های استقراضی است. در حال حاضر نرخ اوراق بدهی دولتی که دارای کمترین ریسک هستند، بین 21 تا 24 درصد قرار دارند، در حالی که بانک مرکزی نرخ 10 درصد را برای سپرده‌های کوتاه‌مدت (به صورت ماه‌شمار) و نرخ 15 درصد را برای سپرده‌گذاری یک‌ساله در بانک‌ها تعیین کرده است.
۱۳۹۹/۰۳/۲۱
سه مزیت در گام دوم حراج اوراق
بررسی‌ها نشان می‌دهد که در دو مرحله حراج اوراق بدهی دولتی، حدود 10 هزار میلیارد تومان اوراق بدهی دولتی به بانک‌ها با نرخ 15 درصد واگذار شده است. این موضوع در حال حاضر سه مزیت اقتصادی دارد: نخست اینکه اگر کسری بودجه سالانه دولت را در سال جاری حدود 100 هزار میلیارد تومان درنظر بگیریم، در نتیجه 10 درصد این کسری بودجه بدون توسل به منابع بانک مرکزی و فشار برپایه پولی، تامین شده است.
دولت ۴۹۰۰ میلیارد تومان دیگر اوراق فروخت / درخواست بانکها بیش از ۴ برابر بود
۱۳۹۹/۰۳/۲۰ / بانک مرکزی / وزارت امور اقتصادی و دارایی / نظام بانکی / اوراق بدهی / بازار بین بانکی
دولت ۴۹۰۰ میلیارد تومان دیگر اوراق فروخت / درخواست بانکها بیش از ۴ برابر بود
گزارش بانک مرکزی از نتیجه حراج ۲۰ خرداد اوراق بدهی نشان می‌دهد در این تاریخ ۸ بانک ۲۲۱هزار میلیارد ریال سفارش خرید در بازار بین بانکی ثبت کردند که با فروش ۴۹هزارمیلیاردریال موافقت شد.
جزئیات حراج امروز اوراق بدهی دولتی/ بانک مرکزی نمی‌تواند این اوراق را بخرد
۱۳۹۹/۰۳/۲۰ / سیاست‌های پولی / بانک مرکزی
جزئیات حراج امروز اوراق بدهی دولتی/ بانک مرکزی نمی‌تواند این اوراق را بخرد
۸ بانک سفارش‌های خود را به ارزش ۲۲۱ هزار میلیارد ریال در سامانه بازار بین‌بانکی ثبت کردند. وزارت امور اقتصادی و دارایی نیز با فروش ۴۹ هزار میلیارد ریال اوراق به قیمت یک میلیون ریال (با کوپن سود سالانه ۱۵ درصد) به چهار بانک موافقت کرد.
تامین ۴.۵ میلیارد دلار برای واردات/ درآمدزایی ۱۰ هزار میلیاردی از حراج اوراق بدهی
۱۳۹۹/۰۳/۲۰
تامین ۴.۵ میلیارد دلار برای واردات/ درآمدزایی ۱۰ هزار میلیاردی از حراج اوراق بدهی
رئیس کل بانک مرکزی با اعلام این که بیش از ۴‌.۵ میلیارد دلار برای انجام واردات تامین شده است‌، گفت: برای تامین کسری بودجه حراج اوراق بدهی دولت حراج اوراق بدهی دولت ۱۰ هزار میلیارد تومان با نرخ سود سالانه ۱۵ درصد به فروش رفت.
کسری بودجه در بدترین حالت ۱۴۰ هزار میلیارد تومان است / با فروش اوراق جبران می‌کنیم
۱۳۹۹/۰۳/۲۰ / فرهاد دژپسند / وزارت امور اقتصادی و دارایی / اوراق بدهی / کسری بودجه
کسری بودجه در بدترین حالت ۱۴۰ هزار میلیارد تومان است / با فروش اوراق جبران می‌کنیم
وزیر امور اقتصاد و دارایی گفت: برآورد ما نسبت به عدم تحقق درآمدها طی امسال آن هم در بدبینانه‌ترین شرایط ۱۴۰ هزار میلیارد تومان خواهد بود.
تأمین ارز واردات کالاهای اساسی به وضعیت عادی برگشت/ حراج اوراق بدهی ادامه دارد
۱۳۹۹/۰۳/۲۰ / ارز / بانک مرکزی / کالاهای اساسی / واردات / تأمین ارز
تأمین ارز واردات کالاهای اساسی به وضعیت عادی برگشت/ حراج اوراق بدهی ادامه دارد
ایلنا: رییس کل بانک مرکزی اظهار داشت: در بخش تأمین ارز، برای واردات کالاهای اساسی، دارو و مواد اولیه و ضروری کشور، ازطریق روش‌های مختلف چهارگانه اعلامی بانک مرکزی،…
همتی: بازار ارز و پول سیگنال های مثبتی از بهبود وضعیت اقتصادی می دهند
۱۳۹۹/۰۳/۱۹
همتی: بازار ارز و پول سیگنال های مثبتی از بهبود وضعیت اقتصادی می دهند
همتی با تأکید براینکه در بخش تأمین ارز، برای واردات کالا‌های اساسی، دارو و مواداولیه وضروری کشور، ازطریق روش‌های مختلف چهارگانه اعلامی بانک مرکزی، شرایط به وضعیت عادی برگشته است، گفت:دراین مدت بیش از۴/۵میلیارددلاربرای واردات تأمین شده است. وی افزود: دربخش ریال، برای تأمین کسری بودجه دردومرحله حراج اوراق بدهی دولت، ۱۰ ٫ ۰۰۰ میلیارد تومان با نرخ سودسالانه ۱۵ درصدبه فروش رفت. با این اقدام بدون افزایش پایه پولی، و با استفاده از نقدینگی موجود، بودجه دولت تأمین مالی شد.
تحلیل کارشناسی از نقدینگی در سال‌جاری
۱۳۹۹/۰۳/۱۸ / نقدینگی / رشد نقدینگی / حجم نقدینگی / رئیس کل بانک مرکزی / عبدالناصر همتی / اقتصاد / اقتصاددان
تحلیل کارشناسی از نقدینگی در سال‌جاری
با توجه به اینکه رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرده که با فروش سهام دولتی و انتشار اوراق بدهی دولتی، رشد نقدینگی در سال جاری نسبت به سال گذشته کمتر می‌شود، یک کارشناس اقتصادی معتقد است که اگر دولت از اقدامات بانک مرکزی در جهت کنترل تورم، کاهش رشد نقدینگی و انتشار اورق بدهی حمایت کند، می‌توان سال اقتصادی جاری را دور از رشد نقدینگی و تورم بالا سپری کرد.
کشف «سود» در حراج بزرگ
۱۳۹۹/۰۳/۱۷
کشف «سود» در حراج بزرگ
نخستین مرحله انتشار اوراق بدهی دولت، با فروش ۱/ ۵ هزار میلیارد تومان اوراق دولتی برگزار شد. در این حراج، ۹ بانک و ۲۲ نهاد مالی حضور داشتند و تقاضاهای خود را از طریق بازار بین بانکی و فرابورس ارائه…
کفایت نقدینگی دربازار بین‌بانکی/جزییات عملیات عملیات بازار باز
۱۳۹۹/۰۳/۱۴ / بانک مرکزی ایران / بانک مرکزی / ریاست بانک مرکزی / عملیات بازار باز
کفایت نقدینگی دربازار بین‌بانکی/جزییات عملیات عملیات بازار باز
بانک مرکزی هیچ سفارش فروش اوراق بدهی دولتی از طرف بانک‌ها دریافت نکرد.
ثبت سفارش خرید ۲۶هزار و ۵۳۰ میلیارد تومان اوراق بدهی دولت/۵۳۰۰ میلیاردتومان فروخته شد
۱۳۹۹/۰۳/۱۳ / بانک مرکزی ایران / سازمان بورس و اوراق بهادار / بدهی دولت به بانکها / بدهی مالی / اوراق قرضه
ثبت سفارش خرید ۲۶هزار و ۵۳۰ میلیارد تومان اوراق بدهی دولت/۵۳۰۰ میلیاردتومان فروخته شد
بانک مرکزی اعلام کرد برای خرید اوراق بدهی دولت در حراج امروز ۲۶ هزار و ۵۳۰ میلیارد تومان تقاضای خرید به ثبت رسید اما وزارت اقتصاد با فروش ۵۱۰۰ میلیارد تومان اوراق موافقت کرد.
خطر بازگشت کرونا با کاهش بودجه سلامت
۱۳۹۹/۰۳/۱۳
خطر بازگشت کرونا با کاهش بودجه سلامت
بهزاد رنجبر ـ‌ روزنامه‌نگار پژوهشکده پولی و بانکی با انتشار گزارشی 3سیاست اساسی برای مقابله با آثار اقتصادی کرونا را اعلام کرد و خواستار آن شد که بخش سلامت و دارو در اولویت تخصیص بسته حمایتی مالی و پولی قرار گیرد و دولت برای تأمین منابع مالی لازم برای توسعه بخش بهداشت و درمان اوراق بدهی منتشر کند. به گزارش همشهری، آثار اقتصادی کرونا اکنون یکی از دغدغه‌های ایران و همه کشورهایی است که با این ویروس درگیر هستند. از زمان شیوع این ویروس تاکنون کشورهای مختلفی تلاش کرده‌اند تا از طریق سیاست‌های پولی …
عملیات بازار باز به زبان ساده | چگونه می‌توان تورم را کاهش داد؟
۱۳۹۹/۰۳/۱۲
عملیات بازار باز به زبان ساده | چگونه می‌توان تورم را کاهش داد؟
اجرای عملیات بازار، رابطه بانک با بانک مرکزی را نظام‌مند کرده و هرگونه تغییر در سطح بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی را منوط به ارائه وثایق به بانک مرکزی خواهد کرد و بانک مرکزی متناسب با سیاست‌های پولی و اهداف تورمی خود اقدام به خرید، عدم خرید و یا فروش اوراق خواهد کرد.
۱۳۹۹/۰۳/۱۲
با تسهیلات خرید دِین،چک‌های مدت‌دار خود را امروز نقد کنید
خرید دین عبارت است از "خرید اوراق و اسناد تجاری به بهایی کمتر از مبلغ اسمی" و منظور از اوراق و اسناد تجاری آن دسته از اوراق و اسناد بهاداری هستند که مفاد آن حاکی از بدهی ناشی از معاملات تجاری باشد و منظور از مبلغ اسمی، مبلغی است که بر روی اوراق بهادار درج شده است.
شارجه چند بانک را مامور فروش یک میلیارد اوراق صُکوک کرد
۱۳۹۹/۰۳/۱۲ / شارجه / اوراق صکوک / امارات متحده عربی
شارجه چند بانک را مامور فروش یک میلیارد اوراق صُکوک کرد
سومین امیرنشین‌ امارات متحده عربی به منظور درآمدزایی یک میلیارد دلاری از بازار اوراق بدهی بین المللی، چند بانک را برای انجام معامله و فروش اوراق بدهی اسلامی موسوم صُکوک استخدام کرد.
آخرین مصوبه هیات مدیره سازمان بورس در خصوص تعیین رتبه اعتباری اوراق بدهی
۱۳۹۹/۰۳/۱۱ / ایران / درآمد / سازمان بورس و اوراق بهادار / سرمایه / تأمین مالی
آخرین مصوبه هیات مدیره سازمان بورس در خصوص تعیین رتبه اعتباری اوراق بدهی
ایلنا: بر اساس آخرین تصمیم هیات مدیره سازمان بورس، انتشار اوراق بهادار بدهی بدون ضامن با اخذ رتبه اعتباری BBB به بالا ، صرفاً توسط ناشران پذیرفته شده در بورس اوراق…
حضور صندوق‌های سرمایه‌گذاری در حراج اوراق بدهی دولتی
۱۳۹۹/۰۳/۱۱ / بانک مرکزی / بورس تهران / بازار سرمایه / فرابورس
حضور صندوق‌های سرمایه‌گذاری در حراج اوراق بدهی دولتی
صندوق‌های سرمایه‌گذاری، شرکت‌های بیمه‌ای و شرکت‌های تامین سرمایه از امروز(یکشنبه) می‌توانند همزمان با بانک‌ها، موسسات اعتباری غیربانکی در اولین مرحله از حراج اوراق بدهی دولتی توسط کارگزاری بانک مرکزی شرکت‌ کنند.
۱۳۹۹/۰۳/۱۱
بورس در هفته جاری به کدام سمت و سو می‌رود؟
یک کارشناس بازار سرمایه پیش‌بینی کرد در معاملات هفته جاری شاهد روند مثبت برای بازار خواهیم بود اما روند صعودی بازار برخلاف چند وقت گذشته چندان پرشتاب نخواهد بود.به گزارش ایرنا، امیرعلی امیرباقری ارزیابی خود از روند معاملات بورس در هفته‌ای که گذشت را این‌گونه بیان کرد: در نخستین هفته خردادماه، اصلاح معاملاتی در نمادهای بزرگ بازار ادامه پیدا کرد و کلیت بازار را تحت تاثیر خود قرار داد. این اصلاح ناشی از چند عامل بود که مهم‌ترین علت آن مربوط به آزادسازی سهام عدالت، انتخاب روش مدیریت به صورت مستقیم توسط برخی از سهام‌داران و ابهام در شیوه آزادسازی به روش مستقیم بود. برخی از عوامل مانند ابهامات موجود در زمینه آزادسازی سهام عدالت، رشد چند برابری شاخص بورس در چند وقت اخیر و سودهای چشمگیری که فعالان بازار …
اجازه مشارکت بورسی‌ها در بازار بدهی صادر شد/شرکتهای بیمه و تامین‌سرمایه‌ها هم اجازه ورود دارند
۱۳۹۹/۰۳/۱۰ / بانک مرکزی ایران / بازار بدهی دولت / اوراق بدهی
اجازه مشارکت بورسی‌ها در بازار بدهی صادر شد/شرکتهای بیمه و تامین‌سرمایه‌ها هم اجازه ورود دارند
بانک مرکزی اعلام کرد: علاوه بر بانکها، صندوق های سرمایه گذاری، شرکتهای بیمه و شرکتهای تأمین سرمایه نیز می توانند در حراج اوراق دولتی یکشنبه شرکت کنند.
۱۳۹۹/۰۳/۱۰
هدف‌گذاری، تعیین دستوری تورم نیست
رییس کل بانک مرکزی با بیان اینکه هدف‌گذاری تعیین دستوری تورم نیست، بلکه تورم ماحصل تعاملات متغیرهای کلان اقتصادی است و نمی‌توان به صورت دستوری کاهش و افزایش داد، اعلام کرد: بانک مرکزی با نظارت شدید و دقیق بر ترازنامه بانک‌ها، ناترازی بانک‌ها را کاهش داده و تامین ثبات بازار ارز را نیز ادامه خواهد داد. چندی پیش برنامه «هدف‌گذاری نرخ تورم» توسط همتی سوژه بسیاری از رسانه‌ها و کارشناسان اقتصادی شد. نبود بسترهای مناسب مانند ابزارهای نوین سیاستگذاری پولی یکی از کاستی‌هایی بود که همتی در یادداشت‌های خود به آن اشاره کرد. با وجود اینکه او معتقد است می‌توان از طریق کف و سقف دالان نرخ سود بانکی بر تورم غلبه کرد‌، کارشناسان اقتصادی انضباط مالی …
۱۳۹۹/۰۳/۱۰ / ایران / بانک مرکزی / خرید و فروش / روابط عمومی / سرقت
اخبار
کارگزاری بانک مرکزی نخستین مرحله حراج اوراق بدهی دولتی را روز سه‌شنبه ۱۳ خردادماه برگزار می‌کند.
۱۳۹۹/۰۳/۰۸
طرح 750 میلیارد یورویی برای نجات اقتصاد اروپا
اورزولا فن در لاین رئیس کمیسیون اروپا روز گذشته طرح پیشنهادی ۷۵۰ میلیارد یورویی را با هدف غلبه بر بحران اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا ارائه کرد؛ پیشنهادی که برای تصویب در پارلمان اروپا باید نظر اعضای مخالف را جلب کند.به گزارش یورونیوز، شیوع ویروس کرونا، اتحادیه اروپا را به رکود اقتصادی عمیقی فرو برده و خانم فن در لاین امیدوار است تا تصویب بودجه پیشنهادی کمیسیون اروپا بتواند اقتصادهای آسیب‌دیده‌تر این اتحادیه از جمله ایتالیا و اسپانیا را ترمیم کند.شیوع این ویروس تاکنون بیش از ۱۷۲ هزار نفر را در اروپا به کام مرگ فرستاده و اجرای سیاست قرنطینه عمومی از سوی اکثر دولت‌های اروپایی بسیاری از کسب و کارها و مشاغل را در معرض تهدید جدی قرار داده و با وجود بازگشایی تدریجی فعالیت‌های اقتصادی، رونق دوباره …
۱۳۹۹/۰۳/۰۸
معامله سکه در بانک‌ها مجاز نیست
معاون امور بانکی، بیمه و شرکت‌های دولتی وزارت اقتصاد گفت: اگر عملیات بازار باز گسترش پیدا کند، دولت می‌تواند بخشی از کسری بودجه را از طریق اوراق بدهی و اوراق مالی که به انتشار می‌رساند، تامین مالی کند.به گزارش ایلنا، عباس معمارنژاد درباره دلایل عدم انجام عملیات بازار باز اظهار کرد: از آنجا که بانک‌ها نقدینگی موردنیاز را در اختیار دارند، از عملیات بازار باز استقبال نمی‌شود.معمارنژاد ادامه داد: در حال حاضر بانک‌‌ها نیازی به پول ندارند تا برای تامین منابع و دریافت تسهیلات اوراق نزد بانک مرکزی بگذارند بنابراین عملیات بازار باز هم انجام نمی‌شود.وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش با تاکید بر اینکه هر چقدر بتوانیم عملیات بازار باز را گسترش دهیم، هم برای دولت، بانک‌ها و هم بانک مرکزی فایده بیشتری خواهد داشت، …
حراج اوراق بدهی دولتی از ۱۳ خرداد
۱۳۹۹/۰۳/۰۷ / اوراق بدهی / اوراق قرضه اسلامی / بانک مرکزی ایران
حراج اوراق بدهی دولتی از ۱۳ خرداد
کارگزاری بانک مرکزی اولین مرحله حراج اوراق بدهی را روز سه شنبه ۱۳ خردادماه برگزار می‌کند.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •