سه شنبه, ۱ مهر, ۱۳۹۹ / 22 September, 2020
اوراق سلف موازی
اصرار روحانی بر اجرای پرهزینه ترین روش جبران کسری بودجه +فیلم
۱۳۹۹/۰۶/۱۲ / مجلس شورای اسلامی / بانک مرکزی / شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا / بحران بدهی / اوپک / روحانی / کسری بودجه
اصرار روحانی بر اجرای پرهزینه ترین روش جبران کسری بودجه +فیلم
بررسی‌های کارشناسی نشان می‌دهد که متوسط هزینه سالانه انتشار (نرخ بهره سالیانه) اوراق سلف موازی نفتی 4 برابر متوسط هزینه سالانه انتشار اوراق مالی بوده است.
تامین مالی موفق ۵ هزار میلیارد ریالی پتروشیمی جم از بورس کالا
۱۳۹۹/۰۶/۰۴
تامین مالی موفق ۵ هزار میلیارد ریالی پتروشیمی جم از بورس کالا
پتروشیمی جم امروز سه شنبه ۴ شهریور ماه به منظور تامین مالی ۵ هزار میلیارد ریالی، اقدام به انتشار اوراق سلف موازی استاندارد پلی اتیلن سنگین تزریقی ۵۲۵۱۸ در بورس کالای ایران کرد که کل این اوراق با استقبال سرمایه گذاران به فروش رسید تا این تامین مالی تنها در یکساعت و با موفقیت صورت پذیرد.
مردم خاطرات خوبی از گشایش‌های اقتصادی دولت ندارند
۱۳۹۹/۰۶/۰۳ / پیش فروش نفت به مردم / دولت دوازدهم / طرح گشایش اقتصادی / محسن زنگنه
مردم خاطرات خوبی از گشایش‌های اقتصادی دولت ندارند
فارس نوشت: نیمه نخست مرداد ماه بود که حسن روحانی از طرح دولت برای مسیر جدید در اقتصاد نام برد و اسم آن را گشایش اقتصادی گذاشت. طرحی که پیش‌فروش نفت با استفاده از اوراق سلف موازی نفتی است. دولت طبق طرح اعلام شده نفت را با ارز نیمایی به فروش می‌رساند و پس از دو سال به خریداران این امکان را می‌دهد با کسب درصدی کارمزد نفت را بفروشند و معادل ریالی قیمت جهانی نفت با احتساب نرخ روز ارز دریافت کنند. این پیشنهاد دولت موافقان و مخالفان بسیاری در مجلس شورای اسلامی و همچنین از سوی کارشناسان ارشد اقتصادی داشته است.
حاجی بابایی خواستار اصلاح قرارداد اوراق سلف موازی نفت خام شد
۱۳۹۹/۰۶/۰۲ / نامه حاجی بهبایی به وزرای نفت و اقتصاد
حاجی بابایی خواستار اصلاح قرارداد اوراق سلف موازی نفت خام شد
به گزارش الف، حمیدرضا حاجی بابایی نماینده همدان در مجلس شورای اسلامی در نامه خود به بیژن زنگنه وزیر نفت و دژپسند وزیر اقتصاد تاکید کرد: با عنایت به ابهامات و مغایرتهای قرارداد مذکور با بند الف تبصره پنچ قانون بودجه سال 99، لازم است با هماهنگی دیوان محاسبات، ایرادات اصلاح و در چارچوب قوانین مربوطه و اوراق موضوع این بند از قانون عمل گردد.
۱۳۹۹/۰۶/۰۱
خرید متری خانه با ارزش افزوده
[شهروند] به زودی اوراق سلف استاندارد موازی به ‌منظور پیش‌خرید مسکن عرضه خواهد شد و انبوه‌ساز به ‌سرعت منابع مالی مورد نیاز خود را در این چارچوب تأمین خواهد کرد؛ گویی بازار پیش‌نگر مسکن آغاز به کار کرده است. مدیر مطالعات اقتصادی بورس کالا در این خصوص اعلام کرده است؛ تا یک‌ماه آینده با انتشار اوراق سلف موازی استاندارد، مسکن در بورس کالا پیش‌فروش می‌شود. به گفته جواد فلاح، بورس کالا به دنبال جلب منافع از بازار سرمایه برای تأمین مالی ساخت مسکن است و بر همین اساس به دنبال عرضه اوراق سلف موازی استاندارد هستیم. او عنوان کرده است؛ امید نامه اوراق سلف موازی استاندارد توسط شرکت سرمایه‌گذاری مسکن وابسته به بانک عامل حوزه مسکن تهیه و به بورس کالا تحویل داده …
بورس بازی با مسکن در موبایل!
۱۳۹۹/۰۶/۰۱ / محمدرضا رضایی کوچی / انبوه سازان / مجلس / وزارت راه و شهرسازی / کمیسیون عمران مجلس / اتحادیه مشاوران املاک / بورس / شاخص بورس / بورس تهران / بازار بورس
بورس بازی با مسکن در موبایل!
تا یک ماه آینده با انتشار اوراق سلف موازی استاندارد، پروژه های ساختمانی در بورس کالا پیش فروش میشود. در این‌باره امیدنامه اوراق سلف موازی استاندارد توسط شرکت سرمایه گذاری مسکن تهیه شده است.
جزئیات پیش فروش مسکن در بورس کالا
۱۳۹۹/۰۶/۰۱ / بورس کالا / پیش فروش مسکن / عرضه مسکن در بورس
جزئیات پیش فروش مسکن در بورس کالا
به گزارش تسنیم، جواد فلاح درباره اوراق سلف موازی استاندارد گفت: بورس کالا به دنبال جلب منافع از بازار سرمایه برای تأمین مالی ساخت مسکن است بر همین اساس به دنبال عرضه اوراق سلف موازی استاندارد هستیم.
مسکن در بورس کالا پیش فروش می‌شود
۱۳۹۹/۰۵/۳۰ / بورس کالا / مسکن / قیمت مسکن / بازار مسکن تهران / طرح مسکن ملی
مسکن در بورس کالا پیش فروش می‌شود
مهر به نقل از صدا و سیما نوشت: مدیر مطالعات اقتصادی بورس کالا گفت: تا یک ماه آینده با انتشار اوراق سلف موازی استاندارد، مسکن در بورس کالا پیش فروش می‌شود.
نشستی که «فروش اوراق سلف موازی نفتی» را ختم به خیر کرد
۱۳۹۹/۰۵/۳۰ / بیژن نامدار زنگنه / وزارت نفت / اوراق سلف نفتی / بانک مرکزی / نفت / بورس انرژی / کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی / شرکت ملی نفت ایران
نشستی که «فروش اوراق سلف موازی نفتی» را ختم به خیر کرد
‌تهران- ایرناپلاس- بعد از مواضع شدیدی که از سوی مجلس در ارتباط با انتشار اوراق سلف موازی استاندارد نفت اتخاذ شد، کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی به استناد تبصره ۵ قانون بودجه و با تأکید بر حذف هزینه‌های جاری، با انتشار این اوراق موافقت کرد.
برنامه ریزی برای انتشار اوراق سلف موازی مسکن در بورس کالا
۱۳۹۹/۰۵/۲۸ / جواد فلاح / اوراق سلف موازی مسکن / بورس کالا / بورس املاک و مستغلات
برنامه ریزی برای انتشار اوراق سلف موازی مسکن در بورس کالا
فلاح، مدیر مطالعات اقتصادی و سنجش ریسک بورس کالای ایران در رابطه با کارکردهای اوراق سلف موازی مسکن گفت: کارکرد این ابزار تامین مالی برای ساخت مسکن است به طوریکه شخص سازنده می تواند همانند پیش فروشی که در بازار مسکن صورت می‌گیرد از این طریق تامین مالی کند
از چاله کسری بودجه تا چاه بحران بدهی + اینفوگرافیک
۱۳۹۹/۰۵/۲۸
از چاله کسری بودجه تا چاه بحران بدهی + اینفوگرافیک
با توجه به هزینه ۴ برابری انتشار اوراق سلف موازی نفتی در مقایسه با اوراق ریالی، به نظر می‌رسد در صورت اجرایی شدن طرح دولت برای انتشار اوراق سلف موازی نفتی، به جای «گشایش اقتصادی» باید منتظر «ورشکستگی اقتصادی» باشیم.
۱۳۹۹/۰۵/۲۷
بوی ناخوش گشایش نفتی
کیمیا نجفیطرح گشایش اقتصادی دولت با وجود مخالفت‌های بسیار، خود را برای برداشتن اولین گام آماده کرده بود. آنطور که گفته می‌شد، قرار بر این بود که نخستین مرحله از فروش اوراق سلف نفتی با عرضه بیش از ۵۰۰ هزار بشکه نفت یکشنبه ۲۶ مرداد ماه در تالار بورس انرژی عرضه شود. هر چند که انتظار می‌رفت روز گذشته فروش اوراق سلف نفتی در بورس انرژی در دستور کار قرار گیرد اما شرکت بورس انرژی ایران در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که پذیره‌نویسی اوراق سلف موازی استاندارد نفتی به تاریخ دیگری موکول شده است. در اطلاعیه شرکت بورس انرژی ایران آمده است: «به اطلاع می‌رساند با عنایت به تغییر برنامه زمانبندی عرضه اولیه اوراق سلف موازی استاندارد نفت خام صادراتی در نمادهای معاملاتی «سنفت ۰۰۲» و «سنفت۰۰۳»، پذیره‌نویسی این اوراق به تاریخ …
چرا بازی تمرینی دولت برای پیش فروش نفت خام به تعویق افتاد؟
۱۳۹۹/۰۵/۲۶
چرا بازی تمرینی دولت برای پیش فروش نفت خام به تعویق افتاد؟
امروز بر خلاف وعده داده شده در خصوص آغاز عرضه اوراق سلف موازی نفتی (از روز یکشنبه ۲۶ مردادماه)، بورس انرژی در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که پذیره‌نویسی این اوراق به تاریخ دیگری موکول شده است.
پذیره‌نویسی اوراق نفتی عقب افتاد
۱۳۹۹/۰۵/۲۶
پذیره‌نویسی اوراق نفتی عقب افتاد
عرضه اوراق سلف موازی استاندارد که قرار بود امروز صورت بگیرد، به تعویق افتاد.
عرضه اوراق سلف نفتی به زمان نامشخص موکول شد
۱۳۹۹/۰۵/۲۶
عرضه اوراق سلف نفتی به زمان نامشخص موکول شد
بورس انرژی با انتشار اطلاعیه ای اعلام کرد: برنامه زمان بندی عرضه اولیه اوراق سلف موازی استاندارد نفت خام صادراتی تغییر کرد.
انگیزه دولت از طرح «گشایش اقتصادی» چیست؟
۱۳۹۹/۰۵/۲۶ / حسن روحانی / دولت دوازدهم / طرح گشایش اقتصادی
انگیزه دولت از طرح «گشایش اقتصادی» چیست؟
کسری بودجه با راهکارهای فعلی که مجوز اجرای آن در قانون بودجه ۹۹ وجود دارد قابل جبران بوده و اصولا دولت نیازی به ارائه طرح‌های پرهزینه و خطرناکی مانند انتشار اوراق سلف موازی نفتی ندارد.
آیا روحانی شروط رئیسی و قالیباف را رعایت می‌کند؟
۱۳۹۹/۰۵/۲۵ / پیش فروش نفت به مردم / حسن روحانی / طرح گشایش اقتصادی / عرضه نفت در بورس انرژی
آیا روحانی شروط رئیسی و قالیباف را رعایت می‌کند؟
علی رغم تاکید روسای قوای قضائیه و مقننه بر حذف تعهد دولت به بازخرید اوراق سلف موازی نفتی از طرح پیش فروش نفت، همچنان مشخص نیست دولت حاضر به حذف این موضوع از طرح مذکور خواهد شد یا خیر؟
اوراق سلف نفتی ارتباطی با طرح گشایش اقتصادی ندارد
۱۳۹۹/۰۵/۲۵ / گشایش اقتصادی / نفت ایران
اوراق سلف نفتی ارتباطی با طرح گشایش اقتصادی ندارد
رضا زندی، روزنامه نکار حوزه انرژی اعلام کرد: لازم است بورس انرژی دقیقا درباره فروش اوراق سلف موازی استاندارد نفتی اطلاع رسانی کند تا مردم به اشتباه آن را با طرح جدید فروش نفت اشتباه نگیرند.
۱۳۹۹/۰۵/۲۵
تناقض‌های عجیب رئیس کل بانک مرکزی
یادداشت اخیر همتی در حمایت از انتشار اوراق سلف موازی نفتی دارای تناقض های فراوانی با گزاره های متقن علمی و همچنین حرف‌های قبلی وی است و همین موضوع نگرانی ها درباره ضعف کارشناسی طرح دولت برای پیش فروش نفت را تشدید می‌کند.
۱۳۹۹/۰۵/۲۴ / اوراق سلف نفت خام / بورس انرژی
اطلاعیه بورس انرژی برای عرضه اوراق سلف موازی نفتی/حداکثر سود ۱۹ درصد است
بورس انرژی با انتشار اطلاعیه ای از آغاز عرضه اوراق سلف موازی نفتی از روز یکشنبه ۲۶ مردادماه با حداقل سود، ۱۸.۵ درصد و حداکثر سود، ۱۹ درصد خبر داد.
تناقضات اقتصادی بی‌پایان رئیس‌جمهور
۱۳۹۹/۰۵/۲۲ / بسته‌های اقتصادی دولت / حسن روحانی / دولت دوازدهم
تناقضات اقتصادی بی‌پایان رئیس‌جمهور
فارس نوشت: امروز حسن روحانی رئیس جمهور در جلسه هیئت دولت اظهارات مهم و قابل تاملی در دفاع از عملکرد دولت بخصوص دفاع از پیشنهاد دولت برای پیش فروش نفت یا همان انتشار اوراق سلف موازی نفتی داشت که در این گزارش به نقد و بررسی بخش های مختلف آن می پردازیم:
خاندوزی: طراح فروش اوراق نفتی «نهاوندیان» است
۱۳۹۹/۰۵/۲۱ / احسان خاندوزی / عرضه نفت در بورس انرژی / فروش اوراق نفتی
خاندوزی: طراح فروش اوراق نفتی «نهاوندیان» است
ایلنا نوشت: روز گذشته اعلام شد که دولت قرار است اوراق سلف موازی با پشتوانه نفت خام را عرضه کند که طبق گفته‌ها که البته هنوز هیچ مقامی آن را تایید یا تکذیب نکرده، در این طرح ۲۲۰ میلیون بشکه در فاصله یک‌ساله پیش‌فروش می‌شود دو به عبارت دیگر روزانه حدود ۶۰۰ هزار بشکه نفت از طریق بورس مورد معامله قرار می‌گیرد. اگر تمام این پیش بینی ها به اجرا برسد، دولت می‌تواند از این طریق ۱۹۰ هزار میلیارد تومان تامین مالی کند و بخشی از کسری بودجه را جبران کند.
تردیدها به گشایش اقتصادی از مسیر نفت
۱۳۹۹/۰۵/۲۱ / اقتصاد / حسن روحانی / دولت / نفت / یورو
تردیدها به گشایش اقتصادی از مسیر نفت
گمانه‌زنی‌ها درباره طرح گشایش اقتصادی حسن روحانی با انتشار این خبر که دولت قرار است اوراق سلف موازی با پشتوانه نفت خام را عرضه کند، پایان یافت.
آثار اقتصادی طرح احتمالی «گشایش اقتصادی»
۱۳۹۹/۰۵/۲۱
آثار اقتصادی طرح احتمالی «گشایش اقتصادی»
به دنبال اعلام دولت مبنی بر طرح «گشایش اقتصادی»، گمانه‌زنی‌های مختلفی از جمله آزاد شدن منابع بلوکه شده کشور، پذیرش لوایح FATF و انتشار اوراق سلف نفتی مطرح شد. با توجه به اطلاعات منتشر شده و اینکه از سیاست‌های خارجی در اقتصاد ایران به‌عنوان «گشایش اقتصادی» یاد نمی‌شود، انتشار اوراق سلف موازی نفت یا به عبارتی پیش‌فروش 200 میلیون بشکه نفت همان سیاست مدنظر دولت است. اطلاعات اولیه حاکی از آن است که دولت برپایه نرخ دلار و قیمت نفت در زمان پیش فروش، قرارداد را ارزش‌گذاری می‌کند و در زمان سررسید نیز براساس نرخ دلار و قیمت نفت در روز سررسید، ارزش‌گذاری صورت می‌گیرد. نحوه اجرای این سیاست نیز می‌تواند به شیوه‌های مختلفی باشد اما هدف اصلی در تمامی شیوه‌های احتمالی، تامین کسری بودجه دولت و در نتیجه کنترل …
تاثیر گشایش اقتصادی بر بازار ارز / آیا اوراق نفتی رقیب بازار بورس می‌شود؟
۱۳۹۹/۰۵/۲۰ / اوراق سلف موازی / بازار ارز / پیش‌بینی ارز / روحانی گشایش / گشایش اقتصادی / گشایش اقتصادی هفته آینده
تاثیر گشایش اقتصادی بر بازار ارز / آیا اوراق نفتی رقیب بازار بورس می‌شود؟
شنیده‌ها حاکی از آن است که وعده «گشایش اقتصادی» رئیس‌جمهور عرضه اوراق سلف موازی با پشتوانه نفت خام است تا هم کسری بودجه را پوشش دهد و هم بازار ارز و طلا را کنترل کند. میثم رادپور معتقد است این اوراق می‌تواند برای سرمایه‌گذار جذاب باشد و فروش آن در حجم بالا ممکن است سایر بازارها را دچار رکود کند و حتی رقیبی جدی برای بازار بورس باشد. نوشته تاثیر گشایش اقتصادی بر بازار ارز / آیا اوراق نفتی رقیب بازار بورس می‌شود؟ اولین بار در تجارت‌نیوز پدیدار شد.
تماشا کنید: تهاتر نفت - ریال / جزئیات طرح «پیش فروش نفت» به مردم
۱۳۹۹/۰۵/۲۰
تماشا کنید: تهاتر نفت - ریال / جزئیات طرح «پیش فروش نفت» به مردم
دولت قرار است اوراق سلف موازی با پشتوانه نفت خام را عرضه کند. شنیده‌های اولیه حاکی از آن است که در این طرح ۲۲۰ میلیون بشکه در فاصله یک‌ساله پیش‌فروش می‌شود؛ یعنی به‌طور میانگین روزی ۶۰۰ هزار بشکه.
جزئیات طرح شورای هماهنگی اقتصادی سران 3 قوه برای «گشایش اقتصادی»/ پیشنهاد دولت برای پیش‌فروش ۲۲۰ میلیون بشکه نفت در قالب اوراق سلف
۱۳۹۹/۰۵/۲۰
جزئیات طرح شورای هماهنگی اقتصادی سران 3 قوه برای «گشایش اقتصادی»/ پیشنهاد دولت برای پیش‌فروش ۲۲۰ میلیون بشکه نفت در قالب اوراق سلف
آنچه تحت عنوان رمزگشایی از وعده «گشایش اقتصادی» زمزمه هایش شنیده می شود، این است که از قرار معلوم دولت قصد دارد که اوراق سلف موازی با پشتوانه نفت خام را عرضه کند. شنیده‌های اولیه حاکی از آن است که در این طرح ۲۲۰ میلیون بشکه در فاصله یک‌ساله پیش‌فروش می‌شود؛ یعنی به‌طور میانگین روزی ۶۰۰ هزار بشکه.
عرضه ۲۵ هزار میلیارد ریال اوراق نفتی
۱۳۹۹/۰۵/۲۰
عرضه ۲۵ هزار میلیارد ریال اوراق نفتی
ایلنا: امروز دوشنبه ۲۰مردادماه، ۱۰هزار میلیارد ریال اوراق سلف موازی استاندارد میعانات گازی توسط شرکت توسعه نفت و گاز صبای کنگان ، در بازار مشتقه بورس انرژی ایران در…
جزئیات اولیه گشایش اقتصادی / پیش‌فروش نفت به مردم چه سازوکاری دارد؟
۱۳۹۹/۰۵/۲۰ / پیش فروش نفت / گشایش / گشایش اقتصادی / نفت
جزئیات اولیه گشایش اقتصادی / پیش‌فروش نفت به مردم چه سازوکاری دارد؟
وعده «گشایش اقتصادی» رمزگشایی شد. دولت قرار است اوراق سلف موازی با پشتوانه نفت خام را عرضه کند. شنیده‌های اولیه حاکی از آن است که در این طرح ۲۲۰ میلیون بشکه در فاصله یک‌ساله پیش‌فروش می‌شود؛ یعنی به‌طور میانگین روزی ۶۰۰ هزار بشکه. نوشته جزئیات اولیه گشایش اقتصادی / پیش‌فروش نفت به مردم چه سازوکاری دارد؟ اولین بار در تجارت‌نیوز پدیدار شد.
اعلام جزئیات گشایش اقتصادی روحانی/ پیش فروش ۲۰۰ میلیون بشکه نفت
۱۳۹۹/۰۵/۱۹
اعلام جزئیات گشایش اقتصادی روحانی/ پیش فروش ۲۰۰ میلیون بشکه نفت
اطلاعات رسیده حکایت از آن دارد که دولت در جلسه سران قوا پیشنهاد داده با استفاده از قرارداد اوراق سلف موازی اقدام به پیش فروش نفت کند. این جزئیات نشان می‌دهد دولت قصد دارد با هدف تامین نقدینگی مورد نیاز خود تا سقف ۲۰۰ میلیون بشکه نفت در بورس پیش فروش کند.
حمایت وزیر راه از عرضه املاک و تامین مالی مسکن در بورس کالا
۱۳۹۹/۰۵/۰۵ / استاندارد / بورس کالا / دین / راه و شهرسازی / مسکن
حمایت وزیر راه از عرضه املاک و تامین مالی مسکن در بورس کالا
وزیر راه و شهرسازی از بررسی ابزارهای مالی در بورس کالا برای تامین مالی در بازار مسکن خبر داد و گفت: انتشار اوراق سلف موازی استاندارد و امکان فروش متری مسکن، انتشار اوراق خرید دین مسکن، صندوق املاک و مستغلات و بازار تهاتری ملک و مصالح از ابزارهای در دست بررسی هستند.
۱۳۹۹/۰۴/۲۸
به موفقیت بورس املاک خوش‌بین نیستم
کارشناس اقتصاد مسکن معتقد است به خاطر وجود ابزارهایی چون صندوق زمین و ساختمان و اوراق سلف موازی، راه اندازی یک بورس تخصصی املاک، موضوعیت ندارد.
۱۳۹۹/۰۴/۲۶
اوراق بدهی متصل به شاخص قیمت مسکن؛ راهکاری برای شرایط تورمی
در روزهای اخیر خبرهایی مبنی بر تاسیس بورس املاک و مستغلات به منظور کاهش مخاطرات و ریسک‌های پیش روی متقاضیان مسکن در شرایط تورمی به گوش می‌رسد. طبق این طرح قرار است شرکت‌های سازنده و انبوه سازان به انتشار اوراق سلف موازی اقدام کنند. ناگفته پیداست با توجه به ماهیت ناهمگن مسکن، این طرح می‌تواند در مقام عمل با مشکلات متعددی روبه‌رو شود.
۱۳۹۹/۰۴/۱۸ / استاندارد / ایران / بورس کالا / سرمایه / کاهش هزینه
انتشار اوراق سلف موازی، میانبر تامین مالی شرکت‌ها
این کارشناس ارشد بازار سرمایه با بیان اینکه تامین مالی شرکت‌ها با انتشار اوراق سلف موازی استاندارد در بورس کالا، روشی کم هزینه‌تر و آسان‌تر به نسبت تامین مالی از شبکه بانکی است، گفت:
فولاد مبارکه از بورس کالا یکروزه ۱۰ هزار میلیارد ریال تامین مالی کرد
۱۳۹۹/۰۴/۱۵ / بازار سرمایه / صنایع فولادی / بورس کالا
فولاد مبارکه از بورس کالا یکروزه ۱۰ هزار میلیارد ریال تامین مالی کرد
مرحله دوم عرضه اولیه اوراق سلف موازی استاندارد ورق گرم نوردیده شرکت فولاد مبارکه اصفهان در معاملات دیروز بورس کالا انجام شد که با استقبال سرمایه‌گذاران، بیش از ۱۳ میلیون و ۴۹۳ هزار اوراق به ارزشی بیش از ۱۰ هزار میلیارد ریال با موفقیت به فروش رسید.
۱۳۹۹/۰۴/۰۹
بورس کالا در مسر تبدیل شدن به بزرگترین بازار کالایی منطقه
مجمع عمومی عادی سالانه و فوق العاده شرکت در بورس کالای ایران با حضور سهامداران این شرکت در مرکز همایش‫‫های بین‫المللی رازی برگزار شد که مدیرعامل بورس کالای ایران علاوه بر تشریح دستاوردهای سال ۹۸، اهم برنامه های این بورس در سال ۹۹ را تشریح کرد.سلطانی نژاد در اعلام برنامه‫های کلان سال ۹۹ بورس کالا از تمرکز ویژه این بورس بر توسعه ابزارهای مالی جدید خبر داد و گفت: بورس کالا در تلاش است تا به بزرگترین بازار کالایی متشکل منطقه و مرجع پایدار قیمت کالاها و اوراق بهادار مبتنی بر کالا که در تولید آن ها دارای مزیت هستیم، تبدیل شود.حامد سلطانی نژاد در ابتدای سخنرانی خود در مجمع عمومی به پیام هیات مدیره بورس کالا به سهامداران این شرکت اشاره کرد و گفت: بورس کالای ایران در راستای تحقق رهنمودها و منویات مقام …
چراغ سبز بورس کالا برای بکارگیری ابزارهای مالی در حوزه مسکن
۱۳۹۹/۰۴/۰۳ / بازار مسکن / بازار سرمایه / بورس کالا
چراغ سبز بورس کالا برای بکارگیری ابزارهای مالی در حوزه مسکن
مدیر مطالعات اقتصادی شرکت بورس کالا گفت: در بحث عرضه اموال مازاد دولت و زمین‌های دولتی و همچنین انتشار اوراق سلف موازی در حوزه مسکن، دستورالعمل و سامانه‌های معاملاتی برای استارت معاملات آماده است.
۱۳۹۹/۰۳/۲۱
پیش‌فروش متری مسکن، فرصتی برای خانه‌دار شدن جوانان
عضو کمیسیون اقتصادی در مجلس دهم گفت: با تاکید بر اینکه طرح پیش‌فروش متری مسکن در بورس کالای ایران فرصتی برای خانه‌دار شدن جوانان است، گفت: سرمایه‌گذاران با توجه به میزان سرمایه خود می‌توانند پس از انتشار اوراق سلف موازی مسکن در بورس کالا به اندازه سرمایه خود چند متر مسکن خریداری کنند و در موعد سررسید نیز امکان تحویل مسکن براساس متراژهای مشخص شده یا تسویه نقدی وجود خواهد داشت.محمدرضا پورابراهیمی از عملیاتی شدن طرح پیش‌فروش متری مسکن در بورس کالای ایران استقبال کرد و گفت: در شرایطی که امروز همه اقشار جامعه توانایی خرید مسکن را ندارند و نوسان شدید قیمت در این حوزه، بازاری آشفته را ایجاد کرده است، بورس کالا به عنوان مکانیزمی در راستای پیشبرد اهداف اقتصادی طرح پیش­فروش متری مسکن را ارائه کرده است …
۱۳۹۹/۰۳/۱۴ / بازار مسکن / بورس مسکن
بورس مسکن، اتکای ساخت و ساز به وام بانکی را کم می‌کند؟
انتشار اوراق سلف موازی استاندارد مسکن برای پیش فروش متری ساختمان و اوراق خرید دین مصالح ساختمانی برای تامین مالی ساخت پروژه ها در آینده نزدیک مورد بهره برداری قرار می گیرد. به بیان دیگر پروژه های مسکونی در بورس عرضه می شود و سهامداران می توانند به هر مقدار سهام پروژه ها را خریداری کنند.
تماشا کنید: خانه یک متری
۱۳۹۹/۰۳/۱۳
تماشا کنید: خانه یک متری
مدیرعامل بورس کالای ایران، گفت: در پی مذاکراتی که با وزارت راه و شهرسازی انجام شده، طرح‌هایی همچون فروش املاک و مستغلات، بازار تهاتری مصالح و املاک، طرح فروش متری مسکن و همچنین راه اندازی صندوق‌های املاک و مستغلات در بازار سرمایه در حال پیگری است که هم اکنون امکان اجرای طرح پیش فروش متری مسکن در قالب انتشار اوراق سلف موازی استاندارد در بورس کالای ایران مهیاست.
۱۳۹۹/۰۳/۱۳
سرمایه‌های سنتی در بازارهای مدرن
کیمیا نجفیاین روزها طرح پیش‌فروش مسکن از طریق بازار سرمایه سروصدای زیادی را به پا کرده است. در این طرح چارچوبی تحت عنوان اوراق سلف موازی استاندارد در بازار سرمایه پیاده‌سازی شده که سازندگان می‌توانند اقدام به انتشار اوراق کنند و خریداران نیز می‌توانند بر مبنای متراژی که خریداری کرده واحد تحویل بگیرند یا سود آن را در زمان سررسید دریافت کنند. اما آیا اجرایی شدن چنین طرح‌هایی می‌تواند ابزاری مناسب برای بهبود شرایط اقتصاد و همچنین معیشت افراد باشد یا خیر؟از گذشته تا کنون افراد برای حفظ ارزش نقدینگی خود اقدام به سرمایه‌گذاری در بازارهای مختلف اقتصادی مانند ارز، طلا، سکه و یا مسکن می‌کردند. اما رفته رفته بازارهای سنتی همانند طلا و سکه به بازار بورس که دارای ساختاری مدرن بود ورود پیدا کردند. حالا اخیرا …
کلید اتصال مسکن به بورس
۱۳۹۹/۰۳/۱۰
کلید اتصال مسکن به بورس
دومین مسیر بورسی برای تامین مالی «عرضه مسکن» قرار است براساس یک طرح جدید در بازار سرمایه ایجاد شود. در قالب این طرح، منابع مورد نیاز ساخت‌و‌ساز با انتشار نوعی اوراق و فروش آن به حداقل دو دسته متقاضی اصلی - تقاضای مصرفی خرید مسکن و سرمایه‌گذاران ملکی - برای سازنده تامین می‌شود و در ازای مشارکت خریداران اوراق در پروژه ساختمانی، متناسب با حاشیه سود حاصل از ساخت‌و‌ساز و رشد قیمت ملک، دارندگان اوراق نیز نفع می‌برند. بررسی‌ها اما نشان می‌دهد طی حدود پنج سال گذشته از «ایجاد مسیر اول اتصال مسکن به بورس»، فعالان ساختمانی در بازار مسکن تهران و سایر شهرها به چهار دلیل حاضر به ورود به این مسیر نبوده‌اند. این مسیر در قالب «صندوق زمین و ساختمان» ایجاد شد که اتفاقا در مقایسه با طرح انتشار اوراق سلف موازی استاندارد …
۱۳۹۹/۰۳/۱۰ / استاندارد / ایران / بورس کالا / پتروشیمی / مسکن
آمادگی بورس کالا برای آغاز معاملات پیش فروش متری مسکن
مدیرعامل بورس کالای ایران از آمادگی این بورس برای آغاز طرح پیش فروش متری مسکن در قالب انتشار اوراق سلف موازی استاندارد خبر داد.
۱۳۹۹/۰۳/۰۹
مرور خبر
 عبدالله بهرامی، مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های فرش دستباف از امکان فروش آنلاین فرش دستباف خبر داد. او با اشاره به بیکاری بسیاری از قالیبافان در دوران کرونا گفت: «با راه‌اندازی سامانه جامع آنلاین فرش دستباف ضمن ارایه خدمات آموزشی و بیمه‌ای و اخذ مجوز، امکان فروش آنلاین فرش دستباف و صنایع دستی نیز فراهم شده است.»  حامد سلطانی‌نژاد، مدیرعامل بورس کالای ایران از آمادگی این بورس برای آغاز طرح پیش‌فروش متری مسکن در قالب انتشار اوراق سلف موازی استاندارد خبر داد. او توضیح داد: «در پی مذاکراتی که با وزارت راه و شهرسازی انجام شده، طرح‌هایی همچون فروش املاک و مستغلات، بازار تهاتری مصالح و املاک، طرح فروش متری مسکن و همچنین راه‌اندازی صندوق‌های …
۱۳۹۹/۰۳/۰۸
اجرای طرح پیش‌فروش متری مسکن از طریق اوراق سلف موازی استاندارد
معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالای ایران از اجرایی شدن طرح پیش‌فروش متری مسکن از طریق انتشار اوراق سلف موازی استاندارد خبر داد و گفت: در جلساتی که با حضور معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار برگزار شد، مقرر شد تا این طرح در چارچوب ساختارهای بازار سرمایه و از طریق معاملات سلف موازی استاندارد در بورس کالا راه‌اندازی شود.علیرضا ناصرپور در این خصوص به «کالاخبر» گفت: طرح پیش‌فروش مسکن متری پیرو جلسه‌ای که به تازگی در محل سازمان بورس و با حضور معاون وزیر راه و شهرسازی، رئیس سازمان بورس اوراق بهادار و معاونان وی برگزار شد، مورد طرح و بررسی قرار گرفت و اعلام شد این مکانیزم می‌تواند در چارچوب ساختارهای بازار سرمایه و از طریق قراردادهای سلف موازی استاندارد راه‌اندازی …
افزایش تامین سرمایه در گردش فولاد مبارکه اصفهان از طریق بورس کالا
۱۳۹۹/۰۲/۲۹ / فرابورس / بورس کالا / بورس تهران
افزایش تامین سرمایه در گردش فولاد مبارکه اصفهان از طریق بورس کالا
عرضه اولیه مرحله اول اوراق سلف موازی استاندارد ورق گرم نوردیده فولاد مبارکه اصفهان از فردا(سه‌شنبه) در بورس کالای ایران آغاز می شود که هدف از انتشار این اوراق، تأمین سرمایه در گردش شرکت فولاد مبارکه اصفهان است.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •