شنبه, ۸ آذر, ۱۳۹۹ / 28 November, 2020
ایران و عربستان سعودی
برجام و واگرایی میان جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی
۲ روز قبل / ایالات متحده آمریکا / عربستان سعودی / برجام
برجام و واگرایی میان جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی
ایلنا: عربستان از روابط پرتنش و پرچالش ایران با غرب و به خصوص ایالات متحده به عنوان اهرمی در جهت منافع خود استفاده کرده است. در تمام این دوران عربستان یکی از منتفعین…
اعراب درک کنند ایران به دنبال پایان دادن به جنگ یمن است
۱۳۹۹/۰۸/۲۷ / ایران و عربستان سعودی / یمن / جنگ یمن / ایران و امارات
اعراب درک کنند ایران به دنبال پایان دادن به جنگ یمن است
زود است واکنش ایران را پیش بینی کنیم اما احتمالا محمد بن زاید بازیگری اصلی در هر جنگی در آینده است و نقش مشابه صدام حسین را ایفا خواهد کرد. برخلاف سیگنال هایی که ارسال می کند و می گوید کانالی برای از سرگیری ارتباط با رهبران ایرانی دارد اما این گفته او با تردید روبه رو است.
۱۳۹۹/۰۸/۰۷
چرا دولت بایدن باید به فکر تنش زدایی با ایران باشد؟
آمریکا نمی‌تواند ایران و عربستان سعودی را مجبور به سازش کند، اما این دو کشور در گذشته به صورت مسالمت آمیز با یکدیگر همزیستی داشته و حتی همکاری کرده‌اند و هر دو علاقه زیادی به یافتن راهی برای انجام مجدد آن دارند. با توجه به گزینه‌های دیگر، دولت بعدی آمریکا باید تلاش کند تا آنها را دوباره در این مسیر قرار دهد.
جبهه گیری مشترک دو رقیب مهم
۱۳۹۹/۰۸/۰۶
جبهه گیری مشترک دو رقیب مهم "ایران و عربستان" در محکومیت مکرون
دو رقیب بزرگ ایران و عربستان سعودی، که معمولاً اختلاف نظر دارند، اظهارات ضد اسلامی رئیس جمهور فرانسه را محکوم کردند.
ایران در برابر مثلث ناامنی
۱۳۹۹/۰۷/۲۷ / پایان تحریم تسلیحاتی ایران / ایران و امریکا / ایران و اسرائیل / ایران و عربستان سعودی / شکست امریکا
ایران در برابر مثلث ناامنی
غلامعلی خوشرو در یادداشتی می نویسد: این طنز تلخ تاریخ است مثلثی که منطقه را به آتش کشیده در سازمان ملل دوره افتاده و به بهانه ناامنی در منطقه به دنبال تحریم تسلیحاتی ایران است. حال آنکه ایران نه تنها به کشوری تجاوز نکرده بلکه به پشتیبانی عربستان و کمک امریکا توسط صدام مورد تجاوز قرار گرفت که درنتیجه صدها هزار کشته و زخمی و اسیر و آواره بر جای گذاشت ولی با ایستادگی در برابر تجاوز نگذاشت تمامیت ارضی کشور خدشه‌دار شود. پس هدف واقعی تحریم‌ها و فشارها شکستن نیروی ایستادگی مردم و سست و فرسوده کردن توان دفاعی کشور است.
از جنگ یمن تا شکاف در شورای همکاری، همه به نفع ایران است
۱۳۹۹/۰۷/۲۱ / یمن / جنگ یمن / عربستان سعودی / یمن و عربستان / ایران و عربستان سعودی / محمد بن سلمان / قطر / قطر و عربستان سعودی / شکاف در شورای همکاری خلیج فارس
از جنگ یمن تا شکاف در شورای همکاری، همه به نفع ایران است
جنگ یمن، به جای آنکه طبق وعده محمد بن سلمان، یک طوفان تند و قاطع باشد، به باتلاقی تبدیل شده که دارد برای سعودی ها به بهای سرنوشت شان تمام می شود. این جنگ، به جای آنکه شبه نظامیان زیدی طرفدار ایران را از صنعا و دیگر شهرها براند، ایران را از پایگاهی در دریای سرخ و باب المندب برخوردار کرد در حالی که ایران، برای این دستاوردها، هزینه اندکی پرداخته است.
جنگ سرد جدیدی در راه است
۱۳۹۹/۰۷/۱۷ / ایران و اسرائیل / روابط ایران و کشورهای عربی / ایران و امارات متحده عربی / ایران و عربستان سعودی / جنگ سرد در خاورمیانه / عادی سازی روابط با اسرائیل / روسیه / چین / اروپا / ایالات متحده امریکا
جنگ سرد جدیدی در راه است
جنگ سرد جدیدی در راه است و توافق های عادی سازی اخیر زمینه را برای تثبیت این جنگ سرد میان دو محور فراهم می‌کند. یکی از این محورها محور عربی – اسرائیلی علیه ایران است که از حمایت آمریکا برخوردار است و دومی محور ایران –ترکیه – فلسطین است که مورد مورد حمایت روسیه و چین قرار دارد. اتحادیه اروپا خود را در تنگنایی میان این دو پیدا خواهد کرد.
ایران و عربستان، پیش به سوی یک رابطه متفاوت
۱۳۹۹/۰۶/۲۱ / ایران و عربستان سعودی / ایران و امریکا / ایران و امریکا و عربستان / امریکا و عربستان سعودی / خاورمیانه / ساختار امنیت منطقه ای
ایران و عربستان، پیش به سوی یک رابطه متفاوت
پرهام پوررمضان در یادداشتی برای دیپلماسی ایرانی می نویسد: در این شرایط حساس منطقه بهتر است که نخبگان سعودی به درک صحیحی از مواضع جمهوری اسلامی ایران در منطقه برسند و سیاست های جمهوری اسلامی ایران در منطقه را در راستای امنیتی نکردن منطقه بدانند. 
۱۳۹۹/۰۶/۱۸
توصیه و پیام ایران به ترکیه و امارات
سخنگوی وزارت خارجه اعلام کرد: سفر وزیر خارجه سوئیس به تهران در چارچوب روابط دو کشور است و ارتباطی با روابط ایران و آمریکا ندارد.به گزارش ایسنا، سعید خطیب‌زاده در نشست مطبوعاتی خود با رسانه‌های داخلی و خارجی در پاسخ به سوالی در ارتباط با سفر وزیر خارجه سوئیس به تهران و این‌که با توجه به این‌که سوئیس حافظ منافع آمریکا در ایران است این سفر ارتباطی به روابط ایران و آمریکا دارد؟ تصریح کرد: سفر وزیر خارجه سوئیس به تهران در چارچوب روابط دو کشور و در چارچوب نقشه راهی است که در جریان سفر روسای جمهور دو کشور به ایران و سوئیس تهیه شد.خطیب‌زاده با بیان این‌که این سفر قرار بود زودتر از اینها انجام شود ولی به دلیل شیوع ویروس کرونا با تاخیر مواجه شد، اظهار کرد: ما روابط کمی و کیفی عمیقی با سوئیس داریم و یکی …
عدم‌النفع سنگین یک تصمیم‌ شتابزده دیگر از زنگنه
۱۳۹۹/۰۶/۰۷ / میدان گازی فرزاد
عدم‌النفع سنگین یک تصمیم‌ شتابزده دیگر از زنگنه
به گزارش  فارس، میادین گازی فرزاد «الف و ب» در زمره بزرگ‌ترین میادین گازی مشترک کشور پس از پارس جنوبی هستند که در اطراف جزیره فارسی و در محل مرز دریایی ایران و عربستان سعودی قرار دارند. با توجه به پتانسیل بسیار بالای این میادین و حجم ذخایر درجای آنها، اکتشاف و بهره‌برداری از میادین مزبور در سال‌های اخیر مورد توجه دو کشور ایران و عربستان واقع شده است.
چرا صهیونیسم جای خالی ما را می گیرد؟!
۱۳۹۹/۰۶/۰۴ / ایران و اسرائیل / ایران و امارات متحده عربی / ایران و عربستان سعودی / اسرائیل و امارات متحده عربی / روابط دیپلماتیک اسرائیل و امارات
چرا صهیونیسم جای خالی ما را می گیرد؟!
فاطمه سیاحی در یادداشتی برای دیپلماسی ایرانی می نویسد: جای بسی تأسف است که ما از اشتراکات دینی – فرهنگی و سود همکاری‌های اقتصادی با همسایگان آنقدر چشم‌پوشی کردیم تا بالاخره یهودیان جای خالی متحد را برایشان پر کردند.
ایران امارات را مسئول تیرگی روابطش با عربستان می داند
۱۳۹۹/۰۶/۰۲ / سلسله یادداشت های جدید سرکیس نعوم / امارات متحده عربی / یمن / ایران و امارات / ایران و عربستان سعودی / لیبی / ژنرال خلیفه حفتر
ایران امارات را مسئول تیرگی روابطش با عربستان می داند
مشکلات عربستان با ایران روشن است، همه می دانند چیست. اما درباره امارات متحده عربی، و به طور خاص ولیعهد آن، شیخ محمد بن زاید، او را مسئول تنش روابط عربستان با ایران و تلاش برای تیره تر کردن روابط می دانند.
ایران منتظر پایان دوران ریاست جمهوری ترامپ
۱۳۹۹/۰۵/۳۱ / ایران و امریکا / ایران و اسرائیل / ایران و عربستان سعودی / حزب الله لبنان / حزب الله و اسرائیل
ایران منتظر پایان دوران ریاست جمهوری ترامپ
ایرانی ها فرش فروشند و مهارت زیادی در چانه زدن دارند. آنها به خوبی می دانند که چگونه از خود شکیبایی نشان دهند و بیشترین سود را ببرند. اکنون برای ایران زمان مناسبی برای درگیری با اسرائیل نیست چون هر گونه درگیری، دو پی آمد مهم خواهد داشت: درگیری با هر یک از متحدان آمریکا، بایدن را در صورت پیروزی در انتخابات از بازگشت به توافق هسته ای منصرف خواهد کرد. پی آمد بعدی، درگیری بین ایران و متحدان آمریکا ممکن است، آمریکایی ها را به حمایت از ترامپ تشویق کند.
۱۳۹۹/۰۵/۱۳ / ایران و عربستان / عمران خان / وساطت عمران خان
عمران خان: بدترین سناریو برای منطقه بروز درگیری بین ایران و عربستان سعودی است
به گزارش فارس، «عمران خان» نخست‌وزیر پاکستان در یک گفت‌و‌گوی تلویزیونی ادعا کرد که اسلام آباد تمامی تلاش خود را برای ممانعت از بروز درگیری مستقیم میان ایران و عربستان به کار گرفته و موفق نیز شده است.
میانجیگری مصطفی کاظمی: تکمیل تلاش‌های عمران خان و عادل عبدالمهدی
۱۳۹۹/۰۵/۰۴ / مصطفی الکاظمی / سفر مصطفی الکاظمی به ایران / ایران و عراق / ایران و امریکا / ایران و عربستان سعودی
میانجیگری مصطفی کاظمی: تکمیل تلاش‌های عمران خان و عادل عبدالمهدی
میثم غفارنژاد در یادداشتی برای دیپلماسی ایرانی می نویسد: الکاظمی درصدد است تا بتواند از نفوذ و قدرت دو کشور در روند بازسازی و منافع اقتصادی – سیاسی عراق بهره بگیرد و امنیت ملی عراق را تثبیت کند. کاری که بعد از پاک سازی داعش نه دولت حیدر العبادی توانست آن را اجرائی کند و نه دولت عبدالمهدی. لذا، استراتژی الکاظمی نیز کسب حمایت عملیاتی و تثبیت گفتمان خود در سپهر سیاسی عراق است.
چشم‌انداز 20میلیارد دلاری ایران وعراق
۱۳۹۹/۰۵/۰۱
چشم‌انداز 20میلیارد دلاری ایران وعراق
الکاظمی: عراق برای گذر از چالش‌های اقتصادی به جمهوری اسلامی ایران کمک می‌کند مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق در نخستین سفر خارجی رسمی خود دیروز وارد تهران شد، او قرار بود قبل از حضور در تهران به عربستان سعودی برود که به‌دلیل بستری شدن پادشاه عربستان در بیمارستان این سفر به‌تعویق افتاد. پیش از سفر نخست‌وزیر عراق به تهران گمانه‌زنی‌هایی درباره وساطت مقام عراقی بین ایران و عربستان سعودی و احتمالا بین ایران و آمریکا مطرح شده بود که دیروز عامر الفایز، عضو کمیسیون روابط خارجی پارلمان عراق در گفت‌وگو …
ناگفته‌های سفیر سابق ایران در عراق از روابط تهران و بغداد، دیپلماسی سردار سلیمانی و احتمال مذاکره با سعودی‌ها
۱۳۹۹/۰۴/۱۱
ناگفته‌های سفیر سابق ایران در عراق از روابط تهران و بغداد، دیپلماسی سردار سلیمانی و احتمال مذاکره با سعودی‌ها
حسن دانایی‌فر سفیر سابق جمهوری اسلامی ایران در عراق در گفت و گویی در خصوص وضعیت کنونی و آینده روابط تهران و بغداد، نقش ایران در بازسازی سوریه، احتمال مذاکره میان ایران و عربستان سعودی و ویژگی های دیپلماسی سپهبد شهید سلیمانی صحبت کرد.
۱۳۹۹/۰۴/۰۴
وزیر خارجه عراق: در اولین سفرهای خارجی به تهران و ریاض می‌روم
فارس/ وزیر خارجه عراق روز سه‌شنبه اعلام کرد که نخستین مقصدهای سفر خارجی وی ایران و عربستان سعودی خواهد بود.
عراق|سفر قریب‌الوقوع الکاظمی به آمریکا، ایران و عربستان
۱۳۹۹/۰۳/۳۱ / اخبار "آمریکا" / اخبار "عربستان سعودی" / اخبار ایران (بین‌الملل) / اخبار "عراق" / مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق
عراق|سفر قریب‌الوقوع الکاظمی به آمریکا، ایران و عربستان
مسئولان عراقی اعلام کردند، نخست‌وزیر عراق در نخستین سفر دوره‌ای خود، ماه آینده به چند کشور از جمله آمریکا، ایران و عربستان سعودی خواهد رفت.
آقای گوترش درباره تحریم های ایران و جنگ یمن هم گزارش دهید
۱۳۹۹/۰۳/۲۵ / سازمان ملل متحد / آنتونیو گوترس / ایران / یمن / ایران و یمن / ایران و عربستان سعودی
آقای گوترش درباره تحریم های ایران و جنگ یمن هم گزارش دهید
سعید محمدی در یادداشتی برای دیپلماسی ایرانی می نویسد: دبیرخانه سازمان ملل در شرایطی مبادرت به انتشار چنین گزارشی کرده که آمریکا در راستای فشار حداکثری و تشدید تروریسم اقتصادی علیه تهران، سناریوی ادامه تحریم تسلیحاتی را بر خلاف قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل، فعال کرده است. در واقع آمریکا برای توجیه اقدام غیرقانونی خود به ادله هایی هر چند مخدوش نیازمند است و حملات  ۱۴ سپتامبر ۲۰۱۹ علیه تأسیسات تولید نفت آرامکو سعودی در بقیق و خریص در شرق عربستان سعودی که جنبش انصارالله یمن مسئولیت انجام آن را به عهده گرفت، به عنوان ابزار علیه ایران به کار گرفته است. البته ایران پیش از این هرگونه دخالت درآن حملات را رد کرده است.
انجمن پزشکان ترکیه: کرونا‌ویروس در ترکیه، ریشه‎‌هایی از ایران و عربستان دارد
۱۳۹۹/۰۲/۲۹
انجمن پزشکان ترکیه: کرونا‌ویروس در ترکیه، ریشه‎‌هایی از ایران و عربستان دارد
گزارش انجمن پزشکی ترکیه با بررسی ریشه‌های ژنتیکی کروناویروس در این کشور، ریشه های آن را از ایران و عربستان سعودی عنوان می‌کند.
ایران فوبیای عربستان
۱۳۹۹/۰۲/۲۹ / ایران و عربستان سعودی / عربستان سعودی / عربستان و قطر / عربستان و ترکیه / عربستان و امارات / شکاف میان عربستان و امارات / سیاست خارجی عربستان
ایران فوبیای عربستان
مصطفی مطهری در یادداشتی برای دیپلماسی ایرانی می نویسد: از نظر ریاض، تهران یک دشمن بالقوه و بالفعل است؛ در واقع ریاض، تهران را یک تهدید ماندگار تلقی می کند که در وقت مقتضی می تواند ضربات و آسیب های خود را وارد کند. این بینش ایران فوبیای سعودی موجب شده تا در روابط منطقه ای و فرامنطقه ای اش با دیگر کشورها، ایران را یک تهدید منطقه ای و جهانی معرفی کند. پروژه ایران هراسی و شیعه ستیزی ریاض از همین بینش نشأت می گیرد. در واقع نحوه مواجهه ریاض با موضوع تهدید خواندن تهران برای خود موجب شده تا در بیان علت عمده مرزبندی ها و ائتلاف سازی ها، از تقابل با متغیرهای برهم زننده ثبات و راهکارهای مقابله با آنها که عمدتاً انگشت اتهام را به طرف تهران نشانه می گیرد، سخن بگوید.
۱۳۹۹/۰۲/۲۷
درخواست بن سلمان از الکاظمی برای میانجی‌گری با ایران
میدل ایست آی به نقل از ‫منابع آگاه‫ مدعی شد ولیعهد سعودی از نخست‌وزیر عراق خواسته است میان ریاض و ایران میانجی‫گری را آغاز کند.به گزارش ایسنا، پایگاه خبری میدل ایست آی به نقل از منابعی که آنها را آگاه خوانده و نامشان را فاش نکرده، مدعی شد که اولین تماس تلفنی که مصطفی الکاظمی نخست‎وزیر جدید عراق پس از انتخاب شدندش دریافت کرد از محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی بوده است و بن سلمان از الکاظمی خواسته است میانجی‌گری میان ایران و عربستان سعودی را آغاز کند.میدل ایست آی در ادامه نوشت: اگرچه بن سلمان الکاظمی را از هر کاندیدای دیگری به خودد نزدیک‌تر خواهد دانست، از سرگیری مذاکرات میان واشنگتن و تهران نیز از نظر راهبردی خبر خوبی برای عربستان سعودی نیست.این پایگاه خبری همچنین مطرح کرد که عربستان سعودی …
بن سلمان از نخست‌وزیر عراق برای رابطه با ایران درخواست میانجیگری کرد
۱۳۹۹/۰۲/۲۶
بن سلمان از نخست‌وزیر عراق برای رابطه با ایران درخواست میانجیگری کرد
بن سلمان از مصطفی الکاظمی نخست‎وزیر جدید عراق خواسته است میانجی‌گری میان ایران و عربستان سعودی را آغاز کند.
ضعف ایران و عربستان موجب یکه تازی روسیه در بازار نفت است/ آمریکا از تضعیف اوپک استقبال می‌کند
۱۳۹۸/۱۲/۱۹
ضعف ایران و عربستان موجب یکه تازی روسیه در بازار نفت است/ آمریکا از تضعیف اوپک استقبال می‌کند
روسیه در غیبت دیگر رقبای بین المللی، در حال گسترش هژمونی خود بر منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا است و به آرامی در حال تسلط و گاه تک روی در عرصه انرژی است؛ به گونه‌ای که برنامه اوپک برای کاهش بیشتر تولید نفت به منظور مقابله با تاثیر شیوع ویروس کرونا بر بازار با مخالفت روسیه که حاضر نشد از این پیشنهاد حمایت کند، به نتیجه نرسید. همین ناکامی در دستیابی به توافق میان اوپک، روسیه و سایر تولیدکنندگان غیراوپک که به گروه اوپک پلاس معروف هستند، موجب شد قیمت نفت، دچار ریزش شدیدی شود. در همین رابطه مهدی مطهرنیا آینده پژوه و استاد دانشگاه در گفتگو با دیدارنیوز نقش روسیه را در منطقه خاورمیانه به طور کلی منبعث از سیاست‌های موقتی و استفاده از ضعفی می‌داند که بر کشورهایی، چون ایران و عربستان سعودی حاکم شده است. …
تهران- ریاض، نیازمند جدال دیپلماتیک نه نظامی
۱۳۹۸/۱۲/۱۰ / ایران و عربستان سعودی / عربستان سعودی / روابط ایران و عربستان / تهران و ریاض / اختلافات تهران و ریاض / حمله به سفارت عربستان
تهران- ریاض، نیازمند جدال دیپلماتیک نه نظامی
زینب اسماعیلی در یادداشتی می نویسد: در مورد مشکوک‌بودن آتش‌سوزی، تمایل عربستان به این اتفاق، تهییج احساسات مردمی و سابقه ماجرا از فاجعه منا تا حادثه ناخوشایند فرودگاه جده، شنیده و خوانده‌اید، اما این غیرقابل کتمان است که بهانه نهایی را خودسرهای ایرانی دست حکومت عربستان دادند.اما چهار سال گذشته و هنوز راه‌حلی برای بازگشودن این گره پیدا نشده.
۱۳۹۸-۱۱-۰۳
دیپلماسی تریبونی؛ تمایل به مذاکره میان ایران و عربستان مجدد از تریبون‌های رسانه‌ای اعلام شده اما چقدر تغییر رابطه میان این دوکشور امکان پذیر است؟
«جنگ سرد» در خاورمیانه، این کلیدواژه در زبان تحلیلگران و بر صفحه وب سایت‌های اندیشکده‌های غربی بارها و بارها در سال‌های اخیر تکرار شده و خطابش رابطه ایران و عربستان سعودی است. دو قدرت منطقه‌ای که اگر چه به لحاظ جغرافیایی قرابت دارند شکاف میان سیاست‌شان در سطح جهانی زبانزد شده است.
۱۳۹۸/۱۰/۱۱ / ایران و عربستان سعودی / مناقشه ایران و عربستان سعودی / یمن / حوثی های یمن / یمن و عربستان / محمد بن سلمان / دونالد ترامپ
محمد بن سلمان ترامپ را به مبارزه نمی‌طلبد
تحلیلگران می‌گویند عامل چرخش عربستان از رویارویی به گفت وگو، درک این حقیقت جدی است که دیگر نمی‌توان روی سیاست چندین‌ دهه‌ای آمریکا در خاورمیانه ...
۱۳۹۸/۱۰/۰۸ / ایران و عربستان سعودی / نشست کوآلالامپور / ترکیه / مالزی / عربستان سعودی / پاکستان / ایران و مالزی / پاکستان و مالزی / ترکیه و عربستان / عمران خان
عمران خان با شکست دیپلماتیک در کوالالامپور آبروی اسلام آباد را برد
جدای از توضیخاتی که دفتر وزارت امور خارجه در مورد این تصمیم داده، اظهارات رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه را در این مورد که ...
۱۳۹۸/۱۰/۰۱
جنگی که هرگز نباید به وقوع بپیوندد / گزارش «نشنال اینترست» از ویژگی‌های جنگ احتمالی ایران و اسرائیل
در هفته‌های اخیر نگرانی‌ها در مورد احتمال بروز درگیری نظامی بین ایران و اسرائیل به فراموشی سپرده شده بود. در عوض، عملیات نظامی ترکیه علیه کرد‌های سوریه و مجادله بین ایران و عربستان سعودی بیشتر مورد توجه قرار گرفته اند.
۱۳۹۸/۰۹/۲۳
عمران خان برای میانجی‌گری میان تهران و ریاض به عربستان می‌رود
نخست ‌وزیر پاکستان قرار است روز شنبه در راستای تلاش‌های خود برای میانجی‌گری بین ایران و عربستان سعودی عازم ریاض گردد.
۱۳۹۸/۰۹/۱۶ / پاکستان / ایران / عربستان سعودی
تلاشهای اسلام آباد برای کاهش تنش میان ایران و عربستان ادامه دارد
وزارت خارجه پاکستان از تداوم تلاشهای این کشور برای کاهش تنش میان ایران و عربستان سعودی خبر داد.
۱۳۹۸/۰۹/۱۳ / ایران و عربستان سعودی / روابط ایران و عربستان / رقابت منطقه ای تهران و ریاض / تهران و ریاض / تنش های منطقه ای
واقعیات تعارضی میان ریاض و تهران
مصطفی مطهری در یادداشتی برای دیپلماسی ایرانی می‌نویسد: نظام های سیاسی حاکم در ایران و عربستان سعودی به عنوان نمونه های واقعی از عملکردهای باوری – ارزشی، در کش و قوس های رقابت فرسایشی، متغیرهای تنش زایی مبتنی بر تهدید را علیه یکدیگر برجسته کرده و به تهدید متقابل (آشکار و پنهان) با هم روی آورده اند. به عبارت جامع تر اینکه چرخش های رفتاری از سوی آنها و کشاندن عرصه رقابت به تهدید در تناوب زمانی که جزیی از روند تقابلی میان دو طرف است و اساساً با متر و معیار رقابت قابل رصد کردن و تعریف کردن است ماحصل برخوردهای ارزشی و هویتی میان ساختارهای سیاسی سامان یافته در تهران و ریاض است.
۱۳۹۸/۰۹/۰۴ / ایران و امریکا / دونالد ترامپ / خلیج فارس / کاهش تعهدات هسته ای ایران / کاهش تعهدات ایران در برجام / ایران و عربستان سعودی
هنگامی که شما خواب بودید، تهران تنش‌ها را در خلیج فارس افزایش داد
روشن است که ایران برای فرستادن سیگنال‌های قوی، اقدامات خود را مورد بازسنجی قرار داده اما هیچ ‌چیزی تاکنون نتوانسته است کاخ سفید را تکان دهد و ترامپ همچنان در برابر فشارها برای پاسخ نظامی ایستادگی می‌کند. پرسش این است که با توجه به گام هسته‌ای اخیر ایران آیا تهران دوباره یورشی خواهد داشت و اگر پاسخ مثبت است هدف یورش کجا بوده و پاسخ به آن چه خواهد بود؟
۱۳۹۸/۰۹/۰۳
طرح صلح هرمز ترازوی وزن کردن نیت عربستان است
رابطه ایران و عربستان سعودی همچنان در جزر و مد است. گاه حادثه‌ای این رابطه را تا چند قدمی جنگ برده و گاه زمزمه‌هایی شنیده شده مبنی بر آنکه دو طرف در مسیر کاهش تنش قرار گرفته‌اند. ایران و عربستان سعودی جدا از رقابت تاریخی که با هم در این منطقه داشتند در چند سال اخیر فاز جدیدی از تنش در رابطه را تجربه کرده‌اند که بخش عمده این تنش نتیجه پرونده‌هایی غیر از رابطه دو‌جانبه تهران و ریاض بوده است.
۱۳۹۸/۰۸/۳۰
برنی سندرز: ایران و عربستان باید مذاکره کنند/ عربستان یک دیکتاتوری بی‌رحم است
یکی از نامزدهای حزب دموکرات برای انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا گفته در صورت پیروزی در انتخابات ایران و عربستان سعودی را پای میز مذاکره خواهد آورد.
۱۳۹۸/۰۸/۳۰
برنی سندرز: عربستان یک دیکتاتوری بی‌رحم است/ ریاض و تهران باید مذاکره کنند
یکی از نامزدهای حزب دموکرات برای انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا گفته در صورت پیروزی در انتخابات ایران و عربستان سعودی را پای میز مذاکره خواهد آورد.
۱۳۹۸/۰۸/۳۰
تحریم‌ها ابزاری کثیف در سیاست است/ هنوز فرصت استفاده از دیپلماسی وجود دارد/ مذاکرات ایران و عربستان سعودی امیدوارکننده‌ترین مسیر برای کاهش تنش است
استاد علوم سیاسی و روابط بین‌الملل تحریم‌ها را بسیار ناعادلانه دانست و گفت: معتقدم که مذاکرات مستقیم بین ایران و عربستان سعودی امیدوارکننده‌ترین مسیر برای کاهش تنش است. اگر ایران و عربستان سعودی بتوانند کانال گفت‌وگوی صریح را باز کنند، این به نوبه خود می‌تواند فرصتی برای گفت‌وگو میان ایالات متحده و ایران را ایجاد کند.
۱۳۹۸/۰۸/۱۴ / ایران و امریکا / حمله به آرامکو / ایران و عربستان سعودی / خروج امریکا از خاورمیانه / امریکا و اعراب
حمله به آرامکو و معادلاتی که به هم ریخت​​​​​​​
با توجه به حملات اخیر در منطقه، مانند حمله به تاسیسات نفتی عربستان سعودی، کشورهای حاشیه خلیج‌فارس نیاز به تقویت سیستم‌های دفاعی خود دارند. اثرگذاری این حملات، رهبران این کشورها را متقاعد کرده است که در مورد نیاز‌های دفاعی منطقه محتاط‌تر باشند، به خصوص با توجه به رویکرد ترامپ که برای اعراب اصلاً اطمینان‌بخش نیست.
۱۳۹۸/۰۸/۰۲
آماده گفت‌و‌گوی دو‌جانبه یا چند‌جانبه با عربستان هستیم
سیدعباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه در گفت‌وگو با آناتولی درباره آخرین وضعیت کمیته قانون اساسی سوریه گفت: بر اساس اعلام «گیر پترسون»، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور سوریه، اولین نشست کمیته قانون اساسی این کشور 30 اکتبر در ژنو برگزار می‌شود.وی با بیان اینکه ایران از تشکیل این کمیته حمایت می‌کند، اظهار کرد: امیدواریم تحولات منطقه آثار سلبی روی این موضوع نگذارد و مقدمه‌ای برای اقدامات اساسی در روند سیاسی برای حل بحران سوریه باشد.موسوی در پاسخ به این سوال که ایران چه نقشی در تحولات اخیر سوریه و ترکیه ایفا می‌کند، تصریح کرد: ایران‌ کشوری موثر در روند آستانه و ضامن آتش‌بس در سوریه بوده است و نقش مثبتی در کاهش تنش دارد. از دولت دوست و همسایه ترکیه خواستیم خویشتن‌داری کند و راه ‌حل نظامی …
۱۳۹۸/۰۷/۳۰ / ایران و عربستان سعودی / اسرائیل / جمهوری اسلامی ایران / ایران و اسرائیل / حمله به آرامکو / ایالات متحده امریکا / دونالد ترامپ
بعد از حملات آرامکو، اعراب دنبال تلفن رهبران ایران بودند و اسرائیل ترسید
توماس فریدمن در یادداشتی می نویسد: در چهاردهم سپتامبر، بیست پهپاد و موشک کروز ایران، چنان در ارتفاع پایینی پرواز کردند و تا به آنجا رادارگریز بودند که نه پرتاب و نه عبورشان توسط رادارهای آمریکایی و سعودی، ردیابی نشدند. اینکه بگوییم حوثی ها این کار را کردند، مثل این می ماند که بگوییم کار بابا نوئل بود! برخی راهبردگران اسرائیلی می گویند که این یورشِ تکان دهنده، همان "پیرل هاربر" خاورمیانه بود. شاید این بزرگنمایی باشد، شاید هم نه. هر کس در ایران، این ایده به ذهنش رسید که باید این ضربه جسورانه را وارد کرد، واقعا دستمریزاد دارد. بهتر از این امکان نداشت.
۱۳۹۸/۰۷/۳۰
رای الیوم نوشت: ایران و عربستان سعودی روی خط مذاکره
این روزها منطقه خاورمیانه شاهد تحولات سریعی است و دامنه این تحولات پس از حمله به ارامکو و تصمیم ترکیه برای انجام عملیات نظامی در سوریه و به دنبال تنشی که این تصمیم ایجاد کرد، گسترش یافته است.
۱۳۹۸/۰۷/۲۸
 سیدحسن نصرالله نقش تعیین کننده در حفظ و برهم زدن توازن در لبنان دارد
صلح و جنگ تماما بستگی به این دارد که ترکیب جمعیتی چندگانه چگونه با هم تعامل و یا تعارض کنند. از طرف دیگر در لبنان به دلیل همین ترکیب جمعیتی، نژادی و مذهبی، قدرت‌های خارجی، دخالت دارند. این قدرت‌های خارجی عمدتا عبارتند از اسراییل، ایران و عربستان سعودی و تا زمانی که سوریه قدرت داشت آن کشور نیز در لبنان نفوذ داشت. وقتی در تظاهرات همه را فاسد می‌خوانند و بر فساد نصرالله هم تاکید می‌کنند و از طرفی وزرای جناح سمیر جعجع از کابینه استعفا می‌دهند، نشان می‌دهد که این بار، اسرائیل می‌تواند پشت پرده اعتراضات باشد.
۱۳۹۸/۰۷/۲۸
روایت روزنامه کویتی از فضای مثبت میان ایران و عربستان
روزنامه کویتی القبس در گزارشی از تحولات اخیر در روابط میان جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی نوشت که با توجه به اظهار تمایل دو طرف در حال حاضر فضای مثبتی میان دو طرف ایجاد شده است .
۱۳۹۸/۰۷/۲۴
عامل حمله به نفتکش ایرانی چه هدفی را دنبال می کرد؟
«عبدالباری عطوان» تحلیلگر برجسته عرب معتقد است حمله به نفت‌کش ایرانی پیش از ورود عمران خان نخست وزیر پاکستان به تهران که به درخواست عربستان انجام شد، بسیار مشکوک بوده و نشان می‌دهد که عامل حمله از کاهش تنش میان ایران و عربستان سعودی می‌ترسد.
۱۳۹۸/۰۷/۲۳
استقبال سازمان ملل از میانجی‌گری پاکستان بین تهران و ریاض
سخنگوی دبیر کل سازمان ملل متحد روز سه‌شنبه از تلاش‌های نخست‌وزیر پاکستان برای میانجی‌گری میان ایران و عربستان سعودی استقبال کرد.
۱۳۹۸/۰۷/۲۳ / پاکستان / عمران خان / عربستان سعودی / محمد بن سلمان / شاه محمود قریشی / ایران / میانجیگری
سفر عمران خان به تهران و ریاض تیتر اول رسانه‌های پاکستان
اسلام آباد - ایرنا - سفر «عمران خان»، نخست وزیر پاکستان به ایران و عربستان سعودی با هدف ترویج صلح و ثبات در منطقه، عنوان مهم رسانه های پاکستان شده است و بسیاری از آنها با انتشار مطالبی در این باره موضوع، مذاکرات را نه تنها برای تهران و ریاض، بلکه برای دیگر کشورها از جمله پاکستان و افغانستان نیز مثبت ارزیابی می کنند.
۱۳۹۸/۰۷/۲۱
آیا پاکستان می تواند میانجی گری کند؟
علیرغم همه اخبار ضد و نقیض اما همه اذعان دارند آقای عمران خان نخست وزیر پاکستان برای میانجیگری میان ایران و عربستان سعودی به تهران آمده.
۱۳۹۸/۰۷/۲۱ / ایالات متحده آمریکا / فروش تسلیحات / آرامکو / ایران / حمله پهپادهای یمنی به تأسیسات نفتی آرامکو عربستان
گام‌های تهران- ریاض در مسیر تنش‌زدایی
تهران- ایرنا- تنش‌های گذشته ایران و عربستان، در روزهای اخیر جای خود را به سیگنال‌های مثبت برای تعامل و مذاکره داده است؛ نشانه‌هایی که در کلام و بیان مقامات جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی آشکارا به چشم می‌خورد.
۱۳۹۸/۰۷/۲۰ / ایران و عربستان سعودی / ایالات متحده امریکا / ایران و امریکا / حمله به آرامکو / خاورمیانه / جنگ های خاورمیانه / جنگ نیابتی
جنگ های ناخواسته: چرا خاورمیانه بیش از همیشه ملتهب است؟
اگر چه تنش زدایی در خاورمیانه به تنهایی از عهده آمریکا بر نمی آید اما حداقل کاری که واشنگتن می تواند انجام دهد این است که بدون رها کردن متحدان و شرکای منطقه ای خود از دادن چک سفید به آنها یا کمک به آنها برای اقدامات جنگجویانه پرهیز کند. این یعنی پایان بخشیدن به حمایت از جنگ یمن و سوق دادن متحدان به سوی آتش بس؛ این یعنی پایان دادن به اقدامات ویرانگر علیه اقتصاد ایران، بازگشت به توافق هسته ای و سپس گفت وگو پیرامون توافقی جامع تر؛ این یعنی توقف کارزار تنبیهی علیه فلسطینی ها و بررسی راه های تازه برای پایان دادن به اشغالگری اسرائیل؛ این یعنی توقف فشار به بغداد برای انتخاب ماندن در کنار تهران یا واشنگتن، این یعنی تشویق ایران و عربستان سعودی برای ایجاد اعتمادسازی.
۱۳۹۸/۰۷/۲۰ / ایران و عربستان سعودی / حسن روحانی / محمد بن سلمان / طرح صلح هرمز
فرصت ریاض و تهران برای آشتی
شاید فرمولی که حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در سازمان ملل برای تشکیل ائتلافی میان کشورهای منطقه برای تضمین امنیت جمعی مطرح کرد یکی از گزینه های ممکن باشد یا حداقل اصلی باشد که با استفاده از آن ایجاد دیدگاهی مشترک و رعایت منافع جمعی آغاز شود.
۱۳۹۸/۰۷/۲۰ / عمران خان / پرسش از خبر / ایران / میانجیگری / عربستان
آیا ابتکار عمل «خان» در تهران و ریاض موفق خواهد شد ؟
اسلام آباد - ایرنا - هنگامی که عمران خان ۱۳ ماه پیش به عنوان نخست وزیر پاکستان انتخاب شد، عهد کرد که برای پیشبرد مسائل منطقه ای نقش مهمی را ایفا کند و اکنون که پس از تحولات اخیر در خلیج فارس، قصد سفر به جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی را دارد این سؤال پیش می آید که آیا ابتکار عمل دیپلماتیک وی موفق خواهد شد یا خیر.
۱۳۹۸/۰۷/۲۰ / کردهای سوریه / عربستان سعودی / ایران
وزیر کشور سابق لبنان: توافق ایران و عربستان ضامن ثبات منطقه است
بیروت- ایرنا- وزیر کشور سابق لبنان با اشاره به جنگ عربستان علیه یمن و تنش و ناآرامی در منطقه گفت: توافق بین ایران و عربستان سعودی در خصوص مسایل منطقه موجب برقراری ثبات در سراسر منطقه خواهد شد.
۱۳۹۸/۰۷/۱۷ / جنگ با ایران / محمد بن سلمان / ایران و امریکا / ایران و عربستان سعودی / امریکا و عربستان سعودی
هر گونه حمله‌ای به ایران از مدیترانه تا هندوکش را درگیر جنگ می‌کند
اگر ایالات متحده، عربستان سعودی و اسرائیل – حتی به صورت محدود – به ایران حمله کنند، ایران به سرعت تلافی خواهد کرد و این کار از جبهه های بسیاری انجام خواهد شد. چنین سناریویی به این معنا است که تمام منطقه – از دریای مدیترانه تا کوه های هندوکش- درگیر جنگ خواهند شد.
۱۳۹۸/۰۷/۱۵
اپک امیدوار است که روسیه بتواند اختلافات بین ایران و عربستان را برطرف کند
دبیرکل اپک: اوپک امیدوار است که روسیه و به ویژه شخصاً رئیس جمهور، ولادیمیر پوتین بتوانند برای حل و فصل اختلافات ایران و عربستان سعودی برای تثبیت بازار نفت کمک کنند.
۱۳۹۸/۰۷/۱۳
در درگیری بعدی بین ایران و عربستان سعودی چه اتفاقی رخ خواهد داد؟/ نگاه تحلیلی نشریه هیل به روابط ایران- عربستان- آمریکا
شفقنا- گفته می‌شود حمله به تاسیسات نفتی عربستان سعودی در منطقه خلیج فارس تغییرات عمده‌ای را موجب شده و بسیاری از مناسبات منطقه را دچار تغییر کرده است. به گزارش سرویس ترجمه شفقنا از هیل، نشریه نزدیک به کنگره آمریکا؛ این حمله باعث شده که عربستان سعودی نیاز به بازنگری در مورد روابطش با آمریکا و حتی جمهوری اسلامی ایران […]
۱۳۹۸/۰۷/۱۲
تهران و ریاض؛ آیا آشتی در مسیر سوریه ممکن است؟
روسیه از ایران و عربستان سعودی می خواهد که از خاک سوریه به عنوان زمینه ای برای رویارویی استفاده نکنند. این درخواست تجدیدنظر روز پنجشنبه در جلسه علنی گفتگوی والدای در سوچی توسط ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه ابراز شد.
۱۳۹۸/۰۷/۱۰ / ایران و امریکا / ایران و عربستان سعودی / حمله به آرامکو / جنگ یمن / امارات متحده عربی / عربستان سعودی / دونالد ترامپ / محمد بن سلمان
ترامپ به ایران چیزی را داد که خوابش را هم نمی دید
یورش های ایران به شکل دیگری که چه بسا تهران هرگز تصورش را هم نمی کرد به موفقیت رسید. عدم واکنش آمریکا در تلافی این یورش ها، موجب شد که شکاف کُشنده ای میان آمریکا و شورای همکاری خلیج فارس به وجود آید. هرچند این تحول، بخشی از یک فرایند بزرگتر و دیرپاترِ زائل شدن اعتماد اعراب سنی به رابطه با آمریکا بود، رخدادهای تازه، تاثیر بسیار بزرگی بر آن گذاشت و این فرایند را به شکل کارسازی تسریع کرد و شاید بتوان گفت که به نقطه جوش رساند. عرب ها دریافتند که نمی توانند برای حفاظت از خود به آمریکا تکیه کنند. هنگامی که این اطمینان که بنیان مناسبات کشورهای عربی با آمریکا بود، فروریخت، آنها دریافتند که باید خودشان فکری به حال امنیت خودشان بکنند.
۱۳۹۸/۰۷/۰۹ / ایران و عربستان سعودی / ائتلاف عربستان سعودی / عربستان سعودی / یمن / الحوثی ها
ریاض بازنده تمامی بازی ها در برابر ایران است
صلاح الدین خدیو در یادداشتی برای دیپلماسی ایرانی می نویسد: کمتر از دو سال قبل ولید جنبلاط، رهبر دروزی های لبنان، از بن سلمان خواست، قبل از انجام اصلاحات داخلی به فکر خروج از باتلاق یمن باشد. جنبلاط افزود، یمن افغانستان عربهاست و کسی در آن عاقبت به خیر نشده است.
۱۳۹۸/۰۷/۰۷
سخنگوی پوتین: ایران و عربستان از روسیه درخواست میانجی‌گری نکرده‌اند
سخنگوی رئیس جمهوری روسیه اعلام کرد: ایران و عربستان سعودی از روسیه درخواستی برای میانجی‌گری (برای حل اختلافات خود) نکرده‌اند.
۱۳۹۸/۰۷/۰۵ / ایران و عربستان سعودی / ایران و امارات / امارات و عربستان سعودی / ایالات متحده امریکا / ایران و امریکا / امریکا و عربستان سعودی / روسیه
دیپلماسی در جهان مثلثی است نه صفر و صدی
محمد حسین ادیب در یادداشتی می‌نویسد: تفکر بنجل سیاسی حاکم بر فضای تلگرام که به شدت صفر و یکی است، بر اساس این گونه تحلیل از سیاست، دست به پیش بینی نرخ ارز می زند و وقتی پیش بینی صفر و یکی از سیاست غلط از آب درآمد، واکنش های هیجانی در نرخ ارز نشان می دهد.
۱۳۹۸/۰۷/۰۳ / یمن / الحوثی ها / جنگ یمن / ایران و عربستان سعودی / عربستان و یمن
دگرگونی موازنه قدرت در یمن
عربستان سعودی به رغم افزایش چشمگیر هزینه های دفاعی برای شکست حوثی ها و حفاظت از خود در برابر آنها به سختی تلاش می کند و به نظر می رسد در یمن شکست خورده است. اما ریاض به جای پذیرش شکست اهداف نظامی خود، در حال طول دادن جنگ یمن است.
۱۳۹۸/۰۷/۰۳ / ایران و امریکا / ایران و عربستان سعودی / جنگ با ایران / امریکا و عربستان سعودی / دونالد ترامپ
دلایل واقعی عدم حمله ترامپ به ایران
تهران وقتی می بیند که ایالات متحده دشمن تمام عیار ایران است و بقایش را به خطر انداخته، به تهاجم و خشونت های بین المللی روی می آورد. این دلسردی و یاس ویرانگرتر از یورش های اخیر خواهد بود. اگرچه دولت ترامپ تمایلی به آشتی و مصالحه با یک مظنون به تهاجم را ندارد اما احتمالا گزینه دیگری هم نخواهد داشت.
۱۳۹۸/۰۷/۰۳
هدف عبدالمهدی از سفر به ریاض
منابع مطلع اعلام کرده‌اند که سفر نخست‌وزیر عراق به ریاض، با هدف انجام میانجیگری میان ایران و عربستان سعودی انجام می‌شود.
۱۳۹۸/۰۷/۰۱ / ایران و عربستان سعودی / ایران و امریکا / روزنامه العرب / تحریم های یکجانبه / تحریم ایران / الحوثی ها / یمن / حمله به آرامکو
طرح صلح حوثی ها و ادعاهای ناروای رسانه های معاند
این که روزنامه العرب میان این طرح صلح طلبانه که از روی حسن نیت در برابر بمباران های ظالمانه عربستان سعودی مطرح شده ارتباطی با تحریم های ظالمانه امریکا برقرار می کند، بسیار تعجب آور است. تحریم های اعمال شده علیه ایران که اتفاقا کشورهایی نظیر عربستان سعودی و امارات متحده عربی از آن حمایت می کردند و حتی مسیر به دولت ترامپ برای اعمال آنها نشان می دادند، کاملا غیرقانونی، خلاف موازین بین المللی و کاملا مغایر با قطعنامه های سازمان ملل است. ترامپ به طور خودسرانه و کاملا یکجانبه از یک توافق بین المللی همه جانبه که امضای شش قدرت جهانی را پای خود داشت خارج شد. این که این اتفاق را به تحولات یمن ربط داده و یک طرح کاملا مبتنی بر حسن نیت را بهانه قرار دهیم به دور از انصاف و واقعیت های جاری است. 
۱۳۹۸/۰۶/۳۱ / ایران و عربستان سعودی / ایران و امریکا / اعمال فشار حداکثری علیه ایران / عربستان و امریکا / کمبود عرضه نفت در بازارهای جهانی / دونالد ترامپ
حمله به تاسیسات نفتی عربستان و زبانه کشیدن شعله های تنش در منطقه
ز زمان شروع راهبرد "فشار حداکثری" از سوی دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده امریکا علیه ایران، بسیاری از تحلیلگران و دیپلمات ها نسبت به پاسخ غیرمستقیم تهران از طریق گروه های شبه نظامی منطقه ای هشدار داده اند. آنها می گویند این تاکتیکی است که به تهران قابلیت انکار باورپذیر را می دهد و مزیت دور نگه داشتن آتش تنش ها از مرزهای جمهوری اسلامی را دارد.
۱۳۹۸/۰۶/۲۹
فشار حداکثری، ریسک حداکثری: نگاه گاردین به رابطه ایران و عربستان سعودی: آمریکا مقصر افزایش تنش‌ها در منطقه است
شفقنا- گفته می‌شود حملات حوثی‌ها به تاسیسات نفتی عربستان سعودی در زمینه‌های گوناگونی اوضاع سیاسی منطقه را تحت تاثیر قرار داده است. شرایطی که باعث شده تحلیل رخدادهای آتی برای اغلب کارشناسان چندان هم ساده نباشد. به گزارش سرویس ترجمه شفقنا از گاردین؛ در شرایطی که دولت آمریکا آشکارا جمهوری اسلامی ایران را در رخدادهای منطقه مقصر می‌داند، اما بسیاری […]
۱۳۹۸/۰۶/۲۶
کرملین: از اتهام‌زنی عجولانه درباره حمله به تاسیسات نفتی عربستان حمایت نمی‌کنیم
کاخ کرملین هرگونه دریافت درخواست رسمی برای میانجیگری بین ایران و عربستان سعودی را رد کرده و گفت که از هیچ گونه اتهام زنی یا جمع بندی عجولانه درباره اینکه چه کسی مسئول این حمله است، حمایت نخواهیم کرد.
۱۳۹۸/۰۵/۱۳ / ایران و عربستان سعودی / ایران و امارات / حج / خاورمیانه / کشورهای عربی حاشیه خلیج / کشورهای عربی
تغییر رویکرد کشورهای عربی نسبت به ایران بعد از سقوط پهپاد امریکایی
چندین منبع آگاه به دیپلماسی ایرانی گفتند که کشورهای عربی حوزه خلیج فارس از دونالد ترامپ و دولت او تصور جورج بوش پسر را داشتند و در سر رویای رویارویی امریکایی ها با ایران را می پروراندند و فکر می کردند نهایت رویارویی ایران و امریکا جنگ خواهد بود و فقط باید منتظر جرقه ای بود تا این جنگ آغاز شود. سرنگونی پهپاد امریکایی این جرقه را زد اما جنگی نشد. اتفاقی که تعجب کشورهای عربی را برانگیخت.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •