دوشنبه, ۷ بهمن, ۱۳۹۸ / 27 January, 2020
بازارهای ارزی
دولت آبادی:طرح جدید بانکداری کمک به بانک مرکزی است/پرداخت ریال به دولت بدون فروش ارز ممنوع می‌شود
تسنیم / ۱ ساعت قبل / اقتصادی
دولت آبادی:طرح جدید بانکداری کمک به بانک مرکزی است/پرداخت ریال به دولت بدون فروش ارز ممنوع می‌شود
مدیر گروه بازارهای مالی مرکز پژوهش‌های مجلس یکی از نقاط مثبت طرح بانکداری مجلس را نحوه معاملات ارزی دولت با بانک مرکزی دانست و گفت: در طرح جدید، بانک مرکزی تا زمانی که ارز دولت را نفروشد الزامی برای پرداخت ریال به دولت ندارد.
تابناک / ۱۳۹۸/۱۰/۲۹ / اقتصادی
کانال‌شکنی دلار در برابر یورو
در معاملات بازارهای ارزی جهانی، همچنین هر دلار با ۰.۱ درصد افزایش به ۱۱۰.۱۵۴۹ ین رسید. در برابر همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای ۱.۴۵۴۶ دلار مبادله شد. هم‌چنین نرخ برابری دلار معادل ۶.۸۹۰۴ یوان چین اعلام شد.
پرداخت ارزی سهل و مطمئن پی پال با خدمات ارزی بیست پیمنت
زومیت / ۱۳۹۸/۱۰/۲۵ / فناوری
پرداخت ارزی سهل و مطمئن پی پال با خدمات ارزی بیست پیمنت
جهانی‌شدن تجارت و افزایش رقابت داخلی مشاغل را ترغیب کرده برای رشد به بازارهای بین‌المللی مراجعه کنند. بیست پیمنت قصد دارد درباره‌ی نوعی روش پرداخت ارزی، یعنی پرداخت پی پال و روش‌های خرید از آمازون مطالب مختصر و مفیدی برای افزایش اطلاعات و آگاهی خوانندگان محترم ارائه کند.
دنیای اقتصاد / ۱۳۹۸/۱۰/۲۵ / اقتصادی
حذف چین از لیست آلایشگران ارزی
وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد، با بررسی وضعیت بازار ارز چین، نام این کشور را از دستکاری‌کنندگان تعمدی ارزی حذف کرد. پس از آن بود که ارزش یوآن در برابر دلار تقویت شد و نرخ برابری دلار به یوآن را از نزدیکی مرز روانی 7 دور کرد. اما بازارهای سهام چینی در مسیر نزولی گام برداشته و حدود 3/ 0 درصد تضعیف شدند. در نتیجه این اقدام یوآن داخلی در برابر دلار آمریکا 1/ 0 درصد تقویت شد؛ اما یوآن آف‌شور که محدوده معاملاتی ندارد 1/ 0 درصد مقابل دلار تضعیف شد که نشانگر تلاش دولت چین برای دور شدن نرخ برابری از مرز 7 است. یوآن در بازار داخلی تنها مجاز به حرکت در بازه 2 درصدی است.
سیاست تشویقی یا تنبیهی؟
دنیای اقتصاد / ۱۳۹۸/۱۰/۲۴ / اقتصادی
سیاست تشویقی یا تنبیهی؟
امروزه مساله ارزآوری، توسعه صادرات و گسترش بازارهای هدف برای کشورهای جهان از اهمیت بسیاری برخوردار است تا جایی که در سال‌های اخیر سایه تحریم‌ها بر فضای اقتصادی کشور، به‌ویژه در حوزه صادرات نفت، اتکا به این درآمد را برای دولت با ریسک بالایی مواجه ساخته است. به همین منظور در این سال‌ها تمرکز دولت بر مالیات و درآمدهای ارزی حاصل از صادرات غیرنفتی بیش از گذشته به چشم می‌خورد، اما این امر توجیه مناسبی برای وارد آوردن فشار مضاعف بر صادرکنندگان نیست. در میان چالش‌های صادراتی، دولت جهت تامین ارز مورد نیاز کشور و پوشش بحران‌های ارزی ناشی از وضع تحریم‌های آمریکا، اصلی‌ترین فشار را بر توان صادرکنندگان گذاشته است.
دنیای اقتصاد / ۱۳۹۸/۱۰/۲۴ / اقتصادی
بدرقه ارزی جنگ تجاری
قیمت هر اونس طلا در بازارهای جهانی اولین روز هفته را با کاهش ارزش آغاز کرد و با حدود 5/ 0 درصد کاهش نسبت به روز قبل از خود به قیمت 1554 دلار رسید. بالاترین قیمتی که تا میانه روز طلا توانست به آن دست یابد، قیمت 1560 دلاری بود.
دیدگاه‌های متضاد در بازار دلار
دنیای اقتصاد / ۱۳۹۸/۱۰/۰۹ / اقتصادی
دیدگاه‌های متضاد در بازار دلار
در دومین روز کاری هفته، سکه تمام بهار آزادی به زیر کانال 4 میلیون و 600 هزار تومانی بازگشت و دلار نیز از نقطه مقاومتی 13 هزار و 200 تومانی عقب‌نشینی کرد. روز یکشنبه، شاخص ارزی 20 تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای 13 هزار و 190 تومان رسید. سکه نیز در واکنش به افت دلار در روزی که بازارهای جهانی تعطیل بودند، 15 هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای 4 میلیون و 595 هزار تومان رسید. این در حالی بود که فلز گرانبهای داخلی دو روز متوالی در کانال 4 میلیون و 600 هزار تومانی نوسان کرده بود. در مورد دلار نیز بازار تنها یک روز قیمت‌های بالای 13 هزار و 200 تومان را پذیرفت.
توانایی صادرات بیش از یک میلیارد دلار به بازارهای منطقه‌ای
ایلنا / ۱۳۹۸/۱۰/۰۵ / اقتصادی
توانایی صادرات بیش از یک میلیارد دلار به بازارهای منطقه‌ای
دبیرسندیکای لوله و پروفیل فولادی گفت: صادرات کالاهای غیرنفتی با رویکرد پرهیز از خام فروشی و در راستای ایجاد بیشترین ارزش افزوده ممکن، از مهمترین استراتژی‌های توسعه صنعتی، مناسب‌ترین ابزارهای کسب درآمد ارزی و همچنین عامل برتری اقتصادی در تمامی کشورها به شمار می‌رود. در این راستا بهره‌مندی از تولید محصولات رقابتی در بازارهای هدف و نیز وجود زیرساخت‌های مورد نیاز، سبب استمرار توسعه و حضور در این بازارها و نهایتا کسب سهم بیشتری از بازار هدف خواهد بود.
  جنگ  درآمد  دلار  سرمایه  منطقه ای
ارزش پوند انگلیس به پایین‌ترین حد خود در ۳ هفته گذشته رسید
انتخاب / ۱۳۹۸/۱۰/۰۲ / ...
ارزش پوند انگلیس به پایین‌ترین حد خود در ۳ هفته گذشته رسید
ارزش پوند انگلیس در برابر دلار آمریکا روز دوشنبه به دلیل موضع تند نخست وزیر انگلیس نسبت به آینده توافق تجاری کشورش با اتحادیه اروپا در بازارهای مبادلات ارزی کاهش یافت.
دلار در بازارهای جهانی عقب نشست
تابناک / ۱۳۹۸/۰۹/۲۵ / اقتصادی
دلار در بازارهای جهانی عقب نشست
در معاملات بازارهای ارزی جهانی، همچنین هر دلار به ۱۰۹.۳۷۷۹ ین رسید. در برابر همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای ۱.۴۵۴۵ دلار مبادله شد. هم‌چنین نرخ برابری دلار معادل ۶.۹۸۷۱ یوان چین اعلام شد.
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۰۹/۲۴ / ...
توافق آمریکا و چین برای پایان جنگ تجاری
تارنمای یی‌سی‌چین متنی را که دو کشور چین و آمریکا برای پایان جنگ تجاری در مرحله اولیه مورد توافق قرار داده‌اند منتشر کرد.بر اساس گزارش روز گذشته این رسانه چینی، دو کشور در این توافقنامه چندین فصل را مورد توافق قرار داده‌اند که شامل حفاظت از حق مالکیت معنوی، انتقال فناوری و تولیدات کشاورزی، خدمات مالی و بانکی و شفافیت نرخ ارزی است.این سند شامل موضوعاتی درباره توسعه تجارت، ارزیابی‌های دو کشور از منازعات تجاری و اقتصادی و توقف برخی از تعرفه‌های آتی از سوی آمریکا و همچنین کاهش تعرفه‌های قبلی آمریکا بر روی کالاهای چینی است.دو طرف در سند این توافق آورده‌اند که به عنوان دو کشور مهم در عرصه اقتصادی و تجاری جهان با این موافقت‌نامه جان تازه‌ای به اقتصاد کشورهایشان و همچنین جهان بخشیده‌اند و باعث بهبود …
بازار متشکل ارزی منتظر فرمان سیاست‌گذاران
روزنامه تعادل / ۱۳۹۸-۰۹-۱۹ / اقتصادی
بازار متشکل ارزی منتظر فرمان سیاست‌گذاران
روز دوشنبه 18 آذر 98 در بازارهای جهانی نرخ اونس طلا 1463 دلار قیمت‌گذاری شد و دلار در بازار آزاد نیز 13 هزار و 730 تومان نرخ‌گذاری شد. قیمت خرید دلار در صرافی‌های مجاز بانکی نسبت به روز یکشنبه با افزایش ۶۰۰ تومانی همراه و قیمت خرید آن ۱۳ هزار و ۲۰۰ تومان اعلام شد.
5 نارسایی صندوق ثروت ایران
دنیای اقتصاد / ۱۳۹۸/۰۹/۱۰ / اقتصادی
5 نارسایی صندوق ثروت ایران
صندوق‌های ثروت ملی به‌عنوان یکی از ابزارهای ذخیره‌سازی ارزی در سالیان گذشته مورد توجه بسیاری از کشورها قرار گرفته، به‌طوری که تاکنون مدل‌های مختلفی از این نوع صندوق‌ها با اهداف متنوع راه‌اندازی شده است. صندوق‌های مزبور به‌دلیل اثرگذاری بالای خود در بازارهای مالی و اقتصاد جهانی از جایگاه ویژه‌ای برخوردار شده‌اند؛ آمارهای ارائه‌شده نشان می‌دهد که درحال‌حاضر مجموع دارایی‌ 81 صندوق از بزرگ‌ترین صندوق‌های ثروت حاکمیتی به بیش از 8هزار میلیارد دلار می‌رسد، آماری که بر اهمیت نقش و کارکرد صندوق‌های ملی صحه می‌گذارد.
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۰۹/۰۶ / ...
صادرات مهم‌ترین پیشران اقتصاد کشور است
معاون اول رئیس‌جمهوری صادرات را مهم‌ترین پیشران اقتصاد کشور دانست و گفت: صادرات به حق یکی از مهم‌ترین پیشران‌های اقتصادی است و توسعه صادرات غیرنفتی با رونق بخش‌های مختلف تولید و اشتغالزایی در کشور همراه خواهد بود.به گزارش ایرنا، اسحاق جهانگیری روز دوشنبه در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی که به ریاست وی برگزار شد، از کشورهای همسایه به عنوان مهم‌ترین بازار صادرات غیرنفتی کشور نام برد و گفت: بازار واردات سالانه کشورهای همسایه با ارزش بیش از هزار و صد میلیارد دلار در سال، ظرفیت بزرگی برای توسعه صادرات کشور محسوب می‌شود.وی بر ضرورت توسعه صادرات غیرنفتی به عنوان یکی از مهم‌ترین پیشران‌های اقتصادی، تاکید و تصریح کرد: صادرات به حق یکی از مهم‌ترین پیشران‌های اقتصادی است زیرا توسعه صادرات غیرنفتی با …
دلار سر جای خود ماند
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۰۹/۰۴ / اقتصادی
دلار سر جای خود ماند
ایسنا نوشت: نبود خبر خاصی از جنگ تجاری و برگزیت باعث برقراری آرامش نسبی در بازارهای ارزی شد.
  دلار  ارز  بازار طلا و ارز  ارز تک نرخی
دنیای اقتصاد / ۱۳۹۸/۰۹/۰۴ / اقتصادی
رمز جذابیت اوراق بدهی
فرابورس ایران معاملات روز یکشنبه را درحالی پشت‌سر گذاشت که قیمت اوراق بدهی عموما از سوی تقاضاکنندگان تحت حمایت قرار گرفت. در پی برتری معنادار و موثر خریداران در تقاضای اوراق بدهی، سطح عمومی قیمت در این بازار برای چهارمین روز متوالی نرخ‌های سود را زیر فشار گذاشت. اثرات افزایش متوالی قیمت اوراق را می‌توان درحرکت متوسط نرخ سود موثر در این بازار رصد کرد که از مرز 20 درصد عقب‌نشینی کرد و طی چهار افت پیاپی در پایان معاملات روز گذشته به رقم 6/ 19 درصد تنزل یافت. در نقطه مقابل، در بازارهای اول و دوم فرابورس شاخص کل با وجود توازن نسبی معاملات، افتی معادل 8 واحد را به ثبات رساند و به سطح 3946 واحد بازگشت. تقابل رشد تقاضا در بازار بدهی و تداوم تردید معامله‌گران سهام فرابورسی را باید با رصد متغیرهای محیطی …
روسیه به دلارزدایی ادامه می‌دهد
ارانیکو / ۱۳۹۸/۰۸/۲۹ / اقتصادی
روسیه به دلارزدایی ادامه می‌دهد
با وجود افزایش ارزش دلار در بازارهای جهانی، تمایل روسیه به کاهش حجم دلار از ذخایر ارزی خود افزایش داشته است.
استمرار رکود در مسکن
دنیای اقتصاد / ۱۳۹۸/۰۸/۲۶ / اقتصادی
استمرار رکود در مسکن
بازار مسکن ایران همواره دارای نوسانات قیمتی و معاملاتی است و این سیکل‌ها به‌دلیل ویژگی‌های بازار مسکن در بازه زمانی طولانی‌تری از بازارهای دیگر به تعادل می‌رسند، بنابراین بعد از هر شوک قیمتی بازار مسکن، مدت زمانی طول می‌کشد تا بازار به تعادل خود برسد. بعد از رکود طولانی‌مدت بازار مسکن که از تابستان 92 تا پاییز 96 طول کشید، بازار مسکن تهران وارد دوره رونق معاملاتی همراه با افزایش قیمت شد و شوک‌های ارزی ابتدای سال 97 نیز باعث شد افزایش قیمت شدیدتر باشد که این افزایش تا ابتدای تابستان 98 ادامه یافت.
ارز تک نرخی در شرایط تورم بالا، امکان‌پذیر نیست
روزنامه اعتماد / ۱۳۹۸/۰۸/۲۲ / اقتصادی
ارز تک نرخی در شرایط تورم بالا، امکان‌پذیر نیست
علی رئوفی، کارشناس بازار مالی و ارز معتقد است سیاست‌های سهمیه‌بندی از هر نوعی می‌تواند نتایج یکسانی داشته باشد و آن ایجاد بازارهای سیاه است. به نظر او در ایران به دلیل ضعف قوانین و نبود نهادهای نظارتی قوی و اتخاذ سیاست‌های حمایتی برای کاهش مشکلات نشأت گرفته از شوک‌های اقتصادی، زمینه‌های رانت و فساد گسترده ایجاد می‌شود. این کارشناس ارزی تعیین قیمت ارز را بیشتر تحت تاثیر عرضه‌کنندگان عمده می‌داند.
نامه نیوز / ۱۳۹۸/۰۸/۰۱ / اقتصادی
شبکه فرانسوی: آرامش به بازار ارزی ایران بازگشته است
شبکه تلویزیونی یورونیوز روز چهارشنبه در گزارشی اعلام کرد، بعد از عبور اقتصاد ایران از طوفان ارزهای معتبر جهانی، اکنون آرامش به بازارهای ارزی این کشور بازگشته است.
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۰۷/۳۰ / ...
باید با رونق صادرات کمبودهای ارزی کشور را جبران کنیم
معاون اول رئیس‏جمهوری با تاکید بر اینکه رونق صادرات می‏تواند کمبودهای ارزی را جبران کند، گفت: در شرایط کنونی که درآمدهای ارزی کشور به دلیل تحریم‏های نفتی کاهش یافته است باید از این فرصت بهره جسته و با تقویت بخش صادرات غیر‏نفتی، ارز مورد‏نیاز کشور را تامین کنیم.به گزارش روز دوشنبه پایگاه اطلاع‏رسانی معاون اول رئیس‏جمهوری، اسحاق جهانگیری در جلسه شورای عالی مناطق آزاد تجاری صنعتی و ویژه اقتصادی با اشاره به اهمیت موضوع صادرات افزود: همه دستگاه‌ها و نهادهای کشورکه در حوزه صادرات مسئولیت دارند باید ضمن حمایت از تجار و صادر‏کنندگان کشور، زمینه افزایش صادرات غیر‏نفتی را بیش‏از‏پیش فراهم کنند.معاون اول رئیس‏جمهوری با بیان اینکه صادر‏کنندگان در نوک پیکان جنگ اقتصادی علیه کشورمان هستند، ‌تصریح کرد: با وجود …
تداوم پیکار دلار و یوآن تا 2045
دنیای اقتصاد / ۱۳۹۸/۰۷/۳۰ / اقتصادی
تداوم پیکار دلار و یوآن تا 2045
رشد اقتصادی چین به پایین‌ترین مقدار خود ظرف سه دهه گذشته رسیده است. کاهشی که از نظر تحلیلگران ناشی از تنش‌های جنگ تجاری با آمریکا و کاهش سرمایه‌گذاری در این کشور است. با این‌وجود سیاست‌گذاران چینی در حال طراحی بسته‌های محرکی هستند که بتواند پیشروی بازارهای چین در دنیا را تضمین کند. پیشروی که سبب شده است یوآن چین در کنار یورو اتحادیه اروپا طی یک روند افزایشی سهم خود را از ذخایر ارزی جهان افزایش دهد. با اینکه پیش‌بینی‌ها حاکی از ادامه سیطره دلار حداقل تا 25 سال آینده است، اما در همین بازه سهم یوآن و یورو به‌طور پیوسته افزایش خواهد یافت.
رونق صادرات کمبودهای ارزی را جبران می‌کند/ کشورهای همسایه اصلی‌ترین بازارهای محصولات صادراتی کشور
ایلنا / ۱۳۹۸/۰۷/۲۹ / سیاسی
رونق صادرات کمبودهای ارزی را جبران می‌کند/ کشورهای همسایه اصلی‌ترین بازارهای محصولات صادراتی کشور
جلسه شورای‌عالی مناطق آزاد تجاری صنعتی و ویژه اقتصادی عصر امروز به ریاست معاون‌اول رییس‌جمهور برگزار شد.
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۰۷/۲۹ / ...
حجم اقتصاد ایران نیازمند این همه بانک و موسسه مالی نیست
اندازه ساختار مالی کشور باید متناسب با چرخه تولیدی کشور باشد و به همین دلیل باید رشد افقی سیستم بانکی متوقف شده و حجم اقتصاد ایران نیازمند این همه بانک و موسسه مالی و اعتباری نیست.به گزارش ایلنا، غلامحسین شافعی افزود: در اقتصادهای بانک ‏محور، بانک‌ها قلب تپنده برنامه‌های توسعه‌ای هستند و کشورهایی که اهمیت این موضوع را درک کرده‌اند، توانستند به توسعه و پیشرفت دست یابند. علاوه بر موضوع نظارت که باید در فعالیت بانک‌ها اعمال شود، باید اندازه بخش مالی و بخش واقعی اقتصاد متناسب باشد که در غیر این صورت موجب فربه شدن بخش‌های نامولد، رشد ناهنجاری‌های اقتصادی، بهم‏ریختگی توزیع امکانات و گسترش رانت و فساد خواهد شد. در حالی که ماده ۹۸ برنامه سوم توسعه اجازه تاسیس بانک‌های غیردولتی را با هدف افزایش شرایط …
هفته سرخ بازارهای داخلی
دنیای اقتصاد / ۱۳۹۸/۰۷/۲۸ / اقتصادی
هفته سرخ بازارهای داخلی
هفته گذشته بازار ارز هفته آرامی را پشت سر گذاشت. به نظر می‌رسد چسبندگی بالای نرخ‌ها و دستیابی به تعادلی طولانی‌مدت بخشی از تقاضای ارزی که ماهیت سفته‌بازانه داشته را به عقب رانده و از سوی دیگر، بازارساز هم با حضور مستمر و فعال خود در مدیریت عرضه موثر عمل کرده است تا دامنه تغییرات نرخ محدود و باثبات بماند.
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۰۷/۲۳ / ...
آیا دولت به صورت تصنعی اقدام به کنترل قیمت دلار می‌کند؟
میثم رادپور در‌خصوص نرخ ارز گفت: ‌مهم‌ترین عامل ثبات بازار ارز، عرضه و تقاضای مردم است. با توجه به جهش قیمت که در حوزه نرخ دلار وجود داشت تعادل این بازار بر هم ریخت. همچنین بخشی از این تعادل به علت کاهش تقاضا از بین رفت.به گزارش اقتصاد۲۴، این روزها با وجود تنش‌های ایجاد شده در برجام و تشدید تحریم‌های آمریکا علیه ایران، حال بازار ارز خوب است و دیگر دچار تلاطم‌ها و نوسانات شدید نمی‌شود و یک روند باثباتی را طی می‌کند، این در حالی است که در گذشته به محض وقوع کوچک‌ترین اتفاق در حوزه سیاسی چه از نظر سیاست خارجی و چه به لحاظ تنش‌ها در سیاست داخلی این بازار نوسانات شدیدی را تجربه می‌کرد و به تبع آن بازارهای اقتصادی کشور به هم می‌ریخت. اما رمز پایداری تثبیت قیمت دلار در چیست؟ برخی از کارشناسان معتقدند …
صنعت غذا در محاصره نوسان قیمت
دنیای اقتصاد / ۱۳۹۸/۰۷/۲۰ / اقتصادی
صنعت غذا در محاصره نوسان قیمت
ارزیابی فعالان اقتصادی حاکی از این است که یکی از بزرگ‌ترین معضلات صنایع به ویژه صنعت غذا، بحث نوسانات قیمتی است. امیرفربد احمدی مدیرعامل شرکت«آمون» در این رابطه به «دنیای اقتصاد» گفت: صنعت غذا از جمله صنایعی است که در وضعیت‌های مختلف اقتصادی کشور توانسته روی پای خود بایستد. به‌خصوص که در چند وقت اخیر اقتصاد کشور با نوسانات ارزی روبه‌رو بوده و فرصتی به نام بازارهای صادراتی برای این صنعت استراتژیک فراهم شده است.
تابناک / ۱۳۹۸/۰۷/۱۲ / اقتصادی
ابتکار جدید روسیه برای به زانو در آوردن دلار آمریکا
روسیه برای برای جلوگیری از سلطه دلار در بازارهای جهانی، سهم طلا و ارزهای خارجی را از ذخایر ارزی خود افزایش و سهم دلار را به شدت کاهش داده است.
55 آنلاین / ۱۳۹۸/۰۷/۱۲ / ...
دلار عقب‌گرد کرد
اعلام جنگ تجاری آمریکا به اتحادیه اروپا باعث عقب‌گرد دلار در بازارهای ارزی شد.
ترافیک نقدینگی در بانک‌ها
روزنامه ایران / ۱۳۹۸/۰۷/۱۰ / اقتصادی
ترافیک نقدینگی در بانک‌ها
با تغییر و تحولاتی که در اقتصاد ایران و بازارهای سرمایه‌گذاری ایجاد شده است پس از بورس، بانک در رتبه بعدی جذب سرمایه‌های سرگردان قرار گرفته است. درحالی که اجرای دستورالعمل شورای پول و اعتبار در سال 1395 مبنی بر کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی به حداکثر 15 درصد باعث مهاجرت تدریجی سپرده‌های بانکی به سایر بازارها شد و یکی از بسترهای جهش ارزی سال‌های 1396 و 1397 را رقم زد، آمارهای رسمی نشان می‌دهد که بخشی از نقدینگی دوباره به سوی بانک‌ها بازگشته است.