دوشنبه, ۵ آبان, ۱۳۹۹ / 26 October, 2020
بازار بدهی
افزایش شدید نرخ سود در بازار + نمودار
۳۱ ساعت قبل / اقتصاد / اقتصاد ایران / رشد / مهاجرت / نقدینگی
افزایش شدید نرخ سود در بازار + نمودار
اقتصاد نیوز: روز گذشته در معاملات بازار بدهی نرخ سود در سررسیدهای مختلف افزایش شدیدی داشت به وطوری که در سررسیدهای میان مدت وارد یک کانال بالاتر شد.
بدهی دولت در سال ۱۴۰۵ در «آستانه خطر» قرار می‌گیرد
۱۳۹۹/۰۷/۱۹ / مرکز پژوهشهای مجلس / بازار بدهی دولت / بدهی دولت به بانکها / نسبت بدهی به تولید ناخالص داخلی / سال ۱۳۹۹
بدهی دولت در سال ۱۴۰۵ در «آستانه خطر» قرار می‌گیرد
مرکز پژوهش‎های مجلس اعلام کرد: نسبت بدهی به تولید ناخالص داخلی در سال ۱۴۰۵، به ۷۳.۴ درصد خواهد رسید.
جو سازی رسانه‌ای درباره پولی سازی کسری بودجه!
۱۳۹۹/۰۷/۱۸ / بودجه ایران
جو سازی رسانه‌ای درباره پولی سازی کسری بودجه!
دولت تا کنون حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان منابع قابل اتکا از طریق بازار بدهی و عرضه اوراق نقد و غیر نقدی برای جبران کسری بودجه خود تامین کرده است.
معامله صفر در فروش اوراق دولتی /فرصت سوزی در بازار بدهی
۱۳۹۹/۰۷/۱۷ / اوراق بدهی دولتی / کسری بودجه دولت در سال 99 / هفته صفر اوراق
معامله صفر در فروش اوراق دولتی /فرصت سوزی در بازار بدهی
اقتصادنیوز : بانک مرکزی در اطلاعیه حراج اوراق دولتی در هفته نوزدهم اعلام کرد هیچ معامله ای در بازار بین بانکی و سرمایه صورت نگرفته است. از این حیث عجیب ترین هفته ای است که بازار فروش اوراق دولتی پشت سر گذاشته است.
شیب نرخ سود صعودی شد/ رکوردشکنی در بازار بدهی
۱۳۹۹/۰۷/۱۴ / اقتصاد / سرمایه / سهام / بازار / نرخ
شیب نرخ سود صعودی شد/ رکوردشکنی در بازار بدهی
اقتصادنیوز : اقتصاد نیوز: شیب نرخ سود سررسید های مختلف در بازار ثانویه اوراق دولتی صعودی شد و نرخ سود یک ساله به سطح ۱۸.۱ درصد افزایش یافت.
بحران در فروش اوراق دولتی/دومین هفته ناکامی بازار بدهی و استقبال خفیف از اوراق مرابحه +جدول
۱۳۹۹/۰۷/۱۱ / اوراق تسهیلات مسکن / بورس تهران
بحران در فروش اوراق دولتی/دومین هفته ناکامی بازار بدهی و استقبال خفیف از اوراق مرابحه +جدول
وزارت اقتصاد حدود 670 میلیارد تومان اوراق با نرخ بهره نزدیک به 21 درصد در هجدهمین هفته عرضه اوراق مالی اسلامی، به فروش رسانده است. ناکامی دولت در فروش اوراق می تواند به تشدید مشکلات کسری بودجه دامن بزند.
۱۳۹۹/۰۷/۰۸
هدف‌گیری تورم 22 درصدی برای 1400
بانک مرکزی با اجرای عملیات بازار باز، نزدیک به ۷۰ هزار میلیارد تومان تامین مالی از طریق عرضه اوراق در بازار بدهی تامین کرده و نزدیک به ۳۰ هزار میلیارد تومان تامین مالی از بازار سرمایه انجام شده است.
هدف‌گیری تورم 22 درصدی برای 1400/  تامین مالی 100 هزار میلیاردی دولت از اوراق و فروش سهام
۱۳۹۹/۰۷/۰۸ / بانک مرکزی / تورم / تامین مالی / بازار
هدف‌گیری تورم 22 درصدی برای 1400/ تامین مالی 100 هزار میلیاردی دولت از اوراق و فروش سهام
بانک مرکزی با اجرای عملیات بازار باز، نزدیک به ۷۰ هزار میلیارد تومان تامین مالی از طریق عرضه اوراق در بازار بدهی تامین کرده و نزدیک به ۳۰ هزار میلیارد تومان تامین مالی از بازار سرمایه انجام شده است.
واکنش نرخ سود به حرکت بورس در هفته گذشته + نمودار
۱۳۹۹/۰۷/۰۴ / بازار بدهی / بورس / نرخ سود / نرخ سود اوراق / اوراق اسناد خزانه / اوراق دولتی / منحنی بازدهی
واکنش نرخ سود به حرکت بورس در هفته گذشته + نمودار
اقتصاد نیوز: روند نرخ سود یک‌ساله در بازار اوراق دولتی با روند شاخص کل در هفته جاری بالاترین حد همسویی را داشته است.
بدهی‌ها و مطالبات بهار ۹۹ دولت به رئیس جمهور گزارش شد
۱۳۹۹/۰۷/۰۲ / بدهی دولت به بانکها / بدهی دولت به بانک مرکزی / بازار بدهی دولت / وزارت امور اقتصادی و دارایی
بدهی‌ها و مطالبات بهار ۹۹ دولت به رئیس جمهور گزارش شد
وزارت امور اقتصادی و دارایی، گزارش بدهی ها و مطالبات دولت و شرکت‌های دولتی در بهار ۹۹ را به رئیس جمهور تقدیم کرد.
جبران ۶۷ هزار میلیارد تومان کسری بودجه با اوراق مرابحه/ شکست رکورد تقاضا در بازار بدهی با شروع التهابات بورس+نمودار
۱۳۹۹/۰۶/۲۱ / بورس تهران
جبران ۶۷ هزار میلیارد تومان کسری بودجه با اوراق مرابحه/ شکست رکورد تقاضا در بازار بدهی با شروع التهابات بورس+نمودار
تا کنون حدود ۶۷ هزار میلیارد تومان تامین مالی کسری بودجه، از طریق عرضه اوراق بدهی با روشهای حراج، بورس و پذیره نویسی، انجام شده است، بر این اساس در هفته گذشته، با عرضه حدود ۵۴۰۰ میلیارد تومان اوراق ، رکورد تقاضای ۲ ماه اخیر در بازار اولیه بدهی شکست.
۱۳۹۹/۰۶/۱۵
پیشنهاد همتی به سهامداران عمده
توسعه ایرانی- رئیس کل بانک مرکزی گفت: مالکان عمده سهام که طی چند ماه اخیر به دلیل رشد قیمت سهام‌شان منتفع شده‌اند، نقش بازارسازی را ایفا کنند و برای اطمینان دادن به سرمایه‌گذاران خرد، درجهت نقدشوندگی بازار و محافظت در برابر نوسانات، اقدام کنند. عبدالناصر همتی در صفحه مجازی نوشت: اقبال مردم به بورس موضوع مهمی است و عملکرد سرمایه‌‌گذاران کوچک و بزرگ، پشتوانه بازار سرمایه است. لذا، نظر به ورود طیف گسترده سرمایه‌گذاران جدید، تعامل حرفه‌ای، ارایه آموزش‌های سرمایه‌گذاری و شفافیت نهادهای مجری معاملات و معامله‌گران با این دسته از سرمایه‌گذاران، منجر به حفظ منافع و تداوم حضور بلندمدت و فعالیت آن‌ها در بازار خواهد بود. همتی افزود: شایسته است، …
اوراق سلف نفتی، اجرای عملیات بازار باز را تسهیل می‌کند
۱۳۹۹/۰۵/۲۶ / نقدینگی / بازار باز بانکی / بورس انرژی / نفت / تورم
اوراق سلف نفتی، اجرای عملیات بازار باز را تسهیل می‌کند
تهران- ایرنا- عضو هیات علمی دانشگاه امام صادق(ع) با تاکید بر اینکه فروش اوراق سلف نفتی، عمق بازار بدهی ایران را افزایش می‌دهد، گفت: هر چه عمق بازار بدهی و معاملات بر روی اوراق دولتی بیشتر باشد، اجرای عملیات بازار باز آسان‌تر خواهد بود.
۱۳۹۹/۰۵/۱۵ / انرژی / بودجه / دلار / رقابت / قانون
ظرفیت‌های بازار بدهی در تامین مالی
براساس بند «ق» تبصره 2 ردیف یک قانون بودجه سال 1393 کشور و ماده (12) قانون «رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور» شش طرح، با ارزشی بالغ بر 16 میلیارد دلار در حوزه بهینه‌سازی مصرف انرژی تعریف شد.
۱۳۹۹/۰۵/۰۸
رشد 2.8 ‌درصدی ارزش بازار سهام نسبت به ابتدای‌سال جاری
یک کارشناس بازار سرمایه گفت: «ارزش بازار سهام (بورس و فرابورس) به رقم ۸‌هزار و ۴۰۰‌میلیارد ‏تومان رسیده که رشد ۶‌هزار و ۳۰۰‌میلیارد تومانی (حدود ۲.۸ برابری) نسبت به ارزش بازار ابتدای ‏سال جاری دارد.‏»  به گزارش بازار سرمایه ایران؛ «ولی نادی قمی» ضمن بیان این مطلب گفت: «حمایت سیاست‌گذاران و ‏پیش‌بینی تورم بالا برای‌سال جاری در کنار افزایش منحصربه‌فرد مشارکت‌کنندگان بازار سهام این رشد ‏را رقم زده است.‏» این کارشناس بازار سرمایه توضیح داد:«قیمت سهام بسیاری از شرکت‌ها براساس اخبار مربوط به ‏تجدید ارزیابی دارایی‌ها چند برابر شده است. همچنین اخبار مربوط به حذف ارز نیمایی …
۱۳۹۹/۰۴/۲۵
مکش نقدینگی با سود 19درصد
نتایج هفتمین حراج اوراق بدهی دولتی که دیروز برگزار شد، نشان می‌دهد که وزارت اقتصاد همچنان سیاست تامین کسری بودجه از کانال بازار بدهی را دنبال می‌کند؛ به‌نحوی که در حراج روز گذشته نرخ سود اوراق بدهی دولت باز هم افزایش یافت و سود اوراق بدهی دولت در سررسید 4ساله به 19.2درصد رسید. افزایش نرخ سود اوراق بدهی دولت در 3 هفته متوالی نشان می‌دهد که دولت به قاعده بازار تن داده و انعطاف در سیاست‌های مالی و بودجه‌ای در حال شکل‌گیری است. به‌گزارش همشهری، در حراج هفتم تعداد 17بانک، صندوق سرمایه‌گذاری و شرکت تأمین …
۱۳۹۹/۰۴/۱۵
رکوردهای باورنکردنی بورس تهران در ۳ ماه
توسعه ایرانی-  شاخص بورس از ابتدای امسال تا پایان هفته گذشته در مدت ۶۷ روز معاملاتی، با ثبت بیش از یک‌میلیون و ۱۰۰هزار واحد رشد، بازدهی ۲۱۴درصدی را در این مدت نصیب سرمایه‌گذاران خود کرده است. در جریان معاملات بورس اوراق بهادار در سال جاری و تا پایان هفته گذشته در مدت ۶۷ روز معاملاتی، تعداد ۵۸۶ میلیارد و ۳۳۸ میلیون سهم و حق تقدم به‌ارزش ۶۴۸۷ هزار و ۴۲۲ میلیارد ریال در ۹۰ میلیون و ۲۶۸ هزار و ۳۰۵ نوبت در بورس اوراق بهادار مورد معامله قرار گرفته است. همچنین بررسی معاملات بازار سهام به‌تفکیک بازار نشان می‌دهد در این مدت ۳۵۰ میلیارد و ۸۱۱ میلیون سهم به‌ارزش ۳۲۹۰ هزار و ۳۶۷ میلیارد ریال در ۳۸ میلیون و ۷۳۷ هزار و ۲۳۲ نوبت در بازار اول، ۲۲۰ میلیارد و ۲۰۱ میلیون سهم به‌ارزش …
۱۳۹۹/۰۴/۱۱
تعادل سود در نرخ‌ بالاتر
پنجمین حراج اوراق بدهی دولتی با افزایش نرخ بهره اوراق همراه بود. دیروز اوراق با سررسید 2 ساله دولت با نرخ سالانه 5/ 16 درصد و اوراق 4 ساله با نرخ 5/ 17 درصد به فروش رفت. اتفاقی که به راه افتادن دومینوی افزایش نرخ‌های بهره در اقتصاد را بازگو می‌کند. این مساله هم در راه هدف تورمی است و هم پذیرش وزارت اقتصاد در تامین کسری بودجه از کانال بازار بدهی را نشان می‌دهد. «دنیای اقتصاد» آثار افزایش نرخ بهره تامین مالی دولت بر اقتصاد را بررسی می‌کند.
۱۳۹۹/۰۴/۰۶ / اوراق بهادر / کسری بودجه
چند هزار میلیارد اوراق دولتی در سال۹۸ منتشر شد؟+ جدول
به گزارش تسنیم، در دوازده ماهه سال 1398 بالغ بر 82 هزار میلیارد تومان اوراق بهادار براساس قانون بودجه سال 1398 و مصوبات شورای عالی هماهنگی اقتصادی منتشر شده است که بخشی از این اوراق، فرایند پذیرش در بازار بدهی را طی کرده‌اند. در جدول زیر توزیع زمانی انتشار اوراق بهادار دولتی در سال 1398 نشان داده شده است. همان‌گونه که در جدول  آمده است، در دی و بهمن 1398 نیز 100 هزار میلیارد ریال اوراق منفعت براساس مصوبات سی و سومین جلسه شورای هماهنگی اقتصادی منتشر شد.
ریاضیات مالی موجب غنای بازار سرمایه می‌شود
۱۳۹۹/۰۳/۲۵ / فرابورس / بورس / دانشگاه علامه طباطبایی
ریاضیات مالی موجب غنای بازار سرمایه می‌شود
مدیرعامل فرابورس گفت: در حوزه بازار بدهی و صکوک بحث ریاضیات مالی بسیار پررنگ است و در همین راستا دانشی که به کمک فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها در بازار سرمایه تجهیز شده بسیار مفید است.
چرا بازار سرمایه در هدایت نقدینگی به سمت تولید موفق نیست؟
۱۳۹۹/۰۳/۱۱
چرا بازار سرمایه در هدایت نقدینگی به سمت تولید موفق نیست؟
یک کارشناس اقتصادی گفت: بازار بدهی به ابزاری برای پوشش کسری بودجه دولت تبدیل شده و سهم شرکتها در تامین مالی در این بازار کمتر از ۱۰ درصد است.
اجازه مشارکت بورسی‌ها در بازار بدهی صادر شد/شرکتهای بیمه و تامین‌سرمایه‌ها هم اجازه ورود دارند
۱۳۹۹/۰۳/۱۰ / بانک مرکزی ایران / بازار بدهی دولت / اوراق بدهی
اجازه مشارکت بورسی‌ها در بازار بدهی صادر شد/شرکتهای بیمه و تامین‌سرمایه‌ها هم اجازه ورود دارند
بانک مرکزی اعلام کرد: علاوه بر بانکها، صندوق های سرمایه گذاری، شرکتهای بیمه و شرکتهای تأمین سرمایه نیز می توانند در حراج اوراق دولتی یکشنبه شرکت کنند.
۱۳۹۹/۰۳/۱۰
هدف‌گذاری، تعیین دستوری تورم نیست
رییس کل بانک مرکزی با بیان اینکه هدف‌گذاری تعیین دستوری تورم نیست، بلکه تورم ماحصل تعاملات متغیرهای کلان اقتصادی است و نمی‌توان به صورت دستوری کاهش و افزایش داد، اعلام کرد: بانک مرکزی با نظارت شدید و دقیق بر ترازنامه بانک‌ها، ناترازی بانک‌ها را کاهش داده و تامین ثبات بازار ارز را نیز ادامه خواهد داد. چندی پیش برنامه «هدف‌گذاری نرخ تورم» توسط همتی سوژه بسیاری از رسانه‌ها و کارشناسان اقتصادی شد. نبود بسترهای مناسب مانند ابزارهای نوین سیاستگذاری پولی یکی از کاستی‌هایی بود که همتی در یادداشت‌های خود به آن اشاره کرد. با وجود اینکه او معتقد است می‌توان از طریق کف و سقف دالان نرخ سود بانکی بر تورم غلبه کرد‌، کارشناسان اقتصادی انضباط مالی …
تأمین کسری بودجه با واگذاری سهام و انتشار اوراق و بازار بدهی
۱۳۹۹/۰۳/۱۰ / بانک مرکزی / بودجه / تورم / سهام / کسری بودجه
تأمین کسری بودجه با واگذاری سهام و انتشار اوراق و بازار بدهی
رییس کل بانک مرکزی با بیان اینکه هدف‌گذاری تعیین دستوری تورم نیست بلکه تورم ماحصل تعاملات متغیرهای کلان اقتصادی است و نمی‌توان به صورت دستوری کاهش و افزایش داد، اعلام کرد
۱۳۹۹/۰۳/۰۶
عرضه اوراق قرضه برای تامین کسری بودجه
رییس کل بانک مرکزی با اعلام اینکه روز سه‌شنبه (امروز) بیانیه رسمی «چارچوب هدف‌گذاری تورم» ازسوی بانک مرکزی منتشر خواهد شد، از نهایی شدن ادغام دو بانک «مهر اقتصاد» و «حکمت ایرانیان» در بانک سپه تا ۱۰ روز آینده خبر داد. عبدالناصر همتی در یادداشتی اینستاگرامی اظهار کرد: روز سه‌شنبه بیانیه رسمی «چارچوب هدف‌گذاری تورم» از سوی بانک مرکزی منتشر خواهد شد. در این رویکرد پیشنگرانه و فعال سیاستگذاری پولی، قطب نمای سیاستگذاری پولی، کاهش انحرافات نرخ تورم از نرخ تورم هدف‌گذاری شده است و برای رفع انحراف ایجاد شده، بانک مرکزی، نرخ سود سیاستی یا دالان نرخ سود را تعدیل کرده و با استفاده از عملیات بازار باز، نرخ جاری و موثر در بازار پول را …
۱۳۹۹/۰۳/۰۶
تاثیر انتشار اوراق بدهی بر اقتصاد ایران
یک کارشناس اقتصادی با اعتقاد به اینکه انتشار اوراق بدهی مناسب‌ترین راه برای تامین کسری بودجه است، تاثیرات انتشار این اوراق برای اقتصاد کشور را در رفع کسری بودجه و کمک به بانک مرکزی برای اجرای عملیات بازار باز بانکی و سیاست‌های پولی آن اعلام کرد.به گزارش ایسنا، کامران ندری درباره چگونگی تامین کسری بودجه، اظهار کرد: برای تامین کسری بودجه راه‌های متعددی وجود ندارد و خیلی محدود است که شامل درآمدهای مالیاتی، نفتی، واگذاری اموال دولتی و در نهایت فروش اوراق می‌شود. در نتیجه، با توجه به شرایط کنونی انتشار اوراق بدهی مناسب‌ترین روش برای تامین کسری بودجه است. وی با تایید انتشار اوراق بدهی برای تامین کسری بودجه از سوی رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: این امر می‌تواند به دو شکل به اقتصاد کشور کمک کند که یکی …
هفت ماموریت سکاندار جدید بورس
۱۳۹۹/۰۲/۰۹
هفت ماموریت سکاندار جدید بورس
شروع توفانی بورس در سال جدید با موجی از اخبار، تحولات و تغییرات در راس بازار سرمایه همراه بود. حسن قالیباف‌اصل در حالی به‌عنوان رئیس جدید سازمان بورس و اوراق بهادار انتخاب شد که یازده صاحب‌نظر بازار سرمایه در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» از اولویت‌های رئیس جدید سازمان گفتند؛ افزایش نظارت بر معاملات و دستکاری قیمت‌ها، حذف محدودیت‌های معاملاتی از جمله دامنه نوسان و حجم مبنا، تسهیل ورود شرکت‌ها به بازار سهام، رفع مشکلات سامانه معاملات، تعمیق بازار بدهی، تسهیل افزایش سرمایه‌ها به‌طور خاص از طریق صرف سهام و همچنین تعمیق و توسعه ابزارهای مالی از جمله هفت مورد مهمی است که فعالان بازار سرمایه درخواست دارند تا سکاندار جدید بورس در اولویت بهبود قرار دهد.
۱۳۹۹/۰۱/۲۶
رتبه دوم صندوق آباد در میان صندوق‌های با درآمد ثابت
مدیرعامل شرکت کارگزاری بانک مسکن با تشریح عملکرد این شرکت در سال مالی گذشته، گفت: مدیریت موفق صندوق رهاورد آباد مسکن سبب شده این صندوق در جایگاه دومین صندوق با درآمد ثابت بزرگ کشور قرارگیرد.محمدمهدی بحرالعلوم در گفت‌وگو با پایگاه خبری بانک مسکن - هیبنا، با تشریح اهم دستاوردهای شرکت کارگزاری بانک مسکن درسال مالی منتهی به مهر ۹۸ ، به کسب رتبه‌های گوناگون این شرکت در سال مالی گذشته اشاره کرد و افزود: کسب رتبه سوم و دریافت نشان برنز بازار بدهی در میان کارگزاران عضو کنفدراسیون آسیا و اروپا (FEAS) در سال 2019 یکی از افتخارات این مجموعه در سال گذشته بوده است.وی با اشاره به عضویت این شرکت در هیئت مدیره کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار از سال گذشته، گفت: شرکت کارگزاری بانک مسکن همچنین در سال ۹۷ توانست …
۱۳۹۹/۰۱/۲۶ / افزایش قیمت / خودرو / دولت / شب عید / نرخ ارز
فرصت مناسب تامین مالی شرکت‌ها از بازار بدهی
ارزش بازار اوراق تامین مالی به بیش از ۱۵۰ هزار میلیارد تومان در انتهای سال ۱۳۹۸ رسیده است؛
۱۳۹۹/۰۱/۲۵
بازار سرمایه با قدرت به جلو حرکت می‌کند
حسن قالیباف‌اصل، دیروز مراسم تکریم و معارفه رئیس سازمان بورس اوراق بهادار ضمن تشکر از حمایت‌های وزیر امور اقتصادی و دارایی از بازار سرمایه، ابراز کرد: شرایط فعلی، فرصت خوبی برای توسعه بازار سرمایه است تا جایگاه بیشتری در اقتصاد ملی پیدا کند.به گزارش «کالاخبر»، حسن قالیباف‌اصل با بیان اینکه بازار سرمایه نسبت به گذشته بسیار متفاوت شده است، اظهار کرد: امروز، افراد جدیدی وارد بازار شده اند و فرهنگ سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه تا دورترین نقاط کشور رسوخ کرده است.رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار تامین مالی شرکت‌های سهامی عام را بسیار مهم ارزیابی کرد و گفت: وظیفه ما، بورس‌ها و تامین سرمایه‌ها این است که از شرکت‌های حاضر در این بازار حمایت کنیم تا بتوانند از طریق بازار سرمایه تامین مالی مناسبی را انجام …
۱۳۹۸/۱۲/۱۹
الگوی پایان سال بازار بدهی
معاملات بازار بدهی طی روز شنبه با جابه‌جایی 72‌میلیارد تومان از اوراق خزانه پایان یافت. میانگین نرخ سود موثر 32 مرحله از اوراق خزانه در این روز به عدد 7/ 20 درصد رسید که سقف بازدهی از نیمه دی‌ماه به‌شمار می‌رود. در جریان دادوستدهای روز شنبه کمترین نرخ بازدهی اوراق خزانه عددی معادل 3/ 18 درصد و بالاترین سطح نرخ بازدهی اوراق 9/ 22 درصد رقم خورد.
۱۳۹۸/۱۲/۱۲
تامین مالی بورس‌محور در بخش کشاورزی
تامین بسنده و بهنگام مالی در اقتصاد کشاورزی ایران به‌ ویژه در بزنگاه تحریم، مهم‌ترین عامل پیشبرد اهداف برنامه‌ای و موتور پیشرانه توسعه بخش کشاورزی است. کشاورزی ایران، بنا به سنت مالوف در تامین منابع مالی خود عمدتا متکی بر سیستم بانکی (به‌ویژه بانک کشاورزی با تامین حدود 74 درصد از منابع)، استفاده از تسهیلات آن و همواره بر منابع سرمایه‌ای و غیر‌سرمایه‌ای بودجه‌ای و یارانه‌های دولتی تکیه کرده است. اگرچه طی سال‌های اخیر، تسهیلات پست‏بانک، واحدهای اعتباری تعاون روستایی، صندوق کارآفرینی امید، صندوق تعاون روستایی ایرانیان، شرکت مادرتخصصی، صندوق حمایت از توسعه سرمایه‌گذاری کشاورزی، صندوق‌های تامین مالی خرد و بخشی از منابع صندوق‌های …
رشد ۱۴۳ درصدی تأمین مالی از طریق بازار سرمایه و بدهی / جریان یافتن ۲۰۵ هزار میلیارد تومان سرمایه
۱۳۹۸/۱۲/۰۷ / اتاق بازرگانی، صنایع و معادن تهران / بازار سرمایه / بازار بدهی دولت
رشد ۱۴۳ درصدی تأمین مالی از طریق بازار سرمایه و بدهی / جریان یافتن ۲۰۵ هزار میلیارد تومان سرمایه
مجموع تأمین مالی سرمایه‌ای و بازار بدهی در بورس تهران به حدود ۲۰۵ هزار میلیارد تومان در ۱۰ ماهه نخست امسال رسیده که رشدی ۱۴۳ درصدی را نشان می‌دهد.
۱۳۹۸/۱۲/۰۱ / بورس تهران / سازمان بورس و اوراق بهادار / فرا‌‌‌‌‌بورس ایران
ارزش بازار بورس و فرابورس ایران چقدر است؟
معاون پذیرش و بازارپژوهی فرابورس ایران با اشاره به اینکه رقم تامین مالی از طریق بازار بدهی در سال ۹۸ تا تاریخ ۳۰ دی‌ماه، ۱۸ هزار هزار میلیارد تومان بوده است، گفت: از این رقم ۱۶ هزار و ۹۰۰ هزار میلیارد تومان مربوط به سیستم بانکی بوده و سهم بازار سرمایه حدود ۱۴۸ هزار میلیارد تومان است.
۱۳۹۸/۱۲/۰۱
حجم ۱۶.۹ هزار میلیاردتومانی اسناد خزانه، ۴۴ درصد بازار اوراق بدهی
معاون پذیرش و بازارپژوهی فرابورس اعلام کرد: سهم اسناد خزانه اسلامی در بازار بدهی به ۴۴ درصد رسیده است.
۱۳۹۸/۱۱/۳۰ / اقتصاد / ایران / بخش خصوصی / پوشش / مالیات
رشد کمی بازار بدهی و سایه فشار به بخش خصوصی
رشد و توسعه زیرساخت‌ها و تقویت بخش خصوصی یکی از مهم‌ترین موارد پیش روی اقتصاد هر کشور است.
۱۳۹۸/۱۱/۲۹ / فرابورس / قرارداد بازخرید اسلامی / بازار سرمایه
تاثیر قرارداد بازخرید اسلامی بر بازار پول و سرمایه
مدیر عامل شرکت فرابورس با بیان اینکه با اجرای قرارداد بازخرید (رپو) اسلامی برای اولین گام موثری در جهت بانکداری اسلامی صورت می‌گیرد، خاطرنشان کرد: این کار موجب تامین مالی سرمایه در گردش شرکت‌ها، تعمیق بازار بدهی، شفافیت نرخ در بازار و اعمال سیاست‌های پولی و بانکی می‌شود.
۱۳۹۸/۱۱/۲۹ / اشتغال / بانک مرکزی / رشد / مشکلات / ارزش پول ملی
خروج کارگران افغانی، نرخ اشتغال را افزایش داد/ قیمت‌ها در بازار سهام واقعی نیست/ طرح گام می‌تواند به تعادل بازار بدهی کمک کند
ایلنا: یک کارشناس اقتصادی اظهار داشت: همه می‌دانستیم قیمت سهام پدیده غیرواقعی است و وقتی که من به عده‌ای می‌گفتم شما که می‌دانید این قیمت‌ها واقعی نیستند چرا اقدام…
۱۳۹۸/۱۱/۲۹
فروش استقراضی در هفته اول اسفند شروع می‌شود/ ۲۵۰۰ میلیارد تومان مالیات دادیم
رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: بازار بدهی در ایران کوچک است و بورس این آمادگی را دارد اوراقی را منتشر کند که نیاز به تضامین بانکی نداشته باشد و مبتنی بر سهام باشد.
۱۳۹۸/۱۱/۲۹
نابرابری رشد 200درصدی بازار بدهی
بازار بدهی به‌عنوان یکی از ارکان اصلی نظام جامع تامین مالی نقشی کلیدی در رشد و توسعه اقتصادی کشور دارد به‌طوری که طی سال‌های اخیر شاهد رشد این بازار و توسعه نقش آن در اقتصاد کشور هستیم. درحالی تامین مالی از این بازار از ابتدای سال‌جاری تاکنون به 25 هزار میلیارد تومان رسیده که قرار است در یک ماه پایانی سال نیز 5هزار میلیارد تومان دیگر صکوک از بستر این بازار منتشر شود. به این ترتیب شاهد رشد 200درصدی انتشار اوراق در سال 98 نسبت به سال 97 خواهیم بود. این آمار زمانی جالب‌تر می‌شود که سهم تامین مالی طی 9سال (از سال 89 تا پایان سال 97) در مجموع حدود 35هزار میلیارد تومان بوده است.
۱۳۹۸/۱۱/۲۸ / ایران / سرمایه / سنا / معاون / نفت
سهم ۷۹ درصدی فرابورس از بازار بدهی کشور
به گزارش سنا، رضا غلامعلی‌پور معاون پذیرش و بازاریابی فرابورس ایران به عنوان یکی از سخنرانان پنل،
۱۳۹۸/۱۱/۲۶ / نقدینگی / پول / چاپ پول / بانک مرکزی / اقتصاد
موتور جدید چاپ پول شناسایی شد!
آمار‌های بانک مرکزی در آذرماه حاکی از دو رخداد مهم در متغیر‌های پولی است. نخست اینکه رشد پایه پولی با ثبت رقم ۲/ ۲۸ درصدی به بیشترین سطح در هفت سال اخیر رسیده است. بر اساس آمارها، علت اصلی رشد پایه پولی، رشد خالص دارایی خارجی بانک مرکزی بوده که متاثر از تجدید ارزیابی و تسعیر نرخ ارز، تغییر روش در خرید ارز نفتی دولت و کاهش تسهیلات خارجی بوده است. پیش‌تر دلیل عمده رشد پایه پولی، افزایش بدهی بانک‌ها و دولت به بانک مرکزی بوده است. رخداد دیگر، در تغییرات اجزای نقدینگی است. در آذرماه سهم «پول» از نقدینگی با ثبت رقم ۱/ ۱۶ درصدی به بیشترین مقدار طی نیم دهه اخیر رسیده است؛ رخدادی که تایید می‌کند درجه سیالیت نقدینگی در پایان آذر افزایش یافته است. انبساط سهم پول که شامل اسکناس و سپرده‌های جاری است، می‌تواند …
۱۳۹۸/۱۱/۲۵ / تولید ناخالص داخلی / کسری بودجه / بازار ثانویه ارز / عبدالناصر همتی / بازار بدهی دولت
جبران کسری بودجه دولت با اوراق بدهی/کارآمدبودن سیاست پولی منضبط
رییس کل بانک مرکزی در صفحه مجازی خود نوشت: میزان درصد بدهی دولت ها به تولید ناخالص داخلی نشان می دهد که دولت ظرفیت خوبی برای تامین کسری بودجه به وسیله اوراق بدهی با حفظ پایداری مالی دارد.
۱۳۹۸/۱۱/۰۲ / بانک مرکزی / درآمد / سازمان بورس و اوراق بهادار / سرمایه / سنا
عملیات بازار باز بانک مرکزی، پایانی بر نرخ‌های دستوری
بانک مرکزی با اجرای عملیات بازار باز و ورود مستقیم به بازار بدهی امکان می‌یابد که نقش خود را به عنوان یک بازار گردان بزرگ تثبیت کند. به گزارش سنا،
۱۳۹۸/۱۰/۲۹ / سازمان برنامه و بودجه کشور / اوراق مشارکت / بودجه ۹۹
شفافیت و پاسخ‌گویی دولت با استفاده از ابزارهای نوین مالی
تهران- ایرنا- سازمان برنامه و بودجه اعلام کرد: استفاده از ابزارهای نوین مالی توسط دولت موجب توسعه و تعمیق بازار بدهی کشور و شفافیت تعهدات دولت و پاسخگو کردن آن در قبال تعهدات خود می‌شود.
۱۳۹۸/۱۰/۱۸
تشدید تب عرضه در فرابورس
شاخص کل فرابورس ایران روز گذشته با افت 112 واحدی مواجه شد و تا سطح 4631 واحدی عقب‌نشینی کرد. با احتساب افت دیروز آیفکس، بازدهی این نماگر از ابتدای سال تاکنون به 105 درصد محدود شد. به این ترتیب پس از شهادت سردار سپهبد قاسم سلیمانی در صبحگاه جمعه، شاهد افت 8 درصدی این نماگر تا دیروز بودیم. در بازار بدهی اما شاهد ثبات قیمت‌ها و باقی ماندن میانگین نرخ سود موثر در میانه کانال 20 درصد هستیم.
۱۳۹۸/۱۰/۱۰
سبزپوشی 80 درصد فرابورسی‌ها
شاخص کل فرابورس ایران روز گذشته با رشد 108 واحدی به تداوم رکوردشکنی‌های این بازار ادامه داد و در ارتفاع جدید 4931 واحدی قرار گرفت. با احتساب رشد دیروز آیفکس، بازدهی این نماگر از ابتدای سال تاکنون از 118 درصد فراتر رفت. در بازار بدهی اما شاهد ثبات نرخ قیمت‌ها و باقی ماندن میانگین نرخ سود موثر در سطح 5/ 20 درصد هستیم.
۱۳۹۸/۱۰/۰۷
توازن مالی با اوراق بدهی؟
دولت بازیگر بزرگ اقتصاد ایران است و رفع چالش‌هایی که در مسیر ایفای نقش‌های مختلف آن وجود دارد، به شکلی با اهمیت بر سایر بخش‌های اقتصادی کشور نیز تاثیرگذار است. یکی از چالش‌های ساختاری دولت، افزایش و انباشت بدهی‌های دولتی است که ضرورت برنامه‌ریزی برای ساماندهی و قاعده‌مند کردن آنها و زمینه‌سازی برای بازپرداخت به موقع را اجتناب‌ناپذیر می‌کند. از جمله روش‌های پذیرفته‌شده برای ایفای تعهدات دولت بازارپذیر کردن و افزایش درجه نقدشوندگی بدهی‌ها از طریق گسترش بازار بدهی و انتشار اوراق بدهی دولتی است. این موضوع در سال‌های اخیر در دستور کار دولتمردان و سیاست‌گذاران اقتصادی کشور قرار گرفته است.
۱۳۹۸/۰۹/۱۶
پیشروی فرابورس در دو جبهه‌ سهام و بدهی
فرابورس ایران در هفته گذشته صحنه رشد تقاضای سهام و اوراق بدهی بود. شاخص کل فرابورس در این هفته رشد 4/ 2 درصدی را ثبت کرد و در پایان معاملات چهارشنبه سطح 4160 واحدی را در اختیار گرفت. با صعود این هفته، فاصله نماگر کل فرابورس از سقف تاریخی (در روز هشتم مهرماه) به 4/ 3 درصد کاهش یافت. روزشماری برای انتشار لایحه بودجه سال بعد در کنار سیگنال‌های ارسالی از بازار ارز را باید از عوامل محرک تقاضای سهام و تداوم رشد هفتگی شاخص این بازار قلمداد کرد. از سوی دیگر، در بازار بدهی نیز با وجود ترافیک عرضه اولیه «اخزا»ها، قیمت اوراق خزانه روندی صعودی طی کرد و میانگین نرخ سود موثر در این بازار را تحت فشار گذاشت.
۱۳۹۸/۰۹/۱۳
برآیند مثبت رفت و برگشت فرابورس
دنیای‌اقتصاد: فرابورس ایران که دقایق ابتدایی معاملات روز گذشته خود را با نزول شاخص کل آغاز کرده بود، در ادامه با فروکش عرضه‌ها به مدار صعودی بازگشت. به این ترتیب دیروز آیفکس با رشد 5/ 6 واحدی در سطح 4116 واحد قرار گرفت. با احتساب رشد 2/ 0 درصدی شاخص فرابورس طی معاملات دیروز، بازدهی این نماگر از ابتدای سال تاکنون به 3/ 82 درصد رسید. در بازار بدهی اما میانگین نرخ سود اسناد خزانه اسلامی در سطوح 20 درصدی باقی ماند.طی معاملات روز گذشته، فعالان بازار شاهد جابه‌جایی یک میلیارد و 723 میلیون ورقه بهادار به ارزش 1096 میلیارد تومان در بازارهای چندگانه فرابورس بودند. رصد معاملات روز سه‌شنبه فرابورس ایران نشان‌دهنده بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص این بازار از سوی نماد معاملاتی شرکت‌های پتروشیمی مارون، گروه صنایع …
۱۳۹۸/۰۹/۰۹
بازار بدهی در کانون توجهات
شاخص کل فرابورس ایران طی هفته گذشته از پنج جلسه معاملاتی، چهار روز را در مدار صعودی به سر رساند. به این ترتیب با بازدهی هفتگی بیش از 8/ 2 درصدی فرابورس، رشد شاخص کل این بازار از ابتدای سال‌جاری به 80 درصد رسید. به‌نظر می‌رسد این رشد بیش از هر چیزی در پی گزارش عملکرد شرکت‌ها در آبان ماه و سیگنال‌های مثبت مخابره شده از بازارهای جهانی باشد. این عوامل خود دلیلی شدند تا طی هفته قبل شاهد رشد ارزش معاملات فرابورس ایران هم باشیم. به‌طوری که ارزش معاملات بازارهای سهامی فرابورس ایران طی هفته قبل در قیاس با آخرین هفته آبان ماه شاهد رشد 57 درصدی ارزش معاملات بودند. در این میان اوراق بدهی بیش از 41 درصد از ارزش کل معاملات را به خود اختصاص دادند و میانگین نرخ سود در این بازار نیز در سطح 20 درصد قرار گرفت.
۱۳۹۸/۰۸/۲۷
همسویی سهام و بدهی در فرابورس
فرابورس ایران طی معاملات روز یکشنبه یکی از فراگیرترین و شدیدترین افت‌های خود را در یک ماه اخیر تجربه کرد. شاخص کل این بازار دیروز عقب‌نشینی 1/ 2 درصدی را ثبت کرد و به سطح 3 هزار و 852 واحدی تنزل یافت. همزمان در بازار بدهی نیز قیمت‌ها بر خلاف انتظار عموما کاهشی رقم خورد. سرخ‌پوشی تابلوهای سهام و بدهی در فرابورس درحالی رقم خورد که در بازار اوراق وام مسکن شاهد ادامه روند صعودی قیمت‌ها بودیم.
۱۳۹۸/۰۸/۲۶
ردیابی انتظارات تورمی
موضوع نرخ سود در اقتصاد ایران همواره محل بحث میان فعالان و کارشناسان اقتصادی بوده است تا اینکه با گسترش بازار بدهی مبنای دقیق‌تری برای ردیابی این متغیر کلان و همچنین انتظارات تورمی به دست آمد. بررسی دو سال اخیر تحولات اقتصادی از لنز اسناد خزانه اسلامی همبستگی معناداری میان انتظارات فعالان بازار بدهی و واقعیت‌های اقتصادی نشان می‌دهد. در سال 96 که اقتصاد وضعیت باثباتی را تجربه می‌کرد، منحنی سود در سطوح پایینی قرار داشت و جهت نزولی آن نیز به معنای انتظار کاهش بیشتر تورم بود. اما به تدریج با افزایش التهابات ارزی، جهت نمودار صعودی و نرخ‌های سود نیز افزایش محسوسی را تجربه کرد. به‌طوری‌که در نقطه اوج، یعنی تابستان 97 شاهد رسیدن نرخ‌های سود بازار بدهی تا حدود 30 درصد نیز بودیم. یعنی در اوج التهاب بازارها، …
۱۳۹۸/۰۷/۲۹
سانسور طلا در آمار چین
چین اعلام کرده است در سال جاری 106 تن به ذخایر طلای خود افزوده؛ اما بسیاری از گمانه‌زنی‌ها حاکی از غیرواقعی بودن آمار اعلام شده از سوی دولت چین است. شواهدی مانند اینکه چین بزرگترین مصرف‌کننده و تولیدکننده طلای جهان است، این حدس را تقویت می‌کند. چین از طلا به‌عنوان ابزاری برای کاهش وابستگی به دلار آمریکا و همچنین ترویج پول ملی این کشور در سطح بین‌المللی استفاده می‌کند. یکی دیگر از روش‌های ترویج یوآن تنظیم قراردادهای غیردلاری با کشورهای همسو یا تحت‌تحریم است، از این‌رو مسوولان کشور روسیه قصد دارند برای هر چه کمترشدن وابستگی این کشور به دلار، از ارزهای جایگزین مانند یوآن و یورو استفاده کنند. به دلیل تحریم‌های وضع‌شده توسط آمریکا علیه روسیه مشارکت بانک‌های آمریکایی در بازار بدهی روسیه کاهش پیدا کرده …
۱۳۹۸/۰۷/۲۹
چرا «اخزا»ها جذاب شدند؟
هجوم سهامداران فرابورسی برای عرضه سهام خود در دادوستدهای روز گذشته یکی از سنگین‌ترین افت‌های نماگر این بازار را طی سال‌جاری رقم زد. شاخص کل فرابورس در معاملات دیروز زیر فشار بی‌امان فروش سقوطی 5/ 3 درصدی را به ثبت رساند و طی کاهشی 136 واحدی به ارتفاع 3733 واحد بازگشت و به این ترتیب، میزان عقب‌نشینی خود از اوج تاریخی را به عدد 13 درصد رساند. همزمان با ریزش دسته‌جمعی بهای سهام فرابورسی شاهد تقویت تقاضا و افزایش قیمت اوراق خزانه در بازار بدهی بودیم. تقابل روند قیمت اوراق سهام و بدهی در روزهای اخیر نشان می‌دهد که بخشی از نقدینگی فعال در بازار سرمایه در حال حرکت به سمت اوراق خزانه و گریز از ریسک سرمایه‌گذاری در سهامی است که در سیلاب دسته‌جمعی فروش در حال تجربه اصلاحی عمیق هستند.
۱۳۹۸/۰۷/۲۸
مسیر معکوس بورس و بدهی
طی دو هفته اخیر بازار سهام وارد فاز اصلاحی شده است؛ به‌طوری‌که هم در بورس تهران و هم در فرابورس ایران گاه شاهد افت‌های چند 10 درصدی قیمت برخی از سهم‌ها بودیم. در همین راستا هفته گذشته طی 5 جلسه معاملاتی شاخص کل فرابورس ایران افتی نزدیک به 5 درصد را تجربه کرد تا شاهد کاهش بیش از 10 هزار میلیارد تومانی ارزش این بازار باشیم. به‌نظر می‌رسد دلایلی مانند نگرانی از حبابی شدن قیمت‌ها، شناسایی سود بعد از بازدهی‌های بالا و انتظار برای گزارش‌های عملکرد شرکت‌ها در نیمه نخست سال جاری موجب افت ارزش معاملات بازار سهام و فشار بر قیمت سهام شده است. به‌طوری‌که در هفته گذشته متوسط ارزش معاملات فرابورس نسبت به میانگین نیمه اول مهرماه افتی معادل 24 درصد داشت. در این میان اما کوچ بخشی از نقدینگی به سمت بازار بدهی …
۱۳۹۸/۰۵/۱۳ / فرابورس / عملیات بازار باز بانکی / شورای عالی پول و اعتبار
"عملیات بازار باز" در آستانه راه‌اندازی است
مدیرعامل فرابورس با اشاره به راه اندازی عملیات بازار باز، گفت: عملیات بازار باز به توسعه ابزاهای بازار محور سیاست های پولی کمک می کند؛ این بازار که به زودی رونمایی می شود کاملا هدفمند و پیشگیرانه در بازار بدهی و صکوک ورود خواهد کرد و نرخ کف و سقف سود را در بلند مدت و کوتاه مدت تعیین می کند.
۱۳۹۸/۰۴/۳۰
فضای احتیاطی فرابورس ایران
شاخص کل فرابورس ایران روز گذشته را در مدار مثبت شروع کرد اما شکل‌گیری جو احتیاطی با بالا گرفتن تنش‌ها در منطقه موجب شد سهامداران فرابورسی در ادامه‌ کار بازار بیشتر در سمت فروشنده قرار گیرند و قیمت‌ها را تحت فشار قرار دهند. به همین دلیل، نماگر فرابورس در انتهای معاملات با عقب‌نشینی از سقف روزانه، رشد خفیف 6 واحدی (معادل 2/ 0 درصد) را تجربه کرد و روی عدد 3213 واحد آرام گرفت. از سوی دیگر، افت ملایم قیمت اوراق خزانه منجر به تقویت نرخ سود در بازار بدهی و ثبت عدد 8/ 21 درصد شد.
۱۳۹۸/۰۳/۱۱
استقرار آیفکس در کانال جدید
شاخص کل فرابورس ایران در نخستین هفته کاری خرداد ضمن رشد 5 درصدی، توانست برای اولین بار در کانال بی‌سابقه 2800 واحدی مستقر شود. با وجود وضع نسبتا نامساعد بازار جهانی و سیطره جو احتیاطی بر کل معاملات، انتشار گزارش عملکرد شرکت‌ها برای ماه اردیبهشت به مهم‌ترین‌ محرک تقاضا در فرابورس ایران بدل شد و زمینه را برای رکوردشکنی آیفکس در این هفته فراهم کرد. همزمان با این اتفاق، فعالان فرابورسی در بازار اوراق خزانه هم تقاضای موثری را رقم زدند. افت 7/ 0 واحد درصدی نرخ بازدهی در بازار بدهی روی دیگر معاملات فرابورس در هفته گذشته بود.
۱۳۹۸/۰۳/۰۵
حرکت بازار بدهی روی خط صاف
معاملات فرابورس ایران طی روز گذشته با نوسان تقریبا صفر آیفکس و افزایش محدود نرخ سود موثر اوراق خزانه پایان یافت. هر چند بهای عموم سررسیدهای اوراق خزانه در معاملات دیروز افزایش داشت، اما برآیند نیروها در این بازار از افزایش میانگین نرخ سود موثر اوراق خزانه به سطح 9/ 22 درصد حکایت داشت.
۱۳۹۸/۰۲/۳۱
دو روی متفاوت بازارهای فرابورسی
معاملات فرابورس ایران طی روز گذشته با تنزل سطح عمومی قیمت سهام و افزایش ارزش اوراق خزانه در بازار بدهی به پایان رسید. در حالی که انتظار می‌رفت قیمت عموم سهم‌ها با انتشار فزاینده صورت‌های مالی شرکت‌های فرابورسی افزایش یابد، شکل‌گیری موج نسبتا پرفشار عرضه سبب شد تا نماگر این بازار پس از دو رشد متوالی، حدود 4/ 0 درصد عقب‌نشینی کند.
۱۳۹۸/۰۲/۲۶
نوسان کم‌عمق آیفکس در محدوده منفی
روز گذشته شاخص کل فرابورس ایران، پس از تجربه رشدی چهار درصدی در میانه هفته، افت کم‌عمقی را به نمایش گذاشت و حدود 2/ 0 درصد عقب نشست. از سویی همگام با کاهش محدود بازدهی شاخص کل فرابورس، متوسط بازدهی بازار بدهی نیز به 5/ 22 درصد کاهش یافت و کمترین مقدار 18 روز اخیر را رقم زد. در شرایط فعلی به‌نظر می‌رسد به سبب تشدید ریسک‌های محیطی، شناسایی سود کوتاه‌مدت در اولویت معامله‌گران قرار گرفته است. امری که سبب شد تا دیروز نیز پس از گذشت دقایقی از آغاز معاملات، صف‌های فروش سنگین شده و قیمت نیمی از سهام فرابورسی در محدوده منفی قرار گیرد. هر چند در ادامه شاهد تعادل عرضه و تقاضای سهام بودیم، تعادلی که عمدتا به جذابیت سهم‌ها برای خرید بازمی‌گردد.
۱۳۹۸/۰۲/۲۵
برخورد ویترینی اقتصاد با بازار سرمایه
بورس اوراق بهادار تهران طی سال‌های اخیر شاهد رشد چشمگیر در ارزش بازار، شاخص کل، ارزش و حجم معاملات بوده است. این امر با ایجاد شفافیت بیشتر در بازار و همچنین معرفی ابزارهای مالی جدید در اوراق بدهی مانند صکوک اجاره، صکوک مرابحه و امثال آن، ابزار مشتق مانند قرارداد آتی سبد سهام، قراردادهای اختیار معامله تک سهم و اوراق اختیار فروش تبعی حاصل شده است. در این میان بررسی ترکیب بازارهای مالی کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه نشان می‌دهد که با وجود رشد بورس و بازار سرمایه در سال‌های گذشته همچنان فرصت رشد زیادی در بازار سرمایه به‌ویژه بازار بدهی وجود دارد.
۱۳۹۸/۰۲/۲۱
دو رکورد در هفته منفی فرابورس
روند هفتگی قیمت‌ها در فرابورس ایران از تلاطم سهام و حکمفرمایی ثبات در بازار بدهی حکایت داشت. شاخص سهام فرابورسی پس از رکوردشکنی در اولین روز هفته قبل، در ادامه با دو افت شدید در روزهای میانی هفته مواجه شد و سرانجام در مقیاس هفتگی ضمن بازگشت از قله تاریخی، کاهش 4/ 1 درصدی را به ثبت رساند. رکورد تازه ارزش معاملات و رشدهای متوالی شاخص، استعداد شناسایی سود و اصلاح قیمت‌ها را در سهام فرابورسی پرورش داد. در ادامه، بروز شوک‌های بیرونی نظیر افت شدید قیمت‌های جهانی و همچنین سیل اخبار منفی از فضای سیاسی نقش پررنگی در ایجاد نگرانی در بین سهامداران و شدت‌بخشیدن به خروج پول‌های تازه‌وارد و افت قیمت‌ها ایفا کرد. اما فروشندگانی که در تب عرضه سهام خود را نقد کرده و سرمایه‌های خود را از جریان معاملات بیرون بردند، …
۱۳۹۸/۰۲/۱۹
یکصدایی سهام و بدهی
سیمای فرابورس ایران طی روز گذشته از غلبه متقاضیان و رشد سطح عمومی قیمت‌ روی تابلوی سهام و بازار بدهی حکایت داشت. شاخص کل فرابورس که در جریان معاملات روزهای دوشنبه و سه‌شنبه در پی هجوم فروشندگان سهام بیش از 5/ 3 درصد افت کرده بود، روز گذشته با عقب‌نشینی سمت عرضه و افزایش توامان تقاضا 35 واحد ارتفاع گرفت و ضمن ثبت بازده 4/ 1 درصدی بار دیگر به کانال 2600 واحد راه یافت.
۱۳۹۸/۰۲/۱۶
اصلاح آیفکس پس از هفت روز
معاملات فرابورس ایران همانند روزهای گذشته آغاز قدرتمندی را رقم زد. به‌طوری که شاخص کل برای مقطعی در نزدیکی کانال 2700 واحدی قرار گرفت. اما در ادامه روز شاخص کل پس از لمس بیشترین مقدار روزانه خود انگیزه‌ شناسایی سود را میان سهامداران تقویت کرد. امری که به نیروی عرضه جان تازه‌ای داد و فشار فروش، حرکتی نزولی را در نمودار شاخص کل منعکس کرد. برآیند این نوسانات در نهایت موجب عقبروی حدود دو واحدی شاخص کل شد که آن را در سطح 2663 واحدی متوقف کرد. از سویی، بازدهی بازار بدهی نیز رشد ملایمی را تجربه کرد و بار دیگر در آستانه کانال 23 درصدی قرار گرفت.روز گذشته پتروشیمی مارون بیشترین تاثیر را در رانده شدن شاخص کل به مراتب پایین‌تر داشت. «مارون» به تنهایی بیش از 10 واحد از ارتفاع آیفکس کاست و این کاهش با اثرات …
۱۳۹۸/۰۲/۱۱
کاهش شتاب رشد آیفکس
روز گذشته معاملات فرابورس با توجه به افزایش و کانال شکنی روزهای اخیر شاخص کل، مسیر متفاوتی را در پیش گرفت. نیروی عرضه در میانه روز شدت گرفت وکاهش شتاب رشد آیفکس را در پی داشت. به این ترتیب، نماگر بازارهای اول و دوم کمترین افزایش هفته جاری را به نمایش گذاشت و در سطح 29/ 2632 واحدی متوقف شد. از سویی بازدهی بازار بدهی نسبت به روز دوشنبه ثابت ماند. همچنین طی این روز، قیمت شمار بیشتری از اوراق تسهیلات مسکن در محدوده مثبت رقم خورد.
۱۳۹۸/۰۲/۱۰
جهش یک کانالی آیفکس
روز گذشته شاخص کل فرابورس ایران، همگام با تداوم تقاضای قدرتمند سهامداران، استمرار خود را در مسیر صعودی به نمایش گذاشت. افزایش شاخص کل به گونه‌ای بود که کانال‌شکنی دیگری رقم خورد و نماگر مزبور با رشد بیش از 7/ 1 درصدی بر سطح 6/ 2613 واحدی قرار گرفت. بازدهی شاخص کل فرابورس از ابتدای سال جاری، طی 20 روز کاری به حدود 16درصد رسید. به این ترتیب نماگر اصلی بازارهای اول و دوم فرابورس در 22 روز معاملاتی چهار کانال‌شکنی را پشت سر گذاشته است. از سویی، متوسط بازدهی بازار بدهی عقبگرد محدود دیگری را تجربه کرد و اوراق تسهیلات مسکن به‌صورت فراگیر همچنان زیر سطح 50 هزار تومان معامله شد.
۱۳۹۸/۰۲/۰۹
پایداری آیفکس در مسیر صعود
روز گذشته شاخص کل فرابورس همگام با افزایش تقاضای چشمگیر سهامداران خرد گام بزرگی به سوی صعود برداشت و در سطح 39/ 2568 واحدی قرار گرفت. به دنبال انتشار گزارش‌های عملکرد ماهانه شرکت‌ها و تقویت جریان اطلاعات در میان فعالان بازار، رشد قیمت سهام منطقه وسیع‌تری از بازارهای اول و دوم را در بر گرفت و بیش از 80 درصد نمادهای فرابورسی را سبزپوش کرد. از سوی دیگر، بازدهی بازار بدهی به میزان 4/ 0 واحد درصد عقب‌نشینی کرد. حضور مداوم فشار فروش در بازار تسهیلات مسکن نیز متوسط قیمت اوراق «تسه» را مجددا کاهش داد.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •