پنجشنبه, ۱۰ مهر, ۱۳۹۹ / 1 October, 2020
بازار بین بانکی
کفایت نقدینگی در بازار بین بانکی هفته گذشته/ بانکها این هفته اوراق بدهی خریداری نکردند
۱۳۹۹/۰۷/۰۲ / عملیات بازار باز / بانک مرکزی ایران / اوراق بدهی
کفایت نقدینگی در بازار بین بانکی هفته گذشته/ بانکها این هفته اوراق بدهی خریداری نکردند
بانک مرکزی در هفته جاری هیچ سفارش فروش اوراق بدهی دولتی از طرف بانک‌ها دریافت نکرده که این امر نشان‌دهنده کفایت میزان نقدینگی در بازار بین‌بانکی است.
۱۳۹۹/۰۶/۳۱
آخرین خبرها از گشایش‌های ارزی از زبان همتی
رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به اخبار ناشی از گشایش‌های ارزی گفت: در حوزه بین‌المللی رایزنی‌های ما در بعضی کشورها در آستانه ثمردهی است و از طرف دیگر میزان صادرات نفت و فرآورده‌های آن بهتر شده و روند بازگشت ارز صادرکنندگان سرعت گرفته که هر سه این عوامل تاثیرات مثبتی خواهند داشت.به گزارش ایسنا، عبدالناصر همتی در جلسه دوره‌ای خود با مدیران عامل بانک‌ها ضمن تقدیر از عملکرد شبکه بانکی در مقوله‌های کنترل نقدینگی، بازار بین بانکی، پرداخت تسهیلات مبارزه با کرونا، قرض‌الحسنه ازدواج جوانان و خصوصا بخش‌های پیشران و صنایع کوچک و متوسط، بر لزوم تداوم انسجام و حمیت در همه ارکان اقتصادی کشور برای مواجهه موفقیت‌آمیز با شرایط جنگ اقتصادی تاکید کرد.‌ وی به وضعیت نرخ ارز در روزهای اخیر اشاره کرد و گفت: آمریکا تمام …
روایت رئیس بانک مرکزی از گشایش‌های ارزی/ توضیح درباره قیمت ارز در روزهای اخیر
۱۳۹۹/۰۶/۳۰ / بانک مرکزی / شبکه بانکی / عبدالناصر همتی
روایت رئیس بانک مرکزی از گشایش‌های ارزی/ توضیح درباره قیمت ارز در روزهای اخیر
به گزارش الف به نقل از روابط عمومی بانک‌مرکزی، عبدالناصر همتی در جلسه دوره‌ای خود با مدیران عامل بانک‌ها ضمن تقدیر از عملکرد شبکه بانکی در مقوله‌های کنترل نقدینگی، بازار بین بانکی، پرداخت تسهیلات مبارزه با کرونا، قرض‌الحسنه ازدواج جوانان و خصوصا بخشهای پیشران و صنایع کوچک و متوسط، بر لزوم تداوم انسجام و حمیت در همه ارکان اقتصادی کشور برای مواجهه موفقیت‌آمیز با شرایط جنگ اقتصادی تاکید کرد.  
ورود بانک‌ها به خرید و فروش سهام اثر تورمی دارد
۱۳۹۹/۰۶/۲۵ / پول / تورم / خرید و فروش / سهام / مسکن
ورود بانک‌ها به خرید و فروش سهام اثر تورمی دارد
در روزهای اخیر بحث ورود بانک‌ها به بورس مطرح شده است. اما ورود بانک‌ها به بورس با توجه به امکاناتی که بانک‌ها در بازار بین بانکی و خلق پول دارند می‌تواند منجر به آثار تورمی شود.
۱۳۹۹/۰۶/۲۴
پیامد نرخ بهره منفی در اقتصاد
برخی از تحلیلگران اقتصادی معتقدند با توجه به نوسان نرخ دلار و رشد قیمت سهام و قیمت املاک و مستغلات، به نظر نمی‌آید که روند تورم قابل توقف باشد یا به سرعت تغییر جهت دهد، بنابراین در این شرایط تنها چیزی که می‌تواند حداقل تورم ماهانه را در حد یک و دو درصد نگه دارد، کنترل انتظارات تورمی است.بررسی تورم در ماه‌های اخیر حاکی از آن است که روند آن در ۶ ماهه اخیر صعودی شده و انتظار می‌رود تورم ۱۲ ماهه رفته رفته روند معکوسی به خود گیرد؛ به طوری که متوسط تورم ماهانه در سال ۱۳۹۸ معادل ۰.۷ درصد بوده که در چهار ماهه اول سال ۱۳۹۹ به ۴.۳ درصد رسیده است. همچنین طی ۲۰ ماه گذشته تورم تیرماه ۱۳۹۹ رکورد شکسته و به ۶.۵ درصد رسید.به گزارش خبرآنلاین، کارشناسان معتقدند روند صعودی نرخ ارز، وضعیت کسب‌وکارها در دوران بیماری …
هوآوی در نیمه‌ اول سال جاری میلادی، روزانه ۳۵ میلیون دلار درآمد داشته است
۱۳۹۹/۰۶/۱۸
هوآوی در نیمه‌ اول سال جاری میلادی، روزانه ۳۵ میلیون دلار درآمد داشته است
به گفته‌ هلدینگ سرمایه‌گذاری Securities Times، هوآوی به تازگی گزارش مالی نیمه‌ اول سال ۲۰۲۰ در بازار بین بانکی را منتشر کرده است و طبق این گزارش هوآوی در نیمه‌ اول سال ۲۰۲۰ توانسته درآمد عملیاتی ۴۵۰.۷ میلیارد یوآنی (معادل ۶۵.۶ میلیارد دلار) به دست بیاورد. این دستاورد به معنی رشد ۱۳.۶۷ درصدی (YoY) در مقایسه با سال پیش است. در همین بازه‌ زمانی، سود خالص هوآوی ۴۳.۱ میلیارد یوآن (معادل ۶.۲ میلیارد دلار) ارزیابی شده که رشد سالانه‌ ۲۳.۴۹ درصدی را نشان می‌دهد.   هوآوی در نیمه‌ اول سال ۲۰۲۰ میلادی، تقریبا در هر روز توانسته  ۳۵ میلیون دلار سود داشته باشد.
درآمد ۳۵ میلیون دلاری هوآوی در نیمه اول سال جاری میلادی
۱۳۹۹/۰۶/۱۵ / درآمد / دلار / سرمایه گذاری / فناوری / ویروس
درآمد ۳۵ میلیون دلاری هوآوی در نیمه اول سال جاری میلادی
به گفته‌ هلدینگ سرمایه‌گذاری Securities Times، هوآوی به تازگی گزارش مالی نیمه‌ اول سال ۲۰۲۰ در بازار بین بانکی را منتشر کرده است و طبق این گزارش هوآوی در نیمه‌ اول سال ۲۰۲۰ توانسته درآمد عملیاتی ۴۵۰.۷ میلیارد یوآنی (معادل ۶۵.۶ میلیارد دلار) به دست بیاورد.
کاهش قیمت ۲۶ ارز در بازار بین بانکی
۱۳۹۹/۰۶/۱۳ / اخبار اقتصادی / بازار ارز
کاهش قیمت ۲۶ ارز در بازار بین بانکی
نرخ ۴۷ ارز بین بانکی امروز در حالی از سوی بانک مرکزی اعلام شد که نرخ ۹ ارز روند افزایشی و نرخ ۲۶ ارز روند کاهشی به خود گرفت.
۱۳۹۹/۰۶/۱۳
چهار سیاست برای مهار تورم
براساس دومین گزارش هدف‌گذاری تورمی، سیاست‌گذار با 4 اقدام «تنظیم دالان نرخ سود»، «استمرار حراج اوراق بدهی»، «معرفی ابزار جدید اوراق ودیعه» و «الزام بانک‌ها به نگهداری اوراق دولتی» در نظر دارد که نرخ بهره در بازارها را در ریل هدف تورمی قرار دهد. مطابق این گزارش، نرخ سود در بازار بین بانکی از 7/9 درصد در خردادماه به 6/16 درصد در 11 شهریورماه رسید.
بانک مرکزی:معامله‌ای در بازار باز نداشتیم
۱۳۹۹/۰۵/۳۰ / بانک مرکزی / رئیس بانک مرکزی / قیمت ارز و سکه
بانک مرکزی:معامله‌ای در بازار باز نداشتیم
بانک مرکزی با توجه به مازاد نقدینگی در بازار بین بانکی و نیز بالا بودن قیمت‌های پیشنهادی در هفته جاری معامله‌ای در خصوص عملیات بازار باز نداشت.
جزئیات معاملات مربوط به عملیات بازار در 29 مرداد
۱۳۹۹/۰۵/۲۹ / بازار باز / بانک مرکزى / عملیات بازار باز
جزئیات معاملات مربوط به عملیات بازار در 29 مرداد
بانک مرکزی با توجه به مازاد نقدینگی در بازار بین بانکی و نیز بالا بودن قیمت‌های پیشنهادی در هفته جاری معامله‌ای در خصوص عملیات بازار باز نداشت. نوشته جزئیات معاملات مربوط به عملیات بازار در 29 مرداد اولین بار در تجارت‌نیوز پدیدار شد.
بانک مرکزی: عملیات بازار باز در هفته جاری معامله‌ای نداشت
۱۳۹۹/۰۵/۲۹
بانک مرکزی: عملیات بازار باز در هفته جاری معامله‌ای نداشت
بانک مرکزی اعلام کرد: هفته جاری با توجه به مازاد نقدینگی در بازار بین بانکی و نیز بالا بودن قیمت‌های پیشنهادی، در عملیات بازار باز معامله‌ای صورت نگرفت.
نرخ سود سپرده‌های بانکی افزایش نداشته است
۱۳۹۹/۰۵/۲۷ / اقتصاد / بانک مرکزی / تورم / شاخص / شورای پول و اعتبار
نرخ سود سپرده‌های بانکی افزایش نداشته است
در روزهای اخیر برخی کارشناسان و مردم افزایش نرخ دالان نرخ سود سپرده گذاری بانک‌ها در بانک مرکزی و بازار بین بانکی را افزایش نرخ سود سپرده بانک‌ها ارزیابی کرده و عده‌ای آن را عامل کاهش شاخص بورس می‌دانند.
مکانیزم افزایش نرخ سود بازار بین بانکی فعال شد
۱۳۹۹/۰۵/۲۵ / بانک مرکزی ایران / نرخ سودبانکی / عملیات بازار باز
مکانیزم افزایش نرخ سود بازار بین بانکی فعال شد
بررسی ها نشان می دهد که بانک مرکزی در آخرین سیاست خود در بازار بین بانکی، دالان نرخ سود را در فاصله ۱۴ تا ۲۲ درصدی تعیین کرده است. این سیاست از امروز اجرایی می شود.
افزایش نرخ سود سپرده‌‌های بانک‌ها توسط بانک مرکزی/ حداقل سود 14 درصد شد
۱۳۹۹/۰۵/۲۳ / بانک مرکزی
افزایش نرخ سود سپرده‌‌های بانک‌ها توسط بانک مرکزی/ حداقل سود 14 درصد شد
بانک مرکزی در راستای افزایش نرخ سود در بازار بین بانکی، و هدایت نرخ تورم به سمت نرخ تورم هدف، نرخ سود سپرده‌گذاری بانک‌ها مرکزی را با 1 واحد درصد افزایش، 14 درصد تعیین کرد.
۱۳۹۹/۰۵/۲۲
تغییر الگوی خرید در بازار اوراق
بررسی آمارهای یازدهمین دور حراج اوراق دولتی حاکی از آن است که نوع تقاضا در این بازار تغییر کرده است. تقاضای خرید اوراق از سوی بانک‌ها نسبت به حراج‌های قبلی کمتر شده است. ازسوی دیگر، این تقاضا از بازار بین بانکی به تقاضای بازار بورس منتقل شده است. در مجموع تا روز گذشته 6/ 52 هزار میلیارد تومان اوراق دولتی فروخته شده است. کارشناسان معتقدند نبود رویکرد حرفه‌ای و همه‌جانبه در سبدگردانی بانک‌ها و ابهام در زیرساخت‌های قانونی می‌تواند عامل تغییر رفتار بانک‌ها باشد.
رشد ۷۰ درصدی قیمت ها در پی تورم انتظاری/ جلو تورم انتظاری را بگیرید
۱۳۹۹/۰۵/۱۴ / نرخ ارز / محسن صادقی / سود بانکی
رشد ۷۰ درصدی قیمت ها در پی تورم انتظاری/ جلو تورم انتظاری را بگیرید
کارشناس معتقدند؛ با افزایش نرخ سود بانکی و بازار بین بانکی نه تنها سرمایه ها از بازارهای موازی نظیر سکه و ارز جذب بازار مطمئن بانکی می شود، بلکه چنین شیوه ای مانع ورود منابع بانک ها به بورس و سایر بازارهای سفته بازی که تورم انتظاری را شعله ور…
۱۳۹۹/۰۵/۱۳ / دولت / مطالبات بانک‌ها
تصویب ایین نامه ای در مورد نقل و انتقال مطالبات بانک ها
هیئت وزیران آیین نامه اجرایی موضوع نحوه نقل و انتقال مطالبات بانک‌ها از دولت و اشخاص غیردولتی و نیز مطالبات بانک مرکزی از بانک‌ها در بازار بین بانکی را تصویب کرد.
مهم ترین اقدامات بانک مرکزی برای مهار تورم
۱۳۹۹/۰۵/۱۲ / بانک مرکزی ایران / تورم / نرخ تورم / مهار تورم / سال ۱۳۹۹
مهم ترین اقدامات بانک مرکزی برای مهار تورم
اردیبهشت ماه ۹۹، بانک مرکزی با هدف تورم ۲±۲۲ درصدی برای یک سال آینده اقداماتی را در سه محور فروش اوراق بدهی دولتی، دالان سود در بازار بین بانکی و ابزارهای جدید در بازار پول آغاز کرد.
تغییرات نرخ دلار در بهار ۹۹
۱۳۹۹/۰۵/۱۱
تغییرات نرخ دلار در بهار ۹۹
بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوی بانک مرکزی از نرخ دلار در بهار امسال نشان می‌دهد که قیمت فروش این ارز در بازار آزاد نسبت به زمستان سال گذشته معادل ۸۴.۹ درصد افزایش یافته است. به گزارش ایسنا، بانک مرکزی در گزارشی نرخ فروش دلار در بازار بین بانکی…
۴ هزار و ۴۰۴ میلیارد دیگر از کسری بودجه هم تأمین شد
۱۳۹۹/۰۵/۰۹
۴ هزار و ۴۰۴ میلیارد دیگر از کسری بودجه هم تأمین شد
مرکز مدیریت بدهی‌ها و دارایی‌های مالی عمومی معاونت نظارت مالی و خزانه‌داری وزارت اقتصاد طی اطلاعیه‌ای از انجام هشتمین مرحله عرضه اوراق مالی اسلامی با مشارکت بانک‌ها و نهادهای مالی بازار سرمایه (از قبیل صندوق‌های سرمایه‌گذاری و شرکت‌های تأمین سرمایه) در بازار بین بانکی و بازار سرمایه در روز گذشته (سه‌شنبه، هفتم مرداد ماه) خبر داد.
۱۳۹۹/۰۵/۰۴
همواره از بانک ملت به عنوان نمادی شاخص ساز یاد می شود
رییس هیات مدیره بانک ملت همچنین با اشاره به این نکته که در نیمه دوم سال گذشته، بانک مرکزی به عنوان نهاد سیاستگزار پولی، عملیات بازار باز را با هدف مدیریت نرخ سود در بازار بین بانکی و کنترل نقدینگی، آغاز کرد، ادامه داد: بانک مرکزی با تصمیمات اثربخش خود، به طور غیرمستقیم نقش موثری را در حمایت از بازار سرمایه کشور ایفا کرد.
۱۳۹۹/۰۵/۰۱
منحنی افزایشی نرخ سود
نرخ سود اوراق در بازار بین بانکی در شیب افزایشی حرکت می‌کند. بر اساس اعلام بانک مرکزی، در هشتمین هفته حراج، نرخ سود اوراق یکساله به بالاترین حد و مرز 18 درصد رسیده است. نرخ سود در سررسیدهای دیگر نیز در مسیر افزایشی حرکت کرده است. همچنین وزارت اقتصاد موفق شد در این هفته نیز 6 هزار و170 میلیارد تومان از کسری بودجه دولت را از محل بازار اوراق پوشش دهد.
۱۳۹۹/۰۴/۳۰
چین بازار اوراق قرضه و بازار بین بانکی را ادغام می‌کند
بانک مرکزی چین اعلام کرد که این کشور با هدف مرکزیت بخشیدن به بازارهای پراکنده اوراق قرضه و تسهیل انتقال سیاست پولی و مدیریت اقتصاد کلان، بازار بین بانکی و اوراق بهادار را به یکدیگر متصل می‌کند.
بازگشت بورس بر مدار سبز/ انحصار مجوز تاسیس کارگزاری بورسی لغو شد/ افزایش قیمت باور نکردنی بلیت هواپیما در مسیر چین؛ هر صندلی ۹۶ میلیون تومان/ چهارشنبه سهام کدام شرکت عرضه اولیه می‌شود؟
۱۳۹۹/۰۴/۲۹
بازگشت بورس بر مدار سبز/ انحصار مجوز تاسیس کارگزاری بورسی لغو شد/ افزایش قیمت باور نکردنی بلیت هواپیما در مسیر چین؛ هر صندلی ۹۶ میلیون تومان/ چهارشنبه سهام کدام شرکت عرضه اولیه می‌شود؟
این پیمانه تیتر‌هایی همچون دلار در صرافی‌های بانکی بازهم استراحت کرد، نرخ سکه و طلا در بازار امروز تهران، چین بازار اوراق قرضه و بازار بین بانکی را ادغام می‌کند، جی‌پی مورگان با زرنگی از بسته کمک به کرونا پول گرفت و سقوط صادرات نفت عربستان به کمترین رقم ۹ سال اخیر را در بر دارد.
صعود «سود» در بازار بدهی
۱۳۹۹/۰۴/۱۸ / بورس / نرخ سود / اقتصاد ایران
صعود «سود» در بازار بدهی
افزایش نرخ سود می‌تواند خبر خوبی برای اقتصاد ایران باشد. چرا که هر چه نرخ‌های بهره در اقتصاد ایران به سمت نرخ سیاستی (نرخ مدنظر سیاست‌گذار پولی) حرکت کند، امکان کنترل نقدینگی و کنترل نوسانات بازار‌ها نیز بیشتر فراهم می‌شود. همخوانی سود‌ها در اوراق و بازار بین بانکی در هفته‌های اخیر رقم خورده است.
۱۳۹۹/۰۴/۱۴
همتی: کسری بودجه بهتر از سال‌های قبل مدیریت می‌شود
رئیس کل بانک مرکزی نوشت: «می‌توانم اطمینان دهم که کسری بودجه دولت قطعا بهتر از سال‌های قبل مدیریت می‌شود و مسیر اعمال سیاست پولی نیز به سمت نرخ سودی پیش می‌رود که در بازار بین بانکی و در دامنه دالان کف و سقف که از شنبه، چهاردهم تیر بین ۱۳ و  ۲۲‌درصد خواهد بود به وسیله بانک مرکزی مدیریت می‌شود.» به گزارش ایرنا ، عبدالناصر همتی، رئیس‌کل بانک مرکزی، عصر جمعه در صفحه اینستاگرام خود نوشت: «کارشناسان اقتصادی در این روزها چند نکته را برجسته کرده‌اند که شایسته است توضیح لازم داده شود. این کارشناسان رشد نقدینگی ‌سال ۹۸ و سه‌ ماهه اول ۹۹ را بسیار زیاد می‌دانند. رشد پایه پولی ‌سال گذشته بیش از متوسط ۵۰‌ سال اقتصاد بوده …
توضیحات همتی درباره نرخ سود بانکی
۱۳۹۹/۰۴/۱۴
توضیحات همتی درباره نرخ سود بانکی
رئیس بانک مرکزی تاکید کرد: می‌توانم اطمینان دهم که کسری بودجه دولت قطعا بهتر از سال‌های قبل مدیریت می‌شود و مسیر اعمال سیاست پولی نیز، به سمت نرخ سودی پیش می‌رود که در بازار بین بانکی و در دامنه دالان کف و سقف، که از فردا بین ۱۳ و  ۲۲ درصد خواهد بود، توسط بانک مرکزی مدیریت می‌شود.
رئیس‌کل بانک مرکزی: سود بانکی از فردا ۱۳ تا ۲۲ درصد خواهد بود
۱۳۹۹/۰۴/۱۳ / عبدالناصر همتی
رئیس‌کل بانک مرکزی: سود بانکی از فردا ۱۳ تا ۲۲ درصد خواهد بود
تهران - ایرنا - رئیس بانک مرکزی نوشت: می‌توانم اطمینان دهم که کسری بودجه دولت قطعاً، بهتر از سالهای قبل، مدیریت می‌شود و مسیر اعمال سیاست پولی نیز، به سمت نرخ سودی پیش می‌رود که در بازار بین بانکی و در دامنه دالان کف و سقف، که از فردا بین ۱۳ و  ۲۲ درصد خواهد بود، توسط بانک مرکزی مدیریت می‌شود.
اجرای طرح «پیش فروش یورو» چه تبعاتی برای اقتصاد خواهد داشت؟
۱۳۹۹/۰۴/۱۱ / بانک مرکزی / پایه پولی / پیش فروش یورو / فروش یورو / کامران ندری
اجرای طرح «پیش فروش یورو» چه تبعاتی برای اقتصاد خواهد داشت؟
ندری می‌گوید: به نظر من موثرترین روش این است که بانک مرکزی کف نرخ بهره را در بازار بین بانکی بالا ببرد که این خودش سیاستی انقباضی برای پایه پولی است، این روش را که بانک مرکزی بخواهد پیش فروش ارز و یورو داشته باشد را مناسب نمی‌بینم. نوشته اجرای طرح «پیش فروش یورو» چه تبعاتی برای اقتصاد خواهد داشت؟ اولین بار در تجارت‌نیوز پدیدار شد.
۱۳۹۹/۰۴/۱۱
مداخله 85/ 5 میلیارد دلاری بانک‌مرکزی کره‌جنوبی
بانک‌مرکزی کره‌جنوبی اعلام کرد که در سه ماه نخست سال و به‌منظور تسهیل نوسانات پول ملی در بحبوحه پاندمی کرونا، از طریق مداخله ارزی در بازار مبلغ خالص 851/ 5 میلیارد دلار به فروش رسانده است.به گزارش مارکت اسکرینر، این در حالی است که در سه ماهه پیش از آن نرخ خالص خرید و فروش دلار توسط بانک‌مرکزی به یک اندازه بود. میانگین حجم مبادلات روزانه دلار/ وون در بازار بین بانکی داخلی کره‌جنوبی در سه ماه‌نخست سال 71/ 7 میلیارد دلار بود؛ این رقم برای سه ماه‌چهارم سال ۲۰۱۹ مبلغ 69/ 6 میلیارد دلار اعلام شده بود. براساس داده‌های ریفینیتیو، در بازه زمانی ژانویه تا مارس، هر دلار در محدوده ۱۲۹۶ تا 6/ 1150 وون نوسان می‌کرد.بانک‌مرکزی کره‌جنوبی علاوه بر این اعلام کرد که در راستای ثبات‌بخشی به بازار اوراق قرضه، عملیات …
نرخ سود در بازار بین بانکی به ۸.۵ درصد رسید
۱۳۹۹/۰۴/۰۸
نرخ سود در بازار بین بانکی به ۸.۵ درصد رسید
معاون وزیر اقتصاد با بیان اینکه زمانی نرخ سود در بازار بین بانکی حدود ۲۸ درصد بود اما اخیرا به ۸.۵ درصد هم رسید و امروز بر روی ۱۰ درصد ثابت شده است، گفت: کاهش نرخ تامین مالی به نفع همه است.
نرخ سود در بازار بین بانکی به ۸.۵ درصد رسید/ علی‌رغم کاهش نرخ سود، سپرده‌های مردم در بانک‌ها کاهش نیافت
۱۳۹۹/۰۴/۰۸ / اقتصاد / بانک مرکزی / معاون / نرخ سود / سود سپرده
نرخ سود در بازار بین بانکی به ۸.۵ درصد رسید/ علی‌رغم کاهش نرخ سود، سپرده‌های مردم در بانک‌ها کاهش نیافت
ایلنا: معاون وزیر اقتصاد با بیان اینکه زمانی نرخ سود در بازار بین بانکی حدود ۲۸ درصد بود اما اخیرا به ۸.۵ درصد هم رسید و امروز بر روی ۱۰ درصد ثابت شده است، گفت: کاهش…
کیش ریال به نوسان دلار
۱۳۹۹/۰۴/۰۵
کیش ریال به نوسان دلار
دلار با غافلگیری در مواجهه با ریال مواجه شد. سیاست‌گذار پولی با 2 اقدام سعی کرد پول ملی را در برابر ارز محافظت کند. افزایش نرخ بهره کف از سوی بانک مرکزی و فروش بیش از 6 هزار میلیارد تومان اوراق در بازار بین بانکی دو خبری بودند که دیروز، سیگنال مهمی را به بازارها مخابره کردند. نرخ سود سپرده‌گذاری در بانک مرکزی با 2 درصد افزایش به 12 درصد رسید. این نرخ به‌عنوان کف دالان نرخ سود در بازار بین بانکی محسوب می‌شود. به عقیده صاحب‌نظران، با انقباض دالان نرخ سود در بازار بین بانکی، حداقل از سرعت کاهش جذابیت ریال کاسته می‌شود. پیش‌تر کارشناسان تاکید کرده بودند که بانک مرکزی برای تحقق تورم هدف، باید اقدام به افزایش نرخ بهره کند. این سیاست می‌تواند منجر به افزایش نرخ سود در بازار بین بانکی و به تبع آن، نرخ …
فاز سوم حراج اوراق دولتی
۱۳۹۹/۰۴/۰۱
فاز سوم حراج اوراق دولتی
سومین حراج بزرگ اوراق دولتی در بازار بین بانکی برگزار شد. در آخرین حراج، فروش 900 میلیارد تومان اوراق دولتی به تایید وزارت اقتصاد رسید. نکته جدید این بود که بانک مرکزی نرخ بازدهی اوراق تا سررسید، را با 6/ 0 درصد افزایش، معادل 6/ 15 درصد اعلام کرد. برخی این را به‌عنوان افزایش نرخ بهره در بازار بین بانکی تلقی کردند؛ درحالی‌که در حراج‌های قبلی برگزار شده نیز نرخ سود، در همین حوالی ثبت شده بود.
موافقت وزارت اقتصاد با فروش ۴.۹ هزار میلیارد تومان اوراق بدهی
۱۳۹۹/۰۳/۲۰
موافقت وزارت اقتصاد با فروش ۴.۹ هزار میلیارد تومان اوراق بدهی
در حراج اوراق بدهی دولتی که امروز برگزار شد، وزارت اقتصاد با فروش ۴.۹ هزار میلیارد تومان اوراق بدهی دولتی به ۴ بانک موافق کرد و ۸ بانک نیز ۲۲.۱ هزار میلیارد تومان در سامانه بازار بین بانکی ثبت سفارش کردند.
دولت ۴۹۰۰ میلیارد تومان دیگر اوراق فروخت / درخواست بانکها بیش از ۴ برابر بود
۱۳۹۹/۰۳/۲۰ / بانک مرکزی / وزارت امور اقتصادی و دارایی / نظام بانکی / اوراق بدهی / بازار بین بانکی
دولت ۴۹۰۰ میلیارد تومان دیگر اوراق فروخت / درخواست بانکها بیش از ۴ برابر بود
گزارش بانک مرکزی از نتیجه حراج ۲۰ خرداد اوراق بدهی نشان می‌دهد در این تاریخ ۸ بانک ۲۲۱هزار میلیارد ریال سفارش خرید در بازار بین بانکی ثبت کردند که با فروش ۴۹هزارمیلیاردریال موافقت شد.
نرخ سود بانکی حتما کاهش می‌یابد
۱۳۹۹/۰۳/۱۹
نرخ سود بانکی حتما کاهش می‌یابد
رئیس کانون بانک‌ها و موسسات اعتباری خصوصی گفـت: در حال حاضر که نرخ سود در بازار بین بانکی تعدیل شده، اثر مثبتی بر روی بازار سرمایه گذاشت و باعث شد، توجه مردم به بازار سرمایه جلب شود و بازار سرمایه هم رونق گرفت اما وقتی نرخ به صورت دستوری و بالای 22 درصد تعیین می‌شود این انعطاف‌پذیری را از دست می‌دهد.
نرخ سود بانکی حتما کاهش می‌یابد/ ساماندهی موسسات غیرمجاز به تعدیل نرخ سود کمک کرد
۱۳۹۹/۰۳/۱۸ / پول / سرمایه / شورای پول و اعتبار / نرخ سود / نظام بانکی
نرخ سود بانکی حتما کاهش می‌یابد/ ساماندهی موسسات غیرمجاز به تعدیل نرخ سود کمک کرد
ایلنا: رییس کانون بانک‌ها و موسسات اعتباری خصوصی گفـت: برای مثال در حال حاضر که نرخ سود در بازار بین بانکی تعدیل شده، اثر مثبتی بر روی بازار سرمایه گذاشت و باعث شد،…
پاسخ بانک مرکزی به ابهامات هدفگذاری تورم
۱۳۹۹/۰۳/۱۷ / نرخ سود بانکی / بانک مرکزی
پاسخ بانک مرکزی به ابهامات هدفگذاری تورم
بانک مرکزی اعلام کرد که قصد دارد نرخ سود و دالان سود بازار بین بانکی را به نحوی تنظیم کند که میزان انبساط پولی به تدریج کاهش پیدا کرده و عملا رشد تقاضای کل اقتصاد کنترل شود.
۱۳۹۹/۰۳/۱۷
آغاز عملیات ارزی و اتصال به سامانه نیما در بانک ایران زمین
مدیرعامل بانک ایران زمین با اعلام صدور مجوز ارزی این بانک از سوی بانک مرکزی گفت: چشم‫انداز بانک ایران زمین ارائه خدمات مطلوب به مشتریان بالاخص تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی است، که در همین راستا با تلاش‫های صورت‫گرفته مجوز ارزی بانک صادر و از این پس ارائه خدمات ارزی براساس دستورالعمل‫های بانک مرکزی ممکن خواهد بود. عبدالمجید پورسعید مدیرعامل بانک ایران زمین با اشاره به تلاش‫های صورت‫گرفته در سال‫های اخیر برای تحقق اهداف و تجهیز بانک به زیرساخت‫های لازم برای پیاده‫سازی بانکداری دیجیتال، اظهار کرد: ارائه خدمات یکپارچه، تکمیل سبد خدمات، تجهیز شعب، ایجاد زیرساخت‫های بانکداری دیجیتال و اخذ مجوزهای لازم فعالیت در حوزه‫های مختلف و همکاری با شرکت‫های استارتاپی از اهداف بانک ایران زمین بوده است‫ که بخش …
عملیات مهار نقدینگی
۱۳۹۹/۰۳/۱۱
عملیات مهار نقدینگی
سه اقدام در حوزه سیاست پولی و مالی، عملیات مهار نقدینگی را کلید زد. اقدام نخست تعیین کریدور نرخ سود در بازار بین بانکی است. بانک مرکزی کف و سقف دالان نرخ سود را 10 و 22 درصد تعیین کرد. با این دامنه، نرخ سیاستی در محدوده 16 درصد قرار می‌گیرد که به معنی افزایش تقریبی نرخ سود در بازار بین‌بانکی است. این مساله عزم بانک مرکزی در استفاده از نرخ بهره برای اجرای هدف‌گذاری تورمی را نشان می‌دهد. سیاست‌گذار پولی در اقدامی دیگر سعی کرد نوسانات نرخ بهره در بازار بین بانکی را حداقل کند؛ به‌طوری‌که برای اولین بار مکانیزم نگهداری و محاسبه سپرده قانونی را متناسب با معیارهای دنیا تغییر داد تا دست بانک‌ها در مدیریت نقدینگی بازتر شود. موضوع سوم که البته یک موضوع سیاست پولی نیست، انجام حراج اولیه اوراق دولتی در بازار …
۱۳۹۹/۰۳/۱۰
موسسه ملل مجوز خرید و فروش ارز گرفت
موسسه ملل مجوز خرید و فروش ارز و نیز عضویت در بازار بین بانکی ارز تهران به‌منظور انجام معاملات ارزی با بانک مرکزی و اجازه تاسیس صرافی را گرفت. در نامه‌ای که حمیدرضا غنی‌آبادی و حمیدرضا آذرگون از جانب مدیریت کل مقررات، مجوزهای بانکی و مبارزه با پولشویی اداره مجوزهای بانکی بانک مرکزی در تاریخ ۳۱ اردیبهشت ماه برای سیدامین جوادی مدیرعامل موسسه اعتباری غیربانکی ملل ارسال کرده‌اند، با درخواست این موسسه موافقت شده است. در این نامه آمده است: با دسترسی آن موسسه به سامانه نظام یکپارچه معاملات ارزی (نیما) به‌منظور خرید و فروش ارز و نیز عضویت در بازار بین بانکی ارز تهران به‌منظور انجام معاملات ارزی با بانک مرکزی موافقت می‌شود. در ادامه این نامه نیز اعلام شده است: آن موسسه می‌تواند درخواست تاسیس صرافی در …
مردم را از شر تورم مزمن خلاص می‌کنیم | ثبات بازار ارز ادامه خواهد داشت
۱۳۹۹/۰۳/۰۹
مردم را از شر تورم مزمن خلاص می‌کنیم | ثبات بازار ارز ادامه خواهد داشت
همتی نوشت: بانک مرکزی با نظارت دقیق بر ترازنامه بانکها، ناترازی بانکها را کاهش و ثبات بازار ارز را نیز ادامه خواهد داد. نرخ سود و سود بازار بین بانکی نیز چنان تنظیم خواهد شد که همزمان با حفظ وضعیت انبساطی سیاست پولی، رشد انبساطی پولی کاهش پیدا کرده و عملا رشد تقاضای کل اقتصاد کنترل شده و نرخ تورم به محدوده هدف نزدیک و در کانال ۲۲ درصد قرار بگیرد.
برگزاری حراج اوراق بدهی دولتی در بازار بین‌بانکی
۱۳۹۹/۰۲/۲۳ / بانک مرکزی ایران / سود بازار بین بانکی / نظام بانکی
برگزاری حراج اوراق بدهی دولتی در بازار بین‌بانکی
بانک مرکزی اعلام کرد: بازار اولیه فروش اوراق بهادار در بازار بین‌بانکی ایجاد می‌شود.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •