پنجشنبه, ۶ آذر, ۱۳۹۹ / 26 November, 2020
بازار ثانویه
۱۳۹۹/۰۸/۲۰
کاهش قیمت دلار ادامه می‌یابد
بانک مرکزی اعلام کرد: روند نزولی شکل گرفته و ثبات در بازارهای دارایی با وجود مقاومت‌ها تداوم خواهد داشت و با قدرت و توان بیشتری قیمت بازار را به سمت نرخ‌های پایین‌تر که متکی بر عوامل بنیادین اقتصاد است، هدایت می‌کنیم.از نظر بانک مرکزی نرخ‌های ارز در بازار، نرخ‌های مطابق با بنیادهای اقتصاد نیست و ریزش حدود ۲۵ درصدی نرخ ارز طی یک هفته در بازار بهترین دلیل برای اثبات تاثیرگذاری کاهش ریسک‌های غیراقتصادی روی کاهش قیمت بازار به سمت نرخ تعادلی پایین‌تر است. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، با وجود روند نزولی اخیر در بازار که البته مانند هر روندی گهگاه با اصلاح روبه‌رو می‌شود، برخی به ‌غلط این‌گونه القا می‌کنند که سطوح مشخصی از نرخ بازار، …
نرخ سود دو ساله در مرز ۲۱ درصد
۱۳۹۹/۰۸/۱۹ / اقتصاد / نرخ / اوراق / درصد / ساله
نرخ سود دو ساله در مرز ۲۱ درصد
اقتصاد نیوز: نرخ سررسید بازده نقدی در بازار ثانویه اوراق دولتی تا سررسیدهای یک ساله کاهشی و در سررسیدهای دو ساله افزایشی بود.
راه دشوار سلبریتی شدن
۱۳۹۹/۰۸/۱۱
راه دشوار سلبریتی شدن
همان‌طور که می‌دانیم بازار اولیه هنر بسیار گسترده بوده و معدل قیمت در آن پایین است. سطح دوم یا بازار ثانویه بسیار محدودتر است. معدل قیمت در این سطح از بازار، بالاست. ورود هنرمند به بازار ثانویه و گذر از مسیر سخت آن باعث افزایش ارزش اقتصادی آثارش می‌شود و به‌عنوان ستاره شناخته خواهد شد. نهاد‌های متفاوتی در بازار هنر مشغول به فعالیت هستند که هر کدام به نوعی با این دو سطح بازار ارتباط مستقیم دارند. از جمله‌ این نهادها می‌توان به آرت‌فرها، اکسپوها اشاره کرد که معمولا با بازار ثانویه ارتباط دارند. در این مقاله به بررسی اجمالی کارکرد این نهادها می‌پردازیم.
۱۳۹۹/۰۸/۱۱
بازار گالری‌ها
بازار هنرهای تجسمی دارای دو سطح است که بازار اولیه(primary market) و بازار ثانویه(secondary market) خوانده می‌شود. سطح اولیه بازار شامل ارائه آثار هنرمندان برای نخستین بار است که گالری‌ها نقش مهمی در آن ایفا می‌کنند.
تامین ۱۸.۵ میلیارد دلار ارز از ابتدای سال تاکنون
۱۳۹۹/۰۸/۰۳
تامین ۱۸.۵ میلیارد دلار ارز از ابتدای سال تاکنون
همتی رئیس کل بانک مرکزی گفت: با وجود شیوع کرونا و تاثیر آن بر صادرات غیر نفتی و کاهش قیمت نفت و فراورده های نفتی در ماه های ابتدایی سال، حجم تامین ارز و بازار ثانویه در ۷ ماه امسال، رقمی حدود ۱۸.۵ میلیارد تومان بوده است.
رئیس کل بانک مرکزی ایران: ۱۸.۵ میلیارد دلار تامین ارز کردیم
۱۳۹۹/۰۸/۰۲
رئیس کل بانک مرکزی ایران: ۱۸.۵ میلیارد دلار تامین ارز کردیم
رئیس‌ کل بانک مرکزی ایران اعلام کرد که حجم تامین ارز توسط بانک مرکزی و بازار ثانویه در هفت ماهه سال رقمی در حدود ١٨.۵ میلیارد دلار بوده است.
همتی: حجم تامین ارز توسط بانک مرکزی و بازار ثانویه در هفت ماهه سال رقمی در حدود ١٨.۵ میلیارد دلار بوده
۱۳۹۹/۰۸/۰۲ / همتی / بانک مرکزی
همتی: حجم تامین ارز توسط بانک مرکزی و بازار ثانویه در هفت ماهه سال رقمی در حدود ١٨.۵ میلیارد دلار بوده
عبدالناصر همتی، رئیس بانک مرکزی، در صفحه شخصی خود نوشت: على رغم شیوع کرونا و تأثیر آن بر صادرات غیرنفتی وکاهش قیمت نفت و فرآورده‌های نفتی در ماه‌های ابتدایی سال، حجم تأمین ارز توسط بانک مرکزی و بازار ثانویه درهفت ماهه سال، رقمی حدود ۱۸/۵ میلیارد دلار بوده است. روند فزاینده صادرات نفت خام و فرآورده در کنار شتاب گرفتن صادرات غیر نفتی در ماه‌های اخیر شرایط بهتری برای تأمین ارز کالا‌های وارداتی ایجاد کرده است. درجهت افزایش حجم تجارت خارجی کشور و بهره برداری بهتراز امکانات تولیدی داخل، در کنار روش‌های جاری، استفاده از روش تهاتر نفت با کالا‌های اساسی وضروری کشورنیز با محوریت وزارت نفت گسترش خواهد یافت.
همتی: استفاده از روش تهاتر نفت با کالاهای اساسی گسترش می‌یابد
۱۳۹۹/۰۸/۰۲ / بازار ثانویه / وزارت نفت / عبدالناصر همتی / بانک مرکزی
همتی: استفاده از روش تهاتر نفت با کالاهای اساسی گسترش می‌یابد
تهران- ایرنا- عبدالناصر همتی رییس کل بانک مرکزی در یادداشتی در اینستاگرام تاکید کرد که در جهت افزایش حجم تجارت خارجی کشور و بهره برداری بهتر از امکانات تولیدی داخل، در کنار روش‌های جاری، استفاده از روش تهاتر نفت با کالاهای اساسی و ضروری کشور نیز با محوریت وزارت نفت گسترش خواهد یافت.
همتی: 18.5 میلیارد دلار تامین ارز کردیم/صادرات نفت افزایشی شد
۱۳۹۹/۰۸/۰۲
همتی: 18.5 میلیارد دلار تامین ارز کردیم/صادرات نفت افزایشی شد
رئیس‌کل بانک مرکزی نوشت: حجم تامین ارز توسط بانک مرکزی و بازار ثانویه در هفت ماهه سال رقمی در حدود ١٨.5 میلیارد دلار بوده است.
کانال شکنی نرخ سود پس از ۵۰ روز/ نرخ بازدهی در کانال ۱۹ درصد
۱۳۹۹/۰۷/۳۰ / اقتصاد / نرخ / اوراق / درصد / بازدهی
کانال شکنی نرخ سود پس از ۵۰ روز/ نرخ بازدهی در کانال ۱۹ درصد
اقتصاد نیوز:در معاملات امروز ۳۰ مهرماه ۱۳۹۹ بازار ثانویه اوراق دولتی نرخ بازدهی نقدی در سررسید یک ساله وارد کانال ۱۹ درصد شد.
پرداخت مابه‌التفاوت ارز واردکنندگان لغو شد
۱۳۹۹/۰۷/۳۰ / بانک مرکزی / نرخ ارز / ارز / سامانه نیما / شورای نگهبان / دیوان عدالت / سازمان تعزیرات / بانک
پرداخت مابه‌التفاوت ارز واردکنندگان لغو شد
یک کارشناس حقوقی بانکی گفت: با رای دیوان عدالت اداری مصوبه هیات وزیران درباره پرداخت مابه‌التفاوت نرخ ارز زمان تامین و نرخ ارز در بازار ثانویه ارزی ابطال شده است.
حقوقی‌های بورس کلید افزایش نرخ سود شدند
۱۳۹۹/۰۷/۲۹ / اقتصاد / پوشش / درآمد / مهاجرت / نقدینگی
حقوقی‌های بورس کلید افزایش نرخ سود شدند
اقتصادنیوز: در بازار ثانویه اوراق دولتی حجم معاملات کاهش یافت و نرخ بازدهی یک ساله بالا رفت.
ریزش نرخ سود در بازار بدهی
۱۳۹۹/۰۷/۲۳ / رشد / اوراق / کاهش / بازده / درصد
ریزش نرخ سود در بازار بدهی
اقتصادنیوز:امروز ۲۳ مهر ۱۳۹۹ حجم معاملات اوراق بدهی دولت در بازار ثانویه، رکورد شکست.
جایزه نوبل اقتصاد «حراج» شد
۱۳۹۹/۰۷/۲۲ / بازار ثانویه / اوراق بدهی / جایزه نوبل / اتحادیه اروپا / سوئد / حراج / اقتصادی / ایالات متحده آمریکا / بانک مرکزی
جایزه نوبل اقتصاد «حراج» شد
تهران- ایرناپلاس- ممکن است برای برخی از ما کلمه حراج یادآور رضا کیانیان در حراج آثار هنری تهران باشد که با دقت به دست پیشنهاددهنده‌ها نگاه می‌کند که هر کدام در هر لحظه قیمت‌های بالاتری را نشان می‌دهند و در نهایت با اعلام بالاترین قیمت پیشنهادی برای یک اثر، چکش خود را روی میز می‌کوبد. چکش‌زنی یا حراج یکی از نظریه‌های پیچیده علم اقتصاد است که جایزه نوبل امسال را برای نظریه‌پردازان این حوزه به همراه داشته است.
۱۳۹۹/۰۷/۲۲
آمادگی بانک توسعه صادرات برای رفع مشکلات تعهدارزی صادرکنندگان
معاون بین الملل بانک توسعه صادرات ایران از آمادگی این بانک برای رفع مشکلات تعهد ارزی صادرکنندگانی که طی سال‫های پیش صادرات ریالی انجام داده اند، خبر داد.حمید رضا معبودی، افزود: در همین راستا به شعب بانک توسعه صادرات اعلام شده که فهرستی از صادرکنندگان و تولیدکنندگان شناخته شده تولیدی که به خصوص در استان های مرزی فعالیت دارند را تهیه و ارسال کنند تا بتوانیم با رایزنی با بانک مرکزی مشکلات رفع تعهد ارزی سال های پیش را رفع کنیم.وی با بیان اینکه صادرکنندگان می توانند مسائل و ابهامات خود را در حوزه رفع تعهد ارزی به بانک توسعه صادرات ایران منعکس کنند، گفت: رفع مشکل صادرکنندگان در مسیر ایفای تعهدات ارزی، ضامن تداوم صادرات است.معبودی با اشاره به مقررات بسته اخیر بانک مرکزی، گفت: همانطور که در این بسته …
۱۳۹۹/۰۷/۱۵
آیا بازار بورس ایران رقابتی است؟
مدتی است که بازار ثانویه سرمایه ایران قرمزپوش شده و از دولت تا مجلس و دیگران در باب ضرورت آرامش در آن و برگشت شاخص و در نقد رشد شتابان گذشته و دوری از رفتار هیجانی سهامداران، سخن می‌گویند.
نشانه خوش بینی به آینده بورس/ رکورد شکنی در بازار اوراق
۱۳۹۹/۰۷/۱۲ / اقتصاد / سرمایه / بازار / اوراق
نشانه خوش بینی به آینده بورس/ رکورد شکنی در بازار اوراق
اقتصاد نیوز: امروز در معاملات بازار ثانویه اوراق دولتی معاملات رکورد شکست
۱۳۹۹/۰۷/۱۰
ایفا 70 درصدی تعهد ارزی بیش از 65 درصد مشتریان بانک توسعه صادرات
مدیر امور شعب و بازاریابی بانک توسعه صادرات ایران گفت: 65 درصد مشتریان این بانک بالغ بر 70 درصد تعهد صادراتی خود را ایفا کرده ضمن اینکه نیمی از این تعداد، صد در درصد ارز صادراتی خود را به چرخه اقتصادی کشور بازگردانده‫اند.حبیب احمدی در چهارمین جلسه اتاق فکر که با حضور علی صالح آبادی مدیرعامل، مدیران ارشد و روسای شعب این بانک با هدف بررسی چالش­های رفع تعهد ارزی مشتریان به صورت ویدئو کنفرانسی، برگزار شد، اظهار کرد: پس از صدور بخشنامه بانک مرکزی در مرداد ماه سال جاری درخصوص تعیین تکلیف وضعیت بازگشت ارز حاصل از صادرات لازم دیده شد تا در مورد بسته سیاستی جدید و مسائل پیش روی مشتریان بانک جلسه همفکری تشکیل شود.وی با تشریح بندهایی از بخشنامه بانک مرکزی گفت: بر اساس بسته سیاستی جدید بانک مرکزی صادرکنندگان …
اولین نشانه مداخله در بورس/ نرخ سود بالا رفت
۱۳۹۹/۰۷/۰۸ / افزایش قیمت / اقتصاد / درآمد / شاخص / نقدینگی
اولین نشانه مداخله در بورس/ نرخ سود بالا رفت
اقتصاد نیوز: درحالی‌که شاخص بورس امروز نزولی شد، نرخ سود در بازار ثانویه اوراق دولتی از کف ۱۸ درصد فاصله گرفت.
تصمیم درست تقویت بازار ثانویه ارز/ لزوم بازگشت ارزهای خارجی کشور
۱۳۹۹/۰۷/۰۷
تصمیم درست تقویت بازار ثانویه ارز/ لزوم بازگشت ارزهای خارجی کشور
حسینی هاشمی، کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه بانک مرکزی به درستی به دنبال تقویت بازار ثانویه و ایجاد تعادل در بازار حواله تجاری است، گفت: تهاتر کالا یک راهکار پیشنهادی برای بازگرداندن ارزهای خارجی کشور است.
سیاست احتمالی جدید بانک مرکزی برای متعادل‌سازی بازار ارز/ مهار دلار از طریق کانال بورس ممکن می شود؟
۱۳۹۹/۰۷/۰۶ / بانک مرکزی / سیاست احتمالی / سیاست بانک مرکزی / عرضه ارز / کانال بورس / کنترل بازار ارز / مهار دلار
سیاست احتمالی جدید بانک مرکزی برای متعادل‌سازی بازار ارز/ مهار دلار از طریق کانال بورس ممکن می شود؟
شفقنا- رییس‌کل بانک مرکزی از اجرای برنامه‌ای جدید برای دسترسی به منابع ارزی در خارج از ایران در بازار ثانویه خبر داده است. عبدالناصر همتی، رئیس‌کل بانک مرکزی از برنامه جدید برای دسترسی به منابع ارزی در خارج از...
بازار ثانویه و دسترسی به منابع خارج کشور
۱۳۹۹/۰۷/۰۶ / امنیت سازمان ملل متحد / بانک مرکزی / جهان / خرید و فروش / دولت
بازار ثانویه و دسترسی به منابع خارج کشور
رییس‌کل بانک مرکزی اعلام کرد برنامه‌های بانک مرکزی برای بازار ثانویه به‌تدریج عملیاتی می‌شود. عبدالناصر همتی،
۱۳۹۹/۰۷/۰۶
همتی: علت گرانی دلار، جو سیاسی - تبلیغاتی ناشی از اقدام آمریکا بود
«عبدالناصر همتی» گفت: جو سیاسی - تبلیغاتی ناشی از اقدام آمریکا در اعلام عملیاتی شدن مکانیزم ماشه فضای لازم را برای جهش قیمت ارز در هفته‌های اخیر به‌وجود آورد. به گزارش بانک مرکزی، رئیس کل بانک مرکزی گفت: درخصوص دسترسی به منابع ارزی در خارج از کشور، برنامه‌هایی برای بازار ثانویه داریم که به‌تدریج عملیاتی خواهیم کرد.عدم تعادلی که از ابتدای سال در بین عرضه و تقاضا به خاطر کرونا در بخش حواله تجاری ایجاد شد، به علت تعلل برخی صادرکنندگان برای عرضه ارز و تداوم روند تقاضا در ماه‌های گذشته به خصوص به خاطر توجیه قیمت برخی کالا‌های وارداتی تشدید شد. «عبدالناصر همتی» گفت: از سوی دیگر جو سیاسی - تبلیغاتی ناشی از اقدام آمریکا در اعلام عملیاتی شدن مکانیزم …
۱۳۹۹/۰۷/۰۶
مهار دلار از کانال بورسی
 رئیس‌کل بانک مرکزی از اجرای برنامه‌ای جدید برای دسترسی به منابع ارزی در خارج از کشور در بازار ثانویه خبر داده است عبدالناصر همتی، رئیس‌کل بانک مرکزی از برنامه جدید برای دسترسی به منابع ارزی در خارج از کشور در بازار ثانویه خبر داده و گفته است این برنامه‌ها را به‌تدریج عملیاتی می‌کند. مقام سیاستگذار می‌گوید: عدم‌تعادلی که از ابتدای سال در بین عرضه و تقاضای ارز به‌خاطر کرونا در بخش حواله تجاری ایجاد شد، به‌علت تعلل برخی صادرکنندگان برای عرضه ارز و تداوم روند تقاضا در ماه‌های گذشته به‌ویژه به‌خاطر توجیه …
عرضه ۳۰۰ میلیون درهم به بازار ارز در نخستین روز هفته
۱۳۹۹/۰۷/۰۵
عرضه ۳۰۰ میلیون درهم به بازار ارز در نخستین روز هفته
بازارساز با هدف پاسخگویی به نیازهای واقعی و در راستای اظهارات رییس کل بانک مرکزی مبنی بر اقدامات تدریجی این بانک برای تعمیق بازار ثانویه امروز ۳۰۰ میلیون درهم به صورت حواله در بازار ثانویه عرضه کرد.
همتی: برنامه بازار ثانویه را به‌ تدریج عملیاتی می‌کنیم
۱۳۹۹/۰۷/۰۵ / رئیس کل بانک مرکزی / آمریکا / بانک مرکزی / عبدالناصر همتی
همتی: برنامه بازار ثانویه را به‌ تدریج عملیاتی می‌کنیم
رئیس‌کل بانک مرکزی اعلام کرد برنامه‌های بانک مرکزی برای بازار ثانویه به‌تدریج عملیاتی می‌شود.
۱۳۹۹/۰۷/۰۵
تقسیمات بازار اوراق بهادار
در ادامه بحث بورس اوراق بهادار، در این یادداشت به تقسیمات بازار اوراق بهادار می‌پردازیم. بازار اوراق بهادار بر اساس مرحله و زمان عرضه اوراق بهادار و نیز نوع دارایی یا ابزارهای مالی به بازار اولیه، بازار ثانویه و بازار مشتقه تقسیم می‌شود. مطابق بند‌های ۹ تا ۱۱ قانون بازار اوراق بهادار مصوب آذر ماه سال ۱۳۸۴ در این خصوص می‌توان گفت: بازار اولیه، اولین عرضه و پذیره‌نویسی اوراق بهادار جدیدالانتشار را شامل می‌شود و منابع حاصل از عرضه اوراق بهادار در اختیار ناشر قرار می‌گیرد.
۱۳۹۹/۰۷/۰۵
ضرورت تغییر رویکرد در عرضه اولیه شرکت‌های حوزه تکنولوژی
بازار سرمایه در دو سال اخیر شرایط بسیار ویژه‌ای را تجربه کرده است و تمامی متغیرها از جمله ارزش بازار، ارزش معاملات، سودآوری شرکت‌ها و تعداد معامله‌گران رشدهای چشمگیری داشته‌اند. هر چند بخش اصلی رشد بازار در این دوره مربوط به بازار ثانویه بوده اما بازار اولیه نیز در این دوره رشد محسوسی را تجربه کرده به شکلی که از ابتدای سال 1398 تاکنون تعداد 42 شرکت جدید وارد بازار سرمایه شده‌اند و مجموع رقم تامین مالی آنها از طریق فرآیند عرضه اولیه بیش از 26 هزار میلیارد تومان بوده است که این رقم در نوع خود یک رکورد محسوب می‌شود.
اظهارات مهم رییس کل بانک مرکزی درخصوص منابع ارزی خارج از کشور و  بازار ثانویه
۱۳۹۹/۰۷/۰۴ / ارز - بازار داخلی / بانک مرکزی
اظهارات مهم رییس کل بانک مرکزی درخصوص منابع ارزی خارج از کشور و بازار ثانویه
رییس کل بانک مرکزی گفت: عدم تعادلی که از ابتدای سال در بین عرضه و تقاضا به خاطر کرونا در بخش حواله تجاری ایجاد شد، به علت تعلل برخی صادرکنندگان برای عرضه ارز و تداوم روند تقاضا در ماه‌های گذشته به خصوص به خاطر توجیه قیمت برخی کالاهای وارداتی تشدید شد.
توضیح همتی درباره دلایل افزایش قیمت دلار
۱۳۹۹/۰۷/۰۴ / دلار / افزایش قیمت دلار / همتی / توضیح همتی
توضیح همتی درباره دلایل افزایش قیمت دلار
اقتصاد نیوز : درخصوص دسترسی به منابع ارزی در خارج از کشور،برنامه‌هایی برای بازار ثانویه داریم که به‌تدریج عملیاتی خواهیم کرد.
همتی مطرح کرد؛ معرفی عامل اصلی جهش ارز در هفته‌های اخیر/برنامه‌های بانک مرکزی برای بازار ثانویه
۱۳۹۹/۰۷/۰۴ / ارز / بانک مرکزی / بازار / برنامه / همتی
همتی مطرح کرد؛ معرفی عامل اصلی جهش ارز در هفته‌های اخیر/برنامه‌های بانک مرکزی برای بازار ثانویه
اقتصادنیوز: رییس کل بانک مرکزی گفت: عدم تعادلی که از ابتدای سال در بین عرضه و تقاضا به خاطر کرونا در بخش حواله تجاری ایجاد شد، به علت تعلل برخی صادرکنندگان برای عرضه ارز و تداوم روند تقاضا در ماه‌های گذشته به خصوص به خاطر توجیه قیمت برخی کالاهای وارداتی تشدید شد.
تصمیمی که عرضه ارز صادراتی را افزایش داد
۱۳۹۹/۰۶/۳۱ / دلار / صرافی / بازار ثانویه / نرخ ارز / عبدالناصر همتی / بانک مرکزی / سامانه نیما / قیمت ارز
تصمیمی که عرضه ارز صادراتی را افزایش داد
تهران- ایرناپلاس- یک کارشناس اقتصادی و تحلیل‌گر بازار ارز معتقد است: تصمیم جدید سیاست‌گذار پولی، یعنی میدان دادن به صرافی‌های غیربانکی خبری امیدوارکننده است زیرا این تصمیم، با نزدیک کردن نرخ نیما به نرخ بازار، انگیزه صادرکنندگان را برای عرضه افزایش می‌دهد و آزادی عمل بیشتری را برای آنها فراهم می‌کند.
دو سیگنال متفاوت از نرخ سود
۱۳۹۹/۰۶/۳۰ / اقتصاد / سرمایه / کسری بودجه / zwnj / اوراق
دو سیگنال متفاوت از نرخ سود
اقتصادنیوز: امروز ۳۰ شهریورماه ۱۳۹۹ نرخ بازده اوراق بدهی دولتی در سررسیدهای کوتاه مدت در بازار ثانویه کاهش یافت اما در سررسیدهای یک ساله تغییر نکرد.
۱۳۹۹/۰۶/۲۸
دولت آمریکا ایجاد التهاب در بازار ارز را کلید زد
رئیس کل بانک مرکزی گفت: بانک مرکزی ضمن افزایش عرضه در بازار ثانویه، در راستای تسهیل و تسریع سریع تامین ارز واردکنندگان در این بازار به پتروشیمی‌ها، فولادی‌ها و معدنی‌ها اعلام کرد که آنها نیز می‌توانند ارز حاصل از صادرات خود را علاوه بر صرافی‌های بانکی، مستقیما در صرافی‌های مجاز جهت واردات کالا باید دارای تخصیص ارز بفروشند.به گزارش ایلنا، عبدالناصر همتی در پست اینستاگرامی خود نوشت: از چند هفته پیش دولت آمریکا با طرح لغو تمام معافیت‌های تحریمی و راه‌اندازی ماشین تبلیغاتی خود توسط رسانه‌های وابسته آخرین تلاش‌های خود را برای ایجاد التهاب در بازار ارز کلید زد. به نظر نمی‌رسد اقدامات دیگری برای استفاده در فشار حداکثری باقی مانده باشد. آمریکا از این کار بیشتر هدف تبلیغاتی دارند. طبیعی است که نوسان گیران …
صدور جواز به پتروشیمی‌ها و فولادی‌ها برای عرضه ارز در بازار
۱۳۹۹/۰۶/۲۶ / بازار ثانویه / نرخ ارز / تحریم / تحریم نفتی / عبدالناصر همتی / کمیته‌ی تنظیم بازار ارز / دلالان سکه و ارز / بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران / سامانه نیما
صدور جواز به پتروشیمی‌ها و فولادی‌ها برای عرضه ارز در بازار
تهران - ایرنا - رییس کل بانک مرکزی در یادداشتی اینستاگرامی با ذکر ‌چند نکته در زمینه بازار ارز، التهابات اخیر در این بازار را ناشی از راه اندازی ماشین تبلیغاتی دولت آمریکا با طرح لغو تمام معافیت های تحریمی از چند هفته پیش دانست.
آغاز معامله اوراق بدهی دولتی در بازار ثانویه
۱۳۹۹/۰۶/۲۵ / بانک مرکزی / پول / سرمایه / کسری بودجه / zwnj
آغاز معامله اوراق بدهی دولتی در بازار ثانویه
اقتصادنیوز : منحنی بازده امروز سه‌شنبه ۱۵ شهریورماه ۱۳۹۹ تغییرات محدودی را نسبت به روز گذشته داشت.
تعمیق تدریجی معاملات سامانه نیما / تأمین نزدیک به ۱۵میلیارد دلار ارز برای واردات کشور
۱۳۹۹/۰۶/۱۳
تعمیق تدریجی معاملات سامانه نیما / تأمین نزدیک به ۱۵میلیارد دلار ارز برای واردات کشور
دکتر عبدالناصرهمتی رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد :معاملات حواله ارزی روز های گذشته شهریورماه درسامانه نیما، که بخشی از آن همراه با ایام تعطیلات عزاداری بود از یک میلیارد یورو فراتر رفت که مؤید افزایش عرضه ارز توسط صادر کنندگان و تعمیق تدریجی بازار ثانویه معاملات حواله ارزی است. وی اعلام کرد باتمام مشکلات تجاری ناشی از شیوع کرونا و تداوم تحریمهای ظالمانه در ۵ماهه اول سال نزدیک ۱۵میلیارد دلار برای واردات کشور تأمین ارز کرده ایم.
پناهگاه پول‌ها در ریزش بورس
۱۳۹۹/۰۶/۱۲ / افزایش قیمت / اقتصاد / پول / سرمایه / سهام
پناهگاه پول‌ها در ریزش بورس
اقتصادنیوز : نتایج چهاردهمین حراج اوراق دولتی و منحنی بازدهی اوراق دولتی در بازار ثانویه نشان می‌دهد نرخ سود در هر دو بازار کاهشی شده است. اما دلیل کاهش این نرخ چیست؟
سایه بورس بر نرخ سود/وضعیت گرگ و میش در بازار اوراق
۱۳۹۹/۰۶/۱۰ / افزایش قیمت / اقتصاد / رقابت / سرمایه گذاران / سهام
سایه بورس بر نرخ سود/وضعیت گرگ و میش در بازار اوراق
اقتصادنیوز : نرخ سود اوراق دولتی در بازار ثانویه با بازگشت از کف وارد کانال جدید شد.در اولین روز کاری هفته جاری نرخ های سود در سررسید بالای سه ماه به دلیل فضای ابهام در روند سایر بازار ها از جمله بورس یکسان شد.
۹۰ هزار میلیارد تومان پول تازه‌واردها از بورس خارج می‌شود/ رشد بازار ثانویه سفته‌بازانه بود/ صعود شاخص با افزایش نرخ دلار همراه‌ است
۱۳۹۹/۰۶/۰۳
۹۰ هزار میلیارد تومان پول تازه‌واردها از بورس خارج می‌شود/ رشد بازار ثانویه سفته‌بازانه بود/ صعود شاخص با افزایش نرخ دلار همراه‌ است
یک کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: سرمایه به طور هوشمند جا به جا می‌شود و در دنیا آربیتراژ یک اصل اقتصادی است. در نظام اقتصادی کشورمان هم شاهد این وضعیت هستیم و انتظارات تورمی در بازار سرمایه باعث تورم در سایر بازارها می‌شود بنابراین افزایش شاخص می‌تواند باعث افزایش نرخ دلار شود.
۱۳۹۹/۰۶/۰۳
گرانی ۲۰ درصدی لوازم التحریر در سال جاری
رئیس انجمن تولیدکنندگان نوشت‌افزار کشور از افزایش قیمت ۲۰ درصدی قیمت لوازم التحریر نسبت به سال گذشته به دلیل افزایش هزینه‌های تولید و کاهش ۶۰ تا ۷۰ درصدی تقاضای این محصولات در پی شیوع ویروس کرونا خبر داد.به گزارش ایسنا، محمودرضا صنعتکار با بیان اینکه با وجود کاهش مصرف، تولید مانند گذشته ادامه دارد، اظهار کرد: تولیدکنندگان به امید بازگشت بازار به حالت قبل محصولات خود را تولید و دپو می‌کنند، چرا که نمی‌توانند سرمایه اصلی خود، یعنی نیروی انسانی‌شان را هر روز کاهش دهند.وی در پاسخ به اینکه آیا امکان صادرات کالاهای دپو شده وجود دارد، گفت: در زمینه مداد و دفتر ظرفیت صادرات وجود دارد، اما صادرات این محصول ممنوع است، چرا که مداد سال۱۳۹۷ در یک مقطع زمانی کوتاه مقدار جزئی ارز ۴۲۰۰ تومانی دریافت کرد و واردات …
۱۳۹۹/۰۶/۰۲
کاهش تقاضا باعث گرانی لوازم‌التحریر شد
[شهروند] با آنکه کرونا وضع تحصیلی دانش‌آموزان و دانشجویان را در‌ سال جدید تحت‌تأثیر قرار داده است، اما تحصیل حتی اگر مجازی هم باشد، با توجه به ملزومات و امکانات مورد نیازش نسبت به‌ سال قبل و حتی ماه قبل گران‌تر شده است، مخصوصا اینکه هزینه‌های اینترنت و گوشی هوشمند و تبلت هم افزون بر همه آن چیزی شده است که قبلا مورد نیاز بود. طبق روال هر سال، قبل از آغاز‌ سال تحصیلی مردم به خرید لوازم‌التحریر می‌روند، اما این طیف اجناس به‌طور سرسام‌آوری افزایش قیمت داشته‌اند. رئیس انجمن تولیدکنندگان نوشت‌افزار کشور از افزایش قیمت ۲۰‌درصدی قیمت لوازم‌التحریر نسبت به ‌سال گذشته به دلیل افزایش هزینه‌های تولید و کاهش ۶۰ تا ۷۰‌درصدی …
۱۳۹۹/۰۵/۲۵
مجوز خرید اوراق قرضه دولتی از سوی بانک مرکزی شیلی صادر شد
کنگره شیلی قانونی را به تصویب رساند که به موجب آن بانک مرکزی مجاز است تا اوراق قرضه صادر شده توسط وزارت خزانه‌داری را در بازار ثانویه خریداری کند؛ قانونی که جبران ضرر ناشی از پاندمی را تسهیل می‌کند.
۱۳۹۹/۰۵/۲۴
افزایش سرمایه‌ شرکت‌های پذیرفته شده در بورس
وزیر اقتصاد با حضور در مجلس ضرورت حرکت از اقتصاد بانک محور به سمت سرمایه‌محور را تشریح کرد.به گزارش ایلنا، فرهاد دژپسند با اشاره به لایحه پیشنهادی دولت گفت: برای اینکه به ضرورت لایحه اشاره کنم باید تمام دغدغه‌هایی که امروز در بازار سرمایه به دلیل اقبال پرشور آحاد جامعه به خصوص دارندگان پس‌انداز خرد را پاسخگو باشیم و برای پایداری بازار سرمایه تلاش کنیم. اقتضای امر این است که در بازار اولیه بورس اقداماتی انجام دهیم که از مسیر درست نیازها برآورده شود. از ابتدای سال تاکنون 30 درصد نقدینگی را بازار سرمایه جذب کرده است اما این اولین گام است نحوه حذف مهم است اینکه آیا نقدینگی در بازار ثانویه می‌چرخد یا بازار اولیه توان جذب آن را دارد. برای تقویت بازار اولیه با اخذ مصوبات از مراجع صاحب اختیار اقدام می‌کنیم …
آخرین شنیده‌ها درباره گشایش اقتصادی / احتمال تشکیل صندوق‌های کالایی
۱۳۹۹/۰۵/۲۲ / پیش فروش نفت / حسن روحانی / رئیس جمهور / گشایش اقتصادی
آخرین شنیده‌ها درباره گشایش اقتصادی / احتمال تشکیل صندوق‌های کالایی
شنیده‌ها حکایت از آن دارد که در طرح اولیه، امکان فروش یونیت‌های صندوق کالایی نفت پیش از سررسید، پیش‌بینی نشده بود که ظاهرا این موضوع با مخالفت برخی مسوولان ارشد اجرایی مواجه و مقرر شد شکل کار تغییر پیدا کند و مواردی چون امکان معامله در بازار ثانویه در آن دیده شود. نوشته آخرین شنیده‌ها درباره گشایش اقتصادی / احتمال تشکیل صندوق‌های کالایی اولین بار در تجارت‌نیوز پدیدار شد.
برای احیای بازار مسکن به تاریخ رجوع کنید
۱۳۹۹/۰۵/۱۴ / اقتصاد جهانی / رکود در بازار مسکن / بازار مسکن
برای احیای بازار مسکن به تاریخ رجوع کنید
در طول تاریخ بارها اقتصاد دنیا با چالشهای بزرگ روبرو شده است و هر بار بازار مسکن راکد شد و توان خرید در بازار کم شد. هر بار اقتصاد دنیا سیاستی برای گذر از این بحران در پیش گرفت ولی اثر گذارترین و ماندگارترین سیاست توسعه بازار ثانویه اوراق رهنی…
۱۳۹۹/۰۵/۰۸
نقدینگی باید به بازار اول بورس هدایت شود
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با اعلام اینکه بخش عمده‌ای از شرکت‌های وابسته به بانک‌ها باید به بخش خصوصی عرضه شود، گفت: حجم نقدینگی باید به سمت بازار اولیه هدایت و سهام به مردم عرضه شود، چون توسعه بازار ثانویه فقط تهدیدی برای نظام اجرایی کشور است.
«اصل ۴۴؛ زشت یا زیبا؟»| پورابراهیمی: نقدینگی باید به بازار اول بورس هدایت شود/توسعه بازار دوم تهدید است
۱۳۹۹/۰۵/۰۸
«اصل ۴۴؛ زشت یا زیبا؟»| پورابراهیمی: نقدینگی باید به بازار اول بورس هدایت شود/توسعه بازار دوم تهدید است
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با اعلام اینکه بخش عمده‌ای از شرکت‌های وابسته به بانک‌ها باید به بخش خصوصی عرضه شود، گفت: حجم نقدینگی باید به سمت بازار اولیه هدایت و سهام به مردم عرضه شود، چون توسعه بازار ثانویه فقط تهدیدی برای نظام اجرایی کشور است.
برای خاموش کردن موتور رشد نقدینگی چه باید کرد؟ / بورس مقصد مناسبی برای جذب نقدینگی هزاران میلیاردی است؟
۱۳۹۹/۰۵/۰۷
برای خاموش کردن موتور رشد نقدینگی چه باید کرد؟ / بورس مقصد مناسبی برای جذب نقدینگی هزاران میلیاردی است؟
وحید شقاقی شهری گفت: هدایت نقدینگی به سمت بورس زمانی فرصت است که بازار اولیه توسعه پیدا کند. وقتی بازار اولیه توسعه پیدا کند این بدان معناست که داریم از نقدینگی در جهت رشد تولید استفاده می‌کنیم. متاسفانه، چون بازار اولیه توسعه پیدا نکرد، آمدن نقدینگی به بورس باعث شد که بازار ثانویه توسعه پیدا کند و این مسئله به انتظارات تورمی و افزایش نرخ تورم در سایر بازار‌ها دامن زد.
۱۳۹۹/۰۵/۰۲
زنگ خطر!
افزایش شدید قیمت ارزهای خارجی، دولت را بر آن داشته است تا فشار هر چه بیشتری را متوجه صادر‌کنندگان کند. در بخشنامه اخیر بانک مرکزی به صادر‌کنندگان تکلیف شده است که باید حداقل80 درصد ارز حاصل از صادرات خود را به‌صورت حواله ارزی و حداکثر 20 درصد آن را به‌صورت اسکناس در بازار ثانویه به بانک‌ها و صرافی‌های مجاز بفروشند. همچنین صادرکنندگان ملزمند، حداکثر چهار ماه پس از صدور پروانه‌های صادراتی گمرک، ارز خود را به چرخه اقتصادی کشور بازگردانند. طبق این بخشنامه امکان واردات در مقابل صادرات محدودتر و دستگاه‌ها و سازمان‌های اجرایی نیز از ارائه خدمات به صادرکنندگانی که ارز خود را طبق این بخشنامه بازنگردانند، منع شده‌اند و برای صادرکنندگانِ متخلف (به زعم دولت)، مجازات‌هایی همچون عدم صدور و تمدید کارت بازرگانی …
بهره‌گیری گروه اقتصادی کرمان خودرو از ظرفیت های بازار ثانویه دربازار اولیه
۱۳۹۹/۰۵/۰۱
بهره‌گیری گروه اقتصادی کرمان خودرو از ظرفیت های بازار ثانویه دربازار اولیه
مدیرعامل گروه اقتصادی کرمان خودرو تبدیل شرکت به یک هلدینگ چند رشته ای را از جمله برنامه های مهم شرکت برشمرد.
۱۳۹۹/۰۴/۲۹
نگرانی فعالان اقتصادی از بخشنامه ارزی بانک مرکزی
عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران می‌گوید، بخشنامه ارزی جدید بانک مرکزی درصورتی که اصلاح نشود، به کاهش قطعی صادرات غیرنفتی منجر خواهد شد. احمدرضا فرشچیان در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: «در بخشنامه جدید ارزی بانک مرکزی که مربوط به تعهدات ارزی ‌سال ۹۹ است و در کمال تعجب عطف به ماسبق شده و چهارماهه ابتدایی ‌سال‌جاری را نیز در برمی‌گیرد، به این اشاره شده که صادرکننده باید ۸۰‌درصد از ارز حاصل از صادرات خود را به شکل حواله ارزی و ۲۰‌درصد را نیز به صورت اسکناس در بازار ثانویه یا صرافی‌ها به فروش برساند. این سیاست آن هم در شرایط فعلی مشخص نیست چه پشتوانه اجرایی دارد.» او با بیان اینکه بسیاری از راه‌های ورود ارز به ایران بسته است و …
۱۳۹۹/۰۴/۲۳
بسته سیاستی بازگشت ارز صادراتی تصویب شد
بسته سیاستی «نحوه برگشت ارز حاصل از صادرات‌ سال ۱۳۹۹ و رفع تعهدات ایفانشده سال‌های ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸» توسط وزرای نفت، امور اقتصادی و دارایی، صنعت، معدن و تجارت، رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور و رئیس‌ کل بانک مرکزی تصویب شد. براساس تصویب بسته سیاستی نحوه برگشت ارز حاصل از صادرات، صادرکنندگانی که از بازگرداندن ارز حاصل از صادرات خود به کشور امتناع بورزند، از کلیه خدمات دستگاه‌های اجرایی، بانک‌ها و صرافی‌ها محروم خواهند شد.» به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، طبق این بسته سیاستی، صادرکنندگان موظف به فروش حداقل ۸۰‌درصد از ارز حاصل از صادرات خود به شکل حواله ارزی در سامانه نیما و حداکثر ۲۰‌درصد آن در قالب اسکناس در سامانه سنا هستند. همچنین این افراد …
سازوکار جدید برای بازگشت دلار‌های صادراتی به چرخه اقتصادی کشور تصویب شد/ چهارده محرومیت و محدودیت در انتظار صادرکنندگان متخلف
۱۳۹۹/۰۴/۲۳
سازوکار جدید برای بازگشت دلار‌های صادراتی به چرخه اقتصادی کشور تصویب شد/ چهارده محرومیت و محدودیت در انتظار صادرکنندگان متخلف
بر اساس بسته سیاستی نحوه برگشت ارز حاصل از صادرات، صادرکنندگان‌ می‌باید حداقل 80 درصد ارز حاصل از صادرات خود را به صورت حواله ارزی  و حداکثر 20 درصد آن را بصورت اسکناس در بازار ثانویه به بانک‌ها و صرافی‌های مجاز به فروش برسانند.
قیمت تراکتور و کمباین دو برابر شد/ کشاورزان مجبور به خرید از بازار ثانویه هستند
۱۳۹۹/۰۴/۱۹ / افزایش قیمت / رقابت / فولاد / کشاورزی / کشاورزان
قیمت تراکتور و کمباین دو برابر شد/ کشاورزان مجبور به خرید از بازار ثانویه هستند
ایلنا: رییس هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان تجهیزات کشاورزی گفت: افزایش قیمت در دو یا سه مرحله اتفاق افتاده است برای مثال تراکتور مدل شش سیلندر سال گذشته ۱۳۰ میلیون…
۱۳۹۹/۰۴/۰۹
پایان شهریور؛ آخرین مهلت بازپرداخت تسهیلات ارزی حساب ذخیره ارزی
مدیرکل دفتر امور اقتصادی وزارت صمت، پایان شهریور ماه را آخرین مهلت بازپرداخت تسهیلات ارزی حساب ذخیره ارزی اعلام کرد.به گزارش مهر، احمد تشکینی گفت: آیین‌نامه اجرایی ماده ۲۰ قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور با هدف تسهیل بازپرداخت تسهیلات ارزی واحدهای تولیدی در روزهای پایانی سال ۱۳۹۸ مورد بازبینی و اصلاح قرار گرفت و پایان شهریور ماه به عنوان آخرین مهلت استفاده از ظرفیت بازپرداخت تسهیلات ارزی حساب ذخیره ارزی تعیین شد. با توجه به شرایط اقتصادی کشور، اصلاح آیین‌نامه ماده ۲۰ در دستور کار دولت قرار گرفت و با دریافت نظرات بخش‌های مختلف درمورد مشکلات بازپرداخت تسهیلات ارزی، موضوع در جلسات مختلف بررسی و با تصویب هیئت وزیران اصلاح شد.تشکینی اضافه کرد: با اصلاح صورت گرفته در ماده ۴ …
یارانه 51 هزار میلیاردی که نصیب واردکنندگان شد
۱۳۹۹/۰۴/۰۶ / بانک مرکزی / کالاهای اساسی / ارز ۴۲۰۰ تومانی / بازار ثانویه ارز / ارز نیمایی / واردکنندگان / درآمدهای نفتی / تورم / چاپ پول / اخبار داغ
یارانه 51 هزار میلیاردی که نصیب واردکنندگان شد
بانک مرکزی حدود نیمی از ارز 4200 تومانی اختصاص یافته به کالاهای اساسی در سال گذشته را با خرید ارز از بازار ثانویه یا همان نیما تامین کرده، اتفاقی که در سال جاری هم در حال تکرار است و منجر به افزایش پایه پولی و نهایتا افزایش تورم خواهد شد.
چه میزان سهام در بورس ۹۸ معامله شد؟
۱۳۹۹/۰۳/۳۰ / بازار بورس / سهام
چه میزان سهام در بورس ۹۸ معامله شد؟
سهم ارزش معاملات سهام در بازارهای اولیه و ثانویه در پارسال به نسبت به سال ۱۳۹۷ به ترتیب ۱۷۴ و ۳۳۱ درصد رشد داشته است و بازار ثانویه دارای بیشترین سهم از کل ارزش معاملات سهام بوده است.
۱۳۹۹/۰۳/۲۵ / تجمع معامله گران ارز / تجمع مقابل بانک مرکزی
تجمع معامله‌گران ارز در مقابل بانک مرکزی
به گزارش فارس، امروز برخی افراد در مقابل ساختمان میرداماد بانک مرکزی تجمع کردند که مدعی بودند در قالب سامانه نیما (بازار ثانویه ارزی) ارز خریداری و وجه آن را پرداخت کرده‌اند اما نتوانسته‌اند ارز خود را دریافت کنند.
۱۳۹۹/۰۳/۲۵
قانونی که همیشه عقب می‌ماند
دولت در چند سال گذشته به‌دلیل کسری بودجه‌ای که عمدتا به‌دلیل کاهش فروش نفت بود، نسبت به انتشار اوراق خزانه اسلامی (اخزا) با حفظ قدرت خرید به منظور تسویه بدهی‌های مسجل خود اقدام کرد. این اوراق با سررسید یک تا سه سال و با قابلیت داد و ستد در بازار ثانویه برخوردار منتشر شد. اوراق فوق در زمره بدهی ممتاز دولت در نظر گرفته شد و وزارت امور اقتصادی و دارایی ضامن بازپرداخت اصل و سود اوراق شد.
میانگین قیمت خرید دلار در سامانه نیما 16 هزار و 93 تومان/ در 80 روز چقدر ارز معامله شد؟
۱۳۹۹/۰۳/۲۰ / قیمت ارز / قیمت دلار
میانگین قیمت خرید دلار در سامانه نیما 16 هزار و 93 تومان/ در 80 روز چقدر ارز معامله شد؟
بررسی عملکرد بازار ثانویه در 80 روز نخست امسال حکایت از عرضه 2.3 میلیارد یورو ارز حاصل از صادرات دارد.
نیما در تعقیب فردوسی
۱۳۹۹/۰۳/۰۳
نیما در تعقیب فردوسی
دلار در سامانه نیما در یک سال گذشته نزدیک به 50 درصد رشد کرد تا بتواند خود را به قیمت معاملات خیابان فردوسی نزدیک‌تر کند. میانگین نرخ خرید دلار در بازار ثانویه، حدود یک سال پیش 10هزار و 668 تومان بود و در اواخر اردیبهشت سال‌جاری روی عدد 15 هزار و 708 تومان قرار گرفت که نشان دهنده افزایشی 47 درصدی بود. این در حالی است که در بازار آزاد، دلار طی یک سال گذشته تنها حدود 25 درصد افزایش قیمت را به ثبت رسانده و از قیمت 14 هزار و 200 تومان به بهای 17 هزار و 690 تومان رسیده است. به این ترتیب، می‌توان گفت دلار با افزایش بیشتر در سامانه نیما توانسته است قیمت خود را طی یک سال به بازار آزاد نزدیک‌تر کند.
۱۳۹۹/۰۲/۳۱
عـــدد خــبــــر
62٪ کاهش خرید ارز برای واردات در نیما [ایسنا] اتاق بازرگانی تهران در جدیدترین گزارش خود اعلام کرده که خرید ارز برای واردات در دوماهه ابتدایی امسال در قیاس با مدت مشابه ‌سال قبل ۶۲‌درصد کاهش یافته است. براساس آمار و اطلاعات ارایه‌شده از اول فروردین‌ماه تا ۲۸ اردیبهشت‌ماه‌ سال ۱۳۹۸، دو‌میلیارد و ۷۵۰‌میلیون دلار یورو در سامانه نیما از صادرکنندگان خریداری شده که این عدد در مدت مشابه ‌سال‌جاری به حدود یک‌میلیارد یورو کاهش یافته  که  به این ترتیب افتی ۶۲‌درصدی را نشان می‌دهد.همچنین از اول فروردین‌ماه تا ۲۸ اردیبهشت‌ماه ‌سال ۱۳۹۸ صادرکنندگان بیش از سه‌میلیارد و ۱۰۰‌میلیون یورو ارز در سامانه نیما برای …
سود بلند مدت کدام بازار از همه بیشتر است؟
۱۳۹۹/۰۲/۱۷ / بورس تهران / سهام / سهام عدالت / شاخص
سود بلند مدت کدام بازار از همه بیشتر است؟
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: زمانی که بورس رونق می‌گیرد افزون بر بازار ثانویه، وضع تولید نیز با تأمین منابع بهبود می‌یابد.
ابلاغ نحوه محاسبه مالیات عملکرد واردکنندگان/تعیین مالیات بر حسب نرخ مصوب فروش+سند
۱۳۹۹/۰۲/۰۷ / سازمان امور مالیاتی
ابلاغ نحوه محاسبه مالیات عملکرد واردکنندگان/تعیین مالیات بر حسب نرخ مصوب فروش+سند
در مواردی که وارد کنندگان با استفاده از نرخ ارز رسمی و یا نرخ ارز بازار ثانویه اقدام به واردات کالا نموده، نرخ مصوب فروش کالاهای مشمول قیمت گذاری، ملاک عمل برای تعیین درآمد مشمول مالیات وارد کنندگان کالا قرار می‌گیرد.
۱۳۹۹/۰۲/۰۷ / آمار و ارقام / ارز / تورم / خاک / یورو
عرضه ۵۳۳ میلیون یورو ارز صادراتی در فروردین‌ ماه
بررسی عملکرد بازار ثانویه نشان می‌دهد که در فروردین‌ماه ۱۳۹۹ رقمی معادل ۵۳۳.۶ میلیون یورو ارز حاصل از صادرات در این بازار به فروش رسیده است.
عرضه ارز در بازار ثانویه کم شد
۱۳۹۹/۰۲/۰۶ / اتاق تهران / بانک مرکزی / قیمت ارز / بازار سکه و ارز
عرضه ارز در بازار ثانویه کم شد
بررسی عملکرد بازار ثانویه نشان می‌دهد که در فروردین‌ماه ۱۳۹۹ رقمی معادل ۵۳۳.۶ میلیون یورو ارز حاصل از صادرات در این بازار به فروش رسیده است.
کاهش ۵۸ درصدی خرید و فروش ارز در سامانه نیما / عرضه ۵۳۰ میلیون یورویی صادرکنندگان
۱۳۹۹/۰۲/۰۵ / معاونت بررسی های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران / سامانه نیما / بازار ارز
کاهش ۵۸ درصدی خرید و فروش ارز در سامانه نیما / عرضه ۵۳۰ میلیون یورویی صادرکنندگان
عملکرد سامانه نیما (بازار ثانویه) در فروردین ماه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش حدوداً ۵۸ درصدی را نشان می‌دهد.
بررسی نرخ ارز پس از کاهش قیمت نفت
۱۳۹۹/۰۲/۰۳ / بازار ارز / سقوط بی‌سابقه قیمت نفت / دلار / یورو / بازار ثانویه ارز
بررسی نرخ ارز پس از کاهش قیمت نفت
بررسی قیمت ارز در بازار پس از شوک‌های اقتصادی ناشی از کاهش چشمگیر قیمت نفت، نشانگر این است که نرخ‌ها در این بخش ثبات نسبی دارد.
واردات ماشین‌آلات معدنی و راهسازی با ارز نیمایی آزاد شد
۱۳۹۹/۰۱/۲۵ / ماشین آلات / ماشین الات راهسازی / ماشین آلات معدنی / واردات / گمرک
واردات ماشین‌آلات معدنی و راهسازی با ارز نیمایی آزاد شد
طبق اعلام گمرک، واردات ماشین‌آلات معدنی و راه‌سازی با نرخ ارز بازار ثانویه (نیمایی تا پایان سال جاری) آزاد اعلام شده است.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •