چهارشنبه, ۷ آبان, ۱۳۹۹ / 28 October, 2020
بازار جهانی نفت
راه‌حل؛ اعتماد به صادرکنندگان است
۱۳۹۹/۰۷/۲۹
راه‌حل؛ اعتماد به صادرکنندگان است
حسین سلاح‌ورزی نایب‌رئیس اتاق بازرگانی ایران خوشبختانه یا بدبختانه، خوب یا بد، ایران که روزی دومین صادرکننده اوپک و فاصله‌اش با کشور اول به کمترین اندازه رسیده بود، به‌دلیل اینکه ظرفیت‌سازی تولیدی نکرد و نیز به‌دلیل تشدید تحریم‌ها از بازار جهانی نفت بیرون مانده است. علاوه بر این در صادرات گاز نیز ناکامی تاریخی را تجربه کرده‌ایم و تراز گاز ایران در تجارت خارجی درخشان نیست. به‌این‌ ترتیب و با توجه به تحولات بازار انرژی به‌ویژه تأمین انرژی از منابعی غیراز نفت و گاز و نیز وارد شدن آمریکا و روسیه …
کرملین، همکاری مسکو و ریاض را برای تثبیت قیمت نفت مهم دانست
۱۳۹۹/۰۷/۲۸ / روسیه / عربستان سعودی / دمیتری پسکوف
کرملین، همکاری مسکو و ریاض را برای تثبیت قیمت نفت مهم دانست
مسکو - ایرنا - دمیتری پسکوف سخنگوی رئیس جمهوری روسیه گفت که همکاری روسیه و عربستان سعودی برای تثبیت بازار جهانی نفت مهم است.
رایزنی دوباره پوتین و ولیعهد عربستان درباره وضعیت بازار نفت
۱۳۹۹/۰۷/۲۷ / اخبار "عربستان سعودی" / ولادیمیر پوتین
رایزنی دوباره پوتین و ولیعهد عربستان درباره وضعیت بازار نفت
رئیس جمهوری روسیه و ولیعهد عربستان سعودی، طی گفت‌وگویی تلفنی، روند تحقق توافقات در چارچوب "اوپک بعلاوه" را بررسی و بر آمادگی متقابل برای اقدامات هماهنگ به منظور حفظ ثبات در بازار جهانی نفت تأکید کردند.
سرمای سوزان روسی در جان سعودی ها
۱۳۹۹/۰۷/۲۷ / پایگاه خبری الخلیج الجدید / پوتین / روابط روسیه و عربستان / نفت عربستان
سرمای سوزان روسی در جان سعودی ها
در سایه نامعلوم بودن وضعیت کرونا در آینده وتاثیر آن بر بازار جهانی نفت و نیز تنش‌های موجود میان عربستان و روسیه برخی کارشناسان از احتمال سردی بیشتر میان دو طرف خبر می‌دهند.
گفتگوی بن سلمان با پوتین در باره بازارجهانی نفت
۱۳۹۹/۰۷/۲۳ / اوپک / ولادیمیر پوتین
گفتگوی بن سلمان با پوتین در باره بازارجهانی نفت
تهران- ایرنا- ولیعهد عربستان و رییس جمهوری روسیه درباره بازار جهانی نفت گفت وگو کردند.
۱۳۹۹/۰۷/۲۳
نفت و انتخابات ایالات متحده امریکا
کشورهای تولیدکننده نفت اوپک و غیر اوپک موسوم به اوپک‌پلاس در تاریخ ۳۰ نوامبر و ۱ دسامبر امسال در وین دیدار خواهند کرد. اجلاسی حضوری، بی‌پروا از ریسک‌ها و هشدارهای کرونا. این اجلاس با سایر جلساتی که شاید به شکل مجازی هم قابل برگزاری باشند، تفاوت دارد. شاید سرنوشت بازار جهانی نفت که از ابتدای ۲۰۲۰، به آرامی به سوی یک جنگ سرد نفتی در چند جبهه در حال شکل‌گیری است، در این اجلاس وزارتی که اینک پس از مشخص شدن نام ساکن کاخ سفید در واشنگتن، خواهد بود، از آن چنان اهمیتی برخوردار است که ۲۷ وزیر نفت اوپک‌پلاس، ریسک‌های مترتب بر آن را به جان بخرند. امریکا و اوپک‌پلاس امریکا در ۲۰۱۹ برای اولین‌بار پس از ۷۰ سال مجددا به یک صادرکننده خالص نفت تبدیل شد. تبدیل امریکا به …
آژانس بین‌المللی انرژی: کاهش تقاضای نفت در جهان به خاطر کرونا ادامه دارد
۱۳۹۹/۰۷/۲۲ / نفت / انرژی / بازار / ویروس کرونا
آژانس بین‌المللی انرژی: کاهش تقاضای نفت در جهان به خاطر کرونا ادامه دارد
آژانس بین‌المللی انرژی اعلام کرد تبعات شیوع ویروس کرونا در بازار جهانی نفت بلندمدت خواهد بود و سال‌ها طول می‌کشد که شاهد افزایش دوباره تقاضا باشیم.
منتظر بازگشت ایران به بازارهای جهانی نفت باشید/ تلاش آمریکا برای «صادرات صفر» شکست خورد
۱۳۹۹/۰۷/۲۱
منتظر بازگشت ایران به بازارهای جهانی نفت باشید/ تلاش آمریکا برای «صادرات صفر» شکست خورد
عدم وجود توازن میان عرضه و تقاضا در بازار جهانی نفت به همراه رخدادهای ژئوپلتیکی و کاهش رشد اقتصادی در کشورهای مهم مصرف کننده، از جمله عوامل تاثیرگذار در نوسانات قیمت این طلای سیاه به شمار می روند.
معمای تجارت طلای سیاه بین ایران و ونزوئلا
۱۳۹۹/۰۷/۲۰
معمای تجارت طلای سیاه بین ایران و ونزوئلا
برخی رسانه‌های خارجی ازجمله خبرگزاری رویترز و بلومبرگ گزارش داده‌اند ایران میعانات گازی به کشور ونزوئلا صادر و به جای آن نفت فوق‌سنگین از این کشور خریداری کرده است. هرچند هنوز وزارت نفت ایران به این ادعا واکنش نشان نداده‌ اما به باور کارشناسان تجارت نفتی بین ایران و ونزوئلا به‌عنوان 2کشور تحت تحریم آمریکا همچنان برای فعالان بازار جهانی نفت یک معماست. ایران در ماه‌های گذشته پس از بحران بنزین در ونزوئلا به کمک این کشور شتافت اما به‌نظر می‌رسد رویکرد تهران و کاراکاس از مسئله بنزین فراتر رفته و این دو …
آینده مبهم بازار جهانی نفت در سایه کرونا
۱۳۹۹/۰۷/۱۹ / مجلس شورای اسلامی / ویروس کرونا / اوپک
آینده مبهم بازار جهانی نفت در سایه کرونا
تهران- ایرنا- شیوع ویروس کرونا موجب رکود اقتصادی گسترده در جهان و کاهش تقاضا برای نفت شد. کارشناسان حوزه انرژی پیش‌بینی می‌کنند مولفه‌های گوناگون سیاسی و اقتصادی موجب می‌شوند در سال‌ های بعد قیمت هر بشکه نفت بین ۳۰ تا ۵۰ دلار در نوسان باشد.
قیمت نفت کاهش یافت
۱۳۹۹/۰۷/۱۶ / آخرین قیمت نفت / بازار جهانی نفت / قیمت نفت
قیمت نفت کاهش یافت
به گزارش فارس به نقل از رویترز، پس از اینکه دونالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا امیدها برای چهارمین بسته محرک مالی کرونایی را از بین برد و ذخایر نفت آمریکا بیش از انتظار افزایش یافت، قیمت نفت در معاملات روز کاهش یافت.
۱۳۹۹/۰۷/۱۳
اقتصاد روی نمودار ترامپ
کیمیا نجفیاخیرا ماجرای ابتلای دونالد ترامپ به ویروس کرونا و روند انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بیش از هر مساله دیگری بر سر زبان‌ها افتاده است. با مثبت شدن تست کرونای ترامپ حاشیه و جنجال بسیاری به وجود آمد و این تنش‌ها باعث شد تا بازارهای مالی این کشور با ریزش مواجه شود. در این میان عده معتقدند آتش این جنجال‌ها دامن بازارهای داخلی ایران را خواهد گرفت، حال باید منتظر ماند و دید که این خبر چه تاثیری بر بازارهای داخلی ایران دارد؟رئیس جمهوری آمریکا در پیامی توئیتری از مثبت شدن تست کرونای خود و همسرش خبر داد و آنطور که گفته می‌شود آنها برای طی کردن مراحل درمان خود در کاخ سفید قرنطینه شده‌اند. پس از آن، سی ان ان نیز از احتمال خطرساز بودن کرونا برای دونالد ترامپ خبر داد و همین مساله کافی بود تا بازارهای …
روسیه در مورد تاثیر موج دوم کرونا بر بازار جهانی نفت هشدار داد
۱۳۹۹/۰۷/۰۷ / روسیه / اوپک پلاس / نفت
روسیه در مورد تاثیر موج دوم کرونا بر بازار جهانی نفت هشدار داد
مسکو - ایرنا - «الکساندر نوواک» وزیر انرژی روسیه در مورد تاثیر موج دوم شیوع کرونا بر بازار جهانی نفت هشدار داد.
وزیر انرژی روسیه: سایه بی ثباتی بر سر بازار نفت سنگینی می‌کند
۱۳۹۹/۰۷/۰۷ / روسیه / نفت / انرژی / بازار
وزیر انرژی روسیه: سایه بی ثباتی بر سر بازار نفت سنگینی می‌کند
وزیر انرژی روسیه گفت: هرچند بازار جهانی نفت طی چند ماه گذشته ثبات داشته اما سایه بی ثباتی ناشی از شیوع کرونا هنوز بر سر بازار سنگینی می‌کند.
معرفی بیم و امیدهای اقتصادی در نیمه دوم ۹۹
۱۳۹۹/۰۷/۰۵ / اقتصاد / اقتصاد ایران / رسانه / رشد / سرمایه
معرفی بیم و امیدهای اقتصادی در نیمه دوم ۹۹
اقتصادنیوز: اقتصاد ایران طی شش ماه گذشته دچار تحولات غیرمنتظره‌ای شده است. نقش کشور در بازار جهانی نفت تضعیف شده و به‌نظر نمی‌رسد به زودی بتوان به جایگاه گذشته بازگشت. از طرفی در نیمه اول سال‌جاری اندازه بازار سرمایه به حد غیرقابل‌تصوری رشد کرد.
بازگشت لیبی به بازار جهانی نفت
۱۳۹۹/۰۷/۰۵
بازگشت لیبی به بازار جهانی نفت
با گذشت 3‌ماه از توقف تولید و صادرات نفت لیبی، حالا بار دیگر زمینه برای بازگشت این کشور به بازارهای جهانی فراهم شده است؛ بازگشتی که به نوشته بلومبرگ، منجر به وقوع شوکی جدید در اقتصاد انرژی و کاهش مجدد قیمت نفت خام خواهد شد. اصلی‌ترین علت از سرگیری تولید نفت خام لیبی، آتش بس نظامی میان نیروهای تحت امر ژنرال حفتر در بنغازی و دولت وفاق ملی در طرابلس عنوان شده است. به نوشته بلومبرگ، اگرچه طرفین سرانجام درباره جزئیات صادرات نفت و تقسیم عادلانه درآمدهای حاصل از آن به توافق رسیده‌اند اما با توجه به شکست …
ضربه تقاضا به عرضه
۱۳۹۹/۰۷/۰۳
ضربه تقاضا به عرضه
همه‌گیری کرونا تحولی بزرگ در بازار نفت به‌وجود آورده و این تحول اثرات بلندمدت بر تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان این ماده خواهد داشت. به‌نظر می‌رسد اثرات یاد شده چنان بزرگ و فراگیر هستند که بازار جهانی نفت دیگر هیچ‌گاه به حالت عادی باز نخواهد گشت. با توجه به کاهش تقاضا برای نفت، اوپک که در چند دهه اخیر نقشی بزرگ در ایجاد تعادل در بازار داشته باید برنامه‌ای برای متوازن کردن قیمت‌ها در کوتاه‌مدت تدوین کند طوری که سهم این سازمان از تامین انرژی جهان در بلندمدت لطمه نبیند.
پیش‌بینی یک بانک انگلیسی از قیمت نفت در سال ۲۰۲۰
۱۳۹۹/۰۷/۰۱ / بازار جهانی نفت / پیش بینی قیمت نفت / قیمت جهانی نفت / قیمت نفت
پیش‌بینی یک بانک انگلیسی از قیمت نفت در سال ۲۰۲۰
بانک بارکلیز قیمت مورد پیش‌بینی برای نفت برنت و وست تگزاس اینترمدیت آمریکا در سال ۲۰۲۰ را دو دلار در هر بشکه بالا برد. نوشته پیش‌بینی یک بانک انگلیسی از قیمت نفت در سال ۲۰۲۰ اولین بار در تجارت‌نیوز پدیدار شد.
نگاهی به تازه‌ترین وضعیت بازار انرژی جهان + نمودار
۱۳۹۹/۰۶/۳۱ / بازار انرژی / بازار جهانی نفت / دکتر عباس ملکی
نگاهی به تازه‌ترین وضعیت بازار انرژی جهان + نمودار
پایش بازار
۱۳۹۹/۰۶/۳۱
اوپک استفاده سیاسی از نفت برای تحریم‌ را محکوم کند
بیژن زنگنه، وزیر نفت در گفت‌وگو با بولتن ویژه ۶۰ سالگی سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) به پرسش‌های دبیرخانه این سازمان پاسخ داد. زنگنه معتقد است «ملی شدن صنعت نفت در ایران از سوی دولت دکتر مصدق نقطه عطف مهم در تاریخ صنعت نفت این کشور است. اگرچه این تحول مهم تاریخی تحت تأثیر کودتای ۱۹۵۳ میلادی قرار گرفت، اما ایده مقابله با سلطه شرکت‌های نفتی و تلاش‌های انجام‌شده برای دستیابی به استقلال صنعت نفت زمینه همکاری میان پنج کشور بزرگ تولیدکننده نفت برای مقابله با سلطه هفت شرکت بین‌المللی نفتی (معروف به هفت خواهران) را فراهم کرد». زنگنه همین امر را سبب تاسیس اوپک می‌داند. به باور او حضور ایران به عنوان یکی از اعضای بنیانگذار این سازمان، باعث احیا شدن روند …
زنگنه: انسجام اوپک همیشه ثبات بازار جهانی نفت را به دنبال دارد
۱۳۹۹/۰۶/۳۰ / اوپک / ایران / جمهوری اسلامی ایران / حقوق / نفت
زنگنه: انسجام اوپک همیشه ثبات بازار جهانی نفت را به دنبال دارد
وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران با درخشان نامیدن تاریخ اوپک، بر ضرورت ادامه همکاری این سازمان تأکید کرد و گفت: انسجام بیشتر اوپک همیشه ثبات بیشتر بازار جهانی نفت را به دنبال داشته است.
افزایش قدرت بازارهای مالی در تعیین قیمت و کنترل بازار نفت
۱۳۹۹/۰۶/۳۰ / سازمان کشورهای صادرکننده نفت / اوپک / بیژن نامدار زنگنه / وزارت نفت / خاورمیانه / نفت
افزایش قدرت بازارهای مالی در تعیین قیمت و کنترل بازار نفت
تهران - ایرنا - وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران با درخشان نامیدن تاریخ اوپک، بر ضرورت ادامه همکاری این سازمان تأکید کرد و گفت: انسجام بیشتر اوپک همیشه ثبات بیشتر بازار جهانی نفت را به دنبال داشته است، با این حال چالش مهم اخیر اوپک افزایش قدرت بازارهای مالی در تعیین قیمت نفت و کنترل بازار بوسیله فعالیت‌های سوداگرانه بوده است.
چالش مهم اوپک از نگاه بیژن زنگنه
۱۳۹۹/۰۶/۳۰ / بازار جهانی نفت / بیژن زنگنه / نفت اوپک
چالش مهم اوپک از نگاه بیژن زنگنه
وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران گفت: چالش مهم اخیر اوپک افزایش قدرت بازارهای مالی در تعیین قیمت نفت و کنترل بازار نفت از طریق فعالیت‌های سوداگرانه بوده است. افزون بر این، اوپک و کشورهای عضو آن باید هم از نظر تئوریک و هم از نظر عملی با استفاده از نفت به‌عنوان ابزاری سیاسی برای فشار و تحریم کشورهای تولیدکننده نفت مخالفت و آن را محکوم کنند.
۱۳۹۹/۰۶/۳۱
زنگنه: ملی شدن نفت ایران سبب تاسیس اوپک شد
وزیر نفت با درخشان نامیدن تاریخ اوپک، بر ضرورت ادامه همکاری این سازمان تأکید کرد و گفت: انسجام بیشتر اوپک همیشه ثبات بیشتر بازار جهانی نفت را به دنبال داشته است.
بازار نفت در انتظار ازسرگیری پروازهای بین المللی
۱۳۹۹/۰۶/۳۰ / قیمت نفت / پروازهای بین المللی / کرونا در جهان
بازار نفت در انتظار ازسرگیری پروازهای بین المللی
مصرف سوخت جت همچنان بیشترین بخش آسیب دیده بازار جهانی نفت است زیرا مسافران در پی شیوع پاندمی و محدودیتهای سفر، از سفرهای هوایی اجتناب می کنند.
افزایش ۸ درصدی قیمت جهانی نفت
۱۳۹۹/۰۶/۲۹ / بازار جهانی نفت / قیمت جهانی نفت / قیمت نفت
افزایش ۸ درصدی قیمت جهانی نفت
فشار عربستان به هم پیمانانش، وقوع طوفان و کاهش تولید نفت آمریکا و پیش بینی اخیر مبنی بر کسری عرضه در بازار، سبب شد تا قیمت نفت برنت طی هفته گذشته ۸.۳ درصد و نفت خام آمریکا ۱۰.۱ درصد افزایش یابد.
پیش بینی کاهش شدید تقاضا در بازار نفت
۱۳۹۹/۰۶/۲۶
پیش بینی کاهش شدید تقاضا در بازار نفت
تحلیلگران بازار نفت از خطر سقوط تقاضا در بازار جهانی نفت خبر دادند.
صادرات نفت ایران به ونزوئلا برای اولین‌بار
۱۳۹۹/۰۶/۲۵ / بازار جهانی نفت / تحریم نفتی / صادرات نفت / نفت ایران
صادرات نفت ایران به ونزوئلا برای اولین‌بار
روز گذشته اخباری مبنی بر تخلیه بار یکی از نفتکش‌های ایرانی در بندر «خوزه» در ونزوئلا، منتشر شد. این نفتکش که «هانی» نام دارد با پهلو گرفتن در این بندر در حال تخلیه بار خود است. براساس گزارش‌های «تانکر ترکرز»، این نفتکش ایرانی دو میلیون بشکه نفت خام دارد و از مسیر طولانی‌تری خود را به بندر خوزه رسانیده است. نوشته صادرات نفت ایران به ونزوئلا برای اولین‌بار اولین بار در تجارت‌نیوز پدیدار شد.
ساخت چاه‌های نفت نیمه کاره در روسیه برای پس گیری سهم بازار
۱۳۹۹/۰۶/۱۹ / تولید نفت روسیه / توافق کاهش تولید اوپک و غیراوپک
ساخت چاه‌های نفت نیمه کاره در روسیه برای پس گیری سهم بازار
روسیه برای این که مطمئن شود پس از پایان توافق کاهش تولید اوپک پلاس، سهمش در بازار جهانی نفت را از دست نمی دهد، برنامه ای برای تکمیل چاه‌های نیمه آماده دارد که پس از پایان یافتن پیمان، می توانند فعالیتشان را آغاز کنند.
نفت عربستان باز هم ارزان‌تر شد
۱۳۹۹/۰۶/۱۶ / بازار جهانی نفت / شرکت آرامکوی عربستان / نفت عربستان
نفت عربستان باز هم ارزان‌تر شد
به گزارش ایسنا، شرکت دولتی آرامکوی سعودی قیمت فروش نفت سبک عرب لایت را بیش از آنچه پیش بینی شده بود کاهش داد و قیمت این گرید برای نخستین بار از ژوئن برای خریداران آسیایی از قیمت پایه منطقه‌ای ارزان‌تر شد. برای دومین ماه متوالی است که قیمت فروش نفت آرامکو برای مشتریان آسیایی کاهش پیدا می‌کند. این شرکت قیمت فروش به منطقه شمال غربی اروپا و مدیترانه را نیز کاهش خواهد داد.
بزرگ‌ترین افت هفتگی قیمت نفت از ماه ژوئن
۱۳۹۹/۰۶/۱۵ / بازار جهانی نفت / قیمت نفت
بزرگ‌ترین افت هفتگی قیمت نفت از ماه ژوئن
به گزارش تسنیم به نقل از رویترز، در حالی که نگرانی ها از روند کند ترمیم اقتصادی نگرانی ها از تقاضای ضعیف نفت را تشدید کرده است، قیمت نفت روز جمعه شاهد کاهش بیش از 3 درصدی بود و بزرگترین افت هفتگی از ماه ژوئن را تجربه کرد.
کاهش قیمت نفت طی هفته گذشته
۱۳۹۹/۰۶/۰۱ / بازار جهانی نفت / قیمت نفت / کاهش قیمت نفت
کاهش قیمت نفت طی هفته گذشته
به گزارش فارس به نقل از رویترز، به دنبال از سرگرفته شدن دوباره محدودیت‌های مربوط به شیوع کرونا که مانعی بر سر بهبود اقتصادی در سراسر جهان شده و همچنین نگرانی در مورد افزایش عرضه نفت در بازار، قیمت نفت در معاملات آخرین روز کاری بازارهای جهانی حدود یک درصد کاهش یافت.
روسیه دومین تولیدکننده بزرگ نفت جهان شد
۱۳۹۹/۰۶/۰۱ / بازار جهانی نفت / نفت روسیه / نفت عربستان
روسیه دومین تولیدکننده بزرگ نفت جهان شد
به گزارش تسنیم به نقل از اویل پرایس، اطلاعات سازمان مشترک آمار عربستان (جودی) نشان می‌دهد روسیه در ماه ژوئن نفت خام بیشتری نسبت به عربستان سعودی تولید کرده و به این ترتیب در رتبه دوم در بین بزرگترین تولید کنندگان نفت جهان قرار گرفته است. رتبه اول در این گروه در اختیار آمریکاست.
ولیعهد سعودی با نخست وزیر عراق گفتگو کرد
۱۳۹۹/۰۵/۳۰ / مصطفی الکاظمی / محمد بن سلمان / عراق / عربستان سعودی
ولیعهد سعودی با نخست وزیر عراق گفتگو کرد
ولیعهد عربستان سعودی در تماسی تلفنی، با نخست وزیر عراق درباره بازار جهانی نفت رایزنی کرد.
۱۳۹۹/۰۵/۲۸ / بازار جهانی نفت / قیمت نفت
قیمت نفت همچنان بالای ۴۵ دلار
به گزارش فارس به نقل از رویترز، پس از اینکه اعلام شد اعضای اوپک پلاس تقریبا به طور کامل به توافق کاهش تولید پایبند بودند در حالی که تقاضا برای سوخت به علت شیوع کرونا، کاهش پیدا کرده است، قیمت نفت در معاملات امروز کاهش یافت اما بیشتر افزایش قیمت شب گذشته خود را حفظ کرد.
گشایش اقتصادی با شراکت مردم در درآمدهای نفتی
۱۳۹۹/۰۵/۲۵ / قیمت نفت / وزارت نفت / اختصاصی ایرنا / سید حمید حسینی / نفت / بورس انرژی
گشایش اقتصادی با شراکت مردم در درآمدهای نفتی
تهران – ایرنا – سخنگوی  اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی ایران با اشاره به اینکه در بازار جهانی نفت تا ۱۰ برابر حجم واقعی نفت،‌ نفت کاغذی خرید و فروش می‌شود، گفت: فروش نفت به مردم نه تنها گشایش اقتصادی برای دولت به شمار می‌رود، بلکه مردم را در درآمدهای نفتی کشور شریک خواهد کرد.  
نفت گران شد
۱۳۹۹/۰۵/۲۰ / بازار جهانی نفت / قیمت نفت
نفت گران شد
قیمت نفت در معاملات روز دوشنبه بازار جهانی تحت تاثیر خوش بینی عربستان سعودی به بهبود تقاضای آسیا و وعده عراق برای کاهش بیشتر تولید، صعود کرد.
۱۳۹۹/۰۵/۱۴ / بازار جهانی نفت / تولید نفت روسیه
روسیه تولید نفت خود را افزایش می‌دهد
به گزارش تسنیم به نقل از رویترز، تولید نفت و میعانات گازی روسیه در روزهای اول و دوم ماه اوت تا 9.8 میلیون بشکه در روز افزایش یافت. روسیه در ماه جولای 9.37 میلیون بشکه در روز تولید داشت.
۱۳۹۹/۰۵/۰۶ / بازار جهانی نفت / قیمت نفت
قیمت نفت در بازار جهانی
به گزارش تسنیم، رویترز گزارش داد، قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال برای تحویل در ماه سپتامبر با ۱۷ سنت معادل ۰.۳۹ درصد کاهش به ۴۳ دلار و ۱۷ سنت رسید. قیمت نفت خام آمریکا برای تحویل در ماه سپتامبر نیز امروز با ۱۰ سنت معادل ۰.۲۴ درصد افت به ۴۱ دلار و ۱۹ سنت رسید.
ورود میلیون‌ها بشکه نفت ایران به بازار در صورت پیروزی بایدن
۱۳۹۹/۰۴/۳۰ / بازار جهانی نفت / جو بایدن / نفت ایران
ورود میلیون‌ها بشکه نفت ایران به بازار در صورت پیروزی بایدن
به گزارش تسنیم به نقل از بیزینس اینسایدر، پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست‌جمهوری سال جاری آمریکا می‌تواند خبر بدی برای قیمت نفت باشد. به نظر می‌رسد جو بایدن موضع آرامتری در برابر ایران داشته باشد و با برداشتن تحریم ها، راه را برای بازگشت میلیون‌ها بشکه نفت ایران به بازارها باز کند.
پیش بینی تداوم بحران در بازار جهانی نفت/400 شرکت نفتی ورشکست شدند
۱۳۹۹/۰۴/۳۰
پیش بینی تداوم بحران در بازار جهانی نفت/400 شرکت نفتی ورشکست شدند
در حالی که اقتصاد جهان آهسته روند بهبود را در پیش گرفته و در حال کمر راست کردن از بحران کروناستT اما بعید است که به این زودی‌ها شاهد بهبود اوضاع در بازار جهانی نفت باشیم.
۱۳۹۹/۰۴/۲۶ / اوپک پلاس / بازار نفت
اعضای اوپک پلاس با کاهش محدودیت تولید نفت موافقت کردند
الکساندر نوواک وزیر انرژی روسیه که روز چهارشنبه با شبکه تلویزیونی روسیه24 گفت وگو می کرد، اظهار داشت: تصمیم اوپک پلاس برای کاهش محدودیت تولید نفت، بر اوضاع بازار جهانی نفت تاثیر منفی نمی گذارد.
تماس تلفنی پوتین با همتای الجزایری درباره بازار نفت و لیبی
۱۳۹۹/۰۴/۲۳ / پوتین / عبدالمجید تبون
تماس تلفنی پوتین با همتای الجزایری درباره بازار نفت و لیبی
رئیس جمهوری مصر و همتای الجزایری‌اش به بررسی هماهنگی در بازار جهانی نفت در چارچوب اجرای توافقنامه اوپک+ و نیز بحران لیبی پرداختند.
زنگنه: ایران ظرفیت تولید نفت خود را بالا می‌برد / همه چیز به همین شکل باقی نمی‌ماند
۱۳۹۹/۰۴/۲۲
زنگنه: ایران ظرفیت تولید نفت خود را بالا می‌برد / همه چیز به همین شکل باقی نمی‌ماند
بیژن زنگنه،وزیر نفت تأکید کرد که ایران ظرفیت تولید نفت خود را بالا خواهد برد تا با پایان تحریم‌ها بتواند سهم خود را از بازار جهانی نفت پس بگیرد.
هر زمان که بتوانیم با تولید بالا وارد بازار نفت خام خواهیم شد
۱۳۹۹/۰۴/۲۱ / دولت یازدهم / آمریکا / وزارت نفت / پارس جنوبی / دولت دوازدهم / زنگنه
هر زمان که بتوانیم با تولید بالا وارد بازار نفت خام خواهیم شد
وزیر نفت گفت: ما هر زمان که بتوانیم باید با تولید بالا وارد بازار جهانی نفت شده و سهم خود را از سایر کشورها بازپس می‌گیریم.
قیمت نفت خام سنگین ایران چقدر است؟
۱۳۹۹/۰۴/۱۷ / بازار جهانی نفت / قیمت نفت / قیمت نفت ایران
قیمت نفت خام سنگین ایران چقدر است؟
مهر نوشت: به گزارش مدیریت امور اوپک و روابط با مجامع انرژی وزارت نفت، قیمت نفت خام سنگین ایران در هفته منتهی به ۲۶ ژوئن (ششم تیرماه ۹۹) ۳۷ دلار و ۵۰ سنت برای هر بشکه بود که ۲۵ دلار و ۹۸ سنت کمتر از پارسال است.
بازار جهانی نفت دو سال دیگر به شرایط عادی بازمی‌گردد
۱۳۹۹/۰۴/۱۳ / نفت / قیمت نفت / اوپک
بازار جهانی نفت دو سال دیگر به شرایط عادی بازمی‌گردد
تسنیم به نقل از سی ان بی سی، نوشت: تحلیلگران تخمین می زنند تقاضای جهانی برای نفت ۸ درصد در ۲۰۲۰ کاهش و ۶ درصد در ۲۰۲۱ افزایش یابد و در سال ۲۰۲۲ به طور کامل به سطح قبل از بحران کرونا برسد.
نفت در مسیر ۵۰ دلار در بشکه | کرونا دست از سر قیمت نفت بر می‌دارد؟
۱۳۹۹/۰۴/۱۲
نفت در مسیر ۵۰ دلار در بشکه | کرونا دست از سر قیمت نفت بر می‌دارد؟
سه ماهه دوم سال ۲۰۲۰ میلادی برای بازار جهانی نفت‌خام پر از اتفاقات بی‌سابقه بود. قیمت WTI برای مدت کوتاهی به محدوده منفی رسید و توافق کاهش تاریخی تولید اوپک پلاس در آن رخ داد. اکنون بازار نفت وارد نیمه دوم سال ۲۰۲۰ شده و قیمت نفت خام در نخستین روز از ماه ژوئیه از ۴۲ دلار در بشکه عبور کرد.
۱۳۹۹/۰۴/۱۱ / بازار جهانی نفت / قیمت نفت
روند کاهشی نفت متوقف شد
به گزارش ایسنا، بهای معاملات نفت برنت ۴۸ سنت معادل ۱.۲ درصد افزایش پیدا کرد و به ۴۱ دلار و ۷۵ سنت در هر بشکه رسید.
۱۳۹۹/۰۴/۰۸ / بازار جهانی نفت / قیمت نفت / نفت چین
چگونه چین برنده جنگ قیمت نفت شد؟
به گزارش ایسنا، روسیه و عربستان سعودی برای تامین عمده منابع مالی بودجه خود به فروش نفت متکی هستند و در پنج سال گذشته چین به بزرگترین مشتری هر دو کشورتبدیل شده است. در واقع، چین بزرگترین واردکننده نفت جهان است که می‌تواند وارداتش را کاهش دهد یا به ذخایر خود اضافه کند. چین در بیش از پنج سال گذشته به حدی نفت ذخیره سازی کرده است که می‌تواند وارداتش را برای مدتی متوقف کند. به عبارت دیگر، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه و محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی باید نظر مطلوب شی جین پینگ، رئیس جمهور چین را حفظ کنند که این امر پیامدهای جهانی از جمله برای آمریکا خواهد داشت.
روسها بدنبال فعالسازی ۳هزار چاه نفتی‌اند/ تحلیل دکتر عباس ملکی از آخرین وضعیت بازار جهانی نفت
۱۳۹۹/۰۴/۰۷ / بازار انرژی / عباس ملکی / قیمت نفت
روسها بدنبال فعالسازی ۳هزار چاه نفتی‌اند/ تحلیل دکتر عباس ملکی از آخرین وضعیت بازار جهانی نفت
پایش بازار انرژی
۱۳۹۹/۰۴/۰۷ / افزایش قیمت نفت / بازار جهانی نفت / قیمت نفت
نفت از افزایش قیمت مایوس شد
بهای نفت روز جمعه تحت تاثیر افزایش موارد ابتلا به ویروس کرونا در بخشهایی از جهان که دورنمای احیای تقاضا برای انرژی را تیره کرد، از صعود بازماند و به دومین کاهش هفتگی خود در ماه میلادی جاری تن داد.
۱۳۹۹/۰۴/۰۳ / بازار جهانی نفت / قیمت نفت / نفت برنت
پیش‌بینی قیمت ۴۳ دلاری نفت برنت
به گزارش تسنیم به نقل از رویترز، شرکت خدمات مالی و بانکداری «بانک آمریکا» پیش بینی می کند با بهبود تقاضای نفت به خاطر برداشته شدن تعطیلی های ناشی از همه گیری ویروس کرونا، کاهش عرضه نفت به خاطر قرارداد کاهش تولید اوپک پلاس و کاهش هزینه های سرمایه ای تولید کنندگان، قیمت نفت در سال جاری میلادی و سال آینده افزایش یابد.
اخراج صدها کارمند غول نفتی عربستان
۱۳۹۹/۰۳/۳۰
اخراج صدها کارمند غول نفتی عربستان
غول نفتی آرامکوی سعودی به دنبال رکود بازار جهانی نفت در بحبوحه شیوع ویروس کرونا، در ماه جاری اخراج صدها کارمند خود را آغاز می کند.
کمیته نظارت وزیران اوپک پلاس مساله رعایت سهمیه های تولید نفت را بررسی کرد
۱۳۹۹/۰۳/۳۰ / مسکو / اوپک پلاس / نفت / کاهش ۱۰ میلیون بشکه‌ای تولید نفت جهان
کمیته نظارت وزیران اوپک پلاس مساله رعایت سهمیه های تولید نفت را بررسی کرد
مسکو - ایرنا- جلسه کمیته نظارت وزیران اوپک پلاس برگزار شد و در آن مساله رعایت سهمیه های تولید نفت کشورهای عضو و تاثیر آن بر وضع بازار جهانی نفت بررسی شد.
۱۳۹۹/۰۳/۲۶ / بازار جهانی نفت / قیمت نفت / کاهش قیمت نفت
ادامه ریزش قیمت نفت با تشدید شیوع کرونا
قیمت نفت در معاملات روز دوشنبه تحت تاثیر موارد جدید ابتلا به ویروس کرونا در چین و آمریکا که چشم انداز شیوع مجدد بیماری و ضعیف ماندن تقاضا برای انرژی را برانگیخت، دو درصد سقوط کرد و به روند نزولی روزهای اخیر ادامه داد.
بازی دوباره سعودی‌ها با قیمت نفت
۱۳۹۹/۰۳/۲۴ / بازار جهانی نفت / کاهش تولید نفت / نفت اوپک / نفت عربستان
بازی دوباره سعودی‌ها با قیمت نفت
به گزارش تسنیم، طبق اعلام دبیرخانه اوپک، قیمت‌های نفت، علی رغم تصمیم اوپک و کشورهای غیراوپک مشارکت کننده در بیانیه همکاری به تمدید کاهش تولید توافق شده ماه ژوئن برای ماه ژوئیه، تحت تأثیر پیش‌بینی افزایش عرضه نفت، تضعیف شد؛ چرا که وزیر انرژی عربستان سعودی اعلام کرد کاهش داوطلبانه و بیشتر از توافق تولید این کشور و کشورهای امارات متحده عربی و کویت به میزان 1.2 میلیون بشکه در روز که در ماه ژوئن انجام شد، در ماه ژوئیه رخ نخواهد داد.
نفت برنت ۳۸ دلار و ۷۳ سنت شد
۱۳۹۹/۰۳/۲۴ / آخرین قیمت نفت / بازار جهانی نفت / قیمت نفت / نفت برنت
نفت برنت ۳۸ دلار و ۷۳ سنت شد
به گزارش تسنیم به نقل از رویترز، در حالی که موارد شیوع ویروس کرونا در آمریکا افزایش یافته و نگرانی از به راه افتادن موج دوم شیوع کرونا سبب افت تقاضا برای انرژی گشته است، قیمت نفت روز جمعه با تغییری اندک مواجه بود و اولین افت هفتگی از ماه آوریل را به ثبت رساند.
توضیح وزیر انرژی روسیه درباره توافق جدید در چارچوب اوپک پلاس
۱۳۹۹/۰۳/۱۸ / سازمان اوپک / اخبار "روسیه"
توضیح وزیر انرژی روسیه درباره توافق جدید در چارچوب اوپک پلاس
"الکساندر نوواک" گفت: کشورهای اوپک پلاس با هدف حفظ ثبات در بازار جهانی نفت و کاهش خطرات و نامشخص بودن اوضاع، با ادامه کاهش تولید نفت به میزان 9.7 میلیون بشکه در روز، تا پایان ماه جولای به توافق رسیده‌اند.
۱۳۹۹/۰۳/۱۶
مـــــــرور
  در دیدار سفیر جمهوری اسلامی با معاون نخست‌وزیر و وزیر راه و حمل‌ونقل صربستان، ‏گسترش همکاری‌ها در زمینه حمل‌ونقل هوایی، جاده‌ای و زیرساختاری مورد تأکید قرار گرفت.‏   الکساندر نواک وزیر انرژی روسیه اعلام کرد: «بازار جهانی نفت در ماه جولای(ماه آینده ‏میلادی) روزانه از ۳ تا ۵‌میلیون بشکه کمبود تولید نفت خواهد داشت.»‏   سعید سلطانی سروستانی، مدیرعامل اتحادیه سراسری دامداران ایران گفت: «با توجه به ‏هزینه‌های تمام شده تولید و تأمین نهاده‌ها با نرخ مصوب، قیمت واقعی هر کیلوگرم شیرخام ‏بیش از 2‌هزار و ۹۰۰ تومان است.‏»   محمد باقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه‌وبودجه با تشریح جزئیات …
روسیه: بازار جهانی، در ماه آینده تا پنج میلیون بشکه در روز کمبود نفت خواهد داشت
۱۳۹۹/۰۳/۱۵
روسیه: بازار جهانی، در ماه آینده تا پنج میلیون بشکه در روز کمبود نفت خواهد داشت
وزیر انرژی روسیه اعلام کرد: بازار جهانی نفت در ماه جولای (ماه آینده میلادی) روزانه از ۳ تا ۵ میلیون بشکه کمبود تولید نفت خواهد داشت. به گفته وزیر انرژی روسیه، خطر پر شدن مخاذن نفت جهان که در ماه آوریل بروز کرده بود، برطرف شده است و وضع بازار جهانی نفت بهبود یافته است و ما شاهد افزایش تقاضا برای خرید نفت هستیم و در ماه جاری عرضه و تقاضا متعادل می‌شود.
تاکید عمده ترین تولیدکنندگان نفت بر بازگشت اعتماد به بازار جهانی
۱۳۹۹/۰۳/۱۵ / اوپک / دبیرکل اوپک / نفت
تاکید عمده ترین تولیدکنندگان نفت بر بازگشت اعتماد به بازار جهانی
دبیرکل اوپک گفت: عمده‌ترین تولیدکنندگان نفت بر وابستگی متقابل خود و مزایای همکاری مشترک برای بازگشت اعتماد به بازار جهانی نفت تأکید کردند.
وضعیت بازار نفت، موضوع مذاکرات تلفنی پوتین و ولیعهد عربستان
۱۳۹۹/۰۳/۰۸ / ولادیمیر پوتین
وضعیت بازار نفت، موضوع مذاکرات تلفنی پوتین و ولیعهد عربستان
کاخ کرملین از مذاکرات تلفنی رئیس جمهوری روسیه با ولیعهد عربستان سعودی درباره وضعیت کنونی بازار جهانی نفت و لزوم هماهنگی نزدیک وزارت‌خانه‌های انرژی دو کشور در زمینه محدود کردن تولید نفت، خبر داد.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •