شنبه, ۱۰ آبان, ۱۳۹۹ / 31 October, 2020
بازگشت تحریم ها
چرا آمریکا در نمایش تحریم ها علیه ایران پیروز نخواهد شد؟
۱۳۹۹/۰۷/۱۸ / سیاست خارجی آمریکا / دونالد ترامپ / تحریم های آمریکا علیه ایران / مکانیزم ماشه / ساز و کار بازگشت تحریم های سازمان ملل / انزوای آمریکا / تحریم تسلیحات متعارف
چرا آمریکا در نمایش تحریم ها علیه ایران پیروز نخواهد شد؟
قطعنامه حدودا ۱۰۰ صفحه ای ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد (به همراه پیوست های آن) مفاد پذیرش برجام توسط ایران و ۵ عضو دائمی شورای امنیت به علاوه آلمان را بیان می کند و در هسته اصلی آن، برجام با قوانین بین المللی تقویت شده است. طبق این قطعنامه، ایران از برخی سطوح غنی سازی هسته ای خودداری خواهد کرد و در ازای آن، شورای امنیت تحریم هایی را که علیه ایران از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۰ اعمال کرده بوده، به تدریج لغو می کند. این قطعنامه اکنون بار دیگر مورد توجه قرار گرفته چون جدیدترین تلاش دولت دونالد ترامپ برای تحریم ایران به قرائت بحث برانگیز یکی از مفاد این قطعنامه متکی است.
روسیه بازگشت تحریم ها علیه ایران در شورای امنیت را منتفی دانست
۱۳۹۹/۰۷/۱۰ / روسیه / واسیلی نبنزیا / ایران
روسیه بازگشت تحریم ها علیه ایران در شورای امنیت را منتفی دانست
مسکو - ایرنا - «واسیلی نبنزیا» نماینده دائم روسیه در سازمان ملل در سخنرانی خود به مناسبت آغاز ریاست این کشور بر شورای امنیت اعلام کرد که امکان گفت و گو و بحث جدید در خصوص بازگشت تحریم ها علیه ایران در این شورا که آمریکا بر آن اصرار و پافشاری دارد، منتفی است.
زنده باد برجام نیمه جان
۱۳۹۹/۰۷/۰۹ / برجام / ایران و امریکا / مکانیسم ماشه / پایان تحریم تسلیحاتی ایران / خروج امریکا از برجام / خروج از برجام / ایران و اروپا / ایران و روسیه / ایران و چین
زنده باد برجام نیمه جان
غلامرضا مصدق در یادداشتی می نویسد: در یک ماه گذشته برجام نیمه جان دو شکست سنگین و تاریخی را به تنها ابرقدرت دنیا تحمیل کرد. اول ناکام شدن آمریکا در رای گیری شورای امنیت برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران که فقط یک کشور کوچک با او همراه شد و دومی درخواست برای فعال کردن ماشه بازگشت تحریم های شورای امنیت که این بار حتی آن کشور کوچک هم با او همراهی نکرد.
سودان؛ تجربه جاری در تلاش برای عادیسازی روابط با آمریکا و اسرائیل
۱۳۹۹/۰۷/۰۷ / سودان / تجزیه سودان / عادی سازی روابط با اسرائیل / ایران / مقاومت ایران / ایران و امریکا / امریکا و سودان / ایران و سودان / اسرائیل / سودان جنوبی
سودان؛ تجربه جاری در تلاش برای عادیسازی روابط با آمریکا و اسرائیل
سید قاسم ذاکری در یادداشتی برای دیپلماسی ایرانی می نویسد: نتیجه مقاومت ایران که چاره ای جز آن نبوده و نیست اینک بصورت انزوای آمریکا در سازمان ملل در مقوله بازگشت تحریم ها علیه ایران، موشک باران پایگاه نظامی آمریکا در عراق و ایجاد اختلاف در هیات حاکمه آمریکا در کنار گذارده شدن جان بولتون توسط ترامپ و ایستادگی در مقابل حجم عظیم فشارهای عربی، عبری، اروپائی و آمریکائی نمایان شده است. نتیجه مقاومت ایران مواضع افتخار آمیز مسئولان ایرانی مخصوصا در مجامع جهانی است که صراحتا بیان می کنند کارزار فشار حداکثری علیه ایران درست مانند فشارهای ۴۱ سال گذشته آمریکا و هشت سال جنگ تحمیلی بدون نتیجه خواهد بود.
ترامپ چیزی از نحوه عملکرد توافق های بین المللی نمی داند
۱۳۹۹/۰۷/۰۷ / برجام / خروج آمریکا از برجام / تحریم های آمریکا علیه ایران / شورای امنیت سازمان ملل / خطر بازگشت تحریم های سازمان ملل / مکانیسم ماشه / شکاف میان آمریکا و اروپا
ترامپ چیزی از نحوه عملکرد توافق های بین المللی نمی داند
دولت ترامپ دو سال پیش از یک توافق بین المللی که بیشتر تحریم های اعمالی علیه ایران را در ازای محدودیت های سختگیرانه بر برنامه هسته ای این کشور لغو کرده بود، خارج شد. ترامپ این توافق مذاکره شده توسط دولت اوباما و نزدیک ترین متحدان اروپایی آمریکا را «بدترین توافق تاریخ» خوانده و سعی کرده آن را نابود سازد. او تحریم های اقتصادی را مجددا علیه ایران اعمال و متحدان اروپایی را به تحریم های ثانویه تهدید کرده است. تاثیر این اقدامات آنچنان ناخوشایند بود که اکنون دیگر کشورها دیگر به تعهدات بین المللی آمریکا حتی ورای انتخابات بعدی اعتمادی ندارند.
ترامپ ایران را به سمت برنامه هسته ای پیشرفته تر سوق داد
۱۳۹۹/۰۷/۰۴ / توافق هسته ای ایران / برجام / تحریم های ایالات متحده علیه ایران / سیاست اعمال فشار حداکثری ترامپ علیه ایران / اعمال فشار حداکثری علیه ایران / بازگشت تحریم ها / مشکلات اقتصادی ایران
ترامپ ایران را به سمت برنامه هسته ای پیشرفته تر سوق داد
دولت ترامپ به تهران و همه مشتاقان پیوستن به گروه هسته ای ها درس های اشتباهی آموخته است: اینکه آنها پیش از هر گونه مذاکره باید برنامه هسته ای بزرگی داشته باشند، به صورت تدریجی مذاکره کنند و به آرامی دست از دارایی های هسته ای بردارند تا مبادا تحریم ها برگردند.
شینهوا: اقدامات آمریکا علیه ایران به منزله بی توجهی به جامعه جهانی است
۱۳۹۹/۰۷/۰۳ / ایالات متحده آمریکا / ایران / پکن
شینهوا: اقدامات آمریکا علیه ایران به منزله بی توجهی به جامعه جهانی است
پکن-ایرنا- خبرگزاری رسمی چین در گزارشی تاکید کرد که اقدامات آمریکا علیه ایران از جمله ادعای بازگشت تحریم ها به معنای نادیده گرفتن جامعه جهانی است.
دیپلماسی شکست خورده ترامپ آمریکا را منزوی کرد، نه ایران را
۱۳۹۹/۰۷/۰۳ / مکانیسم ماشه / ساز و کار بازگشت تحریم های سازمان ملل / انتخابات آمریکا / کارزار اعمال فشار حداکثری ترامپ / شکست دیپلماسی ترامپ / جو بایدن / شکاف میان اروپا و ترامپ
دیپلماسی شکست خورده ترامپ آمریکا را منزوی کرد، نه ایران را
وزارت امور خارجه آمریکا چند روز پیش اعلام کرد که تحریم های سازمان ملل متحد که پیشتر علیه ایران اعمال شده بودند، دوباره در حال بازگشت هستند؛ اما این مرتبه ایران نه، بلکه نزدیک ترین متحدان آمریکا این ادعا را رد کردند. بریتانیا، آلمان و فرانسه که سال ها در تلاش ها  برای مهار برنامه هسته ای ایران با ایالات متحده مشارکت داشتند، بیانیه مشترکی صادر کردند مبنی بر اینکه اعلان ایالات متحده «فاقد ماهیت قانونی و حقوقی» است. این سه کشور اروپایی همراه با روسیه و چین همچنان به رعایت و نظارت بر توافق ۲۰۱۵ که فعالیت هسته ای ایران را محدود می کند، ادامه خواهند داد. ایالات متحده در مطرح کردن این ادعا که توافق مرده است و تحریم ها برگشته اند، تنهاست.
این چرایی آنها برای شروع فشار حداکثری و خروج از برجام است!
۱۳۹۹/۰۷/۰۱ / توافق هسته ای ایران و پنج بعلاوه یک برجام / مکانیسم ماشه / تحریم تسلیحاتی / ایران و آمریکا / قطعنامه 2231 / تحریم / ایالات متحده آمریکا / دونالد ترامپ
این چرایی آنها برای شروع فشار حداکثری و خروج از برجام است!
اقدام ادعایی آمریکا در بازگشت تحریم ها علیه ایران با واکنش رسانه ها و تحلیلگران مختلفی روبرو بوده و همگی حاکی از یک واقعیت انکار نشدنی است: انزوای بی قید و شرط ایالات متحده!
۱۳۹۹/۰۶/۳۱ / ایران و آمریکا / بازگشت تحریم ها علیه ایران
ادامه دست و پا زدن آمریکا بری بازگشت تحریم‌ها ضد ایران
به گزارش فارس، «کلی کرافت»، نماینده آمریکا در سازمان ملل در نامه‌ای به رئیس شورای امنیت مدعی شده بازگرداندن تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران نیازمند اجماع میان اعضای این شورا نیست.
لاوروف: واشنگتن درک نمی‌کند که امکان بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران وجود ندارد
۱۳۹۹/۰۶/۳۱ / بازگشت تحریم ها علیه ایران / برجام / لاوروف / مکانیسم ماشه
لاوروف: واشنگتن درک نمی‌کند که امکان بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران وجود ندارد
به گزارش فارس، «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه، شامگاه امروز (دوشنبه)، در گفت‌و‌گو با شبکه سعودی «العربیه»، در ارتباط با مسائل مختلفی از جمله محدودیت تسلیحاتی ایران صحبت کرد.
۱۳۹۹/۰۶/۳۱ / ایران و آمریکا / بازگشت تحریم ها علیه ایران / مکانیسم ماشه
چین: اظهارات پامپئو درباره بازگشت‌ها تحریم‌ها علیه ایران غیرقانونی است
به گزارش فارس، یکی از سخنگویان وزارت خارجه چین بعد از ظهر دوشنبه به وقت تهران از غیر قانونی بودن اظهارات وزیر خارجه آمریکا درباره بازگشت تحریم‌ها علیه ایران خبر داد.
۱۳۹۹/۰۶/۳۱ / ایران و آمریکا / بازگشت تحریم ها علیه ایران / بولتون / ترامپ و ایران
بولتون: شکست ترامپ تلاش‌ها برای نابودی برنامه هسته‌ای ایران را تضعیف کرد
به گزارش ایسنا، جان بولتون، مشاور امنیت ملی پیشین آمریکا در توییتی نوشت: تلاش ناکام دولت ترامپ برای بازگرداندن تحریم‌ها به طرز کنایه‌آمیز و تاسف‌باری تلاش‌های ایالات متحده برای نابودی برنامه تسلیحات هسته‌ای ایران را تضعیف کرده است.
تهدیدهای ترامپ توخالی هستند/ مخالفت با بازگشت تحریم های ایران لحظه ای شرم آور برای آمریکا بود
۱۳۹۹/۰۶/۳۱ / باربارا اسلاوین / ایالات متحده امریکا / مکانیسم ماشه / ایران
تهدیدهای ترامپ توخالی هستند/ مخالفت با بازگشت تحریم های ایران لحظه ای شرم آور برای آمریکا بود
رئیس بخش ایران شورای آتلانتیک آمریکا، معتقد است تهدیدهای جدید کاخ سفید برای اعمال تحریم علیه جمهوری اسلامی توخالی هستند.
جنازه برجام با مکانیسم ماشه به خاک سپرده می‌شود
۱۳۹۹/۰۶/۳۱ / آمریکا / روسیه / چین / اروپا / مکانیسم ماشه / نماینده مراغه / علی علیزاده / معاهده
جنازه برجام با مکانیسم ماشه به خاک سپرده می‌شود
درست است که سه کشور اروپایی و چین و روسیه تفسیر آمریکا در بازگشت تحریم ها را نمی پذیرند و متکی به ادبیات اخلاقی و حقوقی میتوان گفت که آمریکا حق بهره گیری از مکانیسم ماشه را ندارد اما به جرات می توان ادعا کرد که با این استدلال های زیبا برای ملت ایران آبی گرم نمی شود.
واکنش چین به بازگشت تحریم های آمریکا علیه ایران
۱۳۹۹/۰۶/۳۱
واکنش چین به بازگشت تحریم های آمریکا علیه ایران
سخنگوی وزارت امور خارجه چین معتقد است آمریکا با خروج از برجام، حق و حقوق خود در قبال این قرارداد بین المللی را از دست داده است.
جهان اشتیاقی به همراهی با آمریکا ندارد
۱۳۹۹/۰۶/۳۱ / برجام / سازمان ملل متحد / شورای امنیت سازمان ملل / وزارت امور خارجه / مجید تخت روانچی / محمد جواد ظریف / مایک پمپئو
جهان اشتیاقی به همراهی با آمریکا ندارد
تهران-ایرنا- ادعای بازگشت تحریم های سازمان ملل برگ تازه ای از دفتر زیاده خواهی آمریکا را ورق زد اما این بار نه تنها اشتیاقی از سوی جامعه جهانی برای همراهی با این فصل تازه مشاهده نمی شود بلکه این ادعا تاکیدی بر انزوای تاریخی کاخ سفید در جامعه جهانی هم تفسیر می شود.
چین و روسیه: اقدام آمریکا در فعال‌کردن مکانیسم ماشه غیرقانونی است
۱۳۹۹/۰۶/۳۰ / بازگشت تحریم ها علیه ایران / چین و روسیه / مکانیسم ماشه
چین و روسیه: اقدام آمریکا در فعال‌کردن مکانیسم ماشه غیرقانونی است
به گزارش مهر، خبرگزاری رویترز امروز یکشنبه با انتشار خبری اختصاصی اعلام کرد که چین و روسیه با ارسال نامه‌ای به شورای امنیت سازمان ملل اقدام آمریکا در بازگرداندن تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران را غیرقانونی توصیف کردند.
انتقاد پمپئو از دورویی اروپایی ها در برابر تحریم ایران
۱۳۹۹/۰۶/۳۰
انتقاد پمپئو از دورویی اروپایی ها در برابر تحریم ایران
پمپئو اعلام نمود که اروپایی ها در "توافق هسته ای احمقانه" با تهران گیر افتاده اند و از کشورهای اروپایی که از بازگشت تحریم های سازمان ملل علیه ایران حمایت نکردند، انتقاد نمود.
پربازدیدترین اخبار سیاسی ۳۰ شهریور ایسنا
۱۳۹۹/۰۶/۳۰ / مهمترین اخبار امروز مجلس / مکانیسم بازگردانی تحریم ها / فعال‌سازی مکانیسم ماشه / آمریکا
پربازدیدترین اخبار سیاسی ۳۰ شهریور ایسنا
ادعای آمریکا مبنی بر بازگشت تحریم ها علیه ایران و واکنش های داخلی و خارجی به این ادعا از اخبار مورد توجه و پربازدید امروز مخاطبان سرویس سیاسی ایسنا بود که می‌توانید آنها را در این گزارش مرور کنید.
اتحادیه اروپا: برجام باید حفظ شود/ آمریکا نمی‌تواند تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران اعمال کند
۱۳۹۹/۰۶/۳۰ / اقدامات آمریکا علیه ایران / بازگشت تحریم های علیه ایران / تحریم های بین المللی علیه ایران / جوزپ بورل / عدم همراهی اتحادیه اروپا با آمریکا
اتحادیه اروپا: برجام باید حفظ شود/ آمریکا نمی‌تواند تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران اعمال کند
شفقنا- مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ضمن تاکید بر این که آمریکا نمی تواند تحریم های بین المللی علیه ایران اعمال کند، خاطر نشان ساخت که باید از توافق هسته ای محافظت شود. به گزارش سرویس ترجمه شفقنا به نقل...
بیانیه وزارت امور خارجه ایران در واکنش به تحرک بی حاصل رژیم ایالات متحده آمریکا در بازگشت تحریم ها علیه ایران
۱۳۹۹/۰۶/۳۰ / تحریم آمریکا علیه ایران / وزارت خارجه
بیانیه وزارت امور خارجه ایران در واکنش به تحرک بی حاصل رژیم ایالات متحده آمریکا در بازگشت تحریم ها علیه ایران
شفقنا- وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در واکنش به تحرک بی حاصل رژیم ایالات متحده آمریکا در بازگشت تحریم ها علیه ایران بیانیه ای صادر کرد. به گزارش شفقنا، در بیانیه وزارت خارجه آمده است: آمریکا امروز در حالی به...
بیانیه وزارت خارجه در واکنش به اقدام بی حاصل آمریکا
۱۳۹۹/۰۶/۳۰
بیانیه وزارت خارجه در واکنش به اقدام بی حاصل آمریکا
وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در واکنش به تحرک بی حاصل رژیم ایالات متحده آمریکا در بازگشت تحریم ها علیه ایران بیانیه ای صادر کرد.
وزارت خارجه: روند بازگرداندن قطعنامه‌های تحریمی شورای امنیت هیچ‌گاه آغاز نشده بود که امروز به سرانجام رسیده باشد / چنانچه آمریکا رأسا یا با همکاری دست‌نشانده‌های خود، اقدامی در راستای تهدیداتش انجام دهد با واکنش جدی مواجه خواهد شد؛ مسئول تمامی عواقب خطرناک آن نیز خود آمریکا خواهد بود
۱۳۹۹/۰۶/۳۰
وزارت خارجه: روند بازگرداندن قطعنامه‌های تحریمی شورای امنیت هیچ‌گاه آغاز نشده بود که امروز به سرانجام رسیده باشد / چنانچه آمریکا رأسا یا با همکاری دست‌نشانده‌های خود، اقدامی در راستای تهدیداتش انجام دهد …
وزارت خارجه در بیانیه ای در واکنش به اقدام آمریکا در اعلام بازگشت تحریم های بین المللی علیه ایران نوشت: آمریکا امروز در حالی به دروغ مدعی بازگشت قطعنامه‌های تحریمی شورای امنیت ملل متحد علیه جمهوری اسلامی ایران است که درخواست آمریکا به عنوان یک کشور غیرعضو در برجام برای آغاز روند احیای تحریم‌ها از اساس از سوی شورای امنیت رد شده و این روند هیچ‌گاه آغاز نشده است که امروز به سرانجام رسیده باشد.
بلومبرگ: ترامپ به دلیل خارج شدن از برجام، اختیار و حقی برای بازگرداندن تحریم‌ها ندارد
۱۳۹۹/۰۶/۳۰ / بازگشت تحریم های سازمان ملل علیه ایران / تحریم های سازمان ملل علیه ایران
بلومبرگ: ترامپ به دلیل خارج شدن از برجام، اختیار و حقی برای بازگرداندن تحریم‌ها ندارد
شفقنا - همزمان با ادعای وزارت امور خارجی آمریکا مبنی بر بازگشت تحریم های سازمان ملل علیه ایران، تارنمای رسانه آمریکایی بلومبرگ در گزارشی نوشت: واشنگتن در حالی اعلام کرده تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران بار دیگر اعمال می‌شوند...
ابراز امیدواری نماینده ایران در سازمان ملل از عدم بازگشت تحریم ها
۱۳۹۹/۰۶/۳۰
ابراز امیدواری نماینده ایران در سازمان ملل از عدم بازگشت تحریم ها
مجید تخت روانچی نماینده ایران در سازمان ملل متحد از دبیر کل سازمان و اعضای شورای امنیت خواست تا مانع اقدام آمریکا در بازگرداندن تحریم ها علیه ایران شوند.
«آیا واشنگتن کر است»؟!/ واکنش منفی جهانی به ادعای بازگشت تحریم های سازمان ملل/ روسیاهی دوباره برای کاخ سفید
۱۳۹۹/۰۶/۳۰ / لغو تحریم تسلیحاتی
«آیا واشنگتن کر است»؟!/ واکنش منفی جهانی به ادعای بازگشت تحریم های سازمان ملل/ روسیاهی دوباره برای کاخ سفید
ادعای وزارت امورخارجه آمریکا درباره بازگشت تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران با واکنش منفی گسترده کشورهای بزرگ دنیا و اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد روبرو شده است. معاون سفیر روسیه در سازمان ملل متحد در این زمینه خطاب به آمریکا نوشت: آیا واشنگتن کر است؟!
ترامپ تنها شد/ مخالفت اروپا با بازگشت تحریم ها
۱۳۹۹/۰۶/۳۰ / انتخابات / چین / روسیه / سازمان ملل متحد / شورای امنیت
ترامپ تنها شد/ مخالفت اروپا با بازگشت تحریم ها
اقتصاد نیوز : پس از آن که چین و روسیه به صراحت با هرگونه بازگرداندن تحریم های آمریکا علیه ایران مخالفت کردند سه کشور اروپایی نیز روز گذشته در بیانیه ای با تصمیم آمریکا برای بازگرداندن تحریم های لغو شده تحت قطعنامه ۲۲۳۱ مخالفت کردند تا آمریکا تنها تر از قبل بماند.
۱۳۹۹/۰۶/۳۰
گزارش مهم بلومبرگ در مورد شکست مکانیزم ماشه علیه ایران
ایرنا- همزمان با ادعای وزارت امور خارجی آمریکا مبنی بر بازگشت تحریم های سازمان ملل علیه ایران، تارنمای رسانه آمریکایی بلومبرگ در گزارشی نوشت: واشنگتن در حالی اعلام کرده تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران بار دیگر اعمال می‌شوند که به اعتقاد بیشتر کشورهای جهان دولت ترامپ به دلیل خارج شدن از برجام، اختیار و حقی برای بازگرداندن این تحریم‌ها ندارد.
بلومبرگ: بیشتر کشورها با اقدام ضدایرانی دولت ترامپ مخالف هستند
۱۳۹۹/۰۶/۳۰ / تحریم / دونالد ترامپ / مایک پمپئو
بلومبرگ: بیشتر کشورها با اقدام ضدایرانی دولت ترامپ مخالف هستند
تهران- ایرنا- همزمان با ادعای وزارت امور خارجی آمریکا مبنی بر بازگشت تحریم های سازمان ملل علیه ایران، تارنمای رسانه آمریکایی بلومبرگ در گزارشی نوشت: واشنگتن در حالی اعلام کرده تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران بار دیگر اعمال می‌شوند که به اعتقاد بیشتر کشورهای جهان دولت ترامپ به دلیل خارج شدن از برجام، اختیار و حقی برای بازگرداندن این تحریم‌ها ندارد.
ظریف: اسنپ بکی در قطعنامه ۲۲۳۱ وجود ندارد/آمریکایی‌ها باور ندارند قطعنامه‌ها برمی‌گردد
۱۳۹۹/۰۶/۲۹ / اسنپ بک / ایران و آمریکا / بازگشت تحریم ها علیه ایران / برجام / ظریف وزیر امورخارجه
ظریف: اسنپ بکی در قطعنامه ۲۲۳۱ وجود ندارد/آمریکایی‌ها باور ندارند قطعنامه‌ها برمی‌گردد
به گزارش فارس، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امشب (شنبه) در برنامه گفت‌وگوی ویژه شبکه دوم سیما به تشریح آخرین تحولات در عرصه سیاست خارجی از جمله تلاش آمریکا برای فعال کردن مکانیسم ماشه پرداخت و به سؤالات مطرح شده پاسخ گفت.
مسکو: تلاش آمریکا برای فعال‌کردن تحریم‌های ضدایرانی بی‌اعتبار است
۱۳۹۹/۰۶/۲۹ / ایران و آمریکا / بازگشت تحریم ها علیه ایران / تحریم ضدایرانی
مسکو: تلاش آمریکا برای فعال‌کردن تحریم‌های ضدایرانی بی‌اعتبار است
به گزارش مهر «میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در نهادهای بین‌المللی مستقر در وین در پیامی توئیتری به بیانیه ۳ کشور اروپایی درباره ادامه تعلیق تحریم‌ها علیه ایران پس از ۲۰ سپتامبر واکنش نشان داد.
شنبه شب قرار است آمریکا بازگشت تحریم ها را اعلام کند، اما اعضای شورا می خواهند آن را نادیده بگیرند / واشنگتن ممکن است از این پس کشتی های ایران را بازرسی و متوقف کند / هدف دولت ترامپ چیزی جز تحریک تهران به رویارویی نیست / روسیه و چین برای فروش سلاح به ایران تا انتخابات صبر می کنند
۱۳۹۹/۰۶/۲۹
شنبه شب قرار است آمریکا بازگشت تحریم ها را اعلام کند، اما اعضای شورا می خواهند آن را نادیده بگیرند / واشنگتن ممکن است از این پس کشتی های ایران را بازرسی و متوقف کند / هدف دولت ترامپ چیزی جز تحریک تهران …
امریکا روز شنبه شب با اعلام بازگشت تحریم های شورای امنیت علیه ایران، رفتاری خلاف تصمیم تقریبا همه ی اعضای شورا از جمله نزدیک تر متحدانش، از خود نشان خواهد داد.
شورای امنیت درگیر پیچیدگی های «مکانیسم ماشه»
۱۳۹۹/۰۶/۲۸ / توافق هسته ای ایران / برجام / ساز و کار بازگشت تحریم های سازمان ملل / شورای امنیت / تحریم تسلیحات متعارف / کارزار اعمال فشار حداکثری ترامپ
شورای امنیت درگیر پیچیدگی های «مکانیسم ماشه»
تهدید و اجبار شاخصه اصلی سیاست ترامپ در بیش از دو سال گذشته بوده است. واشنگتن از زمان خروج از برجام در ماه مه ۲۰۱۸ تحریم های یک جانبه شدیدالحنی علیه جمهوری اسلامی اعمال و هدف بی ثبات کردن آن و وادار ساختنش به قائل شدن امتیازات مربوط به برنامه هسته ای و تغییر رفتار در خاورمیانه دنبال کرده است. با این حال، اگرچه اقتصاد ایران رنج قابل توجهی متحمل شده، اما این کشور نه در جبهه هسته ای تسلیم شده و نه در جبهه منطقه ای؛ برنامه هسته ای ایران امروز پیشرفته تر از زمان خروج آمریکا از برجام است و نفوذ تهران در منطقه بیشتر شده. پایان محدودیت های تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران در ماه اکتبر به موضوع بعدی در بن بست روابط تبدیل شده است. مقامات اسرائیل همچنان می گویند نمی خواهند بگذارند که این محدودیت پایان یابد. …
جدال بر سر اجرای مکانیزم ماشه در دقیقه ۹۰/ شنبه و یکشنبه چه خبر است؟
۱۳۹۹/۰۶/۲۸ / برجام / مکانیزم ماشه
جدال بر سر اجرای مکانیزم ماشه در دقیقه ۹۰/ شنبه و یکشنبه چه خبر است؟
ظریف می گوید روز شنبه هیچ اتفاقی نخواهد افتاد و ترامپ قادر به اجرای مکانیزم ماشه نیست.در مقابل تحلیلگران معتقدند که تهران با وجود فشار‌های آمریکا و اوضاع سخت اقتصادی و بازگشت تحریم ها، اما ترجیح می‌دهد روح برجام را حفظ کند و شرکای اروپایی خود را از دست ندهد. به نظر می‌رسد ایران همچنان به ترامپ و تلاش هایش بی توجه خواهد بود و منتظر خواهد بود تا پس از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و با مشخص شدن نتیجه این انتخابات، درباره برجام تصمیم گیری کند.
ظریف: ۲۰ سپتامبر هیچ اتفاق جدیدی رخ نمی‌دهد
۱۳۹۹/۰۶/۲۷ / بازگشت تحریم ها علیه ایران / ظریف
ظریف: ۲۰ سپتامبر هیچ اتفاق جدیدی رخ نمی‌دهد
به گزارش مهر، محمد جواد ظریف رئیس دستگاه دیپلماسی در حساب کاربری خود در توئیتر، نوشت: «مایک پمپئو» وزیر امورخارجه آمریکا بازهم اشتباه می‌کنی! هیچ اتفاق جدیدی در ۲۰ سپتامبر رخ نمی‌دهد. کافی است، قطعنامه ۲۲۳۱ را بخوانید.
ایران مراقب باشد مطابق دست ترامپ بازی نکند
۱۳۹۹/۰۶/۲۷ / توافق هسته ای / مکانیزم ماشه / ساز و کار بازگشت تحریم های سازمان ملل / برجام / شورای امنیت / تحریم های تسلیحات متعارف
ایران مراقب باشد مطابق دست ترامپ بازی نکند
قطعنامه پیشنهادی ایالات متحده با هدف تمدید تحریم تسلیحات متعارف سازمان ملل علیه ایران پس از انقضای آن در اکتبر ۲۰۲۰ در شورای امنیت ناکام ماند. واشنگتن ادعا کرده حق استفاده از مکانیزم ماشه و بازگرداندن یک جانبه تحریم های سازمان ملل را دارد. اما با توجه به خروج دولت ترامپ از توافق هسته ای ایران، هرگونه تلاش آمریکا برای اعمال مجدد تحریم ها بحث برانگیز خواهد بود و احتمالا در شورای امنیت به بن بست می رسد. هدف ترامپ واضح است. او می خواهد برجام را نابود یا بازگشت دولت بعدی آمریکا به آن را دشوار کند. اکنون طرفین باقی مانده در توافق باید مانند اعضای شورای امنیت در برابر آمریکا متحد شوند و از استفاده آمریکا از مکانیزم ماشه جلوگیری و ایران را به خودداری از واکنش شدیدالحن به اقدام نمادین آمریکا ترغیب کنند.
اولیانوف: شورای امنیت آمریکا را عضو برجام نمی‌داند، خود را بی اعتبار نکنید
۱۳۹۹/۰۶/۲۷ / آمریکا و برجام / اولیانوف / ایران و روسیه / بازگشت تحریم ها علیه ایران / برجام / شورای امنیت
اولیانوف: شورای امنیت آمریکا را عضو برجام نمی‌داند، خود را بی اعتبار نکنید
به گزارش فارس، «میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در سازمانهای بین‌المللی مستقر در«وین» در توییتی به اظهارات اخیر مقام‌های آمریکایی درباره فعال شدن «مکانیسم ماشه» برای بازگرداندن تمامی تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران واکنش نشان داد.
۱۳۹۹/۰۶/۲۵ / ایران و آمریکا / بازگشت تحریم ها علیه ایران / پمپئو وزیر خارجه آمریکا / تحریم
پامپئو: همه کشورها از ۲۰ سپتامبر ملزم به اجرای تحریم‌ها علیه ایران هستند
وزیر خارجه آمریکا با نگارش یادداشتی در نشریه فیگارو گفته همه کشورها باید تحریم‌های بین‌المللی که آمریکا خواستار بازگشت آنها است را اجرا کنند.
چرخه باطل یک پیچیدگی حقوقی برجامی در شورای امنیت
۱۳۹۹/۰۶/۲۵ / تحریم های سازمان ملل علیه ایران / شورای امنیت / ساز و کار بازگشت تحریم های سازمان ملل / ساز و کار حل اختلافات برجامی / در قطعنامه 2231
چرخه باطل یک پیچیدگی حقوقی برجامی در شورای امنیت
قطعنامه پیشنهادی ایالات متحده با هدف تمدید تحریم تسلیحات متعارف سازمان ملل علیه ایران پس از انقضای آن در اکتبر ۲۰۲۰ در شورای امنیت ناکام ماند. واشنگتن ادعا کرده حق استفاده از مکانیزم ماشه و بازگرداندن یک جانبه تحریم های سازمان ملل را دارد. اما با توجه به خروج دولت ترامپ از توافق هسته ای ایران، هرگونه تلاش آمریکا برای اعمال مجدد تحریم ها بحث برانگیز خواهد بود و احتمالا در شورای امنیت به بن بست می رسد. هدف ترامپ واضح است. او می خواهد برجام را نابود یا بازگشت دولت بعدی آمریکا به آن را دشوار کند. اکنون طرفین باقی مانده در توافق باید مانند اعضای شورای امنیت در برابر آمریکا متحد شوند و از استفاده آمریکا از مکانیزم ماشه جلوگیری و ایران را به خودداری از واکنش شدیدالحن به اقدام نمادین آمریکا ترغیب کنند.
پیامد‌های سفر سرنوشت‌ساز ظریف به اروپا
۱۳۹۹/۰۶/۲۱ / ظریف / دولت یازدهم
پیامد‌های سفر سرنوشت‌ساز ظریف به اروپا
به نظر می‌رسد که دولت حسن روحانی دیدگاه نزدیک‌تری به گروه دوم دارد. با وجود لفاظی‌ها و تهدید‌های آمریکا درباره مکانیسم ماشه و بازگشت تحریم ها، دولت به محکوم کردن این لفاظی‌ها بسنده کرده و از مشخص کردن پاسخ خود به اعلام بازگشت.
پامپئو: برجام به تاریخ پیوسته است؛ کشورها برای تحریم ایران با ما همراه شوند
۱۳۹۹/۰۶/۱۸ / ادعای پمپئو علیه ایران / ایران و آمریکا / بازگشت تحریم ها علیه ایران / برجام
پامپئو: برجام به تاریخ پیوسته است؛ کشورها برای تحریم ایران با ما همراه شوند
به گزارش فارس، «مایک پامپئو»، وزیر امور خارجه آمریکا به افزایش ذخائر اورانیوم غنی‌شده ایران به ۱۰ برابر محدوده مجاز در توافق هسته‌ای برجام واکنش نشان داد.
خروج از «ان پی تی» آخرین چاره ایران در مواجه با کاخ سفید ترامپ می شود؟
۱۳۹۹/۰۶/۱۶ / توافق هسته ای / برجام / خطر بازگشت تحریم های سازمان ملل / ای 3
خروج از «ان پی تی» آخرین چاره ایران در مواجه با کاخ سفید ترامپ می شود؟
قطعنامه پیشنهادی ایالات متحده با هدف تمدید تحریم تسلیحات متعارف سازمان ملل علیه ایران پس از انقضای آن در اکتبر ۲۰۲۰ در شورای امنیت ناکام ماند. واشنگتن ادعا کرده حق استفاده از مکانیزم ماشه و بازگرداندن یک جانبه تحریم های سازمان ملل را دارد. اما با توجه به خروج دولت ترامپ از توافق هسته ای ایران، هرگونه تلاش آمریکا برای اعمال مجدد تحریم ها بحث برانگیز خواهد بود و احتمالا در شورای امنیت به بن بست می رسد. هدف ترامپ واضح است. او می خواهد برجام را نابود یا بازگشت دولت بعدی آمریکا به آن را دشوار کند. اکنون طرفین باقی مانده در توافق باید مانند اعضای شورای امنیت در برابر آمریکا متحد شوند و از استفاده آمریکا از مکانیزم ماشه جلوگیری و ایران را به خودداری از واکنش شدیدالحن به اقدام نمادین آمریکا ترغیب کنند.
آخرین نقشه آمریکا برای کشاندن ایران به میز مذاکره
۱۳۹۹/۰۶/۱۶ / تحریم های آمریکا علیه ایران / مذاکره ایران و امریکا
آخرین نقشه آمریکا برای کشاندن ایران به میز مذاکره
کارشناس مسائل بین الملل در گفتگویی درباره ادعای پمپئو مبنی بر بازگشت تحریم ها گفت که در این خصوص اجماع جهانی وجود ندارد و کشورها ملزم به تبعیت کردن از آن نیستند.
نماینده مجلس ایران: بازگشت تحریم ها اقتصاد ایران را نجات می دهد
۱۳۹۹/۰۶/۱۵
نماینده مجلس ایران: بازگشت تحریم ها اقتصاد ایران را نجات می دهد
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی ایران، بازگشت تحریم های آمریکا را ناجی اقتصاد ایران دانست.
چین و روسیه، منتقد اصلی ایالات متحده به دلیل اقدام علیه ایران
۱۳۹۹/۰۶/۱۵ / برجام / توافق هسته ای / تحریم های سازمان ملل علیه ایران / خطر بازگشت تحریم های سازمان ملل / قطعنامه 2231 / تحریم تسلیحات متعارف
چین و روسیه، منتقد اصلی ایالات متحده به دلیل اقدام علیه ایران
قطعنامه پیشنهادی ایالات متحده با هدف تمدید تحریم تسلیحات متعارف سازمان ملل علیه ایران پس از انقضای آن در اکتبر ۲۰۲۰ در شورای امنیت ناکام ماند. واشنگتن ادعا کرده حق استفاده از مکانیزم ماشه و بازگرداندن یک جانبه تحریم های سازمان ملل را دارد. اما با توجه به خروج دولت ترامپ از توافق هسته ای ایران، هرگونه تلاش آمریکا برای اعمال مجدد تحریم ها بحث برانگیز خواهد بود و احتمالا در شورای امنیت به بن بست می رسد. هدف ترامپ واضح است. او می خواهد برجام را نابود یا بازگشت دولت بعدی آمریکا به آن را دشوار کند. اکنون طرفین باقی مانده در توافق باید مانند اعضای شورای امنیت در برابر آمریکا متحد شوند و از استفاده آمریکا از مکانیزم ماشه جلوگیری و ایران را به خودداری از واکنش شدیدالحن به اقدام نمادین آمریکا ترغیب کنند.
ترامپ از همان ابتدا به دنبال بازگرداندن تحریم های شورای امنیت بود
۱۳۹۹/۰۶/۱۲ / برجام / ساز و کار حل اختلافات برجامی / قطعنامه شورای امنیت / قطعنامه 2231 / توافق هسته ای / تحریم های آمریکا علیه ایران / بازگشت تحریم های شورای امنیت
ترامپ از همان ابتدا به دنبال بازگرداندن تحریم های شورای امنیت بود
قطعنامه پیشنهادی ایالات متحده با هدف تمدید تحریم تسلیحات متعارف سازمان ملل علیه ایران پس از انقضای آن در اکتبر ۲۰۲۰ در شورای امنیت ناکام ماند. واشنگتن ادعا کرده حق استفاده از مکانیزم ماشه و بازگرداندن یک جانبه تحریم های سازمان ملل را دارد. اما با توجه به خروج دولت ترامپ از توافق هسته ای ایران، هرگونه تلاش آمریکا برای اعمال مجدد تحریم ها بحث برانگیز خواهد بود و احتمالا در شورای امنیت به بن بست می رسد. هدف ترامپ واضح است. او می خواهد برجام را نابود یا بازگشت دولت بعدی آمریکا به آن را دشوار کند. اکنون طرفین باقی مانده در توافق باید مانند اعضای شورای امنیت در برابر آمریکا متحد شوند و از استفاده آمریکا از مکانیزم ماشه جلوگیری و ایران را به خودداری از واکنش شدیدالحن به اقدام نمادین آمریکا ترغیب کنند.
اعضا تاکید کردند آمریکا عضو برجام نیست / واشنگتن نمی تواند فرآیند بازگشت تحریم ها را کلید بزند / از بیانیه مشترک ایران و آژانس استقبال می کنیم / ادامه پروژه‌های مدرن‌سازی راکتور اراک و ایزوتوپ‌های پایدار در فردو مورد تاکید است
۱۳۹۹/۰۶/۱۲
اعضا تاکید کردند آمریکا عضو برجام نیست / واشنگتن نمی تواند فرآیند بازگشت تحریم ها را کلید بزند / از بیانیه مشترک ایران و آژانس استقبال می کنیم / ادامه پروژه‌های مدرن‌سازی راکتور اراک و ایزوتوپ‌های پایدار …
رئیس نشست کمیسیون مشترک برجام در بیانیه‌ای اعلام کرد که «اعضاء مجددا تاکید کردند که آمریکا را نمی‌توان یک دولت عضو برجام محسوب کرد».
نیجر: اقدامی درباره درخواست آمریکا درباره«اسنپ بک» انجام نمیدهیم
۱۳۹۹/۰۶/۱۲ / سازمان ملل / آمریکا / شورای امنیت / وزیر خارجه
نیجر: اقدامی درباره درخواست آمریکا درباره«اسنپ بک» انجام نمیدهیم
رئیس دوره ای شورای امنیت سازمان ملل در ماه سپتامبر نیز اعلام کرد به دلیل عدم اجماع اعضای شورای امنیت سازمان ملل درباره ابلاغیه آمریکا برای فعال کردن ساز و کار بازگشت تحریم های بین المللی علیه ایران، در این باره اقدامی اتخاذ نمیکند.
«نیجر» رئیس جدید شورای امنیت روی واشنگتن را زمین انداخت: در مورد درخواست آمریکا برای بازگرداندن تحریم‌های ایران، اقدامی نمی‌کنیم
۱۳۹۹/۰۶/۱۲
«نیجر» رئیس جدید شورای امنیت روی واشنگتن را زمین انداخت: در مورد درخواست آمریکا برای بازگرداندن تحریم‌های ایران، اقدامی نمی‌کنیم
نیجر، رئیس دوره ای جدید شورای امنیت سازمان ملل در روز سه شنبه گفت به این موضع [اعلام شده اندونزی به عنوان رئیس دوره ای پیشین شورا] مبنی بر اینکه این شورا اقدام دیگری در مورد پیشنهاد ایالات متحده برای بازگشت تحریم های سازمان ملل علیه ایران انجام نمی دهد پایبند است.
۱۳۹۹/۰۶/۱۲ / بازگشت تحریم ها علیه ایران / برجام / جلسه کمیسیون مشترک برجام / مکانیسم ماشه
چین: آمریکا هیچ مبنای حقوقی برای فعال‌سازی مکانیسم ماشه ندارد
به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه ریپابلیک، فو کونگ، نماینده چین در جلسه اخیر کمیسیون مشترک برجام روز سه‌شنبه پس از پایان جلسه به خبرنگاران گفت که تمامی کشورهای عضو موافق بود که آمریکا دیگر "موضع یا مبنای حقوقی برای فعال‌ کردن مکانیسم بازگشت" را نداشته و از دیدگاه چین این اقدام آمریکا تلاشی برای "خرابکاری و یا حتی کشتن برجام" است.
۱۳۹۹/۰۶/۱۱ / ایران و آمریکا / بازگشت تحریم ها علیه ایران / کوشنر
کوشنر: به طور جدی پیگیر برگرداندن تحریم‌ها علیه ایران هستیم
به گزارش فارس، کوشنر که در امارات حضور دارد در مصاحبه با پایگاه «نشنال» ادعاها علیه ایران را تکرار کرد و گفت: «اگر به جاهایی که ایران حضور دارد نگاه بکنید، می‌بینید آنها همه جا هستند؛ نمایش وحشت است. آنها در یمن حضور دارند و یمن بی‌ثبات شده است؛ در سوریه بازیگرند و در عراق حضور دارند که بی‌ثبات شده است. در لبنان حضور شدید دارند و می‌بینید که چه بر سر دولت آنجا آمده است.»
بولتون: ترامپ به برجام جان تازه ای دمیده است!
۱۳۹۹/۰۶/۱۱ / برنامه هسته ای ایران / توافق هسته ای ایران / برجام / تحریم های سازمان ملل / خطر بازگشت تحریم های سازمان ملل / تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران / شورای امنیت سازمان ملل
بولتون: ترامپ به برجام جان تازه ای دمیده است!
رئیس جمهوری دونالد ترامپ با مطرح کردن درخواست «بازگشت تحریم ها» علیه ایران مطابق قطعنامه سال ۲۰۱۵ شورای امنیت به جو بایدن، نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری، لطف بزرگی کرد. بایدن و نزدیکانش بارها از تعهد به بازگشت به توافق هسته ای ایران موسوم به برجام که ترامپ در ماه مه ۲۰۱۸ از آن خارج شد، سخن گفته اند. با این حال، ظاهرا این ترامپ است که بر برجام تنفس مصنوعی دیپلماتیک می دهد تا جان تازه ای در آن بدمد.
آب رفتن برجام پس از خروج آمریکا
۱۳۹۹/۰۶/۱۱ / برجام / توافق هسته ای / تحریم های تسلیحات متعارف / مکانیسم ماشه / مکانیسم حل اختلاف / عقب نشینی ایران از برجام / تعهدات هسته ای ایران / کارزار اعمال فشار حداکثری ترامپ / خطر بازگشت تحریم های سازمان ملل
آب رفتن برجام پس از خروج آمریکا
قطعنامه پیشنهادی ایالات متحده با هدف تمدید تحریم تسلیحات متعارف سازمان ملل علیه ایران پس از انقضای آن در اکتبر ۲۰۲۰ در شورای امنیت ناکام ماند. واشنگتن ادعا کرده حق استفاده از مکانیزم ماشه و بازگرداندن یک جانبه تحریم های سازمان ملل را دارد. اما با توجه به خروج دولت ترامپ از توافق هسته ای ایران، هرگونه تلاش آمریکا برای اعمال مجدد تحریم ها بحث برانگیز خواهد بود و احتمالا در شورای امنیت به بن بست می رسد. هدف ترامپ واضح است. او می خواهد برجام را نابود یا بازگشت دولت بعدی آمریکا به آن را دشوار کند. اکنون طرفین باقی مانده در توافق باید مانند اعضای شورای امنیت در برابر آمریکا متحد شوند و از استفاده آمریکا از مکانیزم ماشه جلوگیری و ایران را به خودداری از واکنش شدیدالحن به اقدام نمادین آمریکا ترغیب کنند.
تخت روانچی: آمریکا صلاحیت استفاده از سازوکار بازگشت تحریم های گذشته را ندارد
۱۳۹۹/۰۶/۱۰ / آمریکا / تحریم / تخت روانچی
تخت روانچی: آمریکا صلاحیت استفاده از سازوکار بازگشت تحریم های گذشته را ندارد
اقتصاد نیوز : نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل تصریح کرد: آمریکا صلاحیت استفاده از سازوکار بازگشت تحریم های گذشته را ندارد.
ترامپ به هر طریقی به دنبال نابودی برجام است
۱۳۹۹/۰۶/۰۷ / برجام / توافق هسته ای ایران / خطر بازگشت تحریم های سازمان ملل / تحریم تسلیحات متعارف / شورای امنیت
ترامپ به هر طریقی به دنبال نابودی برجام است
قطعنامه پیشنهادی ایالات متحده با هدف تمدید تحریم تسلیحات متعارف سازمان ملل علیه ایران پس از انقضای آن در اکتبر ۲۰۲۰ در شورای امنیت ناکام ماند. واشنگتن ادعا کرده حق استفاده از مکانیزم ماشه و بازگرداندن یک جانبه تحریم های سازمان ملل را دارد. اما با توجه به خروج دولت ترامپ از توافق هسته ای ایران، هرگونه تلاش آمریکا برای اعمال مجدد تحریم ها بحث برانگیز خواهد بود و احتمالا در شورای امنیت به بن بست می رسد. هدف ترامپ واضح است. او می خواهد برجام را نابود یا بازگشت دولت بعدی آمریکا به آن را دشوار کند. اکنون طرفین باقی مانده در توافق باید مانند اعضای شورای امنیت در برابر آمریکا متحد شوند و از استفاده آمریکا از مکانیزم ماشه جلوگیری و ایران را به خودداری از واکنش شدیدالحن به اقدام نمادین آمریکا ترغیب کنند.
فواد ایزدی: آمریکا در سیاست خارجی پایبند به قانون جنگل است
۱۳۹۹/۰۶/۰۷ / فعالسازی مکانیسم ماشه
فواد ایزدی: آمریکا در سیاست خارجی پایبند به قانون جنگل است
فواد ایزدی کارشناس مسائل آمریکا در گفت وگو با تسنیم، درباره ادعای روز گذشته مارک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، مبنی بر فعال شدن مکانیزم ماشه توسط این کشور  و بازگشت تحریم های سازمان ملل علیه ایران از 20 سپتامپر (30 شهریور) گفت: اقدامات اخیر آمریکا برای فعال کردن مکانیزم ماشه نه تنها با مخالفت ایران همراه شده بلکه حمایت هیچ یک از اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل از جمله روسیه و چین و کشورهای اروپایی و حتی اعضای غیردائم این شورا را هم ندارد.
تاریخچه ای از شکست های ترامپ از زمان خروجش از برجام در ماه مه ۲۰۱۸
۱۳۹۹/۰۶/۰۷ / برجام / توافق هسته ای ایران / خروج آمریکا از برجام / تنش ها بین واشنگتن و تهران / مکانیزم ماشه / بازگشت تحریم های شورای امنیت / شورای امنیت سازمان ملل / قطعنامه 2231 / تحریم های آمریکا علیه ایران
تاریخچه ای از شکست های ترامپ از زمان خروجش از برجام در ماه مه ۲۰۱۸
قطعنامه پیشنهادی ایالات متحده با هدف تمدید تحریم تسلیحات متعارف سازمان ملل علیه ایران پس از انقضای آن در اکتبر ۲۰۲۰ در شورای امنیت ناکام ماند. واشنگتن ادعا کرده حق استفاده از مکانیزم ماشه و بازگرداندن یک جانبه تحریم های سازمان ملل را دارد. اما با توجه به خروج دولت ترامپ از توافق هسته ای ایران، هرگونه تلاش آمریکا برای اعمال مجدد تحریم ها بحث برانگیز خواهد بود و احتمالا در شورای امنیت به بن بست می رسد. هدف ترامپ واضح است. او می خواهد برجام را نابود یا بازگشت دولت بعدی آمریکا به آن را دشوار کند. اکنون طرفین باقی مانده در توافق باید مانند اعضای شورای امنیت در برابر آمریکا متحد شوند و از استفاده آمریکا از مکانیزم ماشه جلوگیری و ایران را به خودداری از واکنش شدیدالحن به اقدام نمادین آمریکا ترغیب کنند.
واشنگتن: هر کسی در برابر «اسنپ بک» بایستد تحریم خواهد شد
۱۳۹۹/۰۶/۰۷ / سازمان ملل / تحریم / آمریکا / واشنگتن
واشنگتن: هر کسی در برابر «اسنپ بک» بایستد تحریم خواهد شد
نماینده آمریکا در سازمان ملل در مصاحبه ای هشدار داد هر کسی که در مقابل سازوکار بازگشت تحریم ها علیه ایران ایستادگی کند، با تحریم مواجه خواهد شد.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •