سه شنبه, ۱۹ فروردین, ۱۳۹۹ / 7 April, 2020
تجارت خارجی ایران
۸ ساعت قبل
تجارت خارجی در سال جدید
بحران کرونا نفس بسیاری از بخش‌های اقتصادی ایران و جهان را به شماره انداخته است. شعاع وسیع شیوع کرونا باعث شده این تاثیرپذیری در بخش تجارت ایران هم دیده شود. در عرصه داخلی کسب‌وکارهای کوچک و متوسط به دلیل افت شدید تقاضا به شدت در منگنه قرار گرفته‌اند و در عرصه بین‌المللی برای مقابله با کرونا، تجارت در خواب بهاری به سر می‌برد. در پرونده امروز «باشگاه اقتصاددانان» با صاحب‌نظران و فعالان اقتصادی این پرسش را مطرح کرده‌ایم که تجارت ایران در سال 1399 چه چشم‌اندازی خواهد داشت؟ آیا بحران کرونا می‌تواند به روند تجارت دوجانبه کشورها لطمه بزند و شوک جدیدی به اقتصاد کشورها وارد کند؟ تحلیلگران اعتقاد دارند بخش تجاری ایران سال سختی را در پیش خواهد داشت.
۲ روز قبل
آخرین وضعیت مرزهای ایران با همسایگان
شیوع ویروس کرونا در جهان، دامن‌گیر تجارت خارجی بسیاری از کشورها شده است به‌گونه‌ای‌که مرزهای هوایی، زمینی و دریایی تحت‌تاثیر این ویروس قرار گرفته و ورود و خروج کالا با مشکل مواجه شده است. ایران نیز از این قاعده مستثنی نیست. آخرین اخبار از مرزهای ایران با کشورهای همجوار و هدف صادراتی حکایت از آن دارد که تجارت ایران با پاکستان، کویت و امارات متوقف شده است. در عین حال تجارت با عراق، عمان، نخجوان، ترکیه، افغانستان، روسیه، جمهوری آذربایجان، ترکمنستان، ارمنستان و قطر همچنان ادامه دارد.
۲ روز قبل
تجارت 4/ 1 میلیارد دلاری ایران و اوراسیا در پنج ماه
تجارت خارجی ایران و اوراسیا پس از انعقاد توافق‌نامه تجارت ترجیحی رونق گرفته و ارزش تجارت آنها در پنج ماه به 4/ 1 میلیارد دلار رسیده است.
تجارت ایران با اوراسیا به ۱.۴میلیارد دلار رسید
۲ روز قبل / ارمنستان / اتحادیه اقتصادی اوراسیا / روسیه / اوراسیا / قزاقستان / قرقیزستان / ایران / گمرک ایران / بلاروس / فدراسیون روسیه
تجارت ایران با اوراسیا به ۱.۴میلیارد دلار رسید
تجارت خارجی کشورمان با اتحادیه اقتصادی اوراسیا بعد از اجرایی‌شدن موافقت‌نامه تجارت ترجیحی، در مدت پنج ماه به بیش از ۱.۴میلیارد دلار رسید.
۳ روز قبل
راه‌اندازی خط کانتینری بندرعباس- بندر سلطان قابوس
رئیس‌کل سازمان توسعه تجارت از راه‌اندازی خط کانتینری بندرعباس به بندر سلطان‌قابوس در مسقط خبر داد و گفت: این خط که برای نخستین بار راه‌اندازی شده است از روز شنبه برای حمل میوه‌وتره‌بار به قیمت رقابتی شروع به‌کار خواهد کرد. حمید زادبوم در این ارتباط توضیح داد: کرونا با وجود ایجاد مشکلاتی برای تجارت خارجی کشورمان داشته، نتوانسته مانع از تجارت هوشمندانه ایران شود، اقتصاد ایران، بحران کرونا را نیز پشت سر خواهد گذاشت، همچنان‌که در سال‌های گذشته اقتصاد و تجارت همواره با تحریم‌های روبه‌رو بوده است، اما توانسته است مسیر خود را پیدا کند و از بحران فعلی نیز عبور خواهد کرد. وی ادامه داد: همزمان با شیوع کرونا، از طریق سفارتخانه‌ها و رایزن‌هایی که در کشورهای همسایه داشتیم، رصد روزانه مرزها صورت می‌گرفت و …
رشد ۱۳ درصدی تجارت خارجی ایران با وجود تحریم‎‌ها
۱۳۹۹/۰۱/۱۲
رشد ۱۳ درصدی تجارت خارجی ایران با وجود تحریم‎‌ها
ایلنا: رئیس کل گمرک ایران گفت: پارسال ۱۳۳ میلیون و ۹۰۰ هزار تن کالاهای غیرنفتی به ارزش ۴۱ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار صادر شد.
رشد ۲۲ درصدی صادرات وزنی به کشورهای آفریقایی
۱۳۹۹/۰۱/۱۱
رشد ۲۲ درصدی صادرات وزنی به کشورهای آفریقایی
ایلنا: سرپرست دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت ایران با بیان اینکه سال ۱۳۹۸ یکی از سخت‌ترین سال‌ها برای تجارت خارجی کشور بود، در مورد روابط تجاری با کشورهای…
ایران دارای پیچیده‌ترین تجارت خارجی دنیا
۱۳۹۹/۰۱/۱۰ / صادرات و واردات / صادرات و واردات کالا / گمرک ایران / گمرک / مهدی میراشرفی
ایران دارای پیچیده‌ترین تجارت خارجی دنیا
رئیس کل گمرک ایران گفت: یکی از پیچیده‌ترین تجارت‌های دنیا را داریم به نحوی که ۲۵ سازمان مرتبط با تجارت هستند و به گفته رئیس جمهور، هماهنگی این تعداد دستگاه، ۷ خوان نیست، ۷۰ خوان است.
۱۳۹۹/۰۱/۰۹ / تجارت خارجی ایران / دارو و تجهیزات پزشکی / صادرات و واردات کشور
واردات تجهیزات از اروپا بسیار دشوار شده است/ تاثیر کرونا بر صادرات ایران
پدرام سلطانی در گفت و گو با ایسنا، اظهار کرد: آنچه که در هفته‌های گذشته، تحت تاثیر ورود کرونا به ایران شکل گرفته، تغییر شرایط تجارت خارجی و به دنبال آن برنامه ریزی برای واردات نیازهای کشور در مقابله با این ویروس بوده است.
۱۳۹۹/۰۱/۰۸ / افزایش صادرات کشور / تجارت خارجی ایران
کرونا صادرات کشور را چقدر کاهش داده است؟
ایرنا به نقل از رییس سازمان توسعه تجارت ایران نوشت: در نیمه اول اسفند که اوج گسترش ویروس کرونا بوده است، واردات تحت تاثیر قرار نگرفته و صادرات حدود ۱۷درصد از نظر وزنی کاهشی شده است که باید تاکید کرد این موضوع مختص به ایران نیست.
محدودیت جدی اقتصاد ایران در سال ۹۹ اعلام شد
۱۳۹۹/۰۱/۰۷
محدودیت جدی اقتصاد ایران در سال ۹۹ اعلام شد
مدیر کل دفتر امور اقتصادی و سیاست های تجاری وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: تحریم‌ها و شیوع بیماری کرونا دو محدودیت جدی اقتصاد ایران در سال ۹۹ هستند، محدودیت‌هایی که می‌تواند بازار داخلی و خارجی را دستخوش محدودیت‌های جدی کند.
۷۰ خان گمرک چیست؟/ نگاهی به تشریفات گمرکی بعد از نقد جدی رییس جمهور به روند ترخیص کالا
۱۳۹۹/۰۱/۰۷ / تجارت خارجی ایران / گمرگ / واردات کالا
۷۰ خان گمرک چیست؟/ نگاهی به تشریفات گمرکی بعد از نقد جدی رییس جمهور به روند ترخیص کالا
به گزارش تسنیم، گمرک تقویت کننده ثبات برای مردم ، شکوفایی اقتصادی و محیط زیست، این شعار سال 2020 سازمان جهانی گمرک است. ایجاد مقررات گمرکی ساده و هماهنگ همواره مورد توجه کشورها و گمرکات بوده است .
گسترش روابط با همسایگان اولویت سال ۹۹ باشد/ تجارت خارجی باید افزایش یابد
۱۳۹۹/۰۱/۰۴ / انگلیس / وزارت امور خارجه ایران / برجام / سیدجلال ساداتیان
گسترش روابط با همسایگان اولویت سال ۹۹ باشد/ تجارت خارجی باید افزایش یابد
کاردار اسبق ایران در انگلیس گفت: گسترش روابط سیاسی باید از اولویت‌های دستگاه سیاسی خارجی کشور باشد تا در کنار روابط سیاسی خوب، تجارت خارجی ما با همسایگان نیز گسترش یابد.
۱۳۹۹/۰۱/۰۲
از پیوستن به اوراسیا تا حفظ آمار صادرات با وجود تحریم
سازمان توسعه تجارت ایران به عنوان متولی اصلی تجارت خارجی کشور در سال ۱۳۹۸ شرایط خاصی را تجربه کرد. از یک سو تحریم‌های آمریکا در مسیر صادرات غیرنفتی کشور محدودیت‌های جدی به وجود آورد و از سوی دیگر، با توجه به کاهش درآمدهای نفتی، عملا چاره‌ای جز استفاده از منابع صادرات غیرنفتی وجود نداشت.
صادرات ایران، سه برابر واردات در اسفندماه
۱۳۹۸/۱۲/۲۸ / ایران / تجارت / واردات / ویروس / گمرک ایران
صادرات ایران، سه برابر واردات در اسفندماه
ایلنا: سخنگوی گمرک ایران گفت: با وجود نگرانی های بسیار در خصوص فراگیری ویروس کرونا و توقف فعالیت برخی مرزهای کشورمان با همسایگان تجارت خارجی کشور همچنان ادامه دارد و…
۱۳۹۸/۱۲/۲۷
تحولات تجارت در فصل سرد
تراز تجارت خارجی ایران در میانه زمستان، منفی شد. در آمار تجمیعی یازده ماه منتهی به بهمن امسال، صادرات از واردات عقب ماند و ورود کالا از کشورهای مبدا، یک میلیارد و 343 میلیون دلار بیشتر از صدور کالا به بازارهای هدف بود. حجم تجارت خارجی کشور 78میلیارد و 537میلیون دلار در 11 ماهه 98 ثبت شده است. تراز تجاری ایران درحالی در این بازه زمانی منفی است که سال گذشته با تراز مثبت تجاری در یازده ماه منتهی به بهمن روبه‌رو بوده‌ایم.
تهدید کرونا را به فرصت جدیدی برای صادرات تبدیل می‌کنیم
۱۳۹۸/۱۲/۲۶ / اقتصاد / ایران / تجارت / چین / دلار
تهدید کرونا را به فرصت جدیدی برای صادرات تبدیل می‌کنیم
ایلنا: معاون وزیر صمت و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران گفت: کرونا علاوه بر تهدیدی که برای اقتصاد و تجارت خارجی ایجاد کرد، یک فرصت ویژه و درخشان نیز برای توسعه…
۱۳۹۸/۱۲/۲۶
نامه‌ ظریف تحویل نمایندگی‌های ایران در خارج از کشور شد
نامه‌های وزیر امور خارجه خطاب به همتایان وی در کشورهای مختلف جهت تسلیم به وزرای امور خارجه به روسای نمایندگی‌های خارجی مقیم تحویل شد.دستیاران وزیر امورخارجه در حوزه‏های منطقه‏ای در ملاقات‌های جداگانه و متعدد با سفرا و روسای نمایندگی‌های خارجی‏ مقیم در کشورمان ضمن تشریح آخرین وضعیت مقابله با ویروس کرونا و بیان مشکلات و موانع ناشی از تحریم‏های یکجانبه ایالات متحده آمریکا در مسیر تامین اقلام بهداشتی و درمانی مورد نیاز، نامه های وزیر امور خارجه خطاب به همتایان وی در کشورهای مختلف جهت تسلیم به وزرای امور خارجه به روسای نمایندگی‏های خارجی مقیم تحویل شد. به دنبال ارسال نامه ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل متحد، در روز شنبه مورخ 24 اسفندماه 1398 دستیاران وزیر …
۱۳۹۸/۱۲/۲۶
نامه روحانی به رؤسای جمهور جهان
همزمان با ارسال نامه‌ای از سوی رئیس‌جمهور به همتایان خود در کشورهای مختلف، نامه‌های وزیر امور خارجه خطاب به همتایانش هم جهت تسلیم به وزرای امور خارجه به رؤسای نمایندگی‌های خارجی مقیم تحویل شد. محمدجواد ظریف، شنبه گذشته در نامه‌ای به دبیرکل سازمان ملل و همتایانش تأکید کرده بود که با وجود توانمندی علمی و تعهد نظام سلامت ایران برای مبارزه با شیوع کروناویروس، تحریم‌های ایالات متحده بر تجارت قانونی فروش دارو، تجهیزات پزشکی و کالاهای بشردوستانه تأثیر داشته و تلاش‌ها برای مبارزه با شیوع کووید۱۹ در ایران …
۱۳۹۸/۱۲/۲۲
نامه‌نگاری اتاق بازرگانی تهران با نهادهای خارجی برای رفع بحران کرونا
اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در نامه‌هایی به 13 اتاق بازرگانی و صنایع در کشورهای مختلف، از آنها خواست با تسهیل مسیر تجارت کالاهای پزشکی و دارو، ایران را در حل بحران کرونا یاری کنند.
۱۳۹۸/۱۲/۲۲
چشم‌اندازی که محقق نخواهد شد!
در سند چشم‌انداز توسعه تاکید شده که ایران باید در سال 1404: «کشوری توسعه‌یافته با جایگاه اول اقتصادی، علمی و فناوری در سطح منطقه (...) و دارای تعامل سازنده و موثر در روابط بین‌الملل» باشد، اما متاسفانه اقتصاد ایران و به‌ویژه صنعت و تجارت آن، هنوز از اهدافی که در این افق پیش‌بینی شده، فاصله معناداری دارد. سندی که در 13 آبان 1382 به قوای سه‌گانه ابلاغ شد و همه ارکان نظام تا به امروز بیش از 16 سال فرصت داشتند تا سیاست‌های اجرایی، برنامه‌ها و اقدامات خود را متناسب با این سند تنظیم و در دستور کار قرار دهند و به آن اهدافی نزدیک شوند که در این ابلاغیه بر آنها تاکید شده بود. در بخش مرتبط با حوزه تولید و تجارت، کسب جایگاه نخست در منطقه، دارای اقتصادی متنوع با سهم غالب بخش غیرنفتی و غیردولتی، رقابت‌پذیر …
۱۳۹۸/۱۲/۲۲
کــرونا نقشه‌ها را نقش بر آب کرد
تجارت خارجی ایران با تمام فراز و فرودهایی که سال 98 گریبانش را گرفت، شاید حتی فراتر از پیش‌بینی‌های انجام‌شده برای این سال، همچنان برقرار بود؛ به گونه‌ای که حتی پیش‌بینی می‌شد در سال 99 وضعیت بهتر و شرایط مساعدتری برای فعالان اقتصادی در بازارهای بین‌المللی فراهم شود. اما اتفاقاتی که در فصل آخر سال و به خصوص در ماه پایانی 98 رخ داد، نقش و نگاری را که از تجارت سال آینده ترسیم شده بود، از بین برد. اگر این روزها از فعالان اقتصادی و به خصوص صادرکنندگان بپرسید که سال 99 را چگونه تصور می‌کنید، پاسخ‌شان با اندکی سکوت و ابهام همراه است. آینده‌ای روشن پیش روی آنها وجود ندارد. برخی حتی ناامید شده و عنوان می‌کنند که بوی خوشی از اوضاع تجارت خارجی به مشام‌شان نمی‌رسد.
تشکیل ستاد کاهش اثرات تخریبی کرونا بر تجارت خارجی
۱۳۹۸/۱۲/۲۱ / سازمان توسعه تجارت ایران / حمید زادبوم / تجارت / وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی
تشکیل ستاد کاهش اثرات تخریبی کرونا بر تجارت خارجی
تهران - ایرنا - رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران از تشکیل ستادی برای کاهش اثرات تخریبی کرونا بر تجارت خارجی خبر داد و گفت:‌ به طور مداوم در حال بررسی تبعات این موضوع بر تجارت خارجی و انجام پیش‌بینی‌های لازم برای اقدامات سریع هستیم.
۱۳۹۸/۱۲/۲۱ / ایران / بخش کشاورزی / صنایع غذایی / کشاورزی / واردات
افت صادرات و جهش واردات بخش کشاورزی در 10ماهه 98
مرکز ملی مطالعات راهبردی کشاورزی و آب اتاق ایران در گزارشی به بررسی آمار تجارت خارجی بخش کشاورزی و صنایع غذایی در 10‌ماهه نخست سال 98 پرداخت.
۱۳۹۸/۱۲/۲۱
جزئیات تجارت 10 ماهه بخش کشاورزی و غذایی
جزئیات تجارت 10 ماهه بخش کشاورزی و صنایع غذایی در سال 98 منتشر شد. براساس آنچه از سوی مرکز مطالعات راهبردی کشاورزی و آب اتاق بازرگانی ایران اعلام شده است، وضعیت تجارت خارجی کشور در دو بخش مزبور طی 10 ماه منتهی به دی‌ماه 98 نشان می‌دهد که میزان صادرات اقلام کشاورزی و صنایع غذایی در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 5/ 14 درصد افت کرده و در مقابل میزان واردات محصولات این بخش با رشد 2/ 25 درصدی نسبت به مدت مشابه سال 97 همراه شده است.
۱۳۹۸/۱۲/۲۱
شوک در بخش‌های خدماتی
ویروس کرونا، در قالب یک اپیدمی ظهور کرده و براساس گزارش‌های سازمان بهداشت جهانی، به‌عنوان یک پدیده بدون مرز و فراگیر در حال رشد و انتشار در جهان است. در ایران نیز متاسفانه براساس گزارش‌های وزارت بهداشت، شیوع این ویروس در حال گسترش است که به تاثیرات بسیار مشخص و سلسله‌وار بر اقتصاد ایران و کسب‌وکارهای مختلف منجر شده است. این اثرگذاری در حوزه‌های مختلف اقتصادی از مباحث تجارت خارجی و واردات و صادرات گرفته تا کسب‌وکارهای خرد و خدماتی را تحت‌تاثیر قرار داده و می‌تواند دومینووار بخش قابل‌توجهی از اقتصاد ایران را متاثر کند.
۱۳۹۸/۱۲/۱۹
راه‌اندازی کانال سوییسی برای انتقال غذا و دارو به ایران
روز شنبه یکی از مقامات دولتی سوییس از ابراز تمایل چندین شرکت سوییسی برای راه‌اندازی کانالی به منظور ارسال غذا و دارو به ایران خبر داد. این مقام دولتی گفت که این کانال در تضاد با تحریم‌های آمریکا نیست و آغاز کار آن را موفقیت‌آمیز خواند. هدف ساز‌و‌کار تجارت بشردوستانه سوییس یا اس‌اچ‌تی‌ای این است که اطمینان حاصل کند صادرکنندگان و شرکت‌های تجاری در بخش پزشکی، دارو و مواد غذایی کانال امنی با بانک سوییس داشته باشند تا بتوانند پرداخت‌های آنها را برای صادرات به ایران  تضمین کنند. این سازوکار خیلی قبل‌تر از شیوع کرونا در ایران یعنی از زمانی که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، در ‌سال 2018 این کشور را از توافق هسته‌ای خارج کرد، …
تجارت ایران و عراق در قرنطینه توافقی
۱۳۹۸/۱۲/۱۹
تجارت ایران و عراق در قرنطینه توافقی
شیوع کرونا بخش قابل‌توجهی از تجارت خارجی ایران و کشورهای همسایه را با محدودیت‌هایی سخت مواجه کرده؛ در این میان مرزهای مشترک ایران و عراق که در صدر بااهمیت‌ترین گذرگاه‌های تجاری قرار دارند، از دیروز با اعلام طرف عراقی برای یک هفته بسته شد. البته آنگونه که رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق به همشهری می‌گوید: این اقدام با توافق دو طرف و با هدف مهیاکردن امکانات موردنیاز برای انجام تجارت زیر سایه کرونا انجام شده است. انسداد 7روزه 5مرز عراق  به گزارش همشهری، کمتر از یک هفته از رفع مشکلات تجارت …
شریان‌های اصلی تجارت خارجی کشور با وجود کرونا فعال است/ بیشترین مشکل را در مرزهای ترکیه و پاکستان داریم
۱۳۹۸/۱۲/۱۷ / ایران / پاکستان / تجارت / ترکیه / وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی
شریان‌های اصلی تجارت خارجی کشور با وجود کرونا فعال است/ بیشترین مشکل را در مرزهای ترکیه و پاکستان داریم
ایلنا: سرپرست معاونت توسعه بازارهای صادراتی سازمان توسعه تجارت ایران با بیان اینکه شریان‌های اصلی تجارت خارجی کشور در مرزها کمتر تحت تاثیر کرونا قرار گرفته است، گفت:…
۱۳۹۸/۱۲/۱۴
یک پیشنهاد برای چابک‌سازی تجارت
رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و ارمنستان با بیان اینکه به هر میزان که از دلار فاصله بگیریم، تجارت ایران چابک‌تر خواهد شد، گفت: ما از اینکه روبل روسیه مبنای تجارت با اتحادیه اوراسیا باشد، استقبال می‌کنیم. هرویک یاریجانیان در گفت‌وگو با «ایبنا» با بیان اینکه هنوز سیستم سوئیفت روسیه به‌طور رسمی فعالیت خود را آغاز نکرده و در حال بررسی برای اجرای آن هستند، افزود: همچنین هنوز در حال بحث و بررسی برای این هستند که روبل روسیه به‌عنوان واحد پول مبنا در اتحادیه اوراسیا قرار بگیرد. این موضوع هنوز در حد حرف است و ما شاهد اتفاق خاصی نیستیم. عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی اظهار کرد: در تجارت خارجی هر اندازه بتوانیم از دلار فاصله بگیریم قطعا به نفع ما خواهد بود؛ هرچند این موضوع بسیار سخت است. رئیس اتاق مشترک …
تاثیر کرونا بر بازار‌های ایران
۱۳۹۸/۱۲/۱۳ / اقتصاد / بازار / ایران / کرونا
تاثیر کرونا بر بازار‌های ایران
"بازار ارز ایران در دوره ثبات قرار دارد و به نظر نمی‌رسد این ویروس که به همه اقتصادهای جهان آسیب وارد کرده باعث تضعیف ارزش ریال شود. شاید تنها نگرانی از این جهت باشد که تجارت خارجی ما را با مشکل روبه‌رو کند که به نظر نمی‌رسد این مسئله هم خیلی جدی باشد چرا که تجارت خارجی ما بسیار کوچک است و در قیاس با کشور‌های درگیر این بیماری احتمالا کمتر آسیب ببیند."
۱۳۹۸/۱۲/۱۲
ما وارد لیست کشورهای غیر همکار با FATF شده‌ایم
یک عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: اینکه گفته می‌شود اگر ایران با تعبیر غلط مطبوعات به لیست سیاه FATF بپیوندد برای بازگشتش حتی بعد از تحریم‌های آمریکا نیز پروسه طولانی نیاز است، باید بگویم که چنین حرفی درست نیست.به گزارش ایسنا، غلامرضا مصباحی‌مقدم در ارتباط با قرار گرفتن ایران در لیست سیاه FATF اظهار کرد: در FATF اصطلاحی به نام لیست سیاه وجود ندارد. در این برهه ما مجددا وارد لیست کشورهای غیرهمکار با FATF شدیم.وی در ارتباط با امکان همکاری مجدد با FATF گفت: آنچه تصویب شده مجددا فرجه‌ای برای ایران باقی گذاشته که هر وقت دو کنوانسیون پالرمو و CFT تصویب شد، امکان ورود ایران به لیست کشورهای همکار هست. اینکه گفته می‌شود اگر ایران با تعبیر غلط مطبوعات به لیست سیاه FATF بپیوندد برای بازگشتش حتی بعد از …
مدیریت آثار اقتصادی کرونا
۱۳۹۸/۱۲/۱۱
مدیریت آثار اقتصادی کرونا
حسین سلاح‌ورزی _ نایب‌رئیس اتاق ایران ویروس کرونا، در قالب یک اپیدمی ظهور کرده و براساس گزارش‌های سازمان بهداشت جهانی، به‌عنوان یک پدیده بدون مرز و فراگیر در حال رشد و انتشار در جهان است. در ایران نیز متأسفانه براساس گزارش‌های وزارت بهداشت، شیوع این ویروس در حال گسترش است که به تأثیرات بسیار مشخص و سلسله‌وار بر اقتصاد ایران و کسب‌وکارهای مختلف منجر شده است. این اثرگذاری در حوزه‌های مختلف اقتصادی از مباحث تجارت خارجی و واردات و صادرات گرفته تا کسب‌وکارهای خرد و خدماتی را تحت‌تأثیر قرار داده و می‌تواند …
۱۳۹۸/۱۲/۰۸
کم‌اثر کردن آثار ویروس کرونا بر جریان صادرات کشور
قابل پیش‌بینی بود با عدم اتخاذ استراتژی‌های صحیح و مدیریت درست، دیر یا زود میزبان پدیده کرونا در کشور باشیم اما پیش‌بینی این حجم از شیوع و عدم مدیریت آن تا این اندازه و تلاقی آن با چند رویداد و اجتماع ملی، کار را بیش از پیش مشکل و ابعاد آن را گسترده‌تر کرد به نحوی که می‌توان گفت امروز دیگر این بحران نیازمند توجه نه در سطح یک منطقه یا استان که در سطوح ملی است. اما آنچه شاید بیشتر باید به آن توجه کرد تبعاتی است که این امر بر جریان تجارت فرامرزی یا به تعبیری صادرات کشور خواهد گذاشت. متاسفانه باید اشاره کرد حال و روز صادرات در کشور قبل از شیوع و گسترش این ویروس نیز متاثر از عوامل مختلف از سیاستگذاری‌های ناصواب داخلی تا تحریم‌های بین‌المللی چندان خوش نبود و …
تجارت خارجی ایران از مرز ۷۹ میلیارد دلار عبور کرد/ تراز تجاری مثبت است
۱۳۹۸/۱۲/۰۷
تجارت خارجی ایران از مرز ۷۹ میلیارد دلار عبور کرد/ تراز تجاری مثبت است
معاون توسعه مدیریت و منابع گمرک ایران گفت: شاهد بهترین عملکرد گمرک در شرایط تحریم بوده‌ایم و با وجود تحریم‌ها تجارت خارجی ایران از ۷۹ میلیارد دلار هم فراتر رفته است.
نپیوستن به FATF تاثیر چندانی بر تجارت خارجی ندارد
۱۳۹۸/۱۲/۰۷ / ایران و FATF / قرار گرفتن ایران در لیست سیاه FATF / مجیدرضا حریری
نپیوستن به FATF تاثیر چندانی بر تجارت خارجی ندارد
به گزارش مهر، مجیدرضا حریری با اشاره به نپیوستن ایران به FATF اظهار داشت: هرنوع بیرون گذاشتن ایران از هر سازمان و یا مناسبات جهانی تأثیرات منفی هم از طرف کشورهای دیگر و هم در بازار داخل دارد، اما اثرات پیوستن و یا نپیوستن به FATF بیشتر از اینکه واقعیت اقتصادی باشد حاصل شوک‌های روانی و یا مباحث سیاسی است.
جذب ۱.۴ میلیارد دلار کالای معدنی ایران توسط سه کشور
۱۳۹۸/۱۲/۰۷ / وزارت صنعت معدن و تجارت / افغانستان / عراق / ترکیه
جذب ۱.۴ میلیارد دلار کالای معدنی ایران توسط سه کشور
تهران- ایرنا- بررسی آمار تجارت خارجی در دوره هشت ماهه امسال نشان می دهد که سه کشور عراق، ترکیه و افغانستان در مجموع یک میلیارد و ۴۸۱ میلیون دلار کالای بخش معدن وصنایع معدنی کشورمان را جذب کردند.
۱۳۹۸/۱۲/۰۷
کاهش هزینه پول در بانک تجارت
به گفته مدیر مالی بانک تجارت فعالیت‌ بین‌المللی بانک‌ها مدت‌هاست که تحریم بوده و تصمیم FATF در قرار دادن نام ایران در فهرست سیاه، ‌تاثیر جدیدی بر سود و زیان بانک نخواهد داشت. محمود صفرزاده که در نشست خبری سخن می‌گفت در پاسخ به «دنیای اقتصاد» اضافه کرد: از آنجا که در حال حاضر بانک تجارت با بانک‌های خارجی در ارتباط نیست، بنابراین این اتفاق تاثیری بر عملکرد بانک تجارت ندارد.
۱۳۹۸/۱۲/۰۷
توقف صادرات محصولات کشاورزی با پیوستن به لیست سیاه FATF
رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی گفت: تجارت ایران بیش از آنکه از ورود کشور به لیست سیاه FATF آسیب ببیند از کم‏کاری در دیپلماسی اقتصادی ضربه می‌خورد.به گزارش ایلنا، سید رضا نورانی با بیان اینکه اثر ورود کشور به لیست سیاه FATF مانند تحریم‌ها به دو بخش کوتاه‌مدت و بلندمدت تقسیم می‌شود، اظهار کرد: در کوتاه‌مدت اثر آن چندان قابل لمس نیست، اما در بلندمدت آثار مخربی‌ بر تجارت ما از جمله تجارت محصولات کشاورزی دارد.وی در ادامه افزود: تا زمان آغاز آثار مخرب بلندمدت ورود کشور به لیست سیاه‏FATF، صادرات مویرگی محصولات کشاورزی در جریان خواهد بود اما پس از آن صادرات این محصولات تا مرز توقف پیش خواهد رفت.نورانی با تاکید بر اینکه البته اثر ورود کشور به لیست سیاه FATF بر تجارت کشور شدیدتر از تحریم است، اظهار …
تبعات اقتصادی ورود ایران به لیست سیاه  FATF
۱۳۹۸/۱۲/۰۶ / لیست سیاه FATF / مجمع تشخیص / اقتصاد ایران / تحریم بانکی / کنوانسیون پالرمو / سی اف تی / افزایش قیمت ارز
تبعات اقتصادی ورود ایران به لیست سیاه FATF
پازوکی استاد دانشگاه گفت: کشور‌های دوست نیز که با ایران مراوده تجاری داشتند نیز به این توصیه کردند FATF را بپذیرد، اما الان روسیه، چین و ترکیه نیز با ایران مراوده‌ای نخواهند داشت و شرایط برای اقتصاد ایران به‌خصوص در زمینه تجارت خارجی بسیار سخت خواهد بود، چرا که امکان معامله و جابه‌جایی پول بسیار سخت خواهد بود و در این زمینه باید منتظر عواقب عدم نپیوستن به FATF بود.
۱۳۹۸/۱۲/۰۶ / ایران / پول / تجارت / جامعه / دولت
اخبار
عباس آرگون، نایب‌رییس کمیسیون بازار پول وسرمایه اتاق بازرگانی تهران، با اشاره به بازگشت ایران به فهرست سیاه اف‌ای‌تی‌اف، معتقد است این کار روی تجارت خارجی و روابط پولی با شرکای تجاری ایران اثرگذار است.
۱۳۹۸/۱۲/۰۵
تبعات قرار گرفتن در لیست سیاه «اف‌ای‌تی‌اف»
[یاسمن طاهریان] قرار گرفتن در لیست سیاه کارگروه اقدام ویژه مالی، برنامه ایران را برای دور زدن تحریم‌های آمریکا و راه‌اندازی مبادلات تجاری با اروپایی‌ها بسیار پیچیده‌تر خواهد کرد. فرانسه، انگلیس و آلمان اعلام کرده بودند تا زمانی که ایران بتواند خود را از لیست سیاه این کارگروه بیرون نگه دارد به تجارت با ایران ادامه می‌دهند. «اف‌ای‌تی‌اف» که نمایندگان نزدیک به 40 کشور عضو آن هستند، تمام سرمایه‌گذاری‌های نامشروع، از پولشویی گرفته تا تأمین مالی تروریسم را کنترل می‌کند. اگر این کارگروه کشوری را در لیست سیاه یا خاکستری خود قرار دهد، توانایی آن کشور برای دسترسی به بازارهای جهانی یا جذب سرمایه‌گذاری بین‌المللی دچار مشکل می‌شود. قرار …
تنگی نفس اقتصاد ایران با ورود کرونا
۱۳۹۸/۱۲/۰۵
تنگی نفس اقتصاد ایران با ورود کرونا
پیامد ویروس چینی بر تجارت خارجی و بازارهای کشور
فرار بورس از تله شکست کرونا و FATF
۱۳۹۸/۱۲/۰۴
فرار بورس از تله شکست کرونا و FATF
عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی کسی که در خط مقدم مواجهه باFATF قرار دارد، در چند گفت و گو و یادداشت خود عملکرد یکساله بانک مرکزی را شاهد گرفت و بر این اساس اطمینان داد که تصمیم گروه FATF مشکل جدی برای تجارت خارجی و بازار ارز ایران نخواهد گذاشت.
پیوستن ایران به لیست سیاه FATF تاثیری در عملکرد بانک‌ها ندارد/ میزان فروش اموال بانک محرمانه نیست
۱۳۹۸/۱۲/۰۳ / اقتصاد / ایران / تجارت / سرمایه / تحریم ها
پیوستن ایران به لیست سیاه FATF تاثیری در عملکرد بانک‌ها ندارد/ میزان فروش اموال بانک محرمانه نیست
ایلنا: مدیر مالی بانک تجارت گفت: هیچ ارتباطی با بانک‌های خارجی نداشتیم و دور زدن تحریم‌ها طبق روال معمول انجام می‌شود بنابراین این تصمیم FATF تاثیری در عملکرد بانکی ن…
اعضای مجمع دلایل عدم پذیرش را به مردم بگویند/ تصمیم FATF تاثیری بر تجارت خارجی ندارد
۱۳۹۸/۱۲/۰۳ / FATF / تصویب FATF
اعضای مجمع دلایل عدم پذیرش را به مردم بگویند/ تصمیم FATF تاثیری بر تجارت خارجی ندارد
رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین گفت: پذیرفتن قواعد FATF شرط لازم برای برای بازی در سیستم بانکی است، اما شرط کافی نیست. در واقع شرط کافی مربوط به اجازه آمریکا است و بدون آن نمی‌توانیم در سیستم بانکی حضور داشته باشیم حتی پس از برجام مشاهده کردیم که با وجود آنکه تحریمی نبود به دلیل عدم عضویت در FATF نمی‌توانستیم در فضای بانکی فعالیت کنیم.
۱۳۹۸/۱۲/۰۳
اجرای سیاست ترکیبی ممنوعیت واردات در کنار رونق صادرات
قائم مقام وزیر صمت با بیان اینکه سیاست این وزارتخانه، ممنوعیت واردات در کنار رونق صادرات است، گفت: فرماندهی صادرات غیرنفتی در دستان سازمان توسعه تجارت قرار دارد.به گزارش مهر، حسین مدرس خیابانی در دیدار با مدیران و معاونان سازمان توسعه تجارت ایران، با اشاره به نقش پررنگ این سازمان در فرماندهی صادرات غیرنفتی اظهار کرد: در حال حاضر بخش بازرگانی داخلی توانسته با تعریفی از نقشه راه خود، نقش‌آفرینی در حوزه بازار داخلی داشته باشد و علی‌رغم آنکه همچون گذشته از ابزارهای زیادی در حوزه تنظیم بازار برخوردار نیست، اما به خوبی وظایف حاکمیتی خود را اجرایی می‌کند؛ بنابراین باید به موازات نقشی که در حوزه تجارت داخلی ایفا می‌شود، سیاستگذاران حوزه تجارت خارجی نیز باید در اقتصاد کشور ایفای نقش داشته باشد.قائم مقام …
سقوط آزاد تجارت با اروپا
۱۳۹۸/۱۲/۰۳
سقوط آزاد تجارت با اروپا
تجارت ایران در سال 2019 سقوط آزاد کرد. آمارهای تجارت خارجی به نقل از یورواستارت نشان می‌دهد در سال 2019 ارزش صادرات ایران به این اتحادیه کاهش 93 درصدی را نسبت به سال 2018 تجربه کرده و بیش از 87 درصد از این کاهش نیز مربوط به فرآورده‌های نفتی ایران بوده است. واردات از اتحادیه اروپا نیز در سال 2019 با افت 49 درصدی مواجه شده است. علاوه بر این، از 28 کشور عضو اتحادیه اروپا، صادرات ایران به 6کشور با افزایش نسبت به سال 2018 همراه بوده است. همچنین در سال 2019 واردات ایران از 28 کشور اتحادیه اروپا تنها در 5 کشور با رشد مثبت نسبت به سال 2018 همراه بوده است. معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران در گزارشی به بررسی جزئیات تجارت ایران با این اتحادیه در سال 2019 پرداخته است.
همتی: مشکلی برای تجارت خارجی و ثبات ارز ایجاد نمی‌شود
۱۳۹۸/۱۲/۰۲
همتی: مشکلی برای تجارت خارجی و ثبات ارز ایجاد نمی‌شود
رئیس کل بانک مرکزی گفت بازگشت ایران به لیست سیاه FATF مشکلی برای تجارت خارجی ایران و ثبات نرخ ارز ایجاد نخواهد کرد وعملکرد بانک مرکزی دریک سال گذشته این اطمینان خاطر را ایجاد کرده است .
واکنش رئیس کل بانک مرکزی به قرار گرفتن ایران در لیست سیاه FATF
۱۳۹۸/۱۲/۰۲
واکنش رئیس کل بانک مرکزی به قرار گرفتن ایران در لیست سیاه FATF
رئیس کل بانک مرکزی در واکنش به قرار گرفتن ایران در لیست سیاه گروه ویژه اقدام مالی تاکید کرد: عملکرد بانک مرکزی در طول یکسال گذشته این اطمینان خاطر را نزد مردم عزیز ایجاد کرده است، که چنین وقایعی مشکلی برای تجارت خارجی ایران و ثبات نرخ ارز ایجاد نخواهد کرد.
ورود ایران به لیست سیاه FATF بر نرخ ارز تاثیر دارد؟
۱۳۹۸/۱۲/۰۲
ورود ایران به لیست سیاه FATF بر نرخ ارز تاثیر دارد؟
رئیس کل بانک مرکزی درحالی که کارگروه ویژه اقدام مالی (FATF) از قرار گرفتن ایران در لیست سیاه خبر داد تصریح کرد: عملکرد بانک مرکزی در طول یک‌سال گذشته این اطمینان خاطر را نزد مردم عزیز ایجاد کرده است که چنین وقایعی، مشکلی برای تجارت خارجی ایران و ثبات نرخ ارز ایجاد نخواهد کرد.
واکنش همتی به قرار گرفتن ایران در لیست سیاه FATF: این تصمیم هیچ تأثیری در روابط تجاری ایران ندارد
۱۳۹۸/۱۲/۰۲
واکنش همتی به قرار گرفتن ایران در لیست سیاه FATF: این تصمیم هیچ تأثیری در روابط تجاری ایران ندارد
همتی در واکنش به قرار گرفتن ایران در لیست سیاه FATF بار دیگر تأکید کرد که چنین وقایعی، مشکلی برای تجارت خارجی ایران و ثبات نرخ ارز ایجاد نخواهد کرد.
تسریع در صدور روادید تجار ایرانی توسط ترکمنستان پیگیری می‌شود
۱۳۹۸/۱۲/۰۱ / دیپلماسی / ترکمنستان / گلستان / اینچه برون
تسریع در صدور روادید تجار ایرانی توسط ترکمنستان پیگیری می‌شود
گرگان - ایرنا - سفیر ایران در ترکمنستان گفت که تسریع صدور روادید برای تجار ایرانی از طرف کشور ترکمنستان به عنوان یک موضوع مهم در رونق و توسعه تجارت خارجی در حال پیگیری است.
آیا تصمیم FATF علت رشد قیمت ارز در روزهای اخیر بود؟
۱۳۹۸/۱۲/۰۱ / افزایش قیمت ارز / FATF / مجید شاکری
آیا تصمیم FATF علت رشد قیمت ارز در روزهای اخیر بود؟
مجید شاکری، در گفتگو با مهر با اشاره به تلاطماتی که طی روزهای گذشته در بازار ارز کشور به چشم می‌خورد، گفت: دسترسی ایران به ارزهای جهان‌روا از طرق مختلفی انجام می‌شود که یکی از اصلی‌ترین آنها، استفاده از ذخایری است که شکل یوآن دارند و به همین دلیل، با توجه به محدودیت‌هایی که در داخل چین به خاطر شیوع ویروس کرونا پیش آمده، تجارت خارجی این کشور کند شده و فرآیند تبدیل ذخایر یوانی به اشکال دیگر ارز، با کندی مواجه شده است.
حفظ صادرات با چاشنی هزینه و طعم تحریم
۱۳۹۸/۱۱/۳۰
حفظ صادرات با چاشنی هزینه و طعم تحریم
سیدحسین سلیمی _  فعال و کارشناس اقتصادی تحریم‌های آمریکا، ابزاری برای مشکل‌آفرینی در مسیر صادرات است و در مواردی کار را بسیار سخت کرده‌اند؛ اما صادرات امری پویاست که گرچه هزینه و سختی آن تغییر می‌کند اما بازهم از مسیرهایی قابل انجام است. بر این اساس، اینکه ایران باوجود تحریم‌ها توانسته است ارزش تجارت خارجی خود در سال‌جاری را به 79میلیارد دلار برساند، ناشی از همین برنامه‌ریزی‌هایی است که برای خنثی‌سازی تحریم‌ها و تداوم صادرات گرفته شده است. به‌نظر می‌رسد آمار و ارقام ذکرشده از سوی منابع رسمی …
پیش بینی رئیس کل بانک مرکزی از تورم در سال آینده/ دلار صرافی بانک ملی تغییر کانال داد/ اعلام سهمیه سالانه خرید لاستیک دولتی/ قیمت خودروهای سایپا و ایران خودرو در بازار امروز
۱۳۹۸/۱۱/۲۹
پیش بینی رئیس کل بانک مرکزی از تورم در سال آینده/ دلار صرافی بانک ملی تغییر کانال داد/ اعلام سهمیه سالانه خرید لاستیک دولتی/ قیمت خودروهای سایپا و ایران خودرو در بازار امروز
این پیمانه تیتر‌هایی همچون بورس تهران قرمز شد، سقوط سهام آسیا با هشدار شرکت‌ها درباره کاهش درآمد، چین تعرفه ۷۰۰ نوع محصول وارداتی از آمریکا را حذف کرد، طلا هم با دلار همراه شد، افزایش قیمت سکه در بازار تهران، طلای سیاه راهی برای افزایش قیمت پیدا نکرد، برزیل از روسیه گوشت وارد می‌کند و تجارت خارجی کشور به ۷۹ میلیارد دلار رسید را در بر دارد.
چند پیشنهاد برای حل چالش‌های پیش‌روی صادرات ایران
۱۳۹۸/۱۱/۲۹
چند پیشنهاد برای حل چالش‌های پیش‌روی صادرات ایران
بررسی وضعیت تجارت خارجی در سال‌های 1397-1390 نشان می‌دهد در این دوره تجارت خارجی ایران تحت‌تاثیر عوامل مختلفی قرار داشته که از مهم‌ترین آنها می‌توان به تشدید تحریم‌های بین‌المللی، افزایش نرخ ارز، کاهش قیمت نفت و خروج آمریکا از برجام اشاره کرد.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •