پنجشنبه, ۲۳ مرداد, ۱۳۹۹ / 13 August, 2020
تحلیل بورس
تحلیل سهامداران از علت ریزش بورس / مقصر کیست؟
۱۴ ساعت قبل / افت شاخص / افت شاخص بورس / افت شاخص کل / بورس / ریزش بورس
تحلیل سهامداران از علت ریزش بورس / مقصر کیست؟
در حالی که پیش‌بینی می‌شد خبر عرضه دارا دوم در شهریور ماه باعث افزایش شاخص بورس شود اما شاخص بورس حدود ۱۳ هزار واحد ریزش کرد. برخی می‌‌گویند دستکاری دولت در بازار دلیل ریزش است، برخی می‌گویند تازه‌واردها مقصرند و برخی هم سهام عدالت را عامل ریزش شاخص می‌دانند. نوشته تحلیل سهامداران از علت ریزش بورس / مقصر کیست؟ اولین بار در تجارت‌نیوز پدیدار شد.
پایان خوش
۲۰ ساعت قبل / عرضه دارا دوم / حواشی دارا دوم / ETF پالایشی / ریزش بورس / روند بورس / رفتار هیجانی سهام داران
پایان خوش "دارا دوم"؛ تحلیل رفتار سهام داران و دولت در حواشی ETF پالایشی
افضلیان با اشاره به اینکه وزارت اقتصاد و نفت بر سر مدیریت دارا دوم با هم اختلاف پیدا کردند و این مسئله تبدیل به یک بازی سیاسی شد، اضافه کرد: عملا این دعوا باعث سلب اعتماد عمومی از دولت در بورس شده و بازار را دلسرد کرد که این موضوع در روز سه‌شنبه نمود عینی پیدا کرد، این درحالیست که اعتماد عمومی رکن اول موفقیت بازار سهام است که متاسفانه در اتفافات دارا دوم این اعتماد خدشه دار شد.
تحلیل تکنیکال سهام خودرو‌‌یی در بورس
۲۱ ساعت قبل / سهام خودرویی / شاخص بورس / شاخص بورس تهران / صنعت خودرو
تحلیل تکنیکال سهام خودرو‌‌یی در بورس
روند شاخص صنعت خودرو ، صعودی قوی برآورد می‌شود. در چهار هفته گذشته شاخص این صنعت با حدود ۹۰ درصد افزایش از ۳۳۲ هزار و ۲۲۴ واحد به عدد ۶۲۹ هزار و ۸۶۷ هزار واحد رسید. نوشته تحلیل تکنیکال سهام خودرو‌‌یی در بورس اولین بار در تجارت‌نیوز پدیدار شد.
عرضه دارا دوم روی قیمت ها تاثیر ندارد/ درگیر هیجانات نشوید
۴۲ ساعت قبل / محسن خدابخش / دارا دوم / بازار سرمایه / سازمان بورس و اوراق بهادار
عرضه دارا دوم روی قیمت ها تاثیر ندارد/ درگیر هیجانات نشوید
خدابخش، مدیر نظارت بر بورس های سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: قیمت سهام شرکت ها متاثر از عوامل بنیادی است و سرمایه گذاران باید با تحلیل صورت های مالی شرکت ها، طرح های توسعه ای، میزان تولید و فروش و ... اقدام به تصمیم گیری در خصوص خرید و فروش سهام کنند.
اعلام آمادگی سازمان بورس برای مجوزهای دارا دوم / عرضه دارا دوم روی قیمت‌ها تاثیر ندارد
۴۲ ساعت قبل / بازار سرمایه / دارا دوم / قیمت سهام
اعلام آمادگی سازمان بورس برای مجوزهای دارا دوم / عرضه دارا دوم روی قیمت‌ها تاثیر ندارد
مدیر نظارت بر بورس های سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه سازمان بورس و اوراق بهادار آمادگی دارد تا در صورت تصمیم‌گیری در زمینه تشکیل دارا دوم در اسرع وقت مجوزهای لازم را صادر کند، گفت: قیمت سهام شرکت ها متاثر از عوامل بنیادی است و سرمایه گذاران باید تحلیل صورت های مالی شرکت ها اقدام به تصمیم گیری کنند. نوشته اعلام آمادگی سازمان بورس برای مجوزهای دارا دوم / عرضه دارا دوم روی قیمت‌ها تاثیر ندارد اولین بار در تجارت‌نیوز پدیدار شد.
رد پای زشت دولت در بورس؛ وقتی بورس از تحلیل به رانت و خبر می‌رسد
۲ روز قبل / وحید بلالی / تحلیل روزانه بورس / بازار سرمایه / دارا دوم / عرضه دارا دوم
رد پای زشت دولت در بورس؛ وقتی بورس از تحلیل به رانت و خبر می‌رسد
بازار بورس ایران تنها امروزه تابعی از اخبار و رانت شده و تحلیل در آن سهم چندانی ندارد.
۳ روز قبل
ماجراهای یک گشایش اقتصادی!
تا اگر قیمت نفت پایین‌تر از آن «کف قیمت» رفت، خریدار ضرر نکند. اگر این سناریو پذیرفته شود طبعا شرکت نفت خواهد گفت باید «سقف قیمت» هم تعیین شود تا بالاتر از آن به عنوان سود دولت در نظر گرفته شود به خاطر ریسکی که پذیرفته است. برخی دیگر از کارشناسان معتقدند، تضمینی برای تعیین حداقل و حداکثر قیمت نفت نباید در نظر گرفته شود و خریداران باید در یک بازار آزاد با پذیرش ریسک‌های معامله، خرید و فروش کنند. در این صورت معلوم نیست مردم چقدر از خرید پته‌های نفتی استقبال کنند با توجه به اینکه تحلیل بازار نفت بسیار تخصصی است. گروه سومی هم هستند که اعتقاد دارند، بهتر است پته‌های نفتی با 5 درصد کمتر از فوب خلیج فارس عرضه شود(مثل قیمت تحویل نفت به پالایشگاه‌های داخلی) …
همه گمانه زنی‌ها درباره وعده گشایش اقتصادی حسن روحانی
۳ روز قبل / گشایش اقتصادی / حسن روحانی
همه گمانه زنی‌ها درباره وعده گشایش اقتصادی حسن روحانی
اما از میان تمامی احتمال ها، گمانه عرضه اوراق مشارکت نفتی با امکان تسویه دلاری مهم‌ترین احتمال مطرح شده از سوی تحلیل گران و ناظران بوده است. این تحلیل گران گفته اند که بر اساس این طرح مردم می‌توانند نفت تولیدی پالایشگاه‌های کشور را در بازار بورس خریداری کنند.
بازار بورس ایران در بهترین حالت ۷۰درصد قابل پیش بینی است
۳ روز قبل
بازار بورس ایران در بهترین حالت ۷۰درصد قابل پیش بینی است
صیامی فعال بازار سرمایه می‌گوید که تحلیل تکنیکال و بنیادی به تنهای برای بررسی سهام کافی نیست آنچه مهم است تجربه در این بازار است.
رفتار توده‌ای بورس را تهدید می کند/ ادامه روند فعلی، رکود شدید را در پی خواهد داشت
۱۳۹۹/۰۵/۱۶ / حمید میرمعینی / بازار سرمایه / ریزش بورس / صعود بورس / صعود شاخص کل بورس / رشد شاخص کل بورس / تحلیل بورس تهران / تحلیل بازار سرمایه
رفتار توده‌ای بورس را تهدید می کند/ ادامه روند فعلی، رکود شدید را در پی خواهد داشت
میرمعینی، کارشناس بازار سرمایه می‌گوید که بازار سهام روند منطقی ندارد و اگر بخواهد با این اوضاع جلو برود آینده روشنی در انتظار آن نیست.
بررسی دلایل صعود خیره کننده شاخص بورس در ماهنامه “دنیای سرمایه‌گذاری”
۱۳۹۹/۰۵/۱۵ / شاخص بورس / ماهنامه «دنیای سرمایه‌گذاری»
بررسی دلایل صعود خیره کننده شاخص بورس در ماهنامه “دنیای سرمایه‌گذاری”
تازه‌ترین شماره ماهنامه "دنیای سرمایه‌گذاری" با هدف تحلیل بازار سرمایه، بانکداری نوین و صنعت بیمه به همراه تفسیر آخرین رویدادهای اقتصادی در ۶ فصل و به سه زبان فارسی، انگلیسی و عربی به چاپ رسید. نوشته بررسی دلایل صعود خیره کننده شاخص بورس در ماهنامه “دنیای سرمایه‌گذاری” اولین بار در تجارت‌نیوز پدیدار شد.
تحلیل تکنیکال و بنیادی وغدیر/ ادامه رشد و اهداف عالی
۱۳۹۹/۰۵/۱۴ / امین شجاعی / تحلیل تکنیکال / تحلیل بنیادی  / وغدیر / سهام وغدیر / نماد وغدیر / تحلیل نمادهای بورسی / تحلیل بورس تهران / تحلیل روزانه بورس
تحلیل تکنیکال و بنیادی وغدیر/ ادامه رشد و اهداف عالی
بررسی وضعیت تکنیکال و بنیادی وغدیر نشان می دهد این نماد باز هم به رشد ادامه خواهد داد.
۱۳۹۹/۰۵/۱۴ / باشگاه دانشجویان ایسنا / انجمن علمی مهندسی مالی دانشگاه تربیت مدرس / انجمن علمی صنایع دانشگاه ‌صنعتی‌اصفهان / دوره تحلیل تکنیکال مقدماتی و آموزش نرم افزار متاتریدر
دوره آموزشی تحلیل تکنیکال مقدماتی بورس برگزار می شود
انجمن علمی مهندسی مالی دانشگاه تربیت مدرس و انجمن علمی صنایع دانشگاه ‌صنعتی‌ اصفهان دوره آموزشی تحلیل تکنیکال مقدماتی (بورس) به همراه آموزش نرم افزار متاتریدر (FMA۱) را به صورت مجازی برگزار می کند.
یک تحلیل امنیتی از شمشیر دو لبه بازار بورس ایران
۱۳۹۹/۰۵/۱۴
یک تحلیل امنیتی از شمشیر دو لبه بازار بورس ایران
پر بیراه نیست اگر تصور کنیم بورس ایران به سیبل یا هدف اصلی تندروهای امریکایی تبدیل شود و شاید توسعه تحریم ها در بخش فلزات گام نخست در این مسیر باشد که چند روز پیش از سوی امریکا برداشته شد.
برای اولین بار شاخص بورس ۲ میلیونی شد/ بررسی کارشناسی دلیل صعود
۱۳۹۹/۰۵/۱۲ / بورس / تحلیل بازار / تحلیل بورس / رشد بورس / رشد شاخص بوری / شاخص بورس / شاخص کل فرابورس
برای اولین بار شاخص بورس ۲ میلیونی شد/ بررسی کارشناسی دلیل صعود
شفقنا- شاخص کل بورس امروز برای نخستین بار وارد کانال دو میلیون واحدی شد؛ اتفاقی که یک کارشناس بازار سرمایه دلیل آن را ورود نقدینگی، عدم جذابیت سایر بازارها و پیش بینی تورم می داند. ایسنا نوشت: در معاملات امروز...
تحلیل تکنیکال شاخص بورس / آینده بازار سهام چه خواهد شد؟
۱۳۹۹/۰۵/۱۱ / بازار سرمایه / بازار سهام / بورس / پیش بینی / پیش بینی بورس
تحلیل تکنیکال شاخص بورس / آینده بازار سهام چه خواهد شد؟
روند کلی شاخص بورس اوراق بهادار تهران، صعودی برآورد می‌شود اما در چند هفته اخیر از قدرت آن کاسته شده است. در هفته گذشته شاخص با اندکی افزایش از یک میلیون و ۹۰۱ هزار و ۱۶۹ واحد به عدد یک میلیون و۹۰۴ هزار و ۳۱۶ واحد رسید. نوشته تحلیل تکنیکال شاخص بورس / آینده بازار سهام چه خواهد شد؟ اولین بار در تجارت‌نیوز پدیدار شد.
۱۳۹۹/۰۵/۰۸
جای خالی کلیدداران سفر به گذشته
گروه فرهنگ و هنر – روز گذشته بدرالزمان قریب، یکی از اساتید زبان‌‌های باستانی از دنیا رفت. کسی که کلید گذشته را در دست داشت. می‌گویند زبان‌ها هم مثل انسان‌ها و گیاه‌ها زاده می‌شوند و می‌رویند، می‌بالند و می‌شکفند، بزرگ و سترگ می‌شوند، پیر و کم زور می‌شوند و می‌میرند. در این میان برخی عمر بیشتر دارند، برخی جوان مرگ می‌شوند، عده‌ای هم تغییر شکل می‌دهند و عمر دوباره می‌بینند. دستیابی به این زبان‌ها کلید سفر به تاریخ است و این کلید تنها در دست زبان‌شناسانی است که با عشق و علاقه عمر خود را در این مسیر وقف می‌کنند.جهان کهن به واسطه مطالعات باستان و از طریق زبان‌های کهن قابل درک است. امروزه اسناد و متون همه زبان‌های باستانی موجود نیستند. در ایران هم برخی از زبان‌های ایرانی باستان را از دست داده‌ایم. …
۱۳۹۹/۰۵/۰۶
تحلیل بورس در تاکسی
صحبت از تحلیل و نظر کارشناسی تاکسی‌داران درباره بازار سرمایه شوخی تازه کاربران فضای مجازی در روزهای اخیر است. این شوخی از آنجا آغاز شد که کاربری با نام «مهندس سیاوش» از نگرانی‌اش برای همکاران تاکسی‌رانش گفت: «چند تا از همکارانم که تو تاکسی کار می‌کنند رفتن همه طلا و دارایی هاشونو به پول تبدیل کردن و گذاشتن تو بورس! آخه یه نفر نیس به اینها بگه کسایی که میخوان برن تو بورس باید دانش تحلیل داشته باشن صبر و حوصله داشته باشن.
۱۳۹۹/۰۵/۰۴ / روستای مال ملا / سیستان و بلوچستان / بورس
"مال‌ملا" روستای بورس‌بازها؛ عجیب‌ترین تالار بورس جهان!
یکی از عجیب‌ترین تالار‌های بورس دنیا را می‌توان در همین روستای مال ملا دید که مردم در زیر یک درخت کُنار جمع می‌شوند. یک نفر تابلوخوانی می‌کند، یک نفر تحلیل تکنیکال می‌کند و یک نفر هم سهم‌های بنیادی را مورد بررسی قرار می‌دهد و در آخر در اختیار دیگران می‌گذارد.
۱۳۹۹/۰۴/۳۱
همه شرکت‌های دولتی و بخش عمومی باید در بورس عرضه شوند
توسعه ایرانی-  وزیر تعاون، کار و رفاه اجماعی گفت: حضور در بازار بورس و عرضه بیشتر سهام منحصر به وزارت تعاون نیست و همه شرکت‌های دولتی و بخش عمومی غیر دولتی و بانک‌ها باید در بورس عرضه شوند و سهام شناور خود را افزایش دهند. «محمدشریعتمداری» در نشست «کارگروه تحلیل بازار سرمایه و تدوین استراتژی سرمایه‌گذاری»  با اشاره به حضور، نقش و اثرگذاری شرکت‌های زیر مجموعه این وزارتخانه در بازار بورس، بر اتخاذ رویکردی آینده نگرانه و توصیه‌های سیاستی برای رشد و رونق این بخش تاکید کرد. وی به ورود شرکت های زیرمجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به بازار بورس اشاره کرد و افزود: باید برای سود دهی و بهره‌برداری مناسب برنامه‌ریزی عملیاتی داشته …
الزام به حضور در بورس منحصر به صندوق‌های بازنشستگی نیست
۱۳۹۹/۰۴/۳۱ / محمد شریعتمداری‌
الزام به حضور در بورس منحصر به صندوق‌های بازنشستگی نیست
ایلنا: نشست «کارگروه تحلیل بازار سرمایه و تدوین استراتژی سرمایه‌گذاری» با حضور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شد.
۱۳۹۹/۰۴/۲۸
دولت از همسان‌سازی حقوق بازنشستگان کشوری در مهر ماه خبر داد
گروه اجتماعی | پس از سال‌ها مطالبه از سوی بازنشستگان چه بازنشستگان کشوری و چه بازنشستگان تامین اجتماعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از اجرا شدن طرح همسان‌سازی حقوق بازنشستگان از آخر تابستان خبر داد. پیش‌تر و در هفته گذشته خبر آمده بود که قرار است حقوق همه بازنشستگان تامین اجتماعی همسان‌سازی شود. با این حال محمد شریعتمداری با انتشار توییتی نوشت: ‌‎همسان‌سازی حقوق‎ بازنشستگان کشوری به عنوان مطالبه اصلی، همواره دغدغه اصلی‎ وزارت رفاه و صندوق بازنشستگی کشوری بوده‌ است. او در این نوشته افزوده است: بر این اساس با تامین منابع و همکاری سازمان برنامه و قول مساعد رییس این سازمان ان‌شاءالله در شهریور ماه نهایی و از ابتدای مهرماه به لطف خدا عملیاتی خواهد …
۱۳۹۹/۰۴/۲۵
بورس سپر تورمی سهام‌داران
کیمیا نجفیمدت‌هاست که بازار سرمایه در عرصه اقتصاد پیش‌روی بازارهای موازی بوده و ثبت رکورد در این بخش از اقتصاد دیگر جای تعجب ندارد. در این میان برخی تحلیلگران از خیز بازار برای فتح قله 2 میلیونی صحبت می‌کنند و معتقدند بازار بورس پتانسیل رشد بیشتر را دارد. به گفته آنها می‌توان امیدوار بود که بازار سهام کماکان تا ماه‌های پایانی سال با روند رو به رشدی همراه باشد. این در حالی است که عده‌ای معتقدند رشدهای اخیر در بازار‌های موازی می‌تواند آنها را به رقیب بازار سرمایه تبدیل کند، چراکه میزان سوددهی در این بازارها نسبت به بازار سرمایه تفاوتی آنچنانی ندارد. حال این پرسش مطرح می‌شود که آیا نسبت بازدهی بازار سرمایه و بازارهای موازی به یک اندازه است یا خیر؟بازار بورس طی یک ‌سال گذشته روند صعودی را در پیش …
وقت بازگشت به «تخمین سود»
۱۳۹۹/۰۴/۲۳
وقت بازگشت به «تخمین سود»
در سال‌های اخیر علاوه‌بر مسیر صعودی بازار سرمایه در ایران، تعداد شرکت‌های پذیرش‌شده در بازار سهام نیز بیشتر شده است. شرکت‌های پذیرش‌شده در بازار سرمایه موظفند به‌صورت دوره‌ای گزارش‌های مالی خود را در سامانه کدال منتشر کنند. این گزارش‌ها فرصت تحلیل شرکت‌ها را برای سرمایه‌گذاران با رویکرد‌های متفاوت فراهم می‌کند. از سال 96 به این سو فاکتوری اساسی از گزارش‌دهی شرکت‌ها بر مبنای آینده‌نگری، از فهرست الزامات گزارشگری شرکت‌ها در بورس حذف شده است. فاکتوری که امکان پیش‌بینی آینده شرکت‌ها را راحت‌تر و سهل‌الوصول‌تر می‌کرد. پیش‌بینی سود شرکت‌ها در زمانی که تورم در فضای کلان اقتصاد ایران تک‌رقمی بود، از صورت‌های مالی حذف شد. در حالی که سود‌های پیش‌بینی‌شده در صورت تعدیل (مثبت و منفی) شرکت‌ها را به پاسخگویی …
رشد بورس چه تاثیری روی بازار خودرو دارد؟
۱۳۹۹/۰۴/۲۱ / بازار خودرو / بازار سرمایه / سرمایه گذاری
رشد بورس چه تاثیری روی بازار خودرو دارد؟
روند صعودی بورس بازارهای مختلف از جمله خودرو را در آینده تحت تاثیر قرار می‌دهد که با توجه به رشد فزاینده بازار سرمایه دارندگان سرمایه‌های سرگردان دو تحلیل را در ارتباط با چشم‌انداز بازار خودرو ارائه می‌دهند. نوشته رشد بورس چه تاثیری روی بازار خودرو دارد؟ اولین بار در تجارت‌نیوز پدیدار شد.
۱۳۹۹/۰۴/۲۱
روش‌های تحلیل در بورس و نرم‌افزارهایش
برای تحلیل بازار بورس یا هر سهم در بورس دو روش تحلیل بنیادی (فاندامنتال | Fundamental» و تحلیل تکنیکی (تکنیکال | Technical) مورد استفاده قرار می‌‌گیرد. در هشتمین بخش از مجموعه ویدیویی آموزش بورس با هر دو روش و نرم‌افزارهایی که برای این هدف مورد استفاده قرار می‌گیرد، آشنا می‌شوید.
بهترین مرجع اطلاعات و ابزار تحلیل بورس برای رسیدن به سود حداکثر
۱۳۹۹/۰۴/۱۷ / بورس / تحلیل بورس / تحلیل تکنیکال / سرمایه‌گذاری در بورس
بهترین مرجع اطلاعات و ابزار تحلیل بورس برای رسیدن به سود حداکثر
ابزارهای تحلیل بورس هر روز در حال پیشرفت و هوشمندتر شدن هستند. تا جایی که در بسیاری موارد سود سرمایه‌گذاری در بورس را تا ۴ برابر افزایش می‌دهند. این ابزارها به کاربر کمک می‌کنند تا با توجه به روندهای بازار بهترین سهم‌ها را برای خرید و فروش در بهترین زمان انتخاب کند. نوشته بهترین مرجع اطلاعات و ابزار تحلیل بورس برای رسیدن به سود حداکثر اولین بار در تجارت‌نیوز پدیدار شد.
هزینه مالی ۱۰ میلیون تومانی به ازای تولید هر خودرو / چراغ سبز برای افزایش ۴۰ درصدی قیمت نان/ فرجـام خـودرو در انتظـار موبـایل
۱۳۹۹/۰۴/۱۷ / گزیده روزنامه های اقتصادی / روزنامه های کشور
هزینه مالی ۱۰ میلیون تومانی به ازای تولید هر خودرو / چراغ سبز برای افزایش ۴۰ درصدی قیمت نان/ فرجـام خـودرو در انتظـار موبـایل
افسار قیمت ارز از دست دولت خارج شده است، چرخش خودروسازی ایران به سمت چین، سراب نوسازی بافت‌های فرسوده و سودهای عجیب بورس به دنبال تحلیل اشتباه بانک مرکزی، سایر موضوعات اقتصادی روزنامه‌های امروز است.
همه سرمایه خود را در یک شرکت و یا یک صنعت سرمایه‌گذاری نکنید
۱۳۹۹/۰۴/۱۷ / استانی-اقتصادی / سرمایه گذاری در بورس / بورس اوراق بهادار
همه سرمایه خود را در یک شرکت و یا یک صنعت سرمایه‌گذاری نکنید
رحیم قاسمی، مدرس دوره‌های آموزش تحلیل بنیادی در مرکز آموزش جهاد دانشگاهی قزوین و تحلیلگر بازارهای مالی، در یادداشتی که با عنوان توصیه‌های کاربردی برای معامله‌گری در بورس ایران نوشته و آن را در اختیار ایسنا قرار داده است می‌نویسد: شاید شما هم شنیده باشید که فلان فرد چند ده میلیون یا چند صد میلیون از سرمایه خود را وارد بورس کرده و تنها یک سهم خریده و سود خوبی هم کرده است.
سودهای عجیب بورس به دنبال یک تحلیل اشتباه | پیشنهادهای یک کارشناس به مردم | جدول افزایش قیمت ارز، طلا، مسکن، خودرو، بنرین و دستمزد در ۴ سال
۱۳۹۹/۰۴/۱۷
سودهای عجیب بورس به دنبال یک تحلیل اشتباه | پیشنهادهای یک کارشناس به مردم | جدول افزایش قیمت ارز، طلا، مسکن، خودرو، بنرین و دستمزد در ۴ سال
چهار دارایی (ارز، طلا، مسکن و خودرو) تا همین یک سال قبل مهم‌ترین دارایی‌های مردم محسوب می‌شدند و حالا رقیب سرسختی پا به میدان نهاده؛ بازار سرمایه. این بازار یک‌تنه نسبت به فروردین ۱۳۹۷، رشد ۱۷.۵برابری را تجربه می‌کند.
داستان ونزوئلا و سُنبه پُر زور ما/ دوگانه خطرناک بورس
۱۳۹۹/۰۴/۱۵ / سرمقاله / سخن روز مطبوعات / روزنامه های کشور / برجام / بورس / اقتصاد / ونزوئلا
داستان ونزوئلا و سُنبه پُر زور ما/ دوگانه خطرناک بورس
سیل ورود نقدینگی به بورس به حدی پرشتاب است که نمی‌توان تحلیل دقیقی از آینده بورس ارائه داد اما در هر صورت تردیدی وجود ندارد که این روند صعودی شتابان در نقطه‌ای متوقف، کند و شاید هم معکوس خواهد شد.
۱۳۹۹/۰۴/۱۱
برای ورود به بورس، دارایی‌های ضروری را نفروشید
مدیرعامل بورس تهران گفت: افراد برای ورود به بورس از پس انداز‌های خود استفاده کنند و دارایی‌های مورد نیاز خود را نفروشند. علی صحرایی در حاشیه مراسم تفاهم نامه همکاری ایجاد پنجره واحد برای ورود شرکت‌ها به بازار سرمایه درباره رونق این روز‌های بازار سرمایه افزود: مردم بورس را بهترین بازار برای سرمایه گذاری انتخاب کردند بطوریکه با هر میزان سرمایه می‌توانند وارد این بازار شوند. وی ادامه داد: بازار سرمایه به عوامل اقتصادی و سیاسی واکنش نشان می‌دهد بر این اساس، مردم باید برای ورود به بازار سرمایه با تحلیل وارد شوند و دنباله رو تحلیل‌های فضای مجازی نروند. صحرایی اضافه کرد: افرادی که دانش کافی ندارند از ابزار ها‌ی مختلف، چون صندوق‌های سرمایه گذاری استفاده کنند …
نزول 10هزار واحدی شاخص بورس
۱۳۹۹/۰۴/۱۰
نزول 10هزار واحدی شاخص بورس
شاخص کل بورس تهران در مبادلات روز گذشته بیش از 10هزار واحد کاهش یافت. به گزارش همشهری، در دادو ستد‌های روز گذشته شاخص کل بورس تهران با 10هزارو 31واحد کاهش معادل 0.67درصد کاهش یافت و به یک میلیون و481هزارو 924واحد رسید. با این میزان نزول بیش از 39هزار میلیارد تومان از ارزش سهام شرکت‌های حاضر در بورس و فرابورس کم شد. روز گذشته سهامداران 21هزارو 243میلیارد تومان اوراق بهادار در بورس و فرابورس خریداری کردند که این میزان نسبت به روز قبل 22درصد کاهش داشت. براساس تحلیل یک شرکت مشاور سرمایه‌گذاری به‌نظر …
دوره‌های آموزش بورس چقدر کاربردی‌اند؟
۱۳۹۹/۰۴/۰۹ / آموزش بورس / بازار سرمایه / تحلیل بورس / سرمایه گذاری در بورس
دوره‌های آموزش بورس چقدر کاربردی‌اند؟
بسیاری از کارشناسان بر این باورند که سهامداران تازه‌وارد به بورس، باید آموزش‌های لازم را دیده و علاوه بر آن، تحت نظارت و مشورت یک کارگزار یا موسسه معتبر، فعالیت خود را آغاز کنند. نوشته دوره‌های آموزش بورس چقدر کاربردی‌اند؟ اولین بار در تجارت‌نیوز پدیدار شد.
ملاقات تاریخی بورس و مسکن
۱۳۹۹/۰۴/۰۷ / بورس / مسکن / اقتصاد / بازار مسکن
ملاقات تاریخی بورس و مسکن
یکی از معیار‌های پرطرفدار تحلیل در بورس تهران، نسبت قیمت به درآمد یا همان P/ E است که نشان می‌دهد برای هر ریال سرمایه‌گذاری، سهم مزبور چه میزان سود می‌سازد. به‌عنوان مثال نسبت ۱۰ بیان می‌کند برای کسب یک ریال سود لازم است ۱۰ ریال سرمایه‌گذاری انجام شود. نگاهی به داده‌های تاریخی موجود نشان می‌دهد این نسبت به‌طور معمول در بورس تهران در محدوده ۶ تا ۸ واحد بوده است.
۱۳۹۹/۰۴/۰۲
پاسخی برای یک گزارش کدام نظر غیر‫کارشناسی است؟
حجت الله هاشم بیگی‫ *- روزنامه «ابتکار» در مقاله ای با عنوان: آثار و پیامد مطرح شدن نظرات غیرکارشناسی بر اقتصاد (حرف‫های سیاسی، تبعات اقتصادی)، به انتقاد از نقطه نظرات غیر کارشناسی درباره مباحث اقتصادی به ویژه در فضای مجازی پرداخته است. در این میان، روزنامه مذکور توئیت محسن رضایی با مضمون: «نقدینگی را به سوی تولید هدایت نکردند. مار اژدها شده در بورس سر از بازار ارز و طلا و زمین و ساختمان درآورده است» را برجسته کرده و آن را یک نظر غیرکارشناسی از سوی یک سیاست‫مدار عنوان کرده است.متن منتشر شده در روزنامه «ابتکار» از دو منظر قابل تامل است: اول اینکه: به نظر می‫رسد هدف این گزارش بررسی اثر اظهارنظرهای غیر کارشناسی در بستر فضای مجازی باشد و نقش اظهارات افراد سیاسی را بسیار زیاد عنوان می‫کند و برای …
حباب موضعی است؟
۱۳۹۹/۰۴/۰۱
حباب موضعی است؟
برای پیش‌بینی روند آتی شاخص کل بورس لازم است تا شرایط محیطی بازار سرمایه را مورد بررسی قرار دهیم؛ بازار سرمایه از اواسط سال 98 دچار تغییرات بنیادی گسترده‌ای شد که بسیاری از پارامترهای تحلیل و ارزش‌گذاری را متحول کرده است و اساسا نیاز به بازبینی در آنها وجود دارد. به این ترتیب طبعا برای پیش‌بینی روند آتی بازار سهام و بررسی مسیر آینده شاخص کل بورس نیز باید این تحولات را مدنظر قرار داد.
۱۳۹۹/۰۴/۰۱
شاخص بورس حباب ندارد
یک کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه در چند وقت اخیر حمایت دولت از بورس بی‌سابقه بوده، گفت: دولت از طریق عرضه صندوق‌های ETF با قیمت مناسب، ارزش‌گذاری‌های صورت گرفته از بازار و نیز آزادسازی سهام عدالت حمایت همه‌جانبه خود را از بازار اعلام کرد.احمد اشتیاقی به مزایای سرمایه‌گذاری در بورس نسبت به دیگر بازارها اشاره کرد و افزود: رشد بی‌سابقه بورس در چند وقت اخیر باعث ایجاد شائبه وجود حباب در شاخص بورس شده است.به گزارش ایرنا، وی با تاکید بر وجود حباب در قیمت برخی از سهام شرکت‌ها، گفت: شاخص بورس فارغ از ایجاد حباب است، به همین دلیل نباید تعداد سهامی که نقش چندانی در تشکیل ارزش بازار ندارند و حداکثر ١٠ درصد از ارزش بورس را تشکیل می‌دهند را به کل بازار تعمیم دهیم.اشتیاقی با تاکید بر اینکه رشد چند وقت …
۱۳۹۹/۰۳/۲۴
حرف‌های سیاسی، تبعات اقتصادی
کیمیا نجفیاین‌روزها بخش‌های مختلفی از اقتصاد کشور در شرایط نابسامانی به سر می‌برد و کارشناسان دلایل متفاوتی را برای این مشکلات مطرح می‌کنند. در این میان نیز فضای مجازی دریچه‌ای برای بیان اما و اگرها بوده و از شهروندان گرفته تا شخصیت‌های سیاسی و اقتصادی به تحلیل وضعیت بازارها و به طورکلی آینده اقتصاد می‌پردازند. این درحالی است که کارشناسان اقتصادی از گذشته تا کنون نسبت به اظهارنظرهای غیرکارشناسانه هشدار داده‌اند. به گفته آنها اظهارنظرهای غیرکارشناسانه بازارهای اقتصادی را به بیراهه می‌کشاند و تبعات بی‌شماری را برای کشور به همراه خواهد داشت.کافی است نگاهی صفحات مجازی داشته باشیم آنگاه خواهیم دید که کارشناس و غیرکارشناس مسائل روز اقتصادی را زیر سوال می‌برند و درمورد اما و اگرهای آن بدون توجه به اینکه …
۱۲ نکته مهم که تازه وارد‌های بورس باید بدانند
۱۳۹۹/۰۳/۱۷
۱۲ نکته مهم که تازه وارد‌های بورس باید بدانند
زانا مظفری با ذکر ۱۲ نکته مهم برای تازه وارد‌های بورس، نوشت: بورس جای حس ششم و تقلید کورکورانه نیست بر اساس اصول و تحلیل منطقی معامله کنید. حتی اگر استاد تحلیل تکنیکال و بنیادی باشید هر روز بازار درس جدیدی به شما می‌آموزد.
نحوه تابلو خوانی در بورس چگونه است؟
۱۳۹۹/۰۳/۱۲
نحوه تابلو خوانی در بورس چگونه است؟
در کنار مفاهیمی، چون تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی، یکی از مباحث بسیار مهم که هر سرمایه‌گذار نیازمند آن است، بازارخوانی و تابلوخوانی در بورس است که به‌ نوعی کار روانشناسی بازار بورس را انجام می‌دهد. یک سرمایه گذار می‌بایست بر تابلو بورس و بازارخوانی تسلط کافی داشته باشد تا بتواند به بررسی و تجزیه و تحلیل اتفاقات روی تابلو پرداخته و به دنبال آن به خرید و فروش سهام بپردازد.
یک کارشناس: غیرحرفه‌ای‌ها به صورت غیرمستقیم در بورس سرمایه گذاری کنند
۱۳۹۹/۰۳/۰۷ / استانی-اقتصادی / بازار بورس / سرمایه‌گذاری / بازار سرمایه
یک کارشناس: غیرحرفه‌ای‌ها به صورت غیرمستقیم در بورس سرمایه گذاری کنند
عضو هیات علمی گروه اقتصاد دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز با تحلیل وضعیت فعلی و پیش‌بینی آینده بازار بورس در کشور، توصیه کرد: افرادی که با بازار سرمایه آشنایی ندارند، به صورت غیرمستقیم و از طریق شرکت‌های سبدگردان، شرکت‌های سرمایه گذاری و صندوق‌های سرمایه گذاری معتبر در بازار بورس اقدام به سرمایه‌گذاری کنند.
تحلیلی از وضعیت این روزهای شاخص بورس
۱۳۹۹/۰۳/۰۵ / بورس / تحلیل بورس / تحلیلی از بورس / شاخص بورس / وضعیت بورس
تحلیلی از وضعیت این روزهای شاخص بورس
شفقنا- حدود ۱۰ روز است که بازار سرمایه با روزهایی که پی در پی صعودی بود، خداحافظی کرده و شاهد کاهش‌ چشم‌گیر شاخص این بازار در روزهای اخیر بودیم. کاهش‌هایی که باعث شد شاخص کل که قله یک میلیون...
آموزش مفاهیم پرایس اکشن و تحلیل تکنیکال در بورس
۱۳۹۹/۰۳/۰۳
آموزش مفاهیم پرایس اکشن و تحلیل تکنیکال در بورس
امروزه  افراد زیادی مشتاق فعالیت در بورس شده اند. اما فعالیت و کسب موفقیت در این بازار، نیازمند استفاده از ابزارها و تحلیل های مهم ازجمله تحلیل تکنیکال است. تحلیل تکنیکال، با استفاده از حرکات قیمت به پیش بینی قیمت در آینده ی بازار می پردازد. درواقع، یکی از زیرشاخه های تحلیل تکنیکال، حرکات قیمتی است. حرکات قیمت در بازار بورس به پرایس اکشن معروف است. در این مقاله به بررسی بورس و تحلیل تکنیکال و پرایس اکشن می پردازیم.
اختلال عجیب در یک کارگزاری، سهامدار را شوکه کرد
۱۳۹۹/۰۲/۲۹
اختلال عجیب در یک کارگزاری، سهامدار را شوکه کرد
امروز مطالبی همچون شستا در صدر تقاضای بورس بازان، تحلیل همتی از گرانی دلار، ۴۲ شرکت چقدر سود دادند؟، سهام آسیا اقیانوسیه به دنبال یک سخنان رشد کرد، کدام نماد‌ها افزایش سرمایه داشتند؟، جهش قیمت نفت در واکنش به کاهش پرشتاب تولید، اعلام زمان عرضه اولیه زرماکارون؛ در سایت نبض بورس قرار گرفته است.
جزئیات سهام شرکتی که این هفته عرضه اولیه می شود
۱۳۹۹/۰۲/۲۹
جزئیات سهام شرکتی که این هفته عرضه اولیه می شود
امروز مطالبی همچون رشد نمادهای پالایشی و پتروشیمی در گرو چیست، کم رنگ تر شدن قرمزی شاخص، چه خبر از عرضه اولیه آریا؟، افزایش قیمت ارز در صرافی ملی و بازار آزاد، تحلیل اسوشیتدپرس از صعود بورس ایران، نوسانات بازار بورس جای نگرانی ندارد، بورس مسکن به نفع چه کسانی است؟، حذف گواهی سکه در بورس، خوب یا بد؟؛ در سایت نبض بورس قرار گرفته است.
۱۳۹۹/۰۲/۲۹ / بورس / قیمت ارز / نوسان ارز و دلار
تاثیر تغییرات نرخ ارز و قیمت طلا بر عملکرد بورس
به گزارش ایسنا، شناسایی عوامل موثر بر تغییرات قیمت سهام و تجزیه و تحلیل رفتار قیمتی سهام در مقابل این عوامل می‌تواند به بهبود رونق بازار سرمایه کمک شایانی کرده و در ارزیابی بهتر بازار بورس و بهبود کنترل عملکرد آن موثر واقع شود که این امر نیز به نوبه‌ خود می‌تواند بخش عمده‌ای از نیاز سرمایه‌گذاران و سهامداران را برآورده کند. محققان در پژوهشی با عنوان "شبیه‌سازی الگوی تغییرات نرخ ارز و قیمت طلا بر عملکرد بورس اوراق بهادار تهران با رویکرد پویاشناسی سیستمی" این موضوع را بررسی کرده‌اند.
۱۳۹۹/۰۲/۲۹ / تحولات بورس / حجت الاسلام معصومی نیا / شورای فقهی بورس / موازین فقهی بورس
آیا تحولات اخیر بازار بورس با موازین فقهی انطباق دارد؟
به گزارش خبرگزاری حوزه حجت الاسلام والمسلمین غلامعلی معصومی نیا عضو شورای فقهی بورس و استاد حوزه و دانشگاه در عرصه اقتصاد در گفت‌وگو با خبرنگاران،‌ با اشاره به شرایط اخیر بورس در کشور، گفت: در خصوص وضعیت فعلی بورس باید به چند شکل نگریست. در این زمینه گاهی می توانیم از نظر مبنایی و اسلامی و همچنین دیدگاه بنایی و پذیرش و تحلیل به بورس بنگریم. باید در ابتدا به این مسأله توجه کنیم که پدیده هایی چون بانک و بورس چه سنخیتی با اسلام و تعلیمات الهی اسلام دارند.
۱۳۹۹/۰۲/۲۸
ریزش بورس در دومین روز هفته ادامه یافت
شاخص کل بورس تهران که در هفته‌های اخیر در شیب صعودی قرار داشت، از ابتدای هفته جاری روند نزولی به خود گرفته است به نحوی که دیروز یکشنبه با ریزش 1986 واحدی به رقم 967هزار و 610 واحد رسید. دیروز همچنین شاخص کل با معیار هم‌وزن 3596 واحد افت کرد و روی رقم 306هزار و 567 واحد ایستاد. دومین روز هفته جاری معامله‌گران بورس بیش از 10میلیارد و 656 میلیون سهام حق تقدم و اوراق مالی در قالب 1.3میلیون نوبت معامله و به ارزش 10هزار و 500 میلیارد تومان دادوستد کردند. با احتساب ارزش 4هزار و 159 میلیارد تومانی معاملات فرابورس، دیروز در مجموع بیش از 14هزار و 659 میلیارد تومان در بورس تهران و فرابورس دادوستد شد. طی روزهای اخیر، بیشتر معامله‌گران حقیقی در صف فروش و عمده شرکت‌های حقوقی در صف …
عقب‌نشینی بورس از مدار میلیونی
۱۳۹۹/۰۲/۲۸
عقب‌نشینی بورس از مدار میلیونی
پس از پرسه پنج روزه شاخص کل بورس تهران در محدوده یک میلیون واحدی، روز شنبه این نماگر با ثبت بیشترین افت روزانه از 24 اسفندماه سال گذشته، ضمن عقبگرد 30 کانالی، سطح یک میلیون واحد را ترک گفت. این نماگر روز شنبه در پی بیشترین افت مقداری خود بار دیگر 6 رقمی شد. مدت‌هاست یکسونگری و تصور بورس همیشه سبز سبب شده تا تحلیل به کل فراموش شود و رفتارهای توده‌ای جای آن را بگیرد. وضعیتی که این بار در مسیر نزولی نمود پیدا کرد و فضای عمومی تالار سهام را احاطه کرد. البته محدودیت‌های ناظر و ضعف سامانه مرکزی معاملات در سفارش‌گیری و اختلال در مسیر ارتباطی بین خریداران و فروشندگان هم منجر به تشدید هیجانات و سنگین شدن صفوف عرضه شد تا مسیر نزولی سهام با سرعت بیشتری ادامه یابد.
روز تغییر کانال در بازارها
۱۳۹۹/۰۲/۲۸
روز تغییر کانال در بازارها
نخستین روز هفته، روز تغییر کانال بازارهای مختلف بود. در بازار سهام که به نام تالار حافظ شهره شده است، شاخص کل بورس از کانال یک میلیونی پایین رفت. برخی کارشناسان باور داشتند، تغییر کانال بورس به واسطه تعدیل هیجانات رخ داد و هر چقدر تلاطم بازار سهام کاهش پیدا کند،‌ نقش تحلیل در انجام معاملات می‌تواند پررنگ‌تر شود. زمانی که شاخص کل بورس به‌طور مستمر افزایشی نباشد، انتظارات کاذب کمتری نیز در میان فعالان می‌تواند شکل بگیرد. در بازار موازی سهام، دلار هم در سامانه نیما و هم در راسته فردوسی (بازار آزاد) وارد کانال‌های بالاتری شد. در سامانه نیما قیمت این ارز از کانال 15 هزار تومانی گذر کرد و برای اولین بار وارد کانال 16 هزار تومانی شد. رشد قیمت دلار در سامانه نیما می‌تواند انگیزه صادرکنندگان برای عرضه …
۱۳۹۹/۰۲/۲۵
جزر و مد بورس تحت‫تاثیر هیجانات
کیمیا نجفیمعاملات روز گذشته بازار سرمایه در حالی به پایان رسید که بازار روز پرنوسانی را تجربه کرد. شاخص کل بازار در دقایق نخستین معاملات روندی صعودی را در پی گرفته بود اما در ساعات میانی نزولی و مجددا صعودی شد و در نهایت با روند نزولی به کار خود پایان داد و با ۲۴۷۳ واحد کاهش در رقم یک میلیون و ۱۸ هزار واحد ایستاد. این ریزش در حالی اتفاق افتاد که برخی کارشناسان پیش از این نسبت به سقوط شاخص به فعالان بازار هشدار داده بودند. البته عده‌ای از تحلیلگران ریزش شاخص در دو روز متوالی را روند اصلاح بازار می‫دانند و معتقدند خطری بازار را تهدید نخواهد کرد.تنش و هیجان این ‌روزها مهمان ناخوانده بازارهای اقتصادی بوده و آنها را با چالش‌های زیادی روبه‌رو کرده است، بازار سرمایه نیز از این قاعده مستثنی نیست. یک …
۱۳۹۹/۰۲/۲۴
اظهارات وزیر اقتصاد در نود و چهارمین نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی:
امیدواریم طی برنامه ای مدون ترتیبی اتخاذ شود که دستکم هفته ای یک شرکت بزرگ بخش خصوصی، سهام خود را در بورس عرضه کند/ حداقل هزار هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری برای تحقق جهش تولید نیاز است که باید بخش های دولتی، خصوصی و تعاونی با هم افزایی، در این امر مهم نقش آفرین باشند/ دبیرخانه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی نسبت به جمع آوری و تجزیه و تحلیل پیشنهادات، در راستای تحقق جهش اقتصادی در ایام پسا کرونا، اقدام و نتیجه را برای بررسی و تصمیم گیری در دستور کار جلسه بعدی شورا قرار دهددکتر فرهاد دژپسند با تاکید بر ضرورت دستیابی به رشد اقتصادی مقبول و با تقدیر از جد و جهد و اشتیاق بخش خصوصی برای پیوستن به بورس اظهار داشت: امیدواریم طی برنامه ای مدون ترتیبی اتخاذ شود که دستکم هفته ای یک شرکت بزرگ بخش خصوصی، …
برگزاری دوره آنلاین آشنایی با بورس و آموزش مقدماتی تحلیل تکنیکال
۱۳۹۹/۰۲/۲۴ / باشگاه دانشجویان ایسنا / انجمن علمی دانشجویی حسابداری پردیس فارابی دانشگاه تهران / دوره آنلاین آشنایی با بورس و آموزش مقدماتی تحلیل تکنیکال
برگزاری دوره آنلاین آشنایی با بورس و آموزش مقدماتی تحلیل تکنیکال
انجمن علمی دانشجویی حسابداری پردیس فارابی دانشگاه تهران با همکاری محفل آموزش های مجازی وَندا اُمید دوره آنلاین آشنایی با بورس و آموزش مقدماتی تحلیل تکنیکال را برگزار می کند.
چند پیشنهاد برای سود کردن در بورس: ترسو نباشید/ پول قرض نگیرید/ زمان را دریابید
۱۳۹۹/۰۲/۲۱ / بازار بورس / بورس / خرید سهام بورس / سرمایه گذاری در بورس
چند پیشنهاد برای سود کردن در بورس: ترسو نباشید/ پول قرض نگیرید/ زمان را دریابید
باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: یاد گرفتن نحوه خرید و فروش سهام و اوراق بهادار شرط لازم برای ورود و به دست آوردن موفقیت در بورس است، ولی بدون شک شرط کافی نیست. یک سهامدار و معامله‌گر در بازار سرمایه علاوه بر اینکه باید در  کلاس‌های آموزش بورس، تحلیل بازار سهام، شرکت و مطالعه و تمرین خود را بیشتر کند، باید آمادگی ذهنی و خود کنترلی هم داشته باشد. چرا که این فرد تحت هر شرایطی در بازار پر ریسک و هیجان بورس باید از سرمایه خویش محافظت کند.
الفبای ورود به بازار بورس
۱۳۹۹/۰۲/۲۱ / استانی-اقتصادی / منطقه چهارمحال و بختیاری / بازار بورس
الفبای ورود به بازار بورس
تحلیل‌گر ارشد بازار سرمایه در چهارمحال و بختیاری گفت: فراگیری مباحث تحلیل سهام، روان‌شناسی بازار و دیدگاه بلندمدت نسبت به بازار بورس سود خوب را به دنبال داشته و به افرادی که تخصص کافی در تحلیل سهام‌ها نداشته یا وقت کافی برای یادگیری ندارند توصیه می‌شود که سرمایه خود را به صندوق‌های سرمایه‌گذاری دارای مجوز از سازمان بورس واریز کنند.
بورس لرن؛ تحلیل و استراتژی معاملاتی بورس و بازارهای مالی، ساده اما قدرتمند
۱۳۹۹/۰۲/۲۰
بورس لرن؛ تحلیل و استراتژی معاملاتی بورس و بازارهای مالی، ساده اما قدرتمند
سایت بورس لرن با روش تحلیل بر مبنای ریاضیات در قالب فیلم، آموزش‌های مرتب با بورس را ارائه کرده است.
۱۳۹۹/۰۲/۱۴
«ابتکار» تاثیر فروش سهام دولتی در قالب صندوق‌های (ETF) بر بازار بورس را بررسی کرد
خطر سرخ‌پوشی بیخ‌گوش بورسکیمیا نجفیدر آغاز معاملات روز گذشته بازار سهام، شاخص کل با بیش از ۲۴ هزار واحد افزایش وارد ابرکانال ۹۰۰ هزار واحدی شد تا همچنان به رکوردشکنی خود ادامه دهد، رشد غیرقابل باوری که تمام فعالان بازار را متعجب کرد.نخستین روز معاملات هفته جاری بازار سرمایه درحالی به پایان رسید که شاخص کل این بازار با بیش از ۳۸ هزار واحد صعود وارد کانال ۹۰۰ هزار واحد شد. بورس تهران از ابتدای سال‌ جاری وارد یک روند صعودی غیرقابل باور شده است، به‌طوری‌که هر روز شاهد ثبت رکوردهایی باورنکردنی در بازار سهام هستیم. پیش از این رسیدن به شاخص یک میلیونی بیشتر شبیه به یک طنز بود و حتی فعالان بازار هم نمی‌توانستند چنین رشدی را در مدت کوتاه برای بازار پیش‌بینی کنند. اما اکنون برای دست یافتن به شاخص یک میلیونی …
سهامداران بورس متقاضی کدام نمادها هستند؟
۱۳۹۹/۰۲/۱۱
سهامداران بورس متقاضی کدام نمادها هستند؟
امروز مطالبی همچون تحلیل وزیر اقتصاد از آزادسازی سهام عدالت، اخذ کد بورسی برای مشمولین سهام عدالت، ریزش بورس آمریکا، قیمت دلار و یورو در بازار امروز؛ در سایت نبض بورس قرار گرفته است.
۱۳۹۹/۰۲/۱۱
بازار داغ شایعات علیه بورس
کیمیا نجفیبورس این‌ روزها رشد پرشتابی را در پیش گرفته و در ادامه رکوردشکنی‌ها به مرز کانال ۸۴۶ هزار رسید و بیش از هر زمانی شاهد صف‌نشینی در معاملات سهام است. شاخص با سرعتی چشم‌گیر در حال رشد بوده، در این میان کارشناسان نظرات متفاوتی را درخصوص روند بازار مطرح می‌کنند و سرمایه‏گذاران را بیش از هر زمان دیگری در بلاتکلیفی رها کرده است. تحلیل‌های متفاوت از وضعیت بازار وضعیت گنگ و مبهمی را برای سرمایه‌گذاران رقم زده است. از یک ‌سو برخی از کارشناسان معتقدند که رقم‏های ثبت شده در بازار دارای حباب بوده و سرمایه‌گذاران باید در روزهای پررونق بورس به فکر قرمز شدن شاخص باشند. این در حالی است که عده‌ای دیگر از تحلیلگران بر این باورند که بازار پتانسیل رشد بیشتر را دارد و خطری بازار را تهدید نمی‌کند. سردرگمی …
۱۳۹۹/۰۲/۰۹
چند نکته مهم برای سهامداران مبتدی
[شهروند] موج استقبال تازه‌واردها از بورس نگران‌کننده شده است. بسیاری از کارشناسان اقتصاد در مصاحبه‌هایشان با رسانه‌ها گفته‌اند که جهش‌های غیرمعمول شاخص بورس بیشترین نگرانی را برای ضرر و زیان سهامداران مبتدی ایجاد می‌کند. در همین زمینه آنها توصیه‌هایی برای تازه‌کارهای بازار سرمایه دارند که گزیده‌ای از آن در ادامه می‌آید:   اگر اصول بازار سرمایه را بلد نیستید، به هیچ وجه خودتان وارد معامله نشوید و از طریق کارگزاری‌ها یا صندوق‌های سرمایه‌گذاری وارد بورس شوید. این صندوق‌ها با تیم‌های حرفه‌ای برای تازه‌کارها معاملات را انجام می‌دهند و معمولا بازدهی خوبی هم دارند. آنها در ازای این کار بخشی از سود سهامدار …
چرا آمار کرونا مهم است؟ /سرنوشت اصلاح‌طلبان چه می‌شود؟ /چرا در بحران اقتصادی کرونا‌تر و خشک با هم می‌سوزند؟
۱۳۹۹/۰۲/۰۸
چرا آمار کرونا مهم است؟ /سرنوشت اصلاح‌طلبان چه می‌شود؟ /چرا در بحران اقتصادی کرونا‌تر و خشک با هم می‌سوزند؟
تقسیم‌بندی کشور به ۳ منطقه سفید، زرد و قرمز، نگاهی به روابط دولت‌های پس از انقلاب با کشور کره شمالی، کدام سامانه ‏مدیریت بحران در کرونا موفق‌تر است؟، نفت و تقابل ایران و امریکا، تاخت و تاز شاخص بورس با نیروی سرمایه خُرد، تحلیل ‏تظاهرات آمریکایی‌ها علیه قرنطینه، چرایی مخالفت ترامپ با سازمان بهداشت جهانی، کرونا و واقعیت تحولات خاورمیانه، یارانه ‏‏۱۰ میلیاردی دولت به دلال‌های مرغ! و فرار از جنگ به تجزیه یمن از مواردی است که موضوع گزارش‌های خبری و تحلیلی ‏روزنامه‌های امروز شده است. ‏
پشت پرده یک تصمیم/ ارتباط کاهش نرخ سود بانکی با واگذاری سهام شستا چه بود؟
۱۳۹۹/۰۲/۰۲
پشت پرده یک تصمیم/ ارتباط کاهش نرخ سود بانکی با واگذاری سهام شستا چه بود؟
در روزهای گذشته دولت بخشی از سهام شستا را در بورس عرضه کرد و در پی آن نرخ سود بانکی کاهش یافت. اگر این دو تصمیم را در کنار هم تحلیل کنیم، نتیجه‌ای جالب به دست می‌آید: دولت برای جمع کردن سرمایه‌های سرگردان مردم تصمیم دارد به هر طریقی که می‌تواند آنها را به بورس بکشاند. در حقیقت دولت برای تامین بودجه خود، قصد کرده از سرمایه‌های مردم استفاده کند. این اتفاق در دوره‌های مختلف با تصمیماتی همچون تغییر پلاک خودرو، پیش فروش خط موبایل، تغییر کارت ملی و مواردی از این دست اتفاق افتاده است و این بار دولت به جای اینگونه تصمیمات، بودجه خود را از محل کشاندن مردم به بورس تامین کرده است.
به چند روش می‌توان در بورس سرمایه‌گذاری کرد؟
۱۳۹۹/۰۲/۰۲ / استانی-اقتصادی / بورس / سرمایه‌گذاری / بازار سرمایه
به چند روش می‌توان در بورس سرمایه‌گذاری کرد؟
سرپرست بورس اوراق بهادار قزوین گفت: در بازار سرمایه قراردادهای خوبی وجود دارد که می‌تواند مورد استفاده مردم قرار گیرد که قرارداد سبدگردانی و سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک از جمله آن‌هاست؛ البته افرادی که نسبت به بازار تحلیل دارند می‌توانند به‌صورت مستقیم در بازار سرمایه خرید و فروش داشته باشند.
۱۳۹۹/۰۱/۳۱
سالی مبهم در پی سالی عجیب برای بازار مسکن
یک کارشناس اقتصاد مسکن با بیان اینکه هفت سناریو محتمل وضعیت بازار مسکن در سال جاری را پیچیده می‌کند، گفت: سقف‌های مقاومتی مهمی بر افزایش افسارگسیخته قیمت مسکن در سال ۱۳۹۹ وجود دارند که می‌توانند قیمت‌ها را در محدوده تورم عمومی حفظ کنند.به گزارش ایسنا، مهدی روانشادنیا اظهار کرد: تحولات بازار مسکن سال ۱۳۹۸ با هیچ‌یک از ۳۰ سال گذشته قابل مقایسه نیست. تغییرات و نوسانات شاخص‌ها خیلی از پارامترهای سری زمانی و سیگنال‌های بنیادین تحلیلی را درنوردیدند.وی در ادامه افزود: غیر قابل پیش‌بینی بودن روندهای سال ۱۳۹۸ مختص بازار مسکن نبود و بازار سرمایه به عنوان یک بازار موازی خلاف خیلی از پیش‌بینی‌ها بود، اما بازار مسکن رفتار به مراتب پیچیده‌تری از خود نشان داد.این کارشناس بازار مسکن تصریح کرد: اگر چه به نظر …
۱۳۹۹/۰۱/۳۱
پیش‌‍‌بینی رشد ۱۰ درصدی شاخص بورس تا پایان هفته
یک کارشناس بازار سرمایه به احتمال رشد ١٠ درصدی شاخص بورس در بازار هفته جاری اشاره کرد و افزود: براساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته بازار سرمایه به روند صعودی خود ادامه می‌دهد و اگر شاخص بورس وارد فاز اصلاحی شود، اما به طور حتم روند بازار با شیب ملایم صعودی خواهد بود.به گزارش ایرنا، امیرعلی امیرباقری به روند معاملات بورس در هفته‌ای که گذشت اشاره و بیان کرد: هفته گذشته شاهد جریان ورود نقدینگی از سوی حقیقی ها به سمت بازار سرمایه بودیم که این امر زمینه رشد قابل قبول شاخص بورس در معاملات بازار را فراهم کرد.وی با تاکید بر عرضه شستا در بازار هفته گذشته تاکید کرد و افزود: شستا توانست مبلغ قابل قبول و دور از انتظاری را از بازار سرمایه به عنوان تامین مالی جذب کند که این موضوع ابتدای یک نگرش در راستای خصوصی‌سازی …
فعالیت در فارکس و بورس با استفاده از تحلیل تکنیکال
۱۳۹۹/۰۱/۳۰
فعالیت در فارکس و بورس با استفاده از تحلیل تکنیکال
فعالیت در فارکس و بورس، امروزه توسط افراد زیادی دنبال می شود. اما اینکه به سراغ فعالیت در بورس بروید یا فعالیت در فارکس را پیش بگیرید، بستگی به عوامل متعددی دارد.
با ریسک کمتر پرسود باشید
۱۳۹۹/۰۱/۲۸
با ریسک کمتر پرسود باشید
بررسی نوسانات بازار بورس و تحلیل روند بازارهای جهانی، آخر هفته ها با نوسان
رکورد مشارکت در عرضه های اولیه شکسته شد
۱۳۹۹/۰۱/۲۷
رکورد مشارکت در عرضه های اولیه شکسته شد
امروز مطالبی همچون همتی: نگفتم کسی ارز نخرد، سنگ تمام بورسی ها برای شستا، چند کد سهامداری جدید در سال گذشته صادر شد؟ تعویق عرضه اولیه آریا به دلیل نوسانات نرخ خوراک، تحلیل وزیر اقتصاد از عرضه اولیه شستا در بورس، معامله سه شرکت باطل شد، اعتراض سهامداران به اختلال در هسته معاملات بازار؛ در سایت نبض بورس قرار گرفته است.
۱۳۹۹/۰۱/۱۶ / شاخص بورس / معاملات بورس
ارزش معاملات بورس در آغاز سال ۹۹ رکورد زد/ رشد چشمگیر شاخص کل بورس تهران
به گزارش دنیای اقتصاد، در حالی که بازارهای سهام جهانی به دنبال شیوع ویروس کرونا روزهای ناخوشی را می‌گذرانند، اما بورس تهران سال ۹۹ را توفانی آغاز کرد؛ به‌طوری که شاخص کل توانست در ایام نوروز بازدهی ۸/ ۶ درصدی را به ثبت برساند و در ارتفاع ۵۴۷ هزار واحد بایستد. بر خلاف سال‌های گذشته که در دو هفته ابتدای فروردین ارزش معاملات سهام افت محسوسی می‌کرد، سال جدید با رکوردشکنی در دادوستد سهام همراه بود. امری که نشان می‌دهد هنوز عطش نقدینگی برای سهامداری بالا مانده است.شاخص کل بورس تهران در سال جدید با جهش حدود ۸/ ۶ درصدی تا پایان هفته گذشته همراه شد و در ارتفاع ۵۴۷ هزار واحدی ایستاد. برخلاف سال‌های گذشته معاملات سهام در هفته‌های نخست سال رونق چشم‌گیری داشت و رکورد …
۱۳۹۸/۱۲/۲۵ / بورس / تحلیل بورس / ریزش بورس
دودستگی تحلیل در ریزش بورس
شاخص کل بورس تهران دیروز ریزش بیش از ۱۷ هزار واحدی را تجربه کرد. نه تنها دلایل مختلفی از سوی اهالی بازار برای این افت عنوان می‌شود، بلکه برای ادامه مسیر نیز نگاه یکسانی وجود ندارد. گروهی شایعات مربوط به قرنطینه و اخلال در سیستم معاملاتی را مطرح می‌کنند و برخی دیگر، نگرانی‌ها از رکود جهانی، شیوع کرونا و رشد بیش از اندازه سهام را عامل افت قیمت‌ها می‌دانند. برای آینده نیز عده‌ای اصلاح را ادامه‌دار و دسته‌ای فضای نااطمینانی را به نفع بورس‌بازان می‌دانند.
مسیر پول‌های تازه‌نفس
۱۳۹۸/۱۲/۲۴
مسیر پول‌های تازه‌نفس
این روزها فعالان بازار سرمایه دیدگاه مشابهی نسبت به رشدهای اخیر بورس دارند. بر این اساس به‌رغم رشد پیوسته شاخص کل و فضای مثبت حاکم بر کلیت بازار، این دغدغه مطرح است که کسب بازدهی معقول و برمبنای تحلیل دشوارتر از قبل شده و بخش قابل‌توجهی از سرمایه‌گذاران، به‌ویژه گروهی که براساس تحلیل‌های بنیادی فعالیت خود را دنبال می‌کنند، از قافله کسب بازدهی‌های رویایی باز مانده‌اند. این عقب‌ماندگی منحصر به سرمایه‌گذاران بنیادگرا نبوده و حتی عملکرد معامله‌گران روزانه و کوتاه‌مدت نیز به‌دلیل نوسانات غیرمترقبه در صنایع مختلف و حرکت سریع نقدینگی بدون پیروی از منطق خاص و بر مبنای تحلیل، تحت‌تاثیر قرار گرفته و سرمایه‌گذاران دچار نوعی سر درگمی و بلاتکلیفی شده‌اند که همین مساله به نوبه خود به نوسانات بیشتر بازار دامن …
پازل صعود به هم ریخت!
۱۳۹۸/۱۲/۲۳
پازل صعود به هم ریخت!
درحالیکه پیش‌بینی‌ها حاکی از آن بود که بازار سرمایه ایران تا پایان سال روندی صعودی خود را ادامه خواهد داد، برخی اتفاقات جهانی از جمله شیوع ویروس کرونا و کاهش قیمت نفت، پازل صعود بورس را به هم ریخت و تحلیل‌گران بر این باورند که برای تحلیل آینده بازار باید همچنان چشم به قیمت جهانی نفت و وضعیت شیوع کرونا در جهان و ایران داشت.
آیا دوره
۱۳۹۸/۱۲/۲۰
آیا دوره
از دوشنبه سیاه بورس آمریکا در مارس ۲۰۲۰ تا نوامبر ۲۰۲۰ (موعد انتخابات ریاست جمهوری) هرگونه تحلیل در مورد پیروزی یا شکست ساکن فعلی کاخ سفید ، "نوسان گونه "خواهد بود.
۱۳۹۸/۱۲/۲۰
برگزاری بیش از 18هزار نفر ساعت آموزش مالی در سال 98
بررسی کارنامه آموزشی مرکز مالی ایران در سال 98، حاکی از آن است که 1912 نفر در 110دوره آموزشی برگزار شده توسط این نهاد آموزشی شرکت کردند که با احتساب زمان برگزاری 1088 ساعتی، در مجموع 18859 نفر ساعت آموزشی را شامل شده و از این راه به توسعه آموزشی بازار سرمایه کمک کرده است. این مرکز در سال 98، بالغ بر18859نفر ساعت آموزش عمومی و تخصصی در حوزه بازار سرمایه برگزار کرده است.در 6 ماه ابتدایی سال جاری، مرکز مالی ایران تمرکز خود را به برگزاری دوره‏های مبارزه با پولشویی مقدماتی و پیشرفته برای فعالان نهادهای مالی و ناشران بازار سرمایه قرارداد که ماحصل آن، برگزاری 2578 نفر ساعت آموزش‌های بخش مبارزه با پولشویی برای 335 نفر شده است. در نیمه دوم سال 98‏، با توجه به درخواست‌های علاقه‏مندان و فعالان بازار سرمایه، …
سایه اقتدار شهید سلیمانی روی کاخ سفید/ هفت اصل در مواجهه با کرونا
۱۳۹۸/۱۲/۱۹ / سخن روز مطبوعات / سرمقاله / سرمقاله روزنامه ها / روزنامه های کشور / ویروس کرونا / سردار حاج قاسم سلیمانی
سایه اقتدار شهید سلیمانی روی کاخ سفید/ هفت اصل در مواجهه با کرونا
هر چند برخی از کارشناسان، رشد تصاعدی بازار را طبیعی دانسته و علت آن را جبران عقب ماندگی بازار بورس نسبت به سایر بازارها تحلیل می کردند اما رشد تصاعد گونه بازار، فعالان بازار سرمایه را نگران کرده است.
دلایل افت شاخص و بررسی وضعیت بازار بورس
۱۳۹۸/۱۲/۱۱ / استانی-اقتصادی / بورس / بازار سرمایه / کروناویروس / شاخص بورس
دلایل افت شاخص و بررسی وضعیت بازار بورس
فعال بورس و مدرس دانشگاه، با تحلیل وضعیت پیش روی بازار بورس کشور، دلایل افت شاخص بورس در دهم اسفند را تشریح کرد.
۱۳۹۸/۱۲/۰۶
فضای تورمی بازار سرمایه را رشد داد
یک کارشناس بازار سرمایه گفت: اکنون فضای تورمی بازار سرمایه را به سمت رشد هدایت کرده است، اما فضای تورمی در یک نقطه‌ای توقف دارد و به ثبات میرسد.به گزارش ایرنا، محسن رحمتی به رشد دو روز گذشته بازار سرمایه اشاره کرد و افزود: رشد بازار مربوط به چشم‌انداز تورمی است که برای سال آینده پیش بینی شده، همچنین محرک آن قیمت دلار و حجم نقدینگی گسترده‌ای است که در اقتصاد کشور دیده می‌شود. اسفند ماه، بانک مرکزی قیمت دلار را در همین محدوده حفظ می‌کند، اما به نظر می‌رسد سطح نقدینگی که در بازار در حال گردش است در اوایل سال ۹۹ وارد بازار دلار شود؛ بنابراین بعید به نظر می‌رسد دلار در سال ۹۹ در محدوده ۱۵ هزار تومان باقی بماند و پیش‌بینی‌ رشد وجود دارد.رحمتی با اشاره به اینکه مشکل چندانی در رشد بازار سرمایه وجود ندارد، …
شاخص بورس تهران نیم‌ میلیون می شود؟
۱۳۹۸/۱۲/۰۵ / بورس تهران
شاخص بورس تهران نیم‌ میلیون می شود؟
 معاملات یکشنبه بورس با سبزپوشی ۹۸ درصد نماد‌ها و رشد تاریخی ۱۷هزار واحدی نماگر اصلی همراه بود. حجم نقدینگی منتظر در صفوف خرید و آمار تغییر مالکیت‌های سهام حاکی از آن است که موج ورود پول‌های خرد به بازار سهام بار دیگر تقویت شده و مرزشکنی‌ها در این بازار را تسهیل کرده است. به نظر می‌رسد عدم توجه فعالان بازار به تحلیل سبب شد تا تحولات بازار‌های موازی و ورود نقدینگی بیش از اخبار مرتبط با «کرونا» و FATF بر معاملات سهام اثرگذار باشد.
پیش‌بینی عبده‌تبریزی از  بازار ارز، مسکن و بورس
۱۳۹۸/۱۱/۲۶ / نرخ تورم / عبده تبریزی / اقتصاد ایران در سال 99
پیش‌بینی عبده‌تبریزی از بازار ارز، مسکن و بورس
یک تحلیل گر اقتصادی به تشریح چشم انداز اقتصاد ایران در سال ۹۹ پرداخت و گفت: مردم به معجزه مسکن و بورس اعتقاد پیدا کرده اند و اگر این اعتقاد را از دست دهند حجم نقدیندگی به بازار ارز روانه خواهد شد.
جاده بورس دو طرفه می‌شود/ کام سهامداران با عملیات فروش تعهدی شیرین می‌شود؟ / چشم انداز بازار و رمزگشایی از چرایی روز‌های سبز بورس
۱۳۹۸/۱۱/۲۵
جاده بورس دو طرفه می‌شود/ کام سهامداران با عملیات فروش تعهدی شیرین می‌شود؟ / چشم انداز بازار و رمزگشایی از چرایی روز‌های سبز بورس
سرمایه گذاران بورس ایران که با توجه به یکطرفه بودن معاملات تنها از خرید سهم منتفع می‌شدند، تا چند وقت دیگر با دو طرفه شدن بازار و راه اندازی معاملات فروش استقراضی می‌توانند شیرینی سود از فروش سهم را نیز بچشند، لیکن با توجه به اینکه قیمت سهام به طور طبیعی تمایل به افزایش دارد، انجام معاملات فروش تعهدی نیازمند تحلیل و بررسی درست از ارزش فعلی و قیمت نماد و پیش بینی قیمت آتی آن هم به صورت نزولی، دارد.
تحلیل بنیادی و آموزش بورس رایگان در سایت چارت ایران
۱۳۹۸/۱۱/۱۲
تحلیل بنیادی و آموزش بورس رایگان در سایت چارت ایران
سایت چارت ایران - سرمایه گذاری در بورس ، یکی از مهمترین راه های افزایش دارایی است. برای سرمایه گذاری در بورس باید در مورد روش های سرمایه گذاری ، ابزارها و بازارهای مختلف اطلاعات کافی بدست آورید. این اطلاعات باید بررسی شود تا وضعیت بازار و سهام مورد ارزیابی قرار گیرد. برای ارزیابی نیاز به انجام تحلیل هایی دارید. این تحلیل ها را می توانید در سایت چارت ایران که آموزش بورس رایگان را نیز انجام می دهند در آدرس Www.Chartiran.com بیابید.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •