شنبه, ۲۹ شهریور, ۱۳۹۹ / 19 September, 2020
تراز تجاری کشور
آخرین وضعیت تراز تجاری کشور اعلام شد
۱۳۹۹/۰۶/۱۵ / تجارت / ترکیه / دلار / کشاورزی / واردات
آخرین وضعیت تراز تجاری کشور اعلام شد
اقتصادنیوز: مجموع تجارت خارجی کشور در ۵ ماهه اول سال ۹۹، معادل ۲۴ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار ثبت شده که از این رقم، سهم صادرات ۱۰ میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار و سهم واردات ۱۳ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار است.
۱۳۹۹/۰۶/۱۱
تراز تجاری ایران و امارات مثبت شد
رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و امارات با اشاره به تراز تجاری مثبت ایران با امارات، گفت: افزایش صادرات ایران بر پایه محصولات کشارزی رخ‌ داده و تراز تجاری کشور را مثبت کرده است.فرشید فرزانگان اظهار کرد: تراز تجاری ایران با امارات حتی در دوران شیوع ویروس کرونا مثبت بود و این شرایط مثبت به لحاظ تراز تجاری، بر پایه رونق صادرات محصولات کشاورزی استوار بوده است.
از «فوران یکی از چاه های نفت در سمنان» تا «مثبت شدن تراز تجاری کشور»
۱۳۹۹/۰۶/۰۶
از «فوران یکی از چاه های نفت در سمنان» تا «مثبت شدن تراز تجاری کشور»
موضوع "اقتصاد ایران و جهان در گذر زمان" در این نوشتار به وقایع تاریخی ششمین روز شهریور ماه اختصاص دارد که به طور مستقیم و غیر مستقیم اقتصاد ایران و جهان را متاثر کرده است.
۱۳۹۹/۰۵/۲۳
جزئیات تازه از توافق سران قوا برای فروش نفت به مردم
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: دولت می تواند با استفاده از ظرفیت بازار سرمایه برای افزایش فروش نفت تراز تجاری کشور را بهبود ببخشد.
افزایش فروش نفت با استفاده از ظرفیت بازار سرمایه
۱۳۹۹/۰۵/۲۱ / محمدرضا پورابراهیمی / بازار سرمایه / بازار نفت / کمیسیون اقتصادی مجلس / تراز تجاری
افزایش فروش نفت با استفاده از ظرفیت بازار سرمایه
پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: دولت می تواند با استفاده از ظرفیت بازار سرمایه برای افزایش فروش نفت تراز تجاری کشور را بهبود ببخشد.
دلایل منفی شدن تراز تجاری کشور/ بهبود صادرات منوط به حل مشکل کرونا است
۱۳۹۹/۰۵/۱۱ / واردات / صادرات / محمد لاهوتی / رئیس کنفدراسیون صادرات ایران / تراز تجاری
دلایل منفی شدن تراز تجاری کشور/ بهبود صادرات منوط به حل مشکل کرونا است
رئیس کنفدراسیون صادرات ایران با تشریح دلایل منفی شدن تراز تجاری کشور طی 4 ماهه نخست امسال گفت: بهبود این وضعیت مشروط به برطرف شدن مشکل کرونا در سراسر دنیا است.
۱۳۹۹/۰۵/۰۸
تراز تجاری به منفی 1.2 میلیارد دلار رسید
آمار بانک مرکزی از وضعیت صادرات و واردات در سه ماهه ابتدایی امسال نشان می‌دهد که واردات گمرکی ۷ میلیارد و ۶۲۰ میلیون دلار و صادرات نیز معادل ۶ میلیارد و ۳۶۴ میلیون دلار بوده و ماه‌های فروردین و اردیبهشت به ترتیب کمترین و بیشترین میزان صادرات را داشته‌اند. طبق آنچه بانک مرکزی از وضعیت صادرات و واردات در سه ماهه ابتدایی سال جاری منتشر کرده، ۸ میلیون و ۹۲۳ هزار تن به ارزش ۷ میلیارد و ۶۲۰ میلیون دلار کالا به کشور وارد شده است.  همچنین در این مدت ۲۱ میلیون و ۹۲۹ هزار تن کالا به ارزش ۶ میلیارد و ۳۶۴ میلیون دلار صادر شده است.  اردیبهشت و بیشترین واردات بررسی جزییات واردات در ماه‌های فروردین، اردیبهشت و خرداد بیانگر آن است که در این ماه‌ها به ترتیب معادل ۲ میلیون …
۱۳۹۹/۰۵/۰۸
وضعیت واردات و صادرات در بهار امسال
آمار بانک مرکزی از وضعیت صادرات و واردات در سه ماهه ابتدایی امسال نشان می‌دهد که واردات گمرکی ۷ میلیارد و ۶۲۰ میلیون دلار و صادرات نیز معادل ۶ میلیارد و ۳۶۴ میلیون دلار بوده و ماه‌های فروردین و اردیبهشت به ترتیب کمترین و بیشترین میزان صادرات را داشته‌اند.به گزارش ایسنا، طبق آنچه که بانک مرکزی از وضعیت صادرات و واردات در سه ماهه ابتدایی سال جاری منتشر کرده، ۸ میلیون و ۹۲۳ هزار تن به ارزش ۷ میلیارد و ۶۲۰ میلیون دلار کالا به کشور وارد شده است. همچنین، در این مدت ۲۱ میلیون و ۹۲۹ هزار تن کالا به ارزش ۶ میلیارد و ۳۶۴ میلیون دلار صادر شده است. بررسی جزئیات واردات در ماه‌های فروردین، اردیبهشت و خرداد بیانگر آن است که در این ماه‌ها به ترتیب معادل ۲ میلیون و ۵۲۶، ۳ میلیون و ۸۷۹ و ۲ میلیون ۵۱۸ هزار تن …
۱۳۹۹/۰۴/۰۵
نقشه راه توسعه صادرات در سال 99
نقشه راه توسعه صادرات از سوی سرپرست وزارت صمت ابلاغ شد. این سند با هدف افزایش هماهنگی و همکاری بین دستگاه‌های مرتبط در توسعه صادرات، دستیابی به سبد صادراتی متنوع و پیچیده کالا و خدمات و همچنین رشد مستمر آن، افزایش سهم ایران در تجارت جهانی کالا و خدمات، بهبود تراز تجاری کشور و تقویت برند ایران در سطح جهانی تدوین شده است.
عبور قیمت دلار از مرز ۲۰ هزار تومان بانک مرکزی را به مداخله وادار می‌کند؟
۱۳۹۹/۰۴/۰۴ / افزایش قیمت ارز / افزایش قیمت دلار / بانک مرکزی
عبور قیمت دلار از مرز ۲۰ هزار تومان بانک مرکزی را به مداخله وادار می‌کند؟
روزنامه وطن امروز درباره افزایش قیمت ارز در روزهای گذشته، در گزارشی نوشت: «با تداوم التهاب در بازار ارز، دلایل مختلفی برای این موضوع عنوان می‌شود؛ برخی ضعف مدیریت دولت در حوزه ارز را عامل این وضعیت می‌دانند، برخی دیگر منفی شدن تراز تجاری کشور به دلیل تحریم نفت و همچنین بسته شدن مرزهای تجاری و کاهش صادرات را عامل کاهش درآمدهای ارزی و افزایش نرخ ارز می‌دانند، برخی هم تصویب قطعنامه ضدایرانی در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را علت بروز هیجان در بازار ارز عنوان می‌کنند و بانک مرکزی هم امتناع صادرکنندگان از بازگرداندن ۲۷ میلیارد دلار ارز حاصل از صادرات را عامل افزایش قیمت ارز در یک‌ماه گذشته می‌داند.
بازگشایی مرزها و امید به گشایش در صادرات غیرنفتی
۱۳۹۹/۰۴/۰۲ / گمرک جمهوری اسلامی ایران / مرز بازرگان / مرز خسروی / مرز شلمچه
بازگشایی مرزها و امید به گشایش در صادرات غیرنفتی
استان‌ها- ایرنا- این روزها پایانه های مرزی ایران که به دلیل شیوع کرونا از میانه اسفند ماه تعطیل و یا نیمه تعطیل شده بودند، یکی پس از دیگری فعالیت خود را از سر می گیرند که نویددهنده بازگشت رونق به صادرات غیرنفتی و بهبود تراز تجاری کشور در ماه های آینده خواهد بود.
۱۳۹۹/۰۴/۰۳
درباره این روزهای اقتصاد ایران
علیرضا صفاخوروزنامه‌نگاربازار ارز نخستین روز کاری خود را در فصل تابستان در حالی آغاز کرد که دمای قیمت‌ها در این بازار سریع‌تر از فصل گرما بالا می‌رود! بازاری که معاملات و مبادلات آن نقش حائز اهمیت و تاثیرگذاری بر نرخ تورم کالاهای وارداتی و به ویژه انواع نهاده‌های مصرفی ضروری در بخش کشاورزی کشورمان دارد و نرخ تمام شده تولیدات کشاورزی را نیز روز به روز بالا می‌برد. اما پرسش اصلی در کنار شنیدن انواع وعده‌های مصلحتی و ناگزیری مسئولان این است که این روند تا به کجا ادامه خواهد داشت..!؟دلاری که امسال را با نرخ ۱۶هزار تومان شروع کرده بود، روز گذشته از کانال ۱۹ هزار تومان عبور کرد و با شکستن رکورد بالاترین نرخ یکسال و نیم گذشته در حال نزدیک شدن به سقف قیمت تاریخی خود یعنی مرز ۲۰ هزار تومان است و این در …
۱۳۹۹/۰۳/۱۳ / صادرات ایران
دلایل کاهش صادرات ایران طی دو ماه امسال/هشدار نسبت به محدودیت بازارهای صادراتی
مجیدرضا حریری در گفت‌وگو با فارس در پاسخ به این سوال که دلیل منفی شدن 741 میلیون دلاری تراز تجاری کشور در 2 ماه نخست امسال چیست، گفت: وضعیت تجارت کشور همواره به این صورت بوده  که در صورت عدم فروش نفت، تراز تجاری منفی  بوده و این  امر موضوع جدیدی نیست.
قبض تجارت در آغاز سال
۱۳۹۹/۰۲/۱۸
قبض تجارت در آغاز سال
اولین تصویر از تجارت 99، از فروردین انقباضی حکایت دارد. تازه‌ترین آمار گمرک نشان می‌دهد حجم صادرات و واردات در ماه اول سال نسبت به سال قبل کاهش یافته است؛ از جمله دلایل آن را می‌توان در کاهش منابع ارزی از یکسو و همه‌گیری ویروس کرونا و تاثیر بی‌سابقه آن بر اقتصاد و تجارت از سوی دیگر ارزیابی کرد. تحلیل آمارهای تجاری حاکی از این است که علاوه‌بر کاهش حجم واردات و صادرات در فروردین‌ماه 99 نسبت به مدت مشابه در سال 98، ارزش صادرات نیز از واردات جا مانده است. این عامل منجر به این شده که تراز تجاری کشور منفی 279 میلیون دلار ثبت شود. در مبادی وارداتی و مقاصد صادراتی نیز شاهد تحولاتی در فروردین 99 هستیم. عراق که همواره رتبه دوم مقاصد صادراتی ایران بود، در فروردین ماه به رتبه سوم تنزل کرد. پس از شیوع کرونا، …
وابستگی صادراتی به چین و عراق بیشتر شد/ شیوع کرونا تجارت ماه اسفند را 34 درصد کاهش داد
۱۳۹۹/۰۲/۱۲
وابستگی صادراتی به چین و عراق بیشتر شد/ شیوع کرونا تجارت ماه اسفند را 34 درصد کاهش داد
بر اساس آمارهای گمرک ایران، در سال 1398، تجارت کالایی بدون نفت خام ایران معادل 85.1 میلیارد دلار رقم خورده است. از این میزان، 41.4 میلیارد دلار آن به صادرات کالایی (غیر از نفت خام) و 43.7 میلیارد دلار آن‏هم به واردات اختصاص داشته است. تراز تجاری کشور در این سال با کسری حدود 2.4 میلیارد دلاری همراه بوده است
۱۳۹۸/۱۲/۲۱ / ایران / تجارت / جهان / کالاهای اساسی / وزارت بهداشت
اولویت با تامین نیازهای وزارت بهداشت است
نایب‌رییس اتاق بازرگانی ایران و هند گفت: اگر در شرایط فعلی تراز تجاری کشور بالا و پایین شود هیچ ایرادی ندارد.
رابطه تجاری ایران و هند ادامه دارد/ اولویت با تامین نیازهای وزارت بهداشت است/ کاهش تراز تجاری تا حدودی طبیعی است
۱۳۹۸/۱۲/۲۰
رابطه تجاری ایران و هند ادامه دارد/ اولویت با تامین نیازهای وزارت بهداشت است/ کاهش تراز تجاری تا حدودی طبیعی است
ایلنا: نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران و هند گفت: اگر در شرایط فعلی تراز تجاری کشور بالا و پایین شود هیچ ایرادی ندارد. این اتفاقات در تمام دنیا رخ داده و نمی‌توان کسی…
۱۳۹۸/۱۱/۱۳ / استانی-اقتصادی / گمرک / چهل سالگی پیروزی انقلاب اسلامی / استان سمنان
روند نزولی ایستایی کالاها در گمرکات کشور/ تراز تجاری مثبت در اوج فشار حداکثری
رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران از مثبت بودن تراز تجاری کشورمان علی‌رغم فشار حداکثری امریکا خبر داد و گفت: ۳۵.۵ میلیارد دلار کالا از ابتدای فروردین تا پایان دی ۹۸ از گمرک های ایران به نقاط مختلف جهان صادر شد.
۱۳۹۸/۱۱/۰۷ / گزیده روزنامه های اقتصادی / روزنامه های کشور / اخبار ویژه روزنامه ها / سخن روز مطبوعات / صفحه نخست روزنامه ها
مالیات سپرده و سهام منتفی شد/ تراز تجاری کشور منفی شد/ پشت‌پرده خاموشی در فصل سرما
اخذ مالیات از سود سپرده‌ها و سهام، در لایحه اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم منتفی شد. مالیات بر سود سپرده در طول سال‌های اخیر موافقان و مخالفان زیادی را در مقابل هم قرار داده است.
۱۳۹۸/۱۱/۰۵ / وزارت صنعت، معدن و تجارت / _دانشگاه تهران / تراز تجاری
نقش استقرار نظام هماهنگی صنعت و دانشگاه در بهبود تراز تجاری کشور
معاون پژوهش‌وفناوری دانشگاه تهران گفت: عدم توجه به الزامات و نیاز بومی کشور در انتقال دانش و فناوری به دلیل نبود آشنایی دانش‌آموختگان با فضای صنعت کشور، سبب شکاف در ارتباط بین صنعت و دانشگاه شده است.
۱۳۹۸/۱۱/۰۱ / صندوق توسعه ملی / سازمان توسعه تجارت ایران / وزارت صنعت معدن و تجارت / توسعه صادرات / قم
مثبت شدن تراز تجاری کشور شبیه معجزه است
قم – ایرنا – معاون وزیر صنعت،‌ معدن و تجارت و رییس سازمان توسعه تجارت ایران گفت: با وجود فشارهای شدید اقتصادی، تحریم بانکی و جلوگیری از مبادلات مالی، تراز تجاری کشور در ۹ ماهه نخست امسال مثبت شد که این موضوع چیزی شبیه معجزه است.
۱۳۹۸/۱۰/۱۶
پاییز پر رونق تجارت ایران
با وجود منفی شدن تراز تجاری کشور در ماه‌های ابتدایی سال جاری، آمارهایی که از تجارت ایران در پایان پاییز سال 98 منتشر شده نشان از مثبت شدن دوباره این شاخص دارد و به این ترتیب صادرات غیرنفتی ایران در پایان 9 ماهه ابتدایی امسال از میزان واردات پیشی گرفته است.
۱۳۹۸/۱۰/۱۲
اقتصاد ایران | رشد اقتصادی کشور بدون نفت مثبت شده است!
شفقنا اقتصادی _ وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه در ۶ ماه نخست امسال رشد اقتصادی کشور بدون نفت مثبت بوده است، گفت: تراز تجاری کشور مثبت شده و صادرات از واردات پیشی گرفته است. به گزارش وزارت امور اقتصادی و دارایی، «فرهاد دژپسند»  امروز (پنجشنبه) در همایش کارشناسان رسمی دادگستری با اشاره […]
۱۳۹۸/۱۰/۱۱
فرمان صادراتی به تولیدکنندگان
پالس مثبت برای افزایش تولیدات صادرات محور، از سوی سیاست‌گذار تجاری ارسال شد. در راستای سیاست‌های بهبود تجارت خارجی کشور، رئیس‌کل سازمان توسعه تجارت در مراسم معرفی و تقدیر از صادرکنندگان نمونه استان تهران، فرمان افزایش تولید با هدف حضور در بازار صادراتی کشورهای همجوار را صادر و همچنین از جدیدترین آمار تجارت خارجی کشور در 9 ماه 98 رونمایی کرد. بر این اساس در این بازه زمانی 31 میلیارد و 900 میلیون دلار صادرات و 31 میلیارد و 800 میلیون دلار واردات ثبت شده است. در این مدت درحالی تراز تجاری کشور 100 میلیون دلار مثبت شده که مطابق آمارهای 8 ماهه تجارت خارجی، تراز تجاری حدود 3/ 1 میلیارد دلار منفی بود.
۱۳۹۸/۱۰/۰۵
ایران در سخت ترین شرایط تحریمی چقدر کالا صادر کرد؟
قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی گفت: بیش از ۳۲.۵ میلیارد دلار در ۹ ماه امسال به کشورهای مختلف جهان صادرات شده و با احتساب رقم واردات در مجموع تراز تجاری کشور ۶۵ میلیارد دلار است.
۱۳۹۸/۱۰/۰۴ / صادرات / وزارت صنعت معدن و تجارت / مبادلات تجاری / درآمد ارزی / خراسان جنوبی
صادرات بیش از ۳۲ میلیارد دلار کالا در سال ۹۸
بیرجند - ایرنا - قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی گفت: بیش از ۳۲.۵ میلیارد دلار در ۹ ماه امسال به کشورهای مختلف جهان صادرات شده و با احتساب رقم واردات در مجموع تراز تجاری کشور ۶۵ میلیارد دلار است.
۱۳۹۸/۰۹/۲۰
تروریسم اقتصادی علیه کشور فعال است
رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران در مورد تراز تجاری کشور در ۸ ماه امسال، اظهار داشت: ارزش کل صادرات ۲۷ میلیارد دلار است که ۱.۳ میلیارد دلار از واردات کمتر است.
۱۳۹۸-۰۸-۱۳
هدف‌گیری هدفمند؛ در تجارت خارجی به‌ جای اروپا، همسایگان را دریابیم
به گفته رئیس کنفدراسیون صادرات ایران تراز تجاری کشور 273 میلیون دلار منفی شده است و به بیان دیگر صادرات در شش ماهه اول سال جاری به‌رغم کاهش ارزشی، به لحاظ وزنی با ۲۲ درصد رشد مواجه بوده و تراز تجاری با اختلاف ۲۷۳ میلیون دلاری، به نفع واردات منفی است.
۱۳۹۸/۰۸/۱۲
عوامل کاهش‌دهنده نرخ ارز در دوران تحریم
سید‌عادل میرزاده - کاهش نرخ ارز در چند ماه گذشته تعجب بسیاری از اقتصاددانان و تحلیلگران بازار را برانگیخته است. بعد از التهاب بازار ارز در بهار و تابستان 97، بسیاری بر این باور بودند که با وجود تحریم‌ها و موانع موجود بر سر صادرات نفت، کاهش درآمد‌های ارزی سبب ادامه روند افزایشی نرخ ارز خواهد شد. امروز بعد از گذشت بیش از یک سال از آن مقطع و با وجود افزایش فشار تحریم‌ها، بازار ارز به ثبات نسبی رسیده که همگام با داده‌های بنیادی بازار بوده است. اگر بپذیریم که قیمت هر کالایی در بازار آزاد با توجه به میزان عرضه آن کالا نسبت به تقاضا برای آن محاسبه می‌شود، می‌توان اینگونه تحلیل کرد که عرضه ارز به دلیل تحریم‌های نفتی و وجود سایر موانع بر‌سر صادرات محصولات غیر نفتی به شدت نزولی بوده و به همان میزان تقاضا …
۱۳۹۸/۰۸/۰۴
رفتارشناسی 5 شریک تجاری ایران؛ پکن، بغداد و استانبول بیشترین خریدار کالای ایرانی
کدام کشورها بیشترین خریدار کالای ایرانی بودند؟ آیا کشورهای همسایه با‌ وجود تحریم کالای ایرانی را خریداری کردند؟ ایران از کدام کشورها بیشترین واردات را داشته است؟ تراز تجاری کشورمان چه روندی را در پیش گرفته است؟ آیا واردات در حال پیشی گرفتن از صادرات است؟
۱۳۹۸/۰۷/۱۸ / رضا رحمانی / وزیر صنعت معدن تجارت / تراز تجاری
آثار مطلوب پیوستن ایران به اتحادیه اوراسیا/تراز تجاری کشورمثبت شد
اردبیل - وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در شرایطی که دشمنان در پی انزوای هر چه بیشتر ایران هستند، پیوستن به اتحادیه اوراسیا آثار مطلوبی دارد.
۱۳۹۸/۰۷/۱۳
صادرات از واردات جا ماند
کارنامه تجارت خارجی در نیمه اول سال ۹۸ منتشر شد. آمارهای رسمی منتشر شده از سوی گمرک ایران نشان می‌دهد صادرات با گذشت ۶ ماه از سال ۹۸، از واردات جا ماند و تراز تجاری کشور را منفی کرده است.
۱۳۹۸/۰۵/۳۰
جدیدترین آمارهای صادراتی و وارداتی ایران در سال ۹۸
وزارت صنعت، معدن و تجارت جدیدترین آمارهای تجاری کشور در چهار ماهه ابتدایی سال جاری را منتشر کرد که بر این اساس تراز تجاری کشور همچنان مثبت باقی مانده است.
۱۳۹۸/۰۵/۱۵ / ارزش واردات و صادرات
چین و عراق اصلی‌ترین شرکای ایران
اتاق بازرگانی تهران جدیدترین آمارها از عملکرد تجاری ایران در سه ماهه ابتدایی سال جاری را منتشر کرده که بر این اساس تراز تجاری کشور مثبت است.
۱۳۹۸/۰۵/۱۵ / صادرات غیرنفتی / واردات کالا / اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران / تراز تجاری
تراز تجاری ۱.۲ میلیارد دلار مثبت شد/ کاهش قیمت کالاهای صادراتی
بر اساس اعلام اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران، تراز تجاری کشور در بهار امسال، با مازاد یک میلیارد و ۲۱۶ میلیون دلار همراه بوده است.
۱۳۹۸/۰۵/۰۱
آمریکا رکورددار تراز منفی اقتصادی در جهان
جدیدترین بررسی‌ها از وضعیت تراز تجاری کشورها نشان می‌دهد که ایالات متحده آمریکا بالاترین تراز تجاری منفی میان تمام کشورهای جهان را دارد.
۱۳۹۸/۰۴/۱۶
کارنامه عملکرد صادرکنندگان قابل قبول است
سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران با بیان اینکه تراز تجاری کشور مثبت است، از واردات ١٠.٢ میلیارد دلاری در سه ماهه ابتدای امسال خبر داد.
۱۳۹۸/۰۲/۲۰
صادرات ۲.۵ میلیارد دلاری در فروردین/ تراز ۲۱۳میلیون دلار مثبت شد
تراز تجاری کشور بدون احتساب نفت خام طی یک ماهه نخست امسال، مثبت و معادل ۲۱۳ میلیون دلار بود که البته نسبت به تراز تجاری کشور در فروردین ۹۷ حدود ۳۷۴ میلیون دلار کاهش نشان می دهد.
۱۳۹۸/۰۲/۱۸
ایران فروردین ماه چقدر کالا خرید، چقدر فروخت؟
جدیدترین آمارها از وضعیت تجارت ایران در نخستین ماه از سال ۱۳۹۸ نشان می‌دهد که تراز تجاری کشور در این ماه مثبت بوده است.
۱۳۹۸/۰۱/۱۶
جنگ تجاری و خطرات ناشی از آن برای کل اقتصاد جهان
شفقنا اقتصادی_ صندوق بین‌المللی پول هشدار داد ایجاد موانع و تعرفه های تجاری اثری برای کاهش کسری تراز تجاری کشورها ندارد. در عوض، دولت‌ها باید به اقتصاد کلان خود بپردازند. به گزارش شفقنا اقتصادی، بیشتر تغییرات در توازن تجاری دوجانبه در ۲۰ سال اخیر تا حد زیادی در نتیجه عوامل اقتصاد کلان بوده که شامل […]
۱۳۹۸/۰۱/۰۴
از چین تا آلمان؛ کدام کشورها مشتری اجناس ایرانی هستند؟
در ۱۱ ماه سال ۹۷، کاهش واردات باعث شد تا علی‌رغم افت ۱۱ میلیارد دلاری تجارت غیرنفتی ایران، تراز تجاری کشور به مثبت ۱.۵ میلیارد دلار برسد؛ از همین رو نگاهی به لیست کشورهایی که مشتری کالای «ساخت ایران» هستند، می‌تواند به رونق تولید و صادرات منجر شود.
۱۳۹۷/۱۲/۲۱
تراز تجاری کشور ۱.۵ میلیارد دلار مثبت است/ سیاست ارز ۴۲۰۰تومانی اگر نتیجه ندهد، قطعاً تغییر می‌کند
وزیر اقتصاد گفت: دولت با هدف افزایش نیافتن قیمت کالا‌های اساسی ارز ۴۲۰۰ تومانی به این کالا‌ها اختصاص داد، اما این اقدام در عمل آنطور که باید نتیجه نداد و اگر قرار باشد این سیاست همچنان نتیجه ندهد، دولت سیاست خود را قطعاً تغییر می دهد.
۱۳۹۷/۱۲/۲۱
ارز 4200 تومانی به نتیجه نرسید/ تراز تجاری کشور یک و نیم میلیارد دلار مثبت است/ دنبال راهکاری برای کاهش فشار بر اقشار ضعیف جامعه هستیم
فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی اعلام کرد: ارز 4200 تومانی در عمل آن طور که باید نتیجه نداد و اگر قرار باشد به دهک‌های پایین، فشارهایی از این ناحیه وارد شود، دولت قطعاً سیاست خود را تغییر می‌دهد.
۱۳۹۷/۱۲/۱۹
بازار دلار بالای ۱۰هزار تومان را پس زد/ بازگشت ارز سرعت می‌گیرد/ تراز تجاری کشور در یازده ماهه ١.٥ میلیارد دلار مثبت بوده است
محمد لاهوتی در نشست خبری امروز خود با خبرنگاران گفت: با مجموعه سیاست‌هایی که دولت در تسهیل بازگشت و رفع تعهد ارزی و روان سازی واردات و ثبت سفارش در ماه‌های اخیر در نظر گرفته است، بازگشت ارز تسهیل شده و طرف عرضه تقویت شده است.
۱۳۹۷/۱۲/۰۶
نمی‌توانیم چوب حراج به اموال مازاد بانک‌ها بزنیم/ ۱.۵ میلیارد دلار تراز تجاری ایران در سال‌جاری
ایلنا: وزیر اقتصاد در نشست مشترک با استانداران کشور، تراز تجاری کشور در ۱۱ ماهه گذشته را مثبت یک‌ونیم میلیارد دلار اعلام کرد.
۱۳۹۷/۱۲/۰۶
تراز تجاری کشور در ۱۱ماه امسال ۱.۵میلیارد دلار مثبت شد/ نمی‌توانیم چوب حراج به اموال بانک‌ها بزنیم
وزیر امور اقتصادی و دارایی در نشست مشترک با استانداران کشور، تراز تجاری کشور در ۱۱ ماهه گذشته را مثبت یک و نیم میلیارد دلار اعلام کرد.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •